Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Osteoartrit Belirtileri

Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartrit yani halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, 65 yaş üstü yetişkinlerin üçte birinden fazlasını etkilemektedir. Genç yetişkinlerin önemli bir kısmı da osteoartrit belirtilerini yaşamaktadır.

Osteoartrit başlangıcı, kıkırdağın yaş veya ağır kullanım nedeniyle kopmaya başlamasıyla ortaya çıkar. Kıkırdak normalde kemik uçlarını örter ve kemiklerin serbestçe hareket etmelerini sağlar. Kıkırdak dejenerasyonu eklem kemiklerini ortaya çıkarır ve kemiklerin birbirine temas etmesine neden olur. (1)

Osteoartrit nasıl anlaşılır? Osteoartrit ana belirtileri şunlardır:

 • Ağrı
 • Etkilenen eklemleri hareket ettirmede sorun yaşama
 • Sertlik (güne başlarken daha şiddetlidir, ancak kişi hareket etmeye başladıktan yaklaşık 30 dakika sonra düzelmeye başlar)

Bazı durumlarda osteoartrit olan bazı kişiler bu belirtileri yaşamayabilir. Belirtiler genelde yalnızca bir eklemde veya sadece bir kaçında hissedilir. Birçok durumda bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar.

Osteoartrit ’in diğer belirtileri ise şunları içerir:

 • Etkilenen eklemler her zamankinden daha büyüktür
 • Eklemi bir süre hareket ettirmedikten sonra ağrı ve sertlik daha da kötüleşir
 • Eklemlerde sıcaklık hissi
 • Kas kaybı
 • Etkilenen eklemdeki hassasiyet
 • Etkilenen eklemlerde hareket sınırlılığı
 • Hasta, etkilenen eklemde çıtırtılı bir ses hissedebilir (2)

Sertleşme (Kireçlenme)

Osteoartrit olan çoğu insan için, sertlik sabahları oldukça rahatsız edici olur. Genellikle, hareketsizlik veya dinlenme periyotlarından sonra da daha kötüleşir. Bu zamanlarda, eklemler fazlasıyla hissedebilir. Ağrı, sertlik ve hareket etmede zorlama en belirgin belirtilerdir.

Ağrı

Eklem hastalıklarının en ortak belirtisidir. Kas ağrısı çevredeki dokuda da oluşabilir. Genellikle ağrı ve sertlik uykudan veya bir süre hareketsizlikten sonra daha yoğun olur.

Osteoartrit olan bazı insanlar, eklem hareketleri sırasında daha fazla ağrı hissetmekte ve dinlenme sırasındaki ağrıları azaltmaktadır. Zamanla, eklemler kullanılmadığında bile ağrı oluşabilir.

Ağrıyla beraber eklem hassasiyeti de başlamaktadır. (3)

Şişme

Şişme, romatizmal artrit olan hastalarda daha yaygın olarak görülen bir belirtidir. Bununla birlikte, osteoartrit olan insanlar da şişme yaşayabilirler. Şişkinlik, tahriş edici maddelere, (örneğin; kemiğe temas eden kemik gibi) vücudun bir tepkisidir. Bu durum yaşanan sertlik ve ağrıya katkıda bulunur.

Esneklik kaybı ve hareket alanı kısıtlılığı

Osteoartrit olan insanların yaklaşık yüzde 80’inde hareket alanı ile ilgili bazı sorunlar yaşanmaktadır. Yaklaşık yüzde 25’inin günlük yaşam aktivitelerine katılabilmesi için yardıma ihtiyacı bulunmaktadır.

Yorgunluk

Osteoartrit olan insanlar genellikle yaşamanın temel günlük görevlerini yerine getirmek için ekstra fiziksel gayret göstermek zorundadırlar. Bu yorgunluğa neden olabilir.

Eklemlerin ses çıkarması

Osteoartrit olan birçok insan hareket ederken eklem sesleri duyar.

Ateş

Ateş genellikle bir osteoartrit belirtisi değildir. Bununla birlikte, yaygın inflamasyon düşük dereceli bir ateşe neden olabilir. (4)

Diz, kalça veya eller en sık etkilenen eklemlerdir. (5)

Dizlerde Osteoartrit

Osteoartrit bir yaralanma (veya başka bir durum) sebep olmadıkça, çoğu durumda her iki dizi de etkiler. Hasta yürürken, özellikle yokuş yukarı veya merdiven çıkarken ağrı yaşar. Dizler pozisyonda kilitlenebilir, bu da bacağın düzeltilmesini zorlaştırır. Diz, kullanıldığında yumuşak, çıtırtılı bir ses çıkarabilir.

Kalçalarda Osteoartrit

Bir arabanın içine girip çıkmak veya ayakkabı ve çorapları giymek gibi kalça ekleminin hareketini gerektiren herhangi bir şey sorunlara neden olur.

Kalçadaki ağrı oldukça yaygındır, ancak kalçalarında osteoartrit bulunan bazı hastalar dizlerinde de ağrı çekerler. Daha az sıklıkta, uyluklarda ve ayak bileklerinde de ağrı hissedilebilir.

Ağrı genellikle yürüme sırasında hissedilir. Ancak bazı insanlar dinlenirken bile acı çekebilirler. (6)

Ellerde Osteoartrit

Bu durumdan üç alan etkilenebilir:

 • Başparmak tabanı
 • Parmakların üst eklemi (tırnağa en yakın)
 • Parmakların orta eklemi

Parmaklar sert, şişmiş ve ağrılı olabilir. Bazen parmak eklemlerinde çarpmalar meydana gelebilir. Bazı durumlarda parmak ağrısı azalır ve sonunda kaybolur; şişme ve yumrular kalır.

Etkilenen eklemlerde parmaklar biraz yana eğilebilirler. Parmakların arkasında sıvı dolu topaklar (kistler) gelişebilir; genellikle ağrılıdırlar.

Başparmakla bileğin yerde bir yumru gelişebilir. Bu durum yazı yazmak ya da kavanoz açmak gibi günlük işleri zor ve ağrı verici hale getirebilir. (7)

Acil olarak tıbbi yardım gerektiren durumlar

Osteoartrit yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bununla birlikte, genellikle acil yardım gerektiren bir hastalık değildir. Eklem ağrısına, diğer ciddi sağlık sorunları da neden olabilir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu başvurun:

 • Eklem ağrısının üç günden uzun sürmesi
 • Şiddetli, açıklanamayan eklem ağrısı
 • Eklemde şiddetli şişlik
 • Eklem hareketinde zorluk
 • Eklem çevresindeki deride ısı veya kızarıklık
 • Ateş veya açıklanamayan kilo kaybı (8)

Osteoartrit Hastalığı Nedir?

Osteoartrit yani halk arasında yaygın olarak bilinen kireçlenme, artritin en yaygın biçimidir ve dünya genelinde milyonlarca insanı etkilemektedir. Kemik uçlarındaki koruyucu kıkırdağın zamanla aşınmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Osteoartrit vücudunuzdaki herhangi bir ekleme zarar verebilmesine rağmen, en çok elinizde, dizlerinizde, kalçalarınızda ve omurganızdaki eklemleri etkilemektedir.

Altta yatan süreç tersine çevrilmemesine rağmen, osteoartrit belirtileri genellikle etkili bir şekilde kontrol altına alınabilir. Aktif olma, sağlıklı bir kilo verme ve diğer tedaviler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir, ağrı ve eklemin işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir. (9)

Osteoartrit hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Osteoartrit Nedenleri

Normal yaşamın bir parçası olarak, eklemleriniz sürekli olarak hafif hasarlara maruz kalır. Çoğu durumda, vücut hasarı kendisi onarır ve bu durumda herhangi bir belirti yaşamazsınız.

Fakat osteoartrit durumunda, kemiklerin uçlarındaki koruyucu kıkırdak bozulur ve ağrıya neden olur, şişer ve eklem hareketini sınırlandırır. Kemik büyümeleri gelişebilir ve bölge iltihaplanabilir (kırmızı ve şişmiş).

Osteoartrit neden olur? Kesin nedeni bilinmemekle birlikte bazı koşulların osteoartrit gelişme riskinizi artırdığı düşünülmektedir:

Eklem yaralanması – ekleminizde oluşan bir yaralanma veya ameliyat sonrasında eklemin iyileşmeye zaman bulamadan aşırı şekilde kullanımı

Diğer koşullar (sekonder artrit) – osteoartrit, romatoid artrit veya gut gibi daha önceki veya mevcut bir durumla ciddi hasar gören eklemlerde ortaya çıkabilir

Yaş – büyüdükçe eklem rahatsızlıkları geliştirme riski artar

Aile öyküsü – yapılan çalışmalarda osteoartrit’ in kalıtsal bir hastalık olup olmadığı net olarak ortaya konmamış olsa da, aileden birinin osteoartrit geçmişi olması riski artırabilir

Obezite – obez olma, özellikle diz ve kalça eklemlerinizde fazla gerginlik yaratır (10)

Osteoartrit nedenleri daha fazlası için

Osteoartrit Tedavisi

Osteoartrit nasıl geçer? Osteoartrit için bilinen herhangi bir tedavi mevcut değildir, ancak durum zamanla kötüleştiği için belirtilerin hafifletilmesi üzerine bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Osteoartrit belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olması için uygulanan başlıca tedavi yöntemleri ise şunları:

Yaşam tarzı önlemleri: Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve düzenli olarak egzersiz yapmak gibi değişiklikler osteoartrit belirtileriyle mücadele etmenize yardımcı olur.

İlaç: İlaçlar tedavi yöntemi daha çok ağrıyı hafifletmeye üzerine odaklanmaktadır.

Destekleyici tedaviler: Transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu, Sıcak veya soğuk kompresler, masaj terapisi, yardımcı cihazlar gibi günlük aktiviteleri daha kolay yapabilmek için uygulanan tedavi yöntemleridir.

Bu tedavi yöntemlerinin yararlı olmadığı bazı durumlarda ise hasar görmüş eklemleri onarmak, güçlendirmek veya yerini almak için cerrahi de düşünülmelidir. (11)

Osteoartrit ameliyatı: Eklem ameliyatı ciddi hasar görmüş eklemlere müdehale etmek için uygulanmaktadır. Bu yöntemle özellikle kalçalar veya dizlerdeki eklemler onarılır ve değiştirilir. Doktor eğer hastayı eklem ameliyatına uygun görürse bir ortopedi cerrahına yönlendirecektir. (12)

Osteoartrit için hangi doktora gidilir: Osteoartrit olup olmadığınızı anlamak için aile hekimine ya da dâhiliye (iç hastalıklar) uzmanına başvurabilirsiniz. Tedavinin sonraki aşamalarında fizyoterapist, ortopedi cerrahı ya da bir diyetisyen size yardımcı olabilir. (13)

Detaylı bilgi almak için bakınız: Osteoartrit Tedavisi

Источник: //www.acil.net/osteoartrit-belirtileri/

Osteoartrit Nedir? Osteoartrit Belirtileri (Kireçlenme Nedir?) – Sağlık Ocağım .NET

Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartrit veya kireçlenme, ailesel yatkınlığın katkısı, tekrar tekrar kullanılmaya, kaza veya yaralanmaya, bağlı olarak ya da eklemi tutan bazı romatizmal hastalıkların geç evrelerinde kıkırdak dokunun kabalaşması, yaşın ilerlemesi, aşırı kilo problemi nedeni ile gelişen bir durumdur.

Osteoartrit oluşması durumunda zarar gören ve tahrip olan kıkırdağın normalde parlak ve mavimsi beyaz olan rengi pürtüklü, sarımsı, ve mat bir görünüm kazanır. Eklemi oluşturan kemikler arasındaki mesafe daralır ve bunun sonucu olarak kemik uçları birbirine sürtünmeye başlar.

Osteoartrit eklemde sertlik, tutukluk veya katılık hissi, ağrı ve bazende şişlik gibi şikayetlere yol açar. Osteoartrit radyolojik görüntüleme yöntemlerinde eklemler daralmış, eklemi oluşturan kemikler birbirine yaklaşmış ve kemikte beyazlaşma görülür.

Osteoartrit yeni kemik oluşumu gibi kemiksi çıkıntılar oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda kemiklerdeki şekil bozukluğu dışarıdan bakıldığında da fark edilebilir. Osteoartrit oluştuktan sonra eklem çevresindeki kaslarda da zayıflama başlar.

Osteoartrit (kireçlenme) belirtileri

Osteoartrit sorunu olan hastalarda şikayetler kireçlenmenin hangi eklemlerde olduğuna, ne kadar zamandır hastalığın varlığını sürdürdüğüne ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik gösterir. Şikayetler hastanın günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.

Osteoartritte karşılaşılan şikayetler genellikle bir ya da iki eklemde ağrı, şişlik ve katılık hissi, hareket etme sırasında eklemden kıtırtı şeklinde ses gelmesi, eklemin genişlemesi, deforme olması, bazı durumlarda şişlik gibi belirtiler bazen yavaş yavaş ortaya çıkar ve eklemlerin kullanılması ile şiddetlenir.

Osteoartrit (kireçlenme) hangi eklemleri etkiler?

Kireçlenme neden olur

Osteoartrit hangi eklemde gelişirse gelişsin bazı eklemler hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Osteoartiritin etkilediği eklemler genellikle boyun, bel, kalça, el parmakları, diz eklemi, ayak parmakları gibi eklemleri etkilemektedir.

Osteoartrit ve boyun : Omurganın boyun kısmındaki omurlar arasında daralma ve eklem harabiyeti nedeni ile meydana gelen ağrı omza ya da kafatasının arkasına yayılabilir.

Osteoartrit ve bel : Omurganın bel kısmındaki omurlar arasında yine daralma ve harabiyete bağlı sırt alt kısmına veya bacağa yayılım gösterebilir.

Osteoartrit ve kalça : Leğen kemiği ve uyluk kemiği arasındaki geniş eklemde kıkırdak zedelenmesi, gelişebilir ve ağrı kasığa, kalçaya ve dize kadar yayılabilir.

Osteoartrit ve el parmakları : El parmaklarında bulunan eklemler genişleyebilir. Özellikle başparmak kökündeki eklemde oluşan kireçlenme dolayısı ile hasta cisimleri kavramada zorluk çekebilir.

Osteoartrit ve diz : Diz ve diz eklemindeki tutulum nedeni ile merdiven inip çıkmada zorluk ve ekleme bağlanan kaslarda zayıflık söz konusu ise hastalığın ilerlemesi gibi riskler ve şikayetler meydana gelir.

Osteoartrit ve ayak parmakları : Ayak parmakları eklemlerinde şekil bozukluğu ve ağrı vardır.

Osteoartrit (kireçlenme) teşhisi nasıl konur?

Osteoartrit teşhisi hastanın fizik muayenesinde osteoartrit bulguları var ise osteoartrit olduğu konusunda bilgi verir. Muayene sırasında öncelikle hastanın öyküsü alınır ve ağrıyı arttıran, azaltan faktörler değerlendirilir.

Hastanın öyküsü dinlendikten sonra iskelet sistemi muayenesi, sorunlu eklemlerin radyolojik görüntüleme yöntemleri ve gerekli kan testleri yapılarak, eklem sorununun osteoartritten mi yoksa başka bir nedenden mi olduğu araştırılır.

Bütün bu tetkikler ile tanı konulamaz ise manyetik rezonans görüntüleme veya nükleer tıp incelemeleri gibi ileri tetkikler de istenebilir.

Osteoartrit (kireçlenme) tedavisi

Osteoartrit tedavisi

Osteoartrit hayati teh içeren bir hastalık değildir ve kişinin günlük yaşamını engellememelidir. Osteoartrit tedavisinde ağrıyı azaltmak ve daha rahat hareket etmeyi sağlamak amacı ile uygulanabilecek birçok tedavi yöntemi vardır.

Osteoartrit tedavisi hastanın gereksinimine ve yaşam tarzına göre planlanmalıdır. Osteoartrit tedavisi günlük yaşamınızda eklemlerini korumaya yönelik değişiklikler yaparak başlar. Osteoartrit tedavisinde egzersizin önemi büyüktür. Fazla kilo problemi var ise kilo vermek yardımcı olur. Ağrıyı azaltmak için fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi oldukça etkilidir.

Osteoartritin ilaç tedavisi

İlaç tedavisi ağızdan alınan ve krem olarak sürülebilecek ilaçlar şeklinde hastayı takip eden doktoru tarafından verilir. Kireçlenme ilaçlarının mide sorunlarına neden olabileceği, karaciğer, böbrek ve kan hastalıklarını etkileyebileceği bilinmelidir.

Merhemler gibi sürülebilecek ilaçlar kireçlenme yapmış ekleme ve çevresindeki dokulara direkt olarak sürülebilir. Bu merhemler veya losyonlar ağızdan alınan ilaçlar ile aynı zaman sürecinde kullanılabilir.

Osteoartrit tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisinde ilk olarak hasta ve hastanın yakınları hastalık hakkında bilgilendirilir. Hastaya uygulanacak tedavi hastanın fizik tedavi hekimi tarafından, hastanın genel sağlık durumu ve osteoartritli eklemin durumu göz önüne alınarak hastaya özgü tedavi planı yapılır.

Fizik tedavi uygulamalarında hastanın durumuna göre yüzeysel sıcak veya soğuk uygulamalar, masaj tedavisi, derin ısıtıcılar, hidroterapi, elektroterapi, elektrik stimülasyon, traksiyon ve tedavi edici egzersizlerden oluşan bir tedavi programı hazırlanır ve tedaviden sonra hasta tekrar fizik tedavi hekimi tarafından değerlendirilir.

Osteoartrit tedavisinde eklem enjeksiyonları

Eklem enjeksiyonlarına kadar yapılan tedavi yöntemleri ağrıları azaltmaz ise, hastanın doktoru eklem enjeksiyonu tedavisini önerir. Şişlik ve ağrı için kireçlenme yapmış ekleme direkt olarak enjeksiyon tedavisi uygulanabilir. Bu uygulama hastanın doktoru tarafından birkaç dakika içerisinde uygulanır. Bu işlem yılda 2-3 kez yapılır ve daha fazlası önerilmez.

Şişlik olan eklemde, eklem sıvısının neden olduğu gerginliği ve eklem içi basıncı azaltma amaçlı bu sıvıyı boşaltmak için de enjeksiyon tedavisi uygulanabilir.

Ekleme yapılan enjeksiyondan sonra ağrı azalacağı için, hasta farkında olmadan eklemini zorlar ise ileride ağrı tekrar artabilir. Bu nedenle hasta eklemini zorlamamalıdır.

Enjeksiyon tedavisinde kayganlaştırıcı madde enjeksiyonu da yapılır.

Osteoartrit tedavisinde cerrahi tedavi yöntemleri

Osteoartritin cerrahi tedavisinde ilaç, egzersiz ve fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ile tedavi edilemeyen osteoartrit vakalarında bir başka tedavi yöntemi de cerrahidir. Eklemlere yönelik en uygun cerrahi tedavi yöntemini ortopedi cerrahları yapar.

Cerrahi tedavide farklı cerrahi girişimler uygulanabilir. Cerrahi sonrası hasta en kısa zamanda ayağa kaldırılmaya çalışılır. Hastanın yürütülmesi ve günlük yaşamında bağımsız olabilmesi için aktif bir rehabilitasyon tedavisi uygulanır.

Eklemler nasıl korunur?

Eklemler nasıl korunur

Osteoartritli eklemlerin korunmasında amaç. eklem hasarının ilerlemesini durdurmaktır. Eklemler korunduğu sürece ağrının azalmasını da fayda eder.

Örneğin, dik durmaya çalışmak gerekir. Dik duruş pozisyonu boyun, bel, kalça ve diz eklemlerini korur. Tezgahın boyunu, öne eğilmeyecek şekilde ayarlamak işe yarar. Alçak sandalye, oturup kalkarken diz ve kalçaya fazla yük verilmesine sebep olur.

Kolçaklı ve yüksek sandalyede oturmayı tercih etmek gerekir. Yerden herhangi bir ağırlık kaldırırken gövdeyi yakın tutarak kaldırmak önemlidir. Yerden herhangi bir şeyi alırken dizler bükülerek alınmalıdır.

Parmak eklemlerini sıkıca kavrayarak zorlamamak gereklidir. Parmakları kavrayarak tutulacak aletlerin sapları kalın olmalıdır. Eklemlerin zorlanmaması için yardımcı malzemeler (kavanoz açacağı, dolap kapaklarını açmak için ilmekler, uzun saplı ayakkabı çekecekleri gibi) yardımcı aparatlar kullanılmalıdır.

Ellerinizi uzun süre kullanmanız gerektiğinde (yazı yazmak gibi) uğraşılar sırasında sık sık ara vererek el eklemlerini dinlendirmek gerekir.

Uzun yolculuklarda sık sık mola vererek yürümeye çalışılmalı, uçak yolculuklarında kabinde aralı aralı yürüyüşler yapılmalıdır. Kalça ve diz eklemleri sorunu var ise baston kullanarak eklemler desteklenmelidir.

Ayakları kavrayan, koruyan ve tabanı kaymayan ayakkabılar giyilmelidir.

Kireçlenme ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/osteoartrit-nedir-osteoartrit/

Osteoartrit Hakkında Merak Edilenler

Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

osteoartrit halk arasında kireçleme olarak bilinmektedir. İki kemiğin birbirine sürtmesi sonucunda eklemler arasında ki kıkırdağın yok olması sonucunda oluşur.

İçindekiler

 • Osteoartrit
 • Belirtileri
 • Teşhis
 • Tedavi
 • Hastalara Öneriler
 • Kaynaklar

Osteoartrit

Osteoartrit

Halk arasında kireçleme olarak bilinmektedir. Daha çok 50 yaş üzerinde bulunan insanları etkilemektedir. Yaşı ilerlemiş olan kişilerde en sıklıkla görülen eklem hastalığı olarak bilinmektedir. Osteoartrit vücut üzerinde bulunan herhangi bir eklemde görülebilir. En sıklıkla etkilendiği eklemlerden biri eller, alça, diz ve omurgadır.

Kireçleme olduğu zaman eklemlerde bulunan kıkırdak yapısında bir bozulma oluşması meydana gelecektir. Bunun sonucunda eklem kıkırdağı bulunmaktadır. Bunun altında bulunan bir kemik vardır. İşte bu sürtünme nedeniyle bir takım değişiklikler meydana gelecektir. Bu kemikte olan büyümeler eklem kıkırdağının çıkıntı oluşması eklemimizin normalde olan yapısının bozulmasına neden olacaktır.

Ve böylelikle de hareketlerde kısıtlanma başlayacaktır.

Belirtileri

İnsanların vücudunda bulunan bir takım eklemlerde daha çok görülmektedir. Bunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Kireçlenmenin oluşmasında bir takım etkenler bulunmaktadır. Özellikle de 40 yaşından önce görülmesi oldukça nadir olmaktadır. Yaşlanma neticesinde eklem kıkırdağının da değişiklikler olur.

Kadınlarda her zaman için osteortrit görülme ihtimalinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Kireçlemenin oluşmasında ikinci faktör ise katılımsal olmaktadır. Kıırdağın özünde bulunan maddelerin katılımsal olarak biliniyor. Bu nedenle de el ekleminde kireçlemenin katılımsal olarak oluştuğu bilinmektedir.

Yıpranma nedeniyle de aşınmalar meydana gelecektir.

Yıllar içerisinde oluşan küçük travmalar sebebi ile eklemin çok yük taşıması sonucunda yeteneğini bozacaktır. Kıkırdak yıkımına neden olacak ve kireçlemeye yol açacaktır.

Bu durum özellikle de kilolu olan kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Kemiği etkilemekte olan hastalıklar nedeniyle de kireçleme oluşmaktadır.

Özellikle gut ve romatoid artrit osteoartrite hastalığının olmasında çok önemli rol oynamaktadır.

Teşhis

Vücudumuzun içerisinde bulunan herhangi bir eklemimizde eğer ki ağrı, tutukluk ya da şişlik gibi belirtiler olduğu zaman doktora gitmemiz gerekmektedir. Doktora şikayetler söylendikten sonra hastalığın neden kaynaklandığını bilmek için bir takım incelemelerde bulunmak isteyecektir.

Ağrımakta olan eklemin röntgen filmini çekmek isteyecektir. Hastaya Osteoartrit tanısı konulurken röntgen filmi çok yardımcı olacaktır. Fakat bazı kişilerde röntgen filmi sadece yeterli olmayacaktır. Bu durumda başka bulguları da incelemek isteyecektir. Hastalığı belirlemek için kan testi isteyebilir.

Fakat Kireçlemenin teşhisini koyacak herhangi bir kan testi günümüzde bulunmamaktadır. Bu nedenle de iltihaplı romatizma hastalığı olup olmadığını incelemek için kan testi isteyebilir. En son olarak da osteoartrit tanısını koymak için ağrıyan eklemden bir miktar sıvı alınması gerekecektir.

Bu alınan sıvı sayesinde her zaman için en iyi teşhisin konulması mümkün olacaktır. 

Tedavi

Tedavi hastalığın ne olduğuna ve boyutuna uygun olarak doktor tarafından hastaya verilecektir. TEdavide ki amaç her zaman için hastanın ekleminde olan ağrının dinmesi ve kısıtlı hareketlerinin kısıtlanmaması için gündelik yaşamında her zaman için zorlukları giderilmesi için uygulanacaktır. Ve en son olarakta hastalığın ilerlemesini durdurmak için bir tedavi uygulanacaktır.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da ilk basamak hastaya hastalığını anlatmak ve hastanyı bilgilendirmek olacaktır. Hasta her zaman bilinçlenmesi gerekmektedir. Ağır egzersiz olan hareketlerden uzak durmalıdır. Eğer hastanın fazla kilosu varsa o zaman ideal kilosuna inmesi için diyete girmesi gerekmektedir. Ağrının azalması için dinlenmeninde çok önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. 

Düzenli egzersiz: Buradaki amaç eklemi çevrlemekte olan kasların güçlenmesini sağlamak olacaktır. Bu sayede eklemin taşyatacak olduğu güç kaslar sayesinde azalacaktır. Fakat bu egzersiz mutlaka doktor tarafından verilmesi gerekmektedir.

Fizik Tedavi: Osteoartrit teşhisi konulmuş bir hastanın fizik tedaviye girmesi eğer ki önerildiği zaman sizlerde yapmalısınız. Doktorun ön görmesi sonucunda hastaya sıcak ya da soğuk uygulamalar yaptırılır. Ağrının kesilmesi için akım tedavileri de bunlardan biri olmaktadır.

İlaç Tedavisi: Her zaman için ağrı kesiciler ve iltihap dağıtıcılar kullanılması gerekmektedir. Bu ilaçlar doktor kontrolünde her zaman için kullanılmalıdır. Burada ki amaç kıkırdağı güçlendirecek ilaçlar son derece faydalı olmaktadır.

Eklem içi enjeksiyon: Eğer ki hekimizin sizlerin bütün yapılanlara rağmen ağrınız bir türlü inmiyorsa o zaman yapacağı eklem içine kortizon enjekte etmesi olacaktır. Kortizon ilacının dışında eklem içine kayganlığı sağlamakta kayganlaştırıcı sıvılarda enjekte edilmesi gerekmektedir. 

Cerrahi Müdahale:Cerrahi müdahale her zaman için en son tedavi şekli olmaktadır.

Şiddetli bir ağrı olması durumunda ya da eklem kireçleme nedeniyle çok ciddi bir hasar aldığı zamanlarda ve yukarıda saymış olduğumuz bütün tedavi yöntemlerine rağmen bir türlü sonuç alınmadığı zamanlarda tercih edilmektedir.

Eğer ki eklemde ciddi oranda işlev kaybı varsa o zman uygulanmalıdır. Diz ve kalça eklemlerinde kireçleme olduysa o zaman protez takılarak hastanın gündelik hayatında bir aksama olmadan yaşaması sağlanacaktır. 

Hastalara Öneriler

 • Oturuken ya da yatarken her zaman için sırtımızı ve boynumuzu korumamız gerekirse desteklememiz gerekmektedir;
 • Bir yere uzanacağınız zaman sizlerin zorlanmadan uzanmaya çalışın. Gerekirse ayaklarınızın altına bir şey alın;
 • Bükme ya da sıkma gibi eklemleri zorlayacak hareketlerden her zaman için kaçınmanız gerekmektedir;
 • Aşırı kilolu olan bir kişi iseniz sizler de bir an önce kilo vermeniz gerekecektir. Bu kilo vermeniz her zaman için ağrınızın dinmesini sağlayacaktır;
 • Her gün düzenli olarak egzersiz yapmanız şart olduğunu da bilmelisiniz. Her duyduğunuz egzersizi yapmamalısınız. Sadece uzman tarafından sizlere önerilmiş olan egzersizleri yapmanız gerekmektedir.

Kaynaklar

(1 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: //eklemhastasi.com/osteoartrit.html

Osteoartrit

Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartrit, bir ya da daha fazla sayıda eklemin yapısının etkilendiği, yaşam kalitesini düşüren bir grup hastalığa verilen isimdir.

Artritlerin en yaygın görülen formudur ve dünya çapındaki istatistiklere göre ağrı ve sakatlığın temel sebeplerinden biridir. En sık olarak etkilenen bölgeler diz, kalça ve el eklemleridir.

İleri yaşlarda daha çok ortaya çıkar ancak bilinenin aksine osteoartrite yaşlılık neden olmaz. Patolojik olarak kıkırdak yapının kaybedilmesi ve kemiğin yenden şekillenmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Osteoartrit, eklem kıkırdağındaki defektif yapıyla birlikte ekleme yönelik belirti ve bulguların görüldüğü hastalıklardan biridir. Şekilde normal ve hasarlı eklem yapıları görülüyor.

Erkeklerde 45 yaşından önce kadınlarda ise 55 yaşından sonra daha sık görülme eğilimindedir. Tıp dünyasında dejeneratif eklem hastalığı veya dejeneratif artrit olarak ta bilinmektedir. Bu yazımızda osteoartriti OA olarak kısaltacağız.

Osteoartrit Nedenleri Nelerdir?

OA nedenlerini analiz ederken primer ve sekonder yani birincil ve ikincil olarak işleyeceğiz. Primer osteoartrit formu idiyopatiktir. Herhangi bir hastalıktan kaynaklanmaz veya kaynaklansa bile bu bulunamamıştır. Genellikle travma ve yaşlılığın kısmi bir sonucu olarak oluşur.

Dejeneratif eklem hastalığı olan OA’nın zamanla ilerleyişini temsili olarak görmektesiniz.

Eklemlerin yaşı arttıkça kıkırdak içerisinde bulunan su miktarında artış gözlenir. Kıkırdak yapısı giderek bozulmaya başlar ve yıllar sonra normal kıkırdak yapısı kalmaz. Artık ilgili eklemdeki kıkırdak yapısı kaybolmuştur ya da harap olmuştur.

Kıkırdak olmaksızın yapılan eklem hareketleri ağrı, şişlik ve hassasiyete sebep olur. Kıkırdağın iltihaplanmasına tepki olarak osteofit adı verilen yeni kemik büyüme alanları oluşur.

Sekonder osteoartrit ise başka bir hastalığın veya patolojik durumun etkilemesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.  Sekonder OA nedenlerini 5 başlık altında inceleyebiliriz:

 1. Metabolik Nedenler : Akromegali, okronozis, hemakromatozis ve Wilson hastalığı gibi patolojik durumlar.
 2. Anatomik Nedenler : Doğumsal kalça çıkığı , femur başı epifiz kayması, epifizyal displaziler ve hiperlaksite.
 3. Travmatik Nedenler : Akut travmalar, kronik travmalar ve eklemek yönelik bazı cerrahi işlemler.
 4. İnflamatuvar Nedenler : Artropatiler, septik artrit ve kristal depo hastalıkları.
 5. İatrojenik Nedenler : Henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamış etkenler.

Osteoartrit Belirtileri Nelerdir?

OA eklem kıkırdağını etkileyen izole bir hastalıktır. Romatoid artit ve diğer sistemik hastalıkarın aksine OA eklem dışında diğer sistemleri etkilemez. En sık karşımıza çıkacak olan belirtisi ağrıdır.

Omuzda, kalçada, dizde, dirsekte ve diğer eklem bölgelerinde ortaya çıkabilir. Günün ilerleyen saatlerinde şiddeti artan bu hastalıkta eklemlerde şişlik, hassasiyet görülür ve gıcırdama sesleri duyulur. Şiddetli OA durumlarında kıkırdak yapısı öylesine tahriş olmuştur ki otururken bile ağrı devam eder. Bu durum hareketin sınırlı olmasına sebebiyet verir.

Özellikle diz eklemlerinin yıllar içinde progresif dejenerasyonu eklemlerin dışa doğru eğilmesine ve şekil bozukluklarına yol açar. Ek olarak kaslarda zayıflık ve topallama bu hastalarda ortaya çıkan diğer belirtilerdir.

Osteoartrit Tanısı Nasıl Konulur?

İlk etapta hekiminiz tıbbi öyküyü sorgulayacak ve bunu takiben detaylı bir fizik muayene yapacaktır. Daha önce bahsettiğimiz belirtilerin olup olmadığını tespit edecektir. Eklem hareketlerini inceleyip gerekirse röntgen filmi isteyebilir. Diğer hastalıkların ekarte edilebilmesi için kan testleri yapacaktır.

Osteoartrit’e ait radyolojik görüntüleri görmektesiniz.

Osteoartrit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartritle oluşan eklem hasarını geri çevirecek bir mekanizma henüz yoktur. Yani oluşan hasarlar kalıcıdır. Tedavide temel amacımız ortaya çıkan belirtileri azaltmak ve kontrol altına almaktır. Bunu yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç terapileri ve cerrahi tedavi seçenekleri ile sağlayabilmekteyiz.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Hastalara kilo vermeleri için diyetisyene yönlendirilir. Fazla kilolardan kurtulmaları gerekmektedir. Eklemlere binen yüklerin azaltılması açısından bu durum oldukça önem arz etmektedir. Düzenli olarak egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ayrıca bazı özel masaj terapilerinin fayda sağladığı bilinmektedir.

İlaç Tedavisi

Osteoartrit için ilaç tedavileri topikal, oral ve intra venöz olmak üzere üç farklı şekilde uygulanabilir. Topikal ilaçlar doğrudan derinin üzerinden uygulanır. Asetaminofen gibi ilaçlar tedavinin ilk aşamasında sıkça kullanılırlar. Ağrı ve şişliğin yani inflamasyonun azaltılması için diğer NSAII ilaçlarda faydalıdır. Bazı hastalarda kortikosteroid enjeksiyonları fayda sağlar.

Cerrahi Tedavi Seçenekleri (Osteoartrit Ameliyatı)

Osteoartrit hastalarında ameliyat sadece çok şiddetli durumlarda uygulanır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaç tedavileri uygulanmış olmasına rağmen belirtiler kontrol altında alınamamışsa son seçenek olarak cerrahi düşünülür. Eklem cerrahi prosedürler ila onarılmaya çalışılır ancak bu işlemlerin bir takım komplikasyonları olduğu unutulmamalıdır.

Osteoartrit ile Yaşamak !

Bilindiği üzere OA için herhangi bir tedavi yoktur ancak semptomlar kontrol altına alınabilir. Osteoartrit olan hasta mutlaka şunlara dikkat etmelidir:

 1. Otuturken sırtınızı doğru bir şekilde konumlandırın.
 2. Uyurken boyun ve sırt pozisyonunu doğru ayarlamalısınız.
 3. Eklemlerin tekrarlayan hareketlere maruz kalması durumundan kaçının.
 4. Düzenli olarak egzersiz yapın.
 5. Aşırı kilolarınız varsa mutlaka kilo vermelisiniz.

Bu konularda bir diyetisyen ve fizyoterapistten yardım almalısınız.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Источник: //doktordanhaberler.com/osteoartrit/

Osteoartrit Nedir? Detaylı Osteoartrit Rehberi

Osteoartrit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Osteoartrit nedir sorusu özellikle kadınlar tarafından merak edilmektedir. Osteoartrit eklemlerin ağrımasına ve sertleşmesine neden olan bir durumdur. Eklem kireçlenmesi olarak da bilinen osteoartrit en sık rastlanan eklem iltihabı türüdür.

Peki, osteoartrit belirtileri nelerdir? Osteoartritin ana belirtileri eklem ağrısı ve sertliktir. Bazı insanlar ayrıca eklemlerde şişme, hassaslık ve çatırtı sesi hissederler.

Osteoartrit belirtilerinin şiddeti kişiden kişiye ve etkilenen değişik eklemlere göre büyük farklılık gösterebilir.

İlgili Haber

Bazı insanlar için belirtiler hafif olabilir ve gelip geçebilir. Diğer insanlar, günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştıran daha sürekli ve ağır problemler yaşayabilir. Aynı zamanda her eklemin osteoartritten etkilenmesi mümkündür. Ancak yine de çoğu zaman diz, kalça ve ellerin küçük eklemlerinde daha fazla görülmektedir.

Osteoartrit Neden Olur?

Günlük yaşantımızda, eklemler sürekli olarak hasara maruz kalır. Çoğu durumda, vücudumuz hasarı kendisi onarır ve herhangi bir belirti yaşamazsınız.

Ancak osteoartritte, kemiklerin uçlarındaki koruyucu kıkırdak bozulur ve ağrıya, şişmeye ve eklemi hareket ettirmede sorunlara neden olur.

Osteoartritin kesin nedeni bilinmiyor, ancak birkaç şey de dahil olmak üzere osteoartrit gelişme riskini artırdığı düşünülen durumlar veosteoartrit nedenleri şunlardır:

 • Eklem yaralanması
 • Fazla yaşta olmak
 • Ailede osteoartrit geçmişi olması
 • Obezite

Osteoartrit Nasıl Teşhis Edilir?

Bazen dejeneratif eklem hastalığı veya dejeneratif artrit denen osteoartrit eklemlerde en sık görülen kronik iltihaplanma halidir ve bu durumdan etkilenen birçok kişi vardır. Normal eklemlerde, kıkırdak adı verilen sağlam, kauçuk bir materyal her kemiğin ucunu kaplar.

Kıkırdak eklem hareketi için yumuşak, kayma yüzeyi sağlar ve kemiklerin arasında bir yastık görevi görür. Osteoartritte kıkırdak bozulur ve ağrıya neden olur. Osteoartrit zaman içinde kötüye gittiği için, kemikler parçalanabilir.

Osteoartritin son safhalarında kıkırdak yıpranır ve kemiğe karşı kemik sürtünerek eklem hasarına ve daha fazla ağrıya yol açar.

Osteoartrit her yaştan insanda görülmekle birlikte 65 yaşından büyük olan kişilerde daha sık görülür. Genel osteoartrit risk faktörleri artan yaş, obezite, önceki eklem yaralanmaları ve genetiği içerir.

İlgili Haber

Osteoartritinizin olup olmadığını belirlemenize yardımcı olması için doktorunuz ilk olarak belirtilerinizi sorar ve eklemlerinizi inceler. Doktorunuz şu durumlarda osteoartritten şüphelenebilir:

 • 50 yaşın üstündesin
 • Eklem ağrınız giderek artıyor
 • Sabahları eklemlerinizde 30 dakikadan az süren sertlik var ya da hiç sertlik yok

Belirtileriniz yukarıda listelenenlerden biraz farklıysa, bu başka bir eklem durumunu gösteriyor olabilir. Osteoartrit sorununda kan testleri tanı koymada genellikle yardımcı değildir. Bununla birlikte, aşağıdaki testler teşhis için yardımcı olabilir:

 • Röntgen: X-ışınları, teşhisi doğrulamak için osteoartritle ilgili hasar ve diğer değişiklikleri gösterebilir.
 • MR: Manyetik rezonans görüntüleme (MR) radyasyonu kullanmaz. Osteoartritin tipik erken anormalliklerini tespit etmek için daha iyi kıkırdak görüntüleri sağlar.

Osteoartrit Hangi Eklemleri Etkiler?

Özellikle osteoartrit ağrısı dizlerde ortaya çıkar, ancak osteoartritli birçok hastanın kalça, eller ve başka yerlerde de ağrıları olmaktadır.

Sert ve ağrılı eklemlerin sebebi nedir? Milyonlarca yetişkin için bu sorunun cevabı artrittir ve en sık rastlanılan osteoartritten gelen ağrı, iş göremezliğin ana nedenlerinden biridir.

Osteoartrit ağrısı, eklemlerinizin her iki tarafındaki kemiklerin uçlarını koruyan kıkırdak kaybından kaynaklanır. Aynı zamanda ağrı, aktiviteyle ilişkili olup, eklemi kullandığınızda daha da kötüleşir ve dinlenirken daha da iyi olur.

Dizde Osteoartrit Ağrısı

Osteoartrit, 45 yaşın üzerindeki insanda kalıcı diz ağrısının en sık görülen nedenidir. Osteoartrit diz ağrısı, merdiven basamaklarında veya ayakta durarak yürürken fark edilebilir. Ağrı gün geçtikçe kötüye gitme eğilimindedir. Diz ağrısı osteoartritiniz varsa, kilo vermeniz ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Kalçada Osteoartrit Ağrısı

Kalçadaki osteoartrit ağrısı, diz ağrısı kadar görülmez. Kalça ağrısı diz ağrısı gibi çok zorludur. Merdiven çıkmak ve yürüme ile daha da ağırlaşır ve dinlenme ile rahatlar. Kilo kaybı önemlidir. Kalça osteoartriti olan kişilerin merdivenlerden ve alçak sandalyeden kaçınması gerekmektedir.

Ellerde Osteoartrit Ağrısı

Osteoartrit nedeniyle eklemlerde oluşan yapısal değişiklikler yaşlı insanların ellerinde çok yaygındır. Ancak osteoartrit, bu tip osteoartrit hastalarının yaklaşık yüzde 10’unda ağrıya neden olur. El ve parmak ağrıları, yazı veya pişirme gibi tekrar eden hareketleri yaptıktan sonra daha olasıdır.

Boyun ve Omurgada Osteoartrit Ağrısı

Omurga osteoartriti yaşlılarda da görülür. En sık görülen bölgeler boyun ve bel kısmıdır. Hareketle ağrı artar. Osteoartrit omurga ağrısının hafifletilmesi, omurgayı destekleyen kasları güçlendirmek için egzersiz ve fizik tedavi ile başlar. Osteoartritin diğer alanlarında olduğu gibi kilo verme önemlidir.

Osteoartrit İş Yaşamını Nasıl Etkiliyor?

Osteoartrit, eklem kıkırdağının zayıflamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan ve hayat boyu devam edebilen bir sorundur. Özellikle 50 yaş sonrasında ortaya çıkma eğilimi gösteren osteoartrit günlük yaşamın yanı sıra iş hayatını da etkileyen bir durumdur.

Osteoartrit sorunu hareket etmeyi zorlaştırır ve ağır işler yapılmasını engeller. Özellikle bu tip iş sektörlerinde çalışanlar için bu durum büyük bir sorundur. Yaptığınız iş türüne bağlı olarak, osteoartrit yönetiminde yardım istemek zorunda kalabilirsiniz.

Osteoartritiniz varsa ve çalışıyorsanız, osteoartritli birçok kişinin başarıyla çalışmaya devam ettiğini bilmelisiniz. Çalışma alanınızda esnek ve yaratıcı olmak osteoartrit yönetimine yardımcı olabilir. Ancak o kadar kolay olmayacaktır. Osteoartritten kaynaklanan ağrı ve sertlik, normal iş gününüzün bir parçası olan aktiviteleri daha zor hale getirebilir.

Diz, kalça, eller ve omurga eklemlerini sıklıkla etkileyen osteoartriti yönetmek için doğru tıbbi bakımla başlamalı ve doğru egzersiz, kilo kontrolü ve ilaç kombinasyonu için doktorunuza danışmalısınız. Aşağıdaki ipuçları, osteoartritiniz olduğu zaman iş gününüze başlamanıza yardımcı olabilir:

 • Doktorunuzla temas halinde kalın, doğru bir şekilde beslenin, egzersiz yapın ve gün boyunca bunu yapmak için yeterli derecede dinlenin.
 • İhtiyacınız olan şeyleri yakınınızda ve kolay erişilebilir bir yerde tutun. Aşağı yukarı kalkmanız veya geri çekmeniz gereken şeylerin sayısını sınırlayın.
 • Çok uzun bir şey yapmadığınız için gününüzü programlamaya da başlamanız gerekir. Tekrarlayan hareketlerden kaçının veya uzun süre ayakta durmayın.
 • Günün erken saatlerinde, rahatsız olma veya acı çekme ihtimaliniz azaldığında önemli görevler üstlenmeyi planlayın.
 • Egzersiz, osteoartrit ağrısını azaltır ve fonksiyonunu geliştirir. Bir fiziksel terapistle birlikte çalışarak, mola zamanlarında birkaç dakika boyunca yapabileceğiniz bir gerilme ve düşük etkili egzersiz kombinasyonu bulmaya çalışın.

Menopoz Sonrası Osteoartrit Problemi

Menopoz çok rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Menopozda olan kadınların çoğunda sıcak basması ve gece terlemesi gibi rahatsızlıklar vardır. Ancak bazı şanssız bayanlar eklem ağrısı da yaşarlar. Osteoartrit kadınlarda daha sık görülse de menopoz ile doğrudan bağlantılı değildir.

Tek ortak nokta, her ikisinin de genellikle 50 yaş üstü kadınlarda ortaya çıkmasıdır. Aslında, osteoporozdan kaynaklanan kırıklar, 50 yaşın üzerindeki kadınların yaklaşık yarısını etkiler.

Bu durumdan östrojen seviyeleri kısmen sorumludur, ancak aile öyküsü, bazı ilaçlar almak, kalsiyum, D vitamini eksikliği olan kişiler de risk altındadır.

Bir kadının menopozdan sonra beş yıl içinde kemik mineral yoğunluğunun %20’sini kaybedebileceği göz önüne alındığında, doğru teşhis koymak şarttır. Osteoporoz olduğunuz ortaya çıkarsa, beslenmenize daha fazla kalsiyum ve D vitamini eklemelisiniz.

Osteoartrit, sessiz bir problem olan osteoporozun (kemik erimesi) aksine kendisini belli eder. Aslında, osteoartrit 65 yaşından büyük kişilerde uzun süreli sakatlığın en yaygın nedenidir.

Osteoartrit, bir eklemdeki kıkırdak kaybından kaynaklanır ve bu da kemikleri birbirine sürtünüp eklemi tahrip etmesine neden olur.

Menopoz sonrası ortaya çıkan osteoartrit problemi için doktorunuza danışın ve teşhis için gerekli tespitleri yaptırın.

Tanı osteoartiritse, tedavi fizik tedavi, anti-inflamatuar ilaçlar ve muhtemelen ağrı kesici ilaç gibi çeşitli yöntemleri içerebilir. Fazla kilolu iseniz, diyet ve düşük etkili egzersiz önerilebilir, zira ekstra kilo eklemleri daha çabuk yıpratacak ve ağrıya neden olacaktır. Menopoz sonrası kilo almak çok daha kolay olduğu için özellikle bu konuya dikkat edilmesi önemlidir.

Osteoartrit İçin Egzersiz Neden Gereklidir?

Araştırmacılar hala osteoartritin kesin sebebini bilmese de, 60 yaşın üstünde ve fazla kilolu olmak gibi durumların riski önemli ölçüde artırdığı bilinmektedir.

Osteoartritiniz zaten varsa ya da olma riskinizi azaltmak istiyorsanız düzenli egzersiz programı size yardımcı olabilir. Bir egzersiz programına başlamak için birçok avantaj vardır.

Bu sadece osteoartritiniz olduğu için değil genel anlamda da yararlı bir durumdur. Düzenli egzersiz, aşağıdakilere yardımcı olabilir:

 • Eklem ağrısını azaltır: Osteoartrit kıkırdağı yok eder ve kıkırdak aslında eklem minderleri olan özel dokudur. Egzersiz ağrı ve sertlik gibi osteoartrit semptomlarını azaltır.
 • Kasları güçlendirir: Yaşlandıkça eklemlerimizi destekleyen kaslar ve tendonlar zayıflama eğilimi gösterir. Egzersiz eklemleri korumak ve ekstra destek sağlamak için eklem çevresindeki kasları güçlendiriyor.
 • Basıncı azaltır: Çalışmalar, kilolu olmanın diz eklemlerinin stresini, her adımda büyük ölçüde arttırdığını göstermektedir. Egzersiz, eklem üzerindeki baskıyı azaltmak için kilo vermeye yardımcı olabilir.
 • Genel sağlık durumunu iyileştirir: Osteoartrit belirtileri, yalnızca osteoartritinizi ağırlaştırmakla kalmayıp aynı zamanda kalbiniz için de kötü olan hareketsizliğe zorlayabilir. Egzersiz, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanserler, kalp hastalığı ve inme gibi tüm sağlık risklerini azaltmaktadır.

Osteoartritli kişiler egzersiz programına aşağıdaki egzersiz türlerini eklemeyi düşünmelidirler:

 • Esneme egzersizleri, eklem sertliğinin önlenmesinde etkilidir. Bu tür bir kondisyon egzersizi için yoga veya pilates yapabilirsiniz.
 • Hızlı yürüme ve yüzme, kalp atış hızınızı arttıran ve kaslarınıza kan akışını artıran egzersiz örnekleridir. Osteoartrit semptomlarını kontrol etmede çok etkilidirler.
 • Araştırmalar, iyi bir egzersiz programının osteoartritin ilerlemesini ve ağrı ve sertlik gibi osteoartrit semptomlarını hafiflettiğini gösteriyor.

Tüm Hakları Saklıdır. Aktif Kaynak Gösterilmeden Kopyalanamaz!

Источник: //www.aktuelbilgiler.com/osteoartrit-nedir-detayli-osteoartrit-rehberi/

Osteoartrit Nasıl Oluşur?

Yavaş seyirlidir. Yaşlanmaya bağlı eklemin kıkırdak yapısı değişir. Fazla kilolu olmak, düşme veya diğer bazı mekanik travmalara bağlı kıkırdakta parçalanma, ardından menüsküs ve bağlarda zedelenme, eklem aralığında daralma ve yeni kemik oluşumuyla gider.

Gut veya romatoid artrit gibi eklemi tutan ve aşındıran hastalıklarda, osteoartrit daha kolay gelişir. Osteoartrit en sık omurga (bel ve boyun), diz, kalça ve el eklemlerini tutar; daha az oranlarda omuz ve ayak bileği tutulur.

Osteoartrit, eklem ağrısı, tutukluk, eklem üzerinde sert şişlik (kemik yapısının büyümesine bağlı), eklemin hareketiyle kütleme veya takılma hissi, eklem hareket açıklığında azalma gibi yakınmalara neden olur.

Osteoartrit Kimleri Tutar?

Osteoartrit, yaşlılarda en sık görülen ve en fazla sakatlık nedeni olan bir eklem hastalığıdır. Direkt röntgen filmlerinde, 70 yaş üstündekilerin %70’inde osteoartrit bulgusu vardır. Yapılan bir çalışmaya göre, bir kişide tüm hayatı boyunca diz osteoartriti gelişme riski yaklaşık %46; kalça osteoartriti gelişme riski ise %25’tir.

 • Osteoartrit yaşlılarda
 • Ailesinde osteoartrit bulunanlarda (özellikle birinci derece akrabalarda-anne, baba ve kardeşlerde)
 • Şişmanlarda
 • Eklem yaralanması veya eklemlerin tekrarlayan aşırı kullanımına bağlı yaralanması
 • Eklem deformitesi (bacak boyunun eşit olmaması, menisküsün erken yaşta çıkartılması, gibi)

Osteoartrit Tanısı Nasıl Konur?

Hastanın öyküsünde; istirahatte değil hareketle oluşan eklem ağrısı, eklemde takılma hissi ve dinlenme sonrası harekete başlarken eklemde kısa süreli tutukluk hissi; muayene bulguları (eklemde iltihap bulguları olmaksızın hareketlerinde kısıtlılık, kemik yapıda büyüme gibi) ve görüntüleme yöntemleri ile tanı konur. Direkt grafiler (röntgen) veya bazen daha ileri görüntüleme için manyetik rezonans görüntüleme (MRI) kullanılır.

Osteoartrit Nasıl Tedavi Edilir?

Osteoartrite bağlı eklem hasarı geliştikten sonra, bunu geriye çevirecek bir tedavi yoktur. Tedavinin amacı, ağrıyı azaltmak ve tutulan eklemin hareketlerini iyileştirmektir. Fizik tedavi ve ilaç tedavisi genellikle birlikte kullanılır; bazen cerrahi tedavi yapılır.

Fiziksel Tedaviler:

 • Eklemi yoracak hareketlerden kaçınmak en önemli adım olmalıdır.

  Örneğin dizlerinde eklem kireçlenmesi olan kişi; ayakta iken dizlerine yük vererek çömelip kalkmak, namaz kılmak (oturarak kılması önerilir), yokuş ve merdiven inip çıkmak (asansör kullanması önerilir), oturduğu sandalyeden kalkmak (kolları olan koltuk veya sandalye kullanması ve buradan destek alarak, dize fazla yük vermeden kalkması önerilir) gibi.

  El eklemlerinde kireçlenmesi olan hastalara; şişe kapağı, kavanoz kapağı açarak zorlamamaları, makas ve bıçak kullanırken zorlamamaları önerilir. Bu amaçlı geliştirilebilecek ergonomik aletler vardır ve siz de kendiniz için tasarlayabilirsiniz.

  Bıçak yerine pizza kesici rulo bıçaklar önerilebilir, uzun süreli kalem veya fırça tutuyorsanız bunlara yumuşak süngerler sararak eklemi rahatlatabilirsiniz.

 • Kilo vermek ve egzersiz en önemli iki kelime. Fazla kilolardan kurtulmak; diz, kalça ve bele binen yükü azaltacağından, bazen tek başına da rahatlama sağlar.

  Vereceğiniz her 10 kg ile dizlerinize binecek 40 kiloyu azaltmış olacağınızı unutmayınız.

 • Egzersiz, kas gücünü artırır, eklem ağrısı ve tutuklukta azalma sağlar.
 • Ayrıca günlük aktiviteleri için yardımcı ‘wolker’ denilen bir yürüteç veya baston kullanmak, o ekleme binen yükü azaltacak ve dengeyi sağlamaya yardımcı olacaktır.

  Sıcak veya soğuk (sadece inflamasyon olduğunda) uygulama, kısa bir süre için osteoartrit belirtilerini hafifletebilir.

 • Spa (sıcak küvet), masaj, akupunktur gibi bazı alternatif tedaviler, kısa bir süre için ağrıyı hafifletmeye yardımcıdır. Ancak, pahalı ve tekrarlayan tedaviler gerektirebilir. Ayrıca, alternatif tedavileri (bazen tamamlayıcı ya da bütünleyici olarak adlandırılır) uzun vadeli faydaları kanıtlanmamış ama hastalarda bazen geçici iyilik sağlayabilir.

İlaç Tedavileri:

 • İlaç tedavisinin topikal, oral (ağız yoluyla) ve enjeksiyon formları vardır. Doğrudan etkilenen eklemlerin üzerindeki deriye, topikal ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar kapsaisin krem??, lidokain ve diklofenak jel gibi.

  Asetaminofen (parasetamol) gibi ağızdan alınan ağrı kesiciler, yaygın olarak kullanılan en çok önerilen ağrı gidercilerdir. Mideye dokunmaz, böbreklere zarar vermez. Günde 4 tableti (yani 2000mg) geçmedikçe karaciğere de dokunmaz.

  İnflamasyon (sıcaklık, su toplanması ve şişme varlığında) varlığında, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (genellikle NSAİİ denir: naprosyn, diklofenak, ibuprofen, indometazin gibi) kullanılır.

  Ancak bu ilaçlar parasetamolün aksine mideye dokunur, böbreklerden kan akımını azaltır su ve tuz tutulumuna neden olarak tansiyonda yükselmeye, inme ve felç gibi hastalıklarda risk artışına neden olur. Uzun süreli kullanımında yıne karaciğer ve böbrek testlerinde bozulmaya neden olur.

  Bu ilaçlar (nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar) yaşlı, altta yatan kalp, karaciğer ve böbrek hastalığı bulunanlarda kullanılmaz.

 • Eklem içi enjeksiyonlar; kortikosteroidler (kortizon) yoğun inflamasyon bulguları olanlarda kullanılabilir. Hiyalüronik asit denilen yağlayıcı bir form ile yapılabilir. Bazı hastalarda birkaç yıl, diz protezinde gecikmeye yardımcı olabilir.

Cerrahi:

Cerrahi, şiddetli olgular için bir tedavi seçeneğidir. Eklemde ciddi hasar, ya da tıbbi tedavinin ağrıyı gideremediği durumlarda veya ciddi işlev kaybı varsa, tercih edilir. Cerrahi olarak, diz veya kalça eklem replasmanı (protez) veya daralan spinal kanalda sinir basısını gideren müdahaleler gerekebilir.

Destekleyici Tedaviler:

Birçok beslenme takviyeleri osteoartrit tedavisi için kullanılmaktadır. Bunların çoğu, etkinlik ve güvenirlikle ilgili verilerden yoksundur. En yaygın kullanılanlar arasında Glucosamine / Chondroitin sülfat’tır. Ağızdan kullanımının, osteoartritte etkinliği plasebodan (yalancı ilaç) farksızdır.

Güvenle kullanmak ve ilaç etkileşimlerini önlemek için, bu takviyelerden herhangi birini kullanmadan önce, lütfen doktorunuza danışın. Bu ilaçların su ve tuz tutarak ödem, tansiyonunuzda yükselme gibi istenmeyen yan etkileri vardır.

PRP veya ozon tedavileri gibi diğer uygulamaların, henüz ACR (Amerikan Romatoloji Cemiyeti) veya EULAR (Avrupa Romatoloji Cemiyeti) önerileri arasında yer almamaktadır.

Osteoartritli Hastalara Öneriler:

Osteoartritin tedavisi yoktur, ancak bunun sizin yaşamınızı nasıl etkileyeceğini yönetebilirsiniz. Bazı ipuçları şunlardır:

 • Otururken veya uyurken boyun ve sırtı düzgün konumlandırmak ve desteklemek.
 • Bir yere uzanırken sandalye kullanımı veya klozet kullanılması gibi günlük eklemleri zorlamayacak yaklaşımlar da bulunun.
 • Bükme gibi eklemi zorlayan tekrarlayan hareketlerden kaçının.
 • Aşırı kilolu iseniz kilo verin. Ağrıyı azaltabilir ve osteoartritin ilerlemesini yavaşlatır. Hatta vücut kitle indeksi 35 ve üzerindeki eklem kireçlenmesi (bel, kalça ve özellikle diz) olanlarda, ACR tarafından zayıflatma cerrahisi önerilmektedir.
 • Her gün egzersiz yapın.
 • Günlük aktivitelerinizde, destek cihazları kullanın.
 • Size en uygun egzersizleri öğrenmek ve yardımcı cihazları seçmek için bir fizyoterapist veya mesleki terapist ile çalışabilirsiniz.

Osteoartrit Tedavisinde Romatoloğun Rolü:

Romatoloji doktoru, osteoartritin teşhis ve tedavisinde önemli rolü olmakla birlikte; genellikle multidisipliner (diğer bölümlerle ortak) çalışmayı gerektiren bir hastalıktır. Bu nedenle, fizik tedavi, ortopedi veya beyin cerrahisi doktorlarının da bu hastalığın tedavisinde önemli görevleri vardır.

Prof. Dr. Nuran Türkçapar (Güncelleme, Aralık-2015)

Источник: //www.romatizmahastaliklari.com/tr/icerik/17/osteoartrit

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi