Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Dış Kulak İltihabı Nedenleri ve Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
Memorial Ataşehir Hastanesi

Dış kulak iltihaplanmaları, deniz ve havuz aktivitelerinin yoğunlukta olduğu yaz aylarında, sıklıkla dış kulak yoluyla temas eden havuz ya da deniz suyu içerisinde bulunan bakteriler nedeniyle artış göstermektedir. Özellikle havaların sıcak ve rutubetin fazla olduğu bölgelerde daha sık rastlanılan dış kulak iltihapları,bakteri ve virüslerin yanı sıra; mantarlar nedeniyle de oluşabilmekte ve hastada şiddetli ağrı, dış kulak yolu daralmasına bağlı olarak işitmede azalma, kulak akıntısı ve bazen de ateş ile kendini gösterebilmektedir. Erken dönemde tedavi edilmeyen dış kulak yolu iltihabı ise enfeksiyonun vücudun diğer bölgelerine yayılmasına yol açabilir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü uzmanları dış kulak yolu iltihabı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Dış Kulak İltihabı Nedir?

Dış kulak yolu enfeksiyonu özellikle havuz ve denizden ya da kirli sulardan geçen “Psödomanas aeruginosa” ve benzeri bazı bakteriler, bazen de mantarlardır.

Dış kulak enfeksiyonu kişilerde şiddetli kulak ağrısı, kulakta akıntı ve işitme azlığı, kaşıntı ve ileri durumlarda kulakta şişme ve kızarıklığa neden olur. Hasta bazen kulak ağrısından yemek bile yiyemez duruma gelir.

Böyle bir durumda kulağı sudan ve nemden korumak gerekeceğinden, yaz tatiline veda etmek gerekebilir.

Dış Kulak İltihabı Risk Faktörleri

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının oluşumunda, kişinin daha önce kulak sorunu yaşaması ve kulağına temas eden suyun kirli ve mikroplu olması da seviyesinin yüksek olması önemli faktörlerdir.

Bu nedenle dış kulak iltihabı riski yüksek olan hastalar, daha önce dış kulak yolu problemleri yaşamış kişilerdir. Dış kulak iltihabı geçirmiş olan kişilerin, duş aldıkları sırada, denizde ya da havuzda kulaklarının suyla direkt temasını önlemeleri gerekir.

Geçmişte kulakla ilgili bir sorunu olmayan kişilerin ise deniz ya da havuza girerken bu önlemleri alması şart değildir. 

 • Kontrol dışı kronik şeker hastalığı olanlar
 • Organ nakli geçiren hastalar
 • Kemoterapi veya radyoterapi alanlar
 • Kronik hastalıkları ve beslenme bozuklukları olanlar
 • AIDS hastaları

Özellikle bu gruptaki kişiler dış kulak iltihabına karşı çok dikkatli olmalıdır. 

Dış Kulak İltihabının Nedenleri

Dış kulak yolu, sıcak ve nemli bir alandır. Bu durum da bakteri ve mantarların üremesini ve kolayca hastalık oluşmasına yol açabilmektedir.

Genellikle yaz aylarında görülmekle birlikte yılın her mevsiminde görülebilen dış kulak yolu iltihabı, dış kulak yolunu döşeyen derinin ve kulak zarı dış yüzeyinin iltihabıdır. Orta kulak iltihabından farklıdır.

Dış kulak yolu iltihabı diğer bir adıyla eksternal otit; enfeksiyon, alerjik veya dermatolojik nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Ancak dış kulak yolu iltihaplarının en sık nedeni mantar veya bakteriyel enfeksiyonlardır.

Dış kulak iltihabına en çok neden olan mantar “Aspergillus niger”dir. Şiddetli kaşıntı, işitme azlığı ve ağrı ön plandadır. Muayenede, dış kulak yolunda beyaz renkli mantar hifleri veya siyah kremsi materyal izlenebilir.

Tedavisinde kulağın su ve nemden korunması ve Kulak, Burun, Boğaz uzmanınca yapılacak temizlik sonrası çeşitli ilaçlarla pansuman ve mantar ilaçlarının kullanılmasıdır. Mantar enfeksiyonunda da sık sık pansumanların tekrarı gerekir. Aksi takdirde uzun süreli ve kronik vakalara yol açılmış olur.

Kulak kanalının sık sık kulak çöpü ile temizlenmesi, yabancı bir cismi kulağa kaşınma temizleme amacıyla sokmak koruyucu tabakayı ortadan kaldırabilir ve bu bölgedeki cilde hasar vererek daha kolay enfeksiyon geçirilmesine yol açabilmektedir.

Yine sık aralıklarla duş alarak ya da havuzda yüzme sonucunda kulak yoluna fazla miktarda su girmesiyle kulak yolunun hemen girişindeki ter ve yağ bezlerinden salgılanan ve kulak kiri olarak bilinen koruyucu mumun yok edilmesine yol açabilir. Bu mumun yok edilmesi de, bakterilerin ve mantarların üremesini kolaylaşmaktadır.

Tüm bu nedenlerin dışında;

 • Kirli sularda yüzmek,
 • Kulağı kaşımak ve karıştırmak,
 • Kulak içinde yabancı cisim olması,
 • Alerji,
 • Kulağın yıkanması da dış kulak yolunda iltihaba sebep olabilir.

Dış Kulak İltihabının Belirtileri

Dış kulak yolu iltihabı belirtileri kaşıntı, zonklayıcı tarzda ağrı, tıkanma, akıntı şeklindedir. Bu belirtilere kimi zaman ateş de eşlik edebilmektedir. Kulak ağrısı boyun ve göz çevresine yayılabilir. Çiğneme gibi kulağın hareket ettiği hareketler ve kulak yolunun hemen önündeki kıkırdak çıkıntıya bastırmak ağrının artmasına yol açabilir.

 • Dış kulakta kaşıntının yanı sıra sarı, sarı-yeşil renkli ve kötü kokulu akıntı, iltihaplı veya kötü kokulu ağrı, tıkanıklık gibi semptomlar görülebilir,
 • Kulak ve kulak yolunda kızarıklık ve şişlik olabilir.
 • Kulak derisi pullu ve döküntülü görülebilir.
 • Dış kulak yoluna dokunmak veya hareket ettirmek ağrıyı arttırır.

Bu tür belirtilerin görülmesi ile birlikte vakit kaybedilmeden doktora başvurmak gerekir.

Kulak Pamuğu Dış Kulak İltihabı Yapar Mı?

Dış kulak yolunda biriken ve dışarıya atılamayan kulak kiri de, rutubetli ortamla birleştiğinde dış kulak  iltihabına yol açabilir.

Öte yandan, bu tür kulak kirlerini temizlemek için yaygın olarak kullanılan kulak pamukları hem kir birikimini arttırarak hem de kulak yolunu tahriş ederek, enfeksiyonlara zemin hazırlar.

Tahriş edilen bölgeye mikroplar kolaylıkla yerleştiğinden, temizlik için kulak pamukları önerilmemektedir. Kulak kirinin kendiliğinden atılamadığı durumlarda, kulak temizliği için uzmana başvurmak gerekir.

Dış Kulak İltihabı Tedavisi

Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisi için doktora başvurmadan ezbere alınan ilaçlar, sorunun daha da şiddetlenmesine ve ileri dönemde işitme kaybına kadar varan durumlara neden olabilir.

Bu nedenle; kulakta kir ya da mantar kitlesi varsa, uzman ellerde gerekli temizleme işlemi yapılmadan uygulanan ilaçların tedavi edici etkisinin olmayacağı bilinmeli, bir KBB uzmanının kararı ile ilaç kullanılmalıdır.

Dış kulak yolu iltihabında kulak yolu kırmızı, şiş ve akıntılı bir görünümde olur. Yapılan fiziksel muayene ile dış kulak yolu iltihabının direkt tanısı konulabilmektedir. Muayene sırasında varsa akıntı ya da iltihap temizlenmelidir. Dış kulak yolu iltihabı kişinin durumuna bağlı olarak kulak damlaları ve ilaçlarla tedavi edilebilmektedir.

Ağrı çok fazlaysa ağrı kesici önerilebilir. Tedavi süresi boyunca kulağı sudan korumak gerekir. Tedavi başlandıktan sonra genellikle 3 gün içinde şikayetlerde azalma,10 gün içinde de tamamen iyileşme görülür.

Dış kulak yolu iltihaplarına erken dönemde müdahale edilmesi daha az ağrı yaşanmasını sağlar ve enfeksiyonun diğer alanlara yayılmasını engeller.

Tedavi döneminde bunlara dikkat etmeyi unutmayın;

 • İlacınızı kullandığınız süre boyunca kulaklarınızı kesinlikle kuru tutmaya çalışın.
 • Duş yapmak yerine banyo yapmayı tercih edin. Saçlarınızı yıkarken suyun kulaklarınıza kaçmasını pamuk tıkayarak engellemeye çalışabilirsiniz.
 • Kulak tıpası kullanmayın.
 • Su sporlarından kaçının. Su sporlarına tekrar başlamadan önce doktorunuza danışın.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçlar dışında kulaklarınıza bir ilaç damlatmayın.
 • Kaşıma ve ovma, dış kulak iltihabını şiddetlendirebilir.

Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Kulak damlası kullanırken mutlaka doktorunuzun belirttiği süre ve sıklıkta kullanmaya dikkat edilmelidir. Kulak damlası kulağa damlatılmadan önce avuç içinde ısıtılmalıdır. Isıtma ilacın damlatıldıktan sonra baş dönmesine neden olmasını engeller. Kulak memesi ileri geri hareket ettirilerek ilacın kulak yolunda ilerlemesi sağlanmalıdır.

Uzmana Danışmadan Evde Tedavi Tehli Olabilir!

Dış kulak iltihaplarında doktora danışmadan asla antibiyotik kullanılmamalıdır. Eğer geçmeyen bir kulak ağrısı varsa doğru olan en kısa sürede doktora başvurmaktır.

Yine dış kulak yolu iltihabını basit bir problem gibi bitkisel ürünler kullanarak evde tedavi sağlamak da doğru bir davranış değildir.

Bitkisel ürünler gibi yanlış uygulamalar, dış kulak yolu iltihabını tedavi etmek yerine daha kötüye gitmesine de neden olabilir. 

Dış Kulak İltihabından Korunmak İçin…

Özellikle yaz aylarında dış kulak iltihapları riskini en aza indirmek için ilk önlem, kullanılan yüzme havuzlarının temizliğine gösterilen özendir.

Öte yandan, kulak geçmişte herhangi bir enfeksiyona maruz kalmışsa veya kulağın kendisinde bir hasar tespit edilmişse, dış kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıkaçları kullanılmalıdır.

Dış kulak iltihabı olan kişiler, tedaviden olumlu sonuç almak ve daha ciddi rahatsızlıklardan korunmak için;

 • Yüzerken kulaklar korunmalı,
 • Havuz veya denizin temiz olduğundan emin olunmalı,
 • Kulakta şiddetli ağrı var ise ve kulak tıkacı kullanılamıyorsa, havuz ve deniz aktivitelerine bir süreliğine ara verilmelidir.
 • Kulağı, neme maruz bırakma sonrası kulağı kurulamak (yumuşak pamukla)
 • Kulakları kaşımamak, kulak temizleme çubuğunu ya da diğer nesneleri kulağa sokmamak

2-3 damla sirke işe yarayabilir

Dış kulak yolunda kaşıntı ve hafif derinden gelen ağrıların başladığı ilk günlerde tedavi çok kolay olabilmektedir. Dış kulak yolunun kurumasını sağlamak ve dış kulak yolunun asit düzeyini artırmaya başvurulmaktadır.

  Kulak zarında herhangi bir delik yoksa dış kulak yoluna 2-3 damla sirke damlatılması işe yaramaktadır. Bu yeterli olmadığı takdirde veya ağrılar artarak devam ediyorsa en kısa sürede bir uzmana başvurmak çok önemlidir.

Güncellenme Tarihi: 26 Kasım 2018 Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/sicak-ve-nemli-havalar-dis-kulak-iltihabini-tetikliyor/

Orta Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Haber güncelleme tarihi 17.12.2018 10:41

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihabı, tıp dilinde “otitis media” olarak adlandırılmaktadır. Orta kulak iltihabı, kulağın orta bölümünün enfeksiyon kapması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Orta kulak olarak adlandırılan bölüm, kulak zarından sonra gelen bölümdür. Normalde boş ve hava dolu olan bu bölüm iltihaplanma nedeniyle mukus olarak adlandırılan sümüksü bir sıvı ile dolar.

 Çocukların yanı sıra yetişkinlerde de meydana gelebilen orta kulak iltihabı mikrop ve bakterilerin haricinde soğuk algınlığının da neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Boğaz veya burun yoluyla gelen virüs ve bakteriler enfeksiyona neden olarak kulağın iltihaplanmasına yol açar.

Orta kulak iltihaplanması genellikle tek kulakta meydana geldiği gibi her iki kulakta da meydana gelebilir. Çocuklarda sıkça görülen orta kulak iltihaplanması genellikle 10 yaş altındaki çocuklarda meydana gelir.

Ancak yoğun sigara dumanına maruz kalmak veya üst solunum yolları enfeksiyonu olan yetişkinlerde de görülebilir.

 Orta kulak iltihaplanmasının çocuklarda daha sık görülmesinin başlıca nedeni ise östaki borusunun kısa ve yatay bir şekilde olmasından kaynaklanmaktadır. Östaki borunun bu şekli bakterilerin daha hızlı ve kolay bir şekilde kulağa ulaşmasına neden olur.

 Orta kulak iltihabının en belirgin belirtisi ise uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Kulak ağrılarının yanı sıra meydana gelen ateş, orta kulak iltihabının bir diğer belirtilerindendir.

Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Enfeksiyon sonucu oluşan orta kulak iltihaplanması, mikrop ve bakteri nedeniyle oluşabileceği gibi ailesinde orta kulak iltihabı bulunan kişilerde ve yoğun sigara dumanı ortamında bulunan kişilerde de görülmektedir. 3 ana tipte görülen orta kulak iltihaplanması; akut orta kulak iltihaplanması, kronik orta kulak iltihaplanması ve orta kulak nezlesi olarak sıralanmaktadır.

Akut Orta Kulak İltihabı

Aniden gelişen akut orta kulak iltihabı, 3-4 gün içinde geçen bir türdür. Çocukların ve bebeklerin bağışıklık sistemlerinin yeterince güçlü olmaması nedeniyle soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısı gibi enfeksiyon sonucu oluşan hastalıklar nedeniyle meydana gelmektedir.

 Enfeksiyon sonucunda oluşan iltihap, irin ve kanama oluşmasına neden olabilir. Bazı vakalarda oluşan basınç nedeniyle kulak zarında zedelenmeler ve hatta yırtılmalar meydana gelebilir. Ancak kulak zarı kendini yeniler.

 Akut orta kulak iltihabında da diğer türlerde de olduğu gibi ateş, şiddetli kulak ağrısı, mide bulantısı ve işitme kaybı gibi belirtiler gözlemlenir.

Kronik Orta Kulak İltihabı

Akut orta kulak iltihaplanmasının aksine iyileşmesi uzun süren ve tekrarlayabilen bir türdür.

Enfeksiyon sonucunda hasar gören kulak zararının kendini yenilememesi sonucunda veya darbe sonucunda delinen kulak zarı orta kulak iltihabına daha yatkın olur.

 Akut orta kulak iltihabı ile kıyaslandığında daha az ağrı yapan ve daha uzun sürede iyileşme gösteren bir orta kulak iltihaplanması türüdür. Kulak zarında meydana gelen hasarın yanı sıra orta kulakta fazla doku üretimi nedeniyle de meydana gelebilir.

Orta Kulak Nezlesi

Östaki borusunun enfeksiyon, alerji veya lenf bezlerinin büyümesi sonucunda tıkanmasıyla oluşmaktadır. Kulak içerisindeki yapışkan sıvı orta kulakta birikerek işitmenin azalmasına neden olur. Çocuklarda östaki borusunun kısa ve yatay olması orta kulak nezlesi riskini arttırmaktadır.

Özellikle alerjik bir bünyeye sahip olan çocuklarda orta kulak nezlesi riski daha yüksektir. Çocuklarda meydana gelen orta kulak nezlesinin anlaşılması daha zor olabilir. İşitme kaybı ile kendini gösteren orta kulak nezlesi, çocukların kimi zaman farkedemeyeceği şekilde meydana gelebilir.

En ufak bir şüphede doktorunuza başvurmanız önerilmektedir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının başlıca belirtisi şiddetli kulak ağrısıdır. Geceleri uykudan uyandıracak şekilde meydana gelen kulak ağrısı ile birlikte ateş görülebilir. Ağrı ve ateş ile birlikte işitme kaybı görülmesi de söz konusu olabilir.

 Orta kulak iltihabında sıkça görülen belirtilerden bir diğeri ise kulaktaki doluluk hissidir. Özellikle başın öne eğilmesiyle birlikte artan başın kulakta tıkanıklık ve doluluk hissini daha çok belirginleştirmektedir. Dik otururken azalan ağrı basıncın artmasıyla birlikte artar.

Aynı zamanda kulak zarının delinmesi durumunda yeşilimsi veya kırmızımsı yani kanlı akıntı meydana gelir. Orta kulak iltihabının belirtilerini kısaca sıralamak gerekirse;

 • Şiddetli kulak ağrısı
 • İşitme kaybı
 • Mide bulantısı
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Kulakta dolgunluk hissi
 • Bebeklerde huzursuzluk
 • Öne eğilince kulakta artan basınç
 • Kulakta akıntısı gibi belirtiler söylenebilir

Orta kulak iltihabı tedavisinde iltihabı azaltacak ve temizleyecek ilaçlar verilir. Kulak damlalarınınyanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ile  gün içinde meydana gelen ağrıların en aza indirilmesi amaçlanır.

Kullanılan bu ilaçlar burun içi ve orta kulaktaki ödemin çözülmesini sağlayarak iyileşme sağlanmasına yardımcı olur. Kulak zarının patlaması ve hasar görmesi söz konusu ise kulak içerisi doktor tarafından temizlenerek kulak içindeki sıvının temizlenmesi sağlanır.

Kronik orta kulak iltihaplanmasında antibiyotik kullanımın yanı sıra kesin bir çözüm elde edilmesi için cerrahi işlem uygulanabilir. Kronik orta kulak iltihabı tedavi edilmemesi durumunda iltihap diğer organlara yayılabilir ve kulaktaki kemiklerde erimeler meydana gelebilir.

Bu nedenle kronik orta kulak iltihaplanmasında cerrahi müdahale ile kesin bir çözüm sağlanır.

 Önerilen İçerik;

► Dış Kulak İltihabı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/orta-kulak-iltihabi-nedir-ve-nasil-tedavi-edilir-7772h.htm

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Neden Oluşur? Bitkisel Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudun herhangi bir noktasında enfeksiyon oluştuğunda, iltihaplanma meydana gelir. İltihaplanmalar eğer tedavi edilmezse geçici ve kalıcı şekilde bedeninize zarar verebilir.

Bu yazımızda her toplumda sıkça görülen ve şikayet edilen orta kulak iltihaplanmasına yer verdik.

Yazımızı okumayı bitirdikten sonra orta kulak iltihabı belirtileri, orta kulak iltihabı tedavisi ve orta kulak iltihabı ameliyat bilgileri hakkında birçok şey öğrenmiş olacaksınız.

Sağlık ihmale gelmez diyerek orta kulak iltihabı hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri şimdi sizlere sunuyoruz.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

Kulağın iç yapısı çeşitli bölümlerden oluşmaktadır. Orta kulak bölümünü koruyan bir örtü, bu iç yapıda bulunur. Bu örtünün adı, mukozadır. Mukoza hem burunla hem de geniz bölümü ile bir iletişim halindedir.

Mukozanın herhangi bir nedenden dolayı enfeksiyon kapması ile iltihaplanma meydana gelir. İltihaplandığında ise orta kulak iltihabı adı verilen rahatsızlık oluşur. Tıbbi adı “akut otitis media” olarak bilinmektedir.

Genellikle bakterilerin neden olduğu bir rahatsızlıktır.

Orta kulak iltihabı her yaştan kişide görülebilir. Östaki borusunun yapısından dolayı genellikle okul çağındaki çocuklarda görülme riski daha yüksektir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde orta kulak iltihabı geçici işitme kaybı yaşatabilir. Tedavide geç kalınırsa işitme kaybı kalıcı bir hal alabilir.

Bu nedenle en ufak belirti hissedildiğinde, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz en sağlıklı karar olacaktır.

Orta kulak iltihabı çoğu zaman ihmal edilse de, önemsenmediği durumlarda tehli sonuçlar doğurabilir. Kalıcı işitme kaybı, yüz felci ve menenjit gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemesi ve doktora danışılması tavsiye edilmektedir.

Orta kulak iltihabı ile doktora gittiğinizde, doktor iç kulağınızın şişmiş ve kızarmış olduğunu görecektir. Hastalığın boyutuna göre de ilaç tedavisi önerecektir. Eğer çok ciddi bir boyut almışsa orta kulak iltihabı ameliyat seçeneğini size sunabilir. Ameliyatlar ise; işitme kaybının yaşandığı durumlarda yapılmaktadır.

İlaç tedavisinin yanıt alamadığı hastalar, ameliyat ile sağlığına kavuşabilir. Ameliyatta orta kulak zarı çizilir ve içinde biriken iltihap boşaltılır. Ameliyatın tek amacı iltihabı temizleyip hastanın sağlığına kavuşmasıdır. Ameliyat olan kişilerin doktor kontrollerine ve ilaç tedavilerine önem göstermesi gereklidir.

Aksi halde hastalık yeniden meydana gelebilir.

Orta Kulak İltihabı Belirtileri, Nasıl Anlaşılır?

Orta kulak iltihabının belirtileri şu şekilde kendini belli eder:

 • Uzun süreli kulak ağrıları
 • Rahatsız edici derecede yaşanan kulak akıntıları
 • Uykuları kaçıran ve sosyal yaşamı etkileyen baş ağrıları
 • Dönem dönem ateşlenme
 • Yenidoğan bebeklerde görülen keyifsizlik
 • Ağrıdan ve ateşten dolayı yaşanan iştahsızlık
 • İşitmede güçlük çekme
 • Bulantı ve kusma hissi.
 • Ayrıca orta kulak iltihabı kulak çınlaması hissi de yaşatır.

Ortak Kulak İltihabı Neden Oluşur?

Orta kulak iltihabı geniz ve burun kanalları içinde oluşan bir enfeksiyondan dolayı yaşanır. Burun ve genizde oluşan iltihaplanma, östaki borusunu kullanarak orta kulak kısmına kadar yayılır. Burada oluşan iltihaplanma yutkunma sırasında östakiyi açarak, orta kulak kısmına kadar ilerler.

Genellikle grip, sinüzit ve nezle gibi hastalıklarla beraber orta kulak iltihabının yaşanması daha yaygındır. Zaman zaman orta kulak iltihabı kulak zarı delinmesi gibi sonuçlara da neden olur. Sigara dumanı ve kalabalık ortamlarda bulunan kişilerin, bu rahatsızlığı yaşama oranı daha yüksektir.

Ayrıca:

 • Kirli ortamda uzun süre kalmak.
 • Hava kirliliği oluşan yerde yaşamak.
 • Havuz ve denizde uzun süre durmak.
 • Kulak bakımını ihmal etmek.
 • Çocuklara yatay durumda süt içirilmesi de orta kulak iltihabına neden olan faktörlerdendir.

Orta Kulak İltihabı Bitkisel Tedavisi

Orta kulak iltihabı için şifalı bitkiler arıyorsanız, çok doğru bir yerdesiniz. Şimdi sizlere tavsiye edeceğimiz mucize bitkiler ile orta kulak iltihabını kısa sürede iyileştirebilirsiniz.

Orta kulak iltihabı bitkisel tedavisi İbrahim Saraçoğlu tarafından da ifade edilmiştir. Antibiyotik etkili bitkiler ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

İşte orta kulak iltihabı doğal tedavi için gerekli olan bitkiler:

 • Sarımsak: Sarımsak en doğal ve en güçlü antibiyotiktir. Bir diş sarımsağı ezin ve bir kulak çubuğu yardımı ile kulağınıza sürün. 5 dakika bekleyin ve kulağınızı temizleyin. Gün içinde 2 defa tekrarlayabilirsiniz. Dilerseniz aktardan sarımsak yağı alarak da kullanabilirsiniz. Orta kulak iltihabı ağrısı yaşayan kişiler için etkili bir çözüm olacaktır.
 • Soğan: Sarımsak kadar etkili olan soğan, kulak iltihabını geçirmek için iyi bir tercih olacaktır. Çiğ soğanın suyunu kulağınıza damlatın ve kulak pamuğu ile kulağınızı temizleyin. Birkaç defa tekrar etmeniz sonucunda iltihabın geçtiğini göreceksiniz.
 • Elma Sirkesi: Eğer iltihabınız östaki borusuna kadar yayılmış halde ise, elma sirkesi ile gün içinde gargara yapmalısınız. Orta kulak iltihabını geçirmek için de kulak çubuğunu elma sirkesine batırın ve kulağınızı temizleyin. İşlemi birkaç defa tekrarlamalısınız.
 • Fesleğen: Mis kokulu fesleğen ile orta kulak iltihabınızı kısa zamanda yok edebilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise birkaç yaprak fesleğeni ezerek kulağınızın görünen kısmına sürmek. Günde 2 defa tekrarlarsanız kulağınızda oluşan enfeksiyonu temizleyebilirsiniz.
 • Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağını ısıtın ve sıcaklığının geçmesini bekleyin. Cildinize temas edecek ısıya geldiğinde kulak çubuğu ile kulağınızı temizleyin. Çay ağacı yağının antioksidan etkisinden faydalanıp iltihabı yok edebilirsiniz.
 • Sıcak Pirinç: Mikrodalgada bir miktar pirinç ısıtıp kalın bir bez içine alın. Kulağın dış bölümüne masaj yaparak uygulayın. Bu sayede kulakta oluşan ödemleri yok edebilirsiniz. Ödem kulağınızda ağrı olarak hissedilir. Sıcak pirinç uygulaması ile ağrı ve ödemden kurtulmak çok kolay.

Bitkisel tedavi yöntemleri ile beraber orta kulak iltihabı antibiyotik tedavisi ile de geçebilir. Bu amaçla doktor onayı ile alabileceğiniz bazı ilaç isimleri şu şekilde olacaktır: Macrol MR, Ofkozin, Ultracef, Dksef, Amoklovin, Augmentin, Cipro, Prefix. Ayrıca burun açıcı sprey ve ağrı kesiciler ile orta kulak iltihabının etkileri en aza indirilebilir.

Orta Kulak İltihabı Sık Sorulan Sorular

Orta kulak iltihabı hakkında sıkça sorulan sorulara burada yanıt bulabilirsiniz.

1) Orta kulak iltihabı baş döndürür mü?

Orta kulak iltihabında kulağa yapılan bir basınç söz konusudur. Bu basınç etkisi ile hem kulak ağrısı hem baş ağrısı hem de baş dönmesi yaşanır. Bu nedenle hastalık günlerinde dinlenmeniz büyük önem taşır.

2) Orta kulak iltihabı bulaşıcı mı?

Orta kulak iltihabı bulaşıcı değildir. Fakat üst solunum yollarından kaynaklı bir iltihap meydana geliyorsa, bu durum bulaşıcı bir hal alır. Grip, nezle ve soğuk algınlığından kaynaklanan kulak iltihaplanmaları, sağlık önlemlerine dikkat edilmezse bir başkasına bulaşabilir.

3) Orta kulak iltihabı ne kadar sürede geçer?

Tedavide geç kalınmadığı ve ilaçların düzenli kullanıldığı durumlarda, orta kulak iltihabı ortalama 10 günde geçmektedir. Doktorlar antibiyotik tedavisinin 10 gün boyunca devam etmesi durumunda, hastalığın ortadan kalktığını ifade eder.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Çözüm

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/orta-kulak-iltihabi-belirtileri-neden-olusur-bitkisel-tedavisi/

Orta Kulak İltihabı(Otitis Media): Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı, kulakta şiddetli ağrılara sebep olabilen ve genellikle 6 ay ve 3 yaş arasındaki çocuklarda görülen bir enfeksiyon türüdür. Kulak zarının iç kısmındaki hava dolu boşluğa bakteri ya da virüslerin bulaşmasıyla oluşur.

Daha çok kış ve ilkbahar aylarında yaşanan bu enfeksiyon, östaki kanalı çok daha kısa olduğu için çocuklar arasında kolayca yayılabilir.

Büyük çocuklar ağrıyı tarif edebilirken; bu iltihap daha küçük çocuklara huysuzluk ve iştahsızlık olarak yansır.

Orta kulak iltihabı; burun ya da boğaz boşluğunda yer almakta olan virüs ve bakterilerin orta kulağa ulaşmasıyla meydana gelen rahatsızlıktır. Enfeksiyon etkenleri östaki kanalını takip eder, kulak zarında bir yırtık yok ise dış kulaktan enfeksiyon girişi görülmez.

Özellikle üst solunum yolu rahatsızlığı yaşayan hastalarda mikroplar, mukoza adı verilen ve hem genizle hem de burunla temas halinde olan koruyucu örtüye yayılabilir ve buradan orta kulağı etkileyebilirler. Orta kulak, normalde hava ile doludur. Burada örs, çekiç, üzengi kemikleri yer almaktadır.

Orta kulağın fonksiyonu sesi dış kulaktan iç kulağa taşımak ve kulak içindeki basınç dengesini sağlamaktır. Bu boşluğu çevreleyen örtünün şişmesi, östaki borusunun tıkanması ve içerideki havanın yerini iltihaplı sıvının almasıyla hastalık ortaya çıkar.

Kulak içerisindeki basıncı yöneten, esneme ve yutkunmaya eşlik eden bölge orta kulak olduğu için; bu bölgenin iltihabı oldukça ağrılı geçebilir.

1. Üst solunum yolu enfeksiyonları

Çocuklarda orta kulak iltihabının en yaygın sebebi üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Hastalığın en çok bahar ve kış aylarında görünmesinin nedeni de bu dönemde çocuklar arasında üst solunum yolu enfeksiyonlarının sıkça görülmesidir. Kreşe giden ve kalabalık ortamlarda bulunan çocuklarda iltihap riski daha yüksektir.

“Orta kulak iltihabı bulaşıcı mı?” sorusunun cevabı hayır olsa da üst solunum yolunu tutan enfeksiyonlar bulaşıcı olabilir. Çocuklar üst solunum yolunu tutan herhangi başka bir enfeksiyonla boğuşurken östaki kanalında da şişlik meydana gelir ve buradaki basınç eşitlenemez.

Böylece enfeksiyon orta kulağa bulaşmaya daha meyilli hale gelir.

2. Alerjiler

Alerji ya da bağışıklık sistemi yetersizliği görülen hastalarda, bunlara bağlı orta kulak şikayetleri meydana gelebilir.

Bu durumda “Orta kulak iltihabı neden olur?” sorusunun cevabı östaki borusu fonksiyonlarının alerjik reaksiyon nedeniyle bozulmaya uğramasıdır.

Özellikle seröz otit adı da verilen; orta kulakta sıvı birikmesi şikayeti çocuklarda tekrarlıyorsa, alerji ve bağışıklık sistemi yönünden kapsamlı bir araştırma gerekli olabilir.

Alerji Hakkında Daha Fazlası: Alerji Neden Olur, Nasıl Geçer? 

Biberonla beslenen çocuklarda orta kulak şikayetleri daha yaygın olarak görülmektedir. Biberonla beslenen bebeklerin mutlaka başları dik şekilde beslenmesi gerekir. Aksi halde, çocuklarda östaki borusu kısa ve az gelişmiş olduğundan; yatay durumdayken bir şeyler yemek ve içmek enfeksiyon riskini artırır.

Özellikle bebeklerde orta kulak iltihabı teşhisi de mutlaka hekim gözetimi gerektirir. Enfeksiyondan muzdarip olan bebekler sürekli huysuzlanarak, sık ağlayarak ve yeterli düzeyde beslenmeyi reddederek enfeksiyonun varlığı belli eder.

Bu durumun aileler tarafından anlaşılabilmesi uzun ve zor bir süreç gerektirebilir.

4. Genetik faktör

Yetişkinlerde orta kulak iltihabı görülebildiği gibi, ailesinde sıkça bu iltihabın yaşandığı çocuklar da genetik olarak risk altındadır.

Anatomik bozukluklar ve genetik yatkınlık iltihabın en sık görülen nedenlerindendir. Erkek çocuklarda bu iltihap kızlardan daha çok görülmektedir.

Down sendromunda ve damak anomalilerinin olduğu durumda da daha fazla orta kulak iltihabı vakasına rastlanır.

5. Geniz etinin büyümesi

Orta kulak iltihabı için enfeksiyon etkeninin varlığı bir şart değildir. Alerji ya da genetik faktörlerde olduğu gibi; geniz etinin aşırı büyümesi ile de orta kulak iltihabına yatkınlık meydana gelebilir.

Geniz etinin büyümesi, östaki kanalında ödem ve şişmeye neden olurken buna bağlı olarak orta kulakta da sıvı toplanabilir. Geniz eti ve bademcik gibi rahatsızlıklar kulağın havalanmasını olumsuz yönde etkileyecektir.

6. Sigara içilen ortamda bulunma

İyi havalanmayan kalabalık ortamlarda bulunan çocuklarda, özellikle de sigara dumanının varlığı söz konusuysa küçük çocuklar kolayca orta kulak iltihabına yakalanabilir. Pasif içicilik oldukça güçlü bir risk faktörüdür.

1. Kulak ağrısı

Orta kulakta meydana gelen bir enfeksiyon, mutlaka kulakta şiddetli ağrıya neden olacaktır. Bu ağrının şiddeti uyuyan bir çocuğu uyandıracak kadar kuvvetli olabilir. Çiğneme ve emme gibi hareketler sırasında da ağrı eşlik edecektir.

2. Huzursuzluk hali

Ağrısını kelimelerle ifade edemeyen 2-2,5 yaşından küçük olan çocuklarda genel bir huzursuzluk haline ağlama krizleri eşlik edebilir. Çocuk uykudan sık uyanabilir ya da uykuya dalmakta zorlanabilir. Yetersiz uykunun yanı sıra elin sürekli kulakta olması da belirtilerden biridir.

3. İştahsızlık

Emme ve çiğneme gibi temel hareketler ağrılı olacağı için, bebek meme emmek, biberonla beslenmek ya da bir şeyler yemek istemeyebilir.

4. Kulakta dolgunluk hissi

Hava boşluğunda biriken havanın yerini iltihaplı sıvının almasıyla yaşanan dolgunluk hissi, ileri vakalarda kulak zarının yırtılmasına kadar gidebilir.

5. İşitme kaybı

Yine ilerleyen enfeksiyonun olası bir sonucu olarak, kişide işitme azalmasına ve hatta işitme kaybına kadar giden etkiler görülmesi mümkündür.

Çocuklarda bu durum televizyonun sesinin fazla açılması ve sürekli yanına giderek dinlemesi gibi davranışlardan anlaşılabilir. Özellikle seröz iltihap durumunda başka belirti olmayıp yalnızca işitmede azalma meydana gelebilir.

Kulak zarının yapısının bozulması ve enfeksiyonun kulak arkasındaki kemiklere kadar yayılması da, öncü belirtilerin ihmali ile meydana gelebilecek ileri düzey etkilerdir.

6. Ateş

Ateş yükselmesi, ense sertliği, bulantı, baş dönmesi ve kusma gibi belirtiler enfeksiyona eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Burun akıntısı ve öksürük ise, genellikle hastalığa eşlik eden üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sıkça tekrarlamaktadır.

Ateş İle İlgili Daha Detaylı Bilgi İçin: Ateş Neden Olur, Nasıl Geçer?

Orta Kulak İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

 • Orta kulak şikayetlerinin teşhisinde çocuk doktorunun ya da kulak burun boğaz uzmanı hekimin kulağı muayene etmesi gerekmektedir. Otoskop adı verilen ışıklı aletle kulağın içini görüntüleyen uzman bu hastalığın teşhisini koyabilir. Orta kulak iltihabında, kulak zarı kabarık ve kızarıktır. Kulak zarında delik ya da kulaktan gelen bir akıntı varsa bundan kültür alınarak teste gönderilebilir.
 • Enfeksiyon ile ilgili tedavinin belirlenmesinde çocuğun yaşı, enfeksiyonun tekrarlanma sıklığı, enfeksiyonun süresi, enfeksiyonun tipi ve ciddiyeti önemlidir. Ayrıca bu tedavide; işitme kaybının olup olmadığı önemli bir göstergedir. Uzamış ve tedavi edilmemiş enfeksiyonlarda bu nedenle hastadan işitme testi istenebilir.
 • “Orta kulak iltihabı nasıl iyileşir?” sorusunun cevabı, iltihabın arkasında yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Örneğin büyüyen geniz eti nedeniyle sık tekrarlayan iltihap durumlarında geniz etinin ameliyatla alınmasına kadar giden bir süreç söz konusu olabilir.
 • İltihabın en yaygın sebebi olan üst solunum yolu enfeksiyonlarında, genellikle hekim tarafından 10 ile 14 gün arasında değişen sürelerde antibiyotik kullanımı tavsiye edilebilir. 2-3 günlük süre içerisinde şikayetlerde azalma görülse de antibiyotik tedavisinin doktor tarafından belirtilen güne kadar devam etmesi gerekir.
 • Ağrı ve ateş semptomlarının düşürülmesine ve geçmesine yönelik ilave ilaç tedavileri uygulanması mümkündür.
 • Daha uzun süreli ancak düşük dozlu antibiyotik kullanımı da, sık tekrarlayan iltihap durumlarında hekim tarafından izlenebilecek bir diğer tedavi yoludur.
 • Medikal tedaviye yanıt vermeyen hastalarda, özellikle östaki borusunda ciddi fonksiyon problemi mevcutsa “Orta kulak iltihabı nasıl geçer?” sorusunun cevabı cerrahi müdahale olabilir. Özellikle seröz adı verilen iltihap tipinde enfeksiyon söz konusu olmadığı için antibiyotik tedavisi de uygulanamayacaktır.
 • Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu hallerde, kulak burun boğaz uzmanı tarafından kulak zarına bir çeşit havalandırma tüpü takılır. Genel anestezi altında uygulanan bu tüp takma işlemi sayesinde, genellikle 8-12 ay sonrasında orta kulak iltihabı iyileşme belirtileri görülmeye başlar ve tüp çıkarılır. Tüpün çıkarılması çoğunlukla ofis ortamında olabilmekte ve yeni bir cerrahi müdahale gerektirmemektedir.
 • Eğer kronikleşen bir iltihap şikayeti varsa, orta kulak iltihabı bitkisel tedavi ya da ilaç tedavisi denenmeden önce mutlaka doktor görüşü alınmalıdır. Çeşitli testlerle hastanın alerjiler ve bağışıklık sistemi yönünden detaylı incelenmesi istenebilir. Önemli olan tekrarlayan hastalığın altındaki gerçek sebebi bulmak ve buna karşı tedavi uygulamaktır.
 • Pnömokok aşısı yüzde 90 seviyesine varan oranda koruyucu antikor elde etmeye yarayan bir aşıdır. Bu aşı ile hastalarda görülen iltihap vakalarında yüzde 7’ye kadar azalma görüldüğünden, aşı uygulaması da iltihaptan önce atılacak bir adım olarak oldukça etkili bir uygulamadır.
 • Yine hastalığa karşı proaktif bir önlem alabilmek için özellikle salgın dönemlerinde çocukları kalabalık ortamlardan ve sigara dumanından korumak oldukça etkili olur.

Источник: //sebboy.com/orta-kulak-iltihabiotitis-media/

Orta kulak iltihabının nedenleri ve tedavisi

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı tedavisinde amaç, orta kulaktaki iltihabın doğal yolla temizlenmesini sağlamaktır bu sebeple hastaya burun ve östaki borusunun açılmasını sağlayan ilaçlar verilir.

Burun açıcı spreyler, antibiyotikler, ağrı kesiciler, burun içi ve orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçlar hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemde kulak zarının cerrahi olarak çizilmesi de, kulak zarı deliklerini önlemekte kullanılan yardımcı bir tedavisidir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof.

Dr. Suat Turgut, çocuklarda orta kulak iltihabıyla ilgili merak edilen konularda kapsamlı bilgiler verdi.

Çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Orta kulağı döşeyen mukoza adı verilen döşeyici örtünün iltihabına orta kulak iltihabı denir. Bu örtü, östaki borusu adı verilen boru şeklinde bir organla, genizle ve burunla irtibat halindedir. Orta kulakta, kulak zarı ile iç kulak arası köprü görevi gören örs, üzengi ve çekiç adı verilen üç adet kemikcik bulunur. Bunlar vücudun en küçük kemikleridir.

Orta kulak normalde hava ile doludur. Kemikcikler ve buna bağlı kulak zarı, bu hava boşluğuna doğru hareket eder. İltihap, bu boşluğu döşeyen iç örtünün şişmesi, orta kulağın sıvıyla dolmasıyla kendini gösterir. Bu durumda, orta kulağı havalandıran östaki borusu da tıkanır. Orta kulaktaki hava, yerini iltihaplı sıvıya bırakır ve buna bağlı olarak hastalık şikayetleri ortaya çıkar.

Orta kulak iltihabı nasıl oluşur?

Orta kulak iltihabı, genellikle burun ve geniz kaynaklı olarak, aşağıdan yukarı giden enfeksiyon şeklinde oluşur. Burun ve genizdeki iltihaplar, östaki borusu yoluyla orta kulağa ulaşır. Östaki borusu normalde kapalıdır.

Yutkunma sırsında, burun ve genizde artan basınçla açılır. Sürekli emme, yutkunma ve yüksek basınçla sümkürme genizdeki enfeksiyonun orta kulağa ulaşmasını kolaylaştırır.

Orta kulak iltihabı genellikle nezle, gribal enfeksiyon, sinüzit veya üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkar.

Çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi

Orta kulak iltihabında kimler risk altındadır?

Okul öncesi dönemdeki çocuklar, süt çocukları enfeksiyona daha yatkındır. Bunun sebebi, östaki borusunun yapısıyla ilgilidir. Çocuklarda bu dönemde östaki borusu tam gelişmemiştir ve kolay açılır. Dolayısıyla, enfeksiyonun orta kulağa ulaşması kolaylaşır. Okul gibi kalabalık ortamlarda orta kulak iltihabına yol açan enfeksiyonlar sık görülür.

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

Orta kulak iltihabının en önemli belirtisi kulak ağrısıdır. Hastalığın akut döneminde, ağrı çok şiddetlidir. Uykudan uyandıracak şiddette bebeklerde kulak ağrısı olur. Ağrıyla beraber ateş de olabilir.

Orta kulağın iltihapla dolmasına bağlı olarak, işitmede azalma söz konusudur. Ağrı, orta kulaktaki iltihabın kulak zarını şişirip germesine bağlıdır. Kulak zarı gerginliğinin fazlalaştığı dönemde ağrı zirve yapar.

Bu dönemde, kulak zarı iltihabın baskısıyla delinir ve kulak yolundan kanlı iltihap akmaya başlar. Ağrı, kulak zarında gerilme bittiği için tamamen kaybolur. Kulak akıntısı da bu aşamada en belirgin semptomdur.

Orta kulak iltihabı tedavisi

Tedavi, orta kulaktaki iltihabın doğal yolla temizlenmesini sağlamaya yöneliktir. Burun ve östaki borusunun açılmasını sağlayan ilaçlar verilir. Burun açıcı spreyler, antibiyotikler, ağrı kesiciler, burun içi ve orta kulaktaki ödemi çözücü ilaçlar hastalığın iyileşmesine yardımcı olur. Ağrının şiddetli olduğu dönemde kulak zarının cerrahi olarak çizilmesi, kulak zarı deliklerini önler.

Çocukları orta kulak iltihabından korumak için neler yapmak gerekir?

Orta kulak enfeksiyonları burun ve geniz yoluyla orta kulağa yayıldığı için, bu tür enfeksiyonlarda dikkatli olmak gerekir. Bu dönemde, solunum yolu enfeksiyonunu sıkıntısız atlatmak için gerekli tedbirleri almak gerekir.

Çocukların ve bebeklerin yeterli istirahat etmesi ve doğru beslenmesi sağlanmalı, bebekler ve çocuklar sigara dumanına maruz bırakılmamalı, soğuktan ve hava kirliliğinden de korunmalıdır.

Burunda akıntı ve iltihap varken çok kuvvetli sümkürmek, iltihabın orta kulağa yayılmasına yola açacağından çocukların bu davranışları engellenmelidir.

Orta kulak iltihapları hakkında mutlaka bilmeniz gereken bilgiler

Küçük çocuklarda östaki borusu yatay ve az gelişmiş olduğundan, yatar pozisyonda biberonla veya memeden emzirme, sütün orta kulağa kaçmasına ve orta kulak enfeksiyonuna yol açabilir.

Ayrıca nezle ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan bebeklerin uyurken yalancı meme emmesi, yutkunma esnasında östaki borusu açılmasına yol açarak, burun ve genizdeki iltihabı orta kulağa yayabilir.

Bu nedenle, yalancı memeyi uyurken vermemek kulak iltihabını önleyebilir.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/cocuklarda-orta-kulak-iltihabi-nedenleri-belirtisi-tedavi/

Orta Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Orta Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orta kulak iltihabı genellikle kış ve ilkbahar aylarında sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlıktır. İltihap genellikle gribal enfeksiyon, nezle, sinüzit veya üst solunum yolları enfeksiyonu ile birlikte görülür. Okul çağına gelmiş çocuklarda orta kulak iltihabına rastlamak çok yaygındır.

Genel olarak görülen belirtisi ise kulak ağrısıdır. İltihap ne kadar kulak zarının şişirir ise ağrı o kadar şiddetli olur. Küçük çocuklarda ağrının yanında ateş de eşlik edebilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilen orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kulak iç, orta ve dış olmak üzere üç bölümden oluşur. Dış kısım, dışarıdan kulak zarına olan yere denir. Orta kulakta örs, üzengi ve çekiç adı verilen küçük kemikler bulunur. Dışarıdan gelen sesler bu kısımda içeri iletilir. Orta kulak, kulak zarından geniz boşluğuna bağlanır. İç kulakta ise işitme görevinin yanında vücudun dengesini sağlama görevi yer alır.

Orta kulak iltihabı, orta kulakta bulunan mukoza adı verilen kısmın iltihaplanması sonucunda oluşur.  Mukoza, östaki borusu ve genizle bağlantılı bir haldedir. Orta kulağın iç kısmı hava ile doludur. İltihap mukozanın şişmesi ve orta kulağın sıvı ile dolmasıyla oluşur. Östaki borusu tıkanır ve sıvı yerini iltihaba bırakır. Bu şekilde orta kulak iltihabı oluşur.

Orta kulak iltihaplanması genellikle burun ve geniz yolunun enfeksiyon kapması ile birlikte görülür. Burun ve geniz yolundaki iltihaplar yukarı doğru giderek östaki borusuna gelir ve burada tıkanmaya yol açar. Sürekli yutkunma ve burun temizleme gibi yapılan hareketler iltihabı basınç ile yukarı çıkarır.

Orta Kulak İltihabı Kimlerde Daha Çok Görülür?

Bebekler ve okul öncesi çocuklar iltihaplanmaya karşı büyük risk altında olan gruptur. Bunun nedeni daha gelişmekte olan vücutlarıdır. Bu yaştaki çocukların östaki borusu, daha düz ve kısadır. En ufak bir basınçta iltihapların yukarı çıkması çok kolaydır.

Kreş, anaokulu, okul gibi ortamlarda bulunma ve biberonla beslenme, sigara dumanına maruz kalma iltihaba yakalanma riskini arttırır. Bunun için yeni doğan bebeklerin ilk 6 aya kadar anne sütü ile beslenmesi büyük önem taşır. Erkek çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir. Ailede bunu yaşayan bireyler varsa yine çocukta bu hastalığa yakalanabilir.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

En belirgin özelliği kulak ağrısıdır. Hastalığın yüksek olduğu dönemlerde ağrı çok şiddetli hale gelir. Bebeklerde bu ağrı uykudan uyanmaya sebep olabilir. Ağrının yanında ateşin artması, iştahsızlık, uykusuzluk ve mide bulanması da gözlemlenir. Orta kulağın iltihapla dolması kulağın işitme yetisini azaltır. İltihap kulak zarını ne kadar gerip şişirir ise ağrı o kadar fazla olur.

Kulak zarının fazla basınç etkisinde kalması ile kulak delinir ve dışarıya kanlı bir akıntı çıkar. Zarın delinmesiyle birlikte kulakta yaşanan ağrıda azalma meydana gelir. Kulak akıntıları da en çok görülen belirtiler arasındadır. Çocuklarda kısa süreli işitme kaybına bağlı olarak yüksek sesle konuma, televizyonun sesini çok açma gibi belirtiler gözden kaçmamalıdır.

Orta Kulak İltihabının Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bu hastalıktan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktor otoskop adlı alet ile kulağı inceledikten sonra buna karar verecektir.

Eğer kulak iltihaplı ise kızarık ve şiş gözükür. Kulaktaki akıntı dışarı çıkmış ise doktor buradan bir örnek alarak test yapmaya götürür.

Böylelikle hangi bakterinin iltihaba neden olduğunuz bulabilirsiniz. Tedavi aşamasında da doktorunuz sizlere;

 • Yaşın kaç olduğu,
 • Enfeksiyonun ne zaman başladığı,
 • Hangi sıklıkla iltihaplanma yaşandığı,
 • İşitme kaybının olup olmadığı hakkında sorular sorar. Bunlar ışığında enfeksiyonun ciddiliği konusunda fikir edinir.

Tedavi sırasında ağrı kesici ve antibiyotikler rol oynar. Bunların yanında damlalar ve burun spreyleri de tedaviye ek olarak verilebilir. Kulak zarının delinmemesi nedeniyle iltihabın dışarıya çıkamaması kulak zarını cerrahi yöntem ile delmeye sebep olabilir. Sıvı böylelikle dışarı atılır.

Orta Kulak İltihabından Korunmak

İltihabın neden olduğu hastalık genellikle üst solunum yolu hastalıkları olduğu için öncelikle bu hastalıklara karşı korunmak gerekir. Üst solunum yolu hastalığını kolayca atlatmak için doğru beslenme ve yeteri kadar dinlenme sağlanmalıdır.

Sigara dumanına maruz kalınmamalı ve hava kirliliğinden sakınılmalıdır. Burun akıntıları çok şiddetli olmayacak bir şekilde temizlenmelidir. Bebekleri yatay pozisyonda beslemek ve yalancı meme emdirmek orta kulağa iltihap yayılmasına neden olabilir.

Источник: //evdesifa.com/orta-kulak-iltihabi-nasil-anlasilir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi