Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

içerik

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Hepimizin bildiği gibi kanser insanoğlunun başına gelmiş en tehli ve ölümcül hastalık türlerinden biridir.

Erken teşhis ve yerinde tedavi ile çoğu zaman bu hastalığın üstesinden gelinse de, hastalığa yenik düşen kişi sayısı azımsanmayacak derecededir.

İnsanların yakalandığı kanserler arasında ise en çabuk yayılan tür olarak bilinen pankreas kanseri genellikle 45 yaş ve üzeri kişilerde görülmektedir.

Yapılan araştırmalar daha çok alkol alan, aşırı kilolu, obez ve diabet (şeker) hastası insanlarda daha sık rastlandığını göstermiştir. Öncelikle pankreas adı verilen organın ne olduğu, vücudumuzun hangi bölgesinde yer aldığı hakkında bilgi verelim. İlk olarak pankreasın sindirim sisteminizin bir parçası olduğunu bilmeniz gerekir.

Cilt (Deri) Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Boyutu yaklaşık 15-16 cm olan bu organ karının en arka bölümüne yerleşmiş; mide, kalın bağırsak ve onikiparmak bağırsağı ile sarılmış vaziyettedir. Midenin alt kısmında yer alan bu yaşamsal organ üç bölümden oluşmuştur. Geniş olan kısmına baş, ince olan kısmına kuyruk denilirken; ortada kalan bölüm ise gövde adını almıştır.

Pankreas Kanseri Nedir?

Şimdi de, yukarıda genel hatlarıyla bahsettiğimiz sindirim sistemi organı olan pankreasın görevlerini anlatarak, vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu kavramaya çalışalım. Pankreasın vücutta temel olarak 2 önemli görevi vardır.

Bunlardan birincisi pankreatik özsuyu üreterek alınan besinlerin sindirilmesini sağlamak; diğeri ise kan şekerinin dengede tutulması amacıyla insülin ve bazı gerekli hormonların üretilmesini sağlamaktır.

Pankreatik özsuyu üreten kısmı ekzokrin pankreas adını alırken, insülin ve diğer hormonların üretildiği kısım endokrin pankreastır. Pankreas kanseri, organın her bölümünde gelişebileceği için, ekzokrin ve endokrin pankreasın her ikisinde de görülebilir. Ancak farklı yerlerde meydana gelen kanser, farklı şekilde gelişir ve belirtileri de farklılık arz eder.

Vücudumuz için yaşamsal öneme sahip olan pankreastaki hücrelerin mutasyona uğraması ile de pankreas kanseri ortaya çıkmaktadır.

Dünyanın en ölümcül dördüncü kanser türü olarak bilinen pankreas kanseri daha çok 45 yaş üstü insanlarda görülmektedir. Daha erken yaşlarda pek rastlanmamıştır.

Kansere yakalananların %80'inin ise 60 ve 80 yaş civarında olduğu anlaşılmıştır.

Tüm hastalıklarda olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemlidir. Ancak en hızlı yayılan ve en ölümcül kanser türlerinden olan pankreas kanserinde, kanser hücreleri metastaz yapmadan yani lenflere sıçramadan tedaviye başlansa bile hastanın en fazla 5 yıl hayatta kalabilmesi sağlanmıştır.

Pankreas Kanserinin Türleri Nelerdir?

Endokrin ve ekzokrin olmak üzere iki tür pankreas kanseri bulunmaktadır. Pankreas kanallarındaki hücrelerde başlayan ekzokrin tür, daha sık görülmektedir.

Ekzokrin Pankreas Kanseri

En yaygın görülen pankreas kanseri olan ekzokrin türü, pankreas kanallarındaki hücrelerde başlar. Bu kanallar ise pankreatik özsuyunu ana pankreas kanalına ve duedonuma taşıyan tüplerdir. Eğer burada oluşan tümör alınabilecek durumdaysa ameliyat edilebilir.

Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemiyle hastalığın ilerleme hızının yavaşlatıldığı ve hastaların hayatta kalma sürelerinin en az 6 ay daha uzatıldığı ispatlanmıştır.

Bazı hastalarda ameliyat mümkün olmadığından kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Endokrin Pankreas Kanseri

Bu tür, ekzokrin kansere göre daha az görülmektedir. Endokrin pankreası, nöroendokrin tümörleri kanseri olarak da adlandırmak mümkündür. İnsülin ve benzeri hormonların üretildiği bu kısımda vücudumuz için çok önemli görevleri olan hormonların üretimi sağlanmaktadır. Buralarda meydana gelen tümörler de üretim yerlerine göre isim almaktadır;

Gastrinoma; Gastrin üreten hormonlarda görülür.
Somatostatinoma; Somatostatin üreten hücrelerde görülür.
İnsülinoma; İnsülin üreten hücrelerde görülür.
VIPoma; Vazoaktif intestinal peptid (VIP) üreten hücrelerde görülür.
Glukagonoma; Glukagon üreten hücrelerde görülür.

Pankreas Kanserinin Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Pankreas kanseriyle ilgili kaydedilen her 10 vakanın 8'inde, hastaların aşırı sigara ve alkol alışkanlığının olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra diabet hastası olan, beslenme programında yoğun bir şekilde yağ ve şeker kullanan kilolu insanlarda da pankreas kanseri çok görülmektedir.

Uzmanlarca kesinliği tam olarak kabul edilmese de; erkek cinsiyet, ileri yaş ve daha önceden kolon kanseri benzeri bir hastalığın geçirilmiş olması da pankreas kanserinin nedenleri arasında kabul edilmektedir.  Çok küçük bir oran olsa da ailede daha önce bu hastalığa yakalanmış biri varsa, siz de risk grubundan sayılıyorsunuz.

Pankreas kanseriyle ilgili Amerika'da yapılmış bir araştırma sonuçları gösteriyor ki; her 1000 kadından 0,105'i, her 1000 erkekten ise 0,133'ü pankreas kanserine yakalanmaktadır.

Yine aynı araştırmaya göre hastalığa yakalananların ölüm oranları kıyaslandığında erkeklerde bu oranın daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Sözün özü sigara içen, alkol alan, dengesiz beslenip aşırı kilolu olan 45 yaş üstü tüm erkekler pankreas kanserine yakalanma konusunda ilk risk grubu içerisindedir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar pankreas kanserinin diğer kanser türlerinde olduğu gibi hemen belirti vermesinin ve erken teşhis konmasının pek mümkün olmadığını söylemektedir. Örneğin meme kanserinde olduğu gibi dıştan bir sertlik hissedemezsiniz ya da prostat kanserinde olduğu gibi sık idrara çıkma  o bölgede ağrı gibi belirtiler bu kanser türünde olmamaktadır.

Ancak eğer oluşan tümör büyükse ağr çok şiddetli bir şekilde kendini belli edebilmektedir. Hastalık her ne kadar kendini kesin belirtilerle göstermese de, sağlığınızda ve vücudunuzda bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösteren sinyaller veriyor.

Pankreas kanserinin ilk belirtileri arasında; bulantı-kusma, iştah kaybı, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, sindirimde güçlük, sarılık, dışkının renginde solukluk, aniden ortaya çıkan şeker hastalığı, depresyon benzeri içe kapanıklık ve psikolojik sorunların varlığını sayabiliriz. Bu belirtilerden ilk ortaya çıkanları ise sarılık, idrarın çay renginde olması ve dışkının “cam macunu” diye tanımlanan açık bir renk almasıdır.

Pankreas Kanserinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bilgihanem okurları için daha önce yayınladığımız kanser yazılarında da olduğu gibi, pankreas kanserini önlemek için öncelikle ona sebep olan etkenlerden uzak durulması gerekmektedir. Bunlardan en önemli ve öncelikli olan ise sigarayı ve alkolü bırakmak olmalıdır.

Bunun yanında egzersiz ve spor yapmayan bir beden her türlü hastalığın oluşması için uygundur. Hiç olmazsa günde yarım saat, hafif ritimde yürüyüş yapmalısınız. Pankreas kanserine yakalanmamak için yapılması gereken belli başlı şeyler ise şunlardır; çok aşırı yağlı, şekerli, raf ömrü dolmuş gıdalardan uzak durulmalı, toksik değeri yüksek su içilmemeli, aşırı kırmızı et tüketilmemelidir.

Lösemi (Kan Kanseri) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Bunların yanında mevsiminde taze sebze ve meyveyi bol bol tüketmelisiniz. Pankreas kanserinden korunma konusunda yapılan araştırmalar elmanın büyük ölçüde faydası olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde domates ve brokolinin de hücreleri yenilediği ve kansere yakalanma riskini azalttığı görülmüştür. (Brokolinin diğer faydaları için tıklayınız.)

Pankreas Kanserinde Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

Tüm hastalık türlerinde tedaviden tam sonuç alınabilmesi için erken teşhis en önemli kısımdır. Erken tanı için de farklı alternatif yolları mevcuttur. Erken teşhisin en az tedavi kadar önemli bir yeri olduğundan, bu yöntemleri ayrı bir başlık altında incelemek istedik.

 • Batın Ultrasonografisi; Pankreas kanserinin erken teşhisinde ilk aşamadır. Ultrasonda çıkan sonuçlar doktorunuzu daha ileri düzeydeki bir araştırmaya yönlendirecektir.
 • Bilgisayarlı Tomografi (BT); Pankreasın daha ince kesitler halinde, ayrıntılı bir şekilde incelenmesini sağlar. Kanserden şüphe duyulması halinde mutlaka yapılması gereken bir teşhis metodudur.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI); Bilgisayarlı tomografiye benzer ancak radyasyon içermemektedir. Bu da daha çok tercih edilen bir yöntem olmasını sağlamıştır.
 • Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography (ERCP); Pankreas kanalına endoskopik yöntemlerle girilip, kontrast bir madde verilmesi ve görüntülenmesi esasına dayanır.
 • Biyopsi; Biyopsi tümörden doku örneği alınması demektir. Alınan kesit laboratuvarlarda incelenir ve tedavinin rotasını belirler.
 • Kan Testleri; Tüm kanser türlerinde ve hastalıkların teşhisinde, kan testleri büyük ölçüde fikir vermektedir. Çünkü vücutta üretilen hormonların veya hücrelerin sıra dışı seyri, kan hücrelerine anında yansımaktadır.

Pankreas Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sürekli tekrarladığımız erken teşhis hayat kurtarır sözü burada da karşımıza çıkıyor. Çünkü tedavinin şeklini ve seyrini yine bu teşhis belirliyor. Hastalığın geldiği seviyeye ve hastanın durumuna göre uygun tedavi yöntemi seçiliyor. Gelelim pankreas kanserinin tedavisi için kullanılan yöntemlere;

 • Cerrahi Tedavi; Öncelikle bilinmelidir ki, ileri evrelerdeki tümörlerde cerrahi tedavi uygulamak mümkün değildir. Daha önce yapılan araştırmalar sonucunda, eğer tümörün ameliyatla yani cerrahi müdahale ile çıkarılması mümkünse “whipple ameliyatı” adı verilen bir yöntem uygulanır. Bu yöntemle pankreasın tümör oluşan kısmı, eğer sıçradıysa safra kanalı, onikiparmak bağırsağının bir kısmı da çıkarılabilmektedir. Ancak pankreas kanserinde cerrahi yöntem pek tercih edilmez. Çünkü dünya geneline bakıldığında, ameliyat esnasında yaşanan zorluklar, sonrasında ortaya çıkan komplikasyonlar ve ölüm oranı bu tedavi yöntemini tercih edilmekten uzaklaştırmıştır.
 • Radyoterapi; Radyasyon ile tümör hücrelerinin küçültülmesi veya tamamen öldürülmesi esasına dayanan bir yöntemdir. Vücut dışından da uygulanabilen bu yöntem sadece tedavi alandaki hücreleri etkilemektedir. Cerrahi işlem sonrasında, hastalığın yenilememesi için radyoterapinin uygulandığı görülmüştür.
 • Kemoterapi; İlaçla yapılan tedavi şeklidir. Cerrahi yöntem uygulanamayan hastalarda en çok kemoterapi tercih edilmektedir. Amaç ilaçlarla kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktır. Ancak oldukça ağır bir tedavi ve meşakkatli bir yoldur.
 • Biyolojik Tedavi; Bu bölümün içerisine biyoterapi ve immünoterapi girmektedir. İmmünoterapide vücudun bağışıklık sistemi onarılarak, hastalıkla mücadele etmesi sağlanır. Biyoterapide ise, normal bir hücrenin kanser hücresine dönüşmesi durdurularak, hastalığın yayılması engellenir.

Источник: //bilgihanem.com/pankreas-kanseri-nedir/

Pankreas Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri nedir? Nedenleri nelerdir konusunda bilim dünyasında sürekli araştırma yapılmaktadır. Pankreas kanseri, pankreastaki hücreler kontrol dışı kalınca başlamaktadır. Pankreas midenin arkasında duran bir organdır.

Pankreas kanseri tipik olarak pankreasa yakın organlara hızla yayılmaktadır. Pankreas kanseri erken dönemlerinde nadiren tespit edilebilmektedir.

Ancak pankreas kistleri veya ailede pankreas kanseri öyküsü bulunan kişiler için bazı tarama adımları bu sorunun erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Pankreas Kanseri Ne Demek?

Risk faktörlerinden bazıları pankreastaki hücrelerin DNA'sını etkiler ve bu da anormal hücre büyümesine ve tümörlerin oluşmasına neden olur. Pankreas kanseri olmasına yol açan çeşitli risk faktörleri aşağıdaki gibidir. Pankreas kanserinden korunma yolları ve tedavisi hususunda ilgi sahibi olarak bu hastalığa karşı dikkatli olabilirsiniz.

Pankreas Kanseri Neden Olur?

Çoğu pankreas kanseri türünün nedeninin tam olarak ne olduğun bugün hala net değildir ancak bir kişinin bu hastalığa yakalanma olasılığını arttıran çeşitli risk faktörleri mevcuttur.

Tütün kullanımı: Sigara pankreas kanseri için en önemli risk faktörlerinden biridir. Sigara içenlerin pankreas kanserine yakalanma riski, hiç sigara içmeyenlere kıyasla iki kat daha yüksektir.

Pankreas kanserlerinin yaklaşık %20 ile %30'una sigara içilmesinin neden olduğu düşünülmektedir. Sigara ve tütün kullanmanın yanı sıra dumansız tütün ürünlerinin kullanımı da pankreas kanseri riskini artırır.

Aşırı kilo ve obezite: Aşırı kilolu olmak pankreas kanseri için bir risk faktörüdür. Aşırı kilolu (obez) insanlarda pankreas kanseri gelişimi yaklaşık %20 daha fazladır. Bel çevresinde yağlanma ve bu ekstra ağırlığın taşınması, fazla kilolu olmayan insanlarda bile pankreas kanseri oluşumunda bir risk faktörüdür.

Kimyasala Maruz Kalma: Kuru temizleme ya da metal işlerinde kullanılan belli kimyasallarda pankreas kanserinin oluşumunu tetiklemektedir.

Yaş: İnsanlar yaşlandıkça pankreas kanseri gelişme riski artmaktadır. Pankreas kanserine yakalanan ve kayıt altına geçen hemen hemen tüm hastalar 45 yaşından büyüktür. Bu hastaların yaklaşık üçte ikisi en az 65 yaşındadır ve teşhis anındaki ortalama yaş 71'dir.

Cinsiyet: Erkeklerin pankreas kanserine yakalanma riskleri kadınlara oranla daha yüksektir.

Aile Geçmişi: Aile geçmişi bir risk faktörü olmasına rağmen, pankreas kanseri olan birçok kişinin aile geçmişinde bu kanser türü yoktur.

Diyabet: Diyabetli kişilerde pankreas kanseri daha sık görülür. Risklerin çoğu tip 2 diyabetlilerde bulunur. Bu tip şeker hastalığı, çoğu zaman yetişkinlikte başlar ve sıklıkla kilolu veya obez olmakla ilgilidir.

Kronik pankreatit: Pankreasta uzun süreli bir iltihaplanma olan kronik pankreatit, pankreas kanseri riski (özellikle sigara içenlerde) ile bağlantılıdır.

Karaciğer sirozu: Sirozlu hastalarda pankreas kanseri riski oldukça yüksektir.

Mide sorunları: Ülsere neden olan bakteri Helicobacter pylorinin pankreas kanserine yakalanma riskini arttırdığı da bilinmektedir.

Kalıtsal genetik sendromlar: Devralınan gen değişiklikleri (mutasyonlar) ebeveynden çocuğa geçebilmektedir. Bu gen değişiklikleri pankreas kanserlerinin 'una neden olmaktadır. Bu değişiklikler bazen diğer kanserlere (veya diğer sağlık sorunları) ilişkin sendromlara da neden olurlar. Pankreatik kansere neden olabilecek genetik sendrom belirtileri şu şekildedir:

 • Kalıtsal göğüs ve yumurtalık kanseri sendromu BRCA1 veya BRCA2 genlerinde mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel atipik çok mol melanom (FAMMM) sendromu p16 / CDKN2A genindeki mutasyonlara neden olur.
 • Ailesel pankreatit, genellikle PRSS1 geninde mutasyonlara neden olur.
 • Genellikle kalıtsal polipsiz olmayan kolorektal kanser (HNPCC) olarak da bilinen Lynch sendromu, çoğunlukla MLH1 veya MSH2 genlerinde kusura sebep olan bir hastalıktır.
 • STK11 genindeki kusurlardan kaynaklanan Peutz-Jeghers sendromu sindirim sistemindeki polipler ve pankreas dışında birkaç başka kanser ile de bağlantılıdır.
 • VHL genindeki mutasyonların neden olduğu Von Hippel-Lindau sendromu pankreas kanseri ve karsinomu riskini arttırır.

 Pankreas Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri belirtileri genellikle hastalığın evresi ilerleyene kadar görülmez. Bu belirtiler aşağıdakiler gibi görülebilir:

Pankreas Kanseri Belirtisi

 • Sırttan yayılan üst karındaki ağrı
 • İştah kaybı veya istenmeyen şekilde kilo verme
 • Depresyon
 • Yeni başlayan şeker hastalığı
 • Kanda pıhtılaşma
 • Aşırı yorgunluk
 • Ciltte sarılık ve gözlerde beyazlık

Açıklanamayan kilo kaybı yaşarsanız ya da sürekli yorgunluk, karın ağrısı, sarılık veya rahatsız eden diğer belirtilere sahipseniz doktorunuza danışın. Birçok koşul bu belirtilere neden olabilir.

Pankreas Kanseri Tedavisi

Pankreas kanserinin türüne, evresine ve diğer faktörlere bağlı olarak pankreas kanseri olan kişiler için tedavi seçenekleri mevcuttur.

 • Ameliyat
 • Ablasyon veya embolizasyon tedavileri
 • Radyasyon tedavisi
 • Kemoterapi ve diğer ilaçlar ile yapılabilmektedir.

Pankreas kanserinden korunmak için sigarayı bırakmak, sağlıklı kiloya inmek, düzenli egzersiz yapmak, alkol kullanımını azaltmak gibi yollar denenebilir.

Pankreas Kanseri Evreleri

Evre 1: Bu evre kanserin boyutunun 4 cm'den fazla olmadığı anlamına gelir. 1A ve 1B olarak ikiye ayrılır. Evre 1A, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den küçük olduğu anlamına gelir.

Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur. Evre 1B, kanserin tamamen pankreasın içinde olduğu ve 2 cm'den büyük, ancak 4 cm'den küçük olduğu anlamına gelir.

Lenf düğümlerinde veya vücudun diğer bölgelerinde kanser yoktur.

Evre 2: Kanserin pankreasın ötesinde çevre dokulara veya yakınlardaki lenf nodlarına yayılmaya başladığı anlamına gelir.

Evre 3: Kanserin pankreasın dışında, yakınlardaki büyük kan damarlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Bu evrede tümör vücudun diğer alanlarına yayılmamıştır.

Pankreas Kanseri Son Evresi

Evrelendirme sayısı sisteminde 4. evre, kanserin karaciğer veya akciğerler gibi vücudun diğer alanlarına yayılmış olduğu anlamına gelir. Evre 4'teki pankreatik kanserlere metastatik de denir.

Pankreas Kanserinde Son Evre Belirtileri

Hastada halsizlik, güçsüzlük gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Pankreas Kanseri Ameliyatı

Pankreas kanseri için iki genel cerrahi türü kullanılabilir:

Evreleme laparoskopisi: Hangi ameliyat türünün en iyi olabileceğini belirlemek için, kanserin evresini (kapsamı) bilmek önemlidir. Ancak görüntüleme testleri ile pankreas kanserini doğru bir şekilde belirlemek zor olabilmektedir. Bu nedenle bazen kanserin boyutunu belirlemeye yardımcı olmak için laparoskopi yapılmaktadır.

Bu işlem için cerrah karında birkaç küçük kesik açar ve uzun, ince aletleri karına yerleştirir. Bunlardan birinin ucunda küçük bir video kamerası vardır, böylece cerrah karnın içinde görebilir.

Cerrah, pankreasta ve diğer organlarda tümörlere bakar ve kanserin ne kadar yayılmış olduğunu öğrenmek için anormal bölgelerden biyopsi örnekleri alır.

Potansiyel küratif cerrahi: Çalışmalar, bir pankreas kanserinde pankreasın yalnızca bir hastalıklı bölümünün alınmasının hastaların daha uzun yaşaması için yardım etmediğini göstermiştir; bu nedenle, potansiyel küratif cerrahi, cerrah kanserin tümünün ortadan kaldırılabileceğini düşünürse yapılmaktadır. Bu çok kompleks bir ameliyattır ve hastalar için de zor bir süreç olabilmektedir. Bu yöntem çeşitli komplikasyonlara neden olabilmekte ve iyileşme sürecini uzatabilmektedir. Potansiyel küratif cerrahi de pankreas tümörlerini ortadan kaldırmak için üç prosedür kullanılabilir:

1-Whipple işlemi (pankreatikoduodenektomi): Pankreastaki tümörleri ortadan kaldırmak için en sık kullanılan yöntemlerden biridir. Ayrıca bazen Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavi etmek için de kullanılır.

Çoğu zaman, bu ameliyat karnın ortasından büyük bir kesi yoluyla yapılır. Büyük kanser merkezlerindeki bazı doktorlar bu ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirirler ve bu işlem bazen anahtar deliği ameliyatı olarak da bilinir.

2-Distal pankreatektomi: Bu ameliyat, pankreasın kuyruk ve gövdesinde bulunan Pankreas Kaynaklı Nöroendokrin Tümörler tedavisinde daha sık kullanılır. Ekzokrin pankreas kanserlerini tedavi etmek için ise bu yöntem nadiren kullanılmaktadır, çünkü bu tümörler genellikle bulunana kadar geniş bir alana yayılmaktadır.

3-Total pankreatektomi: Bu işlem de tüm pankreasın çıkarılmasının yanı sıra safra kesesi, mide, ince bağırsağın bir parçası ve dalak da çıkarılabilir. Bu cerrahi, kanser pankreasın her tarafına yayılmışsa bir seçenek olabilir. Ancak, bu tür ameliyat diğer ameliyatlardan daha az kullanılır çünkü tüm pankreasın çıkarılması hastada önemli yan etkiler oluşturabilir.

Pankreas olmadan yaşamak mümkündür. Ancak pankreasın tamamı alındığında, insanlar insülin ve diğer kan şekeri düzeylerini korumaya yardımcı diğer hormonları salgılayan hücreleri de olmadan yaşamak zorunda kalırlar. Bu nedenle vücut diyabet direnci geliştirebilir.

Bu ameliyat olmuş olan hastaların belirli gıdaları sindirmede yardımcı olan pankreatik enzim haplarından kullanmaları gerekir.

4-Palyatif ameliyat: Kanser yok edilemeyecek kadar büyük bir alana yayıldıysa bu durumda, cerrah hastalığın semptomları önlemeye ya da hafifletmeye yardımcı olmak yerine baypas ameliyatı olarak bilinen daha az kapsamlı ve hafifletici bir işlem yapabilir.

Pankreas Kanseri Yaşam Süresi

Pankreas kanserinde yaşam süresi oldukça kısadır. Hastaların %75'i teşhisten sonra 1 yıl içerisinde %25'i ise 5 yıl içinde hayatını kaybetmektedir.

Pankreas Kanseri Öldürür mü?

Sessiz katil olarak da bilinen pankreas kanseri karnın ortasında ve hayati organlara yakın olan konumu nedeniyle ölümcül bir hastalıktır.

Pankreas Kanserinde Ölüm Belirtileri

Yorgunluk, fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak yorulma hissidir. Kanserle ilgili yorgunluk genellikle dinlenme ile daha iyi hale gelmeyen olağan dışı ve sürekli olarak devam eden aşırı yorgunluk duygusu olarak da tanımlanır. Gelişmiş kanserli hemen hemen herkes bu belirtiye sahiptir.

Источник: //www.bilginoktasi.com/pankreas-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.html

PANKREAS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Bilindiği üzere, günümüzün en zor hastalıklarından biri kanser olarak görülmektedir. Kanserin erken tanısının hayat kurtardığı da unutulmamalıdır. Kanser, karşımıza birçok farklı çeşitte çıkabilmektedir. Bu yazımızda sizlere pankreas kanseri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda, pankreas kanserinin belirtileri, tedavi yöntemleri ve bunun gibi birçok ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

İlk olarak. pankreas kanserini tanıyalım. Pankreas kanseri, pankreasta gelişmeye başlayan bir kanser türüdür. Pankreasımızda bulunan bazı hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek, bölünme sonunda, tümör adını verdiğimiz zararlı hücrelere dönüşmektedir. Bu bölünen hücreler her zaman teh teşkil etmeyebilmektedir.

Ancak her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden ailenizde pankreas kanseri olan veya daha öncesinde herhangi bir kanser teşhisinde bulunulan aile fertlerine sahipseniz, kanser kontrollerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca pankreas kanserinde dezavantajınız olarak, kanserin vücudunuza çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılması söz konusudur. Bu yüzden pankreas kanseri tanımı yapılan bireylerin tedavi süreçlerinde, bilinçli ve kontrollü bir şekilde hareket ederek tedavilerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri, en çok görülen kanser türlerinden biridir. Pankreas kanseri 2 ana gruptan oluşmaktadır diyebiliriz. Bunlardan birisi, ekzokrin tümörü olarak adlandırılmakta iken bir diğeri ise endokrin tümörleri olarak adlandırılmaktadır. 

Yazımızın devamında sizlere pankreas kanserinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizlere vermiş olduğumuz bu belirtileri taşıyor iseniz, tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Çünkü pankreas kanseri sessiz ve hızlı bir şekilde bedene yayılan bir kanser türüdür.

 • Pankreas kanseri ilk zamanlarında herhangi bir belirti veya işaretlere sahip değildir. Bu yüzden bu kanser türünü teşhis etmek sanıldığından daha zor olabilmektedir. Kanserin ilerlemesi başladıktan sonra pankreas kanseri teşhisi konulabilmektedir.
 • Pankreas kanserinde belirtiler, karın ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda pankreatit, gastrit, safra kesesi taşı ya da hepatit gibi sık görülen hastalıklarında belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunun için kişiler böyle bir rahatsızlığa sahipse, ilk olarak doktora giderek belirli  testlere tabi tutulmalıdır.

Pankreas kanserinin başlıca belirtileri ise şöyledir;

1.Karın Ağrısı

Pankreas kanserinin belirtileri arasında en belirgin özellik olarak karın ağrısı sayılmaktadır. Doktorlar pankreas kanserinde karın ağrısının etkisini %70 olarak tanımlamaktadırlar. Genellikle bu ağrı, karnın arkasından başlayarak şiddetlenerek devam etmektedir. Çoğunlukla yemek yedikten sonra sizlere daha çok rahatsızlık vermektedir.

Buna ek olarak yatarken karın ağrısının şiddetinde artış olmaktadır. Bazende normal oturuş pozisyonunuzda bile sizlere acı vermeye başlayabilmektedir. İlk zamanlar acılar gelip geçici olmaktadır. Ancak zamanla bu acılar sürekli bir acıya dönüşmektedir.

Bunlara ek olarak pankreas, karaciğer, safra kesesinde herhangi bir iltihap ya da başka bir sorun var ise, bu sorunlar daha şiddetli acılara sebep olmaktadır.

Pankreas ayrıca, pankreasa yakın olan sinirleri ve organları da kötü etkilemektedir. Ayrıca karın ağrısının nedeni olarak, pankreasta bulunan bu tümör mide veya on iki parmak bağırsağında tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu sebep ile ince bağırsakların üst kısmında yer almasından dolayı karın ağrısı meydana gelmektedir.

2.Sarılık

Sarılık pankreas kanserinin belirtileri arasında %50’lik bir kısmı oluşturmaktadır. Sarılığın en önemli belirtileri olarak göz akında sararma ve ciltte sararmalardır. Bunlara ek olarak ise, idrarın renginin normalinden açık olması, soluk dışkı ve ciltte oluşan kaşınmalardır diyebiliriz. Sarılık teşhisi genellikle basit bir kan testi ile tespit edilmektedir.

Sarılık, safra kanallarının işlevlerini engellediği için pankreas kanseri için önem teşkil etmektedir.

3.Kilo Kaybı

Pankreas kanserinin bir diğer belirtisi ise oluşan kilo kayıplarıdır. Kilo kayıpları, genellikle hastalıkların belirtisi olarak sayılmaktadır. Bireyler iştahsızlık ve yediklerinden tat alamama gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Pankreas kanserinin yediğiniz yiyecekler üzerinde bu denli etki etmesinin nedeni ise, pankreasın özellikle yağlı yiyecekler için üretmekte olduğu enzimlerdendir diyebiliriz. Bu yüzden bu enzimlerin işlevlerini yerine getirememesi kilo kayıplarına neden olmaktadır.

4.Bağırsak Sorunları

Pankreas kanserinin belirtileri arasında bağırsak sorunları da yer almaktadır. Bu durum genellikle, yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi dışkıda renk değişikliği meydana gelmektedir.

Bu kapsamda büyük, soluk, yağlı, dalgalı ve pis kokulu dışkılara neden olmaktadır. Vücut içinde düzgün sindirilmemiş olan gıdalar, zamanla ishal gibi sindirim sorunlarına sebep olmaktadır.

Bunun sonucunda ise kilo kaybı olmaktadır. 

5.Mide Bulantısı ve Kusma

Bir diğer belirti ise mide bulantısı ve kusmalardır. Mide bulantıları birçok farklı nedenle oluşabilmektedir. Pankreasta oluşan tümör safra kanalını etkilediği için sindirime engel olmaktadır.

Ayrıca pankreas zarında iltihaplanmaya nedende olabilir. Bunlardan dolayı, kişilerin vücutlarında kimyasal bir dengesizliğe neden olmaktadır. Bu da dolayısıyla mide bulantılarına ve kusmalara neden olmaktadır.

Bunlara ek olarak hazımsızlık ve mide yanmalarına sebep olmaktadır.

6.Ateş ve Titreme

Pankreasta oluşan tümör kanalları etkileyerek iltihaplamasından dolayı kişilerde ateş ve titremelere neden olmaktadır.

7.Diyabet

Pankreas kanseri belirtileri arasında diyabette önemli rol oynamaktadır. Çünkü pankreas vücutta bulunan şeker miktarını düzenlemek için ihtiyaç duyduğumuz insülin hormonunu üretmektedir.

Diyabeti olan bireyler özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için, pankreas kanserini işaret etmektedir.

Eğer 50 yaşın üzerinde bir birey son iki yıl içerisinde 2 kere diyabet geçirmiş ise, bu kişilerin pankreas kanseri olduğunu düşünebilirsiniz.

8.Sırt Ağrısı

Üst arka (alt bel bölgesi) ağrı var ise, pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır. 

Bunlara ek olarak; aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü de pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır.

Pankreas kanserinde tedavilerde önemli olan daha öncede söylemiş olduğumuz gibi erken tanı önem taşımaktadır. Doktorlarda pankreas kanseri tanısını yapmakta zorluk çekmektedirler. Bu kapsamda yukarıdaki belirtileri gösteren bireylerin birçok testten geçmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri ise vücudumuzda en çok karaciğerimizi etkilemektedir. Karaciğerimizde oluşan bu sorundan dolayı, sarılık gibi yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz belirtilere neden olmaktadır. Ancak bu kanser önce karaciğere yayılmış olmasına rağmen diğer organlara ve dokulara yayılmaya devam edebilir.

Bu kanserin yayıldığına işarettir.

Pankreas kanserinin tedavisi için bazen ameliyat gerekli olabilmektedir. Ancak ameliyata ek olarak kemoterapi ve radyoterapide tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak doktorun müdahalesi ile yapılabilecek olan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Pankreas kanserinde ameliyat ile tedavi çok az hasta üzerinde uygulanabilmektedir. Doktorlar bu tedavi sürecinde genellikle ameliyat yerine, alternatif seçenekleri uygulamaktadırlar.

Yazımızın genelinde sizlere pankreas kanserinin belirtileri ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler verdik. Verilen bu bilgiler kapsamında sizlerde pankreas kanseri karşısında bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/pankreas-kanserinin-belirtileri-nelerdir/

Pankreas Kanseri Neden Olur? Pankreas Kanseri Belirtileri – Sağlık Ocağım .NET

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas, onikiparmak bağırsağı ile dalağın arasında yaklaşık 15 sm uzunlukta, 2 sm kalınlıkta, 3-4 sm genişlikte karnı bir baştan bir başa uzanan bir salgı bezidir.

Pankreas kanseri, pankreas adı verilen organın kanseridir. Pankreas kanseri çok nadir görülen bir kanser olmamakla birlikte, kanserden ölümlerde 4’üncü sıradadır. Pankreasın habis tümörü, pankreasın tümörleri genellikle sindirim enzimlerini salan ekzokrin pankreas dokusunda oluşur.

Nadir olarak Vater ampülü (ana safra kanalı ve safra kanalının birleştiği nokta) veya endokrin kısmında meydana gelebilir. Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak sigara kullanımı, kronik panreaitit ve yüksek oranda alkol tüketimi gibi faktörlerin etkili olduğu bilinmektedir.

Pankreas kanserinin yerleşim alanları

Pankreas, mide, ince bağırsak, karaciğer ve ana atardamarlar ile çevrelenmiştir. Pankreasın herhangi bir yerinde kanser görülebilir, bu nedenle pankreas kanseri kendi içerisinde üç kısma ayrılır.

Bu ayrımlar, pankreasın baş kısmı, pankreasın gövde kısmı ve pankreasın kuyruk kısmı şeklinde değerlendirilir.

Dolayısı ile pankreasta kanserin görüldüğü bölgelere göre farklı şikayetler ve farklı belirtiler de görülebilir.

 • Ekzokrin pankreas kanseri nedir? Pankreas kanserlerinin büyük bir bölümünün başlangıç noktası, pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerinin bulunduğu bölgedir. Pankreasın bu tür kanserlerine pankreasın ekzokrin kanserleri denir.
 • Pankreatik endokrin hücre kanseri nedir? Pankreas kanserinin daha az sıklıkta rastlanan türü ise endokrin hücrelerden kaynaklanan pankreatik endokrin tümörleri şeklindedir ve bu kanser türü pankreasın adacık hücrelerinden gelişir.

Her iki kanser türünün tedavi metotları özellikle ileri evrelerde oldukça farklıdır. Pankreas kanseri erkelerde daha sık görülür ve genellikle 60-75 yaşları arasında ortaya çıkar. Pankreas kanserinin 40 yaşın altında görülme oranı yaklaşık % 2 civarındadır. Yakın aile bireylerinden pankreas kanseri olan kişilerin özellikle 40 yaşından sonra takip edilmesi önemlidir.

Pankreas kanseri nedenleri

 • Pankreas kanserinin nedeni tam olarak bilinmediği gibi bilinen en önemli sebep sigara kullanımıdır. Sigara içenlerde ve aşırı alkol tüketenlerde pankreas kanseri daha sık görülür.
 • Beslenme şeklinin de pankreas kanserinde etkileri vardır. Örneğin çok fazla kırmızı et tüketimi, kızartmalar, aşırı yağlı beslenme, hamur işlerini çok fazla tüketme gibi beslenme tarzının pankreas kanseri gelişiminde rolü vardır. Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşil yapraklı besinler pankreas kanseri riskini azaltmada yardımcıdır.
 • Alkolün pankreas kanserinde risk oluşturduğu net olarak bilinmemese de, alkol kullanımın da pankreas kanserine neden olduğu düşünülmektedir.
 • Şeker hastalığının pankreas kanserine yol açtığı konusunda iddialar olmasına rağmen kesin bir bilgi bulunmamaktadır.
 • Pankreas kanseri oluşumunda genetik yatkınlığın da etkisi vardır.
 • Ayrıca petrol ürünlerine ve diğer kimyasal maddelere maruz kalma, uzun süre tedavi edilmeyen pankreatit (pankreas iltihabı) gibi faktörler pankreas kanserine neden olabilir.

Pankreas kanserine neden olan faktörler

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanserinin erken teşhis edilmesi için kesin bir belirti ve bulgu yoktur. Pankreas kanserine dair özel bir belirti de bulunmamaktadır.

 • Pankreas kanseri belirtilerinde en önemli bulgu kilo kaybı, kilo kaybı en önemli bulgu olduğu gibi hastalar bazen 7-8 kilo birden kaybedebilir.
 • Yüzlerinde de kahverengi tonlu renk farkı hastaların yaklaşık tamamında görülen bir belirtidir.
 • Kanserin oluştuğu kısım pankreasın başında ise safra yolları tıkanır ve sarılık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar ve bu durumda teşhisin konulması daha kolay olur fakat pankreasın ortasında ve kuyruğundaki kanserlerde şikayetler daha geç ortaya çıkar.
 • Pankreas gövdesi kanserleri genellikle tedavi edilemeyecek kadar geçikmiş olarak teşhis edilir ve tedavisi mümkün olmaz.

Pankreas kanserinin genel belirtileri arasında kilo kaybı, sarılık, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, yemek sonrası ya da yatay pozisyonda iken artan karın ağrısı, ishal, kabızlık, gaz, şişkinlik, ani meydana çıkan şeker hastalığı, koyu renkli idrar, genel halsizlik, karaciğer ve safra kesesinde büyüme, kil renginde dışkı gibi belirtiler vardır.

Pankreas kanseri belirtileri

Pankreas kanseri teşhisi

Pankreas kanseri teşhisi kanser şüphesi görüldükten sonra ilgili tetkikler ile konulur. Pankreas kanserinde erken tanı koymak oldukça zordur. Günümüzde pankreas kanserinin alt tipleri vardır. Bu tipleri şu şekilde evrelendirmek mümkündür.

Pankreas kanserinin erken evrelerinde çoğunlukla herhangi bir belirti ve bulguya rastlanmaz. Hastalığın belirtileri, birçok hastalığın belirtileri ile benzerlik gösterir.

Pankreas anatomik olarak mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi, dalak, safra kanalı gibi organların arkasında yer alır, bu nedenle bu organların hastalıkları ile karışabilir ya da kanser bu organlara sıçramış olabilir.

Pankreas kanseri teşhisi genellikle çeşitli testlerin yardımı ve pankreas çevresindeki organların detaylı görüntülenmesi ile konulabilir.

Hastalar tesadüfen başka nedenlerle tomografi çektirdiklerinde kanser olduğu fark edilebilir.

Bunun dışında pankreas kanseri teşhisinin konulması için pankreas kanserini düşündüren semptomları olan hastalarda bilgisayarlı tomografi filmi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI), ultrasonografik görüntüleme, endoskopik görüntüleme, laparoskopi gibi yöntemler ve bazı idrar, kan tahlilleri gibi testler kullanılır.

Pankreas kanseri tedavisi

Pankreas kanseri tedavisinde çok ince bir nokta vardır; tomografi tetkikinde pankreasta kitle görüldüğünde bu kitleden biyopsi alındıktan sonra tanının konulması bazı durumlarda beklenmez, çünkü pankreas kanseri çok hızlı gelişen bir tümördür. Bu nedenle hastalarda görüntüleme metotları ile kitle belirlenir ve pankreas kanseri şüphesi varsa biyopsi alınarak ya da alınmadan hastanın ameliyat planı yapılır.

Pankreas kanserinde biyopsi her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Ayrıca biyopsi alındığında kanserin karın içerisindeki diğer organlara sıçrama riski olup olmadığı tartışmalıdır. Hastanın pankreas kanserinden kurtulması ve sonrasında daha kaliteli hayat yaşaması için en uygun tedavi cerrahidir.

Kanser karın içerisindeki diğer organlara yayılmış ise hastanın ameliyat olması fayda etmez. Bu gibi durumlarda kemoterapi ve radyoterapi tedavisi uygulanır. Sarılık için safra yollarına stent takılması gerekebilir.

Ağrıyı azaltmak için nanoknife, radyofrekans ablasyon (RFA), çölyak ganglion blokajı gibi yöntemler uygulanabilir. Yine ameliyat edilen hastalarda da ameliyattan sonra kemoterapi ve radyoterapi tedavileri de uygulanır.

İleri evredeki hastaların yaşam süresi genellikle 1 yıldan azdır.

Pankreas kanseri ameliyatından sonra

Pankreas kanseri ameliyatı dikkatli, titiz ve uygun bir şekilde yapıldığında ameliyat sonrası oldukça rahat seyreder. Pankreas kanseri ameliyatı sonrası genellikle basit bir mide ya da sarfa kesesi ameliyatı gibi olur.

Pankreas kanserinden ameliyat olan hastalar, genellikle başka bir sorun çıkmadığı sürece 10-15 gün içerisinde taburcu edilir. Hastalar evlerine döndükten sonra çok fazla bir kısıtlama getirilmez. Hastalar taburcu olduktan sonra istediklerini yerler, istedikleri gibi davranabilirler fakat hastalar kontrollerine düzenli olarak gitmek zorundadırlar.

Bazı hastalarda pankreas kanseri ameliyatı sonrasında kilo kaybı devam eder. Başarılı geçen ameliyattan sonra hastaların yaşam kalitesinde genellikle ciddi bir eksiklik söz konusu olmaz.

Pankreas kanserinden korunma yolları

Pankreas kanserinden korunmanın kesin bir yolu yoktur. Sigara kullanmamak, alkol kullanmamak pankreas kanseri riskini oldukça azaltır.

Beslenmede de ağır yağlı kızartmalar, aşırı et tüketimi gibi beslenme tarzından uzak durmak gerekir.

Sebze, meyve, lifli gıdalar ve yeşillik tüketimini arttırmak gibi beslenme tarzı pankreas kanseri ve diğer kanser türlerinden korunmada yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları

Источник: //www.saglikocagim.net/pankreas-kanseri-neden-olur-pankreas/

Pankreas Kanseri Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Pankreas Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

Pankreas kanseri, pankreas dokularında başlar – karnın alt, arka kısmında yatay durumda bulunan bir organdır. Pankreas, kan şekerini yönetmek için sindirim ve hormonlara yardımcı olan enzimleri serbest bırakır.

Tipik olarak yakın organlara hızla yayılabilir. Erken evrelerinde nadiren tespit edilir. Ancak pankreas kistleri veya aile öyküsünde pankreas kanseri olan kişiler için, yapılan taramalar herhangi bir problemi erken tespit etmeye yardımcı olabilir. Belirtileri arasında, kilo kaybı, sarılık, üst karın bölgesinde sırta yansıyan ağrılar ve diyabettir.

Tedavi ameliyat, kemoterapi, radyasyon terapisi veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir.

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas kanserinin belirtileri genellikle hastalık ilerleyene kadar ortaya çıkmayabilir.

 • Üst karın bölgesinde sırta yansıyan ağrılar.
 • İştah kaybı veya istenmeyen kilo kaybı
 • Depresyon
 • Diyabet
 • Kan pıhtıları
 • Yorgunluk
 • Ciltte ve gözlerde sararma (sarılık)

Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Açıklanamayan kilo kaybı,geçmeyen yorgunluk hali, karın ağrısı, sarılık veya sizi rahatsız eden herhangi bir belirtiniz varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Birçok durum bu semptomlara neden olabilir, bu nedenle doktorunuz pankreatik kanserin yanı sıra bu durumları da kontrol edebilir.

Pankreas Kanserinin Nedenleri?

Çoğu durumda pankreas kanserine neyin neden olduğu net değil. Sigara içmek gibi, hastalığı geliştirme riskini artıran bazı faktörler vardır.

Pankreas Organı

Pankreasın yaklaşık 6 inç (15 santimetre) uzunluğunda ve bir armut görüntüsündedir. Yediğiniz yiyeceklerde ki şekerin vücudunuz tarafından işlemesine yardımcı olmak için insülin de dahil olmak üzere bazı hormonlar salgılar. Ve sindirimine yardımcı olmak için sindirim suları üretir.

Pankreas Kanseri Nasıl Oluşur?

Pankreas kanseri, pankreasda bulunan hücrelerin DNA’larında mutasyonlar geliştiğinde ortaya çıkar. Bu mutasyonlar hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesine ve normal hücrelerin ölmesinden sonra yaşamaya devam etmesine neden olur. Bu biriken hücreler bir tümör oluşturabilir. Tedavi edilmeyen pankreas kanseri, yakındaki organlara ve kan damarlarına yayılır.

Çoğu pankreas kanseri, pankreas kanallarını hizalayan hücrelerde başlar. Bu tip kansere pankreas adenokarsinomu veya pankreatik ekzokrin kanseri denir. Nadiren, kanser hormon üreten hücrelerde veya pankreasın nöroendokrin hücrelerinde oluşabilir. Bu tür kanserler adacık hücresi tümörleri, pankreatik endokrin kanseri ve pankreas nöroendokrin tümörleri olarak adlandırılır.

Pankreas Kanseri Risk Faktörleri

Pankreas kanser riskini artırabilecek faktörler:

 • Pankreasın kronik iltihabı (pankreatit)
 • Diyabet
 • BRCA2 gen mutasyonu, Lynch sendromu ve ailesel atipik mol-malignant melanom (FAMMM) sendromu da dahil olmak üzere kanser riskini artırabilen genetik sendromların aile öyküsünde olması
 • Pankreatik kanserinin aile öyküsünde olması
 • Sigara içmek
 • Obezite
 • 65 yaşın üzerinde olmak

Yapılan bir çalışma, uzun süre sigara içmenin, diyabet ve zayıf beslenme kombinasyonunun, pankreas kanseri riskini arttırdığını göstermiştir.

Pankreas Kanseri Komplikasyonları

Pankreas kanseri ilerledikçe, aşağıdaki gibi komplikasyonlara neden olabilir:

Kilo Kaybı

Pankreas kanseri olan kişilerde bir dizi faktör kilo kaybına neden olabilir. Kanserin kendisi kilo kaybına neden olabilir. Kanser tedavilerinden kaynaklanan mide bulantısı, kusma veya karnınıza baskı yapan bir tümör yemek yemeyi zorlaştırabilir. Ya da vücudunuz besinleri işlerken zorluk çekebilir çünkü pankreasınız yeterince sindirim suyu üretmiyor olabilir.

Doktorunuz sindirime yardımcı olmak için pankreatik enzim takviyeleri önerebilir. Mümkün olduğu kadar beslenmenize kalorisi yüksek, sağlıklı besinler eklemeye çalışın.

Sarılık

Karaciğerin safra kanalını tıkayan pankreas kanseri, sarılığa neden olabilir. İşaretler arasında sarı deri ve gözler, koyu renkli idrar ve soluk renkli dışkılar bulunur. Sarılık genellikle karın ağrısı olmadan ortaya çıkar.

Doktorunuz, açık tutmak için safra kanalının içine plastik veya metal bir tüp (stent) yerleştirilmesini tavsiye edebilir. Bu, endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (ERCP) denen bir prosedürün yardımı ile yapılır.

ERCP sırasında bir endoskop boğazınızı, midenizden ve ince bağırsağınızın üst kısmından geçirir. Daha sonra bir boya, endoskop içinden geçirilen küçük içi boş bir tüp (kateter) yoluyla pankreasa ve safra kanallarına enjekte edilir.

Son olarak, görüntüler kanallardan alınır.

Ağrı

Büyüyen bir tümör, karnınızdaki sinirlere baskı yapabilir ve şiddetli hale gelebilecek ağrılara neden olabilir. Ağrı kesici ilaçlar daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Radyasyon tedavisi, tümör büyümesinde geçici olarak size bir miktar rahatlama sağlayabilir.

Şiddetli vakalarda, doktorunuz, karnınızdaki ağrıyı kontrol eden sinirlere (çölyak pleksus bloğu) alkol enjekte etmek için bir prosedür önerebilir. Bu prosedür sinirlerin beyninize ağrı sinyalleri göndermesini durdurur.

Bağırsak Tıkanıklığı

İnce bağırsağın (duodenum) ilk bölümüne giren veya preslenen pankreas kanseri, sindirilmiş gıdaların mideden bağırsaklarınıza akmasını engelleyebilir.

Doktorunuz açık tutmak için ince bağırsağınıza bir tüp (stent) yerleştirilmesini önerebilir. Veya bağırsaklarınızda kanser tarafından engellenmeyen daha düşük bir noktaya takılması için ameliyat gerekebilir.

Pankreas Kanserini Önleme

Sizde pankreas kanseri riskinizi azaltabilirsiniz:

Sigara İçmeyi Bırakın

Sigara içiyorsanız en kısa zamanda bırakmalısınız. Sigara bırakma destek grupları, ilaçlar ve nikotin replasman tedavisi dahil olmak üzere, sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak stratejiler hakkında doktorunuza danışın.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermeyi Deneyin

Sağlıklı bir kiloya sahipseniz, bunu korumaya çalışın. Kilo vermeniz gerekiyorsa, yavaş ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyin – haftada 0,5 ile 1 kilogram. Günlük egzersiz yapmaya çalışın, kilo vermenize yardımcı olmak için sebze, meyve ve kepekli tahıllar açısından zengin bir beslenme düzenini takip edin.

Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni

Renkli meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllarla dolu bir beslenme, kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Ailenizde pankreas kanseri olan biri varsa, genetik danışmanla görüşmeyi düşünün. Aile sağlığı geçmişinizi sizinle birlikte gözden geçirebilir ve pankreas kanseri veya diğer kanser risklerinizi anlamak için genetik bir testten faydalanabilirsiniz.

Источник: //www.mutluvesaglikli.com/pankreas-kanseri-belirtileri-nedenleri/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Meme Kanserinin Evreleri
Meme Kanserinin Evreleri
Kanserde Teşhis Yöntemleri
Kanserde Teşhis Yöntemleri