Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Omuz sıkışması sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir?

Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Davud Yasmin, omuz sıkışmasına ilişkin merak edilenleri anlattı. Yasmin “Omuz sıkışması, tedavi edilmediğinde ya da geç kalındığı durumlarda omuz liflerinde kopmaya kadar varabilen hasarlara ve omuz ekleminde hareket kaybına neden olabiliyor” dedi.

Genellikle tek taraflı olmakla birlikte, her iki omuzda da görülebilen omuz sıkışması sorunun gelişmesinde pek çok faktörün etkili olduğunu vurgulayan Op. Dr.

Davud Yasmin “Bunlar arasında özellikle; omuz kemiklerinin yapısal farklılıkları, omuzu 90 derece üstünde tutan sürekli tekrarlayıcı hareketler, omuz kemiklerinde oluşan kireçlenme, zayıf omuz kaslarının anormal hareketi, omuz kapsül anomalisi sıklıkla yer alıyor” açıklamasında bulundu.

İş yapan ev kadınlarında daha sık görünüyor

Omuz sıkışma sendromuyla ilgili yapılan çalışmaların, sorunun özellikle evde iş yapan kadınlarda daha sık görüldüğünü ortaya koyduğunu belirten Op. Dr. Davud Yasmin “Bunun en önemli sebebi ise, baş üstü yapılan tekrarlayıcı hareketler.

Bunların arasında en çok suçlanan işler ise; cam silmek, halı silkelemek, perde asmak ya da yüksek bir dolaptan ağır bir tencere almak gibi ev işleri.

Ayrıca ev işleri dışında özellikle anne olan ev kadınlarının çocuklarının biberon ve bunun gibi eşyalarını taşımak için omuzlarına taktıkları ağır ve büyük çantalar ya da moda nedeniyle kullanılan büyük çantalar omuz çevresi tendonlarda bası nedeniyle ödem ve sonrasında omuz sıkışma sendromuna neden olabiliyor. Omuz sıkışma sendromu aynı zamanda tenis, basketbol, voleybol, yüzme, cirit, gülle atma gibi baş üstü aktivitenin fazla olduğu sporlarla uğraşan kişilerde de sıklıkla gözleniyor” dedi.

Korunmak için önlem alın!

Davud Yasmin omuz sıkışması sendromundan korunmak için ipuçları verdi.

 • Özellikle iki kilodan ağır çanta taşımayın ve çantanın yerini 15 dakikada bir değiştirin.
 • Vücudunuzu zorlayacak şekilde çok yüksek yerlere uzanmayın.
 • Cam silerken kullandığınız kolunuzu 10 dakikada bir değiştirin.
 • Cam silme, perde takma gibi işlemlerde kolunuzu baş üstüne kaldırarak çalışmadan ziyade, bir merdivenle çıkarak omuz yüksekliğini azaltacak şekilde çalışın.
 • Sabit pozisyonda uzun süre bilgisayar başında kalmamaya özen gösterin.

Bu belirtiler sizde de var mı?

 • Aşağıdaki belirtilerden yakınıyorsanız en kısa zamanda doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.
 • Omuz kaslarının güçsüz hissedilmesi (özellikle baş üstüne doğru kaldırmaya çalışırken)
 • Omuzu 90 derecenin üzerine kaldırma (baş üstü kaldırma) hareketinde daha fazla olmak üzere tekrarlayıcı ya da sürekli omuz ağrısı
 • Omuz hareketleri sırasında omuz ekleminden tıkırtı tarzı ses gelmesi
 • Omuz hareketlerinde kısıtlılık; özellikle baş üstüne kaldıramama (omuzun 90 derece üzerine kaldırılamaması)

Nasıl tedavi ediliyor?

Omuz sıkışmasının üç evresi mevcut:

Evre 1: Ödem ve hemoroji (kılcal damarların çatlaması sonucu oluşan deri içi kanamalar)

Evre 2: Fibrozis (bağ doku iltihabı) ve tendonit (tendonun iltihabı)

Evre 3: Kemik değişiklikleri ve tendon rüptürleri (yırtılmaları)

Evre 1 ve 2’de ağırlıklı olarak konservatif tedavi yöntemleri tercih edilirken, Evre 3’te genellikle cerrahi tedavi yöntemi uygulanıyor. Konservatif tedavi yöntemleri arasında aşağıdaki yöntemler sıklıkla kullanılıyor:

 • Antienflamatuar ağrı kesici ilaçlar
 • Lokal soğuk ya da sıcak uygulama
 • Omuz eklemi içi steroid enjeksiyon uygulamaları
 • Elektroterapi (elektrikle uyarma)
 • Ultrason uygulamaları
 • Fizik tedavi ve germe, sarkaç egzersizleri
 • Kişinin yaşantısını rahatsızlığına göre düzenleyecek değişiklikler (Örneğin zorlayıcı hareketlerden uzak durma, çalışma pozisyonlarını düzenleme gibi)

Evre 3’te uygulanan cerrahi tedavi yönteminde hastalığın durumuna göre açık cerrahi ya da artroskopik kapalı cerrahi tedavi söz konusudur.

Cerrahi tedavide omuz liflerini sıkıştıran kireçlenme dokuları (osteofitler), kemikteki yapısal eğrilikler (akromin kemiğindeki eğrilik), omuz çevresi liflerde sıkışmaya neden olan dokuların (subakromial bursanın eksizyonu), çıkartılması işlemlerinden oluşuyor.

Ameliyat sonrası dönemde hastanın ihtiyacına göre rehabilitasyon programı verilebiliyor. Bununla amaçlanan ise, omuz hareket açıklığının tekrar sağlanması ve gücün artırılmasıdır. Genellikle ağrıdan tam kurtulma dört ayı almakla birlikte bir yıla kadar uzayabiliyor.

Omuz ağrıları hareket kabiliyetinizi kısıtlamasın

Источник: https://indigodergisi.com/2016/11/omuz-sikismasi-sendromu-nedir/

Omuz Sıkışma Sendromu: Tedavi, Sebepler, Tanı

Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Omuz sıkışma sendromu çok acı ve rahatsızlık veren, tatsız ve oldukça karmaşık bir hastalıktır. Ek olarak, hasta hareketlerinde önemli ölçüde sınırlı hale gelir. Bir hastalığı neyin oluşturduğunu düşünün.

Hastalığın özellikleri

Bu nedenle, bu sendrom omuzun rotasyonundan sorumlu olan manşet tendonlarının ihlali ile karakterizedir. Yaşlılarda yüzmek veya atmakla uğraşan profesyonel sporcularda görülür. Bu durumda, kısma subakromiyal alanda meydana gelir.

Bu durum birkaç kez tekrarlanırsa, zamanla tendon iltihabı meydana gelir. Bu, sırayla daha da sıkılan ligamanların kalınlaşmasına katkıda bulunur, bu da yeni şiddetli ağrı ve diğer semptomlara neden olur. Patoloji göz ardı edilirse, gelişimi ameliyat veya diğer ciddi sonuçlara yol açacaktır.

Omuz kuşağının yaralanmasının sonuçlarını ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bağların iyileşmemiş bir kırılması veya yırtılması, sunulan hastalığın gelişmesine katkıda bulunabilir.

Patoloji belirtileri

Omuz eklemi çarpışma sendromu bazı semptomlarla karakterizedir. Bu patolojinin belirtileri diyebilirsiniz:

1. Zamanla daha belirgin hale gelen ağrı. Ve eğer ilk başta rahatsızlık sadece hareket sırasında, daha sonra ve sürekli olarak hissedilirse.

2. Hastalık durumunda, hasta kolunu yukarı ve yana kaldıramaz.

Impingo-hip sendromu aynı semptomlarla karakterizedir. Belirtilerin hastalığın erken bir aşamasında bir doktora danışmanıza izin verdiği not edilmelidir. Bir uzman ziyareti ertelenemez.

Patolojinin ortaya çıkış nedenleri

Omuz eklemi çarpışma sendromu bazı faktörlerin etkisi altında ortaya çıkar. Bu vurgulamalıdır:

– Aşırı yükler (özellikle sporcular arasında).

– Kemik dokusu veya kasların enflamatuar patolojisi.

– Eklemin patolojik yapısı.

– Yaralanmalar (burkulma ve bağ yırtılması, omuz kırığı).

Doğal olarak, ilişkili hastalıklar da patolojinin gelişimine katkıda bulunabilir: diabetes mellitus, kemik sorunları. Bu durumda, hasta sürekli bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Tanı özellikleri

Omuz ekleminin sıkışma sendromunu doğru bir şekilde belirlemek için bir doktora danışmanız gerekir. Sadece şikayetlerinizi hesaba katmakla kalmamalı, aynı zamanda etkilenen bölgeyi palpe etmek için bir hasta geçmişi toplamak zorundadır. Ayrıca başka araştırma yöntemleri uygulanabilir.

Temel olarak, burada laboratuvar testleri çok az bilgi verebilir. Yine de patolojinin gelişmesinin nedenini belirlemeye yardımcı olacaklardır. Uzman bir röntgen, MR ve BT taraması yapmalıdır. Böyle bir anket sadece doğru tanı koymak için değil, aynı zamanda hastalığın gelişme derecesini belirlemek için de yardımcı olacaktır. Böyle bir teşhis sayesinde, doktor etkili bir tedavi önerebilir.

Geleneksel terapi

Doğal olarak, patoloji durumunda omuz eklemi tedavisine başlamalıdır. Bütün eklemler hakkında bilmek çok faydalıdır. Böylece kendinizi kas-iskelet sistemi ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasından koruyabilirsiniz.

Omuz eklemi sıkışma sendromu teşhisi konduysa, tedaviye ancak doktora başvurduktan sonra başlanmalıdır. Her şeyden önce, terapi muhafazakar olmalıdır. Ancak, sadece çalışan olmayan durumlarda yardımcı olur.

Örneğin, bir uzman harici kullanım için size anti-enflamatuar oral ilaçlar ve merhemler (Voltaren) yazacaktır. Doğal olarak, tedavi, ağrının giderilmesine katkıda bulunacak şekilde yazılmalıdır. Bunun için ağrı kesici kullanılır.

Ağrı periyodik olarak tekrarlar ve çok şiddetli ise, hasta eklem torbası içinde abluka altında kalır. “Diprospan”, “Depot-Medrol” gibi ilaçlar kullanır.

Ablukanın çok sık uygulanmaması gerektiğini unutmayın. Haftada bir kez enjeksiyon yapılır. Toplamda, yılda üçten fazla ablukaya izin verilmemektedir. Doğal olarak, omuzdaki yük önemli ölçüde azaltılmalıdır. Bazen eklem hareketsiz hale getirilmeli. “Ibuprofen”, inflamatuar sürecin kaldırılmasına yardımcı olur anlamına gelir.

Genel olarak, omuz eklemi sıkışma sendromunun ilaçlarla tedavisi oldukça etkilidir ve 2-x aylarında patolojiden kurtulmanızı sağlar. Ancak, hapların yardım etmediği zamanlar vardır. Ardından hasta ameliyat için planlanır.

Cerrahi: Gerekli mi?

Omuz eklemi sıkışma sendromunuz varsa, tedavi kapsamlı olmalıdır. Zor durumlarda, operasyon uygulanabilir. İşlem artroskopi olarak adlandırılır. Ameliyat sırasında kas ve tendonların bütünlüğü restore edilir ve osteofitler elimine edilir.

Aynı zamanda akromyon altındaki alan artar. Bazen eklem kesesi veya klavikulanın bir kısmı hastadan çıkarılır. Omuz eklemi sıkışma sendromunun cerrahi tedavisi oldukça karmaşık bir teknikle yapılır, bu nedenle müdahaleyi yapmadan önce kliniği dikkatlice seçmelisiniz.

Ameliyat yara iyileşmesinden sonra neredeyse görünmeyen küçük kesikler ile yapılır. Doğal olarak, iyi bir klinikte böyle bir müdahale ucuz değildir. Ancak, durumunuzla şaka yapmamalı ve vücut üzerinde deney yapmamalısınız.

fizyoterapi kullanımı

Omuz ekleminin sıkışma sendromunun tedavisi elektroforez, ultrason ışınımı ve manyetik terapi kullanılarak yapılabilir. Bu yöntemler olumlu bir etki verebilir: iltihabı hafifletir, ağrıyı engeller. Ancak, hastanın ayrıca fizik tedavi ve masaj seanslarına katılması gerekecektir. Bu, eklemi geliştirmeye, optimum hareketliliğini sürdürmeye yardımcı olacaktır.

Egzersiz d
Oldukça basit olmalı ve eklemlenmede asgari yüke sahip olmalı. Aksi takdirde ek yerinin durumu bozulabilir. Masaj bir uzman tarafından yapılmalıdır. Dahası, tüm işlemleri kendiniz yapmayı başaramazsınız. Masaj teknikleri, kasların ve bağların işlevselliğini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.

Bu tür yöntemler birkaç ay boyunca sonuç vermezse, o zaman bir operasyon uygulanabilir.

Rehabilitasyon özellikleri

Subakromiyal sıkışma sendromu hasta için belirli bir iyileşme süresi gerektiren tatsız ve karmaşık bir hastalıktır. Özellikle ameliyat olmuşsa. Ameliyattan sonra doğru ve başarılı bir şekilde yapıldıysa, birkaç hafta sonra rehabilitasyon sürecine başlayabilirsiniz. Bundan önce, bağlantı özel bir lastikle hareketsiz hale getirilecektir.

Ameliyattan sonra ilk kez bağlar ve tendonlar minimum düzeyde gerilmeli. Bu, kumaşların yeniden yaralanmaya ve hatta yırtılmaya karşı korunmasına yardımcı olacaktır. Elin hareketsiz kalacağı müdahaleyi yapan doktor tarafından belirlenmelidir. Bunun için bir radyografiye ihtiyacınız var.

Daha sonra, hastanın eklem gelişimine yönelik hafif egzersiz yapması gerekecektir. Bu tür bir şarjın yoğunluğu bir rehabilitasyon uzmanı tarafından belirlenmelidir. Egzersizler ayrıca bir uzman tarafından denetlenmelidir. Birkaç hafta içinde evde jimnastik yapılabilir.

Engelli sendromunuz varsa, fizyoterapi de faydalı olacaktır. Omuz eklemi (tedavisi yeterince uzun sürer) ayrıca ameliyat sonrası ödem ve enflamatuar süreci hafifleten ultrasonla tedavi edilebilir. Ek olarak, hasta ek myostimülasyon geçirecek.

İyileşme sırasında, hasta iyi bir şekilde yemelidir, böylece gerekli tüm mineraller ve elementler yutulur. Bu daha hızlı iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Patoloji nasıl önlenir?

Çok sık, üst vücudun kemiklerinin eklemleri ile problemleri olan insanlara sıkışma sendromu teşhisi konur. Tedavisi mutlaka karmaşık olması gereken omuz eklemi yapısında oldukça karmaşıktır. Doğal olarak, hastalıkla savaşmamak, önlemek için en iyisidir.

Bunu yapmak için düzenli olarak egzersiz yapmayı deneyin. Normal şarj yeterli olacaktır. Hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa, günde birkaç kez jimnastik yapın. Doğru beslenme ve kötü alışkanlıkların bulunmaması da hastalığın önlenmesine yardımcı olacaktır. Düşme ve omuz kemerinin zarar görmemesi için deneyin. Oluşurlarsa, tam olarak iyileşene kadar hızla tedavi edilmelidir.

Vücutta meydana gelen iltihaplı süreçleri zamanında tespit etmek ve yok etmek gerekir. Sunulan patolojinin gelişimine katkıda bulunabilecek bir tür tedavi edilemez hastalıktan muzdaripseniz, kendi sağlığınızı yakından takip etmeye çalışın.

Sunulan hastalığın oluşumu, gelişimi ve tedavisinin tüm özellikleri budur. Sağlığınıza özen gösterin.

Источник: https://info-4all.ru/tr/zdorove-i-t%C4%B1p/zdorove/impindzhment-sindrom-plechevogo-sustava-lechenie-prichini-diagnostika/

Omuz Sıkışma Sendromu Nedir ? Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Omuz Sıkışma Sendromu, Sporcular, endüstri işçileri, ev bakım elemanları ciddi omuz ağrılarından sıklıkla yakınırlar. Rotator kaf tendonunu 4 kas meydana getirir. Supraspinatus, İnfraspinatus, Teres minör, Subskapularis.

Supraspinatus omuza abdüksiyon, subskapularis internal rotasyon, infraspinatus ve teres minör eksternal rotasyon yaptırır. Infraspinatus ve teres minör kasları ayrıca diğer kasların omuzu hareket ettirmeleri sırasında oluşan kuvvetleri dengeleyerek omuza stabilizasyon sağlarlar. Subskapularis kası omuz eklemini önden destekler.

Deltoid kası, omuzun abdüksiyonu (Kol ya da bacağın tamamının ya da bir bölümünün vücudun dikey ekseninden yana doğru hareketi.) sırasında kol kemiğinin başını omuz ekleminden uzaklaştıracak kadar kuvvet oluşturur ancak bu kuvveti supraspinatus kası dengeler.

Omuz Sılusma Sendromu (İmpingement) akromionun 1/3 ön kısmında supraspinatus tendonunun dar alanda sıkışma ve sürtünme etkisi ile zedelenmesini ifade eder.

Rotator kuf tendiniti, impingement sendromuna ek olarak rotator cuff tendonu üzerine gelen fazla yük, rotator kufin intrensek dejenerasyonu veya kronik tekrarlayan harekete bağlı zedelenme ile de meydana gelebilir. Rotator kuf Sendromu ise tendinit ve impingementin beraber olduğunu belirtmek için kullanılır.

Hastalığın Sebepleri Nelerdir ?

Rotator kılıf ile ilgili patolojiler omuz ağrısı en sık görülen sebeplerindendir.

Bas seviyesi üzerinde tekrarlayan hareketler, yasla birlikte dejenerasyon ve kanlanmasında azalma, kas gücünde azalma, akromioklaviküler eklem önünde oluşan osteofitler, omuza akut travma, Romatoid artrit gibi hastalıklar ile birlikte enflamatuar tutulum rotator kılıf patolojilerine yol açar. Omuz sıkışma hastalığı bir veya daha fazla problemin bir arada bulunması ile gelişir.

Bu problemler;

• Bursa denilen yağlayıcı keseceğin şişmesi ki bursitis denilir. Omuzun yüksek yüklenme altında hızla uzatılması sırasında sıktır. Bu en sık firlatmaya dayanan sporlarda görülür. Spor dışında boya, cam silme gibi aktivitelerde de olabilir. İleri yaşlarda kendiliğinden de gelişebilir.

• Rotator manşet tendonlarının sismeödem-iltahabı ki tendinit denilir. En sık ani ve yüklenme ile başlanılan sportif aktivitelerde başlar. Buradaki neden adelelerin henüz bu aktiviteye hazır olmamasıdır.

• Tendonlardaki aşınma ve yırtıklar sonrası kireç depolanması ki Dupley Hastalığı denir.

• Köprücük kemiği ile kürek kemiği arasındaki eklem kireçlenerek tendonların geçtiği boşluğu daraltır. Bu da sürtünme ile tendonlarda tendinit gelişir.

• Omuz başının üzerindeki çatının ön kısmının (akromion) aşırı kıvrık olması da kolu yukarıya kaldırma sırasında tendonların buraya sıkışır.Bu da tendinite, ileri vakalarda da yırtığa neden olur.

Hastalığın Bulguları Nelerdir ?

Hastalar genellikle ilk belirtileri görmezden gelirler. Genellikle başlangıçta küçük bir ağrı ve adelelerde hafif bir güç kaybı vardır.

Omuz hareket kısıtlılığı ve baş üzeri hareketlerde ileri ağrı daha sonra başlar.Tendinitte ise bazı kesin pozisyonlarda keskin bir ağrı olur.

Tekrarlayıcı tendinit atakları rotator manşet yırtığına neden olabilir. Ağrı ön tarafta ön ve yandan kola yayılır.

kolu öne ve yana kaldırma hareketlerinde üst açilarda kısıtlılık ve ağrı görülür. kolu içe çevirme, sırta götürme, sutyen açma-takma gibi hareketlerde  kısıtlılık vardır, rotator manset denilen tendonların yırtıklarında kuvvetsizlikle birlikte görülür.

Ağrı daha çok deltoid  lateralindedir ve omuzun abdüksiyon ve internal rotasyon hareketi ile artar. Klinik olarak en temel bulgu 60o — 1200 omuz aktif abdüksiyonu sırasında ağrı meydana gelmesidir. Bazı ağır vakalarda ağrı abdüksiyonun ilk derecelerinden itibaren başlayıp tüm abdüksiyon hareketi açıklığı boyunca devam edebilir. Omuzun pasif hareketi sırasında ağrı daha azdır.

Rotator kuf tendonunun palpasyonu ağrılıdır. İmpingement manevrası da tanıda yararlıdır: Skapula sabitlendikten sonra yaptırılan zorlu omuz fleksiyonu sırasında ağrı meydana gelir.

Rotator kuf tendiniti zamanla tendonda kısmi veya tam yırtılmalara sebep olabilir. Yırtılmanın derecesine göre aktif omuz abdüksiyonu etkilenmeyebilir, abdüksiyon sırasında ağrı veya abdüksiyon yapmama görülebilir.

Büyük veya tam yırtıklarda kol aktif olarak 90 derece abdüksiyonda tutulamaz (Kol bırakma testi-Drop Arm). Tekrarlayıcı tendinit atakları rotator manset yırtığına neden olabilir.

Bursitis de orta ileri derecede ağrı ve hareket kısıtlığı vardır.

Hastalığın Tanısı Nasıl Konulur ?

Tanı muayenede ve İmpingement, Neer, Speed, Drop Arm testleri yapılarak konulur. Ayrıca tanıda röntgen, BT, MRG, Sintigrafı ve romatizmal testler kullanılabilir.

Lokal anestezikle impingement testi; Omuz başı ile akromion arasına lokal anestezik bir ilaç enjekte edilir. Sıkışmadan doğan ağrılar tama yakın geçer ve omuz hareketleri artar. Ağrı geçmesine rağmen hareket artmaz ise bir tendon yırtığı düşünülür.

Ağrı geçmez ise ya sıkışma sorununuz yoktur ya da enjeksiyon yapılan bölge doğru değildir.

Hastalığın Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Omuz sıkışma sendromunun tedavisi çoğu kez güçtür ve genellikle olayı şiddetlendirici aktivitelere katılım devam ettiği sürece olanaksızdır. istirahat ve aktivite modifikasyonu problemin kronikleşmesini önlemek için gereklidir.

Başlangıç tedavisi fizik tedavi modaliteleri ve gerekirse steroit olmayan antienflamatuarlarla enflamasyonu azaltmak biçimindedir. Sıkışmayı arttıracak tekrarlayıcı hareketlerden kaçınma önerilir. Bu uygulamalara cevap alınamazsa subakromiyal steroid enjeksiyonu yapılabilir.

Ancak steroid enjeksiyonu zaten hasarlı olan tendonda tam yırtılmaya sebep olabileceğinden en az 2 ay arayla ve en fazla 3 enjeksiyon yapılmalıdır.

Ağrı azaldıkça tedavi eklem hareket açıklığını ve kürek kemiği kontrol ve skapulohumeral ritme özel itina göstererek normal omuz hareket biyomekaniğini sağlamaya yönlendirilmelidir.

Ağrı azaldıktan sonra ilk aşamada aktif ve pasif hareket açıklığın koruyucu egzersizler, ikinci aşamada da omuz stabilizasyonunu sağlayan infraspinatus, teres minör, subskapularis kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler uygulanır. Steroid enjeksiyonu sonrası iki hafta kuvvetlendirici egzersizler uygulanmalıdır.

Tam bir stabilizasyon sağlayan rehabilitasyon uygulaması nadiren gerekir. Dejeneratif rotator kılıflı ve eşlik eden akromioklavikuler eklem patolojisi olan daha yaşlı olgular ise tedaviye dirençli olabilir.

Cerrahi tedavi hastanın yaşına, tendinit veya impingement evresine ve semptomlara göre değişir. Cerrahi için major endikasyon ağrıdır ve sağlam rotator kılıf varlığında 1 yıl içinde konservatif tedaviye yanıt başarısız olursa cerrahi endikasyon doğar.

Tam yırtıklarda hasta genç, aktif ve sporcu ise cerrahi tedavi tercih edilir. Cerrahi tedavi sonrası da yine rehabilitasyon uygulanmalıdır. Bursitte tanıdan hemen sonra ilk olarak istirahat önerilir.

Buz uygulaması, ödem giderici ilaçlar, kortikosteroid enjeksiyonları, ultrasonografi etkin bir tedavi sağlayabilir. Bazen geçici olarak kol askısı kullanılması gerekebilir.

Ağrı azalınca omuz güçlendirme egzersizlerine başlanmalıdır.

Hastalıktan Nasıl Korunulur ?

İleri yüklenme yapılan sporcularda dikkatli olmalıdır. Ağrı başladığı anda önlemler alınmalıdır. Omuzunuzu rahatsız hissederseniz oynamaya veya kolu kaldırarak yaptığınız işlere devam etmeyin. Limitlerinizi zorladığınızda karşılaştığınız omuz ağrılarına ilgisiz kalmayın , dinlenin. Nüks ederse mutlaka Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktora başvurun.

Lütfen Yorum Kısmından Bize Konu Hakkında Ne Düşündüğünüzü Yazın.

Paylaş: Yazdır

Источник: https://bilgicambazi.com/saglik/omuz-sikisma-sendromu-nedir-belirtileri-tedavisi-hakkinda-bilgi/

Omuz ekleminin sıkışma sendromu: Tedavi, teşhis nedenleri

Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Sıkışma sendromu – bu tatsız ve ağrı ve rahatsızlık bir sürü getiriyor oldukça kompleks bir hastalıktır.Buna ek olarak, hasta belirgin hareketlerinin sınırlı olur.Hastalık ne olduğunu düşünün.

Yani, bu sendrom omuz dönme sorumlu olan bir ihlali manşon tendonların, karakterize hastalıklar bulunmaktadır.Bu yüzme ya da atma, yaşlılarda yapan profesyonel sporcular arasında bulunur.Bu parazit subakromiyal alanı oluşur.

bu durum en sonunda tendon iltihabı, orada birkaç kez tekrarlanır.Bu da daha şiddetli ağrı ve diğer semptomlar yeni bölüm neden sıkışmak ligament bazı kalınlaşma, teşvik etmektedir.Gözetimsiz patoloji bırakılırsa, kalkınma cerrahi veya diğer ciddi sonuçlara yol açacaktır.

çok önemli bir zaman omuz kemerinin herhangi bir yaralanma sonuçlarını ortadan kaldırmak için.Iyileşmemiş kırık veya yırtılmış ligament sunulan hastalığa katkıda bulunabilir.Omuz ekleminin

İşaretler patoloji

Sıkışma sendromu bazı belirtiler ile karakterizedir.Sen patolojinin bu işaretleri çağırabilirsiniz: zamanla daha belirgin hale

1. Pain.Ve eğer ilk başta rahatsızlık sadece hareket sırasında, daha sonra kalıcı olarak hissettim.

hastalığı hasta yukarı ve uzağa elinizi kaldırın edemez 2..Aynı semptomlarla karakterize

Sıkışma sendromu kalça.Bu özellikler, hastalığın erken bir aşamada bir doktoru görmek için izin unutulmamalıdır.Imkansız uzman ziyareti ile sıkın.

bazı faktörlerin etkisi altında oluşur omuz ekleminin patoloji

Impingement sendromu neden olur.Bu vurgulanmalıdır:

– (özellikle sporcularda) Aşırı yük.

– kemik veya kas enflamatuvar hastalığı.

– eklem anormal yapısı.

– Yaralanma (burkulma ve yırtık ligament, kırık omuz).Diyabet, kemik problemleri:

kursu, patoloji ve komorbiditeler gelişimine katkıda bulunabilir.Bu durumda hastanın sürekli tıbbi gözetim altında olmalıdır.

tanı

düzgün omuz ekleminin sıkışma sendromu belirlemek amacıyla, bir doktoru görmek gerekir.O hasta öyküsü toplamak, şikayetinizi düşünün, ama aynı zamanda etkilenen bölgenin palpasyonla gerektiğini değil, sadece.Ayrıca, orada istihdam ve soruşturmanın başka yöntemler olabilir.

Temelde burada laboratuvar analizi çok az bilgi verebilir.Onlar patoloji nedenini belirlemenize yardımcı çıkarabilirler.Uzman röntgen, MR ve BT taramaları atamanız gerekir.Bu anket doğru tanıyı koymak değil, aynı zamanda hastalığın yaygınlığını saptamak için değil sadece yardımcı olacaktır.Böyle tanı doktor ile etkili bir tedavi reçete olabilir.

Geleneksel Tedaviler

Doğal olarak, hastalık durumunda, omuz eklemi tedaviye başlamak.Eklemlerin tüm bilmek çok yararlıdır.Eğer kas-iskelet sistemi ile herhangi bir önemli sorunlardan görünümünü kendinizi koruyabilirsiniz Bu şekilde.Eğer omuz ekleminin sıkışma sendromu tanısı ise

, tedavi sadece doktora danıştıktan sonra başlamalıdır.Her şeyden önce, tedavisi konservatif olmalıdır.Ancak, davalar başladı, sadece yardımcı olur.

Örneğin, uzman harici kullanım (“Voltaren”) oral anti-inflamatuar ilaçlar ve merhemler reçete edecektir.Tabii ki, ağrı ortadan kaldırmak için yardımcı tedavi verilmelidir.Bu amaçla ağrı kesici için.

Ağrı periyodik tekrarlanan ve çok güçlü ise, hasta çanta ortak abluka içine konur.Böyle “Diprospan” “Depo Medrol gibi ilaçlar kullanıyor.”

blokajı sıklıkla kullanılamaz unutmayın.Haftada bir kez bir enjeksiyon.Toplam yılda üçten fazla barikatları koymak için izin verilir.Doğal olarak, omuz üzerindeki yük büyük ölçüde azaltılabilir.Bazen eklem immobilize edilmesi için gereklidir.”İbuprofen” Yardım rahatlatmak iltihabı anlamına gelir.Omuz eklemi ilaç Temelde tedavi sıkışma sendromu

oldukça etkili ve 2 ay içinde hastalık kurtulmak için izin verir.Ancak, tabletler yardımcı olmayan durumlar vardır.Daha sonra, hasta bir operasyon atanır.

Cerrahi: Bu gerekli mi?Eğer omuz ekleminin sıkışma sendromu varsa

, tedavi karmaşık olmalıdır.Ciddi durumlarda, cerrahi kullanılabilmektedir.Prosedür artroskopisi denir.Işlem kas ve tendon, osteofit çıkarılması bütünlüğünün yeniden gerçekleştirilir.

acromion arttığı, boşluk

.Bazen hastanın eklem kapsülü veya köprücük bir kaldırılır parçasıdır.Omuz ekleminin sıkışma sendromunun cerrahi tedavisi oldukça gelişmiş teknoloji kullanılarak yapılır, böylece dikkatle Müdahaleden önce, kliniği seçmelisiniz.

operasyonu şifa sonra yaralar neredeyse görünmez olan küçük kesiler aracılığıyla yapılır.Doğal olarak, iyi bir klinikte böyle bir müdahale ucuz değil.Ama vücut üzerinde yaptığı statü ve davranış deneyleri şaka değil.Omuz ekleminin sıkışma sendromunun

Uygulama fizyoterapi

tedavisi elektroforezi, ultrasonik radyasyon ve manyetik tedavisi ile yapılabilir.Enflamasyon, blok ağrısı kaldırmak için: Bu yöntemler pozitif bir etkiye sahip edebiliyoruz.Ancak, hasta da fizik tedavi ve masaj oturumlarına katılmak zorunda kalacak.Bu optimum hareketliliği sürdürmek için, bir ortak geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Egzersiz yeterince basit ve eklem üzerinde minimum yük olmalıdır.Aksi takdirde, eklem devlet bozulabilir.Masaj uzmanı yapmalıdır.Tüm daha çok tüm prosedürleri yapmak için kendi başarılı olmak için olası değildir.Masaj teknikleri kas ve bağların işlevselliğini geri yüklemek için yardımcı olacaktır.Bu yöntemler birkaç ay sonuçlar vermez

, sonra cerrahi kullanılabilmektedir.

rehabilitasyon

subakromiyal sıkışma sendromu Özellikleri – hastanın iyileşme belli bir süre gerektirir tatsız ve karmaşık bir hastalıktır.Özellikle o ameliyata alındı.Ameliyattan sonra, doğru ve başarılı bir şekilde yapıldığını, eğer, birkaç hafta içinde size rehabilitasyon süreci başlar olabilir.Bu ortak öncesinde özel bir otobüs ile tesbit edilir.Ameliyat bağlar ve tendonlar sonra

ilk kez minimal gergin olmalıdır.Bu tekrarlanan yaralanmalar ve hatta kopma dokuyu tutmaya yardımcı olacaktır.Çok el hareketi olmadan nasıl olacak, müdahale gerçekleştirilen doktor belirlemelidir.Bu X-ışınları gerektirecektir.

Sonra hasta eklemin gelişimini amaçlayan hafif egzersiz, meşgul gerekir.Böyle bir ücret yoğunluğu Rehabilitasyon belirlemelidir.Ayrıca uzman gözetiminde olmalıdır egzersizleri yapın.Egzersizleri bir kaç hafta sonra evde yapabilirsiniz.Eğer sıkışma sendromu varsa

ve fizyoterapi yararlıdır.Omuz eklemi (tedavi yeterince uzun sürer) ayrıca ameliyat sonrası inflamasyon ve ödem ortadan kaldırır ultrason ile tedavi edilebilir.Buna ek olarak, hasta, daha fazla Miostimulasyon olacaktır.Vücut için gerekli tüm mineraller ve elementler aldığı için

kurtarma sırasında hasta iyi yemelisiniz.Bu hızla kurtarmak için yardımcı olacaktır.

Nasıl bir patolojiyi engellemek için?

Çok sık, sorun var insanlar vücudun üst, tanı “sıkışma sendromu” kemikleri eklem ile başlar.Tedavi edilecek omuz eklemi karmaşık olması, onun yapısında oldukça karmaşıktır.Doğal olarak, bu hastalık mücadele ve bunu önlemek için iyi değildir.

Bunu yapmak için, düzenli egzersiz yapmaya çalışın.Her zamanki şarjı yeterli.Eğer bir sedanter yaşam tarzı varsa, egzersizleri günde birkaç kez yapmak.Ayrıca, doğru beslenme ve kötü alışkanlıklardan eksikliği yardımcı olacak hastalığı önlemek için.Düşen ve omuz kemeri herhangi bir yaralanma önlemek için deneyin.Onlar oluşursa, bunlar hızla tam bir iyileşme için tedavi edilmelidir.

belirlemek ve vücutta meydana gelen herhangi bir iltihabi süreçleri kaldırmak için zamana ihtiyacım var.Eğer sunulan patolojiye katkıda bulunabilir bazı tedavi edilemez hastalığı varsa, yakından sağlığını izlemek için deneyin.Hastalığın oluşumu, gelişimi ve tedavi

en tüm özellikleri sundu.Onların sağlığı için dikkatli olun.

Источник: https://healthtipsing.com/tr/pages/70750

Omuz Sıkışması

Omuzda Sıkışma Sendromu ve Tedavisi

Omuz sıkışması omzu etkileyen yaygın bir tıbbi durumdur ve genellikle yaşlanan yetişkinleri etkiler. Omuz sıkışması bursit ve omuz döndürücü tendon iltihabıyla yakından ilişkilidir. Bu tıbbi durumlar tek başına veya bir arada bulanabilir.

Omuz eklemini çevreleyen döndürücü kaslara bir yaralanma olduğu zaman, buna tepki şişme olabilir. Fakat döndürücü kaslar bir kemikle çevrili olduğu için, şiştikleri zaman bir dizi olay meydana gelir.

Kas içindeki baskı artar ve bu baskının sonucunda küçük kan damarlarında sıkışma ve kan akışında azalma meydana gelir. Kan akışı azaldığı zaman, kas dokusu bir halat gibi yıpranır. Bunun sonucunda bir ceketi veya bluzu giyerken kolu arkaya veya baş aşırı uzatmak gibi hareketler ağrıya neden olabilir.

Belirtiler

Omuz sıkışması sendromunun tipik belirtileri kolu arkaya uzatmada zorlanma, kolu baş aşırı kullanmada ağrı ve omuz kaslarında zayıflıktır.

Kaslar uzun bir süre boyunca hasarlı kalırsa kas ikiye yırtılarak omuz döndürücü tendon yırtılmasına yol açar. Bu omuzda ciddi bir güçsüzlüğe neden olur, kişi kolunu kaldıramaz. Bazı insanlarda omuz sıkışmasının devamında bisep kaslarda da yırtılma olur.

Testler

Omuz sıkışması sendromunun teşhisi tıbbi geçmişiniz ve doktorunuzun fiziksel muayenesiyle başlar. Kireçlenme, iltihaplanma gibi sorunlarun elenmesi için röntgen çekilir.

Röntgen filmi kemikteki kas yaralanmasını işaret eden değişiklikleri gösterir. Kemiğin normal dış hatlarında bir değişim veya çıkıntılar görülebilir.

Omuz kemiklerinden biri altına anestezik bir iğnenin vurulması omuz ağrısını azaltırsa, omuz sıkışması sendromu kesinleşmiş olur.

Tedavi

Aspirin, naproksen veya ibuprofen gibi ağızdan alınan iltihap kurutucu ilaçlar omuz sıkışması sendromunun en yaygın tedavilerinden biridir.

İlaçların etkili olması için neredeyse sekiz hafta boyunca düzenli alınması gerekir.  Bunu bir doktorun gözetimi altında yapmanız gerekir, çünkü bu ilaçlar mide tahrişine ve kanamaya neden olabilir.

acil dr bey benim omuzumda 2sene önce yırtık kis cıktı fizik tedavi 2sene sonra arılarım devam etti fizik göldüm agrlılarım cok oluyo gece kardılıyor… devamı

Kısa bir süreliğine iltihap kurutucu ilaçlar kullanmak ağrıyı dindirebilir, ama altta yatan sorunu çözmez ve ağrı tekrar nükseder. Bu tıbbi sorun için herhangi bir özel tedavi yoktur ve verilen ilaçlar kişiden kişiye değişir. Eğer kullanılan iltihap kurutucu ilaç 10 ila 14 günde etkisini göstermezse işe yarayan bir tane bulunana kadar başka bir ilaç denenir.

İlaç almanın dışında her gün sıcak duş altında esneme egzersizleri de yardımcı olur. Başparmağınızla başınızdan aşırı sırtınızın üstüne dokunmaya çalışmalısınız.

Sakat omzunuzla tekrara dayalı faaliyetlerden, özellikle dirseğin omuz çizgisini geçtiği hareketlerden kaçının. Elektrik süpürgesi kullanma, boyama, bahçede yaprak temizleme, araba yıkama gibi işlerden uzak durun.

Doktorunuz sizi omuz kaslarını güçlendirme ve esnetme için en etkili egzersizleri gösterecek bir fizik terapistine se edebilir.

Ağızdan alınan iltihap kurutucu ilaçlara rağmen belirtileriniz ısrar ediyorsa doktorunuz kortizon türü bir iğne seçeneğini düşünebilir. Kortizon çok güçlü bir iltihap kurutucu ilaçtır. Fakat sık kullanıldığında kasları ve tendonları zayıflatacağı için dikkatle kullanılmalıdır.

Eğer belirtiler ısrar ederse veya önemli bir zayıflık varsa, doktorunuz döndürücü tendon yırtığı olup olmadığını görmek için ultrason, MR veya artogram gibi bir görüntüleme isteyebilir. Tendon yırtılmışsa, onarmak için ameliyat gerekebilir.

Omuz sıkışması sendromu olan insanların büyük çoğunluğu ilaçlar, esneme egzersizleri ve iyileşene kadar tekrara dayalı veya kolu omuz aşırı kaldırmak gereken işlerden uzak durarak tümüyle tedavi edilir.

Komplikasyonlar

Midenin bozulması, sindirimsizlik ve baş ağrıları ağızdan alınan iltihap kurutucuların en yaygın yan etkisidir. Bununla birlikte, bu ilaçları yiyecekle birlikte veya yemeklerden sonra almak mide tahrişini azaltır. İltihap önleyici ilaçlar aynı zamanda kusmaya, kabızlığa, midede kanamaya (ülser) da neden olabilir, bununla birlikte bu yan etkiler yaygın değildir.

Kortizon iğnelerinin yan etkileri iğnelerin dozuna ve sıklığına bağlıdır. Kortizon haplarından farklı olarak olarak vurulan kortizon iğneleri ancak nadiren ciddi yan etkilerde bulunur. Kortizon haplarında daha yaygın görülen yan etkiler kan şekeri yükselmesi, vücudun enfeksiyonlara açık olması, kilo alma, kemik incelmesi, deri incelmesi, katarak ve yüksek tansiyondur.

Источник: https://www.hemensaglik.com/makale/omuz-sikismasi

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть