Ozon Tedavisi

içerik

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon, oksijenin çok yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. O3 oda sıcaklığında renksiz, karakteristik kokusu olan,fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında hissedilebilen bir gazdır.

Gençlik İksiri Olarak Bilinen Ozon Artık Kronik Hastalıkların Tedavisinde de Çok Etkili

Ozon Tedavisi Nedir?

Günümüzde Diyabet (Şeker Hastalığı) Hipertansiyon ve Kronik Hepatit tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan Ozon tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrıları, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde genelde uygulanan, klasik fizik tedavi yöntemlerinden (sıcak, soğuk, elektrik akımları, ses dalgaları, vb) çok daha etkili bir tedavidir. Özellikle akupunktur ile kombine bir tedavi programı izlendiğinde daha kısa sürede ağrılar azalır ve kalıcı iyileşme sağlanır. Bu tedavi ile eklemlerde yer alan kıkırdak dokular hızlı bir iyileşme sürecine girer, kan dolaşımı hızlanır, hücrelerin salgıladığı iyileştirici enzimler ile hastalıklı hücreler iyileşme sürecine girer.

Eklem Ağrıları ve Kireçlenmeler: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 12 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür.

Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir.

Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Bel ve Boyun Fıtıkları: 3 – 4 aylık bir dönem içerisinde 15 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür. Uygulanan tedavi ile mevcut fıtık hacmi küçülür, fıtık bölgesinde yara dokusu oluşması engellenir ve bir süre sonra o bölgedeki görüntü normalde döner.

Fibromiyalji: 2 – 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans kombine ozon ve ozon sauna tedavisi kullanılır. 2. – 3. seanstan itibaren ağrılarda hızlı bir azalma görülür.

Eklemlerini daha rahat hareket ettirmeye başlar, günlük yaşam aktivitelerinde daha bağımsız hale gelir.

Tedavi sonucu sağlanan iyileşme, bilinen fizik tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha uzun süre etkisini devam ettirir, çok daha kalıcı bir iyileşme sağlanır.

Diyabet (Şeker Hastalığı): 3 aylık bir dönem içerisinde 16 seans kombine ozon ve lazer akupunktur tedavisi kullanılır.

Tedavi süreci sonunda hastanın açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleri ile var ise eşlik eden hiperlipidemi dengelenir. Ayrıca 3 aylık kan, glukoz (şeker) seviyesini gösteren HemoglobinA1c değeri normal sınırlara geriler.

Meydana gelen iyileşme uzun süre devam eder. Mevcutta kullanılan ilaçlara olan ihtiyacı azaltır.

Hepatit B, C (Kronik Viral Karaciğer Hastalıkları): 3 – 3,5 aylık bir dönem içerisinde 20 seans ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonrasında hastanın karaciğer enzim seviyelerinde azalma, virüs testlerinde düzelme sağlanmakta olup eğer tedavi uzatılırsa kalıcı iyileşme yaşanmaktadır.

Alerji ve Alerjik Astım: 2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 12-18 seans arası ozon tedavisi kullanılır. Tedavi sonucunda nefes darlığı, cilt döküntüleri, kaşıntı, burun tıkanıklığı gibi alerjiye bağlı semptomlar gerilemeye başlar. Hastanın kronik akciğer hastalığına (KOAH) yakalanmasına engel olur.

Hipertansiyon: 2 – 2,5 aylık bir dönem içerisinde 18 seans kombine ozon ve akupunktur tedavisi kullanılır. Tedavi sonucu hastanın tansiyon değerleri hızlı bir şekilde normale döner. Kullandığı ilaç miktarı azalır. Tedavi sonucu elde edilen iyileşme tedavi tamamlandıktan sonra da uzun süre devam eder.

Ozon Tedavisinin Kullanıldığı Diğer Alanlar

Kronik yorgunluk sendromu, migren, damar hastalıkları, sağlık yaşam ve stresle mücadele, detox, cilt hastalıkları, sindirim sistemi bozuklukları, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kadın üreme sistemi rahatsızlıkları vb alanlarda ozon tedavisi ile hücre yenilenmesi tetiklenerek hızlı ve kalıcı iyileşmeler elde etmek mümkündür.

Ozon Etki Mekanizması

Ozon uygulaması esnasında oksidatif stres ve lipid oksidayonu sonucu oluşan hidrojen peroksit ikincil haberci gibi davranarak ozon tedavisinin biyolojik etkilerine aracılık eder. Tekrarlayan ozon uygulamaları sonucunda antioksidan sistem uyarılarak oksidatif strese karşı direnç gelişir.

Ayrıca hücre membranında bulunan yağ asitlerinin oksidasyonuna bağlı olarak çeşitli sitokin düzeyleri de artar. Ozon tedavisi özellikle inflamatuar sürecin yoğun olarak yaşandığı ve immün sistemin ön planda yer aldığı fizyopatolojik durumlarda yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Bu durumlardan bazıları yara iyileşmesi, yaşa bağlı makuler dejenerasyon, iskemik ve infeksiyöz hastalıklardır.

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri

Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Şimdiye kadar bildirilen yan etkiler uygulama hatalarına bağlı lokal komplikasyonlardır. Bazı durumlarda ozon terapisi uygulanması sakıncalı olabilir.

Bu durumlar: glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği, özellikle erken dönem olmak üzere hamilelik, anjitensin çevirici enzim (ACE) inhibitörü tedavisi görenler, hipertiroidi, kanama bozukluğu, kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar ve ozona reaksiyon gösteren astım hastaları olarak sıralanabilir.

Ozon Tedavisinin Yararları

 1. Daha temiz,yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilt,
 2. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını hızlandırır,
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir,enfeksiyon hastalıklarına karşı direnci arttırır,
 4. Damarları (arterve venler) yeniler,tansiyonun düzelmesini sağlar,
 5. Kan ve Lenf sistemini temizler,
 6. Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar,
 7. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır,esnekliğini arttırır,
 8. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir,
 9. Hormon ve enzim üretimini normale döndürür,
 10. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı kuvvetlendirir,
 11. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatır,
 12. Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlayarak depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Major Yöntem: En yaygın kullanım metodudur. Bu metodla kişiden 50-200 ml arasında alınan kan, dozu belirlenmiş ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar kişiye enjekte edilir.
 • Minor Yöntem: Kişiden alınan 2 – 5 cc arası kan, belirlenmiş dozda ozonla karıştırılarak kişiye enjekte edilir.
 • Vücut Boşluklarına Ozon Verilmesi: Rektal – Makat yoluyla, vajinal ve kulak yoluna püskürtme yöntemi ile kişiye ozon verilir.
 • Eklem İçine Ozon Gazı Verilmesi: Kas İskelet Sistemi rahatsızlıklarında, uygun bir iğne ile belirli dozda ozon gazı kişinin eklemlerine enjekte edilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ozon tedavisinin herhangi bir şekli uygulanmadan önce terapiyi uygulayacak doktora kullandığınız ilaçlardan ve uygulanan özel diyetlerden yakın zamanda bitmişse bile bahsetmeyi unutmayınız.

Eğer sadece doktor tavsiye derse,bunları bırakmalısınız.

Doktorunuz, varsa kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden ve diğer şikayetlerden ve geçmişte tedavi edildiğinizden veya edilmekte olduğunuzdan haberdar etmelisiniz.

Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metottur.

Источник: https://www.romatem.com/tedaviler/ozon-tedavisi

Ozon tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi gelir? Faydaları ve zararları

Ozon Tedavisi

Diğer tedavilere ek olarak uygulanır, tamamlayıcı destek tedavisidir. Bağışıklık sistemini aktive eder, bozulmuş olan fonksiyonların yeniden canlandırılmasını sağlar.

Medikal ozon önerilen dozlarda uygulandığı takdirde güvenli, pratik, etkili ve ucuzdur. Tedavinin başarısı; hastanın durumuna, uygulanan yönteme, konsantrasyona, sıklığına bağlıdır.

Ham maddesi oksijen olan ozon, depolanamayan tek gazdır, solunduğunda toksik olabilir.

Ozon tedavisi pek çok hastalık için kullanılabilir

Ozon tedavisi ne işe yarar?

 • Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır; hastanın durumuna göre alacağı doz belirlenir.
 • İmmünomodülatör ve immünoaktivasyon özelliklerine sahiptir; bazı kanser hücrelerinin ihtiyaç duyduğu lokal hipoksik koşulları tersine çevirebilir.
 • Vücuttaki sağlıksız süreçleri engelleyerek zararlı mikroorganizma (bakteri, virüs, mantar, maya) üremesini durdurur.
 • Beyin fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır, hafızayı güçlendirir
 • Arterleri ve damarları temizleyerek kan dolaşımını arttırır
 • Hormon ve enzim üretimini dengeler
 • Anti-inflamatuar ve antioksidandır
 • Ağrıyı azaltır, kanamayı durdurur
 • Vücuttaki oksidatif stresin neden olduğu diyabet komplikasyonlarını azaltır

Ozon tedavisi kan dolaşımını artırarak bağışıklık sistemini düzenliyor

 • Major otohemoterapi: En sık tercih edilen yöntemdir. Hastanın damarından alınan kan (50-270 ml) ozona dayanıklı bir şişede 5-10 dakika oksijen/ozon karışımıyla (ozon%5, oksijen %95) temas ettikten sonra aynı damardan geri verilir.
 • Minor otohemoterapi: Hastadan alınan kanın (5-10 ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımıyla kas içine uygulanmasıdır.
 • Rektal-Vajinal insuflasyon: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın rektum ya da vajina içerisine verilmesidir. Damar yolu açmanın zor olduğu vakalarda (diyabet, kanser hastaları) major otohemoterapinin en güçlü alternatifidir.
 • Lokal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın kas, eklem, disk, tendon, deri içine veya vücut boşluklarına uygulanmasıdır.
 • Topikal uygulamalar: Uygun ozon/oksijen karışımıyla üretilmiş gazın veya ozonlu sıvıların (su, yağ) cilt üzerine doğrudan uygulanmasıdır.
 • Torbalama: Özellikle kol-bacak enfeksiyon, ülser, lokal deri lezyonlarında uygulanır. Deri ıslatıldıktan sonra özel bir torbayla hasarlı bölge çevrelenir.
 • Sauna uygulamaları: Özel bir cihaz yardımıyla nemlendirilmiş cilt üzerine yoğun ozon/oksijen gaz karışımı buharı verilir. Boyun ve baş kabin dışında tutularak ozon gazından etkilenmesi engellenir. Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ozon sauna seanslar şeklinde uygulanır, kabin içinde kalınan süre yaklaşık 15-20 dakikadır. Detoks yöntemi olarak kullanıldığı gibi zayıflama ve selülit programlarına eklenebilir.

Sivilce neden olur? Sivilceye iyi gelen şifalı bitkiler ve tedaviler

Ozon tedavisi hangi hastalıklarda kullanılır?

 • Bel ve boyun fıtığı, iskemik kalp hastalığıAIDS, kanser, migren, kolesterol
 • Yaralar, cilt lezyonları, yanıklar
 • Romatizmal hastalıklar
 • Göz hastalıkları (maküler dejenerasyon)
 • Periodontit, diş çürüğü, kanal tedavileri, diş temizliği
 • Dolaşım bozuklukları, kistik fibroz,
 • Viral hastalıklar, bakteri-mantar enfeksiyonları (hepatit Bhepatit C, uçuk)
 • Diyabetik ayak, Crohn, ülseratif kolit, iltihabi barsak hastalıkları
 • Geriatrik bozukluklar (Alzheimer, Parkinson, demans)
 • Otoimmun hastalıklar (multipl skleroz, Behçet hastalığı)
 • Solunum sistemi hastalıkları (astım, KOAH, SARS)
 • Kronik yorgunluk sendromu, depresyon, duygu-durum bozuklukları

Ozon tedavisi cilt için yaygın kullanılan bir yöntemdir

Ozonun cilde faydaları

Peroksitler aracılığıyla ATP üretimini arttırır ve hücre rejenerasyonunu tetikler. Ozonun deriyle direk teması zararlıdır ancak dezenfektan ve oksijen sağlayıcı etkisiyle cilt lezyonlarının, deri enfeksiyonlarının (yanık, cerrahi yaralar, apse, Alopesi, dermatit) tedavisinde ozonlanmış zeytinyağı uygulanabilir.

Kas iskelet hastalıklarında ozon tedavisi

Eklem içi ozon terapi, en sık diz eklemi olmak üzere, kalça, omuz, ayak bileği ve diğer periferik eklemlerde osteoartritin tedavisinde; romatizmal hastalıklarda, bel fıtığı tedavisinde uygulanmaktadır. Spor yaralanmaları, osteomiyelit, kemik nekrozu, tendon ve bağ yaralanmaları, fibromiyalji, omur ve disk patolojileri kullanıldığı diğer alanlardır.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Ozonla kanser tedavisi

Kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğini artırmak için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, iddia edilen faydalara dair kanıtlar yetersizdir.

Etki mekanizması hakkındaki teoriler; kanser hücrelerinin çevresindeki oksijen seviyelerinin arttırılmasının tümör hücrelerini ve patojenleri yok ettiği, metabolizmayı uyardığı fikrine dayanmaktadır.

Bu nedenle çalışmalar ozon uygulamasından sonra tümörün oksijenasyon seviyelerinin ölçülmesine odaklanmıştır.

Ozonla yara tedavisi

Antibakteriyel etkileri sayesinde yara iyileşmesini ve iskemik dokulara taşınan oksijeni arttırır. Yara bakımında uygun aralıklarla kullanılan ozonlu su bilinen en güçlü mikrop öldürücülerden biridir. Yeni mikroorganizma yerleşmesine engel olan güçlü uygulamalardan biri de yara temizlendikten sonra uygulanacak ozonlu zeytinyağı preparatlarıdır.

Ozonlu yağ, uzun süren ozon kaynağı olarak yara üzerinde kalır ve mikropların üremesini önler; yara yüzeyi ve çevresindeki dokularda rejenerasyon hızlanır. Yumuşak doku travmaları, şeker hastalarında iyileşmeyen kronik yaralara neden olan diyabetik ayak, radyasyon yaralanması, varis gibi birçok durumda kullanılır.

Varis nedir, neden olur? Belirtileri, tedavisi ve korunma yöntemleri

Solunum yolu hastalıkları ve ozon tedavisi

Ortalama hava yolu direncini ve solunum hızını önemli ölçüde arttırır, kana daha fazla oksijen sağlayarak akciğerlerdeki stresi azaltmaya yardımcı olur. Otit ve sinüzitte lokal uygulamalar sıkça kullanılır. Astım, KOAH, SARS (akut solunum yolu yetersizliği sendromu) için klinik çalışmalar devam etmektedir, ancak iltihaplı hastalıklara karşı etkili olabildiğine dair kanıtlar mevcuttur.

Ozon tedavisi ile zayıflama

Araştırmalar ozon terapisinin kilo vermeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Damardan yapılan ozon terapi %40 oranında metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını artırır. 30 dakikalık ozon sauna uygulamasında yaklaşık 600 kalori yakılabilir.

Ozon terapi ile selülit tedavisi

Selülit tedavisinde kullanılan ozon, cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Selülitte önemli bir problem olan oksijen eksikliğini giderdiği ve kan akışını artırdığı için yağ metabolizması normale döner.

Araştırmalar selülit problemi olan hastalara haftada 1-2 kez toplamda 10 seans uygulanan ozon terapi sonrasında deride belirgin bir sıkılaşma olduğunu göstermiştir.

Selülit nedir, nasıl geçer? Selülitin nedenleri ve doğal tedavisi

Ozon tedavisi yaşlanmayı geciktirir mi?

Ozon terapi, vücudun enerjisini artırır, hafızayı güçlendirir, serbest radikallere karşı savaşan hücreleri ve antioksidanları harekete geçirir.

Bu nedenle yaşlanmayı geciktirme (anti-aging), yeniden canlanma ve hastalıklardan korunma için uygulanabilir.

Yaşlılar ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler; sınava hazırlanan gençler, yüksek tempoyla çalışanlar ve sporcular için güçlü bir doping etkisi yaratabilir. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu azaltır.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Tedavide kullanılan ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir. İşlemler esnasında genellikle anesteziye gerek duyulmaz.

En sık uygulanan yöntem hastadan alınan kanın, uygun ozon/oksijen dozuyla karıştırıldıktan sonra damar yoluyla veya kas içi enjeksiyonla geri verilmesidir.

Bu yöntemde önceki gece iyi uyumak, bol su içmek, sağlıklı bir kahvaltı yaparak güne başlamak önemlidir.

Ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklar-bacaklar için özel plastik bot içinde veya diğer bölgelere uygun torbalarla verilmesine harici ozon tedavisi denir. Ozon uygulanmadan önce yara suyla nemlendirilir. Bir başka yöntem ozon gazının rektal (makat) yolla uygulanmasıdır. Hasta rahatsızlık hissetmeden ozon gazı barsak yüzeyi tarafından emilir.

Ozon terapi kimler tarafından uygulanabilir?

Ozon terapi, bu alanda tecrübesi olan bir doktor, naturopatik pratisyen veya doktor kontrolünde olmak koşuluyla ozon eğitimi almış hemşireler tarafından uygulanmalıdır. Uygulaması basit bir yöntem olmakla birlikte, tekniğin uygulanmasında ve yan etkilerin yönetilmesinde deneyim gereklidir.

Ozon, kararsız yapısına rağmen zeytinyağı gibi doymamış bir yağ asidinin çift bağlarında ozonid olarak stabilize edilebilir. İçerisine aralıklarla özel bazı tekniklerle ilave edilen ozon zamanla zeytinyağını koyulaştırır.

Bu jel ozonu yıllarca içerisinde koruyabilir. Ozonlanmış zeytinyağı topikal kullanım için idealdir; deriye uygulandığında cilt hastalıklarında, selülit ve özellikle yanık tedavisinde başarılı sonuçlar verir.

Cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Kronik yorgunlukta ozon tedavisi başarılı sonuçlar veriyor

Ozon terapi ve oksijen terapinin farkı nedir?

 • Hiperbarik oksijen terapi (HBO): Basınçlı bir odada veya tüpte saf oksijenin solunmasıdır. Odadaki hava basıncı normal hava basıncının 2-3 katıdır. Bu şartlarda kanın taşıyabileceği oksijen miktarı artar, akciğerler mümkün olandan fazla saf oksijen soluyabilir. Genellikle güvenli bir işlemdir, ayakta tedavi prosedürü olarak gerçekleştirilir. Tedavinin nedenine bağlı olarak; tek kişilik ünitede şeffaf plastik bir tüpün içinde kayan bir masaya uzanarak veya birkaç kişi için hazırlanmış oksijen terapi odasında oturarak, yüzünüze yerleştirilmiş maskeden veya başınızın üzerindeki şeffaf başlıktan oksijen alabilirsiniz. Seanslar yaklaşık 2 saat sürer; sıklığı ve sayısı ozon terapiye göre fazladır. Oksijen tedavisi; dekompresyon hastalığı (vurgun), anemi, kangren, gazlı arter embolisi, kan damarlarındaki hava kabarcıkları ve karbonmonoksit zehirlenmesini etkili şekilde tedavi edebilir. Genel olarak cilt bakımında uygulanır. Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen, metabolizmayı hızlandırarak toksinlerin atılmasını sağlar, yağ dengesini düzenler; akne, sivilce, siyah nokta oluşumu ortadan kalkar. Antioksidan etkisiyle cildin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin seviyesi artar, nem ihtiyacı karşılanır. Gözaltı torbalarının giderilmesinde; özellikle oksijenin yağ yakıcı özelliğinden dolayı selülit tedavisinde sarkmış dokunun sıkılaştırılmasında kullanılan bir yöntemdir.
 • Ozon terapi; düşük riskli, genellikle standart medikal tedavilerin yanında tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir yöntemdir. Oksijenin aksine ozon kesinlikle solunmamalıdır, oksijen terapiden uygulama yöntemleri ve etki alanı farklılık gösterir.

Ozon tedavisi kime uygulanmaz?

 • Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği (favizm, akut hemolitik anemi)
 • Erken dönem hamilelik
 • Hipertiroidi, trombositopeni
 • Kanama bozukluğu, lösemi,
 • Kronik pankreatit
 • Yeni geçirilmiş kalp krizi
 • Kontrol altına alınamayan kardiyovasküler hastalıklar
 • Ozona reaksiyon gösteren astım hastaları

Ozon tedavisinden önce doktorunuza kullandığınız ilaçlardan, uygulanan özel diyetlerden, kalıtımsal hastalıklardan, alerjilerden bahsetmeyi unutmayın.

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

Ozon tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Ozon terapisi dünyada yaygın olarak kullanılsa da kanıta dayalı tıp olarak FDA gibi kuruluşlar tarafından henüz onaylanmamıştır. Potansiyel etkilerin anlaşılması için daha fazla araştırmaya gerek vardır. Son yıllarda etki mekanizmalarıyla ilgili bilgiler artsa da toksisitesi halen önemli bir sorundur.

 • Ozon reaktif bir molekül olduğu için tıbbi amaçlı kullanımında asla saf olarak verilmemelidir, belli oranda oksijenle karıştırılmalıdır. Bu karışımda oksijen %95’den az, ozon %5’ten fazla olmamalıdır, bu nedenle ölçümler kesin olmalıdır. Normal atmosfer havası bu karışıma girmemelidir.
 • Emboliye sebep olmaması için ozon direkt damar içerisine verilmemelidir.
 • İşlemler sırasında ozona dayanaklı malzemenin (paslanmaz çelik, nötral cam, teflon) kullanılması gerekmektedir.
 • Daima terapotik aralıkta kullanılmalı, hücre içine ulaşmasına izin verilmemelidir.
 • Ozon gazının solunması akciğerlerde toksik etkilere ve tahrişe sebep olabilir.

Ozon tedavisinin zararları

 • Bilinen bir yan etkisi yoktur ancak ozonun kararsız yapısı nedeniyle etkileri öngörülemezdir. Genel olarak görülen yan etkiler; allerjik reaksiyonlar, emboliler ve enfeksiyonlardır.
 • Direkt gaz enjeksiyonları pulmoner emboli ve ölüm potansiyeli nedeniyle tehlidir.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanım hakkında yeterli kanıt yoktur.
 • Akciğer ve gözler ozonun toksik etkisine en hassas organlardır; enfeksiyonlara duyarlı olan akciğer dokusunda hasara neden olabilir.
 • Düşük konsantrasyonda ozon inhalasyonu, boğazda irritasyon ve buna bağlı öksürüğe neden olabilir.

Tedavinin türüne göre değişebilen nadir yan etkiler:

 • Nefes darlığı ve solunum problemleri
 • Kan damarlarının şişmesi
 • Kulak iltihabı
 • Bağırsak yırtılması

Referanslar: 1- Ozone therapy: A clinical review, 2- Ozone therapy for the treatment of chronic wounds, 3- What Is Ozone Therapy?

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/ozon-tedavisi-terapisi-zararlari-faydalari-nedir/

Ozon tedavisi Nedir? Ozon tedavisi Ne demek? – Nedir.com

Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi; Aktif oksijen molekülü olan ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere “ozon tedavisi” denilmektedir.

Ozon; Atmosferin üst tabakalarında bulunan, üç oksijen atomundan oluşan, canlı varlıkları güneşin öldürücü morötesi (UV) ışınlarından koruyan bir kimyasal bileşiktir diye tanımlayabiliriz. Ozon tedavisi bir çok patolojik durumu iyileştirmede yardımcıdır.

Ozon terapi, doku ve hücrelere ihtiyacı olan oksijeni en etkili şekilde sağlayaması hedeflenen tedavidir. Medikal ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılır.

Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasında değişir.

Ozon terapist, ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumu ve tıbbi endikasyona göre hastanın alacağı komple dozu belirler.

Ozon günümüzde içme sularının, yüzme havuzlarının, atık suların mikroplarının öldürülmesinde kullanıldığı gibi gıda sanayinde de koku giderici ve mikrop öldürücü(Bakteri,virüs ve mantarları) özelliklerinden yararlanılmaktadır. Yüksek oksidasyon aktivitesiyle organik ve inorganik moleküllerle reaksiyona girer, onları oksitler, mikropları öldürür.

Tıbbi ozon nedir?

%5 ozon ve %95 oksijen karışımından oluşan tedavi amaçlı kullanılan bir bileşimdir. Ozon gazı medikal ozon jeneratörlerinde saf oksijenden üretilir.

Ozon tedavisi hangi hastalara uygulanabilir?

Ozon tedavisi birçok patolojik durumu iyileştirir veya tamamen düzeltir. Bu olumlu sonuçlar bir seri tıbbi araştırma ve tıbbi yayın ile kanıtlanmış olmakla birlikte kural olarak hastalıkların tedavisinde ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer.

Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelmektedir?

1. Dolaşım bozuklukları.

2. Anti-aging ( geriye yaşlanma ) ve yeniden canlanma.

3. Yaşlı kişilerde önlem ve tedavi.

4. Göz hastalıklarında.

5. kanser ve kanserde.

6. Cilt mantarları ve enfekte cilt lezyonları.

7. Enfekte yaralar.

8. Bağırsak Hastalıkları: proktitis ve kolit.

9. Virüslerden kaynaklanan hastalıklarda.

10. Karaciğer enflamasyonu hastalıklarında.

11. Enflamasyonlu ve dejeneratif eklem hastalıklarında.

12. Artritik ve Romatizmal Durumlarda ozon tedavisi uygulanabilmektedir.

Ozon ve medikal ozon'un özellikleri nelerdir?

1. Ozon gazı en çok atmosferde bulunur.

2. Ozon oksijenin üç atomlu kararsız formudur.

3. Ozon keskin kokulu bir gazdır.

4. Dezenfektan özelliği sayesinde, bakteri ve mantarları yok edebilir.

5. Medikal ozonun bakteri öldürücü özelliği bulunması.

6. Medikal ozonun mantar öldürücü özelliği bulunması.

7. Medikal ozonun virüs çoğalmasını önleyici özelliği bulunması.

8. Medikal ozonun Kan dolaşımını arttırma özelliğinin bulunması.

9. Medikal ozonun vücudun direncini artırıcı özelliğini bulunması.

Ozon tedavisiyle vücudumuzda hangi değişiklikler oluşur?

1. Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artırır.

2. Damarları yeniler, tansiyon düzenlenmesini sağlar.

3. Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarını iyileştirir.

4. Beyin fonksiyonlarını ve hafızayı güçlendirir. Depresyon ve sıkıntıyı ferahlatıcı etkisi vardır. stres hormonu olarak bilinen Adrenalini okside ederek genel bir sakinlik sağlar. Depresyon kaynaklı gerginliği gidermeye yardımcı olur.

5. Bağışıklık sistemini güçlendirir. enfeksiyon hastalıklarına direnci artırır.

6. Deri kan dolaşımını artırarak cilt yenilenmesini, sıkı ve pürüzsüz görünüm oluşmasını sağlar. Daha temiz, daha yumuşak ve daha gençleşmiş bir cilde kavuşturur.

7. Kan ve lenf sistemini temizler.

8. hormon ve enzim üretimini normale döndürür.

9. Kaslarda biriken toksini gidererek kasları gevşetir ve yumuşatır, esnekliğini artırır.

10. Derinin üçüncü bir böbrek ya da ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışması sağlanır.

Ozon tedavisinin uygulanma biçimleri nelerdir?

Ozon terapi, bir oksijen tüpü ve buna bağlı ozon cihazı vasıtasıyla uygulanır.

Torbalama: Bu yöntemde hastadan kan alımı olmadığından tedavi esnasında hasta acı ve ağrı duymaz. El ve ayaklar özel bir torba içine sokularak nemlendirilir ve cildin ozonu emmesi sağlanır.

Adeleden kan verme: Damardan 5-10 ml kan alınır, ozon gazı ile karıştırılır ve kalçadan veya koldan iğne yapılarak tekrar vücuda verilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Damardan kan verme: Damardan 50-100 ml kan alınarak özel şişelerde ozon ile karıştırılır, tekrar damardan yavaşça geri verilir.

Makattan ozon gazı vermek: Ülseratif kolit, Crohn hastalığı gibi iltihabi barsak hastalıkları adı verilen bir hastalık grubunda uygulanmaktadır. Hasta kendi kendine uygular, tek kullanımlık tüp ve torbalar kullanıldığı için hijyeniktir.

Eklem içine ozon gazı vermek: Ağrılı iltihabi eklem romatizması olan artrit ve tekrarlayan artroz gibi hastalıklarda uzman doktorlar tarafından çok yavaş olarak eklem içine ozon gazı verilir.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: https://www.nedir.com/ozon-tedavisi

Medikal Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi

Ozon üç oksijen atomundan oluşan gaz halinde kararsız bir moleküldür. Atmosferin üst tabakalarında bulunur ve güneşten dünyamıza gelen zararlı ışınların önleyerek yaşamın devamını sağlar.

Ozon gazı ilk olarak 1839 yılında keşfedilmiştir. Ozon güçlü bir oksidan olduğundan mikroplar üzerine öldürücü etkiye sahiptir ve bu nedenle uzun süre dezenfeksiyon amacıyla kullanılmış ve halen kullanılmaktadır.

Ozonun keskin bir kokusu olup deniz kenarında aldığınız kokuyu andırır.

Medikal ozon tedavisi ya da ozon terapi, hastalıkları tedavi etmek yada hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olmak amacıyla ozon gazının değişik yollarla vücuda verilmesi olarak tanımlanabilir. İtalya ve Almanya kaynaklı bir tedavidir.

Ozon yüksek dozlarda verildiğinde zararlı etkiler doğuracağından medikal ozon tedavisinde uygulanan saf ozon olmayıp düşük oranda ozon ve büyük oranda oksijen gazı karışımıdır.

Oksijen içindeki ozonun miktarı ise tedavi edilen hastalığa ve uygulama yöntemine göre değişiklik göstermektedir (1 – 60 µg/ml)

Ozon Tedavisi ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Ozon tedavisi ve hiperbarik oksijen tedavisinin benzer yönleri olsada temelde farklı tedavi yöntemleridirler ve farklı endikasyonlarda kullanılırlar.

Hiperbarik osijen daha çok arteriyel gaz embolisi, dekompresyon hastalığı (vurgun), gangren ve karbon monoksit  zehirlenmelerinde tercih edilirken  ozon tedavisi her türlü  iyileşmeyen cilt yaraları, inatçı enfeksiyonlar, yanık yaraları, lokal dolaşım bozukluklarında daha başarılı olarak kullanılmaktadır.

İki tedavi yöntemi arasındaki önemli farklardan biri de ozon tedavisinin yan etkisinin nerdeyse olmayışıdır. Oysa hiperbarik oksijen tedavisinin çok sayıda yan etki ortaya çıkabilmektedir.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

Ozon tedavisinin uluslararası kabul görmüş çok çeşitli uygulama şekli bulunmaktadır. Tedavi şeklinin seçimi her hastalığa göre değişebilir ve doktor tarafından belirlenir.

Major otohemoterapi:

En sık kullanılan uygulama yöntemidir.Bu yöntemde hastanın damarından alınan bir miktar kan (50-120ml) ozona dayanıklı steril bir şişe içine alınır ve bu kana uygun dozda ozon/oksijen karışımı verildikten sonra aynı damardan vücuda geri verilir. Major oto hemoterapi temel uygulama yöntemidir.

Minor otohemoterapi:

Hastanın damarından alınan bir miktar kanın (5ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımı ile karıştırıldıktan sonra kas içine uygulanması esasına dayanır. Bağışıklık sistemini düzenlemek için önerilen bir uygulama şeklidir.

Eklem içine enjeksiyon şeklinde uygulama:

Bu yöntemde ekeleme göre değişen miktarda ozon oksijen karışımı eklem içine enjekte edilir. Genelde 3-5 enjeksiyon yeterli olur. Daha çok eklem kireçlenmelerinde kullanılır.

Lokal uygulama:

Myofasial tetik noktalara kas içindeki ağrılı noktalara ozon enjeksiyonu uygulanır. Genelde 1-3 uygulama yeterli olur. Tendinitlerde de benzer şekilde uygulama yapılabilir.

İntradiskal uygulama:

Bel fıtığında ameliyathane şartlarında ve tomografi eşliğinde diskin içine enejksiyon şeklinde yapılan özel bir uygulamadır.

Torbalama: 

Hasta vucut bölümü (El veya ayaklar) özel bir torba içine sokulur ve ozon osijen karışımı bu torba içine verilerek tedavi gerçekleştirilir. Tedavi boyunca gazın giriş ve çıkışı devam eder. Daha çok bası yaralarında, iyileşmeyen diyabetik yaralarda ve damar tıkanıklıklarında kullanılır.

Rektal ve vajinal yolla ozon uygulaması (insuflasyon): 

Rektal uygulama genelde damar yoluyla uygulama yapılamayan hastalarda (damar bulmakta zorlanılan olgular) tercih edilen bir uygulama şeklidir.Gaz yerine bazı olgularda ozonize serum fizyolojikde kullanılabilir.

Kupalama yöntemi:

Hasta cilt bölümü slikon kap içine alınarak uygulama gerçekleştirilir. Daha çok basınç yaraları için kullanılır.

Ozonlu su:

Ozonlanmış serum fizyoloji ile yapılır ve özellikle enfekte olmuş yaraları yıkamak için kullanılır.

Ozonlu yağ: 

Ozonize edilmiş yağ tedavi edilecek cilt bölümüne direk olarak sürülür.

Ozon sauna: 

Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ancak özel bir cihaz isteyen uygulama şeklidir.

Bilimsel olarak kanıtlanmış etkinlik; 

Kas İskelet Sistemi: Bel fıtıkları, myofasial ağrılar, eklem kireçlenmeleri Bel fıtıklarında intradiskal ve bel kaslarına lokal enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle son dönemde belden paravertebral lokal enjeksiyon tedavisinin etkinliğine dair bilimsel çalışmalar yayınlanmıştır.

Dolaşım Sistemi:  Ayak ve bacaklarda atardamar tıkanıklığı ve daralması, diğer dolaşım bozuklukları. Dolaşım bozukluklarında genellikle major otohemoterapi şeklinde tedavi tercih edilmektedir. Lokal dolaşımı iyileştirerek dolaşım bozukluğuna bağlı yara gangren gibi durumların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir.

Cerrahi- Enfeksiyon :  Diyabetik ayak, enfekte yara, decubitis (basınç-yatak) yaraları, yanıklar, iyileşmeyen yaralar, cilt ülserleri, kronik osteomyelit. Ozon gerek antiseptik etkisi gerek dolaşımı bozuk olan enfeksiyon bölgesinde . Major otohemoterapi, torbalama ve cubbing daha sık tercih edilmektedir.

Göz hastalıkları: Makula dejenerasyonunda (kuru tip) etkin olarak kullanılmaktadır.

Gözlemsel verilere dayanılarak yapılan ve olumlu sonuçlar elde edildiği bildirilen uygulamalar:

İç Hastalıkları: Kronik gastrit, kolit, peptik ülser, enflamatuar barsak hastalıkları (kolit, Proktit) Kronik hepatit B;C, viral hastalıklar, karaciğer sirozu, iskemik kalp hastalıkları, astım. Ozon kanser tedavisinde sadece diğer tedavileri tamamlayıcı, genel kuvvetlendirme ve kemoterapinini yan etkilerini azaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Dermatoloji-Cilt Hastalıkları: Akneler, İltahaplı sivilceler, uçuk (herpes), psoriasis (sedef hastalığı)

Kozmetik Uygulamalar:  Anti-aging (yaşlanmayı geciktirici), Selülit ve lokal yağlanma bozuklukları, saç dökülmesi gibi durumlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Zayıflama: Diyet ve egzersize yardımcı olarak özellikle metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.

Kadın &Doğum: Genital hastalıkları, HPV enfeksiyonu, gebelik anemisi.

Nörolojik hastalıklar:  Santral sinir sitemi hastalıkları

Üroloji –Nefroloji ilgili hastalıklar:  Sporcularda performans artırıcı olarak

Cinsel fonksiyon bozuklukları:  Erkekte cinsel fonksiyonların desteklenemesinde ve diabetin erken döneminde ereksiyon kaybının düzeltilmesinde

Источник: https://medipoint.com.tr/medikal-ozon-tedavisi/

Ozon Tedavisi | İzmir | Uzman Dr Levent Sepit

Ozon Tedavisi

Tamamlayıcı tıp tedavileri icerisinde yer alan ozon tedavisi Almanya’da 1900 yılların basından beri kullanılmaktadır. Ozon tedavisinin farklı uygulama yontemleri vardır. Hastanın klinik durumuna uygun olarak hekim tarafından tedavi yontemi belirlenir. Ozon ve oksijen karısımı kan yoluyla dolasım sistemine ya da rektal yolla verilebilir.

Medikal Ozon Tedavisi

Medikal ozon mutlaka saf ozon ve saf oksijenin karışımı şeklinde kullanılmalıdır. Doza bağlı olarak ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) arasındadır. Ozon tedavisi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın klinik durumuna göre hastaya verilecek ozon dozu ve miktarını belirler.

Ozonun uygulandıgı yonteme baglı olarak farklı amaclar icin kullanılabilir. Lokal ozon uygulamalarında genel olarak bakteri ve virusleri oldurucu etkisinden ve yara iyilestirici ozelliklerinden yararlanılır. Sistemik ozon uygulamaları ise hucresel metabolizmayı aktive etmesi nedeniyle kullanılır.

En cok tercih edilen yontem de major otohemoterapi denilen kan yoluyla yapılan uygulamadır.

Ozon Tedavisinin Faydaları

Medikal ozon tedavisi , yuksek dozlarda bactericidal (bakteri öldürücü), fungicidal (mantar öldürücü) and virostatic (virüs çoğalmasını önleyici) özelliği  nedeniyle, diabetik ayak basta olmak uzere enfekte olmuş yara bakımında  ve bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyon hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

Düşük dozlarda ise , immunoaktivasyon aracılıgı ile vücudun direncini arttırır  ve bağışıklık sisteminin guclenmesini saglar. Ozellikle ozon tedavisi bagısıklık sisteminin zayıf dustugu onkolojik hastalıklar, otoimmun hastalıklar ve bir cok kronik hastalıkta tedaviye destek olarak kullanılabilir.

Ozon Tedavisinin Kullanıldıgı Hastalıklar

1- Anti Aging Tedavisinde

2-Kanser tedavisinde bagısıklık sistemini guclendirici olarak dusuk dozlarda

3-Viruslerin sebeb oldugu hepatit, herpes gibi durumlarda

4-Zor iyilesen diabetik ayak gibi enfekte yaralarda

5-İnflamatuar barsak hastalıkları ve  İrritabl barsak sendromu

6-Fibromiyalji, migren basta olmak uzere agrı tedavisinde

7-Otoimmun hastalıklarda bağısıklı sistemini dengelemek amacıyla

Ozon tedavisi kimlere uygulanır?

Ozon terapi, bağışıklığımızı  arttıran ve ilerde gelişebilecek hastalıklara karşı bize destek veren doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi ile  hasta olan dokuların oksijenizasyonu  artırılarak dolaşımın düzelmesi sağlanmaktadır.

Ozon tedavisi ile hücresel ve metabolik düzeydeki olumlu etkileri sayesinde ; uykusuzluk, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, libido kaybı, erken yaşlanma, dikkat eksikliği ve yoğun stres ve baskıya bağlı pek çok durumda başarılı bir şekilde kullanılır.

Aynı zamanda ozon tedavileri, alerjik hastalıklar,romatizmal hastalıklar, kanser ve kemoterapi uygulamaları ile birlikte, karaciğer ve dermatoloji sorunlar, yaşlanma ve yaşa bağlı görme bozuklukları, diabet mellitus, koroner kalp hastalıklarına ek olarak, ülserler, yanıklar ve cinsel fonksiyon bozuklarına kadar çok geniş bir alanda uygulanabilme şansı söz konusudur.

Eğitimli bir doktorum gözetiminde yan etkisi olmayan ozon tedavisi bu yüzden herkese uygulanabilir.

Tedavinin hiçbir yan etkisi olmadığı gibi, hiçbir ilaç ile etkileşim de yapmaz. Bu nedenle insan sağlığını koruma ve hastalıklarla mücadelede ozon tedavisini neredeyse doğal bir tedavi yöntemi olarak kabul edebiliriz. Ozon tedavisi yardımcı ve destekleyici bir yöntemdir

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

UYARI: Ozon gazının solunması akciğerlerde hasara yol acar. Kesinlikle solunum yolu ile uygulama yapılmamalıdır.

Yapılan klinik çalışmalar ışığında beş uygulama şeklinin geçerliliği kabul edilmiştir:

1.Majör otohemoterapi:

Hastanın kendi kanı kullanılarak tedavinin yapılması.

Bu yontem, 50 ila 100 ml hastanın kanı kapalı sistem ozona dayanıklı bir vakumlu sise camı  icerisine alınır,  kan uygun olan dozda ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir.

Ozon eritrosit ve lokosit zarları uzerindeki spesifik maddelerle reaksiyona girer ve böylece vital aktivitelerini  arttırır. Aktive edilmiş kan hastaya aynı cam serum ile tekrar geri verilir.

2.Minör Otohemoterapi:

Bu yöntemde ise ozonlanmış 3-5 ml kan intramusküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle spesifik olmayan bağışıklık sistem aktivasyonu yapılır: ozellikle alerjik hastalıkların tedavisinde ve genel olarak kronik hastalıklarda  bağışıklık sistemini güçlendirmek icin  kullanılır.

3.Eksternal tedavi:

ozon, kapalı devre bir sistem icerisinde özel bir plastik bot (ayaklar ve bacaklar için ) içinde dolaştırarak ya da vücudun farklı bölgelerine uygun torbalar, folyolar ile gerçekleştirilir. Bu malzemeler ozona dayanıklı olmalıdır. Tedavi uygulanacak kısmı önceden su ile nemlendirilmelidir çünkü ozon kuru bölgelere etki etmez. Bu metod enfekte açık yaraları tedavi etmekte çok etkilidir.

4.Rektal uygulama :

O3 gazının rektal yolla uygulanması pratik olması acısından sıklıkla tercih edilir. Yaklasık 3-4 dk icerisinde islem sona erer.

Hasta kesinlıkle hiçbir rahatsızlık hissetmez, çünkü O3 gazı hassas barsak duvarından emilir; buna ek olarak tüp ve torbalar tek kullanımlık olduğundan tamamen hijyeniktir ve hasta kendi kendine uygulayabilir.

Ozellikle barsakların enflamatuar hastalıklarında kullanılan bir yontemdir ancak son zamanlarda kullanım kolaylıgından  dolayı genel sağlık ve anti aging için kullanılmaktadır.

5.Ozonun eklem içi enjeksiyonu;(intra artikuler yolla ozon verilmesi);

Ozon gazı , yavaşca  belirlenen eklem içine enjekte edilir.Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan ekleme uygulanır

Ozon Tedavisinde Sık Sorulan Sorular;essay writer service

Источник: http://egeterapi.com/ozon-tedavi/

Ozon terapisi nedir? Ozon tedavisi yararları ve zararları neler?

Ozon Tedavisi

Ozon, üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz. Vücudun oksijen alımını ve kullanımını iyileştirmek ve bağışıklık sistemini harekete geçirmek için alternatif bir terapi olarak kullanılıyor. Peki ozon terapisi nedir? Ozon tedavisi yararları ve zararları neler?

Tıpta, ozon tedavisi, bakterilerin, virüslerin, mantarların etkilerini sınırlayarak hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır. Ozon tedavisi nedir kimlere uyulanır diyorsanız, işte cevaplar…

Ozon terapi nedir?

Ozon tedavisi enjeksiyon yoluyla dizlere uygulanan tedavi yöntemi. Ozon tedavisi enjeksiyon yoluyla bir dizi sağlık problemini tedavi etmek için kullanılabilir. Ozon terapisinde üç oksijen atomundan oluşan renksiz bir gaz olan ozon kullanır.

Bazı araştırmacılar, ozonun terapötik etkilere sahip olduğuna ve tedavinin 150 yıldan fazla süredir çalışıldığına ve kullanıldığına inanıyor.

Dünyadaki stratosferde bir ozon tabakası bulunur. Asıl amacı, dünyayı güneşin ultraviyole ışınımlarından korumaktır.

Tıpta, ozon tedavisi, etrafındaki alanı dezenfekte ederek, vücudun oksijen alımını ve artırarak ve bağışıklık sistemini harekete geçirerek koşulları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılır.

Bir tıbbi tedavi olarak bir gaz kullanmak olağandışı, bu yüzden kullanılan özel teknikler var. Ozon solunduğunda da zehirli olabilir.

Ozon tedavi nerelerde uygulanır?

Ozon terapisinin, tıpta çeşitli şekillerde yararlı olduğu bulundu. İlk kez 150 yıldan daha önce kullanıldığında, hastalıkları dezenfekte etmek ve tedavi etmek için kullanılıyordu.

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralara uygulanması, sadece dezenfekte etme amaçlı değil, aynı zamanda kan akışına yardımcı olmayı ve anti-enflamatuar etkiler ürettiğini gösterdi.

Daha sonra, ilaç ilacı bulunmadan önce HIV’li kişiler için yararlı bir tedavi olduğu bulundu. 

Bugün ise, 

 • enfekte yaralar
 • dolaşım bozuklukları
 • geriatrik bozukluklar
 • maküler dejenerasyon
 • viral hastalıklar
 • romatizma ve artrit
 • kanser
 • AIDS

gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. 

Ozon tedavisi yararları

Ozonun sağlık açısından nasıl yararlı olabileceğini inceleyen bazı umut verici çalışmalar yapılmıştır. buna göre, ozon terapi,

 • bakterilerin, virüslerin, mantarların ve parazitlerin aktivasyonunu azaltır
 • iyileşmeyi hızlandırmak için bağışıklık sistemini uyarır
 • arterleri ve damarları temizleyerek dolaşımı iyileştirir
 • kan ve lenf arındırır
 • hormon ve enzim üretimini normalize eder
 • anti-inflamatuar özelliklere sahip
 • acıyı azaltır
 • kanamayı durdurur
 • inme hasarı sınırlandırır
 • kardiyak aritmi veya anormal kalp ritmini azaltır
 • diyabet komplikasyon riskini azaltır
 • beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirir

Ozon tedavisi zararları

Ozon terapisinden kaynaklanan yan etkiler, bir kişinin maruz kaldığı tedavi tipine bağlı olarak değişebilir.

Ozon, herhangi bir koşulda solunmamalı. Ağzına, burnuna veya gözlerine girerse, yanabilir ve öksürüğe, mide bulantısına, kusmaya veya baş ağrısına neden olabilir. Daha şiddetli maruz kalma, solunumsal komplikasyonlara yol açabilir.

Tedavi veya terapiye sahip olan kişilerin ana yan etkilerinden biri, Herxheimer reaksiyonu olarak bilinir. Bu, bireyin grip benzeri semptomlara sahip olmasını sağlayabilir ve kısa vadede kendilerini daha kötü hissettirebilir.

Ozon tedavisi verilirse, rektum yoluyla insuflasyon kullanıldığında, kişi hafif rahatsızlık, kramp ve gaz geçmesi gerektiği hissine kapılabilir. Bu yan etkiler geçicidir.

Ozon tedavisi ve kanser

Ozonun hasarlı hücreler üzerindeki etkisi oldukça belirgin. Koruyucu bir kaplamaya sahip olmayan patojenik materyallere saldırır. Yeterli hücre duvarı enzimleri olmaksızın çoğalan hastalıklı hücrelere saldırır. Saf oksijen bunu aynı şekilde yapmaz. Oksijenin aksine, ozon seçici olarak kanser hücrelerini öldürür.

Ozon terapi kanser için doğal bir tedavi. Ozon sadece patojenik hücreleri öldürür. Kemoterapi ve radyasyon kanser hücrelerini öldürmede aynı derecede etkilidir, ancak sağlıklı hücreleri de öldürürler.

Etiketler: Kanserozonozon terapiozon terapi yararları

Источник: https://www.gidahatti.com/ozon-terapisi-nedir-ozon-tedavisi-yararlari-zararlari-132554/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть