Panik Atak Nedir?

içerik

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir? – APPVICE

Panik Atak Nedir?

Panik atak ve kalp krizi semptomları birbirine oldukça benzese ve bu nedenle aralarındaki farkı bulmak zor olsa da panik atak kalp krizi ile karıştırılmamalıdır.

Ayrıca, kalp krizi geçirmek bireyin paniğe kapılmasına yol açmaktadır ve bu da durumu daha kafa karıştırıcı hâle getirmektedir. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Ülkemizde her 100 kişiden yaklaşık 3-4’ü bu hastalığı ya daha önce geçirmişlerdir ya da halen bu hastalığı yaşamaktadırlar. 

Panik atak belirtileri:

 • Göğüste keskin ağrı
 • Ellerde karıncalanma
 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme
 • Titreme

Ülkemizde her yıl yaklaşık 300.000 kişi kalp krizi geçirmektedir. Kalp krizi belirtileri:

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Terlemek

Bu iki durumun semptomları birbirine benzese de aradaki farkı anlamanız hayatınızı kurtarabilir.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Panik atak ile kalp krizi arasındaki farkı söylemek önceden hiçbir semptomla karşılaşmamış bireylerde oldukça zordur.

İki hastalık arasında ayrım yapmak için aşağıda belirtilen faktörlerden yararlanılabilir:

Fiziksel Rahatsızlık

Göğüste sıkışma hissi kalp krizine ait bir belirtidir.

Göğüs ağrısı hem panik atak hem kalp krizi esnasında yaygın rastlanan bir semptom olsa da bu ağrının nitelikleri genellikle farklıdır.

Panik atak kaynaklı göğüs ağrısı genellikle göğsün orta bölgesinde saplanma hissine yol açmaktadır. Kalp krizinden sebepli göğüs ağrısıysa basınç ve sıkışma hissine neden olmaktadır.

Kalp krizi kaynaklı göğüs ağrısı da göğsün orta bölgesinden başlayabilir ancak devamında kol, çene veya kürek kemiğine yayılmaktadır.

Kalp Krizi ve Panik Atak Başlangıcı

Semptomların başlangıcı kişinin panik atak veya kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamasına yardımcı olabilmektedir.

Her iki durum ani ve habersiz şekilde gelişebilse de aralarında bazı farklar bulunmaktadır.

Fiziksel zorlanmalar kalp krizine neden olabilmektedir.

Kalp Krizi ve Panik Atak Ne Kadar Sürer?

Semptomların süresi kalp krizi ve panik atak arasında ayrım yapmaya yardımcı olabilmektedir.

Çoğu panik atak 20 ila 30 dakika içinde sona ermektedir.

Kalp krizi sırasında, semptomlar daha uzun sürmekte ve zamanla kötüleşmektedir. Örneğin, kalp krizi başlangıcında göğüs ağrısı hafif olsa da birkaç dakika sonra şiddetli hâle gelmektedir.

Panik Atak Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Panik atak kalp krizine yol açmamaktadır. Kalp krizinin sebebi bir veya birden çok kan damarında kan akışının kesintiye uğramasıdır.

Panik atak her ne kadar kalp krizine yol açmasa da stres ve anksiyete kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde rol oynayabilmektedir.

Panik ataklar genellikle münferit olaylardır veya bir anksiyete bozukluğunun belirtisi olarak ortaya çıkarlar.

Yapılan araştırmalar, düşük kalp hızı değişkenliğine (HRV) sahip olmaları nedeniyle anksiyete bozukluğu olan bireylerde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını göstermektedir.

HRV iki kalp atışı arasındaki süredir. Otonom sinir sistemi kalp hızını kontrol etmektedir ve kalp atış hızı kişinin aktivitelerine ve ruh hâline bağlı olarak gün boyu değişmektedir.

Yüksek HRV değeri bir bireyin kalp atım hızının, yaptıkları işe göre gün boyunca verimli bir şekilde değiştiğini gösterir ve otonom sinir sisteminin iyi çalıştığına işarettir.

Düşük HRV değeri, kişinin nabzının sağlıklı şekilde değişmediğini belirtmektedir. Yapılan çalışmalar düşük HRV değerinin yüksek kalp hastalığı riskiyle ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Panik bozukluğu dâhil olmak üzere çeşitli anksiyete bozukluklarına sahip kişilerin HRV değerleri üzerine yapılan araştırmalar, katılımcıların anksiyete bozukluğu olmayan bireylere göre daha düşük HRV değerine sahip olduğunu göstermiştir.

Bu durum, panik atak veya panik bozukluğundan muzdarip kişilerin kalp krizi geçireceği anlamına gelmemektedir. Panik bozukluklarının kalp hastalıkları riski üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Doktorlar, kalp hastalıklarını doğru bir şekilde teşhis etmek için bir kardiyograf sonuçlarından yararlanmaktadır.

Panik atak ve kalp krizi belirtileri benzer olduğu için, herhangi bir şüphe duyulduğunda en kısa zamanda tıbbi yardım almak yararınıza olacaktır.

Aşağıdaki belirtilere sahip bireylerin acil şekilde tıbbi yardım alması gerekmektedir:

 • Ani ve şiddetli göğüs ağrısı
 • Göğüste 2-3 dakikadan uzun süreli basınç hissi
 • Kol veya çeneye doğru yayılan göğüs ağrısı

Woman’s Heart Foundation’a göre, doktorlar kadınlarda kalp hastalıklarını panik atakla karıştırabilmektedir. Elektrokardiyogram ve kan testleri gibi tıbbi testler, doğru tanı koyulmasına yardımcı olmaktadır.

Kalp krizi tedavisi sonucunda kişinin görünüşü ve sağlığı düzelebilmektedir. Endişelenilen semptomlar kalp krizinden kaynaklanmasa bile, kişiler panik atak tedavisine başlayabilmektedir.

Hastalık Seyri

Tedavinin seyri kişinin kalp krizi veya panik atak geçirmiş olmasına bağlı olarak değişecektir.

Panik atak rahatsızlık verici bir sorun olsa da hayati bir teh oluşturmamaktadır. Panik atak kişinin yaşam kalitesini etkileyebileceği için tedaviye önem verilmelidir. Yaşam tarzında değişiklikler, ilaç tedavisi ve danışmanlık gibi çeşitli tekniklerle kaygı bozukluğu ve panik atak tedavisi yapılabilmektedir.

Bazı durumlarda kalp krizi hayati teh oluşturabilmektedir. Hızlı tedavi sayesinde birçok insan kalp krizini atlatabilmektedir. Kalp krizi sonrasında, kişinin bu duruma sebep olan kalp sorunlarını kontrol altına alması gerekmektedir.  

Soru:

Kalp krizi ihtimali bu belirtiler sayesinde elenebilir mi yoksa her ihtimale karşı tıbbi yardım mı istenmeli?

Cevap:

Göğüs ağrısı, göğüste rahatsızlık, vücudun diğer bölgelerine yayılan göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi durumlarda her zaman tıbbi yardım alınmalıdır. Kalp krizi semptomları arasında mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi de bulunmaktadır.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 5,00 , 1 oy

Источник: //getappvice.com/tr/panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir/

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak çağımızın en sık görülen psikolojik rahatsızlıklarından biri. Birden bire basan anksiyete ve korku, nefes almada güçlük ve kalp atışının anormal hızlanması olarak özetlenebilecek panik atak hakkında gelin daha detaylı bilgi edinelim.

Panik Atak Nedir?

Panik atak, kişide ani korku ve anksiyeteye yol açan psikolojik bir durumdur.  Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes almada güçlük ve yoğun endişenin de görüldüğü panik atak, saniyeler sürebileceği gibi saatler de sürebilir. Panik atak semptomları genelde fiziki olarak tehli değildir.

Panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, uyuşturucu kullanımı, depresyon ve başka türlü medikal sorunlar nedeniyle oluşabilen panik atak, birden bire ortaya çıkabilir. Sigara kullanımı ve psikolojik stres de panik atağın ortaya çıkmasında etkili faktörlerdendir. Fakat sebebi ne olursa olsun, panik atak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Tekrar Edebilir

Panik atak, tek bir seferde de görülebilir, tekrar da edebilir. Ancak tekrar eden panik atak dalgaları, genelde belli bir durum tarafında tetiklenir.

Örneğin asma köprünün üzerinden geçmek ya da topluluk önünde konuşma yapmak, özellikle daha önceden panik atak geçiren kişilerin tekrar panik atak geçirmesinde rol oynayabilir.

Kişi bulunduğu durumdan ya da ortamdan kurtulamayacakmış hissi yaşadığı için panik duygusu yoğundur.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak geçiren insanlar genelde ölüm korkusu, kalp krizi korkusu, bayılma hissi, baş dönmesi, uyuşukluk gibi şeyler hissederler.

Nefes almada  ve bedeni kontrol etme de panik atağın belirtilerindendir. Görüş açısının düşmesi de vücuttaki kanın baştan vücudun diğer bölgelere yönelmesi sonucu ortaya çıkan bir diğer semptomdur.

Bu durumlar, kişide kaçma, mekanı terk etme isteği gibi durumlara yol açar.

Panik atak her şeyden önce sempatetik sinir sisteminin yol açtığı bir durmdur. Titreme, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, soğuk ya da sıcak basması, yüz ve boyun bölgesinde yanma hissi, baş dönmesi, yoğun yutkunma hissi ve hareket güçlüğü gibi semptomlar bir kişinin panik atağa yatkın olduğunu gösterir diye yorumlanabilir.

Kalp Krizine Benzer Ataklar

Genelde nefes darlığı ve göğüs ağrısı en belirgin semptomlardır. Panik atak geçiren insanlar genelde yanlış bir biçimde “kalp krizi” geçirdiklerini sanıp hastaneye başvururlar.

Ancak göğüs ağrısı ve nefes almada güçlük kalp ve damar hastalıklarına yönelik semptomlar olsa bile bu durumları anksiyeteye bağlamak psikolojik sağlık değerlendirmesi ve elektrokardiyografi çekilene kadar dışlayıcı teşhis kapsamına girer.

Panik atak, süresi ve yoğunluğu bakımından diğer anksiyete bozukluklarından ayrılır. Panik atak genelde akıl sağlığına yönelik bir bozukluk olarak değerlendirilmese bile çeşitli psikolojik rahatsızlıklar tarafından tetiklenebilir.

Uzun Dönemli Nedenler

Panik atağa zemin hazırlayan uzun dönemli nedenlere bakacak olursak şöyle bir tablo çıkar karşımıza: Panik atağın tohumları genelde yetişkinliğin başlangıç yıllarında atılır.  Ancak her yaşta görülebilir.

Kadınlarda ve zeka seviyesi ortalamanın üstündeki insanlarda daha sık panik atak görülür. İkizlere yönelik yapılan çalışmalarda anksiyete bozukluğu yaşayan bir kişinin, ikizine göre %31 ila %88 arasında daha çok panik atak geçirdiği görülmüştür.

  Yine baskıcı aileler, zamanla biriken stres yükü de panik atağa zemin hazırlayan faktörler arasındadır.

Biyolojik Faktörler

Obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, Wilson hastalığı, kan şekeri düşüklüğü, hiper tiroid gibi durumlar da panik atağa zemin hazırlayan biyolojik faktörlerdendir.

Marijuana

Harvard Medicine School‘un bir raporuna göre “marijuana içmenin en sık görülen yan etkiler anksiyete ve panik atak”tır. Çalışmalar, rekreasyon amaçlı marijuana içen kişilerin %20-%30’unda panik atak görüldüğünü göstermiştir.

Kısa Dönemli Faktörler

Bir yakının ölümü, ekonomik sorunlar, romantik ilişkilerin sona ermesi, hayatta başka bir evreye girmek gibi durumlar da panik atağa yol “açabilen” kısa dönemli faktörlerdendir.

Antidepresanı Birdenbire Bırakmak

Ayrıca kullanılan bir ilacın, “uyuşturucunun” ya da antidepresanın birden bire bırakılması sonucu yaşanan “çekilme” hali de panik atağa neden olabilir.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir?

Tipik bir panik atak yukarıda da bahsettiğimiz gibi zararlı durumlar şeklinde kendini gösterir. İlk panik atağını geçiren bir kimse genelde kalp krizi geçireceğini düşündüğü için direkt hastaneye gitme ya da ambulans çağırma eğilimi gösterir.

Böyle bir durumda doktor kişinin medikal geçmişini analiz eder. Hastanın geçmiş akıl sağlığı sicili ya da geçirilen ameliyatlar ve hastalıklar dikkate alınır. Hastanın düzenli ya da son zamanlarda kullandığı ilaçlar öğrenilir.

Panik atak için aşağıda ve DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition) adlı American Psychiatric Association  tarafından yayımlanan ve akıl sağlığına dair başucu kitabı olarak kabul edilen kitapta belirtilen durumlardan en az 4 tanesinin tecrübe edilip edilmediği öğrenilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme
 • Nefes almada güçlük
 • Boğulma hissi
 • Yoğun yutkunma ihtiyacı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Gerçeklik hissinin kaybolması
 • Kontrol kaybetme korkusu
 • Soğuk ya da sıcak basması

Bu durumlardan en az dört tanesi varsa panik atağın varlığına dair ciddi bulgular edinilmiş demektir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak, psikolojik tedaviler ve ilaçlarla etkili şekilde tedavi edilebilir. Psikoterapi panik atağın tedavi edilmesinde şu ana kadar bilinen etkili çözüm yoludur. Aynı şekilde panik atak tedavisi için antidepresanlar da yazılabilir hekim tarafından. Kişinin geçmişine, panik atağın düzeyine ve kişinin tercihine bağlı olarak bu iki yöntemden biri kullanılabilir.

Psikoterapi

Psikoterapi panik atak sorunu yaşayan kişilere yönelik en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Amaçlanan şey, panik atağın doğasını anlayarak bu durumdan kurtulmanın yollarını kişisel olarak öğrenmektir.

Bilişsel davranışçı terapi olarak bilinen psikoterapinin kolu, panik semptomlarının zararlı olmadığını kişinin tecrübelerine dayandırarak hastaya yardımcı olmaya çalışır.

Terapi seansları esnasında psikoterapist hastaya panik atak esnasında görülen semptomları  tekrarlamasını ister. Paniğe yol açan fiziksel duyular tehdit edici bir hal almadığı zaman panik atak çözülmeye başlar.

  Başarılı bir terapi süreci sonunda, hastanın panik atak yaşama ihtimali yüzünden kaçındığı durumlara ve sosyal ortamlara katılım konusunda da olumlu gelişmeler görülür.

Psikoterapi yoluyla tedavinin gün aşırı başarılı olması beklenmemelidir. Terapi sürecinde panik atak semptomları görülebilir, ancak terapi devam ettiği müddetçe birkaç ay içinde bu belirtiler ufak ufak azalır.

Antidepresan

Panik atak belirtilenin azaltılmasında antidepresanlar da hekim tarafından yazılabilir. Serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak bilinen antidepresanların diğer türlere göre daha az yan etkisi vardır. Hekimler, panik atak tedavisinde genelde bu antidepresan türünü reçete ederler.  Paxil, Prozac, Pexeva gibi ilaçlar bu kategoriye girer.

Serotonin geri alım inhibitörü dışında Effexcor, Xanax, Klonopin gibi ilaçlar da yazılabilir.

Doktorun yazdığı ilacın pek faydasını görmediğiniz durumlarda doktorunuza tekrar başvurabilir, farklı bir ilaç türü tavsiyesi alabilirsiniz. Unutmayın, bu tür ilaçların faydasını görmek için en az birkaç hafta düzenli olarak kullanmak gerekir.

Beslenme, Egzersiz ve Yaşam Tarzı

Panik atak ve panik bozukluğu yukarıda bahsettiğimiz terapi ve ilaç tedavisiyle büyük oranda tedavi edilebilir. Buna ek olarak panik atak yaşayan kişinin kendisi de beslenme ve egzersiz aracılığı ile bu tedavileri destekleyebilir.

Öncelikle tedavi planınıza sıkı sıkı uymalısınız. Doktorun verdiği ilaç düzenli kullanmalı ve terapi görüşmelerinizi aksatmamalısınız.

Kahve, alkol, sigara ve marijuana gibi şeylerden uzak durmalısınız, zira bu maddeler panik atağı artırabilir ve tedaviyi güçleştirebilir.

Uykunuzu düzene sokmalı ve günde en az 7 saat uyumalısınız. Uykusuzluk ve yeterince uyumamak gün içinde sinirlerinizin bozulmasına zemin hazırlar. Bu nedenle uyku, panik atağın atlatılmasında önemli bir husustur.

Zihni Rahatlatan Aktiviteler Şart

Spor yapmak, jimnastik, aerobik de hem bedeni hem de zihni rahatlatan aktivitelerdir. Bu nedenle spor yapmaya devam etmeli, yapmıyorsanız da spora başlamalısınız. Spor salonundan çıktıktan sonra yaşadığınız o tatlı yorgunluk, zihninizin panik atak, anksiyete, depresyon gibi şeylerle meşgul olmasını önler.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmek de panik atağın önlenmesinde oldukça etkilidir. Kendinizi sosyal hayattan izole ederseniz panik atağı kışkırtırsınız. Bu yüzden sosyalleşmeye, kitap kulüplerine ya da herhangi bir topluluğu katılmaya özen gösterin. Yeni insanlarla tanışmak, yeni insanlarla zaman geçirmek oldukça iyi gelecektir.

Panik Atak Yaşayan İnsanların Hikayeleri

Şimdi de sağlık, psikoloji ve beslenme konularında oldukça sıkı bir site olan Self.com‘da yayınlanan panik atak hikayelerine bakalım. Panik atak yaşayan insanların o an neler hissettiğini birinci ağızdan öğrenmek için buyrun:

Ölüm Böyle Bir Şey Olsa Gerek

“24 yaşındayken New York’ta stüdyo dairede tek başıma yaşıyordum. Her zamanki gibi bilgisayar başında bir şeyler uğraşırken birden bire kalbim feci şekilde çarpmaya başladı. Kanın damarlarıma yaptığımı baskıyı çok iyi hissediyordum. Ellerimi fena halde titrediğini, bulanık görmeye başladığımı fark ettim.

Birden bire ateş bastı ve terlemeye başladım. Kazağımı çıkardım ve yüzümü soğuk suyla yıkamaya gittim. Banyoya gittiğimde bu kez de tüm bedenim titremeye başladı. Derin bir nefes alıp sakinleşmeye çalıştım ama nefes almakta da güçlük çekiyordum.

Kafamın içinde bir ses “Ölüyorsun.” dedi. “Ölmek böyle bir şey ve sen tek başına ölüyorsun.” diyordu kafamın içindeki ses.

Daha sonra yere uzandım. Tekrar ayağa kalkıp kendime gelene kadar ne kadar zaman geçti bilemiyorum. 30 saniye de olabilir, 3 saat de… Sonra kendimi yatağa attım ve 13 saat aralıksız uyumuşum.”

Bu Yazıyı Yazarken Panik Atak Geçiriyorum

“Şu an 39 yaşındayım ve 25 yaşından beri nadir de olsa panik atak geçiriyorum. Bazı ataklar 20 dakika sürüyor bazılarıysa hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiriyor.

Şu an çok hızlı nefes alıp veriyorum, titriyorum ve vücudumu ateş basmış halde. Son derece irrasyonel endişelerim var. Kıyamet kopuyor gibi hissediyorum.”

Suyun Altında Boğuluyormuşum Gibi Hissettim

“Sanırım ilk panik atağımı 19 yaşında geçirdim. Ailemden çok uzaktaydım, çok stresli ve endişeliydim. Ayrıca saçma sapan bir ilişkim vardı. O zamanlar ayda birkaç kez panik atak geçirirdim, şimdiyse yılda bir kez oluyor.

Panik atak geçirirken hiç bitmeyecekmiş gibi ağlıyorum. Nefes alamıyorum, sanki suyun altında boğuluyormuşum gibi hissediyorum. Sonra bedenimi kontrol edemez hale geliyorum. Her yerim titremeye başlıyor.

Benim için panik atağın en korkutucu kısmı ne kadar süreceğini asla kestiremeyişim.”

Ölüyorum Zannettim

“İlk panik atağımı sanırım üniversitede yaşamıştım. O zamandan beri neyse ki fazla panik atak geçirmedim. O zaman neyin panik atağa sebep olduğunu hatırlamıyorum ama o an ölüyorum zannetmiştim.

Fiziksel belirti olarak da göğüste bir ağrı, baş dönmesi, boğuluyormuş hissi ve uyuşukluk hissiydi. Ertesi gün bedenimin yorgunluğunu anlatmak için kelime bulamıyorum doğrusu.

İlk atağın ne kadar sürdüğünü hatırlamıyorum ama hemen bir arkadaşımı aramıştım. Yanıma geldiğinde yığılıp kaldım. Bu konuda hemen yardıma gelen bir arkadaşa sahip olduğum için şanslıydım. Ama maalesef her zaman böyle bir imkana sahip olunamayabiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Düşmanımızı Tanıyalım: Anksiyete Nedir, Neden Yaşanır, Nasıl Aşılır?

Tükenmişlik Sendromu ve Bu Derdin Devası

Çekingenlik ve Utangaçlık Olarak Bilinen Sosyal Fobi Aslında Nedir?

Duyguların Uçlarda Olma Hali: Bipolar Bozukluk Nedir?

Bir Beden, Onlarca Karakter: Çoklu Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Источник: //emoji.com.tr/panik-atak/

Panik Atak : Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Panik Atak Nedir?

Ani bir şekilde ortaya çıkan endişe durumu, dehşete kapılma ve korkunç bir şey olacağına dair güçlü hislere kapılma ile beraber hastalığa ilişkin en az dört belirtinin daha görülmesi ile beraber ortaya çıkan rahatsızlığa panik atak adını veriyoruz.

Panik bozukluk ile karıştırılan ama genel olarak panik bozukluktan farklı noktaları bulunan atak geçirme hali; korku sisteminin yanlış bir şekilde tetiklenmesi neticesinde ortaya çıkar.

Atak geçirme sırasında kalp atış hızında değişiklikler meydana geldiği ve hasta bu değişiklikten endişe duyduğu için sık sık kalp testlerinin yaptırılması bolca karşılaştığımız bir durumdur.

Herhangi bir konuda endişe yaşayıp panik yapmanız durumunda içinde olduğunuz durumu bir atak geçirme hali olarak yorumlamanız oldukça yanlıştır zira “panik atak” toplumda yanlış bilinen ve yorumlanan bir hastalıktır.

Bazı durumlarla ilişkili olmayarak yaşanan ve ani bir biçimde ortaya çıkan şiddetli kaygı, korkunç şeyler olacağı hissi ve dehşete kapılma hali olarak ortaya çıkan atak, fiziksel belirtiler ile beraber görülür.

Atak esnasında kişi yaşamının tehdit altında olduğunu düşünür ve sempatik sinir sisteminde meydana gelen uyarılma hali yüzünden fizyolojik olarak ölüm tehsiyle karşı karşıya olduğunda vermesi gereken reaksiyonları gösterir.

Örneğin; sizin bir atak geçirme eğiliminiz olduğunu düşünelim.

Normal şartlar altında şiddetli bir deprem anı esnasında hissedeceğiniz dehşetli korku ve ölüm hissi, böyle korku verici bir durum söz konusu değilken ortaya çıkar ve bedeniniz ölüm anı ile karşılaşır gibi reaksiyon gösterir.

Yani, çok önemli bir iş görüşmesi öncesinde heyecandan ellerinizin titremesi ya da aşık olduğunuz biriyle ilk buluşma esnasında ne yapacağınızı bilememeniz, elinizin ayağınıza dolaşması hali bir çeşit atak olarak yorumlanmamalıdır.

Atak ile sık sık karıştırılan panik bozukluk ise, atakların tekrarlayıcı nitelikte olması halinde meydana çıkan bir çeşit rahatsızlıktır. Bir kez panik halinde atak geçirirseniz bu sizin panik bozukluk sahibi olduğunuz anlamına gelmez ama sık sık atak yaşamanız panik bozukluk sahibi olduğunuz anlamına gelir. Dolayısıyla bu ikisinin ayrımına varmanız gerekiyor.

Ayrıca panik bozukluk yaşayan hastaların, tekrarlayan ataklara sahip olmalarının yanı sıra yeni bir atak geçirmeye yönelik ciddi bir endişe içerisinde olduklarını da belirtmekte fayda var. Bu hastalık öylesine ciddidir ki, kişi birçok şeyden endişe duyduğu gibi yeni bir atak geçirmekten de endişe duyar ve bu mesele yüzünden hayat gerçekten çok zor bir hal alır.

Düşünüldüğünden çok daha ciddi bir psikolojik bozukluk olan panik atak, internetteki eğlence sitelerinde ve magazin dergilerinde yer alan panik atak testi gibi şeylerle tespit edilmesi mümkün olmayan bir problemdir ve bir uzmana danışıp duruma ilişkin tavsiye almak gerekir.

Panik Atak Nedenleri Nelerdir?

Büyük bir endişe ile ortaya çıkıp atak esnasında kişiye zor anlar yaşatan ve hayat standartlarını ciddi anlamda düşüren panik atağın birçok sebebi bulunuyor. Genetik faktörlerden dış faktörlere kadar birçok sebep yüzünden panik atağa maruz kalabilirsiniz.

Panik atağı hayatında en az bir defa yaşayan insanların birçoğunun ailesine baktığımız zaman durumun kalıtımsal bir boyut taşıdığını rahatlıkla görebiliyoruz. Örneğin, annesinde atak hali mevcut olan biriyseniz ilerleyen süreçte sizin de bir atak yaşama ihtimaliniz bulunuyor.

Elbette ki bu ihtimal için yüzde yüzlük bir garanti veremiyoruz fakat kişinin kalıtımsal faktörleri, yaşadığı olayların ağırlığı ile beraber atağın daha çabuk bir şekilde ortaya çıkmasını tetikleyebiliyor.

Yani genlerinizde panik atağa yönelik bir yapı bulunuyorsa ve birtakım kötü olaylar yaşadıysanız, genlerinde panik atağa dair bir şey bulunmayan bir kişiye oranla atak geçirme ihtimaliniz daha yüksektir.

2. Beslenme

Sağlıklı beslenmek, hayatı kaliteli bir şekilde yaşayabilmek için çok önemli bir şey.

Eğer beslenmenize dikkat etmiyor ve bu durumun sağlığınıza kötü etkiler bırakmasına izin veriyorsanız ileride ruhsal sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Yeteri kadar vitamin almadığınız ve kafeinli içecekleri bol miktarda tükettiğiniz durumda yaşama ihtimaliniz olan psikolojik bozukluklardan bir tanesi de panik ataktır.

Ruh sağlığınızı korumanın en önemli yollarından birisi bedenin ihtiyacı olan vitaminleri ve diğer maddeleri doğal ve sağlıklı yollarla karşılamaktan geçiyor. Ama günümüzde kafein türü maddelere yönelik artan ilgi ve doğal ürün tüketimindeki ciddi düşüş yüzünden psikolojik bozukluklara daha kolay esir olabiliyoruz.

3. Uyuşturucu kullanımı

Beyinde uyarıcı etkiye sahip olan uyuşturucu maddeler, miktarı fark etmeksizin bedeni kötü bir şekilde etkiler ve kişide ciddi hasarlar bırakabilir. Yanlış bir şekilde beynin uyarılmasına sebep olan ve kişiyi gerçek dünyadan uzaklaştıran uyuşturucular, panik atağa sebep olabilir.

Bu maddeler beynin yapısını değiştirdiği ve sağlıksız durumların ortaya çıkmasına sebep oldukları için ilerleyen dönemlerde kullanılmasalar bile kalıcı hasarların ortaya çıkması kaçınılmaz olur. Ansızın panik atağa kapılmamak ve hayatınızın bu ataklar yüzünden altüst olmaması için uyuşturucuya kesinlikle başlamamalısınız.

Eğer başladıysanız da en hızlı şekilde tedavi olup olabildiğince az hasarla bu durumdan kurtulmaya çalışmalısınız.

4. Taciz ve travmalar

Ne yazık ki günümüzde dünyanın dört bir köşesinde yaşanan tacizler ve ortaya çıkan büyük travmalar da panik atağın oluşumunu tetikleyebiliyor.

Özellikle küçük yaşlarda cinsiyet fark etmeksizin çocukların yaşadıkları taciz vakaları, tam teşekküllü bir terapi ile tedavi edilmediği durumda ileride çok ciddi sorunlara sebep olabiliyor.

Büyük bir korku yaşayan ve yaşadığı durumun ne kadar vahim bir vaka olduğunu zaman geçtikçe daha çok anlamaya başlayan birey, başta panik ataklar olmak üzere birçok psikolojik bozukluk ile karşı karşıya kalabiliyor.

Diğer taraftan yaşanan taciz haricinde diğer travmalar da panik atağın oluşumuna uygun zemini hazırlayabilir. Örneğin, gerçekleştirilen bir bombalı saldırıda olay esnasında oradaysanız, her ne kadar yara almadan kurtulsanız bile yaşadığınız panik hayatınızda ciddi sorunlara yol açabilir. O korku yüzünden panik atağa eğilim göstermeye başlayabilirsiniz.

5. Yoğun stres

Kalp krizi, felç gibi birçok hastalıkta karşımıza çıkan stres faktörü elbette psikolojik bozukluklar için de uygun bir ortamın hazırlanmasına doğrudan katkı veriyor. Çok stresli şeyler yaşayan ve stres düzeyi yüksek bir hayat süren birisiyseniz panik atak başta olmak üzere birçok ruhsal hastalık ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sınavlar, iş hayatı, ekonomik sıkıntılar ya da herhangi bir sebep… Mesele her ne olursa olsun atak ve diğer psikolojik sorunlar başta olmak üzere kalp krizi, felç, kanser gibi hastalıklara karşı yenik düşmemek için kendinizi stresten uzak tutmalısınız.

Başınıza kötü şeyler gelebilir fakat bu kötü şeyleri sürekli düşünüp dert üstüne dert eklemek yerine kendinizi iyi hissettirecek faaliyetlerde bulunmalısınız.

Moraliniz bozulduğunda spor yapabilir, sevdiğiniz ve sizi mutlu eden bir filmi yeniden izleyebilir ya da sevdiğiniz hareketli bir şarkıyı açıp yüksek sesle ona eşlik edebilirsiniz.

O esnada size ruhsal anlamda katkı sağlayacak birisi yanınızda olmasa bile kendi kendinizin doktoru olabilirsiniz.

Kesinlikle her şeyden önemli olan tek şeyin sizin kendi sağlığınız olduğunu aklınıza kazıyın ve bunu düşünerek yaşayın ki size zarar verecek her türlü düşünceden ve aktiviteden kolay bir şekilde uzaklaşmanız mümkün olsun.

6. Bazı hastalıklar

Hipglisemi ve hipertiroidi gibi bazı hastalıklar kişinin panik atak geçirmesine sebep olabilir. Ayrıca kansızlık, menopoz ve astım gibi kimi tıbbi vakalarda meydana çıkan belirtiler de panik atağa benzerlik gösterebilir.

1. Nefes almada güçlük çekme

Panik atağın getirdiği heyecanla beraber adrenalinde ciddi bir artış görülür ve kişi nefes almakta güçlük yaşanır. Panik sonucunda kişi nefes nefese kalır ve bir noktadan sonra nefes almada güçlük çektiği için kendini boğuluyormuş gibi hisseder.

Hayati bir durumun söz konusu olduğunu düşündüğü için panik atak geçiren bir kişiyle karşı karşıyaysanız ortada aslında sıkıntılı bir durum olmadığını anlatmaya çalışarak onu sakinleştirip panik halinden uzaklaştırmaya çalışın.

Genelde paniğin şiddetine bağlı olarak sizi duymayıp söylediğiniz şeylere anlam verememe ihtimalleri vardır fakat olabildiğince sakin kalarak onların da sakinleşmesi için elinizden geleni yapmalısınız.

2. Kalp çarpıntısı

Panik atağın getirdiği fiziksel belirtilerden bir diğer ise yine heyecanın getirdiği bir şeydir ve kalpte çarpıntı oluşmasına sebep olur.

Atak sırasında büyük bir kaygı yaşayan birey korkunç ve dehşet içeren bir şey olacağını düşündüğü için büyük panik halindedir ve buna bağlı olarak kalbinde ciddi bir çarpıntı gözlenir.

Çarpıntıyı hissetmesi ile beraber paniğin daha da arttığı vakalar da gözlemlenebilir.

3. Mide bulantısı

Panik atağa bağlı olarak gözlemlenen semptomlardan bir diğeri ise midede oluşan bulantıdır. Zaman zaman bu bulantı yerini kusmalara da bırakabilir. Kişide bir yandan büyük bir panik hali gözlemlerken bir yandan da mide ile alakalı bir sorunun olduğunu ve kusmak olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Mide Bulantısı Hakkında Daha Ayrıntılı Bilgi: Mide Bulantısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

4. Uyuşma ve karıncalanma

Panik atağın oluşumuyla beraber beden çok farklı şeyler deneyimlediği için normal sağlıklı halinden oldukça uzaklaşır ve atak sırasında olağan dışı reaksiyonlar gösterir.

Panik atağın gelmesi ile beraber başlayan süreçte kişi vücudunun belirli bölgelerinde uyuşma ve karıncalanma hissedebilir.

Bu uyuşma ve karıncalanma hissine bağlı olarak panik atak geçirdiğiniz sırada uyuşmanın ve karıncalanmanın olduğu bölgelerdeki uzuvlarınızı efektif bir şekilde kullanamayabilirsiniz.

5. Bayılma hissi

Atak sırasında vuku bulan ve dışarıdan çok kolay gözlemlenebilen bir diğer belirti ise kişinin bayılmaya yönelik semptomlar göstermesidir.

Bedeninde birden fazla olağan dışı olayı deneyimleyen ve büyük bir panik yaşayan kişi hem nefes almakta güçlük çektiği hem de kalp çarpıntısı başta olmak üzere birçok fiziksel belirtiyi atak esnasında yaşadığı için bayılma eğilimi gösterebilir.

Zaman zaman bu eğilimler bayılma eylemiyle son bulabildiği için çevrenizde panik atak geçirmekte olan bir hasta görüyorsanız bayılma ihtimaline karşın onu koruyacak bir pozisyon almaya çalışın.

Aksi halde dengesiz bir düşüş sonucunda bayılma, ciddi yaralanmalara ve kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Kişinin olayı minimum hasarla atlatması için çevrede ona zarar verebilecek potansiyelde olan, başta sivri köşeli maddeler olmak üzere birçok şeyi çevreden uzaklaştırın ya da atak geçiren kişiyi güvenli bir yere çekip kendisine zarar vermesini engelleyin. Eğer mümkünse onu rahat bir yere oturtabilirsiniz.

6. Terleme, ürperme, titreme ve sıcak basması

Panik atağın geçirildiği anda ürperme, terleme, sıcak basması, sersemlik ve titreme gibi birçok farklı belirti de gözlemlenebilir.

Atak esnasında bedeninin kontrolünü neredeyse tamamen kaybeden kişi, olağan dışı bir biçimde terleme, ürperme ve titreme belirtileri gösterebilir.

Hava koşulları her ne kadar normal ya da soğuk olsa dahi söz konusu kişide bir sıcak basması hali de gözlemleyebilirsiniz.

7. Depersonalizasyon

Fiziksel belirtilerin dışında olup panik atak semptomları arasında yer alan ruhsal belirtilerden birisi ise depersonalizasyondur. Kişinin kendi vücudunun dışında olduğunu hissetmesi olarak tanımlanan depersonalizasyon esnasında kişi, kendi beden içerisinde yaşadığı bilincinden uzaklaşabilir.

8. Derealizasyon

Derealizasyon ise gerçeklikten uzaklaşma hali olarak tanımlanabilir. Dünyanın gerçek olmadığı, çevrede olan bitenlerin gerçeklikle bağlantısının kurulamadığı gibi şeylerin hissedilmesi olarak ortaya çıkar ve panik atağın bir getirisi olarak atak geçiren kişilerde gözlenir.

9. Kontrolü kaybetme ve ölüm korkusu

Panik halinde atak geçiren kişilerin kontrolünü kaybettiklerini çok rahat bir biçimde görebilirsiniz.

Bu kişilerin bu kadar ciddi anlamda bir kontrol kaybı yaşamalarının ve bedenlerinin bu kadar tehli reaksiyon göstermesinin sebebi ise ölüm korkusuna bağlı olarak ortaya çıkar.

Kişi içinde yaşadığı durumun kendisi için dünyanın sonu olduğunu düşünebilir ve ölüm korkusu ile karşı karşıya kalıp panik halinde beklenmedik davranışlarda bulunabilir.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ki bu bozukluktan muztaripseniz ve panik atak geçer mi, diye merak ediyorsanız endişe etmenize gerek yok. Atağın geçmesi için uzmanların uyguladığı son derece faydalı yöntemler bulunuyor. Panik atak bitkisel tedavi ile tamamen kontrol altına alınacak bir bozukluk değildir.

Bitkisel çay ve tavsiyelerle sadece sakinleşmeniz ve normal boyuttaki paniklerden kurtulmanız sağlanabilir ama yukarıda anlattığımız üzere atak teşhisi çok daha ciddi vakalar için konulur. Bu durumda kendinize inanmanız ve tedaviyi inançlı bir şekilde uygulamanız yeterli olacaktır.

Peki, bu denli tehli durumlara kadar sebebiyet veren panik atak nasıl geçer?

1. İlaç tedavisi

Panik bozuklukların bir kısmı için ne yazık ki tek çözüm ilaçtır. Sanılanın aksine uzman tarafından bilinçli bir şekilde hastanın problemine çözüm olması için yazılan ilaçlar panik atağı tetiklemez ve tedavide önemli bir yardımcı olarak etkili rol oynar.

2. Psikoterapi

Panik atağı sık sık deneyimleyen hastalar için uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise psikoterapidir. Terapistler, hastalara belirli ödevler ve görevler verir. Hasta bu görevleri yerine getirerek atakların meydana gelme sıklığını ilk etapta azaltır ve daha sonra tamamen ortadan kaldırabilir.

3. Kötü alışkanlıklardan kişiyi kurtarmak

Panik atağı tetikleyen en büyük faktörlerden biri de kişiyi ciddi anlamda kontrolden çıkartan uyuşturucu ve alkol gibi kötü alışkanlıklardır. Eğer bu tip maddelere bağlı olarak bir atak oluşumu söz konusu ise uzman ilk olarak kötü alışkanlıkların bırakılmasını amaçlar.

Источник: //sebboy.com/panik-atak/

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri, testi ve tedavisi

Panik Atak Nedir?

Süreleri 5 ila 20 dakika arasında değişen panik ataklar genellikle kişinin stresli dönemlerinde, ortada belirgin bir sebep olmadan aniden gelişebilir. Korkutucu olmalarına karşın tehli değillerdir. Çoğu insan hayatının stresli zamanlarında bir ya da iki kez panik atak geçirebilir. Bu dönem bittikten sonra atakların devam etmemesi beklenir. (1)

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri, tedavisi ve çözümü

Panik ataklar çoğu zaman belirgin bir neden olmadan oluşur. Ancak atakların oluşumunda çeşitli faktörler rol oynayabilir:

 • Genetik özellikler, ailede panik atak yaşamış bireylerin olması
 • Stres düzeyinin artması, yakın zamanda yaşanan kayıplar, travmatik olaylar
 • Çocukluk döneminde fiziksel veya cinsel istismar
 • Mizaç – olumsuz duygulara yatkınlık
 • Sigara ve kafein tüketimi
 • Obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, agorafobi gibi psikolojik durumlar
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Nörotransmiter adı verilen beyindeki iletici yapılarda görülen kimyasal dengesizlikler

Panik atak belirtileri

 • Kalp atışlarında hızlanma ve kalp çarpıntısı
 • Göğüste baskı hissi
 • Nefeste tıkanıklık, hızlı ve kesik nefes alma
 • Boğulma hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Terleme
 • Titreme ve sıcak basmaları
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kulak çınlaması
 • Parmaklarda karıncalanma
 • Bayılacak gibi hissetme
 • Kontrolü kaybetme hissi
 • Kalp krizi geçirme korkusu ya da ölüm korkusu
 • Aklı yitirme veya delirme korkusu

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Panik ataklar genellikle belirgin bir tetikleyici durum olmadan, aniden başlar. İşte, okulda, trafikte veya kalabalık ve kapalı bir ortamda gelebilecekleri gibi evde sakince otururken de oluşabilirler.

Genelde aniden gelen bir kalp çarpıntısı ile başlar ve birkaç dakika içinde şiddetlerini artırırlar. Ataklar genellikle 5-20 dakika arası sürse de bazı ekstrem durumlarda bir saate kadar da sürebilir.

Atak geçtikten sonra kişiler kendilerini çok yorgun ve bitkin hissedebilirler. Bu yorgunluk bazı durumlarda saatler sürebilir. Korku, endişe, stres gibi psikolojik etkileri ise genellikle daha uzun sürmektedir.

Panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli midir?

Panik ataklar sırasında nefessiz kalmak birçok insanı korkutur ve kişiler sıklıkla öleceklerini düşünür. Nefesteki tıkanmalar ve nefesin yetmemesi hissi çoğu zaman psikolojiktir. Eğer bu konuyla ilgili bir sağlık sorununuz yoksa, panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli değildir.

Vücudumuz kendine gerekli olan oksijeni ataklar sırasında da alabilmektedir. Bu durumu test etmek isterseniz bir pipet alıp birkaç dakika boyunca sadece pipetten nefes almayı deneyebilirsiniz.

Panik ataklar sırasında yaşanan nefesin yetmemesi hissi, pipetten nefes almaya çok benzer.

Kişiler her ne kadar derin nefes alma ihtiyacı hissetse de bedenleri derin nefes alabilecek bir durumda değildir ve alabilecekleri nefes kısıtlıdır.

Başta çok korkutucu gelse de pipetle birlikte denendiğinde de benzer bir durum yaşanır ve birkaç dakika beklerseniz aslında biraz yorgunluk yaşamak dışında korkulacak bir şey olmadığını, nefessiz kalmayacağınızı görmüş olursunuz.

Prozac (Fluoksetin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Panik atak nasıl geçer?

Panik atak sırasında belirtiler tedirgin edici olsa da endişeye kapılmayın. Unutmayın, ciddi bir teh altında değilsiniz. Panik atak sırasında şunları yapabilirsiniz:

 • Yaşadığınız şeyin bir panik atak olduğunu fark edin. Çoğu zaman panik ataklar kalp krizi ile karıştırılır. Nefesinizin kesikleşmesi ve kalp hızınızın artması sizi korkutabilir. Sizi korkutan belirtilerin panik ataktan kaynaklandığını ve bu belirtilerin bir süre sonra ortadan kalkacağını hatırlayın.
 • Nefesinizi kontrol etmeye çalışın. Nefes alıp verişinize odaklanın. Yavaşça burnunuzdan derin bir nefes alın, kısa bir süre tutun ve tekrar yavaşça ağzınızdan nefes verin. Nefesinizi alırken dörde kadar sayın, bir saniye tutun ve verirken de dörde kadar sayarak yavaşça bırakın. Bunu yaparken burnunuza aldığınız nefese ve onun göğüs boşluğunuzu nasıl doldurduğuna odaklanın.
 • Gözlerinizi kapatın, bulunduğunuz yere ve zamana odaklanın. Ataklar sırasında çevrenizde çok fazla uyarıcı etken olabilir ve bu kafanızı karıştırıp atağı tetikleyebilir. Bu nedenle gözlerinizi kapayıp o etkenlerden uzaklaşmaya çalışın. Oturduğunuz yeri, ayağınızın bastığı zemini, bir şey tutuyorsanız tuttuğunuz nesneyi hissedin ve bulunduğunuz ana odaklanın. Bazen ortamda bulunan bir nesneyi seçmek ve ona odaklanmak da gerçekliğe dönüp sakinleşebilmenize yardımcı olabilir.

Nefes darlığı (dispne) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bedenimizin üzerinde kontrol sağlamak panik atakları sonlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle atak sırasında el veya ayak parmaklarınızdan başlayarak, sırasıyla tüm kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bunun için, her seferinde bir kası (vücudun her iki tarafındaki kaslar aynı anda olacak şekilde, örneğin sağ ayak ve sol ayak birlikte) sıkabildiğiniz kadar sıkın, o kasları hissedin ve sonrasında yavaşça bırakın. Bunu bütün bedeniniz için tekrarlayın.

Panik ataklar hayatınızın yoğun ve stresli dönemlerinde karşınıza çıkabilir. Bir ya da iki kez deneyimlediyseniz ve sonrasında stresli dönemizin sona ermesiyle ataklar tekrar gelmediyse doktora gitmeniz şart değildir. Ancak eğer ataklar tekrarlıyor ve hayatınızda sizi bir şeylerden alıkoyuyorsa bir uzmana danışmak gereklidir.

Antidepresan nedir? Ne işe yarar? Depresyon tedavisinde etkili midir?

Panik bozukluğu nedir?

Bazı durumlarda panik ataklar sıkça tekrarlar ve hayat kalitenizi düşürür. Zamanla yeni panik atakların gelmesinden korkmaya ve atak geldiğinde güvenli bir yerde olabilmek için işinizi/okulunuzu aksatmaya, arkadaşlarınızla görüşmemeye ya da dışarı çıkmamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda panik atakların panik bozukluğu adı verilen durumdan kaynaklanması olasıdır.

Panik atak testi ve teşhisi

Panik ataklarınız tekrarlıyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa aile hekiminize veya bir psikoloğa başvurabilirsiniz. Teşhis için doktorunuz veya psikoloğunuz size birtakım sorular sorabilir.

Bu sorular panik ataklar sırasında neler yaşadığınız, atakların ne sıklıkta geldiği ve ne kadar sürdüğü, hayatınızı nasıl etkilediği, ailenizde panik atak görülüp görülmediği gibi konulara yöneliktir.

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla yaşadıklarınızın panik atak olup olmadığına, panik ataksa da sıklığına ve sizin hayatınıza olan etkisine bakılarak panik bozukluğuna sahip olup olmadığınıza karar verilir.

Ayrıca, tedavi için öncelikle diğer tıbbi sebepleri elemek gerektiğinden, teşhisten önce fiziksel sağlığınızda bir sorun olup olmadığını anlamak için EKG (elektrokardiyografi) gibi birtakım testler yaptırmanız gerekebilir. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız yoksa ve ataklar psikolojik olarak gelişiyorsa, psikologla birlikte terapiye başlayabilirsiniz.

Panik atak ilaçları

Panik atak ve panik bozukluğu tedavisinde ilaçlar genelde destek tedavi yöntemi olarak seçilir. Bazı tedavilerde ilaç gerekli görülmezken, bazıları için doktorunuz ilaç kullanımı önerebilir. Sıklıkla kullanılan ilaçlar şunlardır: (3)

 • SSRI (Seçici serotonin geri alım inhibitörü): SSRI grubu ilaçlar serotonin adı verilen nörotransmiterin (iletici maddenin) kandan geri emilimini azaltır ve bu sayede kandaki serotonin seviyesini yükseltir. Bu ilaçlar antidepresan olarak kullanılır, ancak panik bozukluğu olan kişilerde de kandaki serotonin seviyesi normale göre düşük olduğu için tercih edilmektedir. Yan etkileri azdır. Fluoksetin ve sertralin türü ilaçlar bu gruptandır.

Lustral (sertralin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

 • SNRI (Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri): Kandaki serotonin ve norepinefrin geri emilimini azaltan bu ilaçlar da panik bozukluğu tedavisinde kullanılan bir başka grup antidepresanlardır.
 • Benzodiazepinler: Yatıştırıcı bir grup olan benzodiazepinler genelde kısa dönemli tedaviler için tercih edilir. Alkol veya madde kullanımı olan kişiler için uygun değildir. Bağımlılık yapabilir, başka ilaçlarla etkileşip yan etkilere neden olabilirler.

Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar ruh halinizi etkileyen ve zaman zaman yan etkilere sebep olabilen ilaçlardır. Bir kısmı bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve bırakılmalıdır.

Panik atak tedavisinde psikoterapi

Tedavide etkili olan ve birincil olarak tercih edilen yöntem psikoterapidir.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) adı verilen kısa dönemli terapilerle panik belirtilerinizi kontrol altına alabilir ve zaman içinde tümden kurtulabilirsiniz.

Bu terapilerde genellikle panik ataklar sırasında neler yapacağınız, belirtilerle nasıl başa çıkacağınız, gelecekteki atakları önlemek için ne gibi yollar izleyebileceğinizi konuşur ve çeşitli teknikler öğrenirsiniz.

Belirtilerin tehli olmadığını görmek için güvenli bir ortamda terapistinizle bunları deneyebilir, terapistinizin önerileri doğrultusunda kaçındığınız ortamlar varsa yavaş yavaş buralarda bulunmaya çalışabilirsiniz. Burada amaç, panik belirtilerinin yarattığı korkuyu ortadan kaldırmak, ataklar yüzünden hayatın kısıtlanmasını önlemek ve zaman içinde panik atakların oluşmasını engellemektir. (4)

Panik atak ve beslenme

Panik atak tedavilerine ek olarak beslenme düzeninizi değiştirmek iyileşme sürecinizi destekler. Beslenme ile ilgili yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Kafeinden uzak durun. Günde 1 ya da 2 bardaktan fazla kahve tüketmeyin.
 • B vitamini içeren besinler tüketin.
 • Siyah çay yerine bitki çayı için.
 • Fazla şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçının.
 • Meyve-sebze tüketimini artırın.

Gençlerde ve çocuklarda panik atak

Çocuklarda nadiren de olsa panik atak görülebilir. Gençlerde çocuklara oranla daha yaygındır. Yetişkinler için bile korkutucu ve tedirgin edici olabilen panik ataklar, çocuklarda baş etmenin daha zor olduğu bir durum halini alabilir. Gelişimsel özelliklerini etkileyebilir ve öğrenme güçlüklerine yol açabilir.

Çocuklarda panik atak gözlenirse vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Uzmanlar çocuğunuzun hayatındaki stres faktörlerini ve deneyimlediği panik atakları değerlendirerek atakların sebebine ve tedavinin seyrine ilişkin kararlar verebilir.

Stres nedir? Stresin neden olduğu hastalıklar ve stresle baş etme

Hamilelikte panik atak

Hamilelik, yaşam tarzındaki ve hormonlardaki değişiklikler sebebiyle oldukça stresli ve kaygı verici bir dönem olabilir. Bu dönemde, geçmişte panik atak yaşayan kişiler yeni ataklar yaşayabileceği gibi, hiç atak geçirmemiş kişiler de ilk kez panik atak yaşayabilirler.

Panik ataklar tek başına tehli olmasa da hamilelik dönemindeki yüksek kaygı ve stres düzeyi bebek gelişimini ve hamileliği etkileyebileceği için, panik atak geçiren hamile kişilerin en kısa zamanda bunu doktorlarıyla paylaşması ve doktorun önerileri doğrultusunda önlemler alması gereklidir.Panik atak yaşayanlar için öneriler

Panik ataklarla yaşamak hayatınızı zorlaştırabilir. Tedavi sürecinize ek olarak hayatınızda yapacağınız kimi değişikliklerle atak sıklığını azaltabilir ve ataklar üzerindeki kontrolünüzü artırabilirsiniz.

 • Tedavinize uyum gösterin. Hem psikoterapi hem de ilaç tedavisinin etkili olabilmesi için tedavinize tam uyum göstermeniz gerekir. Terapi seanslarını aksatmamanız, görüşmelerde konuşulanları uygulamanız ve ilaçlarınızı doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanmanız tedavinin etkililiğinin en temel şartıdır.
 • Destek gruplarına katılın. Panik ataklarla nasıl baş edeceğinizi öğrenmek ve bunun çözümsüz olmadığını görmek için destek gruplarına katılabilir, panik bozukluğuna sahip başka insanlarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Atak geldiğinde yapacaklarınızı önceden belirleyin. Terapistinizle birlikte atak sırasında yapacaklarınızın bir listesini çıkarabilirsiniz. Atak esnasında yaşadığınız tedirginlik nedeniyle bunları hatırlamak zor olabilir, bu nedenle listeyi bir kağıda yazabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Kaçınmayın. Bazen kapalı ve kalabalık ortamlar sizi tedirgin edebilir ve panik atak yaşamamak için buralardan kaçınabilirsiniz. Ancak kaçınmanız, panik ataklar sırasında korktuğunuz şeylerin gerçekten olup olmayacağını görme şansınızı ortadan kaldırır. Korkunuzun üzerine gidin, sonuçlarla yüzleşin ve korktuğunuz şeylerin gerçekleşmeyeceğini görün.
 • Düzenli olarak yoga ve egzersiz yapın. Panik ataklar size bedeninizin kontrolünü kaybettiğiniz hissini verebilir. Bedeninizin kontrolünü geri kazanmak ve hayatınızı düzene sokmak için düzenli egzersizler ve yoga yararlıdır. Bunlar, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirir, stresi azaltır, uykunuzu düzene sokar; bu nedenlerle de stresinizi, kaygınızı ve dolayısıyla da panik atak oluşumunu azaltır. (5)
 • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahve, çay ve alkolü mümkün olduğunca az tüketin. Sigara kullanmayın. Bol su için. Çok yağlı, çok şekerli ve çok tuzlu yiyeceklerden kaçının. Hızlı kilo vermek için kalorisi düşük diyetler uygulamayın. Balık ve kuru baklagil tüketin. Ana öğünler arasında ara öğünler yapın, uzun süre aç kalmayın.

Referanslar: 1- Are you having panic attacks? 2- Panic disorder treatment 3- What is panic disorder? 4- Anksiyete ve panik atak tedavisi

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/panik-atak-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-testi-ve-tedavisi/

Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir?

İçeriğimize oy verebilirsiniz.

Panik Atak Nedir: Panik atak, aniden gelişen endişe nöbetleri şeklinde başlayan telaş ve korku içeren kalp atışlarının bile ritmini artıran ruhsal bir rahatsızlıktır.

Günümüzde çok yaygın biçimde rastlanan bu rahatsızlık endişe verici bir durum gibi görülse de tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Hatta kişi bu korkularının üzerine giderek belli bir süre zarfında bu endişelerinden kurtulabilir ya da kaygılarını hafifletebilir.

Panik Atağın Oluşumu ve Belirtileri

Teh olarak algılanan durumlarda korku sorunu ile savaşmak için vücut tepki veren bazı değişimlere maruz kalır. Bu değişimler;

 • Nefes alıp verme temposunun hızlanması
 • Kalbin daha hızlı çarpması
 • Kalp basıncı arttığı için, kan pompalama miktarının artması
 • Terleme, titreme, ateş basması gibi durumların yaşanması
 • Uyuşma, karıncalanma gibi tepkilerin hissedilmesi
 • Baş dönmesi ile birlikte bayılacakmış gibi hissedilmesi
 • Göğüste ağrı ve sıkışma olması
 • Karın ağrısı ile mide bulantısı yaşanması
 • Kişinin ölüm korkusuna kapılması, endişesinin artması, güvensizlik duygusunun gelişmesi gibi durumlar kandaki oksijenin artıp karbondioksitin azalması ile oluşmaktadır. Böylece beyindeki kanın sirkülasyonundaki değişim bu ve benzeri komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Böyle bir kriz anında kişi kendi kendisini motive edebileceği gibi, yanındaki kişiler de durumu hafifletici müdahaleler yapabilirler.

 • Derin nefes alıp vermeli,
 • O an ne ile uğraşıyorsanız onunla uğraşmaya devam etmeli,
 • Atağınızın geldiğini fark etmemiş gibi davranmalı,
 • Panik olmamayı, daha sakin kalmayı denemelisiniz.

Panik atak krizi geçiren birinin yanında iseniz onu motive edici cümleler kurmanız gerekmektedir.

“Sen güçlüsün, derin nefes alırsan çok rahatlayacaksın, sakin ol, yok bir şey, her şey yolunda, tamam atlattın işte, gördün mü geçti, inan bir daha olmayacak” gibi sözler ve sakin davranışlar atak geçiren kişinin işini kolaylaştıracaktır. Şayet siz de telaş yaparsanız atak süresi hem daha fazla uzar hem de daha da zorlaşarak hasta yıpranır.

Panik Bozukluğu Ne Demektir?

Panik bozukluğu öncelikle kişinin habersiz gelen bu ataklara karşı her an atak krizi yaşayacakmış gibi korkmasıdır.

 • Kalp krizi geçirip öleceklerini zannederler.
 • Kendilerinin kontrollerini kaybederek adeta çıldıracaklarını düşünürler.
 • Kriz sonunda felç kalacaklarını sanırlar.

Bu Yazımızıda Okuyabilirsiniz:  Astigmat Nedenleri Nelerdir?

Tamamen zihinlerinde canlandırdıkları korkulara inanıp bu durumdan kurtulamazlar. Uçağa binememe, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, trafikten korkma gibi kişiye göre değişen çeşitli panik atak korkuları bulunmaktadır. Köpekten korkmak, nefessiz kalmak, bazı yiyeceklere karşı tepki verme gibi çoğaltmak mümkündür.

Panik Atak Bir Hastalık Mıdır?

Panik Atak bir hastalık değildir. Panik bozukluğu hastalığının bir kriteri olarak kabul edilmektedir. Bu rahatsızlığı olan kişiler daha önce yaşadıkları deneyimlere göre atakların geleceği ortamlardan kaçmayı tercih etmektedir. Çünkü aynı yer veya ortam onlara atağın tekrarlayacağını düşündürmektedir.

Bu nedenle daha önce atak geçirdikleri yerlere gidememe gibi korkuları hafızalarına yerleşmektedir. Bu ve benzeri yerlere gidememe gibi durumlar Agorafobi rahatsızlığı olarak değerlendirilmektedir. Agorafobi de endişe ve korkunun tetiklediği bir hastalık olarak tanımlanabilir.

Örneğin; trafik kazası yapıp tekrar direksiyona oturamama durumu gibi.

Panik Bozukluğu Hastalığının Özellikleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın diğer hastalıklara göre daha farklı ve kendine özgü bazı özellikleri bulunmaktadır.

 • Genellikle 20- 35 yaş arasında başlar.
 • Erkeklere oranla kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür.
 • Tedavi ile geçebileceği gibi hasta ve yakınlarının atak başlaması sırasındaki sakinliği telkin edici söz ve davranışları olumlu etki yaratır.

Panik atağı oluşturan nedenler iki farklı durumla açıklanmaktadır.

Birinci Panik bozukluğu

Beyindeki sinir hücrelerinin (neronların) salgıladığı heyecan ve duygusallıkla alakalı beyin hormonlarının anormal bir biçimde çalışmasıdır.

İkinci Panik bozukluğu

Gün içinde ortaya çıkan doğal ve zararsız terleme, çarpıntı ve nefes darlığı gibi durumların, hasta tarafından abartılması ‘kalp krizi geçiriyorum, felç olacağım’ gibi korku nöbetleri ile olmasıdır.

Panik Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Hasta bu korkularını kendisi yenemez ise mutlaka doktora müracaat etmelidir.

İlaç İle Tedavi

Doktor, beyinde bulunan sinir hücrelerindeki hormon etkilerini düzelterek panik ataklığı önleyen ilaç kullanımını önerir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar 1 yıl kadar kullanılmak zorundadır. Daha sonra ise dozları azaltılarak ilaç kesilecektir.

Terapi ile Tedavi

Bir diğer tedavi yöntemi terapi tekniğidir. Bu teknik hastaların ikna edilmesi ile oluşan bir tedavi yöntemidir. Hastaya en ince ayrıntıları ile atak oluşumu anlatılır.

Kriz süresinin sonunda bir şey olmayacağı konusuna inandırılır. Hastanın kendi iradesi ile bile bu hastalığın yenilebileceği konusunda ikna edilir.

Ancak bazı durumlarda, doktor gerek görürse hem ilaç tedavisi hem de terapi yöntemi bir arada kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Taş Düşürme Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Источник: //onedir.net/panik-atak-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть