Pembe otobüs idrar kaçırma konusunda bilinçlendirecek

içerik

İdrar Rengi Anlamları

Pembe otobüs idrar kaçırma konusunda bilinçlendirecek

İdrar rengi ve idrar özellikleri tıbbın başlangıcından beri hastalıkları teşhiste her zaman faydalı olmuştur. İdrarın rengi, yoğunluğu ve kokusu sağlığımız ile ilgili birçok şey anlatır bize.

Pigmentler, bazı özel yiyeceklerdeki bileşikler ve ilaçlar idrarınızın rengini değiştirebilir.

Örnek vermek gerekirse; pancar turşusu, üzüm ve baklagiller en çok idrar rengine etki edenlerdendir.

Ayrıca, birçok reçetesiz ilaç idrarın rengini canlı tonlara dönüştürebilir, yani eğer idrar renginiz ahududu kırmızısı, limon yeşili ve yeşilimsi mavisi tonlarındaysa muhtemelen kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyordur.

İdrarda olağandışı renklerin ortaya çıkması bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Örnek olarak, koyu kırmızı ya da kahverengi idrar rengi Porfiria hastalığının habercisidir, bu da kırmızı kan hücreleri rahatsızlığı anlamına gelebilir.

Genellikle doğal idrar rengi tükettiğimiz su miktarına bağlıdır. Gün içerisinde tükettiğiniz su miktarı ne kadar çok olursa idrarınızın rengi de bir o kadar açık ve şeffaf olacaktır, aynı şekilde su tüketiminiz az ise idrarınızın rengi daha koyu bir ton alacaktır.

Ancak, bazı nedenlerden dolayı idrarınız olağan dışı bir renk alabilir. Peki, bu renkler nelerdir ve sağlığımız açısından idrar renkleri bize neler ifade eder?

İdrar rengi neden değişir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi idrar rengi, tükettiğimiz içecekler, yiyecekler ve ilaçlara bağlı olarak değişebilir.

Kırmızı veya Pembe idrar rengi ne anlama gelir?

Bu tonlardaki bir idrar genellikle ciddi bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Peki, bu rengin ortaya çıkmasına neler sebep olur?

 • Yiyecekler: Pancar turşusu, böğürtlen ve ravent (kuzukulağı familyasından bir bitki) idrarın rengini kırmızı veya pembe tonlarına dönüştürebilir.Eğer yukarıda belirtiğimiz yiyecekleri tüketmediyseniz bu rengin ortaya çıkmasına neden olan diğer faktörler devreye girmiştir demektir.

           Kırmızı veya Pembe rengi idrar sebepleri:

 • İdrar Yolu Enfeksiyonları,
 • Prostat,
 • Kanserli Veya Kanser Olmayan Tümörler,
 • Böbrek Kisti,
 • Uzun Mesafe Koşuları,
 • Böbrek Veya Mesane Taşı.
 • Kullandığınız ilaçlar: Rifampin (Rifadin, Rimactane) bir antibiyotik olup genellikle verem tedavilerinde kullanılır, bu ilaç idrarın rengini pembe veya kırmızıya dönüştürebilir, öte yandan idrar yolu rahatsızlıklarını uyuşturmak için kullanılan Phenazopyridine ilacı da idrar rengini değiştirir.

Turuncu idrar rengi ne anlama gelir?

Bu renk tonu genellikle düşük su tüketimi, gıda boyaları tüketiminde, safra kanalı ve ya karaciğer problemlerinde ortaya çıkan bir renktir.

Mavi ya da Yeşil idrar rengi ne anlama gelir?

Nadir rastlanan idrar renklerdir, ancak aşağıdaki durumlarda görülebilir:

 • Gıda boyaları: Bazı renkli gıdalar idrarın yeşilimsi bir ton almasına neden olur. Ayrıca, bazı böbrek veya mesane deneyleri için bu boyalardan kullanılır, bu da idrarın renginin mavi veya yeşil olmasına neden olur.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar idrar rengini mavi veya yeşile dönüştürebilir. Örnek: Amitriptyline, Indomethacin (Indocin) ve Propofol (Diprivan).
 • Tıbbi rahatsızlıklar: Nadiren görülen genetik bir hastalık olan kanda kalsiyum seviyesinin yüksek oluşu, idrar renginin mavi olmasına neden olur. Bu renge sebep olacak diğer bir neden ise idrar yolunda olan bir bakteridir.

Kahverengi idrar neden olur?

Kahverengi idrar tonuna sebep olan unsurlar:

 • Yiyecekler: Yüksek miktarda bakla, Ravent ya da Aloe Vera (sarısabır) tükettiğiniz de bu besinler idrar renginin koyulaşmasını sağlar.
 • Tıbbi rahatsızlıklar: Bazı böbrek ve akciğer rahatsızlıkları idrarın rengini koyu kahveye dönüştürebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlar da bu rengin oluşmasına sebep olur. Aşırı spor egzersizleri nedeni ile oluşan kas zedelenmeleri idrar renginin koyulaşmasına sebep olur.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar idrar rengini koyulaştırarak kahverengi görünümü verebilir, bunlara örnek olarak: 
 • Chloroquine ve Primaquine gibi antimalarial ilaçlar,
 • Metronidazole (Flagyl) ve Nitrofurantoin gibi antibiyotikler,
 • Laxatives içeren Cascara veya Senna,
 • Methocarbamol (kas gevşetici).

Koyu Sarı idrar ne anlama gelir?

İdrarınızın rengi koyu sarı ise korkmanıza gerek yok, belli ki çok fazla su tüketmemişsiniz veya spor gibi aktiviteler yapıp vüvudunuzun su kaybetmesine sebep olmuşsunuzdur, koyu sarı idrar rengi için yapmanız gereken tek şey bu su kaybını telafi edecek miktarda su tüketmek. Bir diğer sebebide kullandığınız vitaminler olabilir, örnek olarak çok fazla B vitamini kullanıyorsanız idrar renginizin koyu sarı olabilir, her iki durum için normalde tükettiğinizden daha fazla su tüketmenizi öneriyorum.

İdrar rengi değişimine sebep olan faktörlere aşağıdakileri sunabiliriz:

 • Yaş: Genellikle yetişkin insanlarda mesane ve böbrek tümörleri çok görünür ki bu da idrarda kan oluşumuna neden olur. 50 yaş ve üzeri erkeklerde idrar kanaması genellikle prostat büyümesinden kaynaklanır.
 • Cinsiyet: Kadınların %50’sinde idrar yolu enfeksiyonu bulunur ki bu da kanlı idrara neden olur. Erkeklerde ise genellikle böbrek veya mesane taşı bulunur.
 • Aile geçmişi: Ailesinde böbrek hastalıkları veya taşı olanlar bu sorunlarla karşı karşıya gelmeleri daha olağandır, her iki durumda idrarda kan olmasına neden olur.
 • Ağır egzersizler: Uzun mesafe koşucuları ve ağır egzersiz yapanlar idrarlarından kan gelme sorunu yaşayabilirler.

Ne zaman bir doktora başvurmamız gerekir?

İdrar rengi değişimi önemli bir göstergedir ve riske atılmaması gerektiğini önemle vurgulamak gerek, eğer bir sabah lavaboda “idrarımın rengi kırmızı” diye görürseniz hemen doktora başvurmanızı tavsiye ederim.

 • İdrarda bulunan görünmez kan: Kanlı idrar genellikle idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek taşı hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Her iki rahatsızlık idrar sırasında acıya neden olur. Eğer idrarınızdan kan geliyor ve hiç acı his etmiyorsanız işte bu kanser gibi daha büyük bir sorun ile karşı karşıya olduğunuzun bir göstergesidir.
 • İdrarınızın rengi koyu veya turuncu ise ve bunların yanı sıra soluk dışkı, cildinizin ve gözlerinizin rengi sarımsı olmuş ise bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Doktora gitmeden önce neler yapabilirsiniz?

 • Kendinizde gözlemlediğiniz tüm belirtileri not alın.
 • Kullandığınız tüm ilaçları ve vitaminlerin bir listesini hazırlayın ve doktorunuza gösterin.
 • Aklınıza takılan soruları bir kâğıda yazın ve doktorunuza sorun, isterseniz aldığınız cevapları unutmamak için bir kâğıda yazın.

Doktorunuz ile görüştüğünüzde size yöneltilebilecek sorular nelerdir?

Doktorunuz durumunuzu teşhis etmek için idrar rengi, kokusu ve benzeri konular hakkında bir takım sorular soracaktır, bu sorulara doğru cevap vermek hastalık teşhisi konusunda çok önemlidir, aşağıda doktorunuzun size sorabileceği bazı soruları sıralıyorum:

 • İdrarınızın rengi nedir?
 • İdrarınızda kan veya kan pıhtıları gördünüz mü?
 • İlk ne zaman idrarınızın renginin değiştiğini fark ettiniz?
 • Bu hep olan bir şey mi yoksa ara sıra mı oluyor?
 • İdrarınızdan gelen farklı bir koku oldu mu?
 • Normalden daha fazla mı yoksa daha az mı idrar yapıyorsunuz?
 • İdrar sırasında bir ağrı oluyor mu?
 • İştahınızda bir değişiklik oldu mu?
 • Normalden daha çok mu yoksa daha az mı susamış gibi oluyorsunuz?
 • Daha önceden bir idrar sorununuz var mıydı?
 • Hangi ilaçları tüketiyorsunuz?

Doktorunuzun sizden isteyebilecekleri testler:

Doktorunuzun daha detaylı bir teşhis koyması için sizden isteyebileceği bazı testler mevcuttur

 • İdrar tahlili: Doktorunuz bu tahlilleri idrarınızdaki kırmızı kan hücrelerini, yüksek seviyedeki protein miktarını ve vücuttan çıkmış mineral miktarını öğrenmek için isteyecektir. Bunun nedeni bu unsurların böbrek ve idrar yolu sorunlarının göstergesi olabilmesidir.
 • Kan testi:  Bazı kan testleri kreatinin ve kan üre nitrojeni değerlerini ve eğer böbreğinizde bir sorun varsa kan dolaşımında oluşan atıkları ölçmek için sizden istenilebilir. Doktorunuz bedeninizdeki enzim seviyesine ve diyabetinizin olup olmadığını kontrol etmek için sizden bir kan örneği alabilir.

İdrar Rengi Değişimi Tedavisi:

İdrar renginin belli bir tedavisi yoktur, doktorunuz bu duruma sebebiyet veren bulguları tespit edip onlara müdahale ederek bu sorunu çözecektir.

İdrar renginiz koyu ve daha yoğun kokuya sahip ise vücudunuzun su seviyesinin düşük olduğunu gösterir, bu durumda başta su olmak üzere sıvı tüketiminizi arttırmanız gerekmektedir.

Unutmayın su tüketmek her zaman sağılığınız için faydalıdır, sürekli olarak günde 3 litreye kadar su içebilirsiniz ve bu vücudunuzdaki toksinlerin daha hızlı atılmasına ve özellikle cildinizin gençleşme ve canlanmasında etkili olacaktır.

Bu yazıyı okuduktan sonra hemen kalkıp mutfaktan bir bardak su alıp içmenizi tavsiye ediyorum.

[rwp-review id=”0″]

Источник: //www.biliminsesi.com/idrar-rengi-anlamlari/

İdrar Kaçıran Çocuğunuzu Suçlamayın

Pembe otobüs idrar kaçırma konusunda bilinçlendirecek

Çocuklarda idrar kaçırma, 3 yaşından sonra uyanık ve 5 yaşından sonra uykuda en sık görülen sorunlar arasında yer alıyor. İdrar yolu enfeksiyonları, ciddi böbrek hasarı ve psikolojik problemlere yol açabilen idrar kaçırma konusunda, ailelerin duyarlı olması ve uzman yardımı alması çok önemli.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bölümü’nden Prof. Dr. Abdurrahman Önen, çocuklarda idrar kaçırma hakkında bilgi verdi.

İdrar kaçırma psikolojik sorunlara yol açar

Gece uykuda idrar kaçıran bazı çocuklarda görülen psikolojik sorunlar hastalığın nedeni değil, sonucudur. İdrar kaçırma psikolojik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmaz. Ancak seyri, zamanla hasta ve ailesinde psikolojik sorunlara yol açabilir.

Yıllarca gece uykuda altını ıslatan çocukların yaklaşık %10-15’inde idrar kaçırmanın yarattığı kronik stres sonucu;  özgüvende azalma, içe kapanma, utanç duygusu, aşağılık kompleksi, depresyon ve davranış bozuklukları görülmektedir.

Çocuk, idrar kaçırma kaygısı nedeniyle arkadaşını evine davet edememekte, gece akraba ya da arkadaşlarında kalamamakta, okulda da “arkadaşlarım duyar” kaygısı yaşamaktadır. Kıyafetleri sürekli idrar koktuğu için arkadaşlarının yanına oturmak istememesi de travmayı artırmaktadır.

Doğuştan, gece uykuda altını ıslatan çocuklarda %5-10 oranında psikolojik problemler gelişirken, sonradan gece altını ıslatmaya başlayan çocuklarda bu oran, %10-20’ye çıkmaktadır. İdrar kaçırma sonucu gelişen bu psikolojik problemler kızlara göre erkek çocuklarında daha sık görülür.

Cinsellikte korkuya neden olabilir

İdrar kaçıran ya da altını ıslatan çocuklar, erişkin yaşa geldiklerinde cinsellikle ilgili herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Ancak gece ya da gündüz idrar kaçıran bazı çocuklar, işeme yolu ile cinsel fonksiyonu özdeşleştirerek, cinselliğe dair bazı korku ve kaygılar yaşayabilir.

Ailelerin önemli bir bölümü, idrar kaçırma sorunlarında kullanılan tedavi ve özellikle ilaçların, bu çocuklarda kısırlığa neden olduğuna inanmaktadır. Bu nedenle de sorunu gizleyerek tedaviyi reddetmektedir.

Bu tamamen yanlış bir inanıştır ve idrar kaçırma sorunu zamanında, doğru ve etkin bir şekilde tedavi edilmelidir.

Gündüz alt ıslatma mutlaka tedavi gerektirir

Gece uykuda altını ıslatan çocukların %15’i, kendiliğinden iyileşme şansına sahiptir. Uzun yıllar tedavi edilmezse bile böbreklere ciddi bir zararı yoktur. Ancak tedavinin gecikmesi, psikolojik problemleri beraberinde getirir.

İdrar kaçırma sorunu bu alanda deneyimli uzmanlar tarafından doğru yaklaşımla tedavi edilmezse, çocuğun psikolojisi ve okul başarısı olumsuz etkilenir. Gündüz uyanıkken altını ıslatan çocuklarda ise durum çok daha ciddidir. Bu sorun kendiliğinden geçmez ve mutlaka nedeni bulunup doğru şekilde tedavi edilmesi gerekir.

Tedavide geç kalınması, her iki böbrekte de geri dönüşümü olmayan ciddi hasarlara neden olabilir.

Alt ıslatma genetik

Gece uykuda altını ıslatma, erkek çocuklarında kızlara göre 2 kat daha fazladır. Gündüz uyanıkken altını ıslatma ise kız çocuklarında erkeklerin 2 katıdır. Hem anne hem baba küçükken ileri yaşlara kadar uykuda alt ıslatma sorunu yaşamışsa, çocukların % 75-80’inde bu sorun ortaya çıkar. Anne ya da babadan herhangi biri bu sorunu yaşamışsa, çocuklarda da bunun görülme riski % 40-45’tir.

İlaç ve alarm tedavisi uygulanır

Uykuda altını ıslatan çocuklar 6 yaşından itibaren; ödüllendirme ve alarm cihazı gibi davranış terapileri ile idrar yapımını azaltan ya da mesaneyi genişleten ilaçlarla %80-90 oranlarında başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Gece idrar üretimi normal olup mesanesi gelişmeyen çocuklarda alarm tedavisi, gece idrar üretimi fazla olduğu için uykuda işeyen çocuklarda ilaç tedavisi daha başarılıdır. Gündüz idrar kaçırmada tedavinin amacı, bu kaçırmayı ve böbreklerin zarar görmesini önlemektir.

Uykuda ya da uyanıkken idrar kaçırma sorunu, deneyimli çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmanları tarafından tedavi edilmelidir.

Ceza vermek yerine doktora götürün

Çocuklarda alt ıslatma sorunu çocuğun tembelliğine bağlanarak, ceza ve dayakla üstesinden gelinebilecek bir durum değildir. ABD, İngiltere, Fransa ve Singapur gibi gelişmiş ülkelerde bile ceza oranı çok fazladır.

Bu ülkelerde gece uykuda altını ıslatan çocukların %20-30’una ceza verilmektedir. Türkiye’de ise bu çocukların % 50-60’ı genel, % 35’i ise ağır cezalar almaktadır. Tamamen somut organik nedenlerle gelişen bu hastalıkta çocuklar suçlanmamalıdır.

Aileler çocuklarına ceza vermek yerine bir uzmana başvurmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 12 Aralık 2014 Yayınlanma Tarihi: 12 Aralık 2014

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: //www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/idrar-kaciran-cocugunuzu-suclamayin/

Erkeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur? – Sağlık Ocağım .NET

Pembe otobüs idrar kaçırma konusunda bilinçlendirecek

İdrar kaçırma, istemsiz olarak idrarı tutamama halidir ve birçok sebebe bağlı olabilir. İdrar kaçırma sorunu olan erkeğin doktor muayenesinde iyi sorgulanması gereklidir. İdrar kaçırmanın tipi, nedeni açısından çok önemlidir.

İdrar kaçırma sanılandan daha sık görüle, ancak doktora baş vurmada veya bu durumu ifade etmede sosyokültürel nedenlerden dolayı ihmal edilen bir sorundur. İdrar kaçırma problemi her yaş ve hen cinste görülebilir.

İdrar kaçırma tek bir hastalık değildir ve her idrar kaçırma aynı olmaz. İdrar kaçırma probleminin farklı tipleri ve bu tiplerin farklı nedenleri vardır.

Bu nedenle idrar kaçırmanın tedavisi tipine ve nedenine göre değişiklik gösterir.

Erkeklerde idrar kaçırma tipleri ve nedenleri

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırma nedir :Stres tipi idrar kaçırma problemi öksürme, aksırma, hapşırma, gülme sırasında karın basıncı arttığında meydana gelen idrar kaçırma sorunu stres tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır. Stres tipi idrar kaçırma erkeklerde daha çok iyi huylu prostat büyümesi ya dakötü huylu prostat büyümesinedeni ile yapılan prostat cerrahisi sonrası daha sık görülür.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırma nedir : Sıkışma tipi idrar kaçırma bir anda idrarın sıkışması sonucu tuvalete yetişememe tarzında idrar kaçırmadır. Sıkışma tipi idrar kaçırmanın birçok nedeni vardır.

Bu nedenlerden en sık görüleni akut idrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında taş olması, idrar yolları tümörleri, geçirilen kazalara bağlı olarak idrar kesesinin sinirsel kontrolünün bozulması, yine kazalara bağlı leğen kemiklerinin travması sonucu idrar kaçırma, felç kalan hastalarda sinirsel kontrolünün aşırı olması, tansiyona ve kalp hastalığına bağlı olarak inme geçirme, kronik idrar yolu enfeksiyonu, özellikle erkeklerde 50 yaş sonrası idrar kesesi kaslarının zayıflığına bağlı olarak sıkışma tipi idrar kaçırma görülebilir.

Erkeklerde dolup taşma tipi idrar kaçırma nedir : Dolup taşma tarzı idrar kaçırma, idrar kesesini uyaran sinirlerde ciddi derecede harabiyet oluşması sonucu meydana gelir. Bu harabiyet nedeni ile hasta idrarını hiç hissetmez ve dolup taşma tarzında idrarını kaçırır. Bu tip idrar kaçırma iki başlık altında incelenir. Birincisi tedavi edilemeyen dolup taşma tarzında idrar kaçırma, ikincisi ise prostatın büyümesinde ve prostata bağlı hastalıklarda son dönem idrar kaçırma olarak görülür. Diğer bir neden ise şeker hastalığı nedeni ile 15 yıl civarı kontrolsüz kalmış idrar kesesini uyaran sinirlerin harabiyetine bağlı olarak dolup taşma tarzı idrar kaçırma problemi ortaya çıkar.

Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeni nasıl teşhis edilir?

Erkeklerde idrar kaçırma bir sonuçtur ve bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Erkeklerde idrar kaçırmanın nedeninin bulunması için hastanın bir üroloji uzmanına baş vurması gerekir.

İdrar kaçırmanın sebebinin bulunması için üroloji uzmanının yapacağı fizik muayene sırasında hastanın öyküsünün iyi alınması ve iyi değerlendirilmesi gereklidir.

Stres tipi idrar kaçırma sorununda hastanın geçirmiş olduğu cerrahi bir tedavi olup olmadığı sorgulanır.

Sıkışma tipi denilen idrar kaçırma sorununda hastanın iyi dinlenmesi gerekir.

İdrar kaçırma sorunu olan erkeklerde muayenede prostat varlığı, cerrahi geçirmiş olması, kronik idrar yolu enfeksiyonu varlığı, taş hastalığı varlığı, sinir harabiyetine bağlı nörolojik bir bozukluk varlığı, geçirmiş olduğu kaza ve travmalar varlığı gibi hastalıkların değerlendirilmesi ve araştırılması için gerekli idrar testleri, kan testleri ve görüntüleme yöntemleri kullanılır. Uzun süren ve ilaç tedavisine rağmen iyileşmeyen tuvalete yetişememe tarzında idrar kaçırma sorunu nörolojik olarak incelenmelidir.

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi

Erkeklerde idrar kaçırmanın tedavisi idrar kaçırmanın nedenine, tipine bağlı olarak değişir.

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırma tedavisi : Stres tipi denilen idrar kaçırma iyi huylu ya da kötü huylu prostat cerrahileri sonrası görülür. Bu durum genellikle 6 ay içerisinde düzelir.

Fakat düzelmeyen vakalarda hastaya kegel egzersizi denilen pelvik taban kaslarını güçlendirici, hayali bir idrar tutma şeklinde kasların 5 saniye kasılıp 5 saniye gevşetilmesi egzersizleri tedavi olarak verilir.

Bu egzersiz ile 6 ay sonra idrar kaçırma probleminde % 50 oranında düzelme sağlanır.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisi :Sıkışma tipi idrar kaçırmanın tedavisinde genellikle nedene yönelik tedaviler uygulanır.

Sıkışma tipi idrar kaçırma, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı ise bunun tedavisi, taşa bağlı idrar kaçırma ise taşın kırılarak veya düşmesi sağlanarak tedavisi, dirençli olan sıkışma tipi idrar kaçırma sorununda nörolojik bir problem varlığının araştırılması ve tedavi edilebilecek bir durum ise buna yönelik tedavi, prostatın 50 yaşından sonra büyümesine bağlı olarak idrar kesesindeki düzensiz kasılmalara bağlı sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisinde idrar kesesini rahatlatıcı tedavi yöntemleri uygulanır.

Erkeklerde dolup taşma tipi idrar kaçırma tedavisi : Dolup taşma denilen, idrar kesesinin dolduğu halde hastanın hissetmediği tip idrar kaçırma tedavisinde ise sulu nelaton kateterler ile (bir çeşit sonda) hastanın günde 4-5 kez idrarını boşaltması şeklinde tedavi yöntemi uygulanır. Bu tip sondayı kullanamayan hastalara daimi sonda takılır.

Erkeklerde idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi

Erkeklerde stres tipi idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi :İdrar kaçırma ile ilgili cerrahi tedavi idrar kaçırmanın tipine ve nedenine bağlı olarak değişir. Stres tipi denilen öksürünce, aksırınca, ıkınınca olan idrar kaçırma erkeklerde prostat cerrahisi sonrası oluşur.

Prostatın hemen ön tarafında idrar tutmaya yarayan bir kas dokusu vardır. Cerrahi sırasında bu kas dokusu zedelenir ise hasta cerrahi sonrası idrar kaçırır. Bu hastalarda yapılacak ilk tedavi zarar gören kas dokusunun yerine hacim oluşturan kollojen tipi maddenin enjeksiyonudur.

Bu tedavi ile % 40-50 oranında başarı sağlanabilir.

Bu yöntem ile başarı sağlanamayan stres tpi idrar kaçırma probleminde Kadınlarda da uygulanan, idrar yolunun altına konulan bir bant konularak yapılan askı operasyonu tedavisi uygulanır. Diğer bir yöntem ise zarar gören bölgeye hastanın kendisinin manipüle ettiği, yapay sfinkter denilen bir cihazın yerleştirilmesi işlemidir.

Erkeklerde sıkışma tipi idrar kaçırmanın enjeksiyon ve cerrahi tedavisi : Sıkışma tipi denilen bir anda aniden idrarı sıkışarak idrar kaçırılan tip idrar kaçırmanın tedavisinde ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalarda idrar kesesi içerisine botoks enjeksiyonu (farklı noktalara kas içerisine yapılan botoks enjeksiyonu) yüksek oranda başarı sağlar. Bu işlem 6 ile 9 ay aralıklar ile tekrarlanarak uygulanır.

Sıkışma tipi idrar kaçırmanın diğer bir tedavisi cerrahi olarak bel bölgesine yerleştirilen bir peysmekır olan elektriksel stimülasyon üreten cihaz yerleştirilmesi tedavisidir. Bu cihazlar ile idrar kesesinin sinirsel aktivitesi kontrol altına alınır ve düzensiz kasılmalar engellenir ve hasta bu şekilde tedavi edilir.

Erkeklerde ileri yaş ve prostat idrar kaçırmaya neden olur mu?

Erkeklerde yaşlanma ile idrar kaçırma arasında doğru bir orantı vardır. Çünkü erkeklerde genellikle 50’li yaşlardan sonra prostat büyümesi başlar. Büyüyen prostat tıkanma ile ilgili şikayetlere neden olur ve bu hastaların tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi edilemeyen veya edilmeyen hastalarda idrar kesesi kaslarında damarsal ve kaslar ile ilgili ciddi problemler oluşur. İdrar kesesinin esnek yapısı kaybolur ve daha katı bir hal alır. Bu nedenle prostat büyümesi şikayetler başlayınca tedavi edilmelidir.

Yaşa bağlı olarak görülen idrar kaçırma nedeninin diğeri de hormonal değişikliklerdir.

Çünkü yaşlanan erkeklerde androjen miktarı azalır. Bu azalmaya ve hormonal etkileşime bağlı olarak hastada geceleri daha çok idrar üretimi olur ve hasta geceleri daha sık idrara çıkar. Bu nedenle idrar kaçırma problemi ortaya çıkabilir.

Yaşlılığa bağlı olarak idrar kaçırmanın diğer bir nedeni ise yaşlılarda daha fazla görülen kronik hastalıklardır.

Örneğin, kronik akciğer hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalığı, kalp hastalıkları ve özellikle bu hastalıklar nedeni ile kullanılan ilaçlar ve ilaçların yan etkileri idrar kaçırma nedeni olabilir. Bu nedenle bu ilaçların gözden geçirilmesi ve gerekir ise düzenlenmesi gerekir.

Kegel egzersizi erkeklerde idrar kaçırmayı önler mi?

Erkeklerde idrar kaçırma önlenir mi

Erkeklerde idrar kaçırmaya karşı yapılabilecek en önemli egzersiz kegel egzersizleridir. Pelvik taban kasları, idrar kesesinin ve rektumun çevresinde bulunan ve bu yapıları destekleyen, idrar kontrolünde ve gaita (dışkı) kontrolünde oldukça önemli görevleri olan kaslardır. Bu sistemin zafiyetinde ciddi anlamda sorunlar ortaya çıkar.

Bu durum menopoz sonrası kadınlarda sık görüldüğü gibi, 50 yaşlarından sonra erkeklerde de görülen bir durumdur. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek için genellikle kegel egzersizi önerilir.

Kegel egzersizi tuvalette küçük abdest yaparken bir anda sıkıp idrarı tutmak zorunda kalınan şekilde sıkıp bırakma egzersizidir.

Fakat bu egzersiz tuvalet yapma sırasında değil günün herhangi bir zamanında özel olarak zaman ayırıp, yapılması önerilen bir egzersizdir.

Örneğin, hayalibir şekilde idrarı tutma manevrası yapılır ve bu kasıp gevşetme hareketi 5 saniyede bir yapılır. 5 saniye kasıp 5 saniye gevşeme şeklinde yapılır. Bu egzersiz günde birkaç defa 20’şer tekrar olarak yapılır ise idrar kaçırma şikayetlerinde yaklaşık altı ay sonra % 50 oranında hastada düzelme gözlenir.

Bu egzersizler alışıldıktan sonra ayakta, otururken, yatarken de yapılabilir. Fakat günde en azından 2-3 defa 20’şer tekrar şeklinde özel zaman ayırarak yapmak konsantrasyon açısından ve yanlış kasları çalıştırmama açısından önemlidir. Bu egzersizleri tek başına uygulayamayan hastaların fizyoterapi desteği alması faydalı olur.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

Источник: //www.saglikocagim.net/erkeklerde-idrar-kacrma-neden-olur/

İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Pembe otobüs idrar kaçırma konusunda bilinçlendirecek

Günlük işleriniz esnasında, istemsiz ve ani şekilde idrarın, idrar yolundan dışarı akmasına ”idrar kaçırma” denmektedir. İdrar kaçması genellikle idrar yolundan olur. Ancak bazı özel ve istisnai durumlarda kalın bağırsak ya da kadınlarda genital organ yoluyla da olabilir.

Bu sorun bazı hastalarda günlük yaşamı ve normal aktiviteleri engelleyecek oranda yüksek olabilir.

Gülme, öksürme, hapşırma, egzersiz yapma, yürüme hatta oturma, veya ağır bir eşya kaldırırken idrar kaçırılıyorsa, idrara çıkmaya yetişmeden kaçırma sorunu yaşanıyorsa, bu histen kurtulmak için sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa, idrarın tamamen boşaltılamadığı hissediliyorsa bu bir sorundur. Ve uzmana başvurulması gerekir.

Bir uzman yardımıyla idrar kaçırma nedeni ve idrar kaçırma tipi belirlenerek uygun bir tedavi biçimi bulunması gerekir. Yaşam kalitesini düşüren ve iş hayatı, sosyal yaşam ve kişisel alanı etkileyebilen bu sorundan kurtulmak için farklı iyileşme yolları ve çözümler mümkündür.

Her iki cinsiyette de görülebilen bu sorun için, idrar kaçırmanın değişik tipleri, nedenleri ve nedene göre değişik tedavileri vardır. İdrar kaçırma çok sık görülen ve tedavisi mümkün bir problemdir. Her cinsiyet ve yaşta görülebildiği gibi bir hastalık da değildir. Birçok farklı tipi ve tedavi şekilleri mevcuttur.

Bu sebeple, tedavi yöntemi de idrar kaçırmanın formuna göre değişmektedir.

İdrar kaçırmanın çeşitleri 

İdrar kaçırma başlıca 3 ana grupta incelenir 

Stress inkontinans (İdrar kaçırma): Kas,sinir güçsüzlüğüne bağlı olarak idrar kaçırma
Acil İdrar Yapma Gereksinimi: İdrar kesesinin kontrol edilemeyen otomatik kasılmasına bağlı olarak idrar kaçırma
Karışık tip: Her iki durumun da varlığıyla idrar kaçırma

Neden idrar kaçırılır?

 • İlerleyen yaş
 • Fazla kilolu olmak, obezite
 • Kalıtımsal sebepler
 • Kabızlık
 • İdrar enfeksiyonları (kadınlarda sistit, mesane iltihabı)
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • İdrar taşları ve tümörleri
 • Zor doğumlar,
 • Menopozla ilişkili hormonal değişiklikler
 • Şua tedavisi
 • Sinirsel hastalıklar ve erkeklerde görülen prostat büyümesi
 • Kadınlarda devamlı idrar kaçırmaya sebep: mesane-vajina arasında ya da böbrekle mesane arasındaki idrar borusu (üreter)
 • Vajina arasında oluşacak birleşmeler
 • Kontrolsüz şeker hastalığı
 • Alkolizm
 • Prostat kanseri için yapılan ameliyatlar
 • Adele gevşeten, tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, sakinleştirici, depresyona karşı alınan ilaçlar, alerji ilaçları da idrar kaçırmaya sebep olabilir.
 • Beyin fonksiyonlarında yavaşlamaya neden olan hastalıklar (demans, alzheimer, damarsal hastalıklar vb)

Yukarıda sayılanları genelde idrar kaçırma sorunu için neden olarak sayabiliriz.

İdrar kaçırma nasıl teşhis edilir?

Bunun için  muayene, günlük idrar takip çizelgesi, kişinin kaçırdığı idrar miktarının tespit edildiği ped testi ve gerekirse ürodinami adı verilen mesanenin nasıl çalıştığını gösteren testlerle bu teşhis konulabilir. Tedavisinde ise egzersiz, ilaç tedavisi ve çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanabilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma

Erkekler kadınlara göre bu sorunu daha az yaşamaktadır. Çünkü idrar tutmayı sağlayan kas yapıları fizyolojik olarak daha sağlamdır. Ve bunu bozabilecek doğumlara maruz kalmadıklarından bu sorunu daha az yaşarlar. Bu nedenle idrar kaçırma genel olarak erkeklerde, kadınlara oranla daha az görülür. Fakat görülmesi durumunda kadınlardan daha şiddetli yaşanır denilebilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın En Sık Görülen Nedenleri:

Prostat büyümesine bağlı mesane çıkım tıkanıklığının zamanında tedavi edilmemesine bağlı ortaya çıkan idrar kaçırma durumu ve prostat ameliyatları sonrası görülen idrar kaçırma en sık görülen nedenler arasındadır.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma özellikle menopoz sonrası dönemde ve doğum yapma sayısı fazla kadınlarda görülebilen 30 yaşını geçkin her dört kadından birinde görülebilen ciddi ve yaygın bir sorundur. Doğum yapmamış genç kadınlarda bile zaman zaman görülebilir. Kadınların ömürlerinin uzaması ile sorun daha da büyümektedir.

Kadınlarda idrar kaçırma şikayetlerinin en önemli nedeni genetik yapıdır. Bağ dokusu, kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli olan bireylerde, bu problem sıklıkla oluşur.

Genital organların sarkması ise çoğunlukla zor ve sık doğumlar, kronik öksürük ve astım hastalığı, ağır yük kaldırma, kronik kabızlık, aşırı şişmanlık gibi etkenlerin varlığında oluşur ve sonuç olarak “İdrar kaçırma” problemi oluşur.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi: Amaç, elde olmayan idrar kaçırmaya katılan faktörlerin iyileştirilmesini sağlamaktır.

Bu tedavi yöntemi problemi kötüleştiren faktörlerin mesela, kabızlık, şişmanlık, sigara kullanımı, aşırı sıvı alımının önlenmesi gibi ve çoğalmış karın içi basıncını dengelemek için hastanın pelvis tabanı yeteneğini arttırmaya yönelik kaslar ile kadınlık hormonu durumunun düzeltilmesini amaçlar.

Kegel egzersizleri: Pelvis, tıpta leğen kemikleri arasında kalan bölgedir. Doğum sırasında, bebeğin takip edeceği yol burasıdır. Pelvis bölgesinde çok sayıda kaslar vardır. Bu kasların eğitimi idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar akımının durdurulması ve bir süre tutulması ile sonra tekrar gevşetilmesi ile olur.

Bu işlemi yaparken hangi kasların kasılmasının bu etkiyi sağladığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu kas grupları öğrenildikten sonra, gün boyu 200 kere kasılmalı ve gevşetilmelidir. 5 yavaş, 5 hızlı hareket günde en az 5 kere yapılmalıdır. Hamilelik süresincede en az 3 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 kez yapılmalıdır.

 Kegel egzersizleri, özellikle doğum sonrası sık olarak görülen öksürmek, aksırmak, gülmek ile idrar kaçırmayı engellemektedir.

İlaçla tedavi :Konunun uzmanı hekimler tarafından karar verilen, mesane gevşetici ilaçların kullanımı buna uygun olan kişilerde fayda sağlamaktadır.

Cerrahi tedavi : Gerçek stress inkontinansın tedavisi, cerrahi yöntemlerle yapılan tedavi biçimidir. Bu sorunu düzeltmek için günümüzde uygulanan çeşitli ameliyat tipleri mevcuttur.

Gelen Aramalar:

Dilerseniz Hemen 0216 368 2448 nolu Telefonumuzu Arayarak Bilgi ve Randevu Alabilirsiniz.

Dilerseniz Buraya Tıklayarak İletişim Sayfamızdan Bizlere Mesajlarınızı İletebilirsiniz.

Источник: //www.ateskarateke.com/idrar-kacirma-nedenleri-nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..