Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı
76 / 100SEO Score

Göğüs ağrısı sık karşılaşılan ve dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çoğu insan ağrının nedeni hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Genelikle kalp ağrısı olarak isimlendirilen bu durum kalp dışı birçok hastalığa bağlı da gelişebilir.

Yaşamı tehdit edebilecek bazı hastalıkların belirtisi olabilen göğüs ağrısı, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle ani başlayan şiddetli göğüs ağrınız varsa, vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden yardım alınız.

Göğüs ağrısı göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Göğüs ağrısının şekli , süresi, yayılımı ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar tarzda olurken bazende ezici ve baskı tarzında hissedilir.

Kalp ve Damar Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Kalp krizi: Göğüs ağrısı dendiğinde ilk akla gelen ve en korkulan durum kalp krizidir. Kalp krizinde ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı beklenir. Ağrı sol kola, çeneye ve sırta yayılan ezici, sıkıştırıcı veya yanıcı tarzda olur. Soğuk terleme, bulantı, baygınlık, çarpıntı eşlik edebilir.

Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı temel olarak bu şekilde tarif edilse de ağrının şekli ve yayılımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin kimisinde sadece mide ağrısı, kol ağrısı yada böğür ağrısı ile kendini gösterir. Kalp krizi herkeste şiddetli ağrıya neden olmayabilir.

Göğüs ağrısı özellikle şeker hastalarında daha hafif, sadece göğüste bir rahatsızlık şeklinde hissedilebilir yada hiç hissedilmeyebilir.

Kalp Damarlarında Daralma: Kalp damarlarında tam tıkanma olmadan belli seviyelerde daralma olursa eforla göğüste yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bu ağrı dinlenmekle geçer.

Örneğin merdiven çıkarken göğüste ağrı olur ve dinlenmeyle geçer. Kalp damarındaki daralma ilerler ve tamamen tıkanıklık gelişirse, kişi kalp krizi geçirir.

Eforla oluşan ve dinlenmekle gerileyen göğüs ağrıları kalp damar hastalıklarının habercisi olabilir.

Ana Damar Yırtılması: Aort diseksiyonu adı verilen bu durum en az kalp krizi kadar tehli ve ölümcüldür. Kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu genellikle oyucu, yırtılma tarzında çok şiddetli sırt veya göğüs ağrısı görülür. Acil ameliyat gerektiren bu durum genellikle tansiyon yüksekliği bulunanlarda gelişir.

Kalp Zarının İltihabı: Perikarditdenilen bu durumda nefes alırken, yutkunurken veya sırtüstü yatarken şiddetlenen keskin bir göğüs ağrısı olur. Ağrı öne eğilmekle veya oturmakla hafifler.

Kalp Kası İltihabı: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen göğüste ağrı, ateş, bitkinlik, nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösterir. Miyokardit denilen bu durumda kandaki kalp belirteçleri yüksektir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Aort kapağındaki darlıklarda eforla göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tıpkı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi dinlenme ile geçer. Mitral kapak prolapsusu denilen diğer bir kapak hastalığından da eforla ilişkisi olmayan göğüs ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle 15-20 dk kadar devam eder. [/rescue_box]

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi anlamına gelir. Düşme, çarpma, vurma sonrası yani travmaya bağlı gelişebilir. Ayrıca büyüme çağındaki gençlerde ve uzun süre sigara içenlerde kendiliğinden gelişebilir. Ani gelişen saplayıcı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir.

Kişiler bu ağrıyı “nefes almakla artan ve bıçak saplar tarzı göğüs ağrısı” şeklinde ifade ederler.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu gelişen tabloya denir. Ani gelişen göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, öksürükle kan gelmesi ve baygınlık gibi şikayetler görülebilir.

Bazen ani ölümlere neden olabilir.

Pulmuner Hipertansiyon: Akciğer atardamarlarında yüksek tansiyon olmasına  denir. Bunun sonucunda kalbin kanı akciğerlere pompalamasını zorlaşır ve kalbin yükü artar.

Akciğer Kanserleri: Uzun süre sigara içen orta-ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Özellikle kanserin çevre dokuya ve akciğer zarına yayılması ağrı yapabilir.

Zatürre: Zatürrede öksürük, ateş, balgam, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlere bazen de göğüs ağrısı eşlik eder.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağrı

Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan bu durum, mideden göğüse yayılan yanma ve ağrı şeklinde ifade edilebilir. Öne eğilme ve sırtüstü yatma ile artan şikayetler mide koruyucu tedavi ile rahatlar.

Yemek Borusu Zedelenmeleri ve Yırtılmaları: Şiddetli kusma veya endoskopi gibi girişimsel işlemler sonrası gelişebilir. Ani ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ayrıca mide reflüsü sonucu yemek borusuna kaçan asit burada zamanla zedelenmeye ve ağrıya neden olur.

Yemek Borusu Hareket Bozuklukları: Zamanla meydana gelen bu durumlarda bazen yutma ile bazen de kendiliğinden gelişen göğüs ağrıları oluşur. Tipik olarak bu ağrılara yutma güçlüğü eşlik eder. Yemek borusundan kaynaklı göğüs ağrılar genel olarak yutma ile başlar.

Mide Ülseri: Bazı durumlarda mideden göğüs sağına yayılan ağrılara neden olabilir. Bu ağrı yemeklerle artabilir veya azalabilir.

Gaz Ağrıları: Mide veya barsaklarda biriken gaz, diyaframa baskı yaparak yukarı iter ve çeşitli göğüs ağrılarına neden olabilir. Geğirme ile bu baskı azalır ve kişi rahatlar. Kalp kaynaklı ağrılarda da geğirme olabileceği unutulmamalıdır.

Pankreas ve Safra Kesesi Kaynaklı Ağrılar: Pankreas iltihabında kuşak tarzı karın ağrısı beklense de bazen bu ağrı göğüse yansıyabilir.

Ağrı çok şiddetli olduğu için kalp ağrısı ile karışabilir. Safra kesesi ve safra yolları kaynaklı ağrılar genellikle karın sağ üst bölgesine ve sırta doğru vurur.

Ancak bazılarında bu ağrı göğüs sağ yanına ve nadir olarak da sol yanına doğru vurabilir.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Zona: Göğüste kuşak tarzı şiddetli ağrı yapar. Ağrı ile birlikte o bölgede içi sıvı dolu kabarcıklar(vezikül) görülür. Zonaya bağlı bu kabarcıklar ağrıdan çok daha sonra(yaklaşık 1 hafta) oluşur. Bundan dolayı ilk dönemler ağrının dışında belirti olmayabilir.

Travma Sonrası: Göğüse alınan darbeler sonrası kaburgada gelişebilen kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler göğüs ağrısına neden olabilir. Travma sonrası sadece doku zedelenmesine bağlı bile şiddetli ağrı görülebilir. Darbe alınan yere dokununca ve hareket edince ağrı şiddetlenir.

Kas iskelet ağrıları: Bazı romatizmal durumlar veya göğüs kaslarının aşırı kullanımı sonrası göğüste ağrı görülebilir. Kaburga eklemlerindeki iltihabi durumlarda hareketle şiddetlenen göğüs ağrılarına sık rastlanır.

Omuz Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Omuzun kendisinden kaynaklı ağrılar göğüse doğru yayılabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ekleminin hareketi ile şiddetlenir.

Sinir Sıkışmaları: Boyun veya sırt omurlarındaki fıtıklar omuza, kola ve göğüse yansıyan ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar sol kola ve göğüse yansıdığı zaman kalp ağrıları ile karışabilir. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürer ve ağrı kesiciler ile azalır.

Meme Dokusu Kaynaklı Ağrılar: Özellikle kadınlarda, meme dokusundaki iltihabi durumlar göğüs ağrısı şeklinde hissedilebilir. Genellikle dokunmakla şiddetlenen bu ağrılara meme ucu akıntısı da eşlik edebilir.

Mondor Hastalığı: Meme toplardamarının iltihabı ve buraya pıhtı oturması ile seyreden az görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalıkta oldukça şiddetli bir göğüs ağrısı görülür. Ağrı kolun yukarı kaldırılması ile artar.

Psikojenik Göğüs Ağrısı: Yapılan tüm tetkik ve muayenelerde ağrı nedeni bulunamaz. Bu kişilerde anksiyete, depresif bozukluk, panik atak veya histeri bulunabilir. Doktor doktor gezdikleri halde ağrıları açıklanamaz. Göğüs ağrısının psikojenik olduğunu söyleyebilmek için, diğer nedenlerin dışlaması gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/gogus-agrisi/

Sağ omuz kanadın altından arkadan arkadan ağrı:

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı

İçindekiler:

Sağ omuz bıçağının altındaki ağrıyı teşhis etmek neredeyse her zaman zordur. Omurga hastalıklarından, iç organlardan, interkostal sinirlerden kaynaklanabilirler. Ek olarak, sebep, skapulanın kendisinin yaralanması veya kırılması olabilir. Hangi hastalıkların bu belirtinin ortaya çıkmasına neden olduğunu düşünün.

Sağ omuz bıçağının altında ağrı nedenleri.

Doğru skapula altında lokalize olan ağrılar en çok aşağıdaki hastalıkların belirtileridir:

 • kas-iskelet sistemi bozuklukları;
 • safra kesesi ve safra kanallarının patolojileri;
 • safra taşı hastalığı;
 • mide hastalıkları.
 • böbrek hastalığı;
 • subfrenik apse;
 • bronkopulmoner hastalıklar;
 • myofascial sendromu;
 • interkostal nevralji.

Sağ omuz bıçağının altındaki ağrılar tehlidir, çünkü bunlar genellikle patolojinin konumundan uzak görünürler. Bu, burada boğaz noktasından gelen sinyalin iletildiği birçok sinir uçunun varlığından kaynaklanmaktadır. Yansıma veya yanılma sendromu olarak adlandırılan bu fenomenin bir sonucu olarak, bu tür ağrının gerçek nedenini belirlemek oldukça zordur.

Aynı nedenle, kökenini bağımsız olarak belirlemek neredeyse imkansızdır ve bir doktora danışmak gerekir. Doğru kürek kemiği altında iltihaplanma merkezi haline gelebilecek iç organların olmadığı gerçeğini dikkate almak gerekir, bu nedenle tanı için kapsamlı bir inceleme gereklidir.

Safra kesesi hastalıkları

Doğru skapula altındaki ağrılı hisler genellikle safra kesesi ve kanallarındaki patolojik süreçlerden kaynaklanır. Genellikle safra kanalı taşlarının tıkanmasından kaynaklanan safra kesesi kaslarının spazmları ile ilişkilidirler. Onlar cılız ve son derece yoğun. Bu çok güçlü, neredeyse dayanılmaz bir acı.

Yemekten sonra daha kesin olarak, yağların, baharatlı baharatların ve baharatların kötüye kullanılmasıyla ilgili bir saldırı var. Süt, yumurta, çikolata, kahve gibi ürünler hastalar tarafından kötü tolere edilir. Hepatik kolik atak, bir kural olarak, bu tür yiyecekleri aldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkar. Bu en sık sabah veya gecenin erken saatlerinde olur.

Ağrının ayırt edici bir özelliği keskin ve yırtıcı bir doğası, sağ omuza ışınlanmasıyla sağ hipokondriumda lokalizasyonu, sağ omuz bıçağıdır.

Ağrının sağ çenede ve hatta sağ gözde hissedildiği durumlar vardır. Hasta genellikle daha rahat bir yer aramanın yanı sıra, rahatsız, çığlık atmakta ya da inlemekte. Solukluk ve terleme artar.

Neredeyse her zaman ağrılı bir atağa bulantı ve kusma eşlik eder.

Bu tür bir acının mümkün olan her şey arasında en güçlülerden biri olduğu, kadınlarda daha yaygın olduğu belirtilebilir.

Pankreas iltihabı genellikle her iki omuz kemiğinin altında ağrılar verir. Pankreas başının patolojik sürecine dahil olmakla birlikte, ağrı yoğunluğu sağda daha güçlüdür.

Subfrenik apse

Subfrenik apsenin ortaya çıkmasına, özellikle sağ hipokondriumda akut ağrı eşlik eder. Böylece diyafram ve karaciğer arasında ortaya çıkan apse denir. Bu duodenum veya mide arka duvarlarında bulunan ülser perforasyonunun neden olduğu bir peptik ülser komplikasyonlarında görülür. Bu patoloji aynı zamanda çeşitli karın ameliyatlarının bir komplikasyonu olabilir.

Bu durumda ortaya çıkan ağrı her nefeste artar. Ağrı, sağ omuz bıçağına olduğu gibi, orjinal olarak çıktığı taraftaki omza da yayılır. Aynı zamanda, vücut ısısı yükselir, genel durum kötüleşir, kanda lökositoz görülür.

Bronkopulmoner hastalıklar

Sağ taraflı pnömoni veya plörezi ile komp olan bronşit de sağ skapula altında ağrıya neden olabilir. Bu grubun hastalıklarında hastanın akciğerlerinde veya bronşlarında öksürük, ateş, hırıltı var. Vuruşta iken iltihaplı odaklar sesin donması ile belirlenir. Hastanın durumuna ciddi zehirlenme eşlik ediyor. Sağ skapulanın altı da dahil olmak üzere göğüste ve sırtta ağrı görülür.

Plevrada metastaz bulunan sağ akciğer kanseri de sağdaki ağrılarla kendini gösterir. Uzun zamandır bu tür bir hastalık hiç rahatsız etmeyebilir. Ancak bu ancak tümör belli bir boyuta ulaşana kadar mümkündür.

Böbrek hastalığı

Böbreklerin enflamatuar hastalıklarında lomber bölgede ağrı, iliak bölgeye sıklıkla yayılan, sağ skapula ve sağ hipokondrium altında görülür. Bunlara acı verici ve sık idrara çıkma, ateş, halsizlik eşlik eder.

Ürolitiyazisin sık görülen bir belirtisi olan renal kolik, sağ skapula bölgesine de verilebilir. Bu durumda, taşlar idrarı engeller, idrarın mesaneye serbest geçişine engel olur. Renal pelvis ve kaliks gerilir ve birkaç dakikadan birkaç güne kadar süren akut ağrıya neden olur. Buna ek olarak, hasta mide bulantısı, ateş hakkında endişeli.

Kas-iskelet sistemi hastalıkları

Sağ omuz bıçağının altında, omurganın hastalıklarından kaynaklanan ağrı sıklıkla yayılır. Bu esas olarak torakal bölgede lokalize osteokondroz, skolyoz, intervertebral hernidir.

Acı hissinin doğası altta yatan hastalığa bağlıdır. Bu nedenden kaynaklanan ağrı bazen sol omuz bıçağının altına hareket edebilir ve bazen de ortada verebilir.

Tarama, uyuşma sırasında genellikle ek olarak gözlenir.

Sağ omuz bıçağının altındaki ağrılara, sağ taraftaki kaburga kırılmaları da neden olur. Bu durumda, kırılma bölgesinde bir şişlik görülür ve kemik parçaları sıklıkla hissedilir.

İnterkostal Nevralji

İnterkostal nevralji gibi bir hastalık yaygın olarak bilinmektedir. Kendini lumbago tipinde keskin ani sırt ağrıları ile ortaya koyuyor, aynı zamanda interkostal boşluk boyunca sapan, donuk ağrılı ağrılar.

Bu fenomenin yaygın bir nedeni kökleri veya viral nöroinfeksiyonu sıkıştırmaktır.

Bu hastalık için tipik olan acı verici bölgeyi hissetirken ağrı duymanın yanı sıra fiziksel efor, derin nefesler, hapşırma sırasında artan ağrıdır.

Skapula Patolojisi

Herhangi bir anatomik ünite gibi, skapula ayrıca aşağıdaki tip yaralanma ve hastalıklardan da etkilenebilir:

 • morluklar ve kırıklar;
 • bulaşıcı hastalıklar;
 • Tümör.

Sağ omuz bıçağının kırıkları nadiren meydana gelir ve yalnızca doğrudan doğrudan bir darbeyle ve ayrıca düzleştirilmiş bir sağ kolda düşmelerle oluşur.

Karakteristik, kırılma çizgisinin, aynı zamanda skapulanın köşelerinden ve kenarlarından ve ayrıca eklem boşluğu boyunca geçebileceği çeşitli konumudur.

Omuz ekleminin hasar görmemesi durumunda sağ elin işlevi aynı anda zarar görmez, ancak skapula altındaki ağrı oldukça güçlü olabilir.

Herhangi bir kemik oluşumunda olduğu gibi, sağ omuz kemiği osteomiyelit ve tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıklara eğilimli olabilir. Enfeksiyon buraya hematojen yoldan veya belirli bir bölgenin cilt apselerinden gelir.

Sağ skapulanın tümör benzeri büyümeleri oldukça nadirdir ve hem iyi huylu hem de kötü huylu olabilir. Çoğu zaman, bu tür tümörlerin gelişmesi:

 • osteom;
 • kondroma;
 • Ewing sarkoması;
 • kondrosarkom.

Sağ omuz bıçağı bölgesindeki donuk ağrılar da, genellikle yalnızca ciddi lokal yaralanmalarla ortaya çıkan yamuk kas yaralanmalarına bağlanabilir.

Источник: https://tr.medicine-worlds.com/bol-pod-pravoj-lopatkoj-szadi-so-spiny.htm

Kalp ağrısı neden olur? Neyin belirtisi? Göğüs ve Kalp Ağrısının Nedenleri

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı

Kalp ağrısı kişilerde çok fazla endişe ve strese yol açabilir. Göğüs ve kalp ağrısı birçok nedenden kaynaklanabileceğinden kalbin ağrıması her zaman kalp krizi geçirme belirtisi anlamına gelmez. Örneğin hazımsızlık, stres, göğüs kaslarında ağrı ve akciğer problemleri de kalp ağrısı yapabilir.

Elbette kalp ağrısı kalp ve damarlarla ilgili sorunlara bağlı da olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı, kalp ağrısı, göğüste sıkışma gibi sorunlar her zaman muayene edilmelidir. Bu yazımızda “Kalp ağrısı neden olur?” sorusunu cevaplandırmak için kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Çoğunlukla kalp ağrısının nedenleri hakkında bir fikir edinmek için eşzamanlı olarak ortaya çıkan diğer şikayetlerin de incelenmesi gerekir. Örneğin şiddetli göğüs ağrısı genellikle sol kol, çene ve omuz bölgesine yayılır.

Ancak mide yanması belirtileri de karnın üst tarafında göğüs ve kalbe yakın bölgede yanma ve ağrı yapabilir. Kalbe bir şey saplanıyormuş gibi olan ağrı ve bu ağrının öksürürken ve nefes alırken artması akciğer hastalığı belirtisi olabilir.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp göğüs kemiğinin hemen arkasında üst göğsün sol tarafında yer alır. Kalp ile ilgili birçok ağrı göğsün sol tarafında hissedilir. Ancak organlardan, kaslardan ve kaburgalardan kaynaklanan ağrılar da kalp ağrısı olarak hissedilebilir.

Kalp ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğsün orta tarafında başlayıp sol kola yayılan ağrı
 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi hissetme,
 • Kalp atışının hızlanması nedeniyle kalp çevresinde rahatsızlık hissetme
 • Göğsün üst tarafında sürekli ağrı,
 • Kalp ağrısının bir gelip bir gitmesi.

Kalp Ağrısının Nedenleri

Unutmayınız ki kalp ağrısı hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Aşağıda kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Ağrısı

Elbette vücudunuzda kalp ile ilgili sorunlar olduğunda kalp ağrısı ortaya çıkacaktır. Kalp ağrısı yapan kalp hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı,koroner kalp hastalığı olarak da bilinir. Koroner kalp hastalığı kalbe giden kanı sınırlayarak göğsün orta kısmında kalp ağrısı hissedilmesine yol açar. Kalbe giden kanın azalmasının nedeni damarlarda plak birikmesi ve bunun kan dolaşımını etkilemesidir.

PubMed Health’de yayınlanan bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri arasında en bilinen belirti göğüs bölgesinde kalp ağrısı hissedilmesidir. Bu kalp ağrısı göğsün sıkışması şeklinde ortaya çıkıp kola sirayet eder. Ayrıca bu hastalıkta fiziksel egzersiz ya da hareketlilik sonrasında kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Koroner arter hastalığının en bilinen belirtilerinden biri anjindir. Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Mide yanmasına benzer şekilde göğüste yanma hissi,
 • Fiziksel aktivite veya stres sonrasında kalp ağrısı probleminin artması,
 • Nefes darlığı,
 • Kalp krizi (stabil olmayan anjin durumunda)

Kalp Krizi

Göğüste büyük bir ağırlık varmış gibi hissediyorsanız bu bir kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi ağrısı birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç gün boyunca da devam edebilir.

Kalp krizi göğsün sıkışması ve kalp bölgesinde bir tıkanmışlık, doluluk hissi şeklinde ortaya çıkar. Kalp ağrısı devamlı olabileceği gibi bir gelip bir gidebilir. Sıklıkla göğsün sıkışması hissi ile birlite kol ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı ve çene ağrısı da görülür.

Kalp krizi belirtileri şunları da içermektedir:

 • Nefesin tutulması veya nefes alma güçlüğü,
 • Mide bulantısı, hazımsızlık hissi,
 • Karnın üst tarafında rahatsızlık,
 • Soğuk bir şekilde terleme.

Yukarıda saydığımız belirtiler ile birlikte kalp ağrısı yaşıyorsanız derhal acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak kalp krizi riskini önemli oranda düşürebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, beslenmede doymuş yağ oranını düşürmek ve sigara içmeyi bırakmak sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek kalp krizi riskini azaltacaktır.

Miyokardit

European Heart Journal kalp ağrısı probleminin miyokardit hastalığından kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Kalp kasının iltihaplanması anlamına gelen miyokardit viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Miyokardit belirtileri şunlardır:

 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı,
 • Bayılma hissi,
 • Nefes darlığı,
 • Enfeksiyon belirtileri

Perikardit

Uzmanlar perikardit hastalığının kalbi çevreleyen dokunun iltihaplanması olduğunu belirtmektedir. Perikardit zamanla kötüleşen göğüs ağrısına yol açar. Bazı durumlarda perikardit kalp ağrısı kronik ve sürekli hale gelebilir.

Aortik Diseksiyon

Göğüste şiddetli ağrı bir aortik diseksiyon belirtisi olabilir. BMC Research Notes dergisinde göğüste aortik damar yırtılması ile birlikte sırtın üst tarafında ağrı hissedilebileceği belirtilmiştir. Aortik diseksiyon ölümcül olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Strese Bağlı Kalp Ağrısı

Kalp ağrısı vakalarının büyük bir çoğunluğu acil ve tehli durumlardan kaynaklanmamaktadır. Sıklıkla kalp ağrısı strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Stres

Akut veya uzun süreli duygusal veya psikolojik stres kalp üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve kalp ağrısı yapabilir.

Stres insanları çok çeşitli şekillerde etkiler. Sıklıkla stres kalp atış hızını arttırır, kalp kaslarını sıkıştırır ve tansiyonu yükseltir. Bu da kalp ağrısı ve göğüste sıkışma yapabilir.

Stresin fiziksel etkileri şunlar da olabilir:

 • Sindirim sisteminin bozulması, mide bulantısı ve ishal,
 • Sıklıkla baş ağrısı,
 • Uyumakta zorlanma, uykunun bölünmesi
 • Nezle gibi enfeksiyonlara sıklıkla yakalanmak,
 • Ağız kuruluğu

Stresten kurtulmak için “Stres yönetimi nasıl yapılır?” yazımızda anlatılan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Panik Atak

Stres kalbi etkileyen panik bozukluklara yol açabilir ve nefes alırken kalp ağrısı yapabilir. Journal of Clinical Psychiatry dergisine göre panik atak hastalıklarının çoğunda kalp krizine benzer bir göğüs ve kalp ağrısı hissedilmektedir.

Göğüs kaslarının sıkışması, tansiyonun yükselmesi ve kalbe giden kanın azalması nedeniyle kalp ağrısı başlar. Sıklıkla kalp ağrısı probleminin kalp hastalıklarına bağlı olduğu düşüncesi paniği arttırır ve kalp ağrısı şikayetini şiddetlendirir.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
 • Kontrolsüz bir şekilde üşüme,
 • Bayılma hissi ya da baş dönmesi,
 • Kontrolü kaybediyomuş veya ölüyormuş gibi hissetme.

Kalp kırıklığı kalp ağrısı yapar mı?

Duygusal kalp kırıklıkları da kalp ağrısı yapabilir. Sevilen bir kişinin kaybedilmesi kalbi etkileyerek kalp ağrısı dahil olmak üzere kalp bağlantılı şikayetleri arttırabilir.

Open Heart dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre üzüntü kalp problemlerine yol açabilmektedir. Araştırmacılar sevilen bir kişinin sağlığının bozulması ya da ölmesi gibi üzüntülerin kan pıhtılaşması, düzensiz kalp atışı, kalp krizi veya diğer akut kardiyovasküler hastalıklar gibi kalp problemleri riskini yükselttiğini belirtmiştir.

Göğüs Kasları veya Kaburga Problemlerinden Kaynaklanan Kalp Ağrısı

Kalp veya kaburga kaslarından kaynaklanan problemler de üst göğüste kalp ağrısı yapabilir. Kas ve iskelet sistemi problemleri ile bağlantılı kalp ağrısının nedenleri şunlardır:

Göğüs Kası Ağrısı veya Göğüs Kası İncinmesi

Kalp ağrısı kaburgaların arasında yer alan göğüs kaslarından kaynaklanabilir. Kaburgalardaki göğüs kasları herhangi bir nedenle incindiğinde kalp ağrısı ortaya çıkabilir. Göğüs kaslarının incinmesi üst gövdede şiddetli ağrıya yol açabilir.

Australian Family Physician dergisinde yayınlanan bir rapora göre göğüs duvarı ağrısı genellikle göğüs kaslarında incinme ya da enflamasyondan kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda kaburganın arka tarafındaki ağrı göğüse sirayet edebilir. Göğüs kası ağrısı kalp ağrısı hissine benzediğinden doktorlar ağrının nedenini tam olarak belirlemek isteyecektir.

Kaburga Yaralanması ya da Göğüs Kemiği Ağrısı

Göğüs kemiği ağrısı da kalp ağrısı şeklinde hissedilebilir. Göğüs kemiği ağrısı genellikle göğüs kemiğinde enflamasyon ya da yaralanmadan kaynaklanmaktadır.

Kostokondrit kaburgayı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Bu da kalp ağrısı hissine benzeyen göğüs ağrısı yapabilir.

Göğüs kemiği ağrısı kaburga yaralanması ya da viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Göğüs kemiği ağrısı ya da göğüs kemiğinin iltihaplanması kalp krizine benzeyebilir. Belirtileri arasında nefes alırken kötüleşen ağrı yer almaktadır. Ayrıca göğsün orta tarafına bastırılınca göğüs ağrısı şiddetlenebilir.

Sol kaburgada gerçekleşen yaralanmalar da kalp ağrısı hissine benzeyen ağrılara yol açabilir.

Kaburga veya göğüs kemiği yaralanmalarında ağrıyı hafifletmek için sıcak veya soğuk kompres hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Kalp Ağrısı Yapan Akciğer Hastalıkları

Akciğer problemleri kardiyak olmayan göğüs ağrısı yapan ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Zatürre

Zatürre bir üst solunum yolu enfeksiyonu komplikasyonudur ve kalp ağrısı ortaya çıkarabilir.

Bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren kalp ağrısı genellikle zatürrede de ortaya çıkmaktadır. Öksürürken, hapşırırken veya derin nefes alırken bu ağrı kötüleşebilir. Zatürrenin kronik öksürük yapması durumunda şiddetli kalp ağrısı hissedilebilir.

Göğüs ağrısının yanı sıra zatürre belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş, üşüme ve titreme,
 • Nefes darlığı,
 • Vücut ağrıları ve eklem ağrıları
 • Karnın üst tarafında ağrı
 • Genel yorgunluk ve halsizlik

Zatürre bulaşıcıdır ve özellikle bebekler ile yaşlı kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. bağışıklık sisteminizi güçlendirmek zatürreye yol açan göğüs enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgi için Zatürre yazımızı okuyabilirsiniz.

Akciğer Zarı İltihabı

Akciğer zarı iltihabı akciğerleri çevreleyen dokunun iltihaplanmasıdır ve özellikle sol akciğerde ortaya çıkması halinde kalp ağrısı gibi bir his ortaya çıkarabilir.

Akciğer zarı iltihabı nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı özellikle nefes alıp verirken bıçak saplanıyormuş gibi hissettirir. Göğüs bölgesine dokununca ağrı artabilir. Ayrıca öksürürken sırt ağrısı ortaya çıkabilir.

Astım

Göğüs kaslarının sıkışması nedeniyle hava yollarının daralması sonucu astım krizi geçirirken kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Bronşiyal tüpler iltihaplandığında mukus ile dolar ve sıkışır. Bu şiddetli öksürük, hızlı nefes alma, göğüs ağrısı gibi komplikasyonlara yol açar. Astım semptomlarının iyi bir şekilde yönetilmesi ve nefesi engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması önem taşımaktadır.

Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi kalp ağrısı problemine benzeyen bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı ortaya çıkarabilir. Akciğer sönmesi kalbe baskı yaparak özellikle göğsün sol tarafında ağrı yapabilir.

Pulmoner Hipertansiyon

Kalpten akciğerlere kan taşıyan damarlarda yüksek tansiyon göğüs ve kalp ağrısı yapabilir. Bu yüksek tansiyon kalbe baskı yapar ve anjin benzeri belirtiler ortaya çıkarır.

Pulmoner Embolizm

Akciğerlere giden damarlardaki kan pıhtılaşması kalp krizi geçiriyormuş gibi bir kalp ağrısı ortaya çıkarabilir. Kalp bölgesinde hissedilen göğüs ağrısı özellikle nefes alırken artar. Eş zamanlı olarak nefes darlığı, kanlı öksürük ve aşırı terleme görülebilir.

Sindirim Problemleri ve Göğüs ve Kalp Ağrısı

Bazı sindirim problemleri kalp ağrısı yapabilir. Hatta bazen bu ağrı kalp krizine benzetilebilir.

Mide Yanması / GERD

Mide yanması mide asidinin özofagusa çıkması nedeniyle göğüste oluşan iritasyona bağlı oluşan yanma hissidir.

Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada asit reflü hastalığının kardiyak olmayan göğüs ve kalp ağrısı yapabileceği belirtilmiştir. Esasen şiddetli kalp ağrısı şikayetiyle acil servise giden hastaların büyük bir çoğunluğunda aslında mide yanması olduğu tespit edilmektedir. Bazı durumlarda mide yanması kollarda ağrı da yapabilir.

Ancak bunun tersi de doğru olabilir. Harvard Tıp Okulu uzmanları kendisinde mide yanması olduğunu düşünen kişilerde aslında kalp krizi başlamış olabileceğini belirtmektedir. Uzmanlar mide yanması ile kalp krizi arasındaki farkı mide yanmasında sadece yanma hissedilirken kalp krizinde göğüste bir ağırlık ve sıkışma hissi olduğunu belirtmektedir.

Mide yanması hakkında detaylı bilgi için Mide Yanması yazımızı ve iyi gelen doğal yöntemler için Mide Yanmasına Ne iyi Gelir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalbin Ağrıması Tehli midir?

Kalbin ağrıması her zaman için kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Ancak yine de kalp ağrısı ciddi bir durum olabileceğinden görmezden de gelinmemelidir. Özellikle daha önce kalp ağrısı yaşamayan kişilerde bu ağrı yeni ortaya çıkmışsa, şiddetliyse ve gittikçe şiddetleniyorsa, birkaç gün geçmesine rağmen iyileşmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Uzmanlar aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması halinde vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesini önermektedir:

 • Göğsün orta kısmında sıkışma hissi,
 • Sol kol, sırt, çene, boyun ve karnın üst tarafında sıkışma hissi,
 • Birkaç dakika boyunca geçmeyen göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Soğuk terleme
 • Egzersiz yaparken kalp ağrısı hissinin kötüleşmesi

Siz de kalp ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kalp-agrisi-neden-olur-kalbin-agrimasi-kalp-agrisinin-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.