Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

içerik

Ozon İle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Havaların ısınmasıyla beraber pek çok insanda alerjik ve kronik hastalıklar belirti göstermeye başladı. Polenlerin oluşmaya başlamasının sonucunda hassas ciltlerde bazı sorunlar meydana gelir.

Özellikle açık renkli tene sahip olan kişilerde de bu sorunlar daha çok görülür. Cilt lekeleri, kızarıklıklar, güneşin zararlı ışınlarından hasar gören ten farklı sorunlar doğurur. Meydana gelen tüm bu cilt problemlerinin sonucunda erken kırışıklıklar oluşabilir.

Bu nedenle de cilt bakımı yapmaktırmak isteyen kişi sayı gün geçtikçe artar.

Cilt bakımı yaptırmak için hizmet veren pek çok güzellik merkezleri bulunur. Cilt bakımı ve güzellik merkezlerinde yapılan bazı yöntemler cilt kusurlarına iyi gelir. Bu tedaviler içerisinde son dönemlerde en popüler olanı ozon ile cilt bakımı olduğu bilinir. Peki ya ozon ile cilt bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtını ise aşağıda yer alan yazımızdan detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Ozon terapi yöntemi kırışıklıkları azaltıcı etkisiyle son dönemlerin en çok tercih edilen cilt bakım yönteminden biri olduğu söylenir. Ozon tedavisi eğitim alan kişiler tarafından uygulanır.

Avrupa ve Amerika ülkelerinde ünlü sağlıkçıların sık sık ozon terapiye başvurdukları biliniyor. Ozon tedavisi sadece cilt bakımında değil aynı zamanda detoks olarak sigara tedavisinde de kullanılır.

Buna ek olarak zayıflamak için, vücudun direncini arttırmak ve selülit tedavisi içinde tercih edilir.

Ozon Terapisi Nedir, Cilde Nasıl Uygulanır?

Üç oksijen atomunun oluşturduğu bir çeşit kimyasal bileşiğine ozon adı verilir. Ozon, bir oda sıcaklığında renksiz kokusuz gaz halinde bulunur. Güçlü okside etme ve dezenfekte etme özelliği sayesinde dünya çağında mikrop öldürücü etkisi ile bilinir. Ozon terapisi cilde uygulanırken ise zeytinyağı kullanılır.

Zeytinyağının ozonlanmış şekli cilt sağlığına çok iyi gelir. Bu iki karşım merhem sonucunu verdiğinden cilt üzerine uygulaması kolay olur. Cilt yüzeyine uygulanarak laktik asit ve toksinlerin atılmasını sağlayan antioksidan görevini üstlenir.

Ozon ile cilt bakımı gerçekleştirmenin diğer faydaları ise aşağıda maddeler halinde bulunur;

 • Cilt hücrelerinin kısa sürede yenilenmesini sağlar. Bu şekilde yenilenen cilt daha parlak bir görünüme kavuşur.
 • Ciltte meydana gelmiş olan bir yaranın geçmesini sağlamak için de ozon tedavisi uygulanabilir.
 • Cildimiz sürekli hava ile temas halinde bulunur. Bu nedenle derimiz sürekli olarak kirlenir. Kirlenen bu cilt derisinin en derin temizliğini yapabilmek için de ozon tedavisine başvurulabilir.
 • Geçici süreliğine yüzde çıkan şişkinlik ya da kızarıklığın daha hızlı geçmesini istiyorsanız ozon tedavisi yine bunun için en ideal tedavi yöntemidir denebilir.
 • Cilt üzerinde bulunan deri hücrelerinin fonksiyonlarının daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Deride bulunan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Ozon tedavisi süresinde nemlendirici yüz kremi olarak kulanılırsa cit için iyi bir temizleyici seçeneği olduğu söylenir.
 • Özel bir gecenin ardından en iyi makyaj temizleyicisi olarak kullanılabilir.
 • Eğer evcil bir hayvan besliyorsanız bu minik arkadaşınızda da oluşabilecek yaralara karşı bu tedaviyi kullanabilirsiniz.
 • Kas ağrılarınız varsa masaj kremi olarak doğal tedavi şeklinde uygulayabilirsiniz.
 • Selülitlerle mücadele için tavsiye edilebilecek olan başlıca yöntemlerden biri olduğu söylenir.
 • Yaz aylarında sık sık karşılaştığınız böcek ve sinek ağrılarının geçmesi için de yine bu ozon ile bakımı kullanabilirsiniz.
 • Hem kadın hem erkeklerin ileri yaşlarda meydana gelen saç dökülmelerinin sonucunda oluşan kellik durumu için de kullanılabilir.
 • Ateşten yanan cilt için uygulanabilir.
 • Mantarlardan kaynaklanan kızarıklıkların giderilmesi için kullanılabilir.
 • Deri kabarmalarının doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.
 • Ergenlikte meydana gelen sivilcelerin geçmesi için faydası büyük.
 • Bebek pişik oluşumunu önlemek için de kullanılabilir.

Ozonla Cilt Bakımı Tedavisinin Zararı Var Mı?

Ozonla cilt bakımı nasıl yapılır bunu öğrendik. Şimdi ise bu tedavi yönteminin uygulanması sonucunda oluşabilecek bazı zararlardan söz edelim.

Ozon tedavisi uzun zamandır pek çok kişiye uygulanan sağlıklı sonuçlar alındığı tespit edilmiş. Ozon tedavisi yaptıran kişilerin de bu zamana kadar bu tedaviden herhangi bir şikayeti olmadığı bilinir.

Ancak elbette ozon tedavisinin bir zararı olmadığını söylemek yanlış olur.

Tamamen kendine has kokusuyla koruma sağlayan ozonun aşırı olması tedir almamızı gerektirir. Ozon koklamak ya da ozonu solumak akciğerler için oldukça zarar verici hale gelir. Bu nedenle astım ve diğer solunum yolları hastalıklıkları olan kişilerin ozon tedavisinden uzak durmaları daha iyi olur. Aksi halde ozon solumak akciğerlerin iltihap kapmasına kadar neden olabilir.

Источник: //evdesifa.com/ozon-ile-cilt-bakimi-nasil-yapilir/

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon bir tür kimyasal gaz. 3 tane oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşuyor. Ayrıca çok da güzel kokuyor. Fırtınalı günlerde ya da yüksek yerlerdeki o güzel ve temiz koku ozondan geliyor. Fazla solunursa akciğerlere zarar veriyor. Ancak korkmayın, çünkü fazla solunması için çok yüksek miktarlar gerekli. Öyle havadan ozon zehirlenmesi yaşamak mümkün değil. 

Ozon temizleyici özelliği yüksek bir kimyasal. Hatta şehir sularının temizlenmesinde bile kullanılıyor. Hal böyle olunca sağlık alanında da kullanılmaya başlanmış. Düşük oranlarda ozon, bol bol oksijenle karıştırılmış ve insanlara enjekte edilmiş. Buna da Ozon Tedavisi denmiş. 

Ozonun tek etkisi antioksidan yani temizleyici özelliği değil. Aynı zamanda vücudu serbest radikallerin etkisinden de koruyor. Sonuç olarak vücut kendini kolayca yeniliyor ve pek çok hastalığın ortadan kalkmasını sağlıyor. Şimdi gelin ozon tedavisi hangi hastalıklara nasıl uygulanıyormuş bir göz atalım.

Ozon tedavisi hangi hastalıklara uygulanır?

Ozon tedavisi tiroit ve favizm (baklagil zehirlenmesi) dışındaki hemen her hastalığa uygulanabilir. Bunlar:

• Göz hastalıkları

• Kanser ve yan etkileri

• Dolaşım bozuklukları

• Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları

• Kolit ve proktitis gibi bağırsak hastalıkları

• Virüs kaynaklı hastalıklar

• Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C

• Eklem hastalıkları

• Romatizma

• Anti-aging

Ozon tedavisi nasıl yapılıyor?

Ozon tedavisinde kullanılan gaz vücuda çeşitli şekillerde verilebilir. Hangi yöntemin kullanılacağı hastanın durumuna, rahatsızlığının seviyesine ve genel sağlık koşullarına bağlı olarak hekim tarafınca belirlenir. Başlıca uygulama yöntemleri:

• Majör Ozon Terapi

• Minör Otohemoterapi

• Rektal İnsuflasyon

• Vajinal İnsuflasyon

• Kulak İnsuflasyonu

• Nazal İnsuflasyon

• Torbalama (Bagging)

• Kupalama (Cupping =Vakum yöntemi)

• Kas İçi Enjeksiyon

Majör ozon terapi: Bu türde kişiden kan alınır ve alınan kan ozonlandıktan sonra kişiye geri verilir. Yaklaşık 15 dakika sürer. Yıl içinde 10 – 15 kez tekrarlanırsa vücudun genel bağışıklığı arttırılır.

Hatta o kadar etkili olur ki 80 yaşındaki bir kişi 60 yaşındaki bir insanın enerjisine kavuşur. Kanser, Stres, kronik yorgunluk, iktidarsızlık, Alzheimer, Obezite, Yüksek tansiyon başta olmak üzere hemen her soruna iyi gelir.

Minör otohemoterapi: Majör tedavinin yapıldığı damardan 2 – 3 ml kan alınır ve ozonlanır. Sonra kas içine enjekte edilir. Her seansta uygulanmaz. Genellikle 3 seansta bir tekrarlanır. 

Rektal insuflasyon: Bu işlemde ince bir boru makattan içeri sokulur ve ozon karışımı verilir. Rahatsız bir işlem olması nedeniyle çok fazla tercih edilmez. Ancak bazı vakalarda majör ozon terapisinden çok daha etkili olur. Bu nedenle doktorunuz size rektal insuflasyon tavsiye ederse tavsiyesine uyun.

Vajinal insuflasyon: Çoğunlukla kadın hastalıklarında tercih edilen bir yöntem. Tıpkı rektal insuflasyon gibi uygulanır. Yani vajina içine ince bir borucuk yerleştirilir ve buradan ozon karışımı verilir. 

Kulak insuflasyonu: Bu yöntemde ozon karışımı tıpkı steteskop gibi bir aletle direkt olarak kulakların içine verilir. Bu şekilde gaz kulak zarından da geçerek bölgenin onarılmasını sağlar. Özellikle ortakulak, sinüsler, burun ve boğaz enfeksiyonlarında etkilidir. 

Nazal insuflasyon: Ozon gazının direkt olarak solunmasının sakıncalı olduğunu biliyoruz. Ancak bazı durumlarda tedavinin en hızlı şekilde cevap verebilmesi için solunması gerekebiliyor.

Bu durum özellikle akciğer sorunlarında söz konusu oluyor. Nazal insuflasyon da işte bu sırada devreye giriyor. Nazal insuflasyonda ozonun yağdaki reaksiyonu sonucu oluşan ve akciğerlere zarar vermeyen ozol denen formu kullanılıyor.

Burundan solunarak alınıyor. 

Torbalama (Bagging): Bu yöntemde sorunlu bölge bir torbayla sarılır ve ozonlu suyla nemlendirilir. Ardından hava alması engellenir. Sonrasında torbanın içine ozon karışımı üflenir. İşlem yaklaşık 15 – 30 dakika sürer.

Kupalama (Cupping =Vakum yöntemi): Uygulaması zor bir yöntemdir. Bu nedenle çok fazla kullanılmaz. Ağrıya neden olabilir. Özel yuvarlak esnek kaplar ve vakum cihazları kullanılır. İyileşmeyen yaralarda kullanılır.

Kas İçi Enjeksiyon: Karışım ozon tedavisi için özel üretilen enjeksiyon aletlerine çekilir. Ardından sorunlu kas bölgesine direkt olarak enjekte edilir. Boyun, bel fıtıkları başta olmak üzere kas ağrılarının söz konusu olduğu durumlarda kullanılır. 

Источник: //www.cevapsepeti.com/ozon-tedavisi-nasil-uygulanir/

Ozon tedavisi Nedir? Ozon tedavisi Ne demek? – Nedir.com

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon tedavisi; Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ozon tedavisi” denilmektedir.

Ozon; Atmosferin üst tabakalarında bulunan, üç oksijen atomundan oluşan, canlı varlıkları güneşin öldürücü morötesi (UV) ışınlarından koruyan bir kimyasal bileşiktir diye tanımlayabiliriz. Ozon tedavisi bir çok patolojik durumu iyileştirmede yardımcıdır.

Ozon terapi, doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayaması hedeflenen tedavidir. Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır.

Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir.

Ozon terapist, ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler.

Ozon günümüzde içme sularının, yüzme havuzlarının, atık suların mikroplarının öldürülmesinde kullanıldığı gibi gıda sanayinde de koku giderici ve mikrop öldürücü(Bakteri,virüs ve mantarları) özelliklerinden yararlanılmaktadır. Yüksek oksidasyon aktivitesiyle organik ve inorganik moleküllerle reaksiyona girer, onları oksitler, mikropları öldürür.

Tıbbi ozon nedir?

%5 ozon ve %95 oksijen karışımından oluşan tedavi amaçlı kullanılan bir bileşimdir. Ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir.

Ozon tedavisi hangi hastalara uygulanabilir?

Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

1. Dolaşım bozuklukları.

2. Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma.

3. Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi.

4. Göz hastalıklarında.

5. kanser ve kanserde.

6. Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları.

7. Enfekte yaralar.

8. Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolit.

9. Virüslerden kaynaklanan hastalıklarda.

10. Karaciğer enflamasyonu hastalıklarında.

11. Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıklarında.

12. Artritik ve Romatizmal Durumlarda ozon tedavisi uygulanabilmektedir.

Ozon ve medikal ozon'un özellikleri nelerdir?

1. Ozon gazı en çok atmosferde bulunur.

2. Ozon oksijenin üç atomlu kararsız formudur.

3. Ozon keskin kokulu bir gazdır.

4. Dezenfektan özelliği sayesinde, bakteri ve mantarları yok edebilir.

5. Medikal ozonun bakteri öldürücü özelliği bulunması.

6. Medikal ozonun mantar öldürücü özelliği bulunması.

7. Medikal ozonun virüs çoğalmasını önleyici özelliği bulunması.

8. Medikal ozonun Kan dolaşımını arttırma özelliğinin bulunması.

9. Medikal ozonun vücudun direncini artırıcı özelliğini bulunması.

Ozon tedavisiyle vücudumuzda hangi değişiklikler oluşur?

1. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.

2. Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar.

3. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

4. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır. stres hormonu olarak bilinen Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir. enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.

6. Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.

7. Kan ve lenf sistemini temizler.

8. hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

9. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.

10. Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.

Ozon tedavisinin uygulanma biçimleri nelerdir?

Ozon terapi, bir oksijen tüpü ve buna bağlı ozon cihazı vasıtasıyla uygulanır.

Torbalama: Bu yöntemde hastadan kan alımı olmadığından tedavi esnasında hasta acı ve ağrı duymaz. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak nemlendirilir ve cildin ozonu emmesi sağlanır.

Adeleden kan verme: Damardan 5-10 ml kan alınır, ozon gazı ile karıştırılır ve kalçadan veya koldan iğne yapılarak tekrar vücuda verilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Damardan kan verme: Damardan 50-100 ml kan alınarak özel şişelerde ozon ile karıştırılır, tekrar damardan yavaşça geri verilir.

Makattan ozon gazı vermek: Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları adı verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.

Eklem içine ozon gazı vermek: Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: //www.nedir.com/ozon-tedavisi

Ozon terapisi nedir? Ozon tedavisi yararları ve zararları neler?

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz. Vücudun oksijen alımını ve kullanımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini harekete geçirmek için alternatif bir terapi olarak kullanılıyor. Peki ozon terapisi nedir? Ozon tedavisi yararları ve zararları neler?

Tıpta, ozon tedavisi, bakterilerin, virüslerin, mantarların etkilerini sınırlayarak hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Ozon tedavisi nedir kimlere uyulanır diyorsanız, işte cevaplar…

Ozon terapi nedir?

Ozon tedavisi enjeksiyon yoluyla dizlere uygulanan tedavi yöntemi. Ozon tedavisi enjeksiyon yoluyla bir dizi sağlık problemini tedavi etmek için kullanılabilir. Ozon terapisinde üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz olan ozon kullanır.

Bazı araştırmacılar, ozonun terapötik etkilere sahip olduğuna ve tedavinin 150 yıldan fazla süredir çalışıldığına ve kullanıldığına inanıyor.

Dünyadaki stratosferde bir ozon tabakası bulunur. Asıl amacı, dünyayı güneşin ultraviyole ışınımlarından korumaktır.

Tıpta, ozon tedavisi, etrafındaki alanı dezenfekte ederek, vücudun oksijen alımını ve artırarak ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek koşulları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Bir tıbbi tedavi olarak bir gaz kullanmak olağandışı, bu yüzden kullanılan özel teknikler var. Ozon solunduğunda da zehirli olabilir.

Ozon tedavi nerelerde uygulanır?

Ozon terapisinin, tıpta çeşitli şekillerde yararlı olduğu bulundu. İlk kez 150 yıldan daha önce kullanıldığında, hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılıyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralara uygulanması, sadece dezenfekte etme amaçlı değil, aynı zamanda kan akışına yardımcı olmayı ve anti-enflamatuar etkiler ürettiğini gösterdi.

Daha sonra, ilaç ilacı bulunmadan önce HIV’li kişiler için yararlı bir tedavi olduğu bulundu. 

Bugün ise, 

 • enfekte yaralar
 • dolaşım bozuklukları
 • geriatrik bozukluklar
 • maküler dejenerasyon
 • viral hastalıklar
 • romatizma ve artrit
 • kanser
 • AIDS

gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. 

Ozon tedavisi yararları

Ozonun sağlık açısından nasıl yararlı olabileceğini inceleyen bazı umut verici çalışmalar yapılmıştır. buna göre, ozon terapi,

 • bakterilerin, virüslerin, mantarların ve parazitlerin aktivasyonunu azaltır
 • iyileşmeyi hızlandırmak için bağışıklık sistemini uyarır
 • arterleri ve damarları temizleyerek dolaşımı iyileştirir
 • kan ve lenf arındırır
 • hormon ve enzim üretimini normalize eder
 • anti-inflamatuar özelliklere sahip
 • acıyı azaltır
 • kanamayı durdurur
 • inme hasarı sınırlandırır
 • kardiyak aritmi veya anormal kalp ritmini azaltır
 • diyabet komplikasyon riskini azaltır
 • beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirir

Ozon tedavisi zararları

Ozon terapisinden kaynaklanan yan etkiler, bir kişinin maruz kaldığı tedavi tipine bağlı olarak değişebilir.

Ozon, herhangi bir koşulda solunmamalı. Ağzına, burnuna veya gözlerine girerse, yanabilir ve öksürüğe, mide bulantısına, kusmaya veya baş ağrısına neden olabilir. Daha şiddetli maruz kalma, solunumsal komplikasyonlara yol açabilir.

Tedavi veya terapiye sahip olan kişilerin ana yan etkilerinden biri, Herxheimer reaksiyonu olarak bilinir. Bu, bireyin grip benzeri semptomlara sahip olmasını sağlayabilir ve kısa vadede kendilerini daha kötü hissettirebilir.

Ozon tedavisi verilirse, rektum yoluyla insuflasyon kullanıldığında, kişi hafif rahatsızlık, kramp ve gaz geçmesi gerektiği hissine kapılabilir. Bu yan etkiler geçicidir.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Akılda tutulması gereken ilk şey, tüm ozon tedavisinin aynı olmaması ve herhangi bir ozon tedavisinin etkinliğinin, gün veya hafta başına kaç kez verildiği, kullanılan konsantrasyonların gücü, uygulanan miktarlar farklı olmasıdır.

Örneğin, bir haftada tekrar enjekte edilen 50 cc ozonlanmış kan, her gün evde ozonlu su içmek kadar etkili değildir. Miktar, konsantrasyon çok önemli.  Amaç, sizi detoksifiye ederken vücudunuzu oksijenle güvenli ve rahat bir hale getirmektir.

Tedavi aşamasında en iyi sonuçları elde etmek için, ozon günde bir veya iki kez veya belki de her gün, her bir küp 1 ila 80 mikrogram arasında değişen konsantrasyonlarda uygulanabilir.

Vücut tarafından güvenli ve rahat bir şekilde emilir. Bu, sorun ortadan kalkıncaya kadar devam eder. Hafif hastalıklar birkaç kez tedavi alabilir. Ancak kronik olanların tedavisi  birkaç ay sürebilir.

Ozon tedavisi ve kanser

Ozonun hasarlı hücreler üzerindeki etkisi oldukça belirgin. Koruyucu bir kaplamaya sahip olmayan patojenik materyallere saldırır. Yeterli hücre duvarı enzimleri olmaksızın çoğalan hastalıklı hücrelere saldırır. Saf oksijen bunu aynı şekilde yapmaz. Oksijenin aksine, ozon seçici olarak kanser hücrelerini öldürür.

Ozon terapi kanser için doğal bir tedavi. Ozon sadece patojenik hücreleri öldürür. Kemoterapi ve radyasyon kanser hücrelerini öldürmede aynı derecede etkilidir, ancak sağlıklı hücreleri de öldürürler.

Etiketler: Kanserozonozon terapiozon terapi yararları

Источник: //www.gidahatti.com/ozon-terapisi-nedir-ozon-tedavisi-yararlari-zararlari-132554/

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Ozon ile tedavi iyileşmeyen yaralar, diyabetik ayaklar, dolaşım bozuklukları, kronik yorgunluklar, bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar, herpes, zona, hepatit gibi virüs hastalıklarının ağır seyrettiği durumlarda uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Anadolu Merkezi’nden Dr. Kürşat Salgar ‘Ozon Tedavisi” ni sizler için yazdı..

Ozon nedir?

Latince bir kelime olan “ozon” aslında “kokan” anlamına geliyor. Bildiğimiz anlamda ise ozon, atmosferin üst katmanlarında UVB ışınlarının O2’yi O3’e çevirmesi ile oluşan bir gazdır. Ağır bir gaz olup kendine has bir kokusu vardır. Ozonu 1800’lü yılların sonunda ilk kezünlü Alman kimyager Christian Friedrich Schönbein tanımlamıştır.

Ozon yüzey temizliğinde, su temizliğinde, sanitasyonda kullanılır, virüsleri ve bakterileri öldüren bir gazdır. Ozon solunarak alınamaz. Çünkü solunarak alınırsa zehirler. Sadece zeytinyağıyla yapılabilen bir kremle vücuda sürülebilir. Eğer başka bir yağ ile karışırsa parlar. Ya da direkt kas içine veya eklem içine zerk edilebilir.

Bir de “majör hemoterapi” adlı bir yöntem var. Burada hastanın kanı vakumlu bir şişeye alınıp, ozon ile zenginleştirilip, hastaya geri veriliyor.

Ayrıca “diyabetik ayak” dediğimiz iyileşmeyen ayak yaraları, ekstremite yaralarında “torba tedavisi” dediğimiz, ekstremiteyi özel ozonlu oksijen karışımında tutarak uygulanan tedavi yöntemleri de var.

Ozonun etkileri neler?

Ozonun başlıca üç etkisi vardır: Yara iyileşmesi, doku onarımı, dokunun diri kalması gibi yerel iyileşme faktörlerini uyarır. Bir virüs tarafından enfekte edilen hücrenin yan hücrelere yolladığı SMS’ler olarak nitelendirebileceğimiz interlökin 1 ve interlökin 2 maddeleri vardır.

Bu maddeleri salgılatarak, genital uçuk, dudakta çıkan uçuk, zona gibi hastalıklarda akşamdan sabaha iyilik halleri sağlar.

Her şeyden önemlisi hücrenin içerisinde mitokondri adını verdiğimiz, hücrenin enerji santralinde oksijen azlığından ötürü üretilemeyen ATP sayısını, yani vücudun enerjisinin temel moleküllerinin sayısını, normale çevirebilir.

Kapalı ortamlarda yaşayan insanlar düşük oksijenle yaşarlar. Kronik yorgunluğun nedenlerinden biri de budur. Yani kötü yakıtla çalışıyoruz. Ozon, siz evde otururken kapınızın çalınması ve bir adamın elinde kocaman bir çanta dolar ile içeriye girip dolarları masanın üzerine bırakması kadar, bedene iyi gelir. Bedeni derleyip toparlayıp onarır.

Oksijen azlığı hücrelerde serbest radikallerin salınmasına yol açar. Bu serbest radikaller de birer top mermisi gibi hücrelerin duvarlarını, DNA’larını parçalar ve hücrelerde yıkıma yol açar. Ozon serbest radikalleri yakalar ve hücrenin yaşlanması ciddi anlamda yavaşlar ve normale döner.

Ozon tedavisi neye iyi gelir?

İyileşmeyen yaralar, diyabetik ayaklar, dolaşım bozuklukları, kronik yorgunluklar, bağışıklık sisteminin bozulduğu durumlar, herpes, zona, hepatit gibi virüs hastalıklarının ağır seyrettiği durumlarda kullanılır. Bunun gibi durumlarda ozonu birkaç yöntemle uygulamak mümkündür.

Majör hemoterapi dediğimiz yöntemle hastanın kanı alınır ve ozon ile karıştırılarak ona geri verilir. Haricen uygulanan, hastanın ayağını, kolunu, bacağını bir torba içine alıp, atmosfer basıncından biraz fazla bir basınçlı ozon altında tutma yöntemi de mevcuttur. İntravajinal ve intrarectal uygulanabilen kremleri vardır.

Geçmeyen vajinal mantar hastalıkları, crohn hastalığı, kolit gibi durumlarda da rektum içine uygulanabilir.

Ozon bir insanın kendine yapabileceği en büyük yatırımdır. Tabii ki bir mucize değildir. Bilimsel bir temeli olan, yaklaşık 100-150 yıldır üzerinde çalışılan, artık az ya da çok karanlık alanı kalmamış olan tamamlayıcı bir tıp bölümüdür.

Diyabetlilerde ozon tedavisi

Diyabeti takip ettiğimiz, hemoglobin a1c dediğimiz üç aylık ortalama bir değer vardır. Diyabetlilerde, primer doktorlarıyla konuşularak bu tedavi uygulandığı zaman söz konusu değerde ciddi bir gerileme görülür.

Ozon belirli dönemlerde kendi başına bir tedavi, belirli dönemlerde de destekleyici bir tedavidir. Hastalar ve doktorlarıyla beraber organize edilen bir tedavidir. Bazı durumlarda üç günde bir, bazı durumlarda her gün, bazı durumlarda dört günde bir uygulanabilecek tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Bu tam olarak dozu, seansı, seans sıklığı kişiye özel belirlenen bir tedavi yöntemidir.

Ozon tedavisi kimlere yapılmaz? Kanser hastalarına ozon tedavisi uygulanabiliyor mu?

 • Kırmızı kan hücrelerinden kökenli lenfoma gibi, kan kanseri türlerinin birçoğundaki hastalara
 • Favizm enzimi eksik olan kişilere
 • Kanama, pıhtılaşma zamanı bozuk olan hastalara
 • Çocuklara
 • Tiroitleri çok çalışan hastalara (T3, T4 ve TSH yüksekse ya da kalbin atım gücü yüzde 40’ın altında ise)

uygulama yapılamıyor.

Ozon tedavisi kaç yaşından itibaren uygulanabilir?

21 yaşın üzerindeki erişkinlerde uygulanabilir. Tedavinin bir yaş sınırı yok. Aksine hastanın enerjisini, kognitif faaliyetlerini ve bilişsel düzeyini çok olumlu etkilediği için ileri yaşlarda daha iyidir.

Ozon tedavisi, bahsedilen hastalıklar için önlem olarak uygulanabilir mi?

Uygulanabilir. Her insanın kilosuna göre yıllık bir ozon dozu vardır. Buna göre belirli sayıda seansa girebilirsiniz. 8-10 seanslık bir tedavi yapıp, ayda bir ya da iki ayda bir hatırlatma dozuyla kişiyi son derece zinde tutabiliriz. Sonuç olarak daha yüksek enerji ve hastanın kendisini zinde hissetmesi için uygulanabilir.

Ozon tedavisi kaç seans sürer?

En az 6 seans olmak zorunda. Çünkü hesaplanmış dozları vardır. Antibiyotik gibi, bir gün kullanımının hiçbir anlamı olmaz. Bunun da kullanılması gereken en az 6-8 seans arası bir sayısı vardır. Bazı hastalıklarda 25 seans bile uygulanabilir. Tam olarak kişiye özel bir tedavidir.

Ozon tedavisi olanların iyileşme oranlarıyla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Gerek biyokimyasal olarak, gerek gözle görünür yani organik olarak değişikliklerin anlatıldığı birçok bilimsel çalışma ve vaka mevcuttur. Örneğin, genital uçuk toplumumuzda yaygın bir rahatsızlıktır.

Genital uçuktan sonra ortaya çıkan ağrılarda, ilk terapiden sonra ağrıda 36-48 saat içinde yüzde 70 oranlarında gerileme görülür. Diyabetik ayakta ozon terapisinden sonra iyileşme hızında bir hafta içinde yüzde 42 artış gözlemlenmiştir. Yanık tedavilerinde de kullanılabilir. 2 ve 3.

derece yanıklarda 4. haftadan sonra yine ciddi iyileşme gözlemlenmiştir.

Источник: //www.saglikk.com/ozon-tedavisi-nedir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir/

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve zararları

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

Diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı destek tedavisidir. Bağışıklık sistemini aktive eder, bozulmuş olan fonksiyonların yeniden canlandırılmasını sağlar.

Medikal ozon önerilen dozlarda uygulandığı takdirde güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tedavinin başarısı; hastanın durumuna, uygulanan yönteme, konsantrasyona, sıklığına bağlıdır.

Ham maddesi oksijen olan ozon, depolanamayan tek gazdır, solunduğunda toksik olabilir.

Ozon tedavisi pek çok hastalık için kullanılabilir

Ozon tedavisi ne işe yarar?

 • Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır; hastanın durumuna göre alacağı doz belirlenir.
 • İmmünomodülatör ve immünoaktivasyon özelliklerine sahiptir; bazı kanser hücrelerinin ihtiyaç duyduğu lokal hipoksik koşulları tersine çevirebilir.

 • Vücuttaki sağlıksız süreçleri engelleyerek zararlı mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar, maya) üremesini durdurur.

 • Beyin fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır, hafızayı güçlendirir
 • Arterleri ve damarları temizleyerek kan dolaşımını arttırır
 • Hormon ve enzim üretimini dengeler
 • Anti-inflamatuar ve antioksidandır
 • Ağrıyı azaltır, kanamayı durdurur
 • Vücuttaki oksidatif stresin neden olduğu diyabet komplikasyonlarını azaltır

Ozon tedavisi kan dolaşımını artırarak bağışıklık sistemini düzenliyor

 • Major otohemoterapi: En sık tercih edilen yöntemdir. Hastanın damarından alınan kan (50-270 ml) ozona dayanıklı bir şişede 5-10 dakika oksijen/ozon karışımıyla (ozon%5, oksijen %95) temas ettikten sonra aynı damardan geri verilir.
 • Minor otohemoterapi: Hastadan alınan kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımıyla kas içine uygulanmasıdır.
 • Rektal-Vajinal insuflasyon: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın rektum ya da vajina içerisine verilmesidir. Damar yolu açmanın zor olduğu vakalarda (diyabet, kanser hastaları) major otohemoterapinin en güçlü alternatifidir.
 • Lokal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın kas, eklem, disk, tendon, deri içine veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır.
 • Topikal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın veya ozonlu sıvıların (su, yağ) cilt üzerine doğrudan uygulanmasıdır.
 • Torbalama: Özellikle kol-bacak enfeksiyon, ülser, lokal deri lezyonlarında uygulanır. Deri ıslatıldıktan sonra özel bir torbayla hasarlı bölge çevrelenir.
 • Sauna uygulamaları: Özel bir cihaz yardımıyla nemlendirilmiş cilt üzerine yoğun ozon/oksijen gaz karışımı buharı verilir. Boyun ve baş kabin dışında tutularak ozon gazından etkilenmesi engellenir. Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ozon sauna seanslar şeklinde uygulanır, kabin içinde kalınan süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Detoks yöntemi olarak kullanıldığı gibi zayıflama ve selülit programlarına eklenebilir.

Sivilce neden olur? Sivilceye iyi gelen şifalı bitkiler ve tedaviler

Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

 • Bel ve boyun fıtığı, iskemik kalp hastalığıAIDS, kanser, migren, kolesterol
 • Yaralar, cilt lezyonları, yanıklar
 • Romatizmal hastalıklar
 • Göz hastalıkları (maküler dejenerasyon)
 • Periodontit, diş çürüğü, kanal tedavileri, diş temizliği
 • Dolaşım bozuklukları, kistik fibroz,
 • Viral hastalıklar, bakteri-mantar enfeksiyonları (hepatit Bhepatit C, uçuk)
 • Diyabetik ayak, Crohn, ülseratif kolit, iltihabi barsak hastalıkları
 • Geriatrik bozukluklar (Alzheimer, Parkinson, demans)
 • Otoimmun hastalıklar (multipl skleroz, Behçet hastalığı)
 • Solunum sistemi hastalıkları (astım, KOAH, SARS)
 • Kronik yorgunluk sendromu, depresyon, duygu-durum bozuklukları

Ozon tedavisi cilt için yaygın kullanılan bir yöntemdir

Ozonun cilde faydaları

Peroksitler aracılığıyla ATP üretimini arttırır ve hücre rejenerasyonunu tetikler. Ozonun deriyle direk teması zararlıdır ancak dezenfektan ve oksijen sağlayıcı etkisiyle cilt lezyonlarının, deri enfeksiyonlarının (yanık, cerrahi yaralar, apse, Alopesi, dermatit) tedavisinde ozonlanmış zeytinyağı uygulanabilir.

Kas iskelet hastalıklarında ozon tedavisi

Eklem içi ozon terapi, en sık diz eklemi olmak üzere, kalça, omuz, ayak bileği ve diğer periferik eklemlerde osteoartritin tedavisinde; romatizmal hastalıklarda, bel fıtığı tedavisinde uygulanmaktadır. Spor yaralanmaları, osteomiyelit, kemik nekrozu, tendon ve bağ yaralanmaları, fibromiyalji, omur ve disk patolojileri kullanıldığı diğer alanlardır.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ozonla kanser tedavisi

Kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğini artırmak için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, iddia edilen faydalara dair kanıtlar yetersizdir.

Etki mekanizması hakkındaki teoriler; kanser hücrelerinin çevresindeki oksijen seviyelerinin arttırılmasının tümör hücrelerini ve patojenleri yok ettiği, metabolizmayı uyardığı fikrine dayanmaktadır.

Bu nedenle çalışmalar ozon uygulamasından sonra tümörün oksijenasyon seviyelerinin ölçülmesine odaklanmıştır.

Ozonla yara tedavisi

Antibakteriyel etkileri sayesinde yara iyileşmesini ve iskemik dokulara taşınan oksijeni arttırır. Yara bakımında uygun aralıklarla kullanılan ozonlu su bilinen en güçlü mikrop öldürücülerden biridir. Yeni mikroorganizma yerleşmesine engel olan güçlü uygulamalardan biri de yara temizlendikten sonra uygulanacak ozonlu zeytinyağı preparatlarıdır.

Ozonlu yağ, uzun süren ozon kaynağı olarak yara üzerinde kalır ve mikropların üremesini önler; yara yüzeyi ve çevresindeki dokularda rejenerasyon hızlanır. Yumuşak doku travmaları, şeker hastalarında iyileşmeyen kronik yaralara neden olan diyabetik ayak, radyasyon yaralanması, varis gibi birçok durumda kullanılır.

Varis nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri

Solunum yolu hastalıkları ve ozon tedavisi

Ortalama hava yolu direncini ve solunum hızını önemli ölçüde arttırır, kana daha fazla oksijen sağlayarak akciğerlerdeki stresi azaltmaya yardımcı olur. Otit ve sinüzitte lokal uygulamalar sıkça kullanılır. Astım, KOAH, SARS (akut solunum yolu yetersizliği sendromu) için klinik çalışmalar devam etmektedir, ancak iltihaplı hastalıklara karşı etkili olabildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Ozon tedavisi ile zayıflama

Araştırmalar ozon terapisinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Damardan yapılan ozon terapi %40 oranında metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır. 30 dakikalık ozon sauna uygulamasında yaklaşık 600 kalori yakılabilir.

Ozon terapi ile selülit tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan ozon, cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği ve kan akışını artırdığı için yağ metabolizması normale döner.

Araştırmalar selülit problemi olan hastalara haftada 1-2 kez toplamda 10 seans uygulanan ozon terapi sonrasında deride belirgin bir sıkılaşma olduğunu göstermiştir.

Selülit nedir, nasıl geçer? Selülitin nedenleri ve doğal tedavisi

Ozon tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?

Ozon terapi, vücudun enerjisini artırır, hafızayı güçlendirir, serbest radikallere karşı savaşan hücreleri ve antioksidanları harekete geçirir.

Bu nedenle yaşlanmayı geciktirme (anti-aging), yeniden canlanma ve hastalıklardan korunma için uygulanabilir.

Yaşlılar ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler; sınava hazırlanan gençler, yüksek tempoyla çalışanlar ve sporcular için güçlü bir doping etkisi yaratabilir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltır.

Ozon terapi kimler tarafından uygulanabilir?

Ozon terapi, bu alanda tecrübesi olan bir doktor, naturopatik pratisyen veya doktor kontrolünde olmak koşuluyla ozon eğitimi almış hemşireler tarafından uygulanmalıdır. Uygulaması basit bir yöntem olmakla birlikte, tekniğin uygulanmasında ve yan etkilerin yönetilmesinde deneyim gereklidir.

Ozon, kararsız yapısına rağmen zeytinyağı gibi doymamış bir yağ asidinin çift bağlarında ozonid olarak stabilize edilebilir. İçerisine aralıklarla özel bazı tekniklerle ilave edilen ozon zamanla zeytinyağını koyulaştırır.

Bu jel ozonu yıllarca içerisinde koruyabilir. Ozonlanmış zeytinyağı topikal kullanım için idealdir; deriye uygulandığında cilt hastalıklarında, selülit ve özellikle yanık tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Kronik yorgunlukta ozon tedavisi başarılı sonuçlar veriyor

Ozon terapi ve oksijen terapinin farkı nedir?

 • Hiperbarik oksijen terapi (HBO): Basınçlı bir odada veya tüpte saf oksijenin solunmasıdır. Odadaki hava basıncı normal hava basıncının 2-3 katıdır. Bu şartlarda kanın taşıyabileceği oksijen miktarı artar, akciğerler mümkün olandan fazla saf oksijen soluyabilir.

  Genellikle güvenli bir işlemdir, ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir.

  Tedavinin nedenine bağlı olarak; tek kişilik ünitede şeffaf plastik bir tüpün içinde kayan bir masaya uzanarak veya birkaç kişi için hazırlanmış oksijen terapi odasında oturarak, yüzünüze yerleştirilmiş maskeden veya başınızın üzerindeki şeffaf başlıktan oksijen alabilirsiniz.

  Seanslar yaklaşık 2 saat sürer; sıklığı ve sayısı ozon terapiye göre fazladır. Oksijen tedavisi; dekompresyon hastalığı (vurgun), anemi, kangren, gazlı arter embolisi, kan damarlarındaki hava kabarcıkları ve karbonmonoksit zehirlenmesini etkili şekilde tedavi edebilir. Genel olarak cilt bakımında uygulanır.

  Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin atılmasını sağlar, yağ dengesini düzenler; akne, sivilce, siyah nokta oluşumu ortadan kalkar. Antioksidan etkisiyle cildin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin seviyesi artar, nem ihtiyacı karşılanır.

  Gözaltı torbalarının giderilmesinde; özellikle oksijenin yağ yakıcı özelliğinden dolayı selülit tedavisinde sarkmış dokunun sıkılaştırılmasında kullanılan bir yöntemdir.

 • Ozon terapi; düşük riskli, genellikle standart medikal tedavilerin yanında tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir yöntemdir. Oksijenin aksine ozon kesinlikle solunmamalıdır, oksijen terapiden uygulama yöntemleri ve etki alanı farklılık gösterir.

Ozon tedavisi kime uygulanmaz?

 • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği (favizm, akut hemolitik anemi)
 • Erken dönem hamilelik
 • Hipertiroidi, trombositopeni
 • Kanama bozukluğu, lösemi,
 • Kronik pankreatit
 • Yeni geçirilmiş kalp krizi
 • Kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar
 • Ozona reaksiyon gösteren astım hastaları

Ozon tedavisinden önce doktorunuza kullandığınız ilaçlardan, uygulanan özel diyetlerden, kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden bahsetmeyi unutmayın.

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

Ozon tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Ozon terapisi dünyada yaygın olarak kullanılsa da kanıta dayalı tıp olarak FDA gibi kuruluşlar tarafından henüz onaylanmamıştır. Potansiyel etkilerin anlaşılması için daha fazla araştırmaya gerek vardır. Son yıllarda etki mekanizmalarıyla ilgili bilgiler artsa da toksisitesi halen önemli bir sorundur.

 • Ozon reaktif bir molekül olduğu için tıbbi amaçlı kullanımında asla saf olarak verilmemelidir, belli oranda oksijenle karıştırılmalıdır. Bu karışımda oksijen %95’den az, ozon %5’ten fazla olmamalıdır, bu nedenle ölçümler kesin olmalıdır. Normal atmosfer havası bu karışıma girmemelidir.
 • Emboliye sebep olmaması için ozon direkt damar içerisine verilmemelidir.
 • İşlemler sırasında ozona dayanaklı malzemenin (paslanmaz çelik, nötral cam, teflon) kullanılması gerekmektedir.
 • Daima terapotik aralıkta kullanılmalı, hücre içine ulaşmasına izin verilmemelidir.
 • Ozon gazının solunması akciğerlerde toksik etkilere ve tahrişe sebep olabilir.

Ozon tedavisinin zararları

 • Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak ozonun kararsız yapısı nedeniyle etkileri öngörülemezdir. Genel olarak görülen yan etkiler; allerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır.
 • Direkt gaz enjeksiyonları pulmoner emboli ve ölüm potansiyeli nedeniyle tehlidir.

 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım hakkında yeterli kanıt yoktur.
 • Akciğer ve gözler ozonun toksik etkisine en hassas organlardır; enfeksiyonlara duyarlı olan akciğer dokusunda hasara neden olabilir.

 • Düşük konsantrasyonda ozon inhalasyonu, boğazda irritasyon ve buna bağlı öksürüğe neden olabilir.

Tedavinin türüne göre değişebilen nadir yan etkiler:

 • Nefes darlığı ve solunum problemleri
 • Kan damarlarının şişmesi
 • Kulak iltihabı
 • Bağırsak yırtılması

Referanslar: 1- Ozone therapy: A clinical review, 2- Ozone therapy for the treatment of chronic wounds, 3- What Is Ozone Therapy?

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/ozon-tedavisi-terapisi-zararlari-faydalari-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..