Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik Atak Belirtisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ?

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik atak bozukluk tekrarlanan panik ataklar  tarafından hastaların yaşam kalitesini bozan piskolojik bir rahatsızlıktır.Çoğu panik atak hastası yaşayan kişilerde agorafobi gelişimde gözlenmektedir.

Agorafobi sonucu gelişimi gösteren hastalar kalabalık alanlardan uzak dururlar , evlerinden dışarı çıkmak istemezler ve halk arasında panik atak geçireceğim korkusunu yaşarlar.

Kognitif davranışçı terapi ve antideprasan ilaçları ile birlikte hastaların büyük bir bölümünde olumlu sonuçlar alınmaktadır ve hastalıktan tamamen kurtulma imkanı vardır.

Panik Atak Nedir ?

Panik atak aniden meydana çıkan aşırı derecede yüksek korku ve kaygı ataklarıdır.Genelde hiç bir belirti göstermeden ve bilinen bir sebep olmaksızın başlayabilir. Kaygıya ek olarak bir çok semptomplar atak sırasında ortaya çıkmaktadır.

Şöyle sıralayabiliriz ;

a- Çok hızlı ve kalbin yerinden çıkacakmış gibi atması

b- Terleme ve titreme .

c  Kuru ağız.

d  Sıcak basması veya üşüme .

e- Nefes alırken boğuluyormuş gibi olma

f- Nefes darlığı

g- Göğüs ağrıları

h- Mide bulantısı,baş dönmesi yada baygınlık hissi

m- Ölüm korkusu ve çıldıracağım korkusu

n- Kontrolü yitirme korkusu

l- Uyuşma ve karıncalanma

t- Gerçek dışı gibi hissetme , kendi vücduna karşı yanacılık hissetme.

Panik atakla birlikte ortaya çıkan fiziksel belirtiler tamamiyle panik atağın yaptığı rahatsızlıklardır yani kalbinizde yada göğsünüzde bir problem yoktur. B

elirtilerin ortaya çıkmasında ki ana sebep beyinden vücudun diğer bölgelerine giden aşırı hızlı ve fazla sinir uyarılarıdır.Bu aşırı hızlı ve yoğun sinir uyarıları vücut içerisinde bazı hormanların aşırı salgılanmasına sebebiyet verir.Bu hormanların içerisnde adrenalin hormonuda vardır.Vücutta oluşan bu olaya bazen savaş bazende uçuş modu olarak adlandırılır.

Panik atak esnasında çok hızlı şekilde nefes alıp verilme başlanır,(hiperventile) bu hızlı nefes alıp verme esnasında çok fazla karbon dioksit çıkışı olacağı için kandaki asidik denge değişir.

Değişen dengeden dolayı krapmplar,dikkatini toplayamama,çarpıntı,baş dönmesi ve vücuda sanki iğne batıyormuş gibi hisler ortaya çıkar.

Panik ataklar genellikle 5 ile 10 dakika sürmektedir fakat bazen daha uzun süren ataklar dalgalar halinde aralıklı olarak devam eder .

Panik atak bozukluğu nedir ?

Her 10 insanda bir nadir de olsa panik atak geçirmektedir. Fakat panik atak bozukluğunuz varsa bu ataklar tekrarlayan cinsten ataklar olucaktır.Atakların sıklığı kişiden kişiye değişmektedir.Her 50 kişide bir panik atak bozukluğu vardır.

Panii Atak Bozuklukları

Panik atak bozukluğun başında ilk olarak paniğe sebep olan unsur daha sonraları aynı şekilde buna sebep olmayabilir. Panik atağı bozukluğu olan kişilerde sürekli ileride bir daha atak yaşarmıyım ve atak boyunca yaşanılan belirtiler tekrarlanır mı diye sürekli bir endişe vardır.Panik atak bozukluğu olan kişilerin çoğu hastanelere kalp krizi geçiriyorum diye giderler.

Panik atak bozukluğa ne sebep olur ?

Panik atakları hiçbir sebep olmadan ortaya çıkmaktadır. Sebebi tam olarak belli değildir.Bazı beyin kimyasallarının(nörotransmitterler) dengesinin bozulmasından dolayı ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Kullanılan ilaçlar bu beyin kimyasallarını düzeltmek ve tedavi etmek için kullanır ve başarı sağlandığı görülmüştür. Bu başarılarda beyin kimyasalların bozulduğunu doğrulamaktadır.

Günlük yaşamımızda var olan stresli olaylarda panik atağı tetikleyebilir.

Çok yakın birisinin ölümü genelde panik atağa sebep olmaktadır.

Panik bozukluk, agorafobi ve başka korkular.

Panik bozukluğu olan bazı insanlar atağın kendilerine halk içerisinde kalabalık biryerde geleceğinden oldukça kaygı duyarlar ve bu kişiler atak geldiği zaman bu kalabalık yerden kendini kurtaramayacağı korkusuyla tedirgin olurlar.

Aynı zamanda bu kişiler onlara kimsenin yardım edemeyeceğini yada insanların onu ayıplayacağından korkarlar.Bu tarz korkular bu kişilerde agorafobi oluşmasına sebep olur.Panik atağı olan her 3 kişiden birisinde agorafobi görülmektedir.

 Agorafobisi olan insanlar bazı yerlerden ve durumlardan oldukça rahatsızlık ve korku duyarlar.

Genelde korkuları ve durumları şu şekilde sıralayabiliriz ;

Panik Atak Sebepleri Nelerdir

1- Açık alan korkusu

2- Mağazalara girme korkusu,kalabalık alanlara girme korkusu

3- Trende,otobüste ve uçakta yolculuk yapma korkusu

4- Köprüden geçememe korkusu

5- Asansöre binememe

6- Sinema,restaruant gibi çıkışı kolay olmayan heryerden olmaktan çekinirler.

7- Evinden fazla uzaklaşmak istemezler.Genellikle zaten agorafobisi olan insanlar evden pek fazla dışarı çıkmak istemezler.

Bazı insanlar irrasyonel korkuları kendileri geliştirebilirler örnek olarak , egzersiz yapmak veya bazı yiyeceklerin panik atağa sebep olduğu gibi.

 Panik atağı olan kişilerin yapması gerekenler

Panik atağı hafifletmek,engellemek yada daha kötüye gitmesini durdurabilmek için nefesinizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.

Atak sırasında yada atağın başlama anında nefesinizi yavaşça derin alarak kendinize geçeçiğni telkin ederek rahatlayabilirsiniz.Rahatlama tekniklerini öğrenip bunları uygulamanızın size çok büyük faydaları olacaktır.

Nefesini kontrol edebilen çoğu panik atak hastalarının kendi deneyimlerden bilindiği üzere %80’lere varan rahatlama olduğu tespit edilmiştir.

Panik atağın tedavisi nedir ?

Eğer nadiren atak geçiriyorsanız tedavi olmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Çünkü her insan korkulu zamanlarda panik geçirme eğilimindedir.Tedavi genelde sürekli tekrarlayan atak yaşayanlar içindir.Tedavinin ana amacı ise panik atakların şiddetini ve sayısını azaltmaktır.

Bilişsel Davranışçı Terapi ; Bilişsel Davranışçı Terapi bir uzman tarafında yapılan konuşma terapisidir.Büyük olasılıkla en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir.Çalışmalar göstermiştir ki panik hastaların yarısından fazlasında bu tedavi yöntemi oldukça başarılıdır.

Terapist panik hastası kişiye düşünce kalıplarını anlamasında yardımcı olmaya çalışır. Ayrıca terapist panik hastası kişinin eğer varsa herhangi bir zararlı ve yanlış fikirlerini tespit etmeye çalışır. Örne olarak ,Panik atağın başlangıcında ki yanlış düsüncelerinizi , fiziksel semptomlarla ilgili yanlış bilgilerinizi ve belirtilere karşı nasıl tepki vermeniz gerektiği ile ilgili gibi.

Terapinin amacıda sahip olduğunuz bu yanlış düşünce ve bilgileri düzeltmektir .Ayrıca bu terapiyle birlikte düşüncelerinizi daha sağlıklı ,işe yarar ve daha gerçekçi hale getirmektir.Genelde terapi haftalık seanslar halinde yapılır ve ortalama olarak 40 dakika civarında sürmektedir.

Davranış terapisi; Davranış terapisinin amacı kişiye zararlı ve faydalı olmayan davranışlardan uzaklaştırmaktır. Özellikle bu terapi yöntemiyle agorafobi ile birlikte seyreden panik hastalarında çok faydalı olur.

Bilindiği üzere agorafobi ile seyreden panik atak bozukluğunda kişiler bazı yerlerden ve durumları hastalığın tetikçisi olduğuna inandığı için bu yer ve durumlardan uzak durmaya kalkışırlar. Davranış terapisi ile bu yanlış davranışlar ve düşünceler düzeltilmeye çalışılır.

Aynı zaman da terapist kaygı bozukluğunu nasıl kontrol edeceğiniz size öğretir ve korkulan durum ve yerlerle karşı karşıya kalındığında kişi kendisini kontrol edebilir.

Bilişsel davranışçı terapi :Bu terapi yöntemi yukarıda bahsedilen Bilişsel terapi ile davranış terapisinin karışımıdır.

Eğer bu terapi sonrasında hastalığınızda iyileşmeler gözlemleniyorsa uzun soluklu olarak bilişsel davranışçı terapi yöntemiyle antideprasanlarla yapılan tedaviden daha iyi sonuçlar elde edilebilinir.

Fakat Bilişsel davranışcı terapisi her alanda işe yarayabilecek bir terapi şekli değildir ve her kişide aynı sonuçları vermeyebilir.

Antideprasan İlaçlar: Genelikle Antideprasan İlaçlar panik atak tedavisinde çok iyi sonuçlar vermektedir.Genelde bu ilaçlar depresyon tedavisinde kullanılmaktadır fakat panik atak bozukluğunda da olumlu sonuçlar vermektedir.

Antideprasan İlaçlar hemen etkisini göstermezler. Genelde 2 ile 4 hafta arasında etkisini göstermeye başlarlar . 8 haftadan sonra belirgin bir şekilde kişiler etkisini görmeye başlarlar.

Panik atak bozukluğu ilaçla tedavi edilirken yaşanan en büyük sıkıntılarda biri de hastaların bir hafta kullandıktan sonra ilacı bırakmasıdır.Bunun sebebi antideprasan ilaçların hastaya hemen etkisini gösterememesi va hastanın da işe yaramayacağını düşünerek bırakmasıdır.

Halbu ki yapılan çalışmalar ve diğer hastalardan alınan sonuçlara bakıldığında genelde olara 2 ile 4 hafta arasında etkisini gösterdiği aşikardır.

Antideprasan ilaçlar sakinleştirici ve bağımlılık yapan ilaçlar değildir.

Antideprasan ilaçların çeşitli türleri olmasıyla birlikte artıları ve eksileri de vardır.Örnek olarak, büyük ihtimalle yan etkileri farklılık gösterirler.Ancak seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) panik atak bozukluğu tedavisinde en çok kullanır. Eğer seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) işe yaramazsa imipramin ve klomipramin kullanılır.

Konu Özeti: Panik atak günümüzde en yaygın psikolojik hastalıkların başında gelmektedir. Genelde ilk başlarda kalp kriziyle karıştırılır.  Zamanla hasta kendisinin durumu anlayabilir, bazen doktorlar bile teşhis koyma noktasında geç kalabilir.

İlaçlı tedavileri olmasına rağmen terapi, telkin yoluyla tedavi önerilir.

Dr. Aydın Yılmaz Dahiliye doktoru olarak görev yapmaktadır. 2015 yılından itibaren Sağlıkfit ekibine katılarak hastalıkları tedavi yöntemleri konusunda yüzlerce makale ele almıştır.

Источник: //www.saglikfit.com/panik-atak-belirtisi-tedavisi

Panik Atak Belirtileri Nedir Tedavisi

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

panik atak belirtileri nedir tedavisi

Son zamanlarda insanlarda çok fazla psikolojik rahatsızlıklar görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de panik ataktır. Peki bu panik atak nedir? Panik atak psikolojik sorunlarla ortaya çıkabildiği gibi bazı hastalıklar sonucunda da görülebilir.

Panik atak nöbetler şeklinde ortaya çıkar. Nöbet esnasında kişi korku, endişe ve sıkıntı gibi duyguları çok yoğun hisseder. Aniden çıkan bu nöbetlerde kişi kendini büyük bir korku içinde bulur. Kalp krizi geçireceğini, kalbinde bir sorun olduğunu ve öleceğini düşünür.

Çok kötü şeyler olacağı, bayılacağı hissine kapılan hasta panik içinde doktora başvurabilir. Atak ilk 10 dakikada en şiddetli noktasına ulaşır ve yarım saat sonra kişi rahatlamaya başlar. Atak sonrasında bitkin düşen kişi kendini yorgun hisseder ve yalnız kalmaktan korkar.

Panik atak nedir sorusunun tanımı genel haliyle bu şekilde yapılabilir..

Panik atak genellikle sebepsiz bir şekilde belirir.  Uzmanlar beynin yan kısmının işlevini kaybetmesinden veya beyindeki kimyasal maddelerden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünmekte.

Tek başına meydana çıkabildiği gibi bazı hastalıklarla birlikte de belirebilir. Panik atağın en büyük tetikleyici strestir.

Bunun haricinde aşağıdaki durumlar da panik atak neden olur sorusuna verilecek cevaplardır:

 • Fazla kafein tüketimi ve vitamin eksikliği.
 • Kalp ve akciğer hastalıkları, epilepsi.
 • Tiroid bezi rahatsızlıkları ve fazla adrenalin salgısı.
 • Kansızlık, kan şekeri düşmesi ve beyin tümörü.
 • Bazı ilaçların yan etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 • Kalabalık ve kapalı yerler.
 • Sinirsel rahatsızlıklar ve depresyon.
 • Uyarıcı maddeler ve bu maddelerin bir anda kesilmesi.

Her yaş grubunda görülebilen hastalık daha çok yirmili yaşlarda belirir. Hastalığın görülme oranı %1-3 tür. Yakın akrabalarında ve aile geçmişinde panik atak hikayeleri olanlarda görülme olasılığı daha yüksektir. Yine kadınlarda erkeklere oranla daha sık rastlanır.

Panik atak cinsellik, öfke, üzüntü gibi duygularını ifade etmekte zorlanan, asosyal yaşamı olan, baskılanmış, kendini ifade edemeyen insanlarda daha çok görülür. Bunlarla birlikte herşeyi kafasına takan ve mükemmeliyetçi kişilerde hastalığa daha çok rastlanır.

Panik Atak Belirtileri

Gündelik koşuşturma ve yoğun iş hayatı içinde günümüz insanları değişik duygu yoğunlukları yaşamaktadır. Birçok kişi bu duygu yoğunluğunun daha önce defalarca duyduğu panik atak hastalığı olup olmadığı konusunda merak içinde.

Bu duygu yoğunluklarının panik atak mı yoksa sıradan yükselmeler mi olduğunu anlamak için aşağıdaki belirtiler panik atak testi niteliğindedir.

Aşağıda sıraladığımız panik atak belirtileri nden en az 4 tanesine sahipseniz siz de panik atak hastası olabilirsiniz.

Panik Atak Testi

 • Kalbin şiddetli, yerinden fırlayacakmış gibi atması ve kalp çarpıntısı.
 • Terlemeyle gelen ateş basması ve üşüme, titreme.
 • Tıkanma, nefes almada güçlük çekmeyle oluşan boğulma korkusu.
 • Baş dönmesi ve bayılacakmış hissine kapılma.
 • Karın ağrısı, bulantı ve geğirme.
 • Nefesin kesilmesi, solunan havanın yetmediği hissine kapılarak derin nefes alma.
 • Göğüs bölgesinde ağrı ve göğüs sıkışması.
 • Algılama güçlüğü ve kendine yabancılaşma.
 • Derealizasyon (Çevrenin gerçek olmadığı hissine kapılma).
 • Ölüm korkusu.
 • Başkasına ve kendine zarar verecekmiş hissine kapılma, delirme hissi.
 • Vücudun bazı bölümlerinde uyuşma ve karıncalanma.

Bu panik atak belirtileri nin hepsi aynı anda görülmez.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu belirtilerin en az 4 tanesini taşıyan panik atak risk grubundadır.

Kriz geçiren kişi büyük bir korku içinde olur. Bayılacağını, başına kötü şeyler geleceğini hatta kalp krizi geçireceğini ve öleceğini düşünür. Bu hisler nedeniyle de kendisini güvende hissetmez. Etrafındakilerden güç alır ve yalnız kalmaktan korkar.

Panik atak krizi geçiren kişinin bu süreci kolay atlatabilmesi için öncelikle kendi durumunun farkında olmalı. Farkında olmak ilk ataklar için daha zor olsa da sonraları farkındalık artar. İlk birkaç ataktan sonra kişi rahatlıkla bir panik atak krizi geçirdiğini anlayabilir.

Kriz belirtileri görülmeye başladığında ise yapılması gereken ilk önce bir yere oturmak ya da uzanmak. Atak geçiren kişi daha önceki tecrübelerinde olduğu gibi bunun da sadece bir kriz anı olduğunu ve kısa bir süre sonra geçeceğini düşünmeli. Atak sırasında kafeinli ürünler, sigara ve alkolden uzak durulmalı, hararetli ve heyecanlı tartışmalardan kaçınılmalıdır.

Derin derin nefes almak atağı tetikler. Bunun yerine bir kese veya poşet içine nefes alınıp verilebilir.

Panik Atak Tedavisi

Noradrenalin ve serotonin döngüsündeki bozulmayla ortaya çıkan panik atak hastalığının tamamen tedavi edilmesi mümkündür. Tedavide kullanılan antidepresanlarla noradrenalin ve serotonin kullanımı azaltılır ve döngü normale döner.

Böylece panik atak bulguları hafifler ve zamanla kaybolur. Panik atak tedavisi nde ilaçlarla %70 başarı elde edilir.

Bununla birlikte ilaçlar panik atak oluşmasına sebebiyet veren durumu ortadan kaldırmadığından hastalığın tekrarlama ihtimali vardır.

Panik Atak Tedavi

panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi nde antidepresanlarla uygulanan tedaviye psikoterapi ile destek verildiğinde, hem hastalığın iyileşmesindeki başarı oranı %100 lere ulaşır, hem de hastalığın sebeplerine yönelik tedavi uygulanacağından tekrarlama ihtimali azalır veya ortadan kalkar.

Panik atak tedavi yönteminde antidepresan kullanımı kaçınılmazdır. Bununla birlikte antidepresanlar mutlaka psikoterapi ile desteklenmelidir. Tedavi süresi en az 6 ay devam eder. Tedavide hastalık belirtileri ortadan kalksa bile ilaç kullanımı 6 aya tamamlanır. Panik atak tedavisindeki bu 6 aylık süre daha çok erken tanılar için öngörülen süredir.

Hastalığın ilerlediği durumlarda tedavi süresi 1 veya 2 yıla kadar uzayabilmekte.

Panik Atak İlaçları

Tedavide kullanılan panik atak ilaçları antidepresanlardır. Bu ilaçlar kullanılmaya başlandığında ilk 15 günlük süreç kusma, bulantı, uyku hali ve sıkıntı gibi yan etkileri görülür.

Bir süre sonra kaybolan bu yan etkiler ile birlikte tedavi süreci daha rahat geçer. Kalıcı yan etkileri olmayan ve bu anlamda gayet güvenilir olan bu ilaçların kullanımı yine de doktor kontrolünde olmalıdır.

Bu ilaçlar;

 • Antidepresanlara karşı bazı bünyelerin aşırı duyarlılık göstermesi.
 • İlaç kullanımına engel hamilelik, karaciğer yetmezliği ve benzeri durumlarda.
 • Hafif ve orta şiddette seyreden panik atak durumlarında.
 • Travma sonucu meydana çıkan panik ataklarda

gibi durumlarda kullanılmaz ve tedaviye psikoterapi ile devam edilir.

Panik Atak Duası

İnsanlar başlarına gelen şerlerden kurtulmak için Allahın sonsuz kudretine sığınır. Tamamen psikolojik bir rahatsızlık olan panik atak karşısında da dua okumak kişiyi rahatlatacak ve daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Panik atak duası olarak İnşirah Suresi, Fatiha Suresi, Ayetel Kursi, Nas Suresi ve Felak Suresi okunur.

Источник: //saglikloji.com/panik-atak-belirtileri-nedir-tedavisi/

Panik atak nedir? Belirtileri neler?

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik atağı, başta panik bozukluğu olmak üzere, birçok psikiyatrik bozuklukta ve bazı bedensel hastalıklarda (tiroid bezinin aşırı çalışması, kan şekeri düşüklükleri, enfeksiyon hastalıkları, kansızlık vb.) görülebilen;beklenmedik bir anda, herhangi bir yerde ortaya çıkan; bunaltı, korku ve yoğun endişe karışımı bir nöbettir.

Panik atakları en sık panik bozukluğunda görülür. Panik bozukluğu olan kişi birçok panik atağı geçirir. Panik atağı yaşayabileceğine dair yoğun bir korku duyar ve her an panik atağı geçireceğine ilişkin bir beklenti içindedir. Bundan kurtulmak ve kendini rahatlatmak için ” kaçınma” davranışları geliştirir.

Panik atak belirtileri neler?

Panik atak belirtileri; çarpıntı, kalp atışlarını duyumsama, kalp hızında artış olması, terleme, titreme, nefes darlığı, boğulma hissi, soluk kesilmesi, göğüste ağrı, sıkıntı, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma hissi, olayları ve çevreyi bir sis perdesinin gerisinden bulanık algılama, kendine yabancılaşma, uyuşma ve karıncalanma, üşüme, ürperme, ateş basması, kontrolü yitirme, çıldırma ya da ölüm korkusu panik atak sırasında ortaya çıkan belirtiler arasındadır. Panik atakta bu belirtilerin en az dört tanesi görülmektedir.

Panik atak geçiren kişi ne yapmalı?

Panik atak esnasında, öncelikle kişinin uygun bir yere oturması gerekir. Burundan yavaşça nefes alınıp, 5 saniye tutulduktan sonra, yavaşça dudaklar büzülerek nefes verilmelidir.

Kişi kendini rahat hissettiği bir anını gözünde canlandırarak, dikkatini burada toplamalıdır. Çevredeki ayrıntılara odaklanmaya çalışılmalıdır.

Panik atak nöbeti yaşadığını düşünenler korkacak bir şey olmadığını ve bu durumun birazdan geçeceğini içinden tekrarlamalıdır.

Acelecilik panik atağı tetikliyor!

Panik atakları ve panik bozukluğundan korunmak, atakların yinelemesini önlemek için kişinin kendinde yapabileceği değişikliklerin başında acele etmemek yer alır.

Okan Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sercan, “Hepimiz hızlı olmak isteriz ama hızlılık ile acelecilik farklıdır. Hızlı olmak birim zamanda daha çok sayıda iş yapmak ya da daha uzun bir yolu almaktır. Bir kişi çalışarak, ustalaşarak, güçlenerek hızlı olur. Oysa acelecilik yapılacakları “bir an önce” yapma isteğidir. Bu bir zorlamadır.

Acemiyken, yeterince güçlü ya da becerikli değilken bir an önce yapmak istemekle hiçbir durum ya da nesne olabileceği zamandan daha erken olmaz. Hiç gerçekleşmez. O nedenle acele işe şeytan karışır denir.

Çünkü acele yapılan iş başarılmaz, sakarlık olur, gecikir. Acelecilik bir zorlamadır. Zorlama bir yandan iş yapılacak nesneye, çevremizdeki kişilere ama en çok da kendimize olur.

Özellikle bizim acelemiz dışında, çevreden kaynaklanan zaman sıkışıklıklarında acelecilik büyük bir basınca dönüşür” tespitini yapıyor.

Bu davranış ister kişinin kendisinden, ister çevresinden kaynaklansın yinelendiğinde giderek süreklilik kazanır, artık kişi aceleci olmuştur.

Ya aceleci kişi bir panik atak geçirirse ne olur?

Panik atağının bir an önce geçmesini ister. Olağan koşullarda en çok 10 dakika sürecek panik atak tam da bir an önce geçmesi beklendiğinden hem daha uzun hissedilir, hem de uzar. Oysa panik atakların yatışması, süresinin kısalığı, hiçbir şey yapmadan, telaşlanmadan beklemektir.

Panik atağı geçiren kişiler acele ettikleri için panik atakları yineler. Panik atak beklentisi de aceleci kişilerin ya panik atak yine olursa beklentisiyle oluşur. Aceleci kişiler bir an önce rahatlamak istediklerinden panik atak yaşadıkları yerlerden ve durumlardan kaçınırlar.

Bunlar da tekil panik atakları, panik bozukluğuna dönüştürür.

Panik atak konusunda nelere dikkat edilmeli?

Sabır kişinin olgunlaşmasıyla ilgili ölçütlerden biridir. Oluşların, süreçlerin zamanında bitişini bekleme gücü diyebileceğimiz sabır aceleciliğin tam tersidir. Sabrı kazanan kişilerin panik atak ve panik bozukluğu riski azalır. Prof. Dr. Mustafa Sercan, panik ataktan kendimizi korumanın yolları hakkında önemli bilgiler verdi.

1- Ertelemeyin

Olanak ölçüsünde işlerinizi ertelemeyin, zorunlu zaman geldiğinde zamana sıkışırsınız. Bu da işi yapamama korkusu, acelecilik ve telaş demektir. Bundan sonrası Panik atak olabilir.

2- Yavaş davranın

Grup içinde en önde mi yürüyorsunuz, sofrada yemeği en önce mi bitirirsiniz? Çoğu zaman karşınızdakinin sözünü keser misiniz? Bunu her fark ettiğinizde yavaşlayın. Grubun ortak hızına uymak çok zor olmaz. Bunu sürekli yaptığınızda yavaşlık sizin için bir alışkanlık haline gelir. Yavaşlık ile acelecilik bir arada olmaz.

3- Öğrenmek yavaşlık ister

Yeni karşılaştığınız, yeni öğrendiğiniz bilgi ya da eylemler söz konusu olduğunda başarılı olmak için acele etmeyin. Kimse yapabileceğinden daha hızlı öğrenemez. Ancak ustalık yavaş öğrenmekle kazanılır, hız ustaların becerisidir.

4- Tek rakibimiz kendimiz

Çağımız herkesi büyük bir yarış içindeymiş gibi hissettiriyor. Yani sürekli birilerini geçmemiz gerekiyormuş gibi… Sonra “ya geçemezsem?” korkusu, sonra “eyvah geçildim” ya da “eyvah geç kaldım” yerinmeleri. Oysa hiç kimse yapabileceğinden daha çoğunu yapamaz.

Üzerimize düşen görev, kapasitemizin tamamını kullanabilmemiz için daha çok çalışarak ustalaşmaktır. Yapabileceklerimizin en çoğunu yapmaya uğraşabiliriz. Bunun bir an önce olması şart değil. Yalnızca dünkü kendimizi yenmek gelişme ve ustalaşma için yeterli.

Biz geliştikçe, girdiğimiz her yarışta becerimiz kadar başarı elde ederiz.

Panik atağı ya da panik bozukluğundan korunmak için aceleden uzak durmak önemlidir.

Bipolar belirtileri neler? Manik depresif bozukluk nedir?

Источник: //indigodergisi.com/2018/02/panik-atak-belirtileri/

Panik Atak nedir? Belirtileri nelerdir? Panik Atak tedavisi nasıl yapılır?

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

'Modern Çağın Hastalığı' da denilen panik atak, her ne kadar psikolojik bir bozukluk olarak bilinse de aslında, beyindeki bilgi akışını sağlayan kimyasalların dengesinin bozulmasıyla nöbetler şeklinde ortaya çıkan ve nöbetlere korku, kas kasılmaları ve endişelerin de eşlik edebildiği nöro-psikolojik bir rahatsızlıktır.

Beynimiz geçmişte yaşadıklarını unutma özelliğine sahiptir ve anıların depolandığı bölge mucizevi bir şekilde kötü anıları silerken iyileri hatırlar, bu bölge normal insanlarda yarı-aktif iken panik ataklı hastalarda fazlasıyla aktiftir.

Bu da; bu hastaların geçmişte yaşadıkları ve kendilerini derinden etkileyen kötü anıları unutamayıp aktif tuttukları anlamına gelir.

Burada önemli soru, beyinlerinin bu bölümü aktif olanların mı panik atağa yakalandıkları yoksa panik atak olduktan sonra mı bu bölgenin aktifleştiği.

Tıp bu soruya henüz net bir cevap bulabilmiş değil.

Araştırmalar panik atağın, mükemmelliyetçi, stresli, takıntılı ve depresif kişilerde daha fazla görüldüğünü gösteriyor.

Kadınlarda rastlanma oranı da erkeklerden daha fazla. Yaş ile bağlantısı olmasa da çocuk yaşlarda pek görülmüyor..

Panik atak geçmişte yaşanılan ve bizi derinden etkileyen olaydan hemen sonra veya yıllar sonra olayı tekrardan hatırlatan bir uyaran ile başlıyor.

Panik Atak belirtileri nelerdir?

Atağın ne zaman geleceği belli olmaz.

Otobüste, çalışırken, dinlenirken ve hatta uyurken bile görülebilir. Bir anda başlamaz, önce, göğüste baskı, huzursuzluk, iç sıkıntısı gibi bazı işaretlerle kendini belli eder.

Tecrübeli hastalar durumu farkedip ilaçlarını alarak kuvvetli atakları engellerler, tecrübesiz olanlarda ise 30-45 dk içinde bu belirtiler güçlenerek artar ve az sonra sayacağım ana belirtilerle birlikte süresi kişiden kişiye değişse de ortalama 15-20 dk süren asıl atak nöbetleri gelir.

Panik atağın genel belirtileri;

 • Göğüste sıkışma hissi ile birlikte gelen iç daralması
 • Terleme,
 • Nefes borusundaki kaslarda istemsiz kasılma ile birlikte yetersiz nefes alma ve beraberinde duyulan endişe ve ölüm korkusu
 • Titreme,
 • Baş dönmesi ve bayılma hissi,
 • Ekstremitelerde ( kol, bacak, el, ayak) veya tüm vücutta karıncalanma hissi ve kişinin kendine yabancılaşması (depersonalizasyon) ve/veya ortamın gerçek olmadığını düşünme.

Bu ana belirtilerin hepsi görülecek diye bir kural yok elbette, belirtiler kişiden kişiye farklı olabildiği gibi birkaçı ya da hepsi görülebilir veya daha farklı belirtiler de gözlemlenebilir.

Atak sırasında adrenalin hormonu yüksektir bu hormon da bilindiği üzere korku ve mücadele sırasında salgılandığından kişiyi ' Dövüş ya da kaç! ' moduna sokar.

İlginç olan şey, bu rahatsızlık değişkenlik gösterir. Bir bakarsınız birkaç hafta ataklar akşam saatlerinde yoğunlaşırken sonrasında birden öğlen saatlerine kayabilir.

Ya da, ataklara uzun süre, örneğin; X,Y,Z belirtileri eşlik ederken birden X belirtisi kaybolabilir veya daha önce hiç yaşamadığınız bir belirti de eklenebilir.

Peki, bu atakları ne tetikliyor?

Bazen sebepsiz de atak yaşanabildiği halde genelde, mutluluk hariç herşey! Açlık, üzüntü, sıkıntı, kapalı alan, tartışmalar, kötü anılara yönelik sohbetler…

Kısaca, kişiyi huzursuzluğa ve strese sokabilecek herhangi bir şey…

Panik atak nedir? Nedenleri, belirtileri, testi ve tedavisi

Panik Atak Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Süreleri 5 ila 20 dakika arasında değişen panik ataklar genellikle kişinin stresli dönemlerinde, ortada belirgin bir sebep olmadan aniden gelişebilir. Korkutucu olmalarına karşın tehli değillerdir. Çoğu insan hayatının stresli zamanlarında bir ya da iki kez panik atak geçirebilir. Bu dönem bittikten sonra atakların devam etmemesi beklenir. (1)

Anksiyete nedir? Kaygı neden olur? Belirtileri, tedavisi ve çözümü

Panik ataklar çoğu zaman belirgin bir neden olmadan oluşur. Ancak atakların oluşumunda çeşitli faktörler rol oynayabilir:

 • Genetik özellikler, ailede panik atak yaşamış bireylerin olması
 • Stres düzeyinin artması, yakın zamanda yaşanan kayıplar, travmatik olaylar
 • Çocukluk döneminde fiziksel veya cinsel istismar
 • Mizaç – olumsuz duygulara yatkınlık
 • Sigara ve kafein tüketimi
 • Obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, agorafobi gibi psikolojik durumlar
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Nörotransmiter adı verilen beyindeki iletici yapılarda görülen kimyasal dengesizlikler

Panik atak belirtileri

 • Kalp atışlarında hızlanma ve kalp çarpıntısı
 • Göğüste baskı hissi
 • Nefeste tıkanıklık, hızlı ve kesik nefes alma
 • Boğulma hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Terleme
 • Titreme ve sıcak basmaları
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Kulak çınlaması
 • Parmaklarda karıncalanma
 • Bayılacak gibi hissetme
 • Kontrolü kaybetme hissi
 • Kalp krizi geçirme korkusu ya da ölüm korkusu
 • Aklı yitirme veya delirme korkusu

Paranoya nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Panik ataklar genellikle belirgin bir tetikleyici durum olmadan, aniden başlar. İşte, okulda, trafikte veya kalabalık ve kapalı bir ortamda gelebilecekleri gibi evde sakince otururken de oluşabilirler.

Genelde aniden gelen bir kalp çarpıntısı ile başlar ve birkaç dakika içinde şiddetlerini artırırlar. Ataklar genellikle 5-20 dakika arası sürse de bazı ekstrem durumlarda bir saate kadar da sürebilir.

Atak geçtikten sonra kişiler kendilerini çok yorgun ve bitkin hissedebilirler. Bu yorgunluk bazı durumlarda saatler sürebilir. Korku, endişe, stres gibi psikolojik etkileri ise genellikle daha uzun sürmektedir.

Panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli midir?

Panik ataklar sırasında nefessiz kalmak birçok insanı korkutur ve kişiler sıklıkla öleceklerini düşünür. Nefesteki tıkanmalar ve nefesin yetmemesi hissi çoğu zaman psikolojiktir. Eğer bu konuyla ilgili bir sağlık sorununuz yoksa, panik atak sırasında nefessiz kalmak tehli değildir.

Vücudumuz kendine gerekli olan oksijeni ataklar sırasında da alabilmektedir. Bu durumu test etmek isterseniz bir pipet alıp birkaç dakika boyunca sadece pipetten nefes almayı deneyebilirsiniz.

Panik ataklar sırasında yaşanan nefesin yetmemesi hissi, pipetten nefes almaya çok benzer.

Kişiler her ne kadar derin nefes alma ihtiyacı hissetse de bedenleri derin nefes alabilecek bir durumda değildir ve alabilecekleri nefes kısıtlıdır.

Başta çok korkutucu gelse de pipetle birlikte denendiğinde de benzer bir durum yaşanır ve birkaç dakika beklerseniz aslında biraz yorgunluk yaşamak dışında korkulacak bir şey olmadığını, nefessiz kalmayacağınızı görmüş olursunuz.

Prozac (Fluoksetin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

Panik atak nasıl geçer?

Panik atak sırasında belirtiler tedirgin edici olsa da endişeye kapılmayın. Unutmayın, ciddi bir teh altında değilsiniz. Panik atak sırasında şunları yapabilirsiniz:

 • Yaşadığınız şeyin bir panik atak olduğunu fark edin. Çoğu zaman panik ataklar kalp krizi ile karıştırılır. Nefesinizin kesikleşmesi ve kalp hızınızın artması sizi korkutabilir. Sizi korkutan belirtilerin panik ataktan kaynaklandığını ve bu belirtilerin bir süre sonra ortadan kalkacağını hatırlayın.
 • Nefesinizi kontrol etmeye çalışın. Nefes alıp verişinize odaklanın. Yavaşça burnunuzdan derin bir nefes alın, kısa bir süre tutun ve tekrar yavaşça ağzınızdan nefes verin. Nefesinizi alırken dörde kadar sayın, bir saniye tutun ve verirken de dörde kadar sayarak yavaşça bırakın. Bunu yaparken burnunuza aldığınız nefese ve onun göğüs boşluğunuzu nasıl doldurduğuna odaklanın.
 • Gözlerinizi kapatın, bulunduğunuz yere ve zamana odaklanın. Ataklar sırasında çevrenizde çok fazla uyarıcı etken olabilir ve bu kafanızı karıştırıp atağı tetikleyebilir. Bu nedenle gözlerinizi kapayıp o etkenlerden uzaklaşmaya çalışın. Oturduğunuz yeri, ayağınızın bastığı zemini, bir şey tutuyorsanız tuttuğunuz nesneyi hissedin ve bulunduğunuz ana odaklanın. Bazen ortamda bulunan bir nesneyi seçmek ve ona odaklanmak da gerçekliğe dönüp sakinleşebilmenize yardımcı olabilir.

Nefes darlığı (dispne) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

 • Kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bedenimizin üzerinde kontrol sağlamak panik atakları sonlandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle atak sırasında el veya ayak parmaklarınızdan başlayarak, sırasıyla tüm kaslarınızı sıkıp gevşetin. Bunun için, her seferinde bir kası (vücudun her iki tarafındaki kaslar aynı anda olacak şekilde, örneğin sağ ayak ve sol ayak birlikte) sıkabildiğiniz kadar sıkın, o kasları hissedin ve sonrasında yavaşça bırakın. Bunu bütün bedeniniz için tekrarlayın.

Panik ataklar hayatınızın yoğun ve stresli dönemlerinde karşınıza çıkabilir. Bir ya da iki kez deneyimlediyseniz ve sonrasında stresli dönemizin sona ermesiyle ataklar tekrar gelmediyse doktora gitmeniz şart değildir. Ancak eğer ataklar tekrarlıyor ve hayatınızda sizi bir şeylerden alıkoyuyorsa bir uzmana danışmak gereklidir.

Antidepresan nedir? Ne işe yarar? Depresyon tedavisinde etkili midir?

Panik bozukluğu nedir?

Bazı durumlarda panik ataklar sıkça tekrarlar ve hayat kalitenizi düşürür. Zamanla yeni panik atakların gelmesinden korkmaya ve atak geldiğinde güvenli bir yerde olabilmek için işinizi/okulunuzu aksatmaya, arkadaşlarınızla görüşmemeye ya da dışarı çıkmamaya başlayabilirsiniz. Bu durumda panik atakların panik bozukluğu adı verilen durumdan kaynaklanması olasıdır.

Panik atak testi ve teşhisi

Panik ataklarınız tekrarlıyorsa ve hayatınızı etkiliyorsa aile hekiminize veya bir psikoloğa başvurabilirsiniz. Teşhis için doktorunuz veya psikoloğunuz size birtakım sorular sorabilir.

Bu sorular panik ataklar sırasında neler yaşadığınız, atakların ne sıklıkta geldiği ve ne kadar sürdüğü, hayatınızı nasıl etkilediği, ailenizde panik atak görülüp görülmediği gibi konulara yöneliktir.

Bu sorulara verdiğiniz yanıtlarla yaşadıklarınızın panik atak olup olmadığına, panik ataksa da sıklığına ve sizin hayatınıza olan etkisine bakılarak panik bozukluğuna sahip olup olmadığınıza karar verilir.

Ayrıca, tedavi için öncelikle diğer tıbbi sebepleri elemek gerektiğinden, teşhisten önce fiziksel sağlığınızda bir sorun olup olmadığını anlamak için EKG (elektrokardiyografi) gibi birtakım testler yaptırmanız gerekebilir. Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız yoksa ve ataklar psikolojik olarak gelişiyorsa, psikologla birlikte terapiye başlayabilirsiniz.

Panik atak ilaçları

Panik atak ve panik bozukluğu tedavisinde ilaçlar genelde destek tedavi yöntemi olarak seçilir. Bazı tedavilerde ilaç gerekli görülmezken, bazıları için doktorunuz ilaç kullanımı önerebilir. Sıklıkla kullanılan ilaçlar şunlardır: (3)

 • SSRI (Seçici serotonin geri alım inhibitörü): SSRI grubu ilaçlar serotonin adı verilen nörotransmiterin (iletici maddenin) kandan geri emilimini azaltır ve bu sayede kandaki serotonin seviyesini yükseltir. Bu ilaçlar antidepresan olarak kullanılır, ancak panik bozukluğu olan kişilerde de kandaki serotonin seviyesi normale göre düşük olduğu için tercih edilmektedir. Yan etkileri azdır. Fluoksetin ve sertralin türü ilaçlar bu gruptandır.

Lustral (sertralin) nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri nelerdir?

 • SNRI (Serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri): Kandaki serotonin ve norepinefrin geri emilimini azaltan bu ilaçlar da panik bozukluğu tedavisinde kullanılan bir başka grup antidepresanlardır.
 • Benzodiazepinler: Yatıştırıcı bir grup olan benzodiazepinler genelde kısa dönemli tedaviler için tercih edilir. Alkol veya madde kullanımı olan kişiler için uygun değildir. Bağımlılık yapabilir, başka ilaçlarla etkileşip yan etkilere neden olabilirler.

Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan ilaçlar ruh halinizi etkileyen ve zaman zaman yan etkilere sebep olabilen ilaçlardır. Bir kısmı bağımlılığa yol açabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve bırakılmalıdır.

Panik atak tedavisinde psikoterapi

Tedavide etkili olan ve birincil olarak tercih edilen yöntem psikoterapidir.

Bilişsel davranışçı terapi (BDT) adı verilen kısa dönemli terapilerle panik belirtilerinizi kontrol altına alabilir ve zaman içinde tümden kurtulabilirsiniz.

Bu terapilerde genellikle panik ataklar sırasında neler yapacağınız, belirtilerle nasıl başa çıkacağınız, gelecekteki atakları önlemek için ne gibi yollar izleyebileceğinizi konuşur ve çeşitli teknikler öğrenirsiniz.

Belirtilerin tehli olmadığını görmek için güvenli bir ortamda terapistinizle bunları deneyebilir, terapistinizin önerileri doğrultusunda kaçındığınız ortamlar varsa yavaş yavaş buralarda bulunmaya çalışabilirsiniz. Burada amaç, panik belirtilerinin yarattığı korkuyu ortadan kaldırmak, ataklar yüzünden hayatın kısıtlanmasını önlemek ve zaman içinde panik atakların oluşmasını engellemektir. (4)

Panik atak ve beslenme

Panik atak tedavilerine ek olarak beslenme düzeninizi değiştirmek iyileşme sürecinizi destekler. Beslenme ile ilgili yapabileceklerinizden bazıları şunlardır:

 • Kafeinden uzak durun. Günde 1 ya da 2 bardaktan fazla kahve tüketmeyin.
 • B vitamini içeren besinler tüketin.
 • Siyah çay yerine bitki çayı için.
 • Fazla şekerli ve tuzlu gıdalardan kaçının.
 • Meyve-sebze tüketimini artırın.

Gençlerde ve çocuklarda panik atak

Çocuklarda nadiren de olsa panik atak görülebilir. Gençlerde çocuklara oranla daha yaygındır. Yetişkinler için bile korkutucu ve tedirgin edici olabilen panik ataklar, çocuklarda baş etmenin daha zor olduğu bir durum halini alabilir. Gelişimsel özelliklerini etkileyebilir ve öğrenme güçlüklerine yol açabilir.

Çocuklarda panik atak gözlenirse vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmakta yarar vardır. Uzmanlar çocuğunuzun hayatındaki stres faktörlerini ve deneyimlediği panik atakları değerlendirerek atakların sebebine ve tedavinin seyrine ilişkin kararlar verebilir.

Stres nedir? Stresin neden olduğu hastalıklar ve stresle baş etme

Hamilelikte panik atak

Hamilelik, yaşam tarzındaki ve hormonlardaki değişiklikler sebebiyle oldukça stresli ve kaygı verici bir dönem olabilir. Bu dönemde, geçmişte panik atak yaşayan kişiler yeni ataklar yaşayabileceği gibi, hiç atak geçirmemiş kişiler de ilk kez panik atak yaşayabilirler.

Panik ataklar tek başına tehli olmasa da hamilelik dönemindeki yüksek kaygı ve stres düzeyi bebek gelişimini ve hamileliği etkileyebileceği için, panik atak geçiren hamile kişilerin en kısa zamanda bunu doktorlarıyla paylaşması ve doktorun önerileri doğrultusunda önlemler alması gereklidir.Panik atak yaşayanlar için öneriler

Panik ataklarla yaşamak hayatınızı zorlaştırabilir. Tedavi sürecinize ek olarak hayatınızda yapacağınız kimi değişikliklerle atak sıklığını azaltabilir ve ataklar üzerindeki kontrolünüzü artırabilirsiniz.

 • Tedavinize uyum gösterin. Hem psikoterapi hem de ilaç tedavisinin etkili olabilmesi için tedavinize tam uyum göstermeniz gerekir. Terapi seanslarını aksatmamanız, görüşmelerde konuşulanları uygulamanız ve ilaçlarınızı doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanmanız tedavinin etkililiğinin en temel şartıdır.
 • Destek gruplarına katılın. Panik ataklarla nasıl baş edeceğinizi öğrenmek ve bunun çözümsüz olmadığını görmek için destek gruplarına katılabilir, panik bozukluğuna sahip başka insanlarla deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Atak geldiğinde yapacaklarınızı önceden belirleyin. Terapistinizle birlikte atak sırasında yapacaklarınızın bir listesini çıkarabilirsiniz. Atak esnasında yaşadığınız tedirginlik nedeniyle bunları hatırlamak zor olabilir, bu nedenle listeyi bir kağıda yazabilir ve yanınızda taşıyabilirsiniz.
 • Kaçınmayın. Bazen kapalı ve kalabalık ortamlar sizi tedirgin edebilir ve panik atak yaşamamak için buralardan kaçınabilirsiniz. Ancak kaçınmanız, panik ataklar sırasında korktuğunuz şeylerin gerçekten olup olmayacağını görme şansınızı ortadan kaldırır. Korkunuzun üzerine gidin, sonuçlarla yüzleşin ve korktuğunuz şeylerin gerçekleşmeyeceğini görün.
 • Düzenli olarak yoga ve egzersiz yapın. Panik ataklar size bedeninizin kontrolünü kaybettiğiniz hissini verebilir. Bedeninizin kontrolünü geri kazanmak ve hayatınızı düzene sokmak için düzenli egzersizler ve yoga yararlıdır. Bunlar, aynı zamanda ruh halinizi iyileştirir, stresi azaltır, uykunuzu düzene sokar; bu nedenlerle de stresinizi, kaygınızı ve dolayısıyla da panik atak oluşumunu azaltır. (5)
 • Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin. Kahve, çay ve alkolü mümkün olduğunca az tüketin. Sigara kullanmayın. Bol su için. Çok yağlı, çok şekerli ve çok tuzlu yiyeceklerden kaçının. Hızlı kilo vermek için kalorisi düşük diyetler uygulamayın. Balık ve kuru baklagil tüketin. Ana öğünler arasında ara öğünler yapın, uzun süre aç kalmayın.

Referanslar: 1- Are you having panic attacks? 2- Panic disorder treatment 3- What is panic disorder? 4- Anksiyete ve panik atak tedavisi

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/panik-atak-nedir-neden-olur-belirtileri-nelerdir-testi-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi