Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri ve öksürük arasındaki bağlantı nedir?

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Herkes soğuk algınlığı sonrası öksürük hissi yaşadı ya da sessiz bir odada öksürük için gerekliydi.

Bu sorunlara rağmen öksürük aslında çok değerli ve yararlı bir amaca hizmet ediyor. Öksürük, akciğerlerin potansiyel mikropları veya zararlı maddeleri temizlemesine yardımcı olan koruyucu bir etkidir.

Ancak bazen, öksürük soğuk algınlığı veya enfeksiyon ile bağlantılı değildir ve her seferinde haftalarca aylarca sürebilir. Bu, insanların öksürüklerinin akciğer kanseri gibi daha ciddi bir şeyin belirtisi olduğunu merak etmelerine veya endişelenmelerine neden olabilir.

Bu makale öksürük ile akciğer kanseri arasındaki bağlantının, birisinin bir doktoru ne zaman görmesi gerektiği de dahil olmak üzere gözden geçirilmektedir.

Öksürük ve akciğer kanseri

Her öksürük akciğer kanserinin varlığını işaret etmez. Bununla birlikte, birçok kişi tanı anında kronik öksürük veya “gitmeyecek olan öksürük” ten şikayet eder.

Bir öksürük, aşağıdaki listede bulunanlar gibi diğer belirtilerle ilişkiliyse, kontrol altına almak için doktora başvurmayı gerektirir:

 • kan ya da pas renginde balgam öksürük
 • nefes darlığı
 • göğüs ağrısı

Akciğer kanseri ile ilişkili bir öksürük kuru ya da ıslak olabilir. Herhangi bir zamanda meydana gelebilir ve hatta gece kadar uykuyu etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Akciğer kanseri belirtileri

Akciğer kanserine bağlı kalıcı veya kötüleşen öksürük dışında birçok semptom vardır.

Bu belirtilerin bazıları şunlardır:

 • devam eden göğüs ağrısı
 • kan tükürme
 • nefes darlığı
 • ses hırıltı veya ses kısıklığı
 • yutma problemleri
 • iştah kaybı
 • kilo kaybetmek
 • yorgunluk ve yorgunluk
 • pnömoni veya bronşit gibi sık görülen akciğer enfeksiyonları

Öksürük nedenleri

Birisinin öksürmesinin birçok nedeni vardır. Kısa süreli öksürük neden olabilir:

 • Soğuk algınlığı, pnömoni veya bronşit gibi bir enfeksiyon
 • saman nezlesi gibi bir alerji
 • solunan toz, duman veya enkaz
 • astım veya KOAH gibi uzun süreli bir solunum rahatsızlığı

Bazen kısa süreli öksürük kronik veya kalıcı bir öksürüğe dönüşebilir. Bu olduğunda, aşağıdaki faktörlerden biri olabilir:

 • Kronik bronşit veya zatürre gibi uzun süreli solunum yolu enfeksiyonu.
 • Astım, nefes darlığına, göğsün sıkılmasına ve hırıltıya neden olur.
 • Saman nezlesi gibi alerjiler.
 • Sigara içmek. Sigara içenlerde kronik öksürük, “sigara içen öksürük” olarak da bilinir ve hava yollarını tahriş eden duman ve diğer kalıntıların sonucudur.
 • Akciğerlerdeki hava yollarının genişlemesi olan bronşektazi.
 • Postnazal damla, boğazda damlayan ve öksürüğü tetikleyen mukusdur. Bu genellikle soğuk algınlığı veya alerjiyle ilişkilidir.
 • Mide asidinin yiyecek borusuna geri aktığı gastroözofageal reflü hastalığı (GERD). Boğaz asit tarafından tahriş olur ve öksürüğü tetikler.
 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılan ACE inhibitörleri gibi ilaçlar.

Ne zaman doktora görünmek

Çoğu öksürük birkaç gün içinde birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

Öksürüğün devam etmesi veya kan veya göğüs ağrısının öksürmesi gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkması durumunda doktora başvurulması önemlidir.

Bir doktoru hemen görmek, öksürüğün nedenini belirlemenize yardımcı olabilir ve daha ciddi bir şey olmadığından emin olabilir.

Teşhis

İlk olarak, doktor kapsamlı bir tıbbi öykü alacak ve fiziksel bir sınav yapacaktır. Aile ve kişisel tıbbi öyküyü sormanın yanı sıra, doktor öksürük, nefes darlığı ve diğer belirtiler hakkında bilgi isteyecektir.

Fizik muayenede doktor, kalp ve akciğerleri dinleyecek ve öksürüğün diğer enfeksiyon nedenleri ya da postnazal damlama gibi olası nedenlerini araştıracaktır.

Tarih ve fiziksel bulgulara bağlı olarak, doktor ek testler isteyebilir. Bu, aşağıdaki gibi görüntüleme testlerini içerebilir:

 • bir göğüs röntgeni
 • Kedi tarama
 • PET taraması
 • MRG

Bu sonuçlara dayanarak akciğer kanseri şüphesi varsa, doktor şüpheli hücrelerden biyopsi almak isteyecektir. Bir doktor bunu deriden akciğer dokusuna bir iğne geçirerek yapabilir.

Başka bir yol ise, küçük bir tüpün burun ve akciğerlere sokulduğu bronkoskopidir. Küçük bir örnek tüpün içinden çıkarılır ve analiz edilir.

Patolog olarak adlandırılan bir uzman, kanser olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında hücre örneklerine bakacaktır. Kanser varsa, onlar da türünü ve ne kadar ilerlediğini öğreneceklerdir.

Akciğer kanseri teşhisi konulursa, doktor akciğerlerin ötesine yayılıp yayılmadığını görmek için ek testler isteyebilir.

Araştırmacılar ayrıca bir kanserin nasıl davrandığını etkileyebilecek bazı genetik belirteçler bulmuşlardır. Bu, saldırgan olup olmadığını veya hızlı bir şekilde yayıldığını veya belirli hormonlara duyarlı olup olmadığını içerir.

Bazı doktorlar, bu genetik belirteçleri aramak için genetik testler isteyeceklerdir. Geleneksel tedavilerden daha etkili olabilecek yeni ilaçlar olduğu için olumlu sonuçlar bazen tedavi kararları vermede yardımcı olabilir.

Tedavi seçenekleri

Akciğer kanseri için en iyi tedavi, tümörün ve onu çevreleyen sağlıksız hücrelerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Kaldırma genellikle büyüme küçük olduğunda ve sadece yakın dokulara yayıldığında sadece bir seçenektir.

Radyasyon veya kemoterapi bazen kanserli hücrelerin tümünün ortadan kaldırılmasını veya yok edilmesini sağlamak için verilir.

Bir tümör önemli ölçüde yayıldığında, artık çıkarılabilir veya iyileştirilemez. Doktor, başka komplikasyonları önlemek ve semptomları tedavi etmek için radyasyon veya palyatif bakım önerebilir.

Yeni hedefli terapiler, belirli insan gruplarında veya belirli kanser türlerinde daha başarılı olabilir.Bunlar, sigara içmeyen kadın veya belirli genetik belirteçlerin taşıyıcılarını içerir.

Doktor, bu tip tedavilerden birinin yararlanıp yararlanamayacağına yardımcı olabilir.

Görünüm

Akciğer kanseri teşhisi konan birinin görünümü, teşhis edildiğinde kanserin evresine bağlıdır.

Genel olarak, küçük bir kansere sahip olan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmayan biri, yayılan agresif bir kanser formuna sahip olandan çok daha iyi bir görünüme sahiptir.

Erken teşhis ve tedavi, hayatta kalan akciğer kanserinin olasılığını arttırmak için çok önemlidir. Erken saptamayı daha zor hale getiren hiçbir tarama testi yoktur.

Akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak ve mümkün olduğunda sigara dumanından kaçınmaktır. Sigara içmeme veya sigarayı bırakmamaya ek olarak, sigara dumanından kaçınmak önemlidir.

Aile öyküsü ya da sigara içme öyküsü temelinde akciğer kanseri gelişme riski yüksek olan birisi, mümkün olan en kısa sürede doktorlarıyla olağandışı semptomları tartışmalıdır. Bu semptomlar, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya kanla birlikte ortaya çıkan sürekli öksürüğü içerir.

Источник: https://trmedbook.com/akciger-kanseri-ve-oksuruk-arasindaki-baglanti-nedir/

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıyla başlar.

Bu kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyür, daha ileriki aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin, vb) yayılarak hasara yol açar. Kanser tüm kanser türleri arasında erkeklerde ölüme sebep olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Dünyada her yıl yaklaşık 1.

3 milyon kişi akciğer kanseri sebebiyle ölmektedir. Fakat yeni geliştirilen akciğer kanseri tedavi yöntemleri ile ortalama yaşam süresi ve kalitesi artmıştır.

Akciğer Kanseri Nedir?

Belirtileri nelerdir?

Belirtiler hastalık oldukça ileri aşamalara gelene kadar önemli şikayetlere yol açmayabilir. Kanserin belirti vermeden ilerlemesi, bu kanseri bu kadar tehli yapan en önemli faktördür. Kişinin kanser olduğunu düşündüren belirtiler arasında;

Sigara kullanan ve buna bağlı kronik bronşiti olan birinin, mevsimsel öksürük ve balgam şikayetlerinin süreklilik kazanması, giderek artan nefes darlığı, balgamda kan görülmesi, özellikle sırtta kürek kemiklerinin arasına veya omuzlara yayılan batıcı nitelikte göğüs ağrısı, nedensiz kilo kaybı, ses kısıklığı, hırıltılı solunum, çok yorgun hissetme kanser için şüphe uyandırması gereken şikayetlerdendir.

Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bazı kişilerde öksürük, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk, göğüs rahatsızlığı olmasına rağmen  erken aşamada  genellikle dikkate değer bir belirti ortaya çıkarmaz. Hastaya farklı nedenlerle göğüs filmi ya da CT taraması yapıldığında tesadüfen teşhis edilebilir.

Risk faktörleri nelerdir?

Akciğerde tümör görülmesini tetikleyen çeşitli risk faktörleri bulunmaktadır. Sigara, puro ve pipo kullanımı, pasif içiciler (tütün dumanına maruz kalanlar), toksik gazlara maruz kalma, asbest, hava kirliliği ve akciğer hastalıkları (geçirilmiş tüberküloz) bu hastalığa yakalanma riskini arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Bir kere bu kanser türüne yakalanan kişinin bu hastalığının tekrarlama riski, hiç kanser olmamış kişiye oranla daha fazladır. Akciğerde tümör oluşumuna zemin hazırlayan bazı riskli meslekler de bulunmaktadır. Madenciler, tekstil, izolasyon, plastik- sanayi, petro-kimya, boya, maden ve kaynak ile tersanede çalışan kişiler bu grupta sıralanabilir.

Türleri nelerdir?

Kanser, farklı hücre türlerini temsil eden ve farklı tedavi gereksinimi duyan iki ana gruba ayrılır. Her iki grup için de ayrı tedavi yöntemleri vardır:

 • Küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK)
 • Küçük hücreli akciğer kanseri

Küçük hücreli kanser daha hızlı ilerleyen ve tanı konulduğunda çoğunlukla uzak metastazları olan kanser tipidir. Hastaların  %85’i küçük hücre dışı (KHDAK), % 15 i ise  küçük hücreli kanserdir.

Akciğer Kanseri

Tanı yöntemleri hangileridir?

Akciğerinizde bir kitle olup olmadığını anlamak  için doktorunuz bir veya birden fazla test isteyecektir, akciğer filmi ya da akciğer tomografisi gibi.

Eğer akciğerinizde  bir anormallik olduğunu tespit ederse, biyopsi öncesinde PET/BT ile bu kitleyi değerlendirecek ve kitlenin yapısının tespit edilmesi için  biyopsi isteyecektir.

Biyopsi için  akciğerdeki şüpheli bölgeden doku örneği çıkarılır ve hastalığı tanımlamak için mikroskop altında incelenir. Yakındaki lenf düğümlerinden de doku örneği alınabilir.

Biyopsi Yöntemleri;

 • Bronkoskopi: İnce ve ışıklı bir tüpün ağızdan sokularak hava yollarının incelenmesi esasına dayanır. Şüpheli ya da tümör bölgesine yakın bronş mukozasından küçük bir doku parçası alınır.
 • İğne Aspirasyonu: Göğüs duvarından tümör bölgesine doğru bir biyopsi iğnesi sokularak tümörden küçük bir doku parçası alınması işlemidir. Bu işlem radyolojik görüntüleme eşliğinde yapılır.
 • Torasentez: Bir biyopsi iğnesi kullanılarak akciğerleri çevreleyen sıvıdan örnek alınmasıdır.

Torakotomi: Doğrudan tümörden bir parça almak amacıyla göğüs kafesinin cerrahi müdahale ile açılmasıdır. Biyopsi sonucu hastanın akciğer kanseri olduğu belirlenirse testler uygulanarak kanserin ne kadar yayıldığı (evresi)  araştırılır.

Evreler nelerdir?

Kanserinin evrelemesi için farklı yöntemlerden faydalanılabilir;

 • BT – Bilgisayarlı Tomografi
 • MRG – Manyetik Rezonans Görüntüleme
 • PET /BT  – Pozitron Emisyon Tomografisi / Bilgisayarlı Tomografi
 • Kemik sintigrafisi
 • Mediastinoskopi / Mediastinotomi: her ikiside girişimsel işlemler olup kanserin göğüs kafesi içindeki lenf düğümlerine yayılıp yayılmadığını gösterir.

Küçük hücreli akciğer kanseri  için evreleme sınırlı ve yaygın hastalık olarak yapılır.  KHDAK için ise dört evre vardır. Evre 1 ve 2’de lokal hastalıktan söz edilirken, Evre 3 ve 4’te lenfatik sisteme ve kan yoluyla uzak organlara yayılım vardır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK): Tedavinin seçimi hastalığın yaygınlığı ile ilgilidir. Bu grup kanserlerde, cerrahi müdahale en yaygın tedavi şeklidir. Radyoterapi ve kemoterapi de hastalığın süresini yavaşlatma ve bulguları kontrol etmede kullanılmaktadır.

Küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK): Birçok vakada hastalık, tanı konduğunda vücudun diğer bölümlerine de yayılmış durumdadır. Bu nedenle  cerrahi tedavi, küçük hücreli akciğer kanserinde çok az uygulanır. Doktorlar vücuda yayılmış kanser hücrelerine ulaşmak için genellikle kemoterapi uygulamasını tercih ederler.

Kemoterapi içeren tedavi de, akciğerdeki kanserler veya vücudun diğer bölümlerindeki kanserler hedeflenerek uygulanabilir. Bazı hastalara beyine yönelik radyoterapi, orada kanser olmasa da uygulanabilir. Bu tedaviye koruyucu beyin ışınlaması denir. Bu beyinde kanser (tümör) oluşmasını engellemek için verilir.

Tümörün büyüklüğüne, yayılımına ve patolojik tipine bağlı olarak aşağıdaki tedavilerden biri veya birden fazlası kullanılabilir:

 • Cerrahi tedavi (Akciğerdeki tümörün ameliyatla çıkarılması)
 • Kemoterapi(ilaç tedavisi); neoadjuvan (cerrahi öncesi) ve adjuvan (cerrahi sonrası)
 • Radyoterapi(ışın tedavisi)

Источник: https://neolife.com.tr/akciger-kanseri/

Öksürük Neden Olur?

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!
83 / 100SEO Score

Öksürük, istemli yada bir refleks olarak ortaya çıkan, hava yollarını açık tutmayı ve temizlemeyi amaçlayan bir savunma reaksiyonudur. Belirtilerin süresine göre akut ve kronik olarak iki başlıkta incelenmektedir. Üç haftadan kısa sürerse ‘akut’, üç haftadan uzun sürerse de ‘kronik’ olarak adlandırılır.

En sık görülen akut öksürük nedenleri

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları
 • Geniz akıntısı
 • Zatüre
 • Kronik tıkayıcı akciğer hastalığının (KOAH) akut alevlenmesi

En sık görülen kronik öksürük nedenleri

 • Kronik bronşit
 • Geniz akıntısı

Akut Öksürük Nedenleri

Üç haftadan kısa süren öksürüğün nedenlerini bu başlıkta inceleyeceğiz.

 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları: Adından da anlaşılacağı gibi üst solunum yollarını (burun,boğaz,sinüsler, bademcikler, farinks, larinks gibi) tutan enfeksiyonlara bağlı gelişen öksürüktür. Genellikle virüslerin (grip gibi) neden olduğu bir durumdur. Öksürüğe genellikle ateş, kırgınlık, eklem ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve daha az sıklıkla da ses kısıklığı eşlik eder. Örneğin faranjitte gıcık tarzı kuru öksürüğün olması beklenir.

Akut Bronşit: Akut bronşitte şiddetli öksürük ön plandadır. Buna genellikle balgam da eşlik eder. Ayrıca nefes darlığı, ateş, göğüs ağrısı ve yorgunluk gibi şikayetler de görülür.  Göğüsten hırıltı, hışıltı sesi duyulabilir. Akut bronşit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülür

Zatürre: Akciğerlerin enfeksiyonu olarak adlandırılabilir. Öksürüğün yanında balgam, ateş,kırgınlık, iştahsızlık, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler görülür. Balgam koyu renkli, sarı veya yeşil olabileceği gibi herzaman görülmeyebilir. Doktor muayenesi ve tetkikler ile teşhis konur. Yaşlılarda genel durumu bozabilen bu durum bazen de hayatı tehdit edebilir.

Geniz Akıntısı: Öksürüğe neden olan bu durum bazen enfeksiyonlara bazen de alerjik nedenlere bağlı gelişir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, bulantı, burun tıkanıklığı eşlik edebilir. Geniz akıntısının en sık nedenlerinden birisi de sinüzittir. Ayrıca kronik öksürüğün de nedenleri arasında yer alır.

KOAH Alevlenmesi: Kronik tıkayıcı akciğer hastalığı(KOAH) olan kişilerde, hastalığın alevlenmelerinde görülebilir.

Yabancı Cisim Aspirasyonu: Özellikle küçük çocuklarda hiçbir belirti olmaksızın aniden başlayan öksürük, yabancı cismin solunum yollarına kaçmasından kaynaklanabilir. Büyük cisimlerin solunum yollarına kaçması ani nefes darlığı, morarma ve hatta boğulmalara neden olurken daha küçük cisimler sadece şiddetli öksürüğe neden olur.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu ortaya çıkar. Büyük damarları tıkayan pıhtılar ölümcül olabilirken çok küçük olanlar ciddi belirti vermeyebilir. Aniden gelişen göğüs ağrısı, yan ağrısı(böğür), nefes darlığı, çarpıntı belirtileri ile birlikte kuru öksürük de görülebilir.

Kronik Öksürük Nedenleri

Öksürüğün üç haftadan uzun olması durumudur.

 Kronik Bronşit: Kronik bronşit diyebilmek için ardışık 2 sene boyunca, her sene en az 3 ay devam eden öksürük ve balgam şikayetinin olması gerekir. Nefes darlığı görülebilen kronik bronşitin en sık nedeni sigaradır. Sigara içenlerin ‘sigara öksürüğü’ olarak isimlendirdikleri bu duruma uzun süreli balgamın eklenmesi kronik bronşiti düşündürür.

Astım: Çeşitli uyaranlarla (alerjen madde, soğuk hava, egzersiz gibi) ataklar halinde gelişen nefes darlığı ve öksürükle birlikte göğüsten hışıltı sesinin gelmesi astımı düşündürür.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna geri kaçması sonucu oluşan mide reflüsünde, özellikle gece öksürüğü görülebilir.

Gece sırtüstü yattıktan sonra mide asidinin geri gelmesi ve solunum yollarına geçerek burayı tahriş etmesi ile kuru öksürük atağı tetiklenir.

Mide reflüsünde ayrıca göğüste yanma, ağza acı su gelmesi, ses kısıklığı, seste kabalaşma gibi belirtilerde görülebilir.

Boğmaca: Boğmaca aşısının yapılması ile sıklığında önemli derecede düşüş görülse de hala önemli bir sağlık sorunu olarak kendini göstermektedir.

Özellikle bebeklerde ölümlere neden olabilen bakteriyel bir enfeksiyondur.

Klasik olarak aralıklı gelen öksürük krizi, bu krizi takip eden derin bir nefes alma ve ardından kusma(veya nefeste kesilme) ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Tüberküloz: Hafif ateş,iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, kan tükürme şikayetleri ile birlikte kronik öksürük görülür. Verem olarak bilinen bu hastalıkta balgam da görülebilir.

Akciğer Kanseri: Özellikle uzun süre sigara içen kişilerde öksürüğün ve balgamın şiddetlenmesi ilk belirti olabilir. Gece terlemeleri, ateş, kanlı balgam, kilo kaybı, nefes darlığı, göğüs ağrısı görülebilen diğer belirtilerdir.

Kalp Hastalıkları: Kronik öksürüğün bazen de kalp hastalığının belirtisi olabileceği unutulmamalıdır. Kalp yetmezliği, kalp damar hastalıkları ve bazı kalp hastalıkları bunlardan bazılarıdır. Öksürüğün sırtüstü yatınca başlaması kalp hastalığını düşündürür.

Genellikle orta-ileri yaşlarda görülür. Sırtüstü yatınca öksürükle birlikte nefes darlığı da gelişir. Kişi bunu azaltmak için yüksek yastıkla yada oturur pozisyonda uyur. Nefes darlığı bazen gece uykudayken başlar ve kişi kalkıp oturur. Oturduktan bir süre sonra şikayetler azalır.

Öksürüğün Diğer Nedenleri

 • Tahriş edici gazların solunması. Ülkemizde özellikle ev hanımlarının evde sık karşılaştığı bir durumdur. Çamaşır suyu ile farklı kimyasalları karıştırarak banyo yada tuvalet temizliği yapmak isterken bu kimyasalları solurlar. Sonucunda nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük başlar.
 • Mesleki olarak tahriş edici kimyasallara maruz kalmak
 • Mesleki akciğer hastalıkları; silikozis, kömür işçisi pnömokonyozu gibi.
 • intersitisyel akciğer hastalıkları; bir grup hastalığın genel adıdır. Bu hastalıklar akciğeri tutarak benzer değişiklikler yaparlar. Kuru öksürükle birlikte eforla nefes darlığının olması bu hastalıklarda sık görülen belirtilerdendir.
 • Akciğer zarı hastalıkları
 • Akciğer absesi
 • Akciğerin iyi huylu tümörleri; hamartom ve papillom gibi.
 • Akciğere sıçrayan diğer orgam kanserleri
 • Akciğer dışında göğüs boşluğunda oluşan tümörler, hava yollarına bası yaparak öksürüğü tetikleyebilirler.
 • Aort anevrizması nadir de olsa öksürüğe neden olabilir. Kalpten kanı vücuda dağıtan ana damardaki genişleme, balonlaşma solunum yollarına bası yaparak buna neden olabilir.
 • Akciğerin çeşitli mantar ve parazitler ile enfekte olması
 • Bronşektazi: Öksürüğün yanında bol miktarda balgam çıkarılır.
 • Psikojenik öksürük: Öksüğün altında bir neden bulunamaz. Boğmaca geçiren çocuklarda bir süre ‘tik’ haline gelmiş öksürükler görülebilir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/oksuruk/

Akciğer Kanseri | Acıbadem

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Sigaranın başlıca faktörlerden biri olduğu akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer alıyor. Oysa erken evrede yakalandığında hastalığın tedavi şansı yükseliyor.

Akciğer kanseri yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıyla başlıyor. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyüyor, daha ileri aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin, vb) yayılarak hasara yol açıyor.

Akciğer kanseri oldukça yaygın bir kanserdir. Tüm kanserlerin yüzde 12-16’sının, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 17-28’inin nedenini oluşturuyor. Üstelik hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alıyor.

Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor.

Oysa iki haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak biliniyor.

Öksürük hangi durumlarda akciğer kanseri belirtisi olabilir?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi doktorlarından; Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ilgaz Doğusoy, Akciğer Kanseri üzerine soruları cevaplıyor.

2. Göğüs Ağrısı

Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, aslında akciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken artıyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

3. Nefes Darlığı

Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabiliyor. Sinsi gelişen akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı, gerektiği şekilde önemsenmiyor.

Yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğunluğundan doktora gitmeyi ihmal ettiklerini belirtiyorlar.

Ancak akciğer kanserinde erken tanının hayati öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor.

4. İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Özellikle aktif sigara içen kişiler, iştahsızlığı olursa mutlaka bir doktora danışmalı. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından, ihmal edilmemeli.

5. Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü

Akciğer kanserinin belirtilerden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Buna karşın soğuk algınlığı gibi bir durum olmaksızın gelişen ses kısıklığında da doktora görünmek gerekiyor Teşhis için kişinin yakınmaları, öyküsü ve muayene bulguları oldukça önem taşıyor.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi doktorlarından; Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ilgaz Doğusoy, Akciğer Kanseri üzerine soruları cevaplıyor.

6. Halsizlik

Akciğer kanserinde çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik de atlanmaması gereken, sık görülen belirtiler arasında.

Türkiye’de çok yaygın olan demir eksikliği anemisinden mevsimsel şartlara, günlük hayatın yoğun koşuşturmacasından psikolojik sıkıntılara dek birçok nedenden kaynaklanabilen halsizlik günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladıysa ve solunum şikayetleri de eşlik ediyorsa akciğer taraması yaptırılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

7. Parmaklarda Çomaklaşma

El ve ayak parmaklarının uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşmasıyla oluşan çomaklaşmanın yavaş ve ağrısız gelişmesi, akciğer kanseri dışı nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Ancak hızlı ve ağrılı gerçekleşmesi, akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

8. Vücut Ağrısı

Ülkemizde özellikle sırt ve omuz ağrısı şikayetlerine sıkça rastlanırken, masa başı çalışanlar bunu çoğunlukla duruş bozukluğu ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın yol açtığı bir sorun olarak değerlendirebiliyor.

Oysa akciğer kanserinin yayılması durumunda sırt ağrısı, omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı, kol, bacak ağrısı ya da beyne sıçramışsa şiddetli baş ağrısı önemli belirtiler olarak kendini gösteriyor.

Boyunda ve köprücük kemiğinin üzerindeki bezelerde büyüme ise, özellikle akciğer kanserine işaret ediyor.

9. Sık Tekrarlayan Enfeksiyon

Bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sık tekrarlaması ve iyileşmemesi de akciğer kanserinin belirtilerinden. Özellikle 15 yıldan daha uzun süre günde bir paket sigara içen ya da sigarayı bırakmasının üzerinden 15 yıl geçmemiş olan kişilerde mutlaka yılda bir kez tarama öneriliyor.

Bilimsel çalışmalar; 55-74 yaş arasındaki yoğun sigara içme öyküsü olan kişilerde düşük doz akciğer tomografisi ile akciğer kanserini erken saptamanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Birinci evre denilen erken evrede tedavi ile başarı oranı yüzde 80-90’ı bulabilirken, uzun yıllar sigara içmiş kişilerin hiçbir şikayetleri bulunmasa da düzenli kontrole gitmeleri şart.

10. Göz Kapağında Düşme

Göz kapağında düşme ve göz bebeğinde küçülme ile yüzün aynı tarafında terleme olmaması da akciğer kanserine işaret edebiliyor. Bu durum tıpta Horner sendromu olarak isimlendiriliyor.

Eğer bu belirtilerden birine ya da birkaçına sahipseniz vakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun. Bu belirtilerin başka rahatsızlıkların göstergesi olabilir, mutlaka akciğer kanseri anlamına gelmeyebilir, ancak altında yatan nedenin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Hekiminiz akciğer kanserinden şüphelenirse ileri tetkik yöntemleriyle tanı koyacaktır. Akciğer kanserinin erken evrede teşhisi ile tedavi şansının yüzde 85-90’dır.

Akciğer Kanseri Riskini Azaltmak

Sigara, puro, pipo (tütün) içimi akciğer kanserinin bugün ispatlanmış en önemli risk faktörü.

Otuz yıl süreyle günde 1 paket sigara içenlerde, içmeyenlere göre risk 20 kat fazla. Sigaraya başlama yaşı 20’nin altında olanlarda, kendileri içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerde ve pipo, puro içicilerinde de risk yükseliyor. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra risk azalsa da, tamamen bitmiyor.

Ayrıca hava kirliliği, önceden akciğer hastalığı olması, ailesinde akciğer kanseri olması riski arttırıyor.

Tanı için pek çok yöntem kullanılıyor. Bu kanser, yakın bölgelerdeki lenf düğümlerine veya başka organlara yayılmadan önce nadiren belirti verdiğinden hastaların sadece yüzde 15 kadarına erken dönemde tanı konulabiliyor. Erken tanı, çoğu zaman tesadüfen, başka bir hastalık nedeniyle yapılan incelemeler sırasında ortaya çıkıyor.

Günümüzde akciğer kanserinin tanısında kullanılan kimi yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Radyolojik incelemeler (Akciğer grafisi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme, PET/CT) ek olarak balgam örneği incelemesi,
 • Bronşların endoskopik olarak değerlendirilmesi (bronkoskopi),
 • Bronkoskopik veya göğüs duvarından yapılan biyopsi,
 • Mediastendeki lenf bezlerinin değerlendirilmesi için mediastinoskopi ve video yardımlı torakoskopik cerrahi.

Genellikle Şöyle Bir Sıralama İzleniyor

Şikayetleri üzerine veya genel sağlık taraması gibi başka nedenlerle hekimle başvuran hastalarda, muayene neticesinde elde edilen bulgulara göre veya tarama kapsamında çekilebilen akciğer röntgeni ile BT neticesinde saptanan kitlelere nasıl yaklaşılacağı tespit edilerek biyopsi işlemi planlanıyor.

Hastaya bronkoskopi uygulanarak, akciğer biyopsisi yapılıyor. Bronskopi; ince bükülebilir bir tüple akciğerine ulaşılıp iğneyle parça alınıyor.

Kanser tanısı bu biyopsi örneğinin patolojik incelemesi sonucunda kesinleşiyor. Kanser tanısının konmasının ardından hastalığın yaygınlığının tespitinde PET/CT gibi yöntemler kullanılabiliyor.

Akciğer kanserlerinde tedavinin belirlenmesinde en önemli faktörler kanserin tipi ve evresi. Uygun hastalarda cerrahi yöntemlerle kanserin bulunduğu akciğer veya akciğer bölümü çıkartılabiliyor. Cerrahi için elverişli olmadığı düşünülen hastalarda ise kemoterapi uygulanabilmekte.

Bunların yanı sıra akıllı ilaçlar ve immünoterapi gibi yeni tedaviler de kanser hücrelerinin belirli özelliklere sahip olması durumunda kullanılabilir kimi yeni tedavi yöntemleri arasında.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

 • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak,
 • Pozitif düşünmek ve stresten uzak durmak,
 • Radyasyondan kaçınmak,
 • Katran, benzin, boya maddeleri, asbest vb. maddelerin solunmamasına dikkat etmek,
 • Hava kirliliğinden uzak durmak,
 • Sağlıklı beslenme düzenini korumak.

Источник: https://www.acibadem.com.tr/erkenteshis/akciger-kanserinin-10-belirtisi/

Akciğer Kanseri Belirtileri

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri belirtilerine özgü bir belirti olup olmadığı hastalar tarafından sıkça sorulur.

Sigara içen insanlar sigara içtikleri süre içerisinde acaba ben akciğer kanseri oluyor muyum, hangi belirti ortaya çıkarsa ben akciğer kanseri olduğumdan şüphelenmeliyim diye düşünürler ve bu soruyu sorarlar. Peki ne akciğer kanseri olduğunu gösterir?

Açıkçası akciğer kanseri olduğunuzu gösteren özel bir belirti yoktur. Akciğer kanseri belirtileri, bütün akciğer hastalıklarını taklit edebilir.

Yani öksürüğünüzde ki bir artış, göğüs bölgenizde ki ağrı, hatta zayıflama gibi belirtiler akciğer kanserine ait olabilir ama bütün her hastada ortaya çıkan öksürük, göğüs ağrısı, zayıflama gibi şikayetler tabi akciğer kanseri belirtileri değildir.

Bazen zaman zaman bazı hastalarda da öküsürük ile birlikte balgamla karışık kan gelmesi ortaya çıkabilir bu çok ciddi bir belirtidir bu durumda bir hekime başvurmayı gerektirir.

Fakat bizim akciğer kanseri belirtilerine verebileceğimiz en net cevap şudur; “Eğer uzun yıllar sigara içmişseniz, elinizde sigara varsa akciğer kanserinin belirtisi işte budur. Elinizde sigara varsa akciğer kanserine hazırlıklı olmanız lazım ve elinizde ki o sigarayı bir an önce kenara bırakmanız lazım.”

Akciğer Kanseri Evreleri

Akciğer Kanseri Evreleri ( Son Evre)Akciğer kanseri dört evreden oluşur veya dört aşama diyelim buna.

Bunlardan dördüncü evreyi tanımlamak gerekirse bu evrede kanser akciğerin dışında başka bir organa yayılmıştır.

Örneğin kemik, beyin, böbrek üstü bezleri, karaciğer veya diğer dokular, organlar yayılmıştır yani kanser akciğer içerisinde kalmamış, kan yoluyla vücudun başka organlarına da yayılmıştır. İşte buna da akciğerin son evresi diyoruz.

  İLGİLİ KONU:   Akciğer Kanseri Yaşam Süresi

Akciğerin üçüncü evresinde ise lenf bezlerine yayılır. Akciğer içerisinde ki kanserden uzakta ki lenf bezlerine yayılır. İkinci evrede ise kanserin çapı 5 cm üzerine çıkmıştır ve akciğere yakın olan lenf bezlerine yayılmıştır. Birinci evrede ise tümör çapı küçüktür ne lenf bezlerine ne de uzak bir organlara yayılmıştır.

 Akciğer kanserini görmek istemiyoruz ama göreceksek de mümkünse birinci ve ikinci evrede görelim isteriz çünkü bu evrede gördüğümüz kanser tedavi edilebilir kanserlerdir. Yani dört evre var bunlar içerisinde ne kadar erken teşhis edersek hastayı, hasta içinde bizim içinde o kadar kolay oluyor.

 Akciğer kanseri evrelerini kısa liste halinde göstermek gerekirse;

 • 1. Evre : Kanserin çapı küçüktür ve henüz hiçbir yere yayılmamıştır.
 • 2. Evre : Kanserin çapı 5cm üzerine çıkmıştır ve kanser bölgesinde ki lenf bezlerine yayılmıştır.
 • 3. Evre : Kanserli bölgeden uzakta bulunan lenf bezlerine yayılır.
 • 4. Evre : Kanser başka bir organa yayılmıştır (örneğin: kemik, beyin veya başka bir organ)

Akciğer Kanserinin Türleri Nelerdir?

Akciğer kanseri esas olarak iki gruptan oluşur. Bunlardan biri küçük hücreli dediğimiz grup, diğeride küçük hücreli dışında kalan grup. Bu iki grubun tedavi yaklaşımları tamamen farklıdır.

Kanserin %15’i küçük hücrelidir, %85’i de küçük hücreli dışında kalan kanserlerdir. Küçük hücreli grup, küçük hücreli olmayan gruba göre daha hızlı ilerler ve tedavileri kemoterapiyle yapılır.

Küçük hücreli olmayan grupta uygulanabiliyorsa cerrahi yöntem daha sık tercih edilir.

Akciğer Kanseri En Çok Kimlerde Görülür?

Akciğer kanseri, sigara içen insanlarda çıkan kanser türlerinin en önemlisinden biridir. Kanserler içerisinde en sık görülen akciğer kanseri, erkeklerde birinci sıradadır.

Yurt dışı araştırmaları ve de ülkemizde yapılan araştırmalara göre kanser istatistikleri göstermektedir ki; akciğer kanseri bütün kanserler içerisinde en sık görülen türdür erkekler arasında, kadınlar arasında da sıklığı gittikçe artmaktadır. Rakamlar vermek gerekirse 2013 yılında ABD’de 210.

000 üzerinde akciğer kanseri çıktı. Ülkemizde yapılan istatistiklerde bu rakamın yaklaşık 50.000 olduğunu gösteriyor.

Akciğer Kanseri Teşhisi

Akciğer kanseri olma riski olan grupta ki hastalar ki bunlar uzun yıllar sigara içmiş hastalardır.

Bu hastalar eğer bir hekime göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, balgamın da karışık kan gelmesi, zayıflama gibi veya benzer, veya herhangi bir belirtiyle gelmişse bu durumda akciğer kanserini teşhis etmek için kullanacağımız yöntemlerden birisi akciğer grafisi olabilir.

Ancak ne yazıkki düz akciğer grafisi akciğer kanserini teşhis etmekte yeterli bir yöntem değil.

 Akciğer grafileri sadece çok ilerlemiş dönemde, bir evrede olan akciğer kanserini gösterir.

Bu nedenle risk grubu dediğimiz belli bir sürenin üzerinde sigara içmiş, belli bir yaşın üzerinde ki hastalarda yakınmalar varsa bu hastalarda çektirilecek bilgisayarlı akciğer tomografisi ile teşhis etmek mümkün olacaktır.

Fakat eğer ayrıntılı teşhise girmek gerekirse o zaman hastanın nefes borusu içerisine giren bir ışıklı boruyla, bronkoskopi dediğimiz yöntemle nefes borusu içerisinde görülebilir tümör varsa bu tümörlerden biyopsi alınarak kanser teşhis edilebilir.

Bu da mümkün değilse tomografiyle akciğerde gördüğümüz bir lezyondan bazen iğneyle girerek biyopsi almak gerekebilir.

Bazı durumlarda ise bütün bunlar mümkün olmaz ve gereklide olmaz akciğer kanseri grafisinde yeni görülmüş, tomografide yeni görülmüş bir lezyonu sigara içmiş bir hastada bunun kanser olasılığı yüksek dersek endoskopik bir yöntemle bu lezyon tamamen çıkartılıp patoloji tarafından incelenerek teşhis edilir.

Akciğer Kanseri Tedavisi

Akciğer kanserinin üç ana tedavi yöntemi vardır. Bunlardan birincisi ilaç tedavisi ya da kemoterapi denilen yöntem.

Bu yöntemde hızla çoğalan kanser hücrelerini çoğalmasını durdurmak veya yavaşlatmaya yönelik olarak damar yolundan verilen ilaçlarla yapılan tedaviyi kastediyoruz. Diğer yöntem radyoterapi ya da ışın tedavisi dediğimiz yöntemdir.

Burada da belli cins ışınlar kullanılarak tümörlü bölgeye veya tümörün yayılmış olduğu bölgeye ışın vererek tümörün büyümesini durdurmak veya öldürmeye yönelik yöntemlerdir.

Diğer bir yöntemse cerrahi yöntem ya da ameliyat dediğimiz yöntemdir. Bu yöntemde de akciğerde yer alan tümör akciğerin loblarının, segmentlerinin ya da tamamının çıkartılması şeklindedir.

Bu tedavi yöntemleri belirli olarak bir öncelik taşımaz. Hangi tedavinin hangi hastada en iyi sonuç vereceğine karar vermek için bir kurul toplanması gerekir. Bu kurul içerisinde medikal onkolog, radyoonkolog, cerrah olmalı.

Ayrıca göğüs hastalıkları uzmanı, patolog, radyolog’un bulunduğu geniş bir kurulda hangi hastada hangi tedavi yöntemi veya yöntemlerinin uygun olduğuna karar vermek gerekir. Çünkü sadece bir uzmanın verdiği karar hasta için belki eksik bir tedavi anlamına gelmiş olabilir.

Bu nedenler sadece bir kurul içerisinde karar vermek gerekir.

Akciğer Kanserinde Ölüm Riski Var Mı?

Akciğer kanseri ameliyatının riskleri tahmin edildiği kadar yüksek değildir. Bugün literatürde, kitaplarda basılı rakamlar bütün dünyada %2.5 ile %5 arasında değişir.

Bu hastanın yaşıyla ilgili olabilir, hastanın ilave kalp hastalıkları olup olmaması gibi durumlarla ilgili olabilir. %2.5 ve %5 son derece kabul edilebilir bir orandır. Hiçbir ameliyat yoktur ki ameliyat riski 0 olsun.

 Akciğer kanseri ameliyatında da ortaya çıkabilecek riskler gerekli önlemler alınırsa bu oranlar bile son derece düşük rakamlara indirilebilir.

Источник: https://bilgidevi.com/akciger-kanseri-belirtileri/

Akciğer Kanserini Ortaya Çıkartan Belirtiler Nelerdir ve Teşhis Edilmesi

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri erken dönem içinde bir belirti göstermez. Genelde ilerleyen evrelerinde fark edilir ve belirti gösterir. Bundan dolayı genel sağlık açısından bir sorun olduğunda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmak gerekir.

İçindekiler

 • Akciğer Kanseri ve Belirtileri
 • Diğer Belirti Çeşitleri
 • Kaynaklar

Akciğer Kanseri ve Belirtileri

Akciğer kanserinin ilk belirtileri olarak tanımlamak olan seçenekler erken dönem içinde meydana gelmez. Yani bu kanser türü erken dönemde kendisini ortaya çıkartacak olan belirtileri oluşturmaz.

Hastalık ilerleyene kadar birçok kişiye tanı koyulmaz. Bundan dolayı genelde erken evrede tanı koyulmadığından hastalık ile mücadele etmekte zorlaşır.

Akciğer kanseri belirtileri konusunda dikkat edilecek detaylar arasında;

Öksürük; akciğer kanseri konusunda meydana gelen ilk belirti öksürüktür. Öksürük bir insanı öldürecek gibi zorlar. Solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı ile ilişkili olan bir öksürük bir iki hafta içinde kaybolur.

Kalıcı olan öksürük ise akciğer kanseri belirtileri kapsamında olabilir. İlk belirtileri kapsamında öksürüğün kuru veya mukus üreten inatçı bir durumda olmasından şüphelenmek gerekir.

Bu kapsamda uzman hekime başvurulduğunda akciğerler dinlenir ve röntgen çekimi yapılır.

Kronik Öksürük; özellikle sigara kullanımı yapan kişilerin kronik öksürükteki değişimlere dikkat etmesi gerekir. Sık şekilde öksürmeye başlanırsa, öksürük daha derinden gelirse, ses kısıksa, öksürürken kan geliyorsa ve olağan dışı şekilde mukus salgısı varsa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Nefes Almadan Değişimler; akciğer kanseri ilk belirtileri arasında genelde ilk evre kapsamında nefes darlığı meydana gelir.

Kanser hücresi bir hava yolunda bloke meydana getirirse, daraltırsa ya da göğüs bölgesinde tümör sıvısı oluşursa solunumda değişiklikler meydana gelir.

Nefes darlıkları hissedildiğinde, merdiven çıkarken ya da bir yere tırmanırken nefes alma konusunda zorlanma oluştuğunda mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Göğüs Bölgesinde Ağrı; akciğer kanseri ilk belirtileri arasında sırtta, omuzda ve göğüste ağrı ortaya çıkabilir. Keskin, sabit, aralıklı bir göğüs ağrısı mevcutsa hemen uzmana başvurup klinik muayene olması gerekir.

Ağrılar belli bir bölgede sınırlı olup olmadığı konusunda da kişilerin dikkatli olması gerekir.

Akciğer kanseri göğüs bölgesinde ağrılara sebep olduğundan genişleyen lenf düğümleri, göğüs duvarında oluşan metastaz akciğer çevresinde astar veya plevra denilen veya kaburga kaynaklı olabilir.

Hırıltı; solunum yollarında daralma meydana geldiğinde, tıkandığında veya iltihaplanma olduğu zaman, nefes alırken ciğerlerde üfleme ve hırıltı ortaya çıkabilir. Hırıltı sorunu birden daha çok neden bağlı olarak oluşabilmektedir. Bunun yanında hırıltılı solunum aynı zamanda akciğer kanseri semptomudur. Bundan dolayı da muayene esnasında uzmanların dikkatini çekmektedir.

Diğer Belirti Çeşitleri

Kısık Ses; seste önemli düzeyde bir değişim meydana gelmişse, çevreden sesinizin oldukça derinden geldiği söyleniyorsa, keskin ya da küt şekilde çıkıyorsa uzman tarafından kontrol edilmeniz gerekir.

Seste meydana gelen kısıklık basit bir soğuk algınlığından kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Yalnız iki haftadan daha uzun sürerse bu durum ciddi bir risk meydana geldiğine işaret edebilir.

Akciğer kanseri gırtlak, tümör, ses kutusunu kontrollerini sağlayan sinirler etkilediği zaman ortaya çıkabilir.

Kilo Kaybı; açıklaması olmayan kilo kayıpları akciğerlerde ya da farklı bölgelerde meydana gelen bir kanser türüne işaret edebilir.

Kanserin meydana gelmesi ile ortaya çıkan aşırı düzeyde zayıflama kanserli hücrelerin enerjiyi aşırı düzeyde kullanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Kilo verme ile alakalı bir eylem yapılmadıysa ve hızlı şekilde kilo kayıpları oluşmuşsa kesinlikle uzmana başvurarak gerekli muayenenin yapılması gerekir.

Kemik Ağrısı; kemiklerde yayılım gösteren kanser sırt ve vücudun farklı bölgelerinde ağrılara sebep olabilir. Hatta bu ağrılar sırt üstü yatarken ve geceleri fazlasıyla rahatsız edici olabilir.

Kas ve kemik ağrılarını ayırt etmek insanlar için zor olabilir. Kemiklerde meydana gelen ağrılar geceleri kötüleşir ve hareket ettikçe zorlar. Ayriyeten akciğer kanseri bazen omuz, kol ya da boyun ağrısı ile ilişkilidir.

Sızlanmalara ve ağrılara özen göstermek gerekir.

Baş Ağrısı; kanserli hücre beyine yayılmışsa baş ağrısı bunun belirtileri arasında yer alabilir. Meydana gelen tüm baş ağrıları tabii ki kanser ve metastazları ile alakalı değildir.

Bazı durumlarda akciğerlerde bulunan tümörde bası meydana getirebilir. Ayrıca vücutta kanserli hücrelerden kaynaklı olarak ortaya çıkan basınçta baş ağrılarına sebep olabilir.

Bundan dolayı uzman hekime kısa süre içinde başvurmak sorunlara kısa sürede tanı koymaya yardımcı olur.

Akciğerlerden çekilecek olan grafiler erken evre ve kanserin erken belirtileri konusundan etkili bir çözüm değildir.

2011 yılından yapılan bir araştırmaya göre düşük dozlarda yapılan CT taramalarının akciğerlerde meydana gelen kanser türlerini grafilere öre daha kolay belirlediği ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada akciğer kanseri riski yüksek 53.

454 kişiye rastgele düşük doz BT taraması veya bir röntgen çekilmiştir. Düşük doz CT taramalarında akciğer kanseri vakaları daha fazla tespit edilmiştir. Düşük doz BT grubunda hastalığa göre daha az ölüm vardır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/akciger-kanserinin-ilk-belirtileri.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть