Obezite ve Tip 2 Diyabet Cerrahisi

Tip 2 diyabet nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Obezite ve Tip 2 Diyabet Cerrahisi

Türkiye’de 7 milyonun diyabet hastası olduğu tahmin ediliyor ve bu sayı artmaya devam ediyor. Günümüzde diyabetin idame tedavisi vardır.

Ayrıca kişiler yaşam tarzı değişikliği ile hayatlarını diğer insanlar gibi sorunsuz sürdürebilir.

Diyabet tanısının erken konulması çok önemlidir, çünkü hastalık erken evrede tedavi edilmezse gittikçe daha kötüleşir; sakatlıklara ve ölüme neden olur.

İnsülin nedir, ne için kullanılır? İnsülin direncinin belirtileri ve tedavisi

Günümüzde erişkin kişilerde görülen körlüklerin en önemli nedeni diyabettir. Ayrıca çoğu böbrek yetmezliği ve alt uzuv kaybı olgusunun sorumlusudur.

Diyabetli kişiler diyabetsiz kişilere göre beş kat daha fazla kalp damar hastalığı ve inme riski taşımaktadır.

Ülkemizde diyabet artışının başlıca nedenleri arasında obezite seviyesinin artması, yetersiz egzersiz ve hareket, sağlıksız beslenmedeki artış ve yaşlanan nüfus bulunuyor.

Tip 2 diyabet belirtileri

 • sık idrara çıkma, özellikle geceleri
 • aşırı susuzluk hissi
 • aşırı acıkma hissi ve yeme isteği
 • aşırı yorgun hissetme veya geçmeyen halsizlik
 • açıklanamayan kilo kaybı ve kasların erimesi
 • cinsel organlarda kaşınma veya sık sık pamukçuk çıkması
 • kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi
 • net görememe ve görme sorunları

Tip 2 diyabet belirtileri her zaman çok bariz olmayabilir çünkü hastalık yıllar içinde yavaş yavaş gelişir. Bazen rutin doktor kontrolünde ortaya çıkabilir. Yukarıdaki semptomların herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuza başvurunuz. Diyabet riskiniz varsa erken teşhis için yılda bir kan şekeriniz ölçtürerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kişi diyabet olduğunu nasıl anlar? 

Diyabet tiplerine göre bu belirtiler değişik şekillerde görülebilir. Örneğin Tip 1 diyabet hastalarında daha çok aşırı yorgunluk, halsizlik, susuzluk, aşırı idrara çıkma gibi belirtiler olur.

Tip 2 diyabet; ise çok hızlı kilo verme, baş ağrısı, aşırı ağız kuruluğu, vücutta değişik yerlerde kaşıntıların meydana gelmesi, yaraların geç iyileşmesi, görme bozukluğu ve yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

Hamilelerde genelde pek belirti vermez.

Hiperglisemi nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Diyabetin iki tipi vardır; Tip 1 ve tip 2 Diyabet! Glikoz, vücudun hücrelerini besleyen yakıttır, ancak hücrelere girmesi için insülin gerekir. Tip 2 diyabet, vücut yeterli insülin üretemediğinde veya hücreler insüline tepki vermediğinde oluşur ve buna insülin direnci denir.

 Tip 2 diyabet çok daha yaygındır. Tip 1 diyabette ise vücut hiç insülin üretmez. Türkiye’de yetişkinlerin yaklaşık %90’ında tip 2 diyabet vardır. Tip 1 diyabet genellikle 40 yaşından önce, sıklıkla ergenlik çağında, gelişir, tip 2 diyabet ise genellikle ileri yaşlarda ortaya çıkar.

Tip 2 diyabetin nedenleri

 • İnsülin midenin arkasında yer alan pankreas tarafından üretilmektedir.
 • İnsülin kanınızdaki glukoz miktarını kontrol etmektedir.
 • Kanınızdaki glukozu hücrelere taşır ve glukoz hücrelerde enerjiye dönüştürülür.
 • Tip 2 diyabette normal kan glukoz düzeyini sürdürmek için yeterli insülin üretilmez (insülin yetmezliği) ya da vücudunuz etkin bir şekilde üretilen insülini kullanamaz.

Risk gruplarında: Bütün yetişkinler tip 2 diyabet riski taşımasına rağmen bazı gruplar özellikle yüksek risk grubundadır.

Diyabet riski nedir? Riskinizi nasıl hesaplarsınız? İşte risk tablosu

 • 40 yaşın üzerindeyseniz
 • Yakın bir aile üyenizde diyabet varsa (anne, baba, kardeş)
 • Fazla kilolu ya da obez iseniz
 • Kalp krizi veya inme gibi kalp damar hastalığı geçirdiyseniz
 • Polikistik over sendromu olan ve aynı zamanda kilolu bir kadınsanız
 • Gebelikte diyabet olduysanız ya da 4,5 kg’nin üzerinde bebek doğurduysanız
 • Depresyon, şizofreni veya bipolar bozukluk gibi şiddetli zihinsel hastalığınız varsa
 • Bozulmuş glukoz toleransınız veya açlık gliseminiz olduğu söylendiyse

Tip 2 diyabet için en yaygın kullanılan birincil test glikoz hemoglobin A1C (HbA1c) testidir.  HbA1C testi, son iki ila üç ay boyunca ortalama kan şekeri seviyesini belirleyen bir kan testidir.

Çok küçük bir kan damlası ile kolayca yapılabilir. Kan şekeri seviyeleriniz son birkaç aydır ne kara yükselmiş ise HbA1C seviyeniz o kadar yüksek olacaktır. HbA1C seviyesi 6.

5 veya daha yüksek ise bu durum sizin diyabet olduğunuzu gösterir.

Glukoz nedir, neye yarar? Düşmesi ve yükselmesi tehli midir?

Tip 2 diyabet tedavisi

Diyabeti tam olarak iyileştiren (kesin şifa) bir tedavi yoktur. Ancak günümüzde uygulanan tedaviler kan glukoz düzeylerini normal tutmayı hedefler, bu da semptomları kontrol altına alır ve gelişebilecek sağlık sorunlarını en aza indirir.

Diyabet tedavisi, kan şekerini kontrol altında tutan bir hasta ayrıca düzenli olarak doktor kontrolüne giderse tıpkı normal bir kişi gibi sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilir. Günümüzde diyabet tedavisinde kullanılan pek çok etkili ilaç bulunmaktadır.

Ayrıca yaşam tarzı değişikliği de diyabet tedavisi için çok önemlidir ve hastalığın geriletilmesinde etkilidir.

Bazı durumlarda, sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile diyabeti kontrol etmek mümkündür. Ancak, tip 2 diyabet ilerleyen bir hastalık olduğundan, kan şekerinizi normal düzeylerde tutmak için mutlak ilaç almanız gerekebilir. Diyabet tedavisi, hastalığın tiplerine ve hastanın sağlık durumuna göre değişir.

Örneğin, Tip 1 diyabetin ana tedavisi insülindir, bunun dışında bir yöntem yoktur. Tip 2 diyabette, öncelikle hastanın boy/kg oranına bakılır.  Eğer hasta kilolu ise kilosunun düşürülmesi, hareket azlığı var ise düzenli egzersiz yapılmasının sağlanması, diyette bozukluk varsa diyabet diyetisyeninin tavsiye edeceği şekilde beslenmesi gereklidir.

Tip 2 diyabet tedavisinde Metformin kullanımı

Sonraki aşamalarda çoğunlukla ilaç tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabette, özellikle fazla kilolularda ilk aşamada, metformin etken maddesi olan, piyasada değişik isimleri bulunan ilaç kullanılır. Bu ilaç, kilonun düşmesini ve yağ metabolizmasının düzenlenmesini sağlar.

Metformin aynı zamanda insüline karşı olan direncin kırılmasını da sağlar. Hem insülin direncini kırması hem kilo kontrolünü sağlaması hem de yağ metabolizmasını düzeltmesi Metformini tedavide kullanılacak ilaç yapar ve ağız yoluyla alınır.

Sonraki aşamada, insülinin salgılanmasını artırıcı tedavi yöntemleri uygulanır. Burada özellikle insülin direncini kıran veya insüline karşı hassasiyeti artırıcı ilaçlar kullanılır.

Bununla beraber, hastanın şekeri arzu edilen sınırlara düşürülemiyorsa, o zaman ayrıca insülin de kullanılır.

Tip 2 diyabet hastası nasıl beslenmeli?

Tip 1 diyabette dikkat edilmesi gereken bir beslenme şekli yoktur. Tip 2 diyabette ise, beslenmeye çok önem vermek gerekir. Onun için her ikisinde de mutlaka bir diyet uzmanı desteği almak ve diyet uzmanının tavsiye ettiği şekilde beslenmek önemlidir.

Yiyeceklerin %60 oranında karbonhidratlardan, %30’unun yağlardan, %10-15’inin de proteinlerden oluşması gerekir. Buradaki önemli nokta, karbonhidratlara bütün meyvelerin dahil olduğunun bilinmesidir.

Bu bakımdan un, tuz, yağ ve tatlı ihtiva eden besinlerin azaltılması, fazlaca yeşillik, sebze ve belirli ölçülerde meyvelerin alınması gerekir.

Diyabet ve beslenme: Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastaları için önerileri

Diyabet hastaları için örnek beslenme listesi

Kahvaltı: 1 fincan çay veya kahve (tatlandırıcı ve yarım yağlı süt katılabilir) 2 dilim ekmek (mümkünse beyaz olmasın) veya mısır gevreği çeşitleri 30 gram lor peyniri veya eritme peynir veya haftada 2 kez yumurta, söğüş olarak domates, salatalık, maydanoz 4 adet tuzsuz zeytin 1 tatlı kaşığı diyabetik reçel.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve

Öğle: ½  kase çorba Bol salata 4-5 yemek kaşığı sebze yemeği 2 dilim kepek/çavdar/tam buğday ekmeği 1 kase yarım yağlı yoğurt
İkindi: 1 porsiyon meyve 1 porsiyon yarım yağlı süt/yoğurt/diyabetik sütlü tatlı
Akşam: ½ kase çorba 1-2 dilim kepek/ çavdar/ tam buğday ekmeği 4 yemek kaşığı sebze yemeği Bol salata (limonlu veya sirkeli olabilir) 1 porsiyon kırmızı et/balık/tavuk / hindi= 100 gram ızgara/haşlanmış/buğulama

Karbonhidrat nedir? Hangi besinlerde bulunur? Faydaları ve zararları

Ara öğün: 2 adet diyet bisküvi ½ kase yarım yağlı yoğurt; ayrıca;

 • Gün içinde 2 – 2.5 litre su içilmeli.
 • Egzersiz ihmal edilmemeli.

Diyabet hastaları için bilimsel beslenme önerileri ve uyarılar

Gizli şeker nedir?

Kan serumu, 70-110 mg/dl glukoz içerir ve içerisindeki kan şekeri dışında, ayrıca kanda mevcut olan kırmızı kan hücrelerinde de belli bir oranda şeker vardır. Buna hemoglobine bağlı şeker denir. Bu da % 6 oranındadır.

Şekerin % 6 oranının üzerine çıkması, gizli şekerin yüksekliği demektir. Gizli şeker tespiti, hem teşhiste önemli bir rol oynar, hem tedavinin gidişatı için çok önemlidir.

Hastanın diyetini, egzersizlerini aksatıp aksatmadığı konusunda belirti verir ve hekime nasıl bir tedavi uygulayacağına yön verir.

Diyabet hastaları için diş ve ağız bakım önerileri

Kan şekeri ölçümü evde kolayca yapılabilir, hasta görsel yöntemle veya şeker ölçüm cihazları yardımı ile kan şekeri takibini yapabilmektedir.

Görsel yöntemde, ucuna glikoz oksidaz emdirilmiş test çubukları (stripler) kullanılır. Strip üzerine, parmak ucundan kan damlatılır.

Glisemi düzeyine göre strip üzerinde oluşan renk değişikliğinin strip kutusu üzerindeki renk kataloğu ile karşılaştırılması ile sonucu glisemi ölçülür.

İnsülin pompası nedir?

İnsülin tedavisinin değişik metotları vardır. Bunlardan birincisi, insülin pompasıdır. İnsülin pompası; insülin içeren, kişinin pankreasından salınan insülin miktarına göre ayarlanarak, dışarıdan gerekli insülinin alınmasını sağlayan bir pompadır.

Bu alet, bir kanal ile cilt altına monte edilir; ayarlanan dozajda ve sürede, sürekli vücuda insülin pompalar. Bunun değişik tipleri ve özel bir eğitimi vardır.

Genellikle insülin pompalarını, Tip 1 diyabetli dediğimiz insüline bağımlı olan hastaların kullanması tavsiye edilir.

Günümüzde diyabet hastaları için pek çok özel egzersiz programları mevcuttur. Hatta bunun için Avrupa’da çok özel merkezler bulunuyor. Egzersiz sağlıklı yaşamın şartıdır çünkü insülin direncini kıran etkili bir aktivitedir.

Hastanın bu konuda da eğitilmesi gerekir. Diyabet hastaları mutlaka her gün düzenli şekilde hareket etmelidir. Ne tür egzersizler yapabileceğiniz, hastalığınızın durumuna göre değişebilir.

Bu nedenle egzersizler ile ilgili mutlaka doktor tavsiyesi alın.

Diyabetliler nasıl egzersiz yapmalı, nelere dikkat etmeli

Diyabet tedavisinde hastaya düşen görevler nelerdir?

Öncelikle hasta, hastalığı konusunda bilgilendirilmelidir. Kişi hastalığını tanıdıkça, hastalıkla nasıl uyum sağlayacağını, kendine nasıl bakacağını, hastalıkla nasıl yaşayacağını öğrenecektir.

Hasta; broşürler, kitaplar, mecmualar, diyabet eğitim merkezleri vasıtasıyla kendisini eğitmelidir. Bu konuda hekimlerinde de bilgi desteği alabilirler.

İkinci önemli unsur, hastanın mutlaka bir diyabet uzmanı doktora gitmesidir.


Diyabet hangi hastalıklara yol açar?

Diyabetin sebep olmadığı neredeyse hiçbir hastalık yoktur. Diyabet, vücutta her türlü hastalığı meydana getirebilir. Bununla beraber kalpte ve beyinde harabiyetler meydana getirebilir.

Göz hastalıkları, böbrek hastalıkları, deri hastalıkları, saç hastalıkları, deride değişik kaşıntılar, farklı yaralar, yaraların geç iyileşmesi, enfeksiyonların sık sık oluşması, özellikle kadınlarda idrar yollarında hastalık, erkeklerde cinsel yetersizlik, kemik erimesi, sinirlerde harabiyet, tansiyon ve buna bağlı birçok hastalıklar diyabetle beraber seyreder. Kan dolaşımı sorunları, kangrenler, ayak kesilmeleri vb. durumlar yaşanabilir.

Diyabet kişinin günlük hayatına nasıl etki eder?

Diyabet kontrol altına alınmışsa, şekerin kişinin günlük hayatına herhangi bir kötü etkisi olmaz, kişi normal hayatını sürdürür. Eğer şeker kontrol altına alınamamışsa; hastanın ihmali, tedavinin ve bilginin eksikliği veya tavsiye edilenlerin yerine getirilmemesi durumu söz konusu ise hastanın hayatının her safhası bundan olumsuz etkilenir.

Stresin diyabet hastaları üzerinde %100 etkisi vardır. Ufak bir kaza, kötü bir haber, üzüntü kişinin şekerini sarsar ve kişinin tüm dengesini bozabilir. Bu nedenle diyabet hastaları mutlaka stresten uzak bir hayat yaşamalıdır.

Diyabet ile yaşamak

Tip 2 diyabetiniz varsa, sağlığınıza çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Sağlığınıza dikkat etmek diyabetinizin tedavisini kolaylaştıracak ve komplikasyon oluşma riskini en aza indirecektir. Şunları yapmalısınız:

 • sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz
 • (fazla kiloluysanız) kilo vermelisiniz de sağlıklı kilonuzu korumalısınız
 • (sigara içiyorsanız) sigarayı bırakmalısınız
 • ölçülü alkol tüketmelisiniz
 • düzenli egzersiz yapmalısınız
 • Diyabetiniz varsa gözleriniz, tedavi edilmezse görme kaybına yol açan diyabetik retinopati riski taşımaktadır.
 • 12 ve üstü yaşlardaki diyabetli herkes yılda bir kere gözlerini muayene ettirmelidir.

Referanslar: 1- What is type 2 diabetes? 2- Type 2 Diabetes, 3- All about Type 2 Diabetes

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/tip-2-diyabet-seker-hastaligi-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Tip 2 Diyabet Tedavisi

Obezite ve Tip 2 Diyabet Cerrahisi

Tip 2 diyabet nasıl geçer? Tip 2 diyabet tedavi edilememektedir, ancak yönetimi mümkündür ve yöntemleri şunları içerebilir:

 • Sağlıklı beslenme
 • Düzenli egzersiz
 • Muhtemelen diyabet ilaçları veya insülin tedavisi
 • Kan şekeri kontrolü

Bu adımlar, kan şekeri seviyesini normal seviyeye yakın tutmanıza yardımcı olur, böylece komplikasyonların gecikmesi veya önlemesi sağlanır. (1)

Sağlıklı Beslenme

Herhangi bir diyabet diyeti mevcut değildir. Bununla birlikte, diyetinizi bu yüksek lifli, az yağlı gıdalarla dengelemek önemlidir:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tüm tahıllar

Ayrıca hayvansal ürünlerin, rafine karbonhidratların ve tatlıların da az yenmesi gerekmektedir.

Düşük glisemik indeks gıdalar da yararlı olabilir. Glisemik indeks, bir gıdanın kan şekerinde ne kadar hızlı bir artışa neden olduğunu ölçer. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar kan şekerini hızla yükseltir. Düşük glisemik indeks gıdalar ise dengeli bir kan şekeri elde edilmesine yardımcı olabilir. Düşük bir glisemik indeksi olan gıdalar tipik olarak lif açısından daha yüksek gıdalardır.

Sağlıklı beslenme için bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. (2)

Düzenli Egzersiz

Herkesin düzenli olarak yapılan egzersize ihtiyacı vardır ve tip 2 diyabetli insanlar için de bu istisna değildir. Bir egzersiz programına başvurmadan önce en doğrusu doktorunuzla bu durumu konuşmaktır. Sonra yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi aktiviteleri seçebilirsiniz. Egzersizleri mümkün oldukça haftada 5 kez, 30 dakika kadar yapmaya çalışın.

Fiziksel aktivite kan şekerini düşürür. Herhangi bir etkinlikten önce kan şekeri seviyenizi kontrol edin. Kan şekerinizi düşüren şeker hastalığına yakalanırsanız, düşük kan şekeri oluşumunu önlemek için egzersiz yapmadan önce bir aperatif yemeniz gerekebilir. (3)

Kan Şekeri Seviyesinin Düzenli Kontrolü

Tedavi planınıza bağlı olarak, günde birkaç kez kan şekeri seviyenizi kontrol etmeniz ve kaydetmeniz gerekebilir. Doktorunuza ne sıklıkla kan şekeri kontrol etmenizi istediğini sorun. Kan şekeri seviyenizin hedef aralıklarınızın altında kalmasını sağlamanın tek yolu dikkatli bir takip yöntemidir.

Diyabet İlaçları ve İnsülin Tedavisi

Tip 2 diyabetli bazı kişiler diyetle ve egzersizle kan şekeri düzeylerini tek başlarına kontrol altında tutabilirken çoğu kişi de şeker hastalığı veya insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Hangi ilaçların en doğrusu olduğuna karar verirken, kan şekeri seviyeniz ve sahip olduğunuz diğer sağlık sorunları da dâhil olmak üzere birçok faktör değerlendirilmektedir. (4)

Tip 2 diyabet için uygulanabilecek olası tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Metformin: Metformin, tip 2 diyabet için öngörülen ilk ilaçtır. Vücudunuzdaki dokuların insülin hassasiyetini arttırarak çalışır, böylelikle vücudunuz daha etkili insülin kullanır.
 • Sülfonilüreler: Bu ilaçlar vücudunuzun insülin salgılamasına yardımcı olur. Bu sınıftaki ilaç örnekleri, Olası yan etkiler arasında düşük kan şekeri ve kilo artışı bulunmaktadır.
 • Meglitinidler: Bu ilaçlar, pankreasta daha fazla insülin salgılanmasına yardımcı olurlar.
 • DPP-4 inhibitörleri: Bu ilaçlar kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur, ancak hafif bir etkiye sahiptir. (5)
 • GLP-1 reseptör agonistleri: Bu ilaçlar sindirimi yavaşlatır ve Sülfonilüreler kadar olmasa da kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.
 • SGLT2 önleyicileri: Bunlar piyasadaki en yeni diyabet ilaçları olarak bilinir. Şekerin kan dolaşımına karışmasını önleyerek çalışırlar. Bunun yerine, şeker idrarla atılır.
 • İnsülin tedavisi: Tip 2 diyabetli bazı insanlara da insülin tedavisi gerekir. Eskiden insülin tedavisi son çare olarak kullanılırdı, ancak bugün yararları nedeniyle sıklıkla daha erken reçete edilmeye başlanmıştır.
 • Normal sindirim ağız yoluyla alınan insülin ile etkileşime girdiğinden insülin enjekte edilmelidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, doktorunuz gündüz ve gece boyunca kullanılacak bir insülin türü karışımını reçete edebilir. Genellikle, tip 2 diyabetli insanlar geceleri uzun etkili bir atış ile insülin kullanımına başlarlar. (6)

Tip 2 Diyabet Ameliyatı / Bariatrik Cerrahi

Tip 2 diyabetiniz varsa ve vücut kitle indeksi 35’in üzerindeyse, kilo kaybı bariatrik cerrahi uygulanabilir. İnce bağırsağın bir bölümünü baypas eden ameliyatlar, diğer kilo kaybı ameliyatlarından daha fazla kan şekeri düzeyine etki eder.

Yalnız bu ameliyatların yüksek ölüm riski bulunmaktadır. Ek olarak, şiddetli yaşam tarzı değişiklikleri gereklidir ve uzun vadeli komplikasyonlar, beslenme yetersizliklerini ve osteoporozu içerebilmektedir. (7)

Hamilelik

Tip 2 diyabetli kadınların hamilelik süresi boyunca tedavileri değiştirebilir. Birçok kadın hamilelik sırasında insülin tedavisine ihtiyaç duymaktadır. Kolesterol düşürücü ilaçlar ve bazı kan basıncı ilaçları hamilelik sırasında kullanılamaz.

Diyabetik retinopati belirtileri varsa, hamilelik sırasında kötüleşebilir. Hamileliğinizin ilk üç ayında ve doğumdan bir yıl sonra göz hekiminizi ziyaret edin. (8)

Alternatif Tedaviler

Kan şekeri seviyeleri için birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır, ancak bunların faydalı olup olmadığı tıbben onaylanmamıştır. Çelişkili bulgular nedeniyle, kan şekeri yönetime yardımcı olması için alternatif tedavi önerilmemektedir.

Alternatif bir terapi uygulamaya karar verirseniz, doktorunuzun verdiği ilaçları almayı bırakmayın. (9)

Tip 2 Diyabet İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tip 2 diyabet teşhisi ve tedavisi için başvurabileceğiniz doktorlar şunlardır:

 • Aile hekimi
 • Dâhiliye uzmanı (iç hastalıkları uzmanı)
 • Çocuk doktoru
 • Diyetisyen
 • Endokrinolog (metabolizma hastalıkları uzmanı) (10)

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedir?

İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalığı olarak da bilinen Tip 2 diyabet, vücudunuzun önemli yakıt kaynağı olan şeker (glukoz) metabolize etme şeklini etkileyen kronik bir durumdur.

Tip 2 diyabet durumunda vücut ya insülinin (hücrenin şeker hareketini düzenleyen bir hormon) etkisine karşı direnir veya normal bir glikoz seviyesini korumak için yeterli insülin üretmez.

Yetişkinlerde daha yaygın olan tip 2 diyabet, çocuklukta obezite arttıkça çocukları giderek etkilemeye başlamıştır.

Tip 2 diyabet için herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır, ancak sağlıklı kilo vermek ve egzersiz yapmak hastalığı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilmektedir.

Diyet ve egzersiz kan şekerini kontrol altına almak için yeterli değilse, diyabet ilaçlarına veya insülin tedavisine ihtiyaç duyulabilir. (11)

Tip 2 diyabet hastalığı nedir fazlası için tıklayınız

Tip 2 Diyabet Belirtileri

Tip 2 diyabet başlangıcı yavaş yavaş gelişebileceğinden, tip 2 diyabet belirtileri de kademeli olarak gelişir. Vücut yavaş yavaş insülin direnci oluşturur veya yeterli insülin yapamaz. Tip 2 diyabet nasıl anlaşılır? Fark edebileceğiniz tip 2 diyabet belirtilerinden bazıları şunlardır:

 • Yorgunluk
 • Yaraların çok yavaş iyileşmesi (veya enfeksiyonun geç iyileşmesi)
 • İştah artışı ve çok susama
 • İdrara çıkma artışı
 • Bulanık görme

Bu belirtileri fark ederseniz, mutlaka doktorunuza danışın. (12)

Tip 2 diyabet belirtileri daha fazla bilgi için

Tip 2 Diyabet Nedenleri

Tip 2 diyabet neden olur? Tip 2 diyabet durumunda pankreas yeterli insülin üretmez veya vücut üretilen insülini düzgün kullanmaz. Tip 2 diyabetin kesin nedeni henüz bilinmemektedir ancak şu kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir:

 • 40 yaş üstünde olma
 • Fazla kilo
 • Ailede diyabet geçmişi bulunması
 • Hamilelik sırasında gestasyonel diyabetin gelişmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kolesterol (13)

Tip 2 diyabet nedenleri daha fazla detay için

Источник: //www.acil.net/tip-2-diyabet-tedavisi/

Obezite ve Tip 2 Diyabet Cerrahisindeki Yöntemler

Obezite ve Tip 2 Diyabet Cerrahisi

Obezite ve Tip 2 diyabet cerrahisini Özel Ataköy Hastanesi’nden Genel Cerrahi\Metabolik ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Necdet Derici Sağlığım İçi Herşey’e anlattı.

OBEZİTE CERRAHİSİNDE YÖNTEMLER

Obezite cerrahisi ve Tip 2 diyabet cerrahisinin birbirlerinden farkları nedir? Benzeyen yönleri nedir?
Obezite cerrahisi, tip 2 diyabeti de kapsayan bir cerrahidir. Yani şeker hastalığını da tedavi edebilen bir cerrahi; ama temelde yapılan üç çeşit ameliyat var. Bu üçü de hem obeziteyi hem şekeri düzeltiyor.

Ama burada hangi ameliyatın seçileceği çok önemlidir. Yani direkt obeziteye yönelik bir ameliyat mı yapmalıyız yoksa direkt şekere yönelik mi ya da her ikisini de tedavi edici bir ameliyat mı uygulanmalı? Dolayısıyla hastaya göre uygun ameliyatı tekniği belirlenir.

Sonuçta bu üç ameliyat hem şeker hem de obezite için tedavi şansı sunmaktadır.

Tüp mide ameliyatı denilen “sleeve gastrektomi”,  gastrit bypass ve bir de hem gastrik bypass hem de tüp midenin kombine şekli vardır. Tüp mide ameliyatları yurtdışındaki kongrelerde de kabul görmüş, en çok yapılan hem şeker hem obezite için en çok önerilen ameliyatlardır.

Ama eğer hastanın şekeri gerçekten ileri düzeydeyse yüksek insülinlere rağmen düzeltilemiyorsa tüp mide ameliyatlarından çok diğer versiyonlara yönelme olur. Yani şeker üzerine daha kalıcı tedaviler sağladığı için ciddi şeker hastalarında bu yöntem tercih edilir.

Gastrik bypass özellikle hem zayıflama hem şeker üzerine oldukça etkili bir ameliyat.

HANGİ HASTAYA HANGİ YÖNTEM

Bu üç yöntemden hangisini tercih edeceğinize karar veriyorsunuz? Ne olursa olsun tüm bu ameliyat teknikleri nedir? Bir hazırlık dönemi gerektiriyor değil mi?
Obezite cerrahisi özellikle mutlaka bir hazırlık dönemi gerektirir.

Şişman bir hastayı ameliyat etmek normal bir hastayı ameliyat etmekten daha zordur. Karın içi yağlanması çok fazladır ve karaciğer büyüktür. Dolayısıyla önce hastaya bir hazırlık protokolü uygulanır. Protein diyeti yaptırılır ve kilolarının yaklaşık yüzde 10-15 kadarını verdirmeye hedeflenir.

Bu az da olsa bir miktar zayıflama, karaciğer yağlanmasını azaltır ve ameliyatta hekime yardımcı olur. Bu da tabii ki komplikasyon riskini de daha da azaltır.

Diyette, hastanın vücut kitle indeksine bağlı olarak çok ileri yüksek indeksli ise bir altı ay gibi, düşük hastalarda ise ortalama bir ay-üç ay arası protein diyeti yaptırılır.

Bu dönemde hasta protein ağırlıklı beslenir. Özellikle tatlı, hamur işi uzak durur. Normal yemek yemezler; ama protein tüketirler. Süt, et, yumurta ve özel mamalar var verilir. Hastalar üç ay gibi sürede kilosuna bağlı olarak 15-20 kilo kadar verirler.

TİP 2 DİYABET CERRAHİSİ

Öncelikle tip 1 diyabetin cerrahi tedavisi yok, Tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi var.

Peki, her Tip 2 diyabet hastasına bu uygulanıyor mu? Hastanın insülin kullanıp kullanmaması, kan şeker dengesinin çok bozuk olması gibi faktörler mi etkili? Neye göre hangi Tip 2 diyabet hastasına ameliyata uygunsun diyebiliyorsunuz?
Tip 2 diyabet hastaları endokrin doktorlarınca tedavi edilirler.

Öncelikle oral antibiyotik alırlar ve eğer yeterli olmazsa insüline geçerler. İnsülinlere rağmen bazen yine yeterli olmaz ve şekerleri yüksek seyreder. İşte bu durumda hastalar genellikle bize başvururlar. Yani yüksek doz insüline rağmen şekeri regüle edilemediği zaman ameliyat iyi bir seçenek olur.

Tabi burada hastanın genel durumu da çok önemlidir. Hastaya bir check up yapılır ve pankreas rezervine bakılır. Bunu gösteren tetkikler vardır. C-peptid denilen bir tahlille Hemoglobin a1c, sonuçlardaki şeker düzeyine bakılır.

Cerrahi uygulanacak hastanın kilosu da önemlidir. Hasta çok zayıfsa, bu ameliyatlar bir miktar zayıflama yaptığı için maalesef uygulanamaz. Uygulanması için genellikle vücut kitle indeksinin 27-28’in üstünde olması gerekir. Vücut kitle indeksi 40’ın üstündeki hastalar için de ameliyat endikasyonu olabilir.

Yandaş hastalığı varsa şeker gibi 35’lerin üstündeki hastalara yapılabilir; ama bugün kongrelerde uluslararası arenalara baktığımızda artık 27’lere kadar düştü. Değişik teknikler var. Ancak şu anda 35’in üstünde ve yandaş hastalığı olanlara yapılabiliyor.

27’nin altında Tip 2 diyabetliyse bir hastaya uygulanmıyor.

Op. Dr. Necdet Derici

OBEZİTE CERRAHİSİ YAŞAMI NASIL ETKİLİYOR?

Bir kişi obezite cerrahisi ameliyatı geçirdi ya da tip 2 diyabeti için uygun görüldü ve cerrahi tedavi oldu. Bunun sonucunda sağlığında, hayat kalitesinde ne gibi gelişmeler oluyor?
Yapılan cerrahinin şekline bağlı olarak değişik sonuçlarla karşılaşılabiliyor.

Örneğin eğer hastanın kilosu, şekeri çok yüksek değilse daha çok tüp mide ameliyatı tercih edilir. Hastalar ortalama ilk iki ayda 20-25 kilo kadar zayıflıyor ve görünümleri değişiyor. Hastaların özgüvenlerini kazandığını görüyoruz. Hayata bakışları değişiyor, yaşam enerjileri artıyor. Ve şekeri de zaten daha hastanedeyken düzelmeye başlıyor.

Cerrahi sonrasu hastalara hastanede birinci gün insülin vurabiliyoruz belki ama ikinci günden sonra genellikle insülin ve oral antibiyotiklere ihtiyaç kalmıyor. Şeker normal seviyelere inmeye başlıyor. Hayatları tamamen değişiyor. Kısacası hem görünümleri hem de psikolojik olarak, hayata bakışı olarak değişiyorlar.

Hayata yeniden bağlanıyorlar, yaşam şekilleri de değişiyor. Şekerden kurtulmanın insanlar fark etmese de uzun dönemde inanılmaz etkisi olur.

Nedir bunlar?
Şeker hastalığ organları bitirir. Örneğin böbrekleri. Ortalama 16 yılda eğer şeker 140’ların üzerinde seyrediyorsa böbrek yetmezliği kaçınılmazdır. Göz retinapatiler olur ve gözler gider.

Periferik arter, periferik nöropati bunlar da ayaklarda yaralar açar ve parmak ampütasyonları diz üstü ,diz altı ampütasyonlar olabilir. Kısacası organları bitiriyor ve ortalama ömürden 10-15 yıl kayba neden oluyor. Kalp krizi riski artıyor, felç riskleri artıyor, ölüm riskleri artıyor.

Ama şekerden kurtulanın ömrü ortalama bir 15 yıl kadar uzuyor. İyi bir hayat yaşıyor, kilosuz, şekersiz yani son derece önemli.

Bir de her cerrahide olduğu gibi obezite ve diyabet cerrahisine de bağlı olarak gelişebilecek bazı komplikasyonlar var. Bunlar neler olabilir?
Toplumda şöyle bir algı var: Obezite cerrahisinde insanlar ölüyor. Bu yüzden de bir korku var.

Doğru uygulanan bir obezite cerrahisi insanın ölümüne neden olmaz. Bakıldığında tüm cerrahilerde risk vardır. Obezie cerrahisinde ölüm riski binde 2 ve komplikasyon riskleri de çok düşüktür. Yüzde bir iki civarında kanama riski vardır. Yüzde 4 civarında kaçak, sızıntı riski var.

Yüzde 5-6 civarında emboli riski vardır. Adhezyon denilen bağırsak yapışıklığı yüzde 5-10 civarındadır. Bu süreçte cerrahın deneyimi oldukça önemlidir. Çünkü deneyimi bir cerrah herhangi bir komplikasyon geliştiğinde doğru zamanda doğru müdahaleyi gerçekleştirebilir. Bunun için de bir ölüm riski olmaz.

Bir obezite cerrahisi riski doğumla aşağı yukarı aynı düzeydedir. Obezite cerrahisindeki risklerden daha çok obezitenin kendisi risklidir. Kalp krizi geçirmesine neden olabilir, felç geçirmeye neden olabilir, birçok yandaş hastalığı beraberinde getirebilir. Hayat kalitesini bozar.

Dolayısıyla obezite cerrahisi doğru bir merkez ve deneyimli cerrah tarafından yapılırsa riskler gerçekten çok düşüktür.

Tabii ki hep şu merak edilir; bu tedavi ne kadar zaman alır? Yurtdışında yaşayan bir kişi Türkiye’de bu tedavi için ne kadar zamanını ayırmalı? Öncesinde hastayla iletişim kurulur mu, neler yapabilir?
Öncesinde hastayla iletişim kurulur ve hastadan ön hazırlıklar istenir.  Bunlar bazı tahlillerdir.

Gerekirse oradaki doktorlarıyla da diyaloğa geçilir. Eğer hasta ameliyata uygun ise belirli bir protein diyetinden sonra ameliyata çağırılır. Hazırlığı kendi ülkesinde yapıp direkt ameliyata gelebilir. Hasta geldiğinde bir gün hasta hazırlanır ve ertesi gün ameliyat edilir. Üç gece hastane istirahatinin ardından taburcu edilir.

Bundan sonra da 2-3 gün daha burada kalmaları istenir yani hemen yurt dışına gitmesini istemiyoruz. Ameliyatlar kapalı yöntemlerle yapıldığı için çok ağrı olmaz. Gelen birçok hasta aynı zaman da İstanbul’u da gezmek isteyebiliyor. Bunun için istiyorlar genellikle 1 hafta 10 gün gibi süre yeterli oluyor.

1 hafta 10 gün sonra ülkelerine dönebiliyorlar.

NE KADAR KİLO VERİLEBİLİR?

Ameliyat geçirdikten ne kadar süre sonra kişi hedeflenen kilosuna erişir ve vücut ağırlığının ne kadarını verebilir?
Hastanın vücut kitle indeksiyle, boyu kilosuyla yani ağırlığıyla ilgili bir durudur.

Genellikle en hızlı kilo verilen dönem ilk iki aydır. İlk iki ayda ortalama 20-25 kilo gibi verebiliyorlar. Örneğin150 kilo olan bir hastayı ilk 6 ay genellikle bir 35-40 kilo rahat verebiliyor. Birinci yılda 50 kilo olabiliyor.

Vücut oranlarının yaklaşık yüzde 40’ını ortalama bir yıl ya da iki yıl arasında verebiliyorlar.

Obezite ve diyabet cerrahileri ile ilgili önerileriniz nedir?
Obezite ve diyabet cerrahisi tehli ameliyatlar değildir. Güvenli bir şekilde yapılıyor. Sonuçları gerçekten çok iyi, insanın hayat kalitesi, yaşam şekli, her şeyi değişiyor. Bu ameliyattan 3-5 sene sonra kişi yaşamına dikkat etmediği için tekrar kilo alımları olabiliyor.

Bunun için hastanın da yaşamına dikkat etmesi gerekir. Hangi cerrahi türü uygulanırsa uygulansın hastalar kalorili yiyeceklere dönerlerse vücuda giren kalori artarsa mutlaka verdikleri kiloları geri alırlar. Bu konuda hasta  ameliyat öncesi ya da sonrası bilgilendirilmelidir. Artık yaşam şekli değişmeli ve düzenli egzersiz olmalıdır.

Beslenmeye her zaman dikkat edilmelidir.

Küçültülen mide kişi fazla yerse büyüyebilir mi?
Efektif yapılan tüp mide genellikle büyüyemez.

Ancak eğer operasyon doğru bir şekilde yapılmamışsa tüp mide ameliyatlarında midede büyüme olabilir. Ama doğru uygulanan bir teknikte büyüme olmaz.

Peki neden kilo alınır? Çünkü yüksek kalorili beslenilirse kilolar geri gelir. Çok yüksek kalorili besinler alınırsa mide küçük olsa da hasta yeniden kilo alabilir

Источник: //www.sagligimicinhersey.com/2019/05/genel-cerrahi/obezite-ve-tip-2-diyabet-cerrahisindeki-yontemler/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Tüp Bebekte Erkek Kısırlığının Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi
Kadınlarda Üreme Sağlığı ve Tüp Bebek Tedavisi