Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

içerik

Probiyotik ve Prebiyotik Nedir? Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir? » Teknobeyin

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Bildiğiniz gibi birçok besin reklamlarında “Doğal probiyotik içerir.” yazar. Peki, bu terimlerin ne demek olduğuna bu yazımızda bakacağız.

Ayrıca Probiyotik ve Prebiyotik arasındaki farklar nelerdir? Doğal probiyotik ve prebiyotiklerin faydaları nelerdir? Vücudumuzda ne gibi işlevler için kullanılır? Bu yazımda sizlere aslında vücudumuz için oldukça gerekli olan bu oluşumlardan bahsedeceğim.

Öncelikle “Probiyotik nedir?” sorusunun cevabını vermek istiyorum. Herkesin anlayacağı bir dilden açıklamak gerekirse probiyotikler, vücudumuz için gerekli olan, canlı bakterileri ve mayaları kapsar.

Bu probiyotikler, sindirim sistemine yardımcı olan ve vücudumuz için gerekli bakterilere verilen addır. Peki, “Prebiyotik nedir?”. Prebiyotikler ise, Probiyotik adını verdiğimiz bu canlı bakterilerin vücudumuzda çalışabilmeleri için ihtiyaç duydukları, enerji içeren besinlerdir.

Kısacası, probiyotikleri vücudumuzda sindirim sistemimizi düzenlemek için çalışan işçiler gibi düşünürsek, prebiyotikleri de onların yedikleri yemekler olarak ele alabiliriz.

Böylece prebiyotikleri yiyerek beslenen ve enerji toplayan probiyotikler, vücudumuzun daha sağlıklı bir hale gelebilmesi için durmadan çalışırlar.

Vücudumuzda birçok vitamin ve mineralde olduğu gibi, probiyotikleri ve prebiyotikleri de besin yolu ile vücudumuza alabiliriz.

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Günlük yaşantımızda kullandığımız bazı ilaçlar, antibiyotikler ve stres gibi etkenler probiyotiklerin azalmasına yol açar.

Üstelik bağırsaklar üzerine yerleşen ve sindirim sistemine yardımcı olan probiyotikler, neredeyse tüm bağırsak sorunlarına iyi gelirler, başta ishal, kabızlık, şişkinlik, gaz, idrar yolu sorunları, kolon kanserine iyi gelen probiyotikler hazımsızlık, mide rahatsızlıkları ve bağışıklık sistemi için de oldukça faydalıdır.

Zararlı bakterilere karşı savaşarak vücudunuzun koruma kalkanını aktifleştiren yani bağışıklık seviyenizi de oldukça güçlendiren probiyotikler her birey için aslında oldukça gerekli ama neredeyse çok az kişinin bildiği bir besin çeşididir.

Probiyotik besinler tüketildiğinde, kişinin sağlığı için oldukça faydalı bir şekilde çalışmaya başlarlar ancak elbette ki bu bakterilerin de iyi bir şekilde çalışabilmesi için ek olarak prebiyotik besinlerin de tüketilmesi gerekmektedir.

Doğal Probiyotik Besinler Nelerdir?

Şu ana kadar probiyotiklerin ve prebiyotiklerin neler olduğunu öğrendik, ek olarak probiyotiklerin sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu da gördük. Bağırsak ve mide sorunlarının neredeyse tamamını önlemek, sindirim ve bağışıklık sorunları için de ilk adımın probiyotik besinler tüketmek olduğunu da biliyoruz.

O zaman sıra doğal probiyotik besinlerin ne olduğunu öğrenmeye geldi. Sizin için bazı doğal probiyotik besinlerin neler olduğunu aşağıya yazdım. Bunlardan birkaçını bile düzenli olarak tüketmek vücudunuz için yeterli probiyotiklerin önemli bir kısmını edinmenizi sağlayacaktır ancak elinizden geldiğince bu besinleri kendiniz yapmaya çalışın.

Probiyotik Yiyecekler

 • Yoğurt
 • Kefir
 • Süzme peynir
 • Boza
 • Ayran
 • Tarhana
 • Kornişon turşusu (Sirkesiz yapılmak suretiyle.)

Doğal Prebiyotik Besinler Nelerdir?

Şimdi evimizde yapmamız ya da marketten satın almamız gereken probiyotik besinleri öğrendik, ancak bu besinleri vücudumuza alsak da prebiyotik besin tüketmediğimiz sürece vücudumuzda çok uzun süre barınamazlar.

Bu nedenle yukarıdaki besinleri tüketip, vücudumuza probiyotik bakterileri aldıktan sonra da aşağıda bahsedeceğim prebiyotikleri tüketerek, probiyotiklere enerji ve besin sağlamanız gerekmektedir. Özellikle lifli besinler prebiyotik deposudur, ancak tüm lifli besinler probiyotikler için enerji sağlamaz.

Aşağıda bahsettiğim besinler, özellikle probiyotiklerin vücudumuzda barınarak sağlığımızı olumlu yönde etkilemeleri için en gerekli prebiyotik kaynaklarıdır.

Her gün ve mümkünse en az 1 ya da 2 öğünümüzde bu prebiyotiklere yer vermeliyiz. Çünkü prebiyotik tüketmeyi ihmal edersek, vücudumuzdaki probiyotikler de beslenemediklerinden dolayı vücudumuzdan atılacaklardır.

İşte kolayca tüketebileceğiniz birkaç prebiyotik besin.

Prebiyotik Yiyecekler

 • Baklagiller
 • Soğan
 • Sarımsak
 • Pırasa
 • Muz
 • Yer elması
 • Keten tohumu
 • Kuşkonmaz
 • Enginar

Yukarıda bahsettiğim iki grup besinleri tükettiğiniz takdirde sindirim sistemi, bağırsak ve bağışıklığınıza dair neredeyse tüm sorunlarınız ortadan kalkacak. Ancak sizlere tavsiyem mümkün olduğu kadar organik beslenmeyi ve probiyotik listesinde yer verdiğim besinleri evinizde yapmayı tercih edin.

Böylelikle çok daha sağlıklı beslenmiş ve aynı zamanda daha fazla probiyotik bakterisi edinmiş olursunuz. Yazımı bitirmeden önce sizlere ekstradan, evde hazırlayabileceğiniz doğal probiyotik deposu bir yoğurt tarifi vermek istiyorum, böylelikle siz de kendi evinizde oldukça kolay bir şekilde kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz.

Doğal Probiyotik Yoğurt Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi doğal yoğurt, probiyotik besinler listesinde ilk sırada. Vücudunuz için gerekli yararlı bakterilerin neredeyse çok büyük bir kısmını karşılayabileceğiniz yoğurdu, marketlerden almak yerine evde yaparak tüketmek ise hem daha uygun hem de çok daha sağlıklı. Peki, bu probiyotik deposu nasıl hazırlanıyor?

Malzemeler:

 • 1 litre süt
 • 1 tepeleme yemek kaşığı yoğurt
 • Bir tencere

İlk olarak yoğurdunuzu mayalamak için bir litre sütünüzü ( bu süt çiğ ya da marketten alınmış bir kutu süt olabilir) tencerenize boşaltın ve orta derecedeki ocakta kaynatın.

Sütü kaynamaya başladığı an altını kapatın, daha sonra 15 ila 20 dakika arasında yani 45 dereceye düşene kadar, soğuması için ocaktan alın.

(İsterseniz sütünüzü bir güveçte ya da başka bir kapta da soğutabilirsiniz.)

Ilık bir duruma gelen sütün içine, daha önceden 1 kâse içerisinde karıştırdığınız dolu dolu 1 yemek kaşığı yoğurdu ekleyin ve bir kere de, yoğurdun süte karışması için sütü karıştırın.

Daha sonra tencerenizin kapağını kapatın ve birkaç kat örtü ile tencerenizi sarın. Battaniye ya da daha kalın kumaşlar kullanabilirsiniz. Yaklaşık 8 saat kadar sonra sütünüz mayalanmış olacaktır.

Mayalanmış sütünüzü yani yoğurdunuzu tamamen soğuduktan sonra buzdolabında saklayınız. Afiyet olsun.

Artık hem probiyotik hem de prebiyotik besinler hakkında her şeyi biliyorsunuz. Bundan sonra bolca probiyotik ve prebiyotik ağırlıklı besinler tüketmeyi ihmal etmeyin. Sağlıkla kalın.

İlginizi çekebilecek yazılar

 • Her Gün Yaparak Çocuğunuza Sevginizi Hissettirebileceğiniz Küçük Şeyler
 • Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur? Tedavisi Nelerdir?
 • Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?
 • İnsan Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?
 • Sağlıklı bir yaşam için kadınların yaptırması gereken testler
 • Tübitak’tan kalori hesaplama ve sağlıklı beslenme rehberi

Источник: http://www.teknobeyin.com/probiyotik-ve-prebiyotik-nedir-dogal-probiyotik-yiyecekler-nelerdir.html

Probiyotik ve prebiyotikler kilo vermeye yardımcı

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Yapılan çalışmalarla enerji dengesi ve yağlanmada bağırsak flora bakterilerinin önemli rolleri olduğunu ortaya koyan uzmanlar probiyotik kullanımının bağırsak florasını dengelediği ve kilo kaybına yardım ettiğini açıklıyor.

Wageningen Academic Publishers’ın yayımladığı bilimsel araştırmaya göre; prebiyotik ve probiyotik tedavilerinin bağırsak mikrobiyotası üzerine olan etkilerini düzenleyerek; obezitenin tedavisi ve önlenmesinde yardımcı olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında mide asidine dayanıklılık gösteren ve bağırsaklara canlı ulaşabilsin diye çift kaplama gibi teknolojilerle üretilen probiyotikler bağırsak florası için oldukça önemli bir yere sahip. Probiyotik ve prebiyotikleri bir arada bulunduran, çift kaplama teknolojisi ile üretilen, vitamin destekli probiyotikler bağırsak mikrobiyotasını düzenleyerek obezite tedavisine destek oluyor.

Kilo yönetiminde altın anahtar kaliteli bir bağırsak florası

Obezitenin enerji alımı ve harcanması arasındaki dengesizlikten dolayı vücutta aşırı yağ birikmesi olduğunu belirten Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar “Son yıllarda bağırsak mikrobiyotasının obezite gelişiminde çok önemli rol oynadığı anlaşıldı.

Bu çalışmalar bağırsak mikrobiyotasının vücut ağırlığı kontrolü, enerji dengesi ve inflamasyonda etkili olduğu ve böylelikle de obezitenin gelişiminde önemli bir role sahip olduğunu göstermektedir.

Sindirim sistemi yollarını ve bağırsakların bakteri bileşimini etkiledikleri için, prebiyotik ve probiyotiklerin; bağırsak mikrobiyotasının kompozisyonunu değiştirerek gıda alımı, iştah ve vücut ağırlığı üzerinde etkili olduğunu göstermiştir” dedi.

Probiyotikler

Probiyotikler vücuda alındığında insan sağlık üzerine yararlı etkileri olan canlı mikroorganizmalardır. Kısaca; hastalık yapan bakterileri kontrol etmek için, zararlı olmayan bakterilerin kullanılması olarak da tanımlanabilir. Bunların en önemlileri lactobacillus acidophilus ve lactobacillus bifidustur. Probiyotiklerin yararlı etkileri bakteri türüne ve dozuna bağımlıdır.

Bağırsakta bulunan bakterilerin %85’i iyi bakterilerdir (probiyotikler). Midenin asit olmasından dolayı midede canlı bakteri sayısı çok azdır.

Probiyotiklerin faydaları neler?

 • Bağırsak florasını düzenleyerek ve bağışıklık sistemini uyararak, patojen mikroorganizmaların o bölgeye yerleşip hastalığa (ishal, kabızlık, bazı kanser türleri) yol açmasını engelleyerek antibakteriyel özellik gösterir.
 • Antioksidant özellikleri sayesinde birçok hastalığı önler.
 • Özellikle besin allerjisi riskini azaltarak antiallerjenik özellik taşırlar.
 • Kalsiyum emilimini artırarak, sağlıklı kemik gelişimini desteklemeleri, K vitamini ve B grubu vitaminlerin kalın bağırsaktaki sentezlerinde önemli rol oynamaları probiyotiklerin aynı zamanda birçok besin ögesinin biyoyararlılığını arttırdığının göstergesidir.

Probiyotik içeren başlıca gıdalar; yoğurt, kefir, boza ve tarhanadır

Yapılan bir çalışmalarda kilo kaybı diyetleri ve probiyotiklerin birlikte kullanımının; fazla kilolu ve obez bireylerin yağ yüzdeleri ve vücut ağırlıklarında sinerjik etkisi olduğu belirtilmiştir. Sağlıklı çalışan bağırsaklar, iyi çalışan bir metabolizmanın belirtisidir.

Bu nedenle bağırsak florasını daha kaliteli hale getirmek ve bunu sürekliliğini sağlamak için düzenli probiyotik kullanımı çok önemlidir.

Mide asidine dayanıklılık gösteren ve bağırsaklara canlı ulaşabilsin diye çift kaplama gibi teknolojilerle üretilen probiyotikleri tüketmek bağırsak florası için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Prebiyotikler

Prebiyotikler, sindirim sistemi boyunca emilmeden kalın bağırsağa kadar gelen, buradaki yararlı bakteriler tarafından sindirilerek onların gelişimini ve aktivitelerini olumlu yönde etkileyen, karbonhidrat türevli besin kaynaklarıdır. Yani probiyotiklerin besini prebiyotiklerdir ve probiyotiklerin çoğalmasını sağlayarak, vücuttaki aktivitelerini desteklemektedirler.

Yapılan araştırmalar diyet posasını oluşturan öğelerden biri olan ve oligosakkaritler olarak bilinen karbonhidratların, probiyotik bakterilerin çoğalmasını sağladıklarını göstermiştir.

Prebiyotik içeren başlıca gıdalar,  soğan, sarımsak, pırasa, bezelye, hindiba,enginar, buğday, arpa, çavdar, muz, yer elması, kuşkonmaz, domates ve soya fasulyesi gibi besinlerdir.

Araştırma sonuçları

Sinbiyotiklerin yani probiyotik ve prebiyotiklerin obez çocuklarda gösterdiği etkiler üzerine yapılan araştırmaya yaşları 4 ile 17 arasında değişen, yaş ve cinsiyet açısından vücut kitle indeksi (İ) >95. yüzdelik dilimde olan çocuklarla kontrollü olarak yapıldı.

Yaşları 5 ile 17 arasında değişen 44’ü kız, 33’ü erkek 77 çocuk ile bir aylık tedavi süreci yürütüldü. Yapılan kontrollü çalışmada gruplar ikiye ayrılarak ve ilk gruba azaltılmış kalori alımı ve artan fiziksel aktiviteden oluşan standart bir tedavi, ikinci gruba ise bir ay boyunca ek günlük probiyotik/prebiyotik desteği verildi.

Bir aylık probiyotik desteği alanikinci gruptaki çocukların kilo (P

Источник: https://indigodergisi.com/2016/02/probiyotik-ve-prebiyotikler-kilo-vermeye-yardimci/

Prebiyotik ve Probiyotik Arası Fark Nedir?

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Bu, yoğurtun vücudunuza sindirimle yardım etmeyi amaçlayan canlı, yararlı organizmalar içerdiğini gösterir.

Birçok insan bunun doğru olup olmadığını ya da sadece bir pazarlama manevrası olup olmadığını merak eder. Reklam verenlerin doğası göz önünde bulundurulduğunda, “probiyotiklerin” sağlık gıda reklamcılığında önemli bir ürün haline gelmesine rağmen, sadece bir reklam olmadığını da şaşırabilirsiniz.

Aslında, probiyotikler sağlıklı sindirimi destekler. Tartışılmayan şey, tüm canlı organizmalar gibi probiyotiklerin de beslenmeye ihtiyacı olmasıdır. Bu rol prebiyotikler tarafından üstlenilmiştir. Probiyotik ve prebiyotiklerin dünyasını ve ilişkilerini inceleyelim.

Prebiyotikler ve Probiyotikler: Fark Nedir?

Probiyotikler, çoğu insanın bildiği terimdir. Tükendiğinde, probiyotikler yararlı bakteriyel koloniler ile sindirim sistemini doldurur ve kolonileştirir. Birçok kişi probiyotik tüketir çünkü hastalık, çevresel kirleticiler, işlenmiş gıdalar ve hatta stres, bağırsakta bakteriyel dengesizliğe neden olabilir.

Probiyotiklerin aksine, prebiyotikler canlı organizmalar değildir. Prebiyotikler, gastrointestinal sistemdeki probiyotik aktiviteyi uyarmak için probiyotikleri besleyen besin ve besinlerdir.

Probiyotikler sürekli  savaşıyor ve güçlü olmak için lif bakımından zengin gıdalardan (diğer kaynaklar arasında) prebiyotiklere ihtiyaç duyuyorlar.

Ek olarak, prebiyotiklerin probiyotik kolonilerin gelişmesini teşvik etmediği gibi, aynı zamanda genel iyilik halini de teşvik ettikleri de eklenmiştir. [1] [2]

Prebiyotiklerle ilişkili diğer faydalar arasında metabolik destek, mineral emilimi, vitamin utlizasyonu, laksasyon ve bağışıklık sistemi yararları sayılabilir. Prebiyotikler ayrıca normal kan şekerini de teşvik edebilir.

[4] Prebiyotiklerin herkesi farklı şekilde etkilediğini ve prebiyotik alan bireylerin mevcut bağırsak sağlığının göz önüne alınması gerektiğini belirtmek gerekir.

Bazı araştırmalar, Crohn hastalığı veya irritabl bağırsak sendromu gibi gastrointestinal hastalıklardan muzdarip insanların prebiyotikler alarak semptomlarını üzdüğünü göstermiştir. [5]

Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?

Probiyotik bakteriler sindirimi destekler ve en erken aşamalarda bile uzun süreli sağlığa birçok yarar sağlar; bağırsak sağlığı erken çocukluk gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

[6] İnflamatuar barsak hastalıkları ve bağırsak rahatsızlığı için probiyotikler önerilmiştir. Oral ve periodontal sağlık da probiyotiklere olumlu yanıt verir.

[7] Antibiyotikler yok ettikleri bakterileri ayırt etmedikleri için, iç dengeyi korumak için antibiyotik tedavisi sırasında probiyotikler sıklıkla kullanılır.

Çalışmalar, bazı probiyotiklerin otoimmün hastalığa yol açan mekanizmaları ve polenlere, toza ve diğer çevresel kalıntılara karşı hassasiyeti bile baskıladığını göstermektedir.

[8] Solunum yetisinin de probiyotik bakterilerden olumlu etkilendiği gösterilmiştir.

[9] Araştırmacılar, probiyotiklerin bağırsak geçiş süresini kısalttığını ve bunun da normal bağırsak hareketlerini destekleyebildiğini belirlediler. [10]

Hayvan çalışmalarında, probiyotikler, serotonin seviyelerine göre bazı faydalar sergilemişlerdir, bu da kaygıya ve bilişsel gerilemeye karşı ek destek sağlamaktadır. [11] Serotonin üretiminin ve düzenlemesinin% 90’ının bağırsakta meydana geldiği göz önünde bulundurulduğunda, bu bulgular çok şaşırtıcı değildir. [12]

Prebiyotik ve Probiyotiklerin Kaynakları

Prebiyotikler esas olarak inülin gibi liflerden elde edilir. Çoğu zaman, probiyotik yoğurt olarak pazarlanan yoğurt, inülin (prebiyotik) ve canlı aktif kültürler (probiyotik) içerecektir. Prebiyotiklerin diğer iyi kaynakları akasya sakızı, karahindiba yeşillikleri, sarımsak, kuşkonmaz, fasulye, yulaf ve hindiba kökü içerir.

En iyi bilinen probiyotik suşlarından ikisi, Lactobacillus ve Bifidobacteria’dır. Bu suşlar yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi diğer fermente gıdalarda bulunabilir.

Bu yiyecekleri yememeniz durumunda, probiyotik takviyeleri probiyotiklerin faydalarından yararlanmanın gerçekten kolay bir yoludur.

Bununla birlikte, kalitenin önemli ölçüde değişebileceğinin farkında olun ve kaliteli bir üretim sürecine sahip olan bilinen bir şirketten bir ürün seçmek önemlidir.

Global Healing Center, Prebiotic vs Probiotic – What’s the Difference?, 2014

Referanslar

 1. Gibson GR, Roberfroid MB. Dietary modulation of the human colonic microbiota: introducing the concept of prebiotics. J Nutr. 1995 Jun;125(6):1401-12.
 2. Roberfroid M. Prebiotics: the concept revisited. J Nutr. 2007 Mar;137(3 Suppl 2):830S-7S.
 3. Macfarlane GT, Macfarlane S. Fermentation in the human large intestine: its physiologic consequences and the potential contribution of prebiotics. J Clin Gastroenterol. 2011 Nov;45 Suppl:S120-7. doi: 10.1097/MCG.0b013e31822fecfe.
 4. Barengolts E. Vitamin D and prebiotics may benefit the intestinal microbacteria and improve glucose homeostasis in prediabetes and type 2 diabetes. Endocr Pract. 2013 May-Jun;19(3):497-510. doi: 10.4158/EP12263.RA.
 5. Whelan K. Mechanisms and effectiveness of prebiotics in modifying the gastrointestinal microbiota for the management of digestive disorders. Proc Nutr Soc. 2013 Aug;72(3):288-98. doi: 10.1017/S0029665113001262. Epub 2013 May 17.
 6. Oozeer R, van Limpt K, Ludwig T, Ben Amor K, Martin R, Wind RD, Boehm G, Knol J. Intestinal microbiology in early life: specific prebiotics can have similar functionalities as human-milk oligosaccharides. Am J Clin Nutr. 2013 Aug;98(2):561S-71S. doi: 10.3945/ajcn.112.038893. Epub 2013 Jul 3.
 7. Singh VP, Sharma J, Babu S, Rizwanulla, Singla A. Role of probiotics in health and disease: a review. J Pak Med Assoc. 2013 Feb;63(2):253-7.
 8. Özdemir Ö. Any role for probiotics in the therapy or prevention of autoimmune diseases? Up-to-date review. J Complement Integr Med. 2013 Aug 6;10. pii: /j/jcim.2013.10.issue-1/jcim-2012-0054/jcim-2012-0054.xml. doi:10.1515/jcim-2012-0054.
 9. Das RR, Naik SS, Singh M. Probiotics as additives on therapy in allergic airway diseases: a systematic review of benefits and risks. Biomed Res Int. 2013;2013:231979. doi: 10.1155/2013/231979. Epub 2013 Jul 15.

Источник: https://www.probiyotix.com/prebiyotik-ve-probiyotik-arasindaki-fark-nedir/

Prebiyotik ve Probiyotik Rehberi: Nedir? Neden Önemli?

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Bağırsak florası üzerine önemli etkileri olan prebiyotik ve probiyotik hakkında öğrenmek istediğiniz her şey bu yazıda.

Prebiyotik ve probiyotik çok karıştırılan kelimeler. Aslında birbirinden oldukça farklılar. Gelin tanımları inceleyelim.

Probiyotik, yaşayan veya inaktif halde bulunan bağırsak florası için faydalı olan bakterilere verilen isim.

Prebiyotik ise bağırsak florası üzerindeki etkileri ile faydalı bakterilerin miktarını, düzenini olumlu yönde etkileyen, sindirilemeyen besin öğelerine verilen isim.

Öyleyse probiyotik yaşayan veya vücudun içerisine alındığında canlılık sağlayacak, prebiyotik ise düzeni sağlayacak eleman.

Peki bu elemanlar gerçekten önemli mi? Faydası yada zararı var mı? Gelin inceleyelim.

Bağırsak florasının ne kadar önemli olduğunu açıkladığım bir önceki yazı ile prebiyotik ve probiyotik besinlerin önemini anladığınıza eminim. Ama bu besinler tek başına bahsettiğim tüm faydaları kapsamıyor.

Gelin teker teker inceleyelim.

Probiyotik ve prebiyotik ne işe yarar? Faydaları neler?

Öncelikle probiyotiklerin vücut içerisindeki yolculuğundan bahsedeyim. Ağız yoluyla alındıktan sonra probiyotikler mide içerisindeki asit sıvıyla buluşurlar.

Bu süreçte büyük bir kısmı ölen probiyotikler ardından bağırsağa geçer ve kalan probiyotikler yaşamlarına uygun olan bölgelere yerleşirler. Yerleşimden sonra hem görevlerini yapmaya hemde diğer bakterilerin işlevi ve sayısı üzerinde etki gösterirler.

Prebiyotikler ise ağız yoluyla alındıktan sonra uğradıkları bütün sindirim alanlarından zarar görmeden çıkar ve bağırsağa gelirler. Burada kendilerini bağırsak florasının kullanımına sunar ve adeta onlar ile beraber mayalanırlar.

Bu durum faydalı bakterileri daha iyi çoğalmasına ve yayılmasına yardım eder.

Bu değişim sonucunda probiyotikler ve probiyotikler dolaylı yada doğrudan,

 • Karbonhidrat emilimini değiştirirler. Bunu karbonhidratları daha fazla emilebilir hale getiren zararlı bakterilerin sayısını azaltarak başarırlar.
 • Bağışıklık sistemi hücrelerinin cevaplarını değiştirerek ve onları adeta eğitirler.
 • Özellikle antibiyotik kullanımı sonrası oluşan ishallerde probiyotik alımının ishalin tedavisini hızlandırma etkisi mevcuttur.
 • İnflamasyonu azaltır, insülin direncini azaltır, leptin hassasiyetini arttırabilirler. Saydığımız hususlar kilo verme mekanizmasındaki en önemli ayaklardan.
 • Ayrıca ESPEN (The European Society for Clinical Nutrition and Metabolism) ülseratif kolitli hastalarda probiyotiklerin anlamlı faydalarının olduğunu son kılavuzunda belirtmiştir.

Aslında bir önceki yazımda bahsettiğim ve araştırma aşamasına gelmiş, bizim bağırsak florasının görev aldığını düşündüğümüz birçok olumlu fonksiyon var. Burada kesinleşmemiş fonksiyonlardan bahsetmek istemiyorum.

Kötü floranın otizim, bazı nörolojik hastalıklar ve kronik depresyonla ilişkili olması muhtemel.

Market ürünü probiyotik ve prebiyotikler sağlıklı mı?

Probiyotik ve prebiyotiklerin ne kadar önemli olduğunu sıraladıktan sonra sizi dışarıdan gelecek reklam tehditlerine savunmasız hale getirdim. Kim bu kadar faydalı olan bir şeyi reddedebilir ki?

Ama tekrardan bir savunma geliştirmeniz lazım çünkü hala tablonun tamamını görmüyorsunuz.

Tablonun market ve ilaç sektörü tarafında bambaşka bir dünya var.

Probiyotik supplementleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için hangi probiyotik supplementini almalıyım? adlı yazım biçilmiş kaftan. Ayrıca tercih yaparken önemli bir kriter olan bakteri kombinasyonlarını yine bu yazıda paylaştım.

Probiyotik olarak verilen market ürünlerinin içeriğinde olan bakteriler, sayıları ve dayanıklılıkları tamamen farklı. Bu her “probiyotik destekli” ürünü almamanız anlamına geliyor.

Doğru seçim yapmak, “probiyotikli” yoğurtlara faydasız olmasına rağmen iki katı para vermenizi önleyecek.

Pastörize yoğurt ve diğer normalde probiyotik içeren ürünler marketlere sağlam bir halde gelebilmek için birçok işlemden geçerler. Bozulmalarını önleyecek bakterileri yok ederken firmalar sizin için bakteri özelliği olan faydalı mikroorganizmalarıda öldürür.

Bu sebeple marketten alacağınız neredeyse çoğu ürün probiyotik ihtiva etmez yada ihtiva ettikleri probiyotik size faydalı olacak düzeyde ve tipte değildir.

Burada benim önerim mutlaka kendi mayanızı oluşturmanız ve bu mayanın soyunu korumanız. Aynı kendi gen ağacınız gibi mayalarınızda canlı varlıklardır ve onları özel yapan genleridir. Bu şekilde gerçekten doğru ve sağlıklı probiyotik almayı garanti edebilirsiniz.

Prebiyotik mevzusunda ise biraz daha esnek olabiliriz. Zira prebiyotikler birer sindirilemeyen lif türüdür ve doğru kaynakları bulmanız, onların prebiyotik olduğunu garanti eder.

Doğal probiyotik ve prebiyotik kaynakları

Burada doğal probiyotik ve prebiyotik kaynaklarından bahsedeceğim. Supplement konusu daha önce de bahsettiğim gibi hala şüpheli. Bağırsak florasını diyetinizi değiştirerek düzenlemeniz sürekliği sağlamanız ve kolayca temin edebilmeniz açısından supplement alımına göre daha doğru olacaktır.

Doğal probiyotik kaynakları

Aslında yazım içerisinde parça parça bahsettiğim doğal probiyotik kaynaklarını burada daha ayrıntılı inceleyeceğim.

Yoğurt özellikle bifidobakterilerden zengindir. Bu durum yoğurdu özellikle antibiyotik sebepli ishal olan bireyler için oldukça önemli yapıyor.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise pastörize edilmiş yoğurtları kullanmamanız ve kendi yoğurdunuzu mayalamanız olacaktır. Eğer hazır yoğurt almak zorundaysanız daha az işlem görmüş olmasına ve tam yağlı olmasına dikkat edin. Yarım yağlı ve yağsız yoğurtlarda probiyotik bakteri muhteviyatı çok daha zayıftır.

Kefiri sakın es geçmeyin. Güzel bir kefir mayası bulup evde hazırlamanız çok kolay olan kefir, bağışıklık sistemi için önemli elemanlar içeriyor.

Lahana ve salatalık turşusu yoğun laktik asit içermesi ile oldukça iyi bir probiyotik kaynağı olduğunu gösteriyor. Burada önemli olan nokta turşuyu kendiniz hazırlamanız ve turşu kurma sırasında kesinlikle sirke kullanmamanız.

Eğer sirke kullanırsanız yoğun asidik ortam nedeniyle yabancı organizmalar yaşayamaz. Farklı bir damak tadı deneyimi sunsa bile mayalanmış turşu probiyotik almak için inanılmaz zengin bir kaynak.

Peynir diğer saydığım besinler gibi güzel bir probiyotik kaynağı. Tek şart ise koruyucu madde içermemesi ve üretimden biraz süre geçmiş olması. Bu durum peynirin üzerinde ve içinde daha fazla mikroorganizma üremesini sağlayacaktır. En güzel probiyotik özellikli peynirler cheddar ve eski kaşar olarak sıralanabilir.

Aslında birçok farklı probiyotik besin olmasına rağmen, belirtilen besinler bizim beslenme kültürümüzde yok. Bağırsak florası serisinin son yazısında ise bu tariflerden bahsedeceğim.

Doğal prebiyotik kaynakları

Doğal prebiyotik kaynakları, probiyotiklere göre daha geniş ve kolay bulunabilir cinsten. Gelin inceleyelim.

Sarımsak ve soğan, önemli prebiyotik kaynaklarımızdan. Bu iki kolay bulunan besinde de yüksek miktarda inülin bulunur. İnülin ise bağırsak florası için en önemli prebiyotiklerden biri. Bu sebeple bütün yemeklerde soğan ve sarımsak olmasını öneriyorum. Evet, biraz kötü kokabilirsiniz. Sorumluluk bana ait

Источник: https://www.fitekran.com/prebiyotik-ve-probiyotik-rehberi-nedir-neden-onemli/

Prebiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir? Prebiyotik ve Probiyotik Farkı

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Probiyotikler ve prebiyotikler benzer gibi görünseler de, aslında ikisi de sağlığınız konusunda farklı roller oynar. Bağırsak mikrobiyomu midede, bağırsaklarda ve kolonda bulunan bir bakteri topluluğudur.

 Prebiyotik ve probiyotik, bu ekosistemin daha güçlü sindirim ve bağışıklık kazanmasına, ayrıca vitamin üretimini dengelemeye yardımcı olur.

Prebiyotik nedir, prebiyotik ve probiyotik arasındaki farklar nelerdir? Bu soruların cevabı için okumaya devam edin.

Prebiyotik ve Probiyotik Arasındaki Fark

Probiyotikler, bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan mikroorganizmalardır ve bağırsaklarda bulunan probiyotikler için besin kaynağıdır.

Probiyotik gıdalar doğal olarak fermente edilirken, prebiyotik içeren gıdalar genellikle hamdır.

**Probiyotikler, belirli gıdalarda veya takviyelerde bulunan yararlı bakterilerdir. Prebiyotikler, sindirim sistemindeki dost bakterileri besleyen lif türleridir.

Prebiyotik Nedir?

Prebiyotik nedir? sorusunu en basit tanımı şu şekilde yapılabilir; prebiyotik bağırsaklardaki iyi bakterileri besleyen ve probiyotiklerin sağlık faydalarının artmasına yardımcı olan bir diyet lifi türüdür. Prebiyotik, probiyotiklerin beslenebileceği sindirilmeyen gıda bileşenleri olarak sınıflandırılır.

Sağlıklı bakterileri arttırmak, sindirime yardımcı olmak ve önemli vitaminlerin üretimini arttırmak için bağırsaktaki faydalı bakterileri kullanılırlar. İyi bakteriler, bağışıklık sisteminizi düzenlemede, patojenlerin (bakteriye neden olan hastalıklar) büyümesini önlemede ve yiyecekleri sindirmede önemli bir rol oynarlar.

Galaktooligosakkaritler (GOS), bağırsakta iyi bakterilerin büyümesini teşvik eden belirli bir grup besin lifine ait olan en gelişmiş prebiyotiklerdir.

Örneğin, prebiyotik alımı vücudun kalsiyum emilimini arttırmaya yardımcı olabilir. Prebiyotiklerin ana kaynağı diyet lifidir ve meyvelerde ve sebzelerde doğal olarak bulunurlar. Ancak maksimum fayda sağlamak için besin takviyesi olarak da alınabilir.  Bu takviyeleri hem toz hem de sıvı formunu tüketebilirsiniz.

Prebiyotik içeren besinler şunlardır:

 • Baklagiller
 • Olgunlaşmış muz
 • Meyveler
 • Kudüs enginarı
 • Kuşkonmaz, Karahindiba
 • Sarımsak, Soğan, Pırasa
 • Arpa, Yulaf, Çavdar, Buğday
 • kinoa
 • Keten tohumu
 • top
 • Sabır otu
 • Yer elması

Bitkisel gıdalar, nişastalı gıdalar ve çözünebilir ve çözünmeyen lifler açısından zengin bir beslenme şekli, ihtiyacınız olan prebiyotik desteğinin çoğunu sağlayabilir.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, bağırsaklardaki iyi bakteri popülasyonuna katkıda bulunan ve sağlıklı bir ortam yaratmaya yardımcı olan canlı organizmalardır.

Probiyotikler ishal, hassas bağırsak sendromu, saman nezlesi ve egzama belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca bebeklerde kolik azalmasına, kolesterolün düşmesine ve diğer birçok durumun iyileşmesine yardımcı olur.

Probiyotikler ve faydaları hakkında daha fazla bilgi için “Probiyotik Nedir-Hangi Besinlerde Bulunur? Probiyotiklerin Faydaları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Prebiyotik Faydaları

Prebiyotiklerin sayısız faydaları vardır ve bunları günlük beslenme planınıza dahil etmeniz oldukça kolaydır. Prebiyotik içeren gıdaları çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, ısıya dayanıklı olduklarından yemeklerinizde de kullanarak tüketebilirsiniz.

Prebiyotiklerin faydaları şunlardır:

 • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur
 • Bağırsak bariyerinin korur
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur
 • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) ile ilişkili inflamasyonu ve semptomları azaltır
 • Diyare riskini en aza indirir
 • Ruh sağlığınıza olumlu katkıda bulunur
 • Kemik yoğunluğunun artması için kalsiyum emilimini arttırır
 • Kardiyovasküler hastalıklar için bazı risk faktörlerini azaltır.

Prebiyotikler ve probiyotikler birbirlerinin yerine kullanılamaz. Bu nedenle, bağırsağınızdaki iyi bakterilerin çoğalmasına ve sağlığınızı pek çok yönden geliştirmeye yardımcı olacağından her ikisini de düzenli olarak almalısınız.

Prebiyotikler ve probiyotikler birlikte tüketildiğinde faydaları ikiye katlanır ve bağışıklık sisteminiz çok daha güçlü bir hale gelir.

Источник: https://xhayat.com/prebiyotik-nedir-probiyotikle-farklari-nelerdir/

Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir ve Probiyotik Takviyeler Ne İşe Yarar

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Probiyotik Nedir, Faydaları Nelerdir ve Probiyotik Takviyeler Ne İşe Yarar

Bu çalışmamızda, probiyotik nedir, probiyotik faydaları nelerdir ve probiyotik takviyeler konularını ele alacağız.

Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz, tüm soruları tek tek cevaplıyor olacağım. Diyetisyen gözüyle, bilimsel ve doğru bilgiye ulaşmanız çok önemlidir.

Bu çalışmamızı beğenirseniz, aşağıdaki sosyal medya paylaşım butonlarından paylaşın, herkes bu bilgilerden faydalansın.

Probiyotik Nedir?

Öncelikle, probiyotik nedir? Antibiyotik teriminin anlamca karşıtı olan probiyotik, “pro” ve “biota” kelimelerinden adını alır ve “yaşam için” anlamına gelmektedir.

Probiyotikler vücut sağlığının korunmasına katkı sağlayan yararlı mikroorganizmalar olarak tanımlanabilir.

Sindirim sisteminin düzenlenmesinden, bağışıklığın arttırılmasına kadar vücuda pek çok yararlı etki sağladığı görülmektedir.

Sağlıklı bir insanın bağırsaklarındaki bakteri sayısının, vücudumuzdaki toplam hücre sayısından yaklaşık 10 kat daha fazla olduğu düşülmektedir.

Bağırsaklarda yaşayan yararlı bakteriler; hastalıklardan korunmaya veya hastalıkların ilerlemesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Probiyotikler ise bağırsaklardaki bu yararlı bakterilerin artmasına, zararlı bakterilerin ise azalmasına yardımcı olurlar.

Aynı zamanda bağırsak sistemindeki bakteri dengesinin korunmasında ve yenilenmesinde de etkileri vardır. Yapılan araştırmalarda probiyotiklerin birçoğunun patojen olmayan mikroorganizmalar olduğu; Laktobasiller, Bifidobakteriler ve Enterokoklar gibi insanların sindirim sisteminde doğal olarak bulunduğu görülmüştür.

Probiyotik mikroorganizmaların vücuda yararlı olabilmesi için; toksijen etkisinin olmaması, mide asidi ve safra suyuna dayanıklı olması, bağırsak hücre epiteline tutunabilmesi, gastrointestinal sistemde geçici olarak kolonize olabilmesi ve doğal bağırsak florasına uyum sağlayabilmesi gerekmektedir.

Probiyotik nedir sorusundan sonra, prebiyotik nedir? sorusunu cevaplamak gerekir.

Prebiyotikler sindirilmeden bağırsaklara ulaşabilen, buradaki yararlı bakterilerin çoğalmasını ve aktivitesini uyaran besin maddeleri olarak tanımlanmaktadır.

İnce bağırsakta sindirime uğramamaları ve mikroorganizmaların çoğalmasını teşvik etmeleri en belirgin özellikleridir. Bu özellikleri sayesinde sağlığı da olumlu yönde etkilerler.

Frukto-oligosakkaritler (FOS), inulin, galakto-sakkaritler, laktuloz, laktilol prebiyotiklere örnek verilebilir. Prebiyotik gıda ise; içerisinde prebiyotik madde bulunan ürün demektir.

Probiyotik Ne İşe Yarar ve Faydaları Nelerdir? 

Probiyotik bakterilerin insan sağlığına ve beslenmesi üzerine pek çok etkisinin olduğu bilinmektedir. Özellikle gastrointestinal sistem hastalıklarında yararlı etkisinin daha fazla olduğu görülmektedir. Laktoz sindirimine katkısında, ishal veya kabızlık tedavilerinde probiyotiklere daha sık ihtiyaç duyulmaktadır. Probiyotiklerin vücut sağlığına etkileri aşağıda sıralanmıştır:

 • İshal riskini azaltır: Gelişmekte olan ülkelerde özellikle 5 yaş altı çocukların hastalık ve ölüm nedenlerinin en önemlilerinden biri diyare yani ishaldir. İshal tedavisine yönelik yapılan pek çok çalışmada probiyotik kullanımının ishal olma riskini 4 kat azalttığı görülmüştür.
 • Laktoz sindirimine katkı sağlar: Yapılan araştırmalara göre laktoz sindirim bozukluğunun dünya nüfusunun %75’ini etkilediği düşünülmektedir. Laktoz sindirim bozukluğu olan bireylerin yoğurdu süte kıyasla daha rahat absorbe ederek sindirdikleri görülmüştür. Bunun nedeninin ise yoğurtta bulunan bakteriler olduğu düşünülmektedir.
 • Kabızlık şikayetine karşı koruyucudur: Yapılan pek çok çalışmada yararlı probiyotik bakterilerin konstipasyon yani kabızlığın tedavi edilmesinde ve semptomların giderilmesinde olumlu etkilerinin olduğu görülmüştür.
 • Kolon kanserinden korur: Probiyotik bakteriler kansere neden olan mutajenik etkileri önleyerek kanser riskini azaltabilir.
 • Ürogenital sistem sağlığını korur: Üriner sistemin doğal flora dengesinin bozulması enfeksiyon riskinin de artmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalarda probiyotik kaynağı olan yoğurdun düzenli bir şekilde tüketilmesinin kadınlarda candidaya bağlı vajinal enfeksiyonun azalmasında ve idrar yolu enfeksiyonundan korunmada olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
 • Antibiyotik kullanımı sonucu azalan yararlı bakterilerin tekrar artmasını sağlar: Reçeteli kullanılanın antibiyotiklerin uzun süre kullanımı bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri sayısının azalmasına neden olabilir. Probiyotikleri antibiyotik kullanımı sonrası azalan bağırsak bakteri çeşitlerinin tekrar artmasına yardımcı olurlar.
 • Gıda alerjisinden koruma: Bağışıklığı arttırma ve bağırsaklardaki enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmaları sayesinde alerjik semtomların azaltılmasında etkili olurlar.

Bağırsaktaki Probiyotikler Neden Önemlidir? 

Bağırsaklarda bulunan mikroorganizma topluluğuna bağırsak florası denir. Bağırsak florasını bakteriler, virüsler ve mayalar oluşturur; ancak floranın çoğunluğunu bakteriler oluşturur. Bağırsak florasının pek çok işlevi vardır ve bir organ gibi çalışmaktadır. Bu yüzden bağırsak florası bilim adamları tarafından “unutulmuş organ” olarak da tanımlanabilir.

Bağırsak florasında bulunan yararlı bakteriler K vitamini ve bazı B vitaminlerinin üretilmesinde görevlidirler.

 Besinler ile alınan diyet lifinin metabolik fonksiyonlarda görevli olan kısa zincirli yağ asitlerine çevirilmesinde etkili olurlar.

Probiyotikler aynı zamanda bağışıklık sisteminin uyarılmasında da etkilidirler. Bu sayede vücuda sızan zararlı maddelerin sağlığı bozmasını engellerler.

Probiyotiklerin cilt sağlığının korunması, kabızlık, ishal gibi şikayetelere iyi gelerek sindirim sisteminin düzenlenmesi, antibiyotiğin oluşturduğu zararların giderilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara yakalanma riskinin azaltılması givi vücuda sağlığına birçok yararı vardır.

Hangi Besinler Probiyotik İçerir? 

 • Yoğurt: En çok bilinen probiyotik kaynağı besindir. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde özellikle sindirim sistemi sağlığını korur.
 • Kefir: Tüketimi 3000 yıl önesine dayanan kefir terimi ilk olarak Türkiye ve Rusya’da ortaya çıkmıştır. Süt ürünü olan kefir, sütün bakteriler tarafından fermantasyona uğraması sonucu oluşur. Yoğurda benzemektedir; ancak mayalanma aşamasında daha fazla bakteri bulunmasından dolayı probiyotik oranı yoğurttan daha yüksektir.
 • Turşu: Probiyotik kaynağı olarak en çok bilinen besindir ve yararlı bakterilerden zengindir.
 • Lahana turşusu: Turşu çeşitleri arasında probiyotik açısından en zengin olanı lahana turşusudur. Sindirim enzimlerinden de yüksektir ve bağırsaklarda iyi bakterilerin çoğalmasını destekler.
 • Natto: Japonya’ya özgü bir yemek olan natto fermente soya fasulyesi içerir ve probiyotik açısından oldukça zengindir.
 • Kombucha – Kombu Çayı: Bakteri ve mayadan zengin bi çay çeşidi olarak tanımlanabilir. Siyah çaya benzeyen bu içecek probiyotik açısından oldukça zengindir. Kombu çayı olarakta bilinir. Kombu çayı nedir ve evde nasıl hazırlanır? hakkında videomu aşağıdan izleyebilirsiniz.
 • Misso: Dünya genelinde ünlü olan Japonlara ait bir çorba çeşididir. Fermente soya fasulyesi, pirinç veya arpa ile bir miktar sıcak suyun eklenmesi ile hazırlanır. Daha sonra fermantasyon aşamasında geçilir. Bu fermantasyon süresi birkaç gün ya da yıl arasında değişir. Sonrasında kırmızı, beyaz veya koyu kahverengi bir hamur haline gelir. Oluşan bu misso tüketilmeden önce suya karıştırılarak çözünmesi sağlanır.
 • Nar ekşisi, sirke, boza ve şalgam probiyotik kaynağı olan diğer besinler arasındadır.

Probiyotikler hastalıklardan korunmak amaçlı kullanılabileceği gibi oluşan bazı sağlık problemlerine karşı da kullanılmaktadır. Bazı durumlar vücudu zararlı bakterilere karşı savunmasız ve dirençsiz bırakabilir. Fazla antibiyotik kullanımı, yaş, stres gibi faktörler, kötü ve yetersiz beslenme, lifli besinlerin az tüketilmesi,  sindirim problemleri bu sağlık sorunlarına örnek verilebilir.

Probiyotiklerin iyileşme sürecine takviye edici olarak kullanılabileceği durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan ishal
 • Hassas bağırsak sendromu
 • Enfeksiyona bağlı ishaller
 • İnflamatuar bağırsak hastalıkları

Probiyotik takviyeleri genellikle vücut tarafından kolay tolere edilebilir ve güvenilirdir. Ancak adaptasyon sürecindeki birkaç gün gaz veya karın ağrısı gibi şikayetler sık görülür. Bu şikayetler genellikle 2 hafta içerisinde geçmektedir. Bir süre sonra sindirim sistemi de düzene girmeye başlayacaktır.

Probiyotiklerin her zaman sık aralıklarla kullanılmasına gerek yoktur. Eğer vücut sağlıklıysa, kilo problemi yoksa ve kişi düzenli besleniyorsa probiyotik takviyelerine ihtiyaç duyulmaya bilir.

Özellikle beslenme düzeni sebze, meyve ve baklagil ağırlıklıysa bağırsak florasının daha sağlıklı olmalı yüksektir. Ancak AIDS gibi bağışıklık sistemini etkileyen bir sağlık sorunu varsa, probiyotik takviyelerinin kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Probiyotiklerin Yan Etkileri Olur Mu? 

Probiyotiklerin yan etkileri kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda şişkinlik veya karın ağrısı şeklinde görülebilir. Bu etkisi bakteri açısından zengin olmasında kaynaklanmaktadır. Gaz, şişkinlik veya karın ağrısı gibi şikayetler görüldüğünde probiyotik kullanımı bırakılmamalıdır. Yaklaşık 1-2 hafta sonra bu şikayetlerin ortadan kalktığı görülmektedir.

Probiyotikler Zayıflatır Mı?

Yapılan bilimsel çalışmalarda obez bireylerin bağırsak florasının zayıf bireylerden farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Deney hayvanları üzerinde yapılan bir çalışmada ise; zayıf hayvanların bağırsaklarında bulunan bakterilerin kilolu hayvanlara transfer edilmesi sonucunda kilolu hayvanlarda ağırlık kaybının olduğu görülmüştür.

Bütün bu çalışmaların sonuçları bağırsak florasının vücut yağ oranını belirleyebileciğini düşündürtmüştür. Bu konuda yapılmış en bilimsel ve açıklayıcı araştırma 2013 yılında açıklanmıştır.

Bu araştırmaya göre yağ oranı yüksek olan 200 birey 12 hafta boyunca Lactobacillus gasseri probiyotiği kullandırılmıştır.

Bu araştırmanın sonucunda bireylerin karın bölgesindeki yağların %8,5’ini kaybettikleri görülmüştür.

Ancak probiyotiklerin obeziteye veya zayıflamaya kesin bir olumlu etkisinin olduğunu söylemek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır.

Umarım probiyotikler hakkında bu ayrıntılı çalışmayı beğendiniz. Sorularınızı aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca, bir önceki Ramazan Diyeti, Örnek Ramazan Menüsü ve Oruç Diyet Listesi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Источник: https://aysetugbasengel.com/probiyotik-nedir-faydalari-takviyeler/

Prebiyotik Nedir, Probiyotikle Farkları Nelerdir?

Obezite Probiyotik ve Prebiyotiklerin Önemi

Vücudumuzda en az elimiz, ayağımız, beynimiz kadar önemli bir organ daha varsa o da bağırsaklarımız ve dolasıyla sindirim sistemimiz. Her ne kadar biz onu ikinci plana atsak da, şiştiğinde ya da benzeri sorunlar yaşadığımızda hatırlasak da, bu sistem vücudun ikinci beyni aslında.

Onun devamlılığını sağlayan, sağlıklı çalışmasına yardımcı bir mucizeden bahsedeceğiz şimdi sizlere. Son zamanlarda uzmanların da sıkça bahsettiği prebiyotik konumuz. Aman siz onu probiyotiklerle karıştırmayın.

İkisinin arasında sadece harf farkı yok, sağlık açısından ve yapısal anlamda da inanılmaz farklılar mevcut.

''Prebiyotik nedir, nelerin içinde bulunur?'' sorularınızı uzun uzun cevaplıyor, çok karıştırılan probiyotikle farklılıklarını büyüteç altına alıyoruz.

Buyursunlar.

Mutlu bağırsakların sırrı: Prebiyotik nedir?

ww..com

Prebiyotik, sebzelerin, meyvelerin hatta karbonhidratların içerisinde bulunan bir gıda bileşeni aslında. Biz ona bağırsaklarda düzenden sorumlu bileşen de, emilemeyen lifler de diyebiliriz.

Bağırsak florasının içerisinde bulunan yararlı ve canlı organizmaları (bakterileri) inaktifse, aktif hale getirmek ve çalışmalarını sağlayarak, bağırsağın düzgün ve sağlıklı çalışmasına destek olmaktan sorumlu.

Dayanıklı bir yapıya sahip oldukları için de kolay kolay zarar görmüyorlar.

Bu canlı mikroorganizmaların enerji kaynağı da sayılıyor. Diğer bir deyişle prebiyotikler olmasa bağırsaklarımız düzenli olarak çalışamaz, görevlerini yerine getiremezdi.

Nitekim hem probiyotiğin hem de prebiyotiğin eksik alındığı durumlarda bu durumla sık sık karşılaşıyor. Vücudun ikinci beyni bağırsak, sağlıklı bir biçimde çalışabilmelerini bu iki mucizeye borçlu.

Biri olmadan diğerinin varlığı çok eksik kalıyor.

Aralarında bir harften çok daha fazla fark olmasına rağmen, bir elmanın iki yarısı gibiler. Şimdi, en çok merak edilen o konuyu aydınlatalım.

Bir harften ibaret değil: Prebiyotik ve probiyotik arasındaki farklar

api.women-talk.com

Aslında iki kavramı da birbirinden ayrı düşünmek olmaz. Gelin, ilk önce ikisinin de ayrı ayrı tanımlarına göz atalım.

Probiyotik, bağırsaklarımızın içinde bulunan, onun düzenli çalışmasında önemli rol oynayan faydalı mikroorganizmalara verilen isimdir. Bu yararlı mikroorganizmaların büyük bir kısmı bakterilerden oluşuyor.

Oldukça hassas bir yapıya sahip olup, inaktif durumda bulunuyorlar ve besinler aracılığıyla ya da besinlerin içine eklenerek vücuda giriyorlar.

Yapıları nedeniyle henüz mide asitleriyle buluşmaya başladıklarında ölmeye başlarlar. Ardından yaşamayı başaranlar sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlama görevine başlar ve diğer yararlı bakterilerin çoğalmasına da yardımcı olur. Probiyotikler; kefir, yoğurt, ekşi krema ve peynir gibi gıdaların içinde bulunur, genellikle hayvansal gıda temellidir.

Ekşi Krema Tarifi

Öteki yandan prebiyotik genellikle bitkilerin içinde bulunur. Prebiyotikler, aktif halde olmayan bakterilerin aktif hale gelmesini sağlayan ve onların gelişmesine yardımcı olan gıda bileşenleridir.

Ağızdan alındıktan sonra hızlıca ölmezler, o denli hassas yapılara sahip değillerdir.

Bağırsaklara sağlam bir şekilde gelip, enerji kaynağı olarak kullanırlar ve inaktif haldeki bakterilerin aktif olmasını ve daha fazla yararlı bakterinin de oluşumu desteklerler.

Kısacası probiyotik olmadan prebiyotik olmaz, prebiyotik olmadan da probiyotik görevini yerine getiremez. Prebiyotik, probiyotiğin yaşamasını sağlar, aktifleştirir ve çoğalmasına destek olur. Probiyotik de bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olan yegane mikroorganizmadır. Her ikisinin düzenli alınması oldukça önemli ve kıymetlidir.

Probiyotiğin en iyi dostu: Prebiyotik nasıl faydalar sağlar?

campoverde.mt.gov

Tüm yazı boyunca vurguladığımız üzere ikisini birbirinden ayrı düşünmek olmaz. Prebiyotiğin de probiyotiğin eksikliği bağırsaklarımızın düzenini ciddi şekilde etkiliyor. Özellikle prebiyotiğin eksikliği zaten hassas yapıda olan probiyotiklerin tutunmasını, yaşamasını olumsuz yönde etkiliyor. Ama ikisinin de bir arada oluşu muhteşem sonuçları beraberinde getiriyor.

Probiyotik ve prebiyotiğin birlikteliği, öncelikle bağırsaklardaki zararlı bakterilerin azalmasını hatta yok olmasını dahi sağlıyor. Bunu sağlamasıyla birlikte karbonhidrat emilimini dengeliyor ve daha fazla emilmemesini yardımcı oluyor. İnsülin direncini azaltıyor, kabızlık, ishal gibi sorunların ortadan kalkmasına ya da en aza inmesini sağlıyor.

Bu sayede düzenli çalışan bağırsaklara sahip olmanızı sağlıyor ve kilo kontrolü ya da kilo verme aşamalarınıza destek oluyor. Bağışıklık sistemine de destek oluyor ve hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut yapısına sahip olmanızın önünü açıyor.

Yeşil muz da bile var: Prebiyotik hangi gıdaların içinde var?

whiteorganics.co.in

Sağ baştan sayarak başlayalım. Sebzelerden soğan ve sarımsağı başa alıyoruz. Her ne kadar kötü kokmaları nedeniyle bu iki sebzeyi tüketirken çekiniyor olsak da, her ikisi de ciddi birer prebiyotik kaynağı.

Özellikle bağırsakların daha düzenli çalışmasını destekledikleri için elimizden geldiğince çok çiğ halde tüketmek oldukça faydalı. K ve C vitaminleri açısından da çok zengin olan pırasa da bir diğer prebiyotik kaynağı. Mesafeli olmak yerine pırasayı da sofralarımıza taşımak için önemli bir nedenimiz daha var.

Her ne kadar mutfaklarımızda onu pek tüketmiyor olsak da kuşkonmaz çok faydalı, muhteşem de bir prebiyotik kaynağı.

funbuzztime.com

Gelelim meyvelere. İki adet muhteşem prebiyotik kaynağından bahsedeceğiz. Birincisi muz. Muzu özellikle yeşilken tüketmek prebiyotik etkisini ikiye katlıyor. İçerisinde bulunan inülin sayesinde bağırsakların düzenli çalışmasına destek oluyor. Bir diğer prebiyotik kaynağı ise elma. Tüm prebiyotik kaynaklarının içerisinde en mucizevi olanı ise keten tohumu.

Ciddi miktarda emilemeyen lifi bünyesinde barındırdığı için gerçek prebiyotiğin ne demek olduğu her tanesinde kanıtlar nitelikte. Siz onu dilerseniz toz halde ya da normal halde yoğurtlarınızın, salatalarınızın içine ilave edip tüketebilir, hatta ekmeğini dahi yapabilirsiniz. Bu besinler en önemli olanlar.

Bunlar dışında kereviz gibi sebzeler, çiğ fındık ve fıstık gibi kuruyemişler de prebiyotik açıdan oldukça zengin.

Bu besinleri ve sağlam probiyotik kaynakları olan ev yapımı yoğurt, kefir, ekşi krema, tarhana, peynir gibi ürünleri evimizden ve beslenmemizden eksik etmemenin önemi bir kez daha vurgulayalım. Sağlığınız da, keyfiniz de hep yerinde olsun.

Kaynaklar

Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı araştırma

Oxford'un yaptığı araştırma

Источник: https://yemek.com/prebiyotik-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.