Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas Kanseri Nedenleri

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri neden olur? Maalesef, pankreas kanserinin nedenlerini her zaman kesin olarak belirlemek mümkün değildir. Diğer yandan, pek çok risk faktörünün pankreas kanseri gelişiminde bir rolünün olabileceği de bilinmektedir. Pankreas kanseri risk faktörleri daha ayrıntılı olarak şu şekilde açıklanabilmektedir: (1)

Genetik Faktörler

Pankreas kanseri DNA yapısında meydana gelen mutasyonlar ya da değişiklikler sonucu oluşmaktadır. Bu durum kalıtsal olabilmektedir. Kalıtsal olarak aileden gelen bu yatkınlık çevresel, yaşam tarzı ve yaşlanma faktörleri ile birlikte tetiklenebilmektedir.

Risk Faktörleri

Sigara: Sigara dumanında bulunan maddeler pek çok kanser türüne yol açabilmektedir.

Çok fazla sigara dumanına maruz kalmak kişinin pankreas kanseri riskini önemli ölçüde artırabilmektedir. Tütün içimi önemli bir risk faktörüdür.

Geçmişte uzun yıllar sigara içmiş ya da hala içmeye devam eden birinin pankreas kanseri geliştirme olasılığı yaklaşık iki ile üç kat daha fazladır. (2)

Yaş: Pankreas kanseri geliştirme riski yaşla birlikte artabilmektedir. Çoğu pankreas kanseri vakasında görülüyor ki, hastaların yaklaşık olarak % 80’i 60 ile 80 yaş arasındadır.

Diyet: Meyve ve sebzelerle dengelenmiş bir diyet yerine çok fazla et ve doymuş yağ içeren bir diyeti tüketmek pankreas kanseri riskini artırabilmektedir.

Pankreas kanseri riskini daha da yükseltebilecek diğer diyet faktörleri şunlardır:

 • Kolesterolü yüksek olan gıdaların tüketimi
 • Tuz ve tütsülenmiş etlerin artan tüketimi
 • Susuz veya kızartılmış olan gıdaların aşırı tüketimi
 • Mangal yapılan etlerin aşırı tüketimi (karsinojen heterosiklik aromatik amine maruz kalma) (3)

Aşırı kilo: Vücut kitle indeksi, kişinin boyu ve kilosu arasındaki dengenin hesaplanmasıdır. Vücut kitle indeksi 25’in üzerinde olan bir kişi aşırı kilolu olarak kabul edilmektedir ve bu da pankreas kanseri gelişme riskini artırabilmektedir. (4)

Çevresel Faktörler: Bazı pestisitlere ve petrol ürünlerine sıklıkla maruz kalanlar, pankreas kanseri riskinde artışa neden olabilmektedir. Bu nedenle, kimya üretimi ve metal endüstrileri gibi endüstriyel alanlarda çalışan işçilerde pankreatik kanseri görülme olasılığı daha fazladır. (4)

Tıbbi Faktörler

Kronik pankreatit yani kronik pankreas iltihabı yaşayan hastaların pankreas kanseri geliştirme olasılığı 5 kat daha fazladır. Kronik pankreatit, pankreasın sürekli iltihaplanması durumudur. Kronik pankreatitin en yaygın nedeni ise uzun süreli alkol bağımlılığıdır.

Diyabet yani şeker hastalığı pankreas kanseri geliştirme riski artırabilmektedir. Bu ikisi arasındaki ilişki tam olarak açıklanamasa da, pek çok araştırma bu sonucu doğrulamaktadır.

 • Geçmişteki Cerrahi İşlemler

Mide ülserlerini tedavi etmek için mide çıkarılması (gastrektomi) gibi belirli ameliyat türlerine sahip olanlarda veya safra kesesi alınmış (kolesistektomi) olan kişilerde pankreas kanseri gelişme riski artabilmektedir. Bu tip ameliyatlar sonucunda nitrozaminler olarak adlandırılan kanserojen kimyasallar üretebilen spesifik bakteri türleri çoğalabilmektedir, bu da pankreas kanserine yol açabilmektedir. (5)

Kalıtsal Yatkınlıklar

Pankreas kanserlerin çoğunluğu tesadüfen gerçekleşir, ancak pankreas kanserlerin% 5-10’u kalıtsaldır. Genetik mutasyonlar ailelerden geçerek, bazı bireylerin pankreas kanserine karşı daha yatkın olmasına yol açmaktadır. Bu kalıtsal riski yükseltmekten sorumlu olan genlerinin çoğu henüz bilinmemektedir. Diğer yandan, ilgili olabilecek bazı genetik bozukluklar şunlardır:

 • Meme Kanseri Geni 2 (BRCA2)
 • Peutz-Jeghers Sendromu
 • Kalıtsal Pankreatit
 • Ailesel Atipik Çoklu Mole Melanom (FAMMM)
 • Lynch Sendromu veya Herediter Polipsiz Kolorektal Kanser (HNPCC)
 • Ailesel Adenomatöz Polipozis (FAP) (6)

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas kanseri, sindirim sisteminin bir parçası olan pankreas bezinde meydana gelen anormal ve kontrolsüz hücre büyümesi sonucu oluşmaktadır. Pankreas kanserinin tedavi edilmeği takdirde, sindirim sistemindeki tüm organlara yayılma riski bulunmaktadır. (7)

Pankreas kanseri nedir? Daha geniş bilgi için tıklayın

Pankreas Kanseri Belirtileri

Pankreas kanseri başlangıcında belirtiler genellikle spesifik değildir ve diğer sağlık problemleriyle karıştırılmaktadır. Ne yazık ki, çoğu zaman ilerlediğinde teşhis edilmektedir.

Pankreas kanseri nasıl anlaşılır? Ortak belirtileri arasında ise karın bölgesinde sürekli ağrı, iştah kaybı, mide bulantısı, kilo kaybı, ishal veya kabızlık ve bazı durumlarda şiddetli sırt ağrısı bulunmaktadır. (8)

Pankreas kanseri belirtileri hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanseri nasıl geçer? Pankreas kanseri tedavisi zor olan bir sağlık sorunudur. Erken evrelerinde teşhis edilmesi zor olduğu için genellikle tedavi için geç kalınmaktadır. Tedavinin olumlu sonuçlar vermesi için tümörün büyümemiş ya da vücudun diğer alanlarına yayılmamış olması önemli bir kriterdir.

Pankreas kanseri için yapılabilecek üç ana tedavi yöntemi ise pankreas ameliyatı, kemoterapi ve radyoterapidir. (9)

Daha fazla pankreas kanseri tedavisi

Pankreas Kanseri İçin Hangi Doktora Gidilir?

Pankreas kanseri tanısı ve tedavisinde rolü bulunan uzmanlıklar arasında gastroenteroloji, patoloji, tıbbi onkoloji, cerrahi onkoloji ve radyasyon onkolojisi bulunmaktadır. (10)

Источник: https://www.acil.net/pankreas-kanseri-nedenleri/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri nedir? Nedenleri nelerdir konusunda bilim dünyasında sürekli araştırma yapılmaktadır. Pankreas kanseri, pankreastaki hücreler kontrol dışı kalınca başlamaktadır. Pankreas midenin arkasında duran bir organdır.

Pankreas kanseri tipik olarak pankreasa yakın organlara hızla yayılmaktadır. Pankreas kanseri erken dönemlerinde nadiren tespit edilebilmektedir.

Ancak pankreas kistleri veya ailede pankreas kanseri öyküsü bulunan kişiler için bazı tarama adımları bu sorunun erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Pankreas Kanseri Ne Demek?

Risk faktörlerinden bazıları pankreastaki hücrelerin DNA'sını etkiler ve bu da anormal hücre büyümesine ve tümörlerin oluşmasına neden olur. Pankreas kanseri olmasına yol açan çeşitli risk faktörleri aşağıdaki gibidir. Pankreas kanserinden korunma yolları ve tedavisi hususunda ilgi sahibi olarak bu hastalığa karşı dikkatli olabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Neden Olur?

Çoğu pankreas kanseri türünün nedeninin tam olarak ne olduğun bugün hala net değildir ancak bir kişinin bu hastalığa yakalanma olasılığını arttıran çeşitli risk faktörleri mevcuttur.

Tütün kullanımı: Sigara pankreas kanseri için en önemli risk faktörlerinden biridir. Sigara içenlerin pankreas kanserine yakalanma riski, hiç sigara içmeyenlere kıyasla iki kat daha yüksektir.

Pankreas kanserlerinin yaklaşık %20 ile %30'una sigara içilmesinin neden olduğu düşünülmektedir. Sigara ve tütün kullanmanın yanı sıra dumansız tütün ürünlerinin kullanımı da pankreas kanseri riskini artırır.

Aşırı kilo ve obezite: Aşırı kilolu olmak pankreas kanseri için bir risk faktörüdür. Aşırı kilolu (obez) insanlarda pankreas kanseri gelişimi yaklaşık %20 daha fazladır. Bel çevresinde yağlanma ve bu ekstra ağırlığın taşınması, fazla kilolu olmayan insanlarda bile pankreas kanseri oluşumunda bir risk faktörüdür.

Kimyasala Maruz Kalma: Kuru temizleme ya da metal işlerinde kullanılan belli kimyasallarda pankreas kanserinin oluşumunu tetiklemektedir.

Yaş: İnsanlar yaşlandıkça pankreas kanseri gelişme riski artmaktadır. Pankreas kanserine yakalanan ve kayıt altına geçen hemen hemen tüm hastalar 45 yaşından büyüktür. Bu hastaların yaklaşık üçte ikisi en az 65 yaşındadır ve teşhis anındaki ortalama yaş 71'dir.

Cinsiyet: Erkeklerin pankreas kanserine yakalanma riskleri kadınlara oranla daha yüksektir.

Aile Geçmişi: Aile geçmişi bir risk faktörü olmasına rağmen, pankreas kanseri olan birçok kişinin aile geçmişinde bu kanser türü yoktur.

Diyabet: Diyabetli kişilerde pankreas kanseri daha sık görülür. Risklerin çoğu tip 2 diyabetlilerde bulunur. Bu tip şeker hastalığı, çoğu zaman yetişkinlikte başlar ve sıklıkla kilolu veya obez olmakla ilgilidir.

Kronik pankreatit: Pankreasta uzun süreli bir iltihaplanma olan kronik pankreatit, pankreas kanseri riski (özellikle sigara içenlerde) ile bağlantılıdır.

Karaciğer sirozu: Sirozlu hastalarda pankreas kanseri riski oldukça yüksektir.

Mide sorunları: Ülsere neden olan bakteri Helicobacter pylorinin pankreas kanserine yakalanma riskini arttırdığı da bilinmektedir.

Kalıtsal genetik sendromlar: Devralınan gen değişiklikleri (mutasyonlar) ebeveynden çocuğa geçebilmektedir. Bu gen değişiklikleri pankreas kanserlerinin 'una neden olmaktadır. Bu değişiklikler bazen diğer kanserlere (veya diğer sağlık sorunları) ilişkin sendromlara da neden olurlar. Pankreatik kansere neden olabilecek genetik sendrom belirtileri şu şekildedir:

 • Kalıtsal göğüs ve yumurtalık kanseri sendromu BRCA1 veya BRCA2 genlerinde mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel atipik çok mol melanom (FAMMM) sendromu p16 / CDKN2A genindeki mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel pankreatit, genellikle PRSS1 geninde mutasyonlara neden olur.
 • Genellikle kalıtsal polipsiz olmayan kolorektal kanser (HNPCC) olarak da bilinen Lynch sendromu, çoğunlukla MLH1 veya MSH2 genlerinde kusura sebep olan bir hastalıktır.
 • STK11 genindeki kusurlardan kaynaklanan Peutz-Jeghers sendromu sindirim sistemindeki polipler ve pankreas dışında birkaç başka kanser ile de bağlantılıdır.
 • VHL genindeki mutasyonların neden olduğu Von Hippel-Lindau sendromu pankreas kanseri ve karsinomu riskini arttırır.

 Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri belirtileri genellikle hastalığın evresi ilerleyene kadar görülmez. Bu belirtiler aşağıdakiler gibi görülebilir:

Pankreas Kanseri Belirtisi

 • Sırttan yayılan üst karındaki ağrı
 • İştah kaybı veya istenmeyen şekilde kilo verme
 • Depresyon
 • Yeni başlayan şeker hastalığı
 • Kanda pıhtılaşma
 • Aşırı yorgunluk
 • Ciltte sarılık ve gözlerde beyazlık

Açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız ya da sürekli yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya rahatsız eden diğer belirtilere sahipseniz doktorunuza danışın. Birçok koşul bu belirtilere neden olabilir.

Pankreas Kanseri Evreleri

Evre 1: Bu evre kanserin boyutunun 4 cm'den fazla olmadığı anlamına gelir. 1A ve 1B olarak ikiye ayrılır. Evre 1A, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den küçük olduğu anlamına gelir.

Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur. Evre 1B, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den büyük, ancak 4 cm'den küçük olduğu anlamına gelir.

Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur.

Evre 2: Kanserin pankreasın ötesinde çevre dokulara veya yakınlardaki lenf nodlarına yayılmaya başladığı anlamına gelir.

Evre 3: Kanserin pankreasın dışında, yakınlardaki büyük kan damarlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Bu evrede tümör vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır.

Pankreas Kanseri Son Evresi

Evrelendirme sayısı sisteminde 4. evre, kanserin karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Evre 4'teki pankreatik kanserlere metastatik de denir.

Pankreas Kanserinde Son Evre Belirtileri

Hastada halsizlik, güçsüzlük gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı

Pankreas kanseri için iki genel cerrahi türü kullanılabilir:

Evreleme laparoskopisi: Hangi ameliyat türünün en iyi olabileceğini belirlemek için, kanserin evresini (kapsamı) bilmek önemlidir. Ancak görüntüleme testleri ile pankreas kanserini doğru bir şekilde belirlemek zor olabilmektedir. Bu nedenle bazen kanserin boyutunu belirlemeye yardımcı olmak için laparoskopi yapılmaktadır.

Bu işlem için cerrah karında birkaç küçük kesik açar ve uzun, ince aletleri karına yerleştirir. Bunlardan birinin ucunda küçük bir video kamerası vardır, böylece cerrah karnın içinde görebilir.

Cerrah, pankreasta ve diğer organlarda tümörlere bakar ve kanserin ne kadar yayılmış olduğunu öğrenmek için anormal bölgelerden biyopsi örnekleri alır.

Potansiyel küratif cerrahi: Çalışmalar, bir pankreas kanserinde pankreasın yalnızca bir hastalıklı bölümünün alınmasının hastaların daha uzun yaşaması için yardım etmediğini göstermiştir; bu nedenle, potansiyel küratif cerrahi, cerrah kanserin tümünün ortadan kaldırılabileceğini düşünürse yapılmaktadır. Bu çok kompleks bir ameliyattır ve hastalar için de zor bir süreç olabilmektedir. Bu yöntem çeşitli komplikasyonlara neden olabilmekte ve iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Potansiyel küratif cerrahi de pankreas tümörlerini ortadan kaldırmak için üç prosedür kullanılabilir:

1-Whipple işlemi (pankreatikoduodenektomi): Pankreastaki tümörleri ortadan kaldırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca bazen Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavi etmek için de kullanılır.

Çoğu zaman, bu ameliyat karnın ortasından büyük bir kesi yoluyla yapılır. Büyük kanser merkezlerindeki bazı doktorlar bu ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirirler ve bu işlem bazen anahtar deliği ameliyatı olarak da bilinir.

2-Distal pankreatektomi: Bu ameliyat, pankreasın kuyruk ve gövdesinde bulunan Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavisinde daha sık kullanılır. Ekzokrin pankreas kanserlerini tedavi etmek için ise bu yöntem nadiren kullanılmaktadır, çünkü bu tümörler genellikle bulunana kadar geniş bir alana yayılmaktadır.

3-Total pankreatektomi: Bu işlem de tüm pankreasın çıkarılmasının yanı sıra safra kesesi, mide, ince bağırsağın bir parçası ve dalak da çıkarılabilir. Bu cerrahi, kanser pankreasın her tarafına yayılmışsa bir seçenek olabilir. Ancak, bu tür ameliyat diğer ameliyatlardan daha az kullanılır çünkü tüm pankreasın çıkarılması hastada önemli yan etkiler oluşturabilir.

Pankreas olmadan yaşamak mümkündür. Ancak pankreasın tamamı alındığında, insanlar insülin ve diğer kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı diğer hormonları salgılayan hücreleri de olmadan yaşamak zorunda kalırlar. Bu nedenle vücut diyabet direnci geliştirebilir.

Bu ameliyat olmuş olan hastaların belirli gıdaları sindirmede yardımcı olan pankreatik enzim haplarından kullanmaları gerekir.

4-Palyatif ameliyat: Kanser yok edilemeyecek kadar büyük bir alana yayıldıysa bu durumda, cerrah hastalığın semptomları önlemeye ya da hafifletmeye yardımcı olmak yerine baypas ameliyatı olarak bilinen daha az kapsamlı ve hafifletici bir işlem yapabilir.

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas kanserinde yaşam süresi oldukça kısadır. Hastaların %75'i teşhisten sonra 1 yıl içerisinde %25'i ise 5 yıl içinde hayatını kaybetmektedir.

Pankreas Kanseri Öldürür mü?

Sessiz katil olarak da bilinen pankreas kanseri karnın ortasında ve hayati organlara yakın olan konumu nedeniyle ölümcül bir hastalıktır.

Pankreas Kanserinde Ölüm Belirtileri

Yorgunluk, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorulma hissidir. Kanserle ilgili yorgunluk genellikle dinlenme ile daha iyi hale gelmeyen olağan dışı ve sürekli olarak devam eden aşırı yorgunluk duygusu olarak da tanımlanır. Gelişmiş kanserli hemen hemen herkes bu belirtiye sahiptir.

Источник: https://www.bilginoktasi.com/pankreas-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.html

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri, pankreas dokularında başlar – karnın alt, arka kısmında yatay durumda bulunan bir organdır. Pankreas, kan şekerini yönetmek için sindirim ve hormonlara yardımcı olan enzimleri serbest bırakır.

Tipik olarak yakın organlara hızla yayılabilir. Erken evrelerinde nadiren tespit edilir. Ancak pankreas kistleri veya aile öyküsünde pankreas kanseri olan kişiler için, yapılan taramalar herhangi bir problemi erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Belirtileri arasında, kilo kaybı, sarılık, üst karın bölgesinde sırta yansıyan ağrılar ve diyabettir.

Tedavi ameliyat, kemoterapi, radyasyon terapisi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas kanserinin belirtileri genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmayabilir.

 • Üst karın bölgesinde sırta yansıyan ağrılar.
 • İştah kaybı veya istenmeyen kilo kaybı
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Kan pıhtıları
 • Yorgunluk
 • Ciltte ve gözlerde sararma (sarılık)

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Açıklanamayan kilo kaybı,geçmeyen yorgunluk hali, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden herhangi bir belirtiniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Birçok durum bu semptomlara neden olabilir, bu nedenle doktorunuz pankreatik kanserin yanı sıra bu durumları da kontrol edebilir.

Pankreas Kanserinin Nedenleri?

Çoğu durumda pankreas kanserine neyin neden olduğu net değil. Sigara içmek gibi, hastalığı geliştirme riskini artıran bazı faktörler vardır.

Pankreas Organı

Pankreasın yaklaşık 6 inç (15 santimetre) uzunluğunda ve bir armut görüntüsündedir. Yediğiniz yiyeceklerde ki şekerin vücudunuz tarafından işlemesine yardımcı olmak için insülin de dahil olmak üzere bazı hormonlar salgılar. Ve sindirimine yardımcı olmak için sindirim suları üretir.

Pankreas Kanseri Nasıl Oluşur?

Pankreas kanseri, pankreasda bulunan hücrelerin DNA’larında mutasyonlar geliştiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve normal hücrelerin ölmesinden sonra yaşamaya devam etmesine neden olur. Bu biriken hücreler bir tümör oluşturabilir. Tedavi edilmeyen pankreas kanseri, yakındaki organlara ve kan damarlarına yayılır.

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını hizalayan hücrelerde başlar. Bu tip kansere pankreas adenokarsinomu veya pankreatik ekzokrin kanseri denir. Nadiren, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu tür kanserler adacık hücresi tümörleri, pankreatik endokrin kanseri ve pankreas nöroendokrin tümörleri olarak adlandırılır.

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Pankreas kanser riskini artırabilecek faktörler:

 • Pankreasın kronik iltihabı (pankreatit)
 • Diyabet
 • BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsünde olması
 • Pankreatik kanserinin aile öyküsünde olması
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • 65 yaşın üzerinde olmak

Yapılan bir çalışma, uzun süre sigara içmenin, diyabet ve zayıf beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini arttırdığını göstermiştir.

Pankreas Kanseri Komplikasyonları

Pankreas kanseri ilerledikçe, aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Kilo Kaybı

Pankreas kanseri olan kişilerde bir dizi faktör kilo kaybına neden olabilir. Kanserin kendisi kilo kaybına neden olabilir. Kanser tedavilerinden kaynaklanan mide bulantısı, kusma veya karnınıza baskı yapan bir tümör yemek yemeyi zorlaştırabilir. Ya da vücudunuz besinleri işlerken zorluk çekebilir çünkü pankreasınız yeterince sindirim suyu üretmiyor olabilir.

Doktorunuz sindirime yardımcı olmak için pankreatik enzim takviyeleri önerebilir. Mümkün olduğu kadar beslenmenize kalorisi yüksek, sağlıklı besinler eklemeye çalışın.

Sarılık

Karaciğerin safra kanalını tıkayan pankreas kanseri, sarılığa neden olabilir. İşaretler arasında sarı deri ve gözler, koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkılar bulunur. Sarılık genellikle karın ağrısı olmadan ortaya çıkar.

Doktorunuz, açık tutmak için safra kanalının içine plastik veya metal bir tüp (stent) yerleştirilmesini tavsiye edebilir. Bu, endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) denen bir prosedürün yardımı ile yapılır.

ERCP sırasında bir endoskop boğazınızı, midenizden ve ince bağırsağınızın üst kısmından geçirir. Daha sonra bir boya, endoskop içinden geçirilen küçük içi boş bir tüp (kateter) yoluyla pankreasa ve safra kanallarına enjekte edilir.

Son olarak, görüntüler kanallardan alınır.

Ağrı

Büyüyen bir tümör, karnınızdaki sinirlere baskı yapabilir ve şiddetli hale gelebilecek ağrılara neden olabilir. Ağrı kesici ilaçlar daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Radyasyon tedavisi, tümör büyümesinde geçici olarak size bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Şiddetli vakalarda, doktorunuz, karnınızdaki ağrıyı kontrol eden sinirlere (çölyak pleksus bloğu) alkol enjekte etmek için bir prosedür önerebilir. Bu prosedür sinirlerin beyninize ağrı sinyalleri göndermesini durdurur.

Bağırsak Tıkanıklığı

İnce bağırsağın (duodenum) ilk bölümüne giren veya preslenen pankreas kanseri, sindirilmiş gıdaların mideden bağırsaklarınıza akmasını engelleyebilir.

Doktorunuz açık tutmak için ince bağırsağınıza bir tüp (stent) yerleştirilmesini önerebilir. Veya bağırsaklarınızda kanser tarafından engellenmeyen daha düşük bir noktaya takılması için ameliyat gerekebilir.

Pankreas Kanserini Önleme

Sizde pankreas kanseri riskinizi azaltabilirsiniz:

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içiyorsanız en kısa zamanda bırakmalısınız. Sigara bırakma destek grupları, ilaçlar ve nikotin replasman tedavisi dahil olmak üzere, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak stratejiler hakkında doktorunuza danışın.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeyi Deneyin

Sağlıklı bir kiloya sahipseniz, bunu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyin – haftada 0,5 ile 1 kilogram. Günlük egzersiz yapmaya çalışın, kilo vermenize yardımcı olmak için sebze, meyve ve kepekli tahıllar açısından zengin bir beslenme düzenini takip edin.

Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni

Renkli meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir beslenme, kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailenizde pankreas kanseri olan biri varsa, genetik danışmanla görüşmeyi düşünün. Aile sağlığı geçmişinizi sizinle birlikte gözden geçirebilir ve pankreas kanseri veya diğer kanser risklerinizi anlamak için genetik bir testten faydalanabilirsiniz.

Источник: https://www.mutluvesaglikli.com/pankreas-kanseri-belirtileri-nedenleri/

PANKREAS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Bilindiği üzere, günümüzün en zor hastalıklarından biri kanser olarak görülmektedir. Kanserin erken tanısının hayat kurtardığı da unutulmamalıdır. Kanser, karşımıza birçok farklı çeşitte çıkabilmektedir. Bu yazımızda sizlere pankreas kanseri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda, pankreas kanserinin belirtileri, tedavi yöntemleri ve bunun gibi birçok ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

İlk olarak. pankreas kanserini tanıyalım. Pankreas kanseri, pankreasta gelişmeye başlayan bir kanser türüdür. Pankreasımızda bulunan bazı hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek, bölünme sonunda, tümör adını verdiğimiz zararlı hücrelere dönüşmektedir. Bu bölünen hücreler her zaman teh teşkil etmeyebilmektedir.

Ancak her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden ailenizde pankreas kanseri olan veya daha öncesinde herhangi bir kanser teşhisinde bulunulan aile fertlerine sahipseniz, kanser kontrollerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca pankreas kanserinde dezavantajınız olarak, kanserin vücudunuza çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılması söz konusudur. Bu yüzden pankreas kanseri tanımı yapılan bireylerin tedavi süreçlerinde, bilinçli ve kontrollü bir şekilde hareket ederek tedavilerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri, en çok görülen kanser türlerinden biridir. Pankreas kanseri 2 ana gruptan oluşmaktadır diyebiliriz. Bunlardan birisi, ekzokrin tümörü olarak adlandırılmakta iken bir diğeri ise endokrin tümörleri olarak adlandırılmaktadır. 

Yazımızın devamında sizlere pankreas kanserinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizlere vermiş olduğumuz bu belirtileri taşıyor iseniz, tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Çünkü pankreas kanseri sessiz ve hızlı bir şekilde bedene yayılan bir kanser türüdür.

 • Pankreas kanseri ilk zamanlarında herhangi bir belirti veya işaretlere sahip değildir. Bu yüzden bu kanser türünü teşhis etmek sanıldığından daha zor olabilmektedir. Kanserin ilerlemesi başladıktan sonra pankreas kanseri teşhisi konulabilmektedir.
 • Pankreas kanserinde belirtiler, karın ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda pankreatit, gastrit, safra kesesi taşı ya da hepatit gibi sık görülen hastalıklarında belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunun için kişiler böyle bir rahatsızlığa sahipse, ilk olarak doktora giderek belirli  testlere tabi tutulmalıdır.

Pankreas kanserinin başlıca belirtileri ise şöyledir;

1.Karın Ağrısı

Pankreas kanserinin belirtileri arasında en belirgin özellik olarak karın ağrısı sayılmaktadır. Doktorlar pankreas kanserinde karın ağrısının etkisini %70 olarak tanımlamaktadırlar. Genellikle bu ağrı, karnın arkasından başlayarak şiddetlenerek devam etmektedir. Çoğunlukla yemek yedikten sonra sizlere daha çok rahatsızlık vermektedir.

Buna ek olarak yatarken karın ağrısının şiddetinde artış olmaktadır. Bazende normal oturuş pozisyonunuzda bile sizlere acı vermeye başlayabilmektedir. İlk zamanlar acılar gelip geçici olmaktadır. Ancak zamanla bu acılar sürekli bir acıya dönüşmektedir.

Bunlara ek olarak pankreas, karaciğer, safra kesesinde herhangi bir iltihap ya da başka bir sorun var ise, bu sorunlar daha şiddetli acılara sebep olmaktadır.

Pankreas ayrıca, pankreasa yakın olan sinirleri ve organları da kötü etkilemektedir. Ayrıca karın ağrısının nedeni olarak, pankreasta bulunan bu tümör mide veya on iki parmak bağırsağında tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu sebep ile ince bağırsakların üst kısmında yer almasından dolayı karın ağrısı meydana gelmektedir.

2.Sarılık

Sarılık pankreas kanserinin belirtileri arasında %50’lik bir kısmı oluşturmaktadır. Sarılığın en önemli belirtileri olarak göz akında sararma ve ciltte sararmalardır. Bunlara ek olarak ise, idrarın renginin normalinden açık olması, soluk dışkı ve ciltte oluşan kaşınmalardır diyebiliriz. Sarılık teşhisi genellikle basit bir kan testi ile tespit edilmektedir.

Sarılık, safra kanallarının işlevlerini engellediği için pankreas kanseri için önem teşkil etmektedir.

3.Kilo Kaybı

Pankreas kanserinin bir diğer belirtisi ise oluşan kilo kayıplarıdır. Kilo kayıpları, genellikle hastalıkların belirtisi olarak sayılmaktadır. Bireyler iştahsızlık ve yediklerinden tat alamama gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Pankreas kanserinin yediğiniz yiyecekler üzerinde bu denli etki etmesinin nedeni ise, pankreasın özellikle yağlı yiyecekler için üretmekte olduğu enzimlerdendir diyebiliriz. Bu yüzden bu enzimlerin işlevlerini yerine getirememesi kilo kayıplarına neden olmaktadır.

4.Bağırsak Sorunları

Pankreas kanserinin belirtileri arasında bağırsak sorunları da yer almaktadır. Bu durum genellikle, yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi dışkıda renk değişikliği meydana gelmektedir.

Bu kapsamda büyük, soluk, yağlı, dalgalı ve pis kokulu dışkılara neden olmaktadır. Vücut içinde düzgün sindirilmemiş olan gıdalar, zamanla ishal gibi sindirim sorunlarına sebep olmaktadır.

Bunun sonucunda ise kilo kaybı olmaktadır. 

5.Mide Bulantısı ve Kusma

Bir diğer belirti ise mide bulantısı ve kusmalardır. Mide bulantıları birçok farklı nedenle oluşabilmektedir. Pankreasta oluşan tümör safra kanalını etkilediği için sindirime engel olmaktadır.

Ayrıca pankreas zarında iltihaplanmaya nedende olabilir. Bunlardan dolayı, kişilerin vücutlarında kimyasal bir dengesizliğe neden olmaktadır. Bu da dolayısıyla mide bulantılarına ve kusmalara neden olmaktadır.

Bunlara ek olarak hazımsızlık ve mide yanmalarına sebep olmaktadır.

6.Ateş ve Titreme

Pankreasta oluşan tümör kanalları etkileyerek iltihaplamasından dolayı kişilerde ateş ve titremelere neden olmaktadır.

7.Diyabet

Pankreas kanseri belirtileri arasında diyabette önemli rol oynamaktadır. Çünkü pankreas vücutta bulunan şeker miktarını düzenlemek için ihtiyaç duyduğumuz insülin hormonunu üretmektedir.

Diyabeti olan bireyler özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için, pankreas kanserini işaret etmektedir.

Eğer 50 yaşın üzerinde bir birey son iki yıl içerisinde 2 kere diyabet geçirmiş ise, bu kişilerin pankreas kanseri olduğunu düşünebilirsiniz.

8.Sırt Ağrısı

Üst arka (alt bel bölgesi) ağrı var ise, pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır. 

Bunlara ek olarak; aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü de pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır.

Pankreas kanserinde tedavilerde önemli olan daha öncede söylemiş olduğumuz gibi erken tanı önem taşımaktadır. Doktorlarda pankreas kanseri tanısını yapmakta zorluk çekmektedirler. Bu kapsamda yukarıdaki belirtileri gösteren bireylerin birçok testten geçmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri ise vücudumuzda en çok karaciğerimizi etkilemektedir. Karaciğerimizde oluşan bu sorundan dolayı, sarılık gibi yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz belirtilere neden olmaktadır. Ancak bu kanser önce karaciğere yayılmış olmasına rağmen diğer organlara ve dokulara yayılmaya devam edebilir.

Bu kanserin yayıldığına işarettir.

Pankreas kanserinin tedavisi için bazen ameliyat gerekli olabilmektedir. Ancak ameliyata ek olarak kemoterapi ve radyoterapide tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak doktorun müdahalesi ile yapılabilecek olan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Pankreas kanserinde ameliyat ile tedavi çok az hasta üzerinde uygulanabilmektedir. Doktorlar bu tedavi sürecinde genellikle ameliyat yerine, alternatif seçenekleri uygulamaktadırlar.

Yazımızın genelinde sizlere pankreas kanserinin belirtileri ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler verdik. Verilen bu bilgiler kapsamında sizlerde pankreas kanseri karşısında bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

Источник: https://evdesifa.com/pankreas-kanserinin-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть