Okul Başarısı İçin 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Okula başlayan çocuklar için sağlıklı beslenme önerileri

Okul Başarısı İçin 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

2012-2013 eğitim öğretim yılı dün başladı. Tüm öğrenciler ve aileleri tatlı bir telaşla yeni eğitim öğretim dönemine başlama hazırlığı içindeler. Bu dönemde öğrencilerin başarısı kadar büyüme ve gelişmeleri için sağlıklı beslenmeleri de oldukça önemlidir.

YETERSİZ VE DENGESİZ BESLENME BAŞARIYI DÜŞÜRÜYOR

Yapılan araştırmalar sonucu yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkatlerinin kısaldığı, algı problemi yaşadıkları, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarısının düşük olduğu tespit edilen değerler arasında yer alıyor.

VELİLER KADAR ÖĞRETMENLER DE SORUMLU

Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, veliler kadar öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşüyor.

İlköğretim okulları ve liselerde yeni okul dönemi hazırlığının başladığı şu günlerde çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için onlara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri şu şekildedir.

KEMİK VE DİŞ GELİŞİMİ İÇİN SÜT VE PEYNİR

Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir. Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.

EN ÖNEMLİ ÖĞÜN KAHVALTI

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya 1 bardak süt, poğaça, mandalina çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.

Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi için öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

ATIŞTIRIRKEN DİKKAT

Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.

Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

SPORA TEŞVİK EDİLMELİ

Çocuklar gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri için teşvik edilmelidir. Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

AMBALAJSIZ ÜRÜNLERE DİKKAT

Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir.

Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

ÇOCUKLARINIZI DA SİGORTANIZA DAHİL EDİN

Ne kadar dikkat edilse de okul döneminde ortamı değişen çocukların sağlık sorunları yaşaması normaldir.

Sağlık sorunu yaşandığında kaliteli sağlık hizmeti alabilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı, sigortanız varsa çocuklarınızı da sigortanıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

Kendiniz ve çocuğunuz için ihtiyacınıza en uygun özel sağlık sigortası için Sigortam.net internet sitesini ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayın.

Sigortam.net hakkında: Sigortam.net , pek çok başarılı internet projesini bünyesinde barındıran İlab Holding çatısı altında, 2001'den beri karşılaştırmalı sigorta hizmeti vermektedir.

Sigorta karşılaştırma alanında Türkiye 'de online hizmet veren ilk ve en büyük şirket olan Sigortam.

net, sigorta yaptırmak isteyenler ile sigorta şirketlerini şeffaf bir platformda biraraya getirerek hem sigortacılık hem de internet sektöründe pazarın büyümesine önemli oranda katkı sağlamaktadır.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?

Источник: https://www.ensonhaber.com/okula-baslayan-cocuklar-icin-saglikli-beslenme-onerileri-2012-09-18.html

Çocuklara özel 5 önemli sağlıklı beslenme önerisi

Okul Başarısı İçin 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Düzenli kahvaltı etmek, özellikle okul dönemindeki çocuklar için kritik önem taşıyor. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır.

Kahvaltı yapılmadığı takdirde, dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır.

Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak öğrencilerin okul başarısının artmasında son derece önemlidir.

Kahvaltıyı atlayan çocuklar, ilerleyen saatlerde daha yorgun, sinirli ve sabırsız olurlar. Sabah kahvaltısını düzenli yapan çocuklar ise bunun tersine, okulda daha enerjik, sinirli davranışlardan daha uzak ve uyumlu bir halde olurlar.

Yapılan çalışmalarda, kahvaltı yapan çocukların yapmayanlara göre her zaman matematik sınavlarında daha yüksek not aldığı gözlemlendi.

Kahvaltılarda süt, yumurta, zeytin, domates, salatalık, incir gibi gıdalara çeşitlilik olması adına, evde sağlıklı formüllerle yapılabilen simit ve poğaçayı da ekleyebilirsiniz.

Evde sağlıklı içeriklerle hazırlanan ve doğru miktarlarda tüketilen poğaçalar, vitamin yönünden oldukça zengindir. Güncel besin analizine göre, yetişkin kadın ve erkeğin ortalama günlük gereksinmeleri düşünüldüğünde; 100 gr. poğaça; enerjinin % 16’sını, proteinin % 12’sini, E vitamininin % 16’sını, B3 (niasin) vitamininin % 7’sini, Biotin‘in % 5’ini karşılıyor.

Çocuklarımız için de sofraları renklendirmek amacıyla, evde yapılmış sağlıklı bir poğaça ile farklı bir kahvaltı alternatifi ya da ara öğün hazırlayabiliriz. Poğaça, yanında tüketeceğiniz söğüş sebzeler ve 1 meyve ile birlikte sağlıklı bir içerik olacaktır. Poğaçaları daha da sağlıklı hazırlamak için, tam buğday unu, yulaf ve taze ot gibi sağlıklı içeriklerden de yararlanabilirsiniz.

Bu kapsamda evde simit ya da poğaça hazırlayabilmek için ilk kez özel karışımlar sunan Yuva markası bulunuyor. ‘Yuva Poğaça Karışımı’ ve ‘Yuva Simit Karışımı’ gibi özel karışım ürünleri ile ev hanımları, hem pastane poğaçalarını aratmayan yumuşaklık ve lezzeti pratik şekilde yakalayabiliyor hem de hamurda her seferinde aynı kaliteye ulaşma avantajına sahip oluyor.

Çocuklarınız buğday, arpa, çavdar ve yulafın için bulunan gluten proteinine alerjisi bulunan ve ömürleri boyunca glutensiz diyetle yaşamak zorunda ise çok daha dikkatli olmalısınız… Çocuklar ve yetişkinlerde değişik semptomları bulunan çölyak hastalığı, her şeyden önce deneyimli bir gastroenterolog tarafından kan testleri ve sonucuna bağlı olarak endoskopiyle ortaya konmalıdır.

Yedikleri içtikleri her şeyi bilinçle tüketmeleri gereken çölyaklı çocuklar için aileler, gereken vitamin, mineral alımını iyi öğrenmelidirler. Bunun için de aileler doktor, diyetisyen ve derneklerden yardım almalıdırlar.

Örneğin glutensiz un olarak üretilen unların içeriğindeki fazla nişasta alımının önüne geçilmelidir. Daha faydalı tahıllardan oluşan bir glutensiz diyet uygulamalıdırlar. Et, sebze ve meyveden asla taviz vermemelidirler..

Piyasada glutensiz ürünlere rahatlıkla ulaşmak çok mümkün olmuyor. Çünkü üretimi çok özen isteyen glutensiz ürünler oldukça maliyetli olarak tüketiciye sunuluyor. Yurtdışından glutensiz ürünler ithal edilse de bunlar yeterli değil.

Bu noktada yine Yuva markasının çözümü ise “Glutensiz Ekmek Karışımı, Glutensiz Kek Karışımı” gibi ürünler. Ev hanımları, bu karışımları kullanarak evlerinde çok rahatlıkla ve sağlıklı biçimde glutensiz ekmek ve kekler yapabiliyor.

Okul çağındaki çocukların beslenme çantalarını da sağlığı olduğu kadar lezzeti de ihmal etmeyecek şekilde hazırlamak önemlidir. Çünkü beslenme çantaları bu şekilde hazırlandığında çocuklar, yanlış atıştırmalık ya da cips ve şekerleme gibi yüksek kalorili besinlere daha az yönelir.

Ev yapımı kek, simit ve poğaçaların yanı sıra yüksek lifli ekmek ile hazırlanmış, peynirli, ton balıklı ve mevsim yeşilliklerinden oluşan sağlıklı sandviçler, kefir, ayran, taze meyve/sebze suyu, süt, yoğurt, ayran, kefir ve meyveler okul çağındaki çocukların beslenme çantalarında olması gereken temel yiyeceklerdir. Bunun yanı sıra çocukların atıştırması için bu çantalara, ayranlarıyla birlikte kepekli grissinni, kuru meyveler, badem ya da ceviz ile oluşturulmuş paketler, taze ya da kuru meyvelerle yapılmış sütlü ya da yoğurtlu karışımlar, meyve pestilleri ile havuç ve salatalık çubukları eklenebilir.

En pratik ve sağlıklı 5 farklı beslenme çantası önerisi…

Beslenme Çantası 1:

 • 1 bardak süt
 • Kakaolu fındık kremalı Yuva’lı simit sandviç (Simitin arasına fındık kreması sürülerek)

Beslenme Çantası 2 :

 • Peynirli, ton balıklı ve mevsim yeşilliklerinden oluşan sandviç
 • Blenderize elma+ maydanoz suyu

Beslenme Çantası 3 :

 • Ev yapımı Yuva’lı simit
 • Böğürtlenli ayran (ayran ve bir avuç böğürtlen blenderize edilerek)

Beslenme Çantası 4 :

 • Ev yapımı Yuva’lı poğaça
 • Taze sıkılmış portakal suyu

Beslenme Çantası 5 :

 • Yuva’lı mini sandviçler (zeytin ezmeli ve krem peynirli)
 • Domates suyu

Tam tahıllı ekmek, meyve ve sebze gibi bir vitamin kaynağıdır

Tam tahıllı ekmekten gelen 5 önemli fayda var. Öncelikle içeriğindeki kompleks karbonhidratlarla kan şekerini dengede tutar, tatlı isteğini azaltır.

B1, B6 ve niasin içermesiyle meyve ve sebze gibi vitamin kaynağı olan tam tahıllı ekmek, sindirim sistemi kanserlerine karşı koruyucudur, doygunluk hissi vermesiyle kilo kontrolünü sağlar ve şişmanlığı önler, kan kolesterolünü düşürüp hipertansiyonu engeller.

Tam tahıllı ekmeğe özgü olan vitamin ve mineralleri başka gıdalardan almak da mümkün değildir.

İçeriğinde B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko bulunan bol lifli çavdar ekmeğinin faydaları saymakla bitmiyor: 300 gr ekmek alan bir insan günlük ihtiyacı olan enerjinin yüzde 30-36′sını, proteinin yüzde 39-42′sini, demirin yüzde 12-48′ini, kalsiyumun yüzde 9-57′sini, thiaminin yüzde 27-63′ünü, ribofılavinin yüzde 15-27′sini, niasinin yüzde 15-27′sini karşılıyor. Örneğin beslenmeyle çok fazla alamadığımız selenyum, yüksek lifli ekmek karışımı ile yapılmış ekmekte oldukça yüksek oranlardadır. Selenyum antioksidan olarak E vitamini ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona (paslanmaya) karşı koruyarak, kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesinde yardımcıdır.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklara-ozel-5-onemli-saglikli-beslenme-onerisi/

Sağlıklı beslenme okul başarısını artırıyor

Okul Başarısı İçin 5 Sağlıklı Beslenme Önerisi

Okul dönemleri aileler için sürekli bir şeylere yetişmenin telaşının yaşandığı dönemlerdir. Özellikle her iki ebeveyn de çalışıyorsa şartlar daha da güçleşir. Sabahları iş için hazırlanmanın yanında çocuğu giydirip kahvaltı yaptırma telaşı hemen her evde yaşanır.

Zira okul servisinin gelmesi an meselesidir. Akşamları da benzer bir telaş akşam yemeği ve çocuğun ödevleri için yaşanır.

Bütün bu koşuşturmaca içinde çocuklarınız için hazırladığınız yemeklerin sağlıklı olması büyük önem taşır çünkü sağlıklı öğünler hem çocuğun fizyolojik sağlığına ve gelişimine katkıda bulunur hem de okul başarısını artırır.

Peki çocukların sağlıklı beslenmek için nelere ihtiyacı vardır? Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel okul başarısını artıran sağlıklı beslenme önerilerini ve zihni açan besinleri anlattı, önemli bilgiler verdi.

 

İlkokul çağındaki çocuklarda en önemli öğün kahvaltıdır. Çünkü vücudun gereksinim duyduğu en önemli besin kaynakları bu öğünde karşılanıyor.

Yapılan çalışmalar, uzun süren gece açlığından sonra kahvaltı yapmayan çocuklarda halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, yeterli enerjide olamamaya bağlı olarak zihinsel faaliyetlerde azalma ve dikkat eksikliği gibi sorunlar geliştiğini ortaya koyuyor.

Düzenli ve dengeli bir kahvaltı ise büyümeyi destekleyen yeterli kalorinin ve hastalıkları önleyen çeşitli vitamin ile minerallerin alımını sağlıyor.

Süt, yumurta, peynir, domates, salatalık ve tam buğday ekmeğinden oluşan bir kahvaltı yeterli vitamin ve mineral almasını sağlayacaktır. Değişik bir kahvaltı alternatifi olarak süt veya yoğurt içine yulaf ezmesi gibi kahvaltılık tahıllardan da yararlanabilirsiniz.

Temel besinlerin hepsinden yararlansın

Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gün içinde protein, karbonhidrat, yağlar ve minerallerden oluşan bir beslenme programı oluşturun. Bunun için de beslenme listenizde süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri (kırmızı et, tavuk, balık) sebze ve meyveler, kuru baklagiller ile tahıl grubuna mutlaka yer verin.

Karbonhidrata dikkat!

Kahvaltıda veya ara öğünlerde mısır gevreklerinden (şeker ilaveli), ekmek üzerine sürülen çikolatalı krem, poğaça, simit, börek, hamur işleri gibi karbonhidrat ve yağdan yüksek besinlerden uzak durun.

Bu tür gıdaların besin değerleri olmadıkları gibi, yüksek kalorili olmaları nedeniyle çocuğun kilo almasına yol açar. Bunun yanı sıra çocuklar için çok önemli olan kalsiyum ve protein içermedikleri için dikkat dağınıklığı ile derste uyuklamaya da neden olabilirler.

Ayrıca bu tarz karbonhidrattan yüksek besinler, tüketiminden sonraki öğünlerde daha hızlı acıkma ve daha fazla yeme isteğine de yol açabilir.

Yumurta şart

Özellikle büyüme ve gelişmede çok önemli rol oynayan proteinli besinleri almasına dikkat edin.

Örneğin önemli bir protein kaynağı olan yumurta çocuğun zihnini açarak derslerinde daha başarılı olmasını sağlıyor.

Yumurta aynı zamanda büyüme ve gelişmede oldukça etkin olan demir açısından da çok zengin bir besin. Bu nedenle, alerjisi yoksa çocuğunuzun her gün veya gün aşırı 1 adet yumurta yemesini sağlayın.

Kalsiyum için süt içirin

Kalsiyum kemik ve dişlerin yeterince güçlü olması, kemiklerin uzaması, kas ve sinir sisteminin gelişmesi için çok önemli. Bunun yanı sıra güçlü bir bağışıklık sistemi için de ayrı bir önem taşıyor.

Bu nedenle çocuğunuzun her gün kalsiyumdan zengin olan süt ve süt ürünlerini tüketmesi çok önemli. Örneğin, günde 1 su bardağı süt + 1 kase yoğurt + 1 dilim peynir yeterli kalsiyum almasını sağlayacaktır.

Yemişler sağlık deposu

Ceviz ve fındık gibi yemişler de içerdikleri elzem yağ asitleri sayesinde çocuğunuzun okul hayatındaki başarısını ve enerjisini artırmaya yardımcı oluyor.

Bu besinler kan şekerini düzenlemesinin yanı sıra çocuğunuzun zihin gelişimine katkıda bulunuyor. Ancak kalori değerleri yüksek olduğu için porsiyon kontrolü yapmanız çok önemli.

Örneğin 2-3 adet ceviz veya 10-15 adet badem yemesi yeterli gelecektir.

Beyaz ekmek vermeyin

Çocuğunuza beyaz ekmek yedirmemeye dikkat edin. Çünkü glisemik indeksi yüksek olan beyaz ekmek kan şekerinin hızla yükselmesine, bunun sonucunda da çocuğun derste uyumasına sebep olabiliyor.

Hızla yükselen kan şekeri daha sonrasında hızla düşerek tekrar acıkmayı da tetikliyor.

Tam buğday veya bol tahıllı ekmekler posa (lif) yönünden de zengin oldukları için midede daha fazla hacim kaplayarak tok tutarlar ve bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasına da yardımcı oluyorlar.

Sağlıklı ara öğünler hazırlayın

Akşam gereğinden fazla yemek yemesini, dolayısıyla kilo almasını önlemek için sağlıklı ara öğünler hazırlayın.

Örneğin kuru yemiş, kuru meyve, hurma ya da pekmezden hazırladığınız kek, kuru veya yaş meyve, yoğurt, taze sıkılmış meyve suları, ev yapımı küçük sandviçler veya sebzelerden hazırlayacağınız cips gibi.

Ara öğünlerde ambalajlı çikolatalar, bisküviler ve hamurlu yiyeceklerden kaçınmanız ise çok önemli. Çünkü atıştırmalık olan paketli market ürünler katkı maddesi ile boya maddeleri içerebiliyor.

Bu da uzun vadede obezite, kalp damar, diyabet, mide bağırsak hastalıklarına ve alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Kola gibi kafeinli içecekler ya da hazır meyve suları hiçbir besin değeri taşımadıkları gibi gereksiz kaloriye neden oluyorlar. Dolayısıyla ara öğünlerde bunlar yerine ayran veya komposto gibi içecekleri tercih edin.

Tatlı yerine meyve verin

Öğle ve akşam yemeğinde her besin grubunun mutlaka olması gerekiyor. Protein açısından zengin et, balık ya da tavuk gibi gıdaları ya da sulu bir sebze yemeği, salata ve yoğurtla desteklenmeli. Bu menüye çorba da eşlik edebilir. Tatlı yerine meyve verilmeli. Gelişme çağındaki çocukların enerji ihtiyaçları büyük.

Bu nedenle gün aşırı makarna ve pilav gibi yiyecekleri yemesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Çocuğumuzun yeterli ve dengeli bir şekilde yemek alıp almadığını anlayabilmek için okuldaki aylık yemek listelerini gözden geçirin.

Öğlen yemeği verilemiyorsa beslenme çantasını da gerekli besin grubundaki besinlerden seçerek hazırlayabilirsiniz.

Ayda bir fast food

Fast food tarzı yiyecekleri çocukların hayatından tümüyle çıkartmak maalesef mümkün değil. Ancak 15 günde veya ayda bir öğün olarak sınırlanmaya özen gösterin. Fast food gıdaların içinde fazlaca bulunan trans ve doymuş yağın aşırı tüketimi içeriğindeki trans yağlar nedeniyle öğrenme ve hafızaya yardımcı olan çok sayıdaki moleküle ve beyin hücrelerinde olumsuz etki yaratıyor.

SAĞLIKLI KAHVALTILAR İÇİN…

1. Kahvaltı örneği:

Beyaz peynir/ kaşar peyniri 1 haşlanmış yumurta (omlet veya menemen olabilir) Bol domates salatalık 10 adet fındık / 2 adet ceviz Tam buğday ekmeği

1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu (fazla kilo problemi yok ise) veya süt

2. Kahvaltı örneği:

1 su bardağı süt veya yoğurt Sade yulaf ezmesi 1-2 porsiyon meyve

10 adet badem veya 10 adet fındık

3. Kahvaltı örneği:

2 ince dilim tam buğday ekmeğinden beyaz veya kaşardan tost 1 yumurta Bol yeşillik 6-8 adet zeytin

1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu (fazla kilo problemi yok ise) veya süt

Video: Hangi besinler anne sütünün tadını değiştirir?

İlginizi çekebilir

Çocuğunuza bu 10 atıştırmalığı güvenle yedirebilirsiniz

Çocuğunuz sağlıklı beslenirse daha başarılı olur

Çocuğunuz yemek yemiyorsa bu 7 yöntemi deneyin

Çocuklarınız için sağlıklı beslenme önerileri

Çocuğum neden iştahsız?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/saglikli-beslenme-okul-basarisini-artiriyor

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.