Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

içerik

Bebeklerde Pişik ve Mantar Nasıl Geçer? Pişiğe Ne İyi Gelir Tedavisi

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Pişik yaygın bir cilt iltihaplanması olup, bebeğin bacak arasında açık kırmızı renkte bir cilt kabarıklığı olarak gerçekleşir. Pişik genellikle ıslak veya seyrek değiştirilen bez, cilt hassasiyeti ve sürtünme ile ilgilidir.

Genellikle bebekleri ve sürekli olarak bez kullanmakta olan kişileri etkiler. Pişik oluşumu aileleri uyarır ve bebekleri rahatsız eder.

 Ancak genellikle hava ile kurutma, daha sık bebek bezi değiştirme ve merhem gibi basit evde tedavi yöntemleri ile temizlenebilir.

Ne kadar dikkatli olursanız olun, bebeğiniz bir noktada mutlaka pişik olacaktır. Çoğu bebekte yaygın olarak gerçekleşen bir durumdur. Cildin o bölgesinde ufak yumuşak bir doku ve dokunduğunuzda ılık bir yapı hissedeceksiniz.

Bebeklerde Pişik Neden Olur?

Bebeklerde pişik oluşumu birtakım farklı durumlara göre gerçekleşir. Bunlar arasında;

Dışkı ve idrarda tahriş: İdrar veya dışkıya uzun süre maruz kalma durumunda bebeğin hassas cildi tahriş olabilir. Bağırsak hareketlerinden dolayı sürekli dışkılayan veya ishal olan bir bebekte pişik olma eğilimi daha yüksektir. Bunun sebebi ise dışkının, idrara göre çok daha tahriş edici olmasıdır.

Ovuşturma veya sürtünme: Sıkı olarak giydirilen bezler veya kıyafetler cilt üzerinde daha fazla ovuşturmaya ve sürtünmeye sebep olacağından, bu bebeklerde pişik oluşma eğilimi daha fazladır.

Yeni bir üründen tahriş: Bebeğinizin cildi bebek mendillerine, yeni bir marka bebek bezine veya eski tip bebek bezlerini yıkamak için kullanılan deterjana, çamaşır suyuna veya yumuşatıcıya tepki gösterebilir. Bebek losyonu, pudrası ve yağları gibi diğer maddeler farklı sorunlara da sebep olabilir.

Bakteriyel ya da maya (mantar) enfeksiyonu: Basit cilt enfeksiyonu kendisini çevreleyen bölgeye yayılabilir.

Bir çocuk bezi tarafından kaplanan alan yani kalça, uyluk ve cinsel organlar sıcak ve nemli olduğu için bakteri ve maya için mükemmel bir zemin özelliğine sahip olup, o bölgeleri savunmasız kılar.

Oluşan döküntüler, cilt kırışıklıkları üzerinde bulunabilir ve kırışıklıklar dağılmış olarak kırmızı noktalar etrafında olabilirler.

Yeni yemeklerin tanıtımı: Eğer bebekler katı yiyecekler ile besleniyorlarsa, dışkılarının içeriği de değişir. Bu da pişik olma durumunu arttırır. Bebeğin yediklerini değiştirerek, dışkılama sıklığı arttırıldığında ise pişik riski artar. Ayrıca emzirme durumunda, annenin tükettiği besinlerin bebeğe geçmesinden dolayı da pişik oluşabilir.

Hassas bir cilt: Egzama veya diğer çeşitli cilt durumlarına sahip olan bebeklerin pişik olma ihtimali daha fazladır.

Antibiyotik kullanımı: Antibiyotik kullanımı iyi ve kötü bakterilerin öldürülmesini sağlar. Bebeklerin antibiyotik alması durumunda maya bakterileri de öleceğinden maya enfeksiyonu meydana gelir. Antibiyotik kullanımı ayrıca ishal riskini arttırır. Bebeği emziren annenin antibiyotik kullanması da süt yolu ile bebeğe geçerek pişik oluşumuna sebebiyet verebilir.

Bebeklerde Pişik Belirtileri Nelerdir?

Cilt üzerinde oluşan belirtiler arasında pişik oluşumu, bebek bezi bölgesinde kırmızı, hassas görünümlü cilt lekelerinin oluşması ile görülür. Bu bölgeler arasında kalça, uyluk ve cinsel organlar yer almaktadır.

Ayrıca bebeğinizin bebek bezi değişiklikleri sırasında, her zamankinden daha rahatsız göründüğünü fark edebilirsiniz. Pişik olan bebeği yıkarken, pişik oluşan bölgeye su değdiğinde ortalığı velveleye verebilir veya ağlayabilir.

Bu şekilde bebeğinizde pişik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pişik için en iyi tedavi yöntemi bebeğin pişik olduğu cilt bölgesini temiz ve kuru tutmaktır. Eğer evde yaptığınız tedavi yöntemi herhangi bir işe yaramaz ise doktorunuz tarafından bir reçete yazılmasını isteyebilirsiniz. Bu reçete içerisinde;

Hafif hidrokortizon (steroid) krem

Bir antifungal krem, eğer bebeğinizin mantar enfeksiyonu varsa

Topikal veya oral antibiyotikler, eğer bebeğiniz bakteriyel bir enfeksiyona sahipse

Yukarıda verilen ilaçlar tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda takviye olarak verilebilmektedir. Steroid krem veya merhem kullanmak yalnızca bebeğinizin çocuk doktoru veya dermatoloğu tarafından önerilebilir.

Güçlü steroidler veya sık kullanımları daha farklı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Pişiğin tamamen geçmesi birkaç günü bulmaktadır ve tekrar etme durumu da söz konusudur.

Eğer tüm tedavi yöntemlerine rağmen bebeğinizin pişiği kalıcı olarak devam ediyor ise uzman bir cilt doktoru tarafından çeşitli incelemeler yapılmalıdır.

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde pişik tedavisi için alternatif olarak uygulanabilen birtakım yardımcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

1.Güvercin Ağacı (Kış Çiçeği)

Güvercin ağacı, çiçekli bir bitkidir. Yapılan bir çalışmada pişik için güvercin ağacı ile yapılan bir merhem uygulayarak bebeklerde pişiğe yardımcı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma tam 309 bebek üzerinde denenmiştir.

2.Anne Sütü

Yapılan çalışmalara göre anne sütünün pişik olan bölgeye uygulanması, diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha başarılı sonuçlar vermiştir. Ayrıca uygulanan bu yöntem oldukça etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem 141 bebek üzerinde denenmiştir. Anne sütü ile yapılan tedavi en az merhem kadar etkili bir sonuç doğurmuştur.

3.Nergis ve Aloe Vera

Bir araştırma bebeklerde oluşan pişikler için nergis ve aloe vera tedavisini kıyaslamak üzere yapılmıştır. Her 2 çalışmanın da oldukça etkili sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır.

4.Killi Şampuan

Killi şampuanın etkilerini incelemek üzere birtakım araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalarda bebeklerde killi şampuanın pişik üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre killi şampuanın pişik tedavisinde nergisten daha etkili sonuç verdiği gözlenmiştir.

5.Pudra

Bebeklerde pişik tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi de bebek pişik pudrasıdır. Bu pudralar eczanelerden reçetesiz olarak kolaylıkla temin edilebilmektedirler.

Mısır nişastasından yapılan pişik pudraları, pişik olan bölgeyi kurutarak, oluşan kızarıklıkların ve tahrişin geçmesinde büyük bir etkiye sahiptir.

Uygulanan pişik pudrası o bölgedeki ovuşturma ve sürtünmeyi ortadan kaldıracağından pişiğin iyileşme süresi de büyük ölçüde kısalır.

6.Anti-Mantar Kremleri

Bebeğinizde oluşan pişik, ikincil mantar veya maya enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Açık kırmızı renge sahiptir ve ciltte kırışıklıklara sebep olabilir.

Herhangi bir belirtinin gözlenmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek bebeğinizin bir doktor veya hemşire tarafından muayene edilmesini talep edebilirsiniz.

Durumun teşhis edilmesinden sonra anti-mantar kremini eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilir ve pişik olan bölgeye sürerek, enfeksiyonun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

7.Diğer Maddeler

Bebeklerde pişik tedavisinde diğer doğal ilaçlar yani çuha çiçeği ve bal karışımı, zeytinyağı ve bal mumu da dahil olmak üzere çok çeşitli karışımlar denenmiştir. Yapılacak diğer çalışmalar ise bu karışımların bebeklerde pişik oluşumunu kanıtlamak üzerine olacaktır. Bu çalışmalar henüz kanıtlanmamıştır. Ancak bu maddelerden bazıları bakteriyel gelişmeleri arttırıcı yöndedir.

Bebeğin Pişik ve Mantar Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Bebeklerde en sık rastlanan cilt problemidir diyebiliriz. Pişik bebeğin genelde poposunda, bacak kıvrımlarında ve koltuk altlarında meydana gelen deri tahrişidir.

Kirlenmiş alt bezinin uzun süre bebeğin altında kalması ya da hazır bebek bezininbebeğin cildine yaramaması sonucu popoda meydana gelirken, genelde hava alamayan koltuk altı ve diz kapağı arkasındaki bölgenin terden ya da banyo sonrası ıslak kalması sonucu oluşur.

Pişik olmaması için;

Bebeğinizin cildine uygun bebek bezini bulup,  altını sık değiştirin. Altını her değiştirdiğinizde iyice temizleyip, kurulayın.

Özellikle yaz aylarında bebeğinizin altını açtıktan sonra havalanması için bekleyin. Bu bebeğinizin de hoşuna gidecektir .

Doktorunuzdan alacağınız tavsiye ile praben içermeyen pişik kremi kullanın.

Bebeğinizin poposundaki, kol ve bacak kıvrımlarındaki pişikler her geçen gün artıyor ve beyaz beyaz lekelenmeler (pamukçuk) görüyorsanız doktora götürmeniz de fayda var. Pişik yara halini alırsa bebeğinizin canı çok yanar ve huzursuz olabilir

Ağrı Söz / Bebek

Источник: //www.agrisoz.com/bebeklerde-pisik-ve-mantar-nasil-gecer-pisige-ne-iyi-gelir-tedavisi-22474h.htm

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? Pişiğe Ne İyi Gelir? | Anneysen.com

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Bezini ne kadar sık değiştirirsen değiştir, poposunu ne kadar dikkatli temizlersen temizle bebeğinin poposu zaman zaman kızarır ve yaralar oluşur. Merak etme, bebeklerde pişik, çok yaygın bir durum.

Pişik nasıl geçer, hangi pişik kremini kullanman gerek, hepsini anlattık.

Pişik; kalça, uyluk ve genital bölgedeki derinin hassaslaşıp kızarması ve şişmesidir. Bebeğinin bu bölgelerindeki derisinde döküntüler de meydana gelebilir. Özellikle bez değiştirirken bebeğin rahatsızlık duyar.

Bebeklerde pişik neden olur?

 • İdrar ve kakanın sebep olduğu tahriş: Uzun süre kakaya ve idrar maruz kalan bebeğinin hassas cildi tahriş olur. Pişik daha sık kaka yapan bebeklerde daha çok olur. Çünkü kaka, bebeklerin cildini çişten daha fazla tahriş eder.
 • Yeni besinlerle tanışma: Bebeğin katı gıdaya geçtiğinde kakasının içeriği de haliyle değişir. Mamalarla birlikte değişen beslenme programı bebeğinin daha fazla kaka yapmasına neden olabilir. Bu da pişik ihtimalini arttırır.
 • Bakteri ya da mantar enfeksiyonu: Bebek bezinin kapladığı alan, en savunmasız bölgedir. Çünkü bu bölge nemli ve sıcaktır. Bu da mantarların üremek için can attığı bir ortamdır. Bu pişikler, genellikle derinin kat yaptığı bölgelerde başlar. Döküntünün etrafında kırmızı benekler meydana gelebilir.
 • Sürtünme ve aşındırma: Bebeğinin vücuduna sımsıkı yapışan bezler ve dar bebek kıyafetleri sürtünmenin etkisiyle pişiğe yol açar.
 • Antibiyotik kullanımı: Antibiyotikler, bağırsaklardaki kötü bakteriler kadar iyi bakterileri de öldürür. Eğer iyi bakteriler olması gereken oranda bulunmazsa mantar enfeksiyonu meydana gelebilir. Emzirirken antibiyotik alıyorsan ya da bebeğin herhangi bir hastalık nedeniyle antibiyotik kullanıyorsa bu durumdan dolayı da pişik oluşabilir.
 • Bebek pişikleri ile mücadelesinde yapılması gereken ilk şey, bebeğin cildini temiz ve kuru tutmak.
 • Bebeğinde pişik olduğunda altında bez olmadan geçirdiği süreyi uzatman işe yarar.
 • Her bez değiştirdiğinde o bölgeyi suyla iyice yıka.
 • Pişik varken bez bölgesini sabunla yıkama.
 • Parfümlü ıslak bezleri kullanma. Bu ürünlerdeki kimyasal maddeler bebeğinin cildini daha fazla tahriş edip pişiği azdırabilir.
 • Eğer pişik çok kötüyse, ıslak bez ya da hazır ıslak mendille silmek yerine şişeden ılık su püskürterek bebeğinin cildini temizleyebilirsin. Bu şekilde zaten hassas olan bölgeyi ovalamamış olursun.
 • Temiz bezi bağlamadan önce bebeğinin poposunun havayla kuruduğundan emin ol.
 • Plastik külot ve vücuda sımsıkı yapışan bez kılıfları kullanma.
 • Pişik geçene kadar daha büyük bezlerden kullanabilirsin.
 • Bez bölgesinde hafif de olsa bir pembelik belirdiği anda pişik kremi veya merhem sürebilirsin. Bu şekilde sürtünmeyi azaltmış olursun.
 • Bebeğin pişik olduğunda talk pudrası ve mısır nişatası sürme. Bebeğin talk pudrasını ciğerlerine çekebilir. Mısır nişastası tozu ise bakteri enfeksiyonlarını tetikleyebilir.

Pişik kremi seçerken nelere dikkat etmelisin?

Piyasada birçok pişik kremi markası var ve hangisini alman gerektiğini bilmiyorsun. Hemen yardımcı olalım.

 • Etkili pişik kremlerinin birçoğunun maddesi çinko oksittir. Alacağın pişik kreminin içeriğini bu yüzden dikkatlice oku. Çinko oksitli kremler yenidoğan döneminde, yani 4 haftalık bebekler için %10-15, daha sonraki aylardaki bebekler için %20-40 oranında olmalı. Neden çinko asit, onu da açıklayalım: Çinko asit alerji yapmaz, cildi yakmaz, toksik etkisi yoktur ve onarıcıdır.
 • Parfüm, koruyucu madde ve neomisin gibi tahriş ve alerji içeren aktif maddeler pişik kreminde olmamalı.
 • Borik asit, kafur, fenol, benzokain ve salisilat gibi bebeğinin cildine zarar veren aktif maddeler pişik kreminde olmamalı.
 • Doktorun özellikle tavsiye etmediği sürece, hidrokortizon gibi steroidleri içeren pişik kremlerinden de uzak dur.

Anneysen'deki annelerden tavsiyeler: Anne Yorumlarıyla En Çok Tercih Edilen 8 Pişik Kremi

Ne zaman doktora başvurmalısın?

 • Pişiğe ateş eşlik ediyorsa,
 • Su toplama, kan çıbanı, irin dolu bir yara varsa,
 • Evde pişik tedavisi uyguladığın halde 2-3 günde iyileşme olmadıysa,
 • Bebeğin antibiyotik alıyorsa, pişik kıpkırmızı renkteyse ve etrafında kırmızı lekeler varsa (Mantar enfeksiyonu olabilir.),
 • Pişik, bez bölgesinin dışındaki deride de görülüyorsa bebeğini doktora götürmelisin.

Pişik önleyici 6 yöntem

Aslında pişiği önlemen çok zor ama en azından sıklığını azaltabilirsin.

1- Bebeğinin bezini sık sık değiştir.

2- Kısa bir süre bezini bağlama, poposunun hava almasını sağla.

3- Süper emici hazır bezleri kullanma; çünkü onlar daha seyrek değiştiriliyor.

4- Kumaş bez kullanıyorsan iyice yıkanmış ve durulanmış olduklarından emin ol. Kakalı bezleri sıcak suyla, parfümsüz bir bebek deterjanıyla yıka. Yumuşatıcı kullanma. Bezleri iki kere durula. Bu yazıya bakmanı öneririz: İdeal Bebek Deterjanı Nasıl Olmalı? Bebek Çamaşırları Nasıl Yıkanır?

5- Kumaş bez kullanıyorsan kan dolaşımını arttırmak için elastik bantları değil; çıtçıtlı plastik külotları tercih et.

6- Bebeğinin bezini değiştirdikten sonra ellerini iyice yıka. Bu şekilde bakteri veya mantarların bebeğinin diğer bölgelerine bulaşmasını engellemiş olursun.

Kumaş bez mi, hazır bez mi daha iyi?

Bu konuda uzmanların elinde inandırıcı bir kanıt yok ama hazır bezler, bebeklerin altını daha kuru tutuyor, bu gerçek.

En iyi bebek bezi diye bir şey yok, bebeğin ve senin için hangisinin iyi olduğuna inanıyorsan onu kullan. Herhangi bir bez markası bebeğinin cildini tahriş ederse, başka bir bebek bezi markasına yönel ve onu dene.

Prima'dan Molfix'e piyasadaki bebek bezlerini tek tek inceledik: Milyonlarca Annenin Ortak Sorusu: Hangi Bebek Bezini Almalıyım?

Gözünle görmek istersen:

Bebeklerde pişik için zeytinyağı kullanılır mı?

Zeytinyağı içerdiği antioksidanlar, A ve E vitaminleri ile ciltteki tahrişleri önler. Fakat bebeğindeki pişik ne boyutta, çinko asit içeren pişik kremine ihtiyacı var mı, zeytinyağı yeterli olur mu ya da başka bir sebepten yan etkisi olur mu, bunların cevabını doktorun verecek. Doktoruna sormadan bebeğinin cildine herhangi bir şey sürmesen iyi olur.

Ayrıca saf zeytinyağı diye satılan ürünlerin birçoğu saf değil, bu da aklında olsun.

“Bebeklerde pişik nasıl geçer?” sorusuna bitkisel yöntemler cevap olabilir mi?

Bebeklerde pişik için bitkisel çözüm önerileri o kadar fazla ki hangisinin doğru ve faydalı olduğu açıkçası muallak. Karbonattan yumurta akına, yoğurttan adaçayına birçok bitki ya da gıda, pişik tedavisi için öneriliyor. Fakat bunları uygulamadan önce kesinlikle doktoruna danışmalı, kulaktan dolma bilgilerle bebeğinin sağlığını tehye atmamalısın.

Kaynak: Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi, Mayo Clinic

Источник: //www.anneysen.com/ilk-yil/makale/bebek-bakimi-aci-k-li-bir-popo-yanigi-hali-bebeklerde-pisik_610

Bebeklerde Pişiğe İyi Gelen 7 Bitkisel Çözüm

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Yoğun terlemeden dolayı yaşanan pişik, yetişkinleri rahatsız ettiği gibi kendini ifade edemeyen bebekleri de rahatsız eder. Özellikle de sıcak günlerde ağlaması kesilmeyen bebeklerin birçoğunda görülen pişik, gece ve gündüz ağlamalarının nedenlerinden biridir.

Cildi koruyan yağ dokusunun çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesiyle beraber yaşanan bu durum, bitkisel yağlar ve merhemler ile çözüme kavuşturulur. Hassas bir cilde olan bebekler için de merhem önerilmektedir.

Eğer bu gibi durumlarda bebeğinize merhem kullanmak yerine doğal yöntemleri tercih ederseniz; şimdi listemizdeki bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.

Bebeklerde oluşabilecek pişiği önlemek adına sık sık bez değişimi yapmanız tavsiye edilir. Pişik olan bölgenin sürekli havalandırılması ve sert dokunuşlardan uzak kalması önerilir.

Bez değişimi sırasında bebeklerin canı yanabilir bunu önlemek için yavaş ve narin hareketler ile bez değişimi yapılmalıdır. Ayrıca alkol ve paraben içeren ıslak mendilleri kullanmamanız daha iyi olur.

Bebeğin daha rahat edebileceği ve vücudunun nefes alacağı kıyafetleri giydirerek pişiğe doğal önlem alabilirsiniz.

Şimdi sıra bitkisel çözümlerde. Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir sorusunu doğanın sesine kulak vererek yanıtlıyoruz. Pişik için ne iyi gelir diyenler bu sayfada buluşuyor!

1) Doğal Zeytinyağı

 • Anneler arasındaki zeytinyağı pişiğe iyi gelir mi sorusunu netleştirelim.
 • Zeytinyağı, bebeklerde oluşan pişikleri tedavi eden doğal bir malzemedir.
 • Zeytinyağının onarıcı yapısı ile bebeklerin hassas cildi hızla onarılır ve pişiğin oluşturduğu yanma hissi ortadan kalkar.
 • Doğal zeytinyağını bebeklerde pişik olan bölgeye doğrudan sürebilirsiniz.
 • Zeytinyağını sürdükten sonra bir süre bebeğin cildinin hava almasını sağlamalısınız.
 • Bebeklerde olduğu gibi hassas ciltlerde yaşanan pişikler için de etkili olmaktadır.

2) Ceviz Yaprağı

 • Pişiğe ne iyi gelir doğal çözümler nelerdir diyenlere birkaç adet taze ceviz yaprağı önereceğiz.
 • Ceviz yapraklarını yıkayın ve bir cezvede su ile kaynatın. Daha sonra bu suyun soğumasını bekleyin.
 • Bebeğin cildine temas edecek ılıklığa geldiğinde, pamukla bu suyu alın ve pişik olan bölgelere sürün.
 • Ceviz yapraklarında bulunan mineraller, hücre onarımını gerçekleştirecek ve pişiği iyileştirecektir.

3) Sarı Kantaron Yağı

 • Pişiğe ne iyi gelir evde neler yapabilirim dediğinizi duyar gibiyiz. Sarı kantaron yağını hazır edin. Faydalarını şimdi açıklıyoruz.
 • Sarı kantaron yağı, cilt hasarını onaran ve pişik gibi durumları tedavi eden bir bitkisel yağdır.
 • Doğal olmasına özen göstererek satın alacağınız sarı kantaron yağı ile bebeklerin cildinde oluşan pişiği yok edebilirsiniz.
 • Gün içinde bir pamuk yardımı ile bebeğin vücuduna sürerek pişik etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Pişiklerin iyileşmesi için günlük olarak uygulamanız önerilir.

4) Yumurta Beyazı

 • Yumurta beyazını kullanarak, minik bebeklerin narin cildinde oluşan pişikleri tedavi edebilirsiniz.
 • Öncelikle yumurtanın beyazını bir kaba alın ve çırpın.
 • Akışkan kıvama gelen yumurta beyazını bebeğin vücudundaki pişik olan yerlere sürün.
 • Yumurta beyazı kuruyana kadar bezi bağlamayın. Kuruduktan sonra bezi kapatabilirsiniz.
 • Gün içinde 1 defa deneyebilirsiniz.

5) Hindistan Cevizi Yağı

 • Cilt hasarını anında onaran Hindistan cevizi yağı, şimdi de bebeklerin cildi için görev başında.
 • Pişikten dolayı ağlaması durmayan ve keyfi yerine gelmeyen bebekler, Hindistan cevizi yağı ile artık daha mutlu uyuyacak.
 • Doğal ve katkısız Hindistan cevizi yağını, bebeğin pişik olduğu noktalara sürün.
 • Sürme esnasında bir pamuktan yardım alabilirsiniz.
 • Pişikler geçene kadar bu uygulamayı denemelisiniz.
 • Hindistan cevizi yağı, bebeğin cildini koruyacak ve pişiği iyileştirecektir.

6) Doğal Yoğurt

 • Evde kendi mayaladığınız yoğurt ile bebeğinizin pişiklerini tedavi edebilirsiniz.
 • Doğal yoğurt olmasının altını çiziyoruz ki market yoğurtlarını tercih etmeyin. Çünkü bebeğin hassas cildini ancak ev yapımı yoğurt rahatlatacaktır.
 • Çok soğuk olmayan bir miktar yoğurt, bebekte oluşan pişik üzerine sürülür.
 • Cildin yoğurdu çekmesi için bir süre beklemelisiniz.
 • Biraz bekledikten sonra bebeğinizi bezleyebilirsiniz.

7) Adaçayı

 • Doktor onayıaldıktan sonra uygulamanız tavsiye edilen adaçayı masajı, bebeğin pişik durumunu yok edecektir.
 • Adaçayını kaynatın ve ılımasını bekleyin.
 • Oldukça ılık olmalıdır.
 • Çok soğuk ve çok sıcak olması bebeğe zarar verebilir.
 • Bir pamuk yardımı ile pişik olan bölgeye adaçayını sürün ve hücrelerin yenilenmesi için bu işlemi tekrarlayın.
 • Adaçayının içerdiği vitaminler ile bebek cildinin yenilenmesi sağlanacaktır.

Yağlı Ciltler İçin Uygun Evde En İyi 7 Doğal Maske Yapımı

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Maske, Cildinizi Besleyecek 10 Doğal Tarif

Suna Dumankaya Tarifler, Cilt Beyazlatma Yöntemleri, Doğal Maskeler

Şems Arslan Güzellik Sırları, Doğal Cilt ve Saç Bakımı Maskeleri

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Evde Doğal Tedavi

Источник: //www.nefisyemektarifleri.com/blog/pisige-ne-iyi-gelir/

Bebeklerde Pişiğe Ne İyi Gelir?

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Pişik yaygın bir cilt iltihaplanması olup, bebeğin bacak arasında açık kırmızı renkte bir cilt kabarıklığı olarak gerçekleşir. Pişik genellikle ıslak veya seyrek değiştirilen bez, cilt hassasiyeti ve sürtünme ile ilgilidir.

Genellikle bebekleri ve sürekli olarak bez kullanmakta olan kişileri etkiler. Pişik oluşumu aileleri uyarır ve bebekleri rahatsız eder.

 Ancak genellikle hava ile kurutma, daha sık bebek bezi değiştirme ve merhem gibi basit evde tedavi yöntemleri ile temizlenebilir.

Ne kadar dikkatli olursanız olun, bebeğiniz bir noktada mutlaka pişik olacaktır. Çoğu bebekte yaygın olarak gerçekleşen bir durumdur. Cildin o bölgesinde ufak yumuşak bir doku ve dokunduğunuzda ılık bir yapı hissedeceksiniz.

Bebeklerde pişik oluşumu birtakım farklı durumlara göre gerçekleşir. Bunlar arasında;

 • Dışkı ve idrarda tahriş: İdrar veya dışkıya uzun süre maruz kalma durumunda bebeğin hassas cildi tahriş olabilir. Bağırsak hareketlerinden dolayı sürekli dışkılayan veya ishal olan bir bebekte pişik olma eğilimi daha yüksektir. Bunun sebebi ise dışkının, idrara göre çok daha tahriş edici olmasıdır.
 • Ovuşturma veya sürtünme: Sıkı olarak giydirilen bezler veya kıyafetler cilt üzerinde daha fazla ovuşturmaya ve sürtünmeye sebep olacağından, bu bebeklerde pişik oluşma eğilimi daha fazladır.
 • Yeni bir üründen tahriş: Bebeğinizin cildi bebek mendillerine, yeni bir marka bebek bezine veya eski tip bebek bezlerini yıkamak için kullanılan deterjana, çamaşır suyuna veya yumuşatıcıya tepki gösterebilir. Bebek losyonu, pudrası ve yağları gibi diğer maddeler farklı sorunlara da sebep olabilir.
 • Bakteriyel ya da maya (mantar) enfeksiyonu: Basit cilt enfeksiyonu kendisini çevreleyen bölgeye yayılabilir. Bir çocuk bezi tarafından kaplanan alan yani kalça, uyluk ve cinsel organlar sıcak ve nemli olduğu için bakteri ve maya için mükemmel bir zemin özelliğine sahip olup, o bölgeleri savunmasız kılar. Oluşan döküntüler, cilt kırışıklıkları üzerinde bulunabilir ve kırışıklıklar dağılmış olarak kırmızı noktalar etrafında olabilirler.
 • Yeni yemeklerin tanıtımı: Eğer bebekler katı yiyecekler ile besleniyorlarsa, dışkılarının içeriği de değişir. Bu da pişik olma durumunu arttırır. Bebeğin yediklerini değiştirerek, dışkılama sıklığı arttırıldığında ise pişik riski artar. Ayrıca emzirme durumunda, annenin tükettiği besinlerin bebeğe geçmesinden dolayı da pişik oluşabilir.
 • Hassas bir cilt: Egzama veya diğer çeşitli cilt durumlarına sahip olan bebeklerin pişik olma ihtimali daha fazladır.
 • Antibiyotik kullanımı: Antibiyotik kullanımı iyi ve kötü bakterilerin öldürülmesini sağlar. Bebeklerin antibiyotik alması durumunda maya bakterileri de öleceğinden maya enfeksiyonu meydana gelir. Antibiyotik kullanımı ayrıca ishal riskini arttırır. Bebeği emziren annenin antibiyotik kullanması da süt yolu ile bebeğe geçerek pişik oluşumuna sebebiyet verebilir.

Cilt üzerinde oluşan belirtiler arasında pişik oluşumu, bebek bezi bölgesinde kırmızı, hassas görünümlü cilt lekelerinin oluşması ile görülür. Bu bölgeler arasında kalça, uyluk ve cinsel organlar yer almaktadır.

Ayrıca bebeğinizin bebek bezi değişiklikleri sırasında, her zamankinden daha rahatsız göründüğünü fark edebilirsiniz. Pişik olan bebeği yıkarken, pişik oluşan bölgeye su değdiğinde ortalığı velveleye verebilir veya ağlayabilir.

Bu şekilde bebeğinizde pişik olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bebeklerde Pişik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pişik için en iyi tedavi yöntemi bebeğin pişik olduğu cilt bölgesini temiz ve kuru tutmaktır. Eğer evde yaptığınız tedavi yöntemi herhangi bir işe yaramaz ise doktorunuz tarafından bir reçete yazılmasını isteyebilirsiniz. Bu reçete içerisinde;

 • Hafif hidrokortizon (steroid) krem
 • Bir antifungal krem, eğer bebeğinizin mantar enfeksiyonu varsa
 • Topikal veya oral antibiyotikler, eğer bebeğiniz bakteriyel bir enfeksiyona sahipse

Yukarıda verilen ilaçlar tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda takviye olarak verilebilmektedir. Steroid krem veya merhem kullanmak yalnızca bebeğinizin çocuk doktoru veya dermatoloğu tarafından önerilebilir.

Güçlü steroidler veya sık kullanımları daha farklı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Pişiğin tamamen geçmesi birkaç günü bulmaktadır ve tekrar etme durumu da söz konusudur.

Eğer tüm tedavi yöntemlerine rağmen bebeğinizin pişiği kalıcı olarak devam ediyor ise uzman bir cilt doktoru tarafından çeşitli incelemeler yapılmalıdır.

Bebeklerde pişik tedavisi için alternatif olarak uygulanabilen birtakım yardımcı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar;

1.Güvercin Ağacı (Kış Çiçeği)

Güvercin ağacı, çiçekli bir bitkidir. Yapılan bir çalışmada pişik için güvercin ağacı ile yapılan bir merhem uygulayarak bebeklerde pişiğe yardımcı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma tam 309 bebek üzerinde denenmiştir.

2.Anne Sütü

Yapılan çalışmalara göre anne sütünün pişik olan bölgeye uygulanması, diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha başarılı sonuçlar vermiştir. Ayrıca uygulanan bu yöntem oldukça etkili ve güvenli bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem 141 bebek üzerinde denenmiştir. Anne sütü ile yapılan tedavi en az merhem kadar etkili bir sonuç doğurmuştur.

3.Nergis ve Aloe Vera

Bir araştırma bebeklerde oluşan pişikler için nergis ve aloe vera tedavisini kıyaslamak üzere yapılmıştır. Her 2 çalışmanın da oldukça etkili sonuçlar verdiği ortaya çıkmıştır.

4.Killi Şampuan

Killi şampuanın etkilerini incelemek üzere birtakım araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmalarda bebeklerde killi şampuanın pişik üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre killi şampuanın pişik tedavisinde nergisten daha etkili sonuç verdiği gözlenmiştir.

5.Pudra

Bebeklerde pişik tedavisi için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi de bebek pişik pudrasıdır. Bu pudralar eczanelerden reçetesiz olarak kolaylıkla temin edilebilmektedirler.

Mısır nişastasından yapılan pişik pudraları, pişik olan bölgeyi kurutarak, oluşan kızarıklıkların ve tahrişin geçmesinde büyük bir etkiye sahiptir.

Uygulanan pişik pudrası o bölgedeki ovuşturma ve sürtünmeyi ortadan kaldıracağından pişiğin iyileşme süresi de büyük ölçüde kısalır.

6.Anti-Mantar Kremleri

Bebeğinizde oluşan pişik, ikincil mantar veya maya enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Açık kırmızı renge sahiptir ve ciltte kırışıklıklara sebep olabilir.

Herhangi bir belirtinin gözlenmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna giderek bebeğinizin bir doktor veya hemşire tarafından muayene edilmesini talep edebilirsiniz.

Durumun teşhis edilmesinden sonra anti-mantar kremini eczanelerden reçetesiz olarak temin edebilir ve pişik olan bölgeye sürerek, enfeksiyonun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

7.Diğer Maddeler

Bebeklerde pişik tedavisinde diğer doğal ilaçlar yani çuha çiçeği ve bal karışımı, zeytinyağı ve bal mumu da dahil olmak üzere çok çeşitli karışımlar denenmiştir. Yapılacak diğer çalışmalar ise bu karışımların bebeklerde pişik oluşumunu kanıtlamak üzerine olacaktır. Bu çalışmalar henüz kanıtlanmamıştır. Ancak bu maddelerden bazıları bakteriyel gelişmeleri arttırıcı yöndedir.

Источник: //evdesifa.com/bebeklerde-pisige-ne-iyi-gelir/

Pişiğe Ne İyi Gelir

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Daha çok bez kullanmakta olan bebeklerde ayrıca yine bez kullanmak durumunda kalan yaşlılarda sıklıkla karşılaşılan pişik, sıcak havalarda daha sık karşılaşılan bir cilt sorunudur. Bez bağlanan bölgelerde, kasık ve kalçada karşılaşılan pişik önlenebilir bir cilt hastalığıdır.

Hassas cilde sahip olan bebek ya da erişkinlerde pişiğin görülme sıklığı da artmaktadır. Hassas ciltler idrar, sıcaklık gibi durumlardan daha fazla etkilenmektedir. Kimi bebeklerin idrarları da daha asitli olmakla birlikte ciltte sık sık pişiğin oluşmasına sebebiyet verebilmektedir.

Pişiğin Sebepleri

Pişik nedenleri arasında bebeklerin ya da bez kullanmak zorunda olan erişkinlerin bezlerinin yeterli sıklıkta değiştirilmemesi nedeni ile cildin tahriş olması, cildin yeteri kadar hava almaması, idrar ile dışkının cildi tahriş etmesi, mantar ya da bakteriyel enfeksiyonlar, irsi bazı rahatsızlıklar ile vücuttaki çinko eksikliği yer almaktadır. Bebeklerde pişik genel olarak katı gıdaya geçilmesi ile birlikte görülmeye başlanmaktadır. Anne sütü ile diğer besinlerin bileşiminin bebek idrarında ve dışkısında oluşturduğu asit hassas cilde daha fazla zarar verebilmektedir.

Pişik yeni doğan bebeklerde %10 ile %15 oranında görülürken katı gıdalara geçildiği dönemde bu oran %40’a kadar çıkabilmektedir.

Yine bebeklerin altlarının temizlenmesinde kullanılan mendiller ile bezlerde pişik oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Bu nedenle hassas cilde sahip bebeklerde alt temizlemek için alkolsüz temizleme mendillerin kullanımına özen gösterilmeli mümkünse pamuk ve su kullanımının yeni doğanlarda tercih edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Bebekler dışında yetişkinlerde de pişiğe bazı etkenler sebep olur ve bu sebepleri dört başlık halinde inceleyebiliriz.

Mantar

Trichophyton yaygın cilt, saç ve tırnak döküntülerine neden olan deri mantarı türüdür. Bulaşıcıdır.

Kasık ve vajinal bölgelerde nemli olmasından kaynaklanan pişikler.

Ağız kısmında yaygın mantar enfeksiyonları olan cryptococcosis, aspergilloz ve histoplazmoz. Genelde HIV / AIDS gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülür.

Viral

Dudaklar, burun enfeksiyonları, yüz, cilt, kalça kısımlarında oluşur.

Nonspesifik viral reaksiyonlar yanı sıra enfeksiyon ilişkili döküntülerin neden olduğu pişikler.

Enfeksiyonların neden olduğu ve bilinen bilinmeyen onlarca çeşidi olan pişikler.

Bakteri

Son derece yaygındır ve folikülit, abse, fronkül, selülit, impetigo, stafilokokkal haşlanmış deri sendromu olarak ortaya çıkar ve bunun yanında cerrahi yaraların da neden olduğu pişik türleri.

Streptococcus enfeksiyonu, boğaz enfeksiyonu, kızıl, selülit, nekrotizan fasit ve diğer cilt enfeksiyonlarının neden olduğu pişik türleri.

Ayakkabılardan kaynaklanan pişik türleri. Genelde sporcular sık sık maruz kalır.

Mikroplar

Cildi etkileyen genelde uyuza neden olan mikroplar, dolaylı olarak pişiğe sebebiyet verirler.

Pişiğin Tedavisi

Pişiğe birçok şey sebep olabilmektedir bundan dolayı tedavisini ele alırken kısıtlı yelpazede ele almamız gerekiyor. Daha çok bebeklerde meydana gelen pişik vakalarının tedavisinden bahsedeceğiz.

Pişik oluşmuş cilt üzerinde mantar enfeksiyonu da görülebilmektedir. Bu nedenle pişiğin önemsenerek en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Daha çok antibiyotik kullanan bebeklerde ve kortizonlu ilaç kullanan bebeklerde pişik olan bölgelerde mantar enfeksiyonu görülme riski daha fazladır.

Pişiğin görülmesinin ardından mantar enfeksiyonunun olduğu bölgede pul pul dökülmeler görülmektedir. Yine aynı bölgede kırmızı beneklerde mantar enfeksiyonunun habercisidir.

Ancak bu durumun mantar olup olmadığı konusunda teşhis uzman kişiler tarafından konulmalı ve tavsiye edilen ilaçlar kullanılmalıdır.

Bilinçsiz şekilde kullanılan ilaçlar cildin daha fazla zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir.

Bu nedenle doktor tarafından önerilmeden ilaç kullanılmamalıdır. Pişik olan bölgenin tedavi edilmesinde çinko içerikli pişik kremlerinin kullanımı önerilmektedir.

Ancak bu kremlerin ince bir tabaka şeklinde bebeklerin ve yetişkinlerin cinsel organlarına temas etmemesine özen gösterilerek uygulanması gerekmektedir.

Bununla birlikte pişik olan bölgelerin sık sık havalandırılması, mümkün olması durumunda 3 ya da 5 dakika süre ile güneş ışığından faydalanılması, temiz su ve pamuk yardımı ile temizlenmesi, bezlerin sık sık değiştirilmesi ve kirli bezlerin uzun süre bebeğin ya da yetişkinin altında tutulmaması gerekmektedir.

Pişiğin en belirgin özelliği ilk başlarda pembe ilerleyen düzeyde ise kırmızı renkli olması, kaşıntı ve yanma ile acı hissi vermesidir. Temiz olmayan ve hava almayan bölgelerde yaz aylarının gelmesi ile birlikte sıklıkla karşılaşılan bir sorun olan pişik tedavisinde bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır.

Diğer yandan pişik, bebek ve yetişkinlerde sadece bez bağlanan kapalı yerlerde meydana gelmemektedir. Aşırı sıcakların olduğu dönemlerde terlemelerden kaynaklı olarak eklem yerlerinde de görülebilmektedir.

Bu bölgelerde karşılaşılan pişiklerin tedavisinde pişiğin oluştuğu bölgenin temizlenmesi ve kurulanması ve bu işlemin sık sık tekrarlanması önerilmektedir. Yine tercih edilen kıyafetler kimi zaman cildi tahriş edebilmektedir ve bu tahrişte pişiğe sebebiyet verebilmektedir.

Pişiğin tedavisinin aksatılması ya da önemsenmemesi durumunda ilerleyen pişik ciltte pul pul dökülmeler, deride kabarma ve soyulma olarak görülmektedir.

Tedavi edilmeyen ilerleyen pişik, mantar ve diğer enfeksiyon hastalıklarının oluşmasına sebebiyet vermekte, tedavi süreci uzamakta ve cilt daha fazla hasar görmektedir. Cildin hızla tahriş olmasına ve yara durumuna dönüşmesine sebebiyet verebilmektedir.

Ancak pişiğin uzun süre devam etmesi durumunda uzman hekime müracaat ederek gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır.

Bu nedenle pişiğin önemsenmeden kendi haline bırakılması ve gerekli önlemlerin alınmaması sonucunda oluşabilecek durumların tedavi edilmesi daha uzun süre alacağı ve bebek ya da yetişkin fark etmeden hareketleri kısıtlayıcı, hareketlerin kalitesini düşürücü etkiler meydana getireceğinden kısa sürede tedavi edilmesi fayda sağlayacaktır. Böylelikle ilerlemeden pişik tedavi edilmiş olacaktır.

Bunun yanında bazı bitkisel yöntemler pişik tedavisinin daha hızlı yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağı: Bebekler için özellikle çiğ zeytinyağı tercih edilmelidir. Etkilenen kısma masaj şeklinde uygulanması kısa sürede pişiğin geçmesini sağlayabilir.

Lavanta Yağı: Bebeklerde meydana gelen pişikler için bir damla olmak şartıyla günde sabah akşam masaj şeklinde lavanta yağı sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır. Hassas ciltli bebekler için suda inceltilerek uygulanması önerilir.

Pudra: Bebekler dahil yetişkinler de pudrayı etkilenen bölgeye sürerek pişiğin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Özellikle kasık kısımlarında meydana gelen pişiklere pudra oldukça faydalıdır.

Vazelin: Vazelinin pişiği giderici özelliği yanında nemlendirici özelliği de vardır. Mısır nişastasıyla uygulandığında daha çabuk sonuç almak mümkün.

Yoğurt: Yoğurt daha çok aşırı terleme sonucu meydana gelen pişik türlerine karşı oldukça etkilidir. Rahatlama sağlar.

Hindistan Cevizi Yağı: Etkilenen kısma düzenli olarak hindistan cevizi yağını 3-4 gün boyunca günde 2 kere uygulamak pişiği ortadan kaldırır.

Kaynaklar

Источник: //www.acil.net/pisige-ne-iyi-gelir/

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Pişiğe ne iyi gelir? Bebekleri pişikten korumanın yolları..

Bir bebeğin günlük bakımı her zaman fazla özen gerektiren bir konudur. Bakımı için ihtiyaç duyduğunuz her ürünün seçimine de ayrıca dikkat edilmesi gerekir.

Özellikle 1 yaş altında ve yeni doğan bebeklerin ciltleri oldukça hassastır. Bu nedenle de kullanılan alt bezi, kıyafeti veya günlük rutin kişisel bakım ve temizliğinde tercih ettiğiniz malzemeleri onun narin teni ile uyumlu olmalıdır.

Aksi hâlde miniğiniz bazı alerjik reaksiyonlar ve pişik gibi cilt rahatsızlıkları yaşayabilir. Bu sıkıntılar arasında en sık görülen bebeklerde pişik, dönem dönem her bebekte yaşanabilen ve hem miniklerin hem de ebeveynlerin hayatını fazlasıyla zorlaştıran bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki bebekler neden pişik olur, pişik nasıl geçer ve önlemenin yolları nelerdir?

Pişik Nedir?

Pişik, diğer adı ile ‘Diaper Dermatit’, bebeklerde genelde popo, popo çevresi, bacak arası ve genital bölgede meydana gelen bir çeşit deri tahrişi durumudur.

Hafif kabartılı, kaşıntıya sebep olan kızarıklık ve lezyonlardan oluşur. Bu kabarcıklar, acıya ve kaşıntıya neden olarak minikleri rahatsız edip uyku ve beslenme düzenlerinin bozulmasına dahi yol açabilir.

Önlem alınmadığı takdirde, tüm gün bez içerisinde kapalı kalan bölgelerin tahriş olması kaçınılmazdır.

Bebeklerde Pişik Belirtileri

Pek çok kişi pişiği diğer deri rahatsızlıklarından ayırmada sorun yaşamaktadır. Basit bir cilt kızarıklığı bu döküntülerle karıştırılabilmekte veya bebeğinde pişik olan bir anne farklı bir hastalığın şüphesiyle endişeye kapılabilmektedir.

Bebeğinizin pişik olup olmadığını ayırt etmenize yardımcı olacak bazı belirtiler ise şu şekildedir:

 • Deride döküntü; pişik olan bölgede döküntü şeklinde irili ufaklı lekelenmeler bulunur.
 • Şiş ve kabarık görünüm; deri pütür pütür, yer yer şiş ve kabarık bir görüntüye sahiptir.
 • Yoğun kızarıklık; hafif tahrişin olduğu yerler pembemsi, daha yoğun tahriş olmuş yerler ise yoğun kırmızı renge sahip olur.
 • Sulu kabarcıklar; döküntüler kimi zaman içi su dolu kabarcıklar şeklinde olabilir.

Bebeklerde Pişik Nedenleri Nelerdir?

Bebekler doğarken ciltlerinde verniks tabakası ile dünyaya gelir. Bu tabaka, yenidoğanı dış etkenlere karşı koruyucu bir kalkan görevi gören ve tüm cildin üst dokusunu kaplayan bir yapıdır.

Aynı zamanda vücut sıcaklığını korumayı da sağlar. Ancak bazı durumlarda bu tabakanın doğumdan hemen sonra yıkanması veya temizlenmesi, minikleri çok daha savunmasız bir hâle getirerek tahriş oluşumunu hızlandırır.

Pekibebeklerde pişik neden olur?

Cilt üzerinde döküntü şeklinde oluşan pişik, bebeğin teninin ıslak ve nemli kaldığı, yeterli şekilde hava alamadığı durumlarda gerçekleşir.

Özellikle alt bezinin bağlandığı popo, kasık ve genital organ çevresinde oluşmasının ana nedeni ise bebeğin cildinin alt bezi içerisinde tüm gün kapalı kalması ve cilt ile dışkının uzun süre temas hâlinde bulunmasıdır.

Pişik oluşumunun nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir;

 • Popo bölgesinin dışkı ile uzun süre temas halinde kalması; kaka ve idrar içerisinde bulunan amonyak, cilde uzun süre temas ettiğinde yanıklara ve tahrişe sebep olmaktadır.
 • Alt bezinin seyrek değiştirilmesi; bezin sık kirlendiği dönemlerde seyrek bez değişimi tenin uzun süre havasız kalmasına,  aşırı nem ve sıcağa maruz kalmasına yol açarak pişik oluşumuna yol açar.
 • Genital bölgede oluşan çeşitli mantar ve bakteri enfeksiyonları; mantar ve bakterilerin üremesi için sıcak bir ortam gerekir. Uzun süre kapalı kalan alt bezi içerisinde bu canlılar hızla üreyerek tahrişe neden olur.
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı; bazı antibiyotik ilaçların kullanımı, vücuttaki yararlı bakterilerin de ölmesine yol açabilir. Bu durum enfeksiyon oluşumunu ve buna bağlı olarak deride tahrişi hızlandırır.
 • Ek gıdaya geçiş evresinde bebeğin bünyesinin yeni besinlerle tanışması; yeni besin demek, yeni dışkılama alışkanlığı demektir. Yavrunuzun beslenme şekli dışkılamasını da doğrudan etkiler ve sık kaka yapması pişik ihtimâlini artırır.
 • Bebeğin cildinin kimyasal maddeye maruz kalması; kumaş bez kullanımında bezleri yıkarken tercih edilen sabun ve deterjanlar ile popo temizliği için kullanılan ıslak mendiller, formüllerinde bulunan bazı kimyasallar nedeniyle kızarıklık oluşumuna neden olabilir.

Bebeklerde pişiği tedavi etmeden önce önemli olan derideki bu döküntülerin oluşumunu engellemektir.

 • Alt temizliği sırasında sert ve tahriş etmeye müsait hareketlerden kaçınmak
 • Genital bölge temizliğinde sadece ılık su ve pamuk kullanmak
 • Kimyasal içerikli bakım ürünlerini kullanmamak
 • Bebeğin poposunu devamlı temiz ve kuru tutmak
 • Her bez değişiminde cilde pişik önleyici krem veya vazelin uygulamak
 • Alt bezini sık sık değiştirmek
 • Çok sıkı bez ve külotları kullanmamak pişik önlemede etkili yöntemlerdir.

Bebeğinizin poposunda meydana gelen kabarcıkları ve döküntüleri giderebilmek için farklı tedavi yöntemleri vardır.

Peki bebeklerde pişik nasıl geçer?

Derideki tahriş bakteri kaynaklı ise antibiyotik içeren ilaç ve kremler, mantar kaynaklı ise antifungal ürünlerin kullanımı ile tedavi sağlanmaktadır.

Tedavide ana amaç, şikayetleri ve lezyonları gidermek ve tekrar oluşmasını önlemektir.

Pişik tedavisinde doktorun önerdiği ilaçların düzenli kullanımı ve hijyen, en önemli noktalardır. İlaç ve kremleri kullanırken bebeğinizin poposunu mümkün olduğu kadar temiz tutmanız, bezini sık sık değiştirmeniz ve cildini ara ara havalandırmanız tedavi süresini kısaltacaktır.

Bebeğinizin sağlığını düşünülerek özel olarak tasarlanmış pişik kremini incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

//www.e-bebek.com/baby-me-pisik-kremi-100-ml-p-bae-20074/

Miniklerin cildini olası bir pişik sorunundan korumanın en basit çözümü pişik kremleridir.

Her bez değişiminde, temizlenmiş tene ince bir tabaka hâlinde krem sürerek bebeğinizin cildini tahriş olmaktan koruyabilirsiniz. Ancak bu kremleri seçerken içeriklerine dikkat etmek gerekir.

Pişik kreminin;

 • Ph 5.5 olması,
 • Formülünde mutlaka onarıcı etkisi yüksek ve alerjik reaksiyon oluşturmayan çinko oksit bulunması,
 • Zararlı kimyevi maddeler içermemesi,
 • Boyar madde, parfüm gibi gereksiz koruyucu ve katkı maddelerinden uzak olması gerekir.

Bebeğinde Pişik Olan Annelerin Yapması Gerekenler

Küçük yavrunuzun narin teninde oluşan kızarıklıklar ve lezyonlar, bir anne olarak sizi çaresiz bırakabilir. Bu gibi zamanlarda ‘bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?’ sorusuna cevap ararsınız.

 • Bebeğinizin cildini sık sık havalandırmanız, cildinin nefes almasını ve rahatlamasını sağlar. Bu nedenle gün içinde fırsat buldukça bezi olmadan vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
 • Ilık su, derisindeki yanma ve kaşıntı hissini azaltacaktır. Banyo esnasında poposunu suyun içinde bir süre tutarak bekletmeyi deneyebilirsiniz.
 • Pişik önleyici kremler, tedavi ederken şikayetleri azaltarak rahatlamayı da sağlayacaktır.
 • Bezi tamamen kirlenmese dahi alt bezini değiştirme sıklığını arttırarak, teninin bezle temasının mümkün olduğu kadar az olmasını sağlayın.
 • Geceleri bezini daha sık değiştirmeye çalışın.

Bebeklerde Görülen Pişiğe Bitkisel Çözümler

Bebeğinin cildini rahatlatmak isteyen, kremlerden fayda göremeyen ve bitkisel çözümler denemek isteyen ebeveynler için pişikte uygulanabilecek farklı bitkisel yöntemler de vardır:

 • Demlenmiş ve soğutulmuş ada çayını bir pamuk yardımıyla cilde soğuk pres yapmak
 • Saf zeytinyağı sürmek
 • Hindistan cevizi yağı sürmek
 • İnce bir tabaka hâlinde yumurta akı uygulamak
 • Papatya çayı sürmek
 • Badem yağı ve E vitamini yağından oluşan karışımla bakım yapmak
 • Vazelin sürmek
 • Yaralarda iyileştirici etkisi bulunan sarı kantaron yağı kullanmak
 • Ceviz yapraklarının kaynatıldığı soğutulmuş su ile bölgeyi yıkamak

Bu yöntemlerin bebekleri hem rahatlattığı hem de iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir. Ancak bebeklerde pişik sorununu önlemek ve iyileştirmek amacıyla kullanılabilecek olan bu bitkisel çözümler, uygulanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Onay almadan yavrunuzun tenine herhangi bir madde sürmeniz doğru değildir.

Источник: //www.bebek.com/bebeklerde-pisik-nasil-gecer/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Yüzmek Kaslara Olduğu Kadar Beyine de Faydalı
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..
Zinde kalmak için.. Her mevsim mor tüketmeye dikkat edin..