Otistik Çocuk Özellikleri Nelerdir?

Otistik çocuk: belirtiler, belirtiler, nedenler. Otizmi olan çocukların özellikleri

Otistik Çocuk Özellikleri Nelerdir?

Şu anda devralınan çok sayıda hastalık var. Ama aynı zamanda, hastalığın kendisinin değil, ona bulaştığı da bir durumdur. Otizmle alakalı.

Otizm kavramı

Otizm, psikolojinin özel bir bozukluğudur.büyük olasılıkla beyindeki rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkar ve dikkatin ve iletişimin akut eksikliğinde ifade edilir. Otistik çocuğun sosyal olarak zayıf uyarlaması, neredeyse hiç temas etmemesi.

Bu hastalık genlerdeki bozukluklarla ilişkilidir. Bazı durumlarda, bu durum tek bir gen veya bir kromozomal mutasyon ile bağlantılıdır. Her halükârda, çocuk zihinsel gelişmede zaten varolan patoloji ile doğar.

Otizmin nedenleri

Bu hastalığın genetik yönlerini göz önüne alırsak, o kadar karmaşıktır ki bazen birkaç genin etkileşiminden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ya da bir genin mutasyonuna neden olup olmadığı belli değildir.

Yine de genetik bilim adamları otistik bir çocuğun ortaya çıkmasına neden olan bazı provoke edici faktörleri ayırt eder:

 1. Yaşlı babanın yaşı.
 2. Bebeğin doğduğu ülke.
 3. Düşük doğum ağırlığı.
 4. Doğum sırasında oksijen eksikliği.
 5. Prematüre.
 6. Bazı ebeveynler, aşıların hastalığın gelişimini etkileyebileceğini düşünüyor ancak bu gerçek kanıtlanmıyor. Belki de aşılama zamanlaması ve hastalığın tezahürü sadece bir tesadüf.
 7. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanılıyor.
 8. Doğuştan gelen patolojilere neden olan, çoğunlukla otizmle ilişkili olan maddelerin etkisi.
 9. Ağırlaştırıcı etkiler: solventler, ağır metaller, fenoller, böcek öldürücüler.
 10. Gebelik sırasında aktarılan bulaşıcı hastalıklar da otizmin gelişimine neden olabilir.
 11. Sigara içmek, uyuşturucu kullanımı, alkol, hem gebelik sırasında hem de seks gametlerinde hasara yol açan alkolden.

Otizmli çocuklar çeşitli nedenlerle doğarlar. Ve görünüşe göre, birçoğu var. Bir bebeğin doğumunu zihinsel gelişimde böyle bir sapma ile tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Dahası, bu hastalığa yatkınlığın gerçekleştirilemeyeceği bir ihtimal vardır. Sadece bunu% 100 kesinlik ile nasıl garanti edeceğimizi kimse bilemez.

Otizmin tezahür biçimleri

Çoğu çocuklara rağmenTanı çok yaygındır, ancak otizm kendini farklı şekillerde ortaya çıkarabilir. Bu çocuklar dış dünyayla temas halinde çeşitli şekillerde. Buna bağlı olarak, aşağıdaki otizm formları ayırt edilir:

 1. Olanların hepsinden vazgeçilmesi. Erken çocukluk dönemindeki bu tür çocuklar aktivite bozukluklarını gösterirken, neredeyse dış dünyayla bağlantı kurmayı reddederler. Asla kendileri için hiçbir şey istemezler, ancak isteklere cevap vermezler. Görülmesi zor olan iletişimde konuşma, jest, yüz ifadesi yoktur. Bu form en ciddi ve derin kabul edilir.
 2. Aktif reddetme. Otistik çocukların bu gruptaki davranışları daha aktiftir, ancak dış dünyayı pek kabul etmezler. Onlar için bu belirli ritüelleri ile uyumlu önemlidir, etrafında tanıdık bir durumun varlığı, bu yüzden zamanı geldiğinde gibi daha akut hale hastalığın yaş tezahürü ile bu çocukların okula daha sonra anaokuluna gidip etmek. Biz daha geliştirdik, ancak belirli bir duruma bağlamak için gereken tüm kelimelerin çoğu, o zaman hatırlamak ve anlamak kolaydır.
 3. Sanatsal ilgi alanları. Bu tür çocuklar genellikle çatışmaya giderler, diğer insanların çıkarlarını nasıl dikkate aldıklarını bilmezler, aynı faaliyetlerde emilirler. Konuşma iyi gelişmiştir, ancak cümleler genellikle uzun ve alçakgönüllüdür, bu yüzden izlenim doğal olmayan yetişkin ifadelerden yapılmıştır. Akıl az ya da çok gelişmiştir, ama düşünme kırılmıştır.
 4. İletişim ve organizasyonda büyük zorlukdiğerleri ile etkileşim. Böyle çocuklar başka insanlarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmiyorlar, motor becerilerini emmek zor. Konuşma, bir kural olarak, fakirdir. Genellikle normal durumlarda bile hemen kaybolurlar. Hastalığın bu formu en kolay olarak kabul edilir.

Çoğu doktor en ağır olduğuna inanıyorOtizmin formları nadirdir, çoğu zaman otistik belirtilerle uğraşıyoruz. Bu çocuklarla uğraşmak için yeterli zamanınız varsa ve onlarla çalışmak için yeterli zamanınız varsa, o zaman otistik çocuğun gelişimi akranlarına mümkün olduğunca yakın olacaktır.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri kendini gösterir.beynin kısımlarındaki değişiklikler başlar. Ne zaman ve nasıl olur – hala net değildir, ancak çoğu ebeveyn, en erken çocukluk döneminde otistik çocuklara, belirtilere sahip olup olmadıklarını fark eder. Acil önlemler alırlarsa, çocuğa iletişim ve kendi kendine yardım becerilerini aşılamak mümkündür.

Şu anda, bu hastalığın tam tedavisi için yöntemler henüz bulunamamıştır. Çocukların küçük bir kısmı, yetişkin hayatına bağımsız olarak girer, ancak bazıları bir miktar başarıya ulaşır.

Hatta doktorlar iki kategoriye ayrılmıştır: Bazıları, yeterli ve etkili tedavi arayışına devam etmenin gerekli olduğuna inanırken, ikincisi otizmin daha geniş ve basit bir hastalıktan daha fazla olduğuna inanmaktadır.

Ebeveynlerin anketleri, bu çocukların sıklıkla gözlenebildiğini gösterdi:

 • Saldırganlık saldırıları.
 • Öfke.
 • Şiddet.

Bu nitelikler çoğunlukla daha büyük çocuklar tarafından sergilenirOtizmli. Bu tür çocuklarda hala yaygın olan semptomlar, doktorların birkaç kategoriye böldükleri bazı tekrarlayıcı davranış biçimleridir:

 • Basmakalıpların. Gövdenin sallanması, başın dönmesi, tüm vücudun sürekli sallanmasıyla kendini gösterir.
 • Monotoniye güçlü ihtiyaç. Bu tür çocuklar genellikle ebeveynler mobilyalarını kendi odalarında yeniden düzenlemeye karar verseler bile protesto etmeye başlarlar.
 • Kompulsif davranış. Bir örnek nesnelerin ve nesnelerin belirli bir şekilde yerleştirilmesidir.
 • Saldırganlık gösterileri. Bu tür belirtiler kendine yöneltilir ve çeşitli yaralanmalara yol açabilir.
 • Ritüel davranış. Bu tür çocuklar için, tüm eylemler bir ritüel, kalıcı ve hergün gibidir.
 • Sınırlı davranış. Örneğin, çocuğun ilgisi sadece bir kitap veya bir oyuncağa yöneliktir, diğerleri ise bunu algılamaz.

Otizmin bir başka tezahürü, gözle temastan kaçınmadır, asla muhatabın gözlerine bakmazlar.

Otizm belirtileri

Bu bozukluk sinir sistemini etkiler.Bu nedenle, her şeyden önce, gelişimdeki sapmalar ile kendini gösterir. Genellikle erken yaşta farkedilirler. Fizyolojik olarak otizm hiçbir şekilde tezahür edemez, dışa doğru bu tür bebekler oldukça normal gözükür, akranları ile aynı fizikselliğe sahiptirler, ancak dikkatli bir çalışma ile zihinsel gelişim ve davranışta sapmalar görülebilir.

Ana belirtiler şunlardır:

 • Zeka oldukça normal olmasına rağmen, yetersiz öğrenme yeteneği.
 • Çoğu zaman ergenlik döneminde ortaya çıkmaya başlayan nöbetler.
 • Dikkatinizi konsantre edememe.
 • Ebeveyn veya bakıcı belirli bir görevi vermeye çalışırken ortaya çıkabilecek hiperaktivite.
 • Öfke, özellikle otistik çocuğun istediği şeyi formüle edemediği durumlarda veya dışarıdan gelenler ritüel faaliyetlerine müdahale eder ve olağan rutini ihlal eder.
 • Nadir durumlarda, bir çocuk olduğunda, Savant sendromuÖrneğin, mükemmel hafıza, müziksel bağışlar, çizim yeteneği ve diğerleri gibi bazı olağanüstü yeteneklere sahiptir. Bu çocukların çok küçük bir yüzdesi var.

Otistik bir çocuk portresi

Eğer ebeveynlerBebeğim, gelişmesindeki sapmaları hemen fark ederler. Onları rahatsız eden şeyleri açıklayamayabilirler, ancak çocuklarının diğer çocuklardan farklı olduğu konusunda büyük bir doğrulukla söyleyeceklerdir.

Düzenli ve sağlıklı çocuklardan önemli ölçüdeçocuklar otistiktir. Fotoğraflar bunu açıkça göstermektedir. Bebeklik döneminde zaten, yeniden canlandırma sendromu rahatsız edilir, herhangi bir uyarana zayıf bir şekilde tepki verirler, örneğin bir çıngırak sesi.

En yerli kişi bile – anne böyle çocuklarAkranlarından daha sonra öğrenmeye başlar. Farkında bile olsa, asla ellerini çekmezler, gülümsemezler ve onlarla iletişim kurma girişimlerine hiçbir şekilde tepki göstermezler.

Bu tür çocuklarduvardaki bir oyuncak ya da resim ya da aniden kendi ellerinden korkabilirler. Otistik çocukların nasıl davrandığına bakarsanız, sık sık kendi bebekleriyle ya da beşiğinde, tekdüze hareketlerinde ellerini sık değiştirdiklerini görebilirsiniz.

Yaşlanmak, bu çocuklar daha fazla görünmüyorTam tersine, akranlarından kopuşları, etrafta olan her şeye kayıtsızlıktan keskin bir biçimde farklıdırlar. Çoğu zaman iletişim yüzüne bakmazlar ve eğer bir kişiye bakarlarsa, kıyafetlere veya yüz özelliklerine bakarlar.

Toplu oyun oynayamaz ve yalnızlığı tercih edemezler. Bir oyuncak ya da eylem ile uzun bir süre için ilgi olabilir.

Otistik çocuğun özellikleri şöyle görünebilir:

 1. Kapalıdır.
 2. Çözüldü.
 3. Unsociable.
 4. Süspansiyon.
 5. Kayıtsız.
 6. Başkalarıyla nasıl iletişim kurulacağını bilmiyorum.
 7. Sürekli kalıplaşmış mekanik hareketler.
 8. Kötü kelime bilgisi. Konuşmada, “ben” zamiri asla kullanılmaz. Her zaman ikinci veya üçüncü kişilerde kendileriyle konuşurlar.

Sıradan çocuklardaki çocuklarda çok farklı otistik çocuklar vardır, fotoğraflar sadece doğrulanmıştır.

Bir otistik gözüyle dünya

Bu hastalığa sahip hastalar çocuk sahibi iseKonuşma becerileri ve cümle kurma, onlar için dünyanın, kendileri için tamamen anlaşılmaz olan sürekli bir insan ve olaylar kaosu olduğunu söylüyorlar. Bu sadece zihinsel anormalliklerden değil, aynı zamanda duyusal algı bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Bizim için dış dünyanın tahriş edicilerioldukça alışkanlık, otistik çocuk olumsuz algılar. Çevresindeki dünyayı algılamak, kendilerini duruma göre yönlendirmek zor olduğu için, bu durum onların kaygılarını artırmaktadır.

