Piercing Ve Dövme Hepatite Yol Açabiliyor

Dile Piercing

Piercing Ve Dövme Hepatite Yol Açabiliyor

Dile Piercing Dilde Piercing – Bu makaledeki notlar: dile takılan piercing dile piercing dilde..

Uzmanlar, özellikle dile takılan piercingin riskine dikkat çekti.

DENİZLİ Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuran Uz Aktekin, steril ortamlarda yapılmayan dövme ve piercingin enfeksiyondan ölümcül hastalıklara kadar çok sayıda tehdit ve risk taşıdığını söyleyerek gençleri uyardı. Aktekin, özellikle dile takılan piercingin riskine dikkat çekerek, “Çünkü dilde, önemli organlara mikrop taşıyabilecek damarlar var” dedi.

Çağın modası haline gelen ve özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılan piercing ve dövmenin uzman olmayan kişiler tarafından uygulanmaması gerektiğini söyleyen Dr.

Aktekin, piercingin kaş ya da kulakta sinir zedelenmelerine, kulak kıkırdağında iltihaplanmalara, hatta tetonoz, kalp enfeksiyonları, beyin apseleri, diş çürümeleri ve diş kayıplarına varıncaya kadar pekçok hastalığa sebep olduğunu belirtti.

İğnelerle vücudun herhangi bir yerine yapılan dövmenin Hepatit B ve C, HIV, frengi, tüberküloz, bakteriyel enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlara davetiye çıkardığını belirten Aktekin, şunları söyledi:

“Vücudumuzun herhangi bir yerine takılan piercing ile AİDS, Hepatit B gibi kronik ve ölümcül olabilen hastalıklar bulaşabilir, metaller zorlanınca deride yırtılmalar olabilir. -10 dereceden fazla soğuklarda piercing bölgesel donmalara neden olabilir.

Özellikle gençlerimiz piercing taktırmak istiyorlarsa steril ortamlarda ve uzman hekimlere uygulamayı yaptırmalı. Piercingin dile takılması ayrı bir risk taşıyor. Çünkü dilde, önemli organlara mikrop taşıyabilecek damarlar var.

” Sıradan iğnelerle amatör kişiler tarafından yapılan dövmenin Hepatit B ve C, HIV, frengi, tüberküloz, katkı maddesine bağlı olarak ölümcül olabilen alerjik reaksiyonlar ve kronik zehirlenmelere neden olabileceğini belirten Aktekin, “Dövmeden kurtulmak dövme yaptırmaktan daha pahalı.

Dövmenin vücuttan çıkarılması için derinin soyulması gibi cerrahi yöntemlerin yanı sıra pahalı lazer teknikleri uygulanabiliyor. Dövmenin de risklerini en aza indirmenin yolu uzman ellerde ve steril ortamlarda yaptırılması. Özellikle gençlerin bu konuda çok dikkatli olması gerekir” uyarısında bulundu.

Milliyet

Hindular’ın ‘piercing Festivali’

Hindular’ın en önemli dini bayramları arasında yer alan Thaipusam Bayramı her yıl olduğu gibi bu yıl da “Acı veren” görüntülere sahne oldu. Başta Singapur’da olmak üzere yüzbinlerce Hindu inziva ve oruç döneminden sonra hem hac ibadetlerini yapmak hem de Thaipusam Bayramı’nı kutlamak için Asya’nın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkelerinden Malezya’ya akın etti.

Piercing Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Piercing in anlamı (pierce) ingilizcede “delmek, deşmek” tir. Piercing, cilt, cilt altındaki yağ tabakasının ya da kıkırdağın delinmesi ile vücuda takılan takıdır, vücut sanatıdır.

PİERCİNG TAKILARI

Piercing yapımı için 750’lik altın, platin, niyob, polytetrafluorethylen ta da tıbbi çelik gibi maddeler kullanılır. Aksi halde alerji yapabilir.

DELMEK

Piercing için çeşitli delme araçları vardır. Bu aletlerin dezenfekte edilmesine çok önem verilir, dezenfekte edilmemiş aletler iltihaplanmalara ve diğer tehlere davetiye çıkarır. Piercing vücuda takıldıktan sonra haftalarca çıkarılmaması gerekir, çıkarıldığı takdirde iltihaplanma riski artar.

Piercing takılmadan önce aynın dövme (tattoo) da olduğu gibi alkol vb. uyuşturucu maddeler alınmaması gerekir. Çünkü bu maddeler kan dolaşımını etkiler.

PİERCİNG TARİHİ

Piercing 1975 yılında Los Angelos’ta bir stüdyoda bulunmuştur. Günümüzde bildiğimiz asıl Piercing ise 1980’li yıllarda California’da “modern yabaniler” harekati ile başlamıştır. Bu harekatda bilinçli ilkel kültürlerden gelenekler alınmıştır. Bu geleneklerin bazıları body modification yani vücudu şekillendirmek, dövme yapmak, piercing, yara izleri bırakmak, kızgın demirlerle dağlamak vb…

90’lı yılların başlarında bu izler sadece Sado-Maso kültüründe kalmıştı fakat bir süre sonra bunu daha medeni bir şekilde gençler sahiplendi…

– Piercing’in Olası Tehleri

Piercing takma işlemini aynen tattoo (dövme) de olduğu gibi uzman olmayan kişiler yapmamalıdır. Yapıldığı takdirde büyük riskler ortaya çıkabilir. Örneğin kulak kıkırdağı iltihaplanır, kaş-kulak gibi bölgelerdeki sinirler bölünebilir, vücudun çeşitli yerlerindeşişlikler oluşabilir.

Ağıza takılan piercingler uzun vadede sorunlar oluşturabilir. Örneğin Dil piercing’i belli surat ifadelerinde damağa, diş etine ve bunun altında bulunan Alveolar-kemiğine bastırılır. Bu kemik basınç oluştukça yıpranıp azaldığı için, bunun sonunda dişler dökülmeye başlıyabilir.

Penisin başına takılan Prenz Albert piercingi, eğer 2mm’den daha ince ise deriyi kesebilir. Bunun gibi diger Piercinglerde zora gelince, deriyi kesebilirler. Iltihaplanması hala geçmemiş olan Intim-piercingler cinsel ilişkide, Hepatitis-B ve AIDS gibi cinsel hastalıkların daha kolay yayılmasına yol açabilirler.

Ayrıca -10 dereceden daha büyük soğuklarda, piercing bölgesel donmalara yol acabilir.

PİERCİNG ÇEŞİTLERİ

Kulak Piercingleri:

– Helix Piercing– Industrial Piercing– Rook Piercing– Daith– Tragus Piercing– Snug– Conch– Anti Tragus Piercing

– Lobe (Klasik küpe deliği)

Источник: //www.notusta.com/dile-piercing-26031/

Hepatit c Nedir? Hepatit c Ne demek? – Nedir.com

Piercing Ve Dövme Hepatite Yol Açabiliyor

Hepatit C; Hepatitis C virüsü'nün (hcv)' nin sebep olduğu, karaciğeri etkileyen, kan yolu ile en sık bulaşan bulaşıcı ve ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur.

Dünyada 170 milyon kişide Hepatit C virüsü bulunmaktadır. Bununla birlikte virüs, bulaştığı herkeste hastalığa sebep olmamakta, bazen kişi yalnızca “taşıyıcı” olarak kalmaktadır. Taşıyıcı olan kişilerin de hastalığı başkalarına bulaştırmamak için özen göstermesi gerekir.

Hepatit c belirtileri nelerdir?

1. Halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi

2. Baş Ağrısı

3. Karın ağrısı (ki bu ağrısı karaciğer bölgesinin hemen üzerindeki bölge)

4. Bulantı

5. Koyu renkte idrar (kola rengi)

6. Kilo kaybı

7. Yağlı yiyeceklerden tiksinme

8. Nadiren sarılık

9. Eklem ağrıları

Hepatit c'nin bulaşma yolları nelerdir?

1. En önemli geçiş yolu kan ve kan ürünlerinin kullanılmasıdır.

2. Ayrıca damar yolu ile alınan uyuşturucu maddelerin aynı enjektörle farklı kişilerce kullanılması ile,

3. Sağlık çalışanlarının Hepatit C’li hastaya tedavi veya işlem sonrasında kaza ile kendilerine batırmaları ile,

4. hemodiyaliz hastalarında ortak kullanılan hemodiyaliz cihazları ile,

5. Dövme ve piercing işleminin Hepatit C li hastada kullanılması nedeniyle,

6. Seksüel temas ile,

7. Tıraş malzemeleri ve diş fırçalarının ortak kullanımı ile,

8. Anneden bebeğe doğum esnasında geçebilir.

9. Cinsel temas ile bulaşma hepatit b de çok sık olmakla birlikte Hepatit C de oldukça nadirdir.

Hepatit c tanısı nasıl konulur?

Doktorunuz karaciğer fonksiyon testleri, Hepatit C antikoru (Anti-HCV) ve gereğinde Hepatit C virüs RNA’sına bakarak hepatit C olup olmadığınızı belirleyebilir.Bazı durumlarda ultrasonografi, tomografi ve karaciğer biyopsisi ve virus genotip tayini, tanı ve tedavi için gerekli olabilir.

Hepatit c cinsel ilişkiyle bulaşır mı?

Doğal olarak akla gelen hepatit C nin cinsel ilişki ile geçip geçemediği sorusudur? Hepatit C cinsel yolla bulaşır, ancak bu olasılık son derece düşüktür. Tek eşli çiftlerde bu olasılık daha da zayıftır.

Ancak çok eşli , cinsel yolla bulaşan hastalığı olan ve aids li kişilerde cinsel yolla bulaşma olasılığı yüksektir. Ayrıca organ nakli sırasında hepatit C geçme olasığıda çok yüksektir.

Ancak özellikle kan nakli ve organ nakillerinde kan ve organlar hepatit C yönünden taranmaktadır. Bu da hastalığın yayılmasını önlemektedir.

Kronik hepatit C nedir?

6 aydan daha fazla sürede devam eden hepatit C ile oluşan hepatit durumu kronikleşmiş hepatit C hastalığıdır. Özellikle küçük çocuklarda belirti vermeden gider.

Akut hepatit C nedir?

Hastalık yeni geçirilmekte olup tedavi ile kronikleşmenin oldukça azaltılması mümkündür. akut vakaların 1/4 ünde sarılık meydana gelir. Kalan vakalrda enfeksiyonun geçirildiği farkedilmeyebilir. Bu yüzden tanınması zordur. Tedavi kronik enfeksiyon tedavisinin sonuçlarına göre daha yüz güldürücüdür.

Hepatit C karaciğerden başka hangi organlara zarar verir?

Hepatit C karaciğer hasarı dışında vücutta deri, böbrekler , tükürük bezleri, göz ve romatizmal sorunlara yol açabilir.

Hepatit C karaciğer kanserine yol açar mı?

Evet, kronik Hepatit C infeksiyonu karaciğer kanserine neden olabilir. 10-15 yıl içinde %1-5 arasında karaciğer kanseri gelişme riski vardır.

Karaciğer kanserinin bir belirteci olan alfa-feto protein (AFP) kan düzeyi ölçümü ve karaciğer ultrasonu yapılarak kanser gelişimi erken evrede ortaya konabilir.

Bu nedenle kronik hepatit C hastalarına 6 ayda bir kanda afp ve karaciğer ultrasonu takibi önerilmektedir.

Hepatit C tedavisi nasıldır?

Hepatit C tedavisinde amaç öncelikle Karaciğer hasarını ve siroz gelişimini önlemek ve virüsü ortadan kaldırmakdır. Tedavide kullanılan en yaygın yöntem iğne ve hap kullanımının birlikte yapılmasıdır. Hepatit C’nin aşısı yoktur. Hastaların düzenli ve dengeli beslenmeye önem vermeleri gerekir. Eğer siroz gelişimi varsa doktorun vereceği diyete uymaları gerekir.

Eğer hcv antikor pozitif iseniz alkol tüketimini kısıtlamanız ve kesmeniz gereklidir. Sağlıklı bir beslenme rejimi dışında Hepatit C hastalarının özel bir diyet yapması şart değildir. Ancak eğer siroz gelişimi varsa sıvı birikimini engellemek için doktorunuz karaciğer koruyucu diyet listesi ve düşük tuz diyetini size önerecektir.

Güncel tedavi seçenekleri;

1. Haftada 1 kez Pegylated interferon adlı iğnelerin injeksiyonu.

2. İğne ile birlikte Ribavirin ( Ribavir) adlı antiviral etkili hapın ağızdan alınması.

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: //www.nedir.com/hepatit-c

Поделиться:
Нет комментариев

    Bir cevap yazın

    Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.