Öksürüğün Nedenleri

Kuru Öksürük Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürüğün Nedenleri

Öksürük genelde iki farklı türde karşımıza çıkar. Bunlardan birisi kuru öksürük iken diğeri balgamlı öksürüktür. Kuru öksürük vakalarında boğazda salya ya da balgam üretimi olmaz.

Diğer öksürük türünde ise bol miktarda balgam, salya ve tükürüğe rastlamak mümkündür. Bunun sebebi ise problemin akciğerde oluşmasıdır.

Zatürre, bronşit, astım veya akciğer kanseri gibi hastalıklar neticesinde öksürüğün balgamlı olması söz konusu olabilir.

Bazı kişilerde kuru öksürükle beraber boğazda bir yumru hissi oluşabilirken bazılarında ise boğazda gıdıklanmaya benzer bir his meydana gelir ve öksürerek bu histen kurtulmaya çalışılır.

Ancak öksürme sonucunda çok rahatlatıcı bir sonuca ulaşmak pek mümkün olmaz. Genelde alerjik reaksiyonların yaşandığı dönemlerde kuru öksürük görülebilir.

Bunun yanı sıra sigara veya diğer tahriş edici maddelere maruz kalınması da üst solunum yollarında enfeksiyona sebep olabildiği için öksürük problemi ortaya çıkabilir.

Kuru Öksürük Neden Olur?

1. Viral enfeksiyonlar
Soğuk algınlığı ya da grip gibi viral enfeksiyon kaynaklı hastalıklar yüzünden öksürük şikayetleri ortaya çıkabilir. Hastalıkların başında da görülebilen bu öksürükler daha çok enfeksiyonun ileri evrelerinde şiddetli hale gelir. Grip ve soğuk algınlığı problemleri aşılsa bile öksürükten kurtulmak biraz daha zaman alacaktır.

2. Alerji
Alerjiler yüzünden boğazda gıcık öksürük oluşumu söz konusu olabilir.

Çiçek ya da ağaç polenleri ya da bahar nezlesi yüzünden vücudun alerjik reaksiyon vermesine bağlı olarak göz ve burun bölgelerindeki tahrişin yanı sıra boğazda da belirli problemler ortaya çıkar ve öksürük şikayetleri başlar. Hayvan kürkü gibi maddeler de alerjen bünyeye sahip olanlarda öksürüğe sebep olabilir.

3. Kirli hava
Çeşitli kimyasalların havaya karıştığı bölgelerde öksürük şikayetlerine daha sık rastlanır.

4. Sigara ve nargile gibi tütün ürünleri
Nargile ve sigara gibi ürünleri içmeye alışık olanlar genelde belli bir evreden sonra öksürmezler fakat bu ürünleri tüketmeyenler sigara ve nargile içilen bir ortama girdiklerinde bunlardan çıkan duman yüzünden öksürmeye başlayabilirler.

Ayrıca sigara ve nargile tüketiminin uzun süreli olması neticesinde akciğer ve boğazlarda tahriş oluşacağı için tahrişe bağlı öksürüklerin meydana gelmesi de kaçınılmazdır.

5. Astım
Kuru öksürük, çeşitli hastalıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Astım da bu hastalıklardan birisidir. Astım hastalarında kuru öksürüğe ilave olarak nefes darlığı ve göğüste hırıltı gibi bronşlarda iltihaplanmaya işaret eden durumlar da gözlenebilir.

6. Psikolojik sebepler
Hiç umulmadık bir anda ve ortada hiçbir sebep yokken de kuru öksürük şikayetiyle karşı karşıya kalınabilir. Eğer bu öksürükler daha çok uyku sırasında başlıyor ya da stresli anlarda artış gösteriyorsa bu durumun nedeni psikolojik faktörler olabilir.

6. Reflü
Reflü yüzünden midedeki asit boğazın arka bölgesinden doğru yukarı çıkar ya da öyle hissedilir. Durum böyle olunca asidin üst solunum yoluna kaçarak öksürüğe sebep olması da son derece normaldir. Genelde bu duruma sırt üstü yatarken rastlanır.

7. Nemin az olduğu ortamlar
Kış aylarında kullanılan soba, elektrikli ısıtıcı ya da kalorifer gibi cihazlar yüzünden odadaki hava kurur ve nem azalmaya başlar.

Nemi azalan havaya maruz kalındığı sürece boğazın kuruması ve bu kurumaya bağlı olarak öksürük şikayetlerinin oluşması söz konusu olur. Nem cihazları kullanılarak bu tip ortamlardaki hava nemlendirilebilir.

Ya da kalorifer peteğinin üstüne yarım kase kadar su koyarak da nem eksikliğine çözüm üretilebilir.

8. Sinüzit
Sinüslerin iltihaplanmasıyla beraber kuru öksürük ve geniz akıntısı ortaya çıkabilir.

9. Hipertansiyon ilaçları
Hipertansiyon ilaçlarının sık rastlanan yan etkilerinden birisi kuru öksürüktür. Bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra kuru öksürük şikayeti ortaya çıktıysa doktora danışarak alternatif bir çözüm üretmesi talep edilebilir.

10. Tiroid bezi iltihabı
Tiroid bezlerinin iltihaplanması sonucunda kuru öksürük ortaya çıkar. Öksürükler genelde hırıltılı bir şekilde kendilerini gösterirler.

Kuru Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

1. İlaç tedavisi
Kuru öksürük nasıl kesilir sorusuna doktorların verdiği en yaygın cevap ilaç tedavisidir.

Enfeksiyon ya da alerjik reaksiyonların sebep olduğu öksürükler ve diğer şikayetlerin çözümü için ilaç tedavisine başvurulabilir.

Bunun yanı sıra vücutta herhangi bir viral enfeksiyon oluştuysa da bu enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan öksürükten kurtulmak için ilaç tedavisi önerilir.

2. Buhar solumak
Alternatif yöntemlerden birisi ise buhar tenefüsüdür. Bir kabın içerisindeki sıcak suyun buharı solunarak hava yollarının nemlenmesini sağlanabilir. Bu sayede boğazlar yumuşamaya başlar ve öksürük yüzünden oluşan ağrılar azalır. Boğazın yumuşamasıyla beraber kuru öksürük şikayetinde gözle görülür bir azalma olur.

3. Bitkisel yöntemler
Kuru öksürük için şifalı bitkileri ve diğer yöntemleri kullanarak şikayetlerin şiddeti en aza indirilebilir.

 • Öksürük tedavisinde uzun yıllardan beri kullanılan bal, analijezik etkisi sayesinde boğaz ağrılarını azaltır, balgam oluşumunu önler ve boğazın yumuşamasını sağlar. Ilık sütün içerisine bir miktar bal dökün ve karıştırarak için. Gün içerisinde birkaç defa bu karışımı içerek kuru öksürükten kurtulabilirsiniz.
 • Grip ve öksürük gibi şikayetlerin etkisini azaltmada birebir olan zerdeçalı ılık sütün içerisine atın ve karıştırın. Ayrıca bir çay kaşığı zerdeçal tozuyla bir çay kaşığı ajowan kimyonunu karıştırarak kaynar suya atabilir ve ılıdıktan sonra içine bal atarak günde üç defa tüketebilirsiniz.
 • Bol sıvı almak, dengeli ve düzenli beslenmek, kış ayları geldiğinde yeteri kadar C vitamini almak öksürük şikayetlerinin önüne geçmek için son derece etkilidir.
 • Kuşburnu çayı, ayva çayı, yaseminli portakal çayı gibi bitkisel çaylar da öksürüğün etkisini azaltma konusunda oldukça önemli katkılar sağlar.
 • Ciğerlerin gücünü artıran ve balgam sökücü etki yapan üzümü, kuru üzüm halinde ya da üzüm suyu şeklinde tüketebilirsiniz. Üzüm suyuna bal atarak karışımı daha etkili hale getirebilirsiniz.

 • Kuru öksürük tedavisi için etkili olan besinlerden biri de bademdir. Altı tane bademi bir gece boyunca suyun içerisinde bekletin. Sabah olduğunda bu bademlerin kabuğunu soyun ve bademleri ezerek macun kıvamına getirin. İki tatlı kaşığı tereyağı ve iki tatlı kaşığı şeker ekleyerek karışımı en az gün boyunca bir çay kaşığı miktarında tüketin.

 • Yarım su bardağı ılık suyun içerisine birkaç çay kaşığı tuz atın ve karışımdan bir yudum alarak yaklaşık 15 saniye boyunca ağzınızda çalkalayın. Bu işlemi gün içerisinde birkaç defa tekrarlayarak öksürüğü azaltabilirsiniz.
 • İstanbul'da bu sabah! Gökyüzü turuncuya boyandıMigren Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?Kurdeşen (Ürtiker) Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

  Источник: https://www.mynet.com/kuru-oksuruk-neden-olur-nasil-tedavi-edilir-1221797-mykadin

  Kuru Öksürük : Neden Olur, Nasıl Geçer?

  Öksürüğün Nedenleri

  Öksürük, genel olarak iki türe ayrılır. Bunlardan ilki kuru öksürük, diğeri ise balgamlı öksürüktür. Kuru öksürük olduğu zamanlarda boğazda balgam ya da salya üretimi gözlenmez.

  Balgamlı öksürükte ise bolca balgam, tükürük, salya oluşumu gözlenir. Bunun nedeni sorunun akciğerlerde meydana gelmesidir.

  Bronşit, zatürre, astım ya da akciğer kanseri gibi hastalıklar nedeniyle balgamlı öksürük oluşumu görülebilir.

  Bazen kuru öksürük şikayeti olan kişiler boğazlarında bir yumru varmış gibi hissedebilirler. Bazıları ise boğazda gıdıklanma hissiyle ve öksürerek bu gıcıktan kurtulmayı deneyebilirler. Ama bu çabalara rağmen rahatlama meydana gelmez.

   Kuru öksürük genelde alerjik reaksiyonlar yaşandığı zaman görülür. Sigaraya ya da diğer tahriş edici maddelere maruz kalmak veya hafif sinüzit ve üst solunum yollarının viral enfeksiyonu gibi durumlar da öksürüğü tetikleyebilir.

  Bu durum çok can sıkıcı olabilir ve hemen akla kuru öksürük nasıl kesilir sorusu gelir. Bunun için pek çok yöntem vardır.

  Kuru Öksürük Türleri Nelerdir?

  • Kuru öksürük boğazda ve burunda oluşan viral enfeksiyon sonucu meydana gelir. Sürekli devam eden bir öksürük ve boğaza bir şey takılmış hissi yaşanır. Bu takılma hissi nedeniyle de sürekli öksürme isteği oluşur. Boğazda gıcık öksürük olarak da adlandırılabilir.
  • Bir diğer öksürük tipi de, çılgın öksürük ya da krup olarak isimlendirilen öksürük türüdür. Bu tür öksürük, larenjitte yani gırtlakta görülür. Hasta öksürdüğü zamanlarda boğazında acı meydana gelir ve aynı zamanda nefes alma güçlüğü yaşar.
  • Kuru öksürüğün son türü ise, bakterilerin sebep olduğu boğmaca öksürüğüdür. Ancak boğmaca günümüzde oldukça nadir olarak gözlenir. Bunun nedeni de aşı kullanımının yaygınlaşmasıdır. Genellikle çocuklarda ortaya çıkar. Bir çığlık, bağırtı sesi ve güçlü bir nefes alış şeklinde kendini gösterir ve hasta çocukta sürekli tekrarlayabilir.

  1. Viral enfeksiyonlar

  Bu durum soğuk algınlığı ya da grip olarak bilinen rahatsızlıktır. Viral enfeksiyonların neden olduğu öksürük, bazen hastalığın başlangıcında meydana gelebilir. Fakat yüksek ihtimalle enfeksiyonun sonunda ve ortasında görülür. Semptomlar yok olduktan sonra bile öksürük uzun süre devam edebilir.

  2. Alerjiler

  Alerjiler kuru öksürük türüne neden olabilir. Bahar nezlesi, çiçek ve ağaç polenlerine olan alerji, gözlerde ve burunda tahrişe sebebiyet verir.

  Tüm bunlarla birlikte boğaz da gözler ve burun kadar etkilenir. Sonuç olarak öksürük meydana gelir.

  Alerjik rinit olarak bilinen durum da hayvan kürkü gibi diğer maddelere olan hassaslıkla ilişkilendirilir ve yine aynı semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

  3. Hava kirliliği ve tahriş edici maddeler

  Hava kirliliği ve çeşitli kimyasallar boğazı tahriş edebilir. Bunun sonucunda da kuru öksürük ortaya çıkar. Genel olarak sigara içmeyen insanların sigara içilen bir ortamda bulunması sonucu görülen bir durumdur.

  4. Reflü

  Reflü midedeki asidik suyun boğazın arkasına doğru yukarı çıkması veya çıkmış gibi hissetme durumudur. Asit, az miktarlarda da olsa üst solunum yoluna kaçabilir. Bu durum da iltihaba ve öksürüğe neden olur. Bu sorun genel olarak sırt üstü yatan kişilerde meydana gelir.

  Reflü İle Alakalı Tüm Detaylar İçin: Reflü Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  5. Astım

  Öksürük; daha çok diğer hastalıkların bir semptomu olarak kendini gösteren bir sorundur. Astım da kuru öksürüğe neden olan rahatsızlıklardan biridir. Aynı zamanda kuru öksürüğe ek olarak göğüste hırıltı ve nefes darlığı da gözleniyorsa bronşlarda iltihaplanmalar söz konusu olabilir.

  6. Psikolojik nedenlere bağlı öksürük

  Öksürük hiç beklenmedik bir anda ve hiçbir sebep yokken de ortaya çıkabilir. Kuru öksürük aynı zamanda uyku esnasında geçiyor veya daha çok stresli olunan anlarda gözleniyorsa bu durumun sebebi psikolojik olabilir.

  1. İlaç tedavisi

  Alerjilerin veya enfeksiyonların neden olduğu öksürük ve diğer şikayetler için ilaç kullanılabilir. Aynı zamanda herhangi bir viral enfeksiyon mevcutsa bu durumun en kısa sürede geçmesini ve bunların neden olduğu kuru öksürüğün de azalmasını sağlar.

  2. Buhar teneffüsü

  Buhar teneffüsü aracılığıyla hava yollarının nemlenmesi sağlanır. Bu sayede boğaz yumuşar ve ağrılar minimum düzeye indirilmiş olur. Boğaz yumuşadığı için de öksürük zaman içinde azalır.

  3. Evde tedavi

  Öksürüğün geçmesi için pek çok ilaç kullanılabilir. Bunun yanında kuru öksürük için şifalı bitkiler de vardır:

  • Bal, öksürük tedavisinde çok eski zamanlardan beri kullanılır. Aynı zamanda pek çok öksürük şurubunun içinde yer alır. Analjezik özelliği sayesinde boğaz ağrısını azaltır, balgamı giderir ve boğazı yatıştırır. Güçlü antioksidan ve antimikrobiyal içeriğiyle de boğaz ağrısını azaltır. Bunun için ılık sütün içine bir miktar bal atıp karıştırın ve bunu yavaş yavaş için.
  • Zencefilin antibakteriyel, iltihap önleyici ve antiviral özellikleri bulunur. Bu da öksürük ve grip gibi enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde etkin bir rol oynamasını sağlar. Zerdeçalı ılık sütün içine karıştırıp tüketebilirsiniz. Bir başka yöntem için de bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı ajovan kimyonunu karıştırıp kaynayan suya ekleyin. Suyun yarısı kalacak şekilde kaynatın ve ılıdıktan sonra içine bal ekleyin. Karışımı günde üç kez tüketebilirsiniz.
  • Sarımsağın da antiviral, antibakteriyel ve antimikrobiyel özellikleri vardır. Aynı zamanda öksürük için uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemlerindendir. Bir bardak suyun içine iki diş sarımsak ekleyip kaynatmaya başlayın. Kaynama esnasında içine birkaç tatlı kaşığı keklik otu ekleyin. Karışımı ocaktan alıp ılıdıktan sonra içine bir kaşık bal ekleyin ve bu karışımı günde iki kez tüketin.
  • Tuzlu su osmoz yoluyla boğaz ağrısını azaltır. Ayrıca öksürük tedavisinde de oldukça etkilidir. Mukoza zarının içindeki tuz, hücre dışındaki tuzu dengeleyebilmek için dışarı akar. Bu durum da şişliği azaltır. Yarım su bardağı ılık suyla birkaç çay kaşığı tuzu karıştırın. Bu karışımdan bir yudum alıp on beş saniye boyunca ağzınızda çalkalayın. Daha sonra işlemi tekrarlayın.
  • Badem de yine kuru öksürük tedavisinde kullanılan bir besindir. Bunun için altı adet bademi bir gece boyunca suda bekletin. Bekletmenin ardından kabuklarını soyun ve ezerek macun haline getirin. İki tatlı kaşığı şeker ve iki tatlı kaşığı tereyağı ekleyin. Bu karışımdan öksürük devam ettiği sürece veya en az üç gün boyunca bir çay kaşığı tüketin.
  • Üzüm ciğerlerin gücünü arttırır ve balgamı söker. Bu süreçte kuru üzüm tüketebilirsiniz veya üzümün suyu çıkarıp bunu balla tatlandırarak tüketebilirsiniz.

  Источник: https://sebboy.com/kuru-oksuruk-neden-olur/

  Öksürüğün Nedenleri

  Öksürüğün Nedenleri

  Öksürük neden olur? Öksürük, akut veya kronik olabilir. Akut öksürük aniden başlar ve genellikle iki ile üç hafta sürer. Akut öksürük, çoğu insanın yaşadığı öksürük türüdür. Akut öksürüklerin en yaygın nedenleri, soğuk algınlığı, grip veya akut bronşittir. Akut öksürük genellikle üretken bir öksürüktür, yani akciğerler ve boğazdan gelen mukus veya balgamı üretir.

  Kronik öksürük iki ile üç haftadan uzun sürer ve bazıları her gün öksürüğe neden olur. Düzensiz koşullar tekrarlayan ve uzun süren öksürüğe neden olabilir ancak kronik öksürüklerin yaklaşık yüzde 90’ı geniz akıntısı, astım, gastroözofageal reflü hastalığı, kronik bronşit ve ACE inhibitörleri kullanımından kaynaklanır. (1)

  Soğuk Algınlığı, Nezle ve Grip

  Soğuk algınlığı, nezle ve grip öksürüğün bilinen en yaygın nedenleridir. Genellikle, öksürük hastalıklar iyileştikten sonra ortaya çıkmaktadır.

  Belirtiler birkaç gün sonra ortadan kaybolurken öksürük haftalarca kalabilmektedir çünkü virüsler hava yollarınızın şişmesine ve aşırı duyarlı olmasına neden olur. Bu durum da öksürüğü tetikler.

  Virüsler temizlendikten sonra bile öksürük uzun süre devam edebilmektedir. (2)

  Bronşit (Akut Öksürük)

  Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya tıkanıklık gibi diğer belirtilerin yanı sıra kuru, gıdıklayıcı bir öksürüğe neden olabilir. Ancak öksürük baskın bir belirti ise akut bronşitiniz olabilir. Akut bronşit durumunda genellikle ıslak, üretken öksürük olmaktadır.

  Öksürürken mukus çıkarmanız ve bu mukusun renkli olması olasıdır. Ancak, mukustaki renk bronşitin viral mi yoksa bakteriyel mi olduğunu belirlemek için yeterli değildir. Koyu kahverengi veya kan balgamlı öksürükler durumunda enfeksiyonun oluşmuş olması daha muhtemeldir.

  Ancak, vakaların büyük çoğunluğunda akut bronşit viral kaynaklıdır. (3)

   Zatürre ya da Pnömoni (Akut Öksürük)

  Üretken akut öksürük (özellikle renksiz veya kanlı balgam nedeniyle) antibiyotiklerle tedavi edilen ve potansiyel olarak ciddi bir hastalık olan pnömoniyi oluşturur. Ayrıca ateş, genel yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve titreme de diğer belirtileridir.

  Öksürük hemen ortaya çıkmayabilir. Bazı durumlarda, akciğerlerdeki enfeksiyon çok yoğun olabilir, öksürük oluşmadan önce hastalığı tedavi etmek için birkaç gün antibiyotik kullanılması gerekecektir. (4)

  ACE İnhibitörleri (Kronik Öksürük)

  ACE inhibitörleri, kan damarlarını rahatlatan ve kan akışını arttıran, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir ilaç sınıfıdır. Ne yazık ki, vücut içinde parçalandıklarında öksürük refleksini tetikleyebilecek bradikinin adı verilen maddenin miktarını artırırlar.

  Bu öksürük genellikle sadece rahatsızlık vermekten daha kötü olabilmektedir. Öksürükler çok kuru olabilir ve uykuda kişiyi rahatsız edebilir. Daha çok boğmaca belirtilerine benzemektedir. İlaçları bıraktıktan sonra bir ACE inhibitörü öksürüğünün ortadan kalması 3 veya 4 hafta sürebilir. (5)

  Geniz Akıntısı (Kronik Öksürük)

  Kronik öksürüğün en yaygın sebeplerinden biri geniz akıntısıdır. Sinüslerinizdeki drenaj burun yoluyla çıkmak yerine boğazınızın arkasından akar.

  Bu durumda geniz akıntısı boğazı tahriş ederek öksürüğü tetikler. Geniz akıntısı olduğunda genellikle kalın ve tuzlu bir sıvının boğazınızdan geri döndüğünü fark edersiniz.

  Oluşan tahriş özellikle geceleri uykuları bölen öksürüklere neden olmaktadır. (6)

  Gastroözofageal Reflü Hastalığı

  Gastroözofageal reflü hastalığı, kronik öksürüğün en yaygın nedenlerinden biridir. Birçok hasta mide yanması ve mide ekşimesi yaşamaktadır. Ancak, öksürüğün de bir reflü hastalığı belirtisi olduğu pek bilinmemektedir.

  Midedeki asitler yemek borusuna kadar gider ve boğazı etkiler. Asitler bu seviyeye geldiğinde, boğazı yakarak tahriş eder ve kuru öksürüğü tetikler.

  Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda ağır bir yemek yedikten sonra öksürüğün arttığı fark edilir. Uyurken asit özofagusta daha kolay hareket etmektedir bu nedenle, genellikle gece veya sabahın ilk saatlerinde öksürükler daha da kötüleşir. (7)

  Astım (Kronik Öksürük)

  Astım, geniz akıntısı ve gastroözofageal reflü hastalığıyla beraber kronik öksürüğün en yaygın üç nedeni oluşturur. Astım sırasında ciğerlerinizdeki hava taşıyan tüpler daralır.

  Bu genellikle hırıltılı solunum ve nefes darlığı gibi belirtilere neden olur ve beraberinde kuru öksürüğü ortaya çıkarır. Aslında, öksürük astımın yaşanan en yaygın belirtisidir.

  Bununla birlikte, daha yaygın olarak görülen diğer astım belirtilerine de sahip olabilirsiniz. (8)

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (Kronik Öksürük)

  Kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya KOAH, kronik öksürüğün ciddi bir nedenidir. KOAH, solunum yollarının hasar görmesi nedeniyle solunumu zorlaştıran ve zorlayan ilerleyici bir hastalıktır. Genellikle uzun süreli sigara içilmesi, duman veya toz gibi tahriş edici maddelere maruz kalma nedeniyle tetiklenmektedir.

  Kronik bronşit ve amfizem olarak bilinen iki tip KOAH bulunmaktadır. Kronik bronşitte, solunum yollarınızın astarı sürekli olarak iltihaplanır. Bu, üretken bir öksürüğe neden olur. Amfizem, akciğerlerindeki hava keselerini kademeli olarak inceler ve kana çarpan oksijen miktarını azaltır. Bu da kuru öksürük, hırıltı ve nefes darlığına neden olur. (9)

  Akciğer Kanseri (Kronik Öksürük)

  Her ne kadar her öksürük belirtisinde akciğer kanserinin akla gelmesi nadir de olsa, bazı durumlarda bu ihtimali de düşünmek gerekir. Genellikle, akciğer kanseri durumunda öksürükle beraber başka tahrip edici belirtiler de yaşanmaktadır.

  Akciğer kanseri durumunda kilo kaybı, öksürük, yorgunluk ve göğüs ağrısı diğer belirtileri oluşturmaktadır. (10)

  Öksürük Nedir?

  Çoğu kişinin sıklıkla yaşadığı öksürük, bir hastalığın belirtisi olabilir. Yaygın olarak soğuk algınlığı gibi bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanır, ancak bulaşıcı olmayan nedenleri de bulunmaktadır.

  Öksürük, kirlilik, tahriş, gastroözofageal reflü hastalığı, boğmaca, kronik bronşit, astım veya amfizem, akciğerdeki kanseri, kalp yetmezliği, bazı ilaçlar (örneğin ACE inhibitörleri), geniz akıntısı ve sigara içilmesinden kaynaklanabilir.

  Öksürük nedeniyle bir doktora başvurduysanız, doktor genellikle öksürüğün nedenine odaklanmaktadır; örneğin, öksürük bir ACE inhibitöründen kaynaklanıyorsa, inhibitör alımını kesmenizi isteyebilir. Piyasada pek çok öksürük bastırıcı ilaçlar da bulunmaktadır. Bununla birlikte, öksürük ilaçlarının öksürük için ne kadar faydalı olup olmadığı hala araştırılmaktadır. (11)

  Öksürük nedir hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

  Öksürük Belirtileri

  Öksürük başlangıcı bir hastalığın tek işareti olabilir veya akciğer, kalp, karın ve sinir sisteminin bazı hastalıklarının belirtileri ile birlikte ortaya çıkabilir. Öksürük nasıl anlaşılır? Öksürük sırasında yaygın olarak görülen belirtilerin bazıları şunları içermektedir:

  • Nefes darlığı
  • Kolay yorulma
  • Hırıltı nefes alma
  • Burun akıntısı
  • Boğaz ağrısı
  • Mide ekşimesi
  • Kilo kaybı
  • Ateş ve titreme
  • Gece terlemeleri
  • Yutma sırasında yutma güçlüğü veya öksürük (12)

  Öksürük belirtileri daha fazlası için

  Öksürük Tedavisi

  Öksürük nasıl geçer? Hafif, kısa süreli öksürük için tedavi her zaman gerekli değildir, çünkü muhtemelen birkaç hafta içerisinde kendi başını iyileşecek viral bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Dinlenip bol miktarda sıvı içmek ve gerek görülürse ağrı kesici almak yeterli olacaktır.

  Öksürüğün altta yatan bir nedeni varsa, tedavi yardımcı olabilir. Örneğin:

  • Astım, solunum yollarındaki iltihaplanmayı azaltmak için inhale steroidlerle tedavi edilebilir.
  • Alerjik olunan şeylerden kaçınmak ve alerjik reaksiyonları hafifletmek için antihistaminikler alınabilir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.
  • Midenin asidini nötralize etmek için antasitlerle, midenin ürettiği asit miktarını azaltmak mümkündür.
  • Hava yollarınızı genişletmek için KOAH, bronkodilatörler ile tedavi edilebilir

  Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak öksürüğü iyileştirmeye yardımcı olabilmektedir. (13)

  Öksürük için hangi doktora gidilir: Öksürük için başlangıç olarak aile hekiminize başvurabilirsiniz. Altta yatan nedene bağlı olarak tanı ve tedavi için bir kulak burun boğaz uzmanından yardım alabilirsiniz. (14)

  Detaylı bilgi almak için bakınız: öksürük tedavisi

  Источник: https://www.acil.net/oksurugun-nedenleri/

  Geçmeyen öksürük hangi hastalıkların habercisi?

  Öksürüğün Nedenleri

  Uzun süren öksürük tüm dünyada hemen her yaşta en sık doktora başvuru sebeplerinden birini oluşturuyor. Tek başına bir hastalık olmayan öksürük, vücudun savunma refleksi olarak tanımlanan normal bir durum olarak kabul ediliyor.

  Ancak öksürük iki haftadan uzun sürüyorsa ve gece uyku kalitesi, iş, okul hayatıyla birlikte yaşam kalitesini bozacak noktaya ulaştıysa artık dikkate alınması gerekiyor. İnatçı ve zamansız yaşanan öksürüklerin vücudun savunma mekanizmasını da bozduğunu söyleyen Acıbadem Taksim Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

  Öner Dikensoy, bu önemli semptomun bazı ciddi hastalıkların ilk belirtisi olabileceğine dikkat çekiyor. Erken tanı alıp tedavi edilmeyen öksürüğün inatçı bir şekilde kalıcı hale gelmesi durumunda, altta yatan hastalık ne olursa olsun bu duruma başka sorunlar da dahil olabiliyor.

  Bununla birlikte sigara içenler ya da sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirenler öksürüğün bu durumlardan kaynaklandığını düşünerek tanıda gecikmelere neden olabiliyor.

  Üst solunum yolu enfeksiyonları

  Burunda geniz akıntısına yol açan sinüzitten daha basit bir nezleye kadar her türlü üst solunum yolu problemi öksürüğü neden olabiliyor. Hastaların daha çok kuru öksürükten şikayeti ettiği bu durum özellikle kış aylarında artış gösteriyor. Uzun sürdüğü zaman tabloya, gastro-özefajiyal reflü ya da farenjitin dahil olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

  Astım

  Kronik öksürüğün en yaygın üç nedeninden birini astım oluşturuyor. Nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma hissi gibi şikayetlerin de eklendiği kuru öksürüğün geceleri ve egzersiz sırasında arttığı gözleniyor.

  ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

  Bronşit

  Kendini geçmeyen öksürükle belli eden hastalıklardan birini de bronşit oluşturuyor. Akut bronşitte kuru öksürük görülürken hastalığın ilerlemesiyle balgamlı hale gelebiliyor.

  Özellikle kış aylarında sıklıkla alevlenen kronik bronşitte ise balgamla birlikte görülen öksürüğün yılın en az üç ayı devam etmesinden şikayet ediliyor.

  Sigara içenlerin büyük çoğunluğunda kronik bronşit ortaya çıkıyor.

  Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)

  Solunum yollarının hasarlanması nedeniyle solunumu zorlaştıran ilerleyici bir hastalık olan KOAH, kronikleşen öksürüğün en ciddi sorumlularından biri. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.

  Öner Dikensoy'a göre “geceleri daha kötü bir hal alan öksürük, yemek yerken ya da konuşurken dahi yaşanabiliyor.

  Özellikle sigara kullanan kişilerde öksürüğe, yorgunluk ve nefes darlığının eklenmesi durumunda KOAH’ın araştırılması gerekiyor” diyor.

  Akciğer kanseri

  Öksürük aslında akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alıyor. Ancak uzun süren öksürük her zaman akciğer kanserini akla getirmiyor.

  Özellikle sigara içen 40 yaş üstü olan kişilerin hele bir de ailede kanser hikayesi veya sık radyasyona maruz kalmak gibi bir hikayesi varsa uzun süren öksürükleri olması durumunda mutlaka bu yönden de değerlendirilmesi gerekiyor. Prof. Dr.

  Öner Dikensoy bu gruba giren kişilerin yılda bir kez kontrol amaçlı akciğer grafisi çektirmelerini öneriyor.

  Gastroözofageal reflü

  Her zaman gastroenteroloğun teşhis edebileceği boyutta gürültülü olmasa da öksürüğün reflünün de ilk belirtilerinden biri olabildiğini söyleyen Prof. Dr. Öner Dikensoy, “Örneğin reflünün en tipik belirtileri olan, mide ekşimesi, yanma, mide asidinin ağıza gelmesi gibi semptomlar bu hastalarda çok nadiren ortaya çıkıyor. Yaşanan reflünün karakteri de değişiyor.

  Öksürme dolayısıyla karın içi basıncın artmasına bağlı mide ile yemek borusu arasındaki kapakçık gevşiyor ve yukarıya doğru asit kaçmaları görülüyor. Bu nedenle yemek borusunun da alt ucundaki öksürük reseptörlerinin bulunduğu alan tahriş oluyor ve sürekli kuru bir öksürük yaşanıyor” diyor. Dolayısıyla uzun süren öksürüklerde ayırıcı tanıda dikkatli olmak gerekiyor.

  İnatçı öksürük yaşlılarda kemik kırılmasına neden olabiliyor

  Tedavi edilmeyen inatçı öksürük özellikle yaşlı kişilerde kas ağrılarından kemik kırıklarına kadar birçok problemin de yaşanmasına neden olabiliyor. Prof. Dr.

  Öner Dikensoy, “Sürekli ve şiddetli öksürüklerde kaslar ve kaburga da kullanıldığı için, ortaya çıkan şiddetli basınca bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde kaburga kırıkları ortaya çıkabiliyor.

  Bu denli şiddetli sonuç yaşamayanlarda ise sıklıkla görülen kas ağrılarından dolayı hasta sıkıntı yaşayabiliyor. Ayrıca şiddetli öksürüğe bağlı idrar kaçırma da yaşanabiliyor. Hatta bazı kişilerde bayılma atakları bile olabiliyor” diye konuşuyor. 

  SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

  İlginizi çekebilecek diğer haberler

  Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1056450-gecmeyen-oksuruk-nedenleri-nelerdir

  Geçmeyen Öksürüklerin Sebepleri, Atında Yatan Nedenler ve Etkenleri

  Öksürüğün Nedenleri

  Geçmeyen öksürüklerin birçok nedeni bulunur. Uzman hekimlerde tedavi konusunda devamlı öksürük nedenleri konusunda gerekli test ve tetkikleri yaptıktan sonra planlama sürecine geçer. Tedavi sürecinde hasta kişinin tüm detaylara dikkat etmesi gerekmektedir.

  İçindekiler

  • Geçmeyen Öksürük Sebepleri
  • Farklı Geçmeyen Öksürükler
  • Kaynaklar

  Geçmeyen Öksürük Sebepleri

  Öksürük 3 haftadan daha kısa sürüyorsa buna kendini sınırlamış öksürük, 8 haftadan daha fazla sürüyorsa kalıcı yani geçmeyen öksürük olarak adlandırılır.

    Geçmeyen öksürük nedenleri kapsamında insanların yaşam kalitelerinde bozulmalara sebep olmaktadır.

  Yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve sorunun ortadan kaldırılması için hasta kişilerin kısa süre içinde uzman hekime başvurması gerekir. Geçmeyen öksürüğün sebepleri nelerdir;

  • Sigara bağımlısı olan kişilerde oluşan geçmeyen öksürük en büyük etkendir. Öksürüklerden kurtulmak için ve genel sağlık için mutlaka bırakılması gerekir.
  • Postnazal damla ve sinüs sıkıntıları, mukusun oluşması ve geçmeyen öksürüğün nedenidir. Bu sorunun tanısının koyulması zor olabilir. Hatta bazı kişilerde BT taramasının yapılması gerekebilir. Boğazın temizlenmesi sorunları vardır ve boğaz sürekli olarak gıdıklanır.
  • Astım, solunum yollarında oluşan bir hastalıktır. Nefes darlıkları tetkikleri ile karakterize solunum veya hırıltı ile nefes alma zorluklarına sebep olur. Hasta kişilerin bazılarında sürekli öksürük sebepleri arasında astım yer alır ve kendini bu belirti ile ortaya çıkartır.
  • Boğmaca, boğmaca bakterisinden kaynaklı olarak bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonu olarak meydana gelir. Hızlı, devamlı ve şiddetli şekilde öksürmelere sebep olacaktır. Özellikle küçük olan çocuklarda tedaviye kısa süre içinde başlanmazsa ölümcül bir durum haline gelebilir. Bu hastalık bebekleri ve küçük çocukları daha etkiler. Boğmaca hastalığı yapılacak olan aşı ile önlenir. Yetişkin kişilerde sürekli öksürmenin nedenleri arasında yer alır.
  • Gastroözofgael Reflü ( GÖRH ), midede bulunan asit yemek borusundan geriye doğru hareket haline gelirse refleks olarak solunum sorunları ve öksürük sorunları ortaya çıkar. Bazı kişilerde bu hastalık o kadar şiddetli hale gelir ki, sorun akciğerlere apsire olur. Hastaların bazılarında mide sorunları ortaya çıkmazken bazılarında geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler oluşur.
  • Küçük çocuklarda geçmeyen ve sürekli olarak devam eden öksürükler genelde nadir şekilde meydana gelir. Alerjiler, astım, akciğer hastalıkları ve yabancı cisimlerin tıkamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Bu durumların hepsi uzman hekim tarafından yapılacak test ve tetkikler ile değerlendirilmelidir.
  • Pnömoni ve bronşit, akut öksürmelere ve geçmeyen yani kronik öksürmelere neden olur. Bu tarz enfeksiyonlara mantarlar, bakteriler ve virüsler sebep olur. Viral şekilde meydana gelen hastalıklara da antibiyotikler kesinlikle cevap vermeyecektir. Üst solunum yollarından oluşan viral hastalıklar ortadan kaldırılsa bile öksürüklerin uzamasına sebep olabilmektedir. Bronşit hastalığında ise kanlı şekilde geçmeyen öksürük devam edebilir.
  • Yüksek kan basıncı, tansiyon hastalığı için kullanılan ilaçlar zaman içinde kronik öksürüklerin yaşanmasına neden olabilir.
  • Tümörler
  • Alerjiler
  • Hava kirliliklerine maruz kalmak
  • Sarkidoz
  • Akciğer kanseri
  • Kronik enfeksiyonlar
  • Kronik obstrüktif hastalıklar
  • Kalp yetmezliği
  • Parenkimal akciğer hastalıkları 
  • Diffüz panbronşiyalit 
  • B12 eksikliği

  Geçmeyen ve sürekli olarak devam öksürüklerin değerlendirilmesi her zaman uzman hekim tarafından yapılmalıdır. Bu hastalık konusunda uzman hekim altta yatan tüm nedenlerin değerlendirmesini yapacaktır.

  Çünkü bu nedenler dâhilinde uzman hekimler gerekli tedavi planlaması işlemini yapar. Bu sayede daha net bir tedavi sürecine başlanır.

  Ayrıca yapılacak olan tedavi kapsamında hastanın mutlaka uzman hekimin tüm söylediklerine dikkat etmesi gerekir.

  Farklı Geçmeyen Öksürükler

  Geçmeyen yani kronik öksürük türleri bulunur. Bunlar;

  • Devamlı kuru öksürük, mukus üretimi olamayan, boğazı ve akciğerleri tahriş eden öksürüktür. Sinüs ya da viral enfeksiyonlar bunun belirtisi olabilir.
  • Sürekli ıslak öksürük, mukusun oluştuğu bir durumdur. Balgama ve bunun renk durumuna bağlı olarak akciğerlerde sıvı ya da bakteriyel enfeksiyonlara işaret edebilir.
  • Stresten kaynaklı öksürükler, kişilerin stres altına girmesinden kaynaklı olarak hava yollarında oluşan refleksif bir durumdur. Bu sorunda mukus meydana gelmez ve sorun enfeksiyonlar ile alakalı değildir. Çoğu zaman psikolojik durumlar ile alakalıdır.
  • Havlama tarzında öksürük, bu sorun çoğu zaman çocuklarda meydana gelir. viral hastalıklar krup hastalıkları ile alakalı olarak oluşabilir. Krup öksürüğünün sert, şiddetli ve havlama tarzında sesi nefes borusundan kaynaklı olarak meydana çıkar.
  • Boğmaca sesine sebep olan öksürük, bu durum oldukça ciddi bir enfeksiyonun varlığına işaret eder. Kesinlikle uzman hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir. 1 yaşından daha küçük bebeklerde meydana geldiğinde ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu durum mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

  Kaynaklar

  (Sizin oyunuz ilk olsun)
  Loading…

  Источник: https://akciger.info/gecmeyen-oksuruk-nedenleri.html

  Öksürük Neden Olur? Öksürük Tedavisi – Sağlık Ocağım .NET

  Öksürüğün Nedenleri

  Öksürük, solunum sistemine ait hastalıklardan en sık karşılaşılan rahatsızlık öksürüktür. Öksürük bir hastalık değil, boğaz ve solunum yollarını temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük çok önemli bir belirti olabileceği gibi, tek başına da görülebilir.

  Öksürük akciğerleri aspirasyona karşı koruyan ve hava yolu içerisindeki sekresyonları ve çeşitli oluşumları ağıza doğru ilerleten hareketin patlayıcı bir ekspirasyonudur. Öksürük larenks, trakea ve ikinci dallanma bronş mukozasının herhangi bir kısmındaki reseptörlerin uyarılması halinde meydana çıkan ve oldukça faydalı bir reflekstir.

  Öksürük tipleri – çeşitleri

  İnsanlar isteyerek öksürebilecekleri gibi, daha çok istem dışı öksürük insanları rahatsız eder. Öksürük balgamlı, balgamsız ve kronik, akut olarak iki farklı şekilde değerlendirilir.

  Balgamsız öksürük : Balgamsız öksürük kurudur ve sürekli boğazda gıcık hissi verir. Kuru öksürük bazen çok şiddetli ve bayılmaya sebep olabilir.

  Balgamlı öksürük : Öksürüğe eşlik eden balgam adı verilen sıvı gelmesi balgamlı öksürüktür. Balgamlı öksürük genellikle önemli akciğer ve solunum yolu hastalıklarının bir belirtisi olabileceği gibi sigara kullananlarda sık görülür.

  Kronik öksürük : Üç hafta ya da daha fazla süren öksürük kronik öksürük olarak adlandırılır. Kronik öksürüğün en önemli nedenlerinden biri sigara kullanımı veya daha önce sigara kullanmış olmaktır.

  Bunun dışında reflü, burun arkası akıntıları, astım, alerjik astım, alerjik rinit, psikojenik nedenler, boğmaca, GÖRH hastalığı, kistik fibrozis, tansiyon ilaçları, enfeksiyon ilaçları ve kronik bronşitlerdir. Kronik öksürükler bazen senelerce sürebilir.

  Uzun süren öksürük tehlidir ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

  Akut öksürük : Üç haftadan kısa süren öksürüktür. Akut öksürüğe neden olan faktörler, nezle, faranjit, sol kalp yetmezliği, pulmoner emboli, bazı ilaçlar, solunum yoluna yabancı cisim kaçağı, astım atağı, koah atakları gibi nedenler akut öksürüğe yol açabilir.

  Öksürüğe neden olan faktörler

  Öksürük bazen dış kulağın içindeki tıkaçlar ve plevra inflamasyonu ile de öksürük gelişebilir. Öksürüğü oluşturan uyaranlar farklı özelliklere sahiptirler. Bu uyaranlar eksojen kaynaklı olabildiği gibi, endojen bir nedenden dolayıda öksürük gelişebilir.

  Eksojen kaynaklı öksürük : Tahriş edici tozlar, duman, yabancı maddeler, aşırı sıcak hava veya soğuk hava gibi nedenler eksojen kaynaklı öksürüğe yol açabilir.

  Endojen kaynaklı öksürük : Hava yollarındaki mukus, iltihabi faktörler, kan, hava yolu ve akciğer parankiminin inflamatuar iltihaplı sıvıları, hava yolundaki bir sorun ya da bronş duvarına dışarıdan baskı gibi nedenler endojen kaynaklı öksürüğe neden olabilir.

  Öksürüğün yeri ve önemi birlikte olduğu diğer semptom ve belirtiler ile belirlenebilir.

  Akut trakeit, akut larenjit, trekeobronşit, bronkopnömoni, viral pnömoniler, akut bronşit, astım hastalığı, koah hastalığı, bronşektazi, tüberküloz (verem), mantar enfeksiyonları, endobronşiyal tümörler, büyümüş peribronşiyal lenf bezi basısı, alerjik astım, pulmoner venöz basınç, kalp yetmezliği, intersiyel ve peribronşiyal ödem, bronş karsinomu, akciğer apsesi, pnömoni, sol ventrikül yetmezliği, mitral kapak darlığı, alerjik rinit, boğmaca, psikojenik nedenler, sigara kullanımı, kirli hava, faranjit, kronik sinüzit, soğuk algınlığı, pulmoner emboli, hava yoluna yabancı cisim kaçması, kronik sinüzit, sarkoidoz, tansiyon ilaçları, GÖRH hastalığı, reflü gibi etkenler öksürüğe neden olabilir.

  Öksürük neden olur

  Öksürük tedavisi

  Öksürüğün nedeninin bulunması için hasta göğüs hastalıkları ya da alerji hastalıkları uzmanına gitmeli veya götürülmelidir. Öksürük tedavisinde, öksürüğün nedeni bulunduktan sonra tedavi başlatılır. Balgamlı öksürükler genellikle enfeksiyon nedenli olduğu için antibiyotik tedavisi verilir.

  Kuru öksürüklerde, astım ve diğer altta yatabilecek hastalıklar incelenir ve tedavi hastalığa yönelik yapılır.Bunun dışında bazı bitki çayları boğazı yumuşatmak için kullanılabilir. Burun tıkanıklığına bağlı öksürüklerde burun açıcı ilaçlar verilir. Alerjik nedenler ile oluşan öksürüklerde alerjik ilaçlar verilir. Öksürük tedavisi genellikle nedene yönelik yapılır.

  Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  Источник: https://www.saglikocagim.net/oksuruk-neden-olur-oksuruk-tedavisi/

  Öksürük Neden Olur?

  Öksürüğün Nedenleri
  83 / 100SEO Score

  Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

  En sık görülen akut öksürük nedenleri

  • Üst solunum yolları enfeksiyonları
  • Geniz akıntısı
  • Zatüre
  • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

  En sık görülen kronik öksürük nedenleri

  • Kronik bronşit
  • Geniz akıntısı

  Akut Öksürük Nedenleri

  Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

   Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

  Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

  Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

  Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

  KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

  Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

  Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

  Kronik Öksürük Nedenleri

  Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

   Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

  Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

  Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

  Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

  Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

  Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

  Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

  Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

  Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

  Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

  Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

  Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

  Öksürüğün Diğer Nedenleri

  • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
  • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
  • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
  • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
  • Akciğer zarı hastalıkları
  • Akciğer absesi
  • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
  • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
  • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
  • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
  • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
  • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
  • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

  Источник: https://www.saglikbilgi.net/oksuruk/

  Поделиться:
  Нет комментариев

   Bir cevap yazın

   Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.