Osteoporozdan Korunmanın Yolları!

Osteoporozu Önlemek İçin Doğal Yollar- Sağlığa bir adım

Osteoporozdan Korunmanın Yolları!

Özellikle kadınları etkileyen ve kemiklere zarar veren osteoporozu önlemek için başvurabileceğiniz doğal ve etkili yöntemler vardır. 

Osteoporoz, kemikleri etkileyen bir durumdur. Kemiğin, kemik matriksini oluşturan proteinlerin ve kalsiyum gibi mineral tuzlarının çözünmesi sonucu ortaya çıkar. Özellikle kadınları menopoz sırasında ve sonrasında etkileyen bir durumdur.

Osteoporozu önlemek için öncelikle beslenmenize dikkat etmeli, kemik sağlığı için gerekli gıdaları beslenmenize eklemeli, hareketsiz yaşam tarzından ve sigara, alkol, kahve, rafine şekerler ve gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Ayrıca bakınız: Kadınlarda Osteoporoz: Korunma ve Tedavi

Osteoporozun duygusal açıklaması

Tüm hastalıklara duygusal bir açıklama getiren Louise Hay’e göre osteoporozda hasta, hayatta tamamen desteksiz kalmış hissine kapılır.

Bu tür duygusal sorunlar için, kişiye özel homeopatik tedaviyi veya Bach Çiçek Terapisini öneriyoruz zira olumsuz duygular birçok sağlık sorununa yol açabilir veya var olan sağlık sorunlarını daha da kötüye götürebilir.

Kemik sağlığı için uygun beslenme

Alternatif tıp, kemikleri etkileyen beslenme eksikliklerini gideren birçok takviye sunuyor. Bizim önerdiklerimiz şunlar:

 • Organik sıvı silikon: bu takviye kemikleri yeniden yapılandırır, eklemlerin daha esnek olmasını ve daha özgürce hareket etmesini sağlar.
 • Schüssler tuzları – kalsiyum fosfat: bu homeopatik tuz, kalsiyumun vücudunuzda daha iyi emilmesine yardımcı olur ve diğer ilaçlarla etkileşime girmez. Yemeklerden ayrı olarak, en az üç ay boyunca, günde üç kez ikişer hap alabilirsiniz.
 • Schüssler tuzları – Silicea: ağrı, hassasiyet veya kemiklerinizin kırılmaya eğilim gösterdiğini hissettiğinizde kullanabilirsiniz.
 • Mineraller:;Mangan-kobalt, florür, magnezyum ve fosfor alınması bilhassa tavsiye ediliyor.
 • D Vitamini: güneşli bir yerde yaşıyorsanız çok şanslısınız çünkü her gün güneş altında biraz vakit geçirerek yeterince D vitamini alabilirsiniz. Güneşe çıkmak için en iyi vakit, sabah erken saatler veya günbatımı gibi güneşin en az yoğun olduğu zamanlardır. Bu kadar şanslı değilseniz, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bolca Kalsiyum İçeren Bitki Kökenli Gıdalar

Osteoporozu önlemek için tavsiye edilen yiyecekler

Duyduklarınızın aksine, osteoporoz için en iyi çözüm süt ve süt ürünleri değildir çünkü içerdikleri kalsiyumun emilmesi aslında çok zordur.

Ayrıca beyaz şeker ve kahve gibi, kalsiyum emilimini veya kalsiyum seviyelerini korumayı önleyen yiyeceklere karşı da çok dikkatli olmalısınız.

 • Susamsütten daha fazla kalsiyum içerir ve emilimi çok daha kolaydır. Çiğ veya kavrulmuş susam, çiğ susam yağı ve hatta tahin tüketebilirsiniz. Susamlı, lezzetli bir içecek hazırlamak için tahini su, limon, tarçın ve bal ile karıştırabilirsiniz. Tahini, pasta hamurlarında da kullanabilirsiniz.
 • Pişmiş havuç: pişmiş havucun kalsiyum oranı, çiğ havucunkinden çok daha fazladır.
 • Makabu bitki kalsiyum ve demir bakımından çok zengindir ve harika bir hormon düzenleyicidir. Ancak hipertansiyon hastaları ve bağışıklık sistemi aşırı aktif olanlar dikkatli olmalıdır.
 • Atkuyruğu: silikon yönünden çok zengindir. Günde iki veya üç küçük fincan içebilirsiniz.
 • Deniz suyu: aktarlarda ve diyet ürünleri satan mağazalarda bulunabilecek doğal bir takviyedir. Her yemekten önce bir yemek kaşığı alınmasını tavsiye ediyoruz.

Fotoğraflar, Theen ve elana’s pantry izinleriyle kullanılmıştır

 • NIH Consensus Development Panel on Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. (2003). Osteoporosis Prevention, Diagnosis, and Therapy. JAMA: The Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.285.6.785
 • https://www.webmd.com/osteoporosis/default.htm
 • Mesquita, P. N., Maia, J. M. C., & Bandeira, F. (2014). Postmenopausal osteoporosis. In Endocrinology and Diabetes: A Problem-Oriented Approach. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-8684-8_24

Osteoartrit Tedavisini Destekleyen Alışkanlıklar

Osteoartrit, eklem sağlığını tehye sokan kronik bir hastalıktır. Genellikle 60 yaş üzeri kişileri etkilese de her yaşta ortaya çıkabilir.

Osteoartrit tedavisini mümkün kılan bir yöntem olmasa da, bazı alışkanlıklar bu hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Osteoartrit nasıl tedavi edilmelidir? Neyse ki, hastalığın…

Aşil Tendoniti için 5 Doğal Çözüm

Aşil tendoniti, bacağınızın arkasındaki kasları topuk kemiğinize bağlayan tendonun tahriş olması sonucu meydana gelen bir sakatlıktır. Bu rahatsızlık, koşucular, jimnastikçiler ve tenis ya da basketbol gibi sporlarla uğraşan orta yaşlı insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Fiziksel aktivitenizde ani bir artış olduğunda…

Kas Spazmlarını Rahatlatmak İçin Ev Yapımı 7 Reçete Kas ağrıları ve spazmları birkaç farklı faktörden kaynaklanabilir. Bazen, bu can sıkıcı ağrıları neden çektiğimizi bilebiliriz ancak diğer zamanlarda hiçbir fikrimiz yoktur. Çoğu durumda, stres, kas gerginliği, düşmek, yanlış bir hareket ve hatta grip vücutta oluşabilecek kas hasarlarını, zayıf kasları…
Boyun Ağrısı İçin Doğal Reçeteler

Boynunuz mu ağrıyor? Ve bu boyun ağrısı için reçete arayışında mısınız? Çoğu zaman, vücudun bu kısmındaki kaslar aşırı derecede gerildiği için boynunuz ağrır. Tahmin edebileceğiniz gibi, oldukça yaygın bir sorundur. Zira on kişiden yedisinin hayatlarının bir noktasında boyun ağrısından muzdarip…

Göz Sağlığı İçin Dört Süper Gıda

Pek çok insan presbiyopi, miyop ya da katarakt gibi göz problemlerinden muzdariptir. Bazen, bu sorunlar doğal yaşlanma süreciyle ilişkilidir. Ancak, bazı kötü alışkanlıklar göz sağlığı için etkileyici olabilir. Göz sağlığınıza özen gösteriyor musunuz? Göz sağlığı için bu dört süper gıdayı…

Huzursuz Bacak Sendromu İçin 6 Çözüm

Huzursuz bacak sendromu sinir sistemiyle ilgili bir durumdur ve kontrol edilemeyen bacak hareketlerine neden olur. Karıncalanma ve sertleşme en yaygın belirtilerdendir. Uzun süre dinlendiğinizde veya hareket etmediğinizde bu rahatsızlığın belirtilerini daha sık yaşarsınız. Bu nedenle, bu rahatsızlığa sahip hastalar en…

Источник: https://sagligabiradim.com/osteoporozu-dogal-yollarla-onleme/

Osteoporozdan nasıl korunulur?

Osteoporozdan Korunmanın Yolları!

Osteoporpz denince, akla sadece süt ürünlerinin gelmesi ve bazı insanlar için zararlı olabilecek bir gıda maddesinin kemik sağlığının tek şartıymış gibi empoze edilmesi tıbben yanlış bir uygulamadır. Bu konuda daha fazla bilinçlenmek kesinlikle çok önemli olduğundan, bu yazıda sizlere osteoporoz konusunda, dünyadaki son bilimsel veri ve gerçekleri kullanarak bilgi vermek istiyorum.

Ulusal Osteoporoz Kuruluşu’nun tahminlerine göre hayatları boyunca kadınların %50’si, erkeklerin %25’i osteoporoz nedenli kemik kırığı riski ile karşı karşıya kalacak. Osteoporozdan korunmanın yolu ise sağlıklı bir beslenme ve ağırlık egzersizlerinin kombinasyonundan oluşur.

Sağlıklı kemik demek, güçlü kas anlamına gelir

Kemikleri güçlendirmenin ve osteoporoz kaynaklı kırıklardan korumanın tek yolu kas gücünü arttırmaktır. Ağırlık egzersizleri hem dengeyi geliştirmenin hem de sağlıklı kemik yapımının tek yoludur.

Örneğin yüzme ve bisiklete binme kardiyo egzersizler olup, kalp damar sağlığı için iyidirler ancak ağırlık egzersizleri veya koşu gibi osteoporozdan korunmaya yardım etmezler.

Denge egzersizleri ve ağırlık yelekleri giymek osteoporoz riski olan kadınların daha sağlıklı kemik  sağlamalarına ve düşmelerden korunmasına  yardımcı olurlar.

Belirli yiyecekler ve içerdikleri besinler sağlıklı ve güçlü kemik yapımı ve korunması için temeldir. Bunun yanı sıra kemik yıkımını ve osteoporozu tetikleyen yiyeceklerde vardır.

Kemik sağlığı için en iyi yiyecekler

İşlenmemiş bitkisel yiyeceklerdir. Bilimsel çalışmalar en güçlü kemiklere sahip olanların, en çok meyve ve sebze tüketen insanlar olduğunu göstermektedir. Şu anda osteoporoz konusunda araştırmaları yapılan yiyecekler meyvelerde bulunan flavonoidler, erik ve mürdüm eriğinde bulunan polifenoller ve diğer fitokimyasallar hakkındadır.

Yeşil yapraklılar, çekirdekler ve baklagiller olabilecek en sağlıklı kalsiyum kaynaklarıdırlar. İşlenmemiş bitkisel yiyeceklerle dolu bir beslenme tarzı sağlıklı kemik yapımı için gerekli olan her şeyi içerirler. Yeşil sebzeler özellikle zengin kalsiyum kaynağıdırlar.

Örneğin 1 su bardağı pişmiş ıspanak,kara lahana, pazı gibi sebzeler, 1 su bardağı sütten daha fazla kalsiyum içerirler. Brokoli, susam çekirdeği, nohut muhteşem kalsiyum kaynaklarıdır.

Bunun yanı sıra, vücut yeşil sebzelerdeki kalsiyumun %50’sini emerken, süt ürünlerindeki kalsiyumun %32’sini emebilir.

K vitamini

Kemik sağlığını kalsiyum ve D vitamininden ibaret sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. K vitamini sağlıklı kemiklere sahip olmak için kritik derecede önemlidir. K1 vtamini yeşil yapraklı sebzeler yiyerek yüksek miktarlarda almak kemik sağlığı için şarttır, ancak K2 vitamini bitkisel kaynaklarda az bulunduğundan destek olarak kullanılmalıdır.

Magnezyum

Kabuklu kuruyemiş ve çekirdekler kemik dokusunun yapımında  kullanılan çok önemli bir mineral olan magnezyum’dan yana çok zengindirler.

Bitkisel protein:

Fazla tüketilen hayvansal protein idrarda asit yüküne neden olur ve vücut kemiklerden kalsiyum salgılatarak bu asitliği dengelemeye çalışır.

Oysaki bitkisel proteinler böyle bir asit yüküne neden olmazlar ve aynı zamanda kemik sağlığı için gerekli olan magnezyum ve K1 vitamini gibi diğer besinleri de barındırırlar.

Özellikle 70 yaşından sonra yeterli protein almak sağlıklı kemikler için çok gereklidir. Çok miktarda bitkisel, az miktarda hayvansal protein bu yaşlar için uygundur.

Kalsiyum kaybettiren ve kemik sağlığı için en kötü yiyecekler/içecekler neler?

Tuz idrarla kalsiyum attıran en önemli yiyecektir.

Kafein yine idrarla kalsiyum atılımına neden olur. Çok miktarda kafein tüketimi veya az tüketsenizde kafeini eğer yavaş metabolize eden bir genetik yapınız varsa kemik kaybı ve osteoporoz riskiniz yükselir.

Diyet dahil olmak üzere tüm kola vb.asitli içecekler kanda Paratiroid hormon artışına neden olurlar. Bu da kemiklerden kalsiyum kaybına neden olur, hem de durduk yerde..

Özetleyecek olursak, hayatınızda osteoporozdan korunmak istiyorsanız beslenme, destek kullanımı ve kemik güçlendiren egzersizlerin toplamından oluşan kombine bir yaklaşımı hayat tarzınız olarak benimsemelisiniz. Bunlar ilaç tedavisinden bile daha etkilidirler.

Sadece süt ürünleri tüketerek sağlıklı kemik yatırımı yapılır diye düşünüyorsanız, en fazla süt ürünü tüketilen ülkelerden biri olan Amerika’da osteoporoz riskinin çok yüksek olduğunu ve hiç süt ürünü tüketilmeyen Japonya ve Çin gibi ülkelerde en düşük oranlarda olduğunu bilmenizde yarar var.

Tesadüfi sağlık yoktur.

Sağlıklı yaşayın!

Источник: https://t24.com.tr/yazarlar/bilinmeyen/osteoporozdan-nasil-korunulur,8842

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть