Parmak Ağrısı Neden Olur?

içerik

Parmaklarda Eklem Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmaklarımızı hareket ettirmemizi sağlamakta olan eklemlerimiz kireçlenme nedeniyle ya da bir travma alması sonucunda ağrıması normaldir. Bunun için sizler de bir takım bitkisel ilaçları kullanarak ya da egzersizleri yaparak ağrısından kurtulabilirsiniz.

Parmak eklemleri kemikler arasında bağlantıyı oluşturmakta olan hareket etmemizi sağlamakta olan içerisinde kemiklerin birbirini sürtmesini engellemekte olan kıkırdaklar bulunmaktadır. Birçok nedenden ötürü eklemlerimizde ağrı oluşması söz konusu olabilir.

İçindekiler

 • Nedenleri
 • Tedavi
 • Bitkisel Çaylar
 • Bitkisel Merhem

Nedenleri

Eklemlerimizde oluşan hastalıklar nedeniyle ya da kişinin yaralanması sonucunda eklemlerimizde hasar meydana gelecektir. Bunlar kişinin acı çekmesine ve şişliğin oluşmasına neden olmaktadır.

Eklemlerde ağrı birçok nedenden kaynaklı olarak meydana geldiği için en sıklıkla kireçlenme hastalığı, iltihaplı romatizma hastalığı, bursit ya da gut hastalığı gibi nedenlerden kaynaklı olarak parmaklarımızda bulunan eklemlerde ağrı meydana gelecektir. Serçe parmağında eklem ağrısı son deece yaygın olmaktadır.

Kişilerin yaşının ilerlemesi sonucunda eklemlerinde bulunan kıkırdakların yıpranarak aşınması sonucunda eklemler de ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Parmak eklem ağrısı hafif bir süreç olacağı gibi aynı zamanda da kişilerde kronik olması da söz konusu olacaktır. Birkaç hafta boyunca devam eden ağrı akut diye adlandırılmaktadır.

Eğer ki ağrı birkaç hafadan daha uzun sürüyorsa o zaman kronik bir ağrı olması söz konusu olacaktır. Doktora gidildiği zamanlarda ilk olarak şikayetler dinlendikten sonra ağrının neden olan hastalık araştırılacaktır.

Tedavi

Doktora giden bir kişi hastalığın teşhisi sonucunda tedaviye başlanacaktır. İbuprofen bazlı ilaçlar verileceği gibi aynı zamanda da anti inflamatuar etkisi olan ilaçlarda serçe parmaklarında oluşmakta olan ağrının ve de iltihabın kurutulmasında yardımcı olmaktadır.

 Parmak eklemlerinde oluşmakta olan ağrı nedeniyle kişi zor zamanlar yaşadığı için ilaçlar yanı sıra fizik tedavi hareketleri de doktor tarafından verilecektir. Bu hareketler sayesinde kişiler parmaklarına yeteri kadar esnekliği kazanılması için yapılacak hareketler olmaktadır.

Fakat kullanılmakta olan ilaçlara ve fizik tedaviye rağmen eğer ki kişinin ağrılarında biraz azalma olmadığı zamanlarda eklem içerisine kortizon enjekte edilmesi söz konusu olacaktır. Bu kortizonun yan etkileri olması nedeniyle de kişilere 3 kereden fazla uygulanması söz konusu olmayacaktır.

Çünkü kemiklerde erimeye neden olacaktır.

Bir süre sonra kişinin ağrılarında artma meydana gelecekse ya da ağrılarında azalma olmadığı zamanlarda eklemlerin ağrısını dindirmek için en son çare olarak kişilere cerrahi yöntem uygulanması da söz konusu olacaktır. 

Bitkisel Çaylar

Isırgan Çayı

 • 3 yemek kaşığı ısırgan otu;
 • 500 gram klorsuz su.

Kaynamakta olan suyun içerisine 3 yemek kaşığı ısırgan otu eklenerek 5 dakika daha kaynatılır. Eklemlerde oluşan ağrının ve eklem iltihabı oluşması durumunda kullanılacak bitkisel çay olmaktadır.

Uzun yıllardır halk arasında eklem ağrıları için kullanılmakta olan bu bitkisel çayı sizlerdde arzu ederseniz 1 çay kaşığı bal ilave ederek içimini daha tatlı hale getirmeniz mümkün olacaktır.

Çayın günde 3 defa yemeklerden sonra içimi uygun olmaktadır.

Biberiye Çayı

 • 3 yemek kaşığı biberiye;
 • 400 gram klorsuz su.

Doğal ağrı kesici özelliğinin yanı sıra parmak eklemlerinde oluşmakta olan ağrıların ve de iltihabın iderilmesi için son derece sağlığa faydalı olmaktadır. Sizler de bu bitkisel çayı günde iki defa içebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aktardan biberiye almak olacaktır. Su porselen bir çaydanlıkta kaynatılması gerekmektedir. Kaynadığı zaman üzerine biberiye eklenmesi gerekmektedir. 20 dakika boyunca kısık ateş içerisinde kaynatmanız gerekmektedir.

Bu çayı sizlerde günde iki defa tok karnına tüketmeniz gerekmektedir.

Bitkisel Merhem

Defne Yağrağı Merhemi

 • 10 tane defne yaprağı;
 • 5 tane ardıç iğneleri;
 • 1 yemek kaşığı tereyağı.

Eklemlerde özellikle de sürtünme nedeniyle ağrı olması durumunda sizler de bu merhemi evde hazırlamanız mümkün olacaktır. Ağrımakta olan parmaklarınıza günde iki ya da üç defa boyunca sürebilirsiniz.

Merhemi hazırlamak için defne yaprakları ve ardıç iğneleri bir kabın içerisine konularak iyice ezilmesi gerekmektedir. Üzerine bir yemek kaşığı eritilmiş tereyağı eklenmesi gerekmektedir.

Tüm malzemeler karıştırılır ve ağrımakta olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir.

(Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading…

Источник: https://eklemhastasi.com/parmak-eklem-agrilari.html

Ayak Parmağında Ağrı ve Kramp Neden Olur, Nasıl Geçer?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Ayak parmakları ve ayaklar her gün vücudun ağırlını taşır. Sıkı ayakkabılar kullanmak veya spor yaparak ayakları baskı altında tutmak, sık sık ayak rahatsızlıklarına neden olur. Bu rahatsızlıkların başında da ayak parmağı krampları gelir.

Ayak parmağına kramp girmesi az da olsa can sıkıcı olabilir. Çoğu durumda, kramp ve krampa eşlik eden ağrı geçicidir ve herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymadan kendiliğinden düzelir. Ayak parmağı kramplarının birçok olası nedeni vardır.

Bu yazıda bu nedenlerden bahsedeceğiz ve ayak parmağı krampı nasıl geçer sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

1. Kas Gerginliği veya Kas Güçsüzlüğü

Ayak ve ayak parmaklarının hareket etmesine yardımcı olan düzinelerce küçük kas vardır. Bu kasların herhangi birinde gerginlik olması, kas spazmlarına ve ağrısına neden olabilir.

Bazen ağrıya başka bir kas neden olur. Örneğin, ayak bileği veya Aşil tendonu gerginliği ayak ya da ayak parmaklarında kas spazmlarına neden olabilir.

Kas gerginliği veya kas güçsüzlüğünün bazı genel nedenleri şunlardır:

 • Yeni bir egzersiz türüne başlamak
 • Uygun olmayan ayakkabılar giymek
 • Hareketsiz yaşam tarzı
 • Egzersizden önce esneme-gerdirme hareketleri yapmamak

2. Kas Yaralanmaları

Ayak, ayak parmağı veya baldırdaki kas ve diğer dokulara yönelik yaralanmalar, bağlara zarar veren burkulmalar ve kas ve tendon zorlanmaları da, ayak parmaklarında güçsüzlük, kramp veya ağrıya neden olabilir.

Kas yaralanmalarının bazı genel nedenleri şunlardır:

 • Aşırı efor
 • Ayak veya bacağa bir darbe veya düşme
 • Bir kas, tendon veya bağdokuyu aşırı uzatma

3. Uygun Olmayan Ayakkabılar Giymek

Yüksek topuklu ayakkabılar, çok sıkı veya gevşek olan ayakkabılar ve sivri uçlu ayakkabılar ayak parmaklarına ve çevredeki bölgelere baskı yapabilir.

Bu baskı özellikle parmakları garip pozisyonlarda durmaya zorlarsa, kramplara neden olabilir.

İlginizi Çekebilir: Yüksek Topuklu Ayakkabı Giymenin Zararları

4. Vücudun Susuz Kalması

Vücudun susuz kalması bazen kaslarda kramp veya gerginliğe neden olabilir. Özellikle kas yaralanması veya zorlanması da mevcutsa, ayak parmağı krampı daha sık yaşanabilir.

5. Elektrolit Dengesizlikleri

Elektrolit dengesizlikleri kaslarda kramp veya spazmlara neden olabilir. Elektrolit dengesizliğinden, bir önceki maddede yer alan vücudun susuz kalması veya altta yatan tıbbi bir durum sorumlu olabilir. Kas kramplarına neden olabilen elektrolit dengesizliklerinin başında, kalsiyum düşüklüğüne bağlı olan Tetani adlı durum yer alır.

6. Huzursuz Bacak Sendromu (HBS)

HBS gece ayak ve bacak kramplarına, bacaklarda tuhaf hislere neden olabilirken, uykuya dalmayı da zorlaştırabilir. 50 yaşın üzerindeki insanların yaklaşık üçte biri HBS yaşar. Kadınlarda ise hamilelik döneminde gece ayak ve bacak krampları yaygındır.

HBS’nin nedeni henüz bilinmese de, hareketsiz yaşamın soruna katkı sağladığı düşünülmektedir.

7. Sinir Hasarı

Nöropati, sinirlerin hasar görmesidir. Durum ağrı, kramp, karıncalanma veya uyuşukluğa neden olabilir. Kontrol edilmeyen diyabet, sinir hasarının yaygın bir nedenidir. Diyabetik nöropati rahatsızlığı olan kişiler, genellikle ayak ve ayak parmaklarında ağrı, kas spazmları, uyuşukluk ve yara oluşumu yaşarlar.

Parkinson hastalığı sinirlerde hasara neden olan bir başka durumdur.

8. Kan Dolaşımı Zayıflığı

Ayak ya da ayak parmaklarına yeterli kan akışı olmadığında, ağrılar ya da kramplar yaşanabilir. Uzun süre oturmak, şeker hastalığı ve uzun süre bacak bacak üstüne atmak ayak parmakları ve ayaklardaki kan akışını yavaşlatır.

Ayak parmağı kramplarına neden olan bir başka durum da, vücuttaki arterlerin daralmasına neden olarak kan akışını yavaşlatan periferik arter hastalığıdır.

9. Artrit

Artrit, eklemlerde ağrıya ve iltihaplanmaya neden olan bir grup hastalığın ortak adıdır. Artrit ağrısı, bazı kişilerde kas krampı şeklinde kendini gösterir.

Eğer bir kişi eklem ağrısı çekiyorsa ya da el eklemleri gibi eklemlerde incinme mevcutsa, bu bir artrit belirtisi olabilir.

10. Distoni

Distoni bir hastalık değil, kas veya kas gruplarında devam eden istemsiz kasılma veya spazm şeklinde kendini gösteren bir semptomdur.

Wilson hastalığı, multipl skleroz, beyin yaralanmaları ve felç gibi çeşitli tıbbi durumlar distoniye neden olabilir.

11. Organ Yetmezliği

Çeşitli organlarla ilgili problemler elektrolit seviyelerini değiştirebilir. Bu da, vücudun besinleri emmesini zorlaştırarak kaslara ve sinirlere zarar verebilir.

Organ yetmezliği tüm vücutta ağrı, kramp ve spazmlara neden olabilir. Kas krampları varsa, böbrek veya karaciğer yetmezliği riski nedeniyle bir doktora başvurulmalıdır.

12. Enfeksiyonlar

Nadiren de olsa bir enfeksiyon (örneğin tetanos) kaslara veya sinir sistemine zarar vererek kramplara neden olabilir. Tetanosun neden olduğu spazmlar, genellikle mide veya çenede başlasa da, kas spazmları da görülebilir.

Ayak Parmaklarında Kramp ve Ağrı için Evde Tedavi Yolları

Küçük kas yaralanmaları ve geçici ayak krampları, çeşitli yollarda evde tedavi edilebilir. Bazı potansiyel evde tedavi yolları şunlardır:

 • Esnetme: Ayakları ve ayak bileklerini saat yönünde 5-10 kez çevirin. Ardından aynı hareketi saat yönünün tersine yapın.
 • Egzersiz: Günde 15 dakika yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler bacak, ayak ve ayak parmağı kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ayak ve ayak parmaklarını hedefleyen egzersizler de yardımcı olabilir. Örneğin, yere bazı nesneler koyun ve ayak parmakları ile toplayın.
 • Buz uygulamak: Bir defada yaklaşık 20 dakika buz paketi uygulamak semptomların azaltılmasına yardımcı olur.
 • Isı uygulamak: Isı uygulamak yaralanmalara ve kas kramplarına yardımcı olabilir.
 • Masaj: Ayak, bacak ve ayak bileklerine masaj yapmak kas spazmlarına yardımcı olabilir. Nazik bir masajla başlayın, ardından yavaş yavaş basıncı artırın.
 • Nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar: İbuprofen veya aspirin gibi bilinen bazı ilaçlar kas yaralanmaları, artrit ve krampların neden olduğu ağrının geçmesine yardımcı olabilir.

Ayak ve ayak parmağı kramplarının nedeni daha ciddi bir durumsa, tek başına yukarıdaki tedavi yollarına güvenmek doğru değildir. Bu nedenle kramplar birkaç günden fazla sürerse, bir doktora başvurmak en iyisidir.

Источник: https://www.sosyolife.net/ayak-parmagi-kramp-agri-nedenleri-tedavisi

Parmak Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur, Ne İyi Gelir?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak ucu ağrısı veya benzer parmak ağrıları travmatik bazı nedenlerle oluşabileceği gibi artiritler sebebiyle de oluşabilmektedir. Parmak ağrıları birçok farklı etkenin bir araya gelmesiyle oluşabilir. Bu ağrılar aynı zamanda farklı hastalıkların sinyalini de taşıyor olabilir.

Bu nedenle karşılaşılan ufak ağrılarda bile mutlaka uzman bir hekime danışılması tavsiye edilmektedir. Genellikle eklem ağrılarından ya da fiziksel darbelerden kaynaklı olan parmak ağrıları tedavisi hastalık derecesine göre değişiklik gösterse de basittir. Kolay egzersizler uygulayarak ya da doğal birtakım yöntemlerle parmak ve eklem ağrılarının önüne geçilebilir.

Parmak Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Parmak ağrıları birçok farklı sebeple ortaya çıkabilmektedir. Özellikle uç eklemlerde; ağrı, şişlik, kızarıklık vb. durumlar baş göstermişse bu durum kireçlenme şüphesini doğurabilir. Genellikle parmak ağrıları eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler ve fiziksel darbelerden kaynaklanmaktadır.

El ağrısı, bileklerdeki ağrılar ve parmak hareketlerinde kasılmalar özellikle masa başı çalışanlarda sıklıkla görülmektedir. Teknolojik gelişmeler neticesinde artan eklem ağrıları daha çok baş parmaklarda belirtiler vermektedir. Tendonlarda sıkışmalar ve kireçlenme parmak ağrılarının en temel sebepleri arasında yer almaktadır.

Parmak Ağrıları Nasıl Geçer?

Parmak eklemlerinde ağrı ve şişlik genellikle birdenbire ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Parmak ağrıları uzun vadede kişinin yaşam kalitesiyle doğru orantılıdır.

Devamlı aynı işlerin yapılması, parmakların ve ellerin uzun süre kasılı kalmasına neden olan faaliyetlerin gerçekleşmesi (telefon, bilgisayar vb.

) ve egzersizlerin ihmal edilmesi parmak ağrılarına sebep olan en büyük etkenlerdir. Parmak ağrılarını azaltmak için;

 • Doğal yağlarla ağrıyan bölgelere masaj
 • Soğuk uygulamalar ve
 • Çeşitli egzersizler

Uygulanarak ağrılar hafifletilebilir. İleri seviyelere ulaşmamış ağrılar için bu yöntemler ağrıları azaltacaktır. Ancak tam bir iyileşme sağlanamaz. Tam iyileşmenin sağlanabilmesi için mutlaka doktor gözetimi ve tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Parmak ve Eklem Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir?

Parmak ve eklemlerde ağrıların birçok belirtisi olabilir. Bölgesel ağrılar birlikte genele yayılan ağrılar en büyük belirtilerdir. Parmak ve eklem rahatsızlıklarının belirtileri;

 • Baş parmak kökünde ağrı
 • Ellerde kasılmalar ve kramplar
 • Serçe parmakta ağrılar
 • Bilek ve parmak ucunda ağrı
 • El ve ayak parmaklarında hissizleşme

Başlıca belirtiler arasında yer almaktadır. Özellikle baş parmak ve parmak köküne doğru uzanan ağrılar kireçlenmeyle açıklanabilmektedir. Ofis çalışanlarında bu tip belirti ve ağrılara daha sık rastlanmaktadır.

Parmak Ağrılarında Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Parmak ve eklem ağrıları için iltihap söktürücü bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Bunun yanı sıra ağrı bölgelerine dairesel hareketlerle masajlar ve ufak hareketler yine ağrıları büyük ölçüde azaltacaktır. Parmak ve eklem ağrılarına neden olan başlıca etkenlerden bir diğeri ise iltihaplardır.

Bu iltihaplanmalar zaman içinde parmak ve eklem hareketlerini olumsuz etkileyerek ağrılara sebep olmaktadır. Biberiye ve zerdeçal bitkileri tüketildiği zaman doğal bir iltihap söktürücü etkisi gösterebilir.

Parmak eklem ağrıları bitkisel tedavi yöntemlerinden bir diğeri ise doğal yağların ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürülmesidir. Parmak ağrıları için;

 • Kantaron yağı
 • Biberiye yağı
 • Ozon yağı ve
 • Zeytinyağı

Oldukça etkili bitkisel yağlardır. Bu yağları düzenli olarak ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürerseniz parmak ağrılarından büyük ölçüde kurtulabilirsiniz. Ancak ağrıların başka hastalıkları tetikleyip tetiklemediğini öğrenmek ve ağrı seviyenize göre farklı tedavi yöntemlerini öğrenmek için mutlaka bir doktora başvurmanız tavsiye edilmektedir.

Parmak ve Eklem Ağrıları Hangi Hastalıkları Tetikler?

Ağrı tipine ve şekline göre farklı hastalıklar zaman içinde nüksedebilir. Parmak ve eklem ağrıları genellikle üzerinde durulmayan ancak ilerleyen yaşlarda mutlaka vücutta olumsuz etkiler bırakan ağrılardır. Parmak ağrılarının tetiklediği önemli diğer hastalıklar;

 • Romatoit artitit
 • Tetik parmak sendromu
 • Kireçlenmeler
 • Başparmakta oluşacak deformasyonlar

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Her biri ayrı ayrı büyük sağlık sorunlara neden olabilir. Bu nedenle olası parmak ve eklem ağrıları asla ihmal edilmemelidir. Bilek ağrısı ve başparmak ağrısı ciddi sonuçlar doğurabilen temel rahatsızlıklardır.

Ayak Parmağında Ağrıları Neden Oluşur?

Ayak parmaklarında ağrılar, el parmağında oluşan arılara nazaran daha az belirti göstermektedir. Ayak parmak ağrısı genellikle yanlış ayakkabı seçimi, çeşitli yaralanmalar ve uzun süre parmakların bükülü kalmasından kaynaklı olarak oluşmaktadır. Bunun yanı sıra;

 • Çekiç parmak
 • Tırnak batması
 • Osteoartrit

Gibi rahatsızlıklar ayak parmak ağrılarına neden olabilmektedir. Ayak parmaklarda sık görülen bir diğer ağrı ise Zedelenme ağrısı ve çeşitli eklem ağrılarıdır.

Özellikle yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklı olarak parmakların sürekli baskı altında olması ayak parmaklarında ağrılara neden olabilmektedir.

Ayak parmaklarında ağrılarla karşılaşılmaması için mutlaka ayağınıza uygun ayakkabı seçimi yapmanız tavsiye edilmektedir.

Parmaklarında Uyuşma ve Ağrılar Neden Oluşur?

Parmak uçlarında uyuşma ve parmak eklemlerinde ağrılar birlikte görülüyorsa bu durum ortapedik olabileceği gibi nörolojik tabanlı da olabilir.

Özellikle parmak uçlarında uyuşmalar ve elde hissizleşmenin yaşanması nörolojik bazı sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu gibi parmak ve eklem rahatsızlıklarıyla karşılaşan kişiler mutlaka uzman hekimlere başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Parmaklarda ağrı ve uyuşma hissine neden olan bir diğer unsur da karpal tünel sendromudur. Başlarda bu sendromun belirtileri;

 • Elde ve parmaklarda güçsüzlük
 • Kavrayış zorlukları
 • Uyuşma ve ağrılar

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Hastalığın tedavisi için ileri seviyelerde cerrahi müdahaleler ve çeşitli operasyonlar gerçekleştirilebilir.

Parmak Ağrılarını Azaltmak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Her gün kolayca uygulayacağınız basit birkaç egzersiz sayesinde parmaklarda ve eklem bölgesinde oluşacak birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Bu egzersizleri uygulaması kolay olduğu kadar faydalıdır. Parmak ağrılarını azalmak için;

 • Aç kapa hareketleri
 • Parmak esnetme
 • Parmak bükme hareketleri
 • Top egzersizleri

En çok uygulanan egzersiz yöntemleridir. Aç kapa hareketlerinde el öncelikle yumruk yapılarak sıkılır ardından da esneyecek biçimde geri açılır. Bu hareket 30 – 35 saniye boyunca tekrar edilir.

Yumruk yapma ve geri açma hareketi parmak ve ellerde gerçekleşecek kireçlenmeleri önüne geçebileceği gibi parmak ağrılarının azalmasını da sağlayacaktır.

Her gün bu egzersizleri uygulamanız tavsiye edilmektedir.

Tetik Parmak Sendromu Nedir?

El parmakları ve eklemler arasında yer alan eklem halkasının zamanla kalınlaşarak kas ve tendonlara baskı uygulaması sonucu tetik parmak sendromu meydana gelmektedir. Oldukça ağrılı ve uzun süren bir tedavi yöntemine sahip bu hastalık;

 • Diyabet, gut, rematoid vb. hastalığa sahip kişilerde
 • 40 yaş üstü bireylerde
 • Ofis çalışanlarında
 • Fiziksel darbeler sonucunda

Görülebilmektedir. Tetik parmak sendromunda parmaklar uzun süre kitlenir, hareket kabiliyeti azalır ve hareket esnasında yoğun acı hissi yaşanır. Tetik parmak sendromu yaşayan hastalar, hastalık derecesine göre cerrahi yollarla tedavi görebilirler. Başlangıç aşamasında olan hastalar içinse diğer tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Parmak Ağrılarında Hangi Doktora Başvurulmalıdır?

Parmak ve eklem ağrıları ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle karşılaşılan parmak ağrıları için mutlaka uzman bir hekime başvurmak büyük önem taşımaktadır. Evde uygulayabileceğiniz bazı basit yöntemlerle ağrılarınızı azaltmanız mümkündür.

Ancak iyileşmenin gerçekleşmesi için doktor tavsiyeleri büyük önem taşımaktadır. Parmak eklem ağrısı için hangi doktora gidilir? Sorusunun yanıtı elbette Ortapedi cerrahisidir. Muayene olduktan sonra ağrıların mahiyeti ve türüne göre fizik tedaviye yönlendirilebileceğiniz gibi ufak cerrahi operasyonlar geçirmeniz de mümkündür.

Источник: https://www.saglik8.com/parmak-agrisi-nasil-gecer-neden-olur-ne-iyi-gelir/

Ayak Başparmak Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Ayak başparmağında oluşan ağrı ayakta durmayı ve yürümeyi zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Ayak başparmak ağrısı nedenleri bazen fiziksel bir rahatsızlıktan, bazen de bir hastalık sebebiyle ortaya çıkabilir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler ayakta durmakta, yürümekte ve ayakkabılarını giymekte oldukça zorlanırlar. Ağrıyan bölgeye basmak ve yürümeye çalışmak bir hayli zorlaştığı için, kişi kendini huzursuz hissedebilir.

Ayaklar ortopedik olarak rahat etmesi gereken organlardır. Gün boyu yorulan ayaklar için doğru ayakkabı seçmek çok önemlidir. Özellikle kadınlar modaya uymak için topuklu ayakkabılar giymektedirler. Bu ise ayakları sıkar ve rahatsız eder.

Ayakkabı içerisinde sıkışan ve hava alamayan ayaklarda, ayak başparmak altı ağrısı görülebilir. Bu durum yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanabileceği gibi, daha farklı sebeplere bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Çünkü birçok hastalık ilk olarak ayaklarla kendini göstermektedir.

Ayak başparmakları bir yere vurmak ya da sıkıştırmak ayaklarda ağrıya sebep olabilmektedir.

3. Eklem sorunları

Ayak kemiğindeki bir çatlak, kırık ya da zedelenme, genellikle şişmeye ve ağrıya neden olmaktadır.

4. Tırnak batması

Bu duruma özellikle gençlerde rastlanır. Kısa kesilen tırnaklarda batık oluşabilmekte ve oluşan batıklar ayakta şişme ve ağrıya neden olabilmektedir.

Baş parmağın hareketinin azalması durumunda bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Kıkırdakta doku aşınması sonucu kemik çıkıntıları oluşur. Çıkan kemikler hareketi kısıtlar ve baş parmakta ağrıya sebep olur.

Ayrıca hastada şeker, gut ya da damar tıkanıklığı gibi semptomlar varsa buna bağlı olarak da şişme görülebilir. Tabanlık ve uygun ayakkabı seçimi ise alınabilecek önlemlerin başında yer almaktadır.

Bu problem daha ciddi seviyelere ulaştıysa, doktora görünmeli ve doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır. Doktor gerekli görürse cerrahi müdahale de uygulanabilir.

6. Gut hastalığı

Bu hastalık mikrobik olmayan bir eklem rahatsızlığıdır ve sıklıkla ayak başparmağında başlamaktadır. Bu yüzden gut hastalığı olan birisi bol bol su içmeli, alkolden uzak durmalı, günlük alınması gereken protein miktarını aşmamalıdır. Ayrıca kahve içmek ve C vitamini içeren gıdalar tüketmek gut hastalığına, dolayısıyla da ayak şişliğine iyi gelmektedir.

7. Nasır

Ayak başparmağında sürtünme ya da baskı nedeniyle nasır oluşabilir ve bu nasırlı bölge parmakta ağrıya sebep olabilir.

8. Ayak mantarı

Bulaşıcı olan mantar, başkalarının ayakkabılarını giymekten, havuz ya da sauna gibi ortak kullanım alanlarından kolayca geçebilmektedir. Ayakta görülen bu enfeksiyon soyulma, kaşıntı ve ağrı gibi semptomlarla kendini gösterir.

9. Kireçlenme

Ayak başparmak kireçlenmesi 30-60 yaş arasında görülen bir durumdur. Kireçlenme; incinme, kıkırdağın darbe alması ve farklı ayak anatomisi sonucu oluşur.

10. İltihap

Ayak başparmak iltihabı oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Sebepleri yanlış tırnak kesimi, tırnak batması, ayağın üzerine düşen ağır bir cisim, enfeksiyon, ucuz ayakkabılar ve gerekli hijyenin sağlanamamasıdır.

11. Halluks Valgus

Çoğunlukla kadınlarda ayak başparmağında çıkıntı olarak kendini gösteren semptomdur. Düz tabanlık problemiyle birlikte de görülebilir. Başparmağın aşırı yük alması sonucu oluşur. Zamanla kemiğin çıkıntısı daha belirgin hale gelir.

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu tedaviye başlamadan önce, ağrının nedeni araştırmalı ve buna bağlı olarak bir yöntem geliştirilmelidir. Ağrının sebebi fiziksel bir darbeden değilse ya da sebebi bilinmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ancak ağrının sebebi biliniyorsa evde yapılacak bazı yöntemler vardır.

1. Buz terapisi

Ayak başparmağı şişmesine ne iyi gelir denildiğinde ilk olarak akla buz gelmektedir. Sportif karşılaşma sonucu oluşan zedelenme ya da fiziksel hasarlarda uygulanacak yöntemlerin ilkidir.

Ağrıları hafifletme ve morarmaları geçirme konusunda oldukça etkilidir. Dondurucu etkisi dokuları soğutarak uzun süre iyi hissettirmektedir. Ayrıca buz, kan damarlarını büzüştürerek şişliği azaltır.

Ayağa uygulanan buz torbası ya da jelli paketler şişliğin inmesinde ve ağrının azaltılmasında çok faydalıdır.

2. Ayağı dinlendirme

Ayak başparmak ağrısı tedavisi için tuzlu su yöntemi de kullanılabilir. Tuzlu su, ayaklardaki şişliğin inmesine ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle yorgunluğa bağlı şişlik ve morarma varsa ayakları tuzlu suda dinlendirmek, bu rahatsızlıkları iyileştirecektir.

3. Doğru ayakkabı seçimi

Özellikle kadınlar, normalde olduklarından uzun görünmek amacıyla topuklu ayakkabılar giyerler. Oysa ayakların olabildiğince rahat tutulması gerekir. Topuklu ya da sıkan bir ayakkabıyla uzun süre durmak ayağı rahatsız edecektir. Bunun yerine rahat ve ortopedik bir ayakkabı giyilmelidir.

Uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmeli ve topuklu ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Ayrıca ayakkabılar amacına uygun giyilmelidir. Örneğin; koşu yapacaksanız koşu ayakkabısı, yürüyüş yapacaksanız yürüyüş ayakkabısı tercih etmelisiniz. Bu tarz ayakkabıların tabanları amacına uygun olarak üretilmiştir.

Hava alır ve yastıklı tabanı sayesinde kişiye konfor sağlar.

4. Kilo kontrolü

Ayaklar vücut ağırlığımızı taşıyan organımızdır. Aşırı kilo almak ayakların zorlanmasına neden olur. Fazla kilolarınız varsa; bir beslenme uzmanına danışabilir ve uzmanın önereceği beslenme programını uygulayabilirsiniz.

5. Gut hastalığına dikkat edilmeli

Bu hastalık mikrobik olmayan bir eklem rahatsızlığıdır. Sıklıkla ayak baş parmağında başlamaktadır.

Bu yüzden gut hastalığı olan birisi bol bol su içmeli, alkolden uzak durmalı, günlük alınması gereken protein miktarı aşılmadan yiyecek tüketilmelidir.

Ayrıca kahve tüketmek ve C vitamini içerek gıdalar yemek gut hastalığına iyi gelmektedir. Dolayısıyla da ayak şişliği dikkat edildiği sürece inecektir.

6. Temizlik ve hijyene dikkat edilmeli

Ayaklarda hijyen oldukça önemlidir. Hijyen sağlanmazsa ayaklarda mikrobik hastalıklar sonucu şişme meydana gelebilir.

7. Kireçlenme durumunda

Sertlik, şişlik, çıkıntı ve ağrıyla kendini belli eden kireçlenme ameliyatla tedavi edilir. Üç çeşit ameliyat yöntemi vardır. Bunlar; keilektomi, antroplasti ve antrodezdir.

Bu ameliyat türleri hasarın seviyesine ve yaşa göre yapılmaktadır. Kireçlenmeyi ameliyat etmeden tedavi etmek de mümkündür. İbuprofen ve antiinflamatuar ilaçlar şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletir.

Ayrıca bu ilaçların yanında buz kompresi yapmak da kireçlenmenin ilerlemesini durdurmaktadır.

8. İltihap durumunda

Bu durumda derhal bir doktora gidilmeli, doktorun uygun gördüğü ilaçlar ve gerekirse antibiyotik kullanılmalıdır. Eğer ki bu rahatsızlık ilerlerse, tırnak çekme yöntemi uygulanabilir ya da yara kesilebilir. Hastalığın ilerlemesi iltihabın vücuda yayılmasına sebep olabilir. Bu nedenle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

9. Halluks Valgus tedavisi

Bu rahatsızlığın tedavisi için medikal yöntemlere başvurulmaktadır. Parmak arası silikon ve gece makaraları kullanmak, ayak başparmak kemik ağrısını azaltmaktadır. Ayakta yanlış basma sorununu düzelterek ayağın fazla yük almasını da engeller ve ayağın eski hale gelmesine yardımcı olur.

Источник: https://evdesifa.com/ayak-basparmak-agrisi-neden-olur/

Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer? Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Ayak baş parmağı ağrısı mı yaşıyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Ayak baş parmak ağrısı oldukça yaygındır. “Ayak baş parmağı ağrısı neden olur?” sorusuna ile verilebilecek birçok cevap vardır.

Ayak baş parmağı ağrısının nedenleri

 • Ayağa tam oturmayan ayakkabılar,
 • Çok soğuk havalara maruz kalmak,
 • Ayağa bir şey düşmesi gibi kazalar,
 • Bir şeyi sertçe tekmeleme sırasında baş parmağın zedelenmesi,
 • Tırnak batması
 • Kesikler veya çizikler

Bununa birlikte bazı hastalıklar da ayak baş parmağında ağrı yapabilir. Bu hastalıklar şunlardır:

 • Bunyon (ayak baş parmağı iltihabı)
 • Artirit
 • Eğri ayak parmağı,
 • Kabarcıklar,
 • Nasırlar,
 • Enfeksiyonlar
 • Diyabet

Ayak baş parmağı ağrısı yürümeyi oldukça zorlaştırır. Ayak baş parmağında ağrıyla birlikte uyuşma, şişme ve yanma hissi de görülebilir. Ağrının kaynağına bağlı olarak ağrı tek bir baş parmakta veya her iki baş parmakta hissedilebilir.

Ancak iyi haber: ayak baş parmağı ağrısı için birçok basit ve etkili evde tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Ayak Baş parmak ağrısı nasıl geçer?

(Bu çözümler sadece ayak baş parmağı ağrısını iyileştirir, ancak ağrının kaynağını tespit etmez veya iyileştirmez. Bu nedenle kişiler bunyon, artirit, tırnak batması veya benzeri bir enfeksiyon olup olmadığını tespit etmek için doktora danışmalıdır)

1. Buz Koymak

Buz koymak yaralanma veya travmalardan kaynaklanan ayak baş parmağı ağrılarında ağrı ve şişlik düzeyini azaltmak için oldukça etkili bir yoldur.

Soğukluk sinir uçlarını geçici olarak uyuşturarak ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olur. Yani buz koymak hızlı bir rahatlama sağlayacaktır.

 1. Bir miktar buzu plastik bir torbanın içerisine koyun ve etrafını bir kumaş veya havlu ile sarın.
 2. Torbayı baş parmağınızda bekletin (en fazla 10 dakika)
 3. Bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

Dikkat: Buzu doğrudan teninize değdirmeyin. Bu deriye ve sinirlere zarar verebilir.

2. Sıcak Suya Daldırmak

Ayakları suya daldırmak da ayak baş parmağı ağrısı için etkili bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde kullanılan su içerisine sofra tuzu koyabilirsiniz.

Ayakları sıcak suya sokmak ayaklara kan akışını arttırarak ayak baş parmağı ağrısı düzeyini azaltmaya yardımcı olur. Suyun içerisine ekleyeceğiniz tuz bölgeyi dezenfekte eder ve enfeksiyonları gidermeye yardımcı olur.

 1. Küçük bir leğen içerisine dayanabileceğiniz sıcaklıkta su doldurun.
 2. İçerisine 1 yemek kaşığı sofra tuzu ya da İngiliz tuzu (magnezyum sülfat) ekleyin ve karıştırın.
 3. Ayaklarınızı bu suya sokarak su soğuyana kadar bekletin.
 4. Ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayın.
 5. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.

3. Ayakları Dinlendirmek ve Yükseltmek

Ayak baş parmak ağrısı yaşayan kişilerde ayakların sabit bir şekilde yükseltilerek tutulması ağrı ve şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Yaralanma ya da yorgunluktan kaynaklanan ayak baş parmak ağrısı yaşıyorsanız ayakları dinlendirmek son derece etkili olacaktır. Birkaç gün rahat olmayan ayakkabılarınızı giymemeye çalışın. Kısa sürede ağrıda azalma hissedeceksiniz. Bununla birlikte zorlu egzersizlerden kaçınmalı, hatta ağrı geçene kadar yürüyüşten de uzak durmalısınız.

4. Masaj

Ayak baş parmak ağrısı için masaj da çok etkilidir. Ayak baş parmağı üzerinde nazik ama etkili bir masaj harikalar yaratabilir.

Masaj ayak baş parmağında kan dolaşımını hızlandırır ve enflamasyonu azaltır. Ayak baş parmak ağrısı için iyileştirici etkisinin yanı sıra ağrının olduğu bölgede sertliği azaltır ve hareketlerini iyileştirir.

 1. Bir miktar Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya hardal yağını baş parmağınıza sürün. Daha etkili olması için bunların içerisine birkaç damla okaliptüs yağı damlatabilirsiniz.
 2. 5-10 dakika boyunca baş parmağınıza nazik hareketlerle masaj yapın.
 3. Ayak baş parmak ağrısı için bu masajı günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz.

5. Zerdeçal

Zerdeçal tüm ağrılar için oldukça etkili bir çözümdür. Zerdeçalın etken maddesi olan kürkümin anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Özellikle gut hastalığından kaynaklanan ayak baş parmak ağrısı için zerdeçal çok etkili olmaktadır.

 • 1 yemek kaşığı zerdeçal ile biraz zeytinyağını karıştırın. Macun haline gelen karışımı etkilenen bölgeye sürün ve bir bandaj ile kapatın. Günde iki kere yenileyin.
 • Ayrıca 1 çay kaşığı zerdeçalı bir bardak ılık süt ile karıştırıp içebilirsiniz.
 • Bir diğer seçenek ise sonuç alana kadar günlük 250-500 mg zerdeçal takviye ürünü almak olabilir. Ancak gıda takviyeleri alınmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

6. Elma Sirkesi

Bir tür enfeksiyon veya tırnak batması nedeniyle oluşan ayak baş parmak ağrısı yaşıyorsanız, elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Elma sirkesinin antiseptik ve anti-enflamatuar özellikleri ayak baş parmağı ağrısı semptomlarını azaltmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca elma sirkesinin asidik yapısı enfeksiyonlarla da mücadele edecektir.

 1. Eşit miktarda süzülmemiş elma sirkesi ile suyu bir kabın içerisinde karıştırın.
 2. Ayaklarınızı bu karışımın içerisine 30 dakika boyunca daldırın.
 3. 30 dakika sonunda ayaklarınızı kurulayın.
 4. Farkı görmek için bu işlemi günde iki kere birkaç gün boyunca tekrarlayabilirsiniz.

7. Kırmızı Biber (Acı Biber)

Kırmızı biber önemli bir kapsaisin kaynağıdır. Kapsaisin doğal bir analjezik ve ağrı kesicidir.

Ayak baş parmak ağrısı ister bir yaralanmadan, isterse de gut hastalığından kaynaklansın, ağrı ve enflamasyonu azaltmak için kırmızı biber son derece etkili olacaktır.

 • Yarım çay kaşığı kırmızı biberi 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Ayak baş parmağı ağrısı hissedilen bölgeye sürün. 20 dakika bekleyin ve durulayın. Bu işlemi günde 2-3 kere tekrarlayın.
 • Alternatif olarak her gün etkilenen bölgeye kapsaisin kremi (kapsaisin jel) sürebilirsiniz.

Kırmızı biber ilk başta bir yanma hissine sebep olabilir, ancak bu hemen geçecektir.

8. Doğru Ayakkabılar

En az yukarıda sayılanlar kadar etkili bir tedavi yöntemi de giydiğiniz ayakkabıları gözden geçirmektir. Ayak baş parmak ağrısı hissinin ardında yatan en yaygın nedenlerden biri ayağa tam oturmayan ayakkabılardır. Ayakkabı seçerken ayağınıza tam oturmasına dikkat ediniz.

Yüksek topuklu ayakkabılardan, çok dar veya çok geniş ayakkabılardan kaçınınız. Sürekli yürümenizi veya ayakta durmanızı gerektiren bir iş yapıyorsanız, yüksek topuklu ayakkabılar yerine düz ve ortopedik ayakkabılar seçmeniz ayak baş parmağı ağrısı yaşamanızı engelleyecektir.

Ayak ve ayak baş parmağı ağrısı gibi problemler yaygın olarak görülüyorsa, jel benzeri malzemelerden yapılan ayak içi tabanlarını kullanabilirsiniz. Bu ürünler ayakkabı içerisine yerleştirildiğinde ayakkabının neden olduğu ağrıyı azaltacaktır.

Ayak Baş Parmak Ağrısı: Ek İpuçları

 • Ayak baş parmak ağrısı hissedilen bölgeye baskı yapmayın, ayakkabılarınızı buna göre seçin.
 • Parmağı gereksiz yere germeyin.
 • Tırnaklarınızı keserken dikkatli olun. Tırnak batması tırnaklarda ağrıya neden olabilir. Tırnaklarınızı düzenli olarak kesin.
 • İbuprofen gibi reçetesiz ağrı kesiciler ayak baş parmağı ağrısı için etkilidir.

 • Kilonuzu kontrol edin. Fazla kilolu kişilerde ayak üzerindeki baskı arttığından ayak baş parmak ağrısı ortaya çıkabilir.
 • Tip 2 diyabet hastalarında gut hastalığı riski yüksektir. Bu nedenle kan şekerinizi kontrol altında tutmaya çalışın.
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için yaralanma durumlarında ayak baş parmağınıza özenli bakım yapın.

Kaynaklar:

Источник: https://www.iyibakkendine.com/ayak-bas-parmak-agrisi-nasil-gecer-olur/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть