Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

içerik

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Haber güncelleme tarihi 12.02.2019 16:20

Parkinson Nedir? Parkinson Hastalığı Hakkında Bilgi

Bir sinir sistemi hastalığı olan parkinson, beyin hücrelerinde işlev kaybı ve hücre ölümü nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Genellikle orta yaş grubunda görülen bu hastalık kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülmektedir.

45-50 yaşından sonra görülme sıklığı gittikçe artan parkinson, 65 yaş sonrasında her 100 kişiden 1’inde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaklaşık 60.000 parkinson hastası olduğu belirtilmiştir.

Aynı zamanda alzheirmer hastalığından sonra en sık görülen nörolojik bir rahatsızlıtır

Parkinson hastalığı beyinde dopamin üreten hücrelerin ölmesi nedeniyle meydana gelmektedir. Parkinson hastalığı genellikle titreme şeklinde kendini göstermektedir.

Titremenin yanı sıra hareketlerde yavaşlama, çenede titreme, konuşma hızının yavaşlaması, depresyon, küçük adımlarla yürüme ve sık sık düşme gibi birçok belirti parkinson hastalığını işaret etmektedir.

Parkinson Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Parkinson hastalığının başlıca oluşum nedeni beyin hücrelerinin işlev kaybıdır. Dopamin üreten hücrelerin ölmesi parkinson hastalığının başlıca oluşum nedenidir.

Hasara uğrayan dopamin hücreleri sinir sistemini olumsuz yönde etkileyerek sinir hücrelerinin birbiriyle ve kaslarla olan iletişimini engellemektedir.

 Genel olarak parkinson hastalığını tetikleyici etkenler tam olarak bulunamamış ve kesinleştirilmemiş olsa da birçok genetik ve çevresel faktörlerin parkinson hastalığının oluşumunda etkili olduğu belirtilmektedir.

Parkinson hastalığı, birçok hastalıkta da olduğu gibi genetik yatkınlık göstermektedir. Genç yaşta parkinson hastalığına yakalanan kişilerin ailelerinde parkinson hastaları genellikle görülmektedir.

Genetik yapının etkili olduğu kadar bazı çevresel faktörler parkinson hastalığında tetikleyici unsur olduğu söylenmektedir.

Yaşanılan kırsal ortam, tüketilen kuyu suyu ve kullanılan tarım ilaçları parkinson hastalığını tetikleyen unsurlardandır.

Parkinson Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Parkinson, genellikle sinsi ve yavaş bir şekilde ilerleme gösterir. Vücuttaki dopaminin azalmasıyla birlikte belirtiler kendini göstermeye başlar.

Başlangıçta hafif belirtilerle kendini gösteren parkinson, dinlenme esnasında meydana gelen titreme ile belirti göstermektedir. Bu titreme uyku esnasında meydana gelmezken stres ve yorgunluk titremeyi tetiklemektedir.

 Her hastalıkta olduğu gibi parkinsonda da gözetilen belirtiler farklılık taşıyabilir. Kimilerinde titreme ilerleyen dönemlerde orta çıkarken kimilerinde ise hiçbir zaman titreme görülmez.

 Sinir sistemi hastalığı olan parkinson, ilerleyen dönemlerde yürümede güçlük ve sık sık düşme gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Hareketler yavaşlar ve yürürken küçük adımlar atılır. Kasları doğrudan etkileyen parkinson, yürüme sırasında kollarda sallanmaya neden olur.

Sinsi ve yavaş yavaş ilerleyen bu hastalık konuşmada ve el yazısında değişikliklere neden olur. İlk başta basit ve olağan bir durummuş gibi görünen bu sıkıntılar aniden ortaya çıkar.

Konuşurken normalden daha hızlı ve alçak sesle konuşmak gibi belirtilerin yanı sıra konuşma esnasında el kol hareketlerinde ve yüz mimiklerinde azalma görülür.

 Aynı zamanda el yazısında değişiklikler görülür.  Göz ve kas hastalıklarının belirtisinden ayrıştıran en önemli nokta aniden ortaya çıkmış olmasıdır.

El yazısında küçülme, harf ve kelimelerin birbirine yaklaştırılarak karışık bir görünümde olması parkinson hastalığının belirtileri arasında sayılmaktadır.

Parkinson Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Parkinson hastalığının teşhisinde özellikle kullanılan bir test ya da bir ölçüm yoktur. Nörolojik muayene sırasında klinik bulgular ve fizik muayenesi hastalığın teşhis edilmesini sağlar.

Beyin tomografi gibi görüntüleme yöntemleri daha çok başka bir hastalığın olup olmadığını anlamak için kullanılır. SPECT ve PET taramaları beyinde başka bir hasar olup olmadığını anlamak için yararlıdır.

Parkinson hastalığının teşhisinde doğrudan tanıya olanak sağlayacak testler ya da ölçümler yoktur. Parkinson hastalığı belirtileri konusunda çok dikkatli olmak gerekir.

Özellikle dinlenme esnasında ellerde titreme, bedensel sarsılma, duruş ve denge sorunları gibi belirtiler varsa mutlaka hemen nörolojik muayene yapılması gerekir.

Parkinson Hastalığında Görülen Diğer Belirtiler

 • İdrar tutamama
 • Mimiklerin azalması
 • Yutkunma güçlüğü
 • Kabızlık
 • Tükürük miktarında artış
 • Duruş bozuklukları
 • Denge kaybı
 • Depresyon
 • Sık sık düşme
 • Kelimelerin son hecesinin tekrar edilmesi
 • Dakikalarca süren göz kayması

Parkinson Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın meydana gelmesine neden olan dopamin eksikliğinin giderilmesi için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Her hastalığın tedavisinde olduğu gibi parkinsonda da erken teşhis oldukça önemlidir. Uygulanacak ilaç tedavisi ile hastalığın neden olduğu olumsuzluklar en aza indirilmektedir.

 İlaç tedavisine yanıt vermeyen hastalarda cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Cerrahi yöntem ile beynin farklı bölgelerine elektronlar yerleştirilir. “Derin beyin stimülasyonu” olarak adlandırılan bu işlem parkinson belirtilerinin azaltılmasını hedeflemektedir.

 Uygulanan ilaç tedavisi ve cerrahi tedavilerin yanı sıra Koenzim Q10 adı verilen vitamin benzeri doğal bu madde, hücreler arası elektron taşınmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda balık, kırmızı et, kümes hayvanları, sakatat, yer fıstığı ve soya yağı Kuenzim Q10 tarafından zengin besinlerdir.

 Tüm bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra masaj, akupunktur ve yoga gibi aktiviteler hastanın kas ağrılarının azalmasına yardımcı olur.  Aynı zamanda stresin tetiklediği titremelerin en aza indirilmesini sağlar. 

Önerilen İçerik;

► Parkinson Hastalığına Tedavi Uzayda…

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir.

Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

Источник: //www.neoldu.com/parkinson-hastaligi-belirtileri-ve-tedavisi-4122h.htm

Parkinson hastalığı neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Parkinson hastalığının erişkinlerde Alzheimer hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen nörodejeneratif (sinir hücre harabiyeti sonucunda gelişen) bir hastalık olduğunu söyleyen Parkinson Hastalığı Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçaer, 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü dolayısıyla Türkiye ve dünyada Parkinson Hastalarının sorunları ve durumu ile ilgili Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’nın sorularını yanıtladı.

Parkinson genetik bir hastalık mıdır? Sadece yaşlılarda mı görülür?

Parkinson hastalığı erişkinlerde Alzheimer hastalığından sonra ikinci sıklıkta görülen nörodejeneratif (sinir hücre harabiyeti sonucunda gelişen) bir hastalıktır. Parkinson hastalığının görülme sıklığı 55-60 yaş üzerindeki nüfusta %1 ‘dir.

Bu oran oldukça sabit olmasına karşın, yaşam süresinin uzaması dolayısıyla toplumda yaşlı nüfusunun artması Parkinson hastalarının sayısında da artışa neden olmaktadır.

Parkinson olgularının % 5 ila 10’u kalıtsaldır ve genetik tipler genellikle 40 yaş öncesinde başlar.

Parkinson hastalığı neden olur? Belirtileri, teşhisi ve evreleri

Burada dikkat çekmek istediğim önemli bir husus var; “Parkinson yaşlılık hastalığıdır” düşüncesiyle, genç bireylerdeki hareket yavaşlığı belirtisinin gözden kaçırılmaması gerekir.

Genç hastaların da tanı almaları ve tedavi ile günlük hayatlarını başkalarına bağımlı olmadan sürdürebilmeleri önemli. Parkinson hastalığının temel belirtisi hareketlerde yavaşlamadır.

Buna ek olarak eklem hareketlerinde katılık, titreme erken dönemde ortaya çıkan başlıca belirtilerdir. Hastalığın ileri dönemlerinde denge bozukluğu da tabloya eklenir.

Parkinson hastalığında bu motor bulgulardan başka motor dışı belirti ve bulgular da izlenir.

Motor dışı belirtiler kabızlık, pozisyon değişikliği ile kan basıncının düşmesi, depresyon, anksiyete, uyku bölünmeleri, huzursuz bacak sendromudur.

Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar ileri yaşlarda ve bilişsel bozukluğu olanlarda kabuslara ve var sanılara yol açabilir. Bu da hasta ve ailesinin yaşam kalitesini ciddi derecede bozan bir durumdur.

Alzheimer tedavisi ve hastalıkla yaşama rehberi: Öneriler ve uyarılar

Genç Parkinson hastalarında özellikle erkeklerde tedavide kullanılan bazı ilaçlar dürtü kontrol bozukluğu dediğimiz aşırı para harcama, şans oyunlarına düşkünlük, cinsel davranışlarda değişiklikler, aşırı yeme gibi davranış sorunlarına yol açabilir. Tedavinin bu gibi yan etkileri hasta ve yakınları tarafından bilinirse davranış değişiklileri erken fark edilecek ve hekimle iş birliği yaparak bu sorunlar tedavinin düzenlenmesi ile ortadan kaldırılacaktır.

Parkinsonda erken tanının tedaviye katkısı var mı? Parkinsonun ilerlemesi durdurulabilir mi?

Parkinson hastalığı sessizce başlayan yavaş ilerleyen bir hastalıktır. Belirtiler vücudun sağ veya sol tarafından başlar, üç yıl içinde iki taraflı olur. Sonraki yıllarda denge sorunları, donma ve düşmeler ortaya çıkar. Hastalığın orta hat belirtileri denilen konuşma, yutma ve yürüyüş bozuklukları ilaç tedavisine yanıt vermez, denge kusuru şiddetli ise cerrahi de yarar sağlamaz.

Parkinson hastalığının oluşturduğu riskler ve tedavisi

Parkinson hastalığının beyin sapında özel bir grup sinir hücresinin, henüz kesin nedenini bilemediğimiz bir süreç sonucunda kaybına bağlı olarak dopamin maddesindeki eksilmeden kaynaklandığı bilinmektedir.

Hücre hasarına yol açan mekanizmalar birden fazla olduğu için hastalığın kökenine yönelik tedavi bugün için mevcut değildir.

Günümüzde beyinde kalan dopaminden daha fazla yararlanmayı sağlayacak ilaçlar ve dopamine benzer veya öncü maddesi olan ilaçlar kullanılmaktır.

Kök hücre çalışmalarında son durum nedir?

Hastalığın tedavisinde yer alan ilaçlar hastalığı durduramamaktadır, ancak belirtileri hafifleterek hastanın günlük yaşam faaliyetlerini rahat sürdürebilmesine yardım ederler.

Yirmi yıl önce Parkinson hastalığı tanısı koyduğumuzda hastaya günlük işlerini görebildiği sürece ilaç başlamaz, tedaviyi ertelerdik. Günümüzde bu yaklaşım kabul görmemektedir.

Çünkü hastalığın erken evresinde tedaviye başlandığında dopamin eksikliğinin beyinde oluşturacağı diğer işlev bozuklukları geciktirilebilmektedir.

Bu da hastalığın daha ılımlı seyretmesini sağlamakta, hastanın yatağa bağımlı hale gelmesini önleyebilmektedir. Tedavide kullanılan bazı ilaçların birkaç yıl sonra yüz ve gövde de istemsiz hareketlere, ilaç etkisinin bittiği saatlerde de yavaşlık ve katılığın şiddetlenmesiyle hastanın “kapalı” duruma geçmesine yol açtığı iyi bilinmektedir.

Bu “açık-kapalı” dönemleri gün içinde sık yaşayan hastalar için derin beyin uyarımı ameliyatı planlanabilir. Bugün gerek ilaç gerek cerrahi tedaviler hastalık belirtilerini hafifletmeye yöneliktir, hastalığın seyrini durduramaz demiştim.

Ancak gelişmiş araştırma merkezlerinde aşı ve gen tedavileri üzerinde çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. Birkaç yıl sonra bu tedavilerden bazılarının hastalığı durdurmak üzere bizim pratiğimize de gireceğini düşünüyorum.

Çok merak edilen kök hücre çalışmaları ise henüz Parkinson hastalığındaki hücre yitimini onaracak bir çözüm getirmemiştir.

Yavaş ama çok yıkıcı ilerleyen gizli hastalık: Parkinson…

Parkinson hastalarınıza egzersiz, özellikle de dans, yoga ve Tai Chi yapmaları öneriliyor. Bunların hastaların yaşam kalitesinin artırılmasına faydaları nelerdir, tedaviye ve ilerlemenin yavaşlatılmasına katkısı önemli oranlarda mıdır?

Parkinson hastalığının orta ve ileri evrelerinde yürüyüş bozuklukları, denge kusurları ortaya çıkar, bunu düşmeler izleyebilir. Denge, yürüyüş ve duruşu korumanın en iyi yolu egzersiz ve hareket etmektir.

Uygun tedavilerle birlikte Parkinson hastaları uzun yıllar yaşamını sürdürebiliyor ve Parkinson hastalığının teşhis ve tedavisi ülkemizde oldukça iyi bir düzeyde bulunuyor, dünyada yaygın kullanılan yöntemler ülkemizde de SGK kapsamında gerçekleştiriliyor.

Parkinson hastalığı hareketleri yavaşlatan, kısıtlayan bir hastalıktır. Hastalık nedeniyle fiziksel aktivitelerini aza indirgeyen olgularda eklem sorunları gibi mekanik nedenler de hastanın bağımsız hareketini azaltabiliyor.

Dolayısıyla Parkinson fizyoterapi ve egzersizin tamamlayıcı tedavi olarak kritik önemde olduğu bir hastalık. Bu nedenle de biz PHD olarak Parkinson Hastalığı Günü’nde etkinlerimizin büyük kısmını hastalarımızla egzersiz yapmaya ayırdık.

Parkinson hastalığında Yoga ve Tai Chi gibi fiziksel aktivitelerin ve dans etmenin yararlı olduğuna ilişkin bilimsel kanıtlar giderek artıyor.

Yine genel vücut çevikliği açından yürüyüş, yüzme gibi sporları öneriyoruz. Dansın hastalığa etkisi üzerine yapılan çalışmalarda da dans kurslarına katılan hastaların katılmayanlara kıyasla denge ve hareketliliklerinde ilerlemeler kaydedildiği saptanmış durumda. Müzik ve dans, denge sorunlarının azaltılmasında beyne yardım etmektedir.

Parkinson hastalığı tedavisinde beyin pili nasıl uygulanır

Son yıllarda hem hayvan deneyleri, hem de insanlardaki gözlemler, fiziksel aktivitelerin (egzersiz, dans, Yoga, Tai Chi vb) beyinde yeni sinir şebekeleri oluşturarak, beyin kan akımında değişiklikler yaparak, sinir hücrelerini besleyici (trofik) faktörlerin salınımını arttırarak Parkinson hastalığının seyrini daha ılımlı hale getireceğini düşündürmektedir.

Spor yapmak ileri yaşlarda hastalığa yakalanma riskini azaltır mı?

Sporcular üzerinde yapılmış bu şekilde bir araştırma henüz yok, ancak genel anlamda düzenli ve hatta yapılandırılmış egzersizin Parkinson hastalığı başta olmak üzere pek çok yaşla ilişkili nörodejeneratif hastalıkta ve normal yaşlanma sürecinde nöron hücreleri ve bunların oluşturdukları ağsal devrelerin düzenli ve sağlıklı işlev görmesi üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Bu nedenle hastalığa yakalanma riskinde olmasa da hastalık sürecinin kendisini göstermesinde olumlu bir etkisi olabileceği öngörülebilir. Bununla beraber günlük düzenli egzersizin bazı genetik çeşitler için koruyucu etkisi olabileceğini düşündüren bulgular vardır.

Parkinson hastalığı temelde hareket bozukluğu olduğu ve beyinde aksayan hareket devreleri ile ilgili olduğu için hareket egzersizleri tabii ki tedavini vazgeçilmez bir parçasını oluşturur. Bu gereklilik hastanın tanı aldığı zamandan itibaren geçerlidir, yani düzenli egzersizler tüm vücudu çalıştıran tempolu yürüme, yüzme, aerobik gibi sporlar genel anlamda baştan beri tercih edilir.

Ancak hastalık ilerledikçe ve özellikle denge bozukluğu, yürürken kilitlenme, gövdede öne doğru eğilme, konuşma bozukluğu gibi ilaca kısmen veya yetersiz cevap veren daha karmaşık hareket problemleri tabloya eklendikçe programlı ve daha profesyonel destek gerektiren egzersizler ilaç kadar önem kazanır.

Beyin pili Parkinsonda yaşam kalitesini arttırıyor!

Bu konuda giderek artan kontrollü çalışmalar tüm egzersiz programlarının, özellikle de hedefe yönelik özel terapilerin (denge ve konuşma terapileri gibi) çok yararlı olduğunu ortaya koymaktadır.

 Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Parkinson hastalığı tedavisinde egzersiz, hareketlilik kritik önemdedir ve PHD olarak farkındalık etkinliklerimizi yoğunlukla bu tema üzerine oluşturuyoruz.

Bu yıl da “umut ve hareket” diyeceğiz ve 6 ilde eş zamanlı olarak düzenleyeceğimiz etkinliklerde hastalarımızla birlikte egzersiz yapacağız.

Son olarak Parkinson hastalarına önerileriniz neler olacaktır?

Parkinson hastalığı ile mücadele etmede erken teşhis, fizyoterapi ve egzersiz, uygun ilaçlarla doğru tedavi seçiminin uzmanlarca yapılması çok önemli. Böylece hastalık önemli ölçüde kontrol altına alınabiliyor ve yaşam kalitesi yükseltiliyor.

Parkinson hastaları için egzersiz ve hareket çok önemli. Egzersiz sadece yürüyüş, denge, duruşu düzeltmekle kalmaz, Parkinson hastalığının depresyon, durgunluk, yorgunluk ve kabızlık gibi diğer belirtilerini de olumlu etkiler.

Hareketsizliğin davet edeceği kalp damar hastalıkları ve kemik erimesine karşı da koruyucu işlev görür.

Hareket önemli ama yorgunluğa da dikkat etmek gerekir. Yorgunluk, Parkinson hastalığına eşlik edebilen bir unsurdur ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Parkinson hastası günü programlı yaşamalı ve mutlaka egzersize zaman ayırmalıdır. Bununla beraber günde en az bir istirahat dönemi olmalıdır. Bir işe başlarken veya işin bitiminde ya da her ikisinde dinlenebilirler.

Parkinson Türkiye’de yeterince biliniyor mu? Farkındalık için PHD olarak neler yapıyorsunuz?

Maalesef Türkiye’de Parkinson hastalığı çok iyi bilinmiyor. Daha çok Alzheimer Hastalığı ile karıştırılıyor. Dünyada 5 milyon, Türkiye’de 100 bin civarında Parkinson hastası olduğu tahmin ediliyor. Her yıl yaklaşık 10 bin civarında hastaya yeni teşhis konuluyor.

2030’da bu rakamın iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Buna rağmen hastaların sadece yarısı tedavi görüyor. Çünkü çoğu kişi, hasta olduğunu kabullenmediğinden bir kısmı da doktora gitmeye çekindiğinden tedavi görmüyor.

Bu yüzden de hastalık hakkında farkındalığın arttırılması büyük önem taşıyor.

Bu nedenle Parkinson Hastalığı Derneği olarak, her yıl 11 Nisan Dünya Parkinson Günü’nde çeşitli etkinliklerle farkındalık oluşturulması için çaba harcıyoruz. Bu yıl 6 ilde eş zamanlı etkinlikler organize ettik. Bu yıl ki sloganımız; “Parkinson son değildir. Yaşayacak çok yıllarınız var. Birlikte yürüyelim.” 

Bu slogan ile birkaç konuyu vurgulamak istiyoruz. Birincisi; Parkinson hastalığı toplumda yeteri kadar ve doğru olarak tanınmıyor.

Parkinson tanısı konduğunda sanki hastanın hızla ilerleyecek ve kısa sürede tekerlekli sandalyede sonlanacak bir hastalığa yakalandığı düşünülüyor, sanki bağımsız ve kaliteli bir yaşamın sonu gelmiş gibi.

  Biz bunun doğru olmadığını, Parkinson hastalığına yakalanmanın hiçbir şekilde bir “son” olmadığını, doğru tedavi, uygun tedbirler ve yaşam tarzıyla hastaların uzun yıllar kaliteli bir yaşam sürebileceklerini vurgulamak istiyoruz.

İkinci vurgumuz ise “Birlikte yürüyelim” çağrısı. Parkinson hastalığında ilaç tedavisinin yanında düzenli hareket, yürüyüşler ve egzersizler çok önemli. Hastalarımızı buna özendirmek istiyoruz. Aynı zamanda hastalara, yalnız olmadıklarını, bu uzun yürüyüşte biz hekimlerin hep yanlarında olacağımızı, yalnız değil “birlikte yürüyeceğimizi” de vurgulamayı amaçladık.

Источник: //www.medikalakademi.com.tr/parkinson-hastaligi-nedir-belirtileri-nedenleri-tedavisi/

Parkinson Nedenleri, Belirtileri, Çeşitleri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Beyinde hücrelerin azalması ile birlikte dopamin salgılamayacak olduğundan, insanlarda istemsiz hareketler ve titremeler olan parkinson hastalığının nedenleri ve tedavisi.

Parkinson Nedenleri

ParkinsonHastalığı

Parkinson hastalığı insanların merkezi sinir sisteminde oluşan ve kronik bir rahatsızlık olmaktadır. Hastalığın gelişmesi ile birlikte insanların giderek ilerleyen ve günlük yaşamsal fonksiyonlarını hareket ettirememesine neden olmaktadır.

Hastalık daha çoğunlukla 65 yaş üzerinde görülse bile nadiren gençlerde de görülmektedir. Parkinson hastalığı en çok kimlerde görülür şekilde sorulmaktadır. Yapılan hastalık parkinson hastalığının çoğunlukla erkeklerde oluşmaktadır.

Parkinson nedir ve neden kaynaklandığını birçok insan merak etmektedir. Nedenleri de şunlardır:

 • Sinir hücrelerinin kaybı;
 • Genetik problemler;
 • Çevresel nedenler;
 • Lewy cisimleri;
 • Dopamin kaybı;
 • Yaş ve cinsiyet;
 • Bazı meslek grupları.

İnsanlarda sinir hücrelerinin ölmesi ile birlikte beyin dokusunda hasar meydana gelecektir. Bu sebeple de insanlarda dopamin seviyesinde azalma oluşur. İnsan beyninin kontrol mekanizmasının düzgün bir şekilde çalışmaması ve bu durumda da hareketlerinde yavaşlama oluşur.

Ailesinde bulunan daha çoğunlukla yaşlı insanlarda genetik olarak ortaya çıkabilecek, sinir hücrelerinin kaybı ile birlikte beyin fonksiyonlarının azalmasına neden olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. İnsanların yaptıkları işler de parkinson hastalığı yaşamasına neden olabilir.

Tarım ya da endüstriyel benzeri işlerle uğraşan insanlarda oluşmaktadır.

Beyinde dopamin maddesinin salgılanarak insanların hareketlerini kontrol etmesinin azalmasına neden olan durumların ayrıca beyinde biriken dopamin madde kaybı sebebiyle oluşabilir. Bazı insanların beyinlerinde lewy cisimlerinin de beyin sapında protein birikmesine ve bu sebeple de oluşmasına sebebiyet verecektir.

Parkinson Belirtileri

İnsanların hareket kabiliyetinde azalmanın gelişmesinin nedenleri arasında postural bozukluk olması kaynak verecektir.

İnsanlarda hastalığın başlangıcı sonucunda hareket etme yetisinde bazı sorunlar belirecektir.

İnsanların duyularında oluşmaya başlayan bu kronik hastalığın hareketlerini etkilediği kadar sinir sistemi içerisinde gerçekleşmesi sebebiyle kol ve baklarında istemsiz hareketlerin olmasına neden olur. Parkinson belirtileri:

 • Kasların donukluk ve kasılması;
 • Parmaklarda başlayan titreme;
 • Zamanla ele yayılan titreme;
 • Dik duramama;
 • Ayağa kalkınca düşme;
 • Ayakların titremesi;
 • Hareket kaybı;
 • Hareketlerinde ciddi yavaşlama;
 • Kalem, kaşık, çatal tutamama;
 • Uyku bozuklukları;
 • Depresyon;
 • Demans.

Hastalarda gelişen parkinson sebebiyle birçok hastanın zaman içerisinde yüz mimiklerini de kontrol edememeye başlayacaktır. Donuk bir yüz ifadesi oluşmaktadır.

Parkinson hastalarında yaşanmakta olan problemler sadece fiziksel olarak gelişmeyecektir. Aynı zamanda da zihinsel olarak da kronik bir hastalık olması sebebiyle ortaya çıkacaktır.

Hastalığın başlangıcı itibari ile istemsiz hareketlerin geliştiği kişilerde sıklıkla duygusal problemlerde ortaya çıkar.

Sosyal hayatları içerisinde aktif olan bir kişi zamanla kendisini soyutlamaya başlar. Herhangi bir konuda karar vermesi azalacaktır. Bu hastalarda en çok görülen belirtiler arasında demans hastalığının oluşması da görülmektedir. 

Demans beyinde gerçekleşmekte olan ve insanların unutkanlığının çok ciddi boyutlara geldiği bir rahatsızlık olmaktadır. Zihinsel olarak yaşanmakta olan problemlerin arasında depresyon da görülmektedir. Parkinson hastalarının en çok ortaya çıkan zihinsel problemlerinden biri de kaygı olarak bilinmektedir.

Hastalarda gelişmekte olan istemsiz hareketler sebebiyle zaman içerisinde uykusuzlukta sıklıkla görülmektedir.

Parkinson nedeniyle vücutlarında titremenin oluşması sebebiyle ve bozulan ruh hallerinden ötürü uykuya dalmakta ciddi problemler yaşanır.

Bilinçsiz hareketlerin yapması ve yatak sırasında bacaklarının sürekli titremesi bu insanlarda hareketlerinde ciddi oranda uyku bozukluğu gelişmesine sebep olur.

Parkinson Çeşitleri

Dopamin maddesinin yeteri kadar oluşmaması durumunda en çok gelişen hastalıkta dikkat eksikliğinin ciddi olduğu ve istemsiz hareketlerin olmasına neden olur. Kronik olarak gelişen bu hastalığın bazı çeşitleri vardır. Bunlar şunlardır:

Hipokinetik Parkinson

Hastalığın gelişmesinin nedenleri arasında insanların hareketsiz bir yaşama sahip olmaları nedeni bulunmaktadır. İnsanların uzunca bir süre bedenlerini hareket ettirmemesi nedeniyle gelişen fonksiyon kayıplarından oluşmaktadır.

Hiperkinetik Parkinson

Bu rahatsızlık küçük çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Dikkat eksikliğinin ciddi boyutlarda olduğu ve çocuğun aşırı bir hareketli olması gibi belirtileri vardır.

Söz dinlemeyen, çok yaramaz olan ve sosyal hayatı olmayan çocuklardır. Herhangi bir şey istemesi sonucunda anne ya da babanın yapmaması halinde aşırı bir tepki vermesine neden olur.

Bu nedenle de doktor tarafından tedavisi başlanmalıdır.

Parkinson

65 yaş üzerinde olan insanlarda ortaya çıkan ve elde başlayan titremelerin zaman içerisinde tüm kola yayılmasına ve daha sonrasında da bacaklarında istemsiz bir şekilde titremesine neden olur.

Hastaların ruhsal durumlarının da etkilenmesi sebebiyle birçok hastada depresyon görülmektedir.

Bu hastaların kronik olması sebebiyle ve ilerlemesi durumunda unutkanlık ve kendi işini artık yapamama durumları da oluşmaktadır.

Parkinson Tanısı

Parkinson belirtilerinin gelişmesi ile birlikte nöroloji uzmanına başvurması gerekmektedir.

Hastaların ilk olarak hem yakını tarafından hem de hastanın kendisinin dinlenmesi, muayene yapılması ile birlikte tanının parkinson hastalığından şüphelenen doktorun asıl tanıyı koyabilmesi için ve beyinde dopamin eksikliği ile birlikte oluşacak titremenin gelişmesi durumunda tanı testleri uygulanmaktadır.

Parkinson hastasına uygulanacak olan laboratuvar ve röntgen testleri tanının konulmasında yeterli olmamaktadır. Bu nedenle de bilgisayarlı tomografinin çekilmesi, MR gibi beynin görüntülenmesi ile birlikte doktor tarafından tam olarak tanısı konulacaktır.

Vücudun istemsiz bir şekilde titremesi her zaman için bu hastalığa neden olmamaktadır. Birçok hastalığın ortaya çıkması durumunda benzer belirtilerin görüldüğü de bilinmektedir.

İnsan beyninde şayet bir kanama olması durumunda, alzheimer hastalığı, kullanılan bazı kimyasal ilaçlar, yaşanılmakta olan damar hastalıkları gibi durumlarda da benzer bir hastalık gelişimi söz konusu olacağından mutlaka tanı konulması için gerekli inceleme yapılmalıdır.

Parkinson Tedavisi

Parkinson hastalarının ilk başlarda vücudunda katılığın olduğu, daha sonralarında titreme ve bu titremenin tüm vücuda yayılmasına sebep olan kronik bir hastalıktır.

Hastaya uygulanacak olan tedavinin beyinde oluşan dopamin eksikliğini ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır.

Bu sebeple de hastaların yaşamlarını normal bir şekilde tek başına idare etmeleri ve yardıma muhtaç hale gelmemeleri için ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Hastaların tanısının konulması ile birlikte uygulanacak ilaç tedavisi birçok hastanın iyileşmesinde etkili olur. Çoğu hastanın fizyoterapi uygulamaları da almaktadır.

İlaç Tedavisi

Hastalığı yaşamakta olan kişilerin hareketlerinin kontrol dışı olması sebebiyle denge kaybı yaşanması gibi ve sık sık düşmesine neden olacaktır.

Bu hastaların tedavisinde ilk olarak günümüzde reçete edilen ilaçlar dopamin etken maddesine sahip olan ilaçlar olmaktadır.

Bu sayede kişilerin kas hareketlerinin düzenli olması ve inhibitör kontrol edici etkisinin gelişimi ile gerçekleşmektedir.

Cerrahi Tedavi

Bu hastalığı yaşamakta olan kişilere uygulanan ilaç tedavisinin yeterli olmaması durumunda ilerleyen bir hastalık olduğundan kişilerin ilaçlara dirençli olması durumunda dopamin maddesinin eksikliğinden kaynaklı olarak oluşan titremenin tedavisi için cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Gerçekleşen titremenin çok fazla olması halinde sadece titremenin önlenmesini sağlayacak olan cerrahi müdahale de gelişebilir.

Pil Tedavisi

Son yıllarda parkinson hastalığının tedavisinde etkili olan ve insanların beyin stimülatörlerini azalmasında en etkili tedavi yöntemleri arasında oluşmaktadır. Çok güçlü beyin frekansları ve şiddetli akım sayesinde beyin fonksiyonlarının güçlenmesini sağlamaktadır. Bu sayede de kişilerin kontrol mekanizmasının güçlenerek etkisini kaybetmemesini sağlamaktadır. 

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: //basbeyin.com/parkinson-hastaligi-nedir.html

PARKİNSON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Son zamanlarda, en çok karşılaştığımız hastalıkların başında parkinson rahatsızlığı gelmektedir. Bu yazımızda ise, oldukça yoğun görülmekte olan bu rahatsızlık hakkında bilgiler vereceğiz.

Yazımızın devamında sizlere verecek olacağımız, parkinson nedir, belirtileri nelerdir, komplikasyonları ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Yazımızda bilgilere başlamadan önce, belirtilere sahip iseniz, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

Parkinson rahatsızlığını tanımlayacak olursak eğer, beyninizin alt kısımlarında gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı olan bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Parkinson hastalığı, hareketlerimizi etkileyen sinir sisteminin ilerlemiş olduğu bir hastalıktır. Belirtilerinden yazımızın devamında bahsedeceğiz ama bazen sadece el titremesi olarak da kendini belli etmektedir.

Parkinson hastalığı, ilk zamanlarında, yüzünüzde herhangi bir belirti gösterirken bazen de göstermemektedir. Bazen erken belirti olarak yürürken kollarınızı sallayamamanız bile belirti olarak kabul edilmektedir. Konuşma yetinizde de farklılıklar meydana gelebilir. Ve zamanla parkinson hastalığınız ilerleyebilir ve belirtiler daha belirgin olmaya başlayabilir.

Alacak olduğunuz tedaviler ile birlikte parkinson rahatsızlığının belirtilerini azaltabilirsiniz. Ve kimi zamanlarda, doktorunuz beynin belli bölgelerini düzenlemek ve semptomlarını iyileştirmek için ameliyat önerebilir.

Parkinson Nedenleri Nelerdir?

Parkinson hastalığı, beyindeki bazı sinir hücrelerini (nöronlar) yavaş yavaş yıkmaktadır ya da öldürmektedir. Belirtilerin çoğu dopamin denilen beyindeki kimyasal habercileri üreten nöronlarınların kaybına bağlı olmaktadır.

‘Parkinsonizm’ titreme, kas sertliği ve hareket yavaşlığı belirtileri tanımlamak için kullanılan terimdir.

Parkinson hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak buna ek olarak çeşitli faktörler de dahil olmak üzere parkinsona neden olan bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Genetik: Parkinson rahatsızlığında, eğer aile fertlerinizden bu hastalığa sahip olan birileri var ise, sizde de görülme riski artmaktadır. Bunun nedeni olarak da çeşitli genetik değişiklikler (mutasyonlar) gösterilmektedir. Parkinson hastalığı, hatalı genlerin anne ve babalarından, çocuklarına geçme olasılığı vardır. Ancak bu şekilde hastalığın miras şeklinde çocuklara geçmesi nadir bir durum olarak kabul edilmektedir.
 • Çevresel faktörler: Bazı araştırmacılara göre de, çevresel faktörler, kişinin parkinson hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır. Bu tarım, trafik veya endüstriyel kirlilik alanlarında kullanılan pestisit ve herbisit durumlarınında hastalığa neden olduğu öne sürülmektedir. Ancak, parkinson hastalığında çevresel faktörleri bağlayan kanıtlar yetersiz sayılmaktadır.
 • Diğer nedenler: Parkinson hastalığında, parkinsonizim en sık görülen tiptir. Ancak belirli bir neden tespit edilebilecek bazı nadir türleri de bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;
 1. İlaç (ilaca bağlı parkinsonizm): Semptomlar, antipsikotik ilaçları aldıktan sonra iyileşebilir ve ilaç durdurulduğunda ise genellikle hastalık yeniden gelişmektedir.
 2. Diğer beyni etkileyen koşullar kapsamında, progresif supranükleer gibi palsi, çoklu sistemler atrofi ve kortikobazal dejenerasyonların kullanımı
 3. Şiddetli beyin enfarktüsü, İnme: Beynin çeşitli kısımları ölmesine neden olmaktadır.

Parkinson Risk faktörleri Nelerdir?

Parkinson hastalığı için risk faktörleri şunlardır;

 • Yaş: Genç yetişkinlerinde nadiren parkinson hastalığı görülmektedir. Bu normalde, orta yaşlardaki kişilerde görülmektedir ve risk yaşla birlikte artış göstermektedir. Bu rahatsızlık genellikle 60 yaş ve üstü kişilerde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.
 • Genetik: Parkinson hastalığı da eğer ailenizdeki birinin bu rahatsızlığa sahip olması, sizin riskinizi artırmaktadır. Parkinson hastalığında akrabalarınızda olması bile sizin risk altında olduğunuzu göstermektedir.
 • Seks: Erkeklerde, kadınlara göre parkinson hastalığına yakalanma riski daha fazladır.
 • Toksinlere maruz kalma

Parkinson Belirtileri Nelerdir?

Parkinson hastalığı belirtileri ve bulguları kişiden kişiye değişmektedir. Erken belirtileri hafif olabilir ve fark edilmeyebilir. Semptomlar genellikle vücudun bir tarafında başlamaktadır ve genellikle belirtiler zamanla tüm vücudumuzu etkilemeye başlayacaktır.

1.Titreme

Parkinson hastalığı genellikle, ilk olarak gövdenin bir tarafını etkilemektedir ve kaslarımızı gevşetmektedir. Tipik olarak en belirgin belirti olarak kabul edilmektedir.

 Bu genellikle vücudun her iki tarafını etkilemekte olan titreme diğer türlerin aksine, vücudun geri kalanını daha kötü bir hale getirmektedir. Titreme genellikle elleri ve kolları etkilemektedir.

Bunlara ek olarak bacakları, çeneyi ve başı etkilemektedir. Stres ya da yorgunluk titremeyi artırabilir.

2.Hareketlerde Yavaşlık (Bradikinezi)

Yazı yazma, giyinmek ve yemekleri hazırlamak gibi günlük yaşam aktivitelerinizi gerçekleştirmek giderek daha zor hale gelebilir. Yüz kas aktivitesi aynı zamanda, ifadesiz bakan bir görünüme neden olabilmektedir.

Yutma ve konuşma kalitesinde zorluklar ve kötüleşmeler meydana gelmektedir. Zamanla kaslarınızda daha da sorunlar olacak ve sizin yürümenizde bile sorunlar olacaktır.

 İstemsiz kas aktivitesi sonucunda ise, idrar sorunları ve kabızlıklara neden olabilmektedir.

3.Sertlik

Artan kas sertliği, ağrı ve kramplara neden olabilmektedir. Parkinson hastalığı olan kişiler genellikle kambur hale gelmektedir ve yürümelerinde farklılıklar meydana gelmektedir. Kaslarda oluşan sertlikler, kimi zaman bireylerin yürürken kollarını hareket ettirmelerini bile zorlaştırmaktadır.

4.İstikrarsızlık

Denge ve dengesizlik ile ilgili sorunlar daha sonraki aşamalarda kendini daha çok belli etmeye başlayacaktır. Parkinson hastalığı olan kişiler zorlukla sandalyeden kalkmaya başlayacak ya da araçların dışına çıkmaları, yataktan kalkmaları daha da zor olacaktır.

5.Diğer Belirtiler

Parkinson hastalığı olan kişilerde ayrıca, konuşma bozuklukları meydana gelmektedir. Kaslarda oluşan sertleşmelerden dolayı ise, kişiler yazı yazma yetilerini bile kaybedebilir. Yürümeleri ise daha çok ayaklarını sürüyerek gerçekleştirmektedirler.

Parkinson Komplikasyonları Nelerdir?

Parkinson hastalığı, genellikle tedavi edilebilir ancak bazı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bunlar ise şöyledir;

 • Düşünme zorluğu: Genellikle parkinson hastalığının ileri evrelerinde ortaya çıkan bilişsel sorunlar (demans) ve düşünme zorlukları ile karşılaşabilirsiniz. Böyle bilişsel sorunlar ilaçlara çok duyarlı değildir.
 • Depresyon ve duygusal değişimler: Depresyonun yanı sıra, korku, kaygı veya motivasyon kaybı gibi diğer duygusal değişiklikler ile de karşılaşabilirsiniz. Doktorlar size bu semptomların tedavisi için ilaç verecektir.
 • Yutkunma sorunları
 • Uyku sorunları ve uyku bozuklukları: Parkinson hastalığı olan kişiler genellikle, gece boyunca sık sık uyanma, erken uyanma ya da gündüz uykuya dalma gibi uyku problemine sahip olmaktadırlar.
 • Mesane problemleri: Parkinson hastalığı idrar ya da sahip idrar tutma zorluğu dahil olmak üzere, mesane sorunlarına neden olabilir.
 • Kabızlık: Birçok insan parkinson hastalığı ile esas olarak daha yavaş bir sindirim sistemine sahip olmaktadır.
 • Kan basıncı değişiklikleri
 • Yorgunluk
 • Ağrı
 • Cinsel işlev bozukluğu

Parkinson rahatsızlığını teşhis etmek için, doktorunuz sizden bazı testler isteyecektir. Ancak ilk olarak sizleri fiziksel bir muayeneden geçirecektir. Fiziksel muayene sırasında ise, sizlerin hangi belirtileri gösterdiğiniz bilgisini doktorunuza iletmeniz gerekmektedir.

Doktorunuz belirtilere neden olabilecek diğer hastalıkları ekarte etmek, kan testleri gibi testler isteyebilir.

Görüntüleme testleri – MR, beyin ultrason olarak, SPECT ve PET taramaları –  diğer bozuklukları ekarte etmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Görüntüleme testleri parkinson hastalığı teşhisi için çok yararlı olmamaktadır.

Bazen parkinson hastalığı teşhis etmek zaman alır. Doktorlar zamanla durumunuzu değerlendirmek için hareket bozukluklarınızı, nörologların fikirlerini ve belirtilerinizi düzenli takip ederek teşhisi koyabilmektedir.

Cerrahi İşlemler

Derin beyin stimülasyonu (DBS), cerrahlar beynin belirli bir kısmını içine elektrotlar koymaktadır. Elektrotlar beynine elektrik darbeleri gönderir ve parkinson hastalığı semptomları azaltabilir. 

Cerrahi enfeksiyonlar, inme veya beyin kanaması da dahil olmak üzere riskleri içermektedir. Derin beyin stimülasyonu çoğunlukla ilaç tedavisine yanıt vermemiş parkinson hastalığı olan kişilere sunulmaktadır.

Peki tüm bunlara göre sizin yapmanız gerekenler nelerdir? Eğer parkinson hastalığı tanısı aldıysanız, size en uygun tedavi planını bulmak için doktorunuz ile görüşmeniz gerekir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri de parkinson hastalığı daha kolay yaşanabilir kılmanıza yardımcı olabilir.

 1. Sağlıklı beslenme: Bu durumda, yüksek lif gıdalar yemelisiniz bu kabızlığı önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca yeterli miktarda sıvı içmeye özen gösterin. Omega-3 yağlarını tüketmeye özen gösterin.
 2. Egzersiz: Egzersiz ile birlikte, kas gücü, esneklik ve dengenizi arttırabilirsiniz. Egzersiz aynı zamanda, depresyon ya da anksiyete riskini azaltacaktır. Sık sık ve düzenli yürüyüşlere çıkınız.
 • Düşmelerden kaçının. Hastalığın ilerleyen aşamalarında, daha kolay düşebilirsiniz. Bunun için dikkatli olmalı ve yürürken ağırlık taşımayın. Ayrıca geriye doğru yürüyüşler yapmayın.
 • Günlük yaşam aktivitelerinde, örneğin, giyinme, yemek yeme, banyo yapma ve yazma gibi, parkinson hastalığı olan kişiler için zor olabilir. Bir meslek terapisti size günlük hayatı kolaylaştıracak teknikler gösterebilir.

Alternatif Tıp

Alternatif tıp bazı türleri, parkinson hastalığı ile insanlara yardımcı olabilir:

 1. Koenzim Q10
 2. Masaj
 3. Akapunktur
 4. Tai chi
 5. Yoga
 6. Alexander Tekniği
 7. Meditasyon
 8. Müzik veya sanat terapisi
 9. Evcil hayvan terapisi

Ancak, bazı araştırmalar kafeinin (kahve, çay ve kola içinde bulunan) parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltabileceğini göstermiştir. Yeşil çay aynı zamanda parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Bazı araştırmalar, düzenli aerobik ve egzersizin parkinson hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Başa Çıkma ve Destek

Herhangi bir kronik hastalık ile yaşamak zor olabilir ve bu öfkeli, depresif ya da cerasetsiz hissetmenize neden olabilir. Bu oldukça normaldir. Özellikle parkinson hastalığı zor bir hastalıktır. Birçok kişi bu yüzden depresyona girmektedir.

Bu durumda, arkadaşlarınız ve aileniz en iyi müttefikler olabilir. Destek grupları herkes için değildir. Ancak, parkinson hastalığına sahip olan insanlar ve aileleri için, hastalık hakkında pratik bilgiler verdiği için iyi bir kaynak olabilir. Dilerseniz psikologdan yardım da alabilirsiniz.

Источник: //evdesifa.com/parkinson-belirtileri-nelerdir/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi