Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Obez ve Obezite Problemleri ve Tedavisi

Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Obezite durumunda, asıl önemli olan konu oluşmadan önce korunmaktan geçmektedir. Obeziteden korunma ise çocukluk çağlarında başlamaktadır.

 Çocukluk döneminde yaşanılan obezite, yetişkinlik döneminde yaşanacak obezite için aslında zemin hazırlamaktadır.

Bu nedenle, çocuk, aile, okul ve sosyal çevre obezite hakkında ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite gibi konularda kesinlikle bilgilendirilmelidir.

Obezite tedavisi, bireyin katılımını zorunlu kılan ve etkin bir şekilde uygulanması gereken, uzun ve süreklilik gerektiren önemli bir süreçtir. Obezitenin oluşumunda pek çok faktör etkilidir.

Bu sebeple bu hastalığın tedavisi ve önlenmesi süreci son derece güç ve karmaşık bir hale gelmektedir. Obezite tedavisinde pek çok faktör bir araya gelmesi gerekmektedir.

Bunlar diyetisyen, hekim, psikolog ve fizyoterapist gibi uzmanlardır.

Obezite tedavisindeki asıl amaç, gerçekçi ve gerçekleştirilebilir bir kilo hedefi belirlemekten geçer.

Bunun dışında obezitenin sebep olacağı hastalık risklerini azaltmak ve bireye yeteri kadar ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazandırmaktan geçmektedir. Böylece kaliteli bir beslenme programıyla hastalığın tedavisinde önemli bir yol kat edilmiş olur.

Obezite tedavisinde vücut ağırlığının 6 aylık dönemde yüzde 10 azalması, obezitenin yol açtığı hastalık durumlarının önlenmesinde önemli yararlar sağlamaktadır.

Obezite Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Obezite tedavisinde 5 farklı yöntem vardır. Bunlar, Tıbbi Beslenme Tedavisi, Egzersiz Tedavisi, Cerrahi Tedavi, Farmakolojik Tedavi, Davranış Değişikliği Tedavisidir. Bu tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde açıklayacak olursak;

1 – Tıbbi Beslenme Tedavisi  (Diyet)

Obezite tedavisinde, en etkin rolü onayan yöntem tıbbi beslenme tedavileri, diğer adıyla diyet tedavisidir. Obezite tedavisindeki bu yöntem ile vücut ağırlığının boya göre olması gereken düzeye indirilmesi, yani doğru zayıflama hedef alınmaktadır.

Boy ve kilo endeksinizin 18,5 ile 24,9 kilogram arasında olması gerekmektedir. Ayrıca tıbbı beslenme tedavisi kesinlikle bireye özeldir ve gerekli kan değerlerine ve beslenme alışkanlıklarına göre düzenlenmektedir.

Öncelikle bireyin tedaviye başladığı zamandaki kilo değerleri, bireyin olması gerektiği kilo hedefleri de olabilir, bu durumun üzerinde bir kilo da hedeflenebilir. Bu durumun dışında, uygulanacak zayıflama diyetleri, dengeli beslenme ilkelerini adına uyumlu olmalıdır ve yeterli besinsel değerleri içermelidir.

Böylelikle bireye doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ayrıca belirlenen ağırlık barajına gelindiğinde, kaybedilen kilo korunmalı ve tekrar kilo alınması önlenmelidir.

Sağlıklı Karbonhidratlar Tüketme Rehberi

2 – Egzersiz Tedavisi

Egzersiz tedavisi, ağırlık kaybını sağlamadaki etkisi belirli mercilerce hala tartışılmaktadır.

Fakat fiziksel aktivitenin karın bölgesindeki yağlanmayı erittiği ve yağ dokusunu azalttığı, diyetle beraber uygulandığında kas kütle yapısındaki artışı sağladığı bilimsel bir gerçektir.

Egzersiz tedavisi ve diyet tedavisi, yapısal olarak birbirini desteklemekte ve zayıflamayı oldukça desteklememektedir. Böylece ağırlığın tekrardan kazanılmasını da önlemiş olmaktadır.

Yetişkin bireylerde, günde ortalama 30 dakika egzersiz önerilmektedir. Bu düzeyde bir aktivite ortalama 200kcal enerji yakımına eş değerdir. Enerji harcaması kişinin vücut ağırlığına ve fiziki durumuna göre değişiklik gösterir. .

Obez kişilerde her gün aktif bir şekilde hareket etmek ve enerji yakmak hedef olarak belirlenir. Her gün a da haftada en az 5 gün boyunca, yürüyüş, direnç egzersizleri yapılabilir. Bunun günlük süresi ortalama 60 dakika civarında olabilir.

Bu derece bir egzersiz planı yağ yakımında ve diyet tedavisinde yardımcı unsur olacaktır. Obez bireylerde, egzersiz programı uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, enerji harcaması yapılırken, yaralanma riskini de minimuma indirmektir.

Bu sebepten dolayı, diyet tedavisini kişiye özel uygulandığı gibi, egzersiz tedavisi de kişiye özel olarak hazırlanmaktadır.

3 – Cerrahi Tedavi

Obezitede cerrahi tedavi iki temelde incelenir. Bunların birincisi, belirli bölgelerdeki estetik olgusuyla yapılan yağ uzaklaştırma yöntemleridir. Bir diğeri ise, alınan enerjiyi azaltmak için mide ve çevresine uygulanan bantlama, balon, bypass gibi ameliyatlardır.

4 – Farmakolojik Tedavi

Hafif ve orta dereceli ağırlığı olan bireyler için uygun olmayan ilaç tedavisi, mutlak surette hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kullanılan ilaçların yan etkisinin olmaması, sağlık yönünden başka zararlı sonuçlar doğurmaması gerekmektedir.

 5 – Davranış Değişikliği Tedavisi

Davranış değişikliği tedavisinde amaç, kişinin obeziteye olan meyilline sebebiyet veren, beslenme düzensizliği, hareketsizlik, yaşam biçimini değiştirmeye yönelik temel sorunların tespit edilmesi ve bunların düzenlenerek, obezite tedavisindeki uygulanacak yöntemlerde sağlıklı sonuçlar almayı hedeflemektir.

Источник: https://www.necibe.com/obez-ve-obezite-problemleri-ve-tedavisi-7713/

Obezite Rehabilitasyonu

Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Obezite, kişinin günlük yaşantısını kısıtlayacak ve yandaş hastalıklara neden olacak kadar vücutta aşırı yağ depolanması durumudur. Aşırı yağ dokusunu belirlemek için birkaç farklı yöntem vardır. En yaygın olanı Vücut Kitle İndeksi (BMI)’dir. Yağ hücresi bir endokrin hücredir ve yağ dokusu bir endokrin organdır.

Bu nedenle yağ dokusu metabolitleri, sitokinleri, lipitleri ve diğerleri arasında koagülasyon faktörleri de dahil olmak üzere bir dizi madde salgılar. Belirgin derecede aşırı yağlanma ya da obezite dolaşımdaki yağ asitlerinin ve iltihaplanmanın artan seviyelerine neden olur.

Bu, insülin direncine yol açabilir ve hastada tip 2 diyabete neden olabilir.

Obezitenin türleri nelerdir?

Obezitenin tanımlanmasında vücut kütle indeksi oranı çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 30 ile 34,90 arasında olan kişiler fazla kilolu, 35 ile 39,90 orasında yer alanlar ise aşırı kilolu, vücut kitle indeksi 40’dan fazla olanlar morbid obezite sınıfına dahil olurlar ve beraberinde birçok yandaş rahatsızlığa yol açarlar.

Obezitenin neden olduğu hastalıklar nelerdir?

Obezitenin kendisi kişinin tüm yaşamını etkileyen çok ciddi bir hastalıktır; ancak bunun yanı sıra yandaş hastalıklara da yol açmaktadır. Obezitenin tetiklediği hastalıklar ise şunlardır:

 • Obezite insülin direncine yol açarak kişilerde tip 2 diyabete neden olabilir.
 • Tansiyon rahatsızlıkları da obezitenin tetiklediği rahatsızlıklar arasındadır. Çarpıntı, nefes darlığı gibi şikayetler kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.
 • Kalp ve damar hastalıkları kişinin hayatını ciddi oranda riske sokabilir.
 • Kas ve iskelet sistemi ciddi oranda zarar görebilir.
 • Obezite rahim, pelvik ve bağırsak hastalıklarına da yol açabilir.
 • Uykuda solunum durması sorunu olan uyku apnesi obezitenin neden olduğu en ciddi rahatsızlıkların başında yer alır.

Obezitenin sebepleri nelerdir?

Obezitenin birden fazla nedeni olabilir. Bunlar arasında:

 1. Kalorisi ve yağ ürünü yüksek beslenme alışkanlığı obezitenin en önemli sebebidir. Fast food gıdalardan, yağda kızartılmış yiyeceklerden ve şeker oranı yüksek gıda ürünlerinden uzak durulmalıdır.
 2. Hareketsiz yaşam ve düzenli egzersiz yapılmaması obezitenin sebepleri arasındadır. Vücuda alınan kalorinin yağa dönüşerek depolanmaması için egzersiz ve hareketle yakılması büyük önem taşır.
 3. Obezite sadece hatalı beslenme şekli ve yetersiz hareketten kaynaklanmaz. Genetik faktörler ve metabolizma yavaşlığı da kişinin vücudunda aşırı yağ birikmesine neden olabilir.

Obezite nasıl önlenir?

Obezitenin önlenebilmesi için öncellikle eğer varsa metabolik rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Ardından sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin yaşam tarzının vazgeçilmez bir parçası haline getirilmesi gerekir. İşte, obeziteyi önlenmenin yolları:

 • Sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlığı obezitenin önlenmesi için çok önemlidir. Yağ ve kalori oranı düşük, protein ve vitamin oranı yüksek gıdalar tüketilmelidir. Ayrıca vücudunuzun harcayabildiği miktarlarda porsiyonların küçültülmesi, aşırı yeme bozukluğunun giderilmesi gerekir. Günlük alınan ve harcanan kalori miktarının düzenli olarak hesaplanması gerekir. Bu sayede obezite riskini düşürmek için en önemli adımı atmış olursunuz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak çok önemlidir. Tempolu yürüyüş, bisiklete binme, yüzme ya da benzeri aktivitelerden size en uygun olanını düzenli olarak yapmaya özen göstermelisiniz. Gıdalardan aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanız egzersiz planınızın ilk hedefi olmaldır.

Obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite tedavisinde öncellikle alanında uzman bir diyetisyen ve egzersiz uzmanı desteği ile fazla kiloların verilmesi sağlanır.

Diyetisyen hastanın beslenme alışkanlıklarını tamamen değiştirerek düzene sokulmasını sağlar. Kalorisi düşük, besleyici özelliği yüksek, dengeli bir beslenme alışkanlığı edindirilir. En önemlisi ise porsiyonların küçültülmesi sağlanır.

Egzersiz uzmanı ise kişinin genel vücut yapısı ve sağlığına uygun bir egzersiz programı hazırlar. Egzersizlerin düzenli ve istikrarlı bir şekilde yapılmasını sağlayarak aşırı kiloların verilmesine yardımcı olur.

Obezite rehabilitasyonu nasıl uygulanır?

Obezite rehabilitasyonu fizik tedavi uzmanları tarafından uygulanan son derecede etkili bir tedavi programıdır. Hasta öncellikle özel bir ekip tarafından değerlendirmeye alınır ve kişiye özel bir tedavi programı çıkarılır.

Obezite rehabilitasyonu ile sadece kişinin fazla kilolarından kurtulması değil, aynı zamanda yandaş hastalıkların tedavisi de sağlanır. Kas ve iskelet sistemindeki bozukluklar başta olmak üzere akıllı egzersiz, masaj vb. uygulamalarla kişinin genel sağlığının da düzeltilmesi hedeflenir.

Obezite rehabilitasyonunda kişinin yaşı, kilosu, genel sağlık durumu da dikkate alınarak tedavi planlanır. Diyet ve egzersiz uzmanı da dahil edilerek tam kapsamlı bir terapi programı çıkarılır. Akıllı egzersiz araçları ile hastanın daha kolay ve istikrarlı bir şekilde egzersiz yapması sağlanır.

Hastanın diyet ve egzersiz programına tam uyum sağlaması ile ayda ortalama 4 ya da 5 kilo vermesi sağlanabilir. Obezite rehabilitasyonu süreci hastanın vücut kitle indeksinin normal seviyeye çekilmesi ile tamamlanır. Hasta ilk aydan itibaren kilo vermenin sağlıklı kaslara sahip olmanın sağladığı avantajla programa daha büyük hevesle katılır.

Источник: https://www.romatem.com/tedaviler/obezite-rehabilitasyon

Obeziteye yaklaşım ve tedavi yöntemleri

Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Ülkemizde 1999’da Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, DETAM ve Sağlık Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği 24.788 kişinin tarandığı TURDEP çalışmasında; kadınlarda %30, erkeklerde %13, genelde ise %22.

3 oranında obezite prevalansı tespit edilmiştir. TEKHARF çalışmasında Onat ve ark. 1990’dan 2000 yılına ülkemizde obezite prevalansının kadınlarda %36, erkeklerde %75 oranında arttığını; 2000 yılında obezite prevalansının erişkin kadınlarda %43, erkeklerde ise %21.

1 olduğunu bildirmişlerdir.

Obezite belirteçleri ve vücut yağ bileşiminin ölçülmesi:

Beden kütle indeksi (BKİ), vücut yağ oranı (VYO), bel/kalça oranı, cilt kalınlığı, biyoelektriksel empedans, potasyum izotopu, hidrodansitometre, dual energy X-ray absorbsiometry (DEXA), BT ve MR.

BKİ sınıflama:

Zayıf                           : < 18,5Normal kilo              : 18,5-24,9Overweight               : 25-29,9Obezite basamak 1  : 30-34,9Obezite basamak 2  : 35-39,9

Morbid obez             : > 40

Vücut yağ oranı (VYO): Vücut yağ yüzdesi = (1,2 x BKİ) + (0,23 x yaş) – (10,8 x cinsiyet faktörü) – 5,4. Bu formulde cinsiyet faktoru erkekler icin 1, kadınlar icinse 0 olarak alınmaktadır. Yukarıdaki formülden de kolayca anlaşılacağı üzere kadınlardaki yağ dokusu erkeklerden yaklaşık %10 daha fazladır.

BKİ’nin önemli bir eksikliği obezitenin çok önemli komplikasyonlarıyla ilişkili olan vücut yağ dağılımı hakkında bir fikir vermemesidir. Santral yada visseral-abdominal obezite (elma bicimli obezite, erkek tipi obezite) gluteal-femoral obezite (armut bicimli obezite, kadın tipi obezite).

BKO: bel/kalça oranı (BKO) ve bel çevresi (BÇ) çok yaygın olarak kullanılmaktadır. BKO’nın kadınlarda 0.9’un erkeklerde 1’in üzerinde olması durumunda santral obeziteyi işaret eder ve bu durumda tip 2 diyabet, hipertansiyon ve iskemik kalp hastalığı riski artmaktadır.

Bel çevresi: tek başına bel çevresinin de erkeklerde 94, kadınlarda 88 cm’nin üzerinde olması KVS hastalık riski ile ilişkilidir.

Obezite, morbidite ve mortalitede artışa neden olmaktadır. Hiç sigara içmemiş 45-54 yaş arası yaklaşık 100.000 kadın ve 25.

000 erkekte yapılan bir araştırmada BKI>29 olanlarda kardiyovasküler mortalitenin 2 kat, BKI > 32 olanlarda ise 4 kat arttığı bildirilmiştir. Vücut ağırlığının %10 kaybı ile risk artışında %50 azalma meydana gelmektedir.

Obeziteye bağlı olarak %61 oranında DM, %34 oranında HT, %17 oranında koroner arter hastalığı görülür.

Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları:

Obezite ile ilişkili cerrahi tedavi gerektiren hastalıklar:Kolelitiazis, tromboembolizm, ürolitiazis, osteoartrit, varikoz venler, özofajit, hiatus hernisi, karın duvarı hernisi, kanser (endometrial, meme, prostat, kolorektal ve renal), memenin fibroadenomu, uterus fibromu, ovaryan kistler, sezaryan ve stres uriner inkontinans.

Nöroendokrin nedenler: hipotalamusun ventromedial bölgesindeki lezyonlar, cushing sendromu, hiperinsülinizm, hipotiroidi.
Genetik nedenler:yapılan değişik çalışmalarda obezitenin %20-80 oranında genetik nedenlerle ortaya çıktığı gösterilmiştir.

Çevresel faktörler:bütün obez bireylerde enerji alımı ile tüketimi arasında bir dengesizlik vardır. Hastaların yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteleri enerji dengesini etkilemektedir.

Etnik ve sosyal kimlik bazı özel yeme şekilleri ve gıdalarla ilişkili olarak obezite gelişimine katkıda bulunabilir.

Yaş, cinsiyet,doğum sayısı, evlilik, sigarayı bırakma,alkol tüketimi, teknolojik gelişimle birlikte sedanter yasam, fastfood tarzı hızlı ve yüksek kalorili gıdaların tüketiminin yaygınlaşması obezite gelişimini etkileyen çevresel faktörler arasında sayılabilir.

Diğer faktörler:bazı ilaçlar özellikle psikoaktif ilaçlar ve bazı hormon preparatları kilo aldırırlar. Bu ilaçlar içinde; antipsikotikler (fenotiazin grubu ilaçlar ve butirofenonlar), antidepresanlar (trisiklik antidepresanlar, lityum), antiepileptikler, GKK, adrenerjik reseptör antagonistleri, seretonin antagonistleri ve antidiyabetikler (sulfonilüreler, glitazonlar, insülin) sayılabilir.

İştahı artıranlar (oreksijenik):nöropeptid Y, melanin-concentrating hormone, orexin-A, galanin, agouti gene-related protein, glutamat, g-aminobutirik asit (GABA), dynorphin.

İştahı baskılayanlar (anoreksijenik): glucagon- peptid-1 (GLP-1), a-melanosit-stimüle eden hormon, kolesistokinin, kokain ve amfetamin regüle transkript, kortikotropin-releasing faktör.

Vücutta enerji dengesinin regülasyonu ve obezite patogenezi:Yağ tüm hücre membranlarının önemli bir bileşenidir. Prostaglandinler ve bazı hormonların sentezinde önemli rol oynar ve yağda eriyen vitaminleri çözücü işlev görür. Vücutta yağın biriktiği adipoz doku ise salgıladığı hormonlar nedeniyle bir endokrin organ olarak kabul edilmektedir.

Esmer yağ dokusu: yoğun mitokondri, vasküler yapı, sitokrom ve diğer oksidatif pigment içeriği nedeniyle koyu renklidir. Bu dokuda hücresel enerji yapımı iç mitokondriyal membranda gerçekleşmektedir. Burada proton gradiyentiyle ADP, ATP’ye dönüştürülür.

Protonlar geri sızarsa bu gradiyent kaybolur ve enerji yerine ısı üretimi gerçekleşir.

Normal kişilerde alınan gıdalardan oluşan enerji aktivitelerde, ısı oluşumunda enerji depolanmasında kullanılır, az bir kısmı yağ olarak depolanır. Obezlerde bu denge bozulmuştur.

Obezite tedavisinde genel prensipler: Obezlerin tedavisinde hedef sadece kilo kaybı değil,davranış ve yaşam tarzı değişikliği olmalıdır. Başlangıç için vücut ağırlığının %10’nu kaybetmek obezite ile birlikte olan kan basıncı yüksekliği, diyabet, hiperlipidemi ve eklem ağrılarının düzelmesine yarar sağlayacaktır.

Obezite tedavisinde diyet, fizik aktivite, davranış/yaşam değişikliği, farmakoterapi cerrahi uygulanabilir.

Kilo kaybı için kalori kısıtlamasi gerekir:Diyet tedavisi ile zayıflama BKİ’i 25-30 kg/m2 olup komorbiditesi olan kişiler ile BKİ’i >30 kg/m2 olan kişileri kapsar. 1 kilogram yağ dokusu yaklaşık olarak 7000 kkaloridir. Günlük alınan kalorinin 1000 kkal azaltılması haftada yaklaşık 1 kg, ayda yaklaşık 4 kg’lık sağlıklı kilo kaybını yansıtır.

Günde 500 kkal azaltılırsa 0.45 kg/hafta verilir. Altı ayda %10 kilo kaybı günlük kalorinin 500-1000 kkal azaltılması ile başarılabilir.Hangi diyet seçilirse seçilsin kilo kaybı için toplam enerji alımının azaltılması gerekir. Üstelik bir kez kilo verme sağlanırsa yeniden kilo alımının önlenmesi için düşük enerji alımına devam edilmelidir.

Geleneksel düşük kalorili diyetler total enerjinin %30’unu yağdan sağlayan düşük enerjili diyetlerdir ve yüksek kompleks karbonhidrat ve yağ içerirler. Öğün atlamak gıdaların termojenik etkilerini de azaltır.

Bu yüzden total kalori kahvaltıda %20-25, öğle yemeğinde %30-35, akşam yemeğinde %30-35 oranlarında sık yemek yemeleri ve açlık hissinin baskılanması önemlidir. Sık öğün termogenezi de artırır.

Fizik aktivite: enerji harcanır, kas kitlesi artar, iyi olma hali artar, morbidite ve mortaliteyi azaltır. Kardiyovasküler sağlık düzelir, lipid profili düzelir, kan basıncı azalır, insülin duyarlılığı artar, kan şekeri düşer.

Fizik aktiviteyi artırmak:yeniden kilo alınmasını engeller, kilo kaybından bağımsız sağlıklı olmayı sağlar, yavaş başlanır ve yavaş artırılır.

Tek seans veya aralıklı yürüyüş yapılır; 30 dak/gün haftada 3 defa şeklinde başlanır, 45’ haftada 5 güne çıkarılır.

Obezitede davraniş tedavisi: Sık vizit, hastayla iyi ilişki kurmak, teması kesmemek, ödüllendirme, hasta ile bir ortaklık oluşturmak önemlidir. “Kendi kendine kontrol” (selfmonitoring): kayıt tutma, yiyeceklerin miktar ve tipleri, sıklık, yoğunluk, fizik aktivite, zaman, yer, duyguları kaydedilebilir.

Medikal tedavi: BKI 30 olanlar ve BKI 27 olup, beraberinde HT, dislipidemi, KAH, tip 2 DM, uyku apnesi gibi risk faktörleri veya hastalıkları olanlara verilir.

İdeal bir obezite ilacı: dozla ilişkili kilo kaybı yapmalı, ulaşılan hedef kilonun devamlılığını sağlamalı, kronik olarak kullanıldığında da guvenilir olmalı, tolerans gelişmemeli ve kötü kullanım ya da bağımlılık yapmamalıdır. Ne yazık ki böyle bir ilaç (en azından günümüzde) yoktur.

Güncel Medikal Tedavi:

Obezitede cerrahi tedavi:NIH ortak kararına göre şiddetli obezite BKİ>40 kg/m2 ve BKİ’i 35-40 arasında ancak obezite ile ilişkili komorbid hastalık icin yüksek risk taşıyan kişiler cerrahi tedavi için adaydır. Kilo kaybettiren cerrahi yöntemler diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu hastalara saklanmalıdır.

Sonuçlar: İyi bir birinci basamak uygulaması için obeziteye yönelik şu noktaların göz önünde bulundurulması yararlı olacaktır; her vizitte boy kilo ve bel ölçümünün yapılması ve kaydedilmesi, dosyalarda İ için yer bulunması ve hastalarda İ’nin izlenmesi, obez ve fazla kiloluların diğer risk etmenleri açısından özellikle değerlendirilmesi, obez ve kilolulara düzenli kan basıncı ölçümü, lipid ve AKŞ bakılması, hastalara her vizitte obezitenin mortalite ve morbidite risklerinin anlatılması, sağlıklı besleme konusunda önerilerde bulunulması, normal kilodaki kişilere de obezite riskleri ve sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirme yapılması, kilo vermedeki başarı ya da başarısızlığın değerlendirilip hastaya gerekli olan motivasyon ve desteğin sağlanması, son olarak kilo verme işlemi tamamlanınca hastaya bu kilosunun sabit kalması konusunda önerilerde bulunup periyodik olarak boy kilo ölçümüne çağrılması.

Enes Başak
http://tipnotlari.wordpress.com
http://enesbasak.wordpress.com
https://www..com/tipnotlari

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/obezite-tedavisi-zayiflama/

Obezite tedavi yöntemleri – Burclar.Net

Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Obezite nasıl tedavi edilir? Günümüzün belki de en tehli ve en yaygın sorunlarından birisidir obezite ve tedavi edilmediği zaman ilerki yaşlarda ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Obezite tedavisinin amacı

Obezitenin tedavisinde genel amaçlar; vücut ağırlığının azaltılması, uzun dönemde vücut ağırlığının korunması, daha fazla kilo alınmasının önüne geçilmesi ve ortaya çıkabilecek diğer hastalık risk etmenlerinin kontrolüdür.

Obezitenin tedavisindeki güçlük, kilo vermenin sağlanmasından sonra bu azaltılmış vücut ağırlığının uzun bir süre korunmasında da kendini gösterir. Obezlerin tedavisinde hedef sadece kilo kaybı değil, davranış ve yaşam tarzı değişikliği olmalıdır.

Başlangıç için vücut ağırlığının %10’ unu kaybetmek obezite ile birlikte olan kan basıncı yüksekliği, diyabet, kan yağları yüksekliği ve eklem ağrılarının düzelmesine yarar sağlayacaktır. Bu hedefe ulaşıldıktan sonra yeni bir hedef belirlenebilir.

Kilo kaybetme ve kilonun korunması için hedefler:

 1. Kilo kaybetme,
 2. Uzun dönemde kaybedilen kiloyu koruma,
 3. Kilo kazanımını önlemektir.

Obezite tedavi seçenekleri

Obezite tedavisinde kilo vermeyi amaçlayan çeşitli tedavi seçenekleri bulunmaktadır.

Düşük kalorili diyetler, fiziksel egzersiz programları, farmakolojik tedaviler, cerrahi operasyonlar ve bilişsel davranışçı terapiler etkili tedavi seçeneklerindendir.

Bunların bireye özgü ve birlikte kullanımları günümüzdeki obezite tedavisinin temelini oluşturmaktadır. En iyi sonuçları uzun döneme yayılmış, beslenme ve fiziksel aktivite davranışlarını değiştiren tedavi yaklaşımlarının verdiği belirtilmektedir.

1-Obezitede diyet tedavisi

Ciddi kalori kısıtlamasıyla önemli derecede ağırlık kaybı sağlanabilse de, kazanılan davranış değişikliklerini koruma çabaları olmazsa, kaybedilen kilolar geri kazanılır. Yeme alışkanlıkları ve aktivitedeki kalıcı yaşam biçimi değişiklikleri, kalıcı ağırlık kaybı ile sonuçlanmaktadır.

Ağırlık kaybının korunması için yeme alışkanlığındaki değişikliğin kalıcı olması gerekir. Deneyimli bir diyetisyen, hastanın yeme alışkanlıklarının değerlendirilmesinde ve eğitiminde yardımcı olur.

Hastadan alınacak ayrıntılı bir diyet öyküsü, uygunsuz yeme davranışlarından bazılarını açığa çıkartabilir. Ardından hatalı olanların düzeltilmesi ve belli bir yemek düzeni sağlanması için tavsiyeler verilir.

Önemli olan, diyet ve yeme alışkanlığı ile ilgili genel prensiplerin anlatılmasıdır.

Hastalar gözlem kayıtlarını tuttukları haftalarda daha rahat kilo verirler.

Günlük yenileni gösteren çizelgeler yeme miktarı ve zamanını içermenin yanında, yemek sırasındaki morali, yemek yerini, beraber yenilen kişileri ve birlikte yapılan aktiviteyi de içerirse çok daha değerli olur.

Beslenme günlükleri hastaya sadece beslenmeyi öğretmez, aynı zamanda uygunsuz beslenme alışkanlıklarını ve uygunsuz beslenmeye sebep olan davranışları da fark etmesini sağlar. Diyet günlüğü tutmaya zorlanmayan birçok hasta uygunsuz beslenme alışkanlıklarının farkında olmamaktadır.

Hastalara yalnız diyet tedavisi uygulamak başarı oranı düşük bir yöntemdir. Obezite tedavisinde tek başına diyet yerine diyet ile birlikte egzersiz programlarının ağırlık kaybını arttırabildiği gözlenmiştir.

Özellikle de sadece diyetle oluşan yağsız doku kayıplarının önlemesi, abdominal obezitedeki etkisi ve metabolik hızın korunması açısından fiziksel aktivitenin gerekli olduğu kabul edilmektedir. Ancak ne kadar egzersiz yapılması gerektiği konusunda kesin bir fikir birliği bulunmamaktadır.

Amerikan Spor Hekimliği Koleji’nin önerisi tüm erişkinlerin her gün ortalama 30 dakika egzersiz yapmasıdır. Bu aktivite günlük 200 kkal enerji tüketimi sağlar. Obez hastaların bu aktiviteleri yavaş yavaş yapmaları önerilir. Sağlığın korunması için günde 30 dakika, kilo kazanımını önlemek için günde 60 dakika fiziksel aktivite önerilmektedir.

Ağırlık kaybını sağlamada, fiziksel aktivitenin katkısı çok tartışmalı bir konu olarak karşımıza çıksa da, fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve abdominal obezite üzerindeki etkisi ile diyet süresince kas kütlesindeki kayıpları önlemedeki yararı önem kazanmaktadır.

2-Obezitede psikolojik destek

Psikiyatrik hastalıkların obeziteye eşlik etmesi obezite tedavisini olumsuz etkilemektedir. Birlikte bulunan psikiyatrik bozukluğun tedavisi, hastanın uyumunu arttıracak, komplikasyonları azaltacak, tedavi ekibinin yaklaşımlarını modifiye etmelerine olanak tanıyacaktır.

Bu nedenle obez hastaya psikiyatrik yardım ve desteğin obezitenin tedavisine ve yaşam kalitesine olumlu katkıları olacağı akılda tutulmalıdır. Hastalar için daha yoğun terapiler seçilmesini etkileyen birçok faktör vardır. Bel kitle endeksi vücut şişmanlığını ölçmek için iyi bir değerlendirmedir.

Fakat daha yoğun terapi gerekliliğini belirlemek için bunun genetik ve şişmanlığa bağlı hastalık varlığı gibi risk faktörleri göz önüne alınarak tekrar düzenlenmesi gerekir.

Normal kilodakiler ve fazla kilolular arasındaki artmış riski göstermek için beden kitle indeksinin 27 ve üzerinde olması önemli bir değerdir. Bu değerin üstündekiler tedavi edilmelidir.

Günümüzde bilişsel davranışçı terapi ile kombine edilmiş obezite tedavi programlarının başarı oranları artmaktadır.

Obez kişinin zayıflamasında, psikolojik olarak kendini hazır hissetmesinin ve motivasyonunun sağlanması gerekir. Depresyon, anksiyete, uykusuzluk gibi bulgular programın başarısını engeller. Kişinin eğitilmesi, obezite risklerinin anlatılması, ailenin uyarılması gibi girişimler diyet ve egzersiz programının düzgün uygulanmasını sağlar.

3-Obezite ve davranış değişikliği tedavisi

Davranış değişikliği tedavisi günümüzde obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda oldukça önem kazanan davranış değişikliği tedavisinin uygulandığı alanların başında obezite ve yeme davranışı bozukluğunun tedavisi gelmektedir.

Obezite tedavisinde davranış değişikliği tedavisinin vazgeçilmez olma nedeni, bireylerin şişmanlığa yol açan hatalı alışkanlıklarından vazgeçmek ve onların yerine doğru davranışları kazanmak zorunda olmalarından kaynaklanmaktadır.

Obez hastalardan anamnez (tıbbi hikaye) alırken; hastaların rutin olarak ruhsal durumları, uyku düzeni, iştah durumu, hoşlandığı aktiviteleri ve yeme alışkanlıkları sorulmalıdır. Obez hastalar obezite tedavisine başlamadan önce depresyon, anksiyete yönünden değerlendirilip bunlara yönelik ilaçla tedaviye ya da psikoterapiye başlanmalıdır.

4-Obezitede ilaç tedavisi

Obezite tedavisinde ilaç tedavisi diğer tedavi şekillerinden sonra düşünülmelidir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan kilo vermeye yönelik ilaçlar beden kitle indeksi 30 kg/m2 ve üzerinde olan hastaların tedavi programlarına hekim gözetiminde eklenebilir.

5-Obezitede cerrahi tedavi

Obezitede cerrahi girişimlerin genel olarak beden kitle indeksi 40 kg/m2’nin üzerindeki hastalara uygulanması önerilmektedir.

Bu yöntemler arasında intestinal bypass, parsiyel biliopankreatik bypass, gastroplasti, ayarlanabilir silikon mide bandı takılması, laparoskopik gastrik bant uygulaması yine daha az invaziv olan ve endoskopik olarak uygulanan bir yöntem olarak gastrik balon uygulaması sayılabilir.

Bu yöntemler ile midede olusturulan 30-60 ml kapasitesindeki bir bölüm ile gastrointestinal sistemin devamlılığı sağlanır ve erken doyma hissi nedeniyle gıda alımı kısıtlanır.

Obezite tanınması en kolay ve tedavisi en zor tıbbi durum olarak tanımlanmaktadır. İster farmakolojik, ister psikoterapik ya da davranış tedavileri olsun hemen bütün tedavi yöntemlerinde kilo kaybından sonra hastanın şiddetli stres altında tekrar eski yeme alışkanlığına döndüğü görülmüştür. Bu açıdan psikiyatrik tedavinin ve izlemin obezitenin kontrolünde önemi büyüktür.

Obezite tedavisi büyük bir yarıştır ve başarı oranı oldukça düşüktür.

Obezite hem bağlantılı olduğu sağlık problemleri (Koroner arter hastalığı, hipertansiyon, tip2 diyabet, dejeneratif eklem hastalığı, safra kesesi hastalığı, kanser) ile hem de neden olduğu psikolojik sonuçlarla (bozulmuş yaşam kalitesi, beden imgesi aşağılaması, düşük özsaygı, tıkınırcasına yeme) önemli ve karmaşık bir sağlık sorunudur. (İ.A.Özger-ylt)

Источник: http://www.burclar.net/obezite-tedavi-yontemleri/

5 adımda obezite nasıl tedavi edilir?

Obezite ve Tedavi Yöntemleri

Elbette her şey kişinin kararlılığıyla başlıyor… Tedavinin uzun, yorucu ve sürekliliği olan bir süreç olduğunu baştan kabul etmek gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı, Türk Diyabet Cemiyeti, Türk Diyabet ve Obezite Vakfı, Türkiye Obezite Araştırma Derneği başta olmak üzere tüm referans merkezleri obezitenin tedavisi için cerrahi yöntemlerin bir alternatif olduğunu da belirtiyor.

Tedavideki esas amaç birey için gerçekçi bir vücut kaybı hedeflemek, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini yükseltmek…İşte izlenmesi gereken 5 adım!

 1

Tedavi sürecinin anahtarı: Tıbbi beslenme

Tıbbi beslenme tedavisi ile vücut ağırlığının, boya göre olması gereken (BKİ= 18.5 – 24.9 kg/m2) düzeye indirilmesi hedeflenmelidir. BKİ (Beden Kitle İndeksi) kişinin kilosunun, metrecinsinden boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanır. Yani 80 kilo ve 180 boyunda birisi için: 80 kg /(1.80 x 1.80) metrekare: 80/3.24: 24.6 kg/m2…

Tıbbi beslenme tedavisi yani diyet kişiye özgüdür. Tedavi başlangıcında belirlenen vücut ağırlığı hedefleri, bireyin olması gereken ideal ağırlığı olabildiği gibi, ideal ağırlığının biraz üzerinde de olabilir.

Uygulanacak zayıflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri ile uyumlu olmalıdır. Amaç, bireye doğru beslenme alışkanlığı kazandırılması ve bireyin bu alışkanlığını sürdürmesidir.

Böylece ulaşılan hedef ile vücut ağırlığının sürekli korunması sağlanacaktır.

2

Her gün 30 dakika hareket!

 Fiziksel aktivitenin yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığı, diyet yapıldığında görülebilen kas kütle kayıplarını önlediği kesin olarak kabul edilmektedir.

Egzersiz tedavisi ile tıbbi beslenme tedavisini destekleyici nitelikte bireylerin ağırlık kazanımları engellenebilmekte, zayıflama ve tekrar ağırlık kazanmanın önlenmesi sağlanmaktadır. Yetişkinlerin her gün ortalama 30 dakika orta şiddette egzersiz yapması önerilmektedir.

Bu düzey bir aktivite günlük 840kj (200kkal) enerji tüketimini sağlar. Obez kişilerde her gün fiziksel olarak aktif olmak amaçlanmaktadır. Enerji harcaması kişinin vücut ağırlığı ve aktivite şiddetine göre değişir.

3

Yaşam biçimi haline getirme

 Vücut ağırlığının denetiminde davranış değişikliği tedavisi, fazla ağırlık kazanımına neden olan yemek yeme ve fiziksel aktivite ile ilgili olumsuz davranışları olumlu yönde değiştirmeyi veya azaltmayı, olumlu davranışları ise pekiştirerek yaşam biçimi haline getirmeyi amaçlayan bir tedavi şeklidir.  Davranış değişikliği tedavisinin basamakları:• Kendi kendini gözlemleme• Uyaran kontrolü• Alternatif davranış geliştirme• Pekiştirme, kendi kendini ödüllendirme• Bilişsel yeniden yapılandırma

• Sosyal destek

4

İlaç tedavisini hekim kontrolü ve takibine bırakın

Obezite, kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan, kronik bir hastalık olması nedeniyle obezite tadavisi için ilaç kullanımı uygulanabilir. Obezite tedavisinde kullanılan ilaçlar hafif ve orta derece vakalar için uygun değildir.

Kullanılan ilaçların, sağlık yönünden güvenirliliğinin saptanmış olması, kısa ve uzun dönemde önemli yan etkisinin olmaması ve bu tür ilaçların mutlaka hekim kararı ve kontrolünde kullanılması gerekir.

Obezite tedavisinin başarılı olması için hastanın ilaç tedavisinin yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmesi, düzenli olarak hekim kontrollerini gerçekleştirmesi gerekir.

5

Köprüden önce son çıkış: Bariatrik ve Rekonstrüktif tedavi

 Obezite Cerrahisi ancak diğer dört adımda gerçekleştirilen tedavi aşamaları yeterli başarıyı sağlamadığında ya da faydasız olacağına karar verilmiş vakalarda başvurulması gereken bir yöntemdir. Obezite cerrahisinde tedavi yaklaşımı temelde ikiye ayrılır.

İlk yöntemde besinlerle alınan enerjinin azaltılmasına yönelik bariatrik cerrahide hedef, besinlerin sindirim sisteminde emilimlerini azaltmaktır. Bu amaçla bypass, gastroplasti, gastrik bantlama, gastrik balon vb. yöntemleri kullanılır. İkinci yöntem rekonstrüktif cerrahide ise amaç; vücudun çeşitli bölgelerinde lokalize olmuş mevcut yağ dokularının uzaklaştırılmasıdır.

Bu tedavi estetik ağırlıklıdır ve eğer hasta obezite tedavisinin gereklerini yerine getirmezse yağ birikimi tekrar gerçekleşmektedir.

Diyabet ve obezite ilişkisi nedir?

Obezite yalnız estetik bir sorun değildir.

Pek çok hastalığın meydana gelmesinde etkin rol oynar; Tip 2 diyabet, hipertansiyon, tıkayıcı kalp damar hastalığı, yumurtlama ve regli düzensizliği, gebelik komplikasyonlarında artış, safra kesesi taşları, yağlı karaciğer, uykuda nefes kesilmesi, eklem bozulması-dejenerasyonu, depresyon bunlara örnek olarak gösterilebilir.

Obezitede beden yağının artış gösterdiğini vurgulamıştık. Bu yağın hangi bölgelere dağılım gösterdiği de önemlidir. Karın ve bel bölgesinde artan yağ dokusu, diyabet riskini yükseltir. Tip 2 Diyabet ile obezite arasında çok yakın ilişki olup, Tip 2 Diyabet olan bireylerin %80’i obezite hastasıdır.

Obezite insülin direncine neden olmaktadır ve bu durum diyabet oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Obezite bunların yanı sıra diyabet tedavisi ve kan şekeri kontrolünü de zorlaştırmaktadır. Kilo verme ve egzersiz ile kan şekeri kontrolü çok daha kolay olmakta, şeker haplarının dozları da obez hastalara göre belirgin olarak azalmaktadır.

Cerrahide kullanılan 3 yöntem arasındaki farklar neler?

 Bariatrik ve metabolik cerrahide uygulanan yöntemler kabaca 3 sınıfa ayrılırlar.

• Kısıtlayıcı yöntemler (Restriktif prosedürler)
• Kombine kısıtlayıcı ve emilim bozucu yöntemler (Restriktif ve malabsorbtif prosedürler)
• Saf Emilim bozucu (Malabsorbtif prosedürler)Kısıtlayıcı yöntemler arasında; mide bandı, tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatları başlıcalarını oluşturmaktadır.

Mide balonu bir ameliyat yöntemi olmayıp endoskopik yöntemle mideye balon konulması sonucu oluşturulan kısıtlayıcı başka bir yöntemdir.Kombine kısıtlayıcı ve emilim bozucu yöntemler (Restriktif ve malabsorbtif prosedürler) arasında başlıcası gastrik bypass yöntemidir.

Gastrik bypass ameliyatları da, Roux-n-Y gastrik bypass, duodenal switch IT ya da mini bypass ameliyatlarını kapsamaktadır.

Saf Emilim bozucu (Malabsorbtif prosedürler) arasında en popüler olanı ve genellikle yeme bozukluğu olan, yeme kültürü olup çok yemek yiyen, süper morbid obez hastalarda uygulanan biliopankreatik diversiyon yöntemidir. Yine ayrıca DJB ve DIB gibi yöntemler malabsorbtif yöntemler olarak kabul edilir.

Источник: http://www.hurriyet.com.tr/kesfet/5-adimda-obezite-nasil-tedavi-edilir-40277688

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.