Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı

Kalp ağrısı neden olur? Neyin belirtisi? Göğüs ve Kalp Ağrısının Nedenleri

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı

Kalp ağrısı kişilerde çok fazla endişe ve strese yol açabilir. Göğüs ve kalp ağrısı birçok nedenden kaynaklanabileceğinden kalbin ağrıması her zaman kalp krizi geçirme belirtisi anlamına gelmez. Örneğin hazımsızlık, stres, göğüs kaslarında ağrı ve akciğer problemleri de kalp ağrısı yapabilir.

Elbette kalp ağrısı kalp ve damarlarla ilgili sorunlara bağlı da olabilir. Bu nedenle göğüs ağrısı, kalp ağrısı, göğüste sıkışma gibi sorunlar her zaman muayene edilmelidir. Bu yazımızda “Kalp ağrısı neden olur?” sorusunu cevaplandırmak için kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Çoğunlukla kalp ağrısının nedenleri hakkında bir fikir edinmek için eşzamanlı olarak ortaya çıkan diğer şikayetlerin de incelenmesi gerekir. Örneğin şiddetli göğüs ağrısı genellikle sol kol, çene ve omuz bölgesine yayılır.

Ancak mide yanması belirtileri de karnın üst tarafında göğüs ve kalbe yakın bölgede yanma ve ağrı yapabilir. Kalbe bir şey saplanıyormuş gibi olan ağrı ve bu ağrının öksürürken ve nefes alırken artması akciğer hastalığı belirtisi olabilir.

Kalp Ağrısı Belirtileri

Kalp göğüs kemiğinin hemen arkasında üst göğsün sol tarafında yer alır. Kalp ile ilgili birçok ağrı göğsün sol tarafında hissedilir. Ancak organlardan, kaslardan ve kaburgalardan kaynaklanan ağrılar da kalp ağrısı olarak hissedilebilir.

Kalp ağrısı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Göğsün orta tarafında başlayıp sol kola yayılan ağrı
 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi hissetme,
 • Kalp atışının hızlanması nedeniyle kalp çevresinde rahatsızlık hissetme
 • Göğsün üst tarafında sürekli ağrı,
 • Kalp ağrısının bir gelip bir gitmesi.

Kalp Ağrısının Nedenleri

Unutmayınız ki kalp ağrısı hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Aşağıda kalp ağrısının nedenleri hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kalp Hastalıkları ve Kalp Ağrısı

Elbette vücudunuzda kalp ile ilgili sorunlar olduğunda kalp ağrısı ortaya çıkacaktır. Kalp ağrısı yapan kalp hastalıkları şu şekilde sıralanabilir:

Koroner Arter Hastalığı

Koroner arter hastalığı,koroner kalp hastalığı olarak da bilinir. Koroner kalp hastalığı kalbe giden kanı sınırlayarak göğsün orta kısmında kalp ağrısı hissedilmesine yol açar. Kalbe giden kanın azalmasının nedeni damarlarda plak birikmesi ve bunun kan dolaşımını etkilemesidir.

PubMed Health’de yayınlanan bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri arasında en bilinen belirti göğüs bölgesinde kalp ağrısı hissedilmesidir. Bu kalp ağrısı göğsün sıkışması şeklinde ortaya çıkıp kola sirayet eder. Ayrıca bu hastalıkta fiziksel egzersiz ya da hareketlilik sonrasında kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Koroner arter hastalığının en bilinen belirtilerinden biri anjindir. Amerikan Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’nün verdiği bilgilere göre koroner arter hastalığı belirtileri şunlardır:

 • Mide yanmasına benzer şekilde göğüste yanma hissi,
 • Fiziksel aktivite veya stres sonrasında kalp ağrısı probleminin artması,
 • Nefes darlığı,
 • Kalp krizi (stabil olmayan anjin durumunda)

Kalp Krizi

Göğüste büyük bir ağırlık varmış gibi hissediyorsanız bu bir kalp krizi belirtisi olabilir. Kalp krizi ağrısı birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç gün boyunca da devam edebilir.

Kalp krizi göğsün sıkışması ve kalp bölgesinde bir tıkanmışlık, doluluk hissi şeklinde ortaya çıkar. Kalp ağrısı devamlı olabileceği gibi bir gelip bir gidebilir. Sıklıkla göğsün sıkışması hissi ile birlite kol ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı ve çene ağrısı da görülür.

Kalp krizi belirtileri şunları da içermektedir:

 • Nefesin tutulması veya nefes alma güçlüğü,
 • Mide bulantısı, hazımsızlık hissi,
 • Karnın üst tarafında rahatsızlık,
 • Soğuk bir şekilde terleme.

Yukarıda saydığımız belirtiler ile birlikte kalp ağrısı yaşıyorsanız derhal acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak kalp krizi riskini önemli oranda düşürebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, beslenmede doymuş yağ oranını düşürmek ve sigara içmeyi bırakmak sağlığınızı olumlu yönde etkileyerek kalp krizi riskini azaltacaktır.

Miyokardit

European Heart Journal kalp ağrısı probleminin miyokardit hastalığından kaynaklanabileceğini belirtmektedir. Kalp kasının iltihaplanması anlamına gelen miyokardit viral bir enfeksiyondan kaynaklanabilir.

Miyokardit belirtileri şunlardır:

 • Göğse bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı,
 • Bayılma hissi,
 • Nefes darlığı,
 • Enfeksiyon belirtileri

Perikardit

Uzmanlar perikardit hastalığının kalbi çevreleyen dokunun iltihaplanması olduğunu belirtmektedir. Perikardit zamanla kötüleşen göğüs ağrısına yol açar. Bazı durumlarda perikardit kalp ağrısı kronik ve sürekli hale gelebilir.

Aortik Diseksiyon

Göğüste şiddetli ağrı bir aortik diseksiyon belirtisi olabilir. BMC Research Notes dergisinde göğüste aortik damar yırtılması ile birlikte sırtın üst tarafında ağrı hissedilebileceği belirtilmiştir. Aortik diseksiyon ölümcül olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Strese Bağlı Kalp Ağrısı

Kalp ağrısı vakalarının büyük bir çoğunluğu acil ve tehli durumlardan kaynaklanmamaktadır. Sıklıkla kalp ağrısı strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Stres

Akut veya uzun süreli duygusal veya psikolojik stres kalp üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir ve kalp ağrısı yapabilir.

Stres insanları çok çeşitli şekillerde etkiler. Sıklıkla stres kalp atış hızını arttırır, kalp kaslarını sıkıştırır ve tansiyonu yükseltir. Bu da kalp ağrısı ve göğüste sıkışma yapabilir.

Stresin fiziksel etkileri şunlar da olabilir:

 • Sindirim sisteminin bozulması, mide bulantısı ve ishal,
 • Sıklıkla baş ağrısı,
 • Uyumakta zorlanma, uykunun bölünmesi
 • Nezle gibi enfeksiyonlara sıklıkla yakalanmak,
 • Ağız kuruluğu

Stresten kurtulmak için “Stres yönetimi nasıl yapılır?” yazımızda anlatılan yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Panik Atak

Stres kalbi etkileyen panik bozukluklara yol açabilir ve nefes alırken kalp ağrısı yapabilir. Journal of Clinical Psychiatry dergisine göre panik atak hastalıklarının çoğunda kalp krizine benzer bir göğüs ve kalp ağrısı hissedilmektedir.

Göğüs kaslarının sıkışması, tansiyonun yükselmesi ve kalbe giden kanın azalması nedeniyle kalp ağrısı başlar. Sıklıkla kalp ağrısı probleminin kalp hastalıklarına bağlı olduğu düşüncesi paniği arttırır ve kalp ağrısı şikayetini şiddetlendirir.

Panik atak belirtileri şunlardır:

 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma,
 • Kontrolsüz bir şekilde üşüme,
 • Bayılma hissi ya da baş dönmesi,
 • Kontrolü kaybediyomuş veya ölüyormuş gibi hissetme.

Kalp kırıklığı kalp ağrısı yapar mı?

Duygusal kalp kırıklıkları da kalp ağrısı yapabilir. Sevilen bir kişinin kaybedilmesi kalbi etkileyerek kalp ağrısı dahil olmak üzere kalp bağlantılı şikayetleri arttırabilir.

Open Heart dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre üzüntü kalp problemlerine yol açabilmektedir. Araştırmacılar sevilen bir kişinin sağlığının bozulması ya da ölmesi gibi üzüntülerin kan pıhtılaşması, düzensiz kalp atışı, kalp krizi veya diğer akut kardiyovasküler hastalıklar gibi kalp problemleri riskini yükselttiğini belirtmiştir.

Göğüs Kasları veya Kaburga Problemlerinden Kaynaklanan Kalp Ağrısı

Kalp veya kaburga kaslarından kaynaklanan problemler de üst göğüste kalp ağrısı yapabilir. Kas ve iskelet sistemi problemleri ile bağlantılı kalp ağrısının nedenleri şunlardır:

Göğüs Kası Ağrısı veya Göğüs Kası İncinmesi

Kalp ağrısı kaburgaların arasında yer alan göğüs kaslarından kaynaklanabilir. Kaburgalardaki göğüs kasları herhangi bir nedenle incindiğinde kalp ağrısı ortaya çıkabilir. Göğüs kaslarının incinmesi üst gövdede şiddetli ağrıya yol açabilir.

Australian Family Physician dergisinde yayınlanan bir rapora göre göğüs duvarı ağrısı genellikle göğüs kaslarında incinme ya da enflamasyondan kaynaklanmaktadır.

Bazı durumlarda kaburganın arka tarafındaki ağrı göğüse sirayet edebilir. Göğüs kası ağrısı kalp ağrısı hissine benzediğinden doktorlar ağrının nedenini tam olarak belirlemek isteyecektir.

Kaburga Yaralanması ya da Göğüs Kemiği Ağrısı

Göğüs kemiği ağrısı da kalp ağrısı şeklinde hissedilebilir. Göğüs kemiği ağrısı genellikle göğüs kemiğinde enflamasyon ya da yaralanmadan kaynaklanmaktadır.

Kostokondrit kaburgayı göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Bu da kalp ağrısı hissine benzeyen göğüs ağrısı yapabilir.

Göğüs kemiği ağrısı kaburga yaralanması ya da viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir.

Göğüs kemiği ağrısı ya da göğüs kemiğinin iltihaplanması kalp krizine benzeyebilir. Belirtileri arasında nefes alırken kötüleşen ağrı yer almaktadır. Ayrıca göğsün orta tarafına bastırılınca göğüs ağrısı şiddetlenebilir.

Sol kaburgada gerçekleşen yaralanmalar da kalp ağrısı hissine benzeyen ağrılara yol açabilir.

Kaburga veya göğüs kemiği yaralanmalarında ağrıyı hafifletmek için sıcak veya soğuk kompres hazırlayarak uygulayabilirsiniz.

Kalp Ağrısı Yapan Akciğer Hastalıkları

Akciğer problemleri kardiyak olmayan göğüs ağrısı yapan ciddi hastalıklar arasında yer almaktadır.

Zatürre

Zatürre bir üst solunum yolu enfeksiyonu komplikasyonudur ve kalp ağrısı ortaya çıkarabilir.

Bıçak saplanıyormuş gibi hissettiren kalp ağrısı genellikle zatürrede de ortaya çıkmaktadır. Öksürürken, hapşırırken veya derin nefes alırken bu ağrı kötüleşebilir. Zatürrenin kronik öksürük yapması durumunda şiddetli kalp ağrısı hissedilebilir.

Göğüs ağrısının yanı sıra zatürre belirtileri şunlardır:

 • Yüksek ateş, üşüme ve titreme,
 • Nefes darlığı,
 • Vücut ağrıları ve eklem ağrıları
 • Karnın üst tarafında ağrı
 • Genel yorgunluk ve halsizlik

Zatürre bulaşıcıdır ve özellikle bebekler ile yaşlı kişilerde ciddi komplikasyonlara neden olabilir. bağışıklık sisteminizi güçlendirmek zatürreye yol açan göğüs enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgi için Zatürre yazımızı okuyabilirsiniz.

Akciğer Zarı İltihabı

Akciğer zarı iltihabı akciğerleri çevreleyen dokunun iltihaplanmasıdır ve özellikle sol akciğerde ortaya çıkması halinde kalp ağrısı gibi bir his ortaya çıkarabilir.

Akciğer zarı iltihabı nedeniyle ortaya çıkan göğüs ağrısı özellikle nefes alıp verirken bıçak saplanıyormuş gibi hissettirir. Göğüs bölgesine dokununca ağrı artabilir. Ayrıca öksürürken sırt ağrısı ortaya çıkabilir.

Astım

Göğüs kaslarının sıkışması nedeniyle hava yollarının daralması sonucu astım krizi geçirirken kalp ağrısı ortaya çıkabilir.

Bronşiyal tüpler iltihaplandığında mukus ile dolar ve sıkışır. Bu şiddetli öksürük, hızlı nefes alma, göğüs ağrısı gibi komplikasyonlara yol açar. Astım semptomlarının iyi bir şekilde yönetilmesi ve nefesi engelleyen faktörlerin ortadan kaldırılması önem taşımaktadır.

Akciğer Sönmesi

Akciğer sönmesi kalp ağrısı problemine benzeyen bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı ortaya çıkarabilir. Akciğer sönmesi kalbe baskı yaparak özellikle göğsün sol tarafında ağrı yapabilir.

Pulmoner Hipertansiyon

Kalpten akciğerlere kan taşıyan damarlarda yüksek tansiyon göğüs ve kalp ağrısı yapabilir. Bu yüksek tansiyon kalbe baskı yapar ve anjin benzeri belirtiler ortaya çıkarır.

Pulmoner Embolizm

Akciğerlere giden damarlardaki kan pıhtılaşması kalp krizi geçiriyormuş gibi bir kalp ağrısı ortaya çıkarabilir. Kalp bölgesinde hissedilen göğüs ağrısı özellikle nefes alırken artar. Eş zamanlı olarak nefes darlığı, kanlı öksürük ve aşırı terleme görülebilir.

Sindirim Problemleri ve Göğüs ve Kalp Ağrısı

Bazı sindirim problemleri kalp ağrısı yapabilir. Hatta bazen bu ağrı kalp krizine benzetilebilir.

Mide Yanması / GERD

Mide yanması mide asidinin özofagusa çıkması nedeniyle göğüste oluşan iritasyona bağlı oluşan yanma hissidir.

Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir araştırmada asit reflü hastalığının kardiyak olmayan göğüs ve kalp ağrısı yapabileceği belirtilmiştir. Esasen şiddetli kalp ağrısı şikayetiyle acil servise giden hastaların büyük bir çoğunluğunda aslında mide yanması olduğu tespit edilmektedir. Bazı durumlarda mide yanması kollarda ağrı da yapabilir.

Ancak bunun tersi de doğru olabilir. Harvard Tıp Okulu uzmanları kendisinde mide yanması olduğunu düşünen kişilerde aslında kalp krizi başlamış olabileceğini belirtmektedir. Uzmanlar mide yanması ile kalp krizi arasındaki farkı mide yanmasında sadece yanma hissedilirken kalp krizinde göğüste bir ağırlık ve sıkışma hissi olduğunu belirtmektedir.

Mide yanması hakkında detaylı bilgi için Mide Yanması yazımızı ve iyi gelen doğal yöntemler için Mide Yanmasına Ne iyi Gelir? Yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalbin Ağrıması Tehli midir?

Kalbin ağrıması her zaman için kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmemelidir. Ancak yine de kalp ağrısı ciddi bir durum olabileceğinden görmezden de gelinmemelidir. Özellikle daha önce kalp ağrısı yaşamayan kişilerde bu ağrı yeni ortaya çıkmışsa, şiddetliyse ve gittikçe şiddetleniyorsa, birkaç gün geçmesine rağmen iyileşmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Uzmanlar aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkması halinde vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesini önermektedir:

 • Göğsün orta kısmında sıkışma hissi,
 • Sol kol, sırt, çene, boyun ve karnın üst tarafında sıkışma hissi,
 • Birkaç dakika boyunca geçmeyen göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Soğuk terleme
 • Egzersiz yaparken kalp ağrısı hissinin kötüleşmesi

Siz de kalp ağrısı konusundaki deneyimlerinizi aşağıdaki yorum alanından diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz!

Источник: https://www.iyibakkendine.com/kalp-agrisi-neden-olur-kalbin-agrimasi-kalp-agrisinin-nedenleri/

OMUZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı
Omuz dediğimizde tek bir noktayı işaret ederiz fakat bunu söylerken asıl kastettiğimiz tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bu eklemler sayesinde birtakım sırt kaşımak,top atmak gibi hareketleri yapabiliriz.

Fakat hayatımızı kolaylaştıran bu hareket yeteneğinin de bazı bedelleri olduğunu söylersek yanlış yapmış olmayız.

Bu hareketlerin neticesinde, omzumuzda olan yumuşak dokularda veya kemikli yapılarda sıkışma, kırık yada çıkık gibi sorunlar oluşabilir.Sonuç olarak bu sorunlar bizim için en çok omuz ağrısı anlamına gelmektedir. Omuz ağrısı her yaştaki kişiler için çok ciddi bir sorundur.

Farklı yaşlardaki kişilerde farklı problemler ortaya çıkarak omuz ağrısına neden olabilir. Yaşımız ilerledikçe dokularımız değişir. Çocuk yaşlarda genel anlamda darbe, yaralanma, zedelenme gibi sorunlardan dolayı omuz ağrıları yaşanırken ileri yaşlarda, omuz ağrıları daha çok yıpranmadan dolayı görülür.

Bu yıpranma illaki  omuzun çok fazla kullanılmasından dolayı oluşmaz. Yaşamın doğal rutunindeki, normal omuz hareketleri yüzünden de yıpranma yaşanabilir.

Pek çok yetişkindeki omuz ağrılarının sebebi, omzu döndüren kasları  etkileyen rahatsızlıklardan biridir.

Omuz ağrısı nedenleri

Omuz ağrısı, omuzdaki küçük bir bölgede hissedilebileceği gibi daha geniş bir alandada hissedilebilir. Sinirler boyunca ilerleyerek omzumuzda hissettiğimiz  ağrılara çeşitli hastalıklar da yol açıyor olabilir.

Karaciğer hastalığı ,safra kesesi hastalıkları,kalp hastalığı veya boyun omurga hastalıkları omuz ağrısı yaşanmasına neden olabilir.

Sürekli veya geçici olarak omzun hareket ettirilmesiyle ortaya çıkan, farklı türdeki omuz ağrılarının en yaygın nedenlerine birlikte göz atalım.

Omuz ağrısının yaygın nedenleri

Pek çok omuz rahatsızlığının dört büyük temel sorunu vardır.Bunlar sırasıyla,1.    Omuz çıkıkları2.    Omuz kırıkları3.    Tendon iltihabı ya da tendon yırtığı4.    Artrit Şimdi bu dört ana başlığı biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

•    Omuz çıkıkları: Üst kol kemiğinin başını , omuzdaki yuvasından dışarıya doğru ani bir hareketle zorlandığımızda omuz çıkığı meydana gelebilir.Omzun aşırı kullanılması veya ani bir sakatlanma çıkığa neden olabilir.Sık omuz çıkmaları artrit oluşması riskini de arttırmaktadır.Omuz çıkığı ağrıya neden olmaktadır.

Omzu çıkan kişi kolunu vücudundan ayrı tutamaz ve dışa doğru hareketler yapmaktan kaçınır.

•    Omuz kırıkları: Özellikle ileri  yaşlarda düşmeye bağlı oluşan omuz kırıklarına çok sık rastlanır. Gençlerde ise omuz kırıkları genellikle spor esnasında veya trafik kazaları sonucu görülmektedir. Omuz kırıkları ciddi  ağrılara, şişliğe ve morarmaya sebep olur

•    Tendon iltihabı, yırtığı, tendinit: Kemik ve Kasları birbirine bağlayan bağlara tendon adı verilmektedir. Tendonların çeşitli nedenlerle yıpranması sonucu tendinit iltihabı oluşabilir.

Genel olarak tendinit, tendonların zamanla yıpranmasına bağlı bir iltihaplanmadır.  Nasıl ki uzun süre giydiğimiz harhangi bir eşyanın bir üsre sonra  eskidiğini görürsek, kaslarımız içinde  benzer bir durum söz konusudur.

Yaşa ya da yıpranmaya bağlı olarak veya artrit nedeniyle görülen tendinite ise kronik tendinit denir.

•    Artrit: Omuz ağrısının bir diğer nedenide artritdir.Fakat pek çok artrit tipi vardır. Omuzlarda en yaygın görülen artrit tipi ise  osteoartrit yani halk arasında bilinen ismiyle kireçlenmedir. Sertlik ,şişme ve ağrı gibi belirtiler genel olarak orta yaşlarda ortaya çıkar. Kireçlenme yavaş ilerleyen ve ilerledikçe ağrısı şiddetlenen bir rahatsızlıktır.

Ypranmalar,spor veya yırtılmalar kireçlenmeye sebep olabilir.Diğer artrit sebepleri ise enfeksiyon,kas yırtılmaları veya eklemlerde iltihaplanma şeklinde görülebilir.

Omzu ağrıyan kişiler bu ağrıları gidermek için omuzlarını oynatarak bu ağrıdan kurtulmaya çalışırlar fakat bu hareketler dokuların daha da sertleşip zaman içerisinde omuz hareketlerinin daha da kısıtlanıp ağrının artmasına neden olur.

Bunların dışında bursit , donuk omuz ve tümör gibi sorunlardan kaynaklı olarak da omuz ağrıları görülebilmektedir.

“,”author”:”sefa güler”,”date_published”:null,”lead_image_url”:”https://2.bp.blogspot.com/-6GJKAV-kumI/WFwVOhVt4II/AAAAAAAAMCg/OD6PNIvfDKccUX6bqrIywMDOtE5BtwLmwCLcB/w1200-h630-p-k-no-nu/omuz-agrisi-nasil-gecer-omuz-agrisina-bitkisel-cozum-300×200.png”,”dek”:null,”next_page_url”:null,”url”:”https://www.bilgihanemiz.com/2014/05/omuz-agrlar-neden-olur.html”,”domain”:”www.bilgihanemiz.com”,”excerpt”:”Bilgihanemiz faydalı, işinize yarayacak bilgileri sizin için yazan ve paylaşan bilgi sitesidir.”,”word_count”:512,”direction”:”ltr”,”total_pages”:1,”rendered_pages”:1}

Источник: https://www.bilgihanemiz.com/2014/05/omuz-agrlar-neden-olur.html

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Omuz Ağrısının Nedeni Kalbindeki Delik Çıktı
76 / 100SEO Score

Göğüs ağrısı sık karşılaşılan ve dikkate alınması gereken bir belirtidir. Çoğu insan ağrının nedeni hakkında yeterince bilgi sahibi değildir. Genelikle kalp ağrısı olarak isimlendirilen bu durum kalp dışı birçok hastalığa bağlı da gelişebilir.

Yaşamı tehdit edebilecek bazı hastalıkların belirtisi olabilen göğüs ağrısı, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Özellikle ani başlayan şiddetli göğüs ağrınız varsa, vakit kaybetmeden 112 Acil Sağlık Hizmetlerinden yardım alınız.

Göğüs ağrısı göğüste baskı, yanma, batışma, yırtılma ve sızlama gibi farklı şekillerde hissedilebilir. Göğüs ağrısının şekli , süresi, yayılımı ağrının kaynağı hakkında bilgi verir. Ağrı bazen nefes almakla batıcı, bıçak saplar tarzda olurken bazende ezici ve baskı tarzında hissedilir.

Kalp ve Damar Kaynaklı Göğüs Ağrısı

Kalp krizi: Göğüs ağrısı dendiğinde ilk akla gelen ve en korkulan durum kalp krizidir. Kalp krizinde ani başlayan şiddetli göğüs ağrısı beklenir. Ağrı sol kola, çeneye ve sırta yayılan ezici, sıkıştırıcı veya yanıcı tarzda olur. Soğuk terleme, bulantı, baygınlık, çarpıntı eşlik edebilir.

Kalp krizinde görülen göğüs ağrısı temel olarak bu şekilde tarif edilse de ağrının şekli ve yayılımı kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Örneğin kimisinde sadece mide ağrısı, kol ağrısı yada böğür ağrısı ile kendini gösterir. Kalp krizi herkeste şiddetli ağrıya neden olmayabilir.

Göğüs ağrısı özellikle şeker hastalarında daha hafif, sadece göğüste bir rahatsızlık şeklinde hissedilebilir yada hiç hissedilmeyebilir.

Kalp Damarlarında Daralma: Kalp damarlarında tam tıkanma olmadan belli seviyelerde daralma olursa eforla göğüste yanma, ağrı ve rahatsızlık hissi olur. Bu ağrı dinlenmekle geçer.

Örneğin merdiven çıkarken göğüste ağrı olur ve dinlenmeyle geçer. Kalp damarındaki daralma ilerler ve tamamen tıkanıklık gelişirse, kişi kalp krizi geçirir.

Eforla oluşan ve dinlenmekle gerileyen göğüs ağrıları kalp damar hastalıklarının habercisi olabilir.

Ana Damar Yırtılması: Aort diseksiyonu adı verilen bu durum en az kalp krizi kadar tehli ve ölümcüldür. Kalpten çıkan ana damarın yırtılması sonucu genellikle oyucu, yırtılma tarzında çok şiddetli sırt veya göğüs ağrısı görülür. Acil ameliyat gerektiren bu durum genellikle tansiyon yüksekliği bulunanlarda gelişir.

Kalp Zarının İltihabı: Perikarditdenilen bu durumda nefes alırken, yutkunurken veya sırtüstü yatarken şiddetlenen keskin bir göğüs ağrısı olur. Ağrı öne eğilmekle veya oturmakla hafifler.

Kalp Kası İltihabı: Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında gelişen göğüste ağrı, ateş, bitkinlik, nefes darlığı şikayetleri ile kendini gösterir. Miyokardit denilen bu durumda kandaki kalp belirteçleri yüksektir.

Kalp Kapak Hastalıkları: Aort kapağındaki darlıklarda eforla göğüs ağrısı görülebilir. Bu ağrı tıpkı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi dinlenme ile geçer. Mitral kapak prolapsusu denilen diğer bir kapak hastalığından da eforla ilişkisi olmayan göğüs ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle 15-20 dk kadar devam eder. [/rescue_box]

Akciğer Kaynaklı Göğüs Ağrısı

 Pnömotoraks: Akciğerin sönmesi anlamına gelir. Düşme, çarpma, vurma sonrası yani travmaya bağlı gelişebilir. Ayrıca büyüme çağındaki gençlerde ve uzun süre sigara içenlerde kendiliğinden gelişebilir. Ani gelişen saplayıcı göğüs ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterir.

Kişiler bu ağrıyı “nefes almakla artan ve bıçak saplar tarzı göğüs ağrısı” şeklinde ifade ederler.

Pulmuner Emboli: Akciğer damarlarına pıhtı atması sonucu gelişen tabloya denir. Ani gelişen göğüs ağrısıyla birlikte nefes darlığı, çarpıntı, öksürükle kan gelmesi ve baygınlık gibi şikayetler görülebilir.

Bazen ani ölümlere neden olabilir.

Pulmuner Hipertansiyon: Akciğer atardamarlarında yüksek tansiyon olmasına  denir. Bunun sonucunda kalbin kanı akciğerlere pompalamasını zorlaşır ve kalbin yükü artar.

Akciğer Kanserleri: Uzun süre sigara içen orta-ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısına neden olabilir. Özellikle kanserin çevre dokuya ve akciğer zarına yayılması ağrı yapabilir.

Zatürre: Zatürrede öksürük, ateş, balgam, halsizlik, iştahsızlık gibi şikayetlere bazen de göğüs ağrısı eşlik eder.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağrı

Reflü: Mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması ile oluşan bu durum, mideden göğüse yayılan yanma ve ağrı şeklinde ifade edilebilir. Öne eğilme ve sırtüstü yatma ile artan şikayetler mide koruyucu tedavi ile rahatlar.

Yemek Borusu Zedelenmeleri ve Yırtılmaları: Şiddetli kusma veya endoskopi gibi girişimsel işlemler sonrası gelişebilir. Ani ve şiddetli bir göğüs ağrısına neden olur. Ayrıca mide reflüsü sonucu yemek borusuna kaçan asit burada zamanla zedelenmeye ve ağrıya neden olur.

Yemek Borusu Hareket Bozuklukları: Zamanla meydana gelen bu durumlarda bazen yutma ile bazen de kendiliğinden gelişen göğüs ağrıları oluşur. Tipik olarak bu ağrılara yutma güçlüğü eşlik eder. Yemek borusundan kaynaklı göğüs ağrılar genel olarak yutma ile başlar.

Mide Ülseri: Bazı durumlarda mideden göğüs sağına yayılan ağrılara neden olabilir. Bu ağrı yemeklerle artabilir veya azalabilir.

Gaz Ağrıları: Mide veya barsaklarda biriken gaz, diyaframa baskı yaparak yukarı iter ve çeşitli göğüs ağrılarına neden olabilir. Geğirme ile bu baskı azalır ve kişi rahatlar. Kalp kaynaklı ağrılarda da geğirme olabileceği unutulmamalıdır.

Pankreas ve Safra Kesesi Kaynaklı Ağrılar: Pankreas iltihabında kuşak tarzı karın ağrısı beklense de bazen bu ağrı göğüse yansıyabilir.

Ağrı çok şiddetli olduğu için kalp ağrısı ile karışabilir. Safra kesesi ve safra yolları kaynaklı ağrılar genellikle karın sağ üst bölgesine ve sırta doğru vurur.

Ancak bazılarında bu ağrı göğüs sağ yanına ve nadir olarak da sol yanına doğru vurabilir.

Diğer Göğüs Ağrısı Nedenleri

Zona: Göğüste kuşak tarzı şiddetli ağrı yapar. Ağrı ile birlikte o bölgede içi sıvı dolu kabarcıklar(vezikül) görülür. Zonaya bağlı bu kabarcıklar ağrıdan çok daha sonra(yaklaşık 1 hafta) oluşur. Bundan dolayı ilk dönemler ağrının dışında belirti olmayabilir.

Travma Sonrası: Göğüse alınan darbeler sonrası kaburgada gelişebilen kırıklar, çatlaklar, zedelenmeler göğüs ağrısına neden olabilir. Travma sonrası sadece doku zedelenmesine bağlı bile şiddetli ağrı görülebilir. Darbe alınan yere dokununca ve hareket edince ağrı şiddetlenir.

Kas iskelet ağrıları: Bazı romatizmal durumlar veya göğüs kaslarının aşırı kullanımı sonrası göğüste ağrı görülebilir. Kaburga eklemlerindeki iltihabi durumlarda hareketle şiddetlenen göğüs ağrılarına sık rastlanır.

Omuz Kaynaklı Göğüs Ağrısı: Omuzun kendisinden kaynaklı ağrılar göğüse doğru yayılabilir. Bu ağrılar genellikle omuz ekleminin hareketi ile şiddetlenir.

Sinir Sıkışmaları: Boyun veya sırt omurlarındaki fıtıklar omuza, kola ve göğüse yansıyan ağrılara neden olabilirler. Bu ağrılar sol kola ve göğüse yansıdığı zaman kalp ağrıları ile karışabilir. Bu tip ağrılar genellikle uzun sürer ve ağrı kesiciler ile azalır.

Meme Dokusu Kaynaklı Ağrılar: Özellikle kadınlarda, meme dokusundaki iltihabi durumlar göğüs ağrısı şeklinde hissedilebilir. Genellikle dokunmakla şiddetlenen bu ağrılara meme ucu akıntısı da eşlik edebilir.

Mondor Hastalığı: Meme toplardamarının iltihabı ve buraya pıhtı oturması ile seyreden az görülen bir hastalıktır. Kadınlarda daha sık görülen bu hastalıkta oldukça şiddetli bir göğüs ağrısı görülür. Ağrı kolun yukarı kaldırılması ile artar.

Psikojenik Göğüs Ağrısı: Yapılan tüm tetkik ve muayenelerde ağrı nedeni bulunamaz. Bu kişilerde anksiyete, depresif bozukluk, panik atak veya histeri bulunabilir. Doktor doktor gezdikleri halde ağrıları açıklanamaz. Göğüs ağrısının psikojenik olduğunu söyleyebilmek için, diğer nedenlerin dışlaması gerekir.

Источник: https://www.saglikbilgi.net/gogus-agrisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.