Ebeveynler ne zaman uyarılmalıdır?

Doğası gereği, tüm çocuklar farklı, hatta tamamen sağlıklıSosyalliklerinde, gelişim hızlarında, yeni bilgileri algılama becerilerinde farklılık gösterir. Ama sizi uyarması gereken bazı noktalar var:

 1. Çocuğun davranışından tamamen şaşkınsınız. Ruh halindeki keskin değişimler, yetersiz davranışlar nedeniyle endişeleniyorsunuz.
 2. Çocuk temastan kaçınır, örneğin, kollarında çekilmekten hoşlanmaz.
 3. Aşırı hassasiyet veya tersi. Örneğin, keskin seslerin ağrısına veya hoşgörüsüzlüğüne karşı ilgisizliği.
 4. Çocuk iyi konuşmuyor ya da genelde sessiz kalmayı tercih ediyor.
 5. Bir anaokulunda veya başka bir kurumda bir çocuk otistik akranları ile iletişim kurmayı engeller.
 6. Bir çocuk yeni konuları araştırdığında, onları tatmayı veya koklamayı tercih eder.
 7. Obsesif davranış.
 8. Çoğunlukla dış dünyadan tam bir kopukluk var.
 9. Gelişimdeki duruş, örneğin, kelimeleri bilir, ama daha ileri gitmez, cümlelere eklemezler.

En azından çocuğunuzu fark edersenizListelenen işaretlerden bazıları, doktora göstermeye değer. Psikolog bebekle iletişim ve ders için doğru tavsiyeleri verecektir. Otizm belirtilerinin kendilerini ne kadar ortaya çıkardığını belirlemek için yardımcı olacaktır.

Otizm Tedavisi

Neredeyse tamamen semptomlardan kurtulmakHastalık çalışmaz, ancak ebeveynler ve psikologlar için azami gayret gösterirseniz, otistik çocukların iletişim ve kendi kendine yardım becerilerini kazanmaları oldukça olasıdır. Tedavi zamanında ve kapsamlı olmalıdır.

Ana hedefi şöyle olmalıdır:

 • Ailenin gerginliğini azaltın.
 • Fonksiyonel bağımsızlığı artırın.
 • Yaşam kalitesini arttırın.

Her çocuk için herhangi bir terapi seçilirtek tek. Bir çocukla mükemmel sonuçlar veren yöntemler diğerleriyle hiç çalışmayabilir. Psikososyal bakım tekniklerini kullandıktan sonra iyileştirmeler vardır, bu da herhangi bir tedavinin sahip olmamasından daha iyi olduğu anlamına gelir.

Yardımcı olacak özel programlar var.iletişim becerilerini, kendine yardım etmeyi, çalışma becerilerini edinmeyi, hastalığın belirtilerini azaltmayı öğrenen bir çocuk. Aşağıdaki yöntemler tedavide kullanılabilir:

 • Mesleki terapi.
 • Logopedik tedavi.
 • Yapılandırılmış öğrenme
 • Sosyal beceri eğitimi.

Bu tür programlara ek olarak,ilaç tedavisi. Antidepresanlar, psikotropikler ve diğerleri gibi anksiyeteyi azaltan ilaçları reçete edin. Bir doktor reçetesiz ilaç kullanmayın.

Çocuğun diyetinde de değişiklikler olmalıSinir sistemini harekete geçiren ürünleri dışlamak gerekir. Vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral alması gerekir.

Otistik ebeveynler için Beşik

İletişim sırasında ebeveynler otistik çocukların özelliklerini dikkate almalıdır. Çocuğunuzla iletişim kurmanıza yardımcı olacak kısa tavsiyelerde bulunabilirsiniz:

 1. Bebeğini olduğu gibi sevmelisin.
 2. Her zaman çocuğun çıkarlarını düşünün.
 3. Günün rejimini ve hayatın ritmini kesinlikle gözleyin.
 4. Her gün tekrarlanacak belirli ritüelleri çalışmaya ve gözlemlemeye çalışın.
 5. Çocuğunuzun katılacağı grubu veya sınıfı ziyaret edin.
 6. Sana cevap vermese bile bebekle konuş.
 7. Oyunlar ve eğitim için rahat bir ortam yaratmaya çalışın.
 8. Her zaman sabırla çocuğa faaliyet aşamalarını sabırla açıklayın, tercihen resimlerle güçlendirin.
 9. Aşırı çalışma.

Bebeğiniz şu şekilde teşhis edilirseOtizm, sonra umutsuzluk yok. Asıl mesele onu sevmek ve olduğu gibi kabul etmek ve sürekli olarak bir psikologu ziyaret etmektir. Kim bilir, belki de gelecekte büyüyen bir deha var.

Источник: https://tr.ilovevaquero.com/zdorove/126081-autist-rebenok-priznaki-simptomy-prichiny-osobennosti-detey-autistov.html

Otistik çocuk: belirtiler, belirtiler, nedenler. Otistik çocukların özellikleri

Otistik Çocuk Özellikleri Nelerdir?

Şu anda, devralınan çok sayıda hastalık var. Ama aynı zamanda, bulaşan hastalığın kendisi değil, ona bir yatkınlık olduğu da olur. Otizmle ilgili.

Otizmin Nedenleri

Bu hastalığın genetik yönlerini ele alırsak, bunlar çok karmaşıktır, bazen birkaç genin etkileşmesinden mi kaynaklandığı yoksa tek bir gende mutasyon mu olduğu net değildir.

Yine de, genetik bilimciler otistik bir çocuğun ortaya çıkmasına yol açabilecek bazı provokatif faktörleri tanımlarlar:

 1. Yaşlı baba yaşı.
 2. Bebeğin doğduğu ülke.
 3. Düşük doğum ağırlığı
 4. Doğum sırasında oksijen eksikliği.
 5. Prematüre.
 6. Bazı ebeveynler, aşıların hastalığın gelişimini etkileyebileceğine inanır, ancak bu gerçek kanıtlanmamıştır. Belki de sadece aşılama terimleri ve hastalık belirtileri bir tesadüf.
 7. Erkeklerin bu hastalıktan muzdarip olma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanılmaktadır.
 8. Sıklıkla otizmle ilişkili konjenital anormalliklere neden olan maddelerin etkileri.
 9. Ağırlaştırıcı etkileri olabilir: çözücüler, ağır metaller, fenoller, böcek ilaçları.
 10. Hamilelik sırasında taşınan bulaşıcı hastalıklar da otizmi tetikleyebilir.
 11. Hamilelik sırasında ve öncesinde, sigara içilmesi, uyuşturucu kullanımı, alkol kullanımı, bu da cinsel gamete zarar verir.

Çocuklar çeşitli nedenlerle otistiktir. Gördüğünüz gibi, onlardan çok var. Bir bebeğin doğumunu zihinsel gelişimde böyle bir sapma ile tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Dahası, bu hastalığa yatkınlığın gerçekleştirilemeyeceği bir ihtimal vardır. Sadece% 100 kesinlik ile nasıl garanti edilirse, kimse bilmiyor.

Otizm biçimleri

Her ne kadar böyle bir çocuk olsa daTanı çok yaygındır, ancak otizm kendini farklı şekillerde ortaya çıkarabilir. Bu çocuklar dış dünyayla temas halinde farklı bir şekilde. Buna bağlı olarak, aşağıdaki otizm formları ayırt edilir:

 1. Her şeyden tam ayrılma. Erken çocukluktan bu tür çocuklar, aktiviteyi bozarlar, neredeyse tamamen dış dünyayla temas etmeyi reddederler. Asla kendileri için hiçbir şey istemezler, ancak isteklere cevap vermezler. Konuşması zor olan iletişimde konuşma, jest, yüz ifadesi yoktur. Bu form en ciddi ve derin kabul edilir.
 2. Aktif reddetme. Otistik çocukların bu gruptaki davranışları daha aktiftir, ancak dış dünyanın çoğunu kabul etmezler. Onlar için belli ritüeller, tanıdık çevrenin varlığı göz önünde bulundurulmalıdır, bu nedenle çocuklar anaokuluna ve daha sonra okula gitmek için geldikçe daha akut hale gelirler. Onların konuşmaları daha gelişmiştir, ancak temel olarak tüm kelimeler belirli bir durumla ilişkilendirmek zorundadır, o zaman onların hatırlanması ve anlaması daha kolaydır.
 3. Sanatsal ilgi alanları. Bu tür çocuklar genellikle çatışmaya girer, başkalarının çıkarları ile nasıl hesaplaşacağını bilmezler, aynı mesleklerde emilirler. Konuşma iyi gelişmiştir, ancak cümleler genellikle uzun ve abartılıdır, bu yüzden izlenim doğal olmayan yetişkin ifadelerinden yapılmıştır. Akılları az ya da çok gelişmiştir, ama onların düşünceleri rahatsız edilir.
 4. İletişim ve organize etmek büyük zorlukdiğerleriyle etkileşimler. Böyle çocuklar başka insanlarla nasıl iletişim kuracaklarını bilmiyorlar, motor becerilerini öğrenmek zor. Konuşma genellikle zayıftır. Genellikle normal durumlarda bile hemen kaybolurlar. Hastalığın bu formu en kolay olarak kabul edilir.

Çoğu doktor en zor olduğuna inanıyorOtizmin formları oldukça nadirdir, çoğu zaman otistik belirtilerle uğraşıyoruz. Eğer bu tür çocuklarla çalışmak için yeterince zamanınız varsa ve öğrenmeye yetecek kadar zamanınız varsa, otistik bir çocuğun gelişimi akranlarına mümkün olduğunca yakın olacaktır.

Otistik Bir Çocuk Portresi

Ebeveynler yakından izliyorsabebeğim, gelişimindeki sapmaları hemen fark ederler. Onları neyin endişelendiğini açıklayamayabilirler, ancak çocuklarının diğer çocuklardan farklı olduğunu söyleyebilirler.

Sıradan ve sağlıklı çocuklardan önemli ölçüdeçocuklar otistiktir. Fotoğraflar bunu açıkça gösteriyor. Zaten bebeklik çağında, resüsitasyon sendromu rahatsız, bir çıngırak sesi gibi herhangi bir uyaranlara zayıf tepki verirler.

En değerli insan bile – anne bu tür çocuklarakranlarından çok daha sonra öğrenmeye başlar. Öğrendiklerinde bile ellerini asla çekmezler, gülümsemezler ve onlarla iletişim kurma çabalarına tepki vermezler.

Bu tür çocuklar saatlerce yalan söyleyebilir ve bakabilirler.bir oyuncak veya duvardaki bir resim, ancak aniden kendi elleriyle korkutulabilirler. Çocukların nasıl otistik olduklarına bakarsanız, sık sık sallandıklarını bir bebek arabası veya beşikte, monoton hareketlerle kendi elleriyle görebilirsiniz.

Yaşlandıkça, bu tür çocuklar daha fazla görünmüyorcanlı olarak, onlar tam tersi, akranlarından ayrılmalarına, etraflarında olup bitenlere kayıtsızlıklarına göre keskin bir farklılık gösterir. Çoğu zaman iletişim kurarken gözlerin içine bakmazlar ve bir kişiye bakarlarsa, giysilere veya yüz özelliklerine bakarlar.

Kolektif oyunlar oynayamazlar ve yalnızlığı tercih edemezler. Bir oyuncağa veya aksiyona uzun vadeli bir ilgi olabilir.

Otistik bir çocuğun özellikleri şöyle görünebilir:

 1. Kapalıdır.
 2. Müstakil.
 3. Unsociable.
 4. Süspansiyon.
 5. Kayıtsız.
 6. Başkalarıyla iletişim kuramıyorum.
 7. Kalıplaşmış mekanik hareketleri sürekli yapmak.
 8. Zavallı kelime bilgisi. Konuşmada asla “Ben” zamirini kullanmayın. Her zaman ikinci veya üçüncü kişide kendileri hakkında konuşurlar.

Çocuk ekibinde, otistler normal çocuklardan çok farklıdır, fotoğraflar sadece bunu doğrular.

Otizmin Gözüyle Dünya

Bu hastalığı olan çocuklar varsakonuşma ve cümle kurma becerileri, onlar için dünyanın, insanların tam anlamıyla anlaşılmaz olduğu bir karmaşa ve olaylar karması olduğunu söylüyorlar. Bu sadece zihinsel bozukluklardan değil, aynı zamanda duyusal algının bozulmasından da kaynaklanmaktadır.

Dış dünyanın bu tahriş edici, bizim için olanOldukça tanıdık, otistik çocuk olumsuz algılar. Çevresindeki dünyayı algılamaları, kendilerini çevrelerine yönlendirmeleri zor olduğundan, bu durum kaygılarını artırmalarına neden olur.

Ebeveynler ne zaman güvenliklerinde olmalıdır?

Doğası gereği, tüm çocuklar oldukça sağlıklı, hatta farklı.toplulukları, gelişim hızları, yeni bilgileri algılama becerileri ile ayırt edilir. Ancak sizi uyaracak bazı noktalar var:

 1. Çocuğun davranışlarından tamamen şaşırıyorsunuz. Ruh halindeki ani değişimlerden, yetersiz davranıştan endişe duyuyorsunuz.
 2. Çocuk temastan kaçınır, örneğin kollarına alınmaktan hoşlanmaz.
 3. Aşırı hassasiyet veya bunun tersi. Örneğin, acıya kayıtsızlık veya sert seslere karşı hoşgörüsüzlük.
 4. Çocuk zayıf konuşuyor ve hatta sessiz olmayı tercih ediyor.
 5. Anaokulundaki ya da başka bir kurumdaki otistik bir çocuk akranlarla iletişimden kaçınır.
 6. Bir çocuk yeni dersler öğrendiğinde, onları tatmayı veya koklamayı tercih eder.
 7. İzinsiz giriş davranışı.
 8. Genellikle dış dünyadan tam bir kopma ortaya çıktı.
 9. Örneğin, gelişimsel bir durma, kelimeleri bilir, ancak daha fazla ileri gitmez, cümleleri eklemez.

Çocuğunuzu bile fark ettiysenizYukarıda listelenen işaretlerden bazıları doktorunuza gösterilmeye değer. Psikolog, bebekle iletişim ve aktiviteler hakkında doğru önerilerde bulunacaktır. Otizm belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğunu belirlemeye yardımcı olacaktır.

Yazarlar Veliler Hile Sayfası

İletişim kurarken, ebeveynler otistik çocukların özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Çocuğunuzla iletişim kurmanıza yardımcı olacak kısa önerilerde bulunabilirsiniz:

 1. Bebeğinizi olduğu gibi sevmek zorundasınız.
 2. Her zaman çocuğun çıkarlarını göz önünde bulundurun.
 3. Günlük rutin ve yaşam ritmini kesinlikle takip edin.
 4. Her gün tekrarlanacak olan bazı ritüelleri araştırmaya ve gözlemlemeye çalışın.
 5. Çocuğunuzun daha sık çalıştığı grubu veya sınıfı ziyaret edin.
 6. Size cevap vermese bile bebekle konuşun.
 7. Oyunlar ve eğitim için rahat bir ortam yaratmaya çalışın.
 8. Çocuğunuza, her zaman sabırla, aktivite aşamalarını, tercihen resimlerle destekleyerek açıklayın.
 9. Fazla çalışmayın.

Bebeğiniz teşhis edildi iseotizm, o zaman umutsuzluk etmeyin. Asıl mesele, onu sevmek ve onu olduğu gibi kabul etmek ve aynı zamanda sürekli olarak ilgilenen bir psikoloğu ziyaret etmek. Kim bilir, belki gelecekteki dehanın büyüyordur.

Источник: https://tr.stareyesforever.com/zdorove/113960-autist-rebenok-priznaki-simptomy-prichiny-osobennosti-detey-autistov.html

Otistik çocuk: belirtiler, belirtiler, nedenler. Otizmli çocukların özellikleri

Otistik Çocuk Özellikleri Nelerdir?

Şu anda, devralınan çok sayıda hastalık var. Ama aynı zamanda, hastalığın kendisi değil, ona bir yatkınlık olduğu ortaya çıkar. Otizmle ilgili.

Otizm gözüyle dünya

Bu hastalığı olan çocuklar varsakonuşma ve cümle kurma becerileri, onlar için dünyanın onlar için tamamen anlaşılmaz olan insanlar ve olayların tam bir kaos olduğunu söylerler. Bu sadece ruhsal bozukluklara değil, aynı zamanda duyusal algı bozukluğuna da bağlıdır.

Bizim için dış dünyanın tahriş edicilerioldukça tanıdık, otistik çocuk olumsuz algılar. Çevresindeki dünyayı algılamak, çevrelerindeki yataklarını bulmak zor olduğu için, bu onların daha kaygılı olmasına neden olur.

Ebeveynler ne zaman nöbet tutmalıdır?

Doğası gereği, tüm çocuklar farklı, hatta oldukça sağlıklı.Sosyalliklerinden, gelişim hızından, yeni bilgileri algılama yeteneklerinden farklıdır. Ama sizi uyarması gereken bazı noktalar var:

 1. Çocuğun davranışından tamamen şaşkınsınız. Ruh halindeki ani değişikliklerden, yetersiz davranıştan endişe duyuyorsunuz.
 2. Çocuk temastan kaçınır, örneğin, kollarında çekilmekten hoşlanmaz.
 3. Aşırı hassasiyet veya tersi. Örneğin, acımasız seslere karşı acıya veya hoşgörüsüzlüğe kayıtsızlık.
 4. Çocuk zayıf konuşuyor ya da sessiz kalmayı tercih ediyor.
 5. Anaokulunda veya başka bir kurumda otistik bir çocuk akranlarıyla iletişimi engeller.
 6. Bir çocuk yeni konuları öğrendiğinde, onları tatmayı veya koklamayı tercih eder.
 7. Intrusive davranış.
 8. Çoğunlukla dış dünyadan tam ayrılma tezahür etti.
 9. Örneğin, gelişimsel bir duruş kelimeleri bilir, ancak daha ileri gitmez, bunları cümlelere eklemez.

Çocuğunuzu fark ettiyseniz bileYukarıda listelenen işaretlerden bazıları doktorunuza gösterilmeye değerdir. Psikolog bebekle iletişim ve aktiviteler hakkında doğru tavsiyeleri verecektir. Otizm belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğunu belirlemede yardımcı olacaktır.

Yazarlar velileri için hile sayfası

İletişim sırasında ebeveynler otistik çocukların özelliklerini dikkate almalıdır. Çocuğunuzla iletişim kurmanıza yardımcı olacak kısa tavsiyelerde bulunabilirsiniz:

 1. Bebeğini olduğu gibi sevmelisin.
 2. Her zaman çocuğun çıkarlarını düşünün.
 3. Günlük rutini ve yaşam ritmini kesinlikle izleyin.
 4. Her gün tekrarlanacak olan belirli ritüelleri uygulamaya çalışın.
 5. Çocuğunuzun çalıştığı grubu veya sınıfı ziyaret edin.
 6. Sana cevap vermese bile bebekle konuş.
 7. Oyun ve eğitim için rahat bir ortam yaratmaya çalışın.
 8. Çocuğunuza aktivitelerin aşamalarını her zaman sabırla açıklayın, tercihen resimlerle destekleyin.
 9. Aşırı çalışma.

Bebeğiniz şu şekilde teşhis edilmişseOtizm, sonra umutsuzluk yok. Asıl mesele onu sevmek ve onu sürekli olarak kabul etmek olduğu için kabul etmek ve bir psikologu ziyaret etmektir. Kim bilir, belki de geleceğin dehaları büyüyor.

Источник: https://tr.carolchanning.net/zdorove/123474-autist-rebenok-priznaki-simptomy-prichiny-osobennosti-detey-autistov.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.