Penis Estetiği

Penis Estetiği

Penis Estetiği

Erkekler için en önemli sorunlardan bir tanesi penis boyu, uzunluğu, kalınlığı ve işlevselliğidir. Günümüzde erkekler penislerindeki çeşitli şekil bozukluklarından, boyut sorunlarından, inceliklerden, eğriliklerden şikayetçi olabilmekte ve bu nedenle penis  ameliyatını tercih etmektedirler.

Bu ameliyatın amacı penis boyunu uzatmaktır. Ameliyatın temelini penisi pubik kemiğe bağlayan ligamanların kesilerek, penisin serbest bırakması oluşturur.

Bununla birlikte, kasık bölgesine yapılan liposuction(yağ emme), penis ve skrotum arasındaki cildin düzeltilmesi (penoskrotal plasti) ve penis başına yapılacak dolgu işlemleri elde edilecek sonucu olumlu yönde etkilemektedir.

Penis uzatma ameliyatlarının büyük kısmında eş zamanlı olarak yağ greftleri ile penis kalınlaştırma işlemi de yapılmaktadır.

Süspansör Ligamanın Kesilmesi

Süspansör ligaman, penisin vücut içinde kalan kısmını, leğen kemiğine bağlayan bir yapıdır. Penis boyunun %50 si vücut içerisinde bulunmaktadır.

  Süspansör ligamanın kesilmesi  bu kısımın serbestleşmesini sağlar. Serbest kalan kısım sayesinde dışarıda görünen penis boyunda uzama elde edilir.

Anatomik varyasyonlar belirleyici olmakla birlikte, bu ligamanın kesilmesi ile 2-5 cm arasında kalıcı bir uzama elde edilir.

Teknik olarak, penisin süspansör ligamanını kesme ve serbestleştirme basit ancak deneyim gerektiren bir işlemdir. Bununla birlikte ameliyat sırasında penisi kanlandıran damarların ve penisi erekte eden sinirlerin hasar görmemesi için Fraksiyonel CO2 lazer kullanımı gerekmektedir.  Lazer ile yapılan ameliyatlarda kanama hiç olmamakta, iyileşme ise çok daha hızlı şekilde sağlanmaktadır.

Süspansör ligaman kesilmesinden sonra elde edilen uzamanın kalıcı hale getirilmesi son derece önemlidir. Zira iyileşme safhasında penisin tekrar aynı kemiğe yapışması ihtimali vardır.

Bu ihtimal göz önüne alınarak; ameliyattan 6 hafta sonra 3 ay kadar süreyle penis uzatıcı gerici aletlerin kullanımı önerilmektedir. Bu cihazlar penisi kontrollü şeklide gerebilen cihazlardır.

İnternette satılan ve penis boyunu uzattığı iddia edilen bu cihazların tek başlarına bir işe yaramaması ancak penis uzatma ameliyatından sonra tedavi amaçlı kullanılmalıdır.(elde edilen uzamanın kalıcılığı açısından)

Penis uzatma ameliyatı ortalama 1 saat süren bir ameliyattır. genel anestezi altında yapılması tercih edilir ve hasta aynı gün taburcu olabilir. Ameliyat sonrası ilk 5 gün penis sargıda kalır. 6 hafta süreyle cinsel perhiz (mastürbasyon dahil) uygulanmalı ve sonrasında 3 ay süreyle penis uzatıcı cihazlar düzenli kullanılmalıdır.

Supra-pubik V-Y Plasti

Penis uzatma ameliyatının önemli bir aşamasıdır. Penis uzamasına destek olacak şekilde pubisteki cilt ilerletmesini sağlar. Bu bölgede ameliyat sonrası ters Y harfi şeklinde bir dikiş izi görülür. Bu iz birkaç ay içerisinde tamamen kaybolur.

Suprapubik liposuction

Özellikle orta yaşlı erkeklerde penis kökünün üzerindeki pubik bölge yağlanır ve bazen gömülü penis durumuna neden olur. Pubik bölgenin yağlanması, mevcut penis boyunun daha kısa görülmesi ve hissedilmesine neden olur. Penis uzatma ameliyatı sırasında bu bölgeye yapılacak etkili bir liposuction ile yağ dokunun kalınlığına göre 1-1,5 cm arasında ek kazanım sağlanabilir.

Peno-skrotal Plasti

Bazı erkeklerde penis ile skrotumun (yumurtalık) birleşimi anormaldir. Torba derisi penisin ortasına yapışıktır ve hindi boynu denilen bir görünüm oluşturur. Bu durum görsel olarak penis boyunun kısa algılanmasına neden olur. Buradaki cildin düzeltilmesi ile son derece tatmin edici bir uzama algısı elde edilir.

Yağ Enjeksiyonu ile Kalınlaştırma

Tüm vücutta olduğu gibi bildiğimiz en güvenilir dolgu maddesi bizzat kişinin kendi dokularından elde edilen yağ grefttidir.

Sentetik dolgu malzemeleri emilebilir veya kalıcı formda olabilirler ancak yan etki oluşturma ve alerjik reaksiyon potansiyeli bulunduğundan penis büyütme amacıyla çok fazla tercih edilmezler. Birçok faklı materyal denenmiş olmasına karşılık en ideal materyalin kişinin kendi dokusu olduğunu söylemek mümkündür. Otojen doku alerji yapmaz, yan etki potansiyeli taşımaz.

Yağ doku enjeksiyonları doğası gereği yeni aktarıldıkları ortamda bir miktar erime ve volüm kaybına uğrarlar. Bu durum son derece doğaldır.

Ancak enjekte edilen hacmin yaklaşık %60 oranında kalıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Yağ doku enjeksiyonu ile penis kalınlaştırma işlemi çoğu zaman penis büyütme ile birlikte yapılır ve bu işlem daha iyi bir sonuç elde etmek için 6 ay sonra tekrarlanabilir.

Yağ doku enjeksiyonu ile penis çevresinde 1,5-2 cm kalınlaşma rahatlıkla sağlanabilir.

Источник: https://www.tayfunturkaslan.com/penis-estetigi/

Penis Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır ?

Öncelikle üroloji muayenesi yapılması ve hastanın şikayeti dinlenmesi gerekir. Muayene sonuçları temizse, herhangi bir sağlık sorunu yoksa hastanın şikayeti ve oluşturulabilecek görüntü, yapılabilecek en uygun estetik müdahale ile oluşturulup, penis revize edilmeye çalışılır.

Bu nedenle farklı amaçlar için farklı penis ameliyatları söz konusudur. Ameliyatlar operasyon ciddiyetine göre lokal veya genel anestezi ile yapılmaktadır. Bu ameliyatlar,

 • Penis Uzatma
 • Penis Kalınlaştırma
 • Penis Eğriliği Düzeltme ameliyatlarıdır.

Penis Uzatma Ameliyatı

Erkek cinsel organı uzatma ameliyatı, aynı amaç için iki şekilde yapılmaktadır.

Bunlar,

 • Penis ve leğen kemiği arasındaki dokular, bağlar belli adımlara göre kesilir ve penis öne doğru çekilerek uzatılır.
 • İkinci yöntem ise, penis kökündeki yağlar tahliye edilerek bu bölgenin penis şekline uygun olarak, cinsel organın devamı gibi şekillendirilmesi ile penisin ve görüntüsünün uzatılmasıdır.

Erkeke genital bölgesinde yapılan bu ameliyatlardan hangi yöntemin uygulanacağı doktor tarafından önerilecektir. Çünkü yapılacak olan operasyon içeriği ve nasıl bir görüntü oluşturulması gerektiği doktor tarafından ön görülebilir.

Penis Kalınlaştırma Ameliyatı

Penis kalınlaştırma, doğuştan ince olan ya da kilo problemi ile ince kalan ve kişinin öz güvenini düşüren, cinsel hayatını etkileyen durumlarda yapılır. Bu amaç için 3 ayrı yöntem vardır. Bunlar,

 • Yağ transferi
 • Dolgu enjeksiyonu
 • Doku transferidir.

Yağ Enjeksiyonu İle Penis Kalınlaştırma : Hastanın kendi vücudundan alınan yağ dokuları, işlemden geçirilerek yeniden enjekte edilemeye uygun hale getirilir. Bu şekilde penis üzerine, istenilen kalınlık ve şekil elde edilmesi için enjekte edilir. İşlemler lokal anestezi ile gerçekleştirilir.

Dolgu Enjeksiyonu İle Penis Kalınlaştırma : Cilt dolgusunda olduğu gibi özel bir dolgu maddesinin kalınlaştırma sağlamak için uygun noktalara enjekte edilemsidir. Bu yöntem ile elde edilen sonuçlar dolgu maddesine göre kalıcı ya da geçici yapılabilir. Lokal anestezi ile yapılan bu operasyon sonuçları başarılıdır.

Doku Transferi İle Penis Kalınlaştırma : Hastanın kendi vücudundan alınan bazı dokular ile cinsel organdaki uygun yerlere, yağ dokuları arasına dokular yerleştirilir ve çözüm sağlanır. Bu operasyon bazen lokal bazen genel anestezi ile yapılmaktadır.

Hastalar tarafından en çok tercih edilen yöntem yağ transferidir. Fakat hangi yöntemin kullanılacağı cerrah tarafından önerilecektir. Çünkü her hasta için başarı sağlayacak yöntem farklıdır.

Penis Eğriliği Düzeltme Ameliyatı

Bu operasyon, yanlış sünnet, geçirilen kaza ve travmalar, gelişim çağındaki gelişim bozukluğu, vitamin yetersizliği, bazı ağır hastalıkalr için görülen ilaç ve enjeksiyon tedavileri sonucu oluşan problemler için yapılmaktadır.

Bu ameliyatlarda,

 • Protez yerleştirilmesi ile
 • Penis estetiği ameliyatı ile tedavi sağlanmaktadır.

Bu ameliyatlarda gerekli ise protez yerleştirilir ve gerekli adımlar ile sorun tedavi edilmeye çalışılır. Bazen de protez kullanılmadan sadece penis içinde revizeler yapılarak çözüm sağlanır. İşlemler genel anestezi ile yapılmaktadır.

Erkek Genital Bölge Ameliyatları Sonrası İçin Önemli Bilgiler

 • Ameliyattan sonra genital bölgenin temizliği, pansumanı önemlidir.
 • Cinsel ilişki dokular tamamen iyileşene kadar sakıncalıdır. Bu süre ortalama olarak 1.5 – 2 aydır.
 • Doktorun önerdiği ilaçlar varsa kullanılması önemlidir.
 • Dar ve sıkı kıyafetler, iç giyisiler tercih edilmemelidir.
 • Genital bölge kuru tutulmalıdır.
 • Ameliyattan sonraki 3 gün duş almak, ameliyattan sonraki 7 gün ise sıcak su ile duş almak sakıncalıdır.
 • Spor yapmak 20 gün sakıncalıdır.
 • Ameliyattan sonra his, duyu kaybı olmaz.
 • Oluşan görüntü aşırı ya da anormal olmaz.
 • Herhangi bir aksilikte doktora baş vurmak önemlidir.

Penis Estetiği Ameliyatı 2019 Fiyatları Nelerdir ?

Penis estetiği 2019 fiyatları, yapılacak olan operasyon ya da operasyonlara göre şekillenmektedir. Bu nedenle ön muayene önemlidir. Detaylı bilgi için kliniğimize başvurabilirsiniz. Kliniğimize baş vurduğunuz tüm işlem, muayene ve ön görüşmelerde hasta mahremiyeti ön planda tutulmaktadır.

Источник: http://www.drardakatircioglu.com/penis-estetigi-istanbul.php

Penis büyütme

İstediği penis ölçülerine doğuştan sahip olamayan ya da geçirdiği çeşitli rahatsızlıklar sonucu penis boyutları değişen erkekler, öz güvenlerini yitirerek yaşam kalitelerinde düşme yaşamaktadırlar. Penis kalınlığını ve uzunluğunu değiştirerek daha iyi bir cinsel yaşam sürmek isteyen erkekler, penis büyütme ameliyatlarından penis uzatma ve penis kalınlaştırma operasyonlarına başvurmaktadırlar.

Penis boyu uzatma ameliyatı

Penis boyu uzatma ameliyatı öncesi

 • Penis uzatma için öncellikle bir estetik cerrah penisin normal ölçülerini inceler ve olması gereken ideal boyuta karar verir.
 • Ardından ameliyat tekniği belirlenir. Zira penis uzatmada kişinin penis özelliğine göre farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Penis boyu uzatma yöntemleri

 • Penis uzatma yöntemlerinin ilkinde leğen kemiği ve penis arasında bulunan bağlar kesilerek penisin karın içinde yer alan kısmı dışarı doğru çekilir ve penis boyunun uzaması sağlanır
 • İkinci yöntemde penis kökündeki yağlanma ve fazla dokular alınarak penisin uzun görünmesi sağlanabilir.

Her iki ameliyat da anestezi altında yapılır. Operasyonlar yaklaşık 1,5 saat sürebilir.

Penis boyu uzatma ameliyatı sonrası

 • Kişi en fazla bir gün hastanede misafir edildikten sonra taburcu edilir.
 • Penis uzatma operasyonu geçirmiş kişilerin yaklaşık 1-2 ay cinsel aktivitede bulunmamaları tavsiye edilir.

Penis boyu uzatma ameliyatı fiyatları

Penis uzatma estetiği fiyatı, ameliyat yöntemine göre değişiklik gösterebilir.

Penis kalınlaştırma

Cinsel hayatı olumsuz etkileyen faktörlerden biri de penisin yeteri kadar kalın olmamasıdır. İnce penisler, geliştirilen yöntemler sayesinde bir saatten kısa bir sürede kalınlaştırılmaktadır. Penis kalınlaştırma estetiği sonunda kişinin penisi 2-3cm’ye kadar kalınlaşma gösterebilir.

Penis kalınlaştırma yöntemleri

Penis kalınlaştırmada genellikle 3 yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin ikisi ameliyatsız, biri ameliyatlı yöntemdir.

Ameliyatsız

Penis kalınlaştırmada kullanılan ameliyatsız yöntemler aşağıdaki gibidir:

 • Yağ enjeksiyonu ile penis kalınlaştırma
 • Özel dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile penis kalınlaştırma (penis dolgusu)

Her iki yöntemde de estetik cerrah zaman zaman dolgunun yenilenmesini isteyebilir (detaylı bilgi: yağ enjeksiyonu ve dolgu).

Ameliyat ile

Ameliyatla penis kalınlaştırma yöntemi doku transferidir.

Doku transferi ile penis kalınlaştırma nasıl yapılır?

Enjeksiyon yöntemiyle kalınlaştırılamayan penis için, vücudun farklı yerlerinden alınan dokular minik kesiklerden penisteki yağ dokularının arasına yerleştirilebilmektedir.

Doku transferi ile penis kalınlaştırma sonrası

Aynı gün hastaneden ayrılan hasta birkaç gün içinde normal hayatına dönebilir. Ancak yaklaşık 1-2 ay kadar bir süre cinsel aktivitede bulunmaması önerilir.

Doku transferi ile penis kalınlaştırma fiyatları

Penis kalınlaştırma ameliyatı fiyatları operasyonun yöntemine göre değişmektedir.

Penis küçültme

Penis küçültme konusundaki çalışmalar hala devam etmektedir, ilk penis küçültme ameliyatı 2015 yılında ABD’de gerçekleştirilmiştir. Diğer ülkelerdeki operasyonlar ise henüz gelişme aşamasındadır.

Penis eğriliği tedavisi

Doğuştan ya da yanlış sünnet, penisin tekrarlayan küçük travmaları, geçirilen kazalar veya hastalıklar, vitamin eksikliği gibi nedenlerle olduğu düşünülen penis eğriliği, toplumdaki erkeklerin %3 kadarında görülen, cinsel disfonksiyona yol açabilen bir hastalıktır. Sonradan gelişen penis eğriliği, Peyroni hastalığı olarak anılır.

Eğriliğin 30-45 dereceden fazla olması ve cinsel birleşme sırasında ağrıya yol açması durumunda tedavi edilmelidir. Penis eğriliğinin düzeltilmesi için uygulanan çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Penis eğriliği tedavisi fiyatları

Penis eğriliği estetiği fiyatları uygulanan yönteme göre değişmektedir.

Penis eğriliği tedavisi sonrası

 • Penis eğriliği için tedavi uygulanmış hastaların 4-6 hafta süreyle cinsel aktiviteden uzak durması önerilir.
 • Penis eğriliği ameliyatından sonra penisin yüzde yüz düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Ancak söz konusu tedavilerle eğriliğin şiddeti azaltılarak peniste daha doğal bir görünüm elde edilebilir.

Penis eğriliği tedavi yöntemleri

Hangi yöntemin uygulanacağına karar vermek üzere öncelikle bir estetik cerrah penisin kontrolünü gerçekleştirir.

Penis dolgusu

Eğer penis eğriliği dolgu enjeksiyonuyla düzeltilebilecek seviyedeyse kişiye lokal anestezi uygulanır ve minik bir işlemin ardından kişi aynı gün taburcu edilir (detaylı bilgi: dolgu enjeksiyonu).

Penil plikasyon

Penil plikasyon tekniğinde penisteki kıvrılmanın ters tarafında, penisin bir tabakası olan tunica albuginea’ya kalıcı iplikle dikiş atılır. Eğriliğin 60 dereceden az olduğu vakalarda uygulanır. Bu teknikle penisin 0,5-1,5 cm kadar kısalması söz konusudur.

Tunica Albuginea’dan parça çıkarılması

Penis eğriliği tedavisi için uygulanan bu yöntemde tunica albuginea’dan bir parça çıkarılır ve ardından dikiş atılır.

Greft yöntemi

Penisin kıvrılarak kısalmış tarafına, hastanın kendi vücudundan alınan dokular eklenerek eğrilik düzeltilir. Eğriliğin 60 dereceden fazla olduğu durumlarda uygulanır.

Penis protezi (mutluluk çubuğu)

Fiziksel ya da hormonal nedenlerden dolayı cinsel ilişki sırasında penisi sertleşmeyen erkekler, diğer tüm tedavi yollarının sonuç vermediği durumlarda penis protezi taktırarak bu sorunlarından kurtulabilmektedirler.

Halk arasındaki adı mutluluk çubuğu olan penil protez, her erkeğe uygulanabilir. Ancak penil protez ameliyatı geri dönüşü olmayan cerrahi bir işlem olduğundan erkeklerin sertleşme sorunlarında son çare olarak kullanılır.

Penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatı nasıl yapılır?

 1. Penis protezinde öncelikle hastanın ihtiyaçları belirlenir ve katlanabilir ya da şişirilebilir özellikte olan penis protezi seçilir.
 2. Ardından hastaya lokal ya da genel anestezi uygulanarak ameliyata başlanır.
 3. Protezin takılma işlemi yaklaşık 1 saat sürer ve hasta ameliyattan sonra 1-2 gün boyunca hastanede kalır.

Penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatı sonrası

 • Ameliyattan sonra yaklaşık 2 ay boyunca cinsel aktivitede bulunulmaması önerilir.
 • Penis protezi takılan hastalar orgazm olabilir, boşalabilir ve çocuk sahibi olabilirler.

Penis estetiği hakkında merak edilenler

İdeal penis boyu kaç cm’dir?

Penisin üreme işlevi için gerekli minimum uzunluğu ereksiyon halindeyken 8 cm; cinsel haz verme işlevi için 10-11 cm’dir. Araştırma sonuçlarında farklılıklar bulunsa da ortalama penis uzunluğu Türkiye’de 14 cm civarındadır. Penis kısalığı erkeklerin cinsel performanslarına gölge düşürerek özgüvenlerini yitirmelerine sebebiyet vermektedir.

Bu durumda erkekler penis boyunu uzatmak için estetik ameliyatlara başvurmaktadır. Kişinin yapısal özelliklerine göre bu ameliyatlar sayesinde penis yaklaşık 2-5 cm uzamaktadır.

Penis boyu ve penis kalınlığı nasıl ölçülür?

Penis boyu ve kalınlığı, penis tam ereksiyon halindeyken ölçülür. Penis sertken üst karından penis ucuna doğru bir mezura ya da cetvel yardımıyla fazla bastırılmadan penis boyu ölçülebilir. Aynı şekilde penis kalınlığı da kumaş mezura yardımıyla penisin orta noktasına sarılarak hesaplanabilir.

Penis pompası zararları nelerdir?

Penislerini büyütmek isteyen erkeklerin başvurduğu yöntemlerden biri de penis pompası aletidir. Genellikle cinsel ürün satılan mağazalardan temin edilen penis pompası geçici olarak hafif bir büyütme sağlasa da kalıcı değildir. Aynı zamanda aşırı ve yanlış kullanımı peniste birçok sağlık sorununa yok açabilir.

Doğal, bitkisel yöntemler ve egzersizler

Penis nasıl kalınlaşır? Penis kalınlaştırmada ne işe yarar?

Penis kalınlaştırmada da penis boyu uzatma tekniklerinde olduğu gibi, sorun yaşayan erkeklerin ilk baktıkları yer internettir ve ne yazık ki internette bu konuda her zaman doğru bilgiler bulunmamaktadır.

Ayrıca penis kalınlaştırmada evde uygulanan penis büyütücü krem, jel, hap gibi ucuz yöntemlere başvurmak penisin kalınlaşmasını sağlamadığı gibi para ve sağlık kaybına yol açmaktadır.

Dolayısıyla penis kalınlaştırmada neyin işe yarayabileceğini saptayabilmek ve kişiye göre en uygun yöntemi bulmak için estetik cerraha başvurulması önerilir.

Penis boyu uzatma egzersizleri işe yarıyor mu?

Penisinin küçüklüğünden şikayet eden erkeklerin bu soruna çözüm aramak için ilk başvurdukları yer internettir.

İnternette penis büyütücü hap, krem, jel, pompa, vakum reklamlarının yanında ayrıca penis boyu uzatma egzersizlerinin yer aldığı videolar da bulunmaktadır.

Çoğu yararsız ve hatta zararlı olabilecek bu ürünlerin kullanılması ya da egzersizlerin yapılmasıyla penis boyunda uzamanın oluşması beklenmemelidir.

Bitkisel olarak ya da masajla penis büyütme nasıl olur?

Penisini kalınlaştırmak ya da büyütmek isteyen ancak ameliyattan çekinen erkekler bitkisel yöntemlere başvurmaktadırlar.

Çeşitli yağlar ya da losyonlar sürerek penislerinin kalınlaşacağı vaadini veren markalara itibar edilmemesi gerekir.

Zira bu tür yöntemler sorunu çözmeyip, farklı sağlık problemlerine ve alerjilere yol açabilirler. Masaj da penis büyütme konusunda yine yararsız bir yöntem olarak bilinmektedir.

 • http://www.fairviewplasticsurgery.com/just-for-men/male-cosmetic-genital-surgery/penile-lengthening
 • http://www.drelist.com/penile-enlargement-surgery/
 • http://www.drcolinmoore.com/procedures-for-men/penis-enlargement/
 • http://www.penilecosmeticsurgery.com/

Bu yazıyı değerlendirmek ister misiniz?
(3 votes, average: 5,00 5)
Loading…

Источник: http://sehrinrehberi.net/penis-estetigi

Penis Estetiği Ameliyatları

Penis Estetiği

Penis, phallus erkekler için cinsel güç sembolü anlamına gelmektedir. Milattan önceki eserlerde bile erkekler penisi ile anlatılmaktadır. Bazı cinsel öğretilerde(kamasutra) penis boyutunun öneminden bahseder.

Dünya ‘da giderek yaygınlaşmakta olan bu ameliyatlar, rinoplasti (burun estetiği) veya bir meme estetiği ameliyatı gibi tamamen kişinin isteği doğrultusunda uygulanabilir.

Maalesef ülkemizde özellikle penis boyutuyla ilgili sıkıntıları olan erkekler, bazı ürünler veya aletler kullanarak maddi, manevi zarara uğramaktadır.

Penis boyutunun artırılmasının tek yolu kozmetik penis ameliyatları/prosedürleridir.

Her erkek günde birkaç kere penisini kontrol eder.Erkekte,penisindeki estetik bir sorun (uzunluğu, kalınlığı vs.) kendi benliğinde, psikolojisinde ve cinsel hayatında sorun yaratabilir, cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir.

Cinsellik iki kişi arasında yaşanılan bir işlevdir.

 Genital bölgedeki (Penis/Vajina) bir sorun bireyin kendinde ve/veya cinsel partnerinde (Cinsel eş) özgüven kaybına neden olarak ilerleyen dönemde cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabilmektedir.

Kadın vajinasında penisin dolgunluğunu ve erkekte penisinde basınç hissi ister. Hem fonksiyonel hemde estetik açıdan kadınlarda da kozmetik  vajina ameliyatları/prosedürlerini kullanmaktayım.

Peniste eğrilik, organik kaynaklı iktidarsızlık (penil protez uygulamaları vs.), erken boşalma tedavisinde (glans penis enjeksiyonu ile glans penis boyutunun artırılması, freniloplasti vs.) bazı skrotum (testisleri saran torba) estetiği (skrotoplasti vs.), sünnet hatalarının düzeltilmesi gibi durumlarda da kozmetik penis ameliyatlarını/ prosedürlerini kullanmaktayım.

(Penis Büyütme ve Estetiği Hakkındaki Tv Programım)

Penis ve Genital bölge estetik çeşitleri?
• Penis uzatma• Penis kalınlaştırma• Penis uzatma + kalınlaştırma• Penisi alttan uzatma (Correction of Penoscrotal Webbing/Ventral phalloplasty)• Skrotoplasti (Skrotal lift)• Gömük penis tedavisi

• Hipospadias Onarımı

• penisde ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı (peyronie) de yapılan tedaviler
• sertleşme problemleri (iktidarsızlık) tedavisinde kullanılan bazı cerrahi prosedürler
• erken boşalma (prematür ejakülasyon) tedavisinde kullanılan prosedürler
• Sünnet (circumcision), sünnet hatalarına düzeltme için uygulanan prosedürlerdir.

Penisin Normal Büyüklüğü nedir?

Bu tamamen kişiyle alakalı bir durumdur. Günümüze kadar penis boyutuyla, kalınlığıyla ilgili standart bir veri yoktur. Penis boyutlarıyla ilgili tablolar verip kafanızı karıştırmak istemiyorum. Önemli olan kişinin penisi ile barışık olmasıdır.

Penisinizdeki estetik bir sorun, kısalığı veya inceliği; sizi rahatsız ediyorsa kozmetik penis cerrahiler kullanılabilir. İstisnai durum mikropenisdir. Mikropenis ,yani erekte (sertleşmiş halde) penis boyunun yaklaşık 7-8 cm ‘in altında olması durumudur.

Mikropenis genellikle hipogonadizm hastası erkeklerde görülen bir semptomdur ve hormonal durumun  incelenmesi gerekmektedir. Gerekirse hormonal ve cerrahi tedaviler uygulanabilir.

Koitus (cinsel birleşme) sertleşmiş bir penis ile olabildiği için önemli olan erekte (sertleşmiş) halinin uzunluğu ve kalınlığıdır. Flask (gevşek) halde 2-3 cm uzunluğunda olan bir penis ereksiyonda 15-16 cm e kadar uzayabilir veya gevşek halde 8-9 cm olan bir penis de ereksiyonda 12 cm olabilir.

Penis boyutu genetik ve yaşanılan coğrafya ile değişkenlik gösterir. Genellikle ereksiyonda (sertleşmiş halde) 11-12 cm’ in altı küçük kabul edilir.Penis kalınlığı ise ereksiyonda ortalama 10-13 cm ‘dir. (Londra King’s College ve Maudsley NHS Foundation Trust’un araştırmacılarına göre ortalama penis uzunluğu normalde 9.16 cm, ereksiyon halinde ise 13.12 cm olmalı.)

PENİS UZATMA AMELİYATLARI

Penis uzatma ameliyatlarında birçok ameliyat tekniğini tecrübe ettim.En başarılı olanı ters çevrilmiş V-Y plasti ve ligamentolizis dediğimiz penisi asan ligamanların gevşetilmesi esasına dayanan yöntemdir.

Duruma göre ventral phalloplasty eklenebilir. Yani penoscrotal bölge denilen, penisle scrotum (testisleri saran torba) bileşke bölgesine de z-plasti, v-y plasti veya deri greftleri kullanılabilir.

(ortalama 1,5- 4 cm uzama olmaktadır.)

Penisteki uzama değişkendir ve kişinin anatomisi en önemlisi ligamanların kalınlığı ile ilişkilidir. Burada ligamanları kalınlığı ne kadar fazla iyi ise peniste uzama aynı oranda fazla olmaktadır.

Abdominal liposuctıon, suprapubik lipektomi de eklenmelidir.(özellikle gömük penisi olanlarda kesin eklenmelidir.) Burda amaç: penisin özellikle proksimal dediğimiz kök kısmını örten fazla yağ dokusundan kurtulmak ve abdominal çıkıntıyı düzeltmektir.

(toplamda ortalama 2-5 cm uzama olmaktadır.)PENİS KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARIGenellikle otolog yağ naklini yani kişinin kendisinden elde edilen yağlarını kullanmayı tercih etmekteyim.

Yağ almak için (donör olarak) en sık kullandığım bölgeler suprapubik (penis kökü),karın ve medial uyluk bölgeleridir.

Bundan sonra alınan yağ daku santrifüj edilerek saflaştırılır (3000 rpm for 3 minutes in Coleman,2007). Yağın sağ kalımını artıran daha yavaş santrifüj hızı ve azalmış süredir.(bu nedenle genellikle 1000 rpm ile 2 dakika tercih etmekteyim.)Takiben bu saflaştırılmış yağ dokusunun transferine geçilir.

Penisin cilt altına homojen bir biçimde dağıtılır. Ameliyat sonrası uygun uzunluktaki elastik penis bandajı ile yağ migrasyonu ve ereksiyondan (serleşme) ötürü oluşabilecek olan asimetri önlenir.Penis kalınlaştırmada yaklaşık 20 cc ‘lik kan alınarak hazırlanan platelet-rich plasma (PRP) da kullanılabilir.

Altı ay içinde yağ kayıp oranı %30-40 dır.6 ay sonrasındaki penis kalınlığı değişmez .Yağ kaybını göz önünde bulundurarak ,kalınlaştırma ameliyatlarında daha fazla saflaştırılmış yağ doku enjeksiyonu yapmaktayım.

PENİS UZATMA + KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARI

Hastalarımın büyük kısmı bu iki prosedürü(uzatma+kalınlaştırma) aynı ameliyatta olmak istemektedir.Ben de penisin en ve boy orantısı ve estetiğini sağlamak için iki prosedürün beraber yapılmasına öneriyorum.

Anestezi tipi olarak lokal anestezi +sedasyon ya da hasta isteğine göre genel anestezi tercih edilir.Ameliyat sonrası hastalar aynı gün evlerine gidebilmektedirler.

1- 2 günlük istirahatten sonra normal sosyal yaşantılarına dönebilirler.

Bu ameliyatlardan sonra 4-5 hafta cinsel aktiviteden kaçınılması istenir. (mastrubasyon da dahil)Prosedürlerin süresi (ameliyat süresi):
• Penis uzatma: yaklaşık 45-50 dakika• Penis kalınlaştırma: yaklaşık 50-60 dakika

• Penis uzatma + kalınlaştırma: yaklaşık 80-90 dakika sürmektedir.

SONUÇLAR:

• Penis uzatmada aralık: 1,5-4cm’dir.(Burdaki değişkenlik ligamanların özelliklerine yani derinlik ,uzunluk ve kalınlığına bağlıdır. Daha kalın olması daha iyidir.(Bazal penis ultrasonu süspansör ligamanın kısmen görünümünü sağlasada bizlere net bilgi vermemektedir.)

• Penis kalınlaştırma ameliyatlarında penis çapında %25-35 artma sağlanır. Burdaki değişkenlik ise kişisel özelliklere dayanır. Kişinin metabolizma durumu, yaşam tarzı, anatomik yapısı (penisin corpusu ile dartos arasında daha büyük alanın olması daha iyi sonuç verir) ile ilişkilidir.

• Genellikle tercih edilen ve sık uyguladığım penis uzatma + kalınlaştırma (suprapubik lipektomi ile beraber) ameliyatlarında uzama :2-5 cm’dir.

• Ameliyat sonrası az oranda ereksiyon açısı azalabilir.

PENİS UZATMA,KALINLAŞTIRMA AMELİYATI SONRASI EREKSİYON (SERTLEŞME) AZALIR MI?
Bize en sık sorulan sorulardan biri budur.Kesinlikle bu ameliyatlardan sonra ereksiyonda (sertleşme) değişiklik olmaz. Yurtiçi ve yurtdışında çok fazla sayıda bu ameliyatlara girdim ve yaptım. Hiçbir hastamızda böyle bir sıkıntı görmedik.

Bu ameliyatlarda büyütücü gözlük (cerrahi loupe) kullanmaktayım. Ligamanların ayrıştırılması esnasında da oldukça güvenilir olan lazeri kullanmaktayım Bu sayede ereksiyonu (sertleşme) sağlayan yapılar, sinir ve damarlar (neurovasculer bundle) oldukça rahat bir şekilde korunmuş olur. Peniste kesinlikle his kaybı da olmaz.

Sadece penis büyütme ameliyatlarında değil, her türlü penis ve prostat ameliyatlarında sonuçta böyle bir risk vardır. Burda önemli olan bu tür ameliyatları yapan cerrahın genital bölge ve özellikle penis anatomisini iyi bilmesi ve bu tür ameliyatlarda tecrübesinin olması gerekliliğidir.

PENİS BÜYÜTME VE KALINLAŞTIRMA AMELİYATLARINDAKİ RİSKLER ve KOMPİKASYONLAR:

– Erektil yapıların, sinir ve damarların yaralanması– Erekte penisin elevasyon açısının çok azalması– Penis instabilitesi– Kötü yara iyileşmesi(v-y plasti, z plasti)– Çözülmeyen (rezorbe olmayan) hematom– Yağ kaybının fazla olması (Normalde penis kalınlaştırma için enjekte edilen yağların ortalama %30-40 vücut tarafından 6 ay içinde emilecektir.Bazen bu kayıp daha fazla olabilmektedir.)– Yağ migrasyonu (göçü) ve nodül oluşumu

– Deformiteler (penisin asimetrisi ve eğriliği)

Aslında tüm istenmeyen komplikasyonlar ve sonuçlar yetersiz cerrahi tekniklerin kullanılması ve deneyim azlığından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bu tür ameliyatlar, konusunda uzman, anatomiye hakim ve tecrübesi olan cerrahlar tarafından yapılmalıdır.

SKROTOPLASTİ (Testisleri saran torbayı germe ve küçültme prosedürleri):

İlerleyen yaşla ile birlikte testisleri saran torbada yani skrotumda gevşeklik ,büyüme ve genişleme görülebilir. (Geçmişinde varikosel, hidrosel, kasık ve skrotal fıtık hikayesi olanlarda daha fazla görmekteyiz.

) Skrotumdaki bu büyüme temasa bağlı kızarıklık, ağrı, genital bölgede aşırı terleme, pişik ve cinsellikte ağrı gibi sıkıntılara yol açabilir. Eğer kişiye sosyal hayatında(otururken ,kalkarken, spor yaparken vs.

) rahatsızlık veriyorsa veya cinsel hayatında özgüven kaybına neden oluyorsa skrotoplasti uygulanabilir.

ERKEN BOŞALMA SORUNUNDA KULLANDIĞIM CERRAHİ PROSEDÜRLER:

ENJEKSİYON TEDAVİSİ (PENİS BAŞINA GEÇİCİ DOLGU UYGULAMASI)

Genellikle bu uygulamayı erken boşalması olanlarda penisin aşırı duyarlılığını azaltmak için kullanıyorum. Estetik açıdan penis başının daha kalın ve dolgun görünmesi için uygulanabilir.

Özellikle glans penisin (penis başı) temasa karşı oldukça hassas olması erken boşalmaya yol açabilir(penisin aşırı duyarlılığı). Oldukça basit olan bu uygulamada penis başına dolgu maddesi(hiyalüronik asit) veya hastanın kendisinden hazırlanan PRP (Platelet/Trombosit Yönünden Zenginleştirilmiş Plazma) verilir ve penis başında bir miktar büyümeye yol açar.

Sonuç olarak; temasa karşı aşırı hassas olan peniste bu duyarlılık azalır. Dolgu maddesinin etkisi 6 ay ile 1 yıl arası sürmektedir. Az miktar penis başındaki büyüme ömür boyu kalabilmektedir. Erken boşalma nedeninin özellikle penisin aşırı duyarlılığına bağlı olan bireylerde bu tedavi ve birkaç seanslık cinsel terapi ile çok başarılı sonuçlar almaktayım.

DİĞER CERRAHİ PROSEDÜRLER

Genital bölgede, cinsellkte en hassas alanlar: glans penis(penis başı),hemen glans penisin altında frenilum denilen dil şeklinde çıkıntı ve penoskrotal bileşke yani penis köküyle skrotum (testisleri saran torba) arasındaki bölgedir. Bazı erkeklerde bu bölgeler daha duyarlı olabilir.

Bu tip aşırı duyarlılığı olan erken boşalma sorunu yaşayan erkeklere; cinsel terapi ile birlikte phreniloplastynorotomyscrotoplastyy-v plasty gibi bazı cerrahi prosedürler uygulanabilir.

Источник: https://www.urolognet.com/penis-estetigi-ameliyatlari/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть