Palyatif Bakım Ne Demektir?

içerik

Palyatif Bakım Nedir?

Palyatif Bakım Ne Demektir?
'ta PaylaşTweet'le !

Birçok hastane ve sağlık kuruluşunda bulunan ve anlamı genelde pek bilinmeyen bir bakım bölümü olan palyatif bakım ünitesi nedir? 

Palyatif bakım, mevcut hastalıkları nedeni ile tam olarak iyileşemeyen veya yaşam sonunda desteğe ihtiyacı olan hastalara yardım etmeyi amaçlayan bir tıp alanıdır. Aynı zamanda  ‘destekleyici bakım’ olarak da bilinir. Hastanın acı çekmesinin giderilmesi ve yaşam kalitesinin artırılmasına odaklı bir bakım şeklidir.

Palyatif Bakım bulunan hastaneler hangileridir? 

İçerisinde palyatif bakım ünitesi bulunan hastane ve sağlık kuruluşu listesi için aşağıdaki bağlantıyı kullanın.

Kamu Hastaneleri Özellikli Sağlık Hizmetleri Modülü için tıklayınız

Palyatif Bakımda Amaç Nedir?

Kişinin hayatına yıllar eklemek , değil , yıllarına hayat eklemek.

 • Ağrı ve diğer rahatsız edici semptomların giderilmesini sağlar
 • Yaşamı desteklemekle birlikte ölümü de doğal bir süreç olarak algılar
 • Ölümü hızlandırma ya da erteleme amacı taşımaz
 • Hasta bakımının psikososyal ve ruhani yönlerini fiziksel bakıma entegre eder
 • Hastaların son ana kadar mümkün olduğunca aktif bir yaşam sürmelerinde destek sağlar
 • Hasta yakınlarına hastalık süreci ve sonrasında kendi yas süreciyle başa çıkabilmelerinde destek sağlar
 • Gerektiğinde yas dönemi danışmanlığı da dahil olmak üzere hasta ve yakınlarının gereksinimlerinin karşılanmaında ekip yaklaşımını kullanır
 • Yaşam kalitesini arttırır ve aynı zamanda hastalık sürecini olumlu etkileyebilir
 • Hastalık sürecinin erken evrelerinde ; KT ve RT gibi yaşam süresini uzatmayı hedefleyen tedavilerle birlikte kullanılabilir; klinik komplikasyonların daha iyi anlaşılması ve yönetilmesini sağlar

PALYATİF BAKIMA KİMLER İHTİYAÇ DUYAR?

Palyatif bakım gerektiren başlıca hastalar; alzheimer gibi nörolojik ilerleyici hastalığı olan hastalar , ileri derecede organ yetersizliği olan hastalar, tedaviye yanıt vermeyen kanser hastaları, beslenmesi fiziksel ve nörolojik/psikolojik nedenlerle bozulmuş beslenme desteğine ihtiyaç duyan hastalar, yatak yarası açılan yatağa bağımlı hastalardır.

PALYATİF BAKIM HANGİ TEDAVİ VE DESTEKLERİ KAPSAR?

Ağrının ve diğer bulantı, ishal, kilo kaybı, uykusuzluk, depresyon gibi bulguların kontrol altına alınması ve hafifletilmesi

 • Hastada oluşan istenmeyen yan etkilerin giderilmesi
 • Beslenme desteğinin sağlanması
 • Solunumun rahatlatılması
 • Hastanın ve ailesinin psiko-sosyal ve manevi gereksinimlerinin karşılanması
 • Hasta ve ailesinin eğitilmesi
 • Hastanın son dönem bakımı

PALYATİF BAKIM DESTEĞİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

Başvurular; palyatif bakım hizmeti almak isteyen hastaların kendisi veya aile bireyleri tarafından bizzat palyatif bakım birimine yapılabileceği gibi aile hekimi, hastanın takip ve tedavisini yapan diğer hekimler veya evde sağlık hizmetleri ekibi tarafından yönlendirilerek de yapılabilir.

Palyatif bakım nedir?

Palyatif bakım, ağrıdan ve ciddi bir hastalığın diğer semptomlarından kurtulma sağlamaya odaklanan tıbbi bakımdır.

 Öncelikli hedefi, ciddi sağlık sorunlarıyla başa çıkanlar için yaşam kalitesini optimize etmektir.

 Bu amaçla, palyatif bakım duygusal, fiziksel ve ruhsal ihtiyaç ve hedeflerinizi ve ailenizin ihtiyaçlarını dikkate alır. Tedavi edici veya aldığınız diğer tedavilerle birlikte sunulur.

Palyatif bakımdan kimler yararlanabilir?

Kanser, kalp yetmezliği veya nörolojik veya diğer rahatsızlıklar gibi ciddi veya hayati teh taşıyan herhangi bir çocuk veya yetişkin, palyatif bakımdan yararlanabilir. Hastalığınız veya hastalığın aşaması ne olursa olsun, herhangi bir zamanda başlatılabilir. En erken tanı konulduğunda, tanı konduğu zaman faydalıdır.

Palyatif bakımdan neler bekleyebilirsiniz?

Palyatif bakım her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır, bu nedenle her insan için biraz farklı görünmektedir. Palyatif bir bakım planı, aşağıdaki hedeflerden bir veya daha fazlasını içerebilir:

 • Ağrı veya nefes darlığı gibi semptomları yönetme
 • Yorgunluk ya da mide bulantısı gibi tedaviyi kolaylaştıran yan etkiler
 • Ciddi hastalıklara eşlik edebilecek fiziksel ve yaşam değişikliklerine uyum sağlamanıza yardımcı olacak stratejiler bulun
 • Depresyon, endişe veya keder duygularıyla baş etmek
 • Sizi ve ailenizi etkileyen sosyal, finansal veya manevi sorunları ele alın
 • Sizi ve ailenizi hastalığınız ve tedavi seçeneklerinin artıları ve eksileri hakkında bilgilendirin
 • Hastalığınız boyunca sizi destekleyecek programları ve kaynakları belirleyin ve erişin
 • Kişisel değerleriniz ve hedeflerinizle uyumlu kararlar alın

Palyatif bakım kim sağlar?

Palyatif bakım, özel, eğitimli bir doktor, hemşire, sosyal hizmet uzmanı ve diğer sağlık profesyonelleri ekibi tarafından sağlanmaktadır.

 Can sıkıcı semptomları önlemek ve kolaylaştırmak ve günlük yaşamınızı iyileştirmek için bir bakım planı oluşturmak üzere sizinle birlikte çalışırlar.

 Birinci basamak ekibinizle koordineli olarak ve aldığınız herhangi bir tedavi ile çalışacak şekilde çalışırlar.

Palyatif bakım hastanede, evde veya bakım tesisinde sağlanabilir. Palyatif bir bakım uzmanı, hastane ile evde bakım veya bakım tesisleri arasındaki geçişi koordine etmeye yardımcı olabilir. Palyatif bakım ekibi ne beklediğiniz hakkında sizinle ve ailenizle konuşacak ve hastalığınız boyunca sizinle check-in toplantıları düzenleyecektir.

Palyatif bakım bakımının bakımevinden farkı nedir?

Palyatif bakım, hastalığın teşhisi veya evresi ne olursa olsun, ciddi veya hayati tehsi olan hastalara açıktır. Darülaceze bakımı yalnızca yaşamın sonunda – iyileştirici veya yaşamı uzatan tedaviler durdurulduğunda – kullanılabilir. Darülaceze bakımının bir tür palyatif bakımdır, ancak palyatif bakım alabilmek için darülaceze olmanıza gerek yoktur.

Palyatif bakım hakkında daha fazla bilgiyi nasıl edinebilirim?

Kendiniz veya bir aile üyesi için palyatif bakım ile ilgileniyorsanız, bölgenizdeki palyatif bakım seçenekleri hakkında doktorunuza danışın.

Tıp Doktoru, Araştırmacı, Yazar at Meta BilgiDr. Cem C. Tonika, 1984 Selanik doğumlu genel cerrahi ve anestezi uzmanlık alanına sahip tıp doktoru.15 yılı aşkın süredir tıp alanında hizmet veren Dr. Cem Tonika, tıp, medikal ve sağlık alanlarında birçok bilimsel makale yayınlamıştır.

Dr. Cem Tonika, Meta Bilgi ve diğer bloglar üzerinden yayınladığı yazılarda toplumsal farkındalık yaratma ve sağlık, tıp alanlarında genel bilgi vermek amacıyla toplum yararına çalışır. Makale ve içeriklerinde doktor, ilaç ve tedavi tavsiyesinde bulunmaz, tanı ve teşhis koymaz, kişisel hayatı ve sağlığı tehye atacak hiçbir ibare ve ifade kullanmaz.

Free Download WordPress ThemesDownload Premium WordPress Themes FreeDownload Nulled WordPress ThemesFree Download WordPress Themesdownload udemy paid course for free

Источник: https://www.metabilgi.com/saglik/palyatif-bakim-nedir.html

Palyatif Bakım – Destek Tedavi Nedir? Kanserde Neden Önemlidir?

Palyatif Bakım Ne Demektir?

Yazı Boyutu:

Küçült

Sıfırla

Büyült

11.09.2018

Türkiye’de Palyatif Bakım Merkezleri

Kanser tedavisi veren merkezler ve hastanelerde bu bakımın verilmesi mümkündür. Bu merkezlerin kadrolarında bulunan palyatif bakım uzmanları ve ekibi tarafından hastanın palyatif bakım ihtiyacı gereken sıklıklarda değerlendirilip, uygun yaklaşım sağlanır.

Teorik olarak bu şekilde ifade ediyorsak da ülkemiz için pratikte durum her zaman bu şartlar altında olamamaktadır. Türkiye' de az sayıda özellikli kanser merkezi olup, palyatif bakım son yıllarda giderek gelişmekte olan bir alandır. Sağlık Bakanlığının bu alana özel çalışmaları bulunmaktadır.

Palyatif bakım uzmanları yetiştirmek amacıyla kurslar açılmakta, palyatif bakım merkezi olan hastanelerin sayısı giderek artmaktadır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığının Nisan 2018 verilerine göre, Palyatif Bakım Hizmetleri 79 ilde 3899 yatak ile 297 sağlık tesisi tarafından vermektedir.

Palyatif bakım ayrıca uygun iletişim imkanları ile ev şartlarında da sağlanabilmektedir.

Palyatif bakımının odaklandığı konular ve yaklaşım şekilleri nelerdir?

Elbette ki palyatif bakımın odaklandığı konular hastalık sürecine ait sorunlardır. Bunları üç başlık altında toplayabiliriz:

1. Fiziksel (bedensel) sorunlar: en yaygın olanları ağrı, halsizlik, iştah kaybı, bulantı, kusma, nefes darlığı, uykusuzluktur.

2. Duygusal sorunlar ve hastalığı kabullenme: depresyon, kaygı (anksiyete), korkular.

3. Pratik hayata dair sorunlar: hasta ve yakınlarının finansal ve yasal konularda, sağlık güvenceleri ile ilgili endişeleri bulunabilir.

Hastalık hiçbir zaman sadece hastanın sorunu olmaz, bu süreç hasta yakını ile beraber göğüslenmektedir. Palyatif bakım kapsayıcı yönüyle, zorlu hastalık sürecinde hastaların yakınlarının sorunlarını da sahiplenen bir felsefeye sahiptir.

Hastalığın başlangıcından itibaren hasta ve ailesine destek sağlayan, yaşam kaybı söz konusu olduğunda yas döneminde de desteği sürdüren anlayışıyla palyatif bakım özellikli ve gelişmiş bir sağlık hizmeti felsefesidir. Bu tıp disiplininin ülkemizde gelişmiş ülkeler seviyesinde olması dileklerimizle…

*

– Muayene bekleme salonunda kanser hasta ve yakınlarına öneriler

– Kanser hastalarının bakımıyla ilgilenen yakınları için 6 öneri

– 4. evre kanserde palyatif bakımın (destek tedavi) erken başlatılmasının önemi ve palyatif bakımın incelikleri

Sağlıklı ve mutlu kalın…

Kaynak:ESMO Clinical Practice Guidelines on Palliative Care: Advanced Care Planning.

Ann Oncol (2014) 25 (suppl 3): iii138-iii142.

Sayfada yer alan yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Источник: https://www.drozdogan.com/palyatif-bakim-destek-tedavi-nedir-kanserde-neden-onemlidir/

PALYATIF BAKIM NEDIR? – PALYATIF BAKIM – 2019

Palyatif Bakım Ne Demektir?
Katherine Kam adlı geliştiriciden

Kathleen Huggins'e geçen Kasım ayında akciğer kanseri teşhisi konduğundan doktorlar onu iyileştirmek için çok çalışıyorlar. Cerrahlar akciğerinin bir kısmını çıkardı ve yakında kemoterapiye başlayacaktır.

Ancak 56 yaşındaki New York şehri sakini, aynı zamanda palyatif bakım adı verilen yeni bir tıp uzmanlığı türünden de yararlanıyor. Kendine özgü bir misyonu var: Acıyı hafifletmek ve ciddi hastalıkları olan insanlar için yaşam kalitesini iyileştirmek.

Örneğin, Huggins'in gövdesinde büyük, ağrılı bir cerrahi insizyon vardı. Palyatif bakım doktoru ağrının doğru şekilde yönetildiğinden emin oldu.

Huggins, “Bana sürekli ağrı seviyemin ne olduğunu sordular ve ilaçlarımı beni rahat ettirmek için ihtiyacım olan şeye ayarladılar” diyor.

Ameliyattan önceki günlerde, palyatif bakım ekibinin bir üyesi olan bir hahamla konuşarak ruhsal olarak hazırlanmıştı. Sonra, doktorlar onu ameliyat odasına götürmeden hemen önce, aynı haham başucunda göründü.

Huggins, “Oraya hep yanımda oturdu ve elimi tuttu” diyor.

Palyatif bakım ekibinde de bir sosyal hizmet uzmanı – şimdi pratik konularda ona yardım ediyor: saçlarını kaybetmeden önce bir peruk almak ve kemoterapi seansları için ulaşım düzenlemek.

Her hafta iki kez, bir danışmanla bir araya geliyor. Bu ekip üyesi, kanserle birlikte gelen yoğun duygularla başa çıkmasına yardımcı olur.

Palyatif Bakım Nedir?

“Palyatif bakım” deyince, çoğu insan kanser hastalarının yaşamı bitmiş bir bakımevinde rahat ettiklerini hayal ediyor.

Ancak palyatif bakım aslında son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir tıbbi uzmanlıktır – ve hayır, bakımevinde olduğu gibi değildir. Sadece ölenlere hizmet etmiyor. Bunun yerine, yaşamı iyileştirmeye ve ciddi, kronik ve yaşamı tehdit edici hastalıkları olan her yaştan insana rahatlık sağlamaya odaklanmaktadır.

Bu hastalıklar arasında kanser, konjestif kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, AIDS ve Alzheimer yer alabilir. Fort Smith'teki palyatif bir bakım doktoru olan Joseph Chan, “Bu tamamen spektrum,” diyor Ark.

“Amerika'daki tıp okullarının büyük çoğunluğu palyatif bakım programlarına sahipler ve tıp öğrencilerine ve sakinlerine palyatif bakım hakkında eğitim veriyorlar. Bu 10 yıl önce gerçekleşmedi. Bu konuyla ilgili tam anlamıyla hiçbir eğitim yoktu” diyor Dr. York'taki Mount Sinai Tıp Fakültesinde Palyatif Bakım Geliştirme Merkezi.

Devam etti

Halen, Meier'e göre ABD'de 1.400'den fazla hastane palyatif bakım programı bulunuyor. 300'den fazla yatağı olan büyük ABD hastanelerinin yaklaşık% 80'inin palyatif bakım programına sahip olduğunu söylüyor. 50'den fazla yatağı bulunan daha küçük hastaneler arasında, yaklaşık% 55'i programlara sahiptir.

Meier, tipik olarak palyatif bir bakım ekibinde bir doktor, hemşire ve sosyal hizmet uzmanı bulunduğunu söylüyor. Ancak bu, hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak, bir papaz, psikolog veya psikiyatr, fiziksel veya mesleki terapist, diyetisyen ve diğerlerini içerir.

Palyatif Bakım Ne Zaman Uygun Olur?

Huggins gibi hastalar ciddi bir hastalığa yakalanır teşhis edilmez palyatif bakıma başlayabilir, aynı zamanda bir tedaviyi sürdürmeye devam edebilir. Palyatif bakım, bir kişinin iyileşme umudundan vazgeçtiği anlamına gelmez.

Bazı hastalar palyatif bakımdan iyileşir ve taşınır. KOAH gibi kronik hastalıkları olan diğer kişiler, ihtiyaç duyulduğunda palyatif bakımın içine girip çıkabilir.

Hayatı tehdit edici bir hastalığın tedavisinin zor olduğu ortaya çıkarsa, palyatif bakım hastaların yaşam kalitesini artırabilir. Ve ölüm yaklaştığında, palyatif bakım bakımevine bakım hizmeti verebilir.

Yaşam kalitesi

Yaşam kalitesi söz konusu olduğunda, her hastanın kendi vizyonu vardır.

Chan, “Her ıstırap benzersizdir. Her birey benzersizdir ve her aile ve dinamikleri benzersizdir” diyor.

Meier, “Genelleme yok ve anahtar bu” diyor. “Palyatif bakım gerçekten hasta merkezlidir, yani: Hastaya onlar için neyin önemli olduğunu ve önceliklerinin ne olduğunu sorarız. Hastaların veya ailenin bize söylediklerine dayanarak, daha sonra bir bakım planı ve hastanın beklentilerini karşılayan bir strateji geliştiririz. hedefler ve değerler. “

Meier, bazı insanlar için amaç veya değerin, kalitenin ne olduğu önemli değil, mümkün olduğu kadar uzun süre yaşamak olabileceğini söylüyor.

“Belki de her 10 kişiden biri, 20 hastanın biri ventilatörde ve yaşamlarının geri kalanında diyalizde olmaları umrunda değil. Bir mucize bekliyorlar ve istedikleri de bu” diyor. “Oranları anlıyorlar ve bu onların seçimi. Ve hedeflerine saygı duyulması ve bağlı kaldığından emin olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

Bütünsel Odak

Palyatif bakım bütünseldir. Hastalar için bu, hastalığın yaşamın her alanında ortaya koyduğu zorluklara katılmak anlamına gelir. Ayrıca, palyatif bakımın aile üyelerine ve bakıcılara da yayıldığı anlamına gelir. Destek hizmetleri şunları içerebilir:

 • aile üyelerini hastanın hastalığı, tedavisi ve ilaçları hakkında eğitmek
 • bakım verenler için geçici bakım
 • ulaşım, yemek ve alışveriş konusunda ev yardımı.

Palyatif Bakım Etkili mi?

Tüm insanın tüm vurgusuyla – hatta birisinin ailesi ve ilişkileri – palyatif bakım, yaşam kalitesini gerçekten arttırıyor mu?

Ağustos 2010'da yayınlanan bir çalışmada New England Tıp Dergisi, Massachusetts General Hospital'daki araştırmacılar, erken palyatif bakım alan ileri düzey akciğer kanseri hastalarının, yalnızca standart tedavi alan hastalardan daha düşük depresyon oranlarına ve daha iyi yaşam kalitesine sahip olduğunu bulmuşlardır.

Tek başına standart akciğer kanseri bakımı almak veya aynı zamanda standart bakım ve palyatif bakım almak üzere rastgele atanan 151 hastanın çalışması da sürpriz oldu: Palyatif bakım hastaları yaklaşık 2.7 ay daha uzun yaşamaya meyilliydi. Bunun nedeni depresyonun daha etkili tedavisi, semptomların daha iyi yönetimi veya hastaneye yatış için daha az ihtiyaç olabilir.

İleri akciğer kanserli bir hasta için bu fazladan zaman önemlidir.

Meier, “Akciğer kanseri hastalarının hayatına üç ay ekleyen yeni bir kemoterapi ajanımız olsaydı, herkes yatırım yapmaya çalışıyordu” dedi. “Bence halkın anlaması gereken en önemli şey, acı çekmenin sağlığınız için gerçekten kötü olduğu”.

Palyatif Bakımda Sonraki

Uygun Olduğunda

Источник: https://tr.medicineh.com/15-what-is-palliative-care-80240

Lösemi Ve Lenfomada Palyatif Bakım

Palyatif Bakım Ne Demektir?

Lösemi ve lenfoma, kan sisteminde ve lenf düğümlerinde başlayan iki çeşit kanserdir. Aslında, lösemi ve lenfoma terimi, vücudun enfeksiyonla savaşmak için kullandığı kan hücrelerini içeren bir takım hastalıkları tanımlamak için kullanılabilir.

Hem lösemi hem de lenfoma anormal kanserli hücrelerin yayılımını gerektirir. Bu hücreler kan dolaşımı veya lenfatik sisteme girer ve bu sistemlerin kritik işlerine müdahale eder.

Lösemi, kemik iliği gibi kan yapan dokularda başlayan kansere atıfta bulunur. Akut ve kronik lösemi türleri vardır. Akut daha hızlı davranır, kronik ise yavaş hareket eder.

Lenfoma lenfatik sistemde başlayan, vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardım eden kanserdir. İki ana tipi vardır: Hodgkin lenfoma hastalığın nispeten iyileştirilebilir bir şeklidir. Non-Hodgkin lenfoma, ise ayrı 30 ceşiti vardır.

Lösemi ve lenfoma farklı kanserler olsa da, genellikle benzer belirtileri, tedavileri ve tedavi yan etkileri vardır. Palyatif bakım da her iki kanser türü olan insanlar için benzerdir.

Palyatif Bakımı Nedir?

Palyatif ( “pal-lee-uh-tiv” olarak telaffuz edilir) bakımı, ciddi hastalıklarla karşı karşıya olan insanlar için uzmanlaşmış tıbbi bakımdır. Palyatif bakım ekibi, lösemi veya lenfoma gibi ciddi bir hastalığın semptomlarını, ağrısını ve stresini hafifletir. Hedef, hem sizin hem de ailenin yaşam kalitesini yükseltmektir.

Palyatif bakım, doktorlardan, hemşirelerden, sosyal hizmet uzmanlarından ve diğer doktorlarınızın yanında ekstra bir destek katmak için çalışan diğer uzmanlardan oluşan bir ekiple sağlanır. Her yaşta ve hastalığınızın herhangi bir aşamasında uygulanabilir. Küratif tedavi ile birlikte alabilirsiniz.

Palyatif Bakım Nedir?

Lösemi ve Lenfoma Tedavisi – Nasıl Palyatif Bakım Alabilirim?

Lösemi belirtileri ve Lenfoma belirtileri, yorgunluk veya düşük enerji, iyileşme için uzun sürecek yaralar, küçük yaralarla kanamalar, sıkça burun kanaması, ateş veya gece terlemesi, sık karşılaşılan enfeksiyonlar, tartışmasız kilo verme, açıklanamayan kilo kaybı. Hem lösemi belirtileri hem de lenfoma belirtileri depresyon ve anksiyete içerebilir.

Palyatif bakım sadece semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olur, aynı zamanda palyatif bakım uzmanları da karmaşık tıbbi bilgileri anlamanıza yardımcı olurlar. Tedavi seçeneklerinizi kişisel ihtiyaç ve hedeflerinizle eşleştirmek için sizinle vakit geçirirler. Her bakımdan hafifletici bakım takımı, lösemi veya lenfoma’nın zorluklarıyla daha iyi baş etmenize yardımcı olur.

Akut lösemi formları aniden ortaya çıkabilir ve tedaviye devam edilip edilmemesi konusunda acil kararlar alması gerekir.

Bu tür lösemi tedavi kararlarını ve lenfoma tedavi kararlarını zamanında baskı altına almanız hem sizin hem de ailen için stresli olabilir.

Birincil doktorunuzla yakın işbirliği içerisinde çalışarak, palyatif bakım ekibi size mevcut tıbbi soruları ve pratik kaygıyı ve ayrıca önde uzanan zor seçimleri sıralamanıza yardımcı olabilir.

Lösemi Tedavisinin Yan Etkileri

Kanserli hücreleri yok etmek için bazen güçlü ilaçlar gerekir, ancak vücutta yan etkilere neden olabilirler. Kemoterapi, özellikle akut lösemi ve lenfoma ile mücadelede kullanılan agresif formlar birçok olumsuz etkiye neden olabilir. Mide bulantısı ve kusma, saç dökülmesi, yorgunluk ve genel rahatsızlıklar yaygındır.

Bu agresif tıbbi tedaviler, bakımınıza aynı derecede agresif palyatif yaklaşımları gerektirir. Palyatif bakım ekibiniz tarafından verilen tedaviler, lösemi ve lenfoma tedavisinin yan etkilerini tolere etmenize yardımcı olabilir.

Kilo verme, lösemi ve lenfoma’nın bir diğer yaygın belirtisidir, ancak palyatif bakım ekibiniz ne yapılması gerektiği hakkında fikir sahibi olacaktır. Palyatif bakım ekibi, kanama ve enfeksiyon gibi diğer komplikasyonları gidermenize de yardımcı olacaktır.

Lösemi çocukları için, bunun neden olduğunu anlamak, katılan herkes için zor olabilir. Destek ihtiyacı daha da artabilir.

Genç hastaların beklentileri farklıdır. Hastalık aileleri üzerinde daha büyük bir etkisi olabilir. Bir hafifletici bakım ekibindeki sosyal hizmet uzmanı, genç hastayla konuşmak için büyük zaman harcayacak, ebeveynlere de bu ciddi hastalık hakkında çocukları ile nasıl konuşacaklarını öğretecektir.

Palyatif bakım ekibi size bu kadar çok şeyde yardımcı olabilir. Ekip ağrı, rahatsızlık, depresyon veya kaygı belirtilerine karşı ilk savunma hattınız olacaktır.

Ekip uzmanları size ve sevdiklerinize hem büyük hem de küçük kararlar vermeye yardımcı olacak. Sizinle aileniz ve diğer doktorlarınız arasındaki iletişimi geliştirecek ve bakım hedeflerinizi netleştirmenize yardımcı olacaklardır.

Palyatif Bakım Hakkında

Palyatif  Bakım Nasıl Alınır?

Siz veya sevdikleriniz lösemi veya lenfoma ile karşı karşıya kaldıysa, doktorunuzdan palyatif bakımı tavsiye etmelerini isteyin; ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Hastanede, poliklinikte ve bazen evde palyatif bakım yapabilirsiniz.

Lösemi ya da lenfoma ile yaşamak zor bir yolculuk olmasına rağmen, palyatif bakım uygulandığında yükünüz hafifletilebilir ve mümkün olan en iyi yaşam kalitesi elde edilebilir.

Источник: http://www.losemibelirtileri.net/losemi-lenfomada-palyatif-bakim/

Palyatif Bakım Ne Anlama Geliyor?

Palyatif Bakım Ne Demektir?

Multidisipliner bir yaklaşım olan palyatif bakım, temelde ciddi bir hastalığa sahip kişilere verilen tıbbi bakımın özel bir şeklidir.

Bakım, ekstra destek sağlayan diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde çalışan, özel olarak eğitilmiş uzman, doktor ve hemşir ekibi tarafından sağlanır.

Hastaların ve ailelerinin yaşam kalitesini iyileştirmeyi, semptomatik rahatlama sağlayarak ve hastalığa bağlı stres azaltmayı amaçlıyor.

Palyatif Bakım Tam olarak ne demektir?

DSÖ'ye göre, yaşamı tehdit eden hastalıklardan mustarip insanlarda yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan bir yaklaşım. Acıyı, psikolojik, fiziksel ve manevi olarak erken tanımlama ve erken değerlendirme ve yönetim yoluyla acı çekmeyi azaltın ve destek sağlayın. Palyatif bakım:

 • Ağrı gibi üzücü belirtileri azaltır;
 • Hayatı onaylar ve ölmeyi doğal bir süreç olarak görür;
 • Hastalara ruhsal ve psikolojik bakım sağlar;
 • Hastalara ölüme kadar aktif bir hayat sürme konusunda her türlü desteği sağlar ve sunar;
 • Hastanın ailesine bir aile kaybetme ihtimalinden kaynaklanan hastalık ve acılarını gidermek için destek sağlar;
 • Hastanın ve ailelerinin danışmanlık gibi ihtiyaçlarını karşılamak için ekip yaklaşımını kullanır;
 • Hastalık seyrini olumlu yönde etkileyen yaşam kalitesini iyileştirir;
 • Hastalığın erken dönemlerinde uygulanmakta ve komplikasyonları daha iyi anlamak ve yönetmek için gerekli olan araştırmaları yapmak ve radyoterapi ve kemoterapi gibi diğer tedavi seçenekleriyle entegre olmaktadır.

Demek ki, doktorunuz yalnızca genel sağlık durumunuza odaklanır ve hastalığınızı tedavi eder ancak hafifletici bakım sağlayıcıları size ve ailenize kişisel bakım sağlar.

Palyatif Bakım Ölüm Midir?

Palyatif bakımın anlamı nedir?Ölüm cezası mı?Hayır, büyük bir hayır.

Bakım, yaşamı tehdit eden hastalıklarla karşı karşıya kalan insanlarda rahatlama sağlamayı ve stres azaltmayı amaçlıyor olsa da, bir ölüm göstergesi ya da onaylayıcı değildir.

İnsanlar palyatif bakımı ihtiyaçlarına göre başlayabilir, duraklatabilir, devam ettirebilir ve durdurabilir ve bazıları tekrar gerektirmemek üzere tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, tedaviye son vermeye karar verirseniz ve sağlık uzmanınız son aylarınızda olduğuna inanırsa, hafifletici bakımın önemli bir bileşenini oluşturan hastaneye geçebilirsiniz.

Palyatif Bakım ve Hastanesi Arasındaki Fark

Palyatif bakım, palyatif bakım, bir hastanın hayatının her alanında, bir hastalığın veya hastalığın semptomlarını hafifleten, tedavi edilebilir veya olmasın bakar.

Hastane, diğer yandan, palyatif bakımın spesifik bir parçasıdır ve muhtemelen 6 ay ya da daha az yaşayacak insanlara sağlanmaktadır.

Kısaca, yatılı bakım bakımı palyatif bakımın hayati bir bölümünü oluşturur, ancak hafifletici bakım yatılı hastalardan çok daha büyük bir kavramdır.

Kimler Palyatif Bakımı Almalı?

Başlangıçta terminal hastalığı olan insanlar için amaçlanan bakım, şimdi çok çeşitli ciddi hastalıkları kapsayan bir uzmanlık haline geldi. WHO'nun ifadesini de dikkate alarak, “Bütün insanlar ciddi hastalıklarda ve yüksek onurlu bir ölümle, ezici acılardan ve manevi ve dini inançlarına uygun olarak yüksek kaliteli bakım alma hakkına sahiptir.”

İnsanlar kalp rahatsızlığı, kanser, kronik akciğer hastalığı, AIDS, Alzheimer hastalığı, multipl skleroz, ALS( amyotrofik lateral skleroz) vb. Gibi durumlar için tedavi altındaysa semptomatik rahatlama birincil hedefi olarak uygundur.

Tedavi size uygun ve tamTedavi ve yan etkilerini tolere ederler. Kabızlık, ağrı, bulantı ve kusma, ishal, zayıflık, barsak veya mesane sorunları, uyku sorunu, kilo kaybı, iştah kaybı, israf, depresyon, zihinsel karışıklık, nefes darlığı, öksürük vb.

Gibi semptomları giderir.

Ne Zaman Palyatif Bakım Uygulanmalıdır? Başla?

Artık “Palyatif bakımın anlamı nedir” biliyor musunuz? Bakımın ne zaman başlaması gerektiğini tartışalım. Unutulmaması gereken en önemli şey ne kadar iyi olursa olsun. Tanı konur bile hastalığın herhangi bir aşamasında başlayabilir.

Hastalığın ileri bir aşamaya gelmesini beklemek zorunda değilsiniz.

Palyatif bakımın başında, yorgunluk, kaygı ve depresyon hissedilebilir ve palyatif bakım sağlayıcıları, stres ve acıyı azaltmak için tedavi sırasında hastayı ve ailelerini danışmanlık yapabilir.

Nerede Palyatif Bakım Verilir?

Palyatif bakım çeşitli yerlerde sağlanabilir. Bu hizmet çoğunlukla bir hastane ortamında sunulsa da, evde, yatılı hastanelerde, uzun süreli bakım tesislerinde ve ayakta tedavi kliniklerinde de sunulabilir.

Palyatif bakım sağlayan ekip doktorlar, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, uzmanlar, fizyoterapistler, masaj terapistleri, masaj terapistleri, eczacılar, diyetisyenler, beslenme uzmanları vb. Içerir.

Hastanelerin çoğunun kendi palyatif bakım sağlayıcı ekibi olduğu halde,doktorunuz konuyla ilgili uygun uzman ekibine danışmaktan sorumludur.

Diğerlerinin Palyatif Bakım Hakkında Hikayeleri

Palyatif bakımın anlamı nedir? Bu hizmeti kabul eden 2 hastanın hikayesinden daha iyi haberim olsun:

“Evre IV tanımı aldıktan bir gün sonra doktorum palyatif bakım almamı önerdi; böylece daha uzun süre hayatta kalabilir ve daha rahat bir hayat yaşayabilir. Hospis'in olmadığını vurguladı, hâlâ çıldırdı ve ilk önce reddetti Ama sonra palyatif bakımı bilmeli ve kabul ettim ve şimdi hala alabildiğim tüm konforla hayatta kalıyorum Hâlâ hasta ama memnunum. “

“4 yıl önce akciğer kanseri teşhisi kondu. .. Durumum kötüleştiğinde umut olmadığını ve acı anne babama yük olduğumu hissettim. Doktorum palyatif bakım önermişken, sessizce ölümümü düşünerek ve boşa çıkmayı kabul etmiştim.

Ama her doktorum her gün istediğim ve konuyu konuşmak istediğim süre boyunca konuştu Bazen sadece sessizce oturdum Sonra boğulmuş kalbime bir saman gibi bir arkadaşım vardı ve yavaş yavaş bastırmayı bıraktım benimebeveynler ve diğerleri uzakta.

Şimdi hala mücadele ediyorum, ancak umudum var. “

Источник: https://medhyps.com/tr/pages/1179

Kanser: Palyatif Bakım Almayı Ne Demektir?

Palyatif Bakım Ne Demektir?

Palyatif bakım, tedavi sürecinin herhangi bir aşamasında semptomları ve rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Martin Prescott

Kanser varsa, palyatif bakımdan faydalanabilirsiniz – yaşam kalitesini iyileştirmeye odaklanan bir tedavi şekli.

Bu tip destekleyici bakım, tüm vücut yaklaşımı olarak kabul edilir. Bir kişinin fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi ihtiyaçlarını giderir.

Bazı insanlar standart tedavileri çalışmayı durdurduklarında palyatif bakım almayı tercih ederler, ancak hastalığınızın seyri esnasında herhangi bir zamanda buna sahip olabilirsiniz.

Palyatif bakım, cerrahi, kemoterapi ve radyasyon gibi geleneksel medikal tedavi ile birlikte verilebilir.

Palyatif Bakım Nasıl Çalışır?

Palyatif bakım bazen “destekleyici bakım” veya “konfor bakımı” olarak adlandırılır.

Bu tedavinin amacı, belirli bir hastalığı iyileştirmek değil, sizi rahatsız edebilecek herhangi bir belirtiye yardımcı olmak veya bunları önlemek veya iyileştirmek değildir.

Palyatif bakım hastanelerde, kliniklerde, uzun süreli bakım tesislerinde ve hatta evde verilir. Palyatif bakım ekibiniz onkolog ve diğer doktorlarınızla yakın bir şekilde çalışacaktır.

Tipik olarak, palyatif bakım programı aşağıdaki konuları ele alacaktır:

 • Fiziksel şikayetler Ağrı, iştahsızlık, yorgunluk, uykusuzluk, kusma ve nefes darlığı gibi sorunlar palyatif bakımla yönetilmektedir.
 • Duygusal kaygılar Palyatif bakım uzmanları, depresyon, korku, endişe ve ortaya çıkan diğer duygusal sorunlara yardımcı olmak için eğitilmiştir.
 • Caregiver mücadeleleri Kanser hastalarına bakım veren aile üyeleri sıklıkla zorluklarla karşılaşırlar. Palyatif bakım desteği sunabilir.
 • Ruhsal ihtiyaçlar Uzmanlar, insanların ruhsal yaşamlarında barışı bulmalarına yardımcı olmak için eğitilmiştir.
 • Pratik konular Palyatif bakım uzmanı, ortaya çıkabilecek finansal, yasal, istihdam ve diğer pratik sorunlara yardımcı olabilir.

Palyatif bakım hem yetişkinler hem de kanserli çocuklar ve diğer hastalıklar için kullanılabilir.

Palyatif Bakım Ekibi

Bir grup uzman genellikle bu tür bir destek sağlar.

Palyatif bakım ekibiniz aşağıdaki profesyonelleri içerebilir:

 • Palyatif bakım hekimi
 • onkolog
 • Hemşire
 • Sosyal görevli
 • Diyetisyen
 • Ağrı yönetimi uzmanı
 • Papaz ya da başka bir din danışmanı
 • Fiziksel terapist (PT)
 • Mesleki terapist (OT)
 • Keder danışmanı
 • Gönüllü
 • Hasta navigator
 • Çocuk hayatı uzmanı

İdeal olarak, bu uzmanlar size optimum konfor ve bakım sunmak için birlikte çalışacaktır.

Palyatif Bakım Yaklaşımları

Palyatif bakım terapileri değişir ve sizin ihtiyaçlarınıza göre değişir.

Palyatif bakımın bir parçası olarak kullanılan bazı yaygın yaklaşımlar şunlardır:

 • Ağrı veya rahatsızlığı hafifletmek için ilaçlar
 • Konuşma terapisi
 • Rahatlama teknikleri
 • Gıda desteği
 • Duygusal destek
 • Manevi rehberlik
 • Tamamlayıcı tıp stratejileri

Tıbbi ekibiniz, hangi tedavilerin size en çok yarar sağlayacağına karar vermenize yardımcı olabilir.

Palyatif Bakım Araştırmaları

Birçok çalışma palyatif bakımın yararlı olabileceğini göstermiştir. Araştırma, palyatif bakım raporu daha az ağrı, daha iyi bir yaşam kalitesi, daha az nefes darlığı, daha az mide bulantısı ve daha az depresyon atakları alan kronik hastalıkları olan insanları buldu.

Bir hastanede palyatif bakım alan hastalar yoğun bakım ünitelerinde daha az zaman harcarlar ve hastaneye daha az geri gönderilirler.

New England Journal of Medicine'de yayınlanan bir çalışmada palyatif bakımın kullanımının sağkalımı arttıracağı belirtildi. Araştırmacılar, palyatif bakım almayanlara göre yaklaşık üç ay uzayan standart kanser tedavisi ile birlikte palyatif bakım alan akciğer kanseri hastalarını buldular.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği'nin 2016 toplantısında sunulan bir başka çalışmada, normal kanser tedavisi ile birlikte palyatif bakım alan ileri evre kanserli kişilerin daha iyi bir duygudurum ve yaşam kalitesi sundukları bulunmuştur.

Palyatif Bakım ve Darülaceze Arasındaki Fark

Bazen “palyatif bakım” ve “darülaceze bakımı” terimleri birbirinin yerine kullanılır, ama aynı değildir.

Darülaceze bakımı, bir kişinin altı ay veya daha az yaşaması beklendiğinde sağlanan özel bir palyatif bakım türüdür. Aksine, bir kişinin kanser yolculuğu sırasında palyatif bakım her zaman sunulabilir.

Kanserinizi agresif bir şekilde tedavi etmek için tıbbi tedavilerle birlikte palyatif bakım da verilebilirken, bakımevinde tipik olarak kanseri tedavi etmek yerine rahatlık sağlayacak tedavilere odaklanır.

Hastanede bakım hizmeti almanın hastalıklarınızla savaşmaktan vazgeçtiğiniz anlamına gelmediğini bilmek önemlidir, sadece tedavinin odağını kanser tedavisinden uzaklaştırarak hastanın semptomlarını tedavi etmeye yönlendiriyorsunuz.

Palyatif Bakım Almalı?

Amerikan Kanser Derneği, semptomları olan ciddi hastalıkları olan herkesin palyatif bakım almasını önermektedir.

Kanser teşhisi konduğunda palyatif tedaviye başlamak en iyisidir ve yaşamın sonuna kadar veya artık gerekmedikçe devam eder.

Amerikan Klinik Onkoloji Derneği (ASCO), ilerlemiş kanserli tüm hastaların, normal kanser terapileriyle birlikte erken dönemde palyatif bakım almasını önermektedir. Organizasyon ayrıca, ileri evre kanserli yeni tanı konulan hastaların, teşhis edilmesinin ardından sekiz hafta içinde palyatif bakım önerilmesi gerektiğini de öne sürmektedir.

Palyatif Bakım Nasıl Gidilir?

Palyatif bakım ile ilgileniyorsanız, doktorunuza bir tavsiye için sorun. Palyatif bakım uzmanı önerebilir.

Palyatif Bakım için Kim Ödüyor?

Tipik olarak, özel sağlık sigortası şirketleri palyatif bakım hizmetlerini kapsamaktadır, ancak bu sizin özel planınıza bağlı olacaktır.

Medicare ve Medicaid, bazı palyatif bakım türleri için ödeme yapabilir, ancak kapsama devlete göre değişir.

Sigortasızysanız ya da sağlık sigortanızın palyatif bakımı kapsayacağını düşünmüyorsanız, bir sosyal hizmet uzmanına veya hastanenizin mali danışmanına danışın.

Palyatif Bakımın Büyümesi

Palyatif Bakım Merkezi'ne (CAPC) göre, yaklaşık 6 milyon Amerikalı palyatif bakımdan yararlanabilir.

ABD'de palyatif bakım programları sunan hastanelerin sayısı geçtiğimiz 10 yılda düzenli olarak artıyor.

Aslında, araştırmacılar, 50 veya daha fazla yataklı ABD hastanelerindeki program sayısının 2000 yılında 658 iken, 2012 yılında 1.700'den fazla atladığını bildirmektedir.

CAPC ayrıca, palyatif bakımın ABD hastanelerinde tam olarak uygulandığı takdirde yılda 6 milyar dolar tasarruf edebileceğini tahmin ediyor.

Kanserli daha fazla insan daha uzun yaşadığından, çoğu palyatif bakım hizmetlerinin yararlarını kabul etmektedir.

Sevdiğimiz Kaynaklar

Palyatif Bakım Öncesi Merkezi

Ulusal Darülaceze ve Palyatif Bakım Organizasyonu

Editoryal Kaynaklar ve Gerçek Kontrol

Referanslar

 1. Temel J, Greer J, Muzikansky A ve ark. Metastatik Küçük Hücreli Olmayan Akciğer Kanseri Olan Hastalarda Erken Palyatif Bakım. New England Tıp Dergisi . 19 Ağustos 2010.
 2. Erken Entegre Palyatif ve Onkoloji Bakımının Randomize Denemesi.

  Amerikan Klinik Onkoloji Derneği. 9 Eylül 2016.

 3. Semptomlar ve Kanser ve Tedavisi Bakımı; Palyatif Bakım ve Darülaceze Bakımı Arasındaki Fark. Amerikan Klinik Onkoloji Derneği.
 4. Palyatif Bakım Nedir? Palyatif Bakım Öncesi Merkez.
 5. Palyatif Bakım Gerçekleri ve İstatistikleri.

  Palyatif Bakım Öncesi Merkez. 2014.

Kaynaklar

 • Bina Hastanesi Palyatif Bakım. Palyatif Bakım Öncesi Merkez.
 • Darülaceze ve Palyatif Bakım. Ulusal Bakıcı Kütüphanesi.
 • Kanserde Palyatif Bakım. Ulusal Kanser Merkezi. 20 Ekim 2017.
 • Palyatif veya Destekleyici Bakım Kılavuzu. Amerikan Kanser Topluluğu. 23 Eylül 2014.

Источник: https://tur.doctorsask.com/2797-cancer-what-does-it-mean-to-get-palliative-care

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.