Okula başlamak krize dönüşmesin

Okula gitmek istemeyen çocuklar için nasıl bir strateji izlenmeli..

Okula başlamak krize dönüşmesin

Çocuklarda görülen okul korkusu ve bu korkuyu yenme konusunda ailelere düşen görevleri Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Asya Armağan’la konuştuk…

Okul, çocuklar için toplumsallaşmanın ilk adımıdır. Okula başlamak çocuğun gelişiminde yeni ve her yeni şey gibi kaygı uyandıran bir aşamadır.

Okula yeni başlayan çocuklar için anne babalarından ayrılmak, yeni bir sosyal ortama uyum sağlamak, kurallara uymak, sorumluluk alabilmek, sosyal ilişkiler kurmak, ihtiyaçlarını ifade edebilmek sanıldığı kadar kolay değildir.

Özellikle, ebeveynleri tarafından aşırı korunan, kural konmayan, duygusal olarak yaşının olgunluğuna ulaşamamış çocuklar için bu daha da zordur.

Okul eğitimine katılabilmeleri için çocukların kendilerine güven duymaları, öz bakım becerilerini kazanmış olmaları, problemlerle baş edebilme güçlerinin gelişmiş olması ve zihinsel becerilerde gerekli olgunluğa ulaşmaları gerekir. Çocukların bu olgunluğa erişmeleri genellikle altı yılı bulur. Dolayısıyla çocukların, fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan eğitime katılabilecekleri aşamaya geldikleri altı yaşından (72 ay) itibaren okula başlamaları uygundur.

Okula hazır olmaları için gereken donanımlara sahip olan çocuklar için bile okula uyum sağlamak ve alışmak zaman alabilir. İlk kez okula giden çocuklar, ailelerinden ayrılarak yabancı bir ortama girdiklerinde, yabancı ortamı tanıyıp arkadaşlar edininceye kadar bazı uyum sorunları yaşayabilirler.

Bu uyum sorunları okula gitmeyi reddetme düzeyinde değildir. Bu alışma döneminde aileler çocuklarına güven vermeli ve destek olmalıdırlar. Birçok çocuk yeni ortama, kurallara, akademik ve sosyal beklentilere uyum sağlayarak bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlar.

Ancak bazen okul, çocuk için kaçınmak istediği bir yer haline gelebilir. Okul hayatı boyunca her çocuğun, değişik gerekçelerle okula gitmek istemediği zamanlar olabilir. Bu olağan karşılanabilir.

Ancak çocuğun okula gitme konusunda sürekli sorun yaşaması, okula gitmemek için sürekli kendini hasta hissettiğini söylemesi, okula gitmek konusunda yoğun bir kaygı yaşaması anne baba için dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Okul Reddinin Belirtileri…

Okul reddi, çeşitli kaygılar nedeni ile çocuğun okula gitmeyi reddetmesidir. Okul reddi okul hayatının her döneminde ortaya çıkabileceği gibi, geçiş dönemlerinde, yani okula başlama ve 10-11 yaş dönemlerinde daha sık karşımıza çıkar.

Okul reddi olan çocuklar, okulda anne veya babalarından ayrıldıklarında nedenini bilmedikleri büyük bir kaygı yaşarlar, korkarlar.

Bu nedenle de okulda durmak istemezler, buna zorlandıklarında ağlama krizleri, öfke nöbetleri ve fiziksel bir hastalığı düşündürecek karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Geceleri uykuya dalmakta güçlük çekebilirler, karanlıktan ve yalnız uyumaktan korkabilirler. Yapılan muayene ve incelemelerde ise genellikle bu belirtileri açıklayacak bir fiziksel hastalık saptanmaz. Okulda yoğun bir kaygı ve korku yaşayan çocuk okula gitmediği zaman veya hafta sonları oldukça rahattır.

Pazar günü akşamdan itibaren veya pazartesi sabah bu belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Çocuk neden okula gitmediğini tam olarak açıklayamasa da içinde bir korku olduğunu, ağlama hissi geldiğini söyleyebilir. Bazen çocuklar okula gitmemek için “öğretmen kızıyor”, “arkadaşlarım benimle oynamıyorlar” gibi gerekçeler öne sürebilirler.

Okul Reddinin Nedeni Çocuğunuzla İlişkiniz Olabilir!

