Online Terapi Nedir?

içerik

Online Terapi

Online Terapi Nedir?

Online Terapi, halen danışanı olduğunuz terapistinizden, randevunuza gelmeniz mümkün değilse, bulunduğunuz yerden online olarak terapi alabileceğiniz bir ortamdır. Psikolog tarafından kabul edilmediği sürece Online Terapi için ısrarcı olunmamalıdır.

Uygulama için ek bir yazılım kurmanızı gerekmez.

Nasıl Online Terapi Alabilirsiniz?

Randevu almak istediğiniz Psikolog için, 0212 543 5555 numaralı telefonu arayarak seçtiğiniz Psikolog’dan online terapi almak istediğinizi belirtiniz.

Size verilecek olan banka hesabına randevu ücretini yatırdıktan sonra randevu almanız gerekmektedir.

Randevu saati geldiğinde “Site üzerinden Online Terapi Platformuna” girerek yönergeleri takip edip Psikolog ile görüntülü terapiye başlayabilirsiniz.

Online Terapi Seansı Ne Kadar Sürüyor?

Online Terapi seansları yüzyüze terapi seanslarıyla aynı mantıkla ancak internet üzerinden görüntülü olarak sürmektedir. Online terapide bir seans 45 dakikadır.

Sonraki

Web sitesi üzerinden Online Terapi Platformuna girerek Online Terapi Oturumu açmak için gerekli donanım özellikleri nelerdir?

Online Terapi Adobe Flash çalıştırabilen her türlü bilgisayarda çalışabilen bir sistemdir. Sisteme giriş yapacağınız bilgisayarda aşağıdaki özelliklerin çalışır durumda olması gerekmektedir;

 • Kamera ve mikrofon,
 • Windows veya Mac OS X veya Linux tabanlı bir işletim sistemi,
 • İnternet bağlantısı

iOS / Android işletim sistemi için geliştirme çalışmaları sürmektedir. Henüz cep telefonları ve tabletlerde kullanılmamaktadır.

Önceki Sonraki

Lütfen istek formunu doldurmadan önce aşağıdaki testi uygulayarak bilgisayarınızın Online Terapi için uyumlu olup olmadığını kontrol ediniz. Tüm testleri başarı ile geçmişseniz, bilgisayarınız Online Terapi sistemi ile uyumlu demektir. Artık randevu talebinde bulunabilirsiniz.

Öncelikle, Merkezimizden alacağınız Online Terapi için aşağıdaki formu doldurmanız gerekmektedir.

Randevu istek formunu doldurduktan sonra yapmanız gerekenler?

Randevu istek ve talep formu sayfasındaki “Ayar Sihirbazı” ile sisteminizi test ediniz. Sisteminizin çalışıyor olduğuna emin olduktan sonra doldurduğunuz “Randevu istek ve talep formu” Çağrı Merkezi'mize ulaşacak ve ilgili personelimiz sizinle randevunuzu düzenlemek üzere iletişime geçecektir.

Randevunuz oluşturulduğu anda belirtmiş olduğunuz e-posta adresine randevunuzun düzenlendiği uzman, randevu tarihi, randevu saati ve randevuya katılım gösterebilmeniz için gerekli linki içeren bir davet e-postası (örnek aşağıdadır) gönderilecektir.

Belirtilen gün ve saatte bilgisayarınızın başında hazır olmanız ve davet e-postasında gönderilen linke tıklamanız gerekmektedir.

Davet e-postası örneği

Linke tıkladığınızda önce “Online Terapi İçin “Online Terapi Onaylama Formu” sayfasına yönlendirilirsiniz.

Önceki Sonraki

Online Terapi için Merkezimizde en az bir kez doktor ve/veya psikolog ile yüz yüze muayene ve/veya görüşme yapmış olmanız gerekmektedir. Görüşmelerinize online terapi ile devam edebileceğiniz konusunda doktor ve/veya psikoloğunuz onaylamadığında ısrarcı olmayınız.

Online terapi ile ilgili “Online Terapi Onaylama Formu” hakkında detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Onaylanması gereken ONAYLAMA FORMU

Online terapi, deneyimli bir psikoterapistin bir e-danışma olarak interaktif ses, video ve data iletişimi yolu ile rehberlik ve danışmanlık hizmeti alabileceğiniz bir yöntemdir. Online Terapi, doğru bir şekilde yapıldığında, güvenilir ve işbirlikçi bir ilişki yaratarak tedavi sürecinizde oluşabilecek kesintileri ortadan kaldırır.

Online Terapi seanslarında belirlenen süre içinde, e-danışan olarak konuşulacak konuları ve sürelerini belirleme, seçtiğiniz konulara katkı veya kesinti yapma hakkına sahipsiniz.

Online Terapi ile kendinize yardım etme, hayatınızı kolaylaştırma ve geliştirme çabalarınızda online terapi temelli hizmetler yüz yüze hizmet kadar bütünleyici olmayabilir.

Bunu hissettiğinizde yüz yüze terapiye zaman ayırmalısınız.

Terapistin Hak ve Sorumlulukları nelerdir?

Online terapi seansları gizlidir. Danışanın terapistle paylaştığı bilgi kesinlikle gizli kalacaktır. Tıpkı yüzyüze terapilerde olduğu gibi danışanın onayı olmadan veya yasalar bunu gerektirmedikçe 3.

şahıslara danışan hakkında bilgi verilmez.

Terapist, danışanın fiziksel olarak kendisine veya başkasına zarar verdiğinden veya verebileceğinden emin olduğu durumlarda yasalar gereği resmi otoritelere haber vermekle mükelleftir.

Terapist, başka bir terapötik hizmet formunun (örneğin yüzyüze görüşme) danışana daha yararlı olacağını düşünüyorsa online terapi seanslarını sonlandırabilir ve danışanın ihtiyaçlarını daha iyi karşılayacak bazı alternatif seçenekler sunabilir.

Danışanın Hak ve Sorumlulukları Nelerdir?

Danışan, online terapi seansı için gerekli bilgisayarı, telekomünikasyon araçlarını, internet hizmetini ve kendi bilgisayarında ki bilgi güvenliğini sağlamaktan, kendi tarafında online terapi seansının bozulmasına ve seansına müdahale edilmesine imkan vermeyecek bir ortam ayarlamaktan kendisi sorumludur.

Danışan gelecekteki bakım ve tedavi hakkı etkilenmeden herhangi bir zamanda herhangi bir sebepten ötürü online terapi onayını geri çekebilir.

Danışanın tıbbi bilgisinin gizliliğini koruyan kanunlar, online terapide de geçerlidir. Ancak terapist yasal zorunluluklar halinde danışanın tıbbi bilgisini ilgili makamlarla paylaşabilirler.

Danışan psikoterapistin online terapiye kattığı bilgi ve/veya görüşleri uygulama yükümlülüğünde değildir.

Online Terapi Riskleri Nelerdir?

Online terapi günümüz teknolojisine göre yardım almanın kolay bir yolu olarak görülebilir.Ancak potansiyel olarak tehli görünen sorunlar, yüz yüze profesyonel destek ile daha iyi bir şekilde sonuçlanabilir ve daha doğru yönetilebilir.

Online terapi hizmetinin yüz yüze görüşmenin yerini tutmayacağı ve farklı hizmetler olduğu konusunda Danışan bilgilendirilir. Danışan, psikoterapinin her formunda potansiyel riskler ve faydalar olduğunu, danışan ve terapistin tüm çabalarına rağmen durumun gelişme göstermeyebileceğini ve bazı hallerde durumun daha da kötüleşebileceğini bilmelidir.

Online Terapi acil hizmet değildir. Danışan online terapinin acil hizmet sağlamadığını bilmelidir.

Eğer danışan acil bir durum deneyimliyorsa (intihar düşünceleri varsa, kendine veya başka birine zarar vermeyi düşünüyorsa vb.

) 112 acil yardımı aramalı ve/veya en yakın hastanenin acil servisine başvurmalıdır ve/veya bir yakınından hastaneye ulaştırılması konusunda acil yardım talebinde bulunmalıdır.

Online terapi ile ilgili yukarda bahsedilen bilgileri okudum.

Verilen bütün bilgileri anladım ve online terapi seanslarına başlamayı, kullanım şartları ve sözleşmesini okudum ve onaylıyorum.

Sayfayı okuyup onay butonuna bastıktan sonra ise oturum giriş sayfasına yönlendirilirsiniz. Gir düğmesine tıklayarak oturuma katılabilirsiniz.

Oturuma katıldım ama görüntüm ve/veya sesim karşı tarafa ulaşmıyor?

Seansa katıldığınızda kamera ve mikrofonunuzu kullanabilmeniz için uzmanımız size istek gönderecektir. Bu istek gönderildiğinde (eğer halen izin vermediyseniz) ekranınızda aşağıdaki ekrana benzer bir izin istek ekranı belirebilir.

Bu ekranda yeşil renkli İzin ver (Allow) seçeneğini seçtikten sonra Kapat (Close) tuşuna basarak karşı tarafın kameranıza ve mikrofonunuza erişmesine izin vermeniz gerekmektedir. Sorun halen düzelmediyse “Ayar Sihirbazı” ekranından ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Gelen davet e-postasındaki linke tıkladım. Ancak seansa giriş yapamıyorum?

Online Terapi seansları yalnızca size gönderilen davet e-postada belirtilen gün ve saatte aktif hale gelir. Daha öncesinde giriş yapmanız mümkün değildir. Belirlenen gün ve saat geldiğinde linke tıklayarak yeniden ilgili sayfaya ulaşmanız gerekmektedir.

Önceki Başa Dön İletişim Yardım

Источник: https://pedamed.com.tr/tr/icerik/140/online-terapi

1) Online terapi nedir?

Online terapiprofesyonel ruh sağlığı hizmetlerinin internet üzerinden sunulmasıdır. Terapiye ulaşamayan ya da cesaret edemeyen bireylere anonim psikolojik destek sağlanabilir.

Uzaktan psikolojik destek farklı şekillerde sağlanmaktadır.

 • Acil yardım numaraları, köprülerde bulunan intihar önleme telefonları.
 • E-posta
 • Metin yazma programları
 • Video konferans veya online sohbet ortamları
 • Online grup terapisi ya da kendi kendine yardım grupları.
 • Çizim programları ile sanat terapisi

Sanal terapi odaları

Sanal terapi ortamlarında psikoterapi ofisleri kurulur. Bu sanal ofislerde bekleme odası, psikoterapi odası gibi normal bir terapi ofisinden beklenenler bulunur.

Sanal terapi sitelerine üye olan uzmanlar teknik tabandan yararlanarak e-terapi uygularlar. Programlar güvenli bir iletişim hedefiyle kurulur.

2) Online terapi kimler için uygundur?

Anonim kalma isteğiyle sanal terapi cazip gelebilir.

Daha esnek saat uygulamalarından faydalanmak isteyen danışanlar sanal terapiyi tercih edebilir. Ülkeler arası saat farkı bu konuda kolaylık sağlar.

İnternet kullanımına alışkın olan gençler online terapiye ilgi duyabilir.

Evden ayrılamayanlar için online terapi

 • Fiziksel kısıtlamaları olan, araç bulma sıkıntısı yaşayan bireyler için bir alternatif ve umut oluşturur web terapi.
 • E-terapi evde çocuklarını bırakacak kimsesi olmayan danışanlar için uygun olabilir.
 • Agorafobi (alan korkusu) olan hastalar için e-terapi önerilebilir. Kimi zaman psikoterapistler ev ziyaretleri uygulayarak psikoterapi sunarlar. Fakat bu tarz hizmetler çok yaygın değildir. Sanal terapi iletişimi daha kolaydır.
 • Fakat e-terapi ile en azından haftada bir kez olsun evden psikoterapi için ayrılabilecek olan hastanın, korktuğu nesneden kaçışı pekiştirilmiş olacaktır. Yüz yüze terapi uygulamalarında, hasta ve danışanı, ileri ki seanslara yalnız gelebilmeyi hedefleyerek bu konuda adımlar atabilirler. Örneğin, maruz kalma terapisi (exposure therapy) ile danışan kapıya kadar bir yakınıyla gelip devamında adımlarını yalnız atabilir. Giderek her hafta biraz daha otonom olması ve bu konuda güveninin artması sağlanabilir.

Uzakta yaşayanlar için e-terapi

Bireyin yakın çevresinde psikoterapist bulunmayabilir. Veya yaşadığı yerde mevcut durumda olan terapi hizmetleri ihtiyaçlarını karşılayamıyor olabilir.

Ayrıca, ikametlerinden taşınan danışanlar, terapistleriyle online terapi alarak devam edebilirler.

Göçmenler için ana dilde terapi

Online terapi ülkelerinden uzak yaşayan göçmenlere kendi dillerini konuşan psikoterapistlerden anadillerinde online terapi alma imkanı sunar.

Web terapi vasıtasıyla kendi ülkeleri ile bağları devam eder. Kimi danışanlar kendi ülkelerinde yaşayan terapistlerin daha iyi olduğunu düşünür.

3) E-terapi kimler için uygun değildir?

 • Kendisine zarar veren danışanlar
 • Halüsinasyon ve sanrılar görenler
 • İntihar etme düşünceleri olanlar
 • Online terapi alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar için uygun değildir.
  • Terapist danışanının alkolün etkisi altında olduğunu her zaman fark edemez.
  • Alkolün etkisinde danışanlar daha uzun ve bağlantısız yazma eğilimindedir.
  • Terapist danışanına madde etkisi altında olup olmadığı sorusunu yöneltmesi terapi ilişkisine zarar verebilir.

4) Online terapi ücretleri

Online terapi ücretleri kimi zaman normal terapi ücretlerinden daha uygun olmakla birlikte genellikle aynıdır.

Kimi zaman hastalar psikoterapinin daha uygun ücretlerde sunulduğu ülkelerdeki psikoterapistlerden online psikolojik destek alırlar.

Online psikolojik destek uygulamalarının bir çoğu e-klinikler tarafından yürütülür. Oluştulan web siteleri aracılığı ile önce ücret talep edilmekte ve daha sonra e-terapi hizmeti sunulmaktadır. Web terapi hizmeti sunan bireysel terapistler genellikle paypal kullanırlar.

Avrupada sigorta online psikolojik destek hizmetlerini karşılamaz. Sigorta şirketlerinin web-terapihizmetleri ile gerçekten terapi yapılıp yapılmadığını denetleneme şansları olmaz.

5) Web terapinin avantajları

 • Online terapi zamanda esneklik sağlar.
 •  Bazı danışanlar psikoterapi aldıklarının duyulmasını istemezler. Böyle kimseler için online terapi anonim bir alternatif oluşturur.
 • Taşınan danışanlar bireysel terapilerine web terapi olarak devam edebilirler.
 • E-terapi yoluyla yüz yüze konuşmaya çekinen danışanlar daha rahat bir şekilde utandıkları konuları açabilirler.
 • Sanal terapi ile uzakta yaşayan, agorafobi/alan korkusu olan ya da fiziksel problemleri olan insanlar psikolojik destek alabilirler.
 • Farklı ülkelerden daha hesaplı psikoterapi hizmeti elde edebilirler.
 • Ana dilinin konuşulmadığı bir ülkede yaşayanlar için cazip olabilir.
 • E-Posta yoluyla verilen cevaplarda, terapistin rahat bir ortamda düşünme şansı olur.
 • Göz teması kurmaktan kaçınan kültürlerde online terapi avantaj sağlar.
 • Online terapistler danışanlarının hayatında ki dramın geçtiği yerin hem çok yakınında hem de uzağında olmuş olurlar.

6) Web terapinin dezavantajları

 • Kişisel terapide sağlanabilen göz temasını, yüz yüze iletişimi sağlamak güçleşir.
 • Hasta ve psikoterapisti arasında büyük bir güvenin bina edilmiş olması gerekir. Yapılan konuşmaları taraflardan biri kayıt altına alabilir. Veya başkaları terapiyi fark ettirmeden gözlemleyebilir. Örn; terapist danışanıyla yalnız çalıştığını düşünür. Oysaki odanın bir köşesinde danışanın eşi veya başka yakınları bulunuyor olabilir. Bu şekilde birçok ebeveyn genç çocuklarının terapi sürecine müdahale edebilirler.
 • Kimliğini anonim tutan danışanla çalışmak psikoterapiste zor gelebilir. Ayrıca danışanların anonim kalması etik ve yasal açıdan problem yaratabilir.
 • Yeni başlayan sanal terapi hakkında henüz yapılmış çok fazla araştırma bulunmuyor. Etkinliğinin kanıtlandığını iddia etmek için henüz erken bir dönemdeyiz.
 • Özellikle yurt dışından alınan terapilerde, uzmanın aldığı psikoterapi eğitiminden emin olmak güçleşir. Zira bir ülkede lisansı olan terapist, diğer ülkede hizmet verebilir.
 • Yurt dışında yaşayan hastalara hizmet veren birçok terapist bu yolla vergi ödemekten kaçınır.
 • Yüz yüze psikoterapide yıllarca tecrübe edinmiş bir psikoterapist tecrübelerini sanal terapiye taşımakta güçlük çekebilir.
 • Yazılı iletişim kurmada terapistten farklı yeteneklerbeklenir.
 • Psikoterapinin devlet desteği aldığı ülkelerde dahi kontrolündeki zorluklardan dolayı online psikolojik destek hizmetlerini sigortalar karşılamazlar.
 • Her danışan internet üzerinden iletişim kurmak için gerekli olan teknik bilgiye sahip olmayabilir.
 • Yüz yüze terapide terapist danışanının seansı terk etmek istediğini gözlemleme fırsatı bulabilir. Oysaki sanal terapide rahatsızlık duyan bir danışan kolaylıkla oturumu kapatabilir.
 • Haftada bir kez olsun terapi bahanesiyle evden çıkan, grup terapilerine katılarak sosyalleşebilen danışan online terapi ile iyice eve kapanabilir.

Bilgilendirme

 • Yüz yüze terapide tedavi öncesi hastaya bilgilendirme yapılır ve ‘bilgilendirme belgesi’ imzalamaları istenir.
 • Online terapide bu gerekli bilgiler sunulup kutucukları tıklamaları istenebilir. Online psikolojik desteğin kapsamı belirlemelidir.

Anonim kalmak

 • E-Posta yazılması gereken durumlarda, kolaylıkla yayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle kimlik bilgileri gibi ayrıntıların e-posta içerisinde yazımından kaçınılmalıdır.
 • Web terapi sunan psikoterapist bilgisayarının güvenliğini gözden geçirmeli ve şifre bulundurmalıdır.

Acil durumlar

 • E-Terapi uygulamalarında gizliliğin korunması ve acil durumlarda bilgilendirme güç olabilir.
 • Kimi terapistler sadece makul uzaklıkta olan danışanla e-terapi uygulaması yaparlar. Böylece taraflar acil durumlarda yüz yüze görüşme talep edebilirler.

Terapistin lisansı

 • Web terapi ile uzmanların bazıları lisans aldıkları ülke dışında da hizmet sunarlar. Fakat etik kuralları ve yasal düzenlemeler ülkelere göre değişmektedir. Terapinin başında bu aydınlatılmalıdır.

8) Online terapi siteleri

Türkiye’de ve yurt dışında birçok online terapi sitesi kurulmuştur. Bunlardan başlıcaları şunlardır,

7 cups of tea

Talksspace

Breakthrough

9) Farklı terapi yöntemleriyle online terapi

Psikoterapistler eğitimleri farklı terapi yöntemlerinde alabilirler.

Bu psikoterapi yaklaşımları psikodinamik yaklaşım, bilişsel davranışçı terapi, hümanist yaklaşım ve sistemik aile terapisidir.

Online terapide psikoterapi yöntemlerinin uygulanışında görülebilecek olan farklılıklardan bazıları şunlardır;

Psikodinamik online terapi

 • Aktarım. Danışan ve terapist birbirini yakından göremediğinden hayallerinde farklı canlandırma, yansıtma yapabilirler. Bunların incelenmesi psikanalistler için önemlidir.
 • Psikoterapistini kısıtlı olarak görebilen -video yolu ile- veya sadece yazılı iletişim kuran danışanda psikoterapist hakkında fantezilerin oluşabileceği ortadadır. Danışan daha fazla aktarım yaşayabilir.
 • Geri bildirim. Psikodinamik yaklaşımda danışanla ilgili analizler yapmak ve geri bildirim vermek ön plandadır. Online terapi yapan psikoterapist danışanının henüz hazır olmadığı yorumu yapmaya yönlendirebilir.
 • Dil sürçmeleri/yanlış yazımlar. Yazılı olarak yapılan online terapide yazım yanlışları açıkça ortaya çıkar. Freud’un önemini vurguladığı dil sürçmeleri/yanlış yazımlar bilinç dışı hakkında fikir sahibi yapabilir.
 • Yansıtma. Psikanalist danışanın bilgisayara olan yansıtmalarını da önemli görür. Örneğin; danışan, bağlantı kopmasını hayal kırıklığına uğratılma, görmezden gelinme veya reddedilme olarak algılayabilir.
 • Yüz yüze çalışan terapistlerin belli çalışma saatleri ve ortamları olduğundan sınırları belirlidir. Online terapide ise terapist e-posta ve online görüşme yoluyla her an ulaşılabilir olur. Sürekli ulaşılabilir olma hissi psikoterapistte negatif duyguların oluşmasına neden olabilir. Bu danışana yansıyabilir.
 • Yazarak terapi. Psikanalistler danışan yazdıklarını vazgeçip göndermese bile bunun terepâtik etkisi olduğunu düşünürler. Zira henüz başka bir insanla bunu paylaşmaya hazır olmasalar bile içlerindekini ifade etmişlerdir.

Bilişsel davranışçı online terapi

 • Bilişsel davranışçı terapi teknikleri online terapiye daha uygun görülmüştür.
 • Özellikle Amerika’da bilişsel davranışçı terapi online olarak uzun yıllardır uygulanmaktadır. Bu konuda yetersizde olsa bilimsel çalışmalar yapılmıştır.
 • İnternet yolu ile kolaylıkla terapi ödevleri verilebilir.
 • Birlikte kullanılabilecek olan bibliyoterapi, psikoeğitim ve çözüm odaklı terapi uygulamalarıyla birleştirilebilir.

Hümanist e-terapi

 • Hümanist yaklaşımlarda danışanın kendini gerçekleştirebilmesi için gerekli olan değerler vurgulanır. Bunlar koşulsuz kabullenme, terapistin tutarlı olması ve empati göstermesidir. Bunlar bir aradayken beden dili, jestler veya ses tonuyla ifade edilebilir. Örneğin; terapist danışanına doğru eğilerek, ona yaklaşarak, gülerek dikkatli dinlediğini belirtebilir. Online terapide ise sözlere ağırlık verilir.
 • Online terapide yüz yüze terapiden çok daha erken travmatik olaylar su yüzüne çıkar. Danışan bu meselelerini ortaya koymadan önce psikoterapistle danışanı arasında güven ilişkisi tam olarak oluşmamış olabilir. Danışan kendini psikoterapisti tarafından kabullenilmiş henüz hissetmeyebilir.

Online terapi hakkında kaynaklar

Anthony, K., & Nagel, D. M. (2010). Therapy Online: A Practical Guide [Online Terapi Pratik Rehber]. Los Angeles, CA: SAGE Yayınları.

Источник: http://tuba-aydin.com/online-terapi/

Online Psikolog ve Terapi Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey – APPVICE

Online Terapi Nedir?

Online terapi, günümüzde internetin getirdiği avantajlar sayesinde web sitesi veya uygulamalar üzerinden bir tıkla, herhangi bir psikoloğa her yerden, anında ve daha uygun ücretler ile erişmenizi sağlayan bir uygulamadır.

  Artık online psikoterapi hizmeti almak terapi merkezine gitmeden ya da evinizden çıkıp psikolog ofisine uğramadan mümkün kılınmaktadır.

Terapi desteğine ihtiyaç duyuyorsanız ve Internet kullanma alışkanlığına sahipseniz online terapi seçeneği tam size uygun bir çözüm olacaktır.

Ancak, bu tür site veya uygulamalara kaydolup terapi almaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır.

Psikologlar, telekomünikasyon cihazları üzerinden gerçekleştirilen terapilere “telepsikiyatri” veya “online terapi” adını vermektedir. Web sitesi, telefon veya mobil uygulamalar üzerinden aldığınız bu yardımların tümü telepsikiyatri servisi başlığı altında incelenmektedir.

Teknoloji, psikoterapi uygulamasının değişimine ve gelişimine katkı sağlamaktadır. Araştırmacılar, telepsikoloji ve tele-sağlık uygulamalarının yüz yüze terapilere kıyasla ne kadar etkili olduğu konusunu büyük bir ilgiyle incelemektedir. Ancak, çoğu yeni teknoloji gibi bu konuda da bilinmeyen birçok nokta bulunmaktadır.

Bu yazımızda online terapiye başlamadan önce dikkate almanız gereken unsuları sizin için inceleyeceğiz.

Online Terapinin Avantajları

Online terapinin, geleneksel metotlara göre vadettiği birçok avantaj bulunmaktadır

Oldukça pratiktir.

Çalışma saatleri içinde, işyerinizde terapi alabilir ve trafik gibi vakit kaybına yol açan durumlardan kurtulabilirsiniz. Müsait olduğunuz anlarda terapistinizi arayarak veya kaydolduğunuz internet sitesine giriş yaparak terapiye başlayabilirsiniz.

Geleneksel terapi yöntemlerine göre daha ucuz olabilir.

Bazı uygulamalar haftalık veya aylık ücret karşılığında sınırsız kullanım sunmaktadır. Sağlık sigortanız psikoterapiyi karşılamıyorsa online terapi sizin için çok daha mantıklı olabilir. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde bu konuyu daha detaylı şekilde açıklayacağız.

Birçok birey online terapide kendini daha rahat hissetmektedir.

Online terapi özellikle genç yetişkinler ve teknolojiye alışık bireyler için çok daha rahat bir seçenektir. Günümüzde toplumun çoğunluğu iletişim için e-posta, web semineri ve metin mesajlarını kullanmaktadır. Online terapi, geleneksel metotlara göre kişisel bilgilerinizi daha rahat şekilde paylaşmanızı sağlamaktadır.

Kliniğe erişimi olmayan bireylerin yardım almasını sağlamaktadır.

Çoğu kırsal yerleşim bölgesinde psikoloji alanında yardım sağlayan klinikler bulunmamaktadır. Kronik hastalığı veya engeli olan bazı bireylerin uzun süreli yolculuğa çıkması veya evlerini terk etmesi zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda online terapi tek seçenek olabilmektedir.

Online Terapi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzmanlar, potansiyel faydalarına rağmen online terapinin herkes için en iyi seçenek olmayabileceğine dikkat çekmektedir. Online terapiye başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç unsur bulunmaktadır:

Online terapinin sizin için doğru tedavi yöntemi olduğuna emin misiniz?

Henüz online terapinin herkes için etkili olduğuna dair bir kanıt bulunmamaktadır. Online terapiyle alakalı bazı reklamlar yanıltıcı veya tamamıyla yanlış olabilir. Örneğin, reklam veren internet sitesi veya uygulamanın bünyesinde çalışan kişiler bu tür tedaviler konusunda lisanslı veya nitelikli olmayabilir.

Görüştüğünüz terapistin lisansı var mı?

Psikoloji konusunda eğitim görmemiş kişiler kendilerini terapist olarak tanıtabileceği için tedavi aldığınız uzmanın lisansının bulunması büyük önem taşımaktadır. Bu sorun oldukça yaygındır ve psikoloji alanında eğitim görmüş bir uzman bulmak zor olabilir.

Tüm psikolog ve profesyonel sağlık uzmanları devlet tarafından onaylanmış olmalıdır. Kanunlar, yeterli eğitimi almış ve diploma almaya hak kazanmış kişilerin sağlık alanında çalışmasını sağlayarak sizi korumaktadır.

Bu sayede, tedavinizle ilgili sorunlarınız olduğunda şikayette bulunabilirsiniz.

Online terapi hizmetlerine kaydolmadan önce kimden tedavi alacağınızı, tedavi alacağınız kişinin diplomaya sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Kullandığınız site veya uygulama güvenli mi?Verdiğiniz bilgiler gizli kalacak mı?

Psikoterapinin ruhsal problemlerin tedavisinde işe yaramasının bir sebebi de psikologların hastalarına kişisel anı, düşünce veya duygularını paylaşacakları güvenli bir alan yaratmasıdır. Terapi esnasında paylaştığınız bilgiler birkaç özel durum haricinde gizli kalmaktadır. Kullandığınız site veya uygulamanın hasta mahremiyetine sadık kaldığından emin olmalısınız.

Terapi için nasıl ödeme yapacaksınız?

Çoğu sağlık sigortası kliniklerde verilen ruhsal sağlık ve madde bağımlılığı tedavisini kapsamaktadır. Muayenehanede yapılan terapilerin büyük bir kısmı sigortanız tarafından karşılanmaktadır.

Psikologlar genellikle sigorta şirketinize geri ödeme yapmaları için gönderebileceğiniz bir fatura verecektir. Ancak, online terapi çoğu sigorta poliçesi tarafından karşılanmamaktadır. Bu konuda sağlık sigortası sağlayıcınızla görüşmeniz yararınıza olacaktır.

Aksi takdirde tüm maliyeti cebinizden ödemek zorunda kalabilirsiniz.  

Gitgide daha fazla psikolog ve hasta online terapinin sunduğu avantajları incelemektedir. Araştırmalar, teknolojik araçların yüz yüze terapiyle birlikte kullanıldığında hastalara yardımcı olabileceğini göstermektedir. Birçok psikolog ve hasta, iletişime geçmek veya hatırlatmada bulunmak için kısa mesajlardan yararlanmaktadır.

Bazı uygulamalar, ruh hâlinizi ve düşüncelerinizi kayıt altında tutmanıza yardımcı olmaktadır. Online seanslar ve görüntülü sohbetler, hastanın şehir dışında olduğu durumlarda tedavinin sekteye uğramasını engellemektedir.

Ancak, şu anki araştırmalara göre teknolojiye bağlı bu tür yöntemler yüz yüze yapılan terapilere takviye olarak kullanılmalıdır.

Depresyon

Yüz yüze terapi ve online terapinin depresyon üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Online terapinin içeriği internet üzerinden bilişsel davranışçı terapi ve metin mesajlarından oluşmaktadır.

Anksiyete ve stres

Metin mesajı tabanlı bilişsel davranışçı terapinin verimliliği araştırılmıştır. Araştırmanın sonuçlarını buradan görebilirsiniz.

Panik Bozukluğu

Yüz yüze terapi ve bilişsel yeniden yapılandırma ve maruz bırakma terapisinden meydana gelen online bilişsel davranışçı terapinin panik bozukluğu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada görev alan terapistler metin tabanlı geribildirim vermiş ve online danışmanlık hizmetinde bulunmuştur. Sonuçlar için araştırmayı okuyunuz.

Şizofreni

Şizofreni semptomlarını azaltmak ve hastaların kullanılan şizofreni ilaçlarına daha iyi uyum sağlaması amacıyla metin mesajı üzerinden terapi yapılmıştır.

Mobil Tabanlı Şizofreni Teşhisi ve Tedavisi: Metin mesajı üzerinden şizofreni tedavisinin ilaç uyumu, sosyalleşme ve işitsel halüsinasyonlar üzerindeki etkileri.

Şizofreni bozukluğu olan kişilerde telefon veya mesajlaşmayla tedavi tekniklerinin karşılaştırması.

Diyabet

Metin mesajı yoluyla diyabet hastalarında bakım yönetimi verimliliği değerlendirilmiştir. Hemşireler, diyabet tedavisinin doğru uygulanması ve ilaçların düzenli şekilde alınmasını teşvik etmek için metin mesajından yararlanmıştır.

Tip-2 diyabet hastası bireylerin tedavisinde altı ay boyunca kısa mesaj servisi kullanımının etkileri.

Kilo kaybı

Kilo kaybına teşvikte e-posta tabanlı terapinin etkinliği değerlendirilmiştir. E-postalar sadece cep telefonu aracılığıyla gönderilmiştir. Sonuçlar için çalışmaya bakınız.

Cep telefonu üzerinden e-posta işlevi kullanılarak hazırlanan bir sağlık g programının etkileri.

Sigarayı bırakma

Aşağıda verilen iki makalede metin mesajı tabanlı terapinin sigarayı kullanımını azaltmadaki etkileri incelenmiştir.

Metin mesajının sigarayı bırakma üzerindeki etkileri.

Metin mesajı aracılığıyla sigarayı bırakma üzerine tek kör çalışma.

Antiretroviral ilaç uyumu

Kenya’nın kırsal kesimlerinde yaşayan HIV / AIDS hastalarında ilaç uyumunu sağlamak için metin mesajı kullanılmıştır. Sonuçlar için çalışmaya bakınız.

Teknoloji bakımından sınırla alanlarda antiretroviral tedavinin etkinliğini artırmak amaçlı metin mesajı kullanımı.

KAYNAKÇA

 • Andersson, G., & Cuijpers, P. (2009). Internet-based and other computerized psychological treatments for adult depression: A meta-analysis. Cognitive Behaviour Therapy, 38(4), 196-205. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20183695
 • Barak, Azy, et al. (2008). A comprehensive review and a meta-analysis of the effectiveness of internet-based psychotherapeutic interventions. Journal of Technology in Human Services, 26.2-4: 109-160. http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/15228830802094429#.VI8vaCvF_hs
 • Nagel, D. (2011). The future of online therapy. Psychotherapy Networker Symposium, Washington, D.C. http://dx.doi.org/10.1037/e561872012-001
 • Neimark, G. Patients and text messaging: A boundary issue. (2009). The American Journal of Psychiatry. 166(11), 1298-1299. http://dx.doi.org/10.1176/appi.ajp.2009.09071012
 • Wantland, D. J., Portillo, C. J., Holzemer, W. L., Slaughter, R., & McGhee, E. M. (2004). The effectiveness of Web-based vs. non-Web-based interventions: a meta-analysis of behavioral change outcomes. Journal of Medical Internet Research, 6(4). http://www.jmir.org/2004/4/e40/

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

Hiç oy kullanılmamış

Источник: https://getappvice.com/tr/online-terapi-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Online Terapi Nedir ? Online Psikolog Kimdir | Evimdeki Psikolog | Blog

Online Terapi Nedir?

Psikolojik destek; en genel tanımıyla yaşamlarında zor bir dönemden geçen, mental sağlık sorunları olan ya da çeşitli psikolojik problemler nedeniyle desteğe ihtiyaç duyan kişilere bu alanda özel eğitim almış uzman psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından sunulan destek hizmetleridir.

Teknoloji dünyasında yaşanan hızlı dönüşümle birlikte online psikolog, online psikolojik destek gibi kavramları da sıkça duyar olduk. Çeşitli mecralarda online terapi, e-terapi, teleterapi gibi isimlerle de adlandırılan online psikolojik destek hizmetleri; ruh sağlığı alanında çalışan uzmanların danışanlarıyla internet, telefon, mail, mesajlaşma servisleri gibi telekominikasyon araçları aracılığıyla iletişim kurmalarına ve psikolojik destek seansları gerçekleştirmelerine olanak sağlıyor. Lisans eğitimini üniversitelerin psikoloji bölümlerinde tamamlamış, psikolojik destek hizmetlerini bu tür mecralar aracılığıyla gerçekleştiren uzmanlara da online psikolog deniyor.

Günümüzde mental sağlık alanında yapılan birçok araştırma psikolojik desteğin yaşamda karşılaştığımız zorluklarla başa çıkabilmenin en iyi yollarından biri olduğunu kanıtlamıştır.

Hepimiz zaman zaman yaşamın karşımıza çıkarttığı, istenmeyen olay ya da durumlarla başa çıkmakta zorlandığımızı hissederiz.

Bu tür zamanlarda bir ruh sağlığı uzmanından psikolojik destek almak, yalnızca yüzeysel olarak değil altta yatan, kendi başımıza çözümleyemediğimiz sorunları da çözebilmemize yardımcı olarak bu zorlu zamanlarla başa çıkabilmenin en doğal ve ilaçsız yoludur.

Online Terapinin Kısa Tarihi 

Her ne kadar günümüzde bu alanda çalışan uzmanlar tarafından bile fazla bilinmese de psikologların, psikiyatristlerin ve mental sağlık alanında çalışan uzmanların hastalarına uzaktan destek verme uygulamalarının ilk ortaya çıkışı 1900’lü yılların başına kadar uzanıyor.

Örneğin, modern psikiyatrinin kurucularından kabul edilen Freud ve meslektaşlarının hastalarıyla iletişimi sürdürebilmek için sıklıkla o dönemin iletişim yöntemi olan mektupları kullandıkları modern psikiyatri tarihinin dikkat geçen gerçeklerinden biridir.

Dönemin koşulları gereği alıcılarına ulaşması günler hatta haftalar süren mektup iletişiminin “terapi” olarak kabul edilebilmesi tartışılır olsa da altta yatan ana ihtiyaç son derece açık; hastaların psikolojik desteğe, yönlendirmeye, geri bildirime ihtiyaçları vardı ve gerektiğinde bu destek posta servisiyle bile sağlanabiliyordu.

Telefonun icadını takip eden sürede ses ileti servislerinin artmasıyla uzaktan terapi uygulamalarında da yeni bir döneme girildi. Telefonun psikolojik müdehaleler için kullanılması 1900’lü yılların başlarına kadar uzansa da telefon ile psikolojik destek verilebilmesine olanak sağlayan servislerin popüler hale gelmesi yirminci yüzyılın ikinci yarısına tekabül ediyor. 2 Kasım 1953 tarihinde İngiltere’de intihara meyilli kişiler için kurulan “999” hattına gelen ilk telefon ile ünlü yardım kuruluşu “Samaritans” ın hizmetleri de resmi olarak başlamış kabul edilmektedir. 1950’li yıllardan itibaren telefon yardım hatlarının kullanımının artması günümüzde “tele-psikoterapi” olarak adlandırılan, psikoterapi hizmetlerinin profesyonel olarak telefon yoluyla gerçekleşmesine de altyapı sağlamıştır.İngiliz Ulusal Psikoterapi ve Danışmanlık derneği (BACP) 1994 yılından beri telefon ile psikoterapi yetkinliğini ulusal mesleki yeterlilik sürecinin bir parçası olarak kabul etmektedir.

“Ezra amcaya sor”

İnternetin psikoterapi uygulamalarında kullanılması 1972 yılına, yani internetin bulunuş tarihine kadar uzanır.

İnternetin ne kadar büyük bir potansiyele sahip olduğunu halka anlatmak için yapılan ilk tanıtımlardan biri 1972 yılının Ekim ayında gerçekleşen Uluslararası Bilgisayar İletişimi Konferansında Stanford ve UCLA’deki bilgisayarlar arasında simüle edilen bir psikoterapi seansıydı.

1979 yılında internetin halkın kullanımına açılmasıyla online kendi kendine yardım grupları da hızla popülerleşmeye başlamıştı.

Online terapi uygulamalarının öncüsü olarak kabul edilen bu online kendi kendine yardım gruplarına psikologların ve psikoterapistlerin de giderek artan ilgisiyle psikoloji alanındaki dijital dönüşüm de hız kazandı.

Bilinen ilk online psikolojik danışmanlık hizmetlerinden biri Eylül 1986’da Cornell Üniversitesi psikoloji bölümü tarafından, öğrencilerine ücretsiz destek sunmak için geliştirilen “Ezra Amcaya Sor” servisidir ve bugün bile çalışmaya devam etmektedir. 1990’lı yıllarda mental sağlık alanında çalışan dönemin öncü psikolog ve psikiyatristlerinin de internet aracılığıyla depresyon, stres, kaygı bozuklukları, cinsel problemler gibi konularda kendilerine soru yönelten kişilere danışmanlık vermeye başlamalarıyla internet psikoterapistlere ulaşılabilen yaygın bir mecra haline gelmişti bile.

İnternet ve Terapi

1990’lı yıllarda teknoloji dünyasında yaşanan inovasyonlarla birlikte psikologlar ve psikolojik danışmanlar online terapiyi mevcut klinik uygulamalarının bir uzantısı olarak kabul etmeye başladı.

1990’ların ortasında Amerika ve Avrupa’da özel ve kamuya açık birçok psikoloji kliniği video ve telekonferans yoluyla psikolojik destek hizmeti vermeye başlamıştı.

2000’li yıllarda 200’ün üzerinde olan online psikolojik destek ve terapi servisleri yani e-kliniklerin sayısı internet teknolojilerinin her geçen gün gelişmesiyle günümüzde binler hatta on binlerle ifade edilebilmektedir.

Online terapi servislerine artan ilgi 1997 yılında mental sağlık alanında yaygınlaşan online iletişim, bilgi ve teknolojilerinin tanıtımını gerçekleştirmek ve profesyonel bir çerçeve oluşturabilmek amacıyla oluşan, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Uluslararası Online Mental Sağlık Birliği’nin kurulmasına yol açmıştır.

Online Psikolojik Destek İşe Yarar Mı?

Son dönemde yapılan birçok araştırma online psikologlar tarafından sunulan online psikolojik destek hizmetlerinin özellikle anksiyete (kaygı) bozuklukları, stres, bağımlılık, fobiler, ilişki problemleri, özgüven problemleri, depresyon gibi psikolojik sorunlarda yüz yüze gerçekleşen psikolojik destek görüşmeleri kadar, hatta belirli durumlarda geleneksel psikolojik destek yöntemlerinden daha etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

Online psikolojik destek yöntemlerinin etkililiği konusunda son yıllarda global arenada gerçekleştirilen birkaç araştırmayı aşağıda görebilirsiniz:

 • 2013 yılında Wagner, Horn ve Maercker tarafından gerçekleştirilen araştırma depresyon tedavisinde online psikolojik destek yöntemlerinin geleneksel yöntemler kadar etkili  olduğunu, 3 aylık zaman periyodunda depresif semptomların gerilemesinde yüz yüze gerçekleşen terapi seanslarından daha etkili olduğu belirtiliyor.
 • American Journal of Psychiatry dergisinde 2007 yılında yayımlanan bir araştırma internet üzerinden gerçekleşen bilişsel davranışçı terapi uygulamalarının travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor.
 • Zürih Üniversitesinde 2013 yılında gerçekleştirilen ve Science Daily dergisinde yayımlanan farklı bir araştırma depresyon tedavisinde online terapi yöntemlerinin konvansiyonel terapilerden az bir farkla daha etkili sonuçlar verdiğini gösteriyor.
 • Johns Hopkins Üniversitesi tarafından 100.000’e yakın eski asker ile gerçekleştirilen ve 4 yıl süren bir araştırma online psikolojik desteğin hastane masrafların %25’e varan oranda düşüş sağladığını gösteriyor.
 • Science Direct dergisinde 2009 yılında yayımlanan bir araştırma internet üzerinden verilen bilişsel davranışçı terapi uygulamalarının bulimia tedavisinde etkili olduğunu gösteriyor.
 • World Journal of Psychiatry dergisinde 2015 yılında yayımlanan bir araştırma video görüşme yoluyla psikolojik destek alan kişilerin bu deneyimden “yüksek oranda tatmin oldukları” belirtiliyor.

Online terapi herkes için ulaşılabilirdir!

Geleneksel yöntemlerin aksine online psikolojik desteğe dilediğiniz zaman ve yerden ulaşabilirsiniz.

Özellikle şehir merkezine uzak bölgelerde yaşayan, fiziksel engeli olan ya da çeşitli nedenlerle evden ayrılmaları mümkün olmayan kişiler için online psikolojik destek son derece ulaşılabilir ve kolay bir çözüm sunar.

Günümüzde kullanımı kolay online terapi platformları sayesinde teknik bilgiye gerek kalmadan, rahatlıkla ihtiyaç duyduğunuz desteğe ulaşabilirsiniz.

Araştırmalar özellikle internet iletişimine alışkın olan çocuklar ve gençler için online terapi servislerinin etkililiğini gözler önüne seriyor.

Online terapi herkes için rahat ve hızlıdır!

Online terapinin günümüzde bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden biri de rahat ve hızlı olmasıdır. Kendinizi kötü hissettiğinizde ve konuşacak birine ihtiyaç duyduğunuzda psikoloğunuzla bir sonraki randevunuza kadar günler hatta haftalar beklemenize gerek olmaz.

Birçok kişi için evlerinin ya da ofislerinin rahatlığında, alışık oldukları ortamda uzmanlarıyla iletişime geçebiliyor olmak psikoterapi seanslarının önündeki en büyük bariyerlerden birini de ortadan kaldırır; kendinizi güvende hissettiğiniz yerde, sıra beklemeden, birilerinin sizi görüp görmediğini düşünmeden psikoloğunuzla görüşebilirsiniz.


Uygun fiyatlarla psikolojik destek alınabilir!

Psikolojik desteğin bir lüks olarak kabul edilmesinin başlıca nedenlerinden biri de özellikle büyük şehirlerde seans ücretlerinin pahalı oluşudur. Geleneksel terapi yöntemlerinin aksine online terapi servisleriyle ihtiyacınız olan desteğe uygun fiyatlarla ulaşabilirsiniz. Randevunuza son anda katılamayacak olsanız bile ödemeniz yanmaz, hakkınız bir sonraki randevunuz için saklı kalır!


Online terapiyle çevre baskısını düşünmenize gerek yok!

Online terapi kültürel baskılar nedeniyle psikolojik destek alamayan, bir psikolog ile görüştüğünü ailesinin ya da çevresinin bilmesinden çekinen kişiler için de etkili bir çözüm sunar. Bekleme odalarında görülme ya da bir kliniğe gideceğiniz sırada tanıdık biriyle karşılaşma endişesi olmadan, kendinizi güvende hissettiğiniz ortamda uzmanınızla görüşebilirsiniz.


Online terapide isminizi vermek zorunda değilsiniz!

Geleneksel yöntemlerin aksine online terapide isminizi vermeden, anonim olarak uzmanınızla görüşebilirsiniz. Özellikle yaşamlarında travmatik deneyimler yaşamış birçok kişi için anonim kalmak yargılanma endişesi olmadan, çok daha dürüst ve açık bir iletişim kurabilmelerine, kendilerini çekinmeden ifade edebilmelerine olanak sağlar.


Online terapi güvenlidir!

Özellikle ülkemizde en büyük problemlerden biri de üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık bölümlerinden mezun olmadıkları halde sahte diplomayla ya da hiç diploması olmadan psikolojik destek hizmeti veren ve bu yolla birçok kişinin mağdur olmasına neden olan sahte uzmanlardır. Evimdekipsikolog.

com gibi online psikolojik destek servisleri aracılığıyla hizmet veren tüm uzmanlar diploma, mesleki deneyimleri, aldıkları ilgili eğitimler, mesleki yeterliliklerine ait tüm belgeleri platform kuralları gereği ibraz etmek zorundadırlar.

Geleneksel görüşmelerde uzmanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken birçok konu için güvenli online terapi servisleri sayesinde endişelenmenize gerek kalmaz.

Online Terapi Size Göre mi? 

 • Bulunduğunuz bölgede ihtiyaç duyduğunuz psikolojik desteği sağlayacak uzman bulmakta zorlanıyor musunuz?
 • Evden çıkmanızı engelleyen fiziksel bir engeliniz ya da kronik bir rahatsızlığınız mı var?
 • Yoğun iş programınız ya da bırakmanızın mümkün olmadığı sorumluluklarınız nedeniyle yüz yüze görüşmelere katılacak zaman bulamıyor musunuz?
 • Yaşadığınız duygusal değişimleri video görüşme, telefon ya da mesaj aracılığıyla konuşurken kendinizi daha rahat ve güvende mi hissediyorsunuz?
 • Başka biriyle yüz yüze konuşmanızı engelleyen sosyal fobi, agorafobi ya da farklı bir anksiyete bozukluğu mu yaşıyorsunuz?
 • Psikoloğunuzla görüşmeye giderken çevrenizin ya da tanıdıklarınızın sizi göreceğinden endişe mi ediyorsunuz?
 • Bekleme odalarında zaman geçirmekten bıktınız mı?
 • İhtiyaçlarınıza en uygun uzmanlık alanlarına sahip kişileri bulmaya çalışmaktan yoruldunuz mu?
 • Dilediğiniz anda kolayca psikoloğunuzla görüşmek hatta gerekirse kolayca uzmanınızı değiştirebilmek mi istiyorsunuz?
 • Son anda bir işiniz çıksa bile randevu tarihinizi kolayca değiştirebilmek mi istiyorsunuz?
 • Katılamadığınız randevular için bile ücret ödemekten yoruldunuz mu?
 • Dilediğinizde zaten var olan bakiyenizi kullanarak kolayca randevunuzu güncelleyebilmek ister misiniz?

Источник: https://www.evimdekipsikolog.com/blog/online-terapi-nedir-online-psikolog-kimdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть