Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

içerik

Alerjik öksürüğün başlıca belirtileri

Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

Alerjik öksürük, alerjenlere bağlı olarak ortaya çıkan öksürüğün; soğuk algınlığından kaynaklanan öksürükten ayırt edilmesinde kullanılan bir terimdir.

Öksürüğe genellikle burun akması ve burun tıkanıklığı eşlik eder ve bu belirtiler aynı anda bir soğuk algınlığı veya alerjik reaksiyon geçirdiğinde ortaya çıkar.

Bazen bir öksürüğün teşhisi ve tedavisi zordur, çünkü hastalar tam olarak neyin sebep olduğu konusunda kararsızdırlar. Sonuç olarak, yanlış ilaçları alabilir ve uygun tıbbi yardım aramayabilirler.

Alerjik Öksürüğün İlerlemesi

Alerjik reaksiyonların ilerlemesinin ardında belli bir neden yoktur. Ancak bazı insanlar alerjik öksürüğe daha fazla eğilimli görünebilmektedir.

Araştırmalar, bir alerjik ebeveyni olan çocukların yüzde 33’ünde alerji geliştirme riski olduğunu gösteriyor; her iki ebeveyn alerjik ise bu sayı yüzde 70’e kadar yükselebiliyor. Alerjik öksürük, dış etkenlerden de kaynaklanabilir.

Aşırı bir polen sezonu ya da sıcakların normalden daha yüksek ya da düşük olduğu durumlarda ortaya çıkabilmektedir.

Vücut ayrıca farklı alerjenlere tepki verebilir. Bazı alerjenleri tehdit olarak görüp kendini savunmaya alabilir. Vücut genellikle mast hücrelerini aktive ederek alerjenlere tepki verir. İşte bu noktada alerjik öksürük gibi belirtilerin başlaması söz konusudur. Mast hücreleri patladığında, vücut histamin ile dolar.

Alerjene maruz kalma süresi semptomların ne kadar süreceğini de etkileyecektir. Bu nedenle bazı insanlar bir şeyleri tüketmeye veya alerjik oldukları bir şeye maruz kalmaya dayanabileceğini düşünse de, vücut bu duruma beklenmeyen bir tepki verebilir.

Bu durum, alerjik öksürüğün tetiklenmesi için belirli bir eşik olduğu anlamına gelir.

Alerjik Öksürüğün Belirtileri

Alerjik öksürük temel olarak, aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin, vücuda maruz kalacağı belirli maddelere aşırı tepki vermesinden kaynaklanır. Vücut, zararsız olan maddeleri zararlı maddeler gibi algılar ve bu nedenle onları uzak tutmak için bir savunma mekanizması geliştirir.

Bu durum, ‘histamin’ adı verilen ve hastanın soğuk algınlığı yaşadığı zaman, vücudun serbest bırakılmasına sebep olan bir reaksiyon geliştirir. Histamin, akan burun akıntısına, öksürüğe, hapşırığa ve burun kanallarının şişmesine sebep olur.

Bu nedenle hasta soğuk algınlığı yaşamamasına rağmen, alerjik öksürüğün başlamasıyla birlikte soğuk algınlığına benzer semptomlar yaşamaya başlar.

Diğer Notlar:  Alerjik öksürük şurupları, aerosol ve diğer tablet ilaçlar

Soğuk Algınlığı veya Alerjiye Bağlı Öksürüğün Ayırt Edilmesi

Kuru öksürük, rahatsız edici ve boğazı tahriş edici olabilir. Bunun birkaç temel nedeni vardır. Esas olarak alerjik soğuk algınlığı (alerjik rinit olarak da bilinir) veya gripten kaynaklıdır. Bu iki öksürüğün arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olacak bir kılavuz oluşturduk. Öksürüğünüz konusunda endişeleriniz varsa, resmi bir tanı için doktorunuzu ziyaret edin.

İster alerjik veya hastalığa bağlı bir öksürükten şikayetçi olun, temel “öksürük refleksi” aynıdır. Hava yollarınızdaki özel sinir uçları, bir çeşit rahatsızlık tespit ettiğinde öksürük başlar.

Ardından solunum sisteminizde ters giden şeyler, beyne bir sinyal gönderir.

Beyin, bir şeylerin ters gittiğine “karar” verecek kadar sinyal aldıktan sonra, öksürüğe başlamak için bir kimyasal tepkime oluşturur.

Öksürüğünüzün sebebi ne olursa olsun, akciğer – beyin iletişimi aynı kalır. Alerji sebebiyle başlayan öksürük, soğuk veya grip ile ilişkili bir enfeksiyona sebep olduğu zaman, nispeten zararsız bir parçacığa (örneğin polen) karşı uygun olmayan veya aşırı duyarlı bir bağışıklık tepkisinin neden olduğu solunum yollarındaki tahriş nedeniyle tetiklenebilir.

Alerjiye bağlı öksürük, mevsim değişikliğine bağlı olarak, bazı hava koşullarında alerjen sebepler mevcutsa ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda daha fazla öksürük fark yaşayabilirsiniz.

Örneğin, çalışırken kendinizi kısmen iyi hissedebilirsiniz, ancak evinizde yatarken alerjen sebeplerle (örneğin duman, hayvan tüyü ya da küf kokusu gibi) rahatsız olup öksürmeye başlayabilirsiniz.

Alerjiyle ilgili öksürük sizi bir defada haftalarca veya hatta aylar boyunca etkileyebilir ve semptomlarınız bir günden diğerine yoğunluğa göre değişebilir.

Eğer öksürüğe, soğuk algınlığı veya grip de eklenirse belirtiler muhtemelen birkaç gün boyunca şiddetli bir şekilde ortaya çıkar ve direnciniz iyi hale geldikçe kademeli olarak azalır.

Alerjik Öksürüğün Tanısı

Öksürüğünüzle birlikte eğer ateşiniz de varsa, öksürüğün soğuk algınlığından kaynaklı olması muhtemeldir. Soğuk algınlığı çok nadiren 14 günden fazla sürer. Bu sebeple öksürük iki hafta sonra ortadan kaybolmazsa ve tedavilere, ilaç almaya devam etmek zorunda kalınıyorsa, o zaman alerji olasılığına bakma zamanı gelmiştir.

Diğer Notlar:  Kuru Öksürük Nöbeti Çabuk Durdurma Yöntemleri

Alerjik öksürük ayrıca sinüs ve orta kulak enfeksiyonlarına da yol açabilir. Bunlar semptom olarak değil, alerjik reaksiyonun dolaylı etkileri olarak değerlendirilir. Burun geçiş yollarındaki şişme nedeniyle sinüsler oldukça hassas hale gelir ve böylece sinüs iltihabı olarak da bilinen sinüs enfeksiyonu riski yükselir.

Çoğu kimse, orta yaşa girdiklerinde, alerjenlere maruz kaldıklarında bile belirtileri daha az görülür bulurlar.

Bu, esas olarak bağışıklık sisteminin zayıflamasından ve eskiden olduğu kadar şiddetli tepki vermemesinden kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, bu, alerjinin kendisinin gittiği anlamına gelmez.

Bazı gıdalar, arı sokmaları ve lateks yetişmesi alerjiye her zaman sebep olabilmektedir.

Ana Alerjenler

 1. Hava yoluyla bulaşan alerjenler: Polen, hayvan tüyleri, tozlar ve küf.
 2. Bazı gıdalar: Özellikle fıstık türleri, buğday, soya, balık, kabuklu deniz hayvanları, yumurta ve süt.
 3. Arı veya sinek gibi böcek sokmaları.
 4. İlaçlar: Özellikle penisilin veya penisilin bazlı antibiyotikler. Alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabilecek lateks veya dokunduğunuz diğer bazı kimyasal maddeler.

Источник: https://trkbb.com/oksuruk/alerjik-oksurugun-baslica-belirtileri.html

Bir çocukta Gevşek öksürük: Nedenleri, Belirtileri ve oluşma mekanizması

Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

 • sıcaklık olmaksızın
 • ilaçlar
 • jimnastik

, bir yetişkin ve bir çocuk gibi ıslak öksürük lider biridir Sonbahar ve kış aylarında doktora gitmenin en yaygın nedenleri arasında yer alır.

Öksürük, solunum sistemini tahriş edici maddelerden arındıran koruyucu bir refleks mekanizmadır. Çoğu durumda bir hastalığın ortaya çıkması, hastalığın varlığına bağlıdır.

Aksi takdirde, üretken olarak adlandırılır, çünkü öksürük sırasında, mukus bronştan çıkarılır. İnsan vücudu, iyileşmeyi büyük ölçüde iyileştiren balgam atılımıyla baş etmeye başlar.

öksürük, örneğin bir enfeksiyon hastalıkları TTP bir işareti, akut solunum yolu viral enfeksiyonu olabilir, ve, alerjik rinit olabilir. Larenks içine düşen mukusun bir cevabı olarak görünür. Balgam, özellikle bronşit ve zatürre gibi çeşitli patolojiler ile oluşur. Islak öksürük ve mukusun eşlik ettiği tüm rahatsızlıklar derhal tedavi edilmesini gerektirir.

bir çocukta Balgamlı öksürüğü nedenleri bir çocukta

Gevşek öksürük Bronfl salgılarının üretim artışı sadece solunum sisteminin hastalıklarının arka plan üzerinde olabilir.

Çocuklarda hastalık aşağıdakilere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

 • solunum yolu enfeksiyonuna penetrasyon;
 • tüberküloz;
 • rinit, özellikle alerjik;
 • Akciğer apsesi;
 • Alerjiler;
 • astım;
 • obstrüktif bronşit;
 • zatürree.

, mukus doğası olabilir öksürük doğa tanımlama, böylece, örneğin, akciğer apsesi, bronşektazi ve kanlı kötü bir koku özelliğine varlığı ile balgam pürülan tutarlılık – tüberküloz ve kalp yetmezliği, viskoz camsı – astım, sulu – solunum enflamatuar hastalıklar için sistemi. Paslı mukus zatürre sinyal verebilir. Büyük miktarda balgamın ayrılması, tracheitis ve bronşit karakteristiğidir.

Ne zaman endişelenmeliyim?

Ebeveynler her durumda çocuklarına son derece özen göstermelidir. Seyrek öksürme, mukusun larinkste birikmesiyle normal fizyolojik bir olgudur. Öksürük oldukça sağlıklı bir bebek ve hatta bir bebek bile olabilir.

Bu şekilde, solunum organları mikropartiküllerden salınır.

Emzirme, gözyaşı, yabancı cisim, mukus veya sütün solunum yoluna girmesi nedeniyle öksürebilir. Genellikle diş çıkarma fonuna karşı öksürüğün ortaya çıktığı görülür. Bu gibi durumlarda alarm için herhangi bir sebep yoktur.

Gördüğünüzde endişelenme:

 • ani ve uzun süreli öksürük;
 • dispne;
 • sıcaklık 38 dereceye çıkar;
 • iştah kaybı;
 • hırıltı;
 • kanlı mukus;
 • balgam yeşilimsi;
 • göğüste ağrı;
 • Uykusuzluk.

Bu durumda, hemen bir doktora danışmanız gerekir. Bütün bu bulgular zaten var olan bir hastalığın bir komplikasyonuna işaret edebilir. o patolojiler VAR önemli sayıda eşlik eder çünkü çocukların

'de nemli öksürük

Semptomlar bir çocukta en sık öksürük, bir semptom olarak görülür.Çoğunlukla öksürük ateşi, nazofarenkste ağrılı duyular, halsizlik, iştahsızlık, uykusuzluk yüzünden karmaşıktır.

Islak öksürük, çocuğu normal yaşama, uykusuzluğa, bebeğin sinirlendirmesine engel olur, hiçbir şey onu ilgilendirmez. Çocuğunuza yardımcı olmak için, bir terapistle randevu alın ve gerekli tedaviyi gerçekleştirin.

ağızda saldırıdan sonra bronşlar serbest mukus bir yumru vardır:

 1. ıslak öksürük olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için bir dizi özellik vardır.
 2. Saldırı sırasında acı yok.
 3. Saldırı balgam birikmesi ile kışkırttı.
 4. Her zaman hırıltılı eşlik etti.
 5. Sıklıkla nefes darlığı eşlik eder.
 6. Sıcaklıkta bir artış var.
 7. Kısa ve paroksismal.

Önemli

Bir hastalığı kendi başınıza tedavi etmeniz tavsiye edilmez, sadece nitelikli uzmanlar bir balgam söktürücü seçebilir. Sadece bu tür şartlar altında tedavinin etkili olacağı anlaşılmalıdır.

Nemli bir öksürük tedavisi, kurumadan biraz daha ağırdır, mutlaka bir nedenin kurulmasıyla başlamalıdır.

Tedavinin ana yönü – balgam akıntısının uyarılması, daha fazla mukus yaprakları, iyileşme sürecine daha yakın ve komplikasyon riski daha azdır.

Uzamış ve nazal öksürük bir fıtığa neden olabilir. Başka önemli bir nokta da vardır – öksürüğün ya da diğer yabancı seslerin eşlik ettiği öksürükte, bebeğin antitusif ilaçlar almasına izin vermeyin. Böylece, normal mukus salgılanmasının baskılanmasını provoke edeceksiniz.

Öksürük tedavisi için bir resepsiyon tayin:

balgam söktürücü ilaçlar;

 • Mukusun sıvılaşmasını teşvik eden anlamına gelir;
 • bronş spazmının ortadan kaldırılmasına ve lümenlerinin genişlemesine katkıda bulunan ilaçlar.
 • Fizyoterapi yöntemlerinin uygulanması genellikle reçete edilir: Berodual'ın solüsyonu olan bir nebulizer, sternum alanında ultrason, uygulamalar. Anti-inflamatuar ve balgam söktürücü etkisi olan Erespal şurubu alınarak iyi bir etki elde edilebilir.

Dr. Komarovsky, doktor tarafından reçetelenen ilaçlarla birlikte, geleneksel tıbbın kullanılmasını önermektedir. Cevizler ve çaylar tamamen doğaldır ve bu nedenle zararlı bir etkisi olmayacaktır, ancak patolojinin tedavisine mükemmel bir katkı olacaktır. hastalığın önlenmesi amacıyla önerilir: genellikle havalandırın zeminleri ovmak, bebeğe temiz havada daha akışkan, daha yürüyüş vermek ona tahkim edilmiş ve dengeli beslenmeyi tutun. Çocuğun odasındaki hava kuru olmamalı, bunun yanı sıra burnunuzu ve ağzınızı çocuğunuzla daha sık yıkayın. Bunu yapmak için, bir nazofarenks, yerleşim ve bakterilerin üremesi için ideal bir ortamda, sümük değil yaparsanız, herhangi bir ilaç mağazasında satın alabilirsiniz birçok çözüm bulunmaktadır.

Ve bir şey daha, öksürüğün kökenini bilmiyorsanız, çocuğa hiç para vermeyin.

Birçok anne hemen çocuklara antibakteriyel ilaçlarla başlıyor. bir antibiyotik olarak sadece vücudun bakteri yerleşmesi durumunda atanan, çünkü yapıyor değmez. Öksürük bakteriyel mikrofloradan kaynaklanmazsa, sadece bebeğinizin vücuduna zarar verirsiniz.

ıslak bir ateş olmadan bir çocukta öksürük: Sebepler ve Tedavi belirtildiği gibi, öksürük – gibi vücudun koruyucu bir reaksiyonu, ancak ıslak ise, balgam eşlik ve sıcaklık, ciddi bir hastalık belirtisi olabilir yükselmez.

Ateşi olmayan bir çocukta ıslak öksürük, astım, alerjik reaksiyon, kronik soğuk, kalp yetmezliği varlığını işaret edebilir. 10-15 günde Öksürük

– bu oldukça normal bir durumdur ve bu çocuğun küçük boylu gerçeğinden kaynaklanır ve aşağıda her zaman toz ve boğaz girdim mikro parçacıkların bir sürü, onu rahatsız etmişti.

Öksürük, çocuğunuzun zaman zaman öksürdüğünü fark ederseniz, derhal eczaneye gitmezseniz, vücuttan kurtulmanın tek yoludur.

Terapi, rahatsızlığın nedenine, öksürüğün doğasına ve hastanın yaşına bağlı olarak seçilir.

Öksürük saldırısını ortadan kaldırmak için bir resepsiyonu atayın: seyreltici ve balgam söktürücü etkisi olan mukolitik ilaçlar, bitki kaynaklı ilaçlar.

Her ebeveyn, bir rahatsızlıktan dolayı, bir sıcaklıkta veya sıcaklığa sahip bir çocukta ıslak öksürüğün sadece bir doktor tarafından ele alınabileceğini hatırlamalıdır.

Forumda yer alan bilgileri okumayın ya da artık internette bulunan videoları seyretmeyin, tedavi edilmesine yardımcı olmaz ve hatta durumu tersine çevirebilir.

Bir çocukta balgam ile öksürük tedavisi: İlaçlar ve halk ilaçları İlaç tedavisi balgam ile öksürüğün tedavisi için temeldir. Bu amaçla, nedene bağlı olarak, aşağıdakiler reçete edilebilir:

antibakteriyel;

antitussif – Bronhicum, Dr. Anne, Pertussin;

 • balgam söktürücü – Thermopsis, Coldrex;
 • mukolitik – Pulmozima (inhalasyonlar için), ATSTS;
 • Anti-inflamatuar ilaçlar – Erespal.
 • İnhalasyon terapisi, fizyoterapi, göğüs uygulamaları ve halk ilaçları uygulanarak iyi sonuçlar alınabilir ve ultrason ve masaj sıklıkla reçete edilir.
 • hastalığına karşı mücadelede halkın Araçları:

Mix kekik, adaçayı, anne-ve-üvey anne, vahşi biberiye ile çam tomurcukları eşit oranlarda. Hammadde kaynar su 300 ml kaynar. Termos içinde demlenmeye bırakın. Bebeğe günde en az üç kez 50 ml süzülmüş çay verin.

durumu iyileştirmek için bal ile yardımcı olacak ve süt. Önceden süt koyun ve bir kaşık bal ile birleştirin. Böyle bir içecek bebeği günde üç kez içmeli.

 1. Kartopu meyvelerini pişirin, poundlayın ve doğal balla karıştırın. Çocuğa günde birkaç kez 10 gram ilaç verin.
 2. Bir çocukta balgam ile öksürüğün nasıl tedavi edileceğini bilmek, onu acı çekmekten kurtarabilirsin. Ana şey – bu veya bu bileşiği uygulamadan önce doktora danışmak için unutma.
 3. Çocuğun ıslak öksürüğünün tedavisi: inhalasyon, kompresyon ve jimnastik

Bebeğinizin iyileşmesine yardımcı olmak için tüm doktor önerileri izlenmeli ve tüm ilaçlar yaşlarına göre alınmalıdır. Buna ek olarak, odayı havalandırmayı ve daha sık ıslatarak temizlemeyi unutmayın.

İlaç almakla birlikte, altı yaşından küçük çocuklar inhalasyon kullanabilir. Bu amaçla, bu tür bitkilerin süslemelerinin kullanılması önerilir: papatya, calendula, deniz topalak, biberiye, köpek gülü, badem. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse, onu anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahip bitkisel çaylar hazırlar. Çok küçük bir çocukta nemli öksürüğün tedavisi için, bebeğe balgamda yardımcı olan ilaçlar reçete edilir: Gedelix ve Prospan ve inhalanların kullanımı

Ayrıca, insanlardan hazırlıkları da kullanabilirsiniz:

Eşit oranlarda karıştırın, ballı, ezilmiş bir siyah turp.Karışımı 10 gram karışıma günde üç kez verin.

İki yüz mililitre kaynamış suda 15 kuru ince kıyılmış papatya çiçeği bir gram demleyin. Yarım saat sonra ilacı alabilirsiniz. Bebeğe günde iki veya üç kez 20 ml verin.

 1. Bebeğin göğsünü tercihen yatmadan önce ısıtılmış porsuk yağ ile durulayın.
 2. Masaj ve solunum jimnastiği kullanımı rahatsızlığın tedavisine yardımcı olacak, hem birinci hem de ikinci, mukusun nefes alıp kaçmasına ve normalleşmesine yardımcı olacaktır. Bir çocukta ıslak öksürük tedavisi karmaşık ve uzun bir süreçtir.
 3. Bununla birlikte, doktorun tüm önerileri ve önerileri, reçete edilen tüm ilaçların kabulü, fizyoterapi yöntemlerinin uygulanması, iyileşme çabuk oluşacaktır.

Videolar İlgili Problemler: Balgamlı Öksürük Neden Olur? #ebebek

Источник: https://tr.zdravinfo.org/wet-cough-in-child-causes-symptoms-and-mechanism-of-occurrence-1181

Öksürük neden olur?

Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

Gündelik yaşamda kişiyi zorlayan bir semptom… 8 haftadan uzun sürüyorsa dikkat! Üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklandığı düşünülen öksürük uzun süredir devam ediyorsa ve kronikleştiyse mutlaka araştırılmalı.

Vücut için bir savunma mekanizması olan öksürük, solunum sistemine yabancı ve zararlı cisimlerin alınmasını engelliyor. Fazla salgıyı havayollarından atarak akciğerlerin de korunmasını sağlıyor. Kronik öksürüğe yol açan en önemli etken sigaradır.

 Çoğu kişi inatçı öksürüğün nedenini sigaraya bağlıyor ve bu yüzden hekime başvurmuyor. Bu da altta ciddi bir hastalık yatıyorsa, tanı ve tedaviyi zorlaştırıyor. Özellikle 8 haftadan uzun süren inatçı öksürük mutlaka araştırılmalı.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nuri Tatar, kronik öksürüğe neden olan hastalıkları anlattı.

Öksürük nedenleri

Nefes darlığı ile birlikte geliyor
Özellikle uzun süre sigara içmiş 40 yaş üstü kişilerde görülen KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) sürekli devam eden şikayetler nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini çok ciddi şekilde etkiliyor. Ağırlıklı olarak sigara içmiş veya tezek-çalı-gazel yakarak biomass denilen zararlı maddelere maruz kalanlarda görülüyor. Kronik öksürük, nefes darlığı ile birlikte seyrediyor. Bu kişilerde öksürüğün düzelmesi için bronşları genişletici ilaçlar kullanılıyor.

Astımın tek belirtisi öksürük olabilir
İnatçı öksürüğe yol açan astımda, hırıltı ve nefes darlığı da görülüyor. Ancak, bazı astımlı kişilerde öksürük tek belirti olabiliyor.

Bu kişiler derin nefes aldıklarında, sıcak-soğuk hava değişiminde veya parfüm, temizlik deterjanları gibi kokulara maruz kaldıklarında öksürük gelişiyor.

Ataklar şeklinde gelen bu öksürük inflamasyondan kaynaklanıyor ve kişinin durumuna göre bir tedavi uygulanıyor.

Bu sinüzit ‘gıcık’ ediyor
Kronik öksürük en fazla üst hava yolu ile ilişkili nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bunların başında da alerjik veya yıl boyu süren rinit ve enfeksiyöz sinüzit geliyor.

Gerek alerjik rinit, gerek yıl boyu süren rinitte burunda kaşıntı ve hapşırık en belirgin şikayetler arasında yer alıyor. Enfeksiyöz sinüzitte ise baş ağrısı ve geniz akıntısının yanında gıcık şeklinde öksürük gözleniyor.

Kronik bronşit balgamlı öksürük yapıyor

Sigara kullananlarda veya zararlı gazlara maruz kalanlarda sık olarak kronik bronşit görülüyor. Kişilerde balgam çıkarma çok belirgin oluyor ve kronik öksürük yapan diğer nedenler dışlanarak tanısı konuluyor.

Yatınca öksürüğünüz artıyorsa…
Kronik öksürük yaratan bir diğer önemli sorun ise gastroözefajiyal reflü. Göğsün ön orta hattında yanma olması ve ağıza acı su gelmesi gibi belirtilerle kendini gösteren reflü, kişinin yaşam kalitesini etkileyen sorunlardan biri.

Ağır ve yağlı yemekler, çay, kahve veya çikolata tüketimi sonrasında şikayetlerin arttığı reflü olan kişilerde öksürük özellikle yatınca artıyor. Kişinin diyetine dikkat etmesi, gece yatmadan en az 45 dakika önce herhangi bir şey yememesi ve 2 yastıkla yatması semptomları azaltıyor.

Bu kişilerde yaşam standardının değiştirilmesi ve mide koruyucu ilaçlara başlanmasıyla öksürüğün önüne geçilebiliyor.

Tansiyon ilaçları kuru öksürük nedeni

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlarından bazıları da kronik öksürüğe yol açabiliyor. Özellikle bu ilaçları ilk defa kullanan kişilerde, tedavi başladıktan bir süre sonra öksürük görülebiliyor.

Kuru yani balgamsız olarak yaşanan öksürük, bazı kişilerde ilacın kullanılmasının bırakılmasını takiben 1-4 hafta içinde ortadan kalkarken, bazı kişilerde ise bu sürenin uzadığı görülüyor. Bu kişilerin, hipertansiyon açısından takiplerini yapan hekime başvurmaları gerekiyor.

Tek çözüm ilaçlarının başka bir hipertansiyon ilacı ile değiştirilmesi oluyor.

Akciğer kanseri inatçı öksürük getiriyor
Özellikle erken tanının yaşam süresi üzerinde doğrudan etkisi bulunan akciğer kanseri de inatçı öksürüğe yol açan en önemli hastalıklardan biri.

Yaşam kayıpları açısından da son derece önem taşıyan akciğer kanserinin tüm semptomlarının ciddiye alınması ve hemen hekime başvurulması gerekiyor. Bu kişilerde öksürük genellikle balgamlı veya kuru şekilde ortaya çıksa da bazı kişilerde öksürükle birlikte kanlı balgam da görülebiliyor.

Daha nadir yaşanan tüberküloz, akciğer romatizması, meslekle ilişkili nedenler ve akciğer tansiyonu yüksekliği de yine kronik öksürüğe yol açabiliyor.

Video: Geçmeyen öksürüğe ıhlamur çayı

İlginizi çekebilir

Öksürüğe ne iyi gelir?

40 yaşından sonra KOAH riski artıyor!

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir?

Astımı tetikleyen nedenler

Kronik öksürük idrar kaçırmaya neden olur mu?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/oksuruk-neden-olur

Öksürük Belirtileri

Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

Öksürük başlangıcına ve öksürüğün nedenine bağlı olarak değişen özellik, belirti ve bulguları bulunmaktadır. Öksürüğün nedenini belirlemedeki bir diğer önemli faktör ise öksürüğün akut veya kronik olup olmadığıdır. Öksürük nasıl anlaşılır? (1)

Akut Öksürük Belirtileri

Akut öksürük belirtileri, enfeksiyonlu ve enfeksiyon kaynaklı olmayan nedenlere sınıflandırılmıştır:

Enfeksiyona bağlı olan akut öksürük: Enfeksiyonu işaret eden belirtiler arasında şunlar bulunmaktadır;

 • Öksürük
 • Ateş
 • Titreme
 • Vücut ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Sinüs basıncı
 • Burun akıntısı
 • Gece terlemesi
 • Geniz akıntısı

Balgam ya da mukus, çoğu zaman bir enfeksiyonun mevcut olduğunu gösterir, ancak enfeksiyon kaynaklı olmayan durumlarda da bu belirtiler görülebilir. (2)

Enfeksiyona bağlı olmayan akut öksürük: Enfeksiyon kaynaklı olmayan bir nedene işaret eden belirtiler arasında, kişinin çevredeki belli kimyasallara veya tahriş edici maddelere maruz kaldığı zaman hırıltılı solunum ile birlikte öksürük oluşması bulunmaktadır. Aynı zamanda, belirli bir yere gidildiğinde rutin olarak kötüleşmeye başlayan öksürükler de bu duruma dâhil edilebilir. Genelde bu belirtiler inhalatörler veya alerji ilaçlarıyla tedavi edilebilmektedir. (3)

Kronik Öksürük Belirtileri

Kronik öksürük belirtilerinin doktorlar tarafından değerlendirilmesi zor olabilmektedir, çünkü kronik öksürük nedeni ile örtüşen birçok belirti ve bulgular bulunmaktadır.

 • Öksürük, çevresel tahriş edicilere bağlı ise, rahatsız edici maddeye maruz kalındığında öksürük kötüleşecektir. Kişinin çevresel bir alerjisi varsa, alerji ilaçlarını kullanırken öksürük gelişebilir. Aynı şekilde kişi eğer sigara dumanına maruz kalıyorsa bu durum öksürüğü kötüleştirebilir. Sigara içen birinin sigarayı artırması ya da bırakması durumunda artan öksürükler yaşanması olağandır. (4)
 • Kişi astım, amfizem veya kronik bronşit gibi kronik bir akciğer hastalığına yakalanırsa, bazı yerlerde veya aktivitelerde gittikçe kötüleşen öksürükler veya normal öksürükler yaşayabilir. Kişinin öksürük atakları olasılığını artıran balgamın olup olmaması öksürük nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir. (5)
 • Öksürüğe kronik sinüs enfeksiyonları, kronik burun akıntısı veya kronik geniz akıntısı neden oluyorsa, kişi genellikle bu belirtilerle ilişkili bulgu ve belirtilere sahip olacaktır. Kişinin problemi kötüleştiğinde öksürük de giderek kötüleşecektir. Altta yatan sorun ele alındığında da öksürüğün artacağı fark edilebilir. (6)

ACE İnhibitörleri (Kronik Öksürük)

Öksürük, ACE inhibitörleri gibi ilaçlarla ilişkilendirilirse, öksürük sıklıkla söz konusu ilaca başlattıktan sonra ortaya çıkar, ancak ilacın kullanımı sırasında herhangi bir zamanda da olabilir. Öksürük genellikle kurudur ve ilaç kesildiğinde de düzelir.

Gastroözofageal Reflü Hastalığı

Gastroözofageal reflü hastalığı ile ilişkili öksürük genellikle mide ekşimesi hissiyle ilişkilendirilir. Bu tür bir öksürük, gün boyunca veya sırt üstü düz bir şekilde yatarken daha da kötüleşir. Ancak hastalık düzgün bir tedavi ile kontrol altına alındığında öksürük de hemen iyileşmektedir. (7)

Akciğer Kanseri (Kronik Öksürük)

Öksürük, altta yatan bir kanserin bir işareti ise, kişinin bir takım belirtileri olabilir. Akciğer kanseri veya hava geçitlerinde bir kanser varsa, kişi öksürürken kan görebilir. Kansere karşı uyarı gösterebilecek diğer bulgu ve belirtiler arasında, yorgunluk, iştahsızlık, açıklanamayan kilo kaybı veya katı veya sıvı gıdaları yutma becerisinde azalma yer almaktadır. (8)

Çocuklarda Öksürük Belirtileri

3 aydan daha küçük bir bebeğin herhangi başka bir belirtisi olmasa bile öksürüğün ciddiye alınması gerekir. Öksürük, beslenme alışkanlıklarında bir değişiklikle veya aktivite seviyesinde azalma ile ortaya çıkarsa çocuğunuz bir sağlık uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

Sürekli, uykuyu kesen veya çocuğunuzu yavaşlatan bir öksürük yakından izlenmek zorundadır. Öksürüğün ciddi olmasının muhtemel olması halinde:

 • Bebek nefes almada zorluk çeker
 • Özellikle uyku veya diğer günlük aktivitelere müdahale eder
 • Akciğerlerden kanlı veya kansız mukus gelir
 • Öksürükler bebeği boğacak gibi devam eder, ayrıca kusma meydana gelebilir
 • Spazmlara, özellikle de çocuğunuz nefes alamamasına neden olur

3 haftadan daha uzun süren öksürük yaşıyorsa genellikle bu bir alerji, sinüs enfeksiyonu, astım veya reflü belirtisidir. Ancak bu daha ciddi bir sorun anlamına da gelebilir. Öksürük devam ederse, çocuğun doktor tarafından görülmesi gerekir. (9)

Acil Olarak Tıbbi Yardım Gerektiren Öksürük Belirtileri

Aşağıda sıralanmış olan öksürük belirtilerinin oluşması durumunda derhal tıbbi yardım alınması gerekmektedir:

 • Öksürükle beraber balgam ve ateş varsa
 • Diğer belirtiler kaybolduktan veya azaltıldığında öksürük düzelmezse
 • Öksürük karakterinde değişiklikler (renk, yoğunluk, süreklilik vb.)
 • Evde tedavi yöntemlerine yanıt vermiyorsa
 • Öksürükte kan görülüyorsa
 • Öksürük günlük yaşam aktivitelerine veya uyku döngülerine müdahale ediyorsa
 • Nefes darlığı veya nefes alamama gibi bir sıkıntı varsa (10)

Öksürük Nedir?

Çoğu kişinin sıklıkla yaşadığı öksürük, bir hastalığın belirtisi olabilir. Yaygın olarak soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır, ancak bulaşıcı olmayan nedenleri de bulunmaktadır.

Öksürük, kirlilik, tahriş, gastroözofageal reflü hastalığı, boğmaca, kronik bronşit, astım veya amfizem, akciğerdeki kanseri, kalp yetmezliği, bazı ilaçlar (örneğin ACE inhibitörleri), geniz akıntısı ve sigara içilmesinden kaynaklanabilir.

Öksürük nedeniyle bir doktora başvurduysanız, doktor genellikle öksürüğün nedenine odaklanmaktadır; örneğin, öksürük bir ACE inhibitöründen kaynaklanıyorsa, inhibitör alımını kesmenizi isteyebilir. Piyasada pek çok öksürük bastırıcı ilaçlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, öksürük ilaçlarının öksürük için ne kadar faydalı olup olmadığı hala araştırılmaktadır. (11)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Öksürük nedir?

Öksürük Nedenleri

Öksürük neden olur? Öksürükler akut veya kronik olabilir. Akut öksürük aniden başlar ve genellikle 2 ile 3 hafta sürer. Akut öksürük, en çok soğuk algınlığı, grip veya akut bronşit gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Kronik öksürükler ise 2-3 hafta sürer. Kronik öksürük nedenleri arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Kronik bronşit
 • Astım
 • Alerjiler
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı)
 • Gastroözofageal reflü hastalığı
 • Sigara içmek
 • Küçük çocuklarda Krup (laringotrakeal bronşit) gibi boğaz hastalıkları
 • Bazı ilaçlar (12)

Öksürüğün nedenleri fazlası için tıklayınız

Öksürük Tedavisi

Öksürük nasıl geçer? Hafif, kısa süreli öksürük için tedavi her zaman gerekli değildir, çünkü muhtemelen birkaç hafta içerisinde kendi başını iyileşecek viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Dinlenip bol miktarda sıvı içmek ve gerek görülürse ağrı kesici almak yeterli olacaktır.

Öksürüğün altta yatan bir nedeni varsa, tedavi yardımcı olabilir. Örneğin:

 • Astım, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmak için inhale steroidlerle tedavi edilebilir.
 • Alerjik olunan şeylerden kaçınmak ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için antihistaminikler alınabilir.
 • Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
 • Midenin asidini nötralize etmek için antasitlerle, midenin ürettiği asit miktarını azaltmak mümkündür.
 • Hava yollarınızı genişletmek için KOAH, bronkodilatörler ile tedavi edilebilir

Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak öksürüğü iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (13)

Öksürük için hangi doktora gidilir: Öksürük için başlangıç olarak aile hekiminize başvurabilirsiniz. Altta yatan nedene bağlı olarak tanı ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alabilirsiniz. (14)

Öksürük tedavisi detayı için bakınız

Источник: https://www.acil.net/oksuruk-belirtileri/

Belirtilere Göre Bebeklerde Öksürük Nedenleri ve Tedavisi

Öksürüğün Nedenleri ve Belirtileri

Bebeklerde öksürük ile birlikte yüksek ateş de söz konusu ise, mikrop iltihapları söz konusu olabilir. Yüksek ateş yoksa bebeğiniz yabancı madde yutmuş olabilir veya boğazında tahriş olabilir.

Dört aylıktan küçük olan bebekler fazla öksürmez. Dolayısıyla öksürürlerse ciddiye alınmalıdır. Bebeğiniz bir yaşını doldurduktan sonra öksürükler eskisi kadar endişe gerektirmemeye başlar. Çoğu zaman basit bir soğuk algınlığından kaynaklanır.

Dikkat: Öksürük ilaçları 6 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir. Öksürük söz konusu olursa nedeni teşhis edilmeli ve yaşına uygun tedavi görmelidir.

1. Sigara Dumanı Tahrişe Yol Açar

Soluk borusuna tahriş edici parçacıkların girmesi, bebeklerde kuru öksürüğe yol açar. Bebeklerin burunları, havadaki büyük partikülleri süzer. Ancak havada boyutu 10 nanometreden küçük parçacıklar olursa, süzemeyecek ve öksürüğe yol açacaktır.

Sigara dumanına maruz kalmak, bu şekilde bebeklerde öksürüğe yol açan başlıca etkenlerden biridir. Bu konuda bebeğinizi korumaya azami dikkat etmelisiniz. Benzer şekilde egzoz gazları, duman, temizlik ürünleri ve uçucu kimyasallardan da.

Tahriş edici maddeye sürekli maruz kalan bebeğin solunum yollarında bir süre sonra iltihaplı hastalıklar da ortaya çıkar. Bu durumda başka birçok şiddetli belirti de ortaya çıkacaktır.

2. Nefes Almada Güçlük Çekiyorsa: Yabancı Madde Olabilir

Bebeklerde öksürüğün tehli olabilecek nedenlerden biri, yabancı bir madde yutmasıdır. Aniden başlayan öksürüğe neden olacaktır. Bazı durumlarda soluğunu kesebilir. Bazı vakalarda ise kaçan yabancı madde küçük olursa, soluk borusunda günlerce kalabilir. Nefes almada güçlüğe neden olabilir. Bu durumda ise ısrarlı öksürük ortaya çıkacaktır.

Acil Müdahale: Bebeğinizin cildi morarıyorsa, ya da solunum yollarının tamamen tıkandığını düşünüyorsanız: Bebeğinizi hemen baş aşağı çevirin ve kürek kemiklerinin arasına beş defa vurarak yabancı maddeyi atmasını sağlayın. Atamazsa soğukkanlılığınızı koruyarak hemen 112 ACİL‘i arayıp destek isteyin.

Tedavi: Bebeğinizin soluk borusunda uzun süredir yabancı bir madde olabileceğinden endişe ediyorsanız, doktor kontrolüne götürmelisiniz. Göğüs röntgeninin çekilmesi gerekebilir.

3. Öksürük Geceleri Şiddetleniyorsa: Reflü Olabilir

Reflü, mide içeriğinin yukarı taşması durumudur. Mide kapakçıkları henüz yeterince gelişmemiş olduğu için bebeklerin %40’ında mide içeriği (emzirmeden sonra vb.) yukarı çıkmaktadır. Bu normal şartlarda bir sorun teşkil etmez, zamanla kaybolur. Ancak şiddetli yaşanması durumunda yatarken kuru öksürüğe yol açabilir.

Bebeklerde şiddetli reflünün yol açabileceği bazı diğer belirtiler şunlardır:

 • Sık geğirme
 • Emzirmede güçlük
 • Emzirme esnasında veya sonrasında ağlama
 • Midesinde şişkinlik
 • Sık kusma

Tedavisi: Bebeklerde reflü normal şartlarda tedavi gerektirmez. Ancak öksürüğe yol açıyorsa önlem alınması gerekiyor demektir. Doktorunuz bebekler için özel üretilmiş alginatlar, proton pompa inhibitörü ilaçlar veya H2 reseptör antagonistleri yazabilir. Ayrıca;

 • Bebeğinizi daha kısa süreli ama daha sık besleyin.
 • Gazını daha sık çıkarın.
 • Emzirdikten veya mamasını yedirdikten hemen sonra yatırmayın. Bir süre dik pozisyonda tutun.

Çok nadir durumlarda mide kapakçığının sıkıştırılması ameliyatı gerekli olabilir.

4. Egzama Atakları Varsa: Astım ya da Alerjik Rinit Olabilir

Astım ya da alerjiye bağlı hastalıklar iki yaş altı bebeklerde çok nadir görülür. Ancak egzama atakları olan veya ailesinde alerji görülen bebeklerdeki öksürüğün nedeni; astım veya alerjik rinit olabilir. Bu durumlarda ortaya çıkan geniz akıntısı, kuru öksürüğe yol açabilir. Aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Gece öksürüğü (astımın önemli bir belirtisidir)
 • Sabah öksürüğü (alerjik rinitin belirtisidir)
 • Solunum yollarının şişmesi nedeni ile mukus (balgam) artışı
 • Solunum yollarındaki kasların kasılması ile nefes darlığı; ıslık sesi
 • Gözlerde sulanma, kaşıntı

Tedavisi: Doktorunuzsolunum yolu ile alınan ilaçlar verebilir. Nebulizatör (hava makinesi) gibi cihazlar önerebilir. Şiddetli vakalarda ise oral steroid ilaçlar verilmesi gerekebilir.

Dikkat: Bazı şiddetlialerjik durumlar, anjiyoödem adı verilen soruna yol açabilir. Yüzde ve gözlerde şişmeye neden olan bu hastalık; öksürüğe de yol açıyorsa solunum yolları etkilenmiş demektir.

Bu durumda hayati teh de söz konusu olabilir.

Bebeğinizde çok ani öksürük başladı ise ve nefes almakta zorluk çekiyorsa doktorunuzun önceden vermiş olduğu adrenalin şırıngalarını kullanın; ya da hemen 112 ACİL‘i arayın.

5. Bazı Anatomik Sorunlar

Diğer nedenlerle açıklanamayan ve geçmeyen öksürük, ağız ve boğaz dokularındaki aşağıdaki gibi yapısal etkenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • Yutma fonksiyon bozuklukları (sinirsel sorunlardan da kaynaklanabilir)
 • Trakeoözofageal fistül (yemek borusundaki bir açıklık nedeni ile gıdaların soluk borusuna kaçması)
 • Laringeal papillomatozis (yutakta parmaksı uzantı)
 • Laringomalazi, trakeomalazi

1.  Kuru Öksürükte En Sık Karşılaşılan Neden: Soğuk Algınlığı ve Grip

Bebeklerde öksürüğün en sık karşılaşılan nedeni soğuk algınlığı veya griptir. Kuru, basit öksürüğe neden olur. Hastalığın şiddetli seyretmesi durumunda kuru öksürük ıslak (balgamlı) öksürüğe dönüşebilir. Diğer bazı belirtiler şunlardır:

 • Geceleri artan yüksek ateş
 • Ani gelen titremeler
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı
 • Halsizlik
 • Nadiren kusma ve ishal

Tedavi: Bebeğiniz burnundan nefes almakta zorluk çekiyorsa burun aspiratörü kullanabilirsiniz. Sümüğü çok katı ise çözmek için öncesinde tuzlu su solüsyonları damlatınız. Aşağıdaki tedavileri de uygulayabilirsiniz:

 • Bulunduğu yerde nemlendirici cihazlar çalıştırabilirsiniz. Nemli hava nefes almasını kolaylaştırır, uyku esnasındaki öksürüğü oldukça azaltır.
 • Banyonuzda sıcak suyu açarak bebeğinizin buhar solumasını sağlayabilirsiniz. Burnundaki ve ciğerlerindeki balgamı sökmesine yardımcı olacaktır.
 • Bol bol su ve sıvı verin. Sık sık emzirin.

Not: Bebeğiniz 1 yaşından büyükse bal verebilirsiniz, öksürüğü baskılayıcı özelliği vardır. Ancak bal 1 yaşından küçük bebekler için tehli olabilir, aklınızda tutunuz.

2. Öksürük Fok Sesine veya Havlamaya Benziyorsa: Krup Hastalığı

Krup hastalığı ses tellerinde iltihaba yol açtığı için, kendine özgü çok belirgin bir öksürüğe neden olur. Çoğu zaman teşhis için bu öksürüğü dinlemek yeterli olmaktadır. Buradan dinleyebilirsiniz.

Krup hastalığında aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

 • Nefes alırken tiz bir sesin gelmesi (stridor – bebek ağladığında veya öksürdüğünde daha belirgindir)
 • Hırıltılı nefes alıp verme
 • Nefes almada zorluk

Bu ayırıcı özellikteki belirtiler ortaya çıkmadan önce burun akıntısı gibi soğuk algınlığı belirtileri de görülür. Belirtiler genellikle geceleri kötüleşir. İki üç gece şiddetli yaşanır ve genellikle bir hafta içinde yok olur.

Tedavisi:  Belirtileri şiddetli seyredebilse de tehli değildir. Krup hastalığı genellikle evde tedavi edilebilmektedir. Yüksek ateş söz konusu olursa Asetaminofen ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanabilirsiniz. Ibuprofen veya Asetaminofen gibi ilaçlar kullanmadan önce doktorunuzdan veya eczacınızdan bebeğiniz için uygun olan dozu öğrenmelisiniz.

Aşağıdaki önlemler de bebeğinizi rahatlatmak için faydalı olacaktır:

 • Ağlaması belirtileri kötüleştirir. Bebeğinizi olabildiğince rahatlatın.
 • Nem nefes alıp vermesine yardımcı olur. Banyo buharı işe yarayabilir; ya da nemlendirici cihazlar çalıştırabilirsiniz.
 • Özellikle geceleri ortamın sıcaklığını bir miktar düşürerek serin ve temiz bir hava sağlayabilirsiniz.

3. Çatallı, Kuru ve Şiddetli Öksürük: Bronşiolit Olabilir

Bronşiolit hastalığı bronşite benzer ama akciğerdeki daha küçük bölgeleri etkiler. Yetişkinlerde ve büyük çocuklarda bronşit daha fazla görülürken, bebeklerde bronşiolite daha fazla rastlanmaktadır. Çoğu vakanın sorumlusu RSV virüsüdür. Şiddetli öksürüğe yol açar, tedavi edilmezse tehli olabilir.

Bronşiolit aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

 • Hızlı nefes alıp verme
 • Nefes alırken ıslık sesi
 • Solunum esnasında kısa süreli duraklamalar
 • İştah kaybı ve daha az bez ıslatma
 • Emzirme sonrasında kusma

Tedavisi: Susuzluktan korumak için bol bol emzirmeli ve su vermelisiniz. Doktorunuz ateş düşürücüler verebilir.

İkincil iltihaplar belirmediyse antibiyotik vermeyecektir, çünkü virüs kaynaklı olan bu hastalığa karşı etkili değillerdir. Bazı şiddetli vakalarda bebeklerin hastane yatışı gerekli olmaktadır.

Solunumuna yardımcı olması için geçici olarak solunum cihazları kullanılması gerekebilir.

4. 20-30 Saniye Süren Şiddetli Öksürükler: Boğmaca Öksürüğü

Beklenmedik ve alışılmadık şekilde ortaya çıkan öksürüğün nedeni boğmaca olabilir. Boğmaca öksürüğü ataklar halinde gelir ve tuttu mu bırakmaz. 20-30 saniye sürebilir. Boğmaca öksürüğünü (pertussis) buradan dinleyebilirsiniz. Boğmaca, bakterilerin yol açtığı çok bulaşıcı bir solunum yolu iltihabıdır.

Boğmacada aşağıdaki belirtiler de söz konusu olur:

 • Öksürük esnasında nefes almada güçlük
 • Dilin dışarı sarkması
 • Gözlerin iyice ortaya çıkması
 • Soğuk algınlığı belirtileri
 • Hafif yüksek ateş
 • Yüz cildinde renk değişimi (siyanoz atakları)

Tedavi: 6 aydan küçük bebeklerin hastaneye yatırılması gerekebilir. Hastalık erken dönemde yakalandıysa antibiyotik tedavileri kullanılabilir. Öksürüğü nedeni ile bebeğinize öksürük ilaçları vermeyiniz. İşe yaramayacakları gibi, aksine bebeğinize zarar verebilirler. Doktorunuzun önerilerine hassasiyetle uyunuz.

Boğmaca, aşısı olan bir hastalıktır. Bebeğinizin ikinci ay aşıları arasında yer alır. Ancak sonraki üç doz aşısını da düzenli olarak yaptırmayı unutmayınız.

5. Çok Balgamlı Öksürük ve Şiddetli Belirtiler: Zatürre Olabilir

Zatürrede en öne çıkan belirti şiddetli öksürüktür. İkinci şiddetli belirti ise yüksek ateştir. Öksürükte balgam miktarı fazladır. Balgam sarı veya yeşil renkte olabilir. Balgama kan karışması durumunda kahverengi renk de olabilir. Bebeklerde zatürre bakterilerden veya virüslerden kaynaklanabilir.

Bazı diğer belirtiler şunlardır:

 • Aşırı halsizlik
 • Titreme
 • İştah kaybı
 • Nefes almada güçlük

Tedavisi: Bakteri kaynaklı olanlarda antibiyotikler önerilecektir. Virüs kaynaklı zatürrede ise tedavi dinlenme ve sıvı alımına odaklanır. Zatürrenin şiddetli belirtileri, uygun tedavi ile genellikle bir haftada iyileşir. Ancak öksürüğün birkaç hafta daha devam etmesi olasıdır.

Bebeğinizi zatürreden korumak için;

 • Kesinlikle bebeğinizin yanında sigara içilmesine izin vermemelisiniz.
 • Tüm aşılarının zamanında yapıldığından emin olmalısınız.
 • Bebeğinize temas eden herkesin temizlik kurallarına dikkat etmesine özen göstermelisiniz.

Hangi Öksürüklerde Doktora Götürmeli?

Bebeğiniz öksürdüğünde bazı durumlarda dikkatli takip yeterli olurken, bazen de profesyonel destek almanız gerekir. Aşağıdaki durumlar söz konusu olursa bebeğinizi doktor kontrolüne götürmelisiniz:

 • Bebeğiniz 4 aylıktan küçükse, herhangi bir öksürükte
 • Soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen kuru öksürük 5 günden uzun sürerse
 • Ateşi 38 derecenin üzerine çıkarsa
 • Öksürük kriz gibi ataklar şeklinde geliyorsa
 • Bebeğiniz nefes alırken ıslık sesi geliyorsa

Aşağıdaki durumlar söz konusu olursa hemen 112 ACİL’i aramanız gerekir:

 • Aldığı nefes yeterli gelmiyorsa, çok hızlı ve hırıltılı solunum söz konusu ise
 • Karnı hızla şişip iniyor, kasılıyorsa
 • Cilt rengi mavileşiyor veya morarıyorsa

Источник: https://elitfeminen.com/belirtilere-gore-bebeklerde-oksuruk-nedenleri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.