Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

içerik

Akciğer Kanseri | Acıbadem

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Sigaranın başlıca faktörlerden biri olduğu akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer alıyor. Oysa erken evrede yakalandığında hastalığın tedavi şansı yükseliyor.

Akciğer kanseri yapısal olarak normal akciğer dokusundan olan hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalarak akciğer içinde bir kitle (tümör) oluşturmasıyla başlıyor. Burada oluşan kitle öncelikle bulunduğu ortamda büyüyor, daha ileri aşamalarda ise çevre dokulara veya dolaşım yoluyla uzak organlara (karaciğer, kemik, beyin, vb) yayılarak hasara yol açıyor.

Akciğer kanseri oldukça yaygın bir kanserdir. Tüm kanserlerin yüzde 12-16’sının, kansere bağlı ölümlerin ise yüzde 17-28’inin nedenini oluşturuyor. Üstelik hem kadın hem de erkeklerde kansere bağlı ölümlerde birinci sırada yer alıyor.

Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında yer alan öksürük, çoğunlukla başka nedenlere bağlı olduğu düşünülerek yeterince önemsenmiyor.

Oysa iki haftadan uzun süren, giderek artan ve nedeni belirlenemeyen inatçı öksürük, akciğer kanserinin temel göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı balgamda kan görülmesi veya balgam renginin koyu kahverengi olması da akciğer kanserinde önemli belirtiler olarak biliniyor.

Öksürük hangi durumlarda akciğer kanseri belirtisi olabilir?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi doktorlarından; Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ilgaz Doğusoy, Akciğer Kanseri üzerine soruları cevaplıyor.

2. Göğüs Ağrısı

Yine pek çok nedenden kaynaklanabilen göğüs ağrısı da, aslında akciğer kanserinin temel belirtileri arasında yer alıyor. Göğüs ağrısı derin nefes alırken, öksürürken veya gülerken artıyorsa zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekiyor.

3. Nefes Darlığı

Nefes darlığı ve hırıltılı soluma gibi solunumsal belirtiler akciğer kanserinin tüm evrelerinde ortaya çıkabiliyor. Sinsi gelişen akciğer kanserinin önemli bir göstergesi olan nefes darlığı, gerektiği şekilde önemsenmiyor.

Yaşlı ve kilolu kişiler nefes darlığını yaşlarına bağlarken, genç kişiler de işlerinin yoğunluğundan doktora gitmeyi ihmal ettiklerini belirtiyorlar.

Ancak akciğer kanserinde erken tanının hayati öneme sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor.

4. İştahsızlık ve Kilo Kaybı

Özellikle aktif sigara içen kişiler, iştahsızlığı olursa mutlaka bir doktora danışmalı. Nedeni belirlenemeyen kilo kaybı da akciğer kanserinin önemli belirtileri arasında yer aldığından, ihmal edilmemeli.

5. Ses Kısıklığı ve Yutma Güçlüğü

Akciğer kanserinin belirtilerden biri olan ses kısıklığı ve yutma güçlüğü de tıpkı diğer belirtiler gibi birçok nedenden kaynaklanabiliyor. Buna karşın soğuk algınlığı gibi bir durum olmaksızın gelişen ses kısıklığında da doktora görünmek gerekiyor Teşhis için kişinin yakınmaları, öyküsü ve muayene bulguları oldukça önem taşıyor.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir?

Acıbadem Kadıköy Hastanesi doktorlarından; Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ilgaz Doğusoy, Akciğer Kanseri üzerine soruları cevaplıyor.

6. Halsizlik

Akciğer kanserinde çabuk yorulma, sürekli yorgunluk hissi ve halsizlik de atlanmaması gereken, sık görülen belirtiler arasında.

Türkiye’de çok yaygın olan demir eksikliği anemisinden mevsimsel şartlara, günlük hayatın yoğun koşuşturmacasından psikolojik sıkıntılara dek birçok nedenden kaynaklanabilen halsizlik günlük hayatı olumsuz etkilemeye başladıysa ve solunum şikayetleri de eşlik ediyorsa akciğer taraması yaptırılmasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

7. Parmaklarda Çomaklaşma

El ve ayak parmaklarının uçlarındaki yumuşak dokunun şişip yuvarlaklaşmasıyla oluşan çomaklaşmanın yavaş ve ağrısız gelişmesi, akciğer kanseri dışı nedenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Ancak hızlı ve ağrılı gerçekleşmesi, akciğer kanseri belirtileri arasında yer alıyor.

8. Vücut Ağrısı

Ülkemizde özellikle sırt ve omuz ağrısı şikayetlerine sıkça rastlanırken, masa başı çalışanlar bunu çoğunlukla duruş bozukluğu ve uzun saatler bilgisayar başında çalışmanın yol açtığı bir sorun olarak değerlendirebiliyor.

Oysa akciğer kanserinin yayılması durumunda sırt ağrısı, omuz ağrısı, kürek kemiği ağrısı, kol, bacak ağrısı ya da beyne sıçramışsa şiddetli baş ağrısı önemli belirtiler olarak kendini gösteriyor.

Boyunda ve köprücük kemiğinin üzerindeki bezelerde büyüme ise, özellikle akciğer kanserine işaret ediyor.

9. Sık Tekrarlayan Enfeksiyon

Bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonlarının sık tekrarlaması ve iyileşmemesi de akciğer kanserinin belirtilerinden. Özellikle 15 yıldan daha uzun süre günde bir paket sigara içen ya da sigarayı bırakmasının üzerinden 15 yıl geçmemiş olan kişilerde mutlaka yılda bir kez tarama öneriliyor.

Bilimsel çalışmalar; 55-74 yaş arasındaki yoğun sigara içme öyküsü olan kişilerde düşük doz akciğer tomografisi ile akciğer kanserini erken saptamanın mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Birinci evre denilen erken evrede tedavi ile başarı oranı yüzde 80-90’ı bulabilirken, uzun yıllar sigara içmiş kişilerin hiçbir şikayetleri bulunmasa da düzenli kontrole gitmeleri şart.

10. Göz Kapağında Düşme

Göz kapağında düşme ve göz bebeğinde küçülme ile yüzün aynı tarafında terleme olmaması da akciğer kanserine işaret edebiliyor. Bu durum tıpta Horner sendromu olarak isimlendiriliyor.

Eğer bu belirtilerden birine ya da birkaçına sahipseniz vakit geçirmeden bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurun. Bu belirtilerin başka rahatsızlıkların göstergesi olabilir, mutlaka akciğer kanseri anlamına gelmeyebilir, ancak altında yatan nedenin araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Hekiminiz akciğer kanserinden şüphelenirse ileri tetkik yöntemleriyle tanı koyacaktır. Akciğer kanserinin erken evrede teşhisi ile tedavi şansının yüzde 85-90’dır.

Akciğer Kanseri Riskini Azaltmak

Sigara, puro, pipo (tütün) içimi akciğer kanserinin bugün ispatlanmış en önemli risk faktörü.

Otuz yıl süreyle günde 1 paket sigara içenlerde, içmeyenlere göre risk 20 kat fazla. Sigaraya başlama yaşı 20’nin altında olanlarda, kendileri içmediği halde sigara dumanına maruz kalan pasif içicilerde ve pipo, puro içicilerinde de risk yükseliyor. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra risk azalsa da, tamamen bitmiyor.

Ayrıca hava kirliliği, önceden akciğer hastalığı olması, ailesinde akciğer kanseri olması riski arttırıyor.

Tanı için pek çok yöntem kullanılıyor. Bu kanser, yakın bölgelerdeki lenf düğümlerine veya başka organlara yayılmadan önce nadiren belirti verdiğinden hastaların sadece yüzde 15 kadarına erken dönemde tanı konulabiliyor. Erken tanı, çoğu zaman tesadüfen, başka bir hastalık nedeniyle yapılan incelemeler sırasında ortaya çıkıyor.

Günümüzde akciğer kanserinin tanısında kullanılan kimi yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Radyolojik incelemeler (Akciğer grafisi, Bilgisayarlı Tomografi, Manyetik Rezonans Görüntüleme, PET/CT) ek olarak balgam örneği incelemesi,
 • Bronşların endoskopik olarak değerlendirilmesi (bronkoskopi),
 • Bronkoskopik veya göğüs duvarından yapılan biyopsi,
 • Mediastendeki lenf bezlerinin değerlendirilmesi için mediastinoskopi ve video yardımlı torakoskopik cerrahi.

Genellikle Şöyle Bir Sıralama İzleniyor

Şikayetleri üzerine veya genel sağlık taraması gibi başka nedenlerle hekimle başvuran hastalarda, muayene neticesinde elde edilen bulgulara göre veya tarama kapsamında çekilebilen akciğer röntgeni ile BT neticesinde saptanan kitlelere nasıl yaklaşılacağı tespit edilerek biyopsi işlemi planlanıyor.

Hastaya bronkoskopi uygulanarak, akciğer biyopsisi yapılıyor. Bronskopi; ince bükülebilir bir tüple akciğerine ulaşılıp iğneyle parça alınıyor.

Kanser tanısı bu biyopsi örneğinin patolojik incelemesi sonucunda kesinleşiyor. Kanser tanısının konmasının ardından hastalığın yaygınlığının tespitinde PET/CT gibi yöntemler kullanılabiliyor.

Akciğer kanserlerinde tedavinin belirlenmesinde en önemli faktörler kanserin tipi ve evresi. Uygun hastalarda cerrahi yöntemlerle kanserin bulunduğu akciğer veya akciğer bölümü çıkartılabiliyor. Cerrahi için elverişli olmadığı düşünülen hastalarda ise kemoterapi uygulanabilmekte.

Bunların yanı sıra akıllı ilaçlar ve immünoterapi gibi yeni tedaviler de kanser hücrelerinin belirli özelliklere sahip olması durumunda kullanılabilir kimi yeni tedavi yöntemleri arasında.

Akciğer Kanserinden Korunma Yolları

 • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerden uzak durmak,
 • Pozitif düşünmek ve stresten uzak durmak,
 • Radyasyondan kaçınmak,
 • Katran, benzin, boya maddeleri, asbest vb. maddelerin solunmamasına dikkat etmek,
 • Hava kirliliğinden uzak durmak,
 • Sağlıklı beslenme düzenini korumak.

Источник: https://www.acibadem.com.tr/erkenteshis/akciger-kanserinin-10-belirtisi/

Akciğer Kanserini Ortaya Çıkartan Belirtiler Nelerdir ve Teşhis Edilmesi

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri erken dönem içinde bir belirti göstermez. Genelde ilerleyen evrelerinde fark edilir ve belirti gösterir. Bundan dolayı genel sağlık açısından bir sorun olduğunda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmak gerekir.

İçindekiler

 • Akciğer Kanseri ve Belirtileri
 • Diğer Belirti Çeşitleri
 • Kaynaklar

Akciğer Kanseri ve Belirtileri

Akciğer kanserinin ilk belirtileri olarak tanımlamak olan seçenekler erken dönem içinde meydana gelmez. Yani bu kanser türü erken dönemde kendisini ortaya çıkartacak olan belirtileri oluşturmaz.

Hastalık ilerleyene kadar birçok kişiye tanı koyulmaz. Bundan dolayı genelde erken evrede tanı koyulmadığından hastalık ile mücadele etmekte zorlaşır.

Akciğer kanseri belirtileri konusunda dikkat edilecek detaylar arasında;

Öksürük; akciğer kanseri konusunda meydana gelen ilk belirti öksürüktür. Öksürük bir insanı öldürecek gibi zorlar. Solunum yolu enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı ile ilişkili olan bir öksürük bir iki hafta içinde kaybolur.

Kalıcı olan öksürük ise akciğer kanseri belirtileri kapsamında olabilir. İlk belirtileri kapsamında öksürüğün kuru veya mukus üreten inatçı bir durumda olmasından şüphelenmek gerekir.

Bu kapsamda uzman hekime başvurulduğunda akciğerler dinlenir ve röntgen çekimi yapılır.

Kronik Öksürük; özellikle sigara kullanımı yapan kişilerin kronik öksürükteki değişimlere dikkat etmesi gerekir. Sık şekilde öksürmeye başlanırsa, öksürük daha derinden gelirse, ses kısıksa, öksürürken kan geliyorsa ve olağan dışı şekilde mukus salgısı varsa mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Nefes Almadan Değişimler; akciğer kanseri ilk belirtileri arasında genelde ilk evre kapsamında nefes darlığı meydana gelir.

Kanser hücresi bir hava yolunda bloke meydana getirirse, daraltırsa ya da göğüs bölgesinde tümör sıvısı oluşursa solunumda değişiklikler meydana gelir.

Nefes darlıkları hissedildiğinde, merdiven çıkarken ya da bir yere tırmanırken nefes alma konusunda zorlanma oluştuğunda mutlaka uzman hekime başvurmak gerekir.

Göğüs Bölgesinde Ağrı; akciğer kanseri ilk belirtileri arasında sırtta, omuzda ve göğüste ağrı ortaya çıkabilir. Keskin, sabit, aralıklı bir göğüs ağrısı mevcutsa hemen uzmana başvurup klinik muayene olması gerekir.

Ağrılar belli bir bölgede sınırlı olup olmadığı konusunda da kişilerin dikkatli olması gerekir.

Akciğer kanseri göğüs bölgesinde ağrılara sebep olduğundan genişleyen lenf düğümleri, göğüs duvarında oluşan metastaz akciğer çevresinde astar veya plevra denilen veya kaburga kaynaklı olabilir.

Hırıltı; solunum yollarında daralma meydana geldiğinde, tıkandığında veya iltihaplanma olduğu zaman, nefes alırken ciğerlerde üfleme ve hırıltı ortaya çıkabilir. Hırıltı sorunu birden daha çok neden bağlı olarak oluşabilmektedir. Bunun yanında hırıltılı solunum aynı zamanda akciğer kanseri semptomudur. Bundan dolayı da muayene esnasında uzmanların dikkatini çekmektedir.

Diğer Belirti Çeşitleri

Kısık Ses; seste önemli düzeyde bir değişim meydana gelmişse, çevreden sesinizin oldukça derinden geldiği söyleniyorsa, keskin ya da küt şekilde çıkıyorsa uzman tarafından kontrol edilmeniz gerekir.

Seste meydana gelen kısıklık basit bir soğuk algınlığından kaynaklı olarak da meydana gelebilir. Yalnız iki haftadan daha uzun sürerse bu durum ciddi bir risk meydana geldiğine işaret edebilir.

Akciğer kanseri gırtlak, tümör, ses kutusunu kontrollerini sağlayan sinirler etkilediği zaman ortaya çıkabilir.

Kilo Kaybı; açıklaması olmayan kilo kayıpları akciğerlerde ya da farklı bölgelerde meydana gelen bir kanser türüne işaret edebilir.

Kanserin meydana gelmesi ile ortaya çıkan aşırı düzeyde zayıflama kanserli hücrelerin enerjiyi aşırı düzeyde kullanmasından kaynaklı olarak ortaya çıkar.

Kilo verme ile alakalı bir eylem yapılmadıysa ve hızlı şekilde kilo kayıpları oluşmuşsa kesinlikle uzmana başvurarak gerekli muayenenin yapılması gerekir.

Kemik Ağrısı; kemiklerde yayılım gösteren kanser sırt ve vücudun farklı bölgelerinde ağrılara sebep olabilir. Hatta bu ağrılar sırt üstü yatarken ve geceleri fazlasıyla rahatsız edici olabilir.

Kas ve kemik ağrılarını ayırt etmek insanlar için zor olabilir. Kemiklerde meydana gelen ağrılar geceleri kötüleşir ve hareket ettikçe zorlar. Ayriyeten akciğer kanseri bazen omuz, kol ya da boyun ağrısı ile ilişkilidir.

Sızlanmalara ve ağrılara özen göstermek gerekir.

Baş Ağrısı; kanserli hücre beyine yayılmışsa baş ağrısı bunun belirtileri arasında yer alabilir. Meydana gelen tüm baş ağrıları tabii ki kanser ve metastazları ile alakalı değildir.

Bazı durumlarda akciğerlerde bulunan tümörde bası meydana getirebilir. Ayrıca vücutta kanserli hücrelerden kaynaklı olarak ortaya çıkan basınçta baş ağrılarına sebep olabilir.

Bundan dolayı uzman hekime kısa süre içinde başvurmak sorunlara kısa sürede tanı koymaya yardımcı olur.

Akciğerlerden çekilecek olan grafiler erken evre ve kanserin erken belirtileri konusundan etkili bir çözüm değildir.

2011 yılından yapılan bir araştırmaya göre düşük dozlarda yapılan CT taramalarının akciğerlerde meydana gelen kanser türlerini grafilere öre daha kolay belirlediği ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmada akciğer kanseri riski yüksek 53.

454 kişiye rastgele düşük doz BT taraması veya bir röntgen çekilmiştir. Düşük doz CT taramalarında akciğer kanseri vakaları daha fazla tespit edilmiştir. Düşük doz BT grubunda hastalığa göre daha az ölüm vardır.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: https://akciger.info/akciger-kanserinin-ilk-belirtileri.html

Erken Akciğer Kanseri Belirtileri

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!
Akciğer kanserinin erken dönemdeki 9 belirtisi Genel Bakış

İnatçı öksürük1.

'dan çıkmayacak öksürük! –1 ->

Geride kalan yeni bir öksürük için uyanık olun. Soğuk algınlığı ya da solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkili bir öksürük bir iki hafta içinde kaybolacak, ancak kalıcı bir öksürük akciğer kanseri semptomu olabilir.

Kuru veya mukus üreten inatçı bir öksürüğü atmaya cazip olun. Hemen doktorunuza danışın. Akciğerlerinizi dinleyecekler ve bir röntgen çekimi veya başka testler isteyebilirler.

Öksürük değişikliği2.

Öksürüğü değiştirme

Özellikle sigara içiyorsanız, kronik öksürükteki değişikliklere dikkat edin. Daha sık öksürüyorsanız, öksürüğünüz daha derindir veya ses kısıktır; kan dökülürseniz veya olağandışı miktarda mukusta doktora randevu vermeniz gerekir. Bir aile üyesi veya arkadaşı bu değişiklikleri deneyimlediyse, doktorlarını ziyaret etmelerini önerirler.

Nefes alma değişiklikleri3. Nefes alma değişiklikleri

Nefes darlığı veya kolayca sarılmış olma olasılığı akciğer kanseri semptomlarıdır. Akciğer kanseri bir hava yolunu tıkadığı veya daralması veya göğüste bir akciğer tümörü sıvısı oluşması durumunda nefes değişikliği meydana gelebilir.

Rüzgarlı hissettiğinizde veya nefes darlığı fark ettiğinizde dikkatinizi çekin. Merdiven tırmanışından veya bir zamanlar kolay bulduğu görevleri yerine getirdikten sonra nefes almanın zor olduğunu düşünüyorsanız, onu görmezden gelme.

Göğüs ağrısı4. Göğüs bölgesinde ağrı

Hava yolları daraldığında, bloke edildiğinde veya iltihaplanırsa, nefes alırken ciğerler wheezing veya ıslık sesi çıkarırlar. Hışıltı, birden fazla nedene bağlı olabilir, bazıları benign ve kolaylıkla tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, hırıltılı solunum aynı zamanda akciğer kanseri semptomudur, bu nedenle doktorunuzun dikkatini çeker. Hışıltılaşmanın astım veya alerjilerden kaynaklandığını düşünmeyin.Doktorunuzun sebebini doğrulamasını sağlayın.

Hoarseness6. Raspy, ses sesleri

Düşüş Akciğer kanseri veya başka bir kanser tipiyle açıklanamayan 10 kilo veya daha fazla kilo kaybı olabilir. Kanser olduğunda, ağırlık düşmesi enerji kullanan kanser hücrelerinden kaynaklanabilir. Aynı zamanda, vücudun gıdalardan enerji kullanması yönündeki değişikliklerden kaynaklanıyor olabilir.

Kilo vermeye çalışmadıysanız, kilonuzda bir değişiklik yazmayın. Sağlığınızdaki bir değişime bir ipucu olabilir.

Kemik ağrısı8. Kemik ağrısı

Kemiklere yayılmış akciğer kanseri, sırt veya vücudun diğer bölgelerinde ağrı yaratabilir. Bu acı, sırt üstü dinlenirken geceleri daha da kötüye gitebilir. Kemik ve kas ağrılarını ayırt etmek zor olabilir. Kemik ağrısı gece genellikle daha kötüdür ve hareketle birlikte artar.

Buna ek olarak, akciğer kanseri bazen omuz, kol ya da boyun ağrısı ile ilişkilidir, ancak bu daha az görülür. Sızlanmalarınıza ve ağrılarına özen gösterin ve bunları doktorunuzla tartışın.

Daha fazla bilgi: Kemik ağrısı “

Baş ağrısı 9. Baş ağrısı

Göğüs röntgeni erken tespitte etkili değildir 2011 araştırmasına göre düşük doz BT taramalarının akciğer kanseri mortalitesini yüzde 20 azalttığı gösterilmiştir.

Çalışmada, akciğer kanseri riski yüksek 53, 454 kişi rasgele seçilerek atanmıştır. düşük doz CT taraması veya bir röntgen ışını Düşük doz BT taramaları daha çok akciğer kanseri vakası tespit etti Düşük doz CT grubunda hastalığa nazaran daha az ölüm vardı.

Devamını oku: CT ( bilgisayarlı tomografi taraması) “

Risk faktörleri Yüksek riskli kişiler

Çalışma, ABD Önleme ive Services Task Force, akciğer kanseri riski yüksek kişilerin düşük doz CT taramaları alması yönünde bir taslak öneri yayınlamasını istemektedir. Tavsiye şu kişiler için geçerlidir:

30 paket yılı veya daha fazla sigara öyküsü olup şu an sigara içen

 • yaşları 55-80 arası
 • son 15 yıl içinde sigara içmiş
 • TakeawayTakeaway > Akciğer hastalığına bağlı semptomlardan herhangi biriyle karşılaşıyorsanız ya da yüksek risk taşıyan insanlar için geçerli olan kriterlerden herhangi birini yerine getiriyorsanız, düşük doz BT taramasının sizin için uygun olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

Akciğer kanseri teşhisi konan insanların yaklaşık yüzde 40'ında hastalık ilerledikten sonra tanı konur. Tanısı konanlardan üçte birinde kanser evre 3'e ulaştı. Düşük dozda BT taramasının yapılması çok yararlı bir ölçüm olabilir.

Источник: https://tr.oldmedic.com/early-signs-of-lung-cancer-6514

Akciğer kanseri ve öksürük arasındaki bağlantı nedir?

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Herkes soğuk algınlığı sonrası öksürük hissi yaşadı ya da sessiz bir odada öksürük için gerekliydi.

Bu sorunlara rağmen öksürük aslında çok değerli ve yararlı bir amaca hizmet ediyor. Öksürük, akciğerlerin potansiyel mikropları veya zararlı maddeleri temizlemesine yardımcı olan koruyucu bir etkidir.

Ancak bazen, öksürük soğuk algınlığı veya enfeksiyon ile bağlantılı değildir ve her seferinde haftalarca aylarca sürebilir. Bu, insanların öksürüklerinin akciğer kanseri gibi daha ciddi bir şeyin belirtisi olduğunu merak etmelerine veya endişelenmelerine neden olabilir.

Bu makale öksürük ile akciğer kanseri arasındaki bağlantının, birisinin bir doktoru ne zaman görmesi gerektiği de dahil olmak üzere gözden geçirilmektedir.

Öksürük ve akciğer kanseri

Her öksürük akciğer kanserinin varlığını işaret etmez. Bununla birlikte, birçok kişi tanı anında kronik öksürük veya “gitmeyecek olan öksürük” ten şikayet eder.

Bir öksürük, aşağıdaki listede bulunanlar gibi diğer belirtilerle ilişkiliyse, kontrol altına almak için doktora başvurmayı gerektirir:

 • kan ya da pas renginde balgam öksürük
 • nefes darlığı
 • göğüs ağrısı

Akciğer kanseri ile ilişkili bir öksürük kuru ya da ıslak olabilir. Herhangi bir zamanda meydana gelebilir ve hatta gece kadar uykuyu etkileyecek kadar şiddetli olabilir.

Akciğer kanseri belirtileri

Akciğer kanserine bağlı kalıcı veya kötüleşen öksürük dışında birçok semptom vardır.

Bu belirtilerin bazıları şunlardır:

 • devam eden göğüs ağrısı
 • kan tükürme
 • nefes darlığı
 • ses hırıltı veya ses kısıklığı
 • yutma problemleri
 • iştah kaybı
 • kilo kaybetmek
 • yorgunluk ve yorgunluk
 • pnömoni veya bronşit gibi sık görülen akciğer enfeksiyonları

Öksürük nedenleri

Birisinin öksürmesinin birçok nedeni vardır. Kısa süreli öksürük neden olabilir:

 • Soğuk algınlığı, pnömoni veya bronşit gibi bir enfeksiyon
 • saman nezlesi gibi bir alerji
 • solunan toz, duman veya enkaz
 • astım veya KOAH gibi uzun süreli bir solunum rahatsızlığı

Bazen kısa süreli öksürük kronik veya kalıcı bir öksürüğe dönüşebilir. Bu olduğunda, aşağıdaki faktörlerden biri olabilir:

 • Kronik bronşit veya zatürre gibi uzun süreli solunum yolu enfeksiyonu.
 • Astım, nefes darlığına, göğsün sıkılmasına ve hırıltıya neden olur.
 • Saman nezlesi gibi alerjiler.
 • Sigara içmek. Sigara içenlerde kronik öksürük, “sigara içen öksürük” olarak da bilinir ve hava yollarını tahriş eden duman ve diğer kalıntıların sonucudur.
 • Akciğerlerdeki hava yollarının genişlemesi olan bronşektazi.
 • Postnazal damla, boğazda damlayan ve öksürüğü tetikleyen mukusdur. Bu genellikle soğuk algınlığı veya alerjiyle ilişkilidir.
 • Mide asidinin yiyecek borusuna geri aktığı gastroözofageal reflü hastalığı (GERD). Boğaz asit tarafından tahriş olur ve öksürüğü tetikler.
 • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığını tedavi etmek için kullanılan ACE inhibitörleri gibi ilaçlar.

Ne zaman doktora görünmek

Çoğu öksürük birkaç gün içinde birkaç hafta içinde ortaya çıkar.

Öksürüğün devam etmesi veya kan veya göğüs ağrısının öksürmesi gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkması durumunda doktora başvurulması önemlidir.

Bir doktoru hemen görmek, öksürüğün nedenini belirlemenize yardımcı olabilir ve daha ciddi bir şey olmadığından emin olabilir.

Teşhis

İlk olarak, doktor kapsamlı bir tıbbi öykü alacak ve fiziksel bir sınav yapacaktır. Aile ve kişisel tıbbi öyküyü sormanın yanı sıra, doktor öksürük, nefes darlığı ve diğer belirtiler hakkında bilgi isteyecektir.

Fizik muayenede doktor, kalp ve akciğerleri dinleyecek ve öksürüğün diğer enfeksiyon nedenleri ya da postnazal damlama gibi olası nedenlerini araştıracaktır.

Tarih ve fiziksel bulgulara bağlı olarak, doktor ek testler isteyebilir. Bu, aşağıdaki gibi görüntüleme testlerini içerebilir:

 • bir göğüs röntgeni
 • Kedi tarama
 • PET taraması
 • MRG

Bu sonuçlara dayanarak akciğer kanseri şüphesi varsa, doktor şüpheli hücrelerden biyopsi almak isteyecektir. Bir doktor bunu deriden akciğer dokusuna bir iğne geçirerek yapabilir.

Başka bir yol ise, küçük bir tüpün burun ve akciğerlere sokulduğu bronkoskopidir. Küçük bir örnek tüpün içinden çıkarılır ve analiz edilir.

Patolog olarak adlandırılan bir uzman, kanser olup olmadığını belirlemek için mikroskop altında hücre örneklerine bakacaktır. Kanser varsa, onlar da türünü ve ne kadar ilerlediğini öğreneceklerdir.

Akciğer kanseri teşhisi konulursa, doktor akciğerlerin ötesine yayılıp yayılmadığını görmek için ek testler isteyebilir.

Araştırmacılar ayrıca bir kanserin nasıl davrandığını etkileyebilecek bazı genetik belirteçler bulmuşlardır. Bu, saldırgan olup olmadığını veya hızlı bir şekilde yayıldığını veya belirli hormonlara duyarlı olup olmadığını içerir.

Bazı doktorlar, bu genetik belirteçleri aramak için genetik testler isteyeceklerdir. Geleneksel tedavilerden daha etkili olabilecek yeni ilaçlar olduğu için olumlu sonuçlar bazen tedavi kararları vermede yardımcı olabilir.

Tedavi seçenekleri

Akciğer kanseri için en iyi tedavi, tümörün ve onu çevreleyen sağlıksız hücrelerin tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Kaldırma genellikle büyüme küçük olduğunda ve sadece yakın dokulara yayıldığında sadece bir seçenektir.

Radyasyon veya kemoterapi bazen kanserli hücrelerin tümünün ortadan kaldırılmasını veya yok edilmesini sağlamak için verilir.

Bir tümör önemli ölçüde yayıldığında, artık çıkarılabilir veya iyileştirilemez. Doktor, başka komplikasyonları önlemek ve semptomları tedavi etmek için radyasyon veya palyatif bakım önerebilir.

Yeni hedefli terapiler, belirli insan gruplarında veya belirli kanser türlerinde daha başarılı olabilir.Bunlar, sigara içmeyen kadın veya belirli genetik belirteçlerin taşıyıcılarını içerir.

Doktor, bu tip tedavilerden birinin yararlanıp yararlanamayacağına yardımcı olabilir.

Görünüm

Akciğer kanseri teşhisi konan birinin görünümü, teşhis edildiğinde kanserin evresine bağlıdır.

Genel olarak, küçük bir kansere sahip olan ve vücudun diğer bölgelerine yayılmayan biri, yayılan agresif bir kanser formuna sahip olandan çok daha iyi bir görünüme sahiptir.

Erken teşhis ve tedavi, hayatta kalan akciğer kanserinin olasılığını arttırmak için çok önemlidir. Erken saptamayı daha zor hale getiren hiçbir tarama testi yoktur.

Akciğer kanserini önlemenin en iyi yolu, sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamak ve mümkün olduğunda sigara dumanından kaçınmaktır. Sigara içmeme veya sigarayı bırakmamaya ek olarak, sigara dumanından kaçınmak önemlidir.

Aile öyküsü ya da sigara içme öyküsü temelinde akciğer kanseri gelişme riski yüksek olan birisi, mümkün olan en kısa sürede doktorlarıyla olağandışı semptomları tartışmalıdır. Bu semptomlar, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya kanla birlikte ortaya çıkan sürekli öksürüğü içerir.

Источник: https://trmedbook.com/akciger-kanseri-ve-oksuruk-arasindaki-baglanti-nedir/

Akciğer Kanseri Belirtileri

Öksürük, Akciğer Kanserinin Belirtisi Olabilir!

Akciğer kanseri, diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi kanser hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalması sonucunda meydana gelir.

Hastalıksız bir insan vücudunda hücreler, sadece yeni hücrelere ihtiyaç olduğunda çoğalır. Belirli etkenler sonucunda normal hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla tümör adı verilen kitleler oluşur.

Kitlelerin kötü huylu olması halinde kanser hastalığından söz edilebilir.

Akciğer kanseri yaşam süresi, kanserin hangi evrede olduğu ile yakından ilişkilidir. Akciğer kanseri evreleri 4 ana gruba ayrılır. İlk evrede kanser sadece akciğerlere, ikinci evrede ise göğüs bölgesine yayılmış durumdadır.

Üçüncü evreye gelindiğinde ise kanser hücreleri yine göğüs bölgesi civarındadır ancak daha büyük tümörler gözlenir. Akciğer kanseri son evresinde ise kanser, çeşitli organlarda sıçramış durumdadır. Bu nedenler diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı ve tedavi yaşamsal öneme sahiptir.

Bu açıdan insanların akciğer kanseri belirtileri, hastalığın nedenleri ve tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgilere sahip olması çok önemlidir.

Artık herkesin bildiği üzere Akciğer kanserinin başlıca nedenlerinden biri sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalmaktır. Ancak akciğerlerin maruz kalabileceği başka şeylerde kansere yola açabilir.

1. Sigara kullanımı
Tüketilen her bir sigara akciğer kanserine yakalanma riskini artırır. Özellikle içerisinde bulunan kimyasallar, sigarayı diğer tüm tütün mamullerinden daha riskli kılar.

Nargile, pipo ya da puro kullanımı da akciğer kanserine sebep olabilir. Pasif içicilik olarak tabir ettiğimiz sigara tüketilen ortamlarda bulunma durumu da akciğer kanserine sebep olan faktörler arasında yer alır.

2. Asbest maddesi ve radon gazına maruz kalmak
Asbest, ısıya ve çoğu kimyasala dayanıklı, lifli bir mineraldir.

Bu özelliğinden dolayı tekstil, inşaat, çimento, kimya ve kağıt endüstrisi başta olmak üzere birçok alanda kullanılan asbest maddesi, akciğer kanserine neden olduğu fark edilince birçok ülke tarafından yasaklandı.

Ülkemizde de 2010 yılından bu yana yasak olan bu maddeye uzun yıllar boyunca maruz kalmış kişilerin akciğer kanserine yakalanma riskleri yüksek.

Zehir bir endüstri gazı olan radon da akciğer kanserine neden olan faktörler arasında yer alıyor. Radon, radyoaktif uranyum atomunun doğal olarak parçalanması sonucu oluşur.

Kendisi de radyoaktif bir özelliğe sahip olan radonun akciğerlerdeki dokularda birikmesi, kanseri hücrelerin oluşmasına sebep olur.

Radon gazı havadan solunabilmesinin dışında daha çok toprak, kaya, maden gibi alanlarda yer alır.

3. Genetik yatkınlık
Genetik yatkınlık, diğer tüm kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinin nedenlerinde de öne çıkan bir faktör. Birinci derece akrabalarında akciğer kanseri geçmişi bulunan kişiler hayatlarının ilerleyen zamanlarında, başkalarına göre daha fazla kansere yakalanma riskine sahipler.

4. Diğer nedenler

 • Büyük şehirlerdeki hava kirliliği: Taşıtlardan ya da üretim tesislerinden yayılan zehirli gazlar yaşam alanları çevresinde birikerek hava kirliliği sorunun meydana getirir. Bu tehli gazlara uzun süre maruz kalındığında akciğerlerde doku ölümlerine ve kanserli hücrelerinin oluşumuna şahit olunur.
 • Dizel yakıtların egzos dumanlarına maruz kalma: Dizel motorlardan çıkan partiküller akciğerlere nüfuz ederek tümör oluşturabilir.

AKCİĞER KANSERİ BELİRTİLERİ

Akciğer kanserinin belirtileri, kanserin akciğerin neresinde yayıldığına ya da hangi aşamada olduğuna göre değişir. Aynı zamanda akciğer kanseri ilk aşamalarda hiçbir belirti göstermeden de yayılabilir. Bu kanser türünde genel olarak belirtiler standart kanser belirtileri gibi görülebilir.

Bunlar içerisinde aşağıdaki belirtilerin görülmesi ise doktora başvurma gerektiği anlamına gelmektedir.

Akciğer kanserinin belirtileri, kanserin akciğerin neresinde yayılmış olduğuna ya da hangi aşamada olduğuna göre değişir. Aynı zamanda ilk aşamada hiçbir belirtiye rastlanmadan da kanser hücreleri yayılabilir.

 • Geçmeyen öksürük
 • Göğüste ağrı
 • Omuzlarda başlayıp kolun dışına doğru yayılan ağrı (eğer kanser sinir hücrelerine sıçramışsa)
 • Seste kısıklık
 • Yutkunma zorluğu
 • Görüşte bulanıklık
 • Baş ağrısı
 • Vücut parçalarında hissizlik
 • Nöbet geçirme

Aşağıdaki belirtiler ise mutlaka kanser şüphesiyle doktora başvurulmasını gerektiren ciddi durumlardır.

 • Tükürükte kan görme
 • Sürekli devam eden solunum yolu hastalıkları
 • İnatçı öksürük
 • Nefes almada yaşanan güçlük
 • Sebepsiz kilo kaybı ve güçsüzlük

AKCİĞER KANSERİNİN TANI VE TEŞHİS YÖNTEMLERİ

Yukarıdaki belirtilerini gösteren ve doktora başvuran hastalara uygulanan aşağıdaki yöntemler ile akciğer kanserine işaret eden bir bulgu olup olmadığı değerlendirilir.

 • Göğüs röntgeni: Akciğer filmi çekilerek kitle oluşumu kontrol edilir.
 • Tomografi: Filmden farklı olarak daha detaylı ve kesin tarama yapılır.
 • PET: Vücuda verilen ilaçlar yardımıyla tümör gelişen yerlerin tespiti sağlanır.
 • Kemik taraması: Tümörün kemiklere yayılıp yayılmadığı tespit edilir.
 • Biyopsi: Akciğerden şırınga ile parça alınarak ayrıntılı analiz yapılır.
 • Kan testi: Kandaki bağışıklık sistemi elemanları izlenir.

AKCİĞER KANSERİ TEDAVİSİ

Kanser tedavisi için uygulanan yöntemler, hastanın yaşı, genel sağlık öyküsü, kanserin hangi evrede olduğu gibi faktörlere bağlı olarak planlanır. Başlangıç aşamasındaki kanser hastaları için yöntemlerden biri yeterli olurken kimi hastalara birkaç yöntemin birden uygulanmasına gereksinim duyulabilir.

1. Ameliyat
Kanserli tümörün cerrahi olarak alınması işlemidir. Ancak bunun için kanserin erken evrelerinde olunması şarttır. Ameliyat her zaman kesin tedavi anlamına gelmez. Çünkü kanser belirlenen alandan daha fazlasına yayılmış ve tümörlerin tamamı alınamamış olabilir.

2. Radyoterapi
Radyoterapi tedavisinde x-ışınları kullanılarak kanserli hücrelerin öldürülmesi hedeflenir. Bu yöntem cerrahi operasyona ihtiyaç duymadan özel makinelerle gerçekleştirilir.

Ameliyat olamayacak durumda olan ya da tümörün yayıldığı alanlar ameliyatla ulaşılamayacak kadar derin olan hastalarda tercih edilir. Vakaların çoğunda tümörü küçültmek ya da büyümesini durdurmak hedeflenir.

Bu sebeple çoğu zaman diğer tedavi yöntemleri ile beraber uygulanır.

3. Kemoterapi
Kemoterapi kanserli hücrelerin büyümesini engellemeye ve sayısını azaltmaya yarar, daha çok diğer tedavi yöntemleriyle birlikte uygulanır.

Kemoterapi tedavisinde çok çeşitli ilaçlar kullanıldığı için bu ilaçların etkilerini bastıracak ilaçlar da tedavi programına dahil edilir.

Bugüne kadar kullanılan ilaçlardan platinyum bazlı olanların akciğer kanseri tedavisinde daha etkili olduğu saptanmıştır.

4. İmmunoterapiİleri seviyede akciğer kanseri olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Tedavi programının amacı, tümöre karşı mücadele eden bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Ancak ilaç çeşitliliği az ve pahalı bir tedavi yöntemidir.

PARTNER Minik Hüdaverdi'ye bir de şimdi bakınKaraciğer Yetmezliği BelirtileriDış Gebelik Belirtileri

Источник: https://www.mynet.com/akciger-kanseri-belirtileri-1220177-mykadin

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть