Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Gece Öksürüğü Nasıl Durdurulur

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Öksürük; başta trake ve üst solunum yolu hastalıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığın ortak belirtilerinden biridir. Etkili bir tedavi uygulayabilmek için öksürüğe eşlik eden diğer belirtilerin de doğru değerlendirilmesi oldukça büyük önem taşımaktadır.

Öksürük ile ilgi bilinmesi gereken ilk şey öksürüğün bir hastalık olmadığıdır. Öksürük, boğaz ve solunum yollarını temizlemek için vücut tarafından geliştirilen bir savunma mekanizmasıdır. Öksürük, birçok farklı şekilde gerçekleşebilmektedir.

Öksürük türlerini balgamlı – balgamsız ya da kronik – akut olmak üzere iki farklı şekilde sınıflandırmak mümkündür. Balgamsız öksürük, genellikle sert şiddetli ve kurudur. Uzun süre devam ederse boğazda oldukça ciddi bir tahriş oluşturabilir.

Bunun yanında bir de boğazda oldukça rahatsız edici bir gıcık ve kaşıntı hissine neden olabilir. Eğer öksürük ile birlikte bir de balgam adı verilen ve mukustan oluşan, akışkan bir sıvı geliyorsa buna da “prodüktif yani balgamlı öksürük” denir.

Balgamlı ve iltihaplı olan öksürüğün birçok farklı sebebi bulunabilmektedir. Balgamlı ya da kuru fark etmez, öksürük eğer 3 hafta ve daha uzun süre aralıksız olarak devam ediyorsa bu tip öksürüklere kronik öksürük adı verilmektedir.

Kronik öksürük astım ya da alerjik nedenlere bağlı olabileceği gibi genetik nedenlerden dolayı da oluşuyor olabilir. Akut öksürük enfeksiyonları, öksürük türlerinin sonuncusudur. Akut öksürük de farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Bu hastalıklar sinüzit, farenjit, zatürre, nezle ve akciğerlere yabancı cisim kaçması gibi nedenler olarak sıralanabilir. Kronik öksürükler tedavi edilmediği zaman bazen senelerce sürebilir.

Öksürüğün bulaşıcı olmayan sebepleri nelerdir?

Öksürük pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Öksürüğe neden olabilen başlıca hastalıklar aşağıda ki gibi sıralanabilir:

 • Nezle
 • Grip
 • Zatürre
 • Farenjit
 • Astım
 • Alerjik enfeksiyonlar
 • Geniz akıntısı
 • Reflü
 • Kalp yetmezliği
 • Tüberküloz
 • Akciğerde sıvı toplanması gibi hastalıklar ve bunlar dışında birçok farklı hastalık da kuru öksürüğe neden olabilmektedir.
 • Sinüzit
 • Bronşit ya da sigara kullanmak ise balgamlı öksürüğe neden olabilir. Bununla birlikte; kronik kulak problemleri, çok uzun süreli olarak kullanılan tansiyon ilaçları ve en önemli neden olarak sigara kullanımı da öksürük nedenleri arasında sıralanmaktadır. Öksürük zaman zaman psikolojik nedenler ile de ortaya çıkabilmektedir.

Doğru bir tedavi yöntemi uygulayabilmek için öksürüğün süresinin ve şeklinin doğru bir şekilde tahlil edilebilmesi gerekmektedir. Doğru tahlil edilemeyen öksürüğe doğru tedavi yönteminin uygulanması pek mümkün değildir.

En sık görülen öksürük türleri bulaşıcı olan ve bulaşıcı olmayan öksürükler olarak ikiye ayrılabilmektedir.

Astım, reflü, kalp yetmezliği gibi her hangi bir mikrop ya da bakteriden kaynaklanmayan hastalıklardan dolayı oluşan öksürük, bulaşıcı olmayan öksürük türüdür.

Diğer Notlar:  Sigara Öksürüğü: Kurtulma Yöntemleri

Öksürük hangi hastalıkların belirtisi olarak kabul edilmektedir?

Birçok hastalığın en belirgin göstergelerinden biri öksürüktür. Uzmanlar öksürüğün meydana geliş şekli, zamanı, sıklığı ve şiddetine bakarak kişinin sağlık durumu hakkında fikir sahibi olabilirler. Öksürük bir hastalık nedeni ile ortaya çıkabileceği gibi genetik faktörlerden de kaynaklanıyor olabilmektedir.

Öksürüğün başlıca göstergesi olan hastalıklar aşağıda ki gibi sıralana bilmektedir:

 • Geceleri ortaya çıkan, Şiddetli, kuru ve balgamsız öksürük çoğu zaman viral üst solunum yolu enfeksiyonuna ya da alerjik etmenlere bağlıdır.
 • Geniz akıntısı, sinüzit, baş ağrısı ve gastroösefageal reflüye bağlı öksürükler kişi uykuya daldıktan hemen sonra ortaya çıkmaktadır.
 • Egzersiz, aşırı ve hızlı hareket, gülme ve ağlama gibi ani durumlarda artan öksürük genellikle astıma işaret etmektedir.
 • Kaba, boğuk, sert ve şiddetli ve daha çok havlar tarzda ortaya çıkan öksürük krupta görülmektedir. – – Gürültülü, metalik ve derinden değil de boğazdan gelen öksürük, trakeit adı verilen solunum yolu enfeksiyonunun göstergesi olabilmektedir.
 • Boğmaca adı verilen hastalık türünde öksürük nöbet şeklinde hastayı boğacak gibi ve haykırır tarzdadır.
 • Pnömoni (zatürre) ve tüberkülozda ise öksürük şiddetli ve kurudur.
 • Bronşiektazi, akciğer apsesi, verem, kistik fibrozis gibi akciğer hastalıklarında ise öksürük balgamlı bir şekilde gözlemlenmektedir.

Özellikle sigara tüketen kişilerde zaman içinde solunan sigara dumanına bağlı olarak bronşlar aşırı miktarda balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli olarak devam ederse, öksürüğün artmasına ve dahası kronik hale gelmesine bile neden olabilmektedir.

Bu hastalar, öksürüklerinin yalnızca sigaradan kaynaklı oluştuğunu düşünerek, fazla ciddiye almazlarve bir doktora görünme gereği duymazlar.

Ancak, öksürük ile birlikte gelen balgamda kan gördüklerin anda öksürüğün başka bir nedene de bağlı olabileceğinden şüphelenerek doktora başvururlar.

Bu durum da yani öksürüğün başta ciddiye alınmaması da öksürüğün altında yatan ve ağır sonuçlar doğurabilecek olan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilmektedir. Dahası kan gibi ciddi bir belirti görmediklerinde doktora hiç gitmezler ve eğer ciddi bir hastalık varsa bunu da öğrenemezler.

Şiddetli öksürük krizleri, özellikle de şiddetli ve kuru öksürükler kişilerde öksürük nöbetlerine neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, kusma, baş dönmesi ve hatta bayılma ile sonuçlanabilmektedir.

Çok şiddetli öksürükler kasları yıpratır, vücudu yorar ve hastanın direncini oldukça düşürür, bu durum da idrar kaçırılmasına kadar birçok olumsuz sonuca neden olabilir.

Göğüs kafesinde ve kaburga bölgesinde ağrılara ve kemiklerin incinmesine neden olarak fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok farklı ve oldukça ciddi soruna yol açabilmektedir.

Diğer Notlar:  Ev Şartlarında Öksürük Nasıl Tedavi Edilir

Öksürükleri yumuşatmak için, birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Eğer öksürük süresi 15 günü geçtiyse nasıl gerçekleştiğine, sıklığına ve şiddetine bakmaksızın muhakkak bir doktora gidilmesi ve tahlillerin yapılması gerekmektedir.

Tahlil sonuçlarında öksürüğün ciddi bir nedeninin olmadığı saptanırsa o zaman ilaç kullanmadan bitkisel yöntemlerle de öksürüğü geçirmek ve tedavi etmek mümkündür. Öksürüğü yumuşatan ve hatta öksürüğü tamamen geçiren birçok bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Öksürüğe bire bir çare olan bu tedavi yöntemlerinden bazıları aşağıda yer almaktadır.

Bu tedavi yöntemlerinden en etkili olanlarından biri ballı süttür. Ballı süt öksürüğe oldukça iyi gelmektedir. Sıcak 1 bardak sütün içerisine 1 yemek kaşığı bal karıştırarak özellikle yatmadan hemen önce sıcak sıcak tüketilen ballı süt boğazı yumuşatmakta ve tahriş olan bölgeleri onarmaktadır. Ayrıca ballı süt soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğü de kısa sürede tamamen geçirecektir.

Öksürük tedavisi için balı, içine bir miktar karabiber atarak da tüketebilirsiniz. Karabiber mikropları öldürme ve enfeksiyonları geçirme etkisine sahiptir. Bunun yanında, en çok etki gösteren öksürük şurubunun da günde en az 2-2,5 LT su tüketimi olduğu unutmayın. Yeterli miktarda su tüketmediğiniz takdirde öksürük için uygulayacağınız tedavi yöntemleri de fayda göstermeyecektir.

Öksürük tedavisinde kullanılan bir diğer doğal tedavi yöntemi ise İki tatlı kaşığı dut pekmezi ve karabiber ile hazırlanan ev yapımı kür iledir. Doğal dut pekmezinin içine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve her gün günde bir kaşık alın. Kısa süre içinde öksürüğün tamamen geçtiğini göreceksiniz.

Bu doğal ve ev yapımı kür hem yetişkinlerde ve hem de çocuklarda rahatlıkla kullanılabilir.

Öksürük tedavisinde oldukça etkili olan karabiberin bir diğer kullanım şekli de bal iledir. 1 tepeleme çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak hastaya verilir. Ardından da ılık süt içirilir. Bu yöntem yetişkinler için de oldukça etkilidir.

Özellikle çocuklarda etkili olan nişasta kürü de mükemmel bir doğal öksürük kesicidir. Hazırlanması ise oldukça basittir. 1 yemek kaşığı nişastayı yeterli miktarda suyla kaynatıp içine limon suyu ya da portakal suyu ekleyin, içine biraz da tatlandırmak için pekmez ya da bal ekleyin. Bu karışımı hastaya ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesildiğini göreceksiniz.

Diğer Notlar:  Öksürükte Etkili Masaj Teknikleri

Bıldırcın yumurtasının özellikle çocuklar için ne kadar faydalı olduğunu bilmeyen yoktur. Bıldırcın yumurtasının faydalarından biri de güçlü bir öksürük kesici olmasıdır. Bir adet bıldırcın yumurtasını bir su bardağının içine kırın. Üzerine bir kaşık bal ekleyip karıştırın.

Son olarak da bir bardak oda sıcaklığında ki sütü karışımın üzerine ilave edin. 15 gün süreyle her sabah aç karnına bu kürü çocuğunuza içirin. Öksürüğün geçtiğini ve alerjik şikayetlerin de ortadan kalktığını göreceksiniz.

Bu kürün düzenli olarak en az üç ay uygulanması gerekmektedir.

Yetişkinlerde öksürük tedavisi çocuklarınkine oranla bünye daha dayanıklı olduğu için daha çok çeşitli yöntemler kullanılarak uygulanabilmektedir.

Eğer özel bir alerjisi bulunmuyorsa bitkisel ve doğal öksürük tedavisi yöntemlerinin hemen hemen hepsi yetişkinlere uygulanabilmektedir.

Yetişkinlerde de eğer öksürük bu doğal tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa muhakkak bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Öksürük tedavisi uygulandığı sırada hastanın muhakkak sıcak ve steril ortamda bulunması gerekmektedir. Çünkü hem çocuklarda ve hem de yetişkinlerde öksürüğü en çok tetikleyen etmenler özellikle soğuk hava ve mikroplu, bakterili ve dumanlı havalardır. Öksürük bir çeşit solunum yolu rahatsızlığı olduğundan havanın temiz ve steril olması tedavi açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Öksürük tedavisinde tıbbi ilaçlar ne zaman ve hangi durumlarda kullanılmalı?

Öksürük eğer 15 günden fazla sürdüyse muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Uzmanlar ilk 15 günlük öksürüğün normal olarak kabul edildiğini ve herhangi bir tedavi gerektirmediğini ve hatta bu 15 günlük öksürüğün bünyenin savunma mekanizması için faydalı olabileceğini söylemektedirler.

Ancak öksürüğün süresi 15 günü geçtiyse ve bu süreçte şiddeti azalmadan devam ediyorsa o zaman muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Doktor yaptığı tahliller sonucunda öksürüğün ciddi bir hastalıktan kaynaklamadığını tespit ederse o zaman ilk olarak doğal tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Bu tedavi yöntemlerinden yukarıda detaylı bir şekilde bahsedilmiştir. Eğer öksürük doğal tedavi yöntemleri ile geçmiyorsa o zaman doktor kontrolünde tıbbi ilaçlar kullanılmalıdır. Sağlık sektöründe öksürük kesici olarak kullanılan oldukça etkili ilaçlar bulunmaktadır.

Bu ilaçları kullanırken doktorun önerdiği sıklık ve doz asla aşılmamalıdır.

Источник: https://trkbb.com/oksuruk/gece-oksurugu-nasil-durdurulur.html

Öksürük Geçirme Yolları

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Kış aylarında havaların çok soğuk olduğu zamanlarda birtakım sebeplerden dolayı öksürük ortaya çıkmaktadır. Bu dönem içerisinde öksürüğe yakalanmayan neredeyse yok denecek kadar az olmaktadır. Özellikle sonbahar ve aynı zamanda kış aylarında, havaların soğuması ile birlikte virüsleri bakteriler çoğalmaya başlamaktadır.

Bu nedenle çok kolay bir şekilde hastalığa yakalanma ihtimali de buna bağlı olarak artmaktadır. İnsan vücudunda birtakım sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan öksürük, solunum yollarını temizleme işlevine sahip olan mekanizmanın en önemli parçalarından biri olmaktadır.

Bu mekanizma hareketi ile tüm solunum yolları yabancı olan cisimlerden, birikmiş bir şekilde olan mukuslardan ve aynı zamanda hava kirliliğinden korumaktadır. İnsan vücudunda yer alan hava yollarında zarar verici ya da tahriş edici en küçük yabancı bir cisim, beyinde bulunan öksürük merkezine anında sinyal, mesaj göndermektedir.

Oradan alınan mesaj hemen göğüs kaslarına aktarılır ve daha sonra öksürük ile hava yollarını tahriş eden cisimden kurtulmaktadır. Bir mikrop insan vücudunun en önemli organlarından olan akciğerlere ya da bronşlara dolduğu anda iltihap ortaya çıkmaktadır. Bu durumda öksürüğe neden olan bir tahriş kaynağını ortaya çıkarmaktadır. Öksürük genel olarak iki türlü meydana gelmektedir.

Öksürük türlerinden birincisi kuru öksürüktür, bu öksürük çeşidi sigara, duman ve tozdan dolayı boğazın tahriş olması kaynaklanmaktadır. İkinci öksürük çeşidi ise virüs, bakteri kaynaklı olan enfeksiyondan meydana gelen mukus, balgam ve cerahati dışarıya atılan öksürük olmaktadır.

İnsan vücudunda bazı sebeplerden dolayı ortaya çıkan öksürüğün tedavisi de aynı zamanda, neyden kaynaklandığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Eğer kuru öksürüğün sebebi sigara, hava kirliliği gibi tahriş edici bir faktörse belirli bir süre sonra kendi kendine geçecektir.

Bu tür durumlarda uygun bir havalandırma ve aynı zamanda havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Eğer öksürük enfeksiyondan kaynaklanıyor ise, birtakım antibiyotiklerle tedavisi sağlanmaktadır.

Enfeksiyondan kaynaklanan öksürük, yabancı maddelerin akciğerde yer almaması için, kesilmeyip, aksine daha çok desteklenmektedir.

İnsan vücudunda yer alan nefes yolları ve boğazın açık olması, temiz kalması için bazı durumlarda öksürük ortaya çıkmaktadır. Bu durumda öksürüğün insan vücudu için çok önemli bir görevi bulunmaktadır.

Çünkü öksürük gibi bir refleks sayesinde mikroplar, boğazı tahriş edici maddeleri duman, mukus ya da diğer bazı sıvılar nefes yollarına ya da akciğere kadar ulaşamaz.

İnsan vücudunda yer alan nefes yollarında bulunan sinir uçları beyne bir mesaj, sinyal gönderilmesi durumunda öksürük ortaya çıkmaktadır. Havanın ani ya da güçlü bir şekilde dışarı atılması ile nefes yollarında yer alan yabancı cisimlerden arındırılmaktadır.

İnsan vücudu için öksürüğün çok fazla faydası bulunmaktadır ancak öksürüğün çok fazla olduğu dönemlerde insan sağlığında ters giden bir şeylerin olduğu anlamına gelmektedir.

Bazı durumlarda öksürük çok uzun süre devam etmektedir, bu tür durumlarda buna bağlı olarak aynı zamanda, göğüs ağrısı, halsizlik ya da sersemlik gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda uykuyu uzun süre bölen öksürükler de farklı bir hastalığın belirtisi olmaktadır.

Öksürük genel olarak balgamlı olup olmamasına ve aynı zamanda ne kadar süre devam ettiğine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda ortaya çıkan kuru öksürük uzun süre devam etmektedir. Yaş öksürük ise balgamlı bir şekilde olan öksürüktür. Yaş öksürüğün diğer bir adı ise prodüktif öksürüktür.

Ayrıca sadece geceleri insanları uykusundan uyandıran bir öksürük çeşidi de bulunmaktadır. Öksürük aynı zamanda insan boğazında yer alan yabancı bir cismi temizleme süresi kadar kısa sürebilir ya da günlerde, haftalarca da devam edebilir.

Uzun süreli öksürüklere genel olarak virüsler neden olmaktadır ve bu çeşit öksürükler zaman içerisinde kendi kendine tedavisiz olarak iyileşmektedir.

Öksürüğün Belirtileri

Bazı zamanlarda birtakım sebeplere bağlı olarak öksürük ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunda yer alan solunum yolları zarlarında meydana gelen birtakım rahatsızlık nedeniyle ciğerlerdeki havanın aniden ve aynı zamanda gürültülü bir şekilde dışarı atılması durumuna verilen isimdir.

Öksürüğün nedenleri arasında bademcik iltihabı, grip, çok fazla sigara içmek ye da sigara dumanına çok uzun süre maruz kalmak, soğuk içecekler tüketmek, göğsü üşütmek, boğmaca ve aynı zamanda sıtma gibidir.

İnsan vücudunda yer alan solunum yollarının iç yüzeyini kaplayan zarların iltihaplanması durumunda, buna bağlı olarak mukus salgısı artmaktadır ve bu zar kolay bir şekilde tahriş olma özelliğine sahip olmaktadır. Öksürük sayesinde mukus salgısının fazlası dışarı atılmaktadır.

Öksürecek olan kişi ilk olarak derin bir nefes alır, daha sonra ses tekleri arasında yer alan belirli bir aralığı kapatıp ve göğüs boşluğu basıncını arttırınca bazı kasları kasmaktadır.

Bu durumdan sonra ses telleri aralığı aniden açılır ve insan vücudunda yer alan solunum yolundaki hava hızlı, şiddetli bir şekilde dışarı atılmaktadır. İçeride bulunan havanın hızlı bir şekilde dışarı atılması sonucunda, çok fazla oranda olan salgılar ve bazı tahriş edici maddeler hızla insan vücudunun dışına çıkarılmaktadır.

İnsan vücudunda birtakım sebepler sonucunda meydana gelen öksürük eğer enfeksiyon kaynaklı ise birtakım belirtileri bulunmaktadır. Öksürük virüsten, bakteriden kaynaklanıyorsa genel olarak üst solunum yolu hastalıklarından birisi ortaya çıkmış olmaktadır.

Mesel, kış aylarında en çok görülen üst solunum yolu hastalıkları arasında yer alan grip ve nezlenin, en belirgin belirtilerinden biridir. Eğer bir insan nezle ise hastalığının görülen semptomları arasında öksürük de yer almaktadır.

Öksürük enfeksiyonel bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, tedavisi için mutlaka ilaç kullanmak gerekmektedir. Nezle hastalığında ateş, halsizlik, boğaz ağrısı ve baş ağrısı gibi belirtiler de görülmektedir.

Eğer öksürük sadece anlık bir durumda oluşmuşsa ve kısa süreli ise tedavi etmeye gerek yoktur, o zaten kısa bir süre sonra kendi kendine geçecektir. Öksürük mide asidinin yemek borusuna gelmesi sonucu ortaya çıkan reflü hastalığının bir belirtisi de olabilir.

Özellikle yatağa girdiğinizde sırt üstü uyuma pozisyonuna geldiğinizde mide asitlerinin yemek borusuna geçişi daha kolay olmaktadır. Bu durumda kuru bir öksürük ortaya çıkmaktadır. Öksürüğün meydana gelmesi sonucunda başınızı ve vücudunuzun üst kısmını biraz yukarı kaldırmak öksürüğünüzü azaltacaktır.

Öksürüğün Geçirme Yolları

Bazı sebeplerden dolayı meydana gelen öksürük eğer kısa süreli ise kendi kendine geçecektir, bu durumda herhangi bir tedavi uygulamaya gerek yoktur.

Ama öksürük bir hastalıkla beraber başlamış ama uzun bir süredir geçmemişse bu durumda bir tedavi uygulamak gerekmektedir. Öksürüğün uzun bir süre geçmemesi insanları çok rahatsız eden bir durum olmaktadır.

Gıcık şeklinde olan kuru öksürüğü tedavi etmek için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal tedavi yöntemleri,

Karabiber Çayı : Öksürük kuru bir şekilde ya da herhangi bir enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmiş ise, karabiberle hazırlanan çayını içebilirsiniz. Karabiber, dolaşımı ve aynı zamanda balgam akışını hareketlendirmektedir.

Karabiber çayının içerisine balın ilave edilmesi durumunda öksürük tamamen yatışmaktadır ve bu çay aynı zamanda doğal bir antibiyotik etkisi göstermektedir. Karabiber çayını hazırlamak için ilk olarak bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, iki yemek kaşığı bal ile bir fincanda iyice karıştırılır.

Daha sonra üzerine kaynar su dökülür ve on beş dakika demlenme sürecinden sonra süzülür. Biraz ılık bir hale gelince içebilirsiniz. Karabiber çayı öksürüğü kısa bir sürede geçirecektir.

Kekik – Bal : İnsan vücudunda yer alan üst solunum yolları enfeksiyonlarına, yani bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonuna sahip olan bireylerde öksürük ortaya çıktığı için, öksürüğü geçirmek için kekik kullanılmaktadır. Kekik yaprağı öksürük için ideal bir besin maddesidir.

Limon – Karabiber – Tuz : Öksüğünüzün geçmesi için uygulayacağınız bu yöntemde ilk olarak bir limonu dörde bölün. Bir parçasının üzerine karabiber ve tuz ilave edin.

Öksürüğün tedavi sürecinin hızlanması için mutlaka limon tüketin.

Limon aynı zamanda yüksek bir oranda C vitamini içerdiği için insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini de güçlendirir, nefes alıp, verişinizi düzenler.

Источник: https://evdesifa.com/oksuruk-gecirme-yollari/

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir ve Tedavileri

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında  soğuk algınlığı  ve grip başı çekmektedir. Soğuk algınlığıyla grip halk arasında çoğu kez karıştırılır.

Soğuk algınlığı çeşitli virüsler tarafından oluşturulan hafif seyirli, üst solunum yolları bulgu ve belirtileriyle seyreden ve dünyada en fazla görülen hastalık tablosudur.Soğuk algınlığına yaklaşık 200 kadar virüs neden olur.

Diğer pek çok virüs başka organ ve sistemlerde infeksiyon meydana getirirken başlangıç dönemlerinde soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açabilir.Bundan kaynaklı soğuktan kaynaklanan hastalıklar hakkında size bilgiler vermek isteriz.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar Nelerdir? 

Soğuktan kaynaklanan bir çok hastalık vardır. Bu hastalıklar arasında soğuk algınlığı ve grip karıştırılmaktadır. Öksürük , kaşıntılı cilt, eklem ağrısı ve sinüzit soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasındadır.

Soğuk Algınlığı ve Grip 

Popüler inanışın aksine, soğuk algınlığı ve grip semptomları düşük sıcaklıkların  doğrudan bir sonucu değildir. Birçok birey,  bağışıklık sisteminden kaynaklanan bakteriyel veya viral kaynaklı soğuk algınlığı ve grip semptomlarından muzdariptir.

Kış aylarında, sıcaklıklar düşmeye başladığında, vücut normal vücut sıcaklığını düzenlemek için doğal olarak aşırı dozda çalışmaya başlar. Vücudunuzu vücut sıcaklığını düzenleyen vücudunuza yardımcı olacak çeşitli sıcak giysilerle kaplayarak bunu dengelemeye çalışın. Grip genellikle çevreden hava yoluyla bulaşır.

Yine de, kendinizi soğuk rüzgarlardan korumak her zaman yardımcı olur.

Öksürük

Kışın toz, kuruluk ve soğuk rüzgarlar öksürük semptomlarına katkıda bulunur. Aşırı sıcaklarda  soğuk içecek almak da boğaz enfeksiyonunu tetikler. Motor kullanırken  her zaman bir kask takın ya da tozdan korunmak için eşarp kullanın.

Kaşıntılı Cilt 

Hassas ciltli birçok insan kışın kaşıntılı hale gelir. Bununla ilgilenmenin en iyi yolu, her gece hindistan cevizi, zeytin veya badem yağı uygulamaktır. Düşük nem oranıyla soğuk hava, buna etki ettiği için önlemek adına doğal yağlar yararlıdır.

Baş Ağrısı

Soğuk rüzgarlar bazen başınıza  zarar verir. Bu nedenle, başınızı sıcak tutmak için  eşarp veya bere  ile kendinizi koruyun.

Solunum Hastalıkları

Kış mevsiminde hava molekülleri daha ince ve daha kısıtlı hale gelir. Sonuç olarak, astım veya KOAH gibi solunum rahatsızlıkları olan kişiler aşırı soğuk havalarda nefes almanın giderek zorlaştığını hissederler. Bu etkiyi etkisiz hale getirmek için, dışarı çıkarken yüz ve göğsün için sıcak tutacak giysiler giyilmelidir.

Kalp  Krizi

Birçoğumuz, kışların kalp krizlerinin başlıca mevsimlerinden biri olduğunun farkında değiliz. Sıcaklık düştükçe, damarlar daralır ve kalbin kan pompalamasını zorlaştırır. Uzmanlara  göre, 30 yaşın üzerindeki insanlar kış mevsiminde kendilerini yormaktan kaçınmalıdırlar.

Eklem  Ağrısı ve Romatizma

Kış sezonunda eklem ağrılarına bilimsel bir kanıt yoktur, ancak kışın ağrılarından muzdarip birçok insan vardır. Eklem ağrılarından kurtulmanın en yaygın yollarından biri, kendinizi ve ayaklarınızı sıcak tutmaktır.

Ayrıca, bir çift kalın  giysiler yerine iki veya üç elbiseyi üst üstü olacak şekilde ince kıyafet giyin. Egzersiz yapmak,   kış zamanında tüm eklem ve kas sertliğinden kurtulmanın başka bir yoludur.

Güneşin tadını çıkarmak da eklem ağrılarından kurtulmanın harika bir yoludur.

Sinüzit 

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar arasında bulunmasa da sinüzit kış aylarında artmaktadır.

Burun tıkanıklığı, baş ağrıları, öksürük, burun akıntısı  gibi semptomlar kış aylarında insanların kendilerini mutsuz hissetmesini sağlar. Sinüs sorunları, evler kapalı olduğunda ve uygun havalandırma bulunmadığında ortaya çıkar.

Bu sezon sinüziteden uzak durmak için, yeterli dinlenmeye, sağlıklı beslenmeye, bol miktarda sıvı içmeye ve tozdan kaçınmaya dikkat edin.

Çocuklarda Yaygın Kış Hastalıkları 

Çocuklar son derece hassastırlar ve durumlarında fazladan dikkat edilmesi gerekir, çocuklardaki en yaygın kış sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Bronşiyolit / RSV, solunum yolu hastalıklarına yol açan solunum yollarının bir enfeksiyondur.
 • Grip veya  soğuk algınlığı çocukları daha çok etkiler.
 • Pnömoni, bakterilerin, virüslerin veya mantarların neden olduğu akciğerlerin enfeksiyonudur. Akciğerlerdeki hava keselerinin iltihaplanmasına neden olur ve nefes darlığına neden olan irinle doldurur. Pnömoni gerçekten ciddi olabilir.
 • Krup, çocuklarda trakea ve larinkste şişmeye neden olan ve solunum güçlüğüne neden olan  bir solunum enfeksiyondur.
 • Boğaz ağrısı, çocuklarda boğaz iltihabı ve ağrıya neden olan bakteriyel bir enfeksiyondur .

Çocuklar kışlık kıyafetler giymek konusunda çok fazla rahatsızlık yaratabilirler, ancak  bu konuda aileler üstüne düşeni yapmalı ve çocuklarına dikkat etmelidir.

Yaşlılarda  Soğuktan Kaynaklanan Hastalıklar 

 • Sıcaklık düştüğünde, yaşlıların karşılaştığı genel sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:
 • Hipotermi – anormal veya tehli derecede düşük vücut ısısına sahip olma durumu – görülmektedir.
 • Donma, cildin veya diğer dokuların donmasıdır, kan dolaşımının zayıf olduğu insanlar için yaygındır.
 • Yüksek tansiyon, kış aylarında gerçekten yaygındır ve doğru şekilde izlenmelidir
 • Akciğer spazmı göğsünde sıkışması,   bronşiyollerin iltihabını soğuk tetikler.

Soğuktan Kaynaklanan Hastalıkların Engellemesi 

Soğuktan kaynaklanan hastalıklar  için ev tedavisi;  dinlenmek ve bol miktarda sıvı içmek ile başlamaktadır.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, boğaz pastilleri, boğaz spreyleri, öksürük damlaları ve öksürük şurupları gibi yaygın reçetesiz ilaçlar semptomları hafifletebilir, ancak soğuktan kaynaklanan hastalıkların süresi genelde  önlemez veya kısalamaz. Sıcak tuzlu su ile gargara boğaz ağrısı olan insanlara yardımcı olabilir.

Hasta olan  bebekler ve küçük çocuklar için tedavi de destekleyici olmaktadır. Dehidrasyonun önlenmesi için dinlenmeye izin vermek ve bol miktarda sıvıyı teşvik etmek özellikle önemlidir .

Burun damlaları ve ampul emme, bebeklerde nazal geçişlerden nazal mukusu temizlemek için kullanılabilir.

Asetaminofen ve ibuprofen gibi ilaçlar , yaş ve kilo için paket önerilerine dayanarak ağrı veya ateş için alınabilir .

C vitamini , çinko, ekinezya ve diğer bitkisel ilaçlar gibi yaygın soğuk algınlığını önlemek veya tedavi etmek için yaygın alternatif tedaviler  de kullanılabilir. Özellikle kış aylarında sıcak çorba – tavuk çorbası , mercimek – içilmelidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Hastalıklara karşı bir şifa olmasından kaynaklı C Vitamini ( Askorbik Asit ) başlıklı yazımıza bakmanızı öneririz.

Источник: https://www.sanaldoctor.com/soguktan-kaynaklanan-hastaliklar/

Gıcıkla Başlayan Öksürük Hangi Hastalığın Habercisidir?

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Sizden gelen soru:

[box type=”success” ] Gıcıkla başlayan daha sonra sıklaşan öksürük hangi hastalığın habercisidir? [/box]

Cevap:

Gıcık şeklinde öksürük: Daha çok üst solunum yolları hastalıklarında rastlanan, boğaza bir şey yapışmış da onu atmak isteme çabasını gösteren öksürük tipidir.

Tekrarlayan Gıcık Tarzında Öksürük

Asit mide suyu veya ince barsak sekresyonunun yemek borusuna doğru çıkmasıyla meydana gelen akut ve kronik iltihabı değişiklikleridir. Reflüde yemek borusu zedelenmesinden asit sorumludur.

Reflüye neden olan faktörler:

1. Yemek borusunun mideyle bağlandığı bölgesinde “sfinkter” olarak adlandırılan kasılıp gevşeme yeteneğine sahip gıda geçişi olacağı zamanlarda mideye olan yolu açıp, istirahat halindeyken yolu kapatıp asit sıvısının yemek borusuna çıkışını engelleyen bir kas yapısı bulunmaktadır. İşte bu sfinkterdeki gevşeme bozukluğun reflü hastalığının en önemli nedenini oluşturmaktadır.

2. Midenin diaframın üstüne doğru fıtıklaşması (Hiatus Hernisi)

3. Yemek borusundaki boşalmada gecikme

4. Mide içeriği; mide içindeki asit ne kadar artarsa yemek borusuna o kadar zararlı olacaktır.

5. Mide boşalmasında gecikme

6. Karın içi basıncında artış; gebeli ve şişmanlık intraabdominal basınç artışına yol açtığından reflü hastalığı için risk faktörleridir. Kilo verilince genellikle semptomlar düzelir.

7. Diyet ve çevresel faktörler; yağlı besinler, çikolata, alkol ve kahve yemek borusunu mideye bağlayan bölgedeki sfinkteri gevşeterek semptomları şiddetlendirir. Reflünün nedenleri arasında sigara içme ve non steroid antiinflamatuar ilaçlar dediğimiz ağrı kesicilerin büyük bir kısmı da suçlanmaktadır.

Klinik

Asıl semptomlar öne eğilmek ve yatmakla artış gösteren yanma ve halk arasında “ağza acı su gelmesi” diye tariflenen regurjitasyondur. Yanma tarzında göğüs ağrısı en sık görülen semptomdur.Ağrılı yutmanın en sık birlikte olduğu hastalıktır. İnatçı, gıcık tarzında tekrarlayan öksürüğü olan kişilerde reflü hastalığından şüphelenilmelidir.

Öksürüğü Tanıyın

Toplantı ya da sınav sırasında sizi zor durumda mı bırakıyor? Gece uykunuzdan mı uyandırıyor?

KIŞ hastalıkları yazı dizisine öksürük ile başlıyoruz. Başlı başına bir hastalık olmasa da birçok hastalığın belirtisi olan öksürüğü, yaşam kalitesini düşürdüğü için tek başına ele aldık. Zira sadece öksürük şikayetiyle hastaneye gidenler, hiç de azımsanmayacak sayıda. Öksürüğü, Özel Torbalı Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Berna Yıldırım’la konuştuk.

ÇOK ÇEŞİTLİ ÖKSÜRÜK, yabancı uyaranlara karşı vücudun geliştirdiği bir çeşit savunma mekanizmasıdır. Şiddetli soluk vermeyle birlikte gırtlağın kapanmasını sağlayan ses telleri kasılır. Bu sırada göğüs ve karın kaslarında da kasılma meydana gelir. Soluk borusunun içindeki basınç yükselir, gırtlağı açılmaya zorlar.

Zorlanan gırtlaktaki ses tellerinin titreşimi tipik öksürük sesinin çıkmasına yol açar. Öksürüğün çok çeşidi ve de anlamı vardır. Sağlıklı bir insan, nefes borusuna gelen yabancı maddeleri dışarı atmak için öksürür. Egzoz ya da deterjan kokusu da öksürük nedenidir.

Bazı hastalıkların habercisi olarak da karşımıza çıkabilen öksürük, uzaması durumunda kişinin performansını düşürür. Eğer enfeksiyon durumu varsa, hastalığın yayılmasına neden olur. Ani gelişen öksürük ise, astım işareti olabileceğinden ciddiye alınmalıdır.

Bilindiğinin aksine, öksürük sadece akciğerlerden değil, kulak zarı, burun, sinüsler, akciğer zarı, mide ve diyaframdan da başlayabilir. Bronşit, larenjit, soğuk algınlığı, aşırı sigara, polenler ve ev tozları (mite) en sık öksürük yapan etkenlerdir. Akciğer zarı hastalıklarında, inatçı bir öksürük vardır.

Öksürük, solunum yollarında gerçek bir hastalık olmadan da histeri ve ruhsal gerginliğe bağlı olarak baş gösterebilir.

Öksürük Çeşitleri

 • Kuru öksürük: Balgam çıkmaz. Gırtlak, soluk borusu ve bronş iltihaplarında, akciğer zarı hastalıklarında, veremin başlangıç döneminde görülen öksürük türüne örnektir. Gülhatmi, ciğerotu, izlanda ni, ebegümeci ve sinir otu öksürk gidermek için kullanılabilir.
 • Balgamlı öksürük: Değişik miktarlarda da olsa balgam her zaman vardır. Ama hastanın küçük çocuk, yaşlı vb. olması gibi durumlarda öksürükle dışarı çıkarılamaz, yutulur. Kekik, anason, ökaliptus ve nane içeren ilaçlar fayda verir. Bunlar solunum yollarını dezenfekte eder. Öksürüğün yumuşatılmasında bu gibi bitkilerin karışımından elde edilen merhemlerin göğüs ve sırta sürülmesi de fayda verir.
 • Nöbet halinde öksürük: Derin ve gürültülü bir soluk almayla kesilen, arka arkaya şiddetli öksürüklerden oluşur. Tipik olarak boğmacada görülür, ama bronş mukozasının zedelendiği durumlarda ya da solunum yollarına yabancı cisimler kaçtığında da ortaya çıkabilir.
 • Havlar gibi öksürük: Öksürük kuru ve hastanın sesi kısıktır. Larenjit, difteri vb. hastalıklara bağlı ses telleri iltihabında, özellikle de küçük çocuklarda akut gırtlak-soluk borusu-bronş iltihabında görülür.
 • İki tonlu öksürük: Farklı tonlarda iki sesin birleşmesiyle ortaya çıkar. Seslerin biri gırtlakta ses telleri düzeyinde, öbürü soluk borusu ve bronşlarda oluşur.
 • Kısık öksürük: Çok rahatsızlık verir. Gırtlakta tümör ya da verem gibi ses tellerinin ağır lezyonlarında görülür.
 • Psikojenik öksürük: Kişi sinirlenince veya heyecanlanınca belirgin olur.
 • İnek öksürüğü: Ses telleri felci veya solunum kasları zayıflığında ortaya çıkar. İneklerde rastlandığı gibi, şiddeti fazla olmayan, güçsüz bir öksürüktür.
 • Metalik öksürük: Ana nefes borusunu ve büyük bronşları ilgilendiren hastalıklarda yüksek tonda, metalik tınılı bir öksürüktür.
 • Boğmaca öksürüğü: Ani, kuvvetli, tekrarlayıcı öksürük krizleridir. Bir günde 10-25 kez tekrarlar. Ağır olgularda boyun damarlarında genişleme, gözlerde dışarıya doğru fırlama, morarma görülebilir. Öksürük krizi sonunda ötme şeklinde tipik bir ses duyulur.
 • Kusturucu öksürük: Şiddetli öksürük nöbetleri, kusma ile sonlanır. Bu duruma çocuklarda sıklıkla rastlanır. Bu tür kusmaların mide hastalıklarıyla hiçbir ilgisi yoktur.
 • İdrar kaçırtan öksürük: Daha çok, ileri yaşlardaki kronik astımlı hanımlarda görülür. Hasta, öksürükten çok idrar kaçırmaktan şikayetçi olduğu halde bunu doktora söylemeye çekinir.
 • Sigara öksürüğü: Sigara içenlerdeki öksürük bronş tahrişinin bir belirtisidir. Bu hastalar için iyi ihtimal yeni başlayan bir kronik bronşit, kötü ihtimal ise bronş kanseridir.
 • Gece öksürüğü: Gece hastayı uykusundan kaldıran öksürüğe sol kalp yetersizliğinde, astımda, geniz akıntısı olanlarda ve reflüde rastlanır
 • .

 • Yemek öksürüğü: Öksürüğün yemeklerle bir ilişkisi varsa, mide fıtığı, yemek borusu iltihabı ve mide hastalıkları akla gelmelidir.
 • Gıcık şeklinde öksürük: Daha çok üst solunum yolları hastalıklarında rastlanan, boğaza bir şey yapışmış da onu atmak isteme çabasını gösteren öksürük tipidir.

HAFİF halsizlik ve kuru öksürük genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarına işaret eder. Balgamlı ve sık oluyorsa, buna ateş de ekleniyorsa zatürreenin habercisi olabilir.

Öksürüğün adından dışarı atılan balgamın rengi, hastalığın seyrinde baz alınacak temel etkenlerdendir. Balgam rengi beyazdan sarı ve yeşil renge dönüyorsa hastalık ağırlaşıyor demektir.

Bu nedenle öksürüğün gelişimi, şekli ve sıklığı mutlaka takip edilmelidir.

Öksürük Tedavisi

ÖKSÜRÜK tedavisi, bağlı olduğu hastalığa yönelik olmalıdır. Öksürüklerin büyük kısmı şikayete yönelik ilaçlarla tedavi edilir. Az sayıda olanı antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyar. Kuru öksürük, hava kirliliği veya sigara gibi tahriş nedenleri ortadan kaldırıldığı zaman çoğunlukla kesilir.

Havanın nemlendirilmesiyle birlikte öksürük büyük oranda azalır. Enfeksiyon varsa, antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Astıma bağlı öksürük ise antibiyotiğe cevap vermez. Bu hastalar için fısfıs ve alerji ilaçları tavsiye edilir. Alerjili insanların dörtte birinde reflü vardır.

Reflü tespit edilip tedaviye rağmen gece öksürükleri olan kişilere akşam yemeklerini az ve erken yemesi önerilir. Bu kişiler mutlaka yüksek yastıkla yatmalıdırlar. Kalp yetmezliği nedeni ile tedavi gören hastalar ise gece öksürükleri varsa bunu doktorlarına anlatmalıdır.

Bu öksürükler tedavi yetersizliğinin ya da hastalığın ağırlaştığının ifadesi olabilir.

Источник: http://www.renklinot.com/saglik/saglik-bilgisi/gicikla-baslayan-oksuruk-hangi-hastaligin-habercisidir.html

Öksürük hangi hastalıkların belirtisi

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Öksürük, zaman zaman hepimizin yaşadığı ve üzerinde çok durmadığımız bir rahatsızlık… Peki, öksürük gerçekte nedir biliyor muyuz? Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Kemal Tahaoğlu, “neden öksürürüz?”, “öksürük hangi hastalıkların belirtisi?”, “ne zaman hekime gitmek gerekir?”, “öksürük şurubu kullanmalı mıyım?” gibi öksürük ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap veriyor.

Üzerinde durulması gereken en önemli noktanın öksürüğün bir hastalık olmaktan çok, birçok hastalıkta görülen bir belirti olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Kemal Tahaoğlu, “aslında öksürük, vücudun solunum yollarındaki sekresyonları ve yabancı cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasıdır. Bu nedenle de sağlıklı kişilerde etkili ve
yararlı bir işlevi bulunur.

Öksürük, aynı zamanda birçok solunum yolu ve sistemik hastalığının da en sık görülen bulgularından biridir” diyor.

ÖKSÜRÜK İKİYE AYRILIYOR

Sadece akciğer hastalıklarında değil, farklı organların hastalıklarında da öksürükle karşılaşılabileceğinin altını çizen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr.

Kemal Tahaoğlu, öksürüğün akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrıldığını belirtiyor: “Genellikle üç haftadan uzun süren öksürüklerin kronik olarak adlandırılır, ancak bazı hekimler kronik öksürükten bahsetmek için sekiz hafta boyunca öksürüğün devam etmesi gerektiğine inanırlar.” Diğer bir ayrımın ise öksürükle balgam olup olmamasına göre yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Tahaoğlu, “Balgamlı öksürük genellikle solunum yollarının iltihaplandığı hastalıklarda görülür. Bazen balgamlı öksürükte kan da görülebilir. Bu durum genellikle akciğer kanseri, bronşektazi veya verem gibi önemli bir hastalığın belirtisidir” diyor.

EN SIK KARŞILAŞILAN ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

Akut öksürüklerin en çok soğuk algınlığı veya üst solunum yolları enfeksiyonlarından kaynaklandığını belirten Doç. Dr. Tahaoğlu, diğer en sık karşılaşılan nedenleri ise şöyle sıralıyor:· Allerjik burun akıntıları, astım atakları, sigara dumanı ve ozon gibi dış etkenlere maruz kalmakla oluşabilir.

· Öksürük ayrıca akciğer tüberkülozu, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile gırtlak ve akciğer kanserinin de belirtileridir.

· Özellikle çocuklar ve yaşlılarda görülen, nefes borusuna yabancı bir cisim kaçması da şiddetli öksürüğe yol açar.

Başörtüsü kullanan kişilerde türban iğnesinin nefes borusu ve bronşlara kaçması şikayeti de oldukça sık görülür.

Sigara öksürüğü tanıyı geciktiriyor
Sigara içen kişilerde balgamlı öksürüğün sık görüldüğünü, işin kötüsü tiryakilerin de bu duruma alıştığını belirten Doç. Dr. Tahaoğlu, bunun “sigara öksürüğü” olarak adlandırıldığını ve önemsenmediğini ifade ediyor.

Bu durumun aslında çok tehli olduğunu vurgulayan Doç. Dr.

Tahaoğlu, zaten sigara içtikleri için kronik bronşit, amfizem ve akciğer kanseri gibi önemli akciğer hastalıkları için risk taşıyan tiryakilerin tanıda gecikmelerinin en önemli nedenlerinden birinin öksürüğü benimsemiş olmaları olduğunu ifade ediyor.

Sadece sigara içmenin değil, sigara dumanına maruz kalmanın da sağlığa ciddi zararlar verdiğini hatırlatan Doç. Dr. Tahaoğlu, anne ve babanın sigara içtiği evlerde yaşayan 11 yaş altındaki çocukların yüzde 50'sinde kronik öksürüğün gözlendiğini belirtiyor.

Hekim önermedikçe öksürük şurubu kullanmayınız
Toplumda yaygın olarak kullanılan öksürük şurubu konusuna da değinen Doç. Dr. Tahaoğlu, şurupların çok dikkatli kullanılması gerektiğini vurguluyor: “Her şeyden önce öksürük şurubu olarak bilinen bu ilaçlar çok çeşitlidir.

Her biri değişik etken maddeler içerir. Birçoğu soğuk algınlığına yönelik etken maddelerin kombinasyonundan oluşurken, bazıları balgam sökücü etkiye, bazıları da öksürük kesici etkiye sahiptirler.

Öksürük nedeninin saptanmadığı durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük şurupları, altta yatan hastalığın tanısında gecikmelere neden olabilir.

Ya da kanama, pnomotoraks gibi durumlarda balgam söktürücü etkiye sahip öksürük şurupları öksürüğü arttırıcı etkilerinden dolayı kanama ve pnomotoraksı arttırabilirler. Sonuç olarak; öksürük şurupları hekim önermedikçe kullanılmamalıdır.”

Ne zaman hekime başvurulmalı?Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu, hekime başvurulması gereken durumları ise şöyle açıklıyor:· Kalp yetmezliği gibi hastalıkların belirtisi de olabilir. Eğer hasta yeşil, sarı veya pas rengi balgam çıkarıyorsa.

Bu durum genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçekleşir.

· Diğer belirtiler ortadan kalktıktan sonra öksürük 21 günden daha uzun bir süre devam ediyorsa,· Eğer öksürükle birlikte ateş varsa veya kanlı balgam söz konusuysa,hekime başvurulması gereken klinik bir sorun söz konusu olabilir…

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/oksuruk-hangi-hastaliklarin-belirtisi-2012-09-18.html

İnatçı öksürüğün 12 önemli nedeni!

Öksürük Hangi Hastalıklardan Kaynaklanır?

Kış mevsiminde sıkça görülen üst solunum yolu hastalıklarının tipik belirtisi olan öksürük çoğu zaman “griptendir” düşüncesiyle önemsenmeyebiliyor. Ancak özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün asla hafife alınmaması gerekiyor.

Çünkü dinmeyen öksürük önemli bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, bizzat kendisi de zamanla şah damarı yırtılması gibi önemli komplikasyonlara yol açabiliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.

Pelin Uysal, kimi zaman insanı canından bezdiren inatçı öksürüğün hangi hastalıklara işaret edebileceğini anlattı, önemli bilgiler verdi.

Astım

Kronik öksürük, astımın en belirgin semptomlarından biri. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi semptomlara eşlik edebileceği gibi, tek başına da ortaya çıkabiliyor. Gıcık öksürük şeklinde gelişiyor.

Genellikle kuru oluyor yani balgam içermiyor, geceleri artıyor ve kronik bir hal alıyor. Ayrıca alerjik astım da öksürük nedeni olabiliyor. Alerjik astımda öksürük sabaha doğru artıyor.

Özellikle koşunca öksürük, göğüste sıkışma ve hışıltılı yakınmalar oluyor.

Gastroözofageal reflü

Gastroözofageal reflü de kronik öksürüğün en sık görülen nedenlerinden biri.

Mide asit sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesiyle oluşan tahriş sonucu öksürük ve göğüs yanması meydana geliyor.

Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiğinde artan, geceleri rahatsız edecek şekilde nöbetler halinde gelen ve 3 haftadan fazla süren öksürüğün altında yatan etken reflü olabiliyor.

KOAH

Kronik ilerleyici nefes darlığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) da, şiddetli ve kronik öksürüğün en ciddi sorumlularından. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal KOAH hastalığında öksürüğün uzun süreli ve çoğu zaman balgamlı olduğuna dikkat çekerek, “Öksürüğe sıklıkla nefes darlığı ve tıkanma da eşlik ediyor” diyor.

SOĞUK HAVALARDA EN ETKİLİ 10 BİTKİ ÇAYI

Gizli kalp yetmezliği

Gizli kalp yetmezliğinde öksürük önemli bir bulgu olabiliyor. Ancak öksürük genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu ya da bronşit gibi akciğer kaynaklı nedenlerden kaynaklandığı için yaşamsal öneme sahip bu hastalık atlanabiliyor. Öksürük genellikle yatınca ortaya çıkıyor, ayağa kalkınca veya oturunca hafifliyor. Öksürükle birlikte pembe renkli balgam da görülebiliyor.

Bronşit

Bronşit öksürük yapan bir başka önemli hastalıklardan. Kronik bronşit 2 yıldan fazla devam eden ve yılın 3 ayı kadar süren bir zamanda balgamlı öksürük yapıyor.

Tiroit bezi iltihabı

Öksürüğün işaret ettiği bir başka hastalık da, ender de görülse tiroit bezi iltihabı. Bu hastalıkta öksürük hırıltı bir özellikle sergiliyor. Astım atağındaki kuru öksürük gibi de olabiliyor ve tedavi sonrası geriliyor.

Bazı hipertansiyon ilaçları

Hipertansiyon, diyabetik nefropat ve kalp yetmezliği gibi hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan ACE inhibitörlerinin en sık yol açtığı yan etki, kuru öksürük oluyor. Tedaviye başladıktan birkaç saat sonra ortaya çıkabildiği gibi haftalar veya aylar sonra da gelişebiliyor. Bu durumda başka bir ilaç tedavisine geçiliyor.

Sigara

İçinde katran dahil pek çok kanserojen madde ve bağımlılık yapıcı nikotin içeren sigara öksürük reseptörlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Öksürük sigara içen kişilerde özellikle sabahları koyu renkli balgamla birlikte oluyor.

Öksürük genellikle kronik bir seyir alıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr.

Pelin Uysal, sigara içen hastaların bazen öksürüğü sigaraya bağladıkları için önemsemeyerek hekime başvurmadıklarını, bunun sonucunda da KOAH gibi önemli hastalıkların tanısının geciktiğini söylüyor.

ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Psikolojik öksürük

Erişkinlerin yüzde 9’unda, bilinen bir solunum sistemi hastalığı olmadığı halde kronik öksürük mevcut. Literatürde “alışkanlık” veya “tik” öksürüğü olarak tanımlanıyor. Hastalar herhangi bir fiziksel neden olmadığı halde sanki boğazlarına bir şey takılmış gibi hissedip öksürüyor. Bu hastalarda depresyon daha fazla oranda görülüyor.

Sinüzit

Kronik öksürük yakınmasının altında yatan nedenlerden biri de, sinüslerin iltihaplanması. Yapılan çalışmalar kronik öksürüğü olan her 3 hastadan birinde sinüzit olduğunu ortaya koyuyor. Bu hastalıkta öksürük genellikle kuru tipte ve geniz akıntısına bağlı oluyor.

Çeşitli akciğer hastalıkları

Zatürre başlangıcında öksürük kuru ve kesik kesik oluyor. İlerlediğinde kronik hal alan öksürüğe balgam ile göğüs ağrısı da eşlik ediyor. Kanlı balgam da gelebiliyor. Yaygın olmamakla birlikte öksürüğün nedenleri arasında yer alan tüberkülozda öksürükle beraber kanlı balgam sık görülüyor.

Kronik öksürüğün altında yatan neden sarkoidoz nonastmatik eozinofilik bronşit gibi interstisyel akciğer hastalıkları olabiliyor.

Ayrıca enfeksiyon sonrası bronş hassasiyeti nedeniyle devam eden ve çevresel ile mesleksel ajanlara bağlı etkenler (fırıncı astımı, kauçuk işinde çalışanlarda latex alerjisi gibi), kronik hastalarda yutmaya bağlı aspirasyon nedeniyle bronşektazi hastalığı gibi bronşitin ileri derece formlarında da öksürük sık görülüyor.

Akciğer ve gırtlak kanseri

Akciğer tümörleri de daha nadir olmakla birlikte, boyut ve yerleşim yerlerine göre öksürük yapabiliyor.

Ağır sigara içicilerde yeni ortaya çıkmış öksürük ya da var olan öksürüğün karakterinde değişme (balgam eklenmesi, sık olması gibi) ve kanlı balgamlı öksürük olması halinde bu durum akciğer kanseri habercisi olabiliyor.

İnatçı öksürüğe ses kısıklığı eşlik ediyorsa özellikle sigara içen kişilerde öksürük gırtlak kanserine de işaret edebiliyor.

ÖKSÜRÜK ÇAYI NASIL YAPILIR?

İlginizi çekebilecek diğer haberler

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1046463-oksuruk-hangi-hastaliklarin-belirtisidir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.