Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Uyku-apne sendromu nedir?

Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Normalde solunum yolunu açık tutan kasların kasılmasıyla üst soluk yolu açık kalır. Bu kasların uykuda gevşemesi ile birlikte üst soluk yolunda hafif bir daralma meydana gelir, ancak bu durum hava geçişinde problem yaratacak düzeyde olmaz. Oysa uyku-apne sendromunda, uykuda üst hava yollarında ortaya çıkan daralma, solunumu ciddi düzeyde güçleştirir.

Burnumuzdan soluk borumuza kadar olan mesafedeki daralmalar sonucunda, uykuda solunumun 10 sn'den uzun süreli durması, apne olarak ifade edilmektedir. Apne sendromu olan kişilerde solunum durması atakları, gece boyunca tekrarlamakta ve şiddetli apnesi olanlarda atakların süresi 1 dakikadan daha uzun olmaktadır.

Uykunun başlangıcında damak kasları yeterli gerginlikte olduğundan apne olmaz, uyku derinleştikçe bütün vücut kasları gibi, damak ve solunum sistemi etrafındaki kaslar da gevşer ve zaten dar olan solunum yolu, tıkanmaya başlar, uyku derinleştikçe apnenin şiddeti artar. Bunun sonucunda kişi uyanır ve yüzeysel uykuya geçerek nefes almaya başlar.

Bu döngü bütün gece boyunca defalarca tekrarlanır. Bu nedenle, gece boyunca terleme, sabah dinlenmeden kalkma, gün içinde yorgunluk ve uyuklama, baş ağrıları, ağız kuruluğu, cinsel isteksizlik ve yetersizlik, sinirlilik, konsantrasyon eksikliği gibi şikayetler oluşur.

Bunlara ek olarak yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, şeker hastalığına yatkınlık gibi şikâyetler de gelişebilir.

Uyku-apne sendromunun sebepleri nelerdir?

Uyku-apne sendromuna yol açabilecek faktörler şunlardır:

 • Normalden küçük çene yapısı
 • Büyük dil
 • Büyük bademcik, küçük dil ve yumuşak damakta hava geçişini daraltan yerleşimler
 • Obezite
 • Erkek cinsiyet
 • Alkol ve uyku ilaçları

Eğer sizde uyku-apne sendromu varsa, uyku sırasında yeterli oksijen alamıyorsunuz demektir.

İşinizi ve günlük sosyal aktivitelerinizi olumsuz etkileyecek düzeyde uykululuğa sahip olabilirsiniz ve hatta bu yüzden trafik kazası da yapabilirsiniz.

Uyku-apne sendromu sizde hipertansiyona, kalp yetmezliğine, kalp krizine ve felce neden olabilir. Eğer şiddetli horlamanız varsa mutlaka bir KBB uzmanına muayene olmalısınız.

Çocuklarda görülen uyku-apne sendromunun sebepleri nelerdir?

Çocuklarda uyku apnesinin en sık görülen sebebi; bademcik, geniz eti büyümeleri ve şişmanlıktır. Apne sendromu görülen çocuk, gece rahat uyuyamadığı için gün içinde yorgun ve asabi olacaktır.

Yorgunluk gün boyu devam ettiği için, unutkanlık ve dikkat eksikliği nedeniyle hastanın okul performansı düşer. Ayrıca davranış bozuklukları, geceleri altını ıslatma problemleri görülebilir.

Çocuklar için bir saatte iki apne atağı olması ciddi bir bulgudur ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Çocuklarda apne sendromunun tedavisinde, eğer neden bademcik ve geniz eti büyüklüğü ise bademcik ve geniz etinin alınması gerekir. Bunun yanı sıra şişman çocukların kilo vermesi sağlanmalıdır. Ağır olgularda, ağız içi araç ve CPAP denilen üst havayolunun açık kalmasını sağlayan cihazlar kullanılır.

Uyku-apne sendromunun belirtileri nelerdir?

Uyku-apne sendromunun en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Yüksek sesli horlama,
 • Horlamanın, zaman zaman kesintiye uğraması ve ardından derin, gürültülü bir solunum ile birlikte devam etmesi,
 • Gün içerisinde uyku hali,
 • Konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık,
 • Sabahları görülen baş ağrısı,
 • Gece sık tuvalete gitme,
 • Erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlarda adet düzensizliği,
 • Çocuklarda horlama, nefes alma güçlüğü, huzursuz uyuma, gündüz hiperaktivite ve okul başarısında düşüklük.

Bu problemler, seneler içerisinde yavaş gelişim gösterdiğinden hastalar durumun farkında olmayabilirler. Bazen, problemin yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıktığını ve normal olabileceğini düşünebilirler. Bu durumda, aile bireyleri ve çalışma arkadaşları şikâyetleri daha kolay tanıyabilir ve hastayı doktora yönlendirebilir.

Uyku-apne sendromunun tanısında hangi yöntemler kullanılır?

Uyku apnesinin tanısında, ilk önce hastalık hikâyesi dinlenmelidir. Hastanın, geceleri uykusunun nasıl olduğu, nefes kesilmeleri, uyanmaları, ataklarının sıklığı, gündüzleri kendisini yorgun hissedip hissetmediği gibi bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir.

Bunun için, uluslararası anket uygulamalarıyla, hastanın şikâyetlerinin puanlaması yapılır, puanı belli bir seviyenin üstünde çıkan kişilerde uyku apne sendromu şüphesi olduğuna karar verilir.

Hikâye dinlendikten sonra, en sağlıklı ve kesin tanı ancak hastanın uyku sırasında gözlemlenmesiyle konur.

Hastanın, bir gece, uyku laboratuvarı dediğimiz merkezlerde uyku esnasında gözlemlenmesiyle elde edilen veriler, bilgisayara aktarılarak; solunum, beyin dalgaları, göğüs ve karın hareketleri, kasla ilgili verileri (EMG) ve buna ilave veriler ve parametreler kaydedilir.

Ertesi gün, programda yüklenen veriler, skorlama denilen işleme tabi tutularak, uykudaki nefes kesilmeleri, oksijen doygunluğu düşmeleri, yani uykunun dönemlerindeki değişim verilerine bakılarak hasta hakkında detaylı bir rapor elde edilir. İşlemin sonucunda, saatte 5 ve üzerinde apne atağı yaşanmışsa, kişiye uyku apne sendromu teşhisi konur.

Uyku apnesi, kişinin durumuna göre; hafif, orta, ağır olarak adlandırılır.

Uyku-apne sendromu nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesinin tedavisi hastalığın şiddetine göre değişiklik gösterir. Fakat uyku apnesinde öncelikle cerrahi dışı tedaviler önerilmektedir. Bu nedenle tedavide ilk olarak halk arasında maske olarak bilinen CPAP cihazlarını önerilir.

CPAP, ameliyata uygun olmayan ya da hastalarda önerilen bir tedavi yöntemidir. Bu cihazların hastalığın şiddetine göre değişen türleri bulunmaktadır.

Apne sırasında solunum yollarında oluşan tıkanma nedeniyle tıkanan bölgedeki hava akımını sağlamak gerekir. Bu cihaz, odadaki havayı basınçlı bir şekilde burundan üst solunum yollarına üfleyerek, sürekli bir hava akımı sağlar.

Yapılan araştırmalarda, apne hastalarının sürüş kabiliyetlerinde, azalma olduğu gözlenmiştir.

Hayatı ciddi şekilde tehdit eden bu problem de, CPAP tedavisiyle gündüz aşırı uyku halinin düzelmesi, dikkat ve algılama fonksiyonlarının normale dönmesiyle ortadan kalkmıştır.

Eğer sorun CPAP ile düzelmiyorsa, ya da hasta CPAP'a uyum sağlayamadıysa, diğer konservatif tedavi metotlarından fayda görmemiş ise, hastalık çok ağır seyretmeye başlamışsa cerrahi yöntem tercih edilebilir.

Randevu almak için tıklayınız.

Tarih: 2.2.2017 14:55:00, Editör: Fulya Taşan

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz?

Источник: https://www.anatomica.com.tr/uyku-apne-sendromu-nedir

Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Tanısı Nasıl Konulur? – Dr.Murat Enöz

Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Tanıda altın standart, uyku testi (polisomnografi – PSG testi)’ dir. Butestte, gece uykusu boyunca hastanın beyin dalgaları, göz hareketleri, solunum ve kalp faaliyetleri, kandaki oksijen yüzdesi ve kas aktivitesi kaydedilir.

Uyku testi sonucuna göre 1 saatte 5 ve üzeri apne saptanması durumunda OSAS tanısı konulmaktadır. Normal bir uyku düzeni ve hava yolu açıklığı olan insanın, uykudan uyandığında, dinlenmiş olması ve gün içerisinde uykusunun gelmemesi gerekmektedir.

Sabah uyanma esnasında, yorgun ve dinlenmemiş olarak uyanma, çalar saate bakıp tekrar uykuya dalma, öğleden sonra uyku gelmesi, oturur pozisyona geçince uyku gelmesi, gün içerisinde baş ağrısı olması, uyanıldığında özellikle boyun çevresinde ter olması gibi belirtilerin varlığında, uyku tıbbı ile ilgilenen bir hekimin

hastayı muayene etmesi gerekmektedir.

Diğer Yardımcı Tanı Yöntemleri

Hastanın Anamnezi, Hastalığın Semtomlarının Araştırılması:Horlama, tanıklı apne, gündüz aşırı uykululuk hali sorulur.
Fizik Muayene: Üst hava yolları darlıkları kabaca değerlendirilebilir.
Radyolojik Tanı: Üst solunum yollarının değerlendirilmesinde kullanılabilir.

Sefalometri, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme, floroskopi, akustik refleksiyon gibi bir çok radyolojik yöntem tanıda yardımcı olsa da esas tanı koydurucu olan PSG testidir.
Endoskopik Muayene: Fleksibl Nasofarengolarengoskopi ile hava yolu değişiklikleri ve kollaps seviyesi ve derecesi saptanır.

Uygulanacak cerrahi tedavi için de yol göstericidir.
Epworth Uykululuk Skalası (Epworth Sleepiness Scale):Gündüz uykululuk halinin değerlendirilmesinde kullanılan anket şeklindeki bir
skaladır.

Bu skalaya göre, 10 yada daha yüksek puan alınması durumunda OSAS araştırılması için polisomnografi testi yapılması gerekmektedir.

Epworth Skalası

Soru: Aşağıdaki durumlarda hangi sıklıkla uyuklama eğilimindesiniz?(Lütfen kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanları değil uyuklama eğiliminde olduğunuz zamanları işaretleyiniz.) Bu test son zamanlardaki durumunuzu

yansıtmak üzere planlanmıştır. Aşağıdaki bazı durumlarla son zamanlarda karşılaşmadıysanız bile son karşılaştığınız zamanlarda nasıl olduğunuzu hatırlamaya çalışınız.

PUAN:

0 —- Hiçbir zaman uyuklamam1 —- Nadiren uyuklarım2 —- Sıklıkla uyuklarım

3 —- Her zaman uyuklarım

SORUHiçNadirenSıklıklaHer zaman
1Oturur durumda gazete ve kitap okurken uyuklar mısınız?0123
2Televizyon seyrederken uyuklar mısınız?0123
3Pasif olarak toplum içinde otururken, sinemada yada tiyatroda uyuklar mısınız?0123
4Ara vermeden en az 1 saatlik araba yolculuğunda uyuklar mısınız?0123
5Öğleden sonra uzanınca uyuklar mısınız?0123
6Birisi ile oturup konuşurken uyuklar mısınız?0123
7Alkol almamış, öğle yemeğinden sonra sessiz ortamda otururken uyuklar mısınız?0123
8Trafik birkaç dakika durduğunda, kırmızı ışıkta, arabada beklerken uyuklar mısınız?0123
TOPLAM

0 ile 24 arasında değişen toplam puandan, hastanız 10 yada daha
fazla almışsa bir uyku laboratuvarında incelenmesi gerekir.

-Horlama ve Uyku Apnesi
–Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Tarihçesine Kısa Bir Bakış …
-Horlama ve Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Nedenleri
-Obstrüktif Uyku Apne Sendromu Belirtileri
-Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Tanısı Nasıl Konulur?
-Trakeotomi (ya da Trakeostomi – Boğazda Delik Açılması)
–Tonsillektomi ve / veya Adenoidektomi
-Burun Ameliyatları (Kıkırdak Eğriliği, Burun Eti Küçültülmesi, Nazal Polipektomi)
-Uvulopalatofaringoplasti (UPPP)
–Uvulopalatal flep (UPF)
–Yumuşak Damağı Germe Ameliyatları
–The Pillar™ Palatal Implant System
–Radyofrekans Yardımlı Uvulopalatoplasti (Radiofrequency-Assisted Uvulopalatoplasty – RAUP)
-Dil Köküne Yapılan İşlemler
–Maksillofasiyal Cerrahi
-Horlama ve Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Cerrahi Dışı Tedavi Yöntemleri
-Kollarınızı Açın, Havayı Burundan Alarak, Ritimli ve Uzun Adımlarla Yürüyüş Yapın!
–Mümkünse Erken Tedavi Olun! 
–Kilo Kaybı Olmasa Bile Ritimli Yürüyüş ve Yüzme Gibi Sporların Faydaları Nelerdir?
-Burun Bantlarının Horlama ve Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) Tedavisinde Faydası Var mıdır?
-Uyku Testi Yaptırılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
-Horlama Spreyleri Hakkında …
–Çocuklarda Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS)
-Horlama ya da Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OSAS)’ ta Bitkisel Tedavi Mümkün mü?
-Uyku Apnesi Olan Hastalarda Trafik Kazaları, Motorlu Araç Kazaları ve Dikkat Gerektiren İş Kazaları Neden Daha Sık Görülür?

Источник: https://www.kulakburunbogaz.info/obstruktif-uyku-apne-sendromu-tanisi-nasil-konulur/

Gece boyunca apne – ne oldu? Obstrüktif uyku apnesi sendromu

Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Temel uyku bozukluklarının sınıflandırılmasıbir uyku apnesi sendromu olarak adlandırılır. Ne oldu, hepsi değil anlaşılabilir. Rüyada göründüğünde, kişinin solunumunu durdurması uzun sürelidir. Bu durum oldukça tehlidir, çünkü bazı durumlarda ölüme yol açabilir.

Başka bir deyişle, apne tam biren azından on saniye süren ve farenkustaki yolaklardaki bir azalmanın neden olduğu kayıtlı nazal ve oral solunumları durdurun. Bu durumda solunum çabası devam edebilir ve yok olabilir.

Ana apnenin türleri

Bugüne kadar bu konseptin üç ana türü var. Merkezi, tıkanık ve karışık.

Santral apnehava akışının yetersiz olması, geçici olarak, merkezi sinir sisteminin, solunum çabasını harekete geçiren bir dürtü olmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Kural olarak, bu tür nefes düzenlenmesinde mekanizması bozuk olan kişilerde ortaya çıkar ve CNS derin ve anatomik hasar iletken yollar ile ilişkilidir.

Obstrüktif uyku apnesinin sendromuCiddi, sık sık hayatı tehdit eden bir durum. Genellikle on saniyeden fazla solunum durması ve saatte onbeş aralıklarla gelişme ile karakterizedir. Obstrüktif ya da periferik apne, üst solunum yolunda üst üste gelen hava akımı ile karakterizedir. Bu nedenle, ekshalasyon havası akciğerlere ulaşamaz ve bu nedenle hava akışı olmaz.

Karışık apne

Karışık apne, hem semptomlardan oluşurYukarıda açıklanan türden.

En yaygın olanı, uykuyu araştıran laboratuvarların çoğu verileriyle gösterildiği üzere, obstrüktif uyku apnesi olup karışıklık görülmektedir.

Obstrüktif uyku apnesinin durumlarının çoğu, solunum kaslarına göre CNS pulslarının yanlış koordinasyonundan kaynaklanmaktadır. Bu gibi durumlarda, santral farenkste görülen kas distoni oluşur.

Erkeklerde, gece uyku apnesi (yukarıda tarif edilmiştir) yaklaşık yirmi kat daha fazladır, genellikle kırk ila altmış yıldır. Bu insanların çoğu obezite muzdarip.

Apne klinik formları

Uyku apnesinin sınıflandırılmasına göre, bu sendromun patogenezine bağlı olarak yukarıdaki tiplere ayrılmanın yanı sıra aşağıdaki formlardan oluşan klinik çeşitler de vardır:

 • uyku apnesinin elemanları ile horlama;
 • Pickwick sendromları;
 • çocuklarda akut apne (ani ölüm sendromu);
 • merkezi hipoventilasyon;
 • Undine'nin laneti.

Gece snores, daraltılmış ağız ve farenks burun içine hava geçirme sürecinde nefes alırken oluşan bir ses tarafından tezahür edilir.

Pickwick sendromu, obezite, gece horlaması, polisitemi ve hiperemi varlığı ile karakterizedir.

Bebeklerde apne

Çocuklarda ani apne önemlidirBir yıla kadar ölümlerin sayısında yer. Bu fenomen, solunumun mükemmel şekilde düzenlenmesinden dolayı ortaya çıkar. Kural olarak, genellikle preterm bebeklerde görülür. Ve solunum yolu ve hematom nezlesi varsa, ağırlaştırılmış.

Bebeklerde VAGD görünümünün nedeniGelişmemiş merkezi sinir sistemi, normal termal rejimin ihlal edildiği için hizmet edebilir ve aşırı ısınabilir. Bu durumda yenidoğanlar karışık apne sendromu geliştirir ve hem merkezi hem de obstrüktif mekanizmaya katılır.

Undine Laneti de bir varyasyongece apnesi gibi bir patoloji. Bunun pek çoğu için bilinmediği. Bu fenomen oldukça nadirdir.

Bu form ile, ventilasyon kontrolü üzerindeki otomatik kontrol kaybolur, bu nedenle, nefes alma, uyku sırasında imkansız olan keyfi olarak kontrol edilebilir. Bir kişi uyuduğu zaman, düzenleme yapılmaz ve apne meydana gelir.

Bu, ek olarak, tümörler, omurilik yaralanması, enflamasyon veya dejeneratif beyin mevcudiyetinde genellikle ameliyat sırasında yolları olduğunu.

Obstrüktif uyku apnesinin merkezi formu

Bu seçenek sırtüstü yatan bir kişinin pozisyonunda genellikle hastalığın hafif belirtileri olan kişilerde bulunur.

Apne obstruktif varlığı ile karakterizedir
Gün boyunca sürekli horlama ve uyuşukluk şikayetleri,Bununla birlikte, bir polisomnografi olduğunda, hastalığın merkezi çeşitliliğinin bir özelliği olan göğüs kafesi solunumu olmayan solunum yolu çabası olan bir sendrom vardır.

Bu tür apnelerin tedavisi, uygulanması kolaydır, çünkü bu formu, bir videoda bir rüyayı, yani apnenin her bölümünde solunum yollarını açarken belirli bir gürültüyü kaydederek ayırt etmek oldukça olasıdır.

Bu fenomenin ana mekanizmaları mümkündürsolunum çabası bastırılması yatar pozisyonda farenks durgunluk ile olduğu gerçeği neden gösterilmiştir. Ancak, yerel anestezi uyku apnesi olağan tezahürleri yol açtı.

Uyku apnesinin laringeal formu

Bu seçenek çok daha az yaygınobstrüktif uyku apnesi.

Çoğunlukla bu form, uyku periyodu sırasında üst solunum yolunun tıkanması, gırtlağın inervasyonundaki ihlallerden sonra gelişir ve bu durum, örtüştüğü gerçeğine yol açar.

Çevresindeki insanlar, sıra dışı horlamanın yanı sıra, uyuşukluk, sabah baş ağrıları ve bilinç bulutsusu gibi diğer semptomları fark etmeye eğilimlidirler. Nedenleri merkezi ve periferik bozukluklar olarak hizmet edebilir.

Larinksin gece spazmları sıklıkla görülür.hidroklorik asit vokal akorları üzerindeki etkisi nedeniyle. Bir kişi normal olarak nefes alamıyor ve nefesler aralıklı oluyor, sonra aniden uyanıyor. Bu tür belirtiler genellikle iki veya üç dakika sürer.

Hipopne kavramı

Bu fenomen solunumnazal ve oral hava akışında kısmi bir azalma ile karakterize edilen bir olay ve ayrıca kanda oksijen doygunluğundaki azalma ile kombinasyon halinde en az iki kez bir azalma ile ve yüzde üçlük bir süre ile ve süre en az on saniyedir. Hipopne sendromu hem obstrüktif hem de merkezi tipte olabilir.

Bu tür kavramlar topluca ortak solunum bozuklukları olarak adlandırılır. Bu fenomen obstrüktif uyku hipopne sendromunun patolojisini belirlemek için temel görevi görür.

Bugüne kadar netlik yokuyku apne sendromunun tanımı. Başlangıçta, onun yorumu sadece uyku saat başına solunum olaylarının sayısına dayanıyordu.

Bu durumda, horlama, obstrüktif uyku apnesinin en belirgin ve vazgeçilmez semptomlarından biridir ve aynı zamanda ana risk faktörüdür.

Bununla birlikte, tüm horlayan insanlarda tıkayıcı uyku apnesi sendromu bulunmamakta ve bunların ortaya çıkma riski horlamayanlara göre önemli ölçüde daha yüksektir.

Apne şiddet derecesi

Ayrıca, bugün şiddet derecesine bağlı olarak başka bir apne sınıflandırması vardır. Kriterleri, gece saat başına uyuma saatlerinin yanı sıra nöbet süreleridir.

Kural olarak, apne seyrinin üç ana derece derecesi ayırt edilir:

– şiddetli olmayan bir form (gece başına beş ila yirmi saldırı);

– orta ağırlık (yirmi kırk saldırı);

– şiddetli form (kırktan fazla saldırılar).

Çeşitliliğe bağlı olarak, farklıuyku apnesi tedavisi. Ayrıca, oksijen doygunluğu sürecinin ve nöbetlerin süresinin yanı sıra ciddiyet de burada büyük önem taşımaktadır. uyku apne sendromu şiddeti seviyesi formüle göre hesaplanır eden solunum sistemi rahatsızlıklarının endeksleri değerlendirildi.

Ayrıca, ciddiyeti değerlendirmek için ek koşullarApne tabanlı saldırıları, gece uykusunun derecesi ve daha çok kan oksijen doygunluğu parametreleri olabilir – kardiyovasküler bozukluklar, nefes anormallikleri ile ilişkilidir.

Obstrüktif uyku apnesinin tanımı

Bugün en eksiksiz tanımı tanımlayabilirizobstrüktif uyku apnesi sendromu. Bu, kişinin tam veya kısmi apne nedeniyle tekrarlayan birçok solunum duruşuna sahip olduğu bir durumdur. Sebepler, pulmoner ventilasyonun kesilmesi ve horlama mevcudiyeti ile karakterize edilen solunum çabasının ve hala kanın oksijen azaltılması ve uyku parçalanması olmasına rağmen olabilir.

Sık uyanış olabilir veaşırı gündüz uyku hali. Apne tanımlamak için, normal durumdan önemli ölçüde farklı olan solunum, ataklarının on saniyeden az sürmemesini ve saatte onbeş kez ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek gerekir.

Obstrüktif uyku apnesinin özellikleri

Daha şiddetli durumlarda, geceleriToplamda üç veya dört saat süren beş yüz nefes duruşuna kadar. Apne tedavisinde son derece gereklidir. Böyle bir hastalık varlığı, önemli ölçüde uyku sırasında darbelere ve ani ölüme, miyokard enfarktüse gelişmekte hipertansiyon riskini arttırır ve kalp ritim bozukluklarının neden akut ve kronik hipoksi yol açabilir.

Gündüz, böyle acı çeken insanlarhastalıklar, uyuşukluk artan saldırıları, artan sinirlilik, azalmış dikkat, güçlük ve uzun süreli baş ağrısının bozulması. Ayrıca, belirli bir trafik kazası riski bulunduğundan, aracın yönetimi sırasında uykululuk atakları oldukça tehlidir.

Apne geçmişi

İlk kez apne sendromunun tezahürü oldu1919 yılında ayrıntılı olarak tarif edilmiştir. Örnek olarak, fazla vücut ağırlığı olan ve gün içinde hali hazırda uyuşukluk şikayeti olan gençler alınmıştır. Zaten 1956'da, şişmanlık, geceleri horlama, hipertansiyon gibi tanınabilir işaretleri olan bir durum tarif edilmiştir.

Undine'nin laneti sendromu nadirenyaygın bir merkezi apne şeklidir. Bu nedir, pek bilmiyorum. Bu duruma genellikle belirgin bir hipoksi ve beyin aktivitesindeki değişiklikler eşlik eder, bu da geceleri oldukça sık uyanmaya neden olur. Ek olarak, optimal vücut ağırlığına sahip olan ve gün içerisinde uykusuzluğun olduğu kişilerde apne varlığı vakaları vardır.

Apne etkileri

Uykusuzluk ve çeşitli uyku bozukluklarıObstrüktif uyku apnesi sendromuna neden olur, insanlar günlük yaşamlarında güçlü bir etkiye sahiptir. Hemen emek verimliliğini düşürmek, tıbbi maliyetleri arttırmak, hastalık izni süresini arttırmak vb.

Ek olarak, apne (bu nedir, belirtildi)önce), uyku kalitesinin düşmesini, basıncı arttırmak kalp hızını artırmak ve kalbin durgunluk yol stres hormonları, salıverilmesine neden sonuçlanan ile bağlantılı olarak oksijen üretiminde bir azalmaya neden olur. Ayrıca obezite ve diyabet riski nedeniyle daha enerji kesintileri yol açar apnesi.

Kural olarak, oksijen seviyesinde keskin bir düşüşvücut sabahları baş ağrısına, dikkati konsantre etme yeteneğine, mantıklı düşünmeye, bir şeyler öğrenmeye ve hatırlamaya neden olabilir. Buna ek olarak, uykusuzluk depresif durumun yanı sıra hastanın ruh hali ve davranışlarında değişikliklere yol açar. Bu nedenle, uykusuz geceler hem işte hem de yolda kaza olasılığını artırır.

Uyku apnesi nöbetleri (ne ile nasıl yapılır?)Onlarla savaştık, incelememizde inceledik) modern tıp tarafından mükemmel bir şekilde açıklanmaktadır.

Günümüzde bunların tedavi edilmesi oldukça kolaydır, ilkeleri çeşitli nedenlerin bir kombinasyonuna ve hastalığın şiddetine bağlıdır.

Basit horlama ve yumuşak apne formları mevcutsa, yumuşak damak ve uvulaların tedavisi için özel lazer ve radyofrekans tedavileri çok etkilidir. Tedavi sürecinde de oldukça önemli bir nokta, zor nefes alma durumunda cerrahidir.

Источник: https://tr.erch2014.com/zdorove/130607-nochnoe-apnoe-chto-eto-takoe-sindrom-obstruktivnogo-apnoe-sna.html

Gecelik apne – nedir bu? Obstrüktif uyku apne sendromu

Obstrüktif Uyku-Apne Sendromu

Temel uyku bozukluklarının sınıflandırılmasısözde uyku apne sendromu. Nedir, hepsi anlaşılabilir değil. Bir rüyada göründüğünde, bir kişinin uzun süre nefes almayı durdurması vardır. Bu olgu, bazı durumlarda ölümle sonuçlanabileceği için oldukça tehlidir.

Diğer bir deyişle apne tamKayıtlı nazal ve ağız soluklarını, on saniyeden daha az sürmez ve farenks içindeki yolaklarda azalmaya neden olur. Bu durumda, solunum çabası hem devam edebilir hem de yok olabilir.

Apne ana türleri

Bugüne kadar, bu kavramın üç ana türü vardır. Merkezi, obstrüktif ve karışıktır.

Merkezi apne olarak tanımlanırSolunum çabasını harekete geçiren geçici olarak merkezi sinir sisteminin hiçbir etkisi olmadığı gerçeğinden dolayı hava akımlarının yetersizliği. Tipik olarak, bu tip solunum düzenlenmesi sürecinde düzensizlikler olan kişilerde görülür ve CNS iletken yollarında derin ve anatomik hasar ile ilişkilidir.

Obstrüktif uyku apnesi sendromuCiddi, genellikle hayatı tehdit eden insan koşulu.

Genellikle saatte on beş kez aralıklarla fazla on saniye anındaki solunum tutuklama geliştirmek gerçeği ile karakterizedir.

Obstrüktif da periferal apne, üst solunum yolunda hava akımı üst üste ile karakterize edilir. Bu nedenle, tüm üfledi hava akciğerlere ulaşması olmayabilir ve bu nedenle bir hava akımı arızası yoktur.

Karışık Apne

Karışık apne her iki semptomdan oluşurYukarıda açıklanan tiplerin En yaygın olarak, uykuyı araştıran çoğu laboratuvarın verileriyle belirtildiği gibi, obstrüktif uyku apnesidir, ancak sıklıkla karıştırılır.
Obstrüktif uyku apnesi durumlarının çoğu, CNS atımlarının solunum kaslarına göre yanlış bir koordinasyonundan kaynaklanır. Bu gibi durumlarda, merkezi farinksin musküler distonisi oluşur.

Erkeklerde, gece uyku apnesi (yukarıda tarif edilmiştir) yaklaşık yirmi kat daha fazladır, genellikle kırk ila altmış yıldır. Bu insanların çoğu obezite muzdarip.

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.