Okul reddinin temelinde çocuğun annesinden ayrılarak bağımsızlaşamaması nedeniyle yaşadığı güvensizlik yatar. Yaşanan okul korkusu aslında çocuğun annesinden ayrılma korkusudur. Aile bireyleri arasında genellikle bağımlı ilişki gözlenir. Her birey, ötekine veya kendisine bir şey olacağı yönünde kaygı taşır.

Çocuğa bir şey olur korkusu ile çocuğun kendi başına bir şey yapmasına izin vermezler. Böyle bir ortamda yetişen çocuk okula başladığında kendisini yapayalnız ve güvensiz hisseder. Okul ortamının gerektirdiği akademik ve sosyal beklentileri yeterince iyi karşılayamayacağını düşünen bir çocuk için okula gitmek oldukça kaygı verici bir deneyim olabilir.

Aile içinde yaşanan huzursuzluk ve çatışmalar çocuğun okula gitmek istememesine neden olabilir. Eğer çocuk ev yaşamına ilişkin güvensizlik duyuyorsa, okulda olduğu zaman içinde, evde olanları ve aile bireylerini merak ettiği için okula uyum sağlamakta zorlanabilir.

Boşanma, yeni bir kardeşin doğması, yeni bir eve taşınılması, aile bireylerinden birisinin ölümü veya uzun süre hasta olması gibi olaylar çocuğun yaşadığı kaygıları artıracağı için okul reddine neden olabilir.

Aynı şekilde, arkadaşları tarafından rahatsız edilmek, aşırı rekabete ve başarıya odaklı bir sınıf ortamında bulunmak, ders başarısının düşük olması, sosyal etkinliklerde geri planda kalmak, okulun kurallarına uymakta zorlanmak, çocuk için okulu ciddi bir endişe kaynağı haline getirebilir.

Okul reddi ile karşılaşıldığında çocuğu kaygılandıran ve rahatsız eden sorunun kaynağı dikkatlice araştırılmalıdır. Çocuğun kendisini endişelendiren durum hakkında konuşmasına fırsat vermek, sorunun nedenlerini anlamaya çalışmak doğru çözümü bulmak için gereklidir.

Okula gitmediği için çocuğu suçlamamak, bu sıkıntılı durumun geçici olduğunu, başka çocuklarda da görülebildiğini ve iyileştirilebildiğini anlatmak çocukla güvenli bir işbirliği kurulması açısından yararlı olacaktır. Okul reddi ile baş edebilmek için çocuğun okula devamı sağlanmalıdır.

Uzun süreli ve şiddetli okul reddi durumlarında yardım için aile bir uzmana başvurmalıdır. Tedavide aile, öğretmen ve okul çalışanlarının işbirliği önemlidir.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cocugunuzun-okula-gitmeyi-reddediyorsa/

Okula başlamak krize dönüşmesin

Okula başlamak krize dönüşmesin

Okulla ilk kez tanışan çocukların kimi kolayca uyum sağlarken kimi ise ebeveynlerinden ayrılmak istemiyor hatta ağlama krizilerine girerek durumu zorlaştırabiliyor. Anaokulu ve ilkokul dönemlerinde ailelerin en büyük kabuslarından biri olan ağlama krizlerinin altında yatan sebep ise genellikle ayrılma kaygısı bozukluğu.

Bunun sorumlusu ise aşırı korumacı anne baba tutumu. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Aynur Sayım, çocuğun bireyselleşme sürecinde sorun yaşamasından kaynaklanan ayrılma kaygısı bozukluğu hakkında ebeveynleri uyarıyor: Bu durum, kaygılı, korumacı ebeveynlerin çocuklarında görülüyor.

Özellikle 2-3 yaş arası dönemde çocuğun kendi başına yaptığı denemeleri engelleyen, kaygı ile yaklaşan ebeveynler, çocukta bu sürecin sağlıklı geçirilmesini engellemiş oluyor. Aileden ayrılan çocuk kendi başına bir şey yapamayacağı düşüncesine kapılıyor, çaresiz ve yalnız hissediyor, bu nedenle korkuyor, ağlıyor, bağırıyor.

Bu tepkileri yardım çağrısı aslında.

AŞIRI KORUYUCULUK BİREYSELLEŞMEYİ ENGELLER

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), öğrenme güçlükleri, depresyon, sosyal fobi gibi psikiyatrik sorunların da çocuğun okula uyumunu zorlaştırıldığını belirten Aynur Sayım, çocuğun bu süreci aile, okul ve tedavi ekibi birlikte çalışarak aşması gerektiğini söylüyor ve ekliyor: Aşırı koruyucu ebeveynler,

Aynur Sağlam

çocuğun bireyselleşmesini engeller. Çocuğun sosyal ortamlarda kendine güveni azdır. Yalnız kalınca nasıl davranacağını bilemez, korkar. Bunun dışında çocuğun bu tepkisi okuldaki bir duruma gösterdiği reaksiyon da olabilir. Öğretmenin tavrı, arkadaşlarının alay etmesi gibi.

DEHB, özel öğrenme güçlüğü, zekâ engeli, davranım bozukluğu, depresyon ve sosyal fobi gibi psikiyatrik bozukluklarda ise çocuk belli alanlarda yetersizlik yaşıyorsa, zor öğreniyorsa, kendine güveni azsa, uyum sorunları yaşar.

Aile içi iletişim sorunları, boşanma, kardeşin evde kalması, kardeş kıskançlığı, ailede ölüm, kaza ya da hastalık gibi nedenler de okul reddine sebep olabilir.

Bu duruma, ailenin baskısı da eklenirse çocuk zorlanır; yargılanırsa anksiyetesi artar, panik içine girer ve okul reddi, okul fobisine dönüşebilir. Sebep olarak öğretmenden korktuğunu, arkadaşlarıyla anlaşamadığını söyleyebilir.

ERTELEMEK SORUNU DAHA DA BÜYÜTÜR

Okul fobisi yaşayan çocuklarda, iştahsızlık, uyku düzensizliği, huzursuzluk, alınganlık, sinirlilik, utangaçlık, içe kapanma, okul etkinliklerine ilgisizlik görülebileceğini de ifade eden Sayım, “Okula gitmediği sürece, okula başlama güçleşir. Ailenin ‘Bir süre bekleyelim, geçer belki’ yaklaşımı yanlıştır.

Sorun daha da büyür” uyarısında bulundu. Sayım, sözlerini şöyle sürdürdü: Okula karşı geliştirilen ilk yıllardaki olumsuz algı kişinin tüm akademik yaşantısına etki eder. Ebeveynler, çocuklarının tüm gelişim alanlarında yaşıtlarına paralel gelişim sergilediğinden emin olmalıdır.

Okul olgunluğu olan çocuğun zihinsel gelişimi adına; görsel ve işitsel algılama yeteneğinin iyi olması, algıladıklarını belleğinde tutabilmesi, mantıklı düşünebilmesi ve neden- sonuç ilişkisi kurabilmesi, yeterli kavram bilgisine de sahip olması gereklidir. Okul olgunluğunun oluşmasında en büyük pay aileye aittir.

Bu da çocuğun okula başlayana kadarki süreciyle yakından ilgilidir. Kendine güvenmesi için çocuğa cesaret veren tutumlar sergilenmelidir. Öz bakım becerilerinin desteklenmesi, kendi yemesi, giyinmesi, sorumluluk verilmesi sağlanmalıdır. Ailenin sosyalliği burada önemli bir konu.

Diğer kişilerle sık görüşülmesi, çocuğun yaşıtlarıyla oynamasının sağlanması da önemlidir.

OKUL KAYGISINDA BAŞUCU BİLGİLERİ:

  • Korkutma, tehdit, şiddet, yargılama kullanılmamalıdır.
  • Çocuk, onu rahatsız eden bir duruma karşı duygusal bir tepki vermektedir. Bunu fark edip onu anlamaya çalışmak en doğru yaklaşımdır. Çocukla empati kurmak, onu anlamaya çalışmak gerekir.
  • Okul reddine hangi durum ve duygunun neden olduğunu bulup, bu sorunun çözülmesi için çalışılmalıdır.
  • Bunun için aile, bir psikiyatri merkezinden yardım almalıdır. Psikiyatrik yaklaşım ve psikoterapi birlikte götürülmelidir.
  • Ailenin, çocuğun okula devamıyla ilgili kararlı olması gereklidir. Fakat çocuğa, bu sorunun tüm aileyi ilgilendirdiği, sadece çocuğun sorunu olmadığı hissettirilmelidir.
  • Öğretmen ve ailenin sıkı işbirliği içinde olması gereklidir. Öğretmenin güven verici ve zorlayıcı olmayan tarzı önemlidir.

Источник: //www.saglikk.com/okula-baslamak-krize-donusmesin/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..