Panik Atak Nedir?

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri, testi ve tedavisi

Panik Atak Nedir?

Süreleri 5 ila 20 dakika arasında değişen panik ataklar genellikle kişinin stresli dönemlerinde, ortada belirgin bir sebep olmadan aniden gelişebilir. Korkutucu olmalarına karşın tehli değillerdir. Çoğu insan hayatının stresli zamanlarında bir ya da iki kez panik atak geçirebilir. Bu dönem bittikten sonra atakların devam etmemesi beklenir. (1)

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri, tedavisi ve çözümü

Panik ataklar çoğu zaman belirgin bir neden olmadan oluşur. Ancak atakların oluşumunda çeşitli faktörler rol oynayabilir:

 • Genetik özellikler, ailede panik atak yaşamış bireylerin olması
 • Stres düzeyinin artması, yakın zamanda yaşanan kayıplar, travmatik olaylar
 • Çocukluk döneminde fiziksel veya cinsel istismar
 • Mizaç – olumsuz duygulara yatkınlık
 • Sigara ve kafein tüketimi
 • Obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, agorafobi gibi psikolojik durumlar
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Nörotransmiter adı verilen beyindeki iletici yapılarda görülen kimyasal dengesizlikler

Panik atak belirtileri

 • Kalp atışlarında hızlanma ve kalp çarpıntısı
 • Göğüste baskı hissi
 • Nefeste tıkanıklık, hızlı ve kesik nefes alma
 • Boğulma hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Terleme
 • Titreme ve sıcak basmaları
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kulak çınlaması
 • Parmaklarda karıncalanma
 • Bayılacak gibi hissetme
 • Kontrolü kaybetme hissi
 • Kalp krizi geçirme korkusu ya da ölüm korkusu
 • Aklı yitirme veya delirme korkusu

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Panik ataklar genellikle belirgin bir tetikleyici durum olmadan, aniden başlar. İşte, okulda, trafikte veya kalabalık ve kapalı bir ortamda gelebilecekleri gibi evde sakince otururken de oluşabilirler.

Genelde aniden gelen bir kalp çarpıntısı ile başlar ve birkaç dakika içinde şiddetlerini artırırlar. Ataklar genellikle 5-20 dakika arası sürse de bazı ekstrem durumlarda bir saate kadar da sürebilir.

Atak geçtikten sonra kişiler kendilerini çok yorgun ve bitkin hissedebilirler. Bu yorgunluk bazı durumlarda saatler sürebilir. Korku, endişe, stres gibi psikolojik etkileri ise genellikle daha uzun sürmektedir.

Panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli midir?

Panik ataklar sırasında nefessiz kalmak birçok insanı korkutur ve kişiler sıklıkla öleceklerini düşünür. Nefesteki tıkanmalar ve nefesin yetmemesi hissi çoğu zaman psikolojiktir. Eğer bu konuyla ilgili bir sağlık sorununuz yoksa, panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli değildir.

Vücudumuz kendine gerekli olan oksijeni ataklar sırasında da alabilmektedir. Bu durumu test etmek isterseniz bir pipet alıp birkaç dakika boyunca sadece pipetten nefes almayı deneyebilirsiniz.

Panik ataklar sırasında yaşanan nefesin yetmemesi hissi, pipetten nefes almaya çok benzer.

Kişiler her ne kadar derin nefes alma ihtiyacı hissetse de bedenleri derin nefes alabilecek bir durumda değildir ve alabilecekleri nefes kısıtlıdır.

Başta çok korkutucu gelse de pipetle birlikte denendiğinde de benzer bir durum yaşanır ve birkaç dakika beklerseniz aslında biraz yorgunluk yaşamak dışında korkulacak bir şey olmadığını, nefessiz kalmayacağınızı görmüş olursunuz.

Prozac (Fluoksetin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Panik atak nasıl geçer?

Panik atak sırasında belirtiler tedirgin edici olsa da endişeye kapılmayın. Unutmayın, ciddi bir teh altında değilsiniz. Panik atak sırasında şunları yapabilirsiniz:

 • Yaşadığınız şeyin bir panik atak olduğunu fark edin. Çoğu zaman panik ataklar kalp krizi ile karıştırılır. Nefesinizin kesikleşmesi ve kalp hızınızın artması sizi korkutabilir. Sizi korkutan belirtilerin panik ataktan kaynaklandığını ve bu belirtilerin bir süre sonra ortadan kalkacağını hatırlayın.
 • Nefesinizi kontrol etmeye çalışın. Nefes alıp verişinize odaklanın. Yavaşça burnunuzdan derin bir nefes alın, kısa bir süre tutun ve tekrar yavaşça ağzınızdan nefes verin. Nefesinizi alırken dörde kadar sayın, bir saniye tutun ve verirken de dörde kadar sayarak yavaşça bırakın. Bunu yaparken burnunuza aldığınız nefese ve onun göğüs boşluğunuzu nasıl doldurduğuna odaklanın.
 • Gözlerinizi kapatın, bulunduğunuz yere ve zamana odaklanın. Ataklar sırasında çevrenizde çok fazla uyarıcı etken olabilir ve bu kafanızı karıştırıp atağı tetikleyebilir. Bu nedenle gözlerinizi kapayıp o etkenlerden uzaklaşmaya çalışın. Oturduğunuz yeri, ayağınızın bastığı zemini, bir şey tutuyorsanız tuttuğunuz nesneyi hissedin ve bulunduğunuz ana odaklanın. Bazen ortamda bulunan bir nesneyi seçmek ve ona odaklanmak da gerçekliğe dönüp sakinleşebilmenize yardımcı olabilir.

Nefes darlığı (dispne) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bedenimizin üzerinde kontrol sağlamak panik atakları sonlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle atak sırasında el veya ayak parmaklarınızdan başlayarak, sırasıyla tüm kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bunun için, her seferinde bir kası (vücudun her iki tarafındaki kaslar aynı anda olacak şekilde, örneğin sağ ayak ve sol ayak birlikte) sıkabildiğiniz kadar sıkın, o kasları hissedin ve sonrasında yavaşça bırakın. Bunu bütün bedeniniz için tekrarlayın.

Panik ataklar hayatınızın yoğun ve stresli dönemlerinde karşınıza çıkabilir. Bir ya da iki kez deneyimlediyseniz ve sonrasında stresli dönemizin sona ermesiyle ataklar tekrar gelmediyse doktora gitmeniz şart değildir. Ancak eğer ataklar tekrarlıyor ve hayatınızda sizi bir şeylerden alıkoyuyorsa bir uzmana danışmak gereklidir.

Antidepresan nedir? Ne işe yarar? Depresyon tedavisinde etkili midir?

Panik bozukluğu nedir?

Bazı durumlarda panik ataklar sıkça tekrarlar ve hayat kalitenizi düşürür. Zamanla yeni panik atakların gelmesinden korkmaya ve atak geldiğinde güvenli bir yerde olabilmek için işinizi/okulunuzu aksatmaya, arkadaşlarınızla görüşmemeye ya da dışarı çıkmamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda panik atakların panik bozukluğu adı verilen durumdan kaynaklanması olasıdır.

Panik atak testi ve teşhisi

Panik ataklarınız tekrarlıyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa aile hekiminize veya bir psikoloğa başvurabilirsiniz. Teşhis için doktorunuz veya psikoloğunuz size birtakım sorular sorabilir.

Bu sorular panik ataklar sırasında neler yaşadığınız, atakların ne sıklıkta geldiği ve ne kadar sürdüğü, hayatınızı nasıl etkilediği, ailenizde panik atak görülüp görülmediği gibi konulara yöneliktir.

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla yaşadıklarınızın panik atak olup olmadığına, panik ataksa da sıklığına ve sizin hayatınıza olan etkisine bakılarak panik bozukluğuna sahip olup olmadığınıza karar verilir.

Ayrıca, tedavi için öncelikle diğer tıbbi sebepleri elemek gerektiğinden, teşhisten önce fiziksel sağlığınızda bir sorun olup olmadığını anlamak için EKG (elektrokardiyografi) gibi birtakım testler yaptırmanız gerekebilir. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız yoksa ve ataklar psikolojik olarak gelişiyorsa, psikologla birlikte terapiye başlayabilirsiniz.

Panik atak ilaçları

Panik atak ve panik bozukluğu tedavisinde ilaçlar genelde destek tedavi yöntemi olarak seçilir. Bazı tedavilerde ilaç gerekli görülmezken, bazıları için doktorunuz ilaç kullanımı önerebilir. Sıklıkla kullanılan ilaçlar şunlardır: (3)

 • SSRI (Seçici serotonin geri alım inhibitörü): SSRI grubu ilaçlar serotonin adı verilen nörotransmiterin (iletici maddenin) kandan geri emilimini azaltır ve bu sayede kandaki serotonin seviyesini yükseltir. Bu ilaçlar antidepresan olarak kullanılır, ancak panik bozukluğu olan kişilerde de kandaki serotonin seviyesi normale göre düşük olduğu için tercih edilmektedir. Yan etkileri azdır. Fluoksetin ve sertralin türü ilaçlar bu gruptandır.

Lustral (sertralin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

 • SNRI (Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri): Kandaki serotonin ve norepinefrin geri emilimini azaltan bu ilaçlar da panik bozukluğu tedavisinde kullanılan bir başka grup antidepresanlardır.
 • Benzodiazepinler: Yatıştırıcı bir grup olan benzodiazepinler genelde kısa dönemli tedaviler için tercih edilir. Alkol veya madde kullanımı olan kişiler için uygun değildir. Bağımlılık yapabilir, başka ilaçlarla etkileşip yan etkilere neden olabilirler.

Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar ruh halinizi etkileyen ve zaman zaman yan etkilere sebep olabilen ilaçlardır. Bir kısmı bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve bırakılmalıdır.

Panik atak tedavisinde psikoterapi

Tedavide etkili olan ve birincil olarak tercih edilen yöntem psikoterapidir.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) adı verilen kısa dönemli terapilerle panik belirtilerinizi kontrol altına alabilir ve zaman içinde tümden kurtulabilirsiniz.

Bu terapilerde genellikle panik ataklar sırasında neler yapacağınız, belirtilerle nasıl başa çıkacağınız, gelecekteki atakları önlemek için ne gibi yollar izleyebileceğinizi konuşur ve çeşitli teknikler öğrenirsiniz.

Belirtilerin tehli olmadığını görmek için güvenli bir ortamda terapistinizle bunları deneyebilir, terapistinizin önerileri doğrultusunda kaçındığınız ortamlar varsa yavaş yavaş buralarda bulunmaya çalışabilirsiniz. Burada amaç, panik belirtilerinin yarattığı korkuyu ortadan kaldırmak, ataklar yüzünden hayatın kısıtlanmasını önlemek ve zaman içinde panik atakların oluşmasını engellemektir. (4)

Panik atak ve beslenme

Panik atak tedavilerine ek olarak beslenme düzeninizi değiştirmek iyileşme sürecinizi destekler. Beslenme ile ilgili yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Kafeinden uzak durun. Günde 1 ya da 2 bardaktan fazla kahve tüketmeyin.
 • B vitamini içeren besinler tüketin.
 • Siyah çay yerine bitki çayı için.
 • Fazla şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçının.
 • Meyve-sebze tüketimini artırın.

Gençlerde ve çocuklarda panik atak

Çocuklarda nadiren de olsa panik atak görülebilir. Gençlerde çocuklara oranla daha yaygındır. Yetişkinler için bile korkutucu ve tedirgin edici olabilen panik ataklar, çocuklarda baş etmenin daha zor olduğu bir durum halini alabilir. Gelişimsel özelliklerini etkileyebilir ve öğrenme güçlüklerine yol açabilir.

Çocuklarda panik atak gözlenirse vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Uzmanlar çocuğunuzun hayatındaki stres faktörlerini ve deneyimlediği panik atakları değerlendirerek atakların sebebine ve tedavinin seyrine ilişkin kararlar verebilir.

Stres nedir? Stresin neden olduğu hastalıklar ve stresle baş etme

Hamilelikte panik atak

Hamilelik, yaşam tarzındaki ve hormonlardaki değişiklikler sebebiyle oldukça stresli ve kaygı verici bir dönem olabilir. Bu dönemde, geçmişte panik atak yaşayan kişiler yeni ataklar yaşayabileceği gibi, hiç atak geçirmemiş kişiler de ilk kez panik atak yaşayabilirler.

Panik ataklar tek başına tehli olmasa da hamilelik dönemindeki yüksek kaygı ve stres düzeyi bebek gelişimini ve hamileliği etkileyebileceği için, panik atak geçiren hamile kişilerin en kısa zamanda bunu doktorlarıyla paylaşması ve doktorun önerileri doğrultusunda önlemler alması gereklidir.Panik atak yaşayanlar için öneriler

Panik ataklarla yaşamak hayatınızı zorlaştırabilir. Tedavi sürecinize ek olarak hayatınızda yapacağınız kimi değişikliklerle atak sıklığını azaltabilir ve ataklar üzerindeki kontrolünüzü artırabilirsiniz.

 • Tedavinize uyum gösterin. Hem psikoterapi hem de ilaç tedavisinin etkili olabilmesi için tedavinize tam uyum göstermeniz gerekir. Terapi seanslarını aksatmamanız, görüşmelerde konuşulanları uygulamanız ve ilaçlarınızı doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanmanız tedavinin etkililiğinin en temel şartıdır.
 • Destek gruplarına katılın. Panik ataklarla nasıl baş edeceğinizi öğrenmek ve bunun çözümsüz olmadığını görmek için destek gruplarına katılabilir, panik bozukluğuna sahip başka insanlarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Atak geldiğinde yapacaklarınızı önceden belirleyin. Terapistinizle birlikte atak sırasında yapacaklarınızın bir listesini çıkarabilirsiniz. Atak esnasında yaşadığınız tedirginlik nedeniyle bunları hatırlamak zor olabilir, bu nedenle listeyi bir kağıda yazabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Kaçınmayın. Bazen kapalı ve kalabalık ortamlar sizi tedirgin edebilir ve panik atak yaşamamak için buralardan kaçınabilirsiniz. Ancak kaçınmanız, panik ataklar sırasında korktuğunuz şeylerin gerçekten olup olmayacağını görme şansınızı ortadan kaldırır. Korkunuzun üzerine gidin, sonuçlarla yüzleşin ve korktuğunuz şeylerin gerçekleşmeyeceğini görün.
 • Düzenli olarak yoga ve egzersiz yapın. Panik ataklar size bedeninizin kontrolünü kaybettiğiniz hissini verebilir. Bedeninizin kontrolünü geri kazanmak ve hayatınızı düzene sokmak için düzenli egzersizler ve yoga yararlıdır. Bunlar, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirir, stresi azaltır, uykunuzu düzene sokar; bu nedenlerle de stresinizi, kaygınızı ve dolayısıyla da panik atak oluşumunu azaltır. (5)
 • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahve, çay ve alkolü mümkün olduğunca az tüketin. Sigara kullanmayın. Bol su için. Çok yağlı, çok şekerli ve çok tuzlu yiyeceklerden kaçının. Hızlı kilo vermek için kalorisi düşük diyetler uygulamayın. Balık ve kuru baklagil tüketin. Ana öğünler arasında ara öğünler yapın, uzun süre aç kalmayın.

Referanslar: 1- Are you having panic attacks? 2- Panic disorder treatment 3- What is panic disorder? 4- Anksiyete ve panik atak tedavisi

Источник: https://www.medikalakademi.com.tr/panik-atak-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-testi-ve-tedavisi/

Panik Atak Belirtileri Nedir Tedavisi

Panik Atak Nedir?

panik atak belirtileri nedir tedavisi

Son zamanlarda insanlarda çok fazla psikolojik rahatsızlıklar görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de panik ataktır. Peki bu panik atak nedir? Panik atak psikolojik sorunlarla ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıklar sonucunda da görülebilir.

Panik atak nöbetler şeklinde ortaya çıkar. Nöbet esnasında kişi korku, endişe ve sıkıntı gibi duyguları çok yoğun hisseder. Aniden çıkan bu nöbetlerde kişi kendini büyük bir korku içinde bulur. Kalp krizi geçireceğini, kalbinde bir sorun olduğunu ve öleceğini düşünür.

Çok kötü şeyler olacağı, bayılacağı hissine kapılan hasta panik içinde doktora başvurabilir. Atak ilk 10 dakikada en şiddetli noktasına ulaşır ve yarım saat sonra kişi rahatlamaya başlar. Atak sonrasında bitkin düşen kişi kendini yorgun hisseder ve yalnız kalmaktan korkar.

Panik atak nedir sorusunun tanımı genel haliyle bu şekilde yapılabilir..

Panik atak genellikle sebepsiz bir şekilde belirir.  Uzmanlar beynin yan kısmının işlevini kaybetmesinden veya beyindeki kimyasal maddelerden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünmekte.

Tek başına meydana çıkabildiği gibi bazı hastalıklarla birlikte de belirebilir. Panik atağın en büyük tetikleyici strestir.

Bunun haricinde aşağıdaki durumlar da panik atak neden olur sorusuna verilecek cevaplardır:

 • Fazla kafein tüketimi ve vitamin eksikliği.
 • Kalp ve akciğer hastalıkları, epilepsi.
 • Tiroid bezi rahatsızlıkları ve fazla adrenalin salgısı.
 • Kansızlık, kan şekeri düşmesi ve beyin tümörü.
 • Bazı ilaçların yan etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 • Kalabalık ve kapalı yerler.
 • Sinirsel rahatsızlıklar ve depresyon.
 • Uyarıcı maddeler ve bu maddelerin bir anda kesilmesi.

Her yaş grubunda görülebilen hastalık daha çok yirmili yaşlarda belirir. Hastalığın görülme oranı %1-3 tür. Yakın akrabalarında ve aile geçmişinde panik atak hikayeleri olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Yine kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır.

Panik atak cinsellik, öfke, üzüntü gibi duygularını ifade etmekte zorlanan, asosyal yaşamı olan, baskılanmış, kendini ifade edemeyen insanlarda daha çok görülür. Bunlarla birlikte herşeyi kafasına takan ve mükemmeliyetçi kişilerde hastalığa daha çok rastlanır.

Panik Atak Belirtileri

Gündelik koşuşturma ve yoğun iş hayatı içinde günümüz insanları değişik duygu yoğunlukları yaşamaktadır. Birçok kişi bu duygu yoğunluğunun daha önce defalarca duyduğu panik atak hastalığı olup olmadığı konusunda merak içinde.

Bu duygu yoğunluklarının panik atak mı yoksa sıradan yükselmeler mi olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtiler panik atak testi niteliğindedir.

Aşağıda sıraladığımız panik atak belirtileri nden en az 4 tanesine sahipseniz siz de panik atak hastası olabilirsiniz.

Panik Atak Testi

 • Kalbin şiddetli, yerinden fırlayacakmış gibi atması ve kalp çarpıntısı.
 • Terlemeyle gelen ateş basması ve üşüme, titreme.
 • Tıkanma, nefes almada güçlük çekmeyle oluşan boğulma korkusu.
 • Baş dönmesi ve bayılacakmış hissine kapılma.
 • Karın ağrısı, bulantı ve geğirme.
 • Nefesin kesilmesi, solunan havanın yetmediği hissine kapılarak derin nefes alma.
 • Göğüs bölgesinde ağrı ve göğüs sıkışması.
 • Algılama güçlüğü ve kendine yabancılaşma.
 • Derealizasyon (Çevrenin gerçek olmadığı hissine kapılma).
 • Ölüm korkusu.
 • Başkasına ve kendine zarar verecekmiş hissine kapılma, delirme hissi.
 • Vücudun bazı bölümlerinde uyuşma ve karıncalanma.

Bu panik atak belirtileri nin hepsi aynı anda görülmez.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu belirtilerin en az 4 tanesini taşıyan panik atak risk grubundadır.

Kriz geçiren kişi büyük bir korku içinde olur. Bayılacağını, başına kötü şeyler geleceğini hatta kalp krizi geçireceğini ve öleceğini düşünür. Bu hisler nedeniyle de kendisini güvende hissetmez. Etrafındakilerden güç alır ve yalnız kalmaktan korkar.

Panik atak krizi geçiren kişinin bu süreci kolay atlatabilmesi için öncelikle kendi durumunun farkında olmalı. Farkında olmak ilk ataklar için daha zor olsa da sonraları farkındalık artar. İlk birkaç ataktan sonra kişi rahatlıkla bir panik atak krizi geçirdiğini anlayabilir.

Kriz belirtileri görülmeye başladığında ise yapılması gereken ilk önce bir yere oturmak ya da uzanmak. Atak geçiren kişi daha önceki tecrübelerinde olduğu gibi bunun da sadece bir kriz anı olduğunu ve kısa bir süre sonra geçeceğini düşünmeli. Atak sırasında kafeinli ürünler, sigara ve alkolden uzak durulmalı, hararetli ve heyecanlı tartışmalardan kaçınılmalıdır.

Derin derin nefes almak atağı tetikler. Bunun yerine bir kese veya poşet içine nefes alınıp verilebilir.

Panik Atak Tedavisi

Noradrenalin ve serotonin döngüsündeki bozulmayla ortaya çıkan panik atak hastalığının tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Tedavide kullanılan antidepresanlarla noradrenalin ve serotonin kullanımı azaltılır ve döngü normale döner.

Böylece panik atak bulguları hafifler ve zamanla kaybolur. Panik atak tedavisi nde ilaçlarla %70 başarı elde edilir.

Bununla birlikte ilaçlar panik atak oluşmasına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmadığından hastalığın tekrarlama ihtimali vardır.

Panik Atak Tedavi

panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi nde antidepresanlarla uygulanan tedaviye psikoterapi ile destek verildiğinde, hem hastalığın iyileşmesindeki başarı oranı %100 lere ulaşır, hem de hastalığın sebeplerine yönelik tedavi uygulanacağından tekrarlama ihtimali azalır veya ortadan kalkar.

Panik atak tedavi yönteminde antidepresan kullanımı kaçınılmazdır. Bununla birlikte antidepresanlar mutlaka psikoterapi ile desteklenmelidir. Tedavi süresi en az 6 ay devam eder. Tedavide hastalık belirtileri ortadan kalksa bile ilaç kullanımı 6 aya tamamlanır. Panik atak tedavisindeki bu 6 aylık süre daha çok erken tanılar için öngörülen süredir.

Hastalığın ilerlediği durumlarda tedavi süresi 1 veya 2 yıla kadar uzayabilmekte.

Panik Atak İlaçları

Tedavide kullanılan panik atak ilaçları antidepresanlardır. Bu ilaçlar kullanılmaya başlandığında ilk 15 günlük süreç kusma, bulantı, uyku hali ve sıkıntı gibi yan etkileri görülür.

Bir süre sonra kaybolan bu yan etkiler ile birlikte tedavi süreci daha rahat geçer. Kalıcı yan etkileri olmayan ve bu anlamda gayet güvenilir olan bu ilaçların kullanımı yine de doktor kontrolünde olmalıdır.

Bu ilaçlar;

 • Antidepresanlara karşı bazı bünyelerin aşırı duyarlılık göstermesi.
 • İlaç kullanımına engel hamilelik, karaciğer yetmezliği ve benzeri durumlarda.
 • Hafif ve orta şiddette seyreden panik atak durumlarında.
 • Travma sonucu meydana çıkan panik ataklarda

gibi durumlarda kullanılmaz ve tedaviye psikoterapi ile devam edilir.

Panik Atak Duası

İnsanlar başlarına gelen şerlerden kurtulmak için Allahın sonsuz kudretine sığınır. Tamamen psikolojik bir rahatsızlık olan panik atak karşısında da dua okumak kişiyi rahatlatacak ve daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Panik atak duası olarak İnşirah Suresi, Fatiha Suresi, Ayetel Kursi, Nas Suresi ve Felak Suresi okunur.

Источник: http://saglikloji.com/panik-atak-belirtileri-nedir-tedavisi/

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak Nedir?

Panik atak çağımızın en sık görülen psikolojik rahatsızlıklarından biri. Birden bire basan anksiyete ve korku, nefes almada güçlük ve kalp atışının anormal hızlanması olarak özetlenebilecek panik atak hakkında gelin daha detaylı bilgi edinelim.

Panik Atak Nedir?

Panik atak, kişide ani korku ve anksiyeteye yol açan psikolojik bir durumdur.  Kalp çarpıntısı, terleme, titreme, nefes almada güçlük ve yoğun endişenin de görüldüğü panik atak, saniyeler sürebileceği gibi saatler de sürebilir. Panik atak semptomları genelde fiziki olarak tehli değildir.

Panik bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, uyuşturucu kullanımı, depresyon ve başka türlü medikal sorunlar nedeniyle oluşabilen panik atak, birden bire ortaya çıkabilir. Sigara kullanımı ve psikolojik stres de panik atağın ortaya çıkmasında etkili faktörlerdendir. Fakat sebebi ne olursa olsun, panik atak tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Tekrar Edebilir

Panik atak, tek bir seferde de görülebilir, tekrar da edebilir. Ancak tekrar eden panik atak dalgaları, genelde belli bir durum tarafında tetiklenir.

Örneğin asma köprünün üzerinden geçmek ya da topluluk önünde konuşma yapmak, özellikle daha önceden panik atak geçiren kişilerin tekrar panik atak geçirmesinde rol oynayabilir.

Kişi bulunduğu durumdan ya da ortamdan kurtulamayacakmış hissi yaşadığı için panik duygusu yoğundur.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak geçiren insanlar genelde ölüm korkusu, kalp krizi korkusu, bayılma hissi, baş dönmesi, uyuşukluk gibi şeyler hissederler.

Nefes almada  ve bedeni kontrol etme de panik atağın belirtilerindendir. Görüş açısının düşmesi de vücuttaki kanın baştan vücudun diğer bölgelere yönelmesi sonucu ortaya çıkan bir diğer semptomdur.

Bu durumlar, kişide kaçma, mekanı terk etme isteği gibi durumlara yol açar.

Panik atak her şeyden önce sempatetik sinir sisteminin yol açtığı bir durmdur. Titreme, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, göğüs ağrısı, soğuk ya da sıcak basması, yüz ve boyun bölgesinde yanma hissi, baş dönmesi, yoğun yutkunma hissi ve hareket güçlüğü gibi semptomlar bir kişinin panik atağa yatkın olduğunu gösterir diye yorumlanabilir.

Kalp Krizine Benzer Ataklar

Genelde nefes darlığı ve göğüs ağrısı en belirgin semptomlardır. Panik atak geçiren insanlar genelde yanlış bir biçimde “kalp krizi” geçirdiklerini sanıp hastaneye başvururlar.

Ancak göğüs ağrısı ve nefes almada güçlük kalp ve damar hastalıklarına yönelik semptomlar olsa bile bu durumları anksiyeteye bağlamak psikolojik sağlık değerlendirmesi ve elektrokardiyografi çekilene kadar dışlayıcı teşhis kapsamına girer.

Panik atak, süresi ve yoğunluğu bakımından diğer anksiyete bozukluklarından ayrılır. Panik atak genelde akıl sağlığına yönelik bir bozukluk olarak değerlendirilmese bile çeşitli psikolojik rahatsızlıklar tarafından tetiklenebilir.

Uzun Dönemli Nedenler

Panik atağa zemin hazırlayan uzun dönemli nedenlere bakacak olursak şöyle bir tablo çıkar karşımıza: Panik atağın tohumları genelde yetişkinliğin başlangıç yıllarında atılır.  Ancak her yaşta görülebilir.

Kadınlarda ve zeka seviyesi ortalamanın üstündeki insanlarda daha sık panik atak görülür. İkizlere yönelik yapılan çalışmalarda anksiyete bozukluğu yaşayan bir kişinin, ikizine göre %31 ila %88 arasında daha çok panik atak geçirdiği görülmüştür.

  Yine baskıcı aileler, zamanla biriken stres yükü de panik atağa zemin hazırlayan faktörler arasındadır.

Biyolojik Faktörler

Obsesif kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, Wilson hastalığı, kan şekeri düşüklüğü, hiper tiroid gibi durumlar da panik atağa zemin hazırlayan biyolojik faktörlerdendir.

Marijuana

Harvard Medicine School‘un bir raporuna göre “marijuana içmenin en sık görülen yan etkiler anksiyete ve panik atak”tır. Çalışmalar, rekreasyon amaçlı marijuana içen kişilerin %20-%30’unda panik atak görüldüğünü göstermiştir.

Kısa Dönemli Faktörler

Bir yakının ölümü, ekonomik sorunlar, romantik ilişkilerin sona ermesi, hayatta başka bir evreye girmek gibi durumlar da panik atağa yol “açabilen” kısa dönemli faktörlerdendir.

Antidepresanı Birdenbire Bırakmak

Ayrıca kullanılan bir ilacın, “uyuşturucunun” ya da antidepresanın birden bire bırakılması sonucu yaşanan “çekilme” hali de panik atağa neden olabilir.

Panik Atak Nasıl Teşhis Edilir?

Tipik bir panik atak yukarıda da bahsettiğimiz gibi zararlı durumlar şeklinde kendini gösterir. İlk panik atağını geçiren bir kimse genelde kalp krizi geçireceğini düşündüğü için direkt hastaneye gitme ya da ambulans çağırma eğilimi gösterir.

Böyle bir durumda doktor kişinin medikal geçmişini analiz eder. Hastanın geçmiş akıl sağlığı sicili ya da geçirilen ameliyatlar ve hastalıklar dikkate alınır. Hastanın düzenli ya da son zamanlarda kullandığı ilaçlar öğrenilir.

Panik atak için aşağıda ve DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition) adlı American Psychiatric Association  tarafından yayımlanan ve akıl sağlığına dair başucu kitabı olarak kabul edilen kitapta belirtilen durumlardan en az 4 tanesinin tecrübe edilip edilmediği öğrenilir:

 • Kalp çarpıntısı
 • Titreme
 • Nefes almada güçlük
 • Boğulma hissi
 • Yoğun yutkunma ihtiyacı
 • Göğüs ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Gerçeklik hissinin kaybolması
 • Kontrol kaybetme korkusu
 • Soğuk ya da sıcak basması

Bu durumlardan en az dört tanesi varsa panik atağın varlığına dair ciddi bulgular edinilmiş demektir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak, psikolojik tedaviler ve ilaçlarla etkili şekilde tedavi edilebilir. Psikoterapi panik atağın tedavi edilmesinde şu ana kadar bilinen etkili çözüm yoludur. Aynı şekilde panik atak tedavisi için antidepresanlar da yazılabilir hekim tarafından. Kişinin geçmişine, panik atağın düzeyine ve kişinin tercihine bağlı olarak bu iki yöntemden biri kullanılabilir.

Psikoterapi

Psikoterapi panik atak sorunu yaşayan kişilere yönelik en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Amaçlanan şey, panik atağın doğasını anlayarak bu durumdan kurtulmanın yollarını kişisel olarak öğrenmektir.

Bilişsel davranışçı terapi olarak bilinen psikoterapinin kolu, panik semptomlarının zararlı olmadığını kişinin tecrübelerine dayandırarak hastaya yardımcı olmaya çalışır.

Terapi seansları esnasında psikoterapist hastaya panik atak esnasında görülen semptomları  tekrarlamasını ister. Paniğe yol açan fiziksel duyular tehdit edici bir hal almadığı zaman panik atak çözülmeye başlar.

  Başarılı bir terapi süreci sonunda, hastanın panik atak yaşama ihtimali yüzünden kaçındığı durumlara ve sosyal ortamlara katılım konusunda da olumlu gelişmeler görülür.

Psikoterapi yoluyla tedavinin gün aşırı başarılı olması beklenmemelidir. Terapi sürecinde panik atak semptomları görülebilir, ancak terapi devam ettiği müddetçe birkaç ay içinde bu belirtiler ufak ufak azalır.

Antidepresan

Panik atak belirtilenin azaltılmasında antidepresanlar da hekim tarafından yazılabilir. Serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) olarak bilinen antidepresanların diğer türlere göre daha az yan etkisi vardır. Hekimler, panik atak tedavisinde genelde bu antidepresan türünü reçete ederler.  Paxil, Prozac, Pexeva gibi ilaçlar bu kategoriye girer.

Serotonin geri alım inhibitörü dışında Effexcor, Xanax, Klonopin gibi ilaçlar da yazılabilir.

Doktorun yazdığı ilacın pek faydasını görmediğiniz durumlarda doktorunuza tekrar başvurabilir, farklı bir ilaç türü tavsiyesi alabilirsiniz. Unutmayın, bu tür ilaçların faydasını görmek için en az birkaç hafta düzenli olarak kullanmak gerekir.

Beslenme, Egzersiz ve Yaşam Tarzı

Panik atak ve panik bozukluğu yukarıda bahsettiğimiz terapi ve ilaç tedavisiyle büyük oranda tedavi edilebilir. Buna ek olarak panik atak yaşayan kişinin kendisi de beslenme ve egzersiz aracılığı ile bu tedavileri destekleyebilir.

Öncelikle tedavi planınıza sıkı sıkı uymalısınız. Doktorun verdiği ilaç düzenli kullanmalı ve terapi görüşmelerinizi aksatmamalısınız.

Kahve, alkol, sigara ve marijuana gibi şeylerden uzak durmalısınız, zira bu maddeler panik atağı artırabilir ve tedaviyi güçleştirebilir.

Uykunuzu düzene sokmalı ve günde en az 7 saat uyumalısınız. Uykusuzluk ve yeterince uyumamak gün içinde sinirlerinizin bozulmasına zemin hazırlar. Bu nedenle uyku, panik atağın atlatılmasında önemli bir husustur.

Zihni Rahatlatan Aktiviteler Şart

Spor yapmak, jimnastik, aerobik de hem bedeni hem de zihni rahatlatan aktivitelerdir. Bu nedenle spor yapmaya devam etmeli, yapmıyorsanız da spora başlamalısınız. Spor salonundan çıktıktan sonra yaşadığınız o tatlı yorgunluk, zihninizin panik atak, anksiyete, depresyon gibi şeylerle meşgul olmasını önler.

Ailenizle ve arkadaşlarınızla kaliteli zaman geçirmek de panik atağın önlenmesinde oldukça etkilidir. Kendinizi sosyal hayattan izole ederseniz panik atağı kışkırtırsınız. Bu yüzden sosyalleşmeye, kitap kulüplerine ya da herhangi bir topluluğu katılmaya özen gösterin. Yeni insanlarla tanışmak, yeni insanlarla zaman geçirmek oldukça iyi gelecektir.

Panik Atak Yaşayan İnsanların Hikayeleri

Şimdi de sağlık, psikoloji ve beslenme konularında oldukça sıkı bir site olan Self.com‘da yayınlanan panik atak hikayelerine bakalım. Panik atak yaşayan insanların o an neler hissettiğini birinci ağızdan öğrenmek için buyrun:

Ölüm Böyle Bir Şey Olsa Gerek

“24 yaşındayken New York’ta stüdyo dairede tek başıma yaşıyordum. Her zamanki gibi bilgisayar başında bir şeyler uğraşırken birden bire kalbim feci şekilde çarpmaya başladı. Kanın damarlarıma yaptığımı baskıyı çok iyi hissediyordum. Ellerimi fena halde titrediğini, bulanık görmeye başladığımı fark ettim.

Birden bire ateş bastı ve terlemeye başladım. Kazağımı çıkardım ve yüzümü soğuk suyla yıkamaya gittim. Banyoya gittiğimde bu kez de tüm bedenim titremeye başladı. Derin bir nefes alıp sakinleşmeye çalıştım ama nefes almakta da güçlük çekiyordum.

Kafamın içinde bir ses “Ölüyorsun.” dedi. “Ölmek böyle bir şey ve sen tek başına ölüyorsun.” diyordu kafamın içindeki ses.

Daha sonra yere uzandım. Tekrar ayağa kalkıp kendime gelene kadar ne kadar zaman geçti bilemiyorum. 30 saniye de olabilir, 3 saat de… Sonra kendimi yatağa attım ve 13 saat aralıksız uyumuşum.”

Bu Yazıyı Yazarken Panik Atak Geçiriyorum

“Şu an 39 yaşındayım ve 25 yaşından beri nadir de olsa panik atak geçiriyorum. Bazı ataklar 20 dakika sürüyor bazılarıysa hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiriyor.

Şu an çok hızlı nefes alıp veriyorum, titriyorum ve vücudumu ateş basmış halde. Son derece irrasyonel endişelerim var. Kıyamet kopuyor gibi hissediyorum.”

Suyun Altında Boğuluyormuşum Gibi Hissettim

“Sanırım ilk panik atağımı 19 yaşında geçirdim. Ailemden çok uzaktaydım, çok stresli ve endişeliydim. Ayrıca saçma sapan bir ilişkim vardı. O zamanlar ayda birkaç kez panik atak geçirirdim, şimdiyse yılda bir kez oluyor.

Panik atak geçirirken hiç bitmeyecekmiş gibi ağlıyorum. Nefes alamıyorum, sanki suyun altında boğuluyormuşum gibi hissediyorum. Sonra bedenimi kontrol edemez hale geliyorum. Her yerim titremeye başlıyor.

Benim için panik atağın en korkutucu kısmı ne kadar süreceğini asla kestiremeyişim.”

Ölüyorum Zannettim

“İlk panik atağımı sanırım üniversitede yaşamıştım. O zamandan beri neyse ki fazla panik atak geçirmedim. O zaman neyin panik atağa sebep olduğunu hatırlamıyorum ama o an ölüyorum zannetmiştim.

Fiziksel belirti olarak da göğüste bir ağrı, baş dönmesi, boğuluyormuş hissi ve uyuşukluk hissiydi. Ertesi gün bedenimin yorgunluğunu anlatmak için kelime bulamıyorum doğrusu.

İlk atağın ne kadar sürdüğünü hatırlamıyorum ama hemen bir arkadaşımı aramıştım. Yanıma geldiğinde yığılıp kaldım. Bu konuda hemen yardıma gelen bir arkadaşa sahip olduğum için şanslıydım. Ama maalesef her zaman böyle bir imkana sahip olunamayabiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

Düşmanımızı Tanıyalım: Anksiyete Nedir, Neden Yaşanır, Nasıl Aşılır?

Tükenmişlik Sendromu ve Bu Derdin Devası

Çekingenlik ve Utangaçlık Olarak Bilinen Sosyal Fobi Aslında Nedir?

Duyguların Uçlarda Olma Hali: Bipolar Bozukluk Nedir?

Bir Beden, Onlarca Karakter: Çoklu Kişilik Bozukluğu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Источник: https://emoji.com.tr/panik-atak/

Panik Atak Nedir? Panik Atak Belirtileri Nelerdir? – APPVICE

Panik Atak Nedir?

Panik atak ve kalp krizi semptomları birbirine oldukça benzese ve bu nedenle aralarındaki farkı bulmak zor olsa da panik atak kalp krizi ile karıştırılmamalıdır.

Ayrıca, kalp krizi geçirmek bireyin paniğe kapılmasına yol açmaktadır ve bu da durumu daha kafa karıştırıcı hâle getirmektedir. Kalp krizi geçirdiğinizi düşünüyorsanız en kısa sürede tıbbi yardım almalısınız.

Ülkemizde her 100 kişiden yaklaşık 3-4’ü bu hastalığı ya daha önce geçirmişlerdir ya da halen bu hastalığı yaşamaktadırlar. 

Panik atak belirtileri:

 • Göğüste keskin ağrı
 • Ellerde karıncalanma
 • Nefes darlığı
 • Kalp çarpıntısı
 • Terleme
 • Titreme

Ülkemizde her yıl yaklaşık 300.000 kişi kalp krizi geçirmektedir. Kalp krizi belirtileri:

 • Göğüs ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Terlemek

Bu iki durumun semptomları birbirine benzese de aradaki farkı anlamanız hayatınızı kurtarabilir.

Panik Atak ve Kalp Krizi Arasındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Panik atak ile kalp krizi arasındaki farkı söylemek önceden hiçbir semptomla karşılaşmamış bireylerde oldukça zordur.

İki hastalık arasında ayrım yapmak için aşağıda belirtilen faktörlerden yararlanılabilir:

Fiziksel Rahatsızlık

Göğüste sıkışma hissi kalp krizine ait bir belirtidir.

Göğüs ağrısı hem panik atak hem kalp krizi esnasında yaygın rastlanan bir semptom olsa da bu ağrının nitelikleri genellikle farklıdır.

Panik atak kaynaklı göğüs ağrısı genellikle göğsün orta bölgesinde saplanma hissine yol açmaktadır. Kalp krizinden sebepli göğüs ağrısıysa basınç ve sıkışma hissine neden olmaktadır.

Kalp krizi kaynaklı göğüs ağrısı da göğsün orta bölgesinden başlayabilir ancak devamında kol, çene veya kürek kemiğine yayılmaktadır.

Kalp Krizi ve Panik Atak Başlangıcı

Semptomların başlangıcı kişinin panik atak veya kalp krizi geçirip geçirmediğini anlamasına yardımcı olabilmektedir.

Her iki durum ani ve habersiz şekilde gelişebilse de aralarında bazı farklar bulunmaktadır.

Fiziksel zorlanmalar kalp krizine neden olabilmektedir.

Kalp Krizi ve Panik Atak Ne Kadar Sürer?

Semptomların süresi kalp krizi ve panik atak arasında ayrım yapmaya yardımcı olabilmektedir.

Çoğu panik atak 20 ila 30 dakika içinde sona ermektedir.

Kalp krizi sırasında, semptomlar daha uzun sürmekte ve zamanla kötüleşmektedir. Örneğin, kalp krizi başlangıcında göğüs ağrısı hafif olsa da birkaç dakika sonra şiddetli hâle gelmektedir.

Panik Atak Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Panik atak kalp krizine yol açmamaktadır. Kalp krizinin sebebi bir veya birden çok kan damarında kan akışının kesintiye uğramasıdır.

Panik atak her ne kadar kalp krizine yol açmasa da stres ve anksiyete kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde rol oynayabilmektedir.

Panik ataklar genellikle münferit olaylardır veya bir anksiyete bozukluğunun belirtisi olarak ortaya çıkarlar.

Yapılan araştırmalar, düşük kalp hızı değişkenliğine (HRV) sahip olmaları nedeniyle anksiyete bozukluğu olan bireylerde kalp hastalıklarına yakalanma riskinin arttığını göstermektedir.

HRV iki kalp atışı arasındaki süredir. Otonom sinir sistemi kalp hızını kontrol etmektedir ve kalp atış hızı kişinin aktivitelerine ve ruh hâline bağlı olarak gün boyu değişmektedir.

Yüksek HRV değeri bir bireyin kalp atım hızının, yaptıkları işe göre gün boyunca verimli bir şekilde değiştiğini gösterir ve otonom sinir sisteminin iyi çalıştığına işarettir.

Düşük HRV değeri, kişinin nabzının sağlıklı şekilde değişmediğini belirtmektedir. Yapılan çalışmalar düşük HRV değerinin yüksek kalp hastalığı riskiyle ilişkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Panik bozukluğu dâhil olmak üzere çeşitli anksiyete bozukluklarına sahip kişilerin HRV değerleri üzerine yapılan araştırmalar, katılımcıların anksiyete bozukluğu olmayan bireylere göre daha düşük HRV değerine sahip olduğunu göstermiştir.

Bu durum, panik atak veya panik bozukluğundan muzdarip kişilerin kalp krizi geçireceği anlamına gelmemektedir. Panik bozukluklarının kalp hastalıkları riski üzerindeki etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Doktorlar, kalp hastalıklarını doğru bir şekilde teşhis etmek için bir kardiyograf sonuçlarından yararlanmaktadır.

Panik atak ve kalp krizi belirtileri benzer olduğu için, herhangi bir şüphe duyulduğunda en kısa zamanda tıbbi yardım almak yararınıza olacaktır.

Aşağıdaki belirtilere sahip bireylerin acil şekilde tıbbi yardım alması gerekmektedir:

 • Ani ve şiddetli göğüs ağrısı
 • Göğüste 2-3 dakikadan uzun süreli basınç hissi
 • Kol veya çeneye doğru yayılan göğüs ağrısı

Woman’s Heart Foundation’a göre, doktorlar kadınlarda kalp hastalıklarını panik atakla karıştırabilmektedir. Elektrokardiyogram ve kan testleri gibi tıbbi testler, doğru tanı koyulmasına yardımcı olmaktadır.

Kalp krizi tedavisi sonucunda kişinin görünüşü ve sağlığı düzelebilmektedir. Endişelenilen semptomlar kalp krizinden kaynaklanmasa bile, kişiler panik atak tedavisine başlayabilmektedir.

Hastalık Seyri

Tedavinin seyri kişinin kalp krizi veya panik atak geçirmiş olmasına bağlı olarak değişecektir.

Panik atak rahatsızlık verici bir sorun olsa da hayati bir teh oluşturmamaktadır. Panik atak kişinin yaşam kalitesini etkileyebileceği için tedaviye önem verilmelidir. Yaşam tarzında değişiklikler, ilaç tedavisi ve danışmanlık gibi çeşitli tekniklerle kaygı bozukluğu ve panik atak tedavisi yapılabilmektedir.

Bazı durumlarda kalp krizi hayati teh oluşturabilmektedir. Hızlı tedavi sayesinde birçok insan kalp krizini atlatabilmektedir. Kalp krizi sonrasında, kişinin bu duruma sebep olan kalp sorunlarını kontrol altına alması gerekmektedir.  

Soru:

Kalp krizi ihtimali bu belirtiler sayesinde elenebilir mi yoksa her ihtimale karşı tıbbi yardım mı istenmeli?

Cevap:

Göğüs ağrısı, göğüste rahatsızlık, vücudun diğer bölgelerine yayılan göğüs ağrısı veya nefes darlığı gibi durumlarda her zaman tıbbi yardım alınmalıdır. Kalp krizi semptomları arasında mide bulantısı, terleme ve baş dönmesi de bulunmaktadır.

Bu makale Appvice Psikoloji Otoriteleri tarafından bilimsel verilere dayalı olarak incelenmiş ve onaylanmıştır.

ortalama puan: 5,00 , 1 oy

Источник: https://getappvice.com/tr/panik-atak-nedir-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть