Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

içerik

Ellerin Karıncalanması Ne Anlama Gelir?

Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

Şüphesiz ellerin karıncalanması hiç hoş olmayan bir duygu. Elleriniz, bacaklarınız ya da ayaklarınız uyuştuğu zaman o uyuşukluğu nasıl geçireceğinizi ve eski haline döndüreceğinizi bilmek de zor. Peki, ellerin karıncalanması ne anlama gelir? Gelin, birlikte keşfedelim!

Uyuşma ve Karıncalanma: Nedir? Neden Olur?

Uyuşma ya da karıncalanma, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilen olağan dışı bir duygudur. Ama genellikle kişiler bu uyuşmaları kollarında, bacaklarında, ellerinde, parmaklarında ve ayaklarında hissederler. Bu uyuşmaların bazı genel nedenleri aşağıdaki gibidir:

 • Aynı pozisyonda uzun süre durmak; ayakta yahut otururken (mesela, seyahat ederken veye masa başında çalışırken)
 • Sinir hasarı; boynunuzda bir sinir hasar gördüyse, ellerin karıncalanması ve parmakların uyuşması normaldir. Eğer uyuşma sırtınızın alt kısmında ise o halde bacaklarınızı ve ayaklarınızı etkiler.
 • Omurga ya da periferal sinirlere olan basınç 
 • Zona hastalığı
 • Damar şişmesi ya da sertleşmesi ve kan pıhtılaşmasından dolayı meydana gelen kan deveranı bozukluğu
 • Potasyum, kalsiyum ve sodyum dengelerindeki bozukluk
 • B12 vitamin eksikliği
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Yüksek alkol ve tütün ürünleri tüketiminden dolayı sinir sisteminde oluşan hasar
 • Radyoterapi
 • Sokan veya ısıran haşereler ve akarlar
 • Kabuklu deniz ürünlerine alerji
 • Karpal tünel sendromu (el bileklerinde)
 • Şeker Hastalığı
 • Hipotiroid
 • Kalp krizi ya da diğer kan dolaşımı ile alakalı ataklar

Ellerin Karıncalanması İçin Doğal Tedaviler ve Öneriler

Karıncalanmış olan bacaklarınızı ve ellerinizi “eski hallerine döndürmeye” yarayan en iyi doğal yollardan birisi sudur. Uyuşmuş noktayı soğuk su dolu bir kaba batırıp 10 dakika kadar ya da uyuşukluk geçinceye kadar bekleyin.

Bazı insanlar parmaklarını, ayak parmaklarını veya diğer uyuşukluğun hissedildiği kısımları zorla oynatmaya çalışırlar. Buna alternatif olarak:

Yürüyüş

Karıncalanmayı hissetmeye başladığınız zaman odanın içinde küçük bir yürüyüş yapın. Eğer bacaklarınızdan birinde spazmlar hissederseniz birkaç dakika dinlenin ama uzuvlarınızı açmak için yürümek çok yararlıdır, özellikle de uzun bir müddet oturur pozisyonda kaldıysanız.

Ayrıca bakınız: Her Gün Yürüyüş Yapmanın Müthiş Faydalarını Öğrenin

Parmak ucunda durmak

Bu uyuşan ayaklar için diğer bir çözüm yoludur. Sanki bir dansçıymışsınız gibi parmak uçlarınızda durun ve sonra topuklarınızı alçaltın. Bu hareketi kan dolaşımını uyarmak için 10 defa tekrarlayın.

Eğer bacaklarınız ve ayaklarınız sık sık uyuşuyorsa o zaman bu egzersizi her gece yatmadan evvel tekrarlayın, böylece uyurken uyuşma olayını tekrar yaşamayın.

Demir oranı yüksek yiyecekler tüketmek

Demir eksikliği de ellerinizde ve ayaklarınızda uyuşmaya neden olabilir. Yemek düzeninize pancar ve mercimek eklemek, bu sıklığı azaltabilir. Bunların yanı sıra biraz daha fazla yumurta, süt, bezelye, fasulye ve yeşil yapraklı sebze (ıspanak veya pazı gibi) tüketmek de iyi gelebilir.

Acı biberli kompres

Bu da durumunuzu hafifletmeye yarayabilir. 10 adet kırmızı acı bibere ihtiyacınız olacak. Yüksek ısıda pişirin ve ardından bir tülbent kullanarak biberleri ezin. Bu elde edeceğiniz püreyi uyuşmuş alana sürün.

Biberlerin acısı, bölgedeki acıyı ve rahatsız hissi giderecektir. Eğer bu tür problemleri çok sık yaşıyorsanız bu acı biber püresini bir merhem gibi hazırlayıp gerektiği zaman ısıtabilirsiniz.

Bazı yiyecekler ve içeceklerden sakınmak

Yemekten sonra alkol ya da kahve içmeyi tavsiye etmiyoruz. Akşamleyin ağır yemekler yemeyi de öyle.

Sağlıklı bir yaşam tarzı

 • Sigarayı bırakın.
 • Yüzerek egzersiz yapın.
 • Stresi azaltmak için yoga gibi rahatlama egzersizleri yapın.
 • Ayakta çok durmayın.
 • Uzun süre oturur pozisyonda kalmayın.
 • Daha rahat ve bol kıyafetler giyerek kan dolaşımınızı engellemeyin.

Ayrıca bakınız: Sağlıklı Beslenme İçin 8 Öneri

Masaj ve duruşun düzeltilmesi

Karıncalanma hissinin geldiğini hissettiğiniz anda o alana kuvvetlice masaj uygulamak iyi bir fikir olabilir. Hatta bu masajı, düzenli olarak karıncalanan bir alan söz konusuysa, her gece yatmadan evvel yapıp yatabilirsiniz.

Diğer iyi bir taktik ise sıkça pozisyonunuzu değiştirmektir. Eğer oturuyorsanız ayağa kalkın; eğer uzanıyorsanız kalkıp oturun; eğer ayakta iseniz oturun. Eğer uyurken kollarınız ya da bacaklarınız uyuşuyorsa bu, uzun süre boyunca pozisyonunuzu değiştirmiyorsunuz demektir. Yastık kullanarak bu uyuşan alanları yükseltin.

Düzgün ayakkabılar giymek

Nemi emerek karıncalanmayı önlemesi için seçiminizi her daim pamuk ya da yün çoraptan yana yapın. Günde üç defa çoraplarınızı değiştirin (8 saatte bir).

Ayakkabılarınız rahat olmalı veya deriden ya da kumaştan yapılmış olmalıdır. Taban çukurunu iyi desteklediğinden emin olun ya da bu yardımı yapan iç tabanlar kullanın. Yüksek topuklu olmayan ya da yürürken ayağınızı kaydırmayacak ayakkabılar giyin; tabanlarının sağlam olduğundan emin olun.

Duvar veya top egzersizleri yapın

İşten eve geldiğinizde, özellikle karıncalanma hissediyorsanız ya da bacaklarınız uyuşmuşsa, çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı çıkartıp sırtınız duvara dönük bir biçimde duvara yaslanın. Parmaklarınızı ve avuçlarınızı duvara dayayıp yavaşça dizlerinizi kırın.

İş yerinizde ise plastik bir topu elinize alın ve olabildiğince kuvvetli bir biçimde bastırın. Bu tip egzersizler için özel üretilmiş ürünler vardır. Aynı egzersizi, ayak tabanlarınızla topu duvara bastırarak ayak ve bacak uyuşmalarınızı gidermek için de yapabilirsiniz.

Источник: https://sagligabiradim.com/uzuv-ve-parmaklarda-karincalanma/

Sol Kol Uyuşması ve Karıncalanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

Kollarla bağlantılı olan sinirler ve damarlar, omurilik ile omurgaya bağlıdır. Koldan beyne iletilen sinirlerin sıkışması veya çeşitli sebeplerle incinmesi sonucunda kolda uyuşma, karıncalanma görülebilir. Daha sık rastlanan sol koldaki uyumanın başlıca sebepleri ise kan akışındaki aksaklık ve sinir zedelenmesidir.

Uyuşma kolun tamamında veya belirli bir kısmında görülebilir.

Koldaki uyuşukluğa günlük hayatta yapılan basit aktiviteler sebep olabileceği gibi yanlış ve ısınmadan yapılan kol üzerine yatarak uyumak, ağır yük taşımak sonucunda geçici sol kol uyuşması ve karıncalanma yaşanabilir.

Ancak bu uyuşmalar sıklaşırsa daha ciddi hastalıkların habercisi olma ihtimaline karşılık mutlaka doktora başvurulmalı ve altında yatan sebepler araştırılmalıdır.

Sol koldan geçerek beyne uzanan merkezi sinir sistemine ait sinirler incindiğinde veya sıkıştığında uyuşma ve karıncalanma ile birlikte hasarın şiddetine göre ağrı da görülebilir. Sinir sıkışmasının nedeni kolun üzerine baskı yapacak şekilde bir pozisyonda uyumak, kolun ağırlığa maruz kalması olabilir.

Koldaki uyuşmanın kaynağı omuz, boyun veya sırttan gelen sinir dokusu da olabilir. Sinir sıkışmasının sebepleri ortadan kaldırılmadığı sürece sinirdeki yıpranma artar ve iltihaplanmaya neden olur. Bu durum ise ağrının ve uyuşmanın daha da şiddetlenmesine yol açan bir döngü haline gelir.

2. Dolaşım bozukluğu

Dolaşım bozukluğu yüksek kolesterol, yağlı beslenme, damar tıkanıklığı, hareketsiz yaşam tarzı, alkol ve sigara tüketimi sebebiyle meydana gelebilir.

 Bu durumda kan vücudun her bölgesine olması gerektiği miktarda iletilemez. Kan dolaşımının akış yönü sebebiyle en çok uyuşmanın görüldüğü uzuv sol koldur.

Vücudun uç kısmı olan el ile ayaklara ise yeteri kadar kan iletilmediğinde el ve ayaklarda da uyuşma başlar.

Diyabet sebebiyle oluşan vücuttaki yüksek şeker seviyesi sinirlere zarar verir. Buna tıpta diyabetik nöropati adı verilmiştir. Bu durumdan etkilenen sağ veya sol kola giden yıpranmış sinirler nedeniyle uyuşma ve karıncalanma yaşanır.

4. Boyun fıtığı ve omurga düzleşmesi

Duruş bozukluğu yüzünden omurga doğal şeklini kaybeder ve kola giden sinirlerde baskı oluşur. Omurga düzleşmesi bir süre sonra fıtığa yol açar. Fıtık omurların arasında bulunan kıkırdağın yerinden çıkıp omuriliğe baskı yapmasıdır. Bunun sonucu olarak sinirlerin iletiminde aksaklık meydana gelir ve sol kola giden sinirlerde fıtık olması halinde sol kol uyuşması görülür.

5. Kalp rahatsızlıkları

Kalp krizi sol kolda karıncalanma ve uyuşmaya neden olur. Kalp krizi anında damar sertliği ve sertliğe bağlı olarak da göğüste ağrı belirir. Kolesterolün düşürülmesiyle damar sertliği tedavi edilebilir.

6. Sigara ve alkol tüketimi

Aşırı sigara ve alkol kullanımı sonucunda sinir sistemi hasar görür, sinirlerde his kaybı oluşur. Buna bağlı olarak karıncalanma ve uyuşma görülür.

7. Migren

Migren atağı başlamadan önce gözde flaş yanıp söner gibi bir görüntü belirmesi, zigzaglar görülmesi ve sol koy uyuşması ile karıncalanma gözlenebilir.

8. Vitamin yoksunluğu

Dengesiz beslenme, şok diyet uygulamaları sonucunda vücut vitamin eksikliği çeker. Fisfat, magnezyum, kalsiyum mineralleriyle B6, B12, C ve D vitaminlerinin eksikliği sol kol uyuşmasına sebep olur. Yeşil yapraklı sebze, tahıl ve baklagil tüketilerek vitamin ve mineral eksikliği giderilebilir.

9. Kemiklerde kırılma

Sol koldaki uyuşma omuz, köprücük kemiği, kolun üst ya da alt kısmındaki kırıklara bağlı olarak hissizleşmeyle birlikte görülür.

10. Brakial pleksus yaralanması

Omurgadan gelen sinyaller omuz ile kollara brakial pleksus adı verilen sinir ağıyla iletilir. Bu sinir ağı yaralandığında ele giden sinirler oldukça gergin olur. Karpal tünel sendromu da brakial pleksus yaralanmasına benzer ve parmaklarda uyuşmaya, hissizliğe sebep olur.

11. Kistler

Bileğin üst kısmında, kemiklerin üzerinde içi sıvı dolu ganglion adı verilen kistler oluşur. İyi huylu olarak adlandırılan kanser tehsi içermeyen bu kistler çok kısa bir süre içinde oluşabilir.

Tığ ile dantel yapanlarda, bilgisayar faresi kullananlarda oluşabilir.

Bu kistler ağrı oluşturmaz ancak büyüyerek hareket kabiliyetini kısıtlama boyutuna ulaştığında, sol kola baskı yapıp uyuşmaya sebep olduğunda cerrahi müdahale gerekir.

12. Raynaud sendromu

Aşırı soğuk ortamda çalışanlar ve titreşimli makine kullananlarda rastlanan bir rahatsızlıktır. Ortamdaki hava sıcaklığı çok düşük ise kollara kanı ileten damarlar daralır ve kan miktarı azalır, parmaklar aşırı derecede üşür, dolaşım bozukluğu meydana gelir. Bu durumda sol kol uyuşur, karıncalanır.

Kişi hangi elini kullanarak titreşimli makineyi çalıştırıyorsa o kolda uyuşma ve parmak uçlarında karıncalanma, morarma gözlenir. Bunun da sebebi titreşimin kan dolaşımını bozmasıdır. Bazı ruhsal rahatsızlıklar, strese maruz kalmak, romatizma ve kullanılan bazı ilaçlar yüzünden de bu sendrom yaşanabilir.

13. Multiple skleroz (MS)

Bu rahatsızlıkta görülen uyuşma daha farklıdır. Bazı durumlarda karıncalanma ve uyuşma aynı anda olur. Bazı durumlarda ise hasar gören sinir boyunca uyuşma ve yanma olur. Sadece uyuşma şeklinde görülmez.

14. Karpal tünel sendromu

Elin ilk 4 parmağına giden sinirlerin el bileğinde sıkışmasına karpal tünel sendromu adı verilir. Uyuşma el bileğine uygulanan basınç sonucunda sinirlerin sıkışmasıyla başlar. Zamanla parmaklarda güçsüzlük, elde şişme görülebilir. El bileğine yüklenen tenisçi, kasap, marangoz gibi mesleklerle uğraşan kişilerde yaygın olarak yaşanan bir rahatsızlıktır.

15. Kübital tünel sendromu

Kübital tünel dirsekteki sinirlerin geçtiği kısımdır. Bu tünelde bir kist veya dirsekte kırık varsa kolda uyuşma görülür. Ayrıca elin kavrama kabiliyetinde de aksaklık yaşanır.

16. Sinir hasarı

Vücuttaki duyular sinirler kanalıyla iletilir. Sinirlerin darbe almasıyla karıncalanma ve uyuşmalar görülebilir. Kola sert bir darbe alınması hasar gören bölgedeki sinirlerin incinmesine sebep olduğundan duyuların iletilmesi aksar, kol uyuşur. Diyabet, fazla yük taşıma ve kolun üzerine uzun süreli basınç uygulanması da sinirlerin hasar görmesine sebep olabilir.

17. Stres

Stres bazı durumlarda ruhsal sıkıntıların yanında kendini fiziksel belirtilerle ortaya çıkarabilir. Sürekli strese maruz kalındığında sol kolda ağrı ve uyuşma görülür, uyuşmanın şiddeti stres arttıkça kuvvetlenir.

Strese ek olarak panik atak da sol koy uyuşmasına ve göğüs kafesinde daralma hissine, ağrıya neden olabilir. Bu belirtiler o an için kalp kriziyle karıştırılabilir.

Panik atak süresince sol kol uyuşmasına ek olarak nefes alışverişinde aşırı hızlanma ve kalp atışının artması da görülür.

18. Felç geçirme

Felç sebebiyle beyne giden kan azalır, beyin oksijensiz kalır. Bu sebeple sol kol veya vücudun diğer kısımlarında his kaybı, uyuşma görülür.

Obezite, damar tıkanıklığı, tansiyon rahatsızlıkları felcin başlıca sebepleri arasındadır. 24 saatte geçen ve kalıcı hasar bırakmayan geçici felç durumunda da sol kolda uyuşma görülür.

Beyin damarına giden pıhtının yaratığı tıkanıklık geçtiğinde felç de ortadan kalkar.

19. Kas çekilmesi

Vücuda ağırlık yüklenmesi nedeniyle kas çekilebilir. Bu durumda ağırlık altında olan bölge uyuşur. Uyuşmayı geçirmek için soğuk kompres uygulamak fayda sağlar.

Tüm bunlara ek olarak uzun bir süre boyunca sabit, hareketsiz kalmak, ağırlık taşımak, koltuk değneği kullanmak nedeniyle de sol kol uyuşması görülebilir.

Hamilelikte Sol Kol Uyuşması

Hamileyken yaşanan hormon değişiklikleri nedeniyle vücut fazla miktarda su tutar. Ödemin biriktiği bölümdeki sinirlere baskı artar ve uyuşma, karıncalanma görülür. Ödem yüzünden dolaşım bozuklukları da meydana gelebilir. Hamileliğin 4. ayından itibaren el, kol uyuşması daha çok yaşanır.

Ödemin yanı sıra karpal tünel sendromu da hamilelikte nüks edebilir. Buna bağlı olarak sol kolda karıncalanma, güçsüzlük hissi, ağrı ile uyuşma olur. Bu belirtileri yaşayan hamile bir kadın mutlaka nöroloji doktoruna görünmelidir. Doktor kararıyla MR çekilir ve sinir iletim testi yapılır.

Hamilelikte ilaçlı tedavi yapılamayacağından kollara yük ve baskı uygulanmaması ve vitamin takviyesi alınması önerilir.

Sol Kol Uyuşması ve Kalp Krizi İlişkisi

Sol kol uyuşması ve kalp ağrısı birlikte görüldüğünde genellikle kalp krizinden şüphe edilir. İki belirti birbirleriyle doğrudan bağlantılıdır. Kalp krizinde kol uyuşmasının görülmesinin nedeni kol kaslarının gerilmesidir.

Beraberinde göğüs sıkışması ve ensede ağrı da gözlenir. Ayrıca sol kol uyuşması mide bulantısı ile birlikteyse ve baş ağrısı da görülüyorsa kalp rahatsızlığı ihtimali üzerinde kuvvetle durulması gereklidir.

Hiçbir sağlık sıkıntısı yokken sürekli tekrarlayan sol kol uyuşması ve karıncalanma ise kalp krizinin habercisi olabilir.

Sürekli devam eden sol kol uyuşmasına nefes darlığı, baş dönmesi, mide bulantısı, bilinç kaybı, uyuşukluk sürelerinin uzaması, hissizlik eklenir ve dinlenme halindeyken bile uyuşma olursa mutlaka uzman bir doktora görünülmesi gerekir. Bu belirtiler hayati bir hastalığın öncüsü olabilir. İhmal edildiği takdirde kangren veya felç gibi vücutta kalıcı hasarlar oluşabilir.

Hapşırınca Sol Kol Uyuşması

Hapşırma burnun içindeki sinirlerin uyarılması sonucunda istemsiz olarak nefes verilmesidir. Refleks halinde meydana gelir. Bazı kişilerde hapşırma sonrasında göğüs ağrısıyla birlikte sol kolda ağrı görülür. Bu ağrı koldan ele doğru ilerleyerek kolun tümünde uyuşma ve karıncalanmaya neden olur.

Hapşırma ve sol kol uyuşması genel olarak kalp rahatsızlıklarına bağlansa da esas neden omurgadaki sıkıntılardan ve sıkışmış sinirlerden kaynaklanmaktadır. Siniri çevreleyen dokuların uyguladığı basınç artarsa sinirlerde sıkışma olur. Bu da hapşırırken sol kolda ağrıya ve uyuşmaya yol açar.

Hapşırma süresince kalp atışında anlık bir yavaşlama olur. Hapşırma hissiyle birlikte refleks olarak verilen ilk tepki nefesin tutulmasıdır. Bu reflekse bağlı olarak göğüs kasları sıkılaşır ve akciğerde basınç birikir.

 Bunların hepsi zincir halinde dolaşım sistemini etkiler, kan akışı anlık olarak kesilir, kan basıncı düşer ve kalp ritmi artar. İşte bu anlık süreçte oluşan basınç dolayısıyla sinirler tahriş olabilir.

Bunun sonucunda ise omuz, kol, göğüs kafesi, parmaklar ve bacaklar gibi vücudun çeşitli yerlerini dolaşan sinirler yoluyla uyuşma, karıncalanma meydana gelir. Bu şekilde hapşırıkla birlikte sol kol uyuşması oluşur.

Sol Kol Uyuşması İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Sol kol uyuşması sürekli tekrar ediyorsa ve uyuşmayla birlikte halsizlik, hareket güçlüğü, his kaybı, baş ağrısı, mide bulantısı, muhakeme zorluğu ve konuşma güçlüğü de yaşanıyorsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Sol kol uyuşmasının altında yatan nedenlerin saptanması ve tedavi edilmesi için nöroloji, ortopedi ve kardiyoloji uzmanlık dallarındaki doktorlara başvurmak gerekir. MR, tomografi, ultrason, kan tahlilleri yapılır.

Ayrıca sinir hasarının nerede olduğunun tespiti ve hasar düzeyinin ölçülmesi icin EMG adı verilen sinirlere düşük elektrik akımı verilmesi yoluyla da bir tetkik yapılabilir. EMG ile sinirlere elektrik iletiminin hızı ölçülür. Elektik akımın iletilemediği uyuşan bölgeler tespit edilir.

Tüm bu tahliller yapılsa da sol koldaki uyuşmanın fiziksel belirtileri bulunamazsa psikolojik etmenler göz önüne alınarak psikiyatriye başvurulması gerekir.

Sol kolda karıncalanma veya uyuşma varsa ilk sebep kan dolaşımının bozulmasıdır. Bu yüzden öncelikle kan dolaşımını rahatlatacak şekilde pozisyon alınmalıdır. Kolları hareket ettirmek, ovalamak iyi gelecektir. Masaj yapmak ve kolu hareket ettirerek kan dolaşımının hızlanmasını sağlamak da olumlu etki yaratır.

Yatar durumdayken sol kol uyuşursa boyundaki sinirlerin rahatlatılması gerekir. Bu yüzden boynu destekleyen ortopedik yastıkları kullanılması oldukça yararlıdır. Masa başında çalışan kişilerin dik oturması, sırtı destekleyen yastıklarla sandalyeyi desteklemesi faydalıdır.

Ayrıca belirli aralıklarla hareket etmek kan dolaşımını hızlandıracağından uyuşmaya engel olur. Bunların haricinde aşırı yük taşımaktan kaçınılması gereklidir. Isınmadan egzersiz yapmak, kas gücüne uymayan egzersiz programları uygulamak da uzak durulması gereken davranışlar.

 Sol kol uyuşması sürekli tekrar ediyorsa mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Ancak sürekli olmadığı hallerde alınan basit önlemler ve evde yapılabilen yöntemlerle uyuşma, karıncalanma rahatlatılabilir.

1. El ve kol egzersizleri

Sinirlerdeki gerilmeyi rahatlatmak için el ve kol egzersizleri yapmak yararlıdır. Esneme hareketleri yapmak kan akışının normale dönmesini ve sinirlerdeki sıkışmanın rahatlatılmasını sağlar.

2. Sıcak kompres

Sol kol uyuşması ağrılıysa ve şişlik de görülüyorsa sıcak kompres kolu rahatlatır. Sıcağın etkisiyle kaslar gevşediği için karıncalanma hissi dağılır.

3. Soğuk kompres

Soğuk kompres sol kol ağrısının geçmesi için oldukça sık başvurulan bir evde tedavi yöntemidir. Sol koldaki uyuşmasının sebebi eğer iltihapsa soğuk kompres sayesinde iltihap dağılır. Ağrılı olan kısımdaki sinirler uyuştuğundan ağrı hissi azalır. Günde birkaç kez soğuk kompres uygulanması oldukça rahatlatıcıdır.

4. Omega-3 alımı

Düzenli balık ve deniz ürünleri tüketmek veya omega-3 takviyesi almak koldaki uyuşmaya karşı etkilidir Omega-3 bünyesindeki yağ asitleri kolesterolü azaltır, damarların rahatlamasını ve kan dolaşımının iyileşmesini sağlar. Bu sayede sol kolda uyuşma ve karıncalanma giderilebilir.

5. Vitamin desteği

Uyuşmanın arkasında beslenme eksikliği var ise; kalsiyum ve B12 takviyesi ile vitaminler açısından zengin bir beslenme programına uyulması uyuşmaların geçmesine fayda sağlar.

6. Epsom tuzu

Epsom tuzunun içeriğinde magnezyum ve sülfat bulunur. Bu iki madde kol uyuşmasına karşı oldukça etkilidir. Epsom tuzu dolaşım sistemini rahatlatır, kan dolaşımı artırır ve böylece sol koldaki uyuşma, karıncalanma hafifler. Epsom tuzu sıcak suyla doldurulmuş küvete 1 bardak kadar eklenerek uygulanabilir.

7. Alkol ve sigara tüketimini bırakmak

Alkol ve sigara sinirleri zedeler ve zayıflatır. Sürekli tüketilmesi durumunda kol uyuşması artar.

8. Yatak istirahati

Sol kol uyuşukluğu kola alınan bir darbe, yaralanma veya travmadan kaynaklanıyorsa istirahat iyileşme sürecini hızlandırır.

Источник: https://evdesifa.com/sol-kol-uyusmasi-ve-karincalanma-neden-olur/

El Uyuşmasının Sebepleri, Eller Neden Uyuşur ve Karıncalanır?

Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

El uyuşmasına neden olan ve ellerin karıncalanması şeklinde belirtiler gösteren bilek ve ellerde meydana gelen uyuşukluklara birçok husus etki etmektedir. Uyuşmanın gerçekleştiği bölgenin yeri, ağrının sıklığı ve uyuşukluğun türü el uyuşmasının sebeplerini incelemek açısından dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Bu hususların irdelenmesi sonrasında iyi bir tedavi yöntemi uygulamak için el uyuşmasına sebep olan faktörler başarılı bir şekilde ortaya koyulacak ve ağrı ve uyuşukluğa neden olan etkiler ortadan kaldırılacaktır.

El Uyuşması ve Karıncalanması Tam Olarak Neyi İfade Eder?

Ellerim uyuşuyor karıncalanıyor diyen birisinin ellerinde yahut kollarında gerçekten bir rahatsızlık vardır demek için çeşitli araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ellerde meydana gelen rahatsızlıklar genellikle sinir sıkışmaları sonucunda meydana gelen hastalık belirtileridir.

Bazen yanlış bir hareketi ani olarak yapmak bazen ise sinirleri aşırı zorlayan ve sinirlerin gerilmesine ve kasılmasına neden olan hareketleri fazla tekrarlamak ellerde ve parmaklarda karıncalanmalara ve uyuşukluklara sebep olmaktadır.

Bu durumların tekrar etmesi ve ağrının şiddetlenmesi ciddi bir belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer önemli husus ise el uyuşuklukları ve karıncalanmaların başka bir rahatsızlığın yan etkisi olarak vücudumuzda ortaya çıkmasıdır. Vücudumuz ve organlarımız bir bütündür. Bu sebeple başka bir bölgedeki hassasiyet ellerimize ve parmaklarımıza etki edebilir. Nitekim kollarımızdaki sinirler uzantı olarak boynumuzdan gelmektedir.

Boyun rahatsızlıklarında, troid bezlerinin rahatsızlıklarında, şeker hastalığında ve bazı sinir sistemini ilgilendiren beyin fonksiyonu hasarlarında yaygın olarak ellerde uyuşmalar ve karıncalanmalar görülmektedir. Bu sebeple bu rahatsızlıkların olası etkileriyle el ve bileklerde bulunan sinir sistemi rahatsızlıkları iyi ayırt edilmelidir.

Ellerde Uyuşma ve Karıncalanma Neden Olur?

Ellerin uyuşması ve karıncalanması başka bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi yalnızca el bölgesinde meydana gelen rahatsızlık kaynaklı da olabilmektedir. El uyuşması ve sebepleri şu başlıklar altında incelenebilir:

 1. Karpal tünel sendromu; ellerde ve bileklerde görülen bu rahatsızlığın sebebi kemik ve dokularla birbirine bağlanan ellerdeki sinirlerin zarar görmesiyle meydana gelir. Ellerdeki bağlantıyı sağlayan sinirler tünel şeklinde yapıların içinden geçmekte ve parmaklar ve bilek arasında bağlantıyı sağlamaktadır. Bu sinirlerde meydana gelecek herhangi bir şişme ve kasılmalar önce uyuşukluğa, sonra ağrıya en son ise hastalığa dönüşmektedir.
 2. Kas, sinir ve yumuşak doku zedelenmeleri; özellikle aynı işi sürekli tekrar eden meslek gruplarında aynı hareketin sürekli olarak tekrarlanması sebebiyle yoğun olarak çalışan dokular aşınma, kasılma ve gerilmelere bağlı olarak incinmekte ve ellerde uyuşma ve karıncalanma olarak kendini göstermektedir. Başlangıçta basit görülen bu uyuşukluklar ileride dayanılmaz ağrılara sebep olmakta ve çok hafif bir bardak kaldırmada bile bilekler yetersiz kalmaktadır.
 3. Şeker hastalığı; kan dolaşımının yavaş gerçekleşmesinden dolayı parmak uçlarında ve el bileklerinde karıncalanmalar görülmekte ve uyuşukluklar başka hastalıkların belirtisi olarak kendini göstermektedir.
 4. Boyun rahatsızlıkları; El uyuşmalarına en çok neden olan sebeplerin başında gelmekle birlikte karıncalanma ve uyuşmalar başka bir rahatsızlığın sebebi olarak kendisini göstermektedir. Boyun fıtıkları ve troit bezi hastalıkları kolların birleşim noktası olan boyundaki sinirlere etki etmekte ve bu sebeple el bileklerinde bulunan sinirlerde uyuşukluklar ve karıncalanmalar meydana gelmektedir.

El Uyuşması Neyin Belirtisidir?

Ellerin uyuşması ve karıncalanması basit bir ağrı ve yanlış bir hareketten kaynaklanmış olabilir. Bu sebeple öncelikle soğuk kanlı olunması ve psikolojik olarak bu uyuşukluklardan etkilenilmemesi gerekmektedir.

Ancak uzun süren el ağrısı ve bilek ve parmaklarda görülecek şişlik ve kasılmalar sinir sistemi rahatsızlıklarının en büyük belirtisidir.

Ayrıca geceleri uyuşukluk ve karıncalanma sebebiyle uykudan uyanma ve ağrıların şiddetlenmesi sebebiyle hareket kabiliyetinin azalması boyun fıtıklarının ve boyun kireçlenmelerinin en önemli sebebi olabilir. Bu sebeple bu hastalıkların daha en başında tedavi edilmesi için bu belirtiler önem arz etmektedir.

Uykuda El Uyuşmasının Sebepleri Nelerdir?

Uykuda el uyuşması sıklıkla görülen bir rahatsızlık ise bu durum tedavi edilebilir özelliktedir. Bazen elimizi başımızın altına koymak ve elimizin üzerine yatmak şeklinde görülen karıncalanmalar ve uyuşukluklar içinse endişelenmeye gerek yoktur. Uykuda el uyuşmasını tetikleyen sebepler şunlardır:

 • Çok çalışmak; marangoz, terzi, paketleme görevlileri ve bilgisayar kullananlar ve buna benzeri sürekli elleriyle aynı işi tekrar edenler kasların gerilmesine ve yıpranmasına bağlı olarak uykularında sık sık ellerinde uyuşmalar yaşamaktadır.
 • Boyun ve sırt rahatsızlıkları: özellikle boyun fıtıkları ve kireçlenmelerinde el bileklerine ait sinirler çok hasar görmekte ve uykuda uyuşukluğa ve uyuşukluğa bağlı ağrılara sebep olan rahatsızlıklar nedeniyle eller ve bilekler uyuşmaktadır.
 • Sıvı Birikmesi; kilolu olmak ve egzersiz yapmamak ellerde ve eklem yerlerinin birleşim yerlerinde şişmelere ve sıvı birikmesine neden olmakta ve uykuda bile el uyuşmaları yaşanmaktadır.
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme; uyuşukluk ve karıncalanmalara sebebiyet vermekle birlikte uykudaki uyuşmalar daha ileri boyutta gerçekleşmektedir. B vitamini eksikliği uyuşukluğa ve yorgunluğa sebebiyet verdiğinden B vitamini bakımından yoğun olan süt ve süt ürünleri, hayvansal gıdalar ve deniz ürünleri bol bol tüketilmelidir.

Ellerin Karıncalanması Nasıl Geçer?

Ellerde uyuşma karıncalanma başka hastalıklarla ilgili değilse ufak tedbirler alınarak etkileri önlenebilir ya da azaltılabilir. Ancak başka hastalıklarla ilgili olarak ellerde karıncalanma yaşanıyorsa diğer rahatsızlığın etkileri de ortadan kaldırılmalıdır. Ellerdeki karıncalanmaların azaltılması için;

 • Çalışırken hep aynı pozisyonda durmaktan kaçınmak
 • Boynun ağrımasına sebebiyet veren vücudumuza ait şekil bozukluklarını önlemek
 • Sürekli iş yapılan elimizdeki sinirlerin gerilmesini ve bükülmesini sık sık dinlenerek engellemek
 • Yatarken ellerimizi desteklemek ve ellerimizi vücuttan çok uzakta ya da çok yakında taşımaktan kaçınmak
 • Sadece destek elimizle değil çok kullanmadığımız elimizle de iş yapmak
 • El ve bilek egzersizleriyle kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı aktivitelerde bulunmak

Sol El Uyuşması Kalp Krizine Davetiye Midir?

Sol El Uyuşması ve özellikle sol el parmaklarda görülen kasılmalar ve uyuşukluklar toplumumuzda kalp krizi belirtisi olarak değerlendirilmektedir. Her sol el uyuşması kalp krizi riski oluşturmadığından bu değerlendirme yanlış ve kısmen hatalı bir değerlendirmedir.

Sol el uyuşmaları ve sağ el uyuşmaları boynun fıtık olan ya da kireçlenen bölgesi sebebiyle uyuşabilmekte yahut bir elin daha fazla kullanılması sebebiyle o el bileklerinde karıncalanmalar ve uyuşukluklar meydana gelmektedir.

Bu durum yalnızca kalp krizi ile değil diğer başka rahatsızlıklarla ilgilidir.

Kalp krizi belirtilerinde sadece sol el değil omuzlardan başlayarak sol kol ve ellerde yoğun bir ağrı meydana gelmekte ve sanki sol tarafına felç inmişçesine bu uyuşukluk hissedilmektedir.

Sol tarafın tümüyle uyuşmasıyla birlikte göğüs üzerinde çok ciddi kalp ağrısı ve bıçak kesiğine benzer bir acı göğüste hissedilmektedir.

Bütün bu belirtilerin yanında kalp krizine sebebiyet veren uyuşukluklarda nefes darlığı ve soğuk terlemeler görülmekte dudaklarda ise şişme ve ekimozlar oluşmaktadır.

Sabah Uyanırken Ellerde Uyuşukluk ve Karıncalanmalar Ne Anlama Gelir?

Sabah uykudan uyanırken ya da ara ara gece uykudan uyandığınızda ellerinizin uyuştuğunu hissetmeniz sandığınız kadar tehli değildir. Ellerin uykudaki pozisyonundan kaynaklı ellerinizin uyuşabilir ya da karıncalanabilir.

Gece yatarken ellerinizi başınızın altına koymamaya dikkat etmeniz bu uyuşuklukları yaşamanızı azaltacaktır. Gece kan dolaşımı uykuda olduğumuz için yavaştır.

Bu sebeple kan dolaşımının yavaş olmasından dolayı sabah uyandığımızda ellerimizde uyuşukluklar yaşanmaktadır.

Ellerinde ve bileklerinde el uyuşması ve karıncalanması yaşayan birçok insan el uyuşması nasıl geçer sorusunun cevabını aramakta ve bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. Ellerin uyuşması ve karıncalanmasında uygulanacak bazı yöntemler şunlardır:

 • Uyuşuk ellerimizi dinlendirme ve basit egzersizler ile kaslarımıza hareket kabiliyeti kazandırma
 • Atel tedavisi ile özellikle vücut pozisyonunu düzeltme ve ellerin bükülme ve gerilmesini engelleme
 • Buz tedavisi ile meydana gelen uyuşuklukları önleme ve kan dolaşımını hızlandırma
 • Masaj ile kasılan ve sıkışan sinirleri iyileştirme

Ellerin Uyuşmasında Tedavi Başarısız Olursa Ne Yapmak Gerekir?

Parmak uyuşması kol ağrısı şeklinde geniş bölgelere yayılan el uyuşmaları ve karıncalanmaları sonuncunda uygulanan tedavi yöntemlerinin başarısız olması hemen kişileri umutsuzluğa se etmemelidir.

Hastalığa etkisi olan başka sebepler olabileceğinden ve birçok hastalığın yan etkisi olarak el uyuşmaları görülebileceğinden yeni tedavi yöntemleri araştırılmalı v sinirlerden kaynaklı bir rahatsızlık söz konusu ise ilaç tedavisi ve ameliyat gibi cerrahi müdahaleler tercih edilmelidir.

El Uyuşmasında Hangi Doktora Gidilir?

El Uyuşması ve karıncalanmalarına bakan bölüm Nöroloji bölümüdür. Yapılan tetkik ve hastalığın görüldüğü durumlara göre kişiye uygun tedavi yöntemlerin uygulanmasına başlanmaktadır.

Hastalığın tespiti ve etkilerinin gözlemlenebilmesi için mutlaka sinirlerin durumlarını belirlemek üzere MR ve sinir güçlerini ölçmek üzere EMG tetkikleri yapılmalıdır.

Bu tetkikler yapılırken yalnızca el bilekleriyle sınırlı kalınmamalı boyun ve kollarında tetkikleri yapılmalıdır.

Ayrıca fizik tedavi doktorları da ameliyat gerektirmeyen durumlarda el uyuşuklukları ve karıncalanma tedavilerinde aktif rol almaktadır. Özellikle bayanların çok el işi örgü örmesinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisinde basit fizik tedavi uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir.

Erken tanı konması hayat kalitesinin maksimum seviyede sağlanması bakımından önemli olduğundan el ve bileklerde meydan gelen uzun süreli uyuşukluk ve ağrılar göz ardı edilmemeli ameliyata ve belki de felçli bir insan olmaya gidecek bu süreç doktor muayenesiyle ve uygun tedavilerle önlenebilmektedir.

Источник: https://www.saglik8.com/el-uyusmasinin-sebepleri-eller-neden-uyusur-ve-karincalanir/

El Uyuşması Nedir, Neyin Belirtisi Olabilir?

Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

El uyuşmaları, birçok hastalığın belirtisi olabilir. Bunların içinde en sık karşılaşılanı, elin ve el bileğinin ağrılı hastalığı olan, ‘karpal tünel sendromu’dur. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Uzm. Dr. Abdullah Özkardeş, karpal tünel sendromu hakkında bilgi verdi.

Karpal tünel sendromu nedir?

Karpal tünel sendromu, elin ve el bileğinin ağrılı bir hastalığıdır. Karpal tünel, el bileğindeki kemik ve diğer dokuların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünelin içinden median sinir geçer.

Bu sinir başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının duyusunu alır ve başparmaktaki kaslara kumanda eder. Bu tünelin içerisindeki bağlar ve tendonlar şişin gerildiği zaman, median sinire baskı yaparlar.

Bu baskı giderek karpal tünel sendromunu oluşturur.

Karpal tünel sendromuna yol açan nedenler?

Aynı tür el hareketlerini sürekli olarak yapmak bu hastalığa yol açabilir. En çok el bileğini büküp sıkma tarzında iş yapanlarda görülmektedir. Bilgisayar kullananlar, marangozlar, et ve tavuk paketleyicileri, müzisyenler ve teknisyenler risk altındadır.

Bahçe işleri, golf oynama, iğne ve oya işleri gibi hobiler de hastalığa yol açabilir. Karpal tünel sendromu, şeker hastalığı, romatizma, guatr gibi hastalıkların seyri sırasında da ortaya çıkabilir. Hastalık, gebeliğin son birkaç ayında yaygın olarak görülmektedir.

Karpal tünel sendromu nasıl teşhis edilir?

Doktor hastanın yakınmalarını sorar. Hastayı muayene eder, ellerini nasıl kullandığını öğrenir ve bazı testler uygular.

Bunlar; 1 Bileğin iç yüzüne vurulur ve elektrik şoku gibi bir duyum veya ağrı hissedilebilir. 2.Yakınmaların orta çıkarmak için, el bileği 1 dakika aşağı doğru bükülür. 3.

Kol ve elde bulunan sinir ve kaslarda karpal tünel sendromunun tipik etkilerini araştırmak için EMG yapılır.

Karpal tünel sendromunun belirtileri nelerdir?

 • El ve parmaklarda uyuşukluk ve karıncalanma (özellikle başparmak, yüzük parmağı ve işaret parmağında)
 • Bilek, avuç içi ve kolda ağrı
 • Uyuşukluk ve ağrının geceleri daha çok olması
 • Ellerin kullanılması ile ağrının artması
 • Cisimleri kavramada zaaf olması
 • Başparmakta güçsüzlük olması

Karpal tünel sendromu ciddi bir rahatsızlık mıdır?

Karpal tünel sendromu genellikle ciddi bir rahatsızlık değildir. Tedavi ile genellikle iyileşir.

Karpal tünel sendromu nasıl tedavi edilir?

Eğer karpal tünel sendromunun nedeni başka bir hastalık ise, ilk önce o hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Hastanın el bileğini dinlendirip dinlendirmediği veya el kullanım şeklinin değiştirilip değiştirilmediği anlamaya çalışılır. Ayrıca bileklik kullanıp kullanmadığı sorulur.

Bileklik, bileği hareketlerden korur ve özellikle gece olan ağrıları azaltır. Bileğe buz koymak, masaj ve germe egsersizleri yapmak da faydalı olabilir.

Yakınmaları azaltmak için hastalara ne önerilir?

 • Uzanıldığında kolları yastıklarla desteklemek
 • Elleri çok fazla kullanmaktan kaçınmak
 • Farklı aletlerle el kullanım şeklini değiştirmek
 • Hasta olmayan diğer eli daha çok kullanmak
 • El bileğini aşağı doğru uzun periyodlarla bükmemek

Tedavide hangi tür ilaçlar kullanılır?

Ağrıyı azaltmaya yardım etmek için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Tünel içerisine kortizon gibi bir ilaç verilebilir. Bu şişme ve enflamasyonu durdurmaya ve ağrıyı azaltmaya yardım edebilir. Fakat elde edilen iyilik uzun sürmeyebilir.

Tedavilerden bir sonuç alınamazsa ne yapılmalıdır?

Bazı hastalarda yakınmaları tamamen geçirmek için cerrahi tedavi gerekebilir. Ameliyat median siniri baskılayan yapıların kesilmesini içerir. Ameliyattan sonra parmak bilek egsersizleri yapmak önemlidir.

Karpal tünel sendromu nasıl önlenebilir?

Karpal tünel sendromu önlenebilir bir hastalıktır. Ancak bunun için bazı ipuçlarını dikkate almak gereklidir.

 • Kilolu iseniz kilo vermek
 • Neden olabilecek başka bir hastalık varsa tedavi olmak
 • Eğer ellerle aynı görevler sürekli yapılıyorsa, uzun süreli el bileğinin bükülmesi ve gerilmesinden kaçınmak
 • Kollarla vücuda çok yakın veya çok uzak olarak çalışmamak
 • Uzun periyodlarla el bileğini sert yüzeylerde dinlendirmemek
 • Çalışma sırasında elleri sallamak
 • Kullanılan aletlerin eller için çok büyük olmamasına dikkat etmek
 • Tekrarlayıcı el hareketlerinden sonra elleri düzenli olarak istirahat ettirmek
 • Bütün gün aynı pozisyonda kalmamak
 • Eğer klavye çok kullanılıyorsa, sandalye yüksekliğini el bileği bükülmeyecek şekilde ayarlamak.
Güncellenme Tarihi: 01 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 30 Nisan 2009

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/el-uyusmasi-neyin-belirtisi-olabilir/

Eller ve ayaklarda karıncalanma ve uyuşma: nedenler

Parmaklarda Uyuşukluk ve Karıncalanma Nedenleri

Bir kişide uzuvların uyuşması olabilirciddi bir hastalık belirtisi. Bununla birlikte, diğer yandan, bacakların ve ellerin parestezi her zaman bazı korkunç teşhisler göstermez.

Bugün, hangi durumların endişelenmemesi gerektiğini anlayacağız ve hangi durumlarda bu tür hoş olmayan belirtilerden kurtulmak ve elbette hastalığın kendisini iyileştirmek için bir uzmandan derhal yardım talep etmeliyiz.

Endişelenmene gerek yok mu?

Karıncalanma gibi hoş olmayan hisler veParmaklarda ve ayak parmaklarında uyuşma, yanıklarda ve yanıklarda “kazma yumruları” parestezi olarak adlandırılır. Sıklıkla, bu tür belirtiler rahatsızlık duruşundan dolayı sinirlerin kısalması sonucu oluşur. Bu durumda, parestezi genellikle tek taraflıdır, yani sağ elin uyuşması ve karıncalanması söz konusudur.veya örneğin sol bacak.

Örneğin, bir kişi uzun bir süre oturur, aşağı eğiliralt ekstremite, ya da rahatsız bir pozisyonda uyur. Sonuç olarak, bacaklar tokluk başlar, “goosebumps” görünür.

Başka bir durum: kalabalık taşımacılıkta, bir kişi sağ veya sol eliyle uzun bir süre tırabzanda tutmak zorundadır. Sonuç olarak, üst ekstremite şişmiş olur.

Fırça, düzeltin vücudun konumunu değiştirmek ve normale durum dönene kadar beklemek: Bu durumda, uyuşma ve karıncalanma, sol elin yanı sıra sol köşede bulunan aşağıdaki gibi elimine edilebilir.

Yani, bu parestezi için özel bir tedavidava gerekli değildir. Fakat böyle bir semptomun sıklıkla göründüğü ve uzuvların pozisyonuna bağlı olmadığı durumlar vardır. Daha sonra uzman bir konsültasyon gereklidir. Muayeneye dayanarak, doktor ek araştırma yöntemleri ve daha sonra yeterli tedaviyi reçete eder.

Omurga ile ilgili sorunlar

parmakların uyuşukluk ve karıncalanma, örneğin aşağı bel ağrısı ve omur fıtığı gibi ciddi sorunları olduğunu gösterebilir.

İlk hastalık nedeni ileparestezisi dejeneratif değişikliklerin bir sonucu olarak görünen omurlarında büyümeler görülür. Ve bu katmanlar sinir uçlarını sıkıştırabilir ve bu da sonuçlara yol açar.

Bir kişinin intervertebral fıtığı varsa, o zamanHoş olmayan duyumların nedeni sinirin sıkışmasıdır. Çoğu zaman, boğmak solda, örneğin, bir taraftan oluşur ve bu nedenle uyuşma ve sol elin karıncalanma var.

Hemodinamiğin ihlal edilmesi

Parestezi ilk belirtilerden biri olabilirinme veya vasküler problemlerin ortaya çıkması. Bu sağlıksız şartlar çoğunlukla hipertansiyon veya aterosklerozdan kaynaklanır.

Ellerde karıncalanma ve uzuvların uyuşması, stres veya zihinsel aşırı yüklenmelerden kaynaklanabilir.

Her halükarda, bir kişi düzenli olarak bu tür olumsuz belirtileri gözlemliyorsa, derhal doktora gitmelidir, çünkü bu tür bir rahatsızlığın nedenleri çok ciddi olabilir.

Bacak uyuşma faktörleri

Bir kişinin alt ekstremitesinin parestezi etiyolojisi, hem bedensel hastalıklar hem de yanlış bir yaşam biçimi olabilir.

Bacaklardaki en yaygın karıncalanma ve uyuşma, bu tür sağlık problemleri ile birlikte görülür:

 1. Osteokondroz.
 2. Nöropati – alt ekstremitelerde sinir uçlarının yenilmesi.
 3. Intervertebral herni.
 4. Ren'in hastalığı. Bu hastalık, tıpta az sayıda çalışılmıştır. Bu hastalık sırasında alt ekstremitelerde dolaşımın zayıflaması vardır. Bu durumda bacakların parestezi ile şişlik ve spazmlar eşlik eder.
 5. Romatoid artrit – eklemlerin bir hastalık, diz deformasyon vardır, sinirler sıkılmış. Bu hastalık aynı zamanda bacak şiddetli ağrı ve ödem eşlik eder.
 6. Omurilik ve beynin dokularının sertleştirilmesi ile karakterize olan multipl skleroz. Bu durumda, kişinin bacaklarında ağrı vardır, bacaklarda uyuşma olur.
 7. Ateroskleroz. Bu tanı genellikle 50 yaşın üstündedir. Bu hastalık sırasında, bacaklarda karıncalanma ve uyuşma meydana gelir ve hasta halsizlik ve halsizlik şikayet eder.

Besin ve vitamin eksikliği

Parestezi çok yaygın bir nedeniUzuvlar vücudun normal işleyişi için çok önemli olan belirli maddelerin bir eksikliği haline gelir. Sinir sisteminin metabolik süreçlerinden sorumlu olan B12 vitamininin eksikliği, alt ekstremitelerin hassasiyetinin ihlaline yol açabilir.

Bu durumda tedavi basittir: bu unsurun eksikliğini telafi etmek ve vücuttaki uygun içeriğini daha fazla izlemek gereklidir.

gebelik

Bir pozisyonda olan kadınlar genellikle karıncalanma ve uyuşma olurayaklar. Bununla birlikte, korkmamanız ve böyle bir semptomun eşlik ettiği muhtemel hastalıklara bakmamalısınız.

Bu, hamile bir kadının vücudunda meydana gelen değişikliklerle ilişkili normal bir olgudur: sıvının fazlalığı vardır, böylece bacaklarda şişme olabilir. Buna ek olarak, kalp de bebeğin için çalışır, kan hacmi artar, bu da hemodinamiğin ihlaline yol açar.

Bu durumda hamile bir kadın geceleri ya da bir rüyadan sonra bacaklarında karıncalanma ve uyuşma hisseder. Bu gibi durumlarda tedavi gerekmez, çünkü her şey doğumdan sonra geçer.

Alt ekstremite parestezi tedavisi

Uyuşma sebebi veDoğru bir teşhis yapılırsa, hasta tüm doktor tavsiyelerine uymalıdır. Buna ek olarak, bacaklarda yorgunluğu gideren, omurgadaki gerginliği gideren, bacakların uyuşukluğunu ortadan kaldıran bir bütünlükler bütünü vardır. Parestezinin üstesinden gelmenize yardımcı olacak bazı basit teknikleri hatırlamalısınız veya yazmalısınız:

1. Spor yapmak. Bisiklete binme, yüzme, sıradan yürüyüşler ve bu tip yüklerin diğer tipleri bacakların ve ellerin uyuşmasından ve uyuşmasından kurtulur ve ayrıca bir omurga geliştirir.

2. Sigara, alkolden vazgeçmek anlamına gelen sağlıklı bir yaşam tarzı. Bir kişinin alkol alması veya sigara içmesi durumunda, vücutta bir kan damarı spazmı vardır. Sonuç olarak, karıncalanma ve uyuşma görünür.bacaklarda ve kollarda kramp ve diğer istenmeyen belirtiler.

3. Doğru beslenme. Diyetin ana bileşeni sıcak yulaf lapası olmalıdır – yulaf ezmesi, karabuğday, inci arpa. Ayrıca taze sebze ve meyveleri de unutma.

4. Soğuk mevsimde vücudu supercool etmek imkansızdır.

5. Kontrastlı tepsiler. Sıcak ve soğuk su ile günlük prosedürler bacakların fiziksel durumunu kolaylaştıracaktır.

Bunu yapmak için, yarım dakika boyunca, maksimum ısıtılmış bir kapta uzuvları dönüşümlü olarak aşağıya indirin ve sonra – bir buz sıvısı ile.

İşlem sabah ve akşam yapılmalı ve böyle bir banyodan sonra ayağınızı terebentin merhemi ile yağlamalı ve hastalanmamak için sıcak çorap giymelisiniz.

Şimdi biliyorsunuz ki bu tür hoş olmayan sebeplerBacaklarda ve ellerde karıncalanma ve uyuşma gibi duyumlar çok farklı olabilir. Ve her zaman böyle belirtiler, bazı korkunç hastalıkların bir işareti olarak görülmelidir.

Sonuçta, çoğu kez yanlış postür, “kaz tüylerinin” görünümünün sebebi olabilir ve daha sonra tedaviye gerek yoktur.

Bununla birlikte, karıncalanma ve uyuşukluk sıklıkla meydana gelirse, kişi bu tür semptomların nedenini bulmak ve zaman içinde hastalığın üstesinden gelmek için doktora başvurmalıdır.

Neden ayak başparmağında uyuşukluk oluşur?

Polinöropati: tedavi, semptomlar, nedenler

Guillain-Barre sendromu gizli

Sol elin küçük parmakları neden aptal oluyor?

Neden bacaklarda karıncalanma meydana gelir?

Eller ve ayaklarda karıncalanma: nedenler

El sıkışması. Patolojiyi etkileyen nedenler

Sol kol parmaklarının uyuşması. nedenleri

Hangi hastalıkların semptomu döküntüdür

Источник: https://tr.ruarrijoseph.com/zdorove/121721-pokalyvanie-i-onemenie-v-rukah-i-nogah-prichiny.html

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.