Ortodondik Tedavinin Yaşı Yok

Open bite açılış ve kapanış bozukluğu nedir ? Open bite tedavisi ne kadar sürer ? Hastaların “Braces Before After” fotoğrafları

Ortodondik Tedavinin Yaşı Yok

Günümüzde pek çok hasta konuşma ve çiğnemede zorluk çektiği halde sorununun nereden kaynaklandığını bilmez. Oysa birçok open bite yani ön dişlerde açıklık vakasında sorun çene bozukluğundan ileri gelir ve tedavisi mümkündür.

Modern tıbbın gelişmesi ile birlikte kişilerin yüz, çene ve dişlerinin düzgün yapıda olması için yapılan cerrahi tedavi yöntemi olan ortognatik cerrahi eski yunanca da gnagos (çene) ve orgos (düz) kelimelerinden türetilmiştir.

Ortognatik cerrahi, bireyin diş, çene ve yüz yapısındaki bozuklukların ortodonti (braces treatment / diş teli tedavisi) işlemi ile düzeltilemediği durumlarda ortodontik tedavi ile birlikte uygulanan cerrahi tedaviye verilen isimdir.

Bu ameliyatlar sonucu hastanın diş, çene ve yüz dokularının birbirleriyle olan bozuk ilişkileri düzeltilmektedir.

DİŞ VE ÇENE BOZUKLUĞUNUN TÜRLERİ NELERDİR ?

Alt ve üst çene arasındaki yapısal bozukluk çok çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. Aşağıda belirtilen tüm bu yapısal bozukluklar ortognatik cerrahi ile tedavi edilebilir.

Prognatizm : Alt çenenin önde olması.

Mikrognatizm : Alt çenenin üst çeneye göre önde olması yetersiz gelişimi.

Retrognatizm : Alt çenenin üst çeneye göre geride konumlanması. (gelişim geriliği olmayan durumlarda)

Laterognatizm : Alt çenenin üst çeneye oranla sağa ya da sola daha fazla gelişmesi.

Mikrognati : Üst çenenin alt çeneye göre daha geride gelişmesi.

Open bite : Dişlerin kapanış esnasında temas etmemesi.

Mikrogenia : Çene ucunun normalden küçük olması.

Makrogenia : Çene ucunun normalden büyük olması.

OPEN BİTE NEDİR ?

Open bite yani ön dişlerde açıklık veya açık kapanış olarak adlandırılan bu terim üst kesici dişler ile alt kesici dişlerin birbiri ile temas etmemesi nedeniyle oluşan bir ortodontik bozukluktur.

Bebeklik döneminden itibaren kendini belli eden open bite bozukluğu parmak emme, emzik ve biberon alışkanlıklarından dolayı oluşmaktadır.

Ağızda birbiri ile karşılıklı gelen dişlerin temas etmemesi durumunda oluşan openbite açık kapanış probleminde dişler üst üste gelmez ve açık kalır.

Ortodontik tedavi olan diş teli tedavisi (braces treatment) uygulamaları veya daha ileri vakalarda ise ortognatik cerrahi ile tedavi sağlanır.

OPEN BİTE AÇILIŞ VE KAPANIŞ BOZUKLUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Ön keser dişler birbiri ile temas etmediği için openbite yani açık kapanış bozukluğuna sahip olan hastalar çekirdek yiyemezler, dikiş ipliğini dişleriyle kesemezler, yani kesmede ve koparma işlemi sırasında güçlük çekerler.

Open bite ön dişlerde açıklık bozukluğunun diğer belirtisi ise ön dişler arasında oluşan aralığa konuşurken dilin girmesidir. Dil bu aralığa girdiğinde hastalar dişlerle dil arasından çıkan sesleri çıkartmakta zorluk çekerler. Bu belirtiler openbite açık kapanış problemlerinin en bariz belirtileridir.

OPEN BİTE AÇILIŞ VE KAPANIŞ BOZUKLUĞU TEŞHİSİ NASIL YAPILIR ?

Openbite açık kapanış ilk önce klinik muayene ile tespit edilir. Klinik muayenede dişler arasındaki açıklığın ne kadar olduğu, dilin bu aralığa ne kadar girdiği tespit edilir. İkinci olarak fotoğraflarla yüzde nasıl bir uyumsuzluk ortaya çıktığı tespit edilir. Üçüncü olarak çene filmleri alınır.

Özellikle lateral sefalometrik film denilen kafa filmi açık kapanış open bite teşhisinde çok önemlidir.

Çünkü bu film açık kapanışın iskeletsel mi yoksa dişsel mi olduğu konusunda bilgi verir ve başarılı bir tedavi planlaması yapılmasını sağlar.

Open bite klinik muayene ile, ortodontik fotoğraf muayenesi ile veya lateral sefalometrik filmlerinin muayenesi ile teşhis edilen ortodontik bozukluktur.

OPEN BİTE TEDAVİSİ KAÇ YAŞLARINDA, NASIL YAPTIRILIR ?

Ortodontiste başvuran hasta hala büyümekte olan bir hasta ise ve open bite bozukluğu çenelerin büyümesindeki bir problemden kaynaklanıyor ise bu yaştaki bireylerde ortodontik apareyler kullanılarak çene büyümesi yönlendirilebilir ve sadece tel tedavisi (braces treatment) ile açık kapanış problemi tedavi edilebilir.

Ama başvuran hasta yetişkin bir hasta yani büyüme ve gelişme dönemini tamamlamış, openbite rahatsızlığı iskeletsel bir problemden kaynaklanıyor ise estetik olarak daha başarılı bir tedavi yapmak için ortodontik tedavi artı ortognatik cerrahi seçeneği değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Fakat hasta iskeletsel bir problemden değil de dişsel bir problemden dolayı açık kapanış problemi olan open bite sorunu yaşıyor ise o zaman bu tür hastalarda sadece ortodontik tedavi ve tel tedavisi (braces treatment) ile açık kapanış problemi tedavi edilebilir. Yani hastanın neden open bite problemine sahip olduğu ortodontist için tedavinin belirlenmesinde önemli bir aşamadır ve belirleyici bir unsurdur.

Ortodontik tedavi en iyi çocuklarda başarılı olmasına rağmen, gün geçtikçe yetişkinler de ortodontik tedaviden yararlanmaktadır. Çenelerin konumundan kaynaklanan bozukluklar (ortopedik bozukluk) büyüme gelişim döneminde tedavi edilirken, çenelerin normal olduğu sadece diş diziliminden kaynaklanan bozukluklar her yaşta tedavi edilebilir.

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Ayrıca artık braketler (dental braces) diş renginde porselenden yapılmaktadır. Böylece braketlerinizi tedavi süresince (braces before after) hiç kimse kolay kolay fark edemez.

BRAKET NEDİR ?

Dental braces yani braket, dişhekimliğinin ihtisas dallarından olan ortodontide, tedavinin başlıca araçlarından biridir. Terim olarak İngilizce’de bağ anlamına karşılık gelen “brace” kelimesinden gelmektedir. Ortodontik tedavide diş üzerine yapıştırılan ve üzerinde tellerin geçebileceği oluklara sahip olan aygıtlardır.

Çoğunlukla paslanmaz çelikten üretilmiş olup, seramik ve plastik malzemeden de yapılmaktadırlar.

İngilizce de “İnvisiblebraces” gözükmeyen diş telleri (braketler) olarak adlandırılan gözükmeyen şeffaf damaklıklar da dişlerdeki çapraşıklığın düzeltilmesinde kullanılır. Bu yöntem diş teli taktırmadan dişlerindeki çapraşıklıklara çözüm arayan ve genellikle erişkin hastaların tercih ettiği bir yöntemdir.

ORTODONDİK TEL (DENTAL BRACES) TAKMADAN DİŞLERİN DÜZELMESİ MÜMKÜN OLABİLİR Mİ ? OPEN BİTE TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER ?

Bazı ortodontik problemlerde tel ve braket takmadan invasilign (invisaling) denilen plaklarla tedavi mümkündür.

İnvasilign (invisaling) ortodontik tedavi amacıyla dişlere takılan, çıkarılabilir, ağızda belirgin olarak gözükmeyen renksiz, çıkarılabilir düzleştiricilerdir. En iyi sonuçlar için günde 22 ila 23 saat kullanılmaları gerekir.

Yemek yerken, diş fırçalarken kolayca çıkarılabilirler. Bunları kullanmadan önce bütün kalıcı dişlerin çıkmış olması gerekir. 2 haftada bir invasilign (invisaling) bir yenisi ile değiştirilir. Dişleriniz her seferinde arzulanan yöne hareket eder.

Her 6 haftada bir, tedavinin uygun olarak geliştiğini incelenmesi için diş hekiminizi ziyarete gidersiniz. İnvasilign (invisaling) ile yapılan ortodontik tedavi tipik olarak 9 ila 15 ay arası sürer ve bu sürede 18 ila 30 invasilign (invisaling) kullanılır.

Tedavinin tamamlanma süresi, ortodontik problemin durumuna göre değişmektedir.

BRACES BEFORE AFTER : ORTODONDİK TEL TEDAVİSİNİN ÖNCESİ VE SONRASI

Ortodontik tedavi öncesi, tedavi süreci ve sonrasında (braces before after) en çok dikkat edilmesi gereken nokta, dişlerin doğru fırçalanmasıdır. Ağız hijyeninin sağlanması, dişlerin ve dişetlerinin sağlıklarının korunması açısından çok önemlidir.

Diş telleriniz, dişlerinizin etrafında tutucu alanlar oluşturarak dişlerinizin daha kolay kirlenmesini ve daha zor temizlenmesine neden olur.

Hem kötü görüntülerin önlenmesi, hem de çürük oluşumunun engellenmesi amacıyla dişler, her yemekten sonra fırçalanmalıdır.

Fırçalamada dikkat edilmesi gereken nokta, braketlerinizin etrafınının ve tellerle diş eti arasının tamamen temizlenmesidir.

Diş ve diş teli temizliği için çeşitli firmaların ortodontik diş fırçaları bulunmaktadır. Tedavi süresince bu ortodontik fırçaları kullanabileceğiniz gibi, kendi diş fırçanızı da kullanmaya devam edebilirsiniz. Diş fırçanızın başı küçük ve yumuşak sertlikte olmalıdır.

Tedavi öncesi ve sonrası (braces before after) diş ipi ve ara yüz fırçası kullanımı da ağız hijyeninin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Ara yüz çürüklerinin önlenmesi amacıyla günde bir kere diş ipi kullanılmalıdır. Ara yüz fırçaları da, normal fırçayla ulaşamadığınız yerlerin temizliğinde kullanılabilir.

Tedavi sırasında dikkat etmeniz gereken bir başka nokta da, braketlerinize (dental braces) veya hareketli aygıtlarınıza zarar vermemektir.

Braketleriniz, dişlerin üzerine özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılmaktadır.

Bu yapıştırıcının gücü, tedavi sırasında braketleri yerlerinde tutacak, tedavi sonrasında da diş yüzeylerine zarar vermeden sökülecek şekilde özel olarak ayarlanmaktadır.

Sert ve çekirdekli gıdaların (kabuklu kuruyemişler, cips, elma, erik ve benzeri) kontrolsüz olarak ısırılması, veya sivri cisimlerle diş telleriyle oynanması sonucunda braketleriniz kopabilir.

Braket kopması, planlananın dışında kliniğe gitmenize, normal randevularınızın süresinin uzamasına ve tedavinizin daha uzun sürmesine sebep olacaktır.

Bu nedenle tedavi öncesi ve sonrası (braces before after) gıda tüketimi ve dişlerin bakımı konularında dikkatli olunması gerekir.

Diş telleriniz takıldığı andan itibaren ilk bir kaç gün, dişlerinizde ve dişetlerinizde sızlama tarzı ağrılar, sallanma hissi ve yanaklarınızda küçük beyaz yaralar görülebilir.

Bunlar, ağız dokularınızın ve dişlerinizin doğal bir alışma süresidir. Bu süre içinde ağız bakımınızın eksiksiz yapılması çok önemlidir.

Düzenli bakımlar yapıldığında görülen bu rahatsızlıklar, kısa süre içerisinde düzelecektir.

Aşağıdan doktorunun tavsiyelerine uyarak tedavi süresince diş bakımını doğru şekilde yapmış bir hastanın tel tedavisi öncesi ve sonrası (braces before after) fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

OPEN BİTE TEDAVİ FİYATLARI

Open bite tedavi fiyatları hastadan hastaya, hastaneden hastaneye ve yapılacak operasyonlara göre değişiklik göstermektedir. Her open bite tedavisinde hastalara aynı işlemler veya tedavi yöntemleri uygulanmadığı için open bite tedavi ücretini öğrenebilmek için mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.

Telsiz ortodonti fiyatları için ise yine bir ortodonti uzmanına gözükmek gerekir. Şeffaf plaklarla ortodontik tedavi fiyatları yine vaka durumuna göre değişmektedir. Tek ve standart bir telsiz ortodonti ücreti yoktur. İnternetten fiyat araştırmak sizin için yanıltıcı olabilir fiyat öğrenmek için mutlaka diş hekiminize danışmalısınız.

Bunların haricinde SSK, SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı özeldeki ortodonti ücretlerinin belli bir kısmını karşılıyor fakat bir devlet kurumundan özelde ortodontik tedavi yaptırabilmek için bir SUT a göre se belgesi alınması gerekiyor.

Önceki yazımız Hitit dili (Hittite Language) yani Hititçe’nin nasıl çözüldüğü hakkında ilginç ve enteresan bilgiler vermektedir.

Источник: http://www.ilgincbirbilgi.com/saglik-ve-gidalar/open-bite-acilis-ve-kapanis-bozuklugu-nedir-open-bite-tedavisi-ne-kadar-surer-hastalarin-braces-after-fotograflari.html

Diş Teli- Ortodonti

Ortodondik Tedavinin Yaşı Yok

Çapraşık dişler günümüzde kişilerin gülüşlerinde en fazla rahatsız olduğu sorunlardan biridir.

Bunun yanı sıra aralıklı dişler ve çenelerin birbirleriyle uyumsuzluğu gibi başka etkenler de hem diş dizilimini hem de genel yüz estetiğini olumsuz şekilde etkileyip çiğneme fonksiyonu ve dış görünüşü bozabilmektedirler.

Bütün bu diş dizilimi ve çene yapısı sorunlarının çözümü tel tedavisi olarak da anılan ortodontik tedavi ile mümkündür.

Hospitadent uzman ve nitelikli hekim kadrosuya, tüm şubelerinde, son teknolojilerin kullanıldığı tedavi yöntemlerini uygulamaktadır.

Ortodontik tedavi ve diğer bütün ağız ve diş sağlığı ihtiyaçlarınız için Hospitadent şubelerine başvurabilirsiniz

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) nedir?

Diş dizilimindeki ve çene yapılarındaki bozukluklar ve orantısızlıkların aparey olarak adlandırılan uygulamalar, diş telleri ve dişe yapıştırılan braketler kullanılarak düzeltildiği tedavi yöntemlerine genel olarak ortodontik tedavi (tel tedavisi) ismi verilmektedir.

Diş dizilimindeki ve çene yapılarındaki uyumsuzluklar yalnızca estetik olarak değil fonksiyonel olarak da bir takım eksiklikler yaratmaktadır.

Bu fonksiyonel eksikliklerden biri çiğneme hareketinin doğru olarak yerine getirilememesidir. Yalnış ya da eksik çiğneme hareketleri sonucu hem yüz kaslarında, hem çene eklemlerinde hem de sindirim sisteminde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. 

Bunun yanı sıra yüz estetiğin büyük bir parçası olan dişlerde görülen estetik bozukluklar kişilerin hem psikolojik hem de sosyal anlamda

sıkıntılar yaşamalarına sebep olabilmektedirler.

Uzun dönemlerde bu problemlerle karşılaşmamak ortodontik tedavi ile mümkün olmaktadır.

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) hangi durumlarda yapılır?

 • Çenelerin küçük olması ya da dişlerin fazla büyük olması nedenleriyle oluşan yer dağlığına bağlı çapraşıklık durumlarında
 • Üst çenenin alt çeneye göre daha önde olduğu, sınıf 2 olarak adlandırılan iskeletsel uyumsuzluk durumlarında
 • Alt çenenin üst çeneye göre önde konumlandığı sınıf 3 olarak adlandırılan iskeletsel uyumsuzluk durumlarında
 • Açık kapanış (open bite) adı verilen, dişler kapatıldığında alt ve üst ön dişler arasında boşluk kalan durumlarda
 • Örtülü kapanış (deep bite) adı verilen üst dişlerin alt dişleri aşırı örttüğü durumlarda
 • Erken çocukluk dönemindeki uzun süre biberon ve emzik kullanımı ya da parmak emme gibi alışkanlıkların sebep olduğu çene kemiklerindeki uyumsuzluklarda
 • Dişlerin boyutlarının çene genişliğine oranla küçük olduğu ve buna bağlı olarak diastema adı verilen dişler arası boşlukların bulunduğu durumlarda

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) kimlere yapılır?

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) her yaş grubundan hastaya yapılabilmektedir.

Genellikle halk arasında yalnızca gençlerin ve çocukların bu tedaviden faydalanabileceğine dair yanlış bir inanış mevcut olsa da aslında insan hayatının her döneminde ortodontik tedavi uygulanmaktadır.

Yalnızca bazı iskeletsel bozuklukların eşlik ettiği durumlarda, kemik gelişimi tamamlanan hastalarda ''ortognatik cerrahi'' adı verilen cerrahi işlemlerden de faydalanmak gerekebilmektedir.

Ortodontik tedavinin süresi var olan bozukluğun çeşidi ve seviyesiyle ilişkilidir. Küçük çapraşıklıklar gibi tedavinin daha basit olduğu durumlarda birkaç ay içinde ortodontik tedavi tamamlanabilirken kimi zaman da iskeletsel bozuklukların eşlik ettiği daha zor vakalarda tedavi birkaç yıl sürebilmektedir.

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Ortondontik tedavi sırasında ağız hijyeni çok büyük önem taşımaktadır. İyi bir ağız hijyeninin sağlanamadığı durumlarda, ortodontik tedavi sırasında dişler çok daha hızlı çürüyebilmektedir. Kullanılan braketlerin ve tellerin etrafında oluşabilecek plak birikimi hem dişlere hem de diş etlerine zarar verebilmektedir.

Bu nedenle ortodontik tedavi sırasında ağız hijyeninin sağlanmasında standart diş fırçalaması yeterli olamamaktadır.

Hekimler tarafından tavsiye edildiği şekilde, ara yüz fırçaları, tek demetli fırçalar, özel diş ipleri gibi ağız hijyenine yönelik ürünlerle braketlerin ve tellerin etrafının da doğru şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Özellikle sabit ortodontik tedavi süresince erik, kuruyemiş ve bunlar gibi sert ve kabuklu gıdalar tüketilmemelidir. Bu gıdalar braketler üzerine kuvvetli basınç uygulayacağından kırılmalarına ve dişten ayrılmalarına sebep olabilmektedirler. Böyle durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalı ve kırılan braketin yenisi takılarak tedaviye devam edilmelidir.

Asitli içeceklerin tüketimi diş ve braketin yapışmasını olumsuz etkilemektedir. Bu sebeple ortodontik tedavi sırasında asitli içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Eğer tedavide takılıp çıkarılabilen hareketli apareyler kullanılıyorsa, tedavinin hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi için, bu apareylerin yemek yenilen durumlar dışında ağızdan çıkarılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda apareylerin hekimin tarif ettiği şekilde doğru kullanımı ve temizliği de önem taşımaktadır.

Ortodontik tedavi sırasında genellikle ayda bir hekim kontrolüyle tedavinin aşamaları gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple hekim randevularına düzenli bir şekilde gitmeye özen gösterilmelidir.

Ortodontik tedavi (diş teli tedavisi) bittikten sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Ortodontik tedavi sonrasında kimi zaman çapraşıklıklarda küçük miktarda geri dönüşler olabilir. Bunlara karşı önlem olarak hastalara koruyucu apareyler ya da dişlerin arkalarına yapıştırılan koruyucu teller uygulanmaktadır. Tedavi sonlansa dahi herhangi bir geri dönüş yaşanmaması adına yılda iki defa yapılacak hekim kontrolleri önem teşkil etmektedir.

Ortodontik tedavi öncesinde hastanın diş ve çene yapılarının incelenerek tedavi ihtiyacının doğru şekilde belirlenmesi çok büyük önem taşır. Bu nedenle öncelikle detaylı bir ağız içi muayene yapılır. Bunun yanında ölçüler alınarak çene modelleri elde edilir ve dişlerin kapanış şekli özel mumlar aracılığıyla belirlenerek bu modellere uygulanır.  

Eğer hasta ağzında çürük dişler ve diş taşları gibi problemler mevcutsa, ortodontik tedaviye başlanmadan önce bu sorunlar giderilir.

Radyolojik görüntüler yani röntgen filmleri var olan iskeletsel ve dişsel bozuklukların sınıflandırılmasında büyük katkı sağlar. Ortodontik tedavi ihtiyacının belirlenmesinde genellikle ''sefalometrik'' ve ''panaromik'' çene filmleri olarak adlandırılan radyolojik görüntüler kullanılır.

Bu röntgen filmleri üzerinde hekim tarafından yapılan açısal hesaplamalarla ortodontik bozukluklar tam olarak tespit edilmektedirler.

Çene darlığı olarak adlandırılan çapraşık dişlerin bulunduğu durumlarda dişlerin doğru şekilde dizilebilmesi için kimi zaman genişletici apareylerden faydalanılarak çeneler genişletilebilir. Bu yöntem genellikle henüz çene gelişimini tamamlamamış genç hastalarda kullanılır.

Gerekli yerin bu şekilde sağlanamadığı durumlarda diş çekimleri gerçekleştirilebilir.

Alt ya da üst çenenin konumuna bağlı ortodontik bozukluklarda kimi zaman ağız dışı uygulamalardan faydalanılabilir.

Yer darlığı ve iskeletsel konumlarla ilgili problemler çözümlendikten sonra dişlerin doğru dizilimi ve kapanışının sağlanması aşamasına gelinir.

Bu aşamada braket adı verilen ve dişlere yapıştırılan özel malzemeler ve tellerden faydalanılır. Apareyler genellikle takılıp çıkarılabilen şekillerde kullanılırken braketler ve bunlara bağlanan teller ağızda sabittir.

Bu sebeple braket tedavileri sabit ortodontik tedavi olarak anılırlar.

Sabit ortodontik tedavilerde geleneksel metal braketler kullanılabildiği gibi hastanın isteği doğrultusunda estetik seramik braketler de kullanılabilir. Bazı durumlarda ise braketlerin dişlerin ön yüzleri yerine dile bakan arka kısımlarına yapıştırıldığı ''lingual ortodonti'' olarak anılan yöntem uygulanabilir.

Kimi zaman dişlerin doğru şekilde kapanması ve diş diziliminin doğru oluşturulması amacıyla braketler ve tellerle beraber özel lastiklerden de yardım alınmaktadır.

Hospitadent diğer tüm ağız ve diş sağlığı tedavilerinde olduğu gibi ortodontik tedavilerde de tüm şubelerinde, güncel teknolojiler ışığında ve uzman hekim kadrosuyla hizmet vermektedir.

Источник: https://www.hospitadent.com/hizmetler/dis-teli-ortodonti

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.