Ozon Tedavisi Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Ozon Tedavisi Ankara – Ozon Terapi Merkezi, Fiyatları

Ozon Tedavisi Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Medikal Ozon tedavisi sağlık, estetik ve güzellik alanlarında uygulanmaktadır.

Ozon Nedir?  Üç oksijen atomunun birleşiminden  oluşur ve atmosferin üst tabakalarında bulunmaktadır. En önemli görevi, güneşin zararlı (UV) morötesi ışınlarından bütün canlıları korumasıdır.

Doğada şimşek ve yıldırımların çok olduğu hava koşullarında, havadaki deniz-iyot kokusu şeklinde hissedilir. Bulutların çarpışmasıyla açığa çıkan elektrik atmosferdeki oksijeni ozona çevirir.

Ozon Tedavisi Ankara Merkezi Hastalarına Hizmet Vermektedir

Tedavilerde kullanılan ozon. İçme sularının, yüzme havuzlarının, atık suların temizlenmesinde ve gıda sanayinde de koku giderici, mikrop öldürücü olarak kullanılır. Medikal ozon, saf oksijenden medikal ozon jeneratörü ile elde edilerek tedavide kullanılır.

 Ozon içeriğindeki 3. oksijen atomunu geri verme eğilimindedir. Bu serbest oksijen molekülü oksidandır; yani çevresini okside eder. Bu okside edici molekül düşük dozlarda vücuda verilince vücutta bu ajana karşı bir aşılanma olur.

Yani vücutta ANTİOKSİDAN mekanizma tetiklenir.

Medikal Ozon Terapisinin Etkileri Nelerdir ?

 • Ozon, alyuvarın (kırmızı kan hücrelerinin) elastikiyetini artırarak kılcal damarlardan geçişini kolaylaştırır.
 • Kanın akışkanlığını artırır.
 • Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini artırır.Bunu oksihemoglobin dissosiasyon eğrisini sağa kaydırarak yapar.
 • Akyuvarın (beyaz kan hücrelerinin) fonksiyonlarını düzenleyerek enfeksiyon ve kansere karşı direncini artırır.
 • Bağışıklık sistemini düzenleyerek immün sistem hastalıkları olan alerji, astım vs. düzeltir.
 • Kemo ve radyoterapinin yan etkilerini azaltır.
 • Hücre fonksiyonu için gerekli ATP’yi artırarak, enerji artışına neden olur.
 • Vücuttaki kimyasal maddelerin (kurşun, cıva, kadmiyum), zararlı atıkların atılımını artırıp DETOKSİFİKASYON yapar.
 • Vücuttaki doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını artırır.
 • Yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
 • Kanserin ana nedeni oksijensiz yaşamdır.
 • Genetik faktörler, stres, kirlilik, radyasyon, oksijensizlik kanser oluşumunu artırır.
 • Yeterli oksijen sağlandığında tümör dokusunun beslenmesi bozulur.
 • Ozon tümör hücrelerini öldüren TNF ( tümör nekrotizan faktör) ve interferon salınımını artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ozon Tedavisi vücudun antioksidan özelliğini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun kendisini iyileştirme yeteneğini artırır.

Ozon Tedavisi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır ?

 • Damar ve dolaşım bozukluklarının tedavisinde ( Reynaud fenomeni, Burger hastalığı )
 • DETOKSİFİKASYON için
 • Anti aging; Antioksidan etkisiyle serbest radikalleri azaltır. Doku oksijenizasyonunu artırır..Yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Diyabet (şeker hastalığı)
 • Metabolik Sendrom
  1. Abdominal obezite
  2. Trigliserit yüksekliği
  3. HDL kolestrol düşüklüğü
  4. Kan şekeri yüksekliği
  5. Kan basıncı yüksekliği
 • Kolit, İrritabl barsak sendromu, kronik kabızlık
 •  Romatizmal hastalıklar
 • Tenisçi dirseği
 • Fibromyalji
 • Topuk dikeni
 • Omuz, diz eklem hastalıkları
 • Uyku bozuklukları
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Stres
 • Ani işitme kaybı, kulak çınlaması,baş dönmesi
 • İyileşmeyen ve enfekte yaraların tedavisi
 • Kronik bronşit,astım
 • Kanserde kemoterapi ve radyoterapiye destek olarak
 • Virüs hastalıkları
 • Bakteri ve mantar enfeksiyonları,

Bu gibi rahatsızlıklarda ozon tedavileri sıklıkla uygulanabilmekte iyileştirici sonuçlar vermektedir.

Ozon Tedavilerinde Uygulama Yöntemleri

Major: Hastadan 50-100 cc kanın özel ozon şişelerine alınıp, ozonlandıktan sonra damar yoluyla tekrar geri verilmesidir.
Minor: Hastadan alınan 5-10 cc kanın ozonlandıktan sonra omuz veya kalçadan kas içine yapılmasıdır.

Rektal: Ozon gazının özel bir aplikatör yardımıyla rektal yoldan verilmesidir.Damar yolu açılamayan yada kan aldırmaktan korkan hastalarda ya da barsak problemi olanlarda tercih edilir.
Cilt altı: Özellikle iyileşmeyen yaralarda, fibromyaljide kullanılır.

Torbalama: Diyabet ayak, gangren, nekroz gibi durumlarda, o bölgenin torbayla sarılarak ozon gazında bekletilmesidir.

Ozon Terapisi Kaç Seans Uygulanmalıdır ?

Ozon tedavisi, hastanın yada hastalığın durumuna göre 48 saat arayla haftada 2-3 uygulama şeklinde 10-15 seans olarak uygulanır.Tedavi bittikten sonra da 1-2 ay arayla tek seanslık hatırlatma dozları yapılmalıdır. İşlem süresi 10-15 dakikadır. C vitamini ozonun etkisini ortadan kaldırdığı için tedaviden 4-5 saat önce ve sonra C vitamini alınmaması önerilir.

Ozon Tedavisi Kimlere Yapılmaz ?

Kanında Glükoz 6 Fosfat Dehidrogenaz enzim yetersizliği olanlar: FAVİZM. Bu kişiler BAKLA yiyemezler. Yerlerse bu enzim eksikliğinden dolayı krize girerler

 • Aşırı anemisi olanlar
 • Kanama- pıhtılaşma bozukluğu olanlar
 • Aşırı alkol tüketenler

Bu kişilere ozon tedavisi uygulanamaz.

Ozon tedavi sorularınız için numaralarımızdan bilgi edinebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konuda doktorlar tarafından uygun şartlarda yapılması gerekmektedir.  Ankara ozon tedavisi fiyatları işlemin seans sayısına göre farklılık gösterecektir.

Uzm.Dr.Aynur Ketene Ankara Ozon tedavilerini Ankara’da merkezinde uygulamaktadır.

Источник: http://www.aynurketene.com.tr/ozon-tedavisi

Medikal Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Ozon üç oksijen atomundan oluşan gaz halinde kararsız bir moleküldür. Atmosferin üst tabakalarında bulunur ve güneşten dünyamıza gelen zararlı ışınların önleyerek yaşamın devamını sağlar.

Ozon gazı ilk olarak 1839 yılında keşfedilmiştir. Ozon güçlü bir oksidan olduğundan mikroplar üzerine öldürücü etkiye sahiptir ve bu nedenle uzun süre dezenfeksiyon amacıyla kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.

Ozonun keskin bir kokusu olup deniz kenarında aldığınız kokuyu andırır.

Medikal ozon tedavisi ya da ozon terapi, hastalıkları tedavi etmek yada hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olmak amacıyla ozon gazının değişik yollarla vücuda verilmesi olarak tanımlanabilir. İtalya ve Almanya kaynaklı bir tedavidir.

Ozon yüksek dozlarda verildiğinde zararlı etkiler doğuracağından medikal ozon tedavisinde uygulanan saf ozon olmayıp düşük oranda ozon ve büyük oranda oksijen gazı karışımıdır.

Oksijen içindeki ozonun miktarı ise tedavi edilen hastalığa ve uygulama yöntemine göre değişiklik göstermektedir (1 – 60 µg/ml)

Ozon Tedavisi ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Ozon tedavisi ve hiperbarik oksijen tedavisinin benzer yönleri olsada temelde farklı tedavi yöntemleridirler ve farklı endikasyonlarda kullanılırlar.

Hiperbarik osijen daha çok arteriyel gaz embolisi, dekompresyon hastalığı (vurgun), gangren ve karbon monoksit  zehirlenmelerinde tercih edilirken  ozon tedavisi her türlü  iyileşmeyen cilt yaraları, inatçı enfeksiyonlar, yanık yaraları, lokal dolaşım bozukluklarında daha başarılı olarak kullanılmaktadır.

İki tedavi yöntemi arasındaki önemli farklardan biri de ozon tedavisinin yan etkisinin nerdeyse olmayışıdır. Oysa hiperbarik oksijen tedavisinin çok sayıda yan etki ortaya çıkabilmektedir.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

Ozon tedavisinin uluslararası kabul görmüş çok çeşitli uygulama şekli bulunmaktadır. Tedavi şeklinin seçimi her hastalığa göre değişebilir ve doktor tarafından belirlenir.

Major otohemoterapi:

En sık kullanılan uygulama yöntemidir.Bu yöntemde hastanın damarından alınan bir miktar kan (50-120ml) ozona dayanıklı steril bir şişe içine alınır ve bu kana uygun dozda ozon/oksijen karışımı verildikten sonra aynı damardan vücuda geri verilir. Major oto hemoterapi temel uygulama yöntemidir.

Minor otohemoterapi:

Hastanın damarından alınan bir miktar kanın (5ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımı ile karıştırıldıktan sonra kas içine uygulanması esasına dayanır. Bağışıklık sistemini düzenlemek için önerilen bir uygulama şeklidir.

Eklem içine enjeksiyon şeklinde uygulama:

Bu yöntemde ekeleme göre değişen miktarda ozon oksijen karışımı eklem içine enjekte edilir. Genelde 3-5 enjeksiyon yeterli olur. Daha çok eklem kireçlenmelerinde kullanılır.

Lokal uygulama:

Myofasial tetik noktalara kas içindeki ağrılı noktalara ozon enjeksiyonu uygulanır. Genelde 1-3 uygulama yeterli olur. Tendinitlerde de benzer şekilde uygulama yapılabilir.

İntradiskal uygulama:

Bel fıtığında ameliyathane şartlarında ve tomografi eşliğinde diskin içine enejksiyon şeklinde yapılan özel bir uygulamadır.

Torbalama: 

Hasta vucut bölümü (El veya ayaklar) özel bir torba içine sokulur ve ozon osijen karışımı bu torba içine verilerek tedavi gerçekleştirilir. Tedavi boyunca gazın giriş ve çıkışı devam eder. Daha çok bası yaralarında, iyileşmeyen diyabetik yaralarda ve damar tıkanıklıklarında kullanılır.

Rektal ve vajinal yolla ozon uygulaması (insuflasyon): 

Rektal uygulama genelde damar yoluyla uygulama yapılamayan hastalarda (damar bulmakta zorlanılan olgular) tercih edilen bir uygulama şeklidir.Gaz yerine bazı olgularda ozonize serum fizyolojikde kullanılabilir.

Kupalama yöntemi:

Hasta cilt bölümü slikon kap içine alınarak uygulama gerçekleştirilir. Daha çok basınç yaraları için kullanılır.

Ozonlu su:

Ozonlanmış serum fizyoloji ile yapılır ve özellikle enfekte olmuş yaraları yıkamak için kullanılır.

Ozonlu yağ: 

Ozonize edilmiş yağ tedavi edilecek cilt bölümüne direk olarak sürülür.

Ozon sauna: 

Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ancak özel bir cihaz isteyen uygulama şeklidir.

Bilimsel olarak kanıtlanmış etkinlik; 

Kas İskelet Sistemi: Bel fıtıkları, myofasial ağrılar, eklem kireçlenmeleri Bel fıtıklarında intradiskal ve bel kaslarına lokal enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle son dönemde belden paravertebral lokal enjeksiyon tedavisinin etkinliğine dair bilimsel çalışmalar yayınlanmıştır.

Dolaşım Sistemi:  Ayak ve bacaklarda atardamar tıkanıklığı ve daralması, diğer dolaşım bozuklukları. Dolaşım bozukluklarında genellikle major otohemoterapi şeklinde tedavi tercih edilmektedir. Lokal dolaşımı iyileştirerek dolaşım bozukluğuna bağlı yara gangren gibi durumların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir.

Cerrahi- Enfeksiyon :  Diyabetik ayak, enfekte yara, decubitis (basınç-yatak) yaraları, yanıklar, iyileşmeyen yaralar, cilt ülserleri, kronik osteomyelit. Ozon gerek antiseptik etkisi gerek dolaşımı bozuk olan enfeksiyon bölgesinde . Major otohemoterapi, torbalama ve cubbing daha sık tercih edilmektedir.

Göz hastalıkları: Makula dejenerasyonunda (kuru tip) etkin olarak kullanılmaktadır.

Gözlemsel verilere dayanılarak yapılan ve olumlu sonuçlar elde edildiği bildirilen uygulamalar:

İç Hastalıkları: Kronik gastrit, kolit, peptik ülser, enflamatuar barsak hastalıkları (kolit, Proktit) Kronik hepatit B;C, viral hastalıklar, karaciğer sirozu, iskemik kalp hastalıkları, astım. Ozon kanser tedavisinde sadece diğer tedavileri tamamlayıcı, genel kuvvetlendirme ve kemoterapinini yan etkilerini azaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Dermatoloji-Cilt Hastalıkları: Akneler, İltahaplı sivilceler, uçuk (herpes), psoriasis (sedef hastalığı)

Kozmetik Uygulamalar:  Anti-aging (yaşlanmayı geciktirici), Selülit ve lokal yağlanma bozuklukları, saç dökülmesi gibi durumlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Zayıflama: Diyet ve egzersize yardımcı olarak özellikle metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.

Kadın &Doğum: Genital hastalıkları, HPV enfeksiyonu, gebelik anemisi.

Nörolojik hastalıklar:  Santral sinir sitemi hastalıkları

Üroloji –Nefroloji ilgili hastalıklar:  Sporcularda performans artırıcı olarak

Cinsel fonksiyon bozuklukları:  Erkekte cinsel fonksiyonların desteklenemesinde ve diabetin erken döneminde ereksiyon kaybının düzeltilmesinde

Источник: https://medipoint.com.tr/medikal-ozon-tedavisi/

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Ozon, oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan,fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen bir gazdır.

Gençlik İksiri Olarak Bilinen Ozon Artık Kronik Hastalıkların Tedavisinde de Çok Etkili

Ozon Tedavisi Nedir?

Günümüzde Diyabet (Şeker Hastalığı) Hipertansiyon ve Kronik Hepatit tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan Ozon tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrıları, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde genelde uygulanan, klasik fizik tedavi yöntemlerinden (sıcak, soğuk, elektrik akımları, ses dalgaları, vb) çok daha etkili bir tedavidir. Özellikle akupunktur ile kombine bir tedavi programı izlendiğinde daha kısa sürede ağrılar azalır ve kalıcı iyileşme sağlanır. Bu tedavi ile eklemlerde yer alan kıkırdak dokular hızlı bir iyileşme sürecine girer, kan dolaşımı hızlanır, hücrelerin salgıladığı iyileştirici enzimler ile hastalıklı hücreler iyileşme sürecine girer.

Eklem Ağrıları ve Kireçlenmeler: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 12 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür.

Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir.

Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Bel ve Boyun Fıtıkları: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 15 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Uygulanan tedavi ile mevcut fıtık hacmi küçülür, fıtık bölgesinde yara dokusu oluşması engellenir ve bir süre sonra o bölgedeki görüntü normalde döner.

Fibromiyalji: 2 – 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans kombine ozon ve ozon sauna tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür.

Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir.

Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Diyabet (Şeker Hastalığı): 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans kombine ozon ve lazer akupunktur tedavisi kullanılır.

Tedavi süreci sonunda hastanın açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleri ile var ise eşlik eden hiperlipidemi dengelenir. Ayrıca 3 aylık kan, glukoz (şeker) seviyesini gösteren HemoglobinA1c değeri normal sınırlara geriler.

Meydana gelen iyileşme uzun süre devam eder. Mevcutta kullanılan ilaçlara olan ihtiyacı azaltır.

Hepatit B, C (Kronik Viral Karaciğer Hastalıkları): 3 – 3,5 aylık bir dönem içerisinde 20 seans ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonrasında hastanın karaciğer enzim seviyelerinde azalma, virüs testlerinde düzelme sağlanmakta olup eğer tedavi uzatılırsa kalıcı iyileşme yaşanmaktadır.

Alerji ve Alerjik Astım: 2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 12-18 seans arası ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonucunda nefes darlığı, cilt döküntüleri, kaşıntı, burun tıkanıklığı gibi alerjiye bağlı semptomlar gerilemeye başlar. Hastanın kronik akciğer hastalığına (KOAH) yakalanmasına engel olur.

Hipertansiyon: 2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 18 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. Tedavi sonucu hastanın tansiyon değerleri hızlı bir şekilde normale döner. Kullandığı ilaç miktarı azalır. Tedavi sonucu elde edilen iyileşme tedavi tamamlandıktan sonra da uzun süre devam eder.

Ozon Tedavisinin Kullanıldığı Diğer Alanlar

Kronik yorgunluk sendromu, migren, damar hastalıkları, sağlık yaşam ve stresle mücadele, detox, cilt hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kadın üreme sistemi rahatsızlıkları vb alanlarda ozon tedavisi ile hücre yenilenmesi tetiklenerek hızlı ve kalıcı iyileşmeler elde etmek mümkündür.

Ozon Etki Mekanizması

Ozon uygulaması esnasında oksidatif stres ve lipid oksidayonu sonucu oluşan hidrojen peroksit ikincil haberci gibi davranarak ozon tedavisinin biyolojik etkilerine aracılık eder. Tekrarlayan ozon uygulamaları sonucunda antioksidan sistem uyarılarak oksidatif strese karşı direnç gelişir.

Ayrıca hücre membranında bulunan yağ asitlerinin oksidasyonuna bağlı olarak çeşitli sitokin düzeyleri de artar. Ozon tedavisi özellikle inflamatuar sürecin yoğun olarak yaşandığı ve immün sistemin ön planda yer aldığı fizyopatolojik durumlarda yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bu durumlardan bazıları yara iyileşmesi, yaşa bağlı makuler dejenerasyon, iskemik ve infeksiyöz hastalıklardır.

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri

Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Şimdiye kadar bildirilen yan etkiler uygulama hatalarına bağlı lokal komplikasyonlardır. Bazı durumlarda ozon terapisi uygulanması sakıncalı olabilir.

Bu durumlar: glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği, özellikle erken dönem olmak üzere hamilelik, anjitensin çevirici enzim (ACE) inhibitörü tedavisi görenler, hipertiroidi, kanama bozukluğu, kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar ve ozona reaksiyon gösteren astım hastaları olarak sıralanabilir.

Ozon Tedavisinin Yararları

 1. Daha temiz,yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt,
 2. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir,enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,
 4. Damarları (arterve venler) yeniler,tansiyonun düzelmesini sağlar,
 5. Kan ve Lenf sistemini temizler,
 6. Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,
 7. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır,esnekliğini arttırır,
 8. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,
 9. Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
 10. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,
 11. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,
 12. Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye enjekte edilir.
 • Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.
 • Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.
 • Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine enjekte edilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce terapiyi uygulayacak doktora kullandığınız ilaçlardan ve uygulanan özel diyetlerden yakın zamanda bitmişse bile bahsetmeyi unutmayınız.

Eğer sadece doktor tavsiye derse,bunları bırakmalısınız.

Doktorunuz, varsa kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden ve diğer şikayetlerden ve geçmişte tedavi edildiğinizden veya edilmekte olduğunuzdan haberdar etmelisiniz.

Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.

Источник: https://www.romatem.com/tedaviler/ozon-tedavisi

Ozon Tedavisi – Nedir? Kimlere Uygulanır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ozon Tedavisi Bağışıklık Sistemini Düzenliyor

Ozon üç oksijen atomundan oluşan bir kimyasal bileşiktir (O3). İki atomlu normal atmosferik oksijenin (O2) çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Böylece bu iki çeşit molekülün yapıları birbirinden aşağıdaki gibi farklıdır.

O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilir). İsmi Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir.

Ozon Terapisi Nedir?Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır.

Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir.

Soba borularına yapışan kromları silkelemek olarak tabir edilen ozon tedavisi, kan dolaşımını arttırma yeteneği, dolaşımla ilgili bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Metabolik fonksiyonların yeniden canlandırılmasında ozon oldukça değerli bir tedavi yöntemidir.Düşük dozlarda kullanıldığında, vücudun direncini arttırır diğer bir deyişle ozon bağışıklık sistemini aktive eder.

Tüm hastalar için, ozon tedavi ile ilgili en son yeniliklerin hızla öğrenilebilmesi için Avrupada pek çok terapist bir araya gelip ”Medical Society for Ozone Application in Prevention and Therapy”, birliğini oluşturmuşlar , bu grubun amacı doktorlar ve hastaların bu konu hakkındaki bilgilerini geliştirmek ve ilerletmektir.Bilgi alış verişi seneler içinde dahada hızlanmış ve gelişmiştir.

Ozon Terapisi hangi hastalıklarda kullanılır?Ozon tedavisi aşağıda sıralanan hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde destek tedavi olarak kullanılır. Ozon tedavisi hasta olmayan kişilerde de bağışıklık sistemini desteklemek ve kan dolaşımını düzenlemek amacıyla kullanılabilir.

Astım ve allerjik hastalıklar, KOAH, Obezite – Kilo sorunu, Diabet ve komplikasyonları, Kadın hastalıkları, Nörolojik hastalıklar…

Ozon tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ozon tedavisi medikal anlamda hijyenik ortamda uygulanmalıdır. Hastanın durumu incelenerek uygun doz alışımı belirlenmelidir. Az uygulanan dozlar destek amaçlı kullanılabildiği gibi gereğinden fazla doz kullanılmamasına da dikkat edilmelidir.

Ozon Tedavisini Kimler Uygulayabilir?

Dolaşım bozuklukları Arteriel dolaşım bozukluklarında diğer belirtilerin yanı sıra bacaklarda hissedilen soğukluk, hareket sonrasında ayaklarda hissedilen ağrı alarm veren belirtilerdir.

Ozon tedavinin dolaşım bozukluklarındaki başarısı yapılmış birçok sayıda tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Modern tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılması fayda sağlayabilir.

Anti-aging (gençleşme) ve yeniden canlanmaİş hayatındaki stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk ozon (O3) tedavisine olumlu yanıt verir. Ozonun kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin metabolizma aktivasyonu ile kişiler kendilerini yenilenmiş hissetmektedirler.

Profesyonel sporcular ve kadınlar bu tedaviden oldukça faydalanmaktadırlar. Ozon fiziksel dayanıklılığı arttırır, toksinlerden arındırarak kronik yorgunluğu atmakta yardımcı olur.

Yaşlı kişilerde önlem ve tedaviYaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Bütün klinik avantajlarının yanı sıra oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir ve vücudun kendi antioksidanlarını ve serbest radikallere karşı savaşan hücreleri harekete geçirir.

Bunun ötesinde beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur (bu durumlarda fiziksel performansı da azalma yürüme güçlüğü ve baş dönmesi hissedilir. Bunlara ek olarak tamamlayıcı tedavinin yanı sıra ozon tedavi yaşam kalitesini arttırmak ve vücut direncini güçlendirmek için kullanılmaktadır.

KanserKanser hastalarında ozon tedavisi tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılıdır. Burada ozon immun sistem (bağışıklık sistemi) aktivasyonunda düşük dozlarla kullanılır.

İmmun sistemdeki lenfositler, yardımcı ve baskılayıcı hücreler, natural killer hücreler (katil hücreler) – cytokin denilen interferonu da içeren haberci proteinleri üretmek için ozonun başlattığı biyolojik reaksiyonlar yoluyla aktif hale getirilir.

Ozonlanan kan oksidatif yolla fazla bölünen kanser hücrelerini durdurur, vücut direncini arttırır. Ayrıca kemoterapi veya radyoterapi dolayısıyla metabolizmada oluşan hasarın tamirinde rol oynar.

Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonlarıOzonun mantar ve bakterileri yok edici özelliği cilt üzerinde de etkilidir.

Bu özellikleri, inatçı deri humusları ve mantarlarla savaşmakta tıbbi ozonu bir tedavi ajanı yapar, özellikle bakteriyel enfeksiyonlu ayaklar, gövdedeki mantar enfeksiyonları ve mukozaların fungal / mycotic enfeksiyonlarında da kullanılır.

Enfekte yaralarEnfeksiyonlu yaraların lokal tedavisi, açık yatak yaraları (decubitus ülserler), alt bacağın ülserleri (Ulcus cruris), şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları ve kangren, tıbbi ozonun klasik uygulama alanlarına ait olan proseslerdir. Bu gibi yaralarda ozonun en büyük faydası dezenfektan özelliğinden gelir.

Mikropsuz ve temiz yaralar için bakterisid ve fungisid etkisinden yararlanırız. Yaranın temizlenmesinden itibaren, düşük dozda ozon uygulayarak iyileşme süreci hızlandırılır. Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolitÖzellikle erken dönemde bağırsak hastalıklarında rektal Ozon uygulaması şeklinde yapılan lokal uygulamanın çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Birçok durumda arka arkaya 10 seans ozon uygulanması yeterli olur.Virüslerden kaynaklanan hastalıklarHerpes simplex (facial herpes), herpes zoster (shingles)Virüsler tarafından oluşturulan uçuklar tıbbi yöntemlerin yanında ozonun kombinasyonuyla çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

Herpes zoster veya padavralara, ozonla tamamlayıcı uygulama faydalıdır, ozonlu su kompresleri ve ozonlu kan transfüzyonu şeklinde iki farklı yoldan tedavi edilebilir. Karaciğer enflamasyonu (Hepatit A, B, C)Karaciğerin enflamasyonu, tıbbi ozon için klasik tedaviler arasında sayılır.

Hepatit A (HVA = hepatitis virus A) diğerlerine göre problemsiz ve tamamen iyileşebilirken, virüsün diğer şekli, hepatit B (HVB = hepatitis virus B), sıklıkla kronik bir şekilde seyreder.

Burada klasik tıbbi tedavi metodlarına ilave olarak, ozonlu kan transfüzyonu ya da rektal yolla ozon/oksijen gazının kontrollü bir şekilde verilmesi ile başarılı sonuçlar alınmıştır. Aynı yöntemler ayrıca kuluçka süresi yıllar süren ve kronikleşene kadar bir karaciğer hastalığı olarak teşhis edilemeyen hepatit C hastalığına da uygulanır.

Enflamasyonlu ve dejeneratif (kas) eklem hastalıkları Enflamasyonlu eklem hastalıklarının bir çok evresinde bir başka deyişle ağır kemik deformasyonlarının olmadığı durumlarda, medikal ozon uygulamalarında fayda sağlanmıştır.

Standart tıbbi metodlara – spesifik egsersiz terapileri – ilave olarak bu gibi durumlarda intraartiküler ozon enjeksiyonu başarıyla uygulanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme ve kıkırdak metabolizmasını aktive etme özelliklerine ek olarak burada ozonun tamamıyla antienflamatuar özelliğinden faydalanıyoruz.

Artritik/Romatizmal Durumlar – Kronik poliartritlerArtritik/romatizmal durumlar iskelet veya kas sistemiyle ilgili pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlılığı da yapabilen hastalığı kapsamaktadır. Genel olarak medikal ozon uygulaması fizik tedavi ile beraber kombine kullanılmalıdır.

Romatoid artrit ( kronik poli artrit ) de yapılan çalışmalarda akut olmayan durumlarda ozon majör otohemoterapi tamamlayıcı olarak başarılıdır. Burada kullandığımız etkisi anti enflamatuar etkidir .

Источник: https://kansersavas.com/ozon-tedavisi.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть