Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

SARILIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazımızda sizlere sarılık hastalığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde birçok kişinin başına gelen sarılık rahatsızlığı hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda yer alan belirtiler sayesinde, olası bir sarılık sağlık sorununda doktor yardımı almanız gerekmektedir.

İlk olarak sarılık tanımını yapacak olursak eğer, sarılık, diğer bir adıyla ikter demektir. Sarılık, kanda bulunan bilirubinin artması sonucunda, deri, göz ve mukozaların sarı renge dönüşmesidir. Bunlara ek olarak, vücut sıvıları da sarı olabilir.

Deri rengimizin değişiklik göstermesi de bilirubin düzeylerine bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda, yüksek seviyeli bilirubine sahip olan kişilerde bu renk kahverengi olmaktadır. Normal seviyelerde ise, sarı renginde vücudumuzda şekil bulmaktadır.

 

Sarılık sağlık sorunu ayrıca, altta yatan başka bir hastalık sürecinin bir işaretidir.

Bilirubin vücutta kırmızı kan hücrelerinin, doğal arıza ve yıkım sonucu oluşmaktadır. Deri ve sklera sararmasından sorumlu olan sarı renkte bir maddedir. Bilirubin fazlalığı olduğunda, bu sarı madde, çevredeki dokulara yani dışarı sızabilir. Böylelikle vücudunuzun belirli bölgeleri sarı renk olmaktadır.

Kanda serbestçe dolaşmakta olan bilirubinlere unkonjuge denmektedir. Karaciğerlerimizin fonksiyonlarından birisi ise, kanda bulunan fazla bilirubin atıklarını dışarı atmaktır. Ve ayrıca safra kesesinin yardımı ile kandan dışarı atılmaktadır.

Sarılık kişilerde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitler sizlere yazımızın devamında vermiş olduğumuz maddeler yardımı ile öğrenebilirsiniz.

Sarılığın üç ana tipi bulunmaktadır;

 • Hepatosellüler sarılık: Karaciğer hastalığı veya yaralanması sonucu meydana gelen sarılık türüdür diyebiliriz.
 • Hemolitik sarılık: Bilirubin üretiminde artışa neden olan – hemoliz (alyuvarların hızlanması sonucu oluşan sorun) sonucu olarak ortaya çıkan bir sarılık türüdür.
 • Obstrüktif sarılık: Bu sarılık çeşidinde, safra kanalında oluşan engel yüzünden, (sistem tüpleri taşıyan safra karaciğer sirozu, safra kesesi ve ince bağırsak), bilirubinlerin karaciğere gitmesine engel olması sonucunda oluşmaktadır. 

Bunlara ek olarak sarılık, bebek sarılığı ile karşılaştırılmamalıdır. Çünkü ikisi farklı hastalıklardır ve altında başka nedenler olmaktadır.

Sarılığın Nedenleri Nelerdir?

Sarılık daha önce bahsetmiş olduğumuz gibi, bilirubinden dolayı oluşmaktadır. Bu durumda ise, sarılığa neden olan nedenler aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır. Bu sağlık sorunun temel koşulları ise şöyledir;

 1. Karaciğer akut iltihabı: Konjuge ve bilirubin birikmesi sonucu, bilirubin salgılaması, karaciğerin işlevini bozabilir.
 2. Safra kanalı iltihabı: Sarılık, safra ile; bilirubin kaldırılması salgılanmasını engelleyebilir.
 3. Safra kanalının tıkanması: Hiperbilirubinemi sonuçlarından dolayı bilirubinin karaciğerde oluşan engellemesi sonucunda safra kanalının tıkanmasıdır.
 4. Hemolitik anemi: Eritrositlerin büyük miktarlarda artan üretimi sonucunda bilirubinde de artış olmaktadır bu da sarılık nedeni olarak sayılmaktadır.
 5. Gilbert sendromu: Safra atılımı ile (maddeler arasındaki kimyasal reaksiyonları kışkırtmak) enzimlerin işlevlerini bozmaktadır ve kalıtsal bir hastalıktır ve sarılığa neden olmaktadır.
 6. Kolestaz; Safra akışının kesilmesi sonucunda karaciğerde oluşan sorundur. Karaciğerin işlevini yerine getirememesi sonucunda ise sarılık hastalığı oluşmaktadır.

Ayrıca bunlara ek olarak, bazen aşağıda sizlere verecek olduğumuz nedenlerde sarılığa neden olabilmektedir. Bu nedenler ise şöyledir;

 • Crigler-Najjar sendromu: Bilirubin fazla olduğu zaman içinde elde edilen, bilirubin işlenmesinden sorumlu özel enzimin bozulması ile oluşmaktadır.
 • Dubin-Johnson sendromu: Karaciğer hücrelerinin dışında salgılanan konjuge, bilirubini engelleyerek kronik sarılık oluşumuna neden olur.
 • Pseudojaundice: Beta-karoten fazlalığı sonucunda bilirubinin aşırı salgılanmasıyla sarılığa neden olmaktadır.

1.Ciltte ve Göz Akıntısında Sararma

Sarılığın en belirgin özelliği, göz akında ve vücudun belirli bölgelerinde oluşan sararmalardır. Bu sarılık belirli bir bölgede başlayarak vücudun geri kalan bölgelerine yayılmaktadır. Genellikle baş ve çevresinde ilk olarak görülmeye başlamaktadır.

2.Kaşıntı

Sarılık olan bireylerde sık ve yoğun bir şekilde kaşıntı olmaktadır. Bu kaşıntılar ise bazen de deride dökülmelere neden olmaktadır.

3.Yorgunluk

Bir diğer belirtisi ise, kendinizi olduğunuzdan daha yorgun hissetmenizdir. Bu da sizin yaşam tarzınızı etkilemektedir.

4.Karın Ağrısı

Sarılık ile birlikte şiddetli karın ağrıları çekersiniz. Bunun nedeni olarak safra kanalının tıkalı olmasını söyleyebiliriz.

5.Kilo Kaybı

Yemek düzeninizin değişmemesine rağmen sarılık rahatsızlığına sahip olan bireylerde hızlı kilo kayıpları görülmektedir.

6.Kusma

Kilo kaybının yaşanmasında en etkili olanlardan birisi ise, kusmadır. Bu belirtide sarılık belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

7.Yüksek Ateş

Sarılık ile birlikte, kişilerde yüksek ateş sorunu da oluşmaktadır. Ateşiniz 38 C fazla olduğu durumlarda vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

8.Dışkı

Sarılık ile birlikte dışkınız, normalinden daha açık renkli (solgun) olmaktadır.

9.İdrar

Sarılık sonucunda ise, koyu renkli idrara sahip olmaktasınız.

Sarılık Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuz size sarılık teşhisini yapacak oluğu fiziksel muayene ve sizin sağlık sorun geçmişine bağlı olarak tespit etmektedir. Doktorunuz bunun için sizin karaciğerinizi kontrol edecektir. Bu muayene sonucunda, siroz ve karaciğer kanseri gibi sorunlarda olabilmektedir. Bunun için ilk olarak doktorunuz sizlere karaciğerini kontrol etmek için bazı testler yapacaktır.

Ayrıca, bilirubin düzeylerini kontrol ve kanın kompozisyonunu değerlendirmek için kan testleri de yapabilmektedir. Bu testler ise şunlardır;

 • Bilirubin testleri
 • Tam kan sayımı (C) ya da kan sayımı (CBC)
 • Hepatit A, B, ve C testleri

Karaciğer için daha derin bir teste ihtiyaç duyulur ise, başka testlere de başvurulmaktadır.

 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Abdominal ultrasonografi (ultrason)
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması veya bilgisayarlı tomografi (CAT) tarama
 • Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)

Yapılacak olan bu testler ile, doktorunuz sizlere sarılık teşhisini kolaylıkla koyacaktır.

Sarılık İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sarılık tedavisinde uygun tedavi seçeneklerini belirlemek için teşhisin konulması gerekmektedir.

Anemi kaynaklı sarılık kandaki demir miktarının artırılması ile tedavi edilebilir. Bunun için ise, demir takviyeleri alarak ya da demir açısından zengin besinler tüketerek tedavi edebilirsiniz.

Hepatit kaynaklı sarılık, anti-viral veya steroid ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Obstrüksiyon kaynaklı sarılık tıkanıklığı gidermek için ameliyat olmanız gerekmektedir.

Sarılık sağlık sorununu engellenmek ve önlemek mümkündür. Bunun için ise, yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bu kapsamda hayat şeklinizi değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun için ise yapmanız gerekenler kısaca aşağıda maddeler halinde sizlere verilmiştir.

 • Alkol tüketimini azaltmanız gerekmektedir.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekmektedir. Günde 30 dakika bile yapacak olduğunuz egzersiz sizlere yeterli olacaktır.
 • Yemek düzeninizde düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Bu kapsamda bazı diyetlerde uygulamanız gerekmektedir.

Sizlere yazımızda vermiş olduğumuz bu bilgiler kapsamında sizlerde sarılık hastalığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak sarılık evde yapacak olduğunuz tedaviler ile geçebilecek bir hastalık değildir. Bu yüzden sarılık belirtilere sahip iseniz, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Источник: //evdesifa.com/sarilik-belirtileri-nelerdir/

Sarılık Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer? Bitkisel Tedavisi

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde en sık rastlanılan semptomlardan bir tanesi sarılıktır. Sarılık hastalığı, bebeğin gözünden, derisinden ve hatta mukozalarından bile rahatlıkla anlaşılabilir. Ancak tek bir hastalığa işaret etmez. Aksine vücutta yer alan bir hastalığın belirtisidir. Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Sarılık Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kandaki bilirubin değerlerinin artması sonucunda deri ve göz aklarının sarı renk alması durumudur.

Kanda yer alan bu madde, normal şartlar altında karaciğer tarafından suda eriyebilen bir hale dönüştürülür.

Ancak bu dönüşüm esnasında bazen karaciğerde meydana gelen çeşitli değişimler bilirubin maddesinin erimesine engel olabilir. Ayrıca bağırsağa geçiş sırasında da sarılık meydana gelebilir.

Tıp dilinde “Hepatit B” veya “ikter” olarak da isimlendirilen sarılık, farklı şekillerde ortaya çıkabilir. En bilinen çeşitleri hemolitik, obstrüktif, hepatik ve yenidoğan sarılığıdır.

 • Hemolitik Sarılık: Kandaki alyuvarları tahrip ettiği için vücuttaki safra direkt olarak kana karışır. Hastanın idrarı normaldir. Ancak büyük tuvaleti ise koyudur.
 • Obstrüktif Sarılık: Safra kanallarının tıkanması en belirgin nedenidir. Göz aklarında başlayan sararma, yavaş yavaş yüz ve boyun bölgesinden vücudun diğer bölgelerine yayılır. Ciltte kızarıklar meydana gelebileceği gibi kaşıntı ve döküntü görülebilmesi de normaldir. Dışkı normalden daha açık renktedir, idrar rengi ise kahverengiye yakındır. Ayrıca bazı hastalarda kabızlık söz konusudur.
 • Hepatik Sarılık: Virüse yol açan asıl neden karaciğer iltihabıdır. Safra kanalları tıkandığı gibi karaciğer hücrelerinde de şişme görülür. Günümüzde yetişkinlerde ve çocuklarda en yaygın görülen iltihaplanma türüdür.
 • Yenidoğan Sarılığı: Daha çok yenidoğan bebeklerde görülür. Yeni doğan bir bebekte olması gereken bilirubin değeri 1-2 mg/ dL oranındadır. 5-8 mg/ dL olması durumunda sarılığın baş ve boyun kısmın yayıldığı düşünülebilir. Hekim, 5-8 mg/dL arasında ölçüm yaparsa, bebekte sarılık başlangıcı olduğunu söyleyecektir.Ancak 8-10 mg/ dL sarılık derecesi görüldüğünde, gövdenin üst kısmına yayıldığından, 10-16 mg/ d/L olması durumunda da kol ve bacak bölgesinde sarılık görüldüğünden söz edilebilir. 20 mg/ dL sarılık değerleri ise artık virüsün kol ve ellere kadar indiğini ifade eder.

Sarılık Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Başlıca sarılık belirtileri şunlardır:

 • Ciltte ve göz akında sararma,
 • Nedensiz yorgunluk,
 • Şiddetli karın ağrısı,
 • Ani kilo kaybı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Ateşin 38-39 derece üzerinde seyretmesi,
 • Dışkının açık veya daha koyu renkte olması,
 • Koyu renkli idrar,
 • Hastalar ateş veya karın ağrısı şikâyetlerden sarılık geçirdiğini ilk etapta anlayamayabilir. Ancak göz akında ve tendeki sarı renk değişimleri, sarılık hastalığını ortaya koyan en net belirtilerdendir. Ayrıca doktorun yapacağı fiziki muayene de sarılık teşhisi açısından önemlidir. Hekim, bu muayene esnasında hastanın sağlık sorun geçmişini de öğrenmeye çalışır. Karaciğer ve kan testleri, hastalığın teşhisinde büyük bir rol oynar.

Öncelikle kandaki bilirubin değerlerini ve kompozisyonunu ölçmek için kan testleri istenebilir. Tam kan sayımı (C), kan sayımı (CBC), bilirubin testi, Hepatit A, B ve C testleri bu ölçüm araçlarından birkaçıdır. Doktor karaciğer için daha derin ve kapsamlı bir tetkike ihtiyaç duyduğunda ise şu testler yapılabilir:

 • Bilgisayarlı tomografi taraması (BT) ve bilgisayarlı tomografi (CAT) taraması,
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG),
 • Abdominal ultrasonografi (ultrason),
 • Endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP)

Uygulanan bu kan ve karaciğer testleri sayesinde vücutta sarılık virüsünün olup olmadığı kolayca anlaşılabilir.

Sarılık Neden Olur?

Sarılık rahatsızlığının asıl nedeni bilirubin değerlerinin yüksek düzeyde ölçümlenmesidir. Ayrıca karaciğere, kan sendromuna ve safra kanallarındaki tıkanıklıklara bağlı hastalıklar da sarılığa yol açabilir.

Karaciğere Bağlı Olmayan Sarılık Nedenleri

 • Akdeniz Anemisi: Talasemi olarak da bilinen Akdeniz anemisinde alyuvar yapan hücre kusurludur. Üretilen her alyuvar çabuk yıkılır ve hastada kısa sürede sarılık gelişir.
 • Sıtma: Parazit, alyuvarları patlatarak yok eder. Alyuvarlar yok olduğu için de bilirubin düzeyi artar.
 • Orak Hücreli Anemi: Genetik kan hastalığı olan bu anemide, alyuvarlar hemoglobin probleminden dolayı oraklaşır ve dalakta yıkılır. Dolayısıyla bu durum da bilirubin düzeyini artırır.

Karaciğere Bağlı Sarılık Nedenleri

 • Gilbert Sendromu: Kan tahlillerinde rastlantısal olarak ortaya çıkan genetik bir hastalıktır. Hafif derece bilirubin yüksekliği olduğu için sadece göz akında sarılık belirtisi çıkarabilir. Zamanla geçeceği için tedavi gerektirmeyebilir.
 • Alkolik Hepatitler: Uzun süreli alkol kullananlarda karaciğer hasarı nedeniyle yaşanan bir sağlık problemidir.
 • Toksit Hepatitler: Vücuda alınan ilaçlar ve biriken toksinler sarılık hastalığını etki edebilir.
 • Viral Hepatitler: Hepatit A, B, C ve D gibi hastalıklar direkt olarak sarılığa yol açarlar. Hastalığın teşhisinde bilirubin yüksekliği belirleyicidir.

Tıkanıklığa Bağlı Sarılık Nedenleri

 • Kanser Türleri: Safra yolunda, bağırsakta veya pankreasta gelişen kanserler sarılığa yol açabilir.
 • Safra Yollarında Darlık: Genellikle safra yollarından çeşitli cerrahi operasyon geçirenlerde ortaya çıkan bir durumdur.
 • Kolanjit: Safra geçişini sağlayan kanalda iltihabın meydana gelmesi sarılık oluşumuna davetiye çıkarır.
 • Safra Taşları: Taş ve kum gibi kalıntıların safra kanallarını tıkaması safranın bağırsaklara geçişini engeller. Dolayısıyla vücutta safra birikerek sarılığa neden olabilir.

Sarılık Nasıl Geçer? 3 Bitkisel Kür Tarifi

Sarılık tedavileri, hastalığın asıl etkenlerine ve bulunduğu evreye göre değişebilir. Anemi kaynaklı olan sarılıkta, mutlaka demir miktarının artırılması gereklidir.

Demir açısından zengin besinleri tüketebilir ve doktorun reçete ettiği demir içeren ilaç takviyelerini kullanabilirsiniz. Obstrüksiyon nedenli sarılıkta, cerrahi operasyona başvurulması şarttır.

Hepatit nedenli sarılık hastalıklarında ise antivirüs- steroid içerikli ilaçlar verilir ve gerektiğinde sarılık aşısı vurulur.

Sarılıkta kurtulmak için doktorun önerileri mutlaka dinlenmeli ve uygulanmalıdır. Alkol tüketimi azaltılmalı ve düzenli egzersizlere başlanmalıdır. Günde 30 dakikalık egzersiz programı bile sarılıktan kısa sürede kurtulmayı kolaylaştıracaktır. Ayrıca doymuş yağ, baharat ve tuz içeren sarılığa zararlı yiyecekler tüketmemeye çalışılmalıdır.

Sarılık tedavisinde aynı zamanda bitkisel kürler ve öneriler de oldukça önemlidir. Sarılık bitkisel tedavi İbrahim Saraçoğlu ve Ömer Çoşkun gibi doktorların önerileri doğrultusunda yapılabilir.

1) Hepatit Sarılık için Maydanoz Limon Kürü

Saplı olarak 15-16 adet maydanoz, mutfak robotunda ve blenderda parçalanarak limon suyu ve su ile karıştırılır. Yapılan bu bitkisel kürü, sabah kahvaltılarından yarım saat önce aç karnına tüketebilirsiniz. 15 gün boyunca ara vermeden tüketilmeli ve 15 günün sonunda da kısa bir ara vermelisiniz.

Detaylı bilgi için: Maydanoz Limon Kürü Yapılışı ve Faydaları, Yağ Yakan, Zayıflatan Kür

2) Sarılık için Ayrık Otu Mucizesi

Sarılıkta ayrık otu kökünün büyük faydası bulunur. Ot tek başına kaynatılarak içebileceği gibi içerisine köpek otu, zerdeçal, deve dikeni, andız otu kökü gibi bitkiler de karıştırılabilir. Tadı acı gelirse içerisine bir tatlı kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

3) Limon Yaprağı Karışımı

Kaynamış suyun içerisine limon yapraklarını ekleyin. Kürü 2-3 dakika daha kaynatarak büyük bir bardağa boşaltarak soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra da afiyetle tüketin.

Sarılık için evde tedavi yöntemleri uygulayacaksanız aynı zamanda domates, kekik, turp ve papaya gibi bitkisel besinleri de sık sık tüketmeye özen göstermelisiniz.

Sarılık Olan Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doğumun ilk 2 ile 4 günü içerisinde daha yaygın görülebilen sarılıkta öncelikle endişe edilmemeli ve bebek hemen emzirilmeye başlanmalıdır. Çünkü doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak bebeğin sarılık riskini azaltacak ve var olan sarılığı tedavi edecektir.

Bebekte sarılık varsa mutlaka ışıktan uzak tutulması gerekir. Çünkü ultraviyole ışınları bilirubinle tepkimeye girerek sarılık riskini artırabilir.

Ancak gün ışığı alabilmesi için öğleden sonra sadece beziyle kalacak şekilde soyundurularak güneşe çıkartabilirsiniz.
Geçmişten beri en sık uygulanan sarılık bebek tedavi yöntemlerden birisi de şekerli su kürüdür.

Ancak sarılık için şekerli su küründen yararlanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza danışmalı ve alacağınız öneriler doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Bebekte durmadan uykuya meyil varsa, emmede azalma görülüyorsa ve beraberinde ateşi yükseliyorsa mutlaka alanında uzman bir çocuk doktoruna başvurulması gereklidir.

Sarılık Bulaşıcı mı? Sarılık Bulaşma Yolları

Tıp bilimine göre sarılığın kesin bulaşıcı olduğunun söylenmesi yanlıştır. Yani bulaşıp bulaşmayacağı, sarılığın çeşitlerine göre söylenmelidir. Bulaşan sarılık tipi viral hepatittir.

Bu hepatit virüsünde, dışkı yolu ile dışarıya atılan mikrop ağız yolu ile başkalarına bulaşır.

Dolayısıyla virüs taşıyıcısı olan hastalar, yemekten önce ve sonra mutlaka ellerini bol suyla yıkayarak temizlemelidir.

Ayrıca taşıyıcı olan hamilelerin virüsü doğum esnasında bebeğe de geçebilir. Kan nakli ve cinsel ilişki ise diğer bulaşma yollarına örnek olarak gösterilebilir.

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/sarilik-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-gecer-bitkisel-tedavisi/

Sarılık Hastalığı Neden Olur? Semptomları ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık hastalığı gelişen bilirubin seviyesi ya da alınan viral Hepatit virüsü ile ortaya çıkabilir. Belirtileri gizli olarak gelişebileceği gibi nedenlerine bağlı bir tedavi metodu uygulanmaktadır.

Sarılık hastalığı en bilinen rahatsızlıklardan birisidir. Hepatit B olarak anıldığını veya İkter olarak adlandırıldığını görmeniz mümkün.

Sarılık Hastalığı Nedir?

Sarılık hastalığı insanlarda ve hayvanlarda görülen bir rahatsızlık tipidir. Kendisine ait farklı türevleri vardır.

Karaciğerimiz tarafından dışkı yoluyla atılan bilirubin seviyesinde oluşan artış ile beraber gözlemlenen fizyolojik bir reaksiyona dönüşebilir. Tabi ki bunun patolojik sebeplere dayanabileceğini vurgulamak gerek.

Yapılan araştırmalarda Neonatal yani yenidoğan bebekler için bu durumun neredeyse kaçınılmaz boyutlara geldiği belirtiliyor. Zira her doğan 10 bebeğin 6’sı için sarılık gayet normal karşılanıyor.

Doğum sonrası ölçüm yapıldığında direkt olarak ciltte sararma gözlemlemenin mümkün olduğunu anlayabileceğiniz bilirubin miktarlarıyla karşılaşabilirsiniz. Gebelikte annede gözlemlenebilir olan bu reaksiyon bebekler için çok daha genel bir tanıdır.

Gözün akında başlayan sararma bilirubin seviyesi düşürülmediği sürece vücuda yayılmaya devam eder. Öncelikle kafa ve boyun ile başlayarak aşağıya ve uzuvlara doğru yayılır. Gövdenin üst kısmı ve alt kısmı bir sonraki duraktır.

Ardından ise uzuvlar için sararma başlayabilir. Kollara ve bacaklara doğru ilerleyen reaksiyonu son olarak eller ve ayaklar izler. Ellerde ve ayaklarda sararma olan sarılık hastası üst düzey bir bilirubin seviyesine ulaşmış demektir.

Haliyle müdahale edilmesi şarttır. İbrahim Saraçoğlu bitkisel tariflerle bu tip durumlara müdahale edebilmeyi mümkün kılıyor. Ancak fototerapi uygulanarak daha kısa sürede bilirubin seviyesini aşağıya çekebilecek uygulamalardan kaçınmamalısınız.

Sarılık Hastalığını Nedenleri ve Belirtileri

Bilirubin seviyesinin yükselmesine dayalı sarılık hastalığı için birçok farklı faktöre sebep teşkil edebilir. Zira karaciğer enzimlerine bağlı olarak bu seviye yükselir ya da düşer.

Yine karaciğer başta olmak üzere pankreas, safra yolları gibi risk oluşturan organların iyi incelenmesi gerekir. Gizli bir biçimde ilerleyerek pek fazla belirti vermeyen örneklerine rastlamak mümkündür. Hepatik veya Hepatoselüler olarak farklı türlerde incelenmesi mümkündür.

Hamilelikte de yapılan detaylı tetkikler sonucunda ortaya çıkması gayet mümkündür.

Sarılık hastalığının nedenleri arasında hemolitik yani karaciğer öncesi sebeplere de rastlanabilir. Pankreas kanseri gibi ciddi ve önlem alınması gereken hastalıkların varlığı da saptanabilir.

 • Anne Sütü Sarılığı
 • Emzirme Sarılığı
 • Gilbert Sendromu
 • Biliyer Atrezi
 • Otoimmün Hepatit
 • Sıtma
 • Hepatit A, B, C, D, E
 • Hemolitik Anemi
 • İlaç Kullanımı
 • Pankreas Kanseri
 • Safra Yolu Hastalıkları
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Karaciğerin Kan ve Oksijen İhtiyacını Karşılamaması
 • Kronik Hepatit
 • Primer Biliyer Siroz
 • Kolestaz
 • İntrahepatik Kolestaz
 • Alkol Kullanımı

Aslında tüm bu sebeplere bakıldığında belirgin bir sebep faktörünün gözlemlenemediğini söylemeliyiz. Yani hiçbir belirtisi olmadığı halde kanser hastası olması mümkün olabilir. Gizli bir biçimde ciltte hafif sararmalar gözlemlenerek ilerlemeye devam eder.

Hasta bunu test yaptırmadan fark etmediği sürece bilirubin seviyesi her zaman artmaya devam eder. Bu aşamada sarılık hastalığına hangi bölüm bakar sorusuna da iç hastalıkları yani dahiliye olarak cevap verebiliriz.

Yapacağınız rutin test sayesinde bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Belirtileri arasında tabi ki ciltte sararmalar oldukça belirgindir. Fakat bunun tam manasıyla gözükmediği durumlarda gözlemlenebilir. Yapılan tedavi sonrasında ağır geçirilmiş bir sarılık vakasına karşılık tekrar gelişim gösterebilir. Bilhassa obstrüktif olarak safra yollarında bir rahatsızlık gözlemlendiğinde bu durumun tekrar olma ihtimali yüksektir. Belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Baş, boyun, gövde, kol, bacak, el ve ayakta renk değişimi (sararma – kahverengi)
 • Göz akında renk değişimi (sararma)
 • Ağız içinde renk değişimi (sararma
 • İdrarda kahverengiye çalan koyu sarı bir renk (sarı ve kahverengi)
 • Dışkı renginde daha açık bir renk tonu (kil gibi açık renk)

Sarılık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sarılık hastalığı kanda yapılan tetkikler neticesinde sorunun kaynağını bulabilir. Doktorun yapacağı muayene sonrasında kanser teşhisi konulmuş organlar ya da basit bir karaciğer enzim dengesizliği yönünde tanı konulabilir. Fakat buna müdahale edilerek tedavisinin sağlanması her şeyden önemlidir.

Obstrüktif safra yolu hastalıkları karaciğerden bilirubin enzimini dışkı yoluyla atmayı zorlaştırır. Bu tıkanıklığın açılması ve sonrasında da bilirubin seviyesinin belirli bir seviyede tutulması gerekir. Bazen karaciğer büyümesine sebep olan, yağlanma veya patolojik sarılık belirtileri arasında yer alan faktörler temizlenir ve hastanın sağlıklı yaşamına devam etmesi sağlanabilir.

Türlerine göre;

Sarılık türleri
Hemolitik Karaciğer öncesi nedenleri kapsar
Hepatoselüler Karaciğer kaynaklı nedenleri kapsar
Obstrüktif Karaciğer sonrası nedenleri kapsar
Yenidoğan Fizyolojik sarılık olup normal olarak tanımlanır

Genel anlamda karaciğer kaynaklı olabilecek sarılık hastalarına hepatoselüler sarılık tanısı konulur. Özel ışınlara sahip lamba ile belirli seanslar arasında ışın tedavisi uygulanır. Fototerapi ismi verilen bu tedavi yöntemiyle bilirubin seviyesi ideal seviyeye düşürülebilir.

Fototerapi ile verilen ışınlar kanser yapıyor gibi yanlış ve doğruyu yansıtmayan bilgilere rastlayabilirsiniz. İnsan sağlığına zararlı olmayan bu ışınlar tamamıyla sarılık tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Bilhassa yenidoğan sarılığı için en büyük endişeler fototerapi tedavisi önerildiğinde yaşanıyor. Bunun yersiz olduğunu vurgulamakta fayda görüyoruz.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //karacigeri.com/sarilik-hastaligi-nedir.html

Obstrüktif sarılık tanımı: Tedavi nedenleri, belirtileri ve özellikleri

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıkanma sarılığı nedir? Bu hastalığın gelişim nedenleri ve tedavi yöntemleri aşağıda tarif edilecektir. Ayrıca bu hastalık için hangi semptomların karakteristik olduğunu ve nasıl teşhis edildiğini öğreneceksiniz.

Temel bilgiler

Tıkanma sarılığı için, bilirubin gibi bir maddenin dokularında artan bir içerik vardır. Bu eleman cilde ve aynı zamanda mukoza zarlarına sarımsı bir renk verir.

Bilirubine safra pigmenti denir. Uzmanlara göre, iki fraksiyonu var: doğrudan, yani, bağlı ve dolaylı, yani, özgür.

Bu nedenle, tıkanma sarılığı içinsafra kanallarının lümeninin tam veya kısmi örtüşmesi sonucu oluşan elemanın aşırı birikmesi ile karakterize edilir. Bu hastalık için başka bir isim mekanik sarılıktır.

Hastalığın ana nedenleri

Obstrüktif sarılık nedenlerinin ayırıcı tanısı sadece bir hastanede yapılmalıdır. Hangi araştırma yöntemlerinin kullanıldığı hakkında, aşağıda anlatacağız.

Hasta safhasının normal durumunda,Karaciğerde oluşan, sindirim sürecinde doğrudan bir parçası almak için belirli bir periyodiklik ile duodenuma çıkarılmalıdır. Ancak, bazı durumlarda bu gerçekleşmez. Aşağıdaki nedenlerden dolayı böyle bir süreç engel olabilir:

 • stenoz veya kanalların daralması söz konusudur.aynı zamanda mukozada sikatrisyel postinflamatuar darlıklar (örneğin kolanjit veya kolesistit ile gözlenen) veya tümörün sıkışması varlığında şişme;
 • safra kanallarının bir kısmının kolelitiazisin varlığında yer değiştirmiş konsantrasyonlar (taşlar) ile örtüşmesi veya mekanik obturasyon.

Tüm bu patolojik fenomenler, safra (yani, kolestaz oluşumu) durgunluğuna yol açar, bu da hepatositlere zarar veren hipoksi ile sonuçlanır.

Obstrüktif sarılık gelişiminin nedeninin bir apse olabileceği, safra kesesi veya pankreasın bir kisti olabileceği ve ascaridler veya ekinokok gibi parazitlerin olabileceği de unutulmamalıdır.

Hastalığın belirtileri

Tıkanma sarılığı nasıl ortaya çıkıyor? Bu hastalığın belirtileri oldukça zor fark edilemez. Kural olarak böyle bir hastalık keskin bir şekilde gelişir.

Uzmanlara göre, sarılık bu gibi işaretlerle kendini gösterir:

 • mide bulantısı, ateş, kusma;
 • Sağ hipokondriyumda ağrılı dikiş ağrıları, dalgalı büyür ve sağ kürek kemiği veya köprücük kemiğine doğru yayılır;
 • dışkıların renk değişikliği, bilirubin artık bağırsağa girmediğinden;
 • koyu kahverengi rengine katkıda bulunan idrar ile birlikte bilirubin atılımı;
 • Vücuttaki toksik safra asitlerinin birikmesinden dolayı cildin güçlü bir kaşıntısıdır.

Hastalığın diğer belirtileri

Gelişimi nasıl tanıyabiliriztıkanma sarılık? Kronik bir karakterin safra akışının bozulması, yukarıda açıklandığı gibi gerçekleşir.

Bununla birlikte, bu semptomların şiddeti kolestaz süresine bağlı olarak artabilir.

Bazı durumlarda, hastalar ayrıca steatorrhea (yani dışkıda sindirilmemiş yağ), cildin hiperpigmentasyonu, vücut ağırlığı ve ksantom kaybı (yani deride lipid birikimi) geçirirler.

Ayrıca zamanında belirtilmelidirObstrüktif sarılıkların ayırıcı tanısı siroz gibi bir hastalığın gelişmesini engelleyebilir. Bu hastalık, karaciğerde, metabolik ve oksijen açlık bozukluklarına bağlı hepatositlerin nekrozuna yanıt olarak ortaya çıkan bağ doku lifli düğümlerinin oluşması ile karakterize edilir.

İnsan vücudunda sarılık gelişimi ileyağda çözünür vitaminler metabolizmasını değiştirerek. Buna ek olarak, D vitamini eksikliği hastanın omurga (bel veya torasik) rahatsızlık hisseder sonucu ve spontan kırıklar muzdarip olan, osteoporoz (yani, artan kemik kırılganlığının) yol açar.

Ayrıca mekanik olduğu söylenmelidirsarılık genellikle burun kanaması, vasküler “yıldız” görünümünü ve ciltte morlukları içeren hemorajik sendromun gelişimini uyarır. Bu gibi fenomenler K vitamini eksikliğinin bir sonucudur.

Vücudun A vitamini eksikliğiyle, hastanın alacakaranlık görme yeteneği azalır. Ek olarak, uzamış kolestaz, safra taşlarının oluşma olasılığını önemli ölçüde artırır.

Ayrıca, sarılık gelişimi ile birlikte riski artırırenfeksiyon ve bakteriyel kolanjit oluşumu veya safra kanallarının iltihaplanması olarak adlandırılır. Bu durum genellikle karnın sağ üst köşesinde ateş ve ağrı ile kendini gösterir.

Obstrüktif sarılık tanısı için yöntemler

Şimdi bunu biliyorsunsarılık kandaki yüksek bilirubin seviyeleri ile karakterizedir. Bununla birlikte, bu hastalık ile bir biyokimyasal kan testi tam bir teşhis resmi vermez. Bu nedenle, birçok uzman diğer laboratuvar testlerini yürütür, ayrıca çeşitli araçsal yöntemler kullanır.

Bu nedenle, tıkanma sarılığı tanısı için gereklidir:

 • tam kan sayımı yapmak;
 • endoskopik retrograd veya manyetik rezonans kolanjiyopankreatografisi;
 • bilgisayarlı tomografi ve abdominal organların ultrasonografisi;
 • amaçlayan bir biyopsi ile laparoskopi yapmak.

Bu çalışmaların sonuçlarının toplamı, doktorların tıkanma sarılığı olmadığının veya bulunmadığı sonucuna varmaktadır.

Tıkanma sarılığı: hastalığın tedavisi

Kural olarak, tüm hastalar teşhis edilir“Obstrüktif sarılık” hemen bir cerrahi hastanede yatmaktadır. Muayeneden sonra, uzmanlar doğrudan hastalığı tedavi etmeye başlar.

Tipik olarak, bu hastalığın tedavisi konservatiftir. Sarılık ve kolestazın giderilmesinin yanı sıra hastanın durumunu stabilize etmeyi amaçlamaktadır.

Bu durumda hormonal ilaçlar alınarak ve endoskopik yöntemler kullanılarak tedavi yapılır.

Ayrıca, sarılıktan kurtulmak için genellikle cerrahi basamaklara başvururlar.

Ameliyat amacı ile müdahalesafra yolunda devam etmek için dekompresyon (yani, basıncı azaltmak için), yanı sıra, karaciğer yetmezliği ve karaciğer sirozu önlemek için.

Aynı zamanda sadece açık operasyonlar değil, aynı zamanda ultrason veya BT'nin kontrolü altında gerçekleştirilen laparoskopik de kullanılır.

Bu arada, ikinci komplikasyon düşük olasılığı ve küçük bir kesi nedeniyle özel tercih edilir.

Diğer tedaviler

Cerrahi müdahaleye ek olarak, tıkanma sarılığının karmaşık şeması şunun gibi aktiviteleri içerir:

 • hepatoproteksiyon (B grubu vitaminler alarak, ilaç Essentiale), metabolizmayı (askorbik asit ve Pentoksil alarak), ursodeoksikolik asit kullanarak;
 • diürez uyarmak için detoksifikasyon tedavisi, glikoz, tuz çözeltileri, sodyum klorür, hemodez bir çözeltinin tanıtımı;
 • karaciğerin damarlarında mikrosirkülasyon ayarı;
 • bulaşıcı sürecin katılımı durumunda antibakteriyel tedavi;
 • gastrointestinal ülserlerin önlenmesi için takviye edilen hormon tedavisi.

Ameliyat sonucu

Şiddetli sarılık cerrahisinin olumsuz bir sonucu olabileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle, bu tedavi sadece sağlık nedenleriyle reçete edilir.

Hastanın durumu izin veriyorsa, kolestaz sendromunun akmasını ve ardından tekrar tedavi etmesini beklemek gerekir.

Источник: //tr.carolchanning.net/zdorove/124839-opisanie-obturacionnoy-zheltuhi-prichiny-simptomy-i-osobennosti-lecheniya.html

Sarılık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık, kandaki aşırı bilirubinin (hiperbilirubinemi) neden olduğu cildin ve skleraları (gözün beyaz kısmı) sararması olarak tanımlanan bir terimdir. Vücut sıvıları da sarı olabilir.

Cildin ve skleraların rengi bilirubin seviyesine bağlı olarak değişir. Yükselmiş seviyelerde hafifçe sarı cilt ve sklera rengi görülürken, yüksek seviyelerde cilt ve göz akı kahverengi görünür.

Sarılık Hakkında Hızlı Bilgiler:

Aşağıda sarılık ile ilgili bazı önemli hususlar kısaca listelenmiştir. Daha ayrıntılı ve destekleyici bilgi makalenin devamında yer almaktadır.

 • Sarılığa, bilirubin birikimi neden olur.
 • Sarılık hastalığına inflamasyonlu bir karaciğer ve tıkanmış bir safra kanalı dahil bir dizi hastalık neden olabilir.
 • Semptomlar ciltte ve göz akında renk sararması, koyu renkli idrar ve kaşıntı içerir.
 • Sarılık teşhisi çeşitli tanı testleri gerektirebilir.

Sarılık Nedir?

Bilirubin; sarılıkta cilt ve göz akının sararmasından sorumlu sarı renkli bir maddedir.

Bilirubin maddesi, kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinden demir çıkarıldıktan sonra kan dolaşımında kalan atık bir üründür. Fazla bilirubin olduğunda, çevreleyen dokulara sızabilir ve bu sarı madde ile doyurulur. Kandaki serbest dolaşımdaki bilirubine “konjuge olmayan bilirubin” denir.

Karaciğerin işlevlerinden biri, bilirubin gibi atıkları kandan filtrelemektir.

Bilirubin karaciğere girdiğinde, diğer kimyasallar üzerine tutunarak, safra (karaciğer tarafından salınan bir sindirim suyu) içinde salgılanan “konjuge bilirubin” adı verilen bir madde oluşturulur ve sonra atılır. Bilirubinin bir ürünü dışkıya kahverengi renk veren şeydir.

Sarılık Sebepleri Nelerdir?

Sarılık neden olur?” Sarılık sıklıkla bilirubin aşırı üretimine neden olan veya karaciğerin bu maddeyi atılmasını önleyen altta yatan bir bozukluğunun sonucu olarak ortaya çıkar ve her ikisi de bilirubinin dokularda birikmesine neden olur.

Sarılığa neden olabilecek bazı temel hastalıklar şunlardır:

 • Karaciğerin akut iltihabı: Karaciğerin bilirubini konjuge edip salgılama yeteneğini bozarak, birikmeye neden olabilir.
 • Safra kanalının iltihabı: Safra salgısını ve bilirubin uzaklaştırılmasını engelleyebilir; sarılık oluşturabilir.
 • Safra kanalının engellenmesi: Safra kanalı tıkanıklığı, karaciğerin bilirubin atmasına engel olur.
 • Hemolitik anemi: Büyük miktarlarda kırmızı kan hücreleri bozulduğunda, bilirubin üretimi artar.
 • Gilbert sendromu: Enzimlerin safra atılımını işleme yeteneğini bozan kalıtsal bir hastalıktır.
 • Kolestazis: Karaciğerden gelen safra akışının kesildiği bir rahatsızlıktır. Konjuge bilirubin içeren safra, atılmak yerine karaciğerde kalır.

Sarılığa neden olabilecek daha nadir hastalıklar şunları içerir:

 • Crigler-Najjar sendromu: Bilirubinin işlenmesinden sorumlu spesifik enzimi bozan kalıtsal bir hastalıktır.
 • Dubin-Johnson sendromu: Konjuge bilirubin’in karaciğer hücrelerinden salınmasını önleyen kronik sarılıktan kalıtsal br formudur.
 • Yalancı Sarılık: Cildin sararmasının fazla miktarda bilirubin değil, beta-karoten fazlasıyla sonuçlandığı sarılığın zararsız bir formudur. Genellikle havuç, kış kabağı veya kavun gibi gıdaları çok yemekten oluşur.

Sarılık Çeşitleri

Sarılık hastalığının üç ana tipi bulunur:

 1. Hepatoselüler sarılık: Karaciğer hastalığı veya yaralanması sonucu ortaya çıkar.
 2. Hemolitik sarılık: Hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin hızla parçalanması) sonucunda ortaya çıkar ve bilirubin üretiminde artışa neden olur.
 3. Obstrüktif sarılık: Safra kanalı tıkanıklığının bir sonucu olarak oluşur (karaciğeri safra kesesine ve ince bağırsağa safra taşıyan bir tüp dizisi) ve bilirubinin karaciğerden ayrılmasını önlenir.

Sarılık, bebek sarılığı ile karıştırılmamalıdır, genellikle bir altta yatan bozukluğun bir işaretidir.

Sarılık Tedavisi

Sarılık nasıl tedavi edilir?” Sarılık hastalığının tedavisi tipik olarak, uygun tedavi seçeneklerini seçmek için spesifik nedenin teşhisini gerektirir. Tedavi, sarılık yerine altında yatan hastalığı hedef alır.

 • Anemi kaynaklı sarılık, kandaki demir miktarını arttırarak tedavi edilebilir. Demir takviyeleri alarak ya da demirden zengin gıdalar tüketilerek tedavi sağlanır.
 • Hepatit kaynaklı sarılık, anti-viral veya steroid ilaçlarla tedavi edilebilir.
 • Obstrüksiyondan kaynaklanan sarılık obstrüksiyonu (tıkanıklık) gidermek için ameliyatla tedavi edilebilir.
 • İlaç kaynaklı sarılık, alternatif bir ilaç seçerek ve sarılık oluşturan ilaçları bırakarak tedavi edilir.

Sarılık Teşhisi ve Tanı Kriterleri

Doktorlar büyük olasılıkla sarılık hastasının tıbbi öyküsüne ve fiziksel bir muayeneye dayanarak karın bölgesine yakın dikkat göstererek teşhis koyacaktır. Doktorlar, karında kitleler (tümörler) olup olmadığını kontrol edecektir veya karaciğerin sıkılığını kontrol edecektir. Karaciğerin kaya gibi sert olması kanser işaret ederken, sert bir karaciğer siroz hastalığına işaret eder.

Sarılık şiddeti, karaciğerin düzgün çalışıp çalışmadığını bulmak için bir karaciğer fonksiyon testi olan birkaç testle saptanır.

Belirtilerin nedeni saptanamıyorsa, doktor bilirubin düzeylerini kontrol etmek ve kan bileşimini değerlendirmek için kan testlerine ihtiyaç duyabilir. Bu testlerin bazıları şunları içerir.

 1. Bilirubin testleri: Konjuge bilirubin seviyelerine göre yüksek düzeyde konjuge edilmemiş bilirubin, hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin hızlandırılmış parçalanması).
 2. C veya CBC kan sayımı: Alyuvarlar, lökositler (beyaz kan hücreleri) ve trombosit seviyelerini ölçer.
 3. Hepatit A, B ve C testleri

Eğer bir karaciğer tıkanıklığı olduğundan kuşkulanılıyorsa, karaciğerin yapısı görüntüleme testleri yardımıyla incelenecektir. Bu testlerin bazıları şunları içerir:

 • MR taraması
 • Abdominal ultrasonografi (ultrason)
 • BT taraması
 • Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERCP)

Karaciğer biyopsisi; enflamasyon, siroz, kanser ve yağlı karaciğer hastalığı kontrolü için özellikle yararlıdır. Bu test, bir mikroskop altında incelenen bir doku örneği elde etmek için deriden ve karaciğere bir iğne enjekte etmeyi içerir.

Sarılık Komplikasyonları Nelerdir?

Kaşıntı (pruritus) semptomu bazen o kadar yoğun olabilir ki hastalarda uykusuzluğa ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Ortaya çıkan birçok komplikasyon, sarılığın altında yatan bir hastalığın sonucudur, sarılıktan değildir. Örneğin, safra yolu tıkanıklığından kaynaklanan sarılık normal kan pıhtılaşması için gerekli olan vitamin eksikliğinden dolayı kontrol edilemeyen kanamaya neden olabilir.

Sarılık Nasıl Önlenir?

Sarılık, karaciğerin işleviyle ilgilidir. Bu nedenle, bireylerin dengeli beslenmeleri, düzenli olarak egzersiz yapmaları ve önerilen alkol miktarlarını aşmamaları, bu hayati organın sağlığını korumaları önemlidir.

Web sitemiz, ziyaretçilerimize online reklamlar sunmaktadır. Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bize destek olunuz.

Источник: //www.hastalopedi.com/sarilik/

Sarılık nedir? Sarılık belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Obstrüktif Sarılık Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık, altta yatan bir neden bağlı olarak cildin ve göz aklarının renginin sarıya dönmesi durumudur. Buna sebep olan da bilirubin adlı maddedir.

Bilirubin kanda bulunan atık bir maddedir, kırmızı kan hücrelerinde bulunur. Bu hücreler öldüğünde karaciğer bu maddeyi kandan ayrıştırır. Ancak eğer karaciğerde bir bozukluk olursa bilirubin birikir ve sarılığa neden olur. Sarılık, yeni doğan bebeklerde çok sık görülür. Yeni doğan sarılığı hakkında bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz. 

Sarılık esasen her yaştan insanda görülebilir. Yetişkinlerde sarılığın nedeni altta yatan bir hastalıktır ve nadir görülür. Genellikle karaciğer, kan ya da safra kesesi ilgili sorunlara bağlıdır. Sarılık görüldüğünde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sarılığın üç çeşidi vardır:

1) Hepatoselüler sarılık: karaciğer hasarı ya da hastalığına bağlıdır.

2) Hemolitik sarılık: kandaki alyuvarların tahrip olmasına bağlıdır.

3) Obstrüktif sarılık: safra kesesinde tıkanma olmasından dolayı bilirubinin karaciğerden atılamamasına bağlıdır.

Sarılık belirtileri nelerdir?

Sarılığın en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ciltte ve göz aklarında sarımsı bir renk (kafadan başlar ve vücuda yayılır)
 • Açık renkli dışkı
 • Koyu renkli idrar
 • Kaşıntı
 • Bulantı, kusma
 • Üşüme
 • Ciltte kızarıklıklar
 • Yorgunluk
 • Karın ağrısı

Sarılık nedenleri nelerdir?

Bilirubin adlı maddenin karaciğerden vücudun dışına atılmasına engel olan tüm tıbbi durumlar sarılığa neden olabilir. Bilirubin alyuvarların parçalanması sonucu oluşan atık bir maddedir.

Kan dolaşımı aracılığıyla karaciğere taşınır, burada safra ile birleşir. En sonunda dışkı ve idrar ile dışarı atılır. İdrara açık sarı rengini ve dışkıya koyu kahverengi rengini veren bilirubin maddesidir.

Sarılıkta altta yatan en yaygın neden hepatit ya da safra kesesi taşıdır. Ancak sarılık tiplerine göre değişik nedenleri olabilir. Bunlar sarılık türlerine göre aşağıdaki gibidir:

1) Hemolitik sarılık nedenleri

Bu tür sarılık, bir durum ya da enfeksiyon alyuvar hücrelerinin yıkımını hızlandırdığı zaman görülür. Bu da kandaki bilirubin seviyesinin artmasına, dolayısıyla sarılığa yol açar. Nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Sıtma
 • Orak hücreli anemi
 • Talasemi (Akdeniz anemisi)
 • Crigler-Najjar sendromu
 • Herediter sferositoz

2) Hepatoselüler sarılık nedenleri

Bu sarılık türü karaciğerde bir sorun olduğu zaman görülür. Örneğin karaciğerin bir enfeksiyona ya da alkole bağlı olarak hasar görmesi, karaciğerin bilirubini işleme sürecini bozar.

Nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C
 • Alkolik karaciğer hastalığı
 • Leptospiroz
 • Öpücük hastalığı
 • İlaçların hatalı kullanımı
 • Primer biliyer siroz
 • Gilbert sendromu
 • Karaciğer kanseri
 • Karaciğere zararlı maddelere maruz kalma
 • Otoimmün hepatit
 • Primer skleroz kolanjit
 • Dubin-Johnson sendromu

3) Obstrüktif sarılık nedenleri

Obstrüktif sarılık safra kesesi kanalları tıkandığı, hasar gördüğü ya da iltihaplandığı zaman ortaya çıkar. Bu da safra kesesinin bilirubin maddesini sindirim sistemine gönderebilmesini engeller. Nedenleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Safra kesesi taşları
 • Pankreas kanseri
 • Safra kesesi kanseri
 • Safra kanalı kanseri
 • Pankreatit (pankreas iltihabı)

Sarılık tedavisi nasıldır?

Sarılık için birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır zira tedavisi altta yatan nedene yönelik gerçekleştirilir. Sarılık türlerine göre de farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

1) Hemolitik sarılık tedavisi

Hemolitik sarılığın tedavisinde amaç, kırmızı kan hücrelerinin parçalanma hızını yavaşlatmaktır zira bu sarılığın sebebi parçalanan kırmızı kan hücrelerine bağlı olarak bilirubin seviyesinin artıp kanda birikmesidir.

Eğer hemolitik sarılık sıtma gibi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa genellikle enfeksiyona yönelik ilaç tedavisine başlanır. Orak hücreli anemi ya da Akdeniz anemisi (talasemi) gibi genetik kan hastalıklarına bağlı olarak gelişen sarılık vakalarında ise kan nakli ile kırmızı kan hücreleri dışarıdan alınabilir.

Gilbert sendromu genellikle tedavi gerektirmez zira bu hastalığa bağlı olarak gelişen sarılık çok ciddi değildir ve sağlığa önemli bir tehdit oluşturmamaktadır.

2) Hepatoselüler sarılık tedavisi

Hepatoselüler sarılık vakalarının tedavisinde karaciğer hasarını onarabilmek için yapılacak çok fazla şey yoktur ancak karaciğer kendini zamanla onarabilir. Tedavinin amacı karaciğerin daha fazla zarar görmesini engellemeye yöneliktir.

Viral hepatit ya da öpücük hastalığı gibi bir enfeksiyondan kaynaklanan karaciğer hasarı için anti viral ilaçlar kullanılarak ileriye yönelik karaciğer hasarı önlenebilir.

Eğer karaciğer, alkol ya da zararlı maddelere maruz kalmaya bağlı hasar gördüyse alkol tüketimini azaltmak ve zararlı maddelere maruz kalmaktan kaçınmak önerilir.

Çok ağır karaciğer hasarı vakalarında karaciğer nakli de bir diğer seçenektir. Ancak insanların yalnızca küçük bir kısmı karaciğer nakli için uygun adaydır ve yaşayan donörlerin sayısı oldukça azdır.

3) Obstrüktif sarılık tedavisi

Obstrüktif sarılık vakalarının pek çoğunda tıkanan safra kanalını açmak için ameliyat önerilir. Ameliyat esnasında ayrıca safra kesesini, safra kanalının bir kısmını, yeniden tıkanma oluşmasını önlemek için pankreasın bir kısmını da çıkarıp almak gerekebilir.

Kaynaklar:

//www.webmd.com/hepatitis/jaundice-why-happens-adults

//www.medicalnewstoday.com/articles/165749.php

//www.nhs.uk/conditions/jaundice/causes/

//www.nhs.uk/conditions/jaundice/treatment/

Источник: //www.mailce.com/sarilik.html

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Talasemi Nedir?
Talasemi Nedir?
Mamografi: Memenin Röntgeni
Mamografi: Memenin Röntgeni