Okulda Sağlık beslenme Önerileri

Her Yönüyle Sağlıklı Beslenme

Okulda Sağlık beslenme Önerileri
saglikli-beslenme

Günümüzde en çok araştırılan konuların başında “ Sağlıklı beslenme nasıl olmalıdır?” sorusu geliyor.

Televizyonlardaki programlara misafir olan doktorlardan, internetteki blog yazılarından en çok dinlediğimiz kulak kabarttığımız konu beslenme konusudur. Son yıllarda fast food, hazır paketli yiyecekler, şekerli gıdalar yüzünden obezite problemi arttı.

Aynı zamanda karşılaşılan hastalıklar da sağlıklı beslenme gerektirdiğinden yediklerimize içtiklerimize zor da olsa dikkat etmeye başladık.

İçindekiler

saglikli-beslenme-soru-isareti

Bu yazımızda merak ettiğiniz sağlıklı beslenmeyi her yönüyle anlatacağız. Yazıyı okuduğunuzda nasıl beslenmeniz gerektiğine dair fikriniz olacak ve hemen uygulamak isteyeceksiniz. Ama ilk olarak yapmanız gereken sağlığınızın kıymetinin ve ne kadar önemli olduğunun farkında olmaktır.

Hamilelikte beslenme, gençlikte ve yaşlılıkta beslenme sadece sizi değil çevrenizi de etkilemektedir. Yediğiniz her şey doğacak yavrunuzu, gelecekteki bedeninizi ve sizi örnek alan kişileri de etkileyecektir. O yüzden şimdi zayıflamayı diyet yapmak olarak değil, sağlıklı beslenmek olarak görmeye başlayalım.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Zayıflamak aç kalarak ve dengesiz beslenerek olmaz, olmamalıdır. Çünkü vücudunuzun da çalışması için belli besinlere ihtiyacı vardır. Sağlıklı zayıflama dengeli beslenip, spor yaparak olmalıdır.

Dengeli beslenmek ancak azimli insanların iradesiyle yapabildiği şeydir.

Ama sağlıklı beslenip, hareketli bir yaşam tarzına geçen kişiler verdiği kilolar ve kavuştukları sağlıkları sayesinde çok mutlu olup, neden bunu daha önce yapmadım, çok kolaymış demektedir.

sagliklı-zayiflama-mi-sagliksiz-sismanlık-mi

Siz de bu hissi yaşamak istiyorsanız. Bu yazıdaki her adımı uygulayın. İlk olarak karar verin: Ben sağlıklı beslenmek istiyorum. Her gün düzenli yürüyüş yapacağım. En azından normal hayatımdan daha fazla hareket edeceğim deyin! Her işe başlamak için önce ciddi bir karar vermeniz gerekiyor. Kararınızı verin ve yola çıkın!

Şok diyet listelerini bir kenara bırakın. Hayat tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirin. Evinizde pişen yemekleri gözden geçirin ve sağlıklı yemeklerle değiştirin. Bahaneleri bir kenara bırakın.

Bahanesi Olanlara Evinizin Dışında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Bireylerin sağlıklı beslenmeye ve zayıflamak üzere yemeklerini düzenlemeye başlayamamalarının en büyük sebebi bahane üretmesidir. Sürekli bahane üreten kişiler olumsuz düşünerek “Ben yapamam, bulunduğum yerde sağlıklı yemek yok, çevremdekiler hep fast food tüketiyor.

” gibi nedenlerle sağlıklı beslenmeyi ertelemektedir. Ya da vakit darlığından dem vurup paketli atıştırmalıkları hızlıca tüketip hayata devam etmektedir. Paketli ve işlenmiş ürünlerin zararları çok fazladır. Hem içerisinde bir sürü katkı maddesi vardır hem de kısa süreli tokluk sağlar.

Bu nedenle sürekli bir şeyler yeme arayışına gireriz. Aşağıda birkaç bahaneye karşı çözüm önerisi sunduk:

okulda-saglikli-beslenme

Okuldayım, yemekhane yok bahanesi: Son derece havalı saklama kaplarında sağlıklı yiyeceğinizi yanınızda götürün.

İşteyim, ev yemeği yok bahanesi: Isı kaybetmeyen yeni nesil sefer taslarında yemeklerinizi yanınızda sıcacık taşıyın veya ev yemeği yapan restoranlara gidin. Son zamanlarda ev yemeklerinizi ayağınıza kadar getiren abonelikler de mevcut.

Sabah erken çıkıyorum bahanesi: Yanınıza saklama kabında, domates, salatalık, peynir zeytin ve bir dilim ekmek alın. O dışarıda margarinle yapılmış sağlıksız poğaçaları, açmaları yemeyin.

Akşam geç geliyorum bahanesi: Akşam salata ve sağlıklı bir yemek yiyin. Hala doymadıysanız biraz kuruyemiş fena olmaz.

Vaktim yok, hızlıca yemeliyim bahanesi: Evde sağlıklı iki dilim kahverengi ekmeğin arasına, ton balık, beyaz peynir, domates gibi birçok lezzetli yiyecek koyabilirsiniz. Hem de acıkınca hızlıca tüketirsiniz.

Ana öğünlerde ve ara öğünlerde yemeklerimiz nasıl olmalıdır?

Toplumumuzda maalesef lif tüketimi maalesef oldukça azdır. Bu nedenle sindirim ve doymama problemleri yaşanmaktadır. Yiyorum yiyorum doymuyorum cümlesini çoğu kişiden duymuşuzdur. Bu problem eğer sağlıktan dolayı (insülin direnci vb.) değilse lifli gıdaları az tüketmemizden kaynaklanmaktadır.

Beyaz olan gıdalardan (ekmek, pilav, makarna vb.), paketlenmiş atıştırmalıklardan, sosis, salam gibi işlenmiş et ürünlerinden sağlığınız için uzak durun.saglikli-beslenme-beyaz-gidalar

Sabah kahvaltısını hızlı yapmak zorunda olanlar için yulaf, kuru meyve, fındık gibi kuruyemişlerle oluşturulan karışımı sütle tüketmek oldukça sağlıklı bir kahvaltı olabilir.

Sabah kahvaltısı için süreniz genişse domates, salatalık, roka gibi yeşillikleri tüketin. Peynir, zeytin, yumurta gibi kahvaltılıkları tüketin. Mümkünse reçel, çikolata gibi ürünleri yemeyin. Şeker deposundan başka bir şey değil onlar.

Ekmek olarak tam buğday, kepekli gibi kahverengi ekmekleri tüketin.

Öğlen yemeğinde çorba, etli bir yemek, kurubaklagil ve bulgur pilavı gibi besinleri tüketin. Yoğurt da yemeniz tokluk hissinizi artıracaktır.

saglikli-beslenme-ogle-yemegi

Akşam yemeğinde de öğlen yemeği gibi yiyebilirsiniz. Sadece bulgur pilavını çok az yiyerek salatayı daha fazla yiyin. Yemek saatleri nasıl olmalıdır sorusuna alt başlıkta değineceğiz.

Gördüğünüz gibi zayıflama konusuna hiç değinmedik. Çünkü zaten bunları yapıp, sağlıklı beslenen bir kişi kilolu kalamaz.

Bunlarla beraber günlük yarım saat bir saat yürüyüş yaparsınız tüm kilolarınızı verip normal kilonuza inebilirsiniz.

Zayıflamak ve Sağlıklı Kalmak İsteyenlere Özel Günlük Program

İlk olarak yatma ve kalkma saatimizi düzenlemeliyiz. Kalkma ve yatma saatleri metabolizmamız için çok önemlidir ve düzenli bir yaşam vücudumuzun sağlıklı olmasını sağlar. Kalkış 6:30 olmalıdır.

Ardından hemen yataktan kalkmak yerine güzel bir gerinme hareketi hafif 10 dk’lık bir egzersiz sizi güne enerjik olarak hazırlar. Daha sonra 1 bardak limon su içmeniz sindirim sisteminizin çalışmasını sağlayarak enerji yakmanızı başlatacaktır. Kahvaltınızı 7:30’da yapın.

Öğlen yemeğine kadar arada acıkırsanız bir avuç fındık, fıstık gibi doğal yemişleri tüketebilirsiniz. 12:30’da öğlen yemeği yiyin. Yine aynı şekilde akşam yemeğine kadar acıkırsanız doğal hafif atıştırmalıklar tüketin. 18:30’da akşam yemeğini yiyerek günü kapatın mümkünse bir şey yememeye çalışın.

Yatış saatiniz ise 22:00 civarı olmalıdır. Çünkü saat 22:00’dan sonra sizi uykuya hızla geçirecek melatonin hormonu salgılanmaktadır. Gece yarısı bu hormonun seviyesi düştüğünden verimli bir uyku geçiremezsiniz.
saglikli-beslenme-ana-ogun-ara-ogun

Gördüğünüz gibi zayıflamak veya sağlıklı kalmak için açlıktan ölmenize ve zararlı şok diyetleri yapmanıza hiç gerek yok! Önemli olan düzenli bir uyku ve yemek saatleridir.

Yaşa Göre Sağlıklı Beslenme ve Zayıflama

İnsanın her yaşta ihtiyacı olan besin miktarı farklıdır. Bir gencin metabolizmasıyla, yaşlınınki farklı işlemektedir. Gençlerin hızla yayılan zayıflama düşüncesi 12-13 yaşındaki öğrencileri bile diyet yapma fikrine itmektedir.

Bu çok sağlıksız ve yanlış bir tutumdur. Çünkü o yaştaki bir genç gelişme çağında olduğundan yapılan yanlış diyetlerle sağlıklarından olabilirler.

 Bu da sağlıklı beslenme ile tam zıt olduğu için bunları kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Yaşı çok küçük olup obezite problemi olan çocuklar fast food ve beyaz gıdalardan uzak tutularak zayıflatılmalıdır. Kilosu zaten normal olup bunu psikolojik bir takıntı haline getiren gençlerimiz ise bir sağlık danışmanına veya psikologa götürülerek kilo probleminin olmadığı düşüncesi verilmelidir.

yasa-gore-saglikli-beslenme

Yaşı ileri olan kişiler de yavaş metabolizmaya sahip olduğundan yağlı yiyeceklerden ve geç saatte yemek yemekten kaçınmalıdır. Yürüyüş yapmalıdır. Metabolizma hızlandırıcı yiyecekleri de öğünlerine (acı biber, yeşil çay vb.) katmalıdır.

Yani işin özü her yaştan birey için paketlenmiş ve işlenmiş gıdalardan uzak durup, hareket etmektir.

Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşama Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

İlk olarak yatma ve kalkma saatiniz düzenli olmalıdır. Erken yatıp, erken kalkmalısınız. Bu hem metabolizmanızı hem de gün içindeki enerjinizi etkilemektedir. Kahvaltıyı muhakkak yapın ve diğer öğünleri hep aynı saatte yemeye çalışın.

Bekarsanız, annenize sağlıklı yemekler pişirmesini tembihleyin ya da size sağlıklı olan yemekleri getirmesini söyleyin.

Evliyseniz alacağınız gıdalara siz karar verdiğiniz için lifli, tok tutan proteinden zengin besinleri, yeşillikleri ve meyveleri mutfağınıza alın.

Arada kaçamak yaparak kendinizi ödüllendirin. Yabancı dilde cheat day denilen bu ödüllendirme sonrası kaldığınız yerden pişman olmadan devam edin. Çünkü kendinizi tamamen kısıtlarsanız bir gün pes ederek daha kötü bir duruma dönebilirsiniz.
saglikli-beslenme-aliskanligi

Beslenme ile alakalı doktorların videolarını izleyin. Kitaplar okuyun. Kendinize sahip çıkın. Her gün tartılın. Her gün tartılmanız demek kendinizi sürekli kontrol altına almanız demektir. Bazen ödem bazen regl nedeniyle olduğunuzdan fazla kilolu olabilirsiniz ama siz yine de her gün tartılın. Bunu yapamıyorsanız hafta da 1 kere muhakkak tartılın.

İlginizi Çekebilir: Ödem Attıran İçecekler – Besinler

Zaten sağlıklı beslenmenin tadını alınca bu yaşamı çok seveceksiniz ve herkese anlatıp onlarında böyle yaşamalarını isteyeceksiniz. Unutmayın bedeniniz ömür boyu eviniz ve size bir emanet. Evinize ve size emanet edilen bu bedene sahip çıkın.

Источник: https://diyetkulubu.co/saglikli-beslenme/

Okul çağı çocukları için sağlıklı beslenme önerileri THSK

Okulda Sağlık beslenme Önerileri

Türkiye’de yaklaşık 18 milyon öğrenci ders başı yaparken, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK), büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu okul çağındaki çocukların beslenmesine ilişkin uyarı ve önerilerde bulundu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) internet sitesinde yer alan, “Sağlıklı Beslenelim Hareket Edelim” başlıklı açıklamada, okul çağının, büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu ve yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu çok önemli bir dönem olduğunun altı çizildi.

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin yol açtığı sorunlar

Öğrencilerin iyi bir şekilde büyüme ve gelişmelerinin yanında okul başarısının da sağlıklı beslenme ile ilgili önemli bir husus olduğu vurgulanan açıklamada, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin; dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları geliştiği, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düştüğü bildirildi.

Okul çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı beslenme için temel besin gruplarında bulunan besinlerden, öğünlerde yeterli miktarda ve dengeli bir şekilde tüketilmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, beş besin grubu ve içerdikleri besinler şöyle açıklandı:

Süt ve ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, kefir, dondurma vb. içerir.

Et ve ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller ile sert kabuklu yemişler/ yağlı tohumlar: Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi yiyeceklerin yanı sıra ceviz, fındık, fıstık gibi sert kabuklu yemişler/yağlı tohumlar yer alır.

Sebzeler: Taze ve kuru sebze

Meyveler: Taze ve kuru meyveleri içerir.

Ekmek ve tahıllar: Ekmek, makarna, erişte, kuskus, bulgur, yulaf, arpa, pirinç ve kahvaltılık gevrekleri içerir.

Kahvaltı, en önemli öğün

THSK açıklamasında, sağlıklı beslenme için şu uyarı ve önerilerde bulunuldu:

“En önemli öğün kahvaltıdır. Bütün gece süren açlıktan sonra, vücudumuz ve beynimiz güne başlamak için enerjiye gereksinim duymaktadır. Kahvaltı yapılmadığında veya uzun süreli açlıklarda dikkat dağınıklığı, yorgunluk, baş ağrısı ve zihinsel performansta azalma olmaktadır. Bu nedenle, güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlamak okul başarısının artmasında son derece önemlidir.

Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi, düzenli olarak ana ve ara öğünleri tüketmeniz ile mümkündür. Bu nedenle, öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketeceğiniz besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

Okulda ya da evde dinlenirken, ders çalışırken ara öğün ve atıştırmalarda tüketilecek besinlere dikkat edilmelidir. Sağlıklı besinler tercih edilmelidir.

Örneğin; şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, cips, kolalı ve gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, ayran, sütlü tatlılar, tam tahıllı ekmek arası peynir, meyve, taze sıkılmış meyve suyu, kuru meyve veya ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumları hatta kavrulmamış olarak tüketmeyi tercih edilmesi yararlı olacaktır.

“Açıkta satılan besinler güvenilir değil”

Okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın alınan besinlerin seçerken benzer dikkat gösterilmelidir.

Ambalajlı tüm yiyecek ve içecekleri satın alırken etiket bilgisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan üretim izninin bulunmasına, son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Ayrıca, uygun koşullarda muhafaza edilmedikleri için çabuk bozulma riski taşırlar. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinler satın alınmamalıdır.

Fiziksel aktivite

Vücudunuzun düzenli çalışması, tükettiğiniz besinlerin vücuda yararlılığının artırılması, fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişiminize katkı sağlaması açısından günde 60 dakika fiziksel aktivite yapılmalıdır.

Anne baba ve öğretmenler çocukların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle yakından ilgilenerek, kendi beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları ile örnek olmalıdır.

Çocukların sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri teşvik edilmeli, okul spor kulüp aktiviteleri arttırılmalıdır.

Günlük ev işlerine yardımcı olmaları vb. sağlanarak gün içerisinde hareketlerini arttırmalarına yardımcı olunmalıdır.

Temizliğe dikkat!

Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Kirli eller, basit bir soğuk algınlığından ölümcül hastane enfeksiyonlarına kadar pek çok hastalığın nedeni olabilmektedir.

Özellikle yemek yemeden önce ve sonra, tuvalete girdikten sonra, dışarıda oyun oynadıktan sonra, dışarıdan eve gelince eller, sabun ile iyice ovuşturarak yıkanmalıdır.”

Источник: https://www.gidahatti.com/okul-cagi-cocuklari-icin-saglikli-beslenme-onerileri-85977/

Çocuklar için sağlıklı ve dengeli beslenme önerileri

Okulda Sağlık beslenme Önerileri

Okul çocuklarının dengesiz, yetersiz veya aşırı beslenmesi sonucunda; büyüme ve gelişme geri kalır, bu gerilik büyüme dönemi bitinceye kadar telafi edilmezse erişkinliğe yansır ve bu çocuklar boyca kısa, zayıf ve güçsüz birer yetişkin olurlar.

Buna ek olarak enfeksiyon hastalıkları sık ve ağır seyreder, özellikle kız çocuklarında menstrüasyonun da etkisiyle demir yetersizliği anemisine sık rastlanır, ergenlik döneminde kalsiyumun yetersiz tüketimi ileriki yaşlarda osteoporoz riski oluşturmaktadır.

Aşırı ve dengesiz beslenme sonucunda şişmanlık ileriki yaşlara yansır ve yüksek tansiyon, kan yağlarında artış, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara zemin hazırlar.

Düzenli beslenen çocuk sağlıklı büyür! Çocuklar için doğru beslenme önerileri

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerinin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okul devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğu ortaya konmuştur. Aileler çocuklarının yalnızca okul başarılarıyla değil onların büyüme ve gelişmelerini izleme ve sağlıklı beslenme davranışları geliştirmeleriyle de yakından ilgilenmeli ve kendi beslenme alışkanlıklarıyla da örnek olmalıdırlar.

Okul çağında çocuk okulda verilen bir beslenme hizmeti yoksa genellikle öğle yemeklerini ev dışında yemek zorundadır. Okulda yemek yeme davranışı arkadaşlarından etkilenebilmektedir. Okulda yemek çıkmıyorsa, kantinde karın doyurmak zorunda kalan veya bunu tercih eden çocuklarda yanlış beslenme alışkanlıkları gelişmektedir.

Yapılan birçok çalışmada, son zamanlarda çocuk ve adolesanlar başta olmak üzere her yaş grubunda abur cubur besinlerin tüketiminin arttığı belirtilmiştir.

Çocukların enerji alımlarının bir kısmı abur cubur besinlerden gelirken, bu tür besinler daha çok öğle vaktinde tüketilmektedir.

Gazlı içecek, meşrubat gibi içecekler, patates kızartması, cips, şekerleme ve dondurma çocuklar tarafından en çok tüketilen abur cubur besinlerdir.

Bu besinlerin tüketimini azaltmak için iyi planlanmış bir beslenme eğitimi programı ile birlikte uygulamada da okul içerisinde satışa sunulan gıda maddelerinin beslenme ihtiyaçlarını karşılayıcı ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasına temel teşkil edici nitelikte olması gerekmektedir. Okulda beslenme hizmeti verilmiyorsa çocuğa mutlaka beslenme çantası hazırlanmalıdır.

Okul çocukları için sağlıklı beslenme önerileri

Sağlıklı Beslenme Çantası

Okula götürülen beslenme çantasının dört besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanması yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması için önemlidir.

Beslenme çantasında kolay taşınabilecek kuru gıdalar, yanında içecek en uygun seçimdir.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlayan bir sandviçte haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et-tavuk grubu besinlerinden seçilen herhangi bir besin yanında mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler bulunmalıdır.

Bunların yanında beslenme çantasında fındık veya ceviz bulunması da çocuğun beslenmesini enerji, protein ve mineraller açısından destekler. İçecek olarak ise okul kantininden alınacak olan ayran veya sütün tercih edilmesi sağlıklı bir seçim olacaktır.

Sağlıklı Beslenme Eğitiminde Ailenin Rolü

Beslenme sonradan kazanılan bir davranış biçimidir ve anne karnında başlayan bir süreç olup ilk alışkanlıklar ailenin beslenme modeline göre şekillenmektedir.

Aile Olarak Sağlıklı Beslenin

Çocuğu ayırmak yerine siz de yanlış beslenme alışkanlıklarınızdan arınıp birlikte sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişimi, zeka düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir. Aile olarak;

 1. Öğünlerinizi beraber yapın ve çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olun.
 2. Kahvaltının önemini çocuğun kavramasını sağlayarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazandırın.
 3. Mutfağınızı meyve, sebze, tam tahıllı besinler ve diğer sağlıklı seçimlerle doldurun. Abur cuburları evinizden uzak tutun.
 4. Dışarda hazır yemek yerine yemeklerinizi evde hazırlayıp, tüketin ve porsiyon ölçülerine dikkat edin.
 5. Çocuğunuzun boy-kilo gelişimini takip edin.
 6. Çocuğunuzu günlük fiziksel aktiviteye teşvik edin. Bu onun sosyalleşmesini, çevresiyle iletişim kabiliyetinin iyileşmesini de sağlayacaktır.
 7. Televizyon, bilgisayar v.b. şeylere ayrılan süreyi sınırlandırın. Çocuğunuzun hareketsiz kalmasına engel olun.

Sağlıklı Beslenme Eğitiminde Öğretmenin Rolü

Çocukların anne babadan sonra en çok örnek aldıkları kişiler öğretmenleridir. Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.

Alerjiden korunmak için sağlıklı beslenme önerileri

Öğretmenler;

 1. Öğrenciler ile birlikte yeterli ve dengeli beslenme konusunda çeşitli etkinlikler (bilgi yarışması, sınıf gazetesi, beslenme köşesi vb.) düzenlemeli ve bu konunun öğrenciler arasında tartışılmasına zemin hazırlamalıdırlar.
 2. Öğrencilerin kahvaltı yapıp, yapmadıklarını sorgulamalı ve dışarıda açıkta satılan yiyecekleri tüketmemeleri konusunda sık sık uyarıda bulunmalıdırlar.
 3. Çocukların beslenme çantası içeriklerini sıklıkla kontrol etmelidirler.
 4. Beslenme saatlerinde; patates kızartması, çikolata, gibi yiyecekler yerine, peynir, yumurta, taze sebze ve meyve gibi besinler, gazlı ve diğer hazır içecekler yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyunun tercih edilmesi konusunda çocukları uyarmalı ve bu konuda veliler ile işbirliği yapmalıdırlar.
 5. Öğrencilerin boy ve ağırlık artışlarını takip etmeli ve değerlendirmelidirler.
 6. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda örnek davranış göstermeli, örnek davranışlarda bulunan öğrencilerini ödüllendirmelidirler.
 • Çocuklara kahvaltı alışkanlığı mutlaka kazandırılmalı.
 • Her öğünde 4 temel besin grubunda ( süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, meyve ve sebzeler, tahıl grubu) yer alan yiyecekler tüketilmeli.
 • Günde en az 2 su bardağı süt içme alışkanlığı edinilmeli.
 • Günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketilmeli.
 • Çay, gazlı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, süt veya ayran tercih edilmeli.
 • Çocuklar okul çevresinde açıkta satılan, besleyici değeri düşük ve sağlıksız besinleri tüketmemeleri konusunda bilinçlendirilmeli.
 • Yemek konusunda çocuklarla inatlaşmamalı, acıktığında yeterli ve dengeli beslenmesi sağlanmalı.
 • Okullarında yemek çıkmayan çocukların evden beslenme çantası götürmesine özen gösterilmeli ve beslenme çantalarının her gün iyice temizlenmesi gereklidir.
 • Çocukların boy uzunlukları ile ağırlıklarına dikkat edilmeli ve takip edilmeli.
 • Günde 8-10 bardak sıvı tüketilmeli.
 • Temiz ve mikropsuz besinler tüketilmeli, çiğ sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan yenilmemeli, açıkta satılan besinler tüketilmemeli.
 • Çocuklara yemeklerden önce ve sonra mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
 • Düzenli olarak egzersiz alışkanlığı kazandırılmalı.

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/cocuklar-icin-saglikli-ve-dengeli-beslenme-onerileri/

Okulda Sağlıklı Beslenme İlkeleri

Okulda Sağlık beslenme Önerileri

Okulda çocuklar günün büyük bir bölümünü geçirmekte, bir veya birden fazla öğünü okulların kantinleri veya yemekhanelerinde tüketmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle okulda sağlıklıklı beslenme ilkelerine uymak çocuğunuzun ileri ki yaşlarında yaşam kalitesini arttıracak ve sağlıklı bir birey olmasını sağlayacak en önemli unsurlardan birisidir.

Çocukların öğrenme becerisini geliştirmek de beslenme faktörü çok önemlidir. Çünkü beynin çalışması için yeterli miktarda besinleri tüketmesi gerekir.

Yeterli miktarda karbonhidrat alması, B12, çinko, bakır gibi vitamin ve minerallerden zengin besinleri tüketmesi okul başarısının artmasında önemli bir faktördür Ayrıca protein (balık,et,süt,yumurta vb) tüketilmesi dikkat algısını artırmaktadır. Bu tarz bir beslenme şekli, öğrenmeyi ve hatırlatmayı olumlu yönde etkilemektedir.

Okulda Beslenmenin önemi

Günün büyük bir kısmını okulda geçiren çocukların sağlıklı gelişimi için beslenme yine önemli etkendir.

Yapılan çalışmalarda, yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerinin öğrenmede güçlük çektikleri, kavrama becerilerinin azaldığı, dikkat sürelerinin kısaldığı, saldırganlığa meyil gibi olumsuz davranış sergiledikleri ve okul başarılarında düşüklük yaşandığı ortaya konmuştur.

Doğru bir beslenme alışkanlığı sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için uygulanmalı. Besin ögelerini uygun zamanda ve yeterli miktarda alınmasını sağlayın. Bu nedenle eğer çocuğunuz tüm gün okula devam ediyorsa öğle yemeğini ve ara saatlerde atıştırmalıklarını takip etmelisiniz.

Okulda  Nasıl beslenmeli

Öncelikle çocuğun okula gitmeden önce güne kahvaltıyla başlamasını sağlayın. Güne zinde başlaması için kahvaltı yapılmasına özen göstermeniz önemlidir. Eğer kahvaltıyı kaçırdığı zamanlar oluyorsa en azından bir meyve ve süt tüketmesini sağlayın.Okulda  ara öğün olarak bir meyve, bir dilim evde hazırladığınız kek/poğaça,domates,salatalık gibi besinleri almasına dikkat edin.

Beslenme çantasına öğle yemeğinde protein ve karbonhidrat kaynaklı besinler koyun. Bu konuda çocuklarda beslenme çantası ile ilgili yazımda beslenme çantasına neler koyulabileceği hakkında bilgi verdim.

Eğer okulun düzenlediği yemek listesi varsa çocuğunuzun besin alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak hazırlayın. Yemek listesini takip edin.

Gün içerisinde et yemişse akşam yemeğinde sebze ağırlıklı yemek hazırlayarak dengeli beslenmesini sağlamış olun.

Eğer mümkünse çocuğunuzun 3 ana öğün ve 2 ara öğün yemek yemesini, besin grubundan yeterli ve dengeli olmasını ve tüketilmesini sağlayın.

Yemekhane var ise

Bazı okullarda yeterli imkan ve alan varsa yemekhaneler bulunabiliyor. Bu durumda sizin yükünüz biraz daha hafiflemiş oluyor.

  Okuldan günlük yiyeceği besinleri öğrenerek geriye akşam yemeğinde de dengeli olacak şekilde yemeği hazırlamanız kalıyor. Okulda olan her yemeği çocuğunuzun tüketeceği anlamına gelmiyor.

Okuldan gelen çocuğunuza ne yediğini, ne kadar tükettiğini sorarak yeterli beslenmesi konusunda fikir edinebilirsiniz.

Yemekhane Yok ise

Yemekhanesi olmayan okullarda çocuğunuzun okulda geçireceği vakte göre öğle yemeği ve ara öğün hazırlayarak beslenme çantasına koyabilirsiniz. Yine bu konuda “çocuğun beslenme çantası nasıl olmalıdır?” yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

Okul Kantinleri ne kadar sağlıklı

Sağlıklı bir ortam ve sağlıklı besin için olması gereken özellikler neler olmalıdır bunun bilincinde olarak kantinlerde gözlem yapmak oldukça kolaydır. Temizlik ve hijyen nedir, ambalaj muhafazası,besinlerdeki etiket nasıl okunur gibi bu konularda bilgi almasını sağlayarak çocuğunuza sadece okulda değil dışarıda nasıl bir besin seçimi yapacağı endişenizi giderin.

Okul kantinlerinde gıda güvenilirliğinden şüphe duyuyorsa bunu en yakınlarına paylaşması gerektiğini söyleyin.

Son Dönemlerdeki değişimler

Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ortak bir çalışma yaparak okul kantinlerinde nelerin satılıp nelerin satılmayacağını belirleyerek bunlarla ilgili düzenlemeler yapıldı.

 Çocukların çok sevdiği çikolata ve şeker çeşitleri, kola gibi gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi ürünler çocukların genel sağlık sorunu olan obeziteyle mücadele kapsamında yasaklandı.

Milli Eğitim Bakanlığının okulda sağlıklı beslenmeye teşvik amacıyla günlük haşlanmış yumurta, mevsimine uygun sebze ve meyve, taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, yoğurt, peynir, süt , doğal maden suyu, tuzsuz ve kabuksuz kuruyemişler, şekersiz sakızlar gibi ürünler satışına izin verildi.

Yapılan bu değişimler sayesinde çocukların sağlıklı besleneceğini umut etsek de maalesef okul çevresinde seyyar satıcılar, büfeler çocukların okul kantininde yasaklanan yiyeceklere ulaşmasını sağlamaktadır. Bu durumda öğretmenlerin ve ailenin çocuklarına vereceği sağlıklı beslenme konusundaki eğitim okulda yapılan kantin düzenlemesinin anlamlı olmasını sağlar.

Kantinlerde yasaklanan yiyecek ve içecekler

 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okul kantinlerine bazı yiyecek ve içeceklere yasak getirilmiştir. Bunlar;
 • Gazlı içecekler (Kola, gazoz vb.)
 • Enerji içecekleri,
 • Aromalı ve kolalı içecekler,
 • Aromalı doğal mineralli içecekler,aromalı içecek tozu,
 • Sporcu içecekleri, meyve suyu konsantresi, yapay soda,
 • Meyveli doğal mineralli içecek, meyveli içecek
 • Çikolata türleri, gofretler
 • Tüm şeker ve şekerleme türleri
 • Kafein içeren ürünler
 • Yaş pastalar, ekler
 • Tatlandırıcı içeren yiyecek ve içecekler gibi.

İdeal kantinler nasıl olmalı

Kantinde aranan en önemli özellik bakanlığın verdiği düzenlemeleri yerine getirerek çocuklara hijyenli bir ortamda temiz ve güvenilir yiyeceklerin satışını yapmaktır.

Bir anne gözüyle ya da çocuğun beslenmesi konusunda titiz davranan ailelere kantinin nasıl olması gerektiğini sorarsanız “mutfağım gibi olsun” derlerdi. Sağlıklı ürünlerin uygun koşullarda saklanabileceği simit, tost gibi açık da satılan ürünlerin temiz koşullarda hazırlanması ve muhafaza edilmesi gerekir.

İdeal kantinlerde meyve ve sebzeler çocukların ilgisini çekebilecek şekilde hazırlanmış olmalı ve tazeliği muhafaza edilmelidir. Kantinlerin pano ve duvarlarında çocuklara sağlık beslenme alışkanlıkları kazandırabilecek afişler olmalı ve çocuklar sağlıklı gıdalara özendirilmelidir.

Sonuç

Kantinde satın alınan ambalajlı ürünlere dikkat etmelidir.

Ambalajın temiz ve daha önceden açılmamış olmasına etiket bilgisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihin geçmemiş olmasına dikkat etmelidir.

Ayrıca ambalajsız satılan tost, poğaça, simit gibi yiyeceklerin temiz  ve güvenilir bir şekilde olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için gıda etiketi okuma başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

Açıkta satılan besinler yeterince güvenilir değildir. Ayrıca açıkta bulunan besinler kısa sürede bozulacağı için sağlığımızı tehye atabilir. Bu yüzden okul çevresinde açık satılan besinlerin satın alınmaması gerekir. Besin seçimi yaparken yiyeceklerimizin kapalı ve ambalajlı olmasına dikkat edelim. Açık ürün alırken güvendiğimiz yerlerden satın alalım.

Çocuklar, tuvalet ve umumi kullanıma açık çeşmelerde su içmemeli, evden getirdiği su matarasındaki suyu ya da kantinden aldığı açılmamış kapalı su şişesinden su tüketmelidir. Bol su tüketmesi için teşviklerde bulunun.

Unutmayın ki, suyun enerji değeri yoktur ve vücudun en önemli ihtiyacıdır. Okulda dahi olsa çocuğun günde en az 8-10 su bardağı kadar su içmesini sağlayın.

Metal çelik mataralar veya yaşı uygunsa cam şişeler kullanabilirsiniz.

Günümüzün büyük sorunlarından biri olan hazır gıdalar, fasfood yiyecekler, enerji değeri yüksek olan gıdalar çocuklarımız için oldukça cazip ve anne babalar için kolay ulaşılabilen bu yiyecekler sağlık açısından oldukça tehlidir.

Gündemi meşgul eden diyabet(şeker hastalığı), boy kısalığı gibi rahatsızlıkların temel nedenlerinden biri yanlış beslenme alışkanlığıdır.

Bu nedenler okul ve okul çevresinde çocuğunuzun fast food gıdalara yönelmesini engellemek için kendisi ile konuşun ve bu gıdaların ona zarar verebileceğinden bahsedin.

Son olarak çocuğunuzun beslenme durumunun yeterliliğini öğrenmek ve çocuğun yaşına göre sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmek için diyetisyen ile görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki yorum bölümüne aklınıza takılanları yazınız!

Yorum yaptıktan sonra dilerseniz Beslenme Rehberim editörleri tarafından derlenmiş Okul öncesi Çocuklarda Sağlıklı Beslenme başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Источник: https://www.beslenmerehberim.net/okulda-saglikli-beslenme/

Çocuklara özel beslenme önerileri

Okulda Sağlık beslenme Önerileri

Gelişme çağında çocuklar sürekli ve yavaş şekilde büyüyor. Sağlıklı bir büyüme için de dengeli ve düzenli beslenme en önemli faktör.

Sağlıklı beslenme çocukların olumlu gelişiminde altın bir anahtar rolü oynarken, aynı zamanda erişkin dönemde görülebilecek diyabet, tansiyon, obezite, kalp hastalıkları ve kolesterol yüksekliğine bağlı sağlık sorunlarının da önüne geçiyor.

Acıbadem International Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Ceyla Cüneydi, okul çağındaki çocuklara özel beslenme önerilerinde bulundu.

Mevsim sebzeleri olmasına dikkat edin
Çocuklarda sağlıklı beslenme için dengeli ve döneme uygun kalorideki besinlerin tüketilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Besinlerin katkı maddesiz, mevsim sebze-meyvesi ve taze olmasına ayrıca özen gösterilmesi önem taşıyor.

Gazlı içecek yerine su ve ayran içirin
Gazlı içecekler insan sağlığına zararlı olan Co2 gazı ve yoğun şeker içeriyor. Bazılarında kafein ve boya maddeleri de bulunuyor. Alerjik reaksiyonlara da neden olabilen bu içecekler yerine çocuğa alması gereken asıl sıvının öncelikle su olduğunu öğretmek, bunun dışında ayran ve kefire alıştırmak gerekiyor.

Evde yapılan atıştırmalıklara alıştırın
Marketlerde yer alan atıştırmalıklar hem katkı maddesi hem de boya maddeleri içeriyor. Bu besinler, alerjik reaksiyonların yanı sıra, uzun vadede kalp ve damar, diyabet, mide ve bağırsak hastalıklarına yol açabiliyor.

Çocuklara atıştırmalık olarak kuru yemiş, kuru meyve, sebzelerden hazırlanabilen cips; muz, hurma veya pekmez kullanarak yapılabilen keklere alıştırmak gerekiyor. Örneğin marketten almak yerine, evde şeker kullanmadan bal, fıstık ve tereyağı ile fıstık ezmesi hazırlamak mümkün.

Pratik kahvaltılar etmesini sağlayın
Sağlıklı beslenmenin ilk kuralları arasında kahvaltı öğünü yer alır. Çocukların sabah öğünlerinde evde hazırlanabilen sandviç, börek, 1 meyve, yumurta, peynir, krep, arada yulaf ezmesi ve bir bardak süt veya ayran gibi yiyecek ve içeceklerle kahvaltı etmesini sağlayın.

 

Bazı çocuklara bazı besinlerin kokusu itici gelebilir. Peynir ve yumurta yemek içinde dahi olsa kokusu rahatsız edebilir. Bazı sebzeler pişerken koktuğu için, bazı sebzeler de görüntüleri hoş olmadığı için sevilmeyebilir.

Çocukların sevmeyebileceği bazı besinler olduğunu kabullenerek bu konuda baskı yapmayın. Besinleri onların istediği şekilde sunmaya gayret edin.

Katı yumurta yemiyorsa omlet, sıcak süt içmiyorsa soğuk veya muzlu süt, sebze yemiyorsa sebze çorbası veya köfteye sebze koyarak, fırında mücver yaparak bu besinleri tüketmesini sağlayın.

Tatlı kısıtlamasına bebekliğinde başlayın
Çocuklara bebeklikten itibaren tatlı gıdaların sunulmasında kısıtlama getirilmesi oldukça önem taşıyor.

Çünkü her çocuk ne yemeye alıştırılırsa o tadı özlüyor.

Bu nedenle tüketilmesi sakıncalı besinlerin çok nadir tattırılması, ebeveynleri yanında yokken de tüketmemesi ya da çok nadir tüketmesi için sakıncalarının iyi anlatılması gerekiyor.

Tamamen yasaklamak da doğru değil
Çocuklara, başka arkadaşlarının tükettiği sağlığa faydalı olmayan bazı besinlerin bir anda tamamen yasaklanması da sakıncalı oluyor.

Bunun yerine sabırla, onlara anlayacakları dilde bu besinlerin zararlarını anlatmak, nadiren tüketmeleri konusunda onları sıkmadan eğitici konuşmalar yaparak ikna etmek gerekiyor.

Bu durum, bir anda olmasa da çocuğun sağlıklı beslenme konusunda bilinçlenmesine katkı sağlıyor.

Tablet veya telefonla oynarken yemek yedirmeyin
Anne babaların çok sık düştüğü hatalardan birisi de, çocuğun telefonda, tablette oyun oynarken veya gözleri televizyona odaklı halde yemek yemesine izin vermek oluyor.

Bu durum sağlıklı beslenmenin önüne geçerek besinlerin iyi çiğnenmeden hızlı yenmesine neden oluyor. Dolayısıyla mide rahatsızlıkları, fazla kalori alımı ve kiloya davetiye çıkıyor.

Bu nedenle çocuğa besinleri iyi çiğnemesini; elinde telefon, tabletle masaya oturmamasını öğretmek gerekiyor.

Yararlı besinlerin de fazlası zararlı!
Sağlıklı beslenme çerçevesinde zararlı besinler olduğu kadar yararlı besinlerin de fazla tüketilmesinin doğru olmadığının unutulmaması gerekiyor.

Bu nedenle meyve yemiyor diye meyve suyuna ağırlık verilmesi ya da yemek yemiyor diye sürekli süt içirilmesi fayda yerine zarara yol açıyor.

Örnek olarak fazla süt kansızlığa, fazla protein içeren gıdalar kabızlığa, fazla meyve suyu tüketimi de fazla şeker alınmasına neden oluyor.

Sağlıksız besinleri “ödül” olarak vermeyin
Çocuklara sağlıksız besinlerin ödül olarak sunulmaması gerekiyor. Bu besinlerin keyif verse de sık tüketiminin sağlığa zararlı olduğunun sürekli anlatılması gerekiyor.

Dondurma gibi aslında sağlıklı olan bir besinin kapalı ambalajda olanının değil, açıkta satılan iyi bir markadan tüketilebileceğini söyleyin.

Dondurma örneği ile ilgili; kapalı ambalajda olanlarda markete gelme sırasında soğuk zincire uyulmamasından dolayı eriyip tekrar donduğundan mikrop üreyebileceğini, fazla şeker ve boya içerebileceğini anlayabileceği şekilde açıklayın.

Fastfood yemeğini evde hazırlayın
Dışarıdaki fast-food yiyeceklere özenmemesi için evde benzer görünümde ama sağlıklı ve hızlı yenebilecek besinler hazırlayın.

Yemek yemeyi istememesindeki nedeni araştırın
Çocuklar sağlıklı beslenme kültürüyle büyürse sağlıklı birer erişkin olurlar. Sağlıklı beslenmenin sadece çocuktan talep edilmemesi, tüm ailenin buna uyarak başarı elde etmesi gerekiyor.

Bunun yanı sıra çocukların yemek yemek istememesinin altında ciddi sorunların yatıyor olabileceğinin göz ardı edilmemesi önem taşıyor. Dengeli yiyip kilo alamayan çocuklarda tiroit bozuklukları, çölyak, parazit ve diyabet; dengeli yiyip aşırı kilo alan çocuklarda ise yine tiroit bozuklukları ve insülin direnci görülebiliyor.

Böyle bir durum fark edilirse, çocuk doktorunun da önerisiyle endokrinoloji, gastroenteroloji veya diyetisyene başvurmak gerekiyor.

Video: İlkokula giden çocuklar nasıl beslenmeli?

İlginizi çekebilir

Çocuğunuza yemek yemeyi sevdirmenin 5 yolu

Hızlı iyileşmenin sırrı sağlıklı beslenme

Çabuk acıkmanızı engelleyen 10 besin

Bağışıklığı güçlendiren 8 süper besin!

Besin piramidini biliyor musunuz?

Paylaş

Источник: https://www.acibadem.com.tr/Hayat/Bilgi/cocuklara-ozel-beslenme-onerileri

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.