Östaki Borusu Disfonksiyon Bozukluğu Nedir?

Östaki Borusu Tıkanıklığı Bitkisel Çözüm Östaki Disfonksiyonu Nasıl Geçer?

Östaki Borusu Disfonksiyon Bozukluğu Nedir?

Östaki borusu; orta kulağı geniz bölgesini bağlayan bir tüptür. Östaki borusunun ana görevi orta kulak ile dış kulak yolu arasında bulunan kulak zarının her iki tarafındaki hava basıncını dengelemektir.

Ayrıca östaki borusunun bir diğer görevi orta kulaktaki sıvı birikimini dışarı atmak ve kulağı yüksek sesten korumaktadır. Östaki borusu tıkanıklığı kulakta kulak kiri birikmesinden soğuk algınlığına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilir.

Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve tedavisinden bahsedeceğiz.

Östaki Borusu Tıkanıklığı Neden Olur?

 • Kulakta kir birikimi
 • Soğuk algınlığı
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Alerji
 • Geniz tıkanıklığı
 • Kulakta su birikimi
 • Atmosfer basıncındaki dalgalanmalar
 • Farklı bir atmosfer basıncı olan bölgeye gitmek (dağ, deniz altı veya uçak seyahati)
 • Kulak direğinin sapması
 • Mide asidi reflüsü
 • Adenoidlerin genişlemesi
 • Nörolojik problemler

Bu nedenler kulakta sıvı birikmesi, ağrı, dolgunluk veya enfeksiyon ile sonuçlanabilir. Şiddetli vakalarda işitme kaybına bile neden olabilir.

Ilık Kompress

Ilık kompress östaki borusu tıkanıklığı tedavisinde çok etkilidir. Sıcak hissi tıkanan kanalları açarak ağrıyı azaltır.

 • İnce bir havluyu sıcak suya batırıp fazla suyu sıktıktan sonra kulağınızı 10 dakika sarın. Bu sayede ağrı azalacak ve sıvının dışarıya atılması sağlanacaktır.
 • Alternatif bir yöntemde ise; sıcak su şişesini ince bir havlu ile sarın ve kulakta 10 dakika bekleyin. Bu kulak tıkanıklığı açacak ve baskıyı hafifletecektir.

Valsalva Manevrası

Valsalva manevrası yöntemi ile kulaklardaki tıkanıklıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

 • Önce derin bir nefes alın. Ağzınızı kapatın ve burun deliklerinizi de parmaklarınızla kapalı tutun.
 • Hava basıncını ayarlamak için burnunuzdan hava üfler gibi hafif basınç ile nefes vermeye çalışın. Doğru şekilde yapılırsa, Östaki borusunun tekrar açıldığı anlamına gelen hafif bir patlama sesi duyulacaktır.

Esneme

Östaki borusu tıkanıklığını gidermenin etkili bir diğer yöntemi ise esnemedir. Esneme hareketi kulaktaki hava basıncını azaltır ve östaki borusunu açacak kasların canlanmasına yardımcı olur.

 • Ağzınızı hafifçe açın ve kulağınızda açılma hissede kadar esneyin
 • Eğer ilk esneme rahatlatmadıysa, net duyana kadar esnemeyi tekrarlayın.

Sakız

Östaki borusunu açmanın en kolay yolu sakızdır. Eğer kulaktaki tıkanıklığın sebebi ani hava basıncı değişikliği ise (uçaktaki gibi) sakız çiğnemek faydalı olacaktır. Sakız çiğnemek östaki borusunu açacak, kulaktaki basınç hissini rahatlatacaktır.

Sarımsak

Kulak tıkanıklığını açmak için doğal bir diğer besin sarımsaktır.

Zeytinyağı

Eğer kulaktaki tıkanıklığın sebebi kir birikimi ise zeytinyağı etkili bir çözüm olacaktır. Zeytinyağı kulaktaki kirleri yumuşatarak atılmasını sağlayacaktır.

Tıkanan kulağınıza birkaç damla zeytinyağı damlatın ve 10 dakika bekletin. Ardından kulak çöpü ile kulak içinizi nazikçe temizleyin veya sorunlu kulak yere bakacak şekilde uzanın. Bu kulaktaki kirin akmasını sağlar.

Zeytinyağı yerine mineral yağı, bebe yağı ve gliserin de kullanılabilir.

Alkol ve Elma Sirkesi

Birkaç damla alkol ve elma sirkesini karıştırıp tıkanan kulağınıza damlatın. 10 dakika bekledikten sonra kulak içinizi kulak çöpü ile temizleyin.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit; kulak kirini kolayca temizlemek için bir diğer etkili yöntemdir Ancak çok sık kullanılmamalıdır.

 • 2-4 damla %3’lük hidrojen peroksiti tıkanan kulağınıza damlatın.
 • Damlatma sonrası birkaç dakika içinde vızıltı gibi bir ses duyulacaktır. Bu sesin çıkma sebebi kulak içindeki kirlerin çözünmesidir.
 • Vızıltı sesi geçinceye dek veya 10 dakika bekleyin.
 • Ardından kafanızı tam ters yöne çevirin ve kulaktaki çözünen kirlerin boşalmasına izin verin.
 • Temiz bir bez ile kulağınızı temizleyin.
 • Bu yöntemi gerekli olduğunda 2-3 kez tekrarlayın.

Alerji Tedavisi

Yüksek ateş gibi alerji durumunda Doktor, kulaktaki tıkanıklık ve iltihap için antihistamin tablet ve spreyleri reçete edebilir.

kulak tıkanıklığıöstaki borusu tıkanıklığı

Источник: https://selmasultan.com/ostaki-borusu-nasil-acilir-ostaki-borusu-tikanikligi-belirtileri-nedenleri

Kulaklarda Basınç Hissi Neden Olur?

Östaki Borusu Disfonksiyon Bozukluğu Nedir?

Bu basınç hissinin yüzlerce nedeni olabilir. Kulaklardaki basınçtan kurtulmak için bazı basit tedaviler olsa da, sürekli yaşanan bir durum ise tam teşekküllü bir hastahanede tedavi olmanız gerekiyor.

Tedavi olmazsanız bazı kompleks rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Kulaktaki basınç durumu çok sık ve uzun süreli oluyor ve başınız ya da kulaklarda ağrı varsa bir kulak burun boğaz doktoru ile görüşmenizde fayda var.

Kulağın içerisinde bulunan östaki borusu burun arkasını ve ağızdaki boşluğu kulağa bağlayan noktadır. Bu östaki borusu kulaktaki hava basıncını dışarıdaki p0 denilen hava basıncına eşitleme amacı taşıyabilir. Yutkunurken ya da esnerken östaki borusu açılmaz ise içeride disfonksiyonu oluşur.

Bu disfonksiyonda kulağın içerisindeki basıncın azalmasına yol açar ve dışardaki hava basıncı kulaktaki hava basıncından yüksek olduğundan kulağın içerisine hava dolar. Bu nedenle kulakta basınç oluşur. Basınç çeşitleri üçe ayrılır.

Barotitis media, barotramva, kulak ağrısı ya da östaki borusu disfonksiyonu olarak isimler alır.

Östaki borusunun görevini yerine getirmemesi gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Burum sonucunda orta kulağın içerisindeki arka kulak zarının dış kısımdaki hava dengesizliği oluşmasına neden olur.

Uçağa bindiğinizde kulağınıza uygulayan basıncın ya da tüp ile deniz suyunun diplerine dalış yaptığınızda oluşan basıncın sebebi budur. Genellikle rakım değişikliklerinde ortaya çıkan basınç şekline kulak barotramvası denilir.

Tedavisi için uygulamanız gereken bazı yöntemler şunlardır;

 • Bu rahatsız histen kurtulmak için nefes egzersizleri uygulayabilirsiniz. Bu egzersiz şu şekilde uygulanır. Nefes almak ve sonrasında yavaş yavaş burundan nefes vermek.
 • Esnemek kulağınızdaki basınç hissini kısa süreli olsa da geçirecektir.
 • Sıcak Suyu havlu kağıt yardımı ile uygulamak. Sıcak suya birkaç ıslak kağıt havlu batırın. Daha sonra yan yatın ve kulağınızın üzerine kağıt havluları yerleştirin.
 • Kulak basıncından kurtulmak için oral ya da burun spreylerini kullanabilirsiniz.

2. Kulak Tıkanıklığı

Bu durum soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu tip durumlarda mukus östaki borunuzu etkileyerek kulak tıkanıklığına neden olabilir. Östaki borusunun iltihaplandığı durumlarda ortaya çıkan kulak basıncına kulakta sıvı veya kulak kiri neden olabilir. Kulak tıkanıklığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kulaklarda basınç ya da dolgunluk hissi,
 • Kulaklarda atlama ya da çatlama hissi
 • Dengeyi koruma zorluğu
 • Kulakta İnce bir ses duyulması

Kulak tıkanıklığı yetişkinlere oranla çocuklarda daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Sigara kullanımı ve obezite gibi durumlarda kulak tıkanıklığı oluşma oranı gitgide artabilir.

Tedavi için uygulanması gereken bazı yöntemler bulunuyor. Tıkanıklığı azaltmak için tıkanan kısım tarafına 1 saat boyunca uzanabilirsiniz, tek ayak üzerinde tıkalı tarafa doğru zıplayabilirsiniz.

2 günden uzun süren kulak tıkanıklığı için tıbbı yardım almanız gerekiyor.

Bu kulak için basıncın genellikle nedeni soğuk algınlığıdır. Diğer nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor. Soğuk algınlığı geçiren hastalarda kulakta duyma hissi azalmasının nedeni östaki borusu disfonksiyonudur.

Tedavi için uygulunabilecek yöntemler vardır.

Sakız çiğneyebilirsiniz, burun damlası ya da ağız spreyi gibi ürünler kullanabilirsiniz, esnemek ya da derin derin nefes alabilirsiniz, burnunuzu ve ağzınızı tıkayarak kulaklarınıza basınç uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemleri uyguladıktan sonra eğer soğuk algınlığınız bir türlü geçmiyorsa bir hekime gözükmeniz sizin için yararlı olacaktır. Bu durumu ihmal etmeniz, daha kötü sonuçlar doğurabilir.

4. Sinüs Yolları Enfeksiyonu

Bu durumun nedeni neredeyse her insanda bulunan sinüzit problemidir. Sinüzit olduğunuzu anlamak için baş ya da göz boşluklarına baskı uygulamanız yeterlidir.

Eğer bu bölgere uyguladığınız baskı sonucunda bir ağrı ile karşı karşıyaysanız bu durum sinüzit olduğunuz anlamına gelir. Sinüzit kulak östaki borusunu etkilediğinden dolayı kulaklarda basınca neden olacaktır.

Sinuzitin geçmesi halinde kulak tıkanıklığından da kurtulabilirsiniz. Tedavisi için uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

İlaçlar oral ve burun spreyleri sinüzitin oluşturduğu kulak basıncını geçirecektir. Bal ve bitki çayları boğazınızı yumuşatarak kulak basıncını geçirecektir. Uyuduğunuz ortamın nemli ve ferah olduğundan emin olun. Günlük su tüketimini 2 litreden, 3 litreye kadar çıkarın.

Источник: https://evdesifa.com/kulaklarda-basinc-hissi/

öStaki borusu disfonksiyonu hakkında ne bilmeniz gerekenler

Östaki Borusu Disfonksiyon Bozukluğu Nedir?
öStaki borusu disfonksiyonu hakkında ne bilmeniz gerekenler Genel Bakış Östaki boruları, orta kulaklardan üst boğazınıza geçen küçük tüplerdir. Kulak basınçlarını dengelemek ve orta kulaktan sıvı boşaltmakla sorumludurlar; kulak zarının arkasındaki kulaktır Östaki tüpleri çiğnemek, yutmak veya esnemek dışında genellikle kapalıdır

Semptomlar Belirtiler

ETD'nin belirtileri şunları içerebilir:

kulaklarda doluluk

kulaklarınız “tıkalı” gibi hissi

işitme değişiklikleri

kulak çınlaması, ayrıca kulak çınlaması olarak da bilinir

 • tıklama veya patlama sesleri
 • kulaklardaki duyguları uyandırmak
 • ağrı
 • ETD belirtilerinin sürdüğü süre başlangıçtaki nedene bağlı. Örneğin, rakım değişikliklerinden gelen belirtiler, alıştığınız yüksekliğe geri döndüğünüzde belirebilir. ETD'nin hastalıkları ve diğer nedenleri daha uzun süre devam eden semptomlara neden olabilir.
 • Sebepler Duruşlar
 • Soğuk algınlığı gibi alerjiler ve hastalıklar ETD'nin en yaygın nedenidir. Bu koşullar östaki tüplerinizin mukus ile iltihaplanmasına veya tıkanmasına neden olabilir. Sinüs enfeksiyonlu insanlar tıkanmış östaki tüpleri geliştirirler.

Yükseklik değişiklikleri kulaklarınızda da sorunlara neden olabilir.

yürüyüş

dağlarda yolculuk

uçan bir uçakta

asansöre binme

 • Risk faktörleri Risk faktörleri
 • Herkes bazen ETD yaşayabilir , ancak bazı insanlar bu duruma daha yatkındır.
 • Obezite, riskini artırabilir, çünkü östaki tüplerinde yağ birikintileri birikebilir.
 • Sigara, orta kulakta bulunan siliyalar gibi koruyucu kıllara zarar verebilir ve mukus sıkışması ihtimalini artırabilir.

Alerji olan insanlar daha fazla mukus ve tıkanıklık yaşayabilir, bu da riskin artmasına neden olabilir.

Çocuklar ETD'ye karşı daha büyük bir risk altındadır. Östaki tüpleri daha küçük olduğundan, mukus ve mikropların sıkışması ihtimali artmaktadır. Ayrıca soğuk algınlığı daha sıktır ve bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğundan enfeksiyonlara daha yatkındır.

 • Bir doktora görünün Bir doktora görünce ne zaman?
 • Belirtiler şiddetli veya iki haftadan fazla sürüyorsa doktorunuza danışın.
 • Östaki borusu işlev bozukluğu için bir doktor görme olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni, kulak enfeksiyonlarına yakalanma riskinin genellikle yüksek olmasıdır. ETD'den gelen ağrı bir kulak enfeksiyonunun ağrısını taklit edebilir.

Teşhis Teşhisi

ETD, fizik muayene ile teşhis edilir. İlk olarak, doktorunuz ağrı, işitme değişiklikleri veya yaşadığınız diğer belirtiler hakkında soru soracaktır. Ardından doktorunuz kulaklarınıza bakar, kulak kanalınızı ve pasajları burun ve boğazın içine dikkatlice kontrol eder.

Bazen ETD, kulakları ilgilendiren diğer durumlar için yanlış olabilir. Östaki tüplerinin anormal açıklıklarına bir örnek verilebilir. Bu, tüplerin sıklıkla kendi başlarına açıldıkları bir durumdur.

Tedavi Tedavisi

ETD genellikle tedavi olmadan düzelir. Fakat belirtileriniz şiddetli veya iki haftadan fazla sürerse, doktorunuzla tedavi seçenekleri hakkında konuşun.

ETD tedavisi, durumun şiddetine ve nedenine bağlıdır ve ev ilaçları, tezgah üstü (OTC) ilaçlar ve reçeteli ilaçlar içerebilir. Herhangi bir ilaç veya takviye kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Ev ilaçları

esneme

Burun deliklerinizle solunum ve ağzı kapalı

 • geçitleri temizlemeye yardımcı olması için bir tuzlu burun spreyi kullanarak
 • Küçük ETD semptomlarını gidermek için bebekler, bebeğinize emmek için bir şişe veya emzik verin.
 • Devamını oku: Tıkanık bir burun nasıl temizlenir “
 • OTC seçenekleri
 • Alerjiler östaki borusu rahatsızlığına neden oluyorsa tezgah üstü alerji ilaçlarını düşünün. Diffenhidramin (Benadryl) veya setirizin gibi antihistaminikler (Zyrtec, Aller-Tec, Alleroff) alerji semptomlarını ve ilgili kulak problemlerini azaltabilir.

Asetaminofen (Tylenol) ve ibuprofen (Advil, Motrin) gibi OTC ağrı kesici, kulak ağrınızı hafifletebilir. Dozaj talimatlarını dikkatli bir şekilde uygulayın.

Bu ilaçları almadan önce almayı düşündüğünüz diğer ilaçlarla etkileşim halinde olup olmadıklarını görmek için doktorunuza danışın.

Konvansiyonel yöntemler

Enfeksiyon durumunda doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. oral damla tabletleri veya her ikisini birden içerebilir Oral kortikosteroidler ciddi inflamasyon vakalarında kullanılabilir.

Ağır vakalarda ETD daha invazif tedaviler gerektirebilir Basınç dengeleme tüpleri (PET'ler) bazı insanlara implante edilir kulak basıncını dengeye getirmek ve p sık veya kronik orta kulak enfeksiyonları ile. Östaki borusu düzgün çalışmıyorsa, biriken sıvıların da boşaltılması gerekebilir. Bu, sıvı boşaltımına yardımcı olmak için kulak zarında küçük bir kesim yapmak suretiyle yapılır.

Kulak mumlarını kullanabilir miyim?

Kulak mumları, Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından güvenli seçenekler olarak kabul edilen

değildir. FDA kulak mumlarının etkili olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamadı.

Komplikasyonlar Komplikasyonlar

ETD'nin en sık görülen komplikasyonu, tekrarlayan semptomların ortaya çıkması riskidir.ETD'nin altında yatan nedenlerini tedavi etmiyorsanız, belirtilerin geri gelmesi daha olasıdır. Ağır vakalarda, ETD neden olabilir: Orta kulak iltihabı olarak da bilinen kronik orta kulak iltihabı.

Genellikle tutkal kulağı olarak adlandırılan efüzyonlu otitis media. Bu, orta kulaktaki sıvı birikimine işaret eder. Birkaç hafta sürebilir, ancak daha ciddi vakalar kalıcı işitme hasarına neden olabilir.

Kulak zarının geri çekilmesi, kulak zarının kanalın içine geri emileceği zamandır.

OutlookOutlook

 • ETD'nin çoğu vakası, uzun vadeli komplikasyonlara neden olmaksızın birkaç gün içinde çözülür. Enfeksiyonlardan kaynaklanan ETD, bir veya iki hafta içinde tamamen çözülebilir.
 • Altta yatan nedenleri tedavi etmek, tekrarlayan vakaları önlemeye yardımcı olabilir. Alerjinizi yönetmek ve iyi kalmak ETD'nin başta oluşmasını önleyebilir.
 • ETD çocuklarda daha yaygın olduğu için, çocuğunuz sık sık kulak ağrısına neden olan enfeksiyon veya hastalıkları yakalarsa doktorunuzla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Источник: https://tr.oldmedic.com/what-you-should-know-about-eustachian-tube-dysfunction-3517

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть