Önemli Olan Doğru Koruyucu …

İlaç sektöründe koruyucu giysi kullanımı | DuPont Türkiye

Önemli Olan Doğru Koruyucu …

DuPont™ Tyvek® kumaşı ile üretilen koruyucu giysiler, temiz odalarda, üretim sahalarında ve araştırma laboratuvarlarında giyildiklerinde, kontaminasyon kontrolüne, partiküllere, biyolojik ve kimyasal tehlere karşı korunmaya yardımcı olarak hem ilaç alanında çalışanların hem de ilaç ürün ve işlemlerinin güvenliğini sağlar.

İlaç sektörü, modern Avrupa ekonomisinde dinamik anlamda en çok gelişen sektörlerden biridir.  Araştırma alanındaki hızlı gelişmeler, teknoloji ve bilimdeki ilerlemeler, bu sektörün başarısını destekleyerek insan ömrünü ve yaşam kalitesini sürekli iyileştirmektedir.

 Piyasa hareketleri; verimliliği artırma, üretim süreçlerini optimize edip iyileştirme ve sürekli yüksek kalitede ürün sunmaya yönelik baskılar sonucu sektörün ne kadar rekabetçi hale geldiğini ortaya koyuyor.

   Öte yandan FDA, WHO ve Avrupa Birliği tarafından oluşturulan üretim, kullanım ve ambalajlama yönerge ve ilkeleri gibi sektörün işleyişini düzenleyen kurallar, özellikle steril ürün üretimi alanında her yıl daha da zorlu hale geliyor.

Firmaların hedeflerine ve kaliteye daha kolay ulaşmaları için, günlük faaliyetlerini geliştirmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olacak kanıtlanmış ürün ve hizmetleri kullanmaları önemlidir. DuPont; bakım gibi genel faaliyetlerden kontrollü ortamlarda gerçekleştirilen özel faaliyetlere kadar çeşitli ilaç sektörü uygulamalarına uygun, geniş bir koruyucu iş tulumu ve aksesuar yelpazesine sahiptir.

Üçlü koruma gereksinimi

İlaç sektörü çalışanlarının birçoğu, kimyasal maddeler, biyolojik ajanlar ve ilaçlarla temas ettikleri için sık sık iş tehleriyle karşılaşırlar. İlaç sektörü çalışanları, tehli olmayan ve tehli partiküller, sıvı basınçlı kimyasallar, sıvı aerosoller, sprey ve diğerleri gibi maddelere karşı farklı koruma tiplerine ihtiyaç duyarlar.

Karşılaştıkları kimyasallar arasında şunlar da yer alabilir: fenol, amonyum, sitostatik maddeler, antibiyotikler ve toksik ajanlar.

İlaç sektörü çalışanlarının güvenliğini güvence altına almak ne kadar önemliyse, hassas ilaç ürünleri ve işlemlerini, hem kimyasallar gibi tehli kontaminantlardan hem de kalitelerine zarar verebilecek partikül ve mikroorganizmalardan korumak da bir o kadar önemlidir.

Temiz odalarda kontaminasyon kontrolü

İlaç personelinin; ürünlerin en iyi kalite ve temizliğe sahip olmasını sağlamak adına faaliyetlerde bulunma, işlemleri gözlemleme ve kalite kontrolü gibi birçok etkinlik sırasında, özel koşullara sahip, temiz oda adı verilen kapalı alanlarda çalışması gerekir.

Temiz oda şu şekilde tanımlanabilir: “Havada asılı partikül yoğunluğunun kontrol altında olduğu, oda içindeki partiküllerin girişini, oluşumunu ve tutulmasını en aza indirmek üzere inşa edilen ve kullanılan, sıcaklık, nem ve basınç gibi diğer ilgili parametrelerin gerekli şekilde kontrol edildiği bir odadır.”[1]

Temiz odalarda temel unsur kontaminasyon kontrolüdür. Kontaminantlar; katı, sıvı, gaz, termal veya elektromanyetik özelliğe sahip maddelerin, ürün işlem ve kalitesine olumsuz etkide bulunabilecek etkileri olarak düşünülebilir.

  İnsan yoluyla kontaminasyon en yaygın kontaminasyon tiplerinden biridir, çünkü insanlar partikül üretir, tükürük damlacıkları oluşturur, partikülleri taşır ve dağıtır, birçok yüzeyle temas halinde bulunur ve partikülleri taşıyıp çapraz kontaminasyona neden olabilirler. Sessizce oturan bir insanın dakikada 100.

000 deri partikülü yaydığını biliyor muydunuz? Peki ya insan vücudunun 8 km/saat hızla yürürken dakikada 10 milyon partikül yaydığını!

Bu kontaminantlar (partikül ve mikroorganizmalar) çoğu zaman çıplak gözle görülemedikleri halde hassas ürünlere zarar verebilir ve bu ürünlerin niteliklerini etkileyebilir. Öte yandan, temiz odalarda çalışan personeli korumak da önemlidir.

Çalışanların temiz odalarda maruz kaldığı en yaygın tehler; kuru partiküller, tehli tozlar, tehli olmayan/tehli sıvılar ve diğer tehlerdir. Bu yüzden, kontaminasyonu veya sağlık risklerini önlemek adına, çalışanların bu tehlere karşı korunmaları önem taşır.

Temiz oda koruması hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edin.

Biyolojik ajanlara karşı koruma

“Biyolojik ajan” terimi öncelikli olarak bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmaları ifade eder.  Çalışanların işyerindeki biyolojik ajanlara maruziyetle bağlantılı risklerden korunmasına yönelik 2000/54/EC sayılı AB direktifi, biyolojik ajanların yanı sıra, genetiği değiştirilmiş biyolojik malzemelerden de bahsetmektedir.

Önemli olan, bu maddelerin patojenik, duyarlılık artırıcı veya toksik olabilmeleridir. Biyolojik ajanlar, hafif alerjik reaksiyonlardan ölüm dahil ciddi sağlık durumlarına varan çeşitli şekillerde insan sağlığını etkileyebilirler. İlaç firmalarının çalışanlar ve ürünler için biyolojik ajanlar nedeniyle kontaminasyonu önlemeleri gereklidir.

Bakteri, virüs veya mantarlar ile temasa yol açabilen faaliyetler.

İlaç sektöründeki temel KKD faktörleri

İlaç sektöründe koruyucu giysi kullanımının temel rolü, personelin, sağlığa zarar verebilecek hastalık bulaştırıcı ajanlar gibi zararlı kimyasal ve biyolojik maddelerden korunmasını sağlamaktır.

Ürün ve prosesin insan yollu kontaminasyon ve çapraz kontaminasyondan korunması da eşit derecede önemlidir.

Doğru koruyucu giysi seçimi, uygulama türü, kontaminasyon tipi ve diğer kriterlere bağlıdır (kimyasal risk değerlendirmesi ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen burayı ziyaret edin), ancak doğru KKD seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bazı temel unsurlar bulunmaktadır:

İlaç sektöründe doğru KKD seçiminde etkili olan temel unsurlar.

·         Kalite

·         Konfor

·         Mikrobiyolojik koruma

·         Normlar ve standartlarla Mevzuata Uygunluk

·         Partikül emisyonu

·         Giyme-çıkarma prosedürleri

·         Maliyet

[1] NEN-EN-ISO 14644-1:1999 Madde 2.1.1

Источник: http://www.dupont.com.tr/urunler-ve-hizmetler/kisisel-koruyucu-donanim/kimyasal-koruyucu-giysiler/uses-and-applications/protective-clothing-in-the-pharmaceutical-industry.html

Koruyucu meleklerin belirtileri: onları nasıl tanıyacak?

Önemli Olan Doğru Koruyucu …

Şüphesiz inanılmaz duydunhikayeleri, ana karakterleri son derece zor bir durumda olduğu ortaya çıktı ve hayal edilemeyecek kadar doğru bir çıkış yolu buldu.

Ya da belki internette yürüyen bir video izlediniz, örneğin yol kenarında yürüyen bir kişi, alnına alnına iki araba çarptı ve herhangi bir yaralanma olmadan kaza mahallini sessizce terk etti.

Bu nedir? Belki birisi, yayaların dikkatini dağıttığı ve zaman içinde yavaşladığı yukarıdan bir işaret verdi mi? Bu olur mu? Elbette öyle! Bize ne zaman ve hangi işaretlerin koruyucu melekleri verdiğini anlamaya çalışalım.

Koruyucu melek kimdir?

Hiç sahip olmayan insanların büyük çoğunluğukoruyucu melekler hakkında duydum, bu yaratıkların ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Koruyucu melek, herkesin sahip olduğu bir ruhtur.

Ancak, cennete giremez, çünkü mutlak mükemmelliğe ulaşmamıştır.

Mükemmel olabilmek için, birisinin gerçek yoldaki bir kişinin talimatı olduğu ve olası tehlere karşı savunmasının olduğu bir dizi görev gerçekleştirmelidir.

Kendi koruyucu meleği sadecevaftiz töreninden geçen insanlar. Fakat bir kilise yönetmeliği bile, daha yüksek yetkilerin korunmasını alacağınızı garanti edemez. Koruyucu meleğin zor durumlarda yardım etmesi için, Tanrı'ya samimi bir inanca sahip olmalı ve aynı zamanda kilise takvimine bağlı kalmalı, hızlı ve emirleri ihlal etmemelidir.

Bir insanın kaç koruyucu meleği vardır?

Kural olarak, her kişinin bir tane vardırTehleri önlemeye yardımcı olan koruyucu bir melek. Ancak istisnalar vardır, örneğin, insanlara gerçekten yardım eden ve hizmetlerinden para almayan geleneksel şifacılar ve şifacılar yedi koruyucu meleğe sahip olabilir. Fakat bu oldukça nadirdir.

Koruyucu meleğin bir işareti nasıl alınır?

Melekler asla kişiselimizi ihlal etmiyoralan gereksizdir, çünkü onlar, güvence altına alındığı kişiye titriyor ve özgürlüğüne saygı duyuyorlar. Size bir işaret verme vakti geldiğinde, koruyucu melekler sadece hayatınız gerçekten tehde olduğunda kabul eder. Kural olarak, bir kişi ve bir melek arasındaki “diyalog” sezgisel bir düzeyde gerçekleşir.

Ayrıca, kendinize fırsatınız varMelekten yardım isteyin, ona zihinsel olarak dönün. Hıristiyan dünyasında, melekle bağlantı kurabileceğiniz dualar bile vardır. Ancak, çoğu durumda bu gerekli değildir, çünkü bu ruhlar her zaman korkularınızı, hislerinizi, gerçek hislerinizi ve arzularınızı bilir. Koruyucu meleğin alabileceğimiz 5 önemli belirtiyi bulalım.

Kulaklara zil

Bu fenomen genellikle hayatta bulunurher bireyin, ama mutlak çoğunluk buna hiçbir önem vermez, ama boşuna. Sonuçta bu, koruyucu meleklerin işaret verdiği en yaygın yollardan biridir. Kulağınızda bir zil sesini duyduğunuz anda, meleğiniz varlığınızı gösterir, endişelenmemelisiniz demeye çalışır, çünkü o çok yakındır.

Ayrıca ne olduğuna dikkat etmeye değerkulakların çaldığı an angaje olmuştu. Önemli bir konu hakkında düşünürseniz, bir karar verecektiniz, o zaman bu koruyucu meleğin doğru yolda olduğunuzu gösteren bir işarettir. Belirli bir durumda sizi tam olarak destekliyor.

11 numara

Sayılar hayatımızda önemli bir rol oynar.çünkü yardımlarıyla koruyucu meleklerden işaretler alabiliriz. Her mesaj doğrudan belirli bir sayıya bağlıdır, bazı hayal bile edilemez şekilde her yerde sizi rahatsız eder.

Böylece, örneğin, 11 numara bir kümeye sahiptiryorumcular ve çok sık koruyucu meleğin gönderdiği işaretlerde kullanılır. Bir kural olarak, yüksek güçler sizi “uyanmaya” çağırır.

Bu şekilde, öfkeli bir patronun azarlayabileceği ya da ateş edebileceği konusunda endişelenirseniz, yanılıyorsunuz demektir. Bu ruhsal uyanış anlamına gelir. Melek boşta kalma eyleminden vazgeçmenin ve fark etmemeye çalıştığınız bazı gerçeklere dikkat etmenin zamanı olduğuna dikkat çekiyor.

Benzer bir işaret, ikinci yarısında biraz zaman geçirdiğini ve ilişkinizin çöküşün eşiğinde olduğunu da gösterebilir.

tüyler

Çaresizlik içinde iseniz ve bir tüy buldunuzhiç beklenmediği yerde, örneğin, kendi dairenizde, biliyorsunuz – bu bir işaret! Daha yüksek güçler, ruhlarınızı yükseltecek bir mesaj göndermeye çalışıyor.

Şöyle diyorlar: “Endişelenme, her şey iyi olacak, her şey geçecek!” Benzer bir işaret almayı başardıktan sonra – probleminizle savaşmaya başlayın ve her zaman savunmasız savunuculara yardım edeceğinizi unutmayın.

şahinler

Şahin, zamanımızdan beri gururlu bir kuştur.zaman sezgiyi simgeliyor. Eğer şahin uçuşunu gözlemleyebildiysen, o zaman koruyucu meleğin sizinle iletişim kurmaya ve tavsiyede bulunmaya çalıştığını bilin.

Başkalarının fikirlerini dinlememenizi, her zaman doğru olmadığını, kendi sesinizi dinleyerek iç sesinizi dinlemeniz gerektiğini belirtirler.

Şahin sizin için gerçeği göz ardı edemeyeceğiniz bir hatırlatmadır, aksi takdirde gelecekte ciddi sorunlara neden olabilir.

Güneş pleksusundaki anlaşılmaz duyular

Birçok insan “hissedebiliyorum” ifadesini duydu, ama değilHerkes bu “iç” in yerini biliyor. Doğu öğretilerine göre, içsel alan göbekten beş santimetre altında bulunan güneş pleksus çakrasıdır.

Her türlü enerjiye aşırı derecede duyarlıdır ve bir kişiyi önemli bir şey hakkında, örneğin teh hakkında uyarır. Bu çakranın yardımıyla koruyucu meleğin işaretlerini tanıyabilirsiniz.

Göbek, gerginliğin, mide bulantısının hemen altındaki bölgede rahatsızlık hissederseniz, bir şeylerin yanlış olduğunu bilin.

İşaretin doğru bir şekilde açıklanması içinyukarıdan verilen, çakranın aktivasyonunun gerçekleştiği ana dikkat etmek gerekir. Eğer bir kişinin varlığında iyi hissetmiyorsanız Örneğin, o zaman uzak bu kişiden kalmak gerekir bildiren bir uyarı açık bir işaretidir.

Diğer işaretleri

Beş temel işarete ek olarak, koruyucu meleklerBir kişiyi önemli bir şey hakkında uyarmak için birçok yol var. Zor bir durumda olduğumuzda koruyucu meleğin bize verdiği işaretlere bakalım.

Bir iş toplantısına aceleniz varsa,Örneğin, menkul kıymetlerin imzalanması ile bağlantılıdır ve yanlışlıkla geçen bir aracı boşalttığınız şekilde, tüm işi daha sonra devretmeniz gerekir.

Böylece, gizli savunmacınız muhtemel bir hile, iş ortağının kasıtlı bir aldatmacasına işaret ediyor.

toplantı iptal veya transfer edilemez, o zaman kendi kendine dedi ki: “Benim koruyucu meleğim, sıkıntı kurtarıcı her türlü gelen, getir başarısızlıklardan beni koruyacak, dolandırıcılık olmayacak, ben üzülme.”

İş görüşmeleri sırasında kesin bir şekilde verildiyseİmzalamak için değerli bir kağıt, ama kaleminizin yazmamış olduğu ortaya çıktı, yeni bir çubuk aramak için acele etmeyin.

Bu durumda metni iyi düşünceli bir numaraya sahip olabileceğinden düşünceli bir şekilde tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Koruyucu meleğiniz, parmağınızı döndürmeye çalıştığınız konusunda sizi uyarmaya karar verdi.

Tehdidin hangi noktayı bulduğunu çabucak bulmak için, kendinizle ilgili şu sözleri tekrarlamanız gerekir: “Koruyucu melek, sadık dostum ve kurtarıcım, gözümü netleştir, kirli numarayı bul.”

Kısa bir süre içindeev veya ofis aynı renkteki kelebekler uçar – bu koruyucu meleğin izidir. Kural olarak, yaklaşan tehyi uyardı. Kendi sağlığınıza iyi bakın, tıbbi muayeneye katılın.

Ama kelebek asla öldürülmemeli. Onu yakala ve pencereden dışarı at: “Tanrı'nın yardımıyla ve kaderim için böyle bir koruyucunun, endişelenme, her zaman sağlıklı kalacağım.

” Koruman altında, savunmasız kaldım. “

Ayrıca koruyucu melekler hakkında uyarmak mümkünsevilen birinin ölümü. Pencerenize giren bir kuş gördüyseniz, sorun bekler. Ancak, şu sözler söyleyerek önlenebilir: “Tüm oyalayıcıları davet ediyorum, En Yüce Yalvarırım – sevdiklerimi koru, onları tüm sıkıntılardan kurtar, korkunç hastalığı ve olası ölümü ortadan kaldır”.

Sol hurma sabahları kaşınıyorsa, o zamanSavunucu, bugün alımlar için elverişsiz bir gün olduğuna dair bir işaret vermeye çalışır. Belki de kesinlikle ihtiyacınız olmayan bir şey üzerinde önemli bir miktar harcayacaksınız, ve o zaman birinden borç almak için birini arıyor olacaksınız.

Источник: https://tr.erch2014.com/duhovnoe-razvitie/25499-znaki-angelov-hraniteley-kak-ih-raspoznat.html

İş Güvenliği KKD Kullanım Kriterleri ve Listesi

Önemli Olan Doğru Koruyucu …

Risklerin kaynağında kontrol altına alınması, kontrol altına alınamayan risklere karşı toplu korunma tedbirlerinin ardından kişisel koruyucu donanımlar kullanım hiyerarşisisine uygun oluşturulan KKD programının ilk dört bileşeni doğru KKD’nin seçilmesi ile ilgilidir. Diğer dört bileşen ile seçilmiş olan KKD’nin doğru bir şekilde kullanılarak kişinin korunması ve güvenliğinin sağlanması için gerekli aşamalar tamamlamış olur.

Kullanıcılar KKD kullanma gereksinimini algılarsa, nasıl kullanacağını bilirse ve KKD’nin fayda ve performans değerleri hakkında bilgi sahibiyse, ancak o zaman KKD tam anlamıyla koruyucu olabilir. Çalışanların “güvenli davranış” sergilemeleri için güvenlik ihtiyacı hissetmeleri önemlidir.

Güvenlik ihtiyacı ile birlikte KKD’nin ulaşılabilir ve kullanılabilir durumda olması çalışanı güvenli davranışa, yani KKD’nin doğru kullanımına se edebilecek ortamı hazırlar. Bu nedenle, KKD dağıtılmadan önce, kullanıcılar KKD kullanımı eğitimine tabi tutulmalıdır. Bu eğitim sadece bilgi ve beceri alanlarını değil, aynı zamanda davranışsal alanı da kapsamalıdır.

Sonuç olarak, çalışanlar KKD kullanma gereksinimini algılamadıkça, uygulatma çabaları yetersiz kalabilir.

Kullanıcıya işe başlamadan önce ve iş başında 6N eğitimleri verilmelidir. 6N eğitimleri;

 • Neden KKD kullanması gerektiği,
 • Ne zaman, hangi koşullarda KKD kullanması gerektiği,
 • KKD’nin onu Ne Seviyede koruyacağının,
 • Nasıl giyeceğinin, takacağının ve taşıyacağının,
 • Ne Kadar süre kullanacağının, hangi durumlarda değiştireceğinin,
 • Kullanımı bitince Ne şekilde çıkarıp, temizliğini ve bakımını yapacağı hususlarını içerir.

Eğitim, davranış değişikliğine sebep olmalı, ölçme ve değerlendirme ile eğitim takibi yapılıp, denetlenmelidir. Kişisel koruyucu donanımlar doğru bir şekilde kullanım talimatlarına uygun giyilmesi, takılması ve taşınmasının yanısıra, doğru bir şekilde çıkarılması da çok önemlidir.

Tehlerle temas etmiş olan KKD’lerin vücuttan çıkarılırken tehnin vücuda bulaşma riski de oluşmamalıdır. Çıkartma talimatları hazırlanıp kullanıcıya öğretilmelidir. Duruma göre kullanılmış KKD’nin işletmenin çevresel atık prosedürlerini uygulayarak bertaraf edilmesi de gerekebilir.

KKD’nin kullanımı ve özellikle doğru kullanımı için yönetsel ve örgütsel çalışmalar yapılmalıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki KKD’nin kullanımında yönetimin, yöneticilerin örnek davranışları, teşvik edici uygulamaları, diğer kullanıcılar, ödül ve ceza yaptırımlarının etkisi yüksektir.

Eğitimler ile KKD’yi neden kullanması gerektiğini öğrenen kullanıcı, kendisine hızlı temin edebileceği yakın bir noktada, kolay giyilen, takılan veya elde taşınan, konforlu, kullanım kolaylığı olan KKD temin edildiğinde, hem kendisi isteyerek hem de diğer kullanıcıları olumlu yönde etkileyerek KKD’yı doğru kullanmaktadır.

Rol model olan birinci derece amirler ile diğer çalışma arkadaşları bu konuda yol gösterici olmaktadırlar.

KKD kullanımı alışma süreci ile de doğrudan orantılıdır. Kullanıcı alışık olduğu çalışma düzenine yeni bir unsur eklendiğinde bu unsur ile çalışmaya alışma süreci geçirir. Bu yüzden değişen şartlara göre yeniden belirlenen KKD’ler için ilk etapta alışma süreci göz önünde bulundurulmalıdır.

KKD programının en önemli bileşenleri olan yönetsel ve örgütsel destek ile denetleme bileşeni için öncelikle KKD kullanımını destekleyen yazılı politikalar oluşturulup, çalışanlar bilgilendirilmelidir. KKD kullanım kuralları konmalı ve uygulatılmalıdır.

Söz konusu uygulatma, iş yerinin iş sağlığı ve güvenliği denetim ve teşvik sisteminin yeterliliğine bağlıdır.

İş Güvenliği Baş Koruyucuları

• Endüstride (madenler, inşaat sahaları  ve diğer endüstriyel alanlar) kullanılan koruyucu baretler,

• Saçlı derinin korunması (kepler, boneler, siperlikli veya siperliksiz saç fileleri),

• Koruyucu başlık (kumaştan veya geçirimsiz kumaştan yapılmış boneler, kepler, gemici başlıkları ve benzeri)

İş Güvenliği İşitme Koruyucuları / Kulaklıklar

• Kulak tıkaçları ve benzeri cihazlar

• Tam akustik baretler/başlıklar

• Endüstriyel baretlere takılabilen kulaklıklar

• Düşük frekanslı kapalı devre haberleşme alıcısı olan işitme koruyucuları / kulaklıklar

• İç haberleşme donanımlı işitme koruyucuları

İş Güvenliği Göz ve Yüz Koruyucular

• Gözlükler

• Tam kapalı gözlük (dalgıç tipi gözlük)

• X-ışını gözlüğü, lazer ışını gözlüğü, morötesi (ultraviyole), kızılötesi (infrared),  görünür ışıma radyasyon gözlükleri

• Yüz siperleri

• Ark kaynağı maskeleri ve baretleri (elle tutulan maskeler, koruyucu baretlere takılabilen maskeler veya baş bantlı maskeler, kaynakçı başlıkları)

İş Güvenliği Solunum Sistemi Koruyucuları

• Gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler • Hava beslemeli solunum sistemleri

• Takılıp çıkarılabilen kaynak maskesi bulunduran solunum cihazları • Dalgıç donanımı

• Dalgıç elbisesi

İş Güvenliği El ve Kol Koruyucuları

• Özel koruyucu eldivenler:

– Makinelerden (delinme, kesilme, titreşim ve benzeri)

– Kimyasallardan

– Elektrikten

– Sıcak ve soğuktan

• Tek parmaklı eldivenler

• Parmak kılıfları

• Kolluklar

• Ağır işler için bilek koruyucuları (bileklik)

• Parmaksız eldivenler

• Koruyucu eldivenler

İş Güvenliği Ayak ve Bacak Koruyucuları

• Normal ayakkabılar, botlar, çizmeler, uzun botlar, güvenlik bot ve çizmeler

• Bağları ve kancaları çabuk açılabilen ayakkabılar

• Parmak koruyuculu ayakkabılar

• Tabanı ısıya dayanıklı ayakkabı ve ayakkabı kılıfları

• Isıya dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve tozluklar

• Termal ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları

• Titreşime dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları

• Antistatik ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları

• İzolasyonlu ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları

• Zincirli testere operatörleri için koruyucu bot ve çizmeler

• Tahta tabanlı ayakkabılar

• Takılıp çıkarılabilen ayak üst kısmı koruyucuları

• Dizlikler

• Tozluklar

• Takılıp çıkarılabilen iç tabanlıklar (ısıya dayanıklı, delinmeye dayanıklı)

• Takılıp çıkarılabilen çiviler (buz, kar ve kaygan yüzeylere karşı)

İş Güvenliği Cilt Koruyucuları

• Koruyucu kremler / merhemler

İş Güvenliği Gövde ve Karın Bölgesi Koruyucuları

• Makinelerden korunmak için kullanılan koruyucu yelek, ceket ve önlükler (delinme, kesilme, ergimiş metal sıçramalarına karşı)

• Kimyasallara karşı kullanılan koruyucu yelek, ceket ve önlükler

• Isıtmalı yelekler

• Cankurtaran yelekleri

• X ışınına karşı koruyucu önlükler

• Vücut kuşakları / kemerleri

İş Güvenliği Vücut Koruyucuları

• Düşmelere karşı kullanılan donanım:

– Düşmeyi önleyici ekipman (gerekli tüm aksesuarlarıyla birlikte)

– Kinetik enerjiyi absorbe eden frenleme ekipmanı ve aksesuarları

– Vücudu boşlukta tutabilen donanım (paraşütçü kemeri)

• Koruyucu giysiler: o Koruyucu iş elbisesi (iki parçalı ve tulum)

– Makinelerden korunma sağlayan giysi (delinme, kesilme vb)

– Kimyasallardan korunma sağlayan giysi

– Kızılötesi radyasyon ve ergimiş metal sıçramalarına karşı korunma sağlayan giysi

– Isıya dayanıklı giysi

– Termal giysi

– Radyoaktif kirlilikten koruyan giysi

– Toz geçirmez giysi

– Gaz geçirmez giysi

– Florasan maddeli, yansıtıcılı giysi ve aksesuarları (kol bantları, eldiven vb)

– Koruyucu örtüler

Efor OSGB İstanbul; Tecrübeli İş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleriyle İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetlerinizde kaliteli ve güvenilir OSGB’dir. Efor OSGB ile İş Sağlığı ve Güvenliğiniz TAMAM!

Источник: https://www.eforosgb.com/is-guvenligi-kkd-kullanim-kriterleri-listesi/

Kulak Koruyucu

Önemli Olan Doğru Koruyucu …

Bazı meslek gruplarında kişiler çalışırlarken kendilerini oluşabilecek riskler karşısında korumak durumundadırlar. Kişilerin korunmasına yardımcı olan bu ürünler koruyucu ürünler olarak tanımlanır.

Yani kişiler bu ürünleri giyerek, takarak ya da taşıyarak bir veya birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı korunurlar. Bu ürünlerden biri de kulak koruyuculardır. Kulak koruyucu, çalışanların kulaklarını aşırı gürültünün yol açtığı zararlardan koruyan bir üründür.

Bu nedenle aşırı gürültü içeren işlerde çalışan kişiler tarafından kullanılması son derece önemlidir.

Çok gürültülü ortamlarda çalışmak kişilerde birtakım sorunların oluşmasına ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Gürültülü bir alanda çalışan kişinin her şeyden evvel dikkati dağılır ve verimi düşer. Ayrıca bir süre sonra oldukça yorgun bir hale bürünür ve baş ağrısı gibi fiziksel sorunlar ortaya çıkar.

Bununla birlikte kişinin kendisi yüksek sesle konuşma alışkanlığına bürünür. Çok gürültülü ortamlar kişilerde sinirsel bozukluklar ortaya çıkarır ve hatta kişinin işitme kaybı yaşamasına bile neden olabilir. Zaten işitme kaybı başlayan birinin de çalışmaya devam etmesi oldukça zordur. Bu nedenle kulak koruyucu ürünü oldukça önemlidir.

Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak ve işitme kaybı yaşamamak için kulak koruyucu kullanımı ihmal edilmemelidir.

Kulak Koruyucu Çeşitleri

Kişilerin kulaklarını gürültüden korumak için ihtiyaç duydukları ürünlere genel olarak kulak koruyucular denir. Bu ürünler birden fazla çeşide sahiptir. Buradaki önemli nokta çalışan kişinin ortamı, ortamdaki gürültü miktarı, gürültüden ne kadar uzaklaşılmak istendiği gibi kıstaslardır.

İş güvenliği alanında yapılan bir değerlendirmeyle en doğru olan sonuca ulaşılabilir. Bu kapsamda da en uygun kulak koruyucu ürün seçilebilir. Kulak tıkaçları, kulak koruyuculardan biridir. Kulak kanalının girişine takılırlar ve kulağa sızdırmayı engellerler.

Kulak tıkacının engelleyemeyeceği daha yüksek gürültülerde ise manşon tipi koruyucular kullanılır. Burada amaç gürültü girişini sadece kulak kanalından değil kulak kepçesinden de önlemektir. Bazı kulaklıklar barete monte edilir. Bunlara da barete entegre kulaklıklar denir.

Çifte korumayla kulak tıkacı ve kulaklık bir arada kullanılabilirken aynı zamanda kimi zaman özel elektronik aksamlarla donatılmış olan kulaklıklar da kullanılabilir. Önemli olan ortamdaki gürültüye göre en uygun olan kulak koruyucu ürünü seçmektir.

İş Güvenliği Kulak Koruyucuları

Kulak koruyucu kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar vardır. Ancak en başta doğru bir ürün seçmek gereklidir. Çünkü ancak seçilen doğru bir ürünle tam bir koruma sağlanır. Kullanılan ürünle ilgili olaraksa üretici talimatlarına mutlaka uyulmalıdır. Kulak koruyucunun yıpranma ve aşınma durumları kontrol edilmelidir.

Baş bantlarının yer aldığı ürünlerde bu bantların sıkılığı da kontrol edilmelidir. Aksi halde kulak tam olarak kapatılmaz ve gürültü istenilen şekilde engellenmez. Ayrıca kulak koruyucu ürünlerin temizlenmesi ve saklanması da mutlaka talimatlara göre yapılmalıdır.

Bu sayede ürünün kullanım ömrü kısalmaz ve ürün tam anlamıyla doğru bir koruma sağlar.
 

En Yeniler Çok Satanlar Artan Fiyat Azalan Fiyat İndirimdekiler

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  Ultrafit X Kordonlu SNR 35 DB

  3M UF01014X

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  Push-in Kordonlu Kulak Tıkacı

  3M EX01020

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  25×35 Koruyucu Malzeme Kullan

  03 T048-34

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M 1100B Kulak Tıkacı Refill 500'lü

  3M 1100B

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  Clip-On Kulak Koruyucu

  PW PW42-01

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M X3P3 Barete Takılabilir Kulaklık

  3M X3P3

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M X2A Başbantlı Kulaklık

  3M X2A

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M X1A Başbantlı Kulaklık

  3M X1A

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M UF01100 Kulak Tıkacı

  3M UF01100-00

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M HYX4 Peltor X4 için Hijyen Pedi

  3M HYX4

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M HYX1 Peltor X1 için Hijyen Pedi

  3M HYX1

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M HY52 Optime-II için Hijyen Pedi

  3M HY52

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M HY51 Optime-I için Hijyen Pedi

  3M HY51

  Ücretsiz Kargo

  • Yeni
  • Fırsat Ürünü
  • Editörün Seçimi
  • Kampanyalı Ürün
  • 24 Ay Garanti
  • Ücretsiz Montaj
  • Hızlı Kargo
  • Aynı Gün Teslimat

  3M Optime-III Ense Bantlı Kulaklık

  3M H540B-412-SV

  Ücretsiz Kargo

35 adet ürün bulunmuştur.

Источник: https://www.ismont.com.tr/kulak-koruyucular

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.