Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

Kronik Öksürük Nedenleri Neler ?

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

Kronik öksürük sadece bir sağlık sorunundan çok daha fazlası. Haftalarca uyuyamamak, yiyememek, içememek demek. Peki neden oluyor? Gelin yanıtını birlikte arayalım.

Öksürüğünüz kronik hale geldiyse, yani en az 8 haftadır uyutmuyor, yedirmiyor, içirmiyorsa sorun sandığınızdan ciddi olabilir. Öksürmenin pek çok farklı nedeni var. Ancak genel olarak akciğerlerinizin kendini temizleme çabası olarak tanımlanabilir.

Akciğer kanallarının iltihaplanması (Bronşit), çeşitli alerjiler ya da zehirlenme gibi durumlara tepki olarak verilen öksürük, çok ileri seviyelere ulaşırsa sersemlik, kusma, baş ağrısı, boğaz tahrişi hatta kaburga kırıklarına bile neden olabilir. 

İnsan neden öksürür?

Her insan arada bir öksürür. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu, ciğerlerin ve solunum yollarının kendini temizleme çabası.  Bu şekilde yabancı ve istenmeyen maddeleri dışarı atıyoruz.

Ancak öksürük kronik hale gelirse hayat kurtarıcı özelliğinden çok, zarar veren bir şeye dönüşüyor. Bu nedenle 8 haftadan uzun süren kronik öksürüklerin altında yatan sebepler araştırılmalı.

Şimdi bakalım insan neden öksürürmüş?

Geniz akıntısı: Çoğu kişi için hastalıkların en kötü tarafı. Haksız da sayılmazlar. Çünkü geniz akıntısının asıl nedeni aşırı çalışan sinüsler. Sinüsler ürettikleri mukusu burun yoluyla atamayınca mukus boğaza akmaya başlıyor bu nedenle geniz akıntısı oluyor. Çoğu kişi için mide bulantısı anlamına geliyor.

Astım: Astım hastaları için kronik öksürük çok bilinen bir sorun. Oda parfümleri, tozlu halılar, kediler, köpekler, çiçekler hemen her şey astım krizine neden olabiliyor. İnsanın ciğerlerini acıta acıta öksürmesini sağlıyor.

Gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH): Mide asitinin soluk borusuna kaçmasına neden olan bu hastalık öksürmenin bir diğer nedeni.

Enfeksiyonlar: Hepimiz boğaz enfeksiyonlarından sonra öksürük krizlerine girmişizdir. Bu durum genellikle geçici ve zararsızdır. Ancak çocuklarda boğmaca dediğimiz bir hastalığa dönüşebilir. Bu nedenle çocuklarda görülen öksürüklerde mutlaka en kısa sürede bir doktora başvurulmalı. 

Kan basıncı ilaçları: Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği sorunu olan kişilerin çoğuna anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) içerikli ilaçlar verilir. Bu ilaçların çoğu da öksürüğe neden olur.

Kronik bronşit: Öksürüğe neden olan bir diğer neden de kronik bronşit. Kronik bronşit akciğer kanallarının iç zarlarının iltihaplanmasıyla gelişiyor. Kanallar tıkanınca soluk almak güçleşiyor. Dolayısıyla öksürmeye neden oluyor.

Sigara: Kronik öksürüğün en büyük nedeni hepimizin bildiği gibi sigara. Sigaranın içinde 4000’e yakın kimyasal madde var. Bunlardan yaklaşık 40 tanesinin çok tehli olduğu kanıtlanmış. Yani sigaranın akciğerlere verdiği zarar çok büyük. Bu nedenle hem aktif hem de pasif içici olmamak için mutlaka sigaradan uzak durmalısınız.

Kronik öksürüğün belirtileri neler?

Kronik öksürüğün başlıca belirtileri:

• Burun akıntısı

• Burun tıkanıklığı

• Geniz akıntısı

• Hırıltılı nefes

• Nefes darlığı

• Mide yanması

• Ağızda ekşi tat

• Nadir durumlarda ağıza kan gelmesi

Öksürükleriniz sizi uykunuzdan uyandırıyorsa ya da kanlı balgam atıyorsanız en kısa sürede bir doktora görünün ya da uzmanlarımıza danışın.

Kronik öksürük bana ne yapar?

Kronik öksürük çok yorucu bir sağlık sorunudur. İnsanı uykusundan eder, yemek yemesini, su içmesini güçleştirir. Bu nedenle psikolojik bir yönü de vardır. Bunun dışında başlıca etkileri:

• Baş ağrısı

• Baş dönmesi

• Aşırı terleme

• İdrar kaçırma

• Kaburga kırıkları

Doktora gitmeden önce neleri bilmeliyim?

Öksürüğünüz sizi rahatsız etmeye başladıysa öncelikle aile hekiminizle görüşün. Sonrasında doktorunuz uygun görürse sizi bir göğüs hastalıkları uzmanına yönlendirebilir. 

Doktorunuza gitmeden önce şu soruların yanıtlarını bir kağıda not edin:

• Ne zamandır öksürüyorsunuz?

• Belirtileri ayrıntılı açıklar mısınız?

• Sigara kullanıyor musunuz?

• Sigara tüketilen yerlerde çok bulunuyor musunuz?

• Öksürük krizleriniz ne kadar sürüyor?

• Ne zaman öksürüyorsunuz? Yemeklerden önce mi sonra mı artıyor?

• Tansiyon ilacı kullanıyor musunuz?

• Öksürüğünüzü rahatlatan bir şey kullanıyor musunuz?

• Soğuk havada daha mı fazla öksürüyorsunuz?

• Daha önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Yakın zaman önce geçirdiğiniz sağlık sorunları neler?

• Aile bireylerinizin genel sağlık sorunları neler?

• Hangi ilaçları kullanıyorsunuz?

Источник: //www.cevapsepeti.com/kronik-oksuruk-nedenleri/

Öksürük Neden Olur?

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.
83 / 100SEO Score

Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

En sık görülen akut öksürük nedenleri

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Geniz akıntısı
 • Zatüre
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

En sık görülen kronik öksürük nedenleri

 • Kronik bronşit
 • Geniz akıntısı

Akut Öksürük Nedenleri

Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

 Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

 • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
 • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
 • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
 • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
 • Akciğer zarı hastalıkları
 • Akciğer absesi
 • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
 • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
 • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
 • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
 • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
 • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
 • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

Источник: //www.saglikbilgi.net/oksuruk/

Geçmeyen öksürük hangi hastalıkların habercisi?

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

Uzun süren öksürük tüm dünyada hemen her yaşta en sık doktora başvuru sebeplerinden birini oluşturuyor. Tek başına bir hastalık olmayan öksürük, vücudun savunma refleksi olarak tanımlanan normal bir durum olarak kabul ediliyor.

Ancak öksürük iki haftadan uzun sürüyorsa ve gece uyku kalitesi, iş, okul hayatıyla birlikte yaşam kalitesini bozacak noktaya ulaştıysa artık dikkate alınması gerekiyor. İnatçı ve zamansız yaşanan öksürüklerin vücudun savunma mekanizmasını da bozduğunu söyleyen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy, bu önemli semptomun bazı ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor. Erken tanı alıp tedavi edilmeyen öksürüğün inatçı bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda, altta yatan hastalık ne olursa olsun bu duruma başka sorunlar da dahil olabiliyor.

Bununla birlikte sigara içenler ya da sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenler öksürüğün bu durumlardan kaynaklandığını düşünerek tanıda gecikmelere neden olabiliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları

Burunda geniz akıntısına yol açan sinüzitten daha basit bir nezleye kadar her türlü üst solunum yolu problemi öksürüğü neden olabiliyor. Hastaların daha çok kuru öksürükten şikayeti ettiği bu durum özellikle kış aylarında artış gösteriyor. Uzun sürdüğü zaman tabloya, gastro-özefajiyal reflü ya da farenjitin dahil olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

Astım

Kronik öksürüğün en yaygın üç nedeninden birini astım oluşturuyor. Nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlerin de eklendiği kuru öksürüğün geceleri ve egzersiz sırasında arttığı gözleniyor.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Bronşit

Kendini geçmeyen öksürükle belli eden hastalıklardan birini de bronşit oluşturuyor. Akut bronşitte kuru öksürük görülürken hastalığın ilerlemesiyle balgamlı hale gelebiliyor.

Özellikle kış aylarında sıklıkla alevlenen kronik bronşitte ise balgamla birlikte görülen öksürüğün yılın en az üç ayı devam etmesinden şikayet ediliyor.

Sigara içenlerin büyük çoğunluğunda kronik bronşit ortaya çıkıyor.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

Solunum yollarının hasarlanması nedeniyle solunumu zorlaştıran ilerleyici bir hastalık olan KOAH, kronikleşen öksürüğün en ciddi sorumlularından biri. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

Öner Dikensoy'a göre “geceleri daha kötü bir hal alan öksürük, yemek yerken ya da konuşurken dahi yaşanabiliyor.

Özellikle sigara kullanan kişilerde öksürüğe, yorgunluk ve nefes darlığının eklenmesi durumunda KOAH’ın araştırılması gerekiyor” diyor.

Akciğer kanseri

Öksürük aslında akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Ancak uzun süren öksürük her zaman akciğer kanserini akla getirmiyor.

Özellikle sigara içen 40 yaş üstü olan kişilerin hele bir de ailede kanser hikayesi veya sık radyasyona maruz kalmak gibi bir hikayesi varsa uzun süren öksürükleri olması durumunda mutlaka bu yönden de değerlendirilmesi gerekiyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy bu gruba giren kişilerin yılda bir kez kontrol amaçlı akciğer grafisi çektirmelerini öneriyor.

Gastroözofageal reflü

Her zaman gastroenteroloğun teşhis edebileceği boyutta gürültülü olmasa da öksürüğün reflünün de ilk belirtilerinden biri olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Örneğin reflünün en tipik belirtileri olan, mide ekşimesi, yanma, mide asidinin ağıza gelmesi gibi semptomlar bu hastalarda çok nadiren ortaya çıkıyor. Yaşanan reflünün karakteri de değişiyor.

Öksürme dolayısıyla karın içi basıncın artmasına bağlı mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık gevşiyor ve yukarıya doğru asit kaçmaları görülüyor. Bu nedenle yemek borusunun da alt ucundaki öksürük reseptörlerinin bulunduğu alan tahriş oluyor ve sürekli kuru bir öksürük yaşanıyor” diyor. Dolayısıyla uzun süren öksürüklerde ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekiyor.

İnatçı öksürük yaşlılarda kemik kırılmasına neden olabiliyor

Tedavi edilmeyen inatçı öksürük özellikle yaşlı kişilerde kas ağrılarından kemik kırıklarına kadar birçok problemin de yaşanmasına neden olabiliyor. Prof. Dr.

Öner Dikensoy, “Sürekli ve şiddetli öksürüklerde kaslar ve kaburga da kullanıldığı için, ortaya çıkan şiddetli basınca bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde kaburga kırıkları ortaya çıkabiliyor.

Bu denli şiddetli sonuç yaşamayanlarda ise sıklıkla görülen kas ağrılarından dolayı hasta sıkıntı yaşayabiliyor. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma da yaşanabiliyor. Hatta bazı kişilerde bayılma atakları bile olabiliyor” diye konuşuyor. 

SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: //hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1056450-gecmeyen-oksuruk-nedenleri-nelerdir

Kronik öksürüğe neden olan nedir?

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

Öksürük rutin bir bedensel işlevdir, ancak uzun bir süre devam ettiği zaman, günlük yaşamın içine girebilir ve endişelenebilir. Kronik bir öksürük ıslak olabilir ve balgam veya kuru üretebilir ve boğazı gıdıklayabilir.

Kronik öksürük, öksürüğün yetişkinlerde 8 haftadan daha uzun sürdüğü veya çocuklarda 4 hafta sürdüğü zamandır. Yaygın nedenler arasında astım, alerjiler, gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) veya bronşit bulunur. Daha az yaygın olarak, bir kalp öksürüğü veya akciğer hastalığı gibi daha şiddetli bir durumun bir işareti olabilir.

Bu yazıda, kronik öksürüğün nedenleri ve semptomları, tedavi yöntemleri ve bir doktora ne zaman baktığımıza yakından bakacağız.

Çeşitli faktörler kronik öksürüğe neden olabilir. Bazen birden fazla faktör sorumlu olabilir.

Yaygın sebepler

Kronik öksürüğün daha yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Astım. Astım, bir kişinin üst hava yollarında özellikle soğuk havaya, havadaki tahriş edici maddelere veya egzersize duyarlı olduğunda oluşur. Öksürük-varyant astım olarak bilinen bir tür astım, özellikle bir öksürüğe neden olur.
 • Bronşit. Kronik bronşit, öksürüğe neden olabilen solunum yollarının uzun süreli iltihaplanmasına neden olur. Bu, tipik olarak sigaranın bir yan etkisi olarak ortaya çıkan kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) adı verilen bir hava yolu hastalığının bir parçası olabilir.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD). GERD, bir kişinin midesinden ve boğazından asit geldiğinde ortaya çıkar. Sonuç, boğazda öksürüğe yol açan kronik tahriş olabilir.
 • Enfeksiyon sonrası etkileri. Bir kişi zatürre veya grip gibi ciddi bir enfeksiyon geçirmişse, hala kronik öksürüğü içeren kalıcı etkilerle karşılaşabilirler. Semptomlarının çoğu gitmiş olsa da, hava yolları hala bir süre iltihaplı kalabilir.
 • Postnasal damlama. Üst hava yolu öksürük sendromu olarak da bilinen postnazal bir damla, boğazın arkasından aşağı doğru akan mukusun sonucudur. Bu boğazı tahriş eder ve öksürük refleksini tetikler.
 • Tansiyon düşürücü ilaçlar. Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar, bazı kişilerde kronik öksürüğe neden olabilir. Bu ilaçlar -pril ile sona erer ve benazepril, kaptopril ve ramipril içerir.

Daha az yaygın nedenler

Kronik öksürüğün daha az yaygın nedenleri arasında şunlar bulunur:

 • Aspirasyon. Aspirasyon, gıda veya tükürüğün gıda borusu yerine hava yoluna gittiği zaman için kullanılan tıbbi terimdir. Fazla sıvı bakterileri veya virüsleri toplayabilir ve hava yolunun tahriş olmasına yol açabilir. Bazen aspirasyon pnömoniye yol açabilir.
 • Solunum. Aşırı mukus üretimi hava yollarının normalden daha büyük olmasına neden olabilir.
 • Bronşiyolit. Bronşiyolit, çocukları etkileyen yaygın bir durumdur. Akciğerlerde küçük hava yolları olan bronşiyollerin iltihaplanmasına neden olan bir virüs neden olur.
 • Kistik fibroz. Kistik fibroz, akciğerlerde ve solunum yollarında aşırı bir mukozaya neden olur ve bu da kronik öksürüğe neden olabilir.
 • Kalp hastalığı. Bazen öksürük ve nefes darlığı, kalp hastalığı veya kalp yetmezliği belirtileri olabilir. Buna kalp öksürüğü denir. Bu duruma sahip bir kişi, tamamen düz uzanırken öksürüklerinin daha da kötü olduğunu fark edebilir.
 • Akciğer kanseri. Nadir olsa da, sürekli öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir. Bu hastalığa sahip bir kişi, balgamlarında da göğüs ağrısı ve kanla da karşılaşabilir.
 • Sarkoidoz. Bu, akciğerlerde, lenf düğümlerinde, gözlerde ve deride küçük büyümelere neden olan inflamatuar bir hastalıktır.

belirtiler

Bir öksürük, tipik olarak, hava yollarını tahriş eden ve göğüs ve mide kaslarının kasılmasına neden olan bir şeyin sonucudur. Tahriş, hava yollarının hızla açılmasına neden olan glottiste de neden olur ve bu da havanın dışarı çıkmasına neden olur. Sonuç öksürüktür.

Bir öksürük ‘kuru’ veya ‘ıslak’ olabilir. Kuru öksürük, üretken olmayan bir üründür, yani öksürük, mukus üretmez. Sigara içenler ve ACE inhibitörleri alan kişiler kuru öksürüğe sahip olma eğilimindedir. Islak öksürük, mukus veya balgam üreten bir kişidir. Örneğin, bir kişinin postnazal damlama veya kistik fibrozisi olduğunda bu durum söz konusudur.

Ne zaman doktora görünmek

Kronik öksürük tıbbi bir acil duruma dönüşebilir. Bir kişi kronik bir öksürük ile birlikte aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsa, acil tedaviye başvurmalıdırlar:

 • 103 ° F’den yüksek ateş
 • kan tükürme
 • göğüs ağrısı
 • nefes darlığı ya da nefeslerini yakalama zorluğu

Kronik öksürük, kişinin günlük aktivitelerini etkiliyorsa, genellikle bir doktor tarafından daha fazla muayene yapılmasını garanti eder. Bir kişinin kendi doktorunu görmesi gerektiği anlamına gelebilecek diğer belirtiler şunlardır:

 • iştah kaybı
 • çok fazla mukus öksürme
 • yorgunluk
 • gece terlemeleri
 • açıklanamayan kilo kaybı

Teşhis

Bir tanı koymak için, doktor, kişinin semptomları ilk ortaya çıktığında, semptomları daha iyi bir hale getirip neyin kötüleştirdiğini sorarak kişiye soracaktır. Kişinin tıp tarihi ve sigara içip içmedikleri gibi yaşam tarzı alışkanlıkları hakkında sorular sorarlar. Bir doktor muhtemelen bir kişinin akciğerlerini bir stetoskop kullanarak dinleyecektir.

Bazen bir doktor teşhise yardımcı olmak için daha fazla test gerektirir.

Testler şunları içerebilir:

 • Balgam örneğini almak ve kan veya kanserli hücrelerin varlığını değerlendirmek
 • akciğer hastalığı veya inflamasyon belirtileri olup olmadığını belirlemek için X-ışınları veya bilgisayarlı tomografi taramaları gibi görüntüleme taramaları
 • Bir doktorun akciğerleri tahriş veya hastalık belirtileri görmesi nedeniyle bir bronkoskopi

Bu testlerin her birinin yanı sıra diğer çeşitli testler de bir doktorun kronik öksürüğün altta yatan nedenlerini tanımlamasına yardımcı olabilir.

tedavi

Kronik öksürük tedavisi altta yatan nedene bağlıdır.Bir doktor kesin nedeni tam olarak belirleyemiyorsa, kronik öksürük için en yaygın katkıda bulunan faktörleri tedavi etmeye karar verebilir.

Postnazal damlama yaygın bir nedendir, bu nedenle doktor kişinin dekonjestan veya antihistaminik almasını önerebilir. Bu ilaçlar salgıları kurutmaya ve postnazal damlamaya yol açabilecek inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilir. Dekonjestan veya nazal steroid spreyler de yardımcı olabilir.

Diğer tedaviler, belirli bir altta yatan tıbbi duruma daha spesifik olabilir. Örneğin, bir kişi yaşam tarzı değişiklikleri yaparak ve asitin mide üzerindeki etkilerini azaltan ilaçlar alarak GERD’lerini kontrol edebilir.

Bu değişikliklerin örnekleri şunları içerebilir:

 • günde birkaç küçük öğün yemek
 • kafein, narenciye, domates bazlı gıdalar, yüksek yağlı gıdalar, çikolata veya nane gibi GERD’ye neden olduğu bilinen gıdalardan kaçınmak
 • yemekten iki saat sonrasına kadar uzanmaktan kaçınmak
 • Yatağın başıyla uyumaya ya da başını yükseltmek için ekstra yastıklar kullanmak
 • ranitidin (Zantac), simetidin (Tagamet) veya famotidin (Pepcid) gibi ilaçların alınması

ACE inhibitörleri ile ilgili öksürük olanlar, doktorları ile konuşmak isteyebilirler. Yüksek tansiyonu öksürmeye neden olmadan azaltabilecek bazı ilaçlar vardır.

Yan etkiler ciddi olmadıkça, bir kişi önce doktorlarına konuşmadan ilaç kullanmayı bırakmamalıdır.

Risk faktörleri

Sigara içimi kronik öksürük riskini artırabilir. İkinci el dumana maruz kalmak da bir kişinin riskini artırabilir. Duman hava yollarını tahriş edebilir ve kronik bir öksürüğe ve akciğer hasarına yol açabilir.

Bir fabrikada veya laboratuvarda çalışmak gibi havada bulunan kimyasallara maruz kalmak da uzun süreli öksürüğe neden olabilir.

ACE inhibitörlerinin alınması öksürük için önemli bir risk faktörüdür. Buna göre, ACE inhibitörleri alan kişilerin tahmini yüzde 20’sinde öksürük gelişmektedir.

Komplikasyonlar

Öksürük, kişinin günlük yaşamına müdahale ederse sorun yaratabilir. Kronik öksürük aşağıdaki ek etkilere sahip olabilir:

 • öksürük onları gece tutarsa, kişinin iyi uyuma yeteneğini etkilemek
 • gündüz yorgunluğu
 • iş ve okulda yoğunlaşma zorluğu
 • baş ağrısı
 • baş dönmesi

Nadir görülen, çok şiddetli öksürük, aşağıdaki komplikasyonlara neden olabilir:

 • bayılma
 • idrarını tutamamak
 • kırık kaburga

Görünüm

Kronik öksürük vakalarının çoğu tipik olarak reçetesiz tedavilerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, bazen kronik bir öksürük, bir doktorun değerlendirmesi gereken daha ciddi bir nedene işaret edebilir.

Источник: //trmedbook.com/kronik-oksuruge-neden-olan-nedir/

Kronik Öksürük Neden Meydana Gelir, Belirtileri ve Tedavi Yolları

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

Kronik öksürük hastalığı birçok nedenden kaynaklı olarak meydana gelir. Zaten tedavisi de altta yatan nedenine bağlı olarak değişir. Tedavi sürecinde tüm detaylara dikkat edilmelidir.

Kronik Öksürük

Öksürme  bazı durumlarda rahatsız edici bir boyut alarak insan yaşamında var olur ama aslında yararlı bir amaca hizmet eder. Öksürürken, akciğerlerde kişiyi hasta edecek mukus, mikrop ve toza kadar yetişilir.

Çoğu öksürüğün ömrü oldukça kısadır. Bir soğuk algınlığı veya grip bulaşması sonrasında birkaç gün boyunca öksürülür ve daha sonra kişiler kendilerini daha iyi hissetmeye başlar. Bazı öksürükler ise haftalarca, aylarda veya hatta yıllarca devam edebilir.

İşte bu duruma kronik öksürük denir.

Kronik öksürük nedir sorunun cevabı şu şekilde verilebilir;

Sekiz hafta boyunca veya daha uzun süre öksürüğe kronik öksürük denir. Kronik öksürük çoğu zaman ciddi bir sorun olarak meydana gelmez. Çoğu zaman postnazal damla ya da alerjiler tarzında durumlardan kaynaklı olarak meydana gelir.

Nadir şekilde kanser gibi hayatı tehdit altına alan bir hastalığın semptomları arasında yer alır. Bu sorun insan yaşamını etkilemektedir. Geceleri kişileri uyutmayabilir, işten ve sosyal yaşamdan soyutlayabilir.

Bundan dolayı 8 haftadan daha uzun süren öksürükler meydana geldiği zaman uzman hekime başvurulması gerekir.

Belirtileri

 Kronik öksürük le beraber meydana gelen bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler arasında;

 • Burnu tıkanıklığı
 • Hırıltılı
 • Boğuk ses
 • Burun akması
 • Nefes darlığı
 • Boğazının arkasında damlayan bir sıvı hissiyatı
 • Mide ekşimesi
 • Boğaz ağrısı
 • Aşırı sert öksürme sonrası kırılan kaburga
 • Baş dönmesi
 • Bayılma
 • Baş ağrısı
 • Hayal kırıklığı
 • Endişe
 • Uyku kaybı
 • İdrar sızıntısı
 • Kanı öksürmek
 • Gece terlemesi
 • Yüksek ateş
 • Göğüs ağrıları

Sigara kullanmak kronik öksürüğe yakalanmanın önemli nedenleri arasında yer alır. Ayriyeten sigara kullanımı yapmak akciğerlere zarar verir ve KOAH tarzında durumlara sebep olabilir. Zayıflamış bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde kronik öksürüğe sebep olabilecek enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksek düzeydedir.

Tedavisi

Bu hastalığın tedavisi öksürüğün sebebine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Nedenlerine bağlı olası tedavilerin içinde;

Asit Reflüsü

Asit üretimlerimi nötralize etmek, azaltmak ya da engellemek için ilaçlar uzman tarafından reçete edilir. Reflü ilaçları içinde;

 • Antiasitler
 • Protonlar Inhibitörleri pompalar
 • H2 reseptör bloke edicileri

Astım

Astımının tedavisinin yapılması için kullanılacak ilaçlar içinde inhale steroidleri ile bronkodilatatörleri yer alır. Bu ilaçlar kullanımı ile akciğerlerde şişme azalır ve daha kolay şekilde nefes alma meydana gelir. Astım ataklarının önüne geçilmesi ya da oluşturduğu  saldırıları durdurmak adına ilaçlar uzun süreli kullanılabilir.

Kronik Bronşit

Bronkodilatörler ile inhale steroidler kronik bronşit tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Düzenli ve önerilen şekilde kullanılması gerekir.

Enfeksiyonlar

Antibiyotikler, pnömoniyi ya da farklı bakteriyel enfeksiyonu tedavi etme konusunda yardımcı olabilir.

Postnazal Damla

Dekonjestanlar, steroid burun spreyleri, antihistaminikler ekstra mukusları inceltir, çıkarır ve burun pasajındaki meydana gelen şişmeyi azaltır.

Belirtilerinizi Yönetmenin Farklı Yolları

Öksürüklerin kontrol altına alınması adına öksürük giderici denenebilir. Bunun için reçetesiz ilaçların kullanımı yapılabilmektedir. Reçetesiz alınan ilaçların yardımı ve desteği olmazsa uzman hekimler daha kuvvetli ilaçların kullanılmasını isteyebilir. Bazı  ilaçlar narkotik kodein veya hidrokodon içermektedir.

 Bu ilaçlar öksürüğü rahatlatmaya yardımcı olsa bile uykusuzluk ya da kullanım alışkanlığı haline gelebilmektedir. Kronik öksürüğün nelere neden olduğuna göre tedavisi değişir. Çoğu zaman doğru şekilde uygulanan tedaviler ile ortadan kaybolur. Birkaç haftadan daha uzun süredir öksürük ile uğraşılıyorsa doktora danışılması gerekir.

Öksürükler tamamen ortadan kaybolana kadar aşağıdaki ipuçlarını da uygulamak gerekir.

 • Bol bol sıvı alınması gerekir. Ekstra sıvı almak mukusu gevşetir ve inceltir. Çay ve su gibi sıcak sıvılar özellikle boğaz kısmını yatıştırır.
 • Öksürüğün yatışması için boğaz pastili emilmelidir.
 • Asit reflü durumu varsa onu tetikleyecek baharatlı yiyecekler,  çikolata, narenciye, nane ve kafein gibi yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır.
 • Yaşanılanan ortama nem eklemek için bir nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Sıcak bir duş almak ve buharı solumak fayda sağlar.
 • Tuzlu burun spreyi veya burun sulandırıcı kullanımı yapılmalıdır.
 • Tuzlu su ile gargara yapmak öksürürken mukusun gevşemesini sağlar.
 • Sigara kullanımı bırakmak genel sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Kaynaklar

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //akciger.info/kronik-oksuruk.html

Öksürüğün Nedenleri

Öksürüğü hafife almak kronikleşmesine neden oluyor. Akut ve kronik öksürüğün nedenleri.

 Öksürük sorunu, akut  bir durum ya da kronik bir sağlık problemi olabilir. Akut öksürük rahatsızlığı ani bir şekilde başlar ve kişiden kişiye göre değişse de genellikle iki ile üç hafta kadar bir süre sürer.

Akut öksürük problemi , pek çok insanın yaşamış olduğu bir öksürük türüdür. Akut öksürük problemlerinin bilinen en yaygın sebebi ise, soğuk algınlığı, grip ya da kişilerde ki akut bronşittir.

Akut öksürük sorunu genellikle üretken bir öksürüktür, bir başka değişle  akciğerler ve boğazdan gelen mukus ya da balgamı üretmiş olması durumudur.

Kronik öksürük hastalığı kişiden kişiye değişse de genellikle iki ile üç haftadan daha uzun sürer ve bazı durumlarda her gün şiddetli öksürüğe sebep olmuş olur.

Bazıları düzensiz koşullar tekrarlayan ve uzun süre sürmüş olan öksürük rahatsızlığına sebep olabilir fakat kronik öksürük probleminin yaklaşık yüzde 90’ı geniz akıntısı, astım rahatsızlığı, gastro özofageal reflü hastalığı, kronik bronşit ve ACE inhibitörleri kullanımından kaynaklanmaktadır.

Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip 

Soğuk algınlığı, nezle ve grip öksürüğün bilinen en yaygın nedenleridir. Genellikle, öksürük hastalıklar iyileştikten sonra ortaya çıkmaktadır.

Belirtiler birkaç gün sonra ortadan kaybolurken öksürük haftalarca kalabilmektedir çünkü virüsler hava yollarınızın şişmesine ve aşırı duyarlı olmasına neden olur. Bu durum da öksürüğü tetikler.

Virüsler temizlendikten sonra bile öksürük uzun süre devam edebilmektedir.

Bronşit (Akut Öksürük) 

Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı ya da tıkanıklık gibi diğer belirtilerin yanı sıra kuru, gıdıklayıcı bir öksürüğe sebep olabilir.  Fakat öksürük baskın bir belirti ise akut bronşitiniz olabilir. Akut bronşit durumunda genellikle ıslak,üretken öksürük olmaktadır.

Öksürürken mukus çıkarmanız ve bu mukusun renkli olmuş olması olası bir durumdur. Ancak, mukustaki renk bronşitin viral mi yoksa bakteriyel mi olmuş olduğunu belirlemek için yeterli değildir. Koyu kahverengi yada kan balgamlı öksürükler durumunda enfeksiyonun oluşmuş olması daha muhtemeldir.

  Fakat, vakaların büyük çoğunluğunda akut bronşit viral kaynaklıdır.

 Zatürre ya da Pnömoni (Akut Öksürük) 

Üretken akut öksürük sorunu (özellikle renksiz veya kanlı balgam nedeniyle) antibiyotiklerle tedavi edilen ve potansiyel olarak ciddi bir hastalık olmuş olan pnömoniyi oluşturur. Ayrıca yüksek ateş, genel yorgunluk,halsizlik, nefes darlığı ve titreme de diğer belirtileridir.

Öksürük sorunu  hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda ise, akciğerlerdeki enfeksiyon çok daha yoğun olabilir, öksürük sorunu oluşmadan önce hastalığı tedavi etmek için birkaç gün antibiyotik kullanılması gerekecektir.

ACE İnhibitörleri (Kronik Öksürük)

ACE inhibitörleri, kan damarlarını rahatlatan ve kan akışını arttıran, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Ne yazık ki, vücut içerisin de parçalandıklarında öksürük sorunu refleksinite tikleyebilecek bradikinin adı verilen maddenin miktarını artırırlar.

 • Bu öksürük genellikle sadece rahatsızlık vermekten daha kötü olabilmektedir. Öksürükler çok kuru olabilir ve uykuda kişiyi rahatsız edebilir. Daha çok boğmaca belirtilerine benzemektedir.İlaçları bıraktıktan sonra bir ACE inhibitörü öksürüğünün ortadan kalması 3 yada 4 hafta sürebilir.

Geniz Akıntısı (Kronik Öksürük) 

Kronik öksürük rahatsızlığının en yaygın sebeplerinden biride geniz akıntısı hastalığıdır. Sinüslerinizdeki drenaj burun yolu ile çıkmak yerine boğazınızın arkasından akar.

Bu durumda geniz akıntısı boğazı oldukça fazla tahriş ederek öksürüğü tetikler. Geniz akıntısı sorunu olmuş olduğunda genellikle kalın ve tuzlu bir sıvının boğazınızdan geri döndüğünü farkedersiniz.

Oluşan tahriş özellikle geceleri uykuları bölen öksürüklere bile sebep olmaktadır.

Gastro özofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı, kronik öksürük hastalığının en yaygın sebeplerinden birisidir. Pek çok hasta mide yanması ve mide ekşimesi sorunu yaşamaktadır. Fakat, öksürüğün de bir reflü hastalığı belirtisi olmuş olduğu pek bilinmemektedir.

 • Midedeki asitler yemek borusuna kadar gider ve boğazı etkiler. Asitler bu seviyeye geldiğinde, boğazı yakarak tahriş eder ve kuru öksürüğü tetikler.
 • Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda ağır bir yemek yedikten sonra öksürüğün arttığı fark edilir. Uyurken asit özofagustadaha kolay hareket etmektedir bu nedenle, genellikle gece veya sabahın ilk saatlerinde öksürükler daha da kötüleşir.

Astım (Kronik Öksürük)

Astım hastalığı, geniz akıntısı ve gastroözofageal reflühastalığı ile beraber kronik öksürük sorununun en yaygın olarak bilinen 3 sebebini oluşturur. Astım hastalığının yaşandığı sırada ciğerlerinizin içerisinde ki hava taşıyan tüpler daralır.

Bu durum genellikle hırıltılı solunumve nefes darlığı gibi belirtilere sebep olur ve beraberinde kuru öksürüğü ortaya çıkarır. Aslında, öksürük rahatsızlığı astım hastalığının bilinen veyaşanan en yaygın belirtisidir.

Bunun ile birlikte, daha yaygın olarak görülmekte olan bir diğer astım hastalığı belirtilerine de sahip olabilirsiniz.

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (Kronik Öksürük)

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ya da  KOAH, kronik öksürüğün bilinen ciddi bir sebebidir. KOAH, solunum yollarının hasar görmüş olması sebebi ile solunumu zorlaştırmakta olan ve zorlayan ilerleyici ciddi bir hastalıktır. Genellikle kişilerde uzun süreli sigara içilmesi, duman ya da toz gibi tahriş edici maddelere maruz kalma sebebi ile tetiklenmektedir.

 • Kronik bronşit ve amfizem olarak bilinen iki tip KOAH bulunmaktadır. Kronik bronşitte, solunum yollarınızın astarı sürekli olarak iltihaplanır. Bu, üretken bir öksürüğe neden olur. Amfizem,akciğerlerindeki hava keselerini kademeli olarak inceler ve kana çarpan oksijen miktarını azaltır. Bu da kuru öksürük, hırıltı ve nefes darlığına neden olur.

Akciğer Kanseri (Kronik Öksürük)

Her ne kadar her öksürük sorununda ve belirtisinde akciğer kanseri hastalığının akla gelmesi pek nadir bir durum da olsa, bazı durumlarda bu ihtimali göz önünde bulundurup  düşünmek gerekir. Genellikle, akciğer kanseri durumunda öksürükle beraber başka tahrip edici belirtiler de yaşanmaktadır.

 • Akciğer kanseri durumunda kilo kaybı, öksürük,yorgunluk ve göğüs ağrısı diğer belirtileri oluşturmaktadır.

Öksürük Nedir?

Pek çok kişinin sık sık yaşamış olduğu öksürük problemi , ciddi bir hastalığın belirtisi de olabilir. Yaygın olmuş olarak soğuk algınlığı,grip, nezle  gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır, fakat bulaşıcı olmayan başka sebepleri  de bilinmektedir.

Bu sebepler aşağıda belirtilenlerden biri ya da birkaçıolabilir :

 •  Hava kirliliği
 • Tozlu ortam
 • Kirlilik
 • Tahriş
 • Gastro özofageal reflü hastalığı,
 •  Boğmaca
 •  Kronik bronşit
 •  Astım
 • Amfizem
 • Akciğerdeki kanseri
 • Kalp yetmezliği,
 • Bazı ilaçlar (örneğin ACE inhibitörleri)
 •  Geniz akıntısı
 • Sigara içilmesinden kaynaklanabilir.

Öksürük problemi yaşıyor iseniz ve bu sebep ile bir doktora başvurduysanız, başvurduğunuz doktor genellikle öksürüğün asıl sebebine odaklanmaktadır ; örneğin, öksürük bir ACE inhibitöründen kaynaklanıyor ise, inhibitör alımını kesmenizi  ve kullanmamanızı isteyebilir. Satılmakta olan pek çok öksürük bastırıcı çaylar yada ilaçlar da bulunmaktadır. Bunun ile birlikte, öksürük ilaçlarının öksürük için ne kadar faydalı olup olmadığı hala araştırılmaktadır.

Öksürük Belirtileri

Öksürük probleminin başlangıcı herhangi başka  bir hastalığın tek bir işareti bile olabilir yada akciğer, kalp, karın ve sinir sisteminin bilinen bazı hastalıklarının belirtileri ile birlikte de ortaya çıkabilir.

Öksürük Nasıl Anlaşılır?

Öksürük sırasında yaygın olarak görülen belirtilerin bazıları şunları içermektedir :

 • Nefes darlığı
 • Kolay yorulma
 • Hırıltı nefes alma
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Kilo kaybı
 • Ateş ve titreme
 • Gece terlemeleri
 • Yutma sırasında yutma güçlüğü ya da öksürük

Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük sorunu yaşıyorsanız ve bu durum aşırı bir rahatsızlık vermiyorsa normal hafif bir öksürük türü ise, bu tür kısa süreli öksürük için tedavi her zaman gerekli bir durum değildir, çünkü muhtemelen birkaç hafta içinde kendi kendine  iyileşecek viral bir enfeksiyon sebebinden kaynaklanmaktadır. Evde istirahat edip,  dinlenip bol miktarda sıcak ya da ılık sıvı tüketmek ve gerek görülürse  doktorunuzun reçete etmiş olduğu ağrı kesiciler almak yeterli olacak ve kısa sürede normale dönmenizi sağlayacaktır.

 • Öksürüğün altta yatan bir nedeni varsa, tedaviyardımcı olabilir.

Örneğin :

 • Astım, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmak için inhale steroidlerle tedavi edilebilir.
 • Alerjik olunan şeylerden kaçınmak ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için antihistaminikler alınabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Midenin asidini nötralize etmek için antasitlerle, midenin ürettiği asit miktarını azaltmak mümkündür.
 • Hava yollarınızı genişletmek için KOAH,bronkodilatörler ile tedavi edilebilir
 • Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak öksürüğü iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir.

Öksürük için hangi doktora gidilir : Öksürük için başlangıç olarak aile hekiminize başvurabilirsiniz. Altta yatan nedene bağlı olarak tanı ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alabilirsiniz.

Источник: //www.kadindiyari.net/oksurugun-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..