Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

içerik

Hangi durumlarda hastanelere ödeme yapılmıyor?

Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

T24 – Sosyal güvenlik reformları kapsamında, pek çok sağlık hizmeti ücretsiz. Ancak hastalar hâlâ boşuna fatura ödüyor.

Sağlık Bakanlığı’nın imza attığı sosyal güvenlik reformları ‘hasta haklarında’ yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Özel hastanelerde bile birçok konuda ücretsiz tedavinin yolu açıldı.

Ancak bir taraftan ilgisizlik, diğer taraftan yetkili makamlarca yapılan yetersiz bilgilendirme nedeniyle hastalar haklarından bihaber. Birçok sağlık kuruluşunda hastalar neredeyse bedavaya yaptıracakları tedaviler için ağır faturalar ödemek zorunda kalıyor.

Aslında hastalar için trafik kazalarından, hamileliğe, acil müdaheleden, tüp bebek tedavisine kadar devlet tarafından tanınan haklar mevcut.

Hakların bilinmesi sistemi de rahatlatır

Mine Tuduk'un Radikal gazetesinde yer alan haberine göre; Türkiye’de hasta haklarının bilinmediğini belirten Hasta Aktivistleri Derneği Başkanı Orhan Demir, “Bunun da ceremesini yine hastaların kendisi çekiyor. Bu konuda devletin bilgilendirmeleri de yetersiz. Vatandaşın haklarını bilerek hizmet alması sistemin de daha rahat işlemesini sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Vatandaşın sahip olduğu haklardan biri olan hamilelik dönemini örnek vererek hasta hakları konusunda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal Güvenlik Uygulamaları Daire Başkan Vekili İsmail Serdaroğlu, “SGK, yeni yıl itibarıyla geçilen Genel Sağlık Sigortası kapsamında, 5510 sayılı yasaya istinaden analık halinde prim borcu olsun olmasın herkesin sağlıkla ilgili harcamalarını karşılıyor. Yasada yer alan 63. ve 67. maddelere göre devlet analık halindeki muayene, tektik, tahlil ve testlerin masraflarını öder. Ama devlet özel hastanelerin, statülerine göre aldığı yüzde 30 ile, yüzde 70 arasındaki muayene ve tedavi farkını ödemekte yükümlü değil. Hasta özel hastaneyi tercih ederse aradaki farkı ödemesi normal ve ona kalmış bir şey” diye konuştu.

Gelir testi beyanından muaf olduklarını bilmiyorlar

Son günlerin en çok konuşulan konusu Genel Sağlık Sigortası (GSS) hakkında da vatandaş tam bir bilgi sahibi değil. GSS hakkına sahip olmak için, gelir tespit testi yaptırılması ve kayıt yaptırılması gerekiyor. Bunun için de bir süredir kaymakamlıklarda uzun kuyruklar oluştu.

Belirtilen son tarihe kadar birçok kişinin beyanda bulunamamış olmasından dolayı da Bakanlık ek bir süre tanıyarak Mart ayı sonuna kaydırdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin “İlk birkaç gün içerisinde sisteme büyük bir baskı oldu. Şu anda işlemler çok hızlı devam ediyor”dedi.

Ancak birçok vatandaş yeterli bilgiye sahip olmadığı için kuyruklarda zaman kaybına uğradı. Devletten 65 yaş maaşı veya engelli maaşı bulunanlar, işsizlik sigortasından para alanlar, yeşilkart sahipleri, sığınmacılar, harp malulleri, köy korucuları ve muhtarlarının gelir tespit beyanına gerek yok.

Yeni doğan yoğun bakımı ücretsiz

Yeni doğan yoğun bakımı sağlık sektöründeki en masraflı tedaviler arasında yer alıyor. Özel hastanelerde çıkan faturalar oldukça yüklü oluyor. Ancak yeni doğan yoğun bakımı tamamen SGK kapsamında, hastanelere bir ücret ödenmemesi gerekiyor.

Çünkü SGK, “Yenidoğan bebeklerin tüm küvez (ne kadar kalırsa kalsın), operasyon tetkik tedavi ilaç gibi aklınıza gelebilecek tüm müdahelelerde kesinlikle para alınamaz” diyor.

Bu haktan haberdar olmayıp ödeme yapanların yapması gereken şey ise hastaneye itirazda bulunmak ve SGK’ya tedavi dosyalarınızla başvuruda bulunmak. Bakanlık, aksi durumda hastanelere cezai yaptırımlar uyguluyor.

Trafik kazalarında tüm tedavi bedava Kamu, üniversite ve özel hastanelerde, trafik kazası geçirmiş kişilere verilen sağlık hizmetinin tamamı bedava.

Kalp krizinde hastane faturası düşünmeyin

Kalp krizi, yoğun bakım, yanık, kanserle ilgili kemoterapi, radyoterapi, izotop tedavisi, organ, doku ve hücre nakilleri, diyaliz, ciddi kanamalı yaralanmalar gibi acil durum tedavilerinde de hastaların ellerini ceplerine atmaması gerekiyor.

Bu durum sadece kamu ve üniversite hastanelerinde değil özel hastaneler de geçerli. Ancak hasta stabil hale gelip acil durum halinden çıktıktan sonraki tedavi süreci özel hastanede ücretlendiriliyor.

Hamileler muayene ve tetkik ücretlerinden muaf

9 ay boyunca sürecek düzenli muyaneler ve tetkikler nedeniyle hamilelik en masraflı süreçlerden biri. Artık hamilelik sürecindeki hastane harcamalarını düşünmeye gerek yok. Çünkü Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında yapılan düzenleme ile hamileler artık kamu hastanelerinde muayene, tedavi ve tetkik farkı parası ödemiyor. Bunların ücretsiz yapılması gerekiyor.

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sayılanlar

Kamu idarelerinde çalışanlar, köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, isteğe bağlı sigortalı olan kişiler, yeşilkartlılar, sığınmacılar, 65 yaş aylığı alanlar, SHÇEK Kanunu hükümlerine göre korunma hizmetlerinden ücretsiz faydalananlar, harp malüllüğü aylığı alanlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar, geçici köy korucuları, oturma izni almış yabancı ülke vatandaşlarından yabancı bir ülkede sigortalılığı olmayanlar, İşsizlik Kanunu’na göre işsizlik ödeneği alanların gelir testi beyanında bulunmasına gerek yok.

Kimler sağlık hizmetlerinden koşulsuz yararlanabilir

18 yaşını doldurmamış olanlar, tıbben başkasının bakımına muhtaç olanlar, acil kapsamındaki haller, iş kazası ile meslek hastalığı olanlar, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalığı olanlar, koruyucu sağlık hizmetleri ile madde bağımlılığını önlemeye yönelik sağlık hizmetleri her vatandaşa ücretsiz olarak veriliyor.

Источник: https://t24.com.tr/haber/pek-cok-hizmet-ucretsiz-ancak-hasatalar-bos-yere-odeme-yapiyor,197329

2019 Engelli Raporu Nasıl Alınır ?

Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

Engelli raporu nasıl alınır 2019 yılında sorulan en büyük sorulardan biridir. Temel beklentilerin ve hakların sağlanması için alınan bu rapor engellilere verilmektedir. Sosyal devlet yapısı bu rapor sayesinde oldukça büyük imkanlar sunmaktadır. Engelli raporu nasıl alınır sorusuna en ayrıntılı cevabı vereceğiz!

Engelli raporu almak ülkemizin şartları değerlendirildiğinde ortalama 1 gününüzü yemektedir. Sabah en erken şekilde hastaneye ulaşmanızla başlayan bu süreç sonucunu öğlene kadar verir. Rapor ise ortalama 7 gün içerisinde teslim edilmektedir. Bu rakam değişebilir. Hatta 30 güne kadar uzadığı gözlenebilir.

Engelli Raporu Alma Şartları

Engelli raporu alma şartları temelde bilindiktir. Kalıcı veya geçici olarak kişinin hayatını etkileyen ve “engel” statüsünde değerlendirilebilen hemen her şey engelli raporu almaya aday olmanıza neden olabilir. Raporda “Sürekli” ve “Süreksiz” olarak ayrım noktası bulunur. Bu ayrım herkesin engel durumunun farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

Engelli raporu kimlere verilir konusunda sizlere kısa bir sıralama yapalım. Türkiye Vatandaşı olan ve engel durumu belirten hemen herkes bu raporu alabilir.

Bu raporun birçok çeşidi vardır. ÖSYM sınav başvurusu için engelli raporuyla engelli memuriyet hakkı için alınan rapor farklı amaçlar barındırmaktadır. Neyse lafı çok uzatmadan hemen

Engelli Raporu Hangi Hastanelerden Alınır?

Engelli raporu veren hastaneler devlet tarafından objektif olmak uğurunda sınırlandırılmıştır. Bu rapor günümüzde birçok kurumda engelli bireylerin işine yaramaktadır. Bu nedenle bu raporun her engelli vatandaşa aynı koşullar altında verilmesi gerekmektedir. Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda engelli raporu sadece devlet ve üniversite hastanelerinden alınabilir.

Her devlet hastanesi de bu raporu vermek için yetkili değildir. Her şehirde belli başlı hastaneler bu yetkiye sahip kadroyu bünyesinde barındırır. Buna ek olarak bu hastaneler her günde heyet raporu vermez. Haftanın belli günlerinde erkenden gidip sıra almanız gerekir. Engelli raporunu hangi hastaneler verir sorusuna da cevap verdikten sonra hemen konumuza dönelim.

Engelli Raporu Alma

Engelli raporu alma konusunda sizlere aşamalı ancak derin bir anlatım sunacağız. Adım adım ne yapmanız gerektiğini aşağıda belirttik.

 • Hastaneleri arayın. (Herhangi bir devlet hastanesine gidin ve lobide sorun. Burada size hangi hastanenin ne zaman kurul günü yaptığı söylenecektir.)
 • Hangi hastanenin ne zaman engelli raporu verdiğini öğrendikten sonra o gün sabah erkenden o hastaneye gidin. (Bu noktada en erken saati belirleyin. Yoğunlaşan bu ortamda zorluk çekebilirsiniz. İlk dolmuşlarla gidin ve ilk sırayı kapın.)
 • Siz ilgili veznede sıraya girdiğinizde muhtemelen orada toplu bir şekilde dilekçe bulunacaktır. O dilekçeyi ortalık kalabalıkta kalmadan alın ve dolduru. (Çantanızda bir kalem götürün ve kalemi kimseyle paylaşmayın. Kaybolması yüksek bir ihtimal olacak.)
 • Engelli raporu almak için hastaneye gittiğinizde vezne ortalama saat sabah 8 gibi açılacaktır. Vezne açılınca maraton başlıyor demektir.
 • Vezne memuru sizden kimliğinizi ve az önce doldurduğunuz dilekçeyi isteyecek. Bu iki unsuru memura verin. Kayıt için soruları cevaplayın. Sonrasında bilgisayara bağlı kamera ile fotoğrafınız çekilecek.
 • Bu vezne sürecinden sonra size bir evrak verilecek. Bu evrakta bazı sağlık bölümlerinin isimleri yazacak. Karşılarında ki boşlukları ilgili bölüm doktoru doldurmak zorunda. Bu boşlukları vezne memurunun işaretlediği bölüm doktorlarının yanlarına giderek dolduracaksınız.
 • Engelli raporu alma sürecini tamamlamak için poliklinik koridoruna erişin. Orada heyet doktorlarının oda isimliklerine kırmızı harflerle Sağlık Kurulu yazacaktır. Bu kapıların ardında muayene almanız ve elinize verilen evrakı eksiksiz olarak bitirmeniz gerekecek.
 • Vezneden çıktık ve koridora geldik. Muhtemelen bu saatlerde hiçbir doktor odasında olmayacaktır. Ancak her doktorun hemşiresi odasında hazır bekliyor olacak. Bu hemşirelerin yanına gidin ve kayıt almalarını rica edin. Her bölümün kaşe vurmasını sağlayın.
 • Kaşeler vurulurken göz bölümü için derece ölçümü yaptırmayı unutmayın. Bunun için göz hemşiresine danışın o size ölçüm odasını gösterecektir. Oraya gidin ve ölçümü alıp cebinize koyun.
 • Alabildiğiniz kadar onayı toplayıp doktorları takip edin. Unutmayın vezneye gittiğinizde size verilen evrakta kalemle işaretlenen her bölüme muayene olmanız gerekecek. Her doktor kendine ait bölümü dolduracak.
 • Sonrasında kalabalığı takip ederek her doktora muayene olun. Unutmayın her doktor kaşe vursun ve görüşünü yazsın. Aldığınız engel oranları da o evrakta yer alacak.
 • Gitmeniz gereken tüm bölümler tamamlandıktan sonra evrağınızı zarar görmeden hemen rapor görevilisine teslim edin. Orada size ne zaman teslim alabileceğinizin bilgisi verilecektir. Bu evrakı siz veya birinci derece yakınınız kimliğinizle giderek alabilir.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Engelli raporu alma maksadıyla işe girdikten sonra raporu teslim alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar bulunmaktadır. Bu unsurlar bu aşamada alınması gereken kopyalardır. Bu raporu alırken rapor görevlisine ricada bulunan ve ASLI GİBİDİR mühürlü evrak kopyalarınızı alın.

Bu sayede raporun kurumlara verilmesi gerektiğinde aslını ortada dolandırmak zorunda olmazsınız. Aslı yerine geçen bu mühürlü evrakları kullanarak hemen her türlü işinizi görebilirsiniz. Aksi takdirde yani bu kopyaları orada almazsanız Noter odaklı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Engelli Raporu Faydaları

Engelli raporu faydaları oldukça fazladır. Devletimiz doktorunu hemşiresini bu uğurda hizmete sunarak engelli raporunu engelli vatandaşlara sunmaktadır. Bu olanaklar engelli bireylerin daha rahat yaşamasına ve yaşatılmasına yöneliktir. Başlıca bu raporun sağladığı hakları sayacak olursak şu şekilde bir liste ortaya çıkmaktadır

 • Toplu Taşıma indirimleri.
 • Uçak bileti indirimleri.
 • Enerji ücreti indirimleri.
 • Emlak vergisi indirimleri.
 • ÖTV odaklı indirimler ve yaptırımlar.
 • Ayrıcalıklı sınav olanakları.
 • Kurumlarda sıra öncülük hakkı.
 • Müzelere ücretsiz veya indirimli giriş.
 • Diğer engelliği kimlik avantajları.

Engelli hakları 2019 yılında güncellenmiştir. Bu hakların tamamı genişletilmiş olmakla birlikte büyük alanlara açılmıştır. Elbette ki %1 engelli olanla %50 engelli olana sağlanan haklar farklıdır. Bu raporunuzda yazılı olarak belirtilecektir.

Raporlarda ki temel hakları elde etmenin yolu %40 ve üstü oranı hak etmekten geçer. Bu konuda hakkı olan adam alsın ama hakkı olmayan boşuna devletin memurunu yormasın diyerek lafıma devam etmek istiyorum.

Yüzde 40 Özürlü Raporu Ne İşe Yarar?

Yüzde 40 özürlü raporu avantajları diğer ölçülere göre daha fazladır. Bu rapor temel engelli olarak değerlendirilmenize yol açacağından tüm haklara erişmenizi sağlayacaktır.

Ancak yine %50 ile %40 oranlı raporlar arasında da farklar bulunmaktadır. Yüzde 40 özürlü raporu faydaları bu şekildedir. Size rapor aldıktan sonra yazılı olarak bu haklar verilecektir.

Her engelli birçok temel hakka sahiptir. Bu haklar beklentileri karşılamasa bile kişileri daha iyi bir yaşantıya sahip olmasını sağlamaktadır. Yüzde 20 özürlü hakları da bulunmaktadır. Bu noktada kişinin neden ve ne kadar süreyle engelli olduğu ön plana çıkmaktadır.

Bu kadar ciddi konuları konuştuktan sonra sizlerle hayatın gerçeklerine de değinmek istiyorum. Sanmayın ki bu yazdıklarımdan bir çıkarım olsun. Hayatı bilen biri olarak sizlere yazıyorum. Engelli olmak ayıp veya utanç kaynağı değildir.

Sakın böylesi bir dar görüşe kapılmayın. Hayatı kabul edip bu şekilde ilerlemek size çok şey katacaktır. Kısacası gerçeklerin olumlu ve lütuf arz eden taraflarını görmek gerekir.

Çevreniz bunu size gösterebilirse ne mutlu, eğer göremezseniz kendinizin görmesi ne kadar alır bilemiyorum.

Источник: https://www.sosyalyardimlasma.net/engelli-raporu-nasil-alinir-2018

Engelli Raporu

Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

Engelli bireylerin engellerinin ispatı için yasal evrak olarak tanımlanabilecek engelli raporu, Sağlık Bakanlığı’nın söz konusu raporu vermeye yetki verdiği tam teşekküllü hastanelerden alınabilmektedir.

Var olan raporunda güncelleme ya da ekleme yaptırmak isteyen engelli yurttaşlar dışında ilk kez engelli raporu alacak olan bireyler için engelli raporu hakkında bilmeniz gerekenleri ve yapılacak olan başvuru aşamalarının ne şekilde ilerlediğine dair madde madde ilerleyeceğiz.

İşleyiş sırası dışında engelli raporu alacak bireylerin akıllarındaki bir takım sorulara da cevap arayacağız.

Engelli sağlık raporu ile ilişkili görsel.

İlk Kez Engelli Raporu Alacağım, Ne Yapmalıyım?

Sağlık Bakanlığı’nın engelli raporu vermekle yetkili kıldığı herhangi bir devlet hastanesinin hakem heyeti bölümüne gerekli evraklar ile başvuruyorsunuz. Başvuru sonrası elinizdeki evraklarda yer alan bölümlerde muayene oluyorsunuz.

Muayenelerin ardından hakem heyetindeki ilgili memura evrakların teslimini yapıyor ve son olarak heyet günü alıyorsunuz. (Heyet günü tarihleri hastaneye göre değişkenlik göstermekle birlikte 1 hafta ile 2 ayı bulabilmektedir.

) Bu noktada Heyet Raporu ile ilgili hazırlamış olduğumuz detaylı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Engelli Raporu Almak için Gerekli Evraklar Neler?

Engelli raporu alabilmek için gerekli evrakların başında nüfus cüzdanı ve fotokopisi gelmektedir. 5 adet son 3 ayda çekilmiş vesikalık fotoğraf ve hastane hakem heyetinden doldurmanız için verilen dilekçe gereklidir.

(Söz konusu evraklar hastaneden hastaneye değişkenlik göstermekle birlikte temel evraklar bu üç madde şeklinde sıralanabilir.)

Raporu Özel Hastaneden Alabilir miyim?

Engelli raporunun özel hastaneden alınır mı sorusunun cevabı nettir : hayır. Yalnızca Sağlık Bakanlığı’nın ilgili mevzuatta yer verdiği devlet hastanelerinden rapor alabilirsiniz.

Herhangi Bir Engelim/Rahatsızlığım yok, Yine de Engelli Raporu Alabilir miyim?

Herhangi bir rahatsızlığınız olmadığı takdirde engelli raporunu alabilmeniz mümkün değildir. Zira engelli raporu, engelli yurttaşların sağlıkla ilgili sorunlarını resmi ve kamusal alanda ispat niteliği taşıyan bir evraktır.

Engelli Raporu Ölçüsü Nedir?

Yine engelli raporunun ölçüsü ile ilgili bu sorununda cevabı nettir. Engelli raporu, mevzuatta yer aldığı üzere %40 ve üzeridir.

%40 Dereceyi Nasıl Alabilirim?

İlk aşamada ilgili hastanenin hakem heyetine gerekli evraklar ile yapacağınız başvuru sırasında rahatsızlığınızla ilgili bölümlere yönlendirileceksiniz.

(Bazı hastanelerde engelli raporu için bütün bölümlere girmeniz gerekmektedir.) Örnek: Kalple ilgili bir rahatsızlığınız var fakat kulak burun boğaz bölümünde de muayene olmanız gerekebilir.

Ya da ortopedik bir rahatsızlığınız var ise, nöroloji bölümünde muayene olmanız gerekebilir.

Dilerseniz detaylıca hazırlamış olduğumuz Hakem Hastaneleri ile ilgili yazıyı okuyarak hakem hastaneleri ve raporları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

%40 Alamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Engelli raporunuzu almanızı gerektirecek rahatsızlığınız için muayene oldunuz ancak yüzde 40 alamıyorsanız mevzuatta belirtilen farklı hastanelere gidebilirsiniz.

%40 Dereceyi Yalnızca Tek Bir Rahatsızlığımdan Dolayı Alabilir miyim?

Hayır. %40 dereceyi tek bir rahatsızlığınızdan dolayı da alabilirsiniz, 10 farklı bölümün muayene sonrası verdiği derecelerin toplamıyla da. Örneğin kardiyolojiyi ilgilendiren bir rahatsızlığınız mevzuatta %30’a tekabül ederken, ortopedi bölümünde girdiğiniz muayene sonrası %10 ile derece alabilir, toplamda %40 rapor alabilirsiniz.

%39 Raporum Var, Ne Yapmalıyım?

Birçok engelli yurttaşımız ilgili mevzuattaki bu sıkıntıdan mustarip. Fakat %40 altında kalan (Evet, %39 bile olsa) raporlar engelli raporu olarak kabul görmüyor. Bu durumda farklı bir aşamaya geçmeniz gerekiyor.

Elinizdeki engelli raporu ile bağlı olduğunuz İl Sağlık Müdürlüğü’ne giderek Sosyal Hizmetler departmanından itiraz dilekçesi dolduruyorsunuz. (İl Sağlık Müdürlüğü’ndeki memurlar yardımcı olacaktır.

) Aynı gün işleme konan dilekçeniz en geç 2 hafta içerisinde sonuçlanır ve İl Sağlık Müdürlüğü’nden aranırsınız. Ardından İl Sağlık Müdürlüğü’nün yönlendirdiği bir başka devlet hastanesinde engelli raporu almak için muayene işlemlerine başlarsınız.

(Eğitim araştırma, devlet hastanesi ya da tıp fakültesi gibi.)

%40 Derece ile Engelli Raporu Aldım. Ne Zamana Kadar Geçerli?

Bu aşamada sizin yapmanız gereken herhangi bir şey yok. İlgili kuruldan verilen raporda (rahatsızlığınızın türüne ve seviyesine bağlı olmakla birlikte) rapor devamlılık süresi belirtilmektedir. Engelinize bağlı olmakla birlikte süresi olan raporlarda rapor geçerlilik tarihi de belirtilmektedir.

Engelli Raporundaki Dereceler Neyi İfade Eder?

%40 baremi engellilik derecesi olarak tanımlanabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi %39 rapor almanız durumunda sistemden engelli görünemiyorsunuz. Fakat derecenizin %40 ve üzeri olması durumunda engelli raporu almış kabul ediliyorsunuz.

Bu dereceler arttıkça farklı haklara sahip oluyorsunuz. Örneğin %90 derece ile rapor almanız durumunda ÖTV ödemeden araç alabiliyorsunuz. Tabii ÖTV ödemeden araç almak için %90 rapor şart değil.

Raporda “Özel donanımlı araç kullanabilir,’ ibaresi yer alıyorsa, derece kaç olursa olsun ÖTV indirimi ile araç sahibi olabilirsiniz.

Fakat raporunuzda söz konusu ibare yer almıyorsa raporda yer alan derecenin %90 olması şart.

Not: Son dönemde bu alanda yapılan yeni torba yasa düzenlemeleri ile söz konusu araç alımlarında kısıtlamalar meydana geldi. Önceden mevcut raporunuz ile dilediğiniz aracı ÖTV ödemeden alabiliyorken, yapılan yeni yasa değişiklikleri ile artık “ÖTV’siz fiyatı 90.000 TL olan” araçlara sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu değişikliğin ardından söz konusu yasada son düzlüğe gelinmiş değil.

%40 veya Daha Yüksek Derece Rapor Aldım, Haklarım Neler?

Engelli raporu almanız durumunda kamusal ve sosyal haklarınız (torba yasa ile yeni kısıtlamaların gelmediği sürece) birçok alanda korunuyor. Bu hakları başlıklar hâlinde sıralayalım.

 1. Şartlara uymanız durumunda 2022 evde bakım maaşı almaya hak kazanırsınız. Bu şartları alt maddeler hâlinde sıralayalım:
  • %40 ve üzeri raporunuz varsa
  • Hane halkının kişi başına gelir denkleminde nüfus/bölü gelirde 483,64 TL’yi geçmiyorsa
  • 18 yaşından büyükseniz, sigorta priminiz yatmıyor ve geliriniz yoksa ya da hane içinde hane sayısı/kişi başına gelir hesabında 100 TL üzeri değilse, 2018 itibariyle kesinleşen tutarlar doğrultusunda Ocak 2018 tarihinde 1068 lira 15 kuruş, Temmuz 2018 itibariyle 1105 lira 54 kuruş ödenek alırsınız. (Söz konusu rakamlar 3 ayda bir verilen rakamlardır.)
 2. Engelli raporu almak için başvurduğunuz hiçbir hastane ilgili rapor için sizden ücret talep edemez.
 3. Bütün hastane, poliklinikler ve sağlık kurumlarında önceliğiniz vardır.
 4. Bazı il ve ilçelerde belediyelerin aldıkları kararlar doğrultusunda engelli bireyler şehir içi otobüs, minibüs ve vapur gibi ulaşım araçlarını ücretsiz ya da indirimli kullanabilir.
 5. Yine bazı belediyeler su, elektrik, doğal gaz ve belediyelerin verdikleri sosyal hizmetlerden ücretsiz ve indirimli faydalanabilmektedir.
 6. 200 metrekareyi geçmeyen meskeniniz varsa emlak vergisinden muaf olabilirsiniz.
 7. İŞKUR kaydınız doğrultusunda çeşitli haklara sahip olabilirsiniz. İŞKUR ve belediyelerin açtıkları sosyal hizmetlerden, meslek edinme kurslarından, rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz ya da indirimli faydalanabilirsiniz.
 8. %50 dereceye sahip engelli raporunuz varsa ve raporda “Ağır Engelli” ibaresi yer alıyorsa Evde Bakım Maaşı almaya hak kazanırsınız.
 9. Yukarıdaki maddelerde değindiğimiz üzere şartlara uymanız durumunda (ilgili torba yasanın kesinleşmesiyle birlikte) ÖTV indirimi ile araç sahibi olabilirsiniz.
 10. Karayolları ve TCDD ile yapacağınız bütün yolculuklarda mevcut bilet fiyatları üzerinden %25 ila %40 arasında indirimle seyahat etme hakkına sahip olabilirsiniz.
 11. Türk Hava Yolları şirketinde yapacağınız bütün uçuşlarda %25 indirim hakkına sahip olursunuz.
 12. Müzeler, ücretli fuar alanları, milli parklar, belediyelerin eğlence ve konserlerinde yine engellilere yönelik ücretsiz ve indirimli haklardan faydalanabilirsiniz.
 13. Cep telefonu ve internet faturalarınızı GSM operatörlerinin engelli yurttaşlara sağladığı indirimli kampanyalar ile daha uygun fiyatlarla ödeyebilirsiniz.
 14. GSM operatörleri dışında D-SMART gibi ulusal telekomünikasyon ve uydu yayıncılığı alanındaki firmalardan alacağınız hizmetten indirimli faydalanabilirsiniz.
 15. Engelli bireyler için yapılan EKPSS sınavına girebilir, devlet dairelerine mesleğiniz doğrultusunda atabilirsiniz.
 16. EKPSS dışında mevcut raporunuz ile (%40 olması şartıyla) özel sektörde engelli kontenjanından istihdam edilebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Источник: https://doktordanhaberler.com/engelli-raporu/

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

Özellikle engelli vatandaşlarımız tarafından kendilerine sosyal haklardan yararlanabilmeleri için sağlık kurulu raporları verilmektedir. Bu raporlar engelliler tarafından bizzat ya da engelli çocukların vasileri tarafından başvuru yolu ile alınmaktadır.

Heyet raporu genel olarak özel hastanelerden alınsa da devlet hastanelerinden alınması da mümkün olmaktadır. Acıbadem Hastanesi gibi hastaneler tarafından belirli bir ücret karşılığında heyet rapor alınması mümkün olmaktadır.

Ancak vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulardan bir tanesi verilen bu raporların geçerli olup olmadığıdır. Detaylı bilgi içeriğimizde mevcuttur.

Heyet Raporu Almak

Engelli, kaza ya da yaralanmalardan dolayı kısmi olarak engelli olan vatandaşlarımız, hastanelere giderek sağlık raporu alabilirler. Alınan bu raporların kendilerine çok fazla faydası olacağı şüphesizdir.

Bu raporların alınabilmesi için yüzde 40 ve üzerinde ağır engelli olmak gerekmektedir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda görevlendirilen sağlık kuruluşlara tarafından rapor verilecektir. Ağır özür, tüm vücut fonksiyonlarında kayıp anlamına gelir.

Yüzde 50‘ den daha fazla engeli olanların tespit edilmesi durumunda şahıslar ağır engelli olarak tabir edilir. Beslenme, yıkanma, giyinme, tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını kişi tek başına yerine getiremez. Tek başına harekette güçlük çekebilir.

 Profesörlerin Ameliyat ve Muayene Ücretleri isimli içerimizden profesörlerin ameliyat ücretleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Heyet Raporu Almak

Kendilerine rapor verilebilmesi için bu kayıpların tespit edilmesi gerekmektedir. Heyet raporlarını, bazı doktorlar tarafından oluşturulmuş olan heyetler vermektedir. Konunun yasal dayanağı 30692 sayılı ve 20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete olmaktadır. Kararname ile çocuk ve erişkinlere sağlık raporu verilmesi hususunda düzenlemeler yapılmıştır.

Rapor Vermeye Yetkili Heyet

Erişkinlere sağlık raporu verilmesi için kurulan heyet 7 üyeden müteşekkildir. Heyet raporunda aşağıdaki doktorların görüşlerinin bulunması gerekmektedir.

 • İç hastalıkları uzmanı (dahiliye)
 • Genel cerrahi
 • Göz hastalıkları
 • Kulak, burun, boğaz
 • Nöroloji
 • Ruh sağlığı hastalıkları

Rapor alınmak istenen konunun bu hekimler dışında herhangi bir hekim tarafından incelenmesi gerekmektedir. Bu sebeple bu doktorlar kurula dahil edilecektir.

Heyet Raporu Veren Özel Hastaneler

Heyet raporunun başvurulan hastanelerden alınması gerekmektedir. Ancak farklı bir sonuç umuyorsanız, farklı bir hastaneye de müracaat etmeniz mümkün olacaktır. Heyet raporu alınmak istendiğinde hastanelere sadece T.C.

kimlik belgesi ve 2 adet fotoğraf ile gidebilirsiniz. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri tarafından verilen sağlık raporları geçerli olmaktadır.

Bu anlamda rapor verecek olan hastanenin tam teşekküllü olması talep edilecektir.

Ancak aile hekimlikleri, özel muayenehaneler gibi yerlerden heyet raporu almak mümkün olmamaktadır. Özel hastanenin heyet raporu konusunda yetkisinin olup olmadığı ile ilgili bilgi almak için hastanelere müracaat edebilirsiniz.

Bazı hastanelerin internet sayfaları üzerinde hangi raporları vermeye yetkili olup olmadıkları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Bazı hastaneler günü birlik ya da eğitim, işe giriş süreçleri ile ilgili raporları vermeye yetkili olurken bazı hastaneler ile engelliler için heyet raporu vermeye yetkili olmaktadır.

Heyet raporu veren hastaneler ile ilgili bilgi almak için ilk olarak hastane yönetimine bir dilekçe yazabilirsiniz. Dilekçe sonunda size geri dönüş sağlanacaktır. ENGELLİ SAĞLIK KURULU RAPORU VERMEYE YETKİLİ HASTANE LİSTESİni inceleyebilir ve hastanelerden engelli heyet raporu alabilirsiniz.

Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Engellilik oranının hesaplanması amacı ile geliştirilmiş bir formül bulunmaktadır. Bu formül Balthazard ismini almaktadır. Formülün kullanılabilmesi için birden fazla engellilik durumunun bulunması gerekmektedir.

Birden fazla hastalığı bulunan ya da özür durumu olanların vücut fonksiyonlarındaki kayıplar dikkate alınmaktadır. Formülün hesaplanabilmesi için baz alınacak olan oran, en yüksek engel oranı olacaktır. Daha sonra diğer oranı bulmak gerekiyor.

Formül aşağıdaki şekilde kullanılmaktadır.

Engellilik Oranı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 • Tek tek engel oranı tespiti yapılır.
 • En yüksekten en düşük orana göre bir sıralama yapılır.
 • Birinci sırada yer alan en yüksek oran yüzde 100‘ den çıkarılır.
 • Çıkan sonuç ile ikinci oran çarpılır.
 • Çarpım sonucu 100′ e bölünür.
 • Bölümden çıkan sonuç ile en yüksek orana eklenir.

3 ve daha fazla kayıp olması durumunda işlem tekrarlanacaktır. Sağlık raporu alınacak olan şahsın 60 yaş üzeri olması durumunda sonuca yüzde 10 oranı eklenecektir.

Örnek : 

 1. oran : yüzde 50  
 2. oran : yüzde 20

Engellilik oranı hesaplama

 • En yüksek oran yüzde 50 olduğundan dolayı bu oranı baz alacağız daha sonra yüzde 100′ den çıkaracağız. 100 – 50 = %50
 • Sonuç ikinci oran ile çarpılır. 50 * 20 = 1000
 • Daha sonra çıkan sonuç 100′ e bölünecek. 1000/100 = 10
 • Sonuç, en yüksek oran ile toplanır = 10 + 50 = 60
 • Kişinin engellilik oranı yüzde 60 demektedir. Kişinin yaşının 60 ve üzerinde olması durumunda ise engellilik oranı 60 + 10 = 70 olacaktır.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet raporu alım süreci tüm hastanelerde aynı olmaktadır. Devlet hastanesi, özel hastane, eğitim ve araştırma hastanesi ile üniversite hastaneleri arasında ufak tefek farklılıklar olsa da başvuru sistemi aynı aşamalardan oluşmaktadır.

Yapılması gereken tek şey raporun alınacağı sağlık kurumu ya da kuruluşuna bir dilekçe yardımı ile başvurmak olacaktır. Danışma bölümünden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Dilekçe rapor alacak olan kişinin kendi el yazısı ile yazılmış olacaktır.

Fakat hastane bünyesinde bulunan hazır formlar da kullanılabilir.

Form alınması durumunda eksiksiz ve doğru bilgilerle bu formun doldurulması gerekmektedir. Form ya da başvuru dilekçesinin sağlık kuruluna verilmesi gerekmektedir. Sağlık kurulu tarafından size bir çizelge verilecektir. Burada yazan doktorlara tek tek muayene olmalısınız.

Yapılan tetkikler sonrası doktorlar tarafından çizelgede yer alan boş alanlar doldurulacaktır. Oranları yazdıktan sonra doktorların imzaladığı çizelge alınacaktır. Hastanelerde heyetler belirli günlerde toplanmaktadır.

Bu günlerde hastaneye gitmeli ve özellikle devlet hastanelerinde sıraya girmelisiniz.

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

Heyet tarafından size bazı sorular sorulacak ve doktorların verdikleri oranlar incelenecektir. Birden fazla engel olması durumunda ise Balthazard formülünden yararlanılarak yapılacak hesaplama sonrası tarafınıza sağlık raporu verilecektir.

Verilen bu rapor süreli olduğu gibi süresiz de olabilmektedir. Rapor birkaç gün içerisinde hazırlanabileceği gibi, işlemlerin uzaması dahilinde bir kaç haftayı da bulmaktadır.

 Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi? isimli içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Özel Hastanelerden Alınan Heyet Raporları Geçerli mi?

Özel hastanelerden alınan heyet raporlarının geçerli olduğunu söyleyelim. Ancak devlet tarafından bu konuda ciddi yaptırımlar yapılmaktadır.

Vatandaşlarımız tarafından bazı haklardan istifade etmek amacı ile alınan sağlık raporlarının geçerli olmaması durumunda hapis cezasına varan cezalar uygulanmaktadır. Özel hastanelerde heyet raporu vermek için de oluşturulan heyet bulunmaktadır.

Bu heyette en az 3 ayrı dalın uzmanı olmak durumundadır. Uzman doktor yoksa mesul müdür tarafından kurul temsil edilir.

Verilen raporlar, kurulda bulunan doktorların görev alınana giren konular ile ilgili olmaktadır. Şayet kişinin engel durumunu ilgilendiren bir konuda heyette doktor olmaması durumunda rapor verilmesi mümkün olmayacak ve rapor gerçeklik arz etmeyecektir. Özel hastanelerde sağlık kurulu raporları verilirken oldukça titiz davranılması gerekiyor. Yoksa cezai yaptırımların olması kaçınılmazdır.

Özel Hastane İstirahat Raporu Ücreti

İş görememezlik raporu ya da istirahat raporu adı ile adlandırdığımız raporlar ise kolayca alınabilmekte. Özel hastanelerden, devlet hastanelerinden ya da aile hekimliklerinden dahi bu raporların alınması mümkün olmaktadır.

Devlet hastanelerinde bu raporlar muayene sonrasında verilmekte olup herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak yapılan düzenlemeler ile birlikte bu raporlardan özel hastanelerde 50 ila 100 TL arasında ücret talep edilmektedir.

Bunların yanı sıra ehliyet alırken ya da işe girişlerde alınması gereken sağlık raporları özel hastanelerden alınabildiği gibi aile hekimlerinden de alınmaktadır.

Özel Hastane İstirahat Raporu Ücreti

Sağlık rapor alınması için yetkili olan hastanelere giderek gişe ücretinin yatırılması gerekiyor. Aile hekimlerinden alınacak olan sağlık raporları ise ücretsiz olmaktadır. Fakat aile hekimi, farklı hekimlerin tetkik yapmasını isteyerek sizi ilgili branş doktorlarına yönlendirebilir.

Ücret mukabili dahilinde özel hastanelerden bu raporları alabilirsiniz. Sigortalılık durumuna göre hastanelerde sizden farklı ücret talep edilebilir. Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu fiyatlar ise 2019 yılında geçerli olmaktadır.

Özel hastaneler tarafından verilen raporlar, heyette bulunan doktorların engel durumu için karar vermeye yetkili olması durumunda geçerli olabilir. Ancak bu raporları devlet hastanelerinden almak elbette ki daha garantidir. Bunların yanı sıra alınan istirahat raporları ya da işe girişlerde alınan sağlık raporları geçerli olmaktadır.

Источник: https://www.devletdestekli.com/ozel-hastane-raporu/

2019 Engelli – Özürlü Raporu Nasıl Alınır? Kimlere Verilir?

Özel Hastanelerde Engelli Sağlığı

20 Şubat 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, “Erişkinler İçin Engellilik Değerlendirmesi Hakkında Yönetmelik” ile birlikte, engelli raporları ve bu raporların nasıl alınacağıyla ilgili birtakım değişiklikler söz konusu oldu.

Bu yüzden rapor almak isteyen engelli bireyler adına, yeni yönetmelikle birlikte hangi konularda değişiklik yapıldığı, bu değişikliklerin kendi durumlarını ne şekilde etkileyeceği gibi sorular araştırma konusu oldu.

Yapılan değişikliklerin ardından engelli raporu almak isteyen bireylerin, bu süreçte kendilerine yardımcı olacak bilgilere ihtiyaçları var.

Türkiye İstatistik Kurumu, 1 Aralık 2018 itibarıyla Türkiye nüfusunu 82 milyon 3 bin 882 kişi, ülkedeki engelli bireylerin nüfusa oranını ise %12,3 olarak açıkladı. Bu veriler doğrultusunda ülkemizde 10 milyonu aşan bir engelli nüfusunun varlığından bahsetmek mümkün.

Sosyal devlet anlayışı ile idare edilen ülkemizde, halkın her alanda adil muamele görmesi için belli yasal düzenlemelere ihtiyaç vardır. Engelli bireylerin toplumsal yaşamda varlıklarını sürdürebilmeleri için bu ihtiyaçların karşılanması gerekir.

Engelleri sebebiyle mağduriyet yaşamamaları için oluşturulan bu yasal zemin; engelli kişileri günlük ve iş yaşantılarında korumayı amaçlar.

Yasaların engelli vatandaşların kamusal alandaki her türlü hakkını koruyabilmesi için engelli bireylerin, engel durumlarını ve engel durumlarının derecesini bildiren özürlü heyet raporu almaları gerekir.

Engelli Raporu Sorgulama İçin TIKLA!

Engelli bir birey; fiziksel, zihinsel, duygusal ya da duyusal olarak toplumda diğer bireylerle eşit koşullara sahip olmayan kişi olarak tanımlanabilir. Söz konusu yeti kayıpları, her engelli bireyde aynı derecede gözlenmez.

Çevreye ve topluma aktif olarak katılamayan bireyin, var olan yeti kayıplarının bir başkasına göre farklı oranda seyretmesi ve belirli bir kurala bağlı olmayışı, evrensel ölçülere göre bir sınıflama ve dereceleme yapılmasını gerektirir. Biz buna bireyin engel ya da engellilik durumu diyebiliriz.

Bu engellilik durumunun tespiti için yapılan değerlendirmenin yer aldığı belgeye de erişkinler için sağlık kurulu raporu denir. Bu rapor yetkili hastanelerin sağlık kurulları tarafından hazırlanır. Eski adıyla özürlü heyet raporuolarak bildiğimiz bu raporun değişen yönetmelikle beraber adı da değişmiştir.

Erişkinler için sağlık kurulu raporu adını alan bu raporun iki ana çeşidi vardır. Bunlar: 

 • Erişkinler için sağlık kurulu raporu,
 • Erişkinler için terör, kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildiren sağlık kurulu raporu şeklindedir.

Bu raporu almak isteyen kişilerin öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesine başvurmaları gerekir.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

 • Başvuru: Kişinin kendisi ya da vasisi (kişinin yasal işlemlerini yürütmesi için mahkeme tarafından atanan kişi) başvuru dilekçesiyle birlikte sağlık kurulu raporunu verme yetkisi olan hastaneye beyanda bulunur ve süreç başlatılır.

 • Muayene formu oluşturulması: İlgili poliklinikler belirlenerek forma kayıt tarihi düşülür.
 • Tetkiklerin yapılması: Kişinin yeti kaybı çeşitli laboratuvar bilgileri doğrultusunda dereceleriyle birlikte belirlenir.

 • Kurulun toplanması: Tetkikler sonucu ilgili uzman tarafından düzenlenen raporun değerlendirilmesi için kurul başkanı liderliğinde kurul toplanır.

 • Onay süreci: Süreli ya da süresiz olup olmadığı not düşülen rapor, başvuru tarihinden en geç 30 gün sonra tamamlanır.

Engelli Raporu Kaç Günde Çıkar?

Kişinin hastaneye beyanı ve gerekli tetkiklerin yapılmasının ardından kurul toplanıp karar verir. Bu kararın ardından geçen 30 gün içerisinde raporun onaylanması gerekir.

Süreli ve süresiz diye ikiye ayrılan engelli raporuna, raporun türü de yazılmalıdır. Yazılmadığı durumda engelli raporu yenilemeişlemlerinin aynı sırayla yeniden başlatılması gerekeceği için bu konuya dikkat etmekte fayda var.

Rapor alma işlemleri için gerekli olan tüm kurallar ve işlemler, ağır engelli raporu nasıl alınır sorusu için de geçerlidir.

Engelli Kartı Nedir? Nasıl Alınır? Tıkla Öğren!

Engelli Raporu Veren Hastaneler

Özürlü raporu almak isteyen kişilerin Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanelerine veya eğitim-araştırma hastanelerine başvurmaları gerekir. Engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneler, Sağlık Bakanlığı resmi sayfasında belirli periyotlarla düzenlenir. Aşağıda, ülkemizin en yoğun nüfuslu şehirlerinden bazı hastane örnekleri verilmiştir: 

Ankara: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İstanbul: Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Bayrampaşa Devlet Hastanesi, İstanbul Silivri Devlet Hastanesi

İzmir: İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Aliağa Devlet Hastanesi

Adana: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adana Ceyhan Devlet Hastanesi, Adana Devlet Hastanesi, Kozan Devlet Hastanesi

Antalya: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Korkuteli Devlet Hastanesi, Kepez Devlet Hastanesi, Korkuteli Devlet Hastanesi

Diyarbakır: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Diyarbakır Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi

Bursa: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bursa Devlet Hastanesi, Gemlik Muammer Ağım Devlet Hastanesi, Orhangazi Devlet Hastanesi, Mustafa Kemalpaşa Devlet Hastanesi

Konya: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Konya Numune Hastanesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi

2019 Engelli Raporu Oranları

İlgili hastanelerde muayenesi yapılan engelli kişinin; var olan engel durumunu gösteren yüzdelik ifade, engel durumunun derecesidir. Engelli raporundaki engel oranının nasıl belirlendiği konusunu ise iki ana başlık altında incelemekte fayda var:

 • Bir organ ya da dokudaki yeti kaybından dolayı söz konusu olan engel durumunun oranı, ilgili yönetmelikte engellilik dereceleri cetvelinde belirtilmiştir. Bu cetvelde her organ için ayrı ayrı ve ayrıntılı bilgi bulmak mümkündür. Örnek vermek gerekirse, görme yetisini kaybetmiş bir kişinin bu cetvele bakarak engel oranı hakkında bilgi edinmenin de, şizofreni teşhisi konmuş bir hastaya verilen rapor oranına bakarak, hastalığın hangi derecede seyrettiğini öğrenmenin de bu derecelendirme cetveli sayesinde mümkün olduğu söylenebilir.
 • Birden fazla organ ya da dokusunda yeti kaybı olan kişinin engel durumu yine yönetmelikte belirlenmiş balthazard formülüyle hesaplanır. Bu engelli raporu hesaplama formülü, birden fazla engel durumunun varlığı söz konusuysa kullanılır.

Engelli raporlarını dereceleri bakımından üç ana gruba ayırmak mümkündür:

1. grup: Hafif engelli gruptur. %50’nin altında kalan engelli raporu sahiplerini kapsar.

2. grup: Orta engelli grup olup ikinci derece engel grubu olarak da bilinir. %50 ile %80 arası engelli raporuna sahip kişileri kapsar.

3. grup: Ağır engelli grup olarak bilinen 3. grup, %80 ve üzeri oranda engele sahip bireyleri kapsar.

%20 Engelli Raporu Kimlere Verilir ve Ne İşe Yarar?

Sağlık kurulu tarafından haklarında %50’nin altında rapor düzenlenen kişilerin yer aldığı, 1. derece engel grubunda yer alan kişilere verilen engel raporudur. Hafif engelli diye de tanımlanan bu rapora sahip kişiler, yasaların sağladığı avantajlardan faydalanamazlar.

%40 Engelli Raporu Kimlere Verilir ve Ne İşe Yarar?

20 Şubat 2019 tarihinde yapılan değişiklik ile birlikte %40 engel oranı da rapor sahiplerine yasal avantajlar sağlamayan bir yüzde haline gelmiştir. Yine 1. derece engel grubunda olan kişileri içine alır. Zira sahiplerine kamusal alanlarda öncelik tanıyan raporların geçerli olabilmesi için raporun sağlık kurulu tarafından en az %50 olarak düzenlenmesi şarttır.

%90 Engelli Raporu Kimlere Verilir ve Ne İşe Yarar?

Ağır engelli bireyleri kapsayan, 3. derece engel grubundaki (%80 ve üzeri) kişilere verilen rapordur. Bu rapora sahip bireylerin yasalarca güvence altına alınmış bazı haklardan faydalandığını biliyoruz. Bu haklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli kimlik kartı edinme hakkı
 • Ücretsiz şehir içi ulaşım hakkı
 • Demir , deniz yolu ve hava yolu tarifelerinden indirimli faydalanma hakkı
 • Gelir vergisi indiriminden faydalanma hakkı
 • Emlak vergisi muafiyeti hakkı
 • Tayin isteme hakkı
 • Su faturasını indirimli kullanma hakkı
 • Araç alımında ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimi
 • Engelli maaşı alma hakkı
 • Evde bakım maaşından faydalanma hakkı
 • Çeşitli telekomünikasyon şirketlerince belirlenen fatura indirimlerinden yararlanma hakkı

Son olarak; hastaneye yapılan bireysel başvuru ile başlayan tüm bu rapor alma süreçlerinin takibinin yapılması, engelli bireylerin faydalandıkları haklardan kısa bir süre bile olsa mahrum kalmamaları için gereklidir. Engelli raporu almakla ilgili süreç bundan ibarettir. En güncel bilgilerle yenilenmeye devam edilecektir.

Источник: https://www.edevlet.net/engelli-raporu/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.