Parkinson’u Nasıl Önleyebiliriz?

Parkinson Tedavisi

Parkinson’u Nasıl Önleyebiliriz?

Parkinson hastalığının tedavisi bulunmamaktadır, ancak ilaçlar, ameliyatlar ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerin tedavisine yardımcı olabilmektedir. Reçeteli ilaçlar Parkinson hastalığı için verilen en yaygın ve genellikle ilk tedavi türüdür. Diğer yandan, Parkinson hastalığını ve belirtilerini yönetmeye yardımcı olabilecek birçok terapi yöntemi de bulunmaktadır. (1)

İlaç Tedavisi

İlaç, Parkinson hastalığının titreme ve hareket problemleri gibi ana belirtilerini iyileştirmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, mevcut tüm ilaçlar herkes için yararlı değildir ve her birinin kısa ve uzun vadeli etkileri farklıdır.

Genel olarak üç ana ilaç türü kullanılır:

 • Levodopa
 • Dopamin agonistleri
 • Monoamin oksidaz-B inhibitörleri

Uzmanınız, her bir ilaçla ilişkili riskler de dâhil olmak üzere, ilaç seçeneklerinizi açıklayabilir ve hangisinin sizin için en iyi seçenek olduğunu tartışabilir. Durum ilerledikçe ve ihtiyaçlarınız değiştikçe düzenli incelemeler gerekecektir. (2)

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS)

Derin Beyin Stimülasyonu (DBS), tıpkı bir kalp pili gibi beynin belirli kısımlarını uyarmak için elektrot kullanır. DBS, Parkinson hastalığı için en sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri olmasına rağmen, herkes için uygun değildir.

Bu tedavi yönteminde, bir pals üreteci (bir pil paketi ile birlikte) göğüs köprücük kemiğine yakın implante edilir.

Jeneratörden gelen bir tel, Parkinson hastalığının motor belirtilerine neden olan sinyallere müdahale etmek için ince kontrollü, ağrısız elektrik sinyallerini beyne gönderir.

DBS beynin bir veya iki tarafında kullanılabilir. Kullanılan beynin tarafı vücudun karşı tarafını etkiler. (3)

DBS ameliyatı olursanız uyarının dikkatli bir şekilde ayarlanması için birkaç ay boyunca sık sık tıp merkezine dönmeniz gerekebilir. İlk birkaç aydan sonra arada sırada kontrol ettirmeniz gerekebilir. Pals üreticisindeki pil takımının her üç ya da beş yılda bir değiştirilmelidir.

DBS hafıza sorunları, halüsinasyonlar, şiddetli depresyon, sağlığın bozulması gibi sonuçlar yaşayan kişiler için önerilmez. Her ameliyatta olduğu gibi, DBS ameliyatı da enfeksiyon riski taşır. DBS bir beyin cerrahisidir, az da olsa beyin kanaması veya felç riski vardır. (4)

Diğer Parkinson Ameliyatları

Pallidotomi ve talamotomi, motor belirtilere neden olan beyin parçalarını kalıcı olarak yok eden ameliyatlardır. Derin beyin stimülasyonu (DBS) yapılmadan önce bu ameliyatlar daha yaygındı.

Pallidotomi ve talamotomi kısa süre önce tekrar araştırılmaya başlanmıştır, çünkü bu işlemlerin cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymadan invaziv olmayan bir şekilde yapılabilen ultrason versiyonları bulunmaktadır. (5)

Sağlıklı Bir Diyet

Normal, sağlıklı bir diyet, Parkinson hastalığı olanlar dâhil olmak üzere herkes için faydalıdır. Kabızlık, Parkinson hastaları için bir sorun olabilir; bu nedenle, bol miktarda sıvı içeren ve lif açısından zengin bir diyet yardımcı olabilir. Diyette bulunan protein, Levodopa ilacının emilimini sınırlayabilir, bu nedenle bu ilaçla beraber çok fazla protein almamalıdır. (6)

Parkinson hastalarında antioksidanların, kafeinlerin ve takviyelerin olası faydaları hakkında araştırmalar devam etmektedir. Ancak şu anda herhangi bir diyet faktörünün durumun önlenmesinde veya tedavisinde yararlı olduğuna dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. İlaçlarla etkileşim kurabileceğinden dolayı daima aldığınız takviyeleri veya bitkileri doktorunuza bildirin. (7)

Fizik Tedavi

Düzenli olarak yapılan egzersiz, Parkinson hastalığı olan insanlarda güç, esneklik ve dengenin yanı sıra depresyonla mücadele etmeye de yardımcı olabilir. Aşağıdaki alıştırmalar ve etkinlikler faydalı olabilir: (8)

 • Tai chi: Bu egzersizin hafif ile orta derecede Parkinson olan insanların hareketliliğini, esnekliğini ve dengesini geliştirmesine yardımcı olabilmektedir.
 • Konuşma terapisi: Konuşma terapisti, konuşma ve yutma ile ilgili sorunları aşmanıza yardımcı olabilir.
 • Mesleki terapi: Mesleki terapist, giyinme, yemek yeme, banyo yapma ve yazma gibi günlük etkinliklere yardımcı olacak teknikler geliştirmenize yardımcı olabilir.
 • Alexander tekniği: Bu uygulama duruş, denge ve kas kullanımı içermektedir. Kas gerginliği, ağrı ve düşme riskini azaltabilir.
 • Yoga: Esnekliği ve dengeyi geliştirmeye yardımcı olabilir. (9)

Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuzla görüşün.

Alternatif Tedaviler

Parkinson hastalığı olan bazı insanlar belirtileriyle baş etmede yardımcı olması için alternatif terapilere başvurmaktadır. Parkinson için bazı alternatif terapiler şunları içerir:

 • Masaj: Masaj yaptırmak kas gerginliğine yardımcı olabilir.
 • Akupunktur: Bu teknik ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Meditasyon: Bu uygulama stres ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Aklınızı bir fikir veya imge üzerine odaklayarak, refah hissinizde bir artış hissedebilirsiniz.
 • Müzik veya sanat terapisi: Sanatla iç içe olmanız, ruh halinizi ve motor becerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
 • Evcil hayvan terapisi: Bir evcil hayvanla etkileşim kurmak, hareket ve esnekliğinizi artırmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda duygusal sağlığınızı da geliştirir. (10)

Parkinson İçin Hangi Doktora Gidilir?

Parkinson hastalığı teşhisi ve tedavisi için öncelikli olarak fiziksel hareketi etkileyen hastalıklarla ilgili bir nöroloji (sinir sisteminin anatomi, fizyoloji ve hastalıkları ile ilgilenen tıp dalı) uzmanına başvurulmalıdır. (11)

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı, kişinin konuşmasına yazı yazmasına müdehale eden ilerlemiş bir sinir sistemi bozukluğudur. Belirtileri genellikle yavaş yavaş gelişir. Çoğu zaman, bir el her zamankinden çok hafif titremeye başlar.

Parkinson hastalığı olan insanların hareketlerinde bir sertlik meydana geldiği fark edilir. Kişi daha önce hareket ettiği hızda hareket etmede zorluk çeker. Buna bradikinezi denmektedir. Parkinson hastası olan kişinin kasları zayıflar ve birey olağandışı bir duruş sergileyebilir.

Parkinson hastalığı, hareket bozuklukları adı verilen bir grup rahatsızlığı içermektedir. Hareket bozuklukları, beyin felci, Ataksi (denge bozukluğu) ve Tourette sendromu gibi nörolojik temelleri olan anormal vücut hareketlerini tanımlar. (12)

Parkinson hastalığı nedir detaylarını inceleyiniz

Parkinson Belirtileri

Parkinson nasıl anlaşılır? Parkinson başlangıcı ve gelişiminin fiziksel hareketleri etkileyen üç ana belirtisi bulunmaktadır:

Titreme – titreme, genellikle el veya kolda başlar ve ekstremite dinlendiğinde ortaya çıkma eğilimindedir.

Hareketin yavaşlığı (bradikinezi) – fiziksel hareketlerin normalden çok daha yavaş olması, günlük görevleri zorlaştırabilir.

Kas sertliği (sağlamlık) – kaslarda sertlik ve gerginlik yüz ifadeleri yapmayı bile güçleştirebilir ve ağrılı kas kramplarına (distoniye) neden olabilir.

Parkinson hastalığından başka nedenleri de olabileceğinden, bu ana belirtilere bazen doktorlar tarafından parkinsonizm denmektedir. (13)

Parkinson belirtileri daha fazla bilgi için

Parkinson Nedenleri

Parkinson neden olur? Parkinson hastalığında beyindeki belirli sinir hücreleri (nöronlar) yavaş yavaş parçalanır veya ölür. Belirtilerin birçoğu beyninizde dopamin denilen kimyasal bir haberci üreten nöronların kaybından kaynaklanmaktadır. Dopamin seviyeleri düştüğünde anormal bir beyin aktivitesine neden olur ve bu da Parkinson hastalığına yol açar.

Parkinson hastalığının nedeni bilinmemektedir, ancak aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir:

 • Genetik faktörler
 • Çevresel tetikleyiciler
 • Lewy cisimciğinin varlığı (14)

Parkinson nedenleri daha fazla detay için

Источник: https://www.acil.net/parkinson-tedavisi/

Parkinson Hastalığının Tanısı Nasıl Koyulur? – Tedavisi

Parkinson’u Nasıl Önleyebiliriz?

Parkinson hastalığına sahip olan kişilerde tedavi sürecinin daha başarılı olması adına erken dönem içinde tanının konusunda uzman doktor tarafından koyulması gerekir.

Hastalığın Teşhisinin Konulması

Parkinsan Teşhisi

Parkinson hastalığında özellikle erken dönemde tanı çok önemlidir. Bazen tanıyı güçleştiren özel bir test bulunmaz.

Parkinsonizm işaretleri ilerleyici supranükleer felç ve ayrıca bazı antipsikotik ilaçlar, toksinler, kafa travması ve felç, belirli tipleri ile demans gibi diğer nedenleri olabilir. Tanı belirtileri ile bulguları, hastanın öyküsü, klinik muayene dayalı olacaktır.

  Başlangıçta, belirtiler hastalığın erken evresinde hafif olduğundan, doktorun durumu kesin şekilde teşhis etmesi zor olacaktır. Parkinson hastalığının şüphesi bulunuyorsa hasta kişiyi uzmana (nöroloğa) se etmesi muhtemeldir.

 • Hastanın tıbbi öyküsünün parçası olduğundan hekim hastanın aldığı herhangi bir ilacı ve yakın akrabalarında parkinson hastalığı varlığını sorgular.
 • Nörolojik muayene genelde yürüyüş, koordinasyon ile belli başlı basit manuel görevleri değerlendirir. 
 • Uzman doktor ayriyeten hasta kişinin koku duyusunun kontrol edilmesini sağlar.
 • Parkinson hastalığı konusunda tedavi önerebilir ve semptomları hafifletirse, kişinin hastalığa sahip olup olmadığını bulmaya yardımcı olacaktır.

Aşağıda bulunan parkinson testi uygulamalarının yapılması da istenir.

 • Bir kan testi genelde anormal tiroid hormon düzeyleri ya da karaciğer hasarı tarzında diğer herhangi bir durumu ortaya çıkartır.
 • MRI ya da BT taraması istenir. İnme ya da beyin tümörü ile alakalı detayları aydınlatmak adına gerekir. İnme ya da beyin tümörü bulunmuyorsa veya varsa hastalığı bulunan kişilerin çoğu MRI veya bilgisayar tomografisi normal görünmektedir.
 • Pozitron Emisyon Tomografisi, görüntüleme tekniği bazı durumlarda beyinde var olan düşük dopamin düzeylerini ortaya çıkarır. PET taraması pahalı olduğundan dolayı ve hastanelerin çoğunda olmadığından kaynaklı olarak bu uygulama mevcut olmayabilmektedir. PET hasta vücudunda hareket eden maddelerin üç boyutlu olan renkli görüntülerini oluşturmak adına radyoaktif maddeler kullanan son derece uzmanlaşmış olan görüntüleme tekniği arasında yer alır. Hasta vücudu görüntüleme ile alakalı bilgiler, farklı görüntüleme uygulamalarında mevcut olmayan bilgiler PET taraması desteği ile bulunur.

Tanının koyulması adına 4 temel belirtiden ikisinin olması gerekir.

 • Titreme
 • Hareketin yavaşlığı
 • Ellerin, bacakların ya da gövdenin uyumsuzluğu
 • Dengede problemler ve düşmelerin oluşması

Tedavi Süreci

Parkinson sorununu tedavi etmenin detayları hastalığın erken ve geç dönemlerinde farklıdır.

Erken Dönem

Hastalığın erken bir aşamasında ilaç tedavisi beyinde dopamin sentezini azaltan ilaçlar, salgılanmasını, emme bozunma karartıcı dopamin uyarıcı dopamin reseptörleri ters ve nöron ölümünü önlemek bloke kullanılmasını içerir.

 Bu tür ilaçlar amantadini içine alır. Parkinson hastalığının erken aşamalarında tedavi edilmeleri için oldukça önemlidir.

Teorik olarak parkinson hastalığının erken dönemlerinde dopamin agonistleri levodopa atanmasını geciktirmek mümkündür ve daha sonraki aşamalarda onun dozunu azaltmak gerekir.

İleri Evre

Parkinson hastalığının seyrinin doğasına bakılmaksızın, hastalığın klinik tablosunun tedricen dönüşümü vardır. Zamanla, mevcut bozukluklar ilerler ve çoğu tedavi edilmesi zor olan yeni hastalıklar ortaya çıkar.

Böylece hastaya güçlü bir stres uygulanmaktadır. Buna ek olarak, levodopa değişimlerinin olası etkileri ilacın etkinliği azalır.

Bu süreçte farklı ilaç takviyeleri ve farklı ilaçlarla birleşimler uzman tarafından tercih edilir.

Parkinson hastalığında ruhsal bozukluklar kendilerini depresyon, anksiyete, apati, görsel halüsinasyonlar, ajitasyon şeklinde gösterebilir.

Zamanla, yukarıdaki ihlallerin tümü ilerler ve er ya da geç uyanık bir halde görünür. Bu ruhsal bozuklukların tedavisi bir psikiyatristle birlikte yapılması gerekmektedir. Bazen hastayı endişe ve korkudan kurtarmak, daha fazla ruhsal bozukluğu kışkırtmak için yeterlidir. Çoğu ilaç diskinezi, ilacın zirvesinde görünür.

 Onları ortadan kaldırmanın en güvenilir olan yolu ilaçların günlük dozunu korurken tek doz levodopayı azaltmaktır. Bundan dolayı küçük dozlarda levodopanın fraksiyonel olarak uygulanması, bu tip diskineziyi önlemenin en iyi yoludur.

Parkinson hastalığının terminal aşamasında, başlıca zorluklar, ayakta durma, yürüme ve self-servis kaybı ile ilişkilidir. Hastanın gündelik günlük aktiviteleri için en uygun koşulları sağlamayı amaçlayan bir dizi rehabilitasyon tedbiri yürütmek gerekmektedir.

 İleri evrelerde parkinson hastalığının sadece hastanın kendisi için değil, aynı zamanda üyeleri sadece terapötik değil, bazen de özel bakım ihtiyacı duyan ailesi için ağır bir yük haline geldiğini hatırlamak gerekir.

Parkinson hastalığının cerrahi tedavisi, talamus ve subtalamik nükleusun ventrolateral çekirdeğinin stereotaktik yıkımının yanı sıra derin beyin stimülasyonundan oluşur.

 Belirgin akinetik-katı sendrom durumunda, pallidotomi yanı sıra soluk küre ve subtalamik çekirdek derin elektrostimülasyon önerilir.

Cerrahi şekilde yapılacak olan uygulamalar kesinlikle uzmanın gerekli olan tedavi süreçlerini tamamlamasından sonra verilecek olan bir karardır. Bu konuda konusunda deneyimli olan uzmanlardan yardım alınması gerekir. 

Makale beğendiniz mi? (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://basbeyin.com/parkinson-teshisi.html

Parkinson Belirtileri Neler ?

Parkinson’u Nasıl Önleyebiliriz?

Tremor ilk belirtilerden ama korkmayın. Her titreme Parkinson demek değil. 

Parkinson vücut hareketlerini ileri düzeyde etkiliyor. Sorun beyindeki bazı sinir hücrelerinin (nöronlar) işlerini yapamamasıyla ilişkili. 

Normal sinir hücreleri dopamin adında çok önemli bir kimyasal üretiyor. Bu kimyasal beyindeki hareket merkezini kontrol ediyor. Kaslar bu sayede düzgün hareket ediyor. Parkinson’a yakalanınca bu hücreler bozuluyor. Yeterince dopamin olmayınca eskisi gibi rahat hareket edilemiyor.

Endişelenmeyin.Tremora sahip olmak Parkinson olduğunuz anlamına gelmiyor.

Parkinson zamanla ilerler ama dikkatle yönetilebilirse yaşam kalitesini yere seremez. Etkili yardımcı tedaviler var.

Parkinson Tedavisi 

Maalesef tedavisi yok. Ama ilerlemesini önleyecek, daha rahat yaşamanızı sağlayacak bazı ilaçlar var.

Belirtileriniz azsa tedaviye ihtiyacınız olmuyor. Doktorunuz sizi kontrol altında tutuyor. Parkinson’un yaşamınızı ne düzeyde etkilediğine bakıyor. İlaç seçeneği gündeme gelebilir. Hatta birden fazla ilaçtan oluşan bir kombinasyon gerekebilir.

Şimdilik en iyisi Levodopa ama yüksek dozda, uzun süre kullanımda zararlı olabilir. Erken aşamalarda yerine başka ilaçlar kullanılabilir. İlaç kararı tamamen doktorun sorumluluğunda.

Elektrikle uyarım tedavide bir başka seçenek. Beyninize teller bağlanıyor. Bu teller beynin hareket merkezlerine küçük elektrik akımları yollamaya yarıyor. Eskiden durduk yere bozulan radyolara yumruk atmaya benzeyen yöntem beynin daha iyi çalışmasına yardım ediyor.

İlaçla ve elektrikle tedavi dışında evde yapabilecekleriniz de var. En önemlisi, sağlıklı beslenin. İyi dinlenin. Beyninizi çalıştırın. Her gün az da olsa egzersiz yapın.

Fizik terapi ve rehabilitasyon da Parkinson’la mücadelede etkili.

Parkinson gibi uzun süreli, üstelik ilerleyen bir sağlık sorunu tüm yaşamınızı değiştirir. Kızmanız, korkmanız, üzülmeniz, endişelenmeniz çok normal. Yine de aklınızın bir köşesine yazmanız gerekenler var.

Sorunun nasıl ilerleyeceğini kimse bilemez ama Parkinson genellikle yavaş seyrediyor. Kimilerinde  yıllarca sadece tremor gibi küçük belirtiler vermekle yetiniyor.

Parkinson’lu kişiler çalışma yaşamlarını sürdürebilir. Sorun ilerledikçe çalışma biçimini buna göre düzenlemek yeterli. Adaptasyon için destek almayı düşünebilirsiniz.

Tedavide aktif rol almanız önemli. Yapabileceğiniz her şeyi öğrenin. Kendinize güvenilir bir doktor bulun. Tüm randevularınıza gidin. İlaçlarınızı aksatmayın.

Parkinsonlu kişilerde Depresyon yaygın. Mutsuz ve umutsuz hissederseniz bunu doktorunuzla paylaşın. Antidepresanlar işe yarayabilir.

Yalnız kalmayı aklınızdan çıkarın. Doktorunuzdan Parkinson destek grupları hakkında bilgi alın. Online mesaj gruplarını araştırın.

Parkinson’un etkisi sadece sizinle sınırlı değil. Ucu sevdiklerinize de dokunuyor. Kararlarınıza onları mutlaka dahil edin. Sorun hakkında bilinçlenmelerini sağlayın.

Источник: https://www.cevapsepeti.com/parkinson-belirtileri-neler/

Sallayıcı felç Parkinson hakkında bilinmesi gerekenler – Sağlık ve Güzellik Rehberi

Parkinson’u Nasıl Önleyebiliriz?

Parkinson hastalığı, beynin hareketlerden sorumlu olan hücrelerinin ufak bir bölümünün hasara uğraması ve eksilmesi sonucu ortaya çıkarak hastanın el ve ayaklarında titreme, hareket yavaşlığı gibi sorunlara neden olan bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı ilk kez 1817 yılında İngiliz Doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson, hastalığı ‘sallayıcı felç’ olarak kaleme almıştır.

Parkinson hastalığı nedir?

Beyinde, ‘substansiya nigra’ denilen özel sinir hücreleri ‘dopamin’ adı verilen kimyasal bir madde salgılarlar. Dopaminin görevi, bilgileri bir sinir hücresinden diğerine göndermektir.

Beyinde yeterli miktarda dopamin salgılanamazsa hareket ve denge işlevleri etkilenerek Parkinson hastalığı belirtileri ortaya çıkar.

Parkinson hastalığı yavaş ilerleyen ve nörolojik sistemi bozan bir hastalıktır.

Dopamin eksikliğine yol açan nedenler:

– Substansiya nigranın sinir hücrelerinin çeşitli nedenlerden dolayı yok olması (damar hastalıkları, tümörler, bazı kimyasal maddelerin tahrip edici etkisi, beyin dokusu iltihabı vb.)

– Bazı ilaçların dopaminin beyindeki doğal etkisini engellemesi (böylece dopamin, kimyasal mesajını iletemez ve dopamin eksikliği varmış gibi bir sonuç doğar)

– Substansiya nigra hücrelerinin yanı sıra, beyindeki diğer hücrelerinde hasara uğradığı durumda, dopamin eksikliğinde oluşan tablolarla benzerlik ortaya çıkması,

– Ve dopamin eksikliğinin %5 gibi düşük oranda kalıtımla ilişkisinin olması, dopamin eksikliğine yol açan nedenlerdendir.

Parkinson hastalığının belirtileri nelerdir?

Hastalık belirtileri oldukça yavaş gelişir. Bazen, erken bulgular çok silik olabilir, öyle ki aylarca veya yıllarca fark edilemeyebilir.

Başlıca belirti ve bulgular şunlardır:

– İstirahat halinde uzuvlarda titreme (hastaların % 80’ninde görülür, titreme=tremor)

– Hareketlerde yavaşlama,

– Bir yada daha fazla uzuvda sertlik (rijiditer=kas sertliği)

– Yürürken kolları sallamama, konuşurken yüz ifadesinde donukluk ve eşlik eden doğal el hareketlerinin kaybı,

– Yavaş, küçük adımlarla veya ayak sürüyerek yürüme (hareketlerde yavaşlama=bradikinezi)

– Vücut duruşunun öne eğik bir şekil alması,

– Yumuşak ve alçak sesle monoton konuşma,

– El yazısında küçülme ve yazının okunaksız olması,

– Ağızdan salya sızması, yutkunma güçlüğü,

– Halsizlik, yorgunluk,

– Ruhsal çöküntü hali (depresyon), nedensiz sıkıntılar,

– Kabızlık, aşırı terleme, tansiyon düşmesi,

– Ağrı, kas spazmları,

– Yürürken kilitlenme ve düşmeler,

– Çene ve dudaklarda da titreme görülebilir.

Parkinson hastalığına nasıl teşhis konur?

Parkinson hastalığını teşhis ve tespit eden standart testler yoktur. Hekim, hasta veya ailesinden aldığı muayene bulgularını inceler. Deneyimli bir nörolog için tanı koymak çokta güç değildir.

Hastalığın tedavileri nelerdir?

Hastalığı ortadan kaldırıcı bir tedavi biçimi henüz bulunamamıştır. Ancak hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek mümkündür. Erken teşhis, egzersiz, dengeli beslenme, psikoterapi, ilaçlar ve düzenli yaşam koşullarının önemi de açıktır.

İlaçla tedavi:

İlaç tedavisinde en büyük yenilik 1960 larda ‘levapoda’ adlı ilacın bulunmasıyla oldu. Levapoda, beyindeki düşük dozdaki dopamini tekrar yerine koymaya ve parkinson hastalarındaki dayanılmaz semptomların azalmasına yardımcı olur.

Dopaminin harekete karşı çıkan nörotransmitterleri bloke ederek, dopaminin hareketlerine, gezinmesine, beyinde dağılmasına yardımcı olur. Dopaminin hareketlerini tamamen kapatan, önleyen, normal enzimleri durduran, engelleyen ilaçlarda yardım eder.

Diyet, beslenme ve egzersiz tedavisi:

Parkinsonlu hastalarına egzersiz, özelliklede yüzme ve yürümenin kaslarına iyi geldiği biliniyor. Kaslardaki gelişmede , hareket kabiliyetlerini arttırmaktadır. Kasların iyi durumda olabilmeleri için tüm egzersiz hareketleri, dengeyi, yürümeyi ve hastanın gücünü geliştirir.

Parkinson hastalığının tedavisinde iki ameliyat yöntemi kullanılmaktadır:

– Talanomi:

Eskiden beri bilinen bu cerrahi girişimde, beyinde , ‘talamus’ denen bölgenin ‘ventral intermedius’ çekirdeğindeki hücrelere iğne elektrotla ulaşarak hasar oluşturulması sonucu, el ve ayak titremelerinin önemli ölçüde düzelmesidir

– Pallidotomi:

Beyindeki ‘globus pallidus’ adı verilen çekirdeğindeki hücrelere iğne elektrotla ulaşılarak hasar oluşturulmasıdır. Bu girişim sonucunda, hastaların çoğunda görülen titreme, kas sertliği, hareket sertliği, hareket yavaşlığı ve istemsiz hareketler büyük ölçüde düzelmektedir.

Pil (stimülasyon) ameliyatları

Ameliyat seçimleride ‘derin beyin stümilasyonu’ denen (deep brain stümulation-DBS) ve hastanın kişisel ihtiyaçlarına göre, beyinde yapılan bir işlemdir. DBS aletleri, aynen kalp atışlarını ayarlayan pace makerslar gibidirler ve kalıcı lezyon yaşanmaz. Ameliyatın amacı ellerdeki titremeyi önlemektir.

Источник: http://www.saglikveguzellik.net/sallayici-felc-parkinson-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.