Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor

Eklemleri ağrıtan 8 neden!

Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor

Aile Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu, eklem ağrısı hakkında bilgiler verdi.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu “Eklem şikayetleri her yaş grubunda görülebilmekle beraber kadınlarda erkeklere nazaran daha yüksek bir oranda görülüyor. Bunda fazla kilolar, hareketsiz bir yaşam sürdürmek ve hormon kaynaklı nedenler etkili oluyor” diyor ve eklem ağrısının altında yatan nedenleri sıralıyor:

 • Soğuk hava
 • Proteinden zengin beslenme
 • Bilinçsiz egzersiz yapma
 • Eklemleri zorlayıcı hareketler yapma ve ağır kaldırma
 • Düşme ve çarpma
 • Kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç seçimi
 • Düzensiz beslenme ve uyku düzeni bozukluğu
 • Depresyon

Birbirine karışan iki hastalık

Halk arasında eklemlerde ağrıya neden olan her ağrı romatizma, iltihaplı ve iltihapsız romatizma, yumuşak doku romatizması, omurga romatizması gibi isimlerle anılıyor. Oysa ‘Artroz’ ve ‘Artrit’ birbirinden farklı iki hastalık.

Artroz

Eklem kıkırdaklarındaki harabiyete bağlı olarak çoğu zaman yaşlılık, travma, zorlama gibi nedenlerle oluşuyor.

Artrit

Yani iltihaplı romatizma ise metabolizma bozuklukları, bağışıklık sisteminden kaynaklanan nedenler gelişiyor.

Eklem ağrıları kışın daha çok görülüyor

Sebebi çok net olmamakla beraber soğuğa bağlı damarlarda oluşan spazm dokulara daha az kan ve dolayısı ile oksijen gitmesine neden oluyor. Soğuk günlerdeki hava basıncı değişiklikleri de eklemlerde ağrılara neden olabilir

Genetik yatkınlıklar var

Örneğin en sık görülen romatizmal hastalıklardan olan romatoid artrit hastası bir bireyin, akrabalarında bu hastalığın görülme sıklığı yüzde 1-2 oranında iken, aynı yumurta ikizlerinde, ikizlerden birinde romatizma varsa diğerinde romatizma gelişme ihtimalinin yüzde 15-20 düzeyinde oluyor.

Romatizmal kaynaklı ağrılarda tutulan eklemin yeri, sayısı, ağrının süresi gibi bulguların romatizmal hastalıkla ilgili ipuçları vererek, tanı açısından yol gösterici olduğunu belirtiyor. Örneğin Gut atağına bağlı eklem ağrısı çoğunlukla sadece ayak başparmağını tutabilirken romatoid artrit hastalığında, ağrılar el, el bileği ve el parmak eklemlerini de etkiliyor.

Ya da bel ağrısı ve sabah tutukluğu tarif ediyorsa ankliozan spondilit hastası olabiliyor.

Eklem ağrısı tedavisi nasıldır?

 • Travmaya bağlı bir ağrıysa akut dönemde soğuk uygulama lokal ya da sistemik ağrı kesiciler faydalı olabiliyor.
 • Hastada yumuşak doku romatizması varsa sıcak kompres ve kas gevşeticiler işe yarayabiliyor.
 • Romatizmal ağrılar ve eklem kireçlenmesi için fizik tedavi uygulamaları, sıcak su ve kaplıcalar faydalı olabiliyor.
 • Her romatizmal hastalık için kullanılacak ilaç ve ilaç grupları farklılık gösterebiliyor. Kimi zaman bunda hasta tercihi ya da hasta uyumu gibi faktörler rol oynadığı gibi, diğer sistemik hastalıkları ile ilişkili olarak ilaç tercihleri farklılaşılabiliyor.
 • Romatizmal hastalıklarda kalıcı eklem harabiyeti olmaması için mutlaka tıbbi destek almak gerekiyor.
 • Eklem fonksiyonlarının korunabilmesi için düzenli egzersiz yapmak çok önemli.
 • Beslenmeye ve dinlenmeye önem vererek kilo kontrolü sağlamak gerekiyor.
 • Eğer kişide gut hastalığı varsa aşırı protein tüketiminden, fibromiyalji  varsa uykusuzluktan uzak kalınması hastalığın yarattığı şikayetleri büyük ölçüde azaltıyor.
 • Kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları varsa kıkırdak yapımını uyaran kondroitin sülfat takviyesi kısmi bir çözüm yaratsa da kilo verilmediği sürece eklemlerin kişiyi uzun süre ağrısız şekilde taşıması mümkün olamıyor.

KEMİK AĞRISI NEDEN OLUR? Dinlendiğiniz halde geçmeyen kem… OMUZ AĞRISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN ŞEYLER VAR! Omuz ağrısı neden olur? Omuz ağr…

Eklem ağrılarının ilacı kemikli et suyu

Dr. Sinan Akkurt eklem ağrısına iyi gelecek önerileri sıraladı.

Günümüzün en sık şikayet edilen sağlık sorunlarından biri olan bel, omuz, bilek ve diz ağrılarına yol açan nedenlerin başında aşırı kilo, hareketsiz yaşam şekli ve karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin geldiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, bu üç etkenin de birbirini tetiklediğini savundu.

“Yanlış beslendikçe kilo alıyoruz, kilo aldıkça hareketsizleşiyoruz. Kemik suyu, sakatatlar gibi kemik, kıkırdak, kas ve tendonlarımızın ana ihtiyaç maddelerini unuttuk” diyen Dr.

Akkurt, özellikle eklem ağrıları olanlara kolajen, kalsiyum ve hiyalüronik asit kazanmaları için kemikli et ve sakatat tüketmelerini önerdi.

Eklem ağrılarının aşırı ağırlık kaldırmaya, bilgisayar / televizyon başında saatlerce hareketsiz oturmaya, genel olarak hareketsiz bir yaşam şekli benimsemeye ya da yaşa bağlı olarak da artabileceğini dile getiren Dr.

Sinan Akkurt, uzun süre geçmeyen ve belli bir bölgede yoğunlaşan ağrılarda doktora başvurulması gerektiğini söyledi. “Eklemlerimiz bir yandan iyi beslenmeme yüzünden zayıflarken, diğer yandan alınan fazla kilolar nedeniyle aşırı yüke maruz kalıyorlar.

Bir anda aklımıza spor yapmak gelip de ilk iş koşuya başladığımızda onları daha fazla yaralıyoruz.” diyen Dr. Akkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “En faydalısı genç ineğin kaval kemiğinde bulunan kemik iliğidir.

Kemik iliği kemiğin içinde bulanan, yağa benzer, beyaz, atalarımızın sofralarından eksik etmediği ama bizim unuttuğumuz bir maddedir. Kaynatılarak suyu tüketildiğinde vücudumuza müthiş bir destek sağlar. 500-1000 kiloluk hayvanı ayakta tutan bu madde bizi de ayakta tutacaktır.”

Kemik iliğinin faydalarının saymakla bitmeyeceğini öne süren Dr. Akkurt, yaşlanmaya bağlı diz kapaklarındaki sıvı eksikliği, kemik erimeleri, eklem ağrıları, kış hastalıkları, saç dökülmeleri, ameliyat yaraları, kırık, çıkıklarla mücadelede çok büyük destek olduğunu vurguladı.

Isınmadan spora başlamayın

Eklem ağrıları ile mücadelede inek sütü yerine keçi sütünden mamül yoğurt, peynir, kefir, yeşil yapraklı taze sebzeler, yeşil çay, badem, balık, yumurta gibi besinlerin de şifalı olacağına değinen Dr. Akkurt, inek sütü, buğday ve şekerden uzak durulması gerektiğinin altını çizdi.

Hareketli bir yaşam için illa akla ilk olarak koşu ya da ağırlık kaldırmanın gelmesinin de yanlış olduğunu kaydeden Dr.

Akkurt, günlük yarım saatlik açık hava yürüyüşlerinin, asansör yerine merdiven tercih etmenin, gideceğimiz yerden bir durak önce inip bunu yürüyüş fırsatına çevirmenin başlangıç için yeterli olacağını söyledi.

Eklem ağrılarının tedavisinde ilaç ve cerrahi uygulamaların yanı sıra doktor gözetiminde kaplıca suyunun kullanılabileceğini, PRP ve biorezonans metodundan yararlanılabileceğini ifade etti.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ GÜÇLENDİREN ÖNERİLER

Sırt ağrısı

+7 Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor!

Источник: https://hthayat.haberturk.com/saglik/haber/1012073-eklem-agrisi-nedenleri-nelerdir

Kaç türlü romatizma vardır ?

Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor
Romatizma

Romatizma (romatizma nedir?) deyince geniş bir hastalık grubu akla gelir.

İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut (damla hastalığı), Behçet hastalığı, Ailevi Akdeniz Ateşi, osteoartrit (kireçlenme), osteoporoz (kemik erimesi), vaskülit (damar romatizmaları), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi birçok hastalık bu grupta incelenir. Bu hastalıklardan birkaçı aşağıda anlatılacaktır:

Osteoartrit (Dejeneratif artrit, Kireçlenme)

Osteoartrit (kireçlenme) en sık görülen eklem hastalıklarındandır. Eklemlerdeki kıkırdak dokuda yıkım, yapısal bozulma ve yeni kemik oluşumları ile karakterize bir hastalıktır.

Osteoartrit normal eklem yapısını bozarak eklemlerde ağrıya ve hareket kısıtlılığına neden olmaktadır. Osteoartrit (kireçlenme) birçok eklemi tutabilir.

Sıklıkla elleri, dizleri, kalçayı, omurgayı etkilemektedir.

Romatoid artrit (RA)

En sık görülen iltihabi eklem hastalıklarındandır. Eklemlerde ve eklemleri çevreleyen yumuşak dokularda enflamasyona (iltihap) yol açan kronik bir hastalıktır. RA kronik ağrı, eklemlerde ileri şekil bozuklukları ve günlük yaşam aktivitelerinde yetersizliğe yol açabilir.

Genellikle birden fazla eklem etkilenir ve eklemlerde simetrik (örneğin, sağ ve sol el bileği ve parmaklar) tutulum mevcuttur. Zamanla ilerleyen bu hastalık eklemler dışında iç organları da etkileyebilir. RA toplumun yaklaşık %1’ini etkiler. Genellikle genç-orta yaşlarda ortaya çıkar. Kadınlarda erkeklere oranla 2-3 kat daha fazla görülür.

Nedeni tam olarak bilinemeyen bu hastalık kişiden kişiye de klinik farklılar gösterebilmektedir.

Spondiloartropatiler (Omurganın iltihaplı romatizmaları)

Temel olarak bu grup romatizmal hastalıklar omurgayı etkilerler. Bu grupta en sık görülen hastalık Ankilozan Spondilit’tir. Ankilozan spondilit ve diğer spondiloartropatiler aşağıda kısaca açıklanmıştır.

a) Ankilozan Spondilit

Ankilozan spondilit, özellikle omurga ve leğen kemiğindeki eklemleri tutan, omurganın bel bölgesinde hareket kısıtlılığı yapan kronik bir hastalıktır. Omurganın hareketliliğini sağlayan eklem ve bağlarda iltihaplanma meydana gelir. Bu iltihaplanma ağrıya ve zaman içerisinde de hareket kısıtlılığına neden olmaktadır.

Omurganın yanı sıra kalça, omuz ve dizler gibi eklemlerde de iltihaplanma gelişebilir. Ankilozan spondilit erkeklerde kadınlardan 2-3 kat daha fazla görülür. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ciddi tutulumu olan kişilerde omurga hareketleri tamamen kısıtlanabilir.

En sık görülen belirtileri, istirahatle artış gösteren bel ve kaba etlerdeki ağrı ve katılık/sertliktir. Ayrıca topuk ağrısı da sık görülen bir diğer şikayettir.

Ankilozan spondilit dışında, sedef hastalığı (psöriazis), iltihabi barsak hastalıkları ve reaktif artrit (Reiter sendromu olarak da bilinir) spondiloartropati yapabilen diğer romatizmal hastalıklardandır.

b) Reiter Sendromu (Reaktif Artrit)

Genellikle alt üriner sistem (idrar yolları) ve bağırsak enfeksiyonları sonrasında eklemlerde gelişen iltihaplanma durumudur. Eklemde iltihaplanmanın yanı sıra göz problemleri, cilt döküntüsü ve ağız yaraları da görülebilir.

c) Psöriatik Artrit (Sedef Artriti)

Bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı ile birlikte görülen bir romatizma şeklidir.

Sedef artritinin seyri genellikle değişken olmakla birlikte nispeten iyi gidişlidir. Genellikle 30 ile 50 yaşlarında başlar. Kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür.

d) Enteropatik Artritler

Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi barsakları ilgilendiren hastalıklarda görülebilen bir romatizmal hastalıktır.

Gut

“Kralların hastalığı” olarak da bilinen bu hastalık çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Gut tuttuğu eklemlerde ağrı, duyarlılık, kızarıklık, şişlik ve ısı artışına neden olan; ataklarla seyreden romatizmal bir hastalıktır.

Bu hastalık ürik asit fazlalığından oluşur. Kanda artmış olan ürik asit eklemlerde birikerek eklemde iltihaba yol açar. Genellikle her atakta tek bir eklemi etkiler ve bu eklem sıklıkla ayak başparmak eklemidir.

Bunun yanı sıra diz, dirsek gibi eklemler de etkilenebilir.

Çok fazla alkol alımı, çok sıkı diyet ve açlık, özellikle proteinden zengin yiyeceklerin fazla yenmesi, ekleme herhangi bir travma vb. durumlar atakların gelişmesini tetikleyebilir.

Tüm romatizmal hastalıklar içinde en ağrılı olanıdır. Genellikle 40 yaş üstü erkeklerde görülür. Kadınlar ise genellikle menapoz sonrasında hastalığa yakalanırlar.

Yumuşak doku romatizmaları (eklem dışı romatizmal hastalıklar)

Yumuşak doku romatizmaları eklem dışı dokularda ağrı ve/veya şişlik gibi bellirtilere yol açarlar.

Eklemlerin veya kasların aşırı kullanılması, uygunsuz vücut postürü (vücut duruşu) veya anormal kas veya eklem yapısı sonucu gelişir. Çok çeşitli yumuşak doku romatizmaları vardır.

Örnek olarak bursitler, tendinitler, fasiitler sayılabilir. Bu hastalıklar bulundukları bölgelerde belirti verir.

a) Fibromiyalji Sendromu

Fibromiyalji sendromu, vücutta yaygın ağrı ve yorgunluk ile karakterize, sık görülen bir yumuşak doku romatizmasıdır. Fibromiyalji sendromu, kesinlikle bir eklem hastalığı değildir, eklemi tutmaz ve eklemde hasar oluşturmaz.

Ağrı ile birlikte yorgunluk, uyku bozukluğu, baş ağrısı, sabahları yorgun kalkma, ellerde şişlik hissi, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma gibi belirtiler görülmektedir. Hastalığın nedeni kesin olarak bilinememektedir.

Sıklıkla erişkin yaşlarda (35-60 yaş) görülmekte olup kadınlarda erkeklere oranla 6-10 kat daha sıktır.

Sistemik Lupus Eritematozus (Lupus)

Sistemik Lupus Eritematozus eklemleri, kasları ve iç organları etkileyen, çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilen romatizmal bir hastalıktır. Vücudu enfeksiyonlara karşı korumakla görevli bağışıklık sisteminin anormal çalışmasından kaynaklanan kronik romatizmal bir hastalıktır.

Sistemik Lupus Eritematozus; kalp, akciğer, cilt, eklemler, kan oluşturucu organlar, böbrekler ve hatta sinir sistemi gibi vücudun birçok sistemini etkileyebilir.

Buna bağlı olarak artrit (eklem iltihabı) dışında böbrek rahatsızlıkları, merkezi sinir sistemi bozuklukları, anemi (kansızlık), ateş, kilo kaybı, karın ağrısı gibi belirtiler görülebilmektedir.

Polimiyalji Romatika

Belirli kas gruplarında (omuz ve kalça çevresi) ağrı ve tutukluk ile karakterize bir çeşit romatizmal hastalıktır. Bulguları omuzlar, kollar, bel ve kalçalarda ağrı ve tutukluktur. Nedeni bilinmemektedir. Özellikle 50 yaş üstü kişilerde görülür. Kadınlarda daha sıktır. Çoğu olguda kan sedimentasyon oranı yükselmiştir.

Osteoporoz (kemik erimesi)

Osteoporoz; kemik yoğunluğunun azalması ve kemik yapıda kırılganlıkla giden bir hastalıktır. Kemik yoğunluğunun azalması kırık riskinin artmasına neden olmaktadır.

Eklemlerde iltihaplanmaya neden olmaz. Önlenmesinde egzersiz ve uygun diyet takviyesi önemlidir.

Источник: https://www.felc-romatizma.com/romatizma/kac-turlu-romatizma-vardir/

Romatizmaya İyi Gelen Besinler, Romatizma Çayı Ağrısına

Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor

romatizmaya iyi gelen besinler

Dünyada birçok insanın karşılaştığı Hastalıklardan biri de romatizmalardır. Romatizma kemik ile eklem veya kas inflamasyonu, şişlik ve ağrı nedeni ile oluşan son derece ağrılı bir durumdur.

Aşınma ve yıpranma sonucu Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zaman artarak daha çok ağrı şişlik ve iltihabı neden olur.

Her eklem romatizma hastalıklardan etkilenebileceği gibi her yaşta insanda romatizmal ağrılar çekebilir, kötü bu şiddetli ağrılar ile başa çıkmanın doğal yöntemleri nelerdir?

Romatizmal ağrılar oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici olabilmektedir. Peki romatizma ağrısına iyi gelen besinler nelerdir?

Romatizmaya Karşı Isırgan Otu

Öncelikle Isırgan Otu iltihaplı romatizmaların karşı son derece faydalı bir bitkidir. Isırgan otunu kullanmanın pek çok yönetimi olduğu gibi ısırgan otunun en sağlıklı tüketimi Karadeniz Bölgesi’nde hazırlanan ısırgan otu çorbasıdır. Isırgan otu ile romatizma ağrılarını azaltmak mümkündür.

Romatizmaya İyi Gelen Kuşburnu

Kuşburnu romatizma ağrılarını gidermede kullanılabilecek doğal yöntemlerden biridir Kuşburnu reçeli çayı ve diğer ürünleri romatizma ağrılarını azaltır.  Romatizma ağrısına karşı iki fincan kuşburnu çayı etkili bir yöntem olabilir.

Isırgan Otu Yaprağı ve Bal

Doğal antibiyotikler arasında yer alan son derece güçlü antibiyotik özelliği ile rahat romatizma ve iltihaplı eklem ağrılarına faydalıdır kuşburnu ile beraber tüketilebilecek olanlar ısırgan otu yapraklarının kaynatılarak üzerine bal katılması ile de ağrıyan bölgeye krem şeklinde sürülebilir.

Ardıç Yağı

Ardıç yağı romatizma ağrısı çektiniz bölgeye masaj yaparak uygulamanız Kas ve eklem ağrıları hafifletirken içeride toplamalı suyu dışarıya atmanız konusunda size yardımcı olur.

Çuha Çiçeği

Çuha çiçeği,  bu çiçeğini kaynatarak içebilir  çuha çiçeği ile romatizma ağrısına iyi gelecek yöntemlerden biri de mesaj yoluyla uygulamanızda ağrılarınızın azalmasında ve giderilmesinde Size yardımcı olabilir.

Romatizmal Ağrılara İyi Gelen Doğal Yağlar

Romatizmaya Lavanta Yağı

Eklemler için vazgeçilmezdir yağdır banka canımı ağrıyan eklem ve kaslara dışarıdan Masaj yaparak uygulamanız eklem ve kas ağrılarını azaltmanız da size yardımcı olur.

Romatizma Ağrısı İçin Biberiye Yağı

Biberiye yağı da aynı şekilde romatizma ağrılarına iyi gelen yağlar arasında yer almaktadır çok bastırmadan Masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Romatizmaya iyi gelen kekik yağı

Ağrıyan bölgenize uygulayacağınız masaj eklem ve kaslarımızı rahatlatırken ağrıların azalmasına neden olur ayrıca banyo suyuna bir miktar kekik veya kekik yağı  eklemeli ve Bulvar Yaylası yapmanız sizi rahatlatır.

Menekşe Yağı

Ağrıyan bölgeler için Menekşe yağı da kullanabilirsiniz romatizmal ağrılara iyi gelen bitkiler arasında menekşe yağı oldukça önemlidir.

Zeytinyağının Romatizma Ağrısı Kesici Etkisi

Zeytinyağı cildimize ve iç organlarımıza iyi geldiği gibi Romatizma ağrıları mız içinde kullanılabilir hemen Hemen herkesin elinde bulunan zeytinyağı kas ve eklemlerinizi  olarak ağrılardan kurtulmanızı sağlayabilir.  Zeytinyağı cildi nemlendirici etkisi ile kullanılabilir.

Limonun Ağrı Kesici Etkisi Romatizmal Ağrıları Dindirir

Limon ağrıların giderilmesi ve azaltılması için oldukça etkili bir bitkidir ağrı kesici etkisi ile ağrıyan bölgenize kullanmanız mümkündür.

Romatizmal ağrılara iyi gelen sebzeler

C vitamini deposu olan domates kemiklere kuvvet veren özelliktedir,  romatizmal, siyatik ve böbrek hastalıklarına iyi gelen fasulyeyi romatizmal ağrılarınız için tüketebilirsiniz,  Bunun yanı sıra Romatizma hastalığı tedavisinde kereviz tüketmenizde faydalıdır.  Böbrekleri çalıştıran önemli bilim potasyum deposu olan pancar vücuttaki tuz oranını dengeler kemiklere büyük fayda sağlar.

Hurmanın içerisinde bulunan yüksek orandaki Demir kemikler için son derece faydalıdır besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağı olan vurma doğal Müshil etkisi ne de sahiptir.

Armutun da romatizma ve eklem kireçlenmeleri için kullanıldığı bilinmektedir. Eklem yerlerine masaj yapılarak sürülen biber romatizma ve eklem ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir.

Biberin içerisinde bulunan maddeler ağrı kesici krem yapımında da kullanılmaktadır.

romatizma çayı

Romatizma Çayı

Romatizma çayı ağrılar için papatya ve lavanta çaylarını tüketmenin ağrılarınızı azaltıcı etkisi varken, anason ve melisa çayı da  ağrı kesici özellikleri ile romatizma ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir.

Источник: http://saglikloji.com/romatizmaya-iyi-gelen-besinler-romatizma-cayi-agrisina/

Romatizma Belirtileri

Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor

Romatizma başlangıcı ve sonrasının en ortak belirtisi eklem ağrısıdır. Romatizma ağrısı, iltihaplanmaya bağlıdır ve hafif ya da şiddetli olabilmektedir. Bir eklemin sertliği veya ağrısı, vücut o bölümündeki hareketlerin sınırlanması da yol açmaktadır.

Romatizma ağrısı ayaktaki en küçük eklemden kalça ve diz ya da omurilik gibi daha büyük eklemlere kadar vücudun pek çok bölgesini etkileyebilmektedir.

100’ün üzerinde romatizma türü bulunmaktadır ve bunlar nedenine, seyrine ve belirtilerine göre gruplandırılmaktadır. Genel olarak, ağrı ve iltihaplanmaya neden olan, eklem, kas veya tendonun hareketini sınırlayan herhangi bir durum romatizmal hastalık olarak değerlendirilmektedir. (1)

Romatizma nasıl anlaşılır? En sık yaşanan romatizma türleri ve belirtileri şöyle sıralanabilmektedir:

Romatoid Artrit Belirtileri

Romatoid artrit yaşayan insanlar, her zaman eklemlerde kızarıklık veya şişlik görmeyebilir, ancak hassasiyet ve acı genellikle yaşanmaktadır. (2)

Yorgunluk, hastaların romatoid artritin en çok yaşadığı ve zorlandığın belirtilerden biri olabilir. Diğer belirtiler ise şunlardır:

 • Eklem ağrısı
 • Eklemlerin şişmesi (çoğunlukla sıcaklık ve kızarıklık eşlik eder)
 • Eklemlerde sertlik (genellikle sabahları ve dinlenme dönemlerinden sonra daha da kötüleşir)
 • Kas ağrısı
 • Hafif ateş
 • İştah kaybı (istenmeyen kilo kaybı)
 • Ciltte ve tırnaklarda meydana gelen değişiklikler

Anemi de ortaya çıkabilmektedir. Genellikle yorgunluk duygusu ve genel olarak iyi hissetmeme karmaşıklığa neden olmaktadır.

Romatoid artrit, tüm vücuda etki edebildiği için belirtiler de bazen gribe benzeyebilmektedir. Romatoid artrit vücudun diğer bölümlerinde sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Kan damarlarının iltihabı (vaskülit)
 • Akciğer veya kalbin astarlarının iltihaplanması
 • Göz ve ağız kuruluğu (3)

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilir. En sık etkilenen eklemler ise şunlardır:

 • Dizler
 • Kalçalar
 • Eller ve parmaklar
 • Omurga

Osteoartrit hastalarının çoğu orta yaş ve üstündedir. Belirtiler genellikle 40 yaşından sonra başlar.

Osteoartrit belirtileri kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Belirtiler ayrıca, eklemlere bağlı olarak da değişebilir. Örneğin, omurganın artriti, kollarda ve bacaklarda zayıflık hissi, karıncalanma veya uyuşukluk hissi yaratabilir.

Osteoartrit’ in yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ağrı: Eklem ağrısı genellikle aktivite ile daha da kötüleşir ve dinlenme ile daha iyi bir hale gelir (her ne kadar egzersiz artrit tedavisinin önemli bir parçası olsa da). Ağrılı eklemler dokunmalara karşı aşırı hassas olabilir.
 • Sertlik: Osteoartrit durumunda özellikle sabahları eklem sertleşmesi yaşanır. Sertlik genellikle yattıktan yaklaşık 30 dakika sonra kaybolur, ancak özellikle uzun süre oturduktan sonra gün boyunca geri de gelebilir.
 • Şişme: Derideki fazla sıvı şişmeye neden olabilir.
 • Eklem hareketi sesi: Etkilenen bir eklemi hareket ettirirken çatlama veya çıtlama hissi yaşayabilirsiniz. Bu ses krepitus olarak adlandırılmaktadır.
 • Çıkıntı kemikler: Eklem yakınındaki kemiklerde çıkıntı kemikler oluşabilir. Birçok hastada, bu çıkıntılar zamanla büyür. (4)

Ateşli Romatizma Belirtileri

Ateşli romatizma bir grup streptokok bakterinin varlığına karşı tepki gösteren bağışıklık sistemi yol açmaktadır.

Ateşli romatizma belirtileri değişebilmektedir. Hastalığın başlangıcı genellikle boğaz enfeksiyonundan iki ile dört hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Kalp, eklemler, deri veya merkezi sinir sisteminde inflamasyon sonucu ortaya çıkan ateşli romatizma belirtileri şunlardır:

 • Ateş
 • Ağrılı ve hassas bağlar
 • Bir eklemden başka bir ekleme geçen ağrı
 • Kırmızı, sıcak veya şişmiş eklemler
 • Derinin altında küçük, ağrısız nodüller
 • Göğüs ağrısı
 • Kalp üfürümü
 • Yorgunluk
 • Ağrısız cilt döküntüsü
 • Sarsıntılı, kontrol edilemeyen vücut hareketleri
 • Alışılmadık davranış patlamaları (5)

Çocukluk Dönemi İltihaplı Eklem Romatizması (Juvenil Romatoid Artrit) Belirtileri

Juvenil romatoid artrit olarak da bilinen juvenil idiyopatik artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda görülen ve sık yaşanan bir romatizma türüdür.

Juvenil idiyopatik artritin en sık görülen belirtileri şunlardır:

 • Ağrı: Çocuğunuz acı çekerken, bunun farkında olmayabilirsiniz.
 • Şişme: Eklem şişmesi oldukça yaygındır ancak sıklıkla diz gibi daha büyük eklemlerde fark edilmektedir.
 • Sertlik: Çocuğunuzun, özellikle sabahları veya uykudan sonra, her zamankinden daha hantal hareket ettiğini fark edebilirsiniz.
 • Ateş, şişmiş lenf nodları ve döküntü: Bazı vakalarda, yüksek ateş, şişmiş lenf bezleri veya gövdede döküntü oluşabilmektedir. (6)

Romatizmal Kalp Hastalığı Belirtileri

Romatizmal kalp hastalığı, akut romatizmal ateş sonucu ortaya çıkan kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik) kalp hastalıklarını tanımlamaktadır. Kalp kapakçıklarında hasar oluşması, romatizmal ateşin ortak bir sonucudur.

Hastalığı belirtileri genellikle boğaz enfeksiyonundan sonraki birkaç hafta içinde çıkmaktadır. Kalpteki iltihaplanma, merkezi sinir sistemi veya eklemlerin sonucudur. Romatizmal kalp hastalığının belirtileri şunlardır:

 • Göğüs ağrısı
 • Kalp çarpıntıları
 • Nefes darlığı
 • Şişmiş el ve ayak bilekleri
 • Aşırı yorgunluk
 • Göğüste heyecan verici bir his (7)

Gut Belirtileri

Gut hastalığı iltihaplı artritin ortak bir formu olarak bilinmektedir. Eklemleri ve kas-iskelet sistemini etkileyen bir durumdur.

Gut genellikle ayak başparmağının ekleminde yoğunlaşmaktadır, ancak ayak bileği veya diz gibi diğer eklemleri de etkileyebilmektedir. Gutta görülen yaygın belirtiler ise şunları içermektedir:

 • İltihap
 • Ağrı
 • Kızarıklık
 • Sertlik
 • Şişme

Gut saldırısı çok hızlı bir şekilde gelişir. İlk saldırı genellikle geceleri meydana gelir. Orta yaşlı erişkinlerde, bir eklemde, çoğunlukla alt ekstremitelerde belirtilerin görülme olasılığı daha yüksektir. Bu yaş grubundaki vakaların yaklaşık % 60’ı ilk önce ayak başparmağında problem yaşamaktadır.

Yaşlılarda, üst kollarda ve ellerde, özellikle parmaklarda, birkaç eklemde belirtiler görülme olasılığı daha yüksektir. (8)

Ankilozan Spondilit Belirtileri

Ankilozan spondilit, zamanla bazı omurgaların kaynaşmasına neden olabilen inflamatuar bir hastalıktır. Bu kaynaşma, omurgayı daha az esnek hale getirmekte ve dik bir duruşa yol açmaktadır. Kaburgaların etkilenmesi durumunda derin nefes almak oldukça zorlaşmaktadır.

Ankilozan spondilit hastalığının belirtileri özellikle sabahları yaşanan bel ve kalçalarda yoğunlaşan ağrı ve sertlik olabilmektedir. Boyun ağrısı ve yorgunluk da oldukça yaygındır.

En sık etkilenen bölgeler şunlardır:

 • Omurga tabanı ile pelvis arası
 • Bel desteğindeki omurlar
 • Tendonlar ve bağların kemiklere tutunduğu bölge
 • Göğüs kemiği ve kaburgalar arasındaki kıkırdak
 • Kalça ve omuz eklemleri (9)

Fibromiyalji Belirtileri

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza, ruh hali değişikliklerine yol açan ve kas iskelet sistemi ağrısı ile karakterize edilen bir hastalıktır.

Fibromiyalji belirtileri şunları içermektedir:

 • Genel ağrı: Fibromiyalji ile ilişkili ağrı, genellikle sık sık ve sürekli donuk bir ağrı olarak tanımlanmaktadır. Bu ağrı en az üç ay sürebilmektedir.
 • Yorgunluk: Fibromiyalji yaşayan kişiler genellikle uykusuzluk nedeniyle yorgunluk yaşamaktadır. Fibromiyalji sahibi olan çoğu hasta huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesi gibi diğer uyku bozukluklarına da sahip olabilmektedir.
 • Bilişsel güçlükler: Zihinsel görevler üzerinde odaklanma, dikkat etme ve konsantrasyon yeteneğinde azalmaları içermektedir. (10)

Lupus Belirtileri

Lupus otoimmün bir hastalıktır. Yani, bağışıklık sistemindeki problemlerden kaynaklamaktadır. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde, sistem bakteri veya virüs gibi bulaşıcı bir tehnin varlığını tespit ettiğinde, beyaz kan hücreleri ve antikorları göndermektedir. (11)

Lupus aşağıdaki gibi çeşitli belirtilere neden olabilmektedir:

 • Eklem ağrısı, şişme ve kızarıklık (genellikle parmaklar ve bilekler etkilenir)
 • Burun ve özellikle yanaklarda döküntüler (kelebek döküntüsü olarak da bilinir)
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Kalp ve akciğer iltihabı nedeniyle göğüs ağrıları (serozit)
 • Öksürük ve nefes darlığı sorunları
 • Güneş ışığına karşı duyarlılık
 • Açıklanamayan yorgunluk
 • Raynaud fenomeni (parmaklar ya da ayak parmaklarının soğuğa maruz kaldığında mavi, sonra beyaz, daha sonra kan akışı normale döndüğünde kırmızı ve sıcak olması durumu)
 • Saç kaybı
 • Baş ağrısı
 • Kafa karışıklığı
 • Kararsız duygular (kararsız ve kontrolsüz duygular veya ruh hali değişiklikleri) (12)

Romatizma Nedir?

Romatizma çeşitli koşulları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Romatizmal hastalıklarla ilgili çok daha spesifik tanımlamalar mevcuttur. Romatizmal hastalıklar nedenine, belirtilerine, seyrine ve tedavisine bağlı olarak gruplandırılmaktadır. Romatizma koşulları kas ve eklemlerde iltihaba neden olmaktadır. Özellikle, kıkırdak ve kemik hasarına yol açabilmektedir.

Sonuç çoğunlukla eklemlerde ve çevre bölgeler meydana gelen ağrı, şişme ve yanmadır. Romatizma belirtileri bazen günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilmektedir. Romatizmadan muzdarip olan kişilerin çoğu belirtilerin şiddetli olduğu zamanlarda hareketlilik konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.

Romatizma türüne bağlı olarak uygulanan tedavi yöntemleri, belirtilerin hafifletilmesini sağlayarak hastaların günlük hayata daha çok adapte olmasına yardımcı olabilmektedir. (13)

Romatizma Nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Romatizma Nedenleri

Romatizma neden olur? Romatizma, bir takım farklı etkenlerden kaynaklanmaktadır ve nedeni romatizmal hastalığın türüne bağlı olarak değişmektedir. Bazı romatizmal hastalıklar yaşla veya eklemlerin tekrar tekrar kullanımı nedeniyle meydana gelen aşınmalar sonucu oluşmaktadır.

Diğer vakalarda, romatizma, vücudun inflamatuar belirtilerle reaksiyona girmesine neden olan otoimmün rahatsızlığın bir sonucu olabilmektedir. Genetik ve çevresel faktörler, romatizmal hastalıkların çoğunda en sık rastlanan tetikleyicidir. (14)

Romatizma Nedenleri daha fazlası için

Romatizma Tedavisi

Romatizma nasıl geçer? Romatizma tipleri ve nedenleri arasında pek çok farklılık olmasına rağmen, tüm romatizmal hastalıklar, durum mümkün olduğunca erken teşhis edildiğinde tedavisi çok daha etkili olmaktadır.

Romatizmal hastalıklar için tedavi seçenekleri arasında, iltihabı azaltmak ve ağrıyı hafifletmek için ibuprofen ve naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçların kullanılması bulunmaktadır. Steroidal olan ilaçlar ise belirtilerin devam etmesi durumunda kullanılabilmektedir.

Hareket becerisini korumak için düzenli ve hafif egzersiz de yapılabilmektedir. Ayrıca aşırı kilonun verilmesi, sigaranın bırakılması, alkol tüketiminin sınırlandırılması ve dengeli beslenilmesi tedaviye yardımcı olmaktadır. (15)

Uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda romatizma ameliyat düşünülebilmektedir. Ancak, cerrahi müdehale bütün romatizmal hastalıklar için uygun olmayabilmektedir. (16)

Romatizma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Romatizma türleri, romatolog olarak bilinen uzman doktorlar tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir. (17)

Romatizma Tedavisi fazlası için tıklayınız

Источник: https://www.acil.net/romatizma-belirtileri/

İLTİHAPLI ROMATİZMANIN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Omurga Romatizmaları Eklem Ağrısı Yapıyor

Romatizma, aslında tek bir hastalık değildir. Romatizmanın birçok çeşidi bulunmaktadır ve eklemler ile bağ dokusunu etkileyen bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma ya da diğer terminolojik adı ile romatoid artrit de bir tür romatizma hastalığıdır.

İltihaplı romatizma, kronik iltihaplı bir hastalıktır. İltihaplı romatizma, tipik olarak, küçük eklem kemiklerini, elleri ve ayakları etkilemektedir. Osteoartrit hastalığının aksine, iltihaplı romatizma aşınma-yıpranma hasarı şeklinde değil de, eklemlerin astarlarını etkilemektedir.

Bundan dolayı iltihaplı romatizma, ağrı ve şişme yaparak, kemik erimesi ve eklem deformasyonu ile sonuçlanabilmektedir. Aslında bir bağışıklık ile ilgili bir sorun olan iltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücut dokularına saldırması sonucu oluşmaktadır.

Bunlara ek olarak, iltihaplı romatizma, deri, gözler, akciğer ve damarlar gibi diğer bazı organlara ve dokulara da zarar verebilmektedir. İltihaplı romatizma herhangi bir yaşta oluşabilmesine rağmen genellikle, 40 yaşından sonra meydana gelmektedir. Ayrıca, iltihaplı romatizma kadınlarda çok daha yaygın şekilde gözlenmektedir.

İltihaplı romatizmanın tedavisi yapılırken semptomlar dikkatli şekilde kontrol edilmelidir ve eklem hasarı önlenecek şekilde hareket edilmelidir.

İltihaplı romatizmanın belirtileri genellikle şöyledir; hassas, duyarlı, hararetli ve şişmiş eklemler, eklemlerde ağrı, saatlerce sürebilen sabah tutulması, kollarda deri altında oluşan dikenimsi şişlikler (romatoid nodülleri), bitkinlik, ateş ve kilo kaybı.

İltihaplı romatizmanın erken evresinde, küçük eklemler, özellikle el ve ayak parmakları ile el ve ayaklar, daha çok etki altında olmaya yatkındır. Hastalık süreci ilerledikçe belirtiler çoğunlukla, el bileği, diz, ayak bileği, dirsek, kalça ve omuzlarda etkilerini göstermeye başlamaktadır. Çoğu durumda belirtiler vücudun her iki bölümündeki eklemlerde aynı şekilde gerçekleşmektedir.

1.Hassas, Hararetli ve Şişmiş Eklemler

İltihaplı romatizma, vücutta ve özellikle eklem noktalarında iltihap oluşmasına sebep olduğu için, bu bölgelerde yanma hissinin yaşanmasına ve eklemlerin şişmesine sebep olabilmektedir. Eklemlerde yaşanan hassaslık ve aşırı duyarlılık da iltihaplı romatizmanın belirtilerinden bazılarıdır.

İltihaplı romatizma özellikle küçük eklemleri, örneğin el parmaklarındaki eklemleri etkisi altına alan bir sağlık sorunudur. İltihaplı romatizma, etkisi altına aldığı bölgelerde bazen çok fazla şiddetlenebilen ağrı ve sızıların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

3.Sabah Tutulması

Özellikle sabahları yeni uyanıldığı zamanlarda, normalden çok daha yoğun bir şekilde yaşanan tutulma durumları, sürekli olarak tekrarlanması halinde, iltihaplı romatizma belirtisi olabilme ihtimali yüksektir. Sabahları yeni uyanıldığında, özellikle el, kol, ayak ve bacaklarda gelişen tutulmalar, iltihaplı romatizma semptomlarından biri olabilmektedir.

4.Deri Altında Yumru Oluşumu

Deri altında bilhassa eklem bölgelerindeki derinin alt kısmında, birtakım şişkinlikler meydana gelebilmektedir. Bu şişkinlikler romatoid nodülü adı verilen, dikenimsi yapıdaki yumrulardır. Deri altında oluşan bu nodüllerin oluşum sebebi ise, vücutta iltihap meydana gelmesidir.

5.Bitkinlik ve Halsizlik

Birçok rahatsızlıkta olduğu gibi, iltihaplı romatizmada da halsizlik ve bitkinlik yaşanabilmektedir. Eklemleri doğrudan etkileyen bir hastalık olan iltihaplı romatizma, kişinin oldukça yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilmektedir.

6.Ateş

İltihaplı romatizmada bazen ateş durumu da yaşanabilmektedir. Fakat bazı kişilerde ateşlenme hali gözlenmeyebilir.

7.Kilo Kaybı

İltihaplı romatizma sürekli olarak ağrı ve sızı yaşanmasına neden olduğu kişinin keyfini kaçırıp, iştah kapanmasına sebep olabilmektedir. Bu durum ise, kişinin kilo vermesine yol açmaktadır.

Oluşum Nedenleri

İltihaplı romatizma, bağışıklık sisteminin, eklemleri çevreleyen doku ve zarlara yanlışlıkla saldırması sonucu meydana gelmektedir. Bunun sonucunda, sinovyum adı verilen bu doku ve zarları kalın bir iltihap sarar.

Bu durum ise, eklem içindeki kıkırdak ve kemiklerin zarar görmesine sebep olmaktadır.

Eklemleri tutan tendonlar ve bağ dokuların zayıflaması ve gerilmesi, kademeli olarak eklem şeklinin ve hizalamasının bozulmasına sebep olmaktadır.

Doktorlar, bu sürecin nasıl başladığını tam olarak bilememektedir. Genellikle genetik faktörlerde bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bazen de, çevresel faktörler, enfeksiyonlar, bazı bakteri ve virüsler, iltihaplı romatizma oluşumuna yol açabilmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı durumlar ve şartlar, iltihaplı romatizma oluşumunu etkileyebilmekte ya da hastalığın seyrini hızlandırabilmektedir. Bu faktörler; seks, yaş ve aile hastalık geçmişi gibi faktörlerdir.

Seks: Cinsel hayat, özellikle kadınlarda iltihaplı romatizma oluşması riskini artırmaktadır.

Yaş: İltihaplı romatizmanın oluşumu herhangi bir yaş aralığında olabileceği gibi, aslında en yaygın olarak 40 ile 60 yaş arasında gözlenmektedir. Bundan dolayı 40 ile 60 yaş arası kişiler özellikle kadınlar, iltihaplı romatizma riski altında bulunmaktadır.

Aile hastalık geçmişi: Ailede herhangi bir bireyde yaşanmış olan iltihaplı romatizma, ailenin diğer üyelerinde de bu hastalığın görülmesi riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

İltihaplı romatizma bazı hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Bu hastalıklar; osteoporoz, karpal tünel sendromu, kalp problemleri ve akciğer hastalıkları gibi sağlık sorunları olabilmektedir.

Osteoporoz: İltihaplı romatizma bazı ilaçlar yardımı ile tedavi edilirken, osteoporoz hastalığı riskini artırabilmektedir. Bu hastalık ise, kemiklerin güçsüzleşmesine ve çatlamaya ya da kırılmaya karşı yatkın hale gelmesine sebep olabilmektedir.

Karpal tünel sendromu: Karpal yani bilek kemikleri ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına sebep olabilen iltihaplı romatizma, karpal tünel sendromuna zemin hazırlayarak, sinirlerin sıkışmasına neden olabilmekte, el ve parmakların etkilenmesine sebep olabilmektedir.

Kalp problemleri: İltihaplı romatizma, arterlerin zorlanmasına ve tıkanmasına sebep olarak bazı kalp problemlerin oluşmasına yol açabilmektedir. İltihaplı romatizma, kalbin etrafının kesecikler halinde iltihap ile çevrelenmesine neden olabilmektedir.

Akciğer hastalıkları: Akciğer dokularının iltihaplanmasına ve zarar görmesine sebep olabilen iltihaplı romatizma bundan dolayı kişide, nefes darlığı gelişmesi riskini artırabilmektedir.

Tanı ve Analizler

İltihaplı romatizmanın tanısı zor olabilmektedir. Özellikle hastalığın erken evresi, diğer birçok hastalığın belirtileri ile oldukça benzer olabilmektedir. Kan testi ya da fiziksel bulgular olmadan tanı koymak çok kolay olmamaktadır.

Doktor, fiziksel muayene sırasında eklemlerde şişkinlik, kızarıklık ya da hararet olup olmadığını kontrol ederek, tanı koymaya çalışır. Yine doktor, refleksleri ve kasların sağlamlığını ya da esnekliğini kontrol etmek amacı ile birtakım fiziksel muayeneler de yapmaktadır.

Bir de bunlara ek olarak doktor, saptamış olduğu semptomlara göre; kan analizi ve röntgen filmi isteyebilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

İltihaplı romatizmanın belli bir tedavisi bulunmamaktadır. İlaçlar sadece, eklemlerdeki iltihap oranlarının azalmasını sağlamaktadır.

Diğer yandan mevcut tedavi, ağrıların azalmasına yardımcı olmakta, eklemlerin hasar görmesini önlemekte ya da hafifletmektedir. Bunların dışında, fizik tedavi eklemleri sakinleştirmeye ve korumaya yardımcı olmaktadır.

Son olarak da, eğer eklemler çok fazla hasara uğramış ise, ameliyat durumu söz konusu olabilmektedir.

İlaç tedavisi: İltihaplı romatizma tedavisinde kullanılan birçok ilacın, ciddi yan etkileri olabilmektedir. Bundan dolayı doktorlar reçeteye yazarken ilk olarak yan etkileri en hafif olan ilaçları tercih etmektedirler. Hastalığın seyrine göre, kullanılacak olan ilaçlar da değişebilmektedir.

İltihaplı romatizmada en yaygın şekilde kullanılan ilaçlar; NSAIDs ilaçlar (nonsteroidal anti iltihap ilaçlar), hem iltihap miktarını azaltır hem de ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bu ilaçlar, ibuprofen (Advil, Motrin IB) ve naproxen sodyum (Aleve) gibi reçeteli ilaçlardır.

Fakat bu ilaçların yan etkileri, kulak çınlaması, mide yanması, kalp problemleri, karaciğer problemleri ve böbreklerin hasar görmesi gibi yan etkilerdir.

 • Steroidler: Prednisone gibi kortikosteroid ilaçlar, iltihap oranını ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Bu ilaçların yan etkileri ise, kilo alma, diyabet ve kemik incelmesi gibi etkilerdir.
 • Hastalık modifiye edici anti romatizmal ilaçlar (DMARDs): Bu ilaçlar, iltihaplı romatizmanın seyrini yavaşlatmaya yardımcı olmaktadır. Fakat diğer organlar geçici olarak zarar görebilmektedir. En yaygın şekilde doktorların reçeteledikleri anti romatizmal ilaçlar; methotrexate (Trexall), leflunomide (Arava), hydroxychloroquine (Plaquenil) ve sulfasalazine (Azulfidine) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların yan etkileri ise, karaciğer hasarı, kemik iliği baskınlanması ve şiddetli akciğer enfeksiyonu gibi etkilerdir.
 • Biyolojik ajanlar: Bu ilaçlar, abatacept (Orencia), adalimumab (Humira), anakinra (Kineret), certolizumab (Cimzia), etanercept (Enbrel), golimumab (Simponi), infliximab (Remicade), rituximab (Rituxan) ve tocilizumab (Actemra) gibi ilaçlardır. Bu ilaçların bağışıklık sistemi ve eklemler üzerinde ciddi yan etkileri bulunabilmektedir.

Fizik tedavi: Doktor, bir fizik tedavi uzmanına başvurmanızı önerebilmektedir. Günlük düzenli olarak yapılan bazı egzersizler eklemlerin esnekliği korumaya yardımcı olmaktadır.

Ameliyat: Eğer ilaçlar ve fizik tedavi, eklemlerdeki hasarları gidermeye ya da önlemeye yardımcı olmamış ise ve eklemlerdeki hasarlar ciddi boyutlara ulaşmış ise, doktor ameliyat kararı alabilmektedir.

Ameliyat, eklemlerde meydana gelen hasarları yeniden onarabilmekte ve ağrıların giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Cerrahi işlemler sonucunda; eklemler onarılır, tendonlar yeniden onarılır ve eklemlerin kaynaması gerçekleşmiş olur.

Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bazı yöntemleri kullanılarak iltihaplı romatizma semptomlarını hafifletmek mümkündür. Bu yöntemler evde yapılabilecek bazı egzersiz ve aktivitelerden oluşmaktadır.

İltihaplı romatizma semptomlarının rahatlamasını sağlayan yöntemlerden bazıları şöyledir; düzenli olarak her gün doktorun önerdiği şekilde egzersiz yapmak, ağrılı bölgeye sıcak ya da soğuk uygulamalar yapmak ve stresten olabildiğince uzak durmak.

Tai Chi: Doğu kökenli bir egzersiz türü olan Tai Chi, nefes kontrolü ve fiziksel rahatlama sağladığı için, iltihaplı romatizmanın sebep olduğu ağrıların hafiflemesini sağlayabilmektedir.

Alternatif takviyeler: Bazı gıdalar ve bitkiler iltihaplı romatizma tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bitkisel yağlar (çuha çiçeği yağı, Frenk üzümü yağı ve hodan yağı gibi) ve balık yağı gibi gıdalar iltihaplı romatizma tedavisinde etkilidir.

Bitkisel gıdalar: Özellikle zencefil çayı, yeşil çay ve zerdeçal çayı gibi bitkisel çaylar, iltihaplı romatizma tedavisinde etkili olabilmektedir.

Alınacak Önlemler

İltihaplı romatizma için alınacak olan önlemler; düzenli olarak doktor kontrolü yaptırmak, uyku düzenine dikkat etmek, vücudu fazla yormamak ve yeterli miktarda dinlenmek, herhangi bir şikayet ya da rahatsızlık hissedildiğinde aile bireylerine ve doktorlara anlatmak, kısa yürüyüşler yapmak ve müzik dinlemek gibi aktivitelerden oluşmaktadır.

Источник: https://evdesifa.com/iltihapli-romatizmanin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.