Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

içerik

PANKREAS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bilindiği üzere, günümüzün en zor hastalıklarından biri kanser olarak görülmektedir. Kanserin erken tanısının hayat kurtardığı da unutulmamalıdır. Kanser, karşımıza birçok farklı çeşitte çıkabilmektedir. Bu yazımızda sizlere pankreas kanseri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda, pankreas kanserinin belirtileri, tedavi yöntemleri ve bunun gibi birçok ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

İlk olarak. pankreas kanserini tanıyalım. Pankreas kanseri, pankreasta gelişmeye başlayan bir kanser türüdür. Pankreasımızda bulunan bazı hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek, bölünme sonunda, tümör adını verdiğimiz zararlı hücrelere dönüşmektedir. Bu bölünen hücreler her zaman teh teşkil etmeyebilmektedir.

Ancak her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden ailenizde pankreas kanseri olan veya daha öncesinde herhangi bir kanser teşhisinde bulunulan aile fertlerine sahipseniz, kanser kontrollerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca pankreas kanserinde dezavantajınız olarak, kanserin vücudunuza çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılması söz konusudur. Bu yüzden pankreas kanseri tanımı yapılan bireylerin tedavi süreçlerinde, bilinçli ve kontrollü bir şekilde hareket ederek tedavilerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri, en çok görülen kanser türlerinden biridir. Pankreas kanseri 2 ana gruptan oluşmaktadır diyebiliriz. Bunlardan birisi, ekzokrin tümörü olarak adlandırılmakta iken bir diğeri ise endokrin tümörleri olarak adlandırılmaktadır. 

Yazımızın devamında sizlere pankreas kanserinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizlere vermiş olduğumuz bu belirtileri taşıyor iseniz, tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Çünkü pankreas kanseri sessiz ve hızlı bir şekilde bedene yayılan bir kanser türüdür.

 • Pankreas kanseri ilk zamanlarında herhangi bir belirti veya işaretlere sahip değildir. Bu yüzden bu kanser türünü teşhis etmek sanıldığından daha zor olabilmektedir. Kanserin ilerlemesi başladıktan sonra pankreas kanseri teşhisi konulabilmektedir.
 • Pankreas kanserinde belirtiler, karın ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda pankreatit, gastrit, safra kesesi taşı ya da hepatit gibi sık görülen hastalıklarında belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunun için kişiler böyle bir rahatsızlığa sahipse, ilk olarak doktora giderek belirli  testlere tabi tutulmalıdır.

Pankreas kanserinin başlıca belirtileri ise şöyledir;

1.Karın Ağrısı

Pankreas kanserinin belirtileri arasında en belirgin özellik olarak karın ağrısı sayılmaktadır. Doktorlar pankreas kanserinde karın ağrısının etkisini %70 olarak tanımlamaktadırlar. Genellikle bu ağrı, karnın arkasından başlayarak şiddetlenerek devam etmektedir. Çoğunlukla yemek yedikten sonra sizlere daha çok rahatsızlık vermektedir.

Buna ek olarak yatarken karın ağrısının şiddetinde artış olmaktadır. Bazende normal oturuş pozisyonunuzda bile sizlere acı vermeye başlayabilmektedir. İlk zamanlar acılar gelip geçici olmaktadır. Ancak zamanla bu acılar sürekli bir acıya dönüşmektedir.

Bunlara ek olarak pankreas, karaciğer, safra kesesinde herhangi bir iltihap ya da başka bir sorun var ise, bu sorunlar daha şiddetli acılara sebep olmaktadır.

Pankreas ayrıca, pankreasa yakın olan sinirleri ve organları da kötü etkilemektedir. Ayrıca karın ağrısının nedeni olarak, pankreasta bulunan bu tümör mide veya on iki parmak bağırsağında tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu sebep ile ince bağırsakların üst kısmında yer almasından dolayı karın ağrısı meydana gelmektedir.

2.Sarılık

Sarılık pankreas kanserinin belirtileri arasında %50’lik bir kısmı oluşturmaktadır. Sarılığın en önemli belirtileri olarak göz akında sararma ve ciltte sararmalardır. Bunlara ek olarak ise, idrarın renginin normalinden açık olması, soluk dışkı ve ciltte oluşan kaşınmalardır diyebiliriz. Sarılık teşhisi genellikle basit bir kan testi ile tespit edilmektedir.

Sarılık, safra kanallarının işlevlerini engellediği için pankreas kanseri için önem teşkil etmektedir.

3.Kilo Kaybı

Pankreas kanserinin bir diğer belirtisi ise oluşan kilo kayıplarıdır. Kilo kayıpları, genellikle hastalıkların belirtisi olarak sayılmaktadır. Bireyler iştahsızlık ve yediklerinden tat alamama gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Pankreas kanserinin yediğiniz yiyecekler üzerinde bu denli etki etmesinin nedeni ise, pankreasın özellikle yağlı yiyecekler için üretmekte olduğu enzimlerdendir diyebiliriz. Bu yüzden bu enzimlerin işlevlerini yerine getirememesi kilo kayıplarına neden olmaktadır.

4.Bağırsak Sorunları

Pankreas kanserinin belirtileri arasında bağırsak sorunları da yer almaktadır. Bu durum genellikle, yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi dışkıda renk değişikliği meydana gelmektedir.

Bu kapsamda büyük, soluk, yağlı, dalgalı ve pis kokulu dışkılara neden olmaktadır. Vücut içinde düzgün sindirilmemiş olan gıdalar, zamanla ishal gibi sindirim sorunlarına sebep olmaktadır.

Bunun sonucunda ise kilo kaybı olmaktadır. 

5.Mide Bulantısı ve Kusma

Bir diğer belirti ise mide bulantısı ve kusmalardır. Mide bulantıları birçok farklı nedenle oluşabilmektedir. Pankreasta oluşan tümör safra kanalını etkilediği için sindirime engel olmaktadır.

Ayrıca pankreas zarında iltihaplanmaya nedende olabilir. Bunlardan dolayı, kişilerin vücutlarında kimyasal bir dengesizliğe neden olmaktadır. Bu da dolayısıyla mide bulantılarına ve kusmalara neden olmaktadır.

Bunlara ek olarak hazımsızlık ve mide yanmalarına sebep olmaktadır.

6.Ateş ve Titreme

Pankreasta oluşan tümör kanalları etkileyerek iltihaplamasından dolayı kişilerde ateş ve titremelere neden olmaktadır.

7.Diyabet

Pankreas kanseri belirtileri arasında diyabette önemli rol oynamaktadır. Çünkü pankreas vücutta bulunan şeker miktarını düzenlemek için ihtiyaç duyduğumuz insülin hormonunu üretmektedir.

Diyabeti olan bireyler özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için, pankreas kanserini işaret etmektedir.

Eğer 50 yaşın üzerinde bir birey son iki yıl içerisinde 2 kere diyabet geçirmiş ise, bu kişilerin pankreas kanseri olduğunu düşünebilirsiniz.

8.Sırt Ağrısı

Üst arka (alt bel bölgesi) ağrı var ise, pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır. 

Bunlara ek olarak; aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü de pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır.

Pankreas kanserinde tedavilerde önemli olan daha öncede söylemiş olduğumuz gibi erken tanı önem taşımaktadır. Doktorlarda pankreas kanseri tanısını yapmakta zorluk çekmektedirler. Bu kapsamda yukarıdaki belirtileri gösteren bireylerin birçok testten geçmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri ise vücudumuzda en çok karaciğerimizi etkilemektedir. Karaciğerimizde oluşan bu sorundan dolayı, sarılık gibi yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz belirtilere neden olmaktadır. Ancak bu kanser önce karaciğere yayılmış olmasına rağmen diğer organlara ve dokulara yayılmaya devam edebilir.

Bu kanserin yayıldığına işarettir.

Pankreas kanserinin tedavisi için bazen ameliyat gerekli olabilmektedir. Ancak ameliyata ek olarak kemoterapi ve radyoterapide tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak doktorun müdahalesi ile yapılabilecek olan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Pankreas kanserinde ameliyat ile tedavi çok az hasta üzerinde uygulanabilmektedir. Doktorlar bu tedavi sürecinde genellikle ameliyat yerine, alternatif seçenekleri uygulamaktadırlar.

Yazımızın genelinde sizlere pankreas kanserinin belirtileri ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler verdik. Verilen bu bilgiler kapsamında sizlerde pankreas kanseri karşısında bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/pankreas-kanserinin-belirtileri-nelerdir/

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Pankreas Kanseri Nedir, Belirtileri , Nedenleri ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas kanseri ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır ve erkeklerde görülen bir tümör vakasıdır. Sizlere bu ölümcül riskli kanser için gerekli bilgileri aşağıdaki yazımızda sunacağız. İyi okumalar dileriz.

Pankreas Kanseri Nedir? 

Pankreasta gelişen kanserler iki ana kategoriye ayrılır:  endokrin pankreas kanserleri (insülin ve diğer hormonları yapan kısım)  adacık hücresi  veya  pankreatik nöroendokrin tümörler veya PNETler ve ikincil kanserleri olarak adlandırılır.

Adacık hücre kanserleri nadirdir ve tipik olarak ekzokrin pankreas kanserleri ile karşılaştırıldığında yavaş büyür.  Genellikle hormonları kan dolaşımına salgılar ve ayrıca ürettikleri hormonlar (insülin, glukagon, gastrin ve diğer hormonlar) ile karakterize edilirler.

Ekzokrin pankreas kanserleri (ekzokrin kanserler), enzimleri ince bağırsağa veren ve genellikle pankreatik adenokarsinomlar olarak adlandırılan kanal sistemini düzenleyen hücrelerden gelişir. Skuamöz hücreli pankreas kanseri nadirdir.

Pankreasın adenokarsinomu , tüm pankreas duktal kanserlerini içerir ve bu derlemenin ana konusudur.

Ekzokrin pankreastaki kanalları hizalayan hücreler, onları çevreleyen dokulardan daha hızlı bölünür. Anlaşılmayan  nedenlerden ötürü, bu hücreler DNA’larını diğer ölmekte olan hücreleri değiştirmek için bölündüklerinde kopyalarken hata yapabilirler. Bu şekilde anormal bir hücre meydana gelmektedir.

Anormal bir duktal hücre düzensiz bir şekilde bölünmeye başladığında, anormal görünümlü ve işleyen hücrelerden oluşan bir büyüme oluşabilir. Mikroskop altında tanınabilecek anormal değişiklikler “displazi” olarak adlandırılır. Çoğu zaman, displastik hücreler zaman içinde ek DNA hataları geçirebilir ve daha da anormal olabilir.

Bu displastik hücreler, çevreleyen dokuya girdiği kanalın duvarlarına girdiğinde, displazi bir kanser haline gelmiştir.

Pankreas Kanser Belirtileri 

Pankreas kanserin belirtileri ve semptomları genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmaz. Şunları içerebilir:

 • Sırtınıza yansıyan üst karın bölgesinde ağrı
 • İştah kaybı veya istenmeyen kilo kaybı
 • Depresyon
 • Yeni başlangıçlı diyabet
 • Kan pıhtıları
 • Yorgunluk
 • Cildinizin sararması ve gözlerinizdeki beyazlar (sarılık)

Açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız veya devam eden yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden diğer belirtiler devam ederse  doktorunuza başvurunuz.

Pankreas Kanseri Nedenleri 

Çoğu durumda pankreas kanserine neyin neden olduğu net değildir. Doktorlar, sigara içme gibi, hastalığınızı geliştirme riskinizi artıran faktörler belirlerler.  Pankreasınız yaklaşık 6 inç (15 santimetre) uzunluğundadır.

Vücudunuzun yediğiniz yiyeceklerde şeker işlemesine yardımcı olmak için insülin de dahil olmak üzere (salgılar) hormonları salgılar. Ve vücudunuzun sindirimine yardımcı olmak için sindirim suları üretir. Bunu pankreas sağlar.

Pankreas Kanseri Oluşumu 

Pankreatik kanser, pankreasınızdaki hücreler DNA’larında mutasyon geliştirdiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve normal hücrelerin ölmesinden sonra yaşamaya devam etmesine neden olur. Bu biriken hücreler bir tümör oluşturabilir. Tedavi edilmeyen pankreas kanseri, yakındaki organlara ve kan damarlarına yayılır.

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını hizalayan hücrelerde başlar. Bu tip kansere pankreas adenokarsinomu veya pankreatik ekzokrin kanseri denir. Nadiren, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu tür kanserler adacık hücresi tümörleri, pankreatik endokrin kanseri ve pankreas nöroendokrin tümörleri olarak adlandırılır.

Pankreas Kanser Riskini Azaltma

Sizde pankreas kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Aşağıdaki önlemleri almanız gerekmektedir.

 • Sigara içmeyi bırakmalısınız.
 • Sağlıklı bir kiloya ulaşmalısınız.
 • Sağlıklı bir diyet seçerek sağlıklı beslenmelisiniz.
 • Ailede pankreatik kanser öyküsü varsa, kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Pankreas Kanseri Tanısı ve Teşhisi 

Doktorunuz ilk önce genel sağlığınız hakkında sorular sorar ve bir fizik muayene yapar. Karnınızı   şişlik var mı diye  inceleyebilir ve karaciğerinizin genişlemiş olup olmadığını görebilirler.

 Ayrıca cildinizi ve gözlerinizi sarılık belirtileri açısından kontrol ederler ve idrar örneği ve kan testi isteyebilirler .

 Eğer doktorunuz pankreas kanseri olduğundan şüphelenirse, daha fazla araştırma için genellikle bir hastanede uzmana yönlendirilirsiniz.  Uzman tarafından;

 • ultrason taraması
 • CT taraması
 • MRI taraması
 • PET veya PET BT taramalarının sonuçlarına bağlı olarak, daha ileri testler  endoskopi veya laparoskopi olabilirsiniz. Ayrıca biyopsi yapılabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi 

Pankreas kanserinin tedavisi zordur. Nadiren erken evrelerde herhangi bir belirtiye neden olmaz, bu yüzden kanser oldukça gelişmiş olana kadar genellikle tespit edilmez. Tümör büyükse veya vücuttaki diğer bölgelere yayılmışsa, kanseri tedavi etmek daha zor olacaktır.

Pankreatik kanser teşhisi konulduysa, tedaviniz kanserinizin türüne ve yerine ve hangi aşamada olduğu bağlı olarak ilerlemektedir.  Yaşınız, genel sağlık ve kişisel tercihleriniz de dikkate alınacaktır.

Pankreas kanseri için 3 ana tedavi şunlardır: cerrahlık, kemoterapi ve radyoterapi içermektedir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı 

Pankreatik kanser ameliyatı ile kurtulmak uzun ve zor bir süreç olabilir. Muhtemelen ameliyattan sonra biraz acı çekeceksin. Hastanenizdeki personel,  ağrılarınızı azaltmak adına yardımcı olacaktır.

 Sindirim sisteminize herhangi bir ameliyat sonrası, bağırsağınız geçici olarak çalışmayı durduracaktır. Bu, hemen yiyip içemeyeceğiniz anlamına gelir. Nihayetinde daha düzenli olarak içip daha iyi yiyebilmeniz için, sıvıları yudumlayabileceksiniz.

Ameliyatınızdan sonra hangi yiyecekleri yemeniz gerektiği konusunda size tavsiyede bulunabilecek bir diyetisyene yönlendirilebilirsiniz.

Tüm kanser vakalarında olduğu gibi pankreas kanseri de zorlu bir süreç olarak karşınıza çıkar. Bu gibi durumlarda aile desteği ve motivasyon çok önemlidir. Blog yazımızdaki herhangi bir belirti ile karşılaşır ve şüphelenirseniz mutlaka doktorunuza gidiniz.

Источник: //www.sanaldoctor.com/pankreas-kanseri-tedavisi-ve-belirtileri/

Pankreas Kanseri Belirtileri ve İbrahim Saraçoğlu Kürü

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çok hızlı bir yayılım gösteren pankreas kanseri genellikle 60 yaş üzerindeki kişilerde görülmektedir. Karın boşluğunda bulunan ve 15 cm uzunluğuna sahip çift fonksiyonlu salgı bezi pankreasın kenarı ince bağırsak, mide, dalak ve karaciğer ile çevrilmiştir. İki temel göreve sahip olan pankreasın bu görevlerini yerine getirmesine yardımcı olan iki hücre bulunmaktadır.

Pankreasta bulunan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalması ile beraber pankreas kanseri gündeme gelmektedir. Pankreas kanallarını çevrelemiş olan ekzokrin hücrelerin bulunduğu alanlarda kanser oluşmaya başlamaktadır. Kanser hücreleri ilerledikçe pankreasın çevresinde bulunan organlara da sıçrayabilmektedir.

Nadir de olsa erken evrelerde fark edilebilen pankreas kanserinin ilk evrelerinde fark edilmesi genelde zor olmaktadır. Bu nedenle tedaviye geç kalındığı için hastalık kötü sonuçlar verebilmektedir. Ancak düzenli kontroller ile erken teşhis edilen pankreas kanserinin tedavisi mümkün olabilmektedir.

Pankreas Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Nedeni kesin olarak bilinemeyen pankreas kanseri bazı risk faktörleri taşımaktadır. Kanser oluşumunda genetik faktörlerin ve sigara kullanımının etkili olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber pankreas kanserine neden olan etmenler temel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Araştırmalara göre pankreas kanserinin yüzde 30’u sigara kullanımı nedeni ile meydana gelmektedir.
 • Meyve, sebze ve protein ağırlıklı beslenmeme
 • İlerleyen yaş
 • Vücut kitle endeksinin yüksek olması
 • Tedavi edilemeyen pankreas iltihabı
 • Kimyasal maddeler ve petrole maruz kalma
 • Diyabet
 • Mide ülserleri
 • Kalıtsal pankreatit
 • İşlenmiş olan etlerin tüketilmesi
 • Yağ ve şeker oranı yüksek besinler tüketmek
 • Genetik etkenler

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Erken teşhis ile tedaviye bir an önce başlanabilmesi için pankreas kanserinin belirtileri son derece önemlidir. İlk evrelerde hastalık belirti vermeyebiliyor.

Belirtiler fark edilmeye başladığında ise kanser hücreleri pankreas dışına taştığı için tedavi zorlaşmaktadır. Bu nedenle düzenli doktor kontrolleri erken teşhis için büyük önem taşımaktadır.

Hastalığı fark etmenizi sağlayacak temel pankreas kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
 • Bulantı
 • Yavaş ilerleyen sarılık
 • Mide çıkışında ağrı
 • Mide çıkışında tıkanıklık
 • Açık renkte dışkı
 • Sırta vuran ağrı hissi
 • Depresyon
 • Diyabet
 • İshal
 • Yemek sonrasında karın ağrısı
 • Yatay pozisyonda karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Gaz sancısı
 • Kanlı ve koyu renkli idrar
 • Safra kesesi ve karaciğerde büyüme
 • Varis
 • Kaşıntı
 • Kan pıhtısı
 • Göz akının ve cildin sararması
 • Titreme
 • Ateş
 • Bağırsak hareketlerinde farklılık
 • Sindirimde güçlük
 • Hazımsızlık
 • Cam macunu benzeri dışkı

Yukarıda sıralanan belirtilerden herhangi birkaçını kendinizde hissettiğiniz zaman mutlaka bir doktora gitmeniz önerilmektedir. Bu sayede pankreas kanseri belirtileri erken dönemde fark edildiği için tedaviye erken başlanmaktadır. Böylece tedaviden olumlu sonuçlar alma ihtimali de artmaktadır.

Pankreas Kanseri Evreleri Nelerdir?

Vücutta oluşan kanser hücreleri farklı şekillerde yayılarak pankreas kanseri oluşumuna neden olmaktadır. Doku yolu ilerleyen kanser hücreleri normal dokuları istila etmektedir. Lenf sistemini istila eden kanser hücreleri vücuttaki diğer bölümlere geçmektedir. Ana ve kılcal damarları istila eden kanser hücreleri ise vücudun diğer yerlerine sıçramaktadır.

Pankreas kanseri evreleri farklı özellikler göstermektedir. Evrelere göre hastalığın ilerleme ve diğer organlara ulaşma seviyesi değişmektedir. Hızlı bir şekilde ilerleyen pankreas kanserinin evreleri şu şekildedir:

Evre 0: Hastalığın başlangıcı sayılan bu evrede yayılma yoktur. Bu evrede pankreas kanseri tek katmanlı hücreler ile sınırlıdır. Ayrıca bu evrede kanser belirtileri görüntüleme testlerinde ya da çıplak gözle görülememektedir.

Evre 1: Bu evrede pankreas kanserinde bölgesel büyüme görülmektedir. Kanser bu aşamada yalnızca pankreasla sınırlıdır.

Evre 2: Bu aşamada kanser pankreas dışında bir alanda büyümektedir. Ayrıca lenf bezlerine de yaklaşmaktadır.

Evre 3: Bu evrede kanser hücreleri daha geniş alanlara yayılmaktadır. Yakınında bulunan ana damarlara ya da sinirlere yayılan tümör metastaz göstermemektedir.

Evre 4: Hastalığın baya ilerlediği bu evrede kanser hücreleri karaciğere kadar yansımıştır.

Pankreas kanseri evrelerinde hastalığın ilerleme seviyesi ve ilerlediği organlar değişiklik göstermektedir. Evrelere göre uygulanan tedavi yöntemleri farklıdır. Hastalık ne kadar erken evrede fark edilir ise tedavi de o kadar fazla etki gösterir.

Pankreas Kanseri Akciğere Sıçrarsa Ne Olur?

Hızlı ve sessiz bir şekilde ilerleyen pankreas kanseri ölüme yol açan önemli bir hastalıktır.

Genelde geç bir aşamada fark edilen kanserin diğer organlara sıçrama ihtimali çok yüksektir. Vakaların yüzde 30’unda kanser hücrelerinin başka organlara sıçradığı görülmektedir.

Metastaz yapan pankreas kanserinin hangi organlara sıçradığı tespit edilerek buna uygun tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Pankreas’da oluşan kanser çoğunlukla akciğer ve karaciğere yansımaktadır. Bazen aynı anda hem akciğere hem de karaciğere yayıldığı da görülmektedir. Bu gibi durumlarda multidisipliner ekip ile doğru tedavi planı yapılmaktadır.

Kişinin durumuna göre cerrahi operasyondan önce kemoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Bu sayede hastalığın sıçradığı alanların tedaviye nasıl yanıt vereceği incelenmektedir. Tedavi yanıtına göre ilerlenecek yöntemler belirlenmektedir.

Akciğere sıçrayan pankreas kanseri akciğerin görevini yerine getirmemesine neden olmaktadır. Normal fonksiyonlarını yerine getiremeyen akciğerler zamanla iflas ederek kişi daha kötü bir duruma gelmektedir. Bu nedenle hastalık daha fazla ilerlemeden tedaviye başlanmalıdır.

Pankreas Kanserinde Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri hastalığına yakalanan kişilerin yüzde 80’lik bölümünde cerrahi müdahale şansı bulunmamaktadır. Çünkü hastalık çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle kanser teşhis edildiği zaman tedavi için geç kalınmış olmaktadır.

Bu hastalıkla savaşan 100 kişiden 7 tanesi en az 5 yıl yaşamaktadır. Ancak bu sayı hastalığın teşhis edildiği evreye ve uygulanan tedavi yöntemine göre değişiklik göstermektedir. İlerleyen evrelerde tedavinin yanıt vermediği kişilerde ölüm belirtileri olarak şiddetli ağrı, aşırı kilo kaybı, kan miktarının yüksek oranda düşmesi, cilt renginin sapsarı olması ve uyuşukluk sayılabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi Nasıldır?

Ciddi kanser türlerinden biri olan pankreas kanseri tedavisi zor bir hastalıktır. Hastalığın tedavisi olarak kemoterapi, radyoterapi ve ameliyat yöntemleri uygulanmaktadır. Bu durumda hastaya farklı uzman hekimler müdahale etmektedir.

Kanser hücrelerinin büyük ihtimalle diğer organlara yayılması nedeni ile tedavi için geç kalınmış olabilmektedir. Bu durumda hastaların yaşam süresi 3 – 6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Hastalığın ameliyat evresi son derece zorlu geçmektedir. Whipple ameliyatı ile birbirine bağlı olan organlarda görülen tümörler temizlenmektedir.

Radyoterapi tedavisinde kemoterapi yöntemine de yer verilmektedir. Bu sayede tedavinin daha etkili olacağı düşünülmektedir. Palyatif bakım denilen destekleyici bakım ile hastanın yaşadığı ağrı ciddi oranda azaltılmaktadır.

Pankreas Kanserinde Kaşıntı Nerelerde Olur?

Sinsi bir şekilde ilerleyen pankreas kanseri bazı şikâyetler ile kendini belli etmektedir. Nedensiz kaşıntılar, kilo kaybı, hazımsızlık en net görülen belirtilerin başında gelmektedir. Bu belirtilerin fark edilmesi ile erken tedavi uygulanarak hastamın yaşama şansı artırılmaktadır.

Pankreas kanderinde meydana gelen kaşıntılar karın bölgesinde görülmektedir. Şiddetli kaşıntı durumunda tomografi ya da karın ultrasonu çekilerek ön tanı saptanmaktadır. Bu nedenle karın bölgenizde hissedeceğiniz şiddetli kaşıntıyı hafife almayın ve bir an önce kontrol için doktora gidin.

Pankreas Kanseri Ameliyatı Nasıldır?

Genelde geç evrelerde teşhis edildiği için tedavisi zor olan pankreas kanseri ameliyat tedavisi ile giderilmeye çalışılmaktadır. Ancak ameliyat şansı çok az kişi için mümkün olabilmektedir. Öncelikle küratif ameliyatlar ile tümör dokusu tamamen temizlenmeye çalışılmaktadır. Bu ameliyatlar hastaların yüzde 20’sinde uygulanabilmektedir.

Palyatif yani hafifletici ameliyatlarda ise görüntülenme metotları kullanılmaktadır. Bu ameliyatlar tümörün çok geniş alana yayıldığı ve alınmasının mümkün olmadığı durumlarda uygulanmaktadır. Ameliyat sayesinde hastanın yaşadığı şikâyetler azaltılmaya çalışılmaktadır.

Pankreas Kanseri Bitkisel Tedavisi Nasıldır?

Çeşitli tedaviler ile giderilmeye çalışılan pankreas kanseri bitkisel yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Bu aşamada antioksidan etkisi ile dikkat çeken yeşil çay ön plana çıkmaktadır. Günlük olarak tüketilen yeşil çayın pankreas’da oluşacak kanser riskini azalttığı testlerle kanıtlanmıştır.

Yeşil çay dışında meyan kökü ve sinirotu çayları da pankreas kanserinde uygulanan bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Bu iki bitkiyi karıştırarak elde edeceğiniz çayı düzenli olarak tüketebilirsiniz. Bir diğer karışım da ada çayı ve fesleğendir. Akşam yemeklerinden sonra bu iki bitkiyi karıştırarak hazırladığınız çayı tüketebilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu Pankreas Kanseri Kürü

Erken safhalarda fark edildiği zaman tedavisi mümkün olan pankreas kanseri için bitkisel kürler en büyük yardımcınız olabilir. Evinizde uygulayabileceğiniz bu kür ile pankreas kanserine neden olan iltihapların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

İbrahim Saraçoğlu pankreas kanseri kürü için 1 su bardağında kaynayan suya 4 – 5 tane ceviz ekleyin. Cevizi 5 dakika kadar haşlayın ve ılıdıktan sonra suyunu tüketin. Bu kürü günde bir kere aç karına uygulayabilirsiniz. 1 ay boyunca küre devam edebilirsiniz.

Makalemizi faydalı bulduysanız, başkalarına da ulaşması için lütfen sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız!

Источник: //saglikhaberleri.com/pankreas-kanseri-belirtileri-ve-evreleri-neler-ameliyati-ve-bitkisel-tedavisi/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: //bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi