Özel Hastanelerde Fark Ücretleri Nasıl Belirlenir?

içerik

Özel Hastanelerin Muayene Ücretleri 2019 Fiyatları

Özel Hastanelerde Fark Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Vatandaşlarımız sağlık hizmeti konularında devlet hastanelerini tercih edebileceği gibi özel hastaneleri de tercih edebilmektedir. Nüfusun yoğun olduğu illerde devlet hastaneleri de çok yoğundur.

Bundan şikayetçi olan insanlar da daha kolay hizmet alabilmek ve daha hızlı tedavi olabilmek adına özel hastanelere yönelmektedir. Fiyatlar hastanelere göre ve hatta hastane bünyesinde bulunan bölümlere göre değişiklik göstermektedir.

Ayrıca Sigorta ile anlaşmalı hastanelerde muayene ücretlerinin bir kısmı devlet tarafından karşılanmaktadır. Sigortasız kişiler de özel hastaneleri çoğunlukla tercih etmektedir.

Anlaşmalı hastaneler aracılığı ile uygun fiyatlarda muayene olmak mümkün.

Katılım Payı

Özel hastaneler muayene ücretlerine ek olarak katılım payı almaktadır. 2019 yılı için belirlenen katkı payı oranı 15 TL’ dir. Katılım payını sigortalı olan her hasta sağlık hizmeti aldığında ödemekle yükümlüdür. Hasta muayene olmak istediği bölüm sekreterliğinden giriş yapar yapmaz bu ücret tahsil edilmektedir.

Katılım payının istisnası bulunmamaktadır. Sigortalı olan her hastadan talep edilmektedir. Bu ücrete ek olarak her hastane muayene ücretini kendisi belirlemektedir. Bu nedenle hangi hastaneden randevu almak isterseniz görüşme sırasında ücreti de sormanızda yarar vardır.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sayfasında ücret hesaplama penceresi bulunmaktadır. Hastane ismi, ilave ücret, muayene türü, muayene olunacak bölüm gibi bilgiler doldurularak hesaplama yapılmaktadır. Devlet hastanelerinde ise 2019 yılı için muayene ücreti 6 TL olarak belirlenmiştir.

Sigortasız vatandaşlarımız için ise devlet hastanelerinde bir defaya mahsus olarak belirlenen muayene tutarı 30 TL’ dir.

Özel hastanelerden muayene ücreti hesaplaması bu ekran üzerinden yapılmaktadır.

Ücret hesaplaması yapmak için tıklayınız.

İlave Ücret Alınmayacak Kişiler

  • Şeref aylığı alanlar ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • 2330 sayılı kanun kapsamında aylık alan ve bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerden,
  • Harp malulü olan ve bu bağlamda aylık alan kimselerden,
  • Yurt içi ve yurt dışında herhangi bir terör olayından zarar görenler, ölenler, öldürülen kişiler ve bunların ailelerinden
  • Geliri asgari ücretin 1/ 3′ ünden az olan kişilerden ilave ücret talep edilmemektedir.

Çıkan kanun kapsamında ise özel hastanelerin acil kısımlarından giriş yapan hastalar için ilave ücret talep edilmemektedir. Ayrıca muayene ücreti 100 TL’ yi geçenler, hastalara detaylandırılmış olarak fatura vermekle yükümlüdür. Hastane yönetimi alınan ücretten nasıl ve ne şekilde ücretlendirme yapıldığını kanıtlamakla mükelleftir. Bu şekilde herhangi bir bildirim yapılmaz ve çok fazla ücret alındığına dair bir tespitte bulunulursa şikayetler ALO 170 üzerinden ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı il müdürlüklerine şahsi başvuru ile yapılabilmektedir.

Özel Hastane Ücretleri

Özel Hastanelerin muayene ücretleri Sağlık Uygulama Tebliği (SUT ) tarafından düzenlenmektedir. Bazı hastaneler katılım payı dışında ücret almamaktadır. Bu sebeple diğer hastaneler ile arada bir fark meydana gelmektedir. Bu tutar muayene farkı olarak hesaplanmaktadır. Formül olarak belirtirsek;

Katılım payı – Muayene ücreti = Muayene farkı bulunur.

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde devlet tarafından 32 TL ödeniyor. Hastaneler ise bu ücretlerin maximum 2 katını hastadan isteyebilir.

Özel hastanelerde muayene sonrası çok fazla ücret ödemek istemeyenler özel sağlık sigortası yaptırabilir ya da tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusunda bulunabilirler.

Özel hastaneler yönetmeliğinin 51. maddesi faturaların düzenlenmesi başlığını içermektedir. Bu maddeye göre herhangi bir şekilde tedavi edilen hasta için fatura düzenlenmesi zorunlu kılınmıştır.

Hastaya sunulan hizmetin karşılığında alınan bedelin ise ayrıntıları ile fiş ya da faturada düzenlenmesi gerekir.

Ayrıca sağlık hizmeti dışında sunulan yiyecek, içecek, telefon gibi ekstra ücretlerin de piyasa rayiç bedelinin üzerinde olmaması gerekmektedir. Özel hastaneler yönetmeliği için tıklayınız.

POLİKLİNİKMUAYENE ÜCRETLERİEN YÜKSEK ÜCRETÖZEL MUAYENE
Kadın Hastalıkları50 TL66 TL80-100 TL
Üroloji50 TL56 TL60-100 TL
Kardiyoloji30 TL73 TL60-100 TL
Nöroloji25 TL62 TL40-80 TL
Beyin Cerrahi35 TL58 TL50-100 TL
Göz Hastalıkları40 TL49 TL40-100 TL
Dermatoloji25 TL54 TL40-100 TL
Göğüs Hastalıkları30 TL56 TL30-60 TL
Kulak Burun Boğaz30 TL51 TL30-60 TL
Genel Cerrahi25 TL60 TL30-60 TL
Dahiliye25 TL60 TL30-60 TL
Ortopedi30 TL51 TL30-60 TL
Fizik Tedavi30 TL54 TL30-60 TL
Yaşlı Hastalıkları30 TL60 TL30-60 TL
Plastik Cerrahi40 TL56 TL30-60 TL

Tabloda 2019 yılına ait özel hastane ücretleri yer almaktadır. Bu ücretler her hastanede değişkenlik gösterse de tablo hemen hemen bu şekildedir. Dahiliye bölümüne muayene olmak isteyen bir hasta 25 ila 60 TL arasında bir ücret ödeyecektir. Kulak Burun Boğaz polikliniği ise 30 TL ile 50 TL arasında değişen bir ücrete sahiptir.

Ümit Hastanesi

Ümit Hastanesi Eskişehir ilimizde kurularak sağlık hizmeti vermeye devam eden bir hastanedir. Yoğun bakımdan dermotolojiye, check-up’ tan diyetisyen birine kadar bütün birimleri bünyesinde barındıran geniş bir hastanedir.

Ayrıca internet üzerinden tahlil sorgulama hizmeti de verilmektedir. Şekerbank, Ziraat Bankası, Halk Bankası ile anlaşmalı bir kuruluştur.

Birçok özel sigorta şirketi ile de anlaşması bulunmakta olup özel sigortanız var ise düşük meblağlar ödeyerek muayene olabilirsiniz.

Ümit Hastanesi

Anlaşmalı sigorta şirketleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Randevular online olarak ya da (0222) 335 03 35 numarası üzerinden kabul edilmektedir. Hastane Sağlık Bakanlığının hasta hakları yönetmeliğine uygun olarak hizmet vermektedir. Muayeneleriniz polikliniklere göre değişiklik göstermekte olup en fazla 80 TL’ dir. 

Acıbadem Sağlık Grubu

Acıbadem Hastanesi Türkiye’ nin en büyük özel hastanelerinden biridir. Ayrıca yurt dışında da sağlık hizmeti vermektedir. Tüm tıbbi birimleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca hastanede böbrek nakli, karaciğer nakli, kemik iliği nakli yapılmakta ve tüp bebek merkezi bulunmaktadır. Fiyat sorgulama işlemi internet üzerinden de yapılmaktadır.

Acıbadem Hastanesi

Hastane bankalar ve özel sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri ile anlaşmalı olarak çalışmaktadır. da Vinci adı verilen ameliyatlar robotlar ile yapılmaktadır. Ayrıca hastane bünyesinde doğuma hazırlık kursları da verilmektedir.

Tüm şubelerde 4 boyutlu ultrason cihazı vardır. Acıbadem, Altunizade, Ataşehir ve Kozyatağı hastanelerinde açık mr cihazı bulunmaktadır. Ayrıca check- up yaptırmak isteyenler için her şubede bu işlem gerçekleştirilmektedir. Hastanede her türlü aşı yapılabilmektedir.

Online randevu almak için tıklayınız.

Anadolu Sağlık Merkezi

Anadolu Vakfı tarafından sağlık hizmeti verilmesi adına kurulmuştur. Hastanede 2010 yılından beri kemik iliği nakli gerçekleştiriliyor. 2002 yılından beri hastane Johns Hopkins Medicine International ile ortaklaşa çalışmalar yapmaktadır. Yapılan anketler sonucunda %83 hasta memnuniyeti olan bir hastanedir.

Anadolu Sağlık Merkezi

Çok geniş bir hizmet alanına sahiptir. Yeni doğandan radyasyona, hematolojiden genel cerrahiye kadar ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü poliklinik hastane bünyesinde mevcuttur.

Ulaşım açısından sıkıntı yaşayan hastalar için hastane servisleri bulunmaktadır. Şirketler, sigorta şirketleri, eğitim kurumları, bankalar ile anlaşmalı bir hastanedir.

Fiyat talep formunu doldurarak fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak da mümkündür. İstanbul Ataşehir ve Kocaeli Gebze’ de iki şubesi bulunmaktadır.

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Gidebilir mi adlı yazımızı okudunuz mu? Özel hastaneler tarafından bakıldığında devletin bazı tutarları karşıladığı görülmektedir.

Bu tutarların karşılanabilmesi için ise hastanenin Sosyal Sigortalar Kurumu ile anlaşmalı olması gerekemektedir. Hastadan talep edilecek olan tutar da maksimum bu ücretlerin iki katı olabilmektedir.

Ödemelerin faturalandırılması ise zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca yemek vb. ücretlerin de piyasa fiyatlarının altında olması gerekmektedir.

Siz de sigortalı iseniz dahi özel hastanelere giderek muayene olabilirsiniz. Ayrıca özel sağlık sigortanız varsa çok düşük muayene ücretleri ödersiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Источник: https://www.devletdestekli.com/ozel-hastanelerin-muayene-ucretleri-2019-fiyatlari/

Özel Hastanelerde SGK Fark Ücreti Ödemeyin!

Özel Hastanelerde Fark Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum, hastaları önce sağlık ocaklarına daha sonrada devlet hastanelerine yönlendirmektedir.

Elbette herkes en iyi hastanede en iyi doktorda tedavi olmak ister. Ancak özel hastanelerde ödenen SGK fark ücreti kişinin bütçesine büyük yük bindirir. Oysa sağlık hizmetlerinin temel amacı; hastanın ihtiyacı olan sağlık hizmetlerini istediği kalitede, istediği zamanda ve en düşük maliyetle sunmaktır.

2013 yılı itibari ile artık SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastanelerde SGK fark ücreti ödemeden, istediği zaman ve istediği kalitede tedavi olabilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel hastaneye giden kişi, sadece 15 TL’lik katılım payı ücretini ödeyerek hastaneden ayrılabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasından bahsetmeden önce, SGK katılım payının ve özel hastanelerde ödediğiniz fark ücretinin ne olduğundan bahsedelim.

SGK Katılım Payı Nedir?

SGK Katılım Payı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda öngörülen ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişiler tarafından muayene işleminde ödenecek tutarı ifade eder.

Aile hekimlikleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler gibi sağlık kurumlarında muayene olduğunuzda, SGK’nın karşıladığı masraflar ve fark ücreti dışında sizden ek olarak alınan 15 TL katılım payı ücretidir.

SGK Fark Ücreti Nedir?

SGK ile anlaşmalı özel bir hastanede muayene olmanız durumunda, masraflarınızın belli bir kısmı SGK tarafından karşılanır. SGK’dan geriye kalan muayene ücretini ise cebinizden karşılarsınız. İşte, bu talep edilen tutara da fark ücreti denmektedir.

Örnek vermek gerekirse; özel hastanede kadın doğum doktoruna muayene olmak için gittiniz. Muayene ücreti de 100 TL olsun. SGK bu muayeneniz için 34 TL’lik bir ödemeyi hastaneye yapacaktır. Geriye kalan 66 TL’lik ödemeyi de hastaneye sizin yapmanız gerekmektedir. Yani kendi cebinizden ödediğiniz tutar, SGK fark ücretini oluşturmaktadır.

SGK Fark Ücreti Hesaplama Tablosu

PolikliniklerSGK'nın Hastane'ye Ödediği TutarAlınabilecek En fazla İlave Ücret TutarıAlınabilecek En fazla İlave Ücret Oranı(%)
Kadın Hastalıkları33,48 TL66,96 TL%200
Üroloji28,08 TL56,16 TL%200
Kardiyoloji36,72 TL73,44 TL%200
Nöroloji31,32 TL62,64 TL%200
Beyin Cerrahi29,16 TL58,32 TL%200
Göz Hastalıkları24,84 TL49,68 TL%200
Dermatoloji27,00 TL54,00 TL%200
Göğüs Hastalıkları28,08 TL56,16 TL%200
Kulak Burun Boğaz25,92 TL51,84 TL%200
Genel Cerrahi30,24 TL60,48 TL%200
Dahiliye30,24 TL60,48 TL%200
Ortapedi25,92 TL51,84 TL%200
Fizik Tedavi27,00 TL54,00 TL%200
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları32,40 TL64,80 TL%200
Plastik Cerrahi28,08 TL56,16 TL%200

Tablo Tarihi: 01.10.2018- SGK fark ücretlerini gösteren tablo. www.sgk.gov.tr 'den detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Muayene Ücreti Cebinizi Yakmasın!

Devlet hastaneleri, yapılan iyileştirme çalışmalarına rağmen istenen düzeyde sağlık hizmeti sunamamaktadır. Artan nüfus, doktor ve tıbbi personel yetersizliği, ameliyathane sayısının azlığı gibi birçok faktör devlet hastanelerinin hızlı bir şekilde hastalara cevap verememesine neden olmaktadır.

Devlet hastanelerinde var olan durum, her geçen gün yükselen tıbbi enflasyon ile birlikte özel hastaneye ödenen fark ücretinin artması birçok kişiyi çıkmaza sürüklemektedir. Bu gidişata karşı alınabilecek en iyi tedbir ise tamamlayıcı sağlık sigortasıdır.

Birkaç soruda tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz:

Tamamlayıcı sağlık sigortası fark ücretini öder mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde tedavi olmanız durumunda karşınıza çıkan fark ücretini ödeyen sağlık sigortası türüdür.

Kimler tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde fark ücreti ödemez?

0-80 yaş arası SGK’lı olan herkes tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir. Sadece aktif olarak çalışanlar değil; emekliler, ev hanımları ve öğrencilerde tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsadığı fark ücretleri nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası; yatarak tedavi ve ayakta tedavi teminatından oluşur. Yatarak tedaviler limitsizdir. Ayakta tedavi teminatı, seçeceğiniz sigorta şirketine göre 8, 9, 10 adet doktor muayenesinden oluşur.

Yatarak tedavi teminatı kapsamında; ameliyat, ameliyat öncesi ve sonrası tetkikler, mr, tomografi, ameliyat sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon, tıbbi malzeme, suni uzuv, kemoterapi, radyoterapi ve ambulans hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

Ayakta tedavi teminatı kapsamında; doktor muayenesi,  röntgen, laboratuvar tetkikleri, ileri tanı yöntemleri ve fizik tedavi gibi sağlık hizmetlerine ait giderler karşılanmaktadır.

“Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?” başlıklı yazımızdan tüm detayları inceleyebilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası kullanarak hangi özel hastanelerde fark ücreti ödenmez?

Sigorta şirketinin ve SGK’nın anlaşmalı olduğu birçok özel hastanede tamamlayıcı sağlık sigortası kullanabilirsiniz. Liv, Medicana, Medipol ve Medical Park gibi Türkiye’de herkes tarafından bilinen hastane gruplarında fark ücreti ödemeden tedavi olabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyat olarak avantajlı mıdır?

Tamamlayıcı sağlık sigortasının diğer özel sağlık sigortalarına göre en önemli avantajı daha ucuz olmasıdır. Ödeyeceğiniz düşük primler ile sıra beklemeden istediğiniz özel hastanede ve doktorda tedavi olabilirsiniz.

Ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırılır mı?

Evet yaptırılır. Hatta ailecek tamamlayıcı sağlık sigortası almanız durumunda sigorta şirketi aile indirimi yapacaktır. Böylelikle daha avantajlı fiyata tüm ailenizin sağlığını güvence altına alabilirsiniz.

“Aile Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Alırken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının ortalama fiyatı nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları; cinsiyetiniz, yaşınız, ikametgah ettiğiniz il ve sağlık durumunuza göre belirlenir. Tam kapsamlı bir tamamlayıcı sağlık poliçesi almanız durumunda ödenecek prim tutarı, 650 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

13 sigorta şirketinin tamamlayıcı sağlık sigortası için belirlediği fiyatları tek bir ekran üzerinde görmek ister misiniz? İnternet sitemizin teklif ekranından fiyatları görüntüleyebilir, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı sağlık sigortası başvurusu nasıl yapılır?

SGK tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak çok kolay! Eğer SGK aktifliğiniz varsa 0212 484 49 77 numaradan hemen bizi arayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile 12 sigorta şirketinden fiyat alabilir, sigorta danışmanlarımızın size vereceği bilgiler doğrultusunda kendiniz ve aileniz için en iyi sağlık sigortasını seçebilirsiniz!

Sağlıkla kalın.

Источник: https://www.tamamlayicisaglik.com/blog/sigorta/ozel-hastanelerde-sgk-fark-ucreti-odemeyin/

Şikayet edin çağrısı: 2650 liralık fatura 158 liraya düştü

Özel Hastanelerde Fark Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Özel hastanelerle ilgili şikayetler sıkça medyada yer alıyor.

Hemen hemen herkesin şikayetinin ana fikri, “Bir muayene, bir kan tahlili, bir ultrason için benden binlerce lira aldılar”, “X hastanede MR ücreti 100 lira, Y hastanede 600 lira”, “Endoskopi olacağım 400 lira istiyorlar”, “Emekliye ücretsiz muayene var’ diyorlar ama gittik ‘sistem arızalı, normal muayene ücreti ödeyeceksiniz’ dediler” üzerine. Hastaların ve hasta yakınlarının yaptığı en kritik hata ise bu noktada başlıyor. Şikayet hakkını kullanmayanlar fahiş hastane faturalarını ödemeye devam ediyor.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bazı hastaneler emeklilere ücretsiz göz muayenesi hizmeti verdiklerini söylüyorlar ama gidilince de ‘provizyon alamıyoruz’ ya da ‘randevunuz sistemde görünmüyor’ diyerek normal muayene ücreti istiyorlar” şeklindeki şikayetlere ilişin olarak “Bunlar özel hastanelerin pazarlama taktikleri” yorumunu yaptı.

2 bin 650 liralık fatura itiraz sonrası 158 liraya kadar indirildi.

30 LİRALIK ÜCRET EN FAZLA 60 LİRA OLABİLİR

Ağaoğlu, acile giden hastalardan gelen kişinin durumunun acil olmadığı gerekçesiyle bir takım ücretler istenebildiğine dikkat çekerek, “Üstelik mevzuata göre kamunun vatandaşlara uyguladıkları ücretin 2 katından fazlasını alamamalarına rağmen faturalar çıkaranlar oluyor.

Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde hangi hastalık tedavisinin, yapılan tetkiklerin fiyat listesi var. Örneğin bir tedavi için Sağlık Bakanlığı 30 lira fiyat belirlemişse, en lüks hastanelerde bu ücret 60 lirayı geçmemeli.

Yani bakanlığın belirttiği ücretin iki katından fazlasını özek hastane alamaz. Ya da bir MR fiyatı bakanlık tarafından 60 lira olarak belirlenmişse devlet özel hastaneye ’60 lirayı benden alırsın, üzerine 60 lira alabilirsin’ diyor. En lüks hastanelerde de bu böyle.

Vasat hastane de bir katını alır bu ücretin” dedi.

ŞİKAYETİNİZİN TAKİPÇİSİ OLUN

Fazladan ödenen hastane ücretleri için vatandaşların bulunduğu ilçelerdeki tüketici hakem heyetlerine başvurabileceği gibi internet üzerinden de tüketici hakem heyeti sistemine girip şikayetlerini yapabileceklerine değinen Ağaoğlu, “İlçe tüketici hakem heyetlerinin 4 bin 570 liraya kadar verdikleri 6 bin 860 lira arasında verdikleri kararlar mahkeme kararları gibidir. Benzer sıkıntılarla istismar edilen tüketiciler konuyu mutlaka Sağlık Bakanlığı nezdinde şikayet ederek takip etmeliler” diye vatandaşları uyardı.

AYRINTILI FATURA İSTEYİN, ŞİKAYET EDİN

Bazı tüketicilerin özel hastane çıkışında “Ayrıntılı fatura istiyorum, fazladan alınan ücreti şikayet edeceğim” diyerek, hastanelerden fazla alınan ücretleri tahsil edebildiğini ifade eden Ağaoğlu, “Hakkınızı tüketici hakem heyetlerinde, il sağlık müdürlüklerinde arayın.

184’ü arayıp şikayet edebilirsiniz, SABİM’e şikayet edebilirsiniz. Sağlık Bakanlığı’na yapacağınız şikayetlerin sonuna “Başvurumun sonucunu 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında tarafıma da bildirilmesini talep ediyorum” derseniz 15 gün içinde size geri dönüş yapılacaktır” diye konuştu.

Özel hastane çıkışında ayrıntılı fatura isteyin.

2 BİN 650 LİRALIK ÖDEME 158 LİRAYA DÜŞTÜ

Bir otoparkta ayağı kayıp düşen bir hasta, gözlüğü kırılmış ve kaşı yarılmış bir halde özel hastaneye başvuruyor. Özel hastanede bir görevli “Sizin yaşınızdan dolayı MR çekilmesi gerekiyor, durumunuz tehli olabilir.

SGK anlaşmamız yok, o nedenle ödeyeceğiniz rakam 2 bin 650 lira” diyor. Hasta kişi de “Ben boş bir kağıt istiyorum” diyor ve kağıda “Hastanenizin SGK anlaşması olmadığı için tedaviyi reddediyorum” diye bir bildirimde bulunuyor.

Görevli kişi durumu hastane yetkililerine bildiriyor ve hasta vatandaşa “Size SUT uygulanacak, 158 lira ödeyeceksiniz” diyor. Bu örnek üzerine Ağaoğlu, “Vatandaşların bilgiye ulaşmasının önemi büyük. Maalesef bir takım özel hastaneler vatandaşları istismar edebiliyor.

Bu nedenle vatandaşlar haklarını mutlaka tüketici hakem heyetlerinde, Sağlık Bakanlığı’nda aramalılar “ dedi.

ACİLDE İMZALATILAN BELGELERE DİKKAT

Mevzuata göre sosyal güvenlik kapsamında olsun veya olmasın hastanelerin acil servisinde tedavi olan hastalardan hiçbir ilave ücret alınmaması gerekirken, çoğu özel hastanede acil durumun sona erdiğine ilişkin taahhütname imzalatılıyor.

Sosyal Güvenlik Yasası, Sağlık Uygulama tebliği (SUT), Sağlık Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık genelgesi uyarınca acil servise kaldırılan hastalardan SGK katılım payı ve ilave ücret alınmaması gerekiyor.

Kişi sosyal güvenlik kapsamında olmasa bile tedavisinin yapılıp faturasının SGK'ya gönderilmesi yeterli görülüyor.

“HASTANIN DURUMU STABİL, FATURA 2 BİN 800 LİRA”

Tarafımızı arayan bir okur, kızının havale geçirdiğini ve havale nöbeti sırasında bir özel hastanenin acil servisine başvurduğunu ifade ederek, “Hemen tedaviye alındı. Sonrasında bir takım evraklar imzalatıldı.

‘Hasta stabil, tedavisi normal serviste devam edecek’ yazılı bir evrak gördük, ama panik halinde imzaladık. İki gün de hastanede kalındı, toplam 2 bin 800 lira ödedik. Fatura detayında acil hizmetlerde 596 lira yazıyordu” şeklinde şikayetini bildirdi.

Uzmanlara göre acilde görevli doktor “Bu hasta yeşil alan hastası”, derse faturayı ödemek durumunda kalıyorsunuz.

5 VAKA ACİL YANİ ÜCRET ALINMAMASI GEREKEN DURUM

“Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması” konulu genelgesine göre;

1) Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları,

2) Acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar,

3) Tıbbi müdahale uygulanan vakalar,

4) Müşahede altına alınan vakalar,

5) Başka bir sağlık hizmet sunucusuna se edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan seli gelen vakalar, acildir ve ücret alınmaz.

ÜCRET TALEP EDİLİRSE YAPMANIZ GEREKENLER

-Derhal İl Sağlık Müdürlüğü’ne şikayette bulununuz.

-Şayet bir ödeme yapmışsanız, ödediğiniz bedelin makbuzunu da bu şikayete ekleyiniz.

-Hastane bu bedeli geri ödemez ise hastanenin bulunduğu yerdeki İcra Müdürlüğü’ne başvurarak hastaneye icra takibi gönderiniz. Bu takibe bir belge eklemenize gerek yoktur.

DIŞARIDAN SATIN ALINAN TETKİKLERDE ÜCRET ALINMAZ

Diyelim ki bir özel hastaneye başvurdunuz. Bu hastanede yapılamayan bir test istendi ve bu testin dışarıda yaptırılacağı söylendi.

Özel Hastane Mevzuatı’na göre, özel hastanenin hizmet satın alması durumunda; tetkik sonuçları, hizmet satın alınan kurum veya kuruluş tarafından gecikmeksizin güvenli bir şekilde gönderilir ve tetkik yapılacak kurum veya kuruluş tarafından hastadan tetkik için ayrıca bir ücret talep edilemez.

Hizmetin, satın alma yoluyla gördürülmesi halinde, hizmeti alan hastane ile hizmeti veren kurum veya kuruluş, bu uygulamadan ve sonuçlarından müştereken sorumludur.

Bunun yanında özel hastanelerde kullanılan ilaç ve tıbbî malzemeler ile ayrıca verilen içecek, gazete, kitap, telefon konuşması ve benzeri ihtiyaçlar için alınacak ücret, piyasa rayiç bedellerinin üzerinde olamaz.

Özel hastaneler, hastalar tarafından istenildiğinde, kullanılıp bedeli hastadan alınan ilaç ve sarf malzemesinin tür ve miktarını gösteren listeyi; adlî vakalara ilişkin olanların asılları verilmemek kaydıyla, özel hastanede veya dışarıda yapılan ve bedeli hasta tarafından ödenen her türlü tetkik, tahlil ve görüntüleme sonuçları, dışarıdan satın alınan ilaç ve malzemenin reçeteleri, hastaların klinik ve laboratuvar bulguları, hastalığın teşhisi, seyri, yapılan incelemeler ile tedavi ve sonucuna ilişkin tedaviyi yapan tabip tarafından düzenlenecek çıkış özetini vermek zorunda.

FAKİR HASTAYA ÜCRETSİZ TEDAVİ

Durumu iyi olmayan, sosyal güvenlik hakkı olmayan kişilere özel hastanelerde en az bir yatak olmak kaydıyla, yatakların yüzde 3’ü ayırılır ve bu sayı hastane ruhsatlarında gösterilir.

Ücretsiz tedavi için ayrılan bu yataklarda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Başkanlığınca öngörülen kriterlere uygun fakir ve muhtaç kişilerden, hastanenin bulunduğu yerdeki en büyük mülki amir veya müdürlük tarafından seedilen hastalar ile acil olarak müracaat eden ve başka bir kuruma nakli tıbben mümkün olmayan fakir ve muhtaç hastaların tedavileri ücretsiz olarak yapılır.

Özel hastaneler, belirlenen gündelik yatak ücreti dışında bir ücret uygulayamazlar.

ACİLDE ÖNCE HİZMET SONRA ÜCRET OLMALI

Özel hastanelerde, acil sağlık hizmeti verilmesi ve acil vakaların hastanın sağlık güvencesi olup olmadığına veya ödeme gücü bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kabul edilmesi ve gerekli tıbbi müdahalenin kayıtsız-şartsız ve gecikmeksizin yapılması zorunludur.

Hizmet bedelinin tahsiliyle ilgili işlemler, acil müdahale ve bakım sağlandıktan sonra yapılır.

Özel hastane, acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya donanımı olmadığı, ilgili birimi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sağlık güvencesi olmadığı ve benzeri sebepler ile gerekli acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınamaz.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN TEDAVİ FİYAT LİSTESİNDEN BAZI ÖRNEKLER

Diş hekimi muayenesi: 27 lira

Diş çekimi: 47 lira

Mide yıkama: 27 lira

Yara pansumanı: 6 lira

24 saat EKG: 90 lira

Kapsül endoskopi: 900 lira

Balonlu endoskopi: 756 lira

Total kolonoskopi: 178 lira

Rutin EEG (Çocuk-büyük): 44 lira

Ultrasonlu göz muayenesi: 44 lira

Kan grubu testi: 14 lira

Mamografi: 26 lira

Akciğer grafisi: 20 lira

Kafa grafisi- dört yön: 24 lira

Genel ultrason: 13 lira

Bilgisayarlı tomografi (beyin): 83 lira

Çoğu MR işlemi: 98 lira

Kanda ferritin: 8 lira

Gebelik testi: 5 lira

Tam kan tahlili: 5 lira

Boğaz kültürü: 2 lira

TÜM FİYATLARA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ

17 kat arttı, Google'da Trump'ı geçti

O ilde doğal gaza yüzde 4 indirim geldi

Источник: https://www.yenisafak.com/ekonomi/sikayet-edin-cagrisi-2650-liralik-fatura-158-liraya-dustu-3047633

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.