Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

içerik

Prostata ne iyi gelir?

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Prostat küçük bir bezdir ve erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Bir cevizle aynı büyüklüktedir. Mesanenin altında ve rektumun önünde bulunan prostatın ana işlevi, sperm için koruyucu sıvı üretmektir. Prostat üretra içerir ve vücudun hem idrarını hem de spermasını taşıyan bir tüptür. Prostat hayatta kalmak için gerekli değildir, ancak üreme için önemlidir.

Prostat kanseri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, erkekler arasında en sık görülen kanserdir. Araştırmalara göre her altı erkekten birine etki eder. Diyet, yaş, ırk ve aile öyküsü gibi bazı koşullar prostat sağlığı risk faktörlerini etkileyebilmektedir. Sağlıklı besin seçimi yapmak, prostat sağlığınızı teşvik edebilir ve prostat problemleri riskini azaltabilir. (1)

Prostat ilgili hastalıklar

İşte kanser dışı prostat problemlerine bazı örnekler:

İyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH: Yaşlı erkeklerde çok yaygındır. Prostatınızın büyümüş fakat kanserli olmadığı anlamına geliyor. BPH tedavileri şunları içerir:

 • Dikkatli bekleme, ayrıca aktif gözetim olarak da adlandırılır. Belirtileriniz çok kötü değilse, doktorunuz size tedaviye başlamadan önce daha kötü olup olmadıklarını görmek için beklemenizi söyleyebilir. Doktorunuz muayene için ne sıklıkta geleceğinizi söyleyecektir.
 • İlaçlar belirtileri hafifletmek için prostatın küçülmesine veya prostatınızın yakınında kasların rahatlamasına yardımcı olabilir.
 • Hiçbir şey işe yaramıyorsa, doktorunuz idrar akışına yardımcı olmak için ameliyat önerebilir.
 • Bazen BPH’nin neden olduğu üriner problemleri tedavi etmek için radyo dalgaları, mikrodalgalar veya lazerler kullanılır. Bu yöntemler, ekstra prostat dokusunu azaltmak için farklı türde ısı kullanır.

Akut bakteriyel prostatit: Genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan aniden başlar. Prostat belirtilerine ek olarak ateş, titreme veya ağrı varsa hemen doktorunuza danışın. Çoğu durumda antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Ayrıca ağrı ya da rahatsızlığa yardımcı olmak için ilaca ihtiyacınız olabilir.

Kronik bakteriyel prostatit: Tekrar tekrar gelen bir enfeksiyondur. Bu ender sorunun tedavisi zor olabilir. Bazen, uzun süre antibiyotik almak işe yarayabilir. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olması için yapabileceğiniz diğer şeyler hakkında doktorunuzla konuşun.

Kronik pelvik: Ağrı sendromu olarak da adlandırılan kronik prostatit, yaygın bir prostat problemidir. Sırtta, kasıkta veya penisin ucunda ağrıya neden olabilir. Tedavi ilaçlar, cerrahi ve yaşam tarzı değişikliklerinin bir kombinasyonunu gerektirebilir. (2)

Prostat için faydalı gıdalar

Kırmızı meyveler: Çilek, böğürtlen ve ahududu gibi kırmızı meyveler, C vitamini ve antioksidanlar açısından yüksektir.

Antioksidanlar, sağlıklı hücrelere saldıran ve kanser riskine katkıda bulunan serbest radikal moleküllerden gelen hasarları önlediği için vücutta önemli bir rol oynamaktadır.

Vitamin C ayrıca idrara çıkma ve şişmeyi azaltarak iyi huylu prostatik hiperplazi (BPH) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. (3)

Omega 3: Diyetinize omega-3 yağ asitleri eklemek için birçok neden vardır. Omega 3ler, kötü kolesterolü düşürmenize ve iyi kolesterol düzeyleri yükseltmenize, yüksek tansiyonunuzu düşürmenize, kilo vermeye yardımcı olur ve kalp krizi riskini azaltmak için benzersizdir.

Uzmanlar normalde prostat sağlığı için hayvansal yağların azaltılmasını önerirken, diyet programlarına omega 3lerin eklemesinin prostat sağlığının iyileşmesine yardımcı olabildiği söylemektedir.

Aslında, göl alabalığı ve ringa balığı gibi gıdalardaki omega-3 yağ asitleri, prostat kanseri riskini düşürmeye yardımcı olabilir. (4)

Domates: Domatesler likopeni (zaten prostat kanseri teşhisi konmuş olan erkeklerde prostat kanserini önlemeye ve tümör büyümesini azaltmaya yardımcı olabilecek bir antioksidan) içerir. Vücut çiğ domateslerdeki likopenden yerine domates salçası, makarna sosu ya da domates suyu gibi pişmiş ya da püre haline getirilmiş domateslerdeki likopeni daha kolay çıkarır. (5)

Brokoli: Brokoli ve karnabahar gibi turpgiller ailesine ait olan sebzeler, bazı çalışmalara göre kanser hücreleri ile mücadeleye yardımcı olabilecek bazı fitokimyasal maddeleri içerir. Diğer çalışmalar, bu sebzeleri yiyen erkeklerin agresif prostat kanseri geliştirme riski düşük olma eğiliminde olduğunu göstermiştir. (6)

Arnavut biberi: Arnavut biberi olarak da bilinen acı ve baharatlı biber, prostat sağlığını destekleyici baharatın kaynağıdır.

Arnavut biberleri, kapsaisin adı verilen yüksek konsantrasyonlu bir maddeden ısı alırlar.

Kapsaisin ağrıyı azaltma kabiliyeti ile yaygın olarak bilinirken, çalışmalar prostat kanseri hücreleri de dahil olmak üzere kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. (7)

Kabak çekirdeği: Kabak çekirdeği, prostat için, özellikle iyi huylu prostat hipertrofisine (BPH) sahip erkekler için benzersiz sağlık yararları sunmaktadır.

Prostat bezinin büyümesini içeren bu durum, 50 yaş ve üstündeki erkekleri sık sık etkiliyor. BPH’ye katkıda bulunan bir şey, testosteron ve başka bir hormon olan dihidrotestosteron ile prostat hücrelerinin aşırı uyarılmasıdır.

Kabak çekirdeği içindeki yağ, hormonların prostat hücrelerinin çoğalmasını tetiklemesine engel olabilmektedir. (8)

Avokado: Avokado, halihazırda BPH veya büyümüş prostat ile ilgili erkeklerdeki belirtileri azaltmaya yardımcı olabilen bir süper gıdadır. Bunun nedeni büyük olasılıkla beta-sitosterol olarak bilinen bitki sterol olmasıdır. Bu besin idrar akışını iyileştirebilir. Artı, aynı zamanda prostat üzerinde antiinflamatuar etkiye sahip olabilen bir bağışıklık arttırıcıdır.

Yeşil çay: Yeşil çayda bulunan ve serbest radikallerle mücadele eden güçlü antioksidanlar prostat sağlığınıza yararlı olma potansiyeline sahiptir. Yeşil çay, aslında EGCG olarak bilinen ve prostat kanseri hücrelerini öldüren belirli bir antioksidan içerir. Çaydaki bir başka bileşik ise, kanser gelişimini hızlandıran bir enzimin eylemlerini engelleyebilir. (9)

Nar: Özellikle, narların antioksidanları ve phytonutrient adı verilen bir ellagitannin bakımından zengin olduğu için prostat sağlığının geliştirilmesinde özellikle yararlıdır.

Araştırmalar, nar ekstraktlarının prostat kanseri hücrelerinin üretimini yavaşlattığını ve hücrelerin kendilerini yok etmesini sağladığını gösteriyor.

Diğer araştırmalarda, ellagitanninler yeni kan damarlarının büyümesine müdahale edebildiğini göstermiştir. (10)

Kabuklu kuru yemişler: Badem ve ceviz gibi kabuklu kuru yemişler, selenyum adı verilen ve prostat bezini koruyan minerallerle doludur. Ayrıca, prostat sağlığını güçlendiren antioksidanlar açısından zengindir. (11)

Mantar: Mantarlar prostat sağlığı açısından harikadır, ancak Asya mantarları sizin için özellikle iyidir. Örneğin, shiitake mantarında lentinan adı verilen, mucizevi anti kanser özellikleri sergileyen bir madde bulunur. Asya mantarları ayrıca vücudun her tarafındaki hücreleri kanserli istiladan koruma yeteneğine sahip olan L-ergothioneine adlı güçlü bir antioksidan içerir.

Zerdeçal: Zerdeçal, yüzyıllardır şifalı bir bitki olarak kullanılmış ve prostat sağlığını iyileştirmek için mükemmel bir yoldur.

Baharat iltihabı, soğuk algınlığı, astımı savuşturmak için kullanılır ve brokoli veya lahana gibi turpgillerle ile kombine edildiğinde, prostat kanserini önlemede ve hatta iyileştirmede etkilidir.

Zerdeçal renkleri genellikle acı ve biberli lezzetinden dolayı körilere ve baharatlı yemeklere eklenir, ancak yemeklerinize bir tutam ekleyerek kendinize bir hoşluk yapabilir, aynı zamanda prostat sağlığınızı önemli ölçüde geliştirirsiniz. (12)

Soğan ve sarımsak: Bunlar arasında sarımsak, soğan, arpacık soğanı, pırasa ve şives bulunur. Bazı araştırmalar, bu gıdalardan açısından zengin bir diyet uygulayan erkeklerin prostat kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğunu ileri sürmektedir. Allium sebzelerin lezzeti ve kokusu bir grup organosülfür bileşiminden gelir.

Bunlar, bitkinin doğal yaşlanma süreci boyunca veya bitki doğranırken veya ezilirken serbest bırakılan allisin adı verilen bir enzim aktivitesinden oluşur. Bu bileşikler, anti kanser özelliklerine sahip bileşiklerdir. Bununla birlikte, pişirme sırasındaki ısı, allisin aktivitesini yok ederek aktif anti kanser bileşiklerinin oluşmasını engeller.

(13)

Susam: Susam tohumları büyük demir, çinko, magnezyum ve fosfor kaynaklarıdır. Bu eser mineralleri sağlıklı bir prostat ve aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için gereklidir.

BPH ve prostat kanseri gelişen erkekler genellikle çinko ve diğer az miktarda minerali içermezler. Bazen bu, sağlıklı prostatlara sahip erkeklerden % 50 daha düşük seviyelerde olabilir.

Yemekler arasında, susam tohumları harika bir sağlıklı atıştırmalıktır. (14)

Источник: https://www.acil.net/prostata-ne-iyi-gelir/

Prostata İyi Gelen Yiyecekler

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Erkeklerde, erkeklerin üreme sistemlerinin bir parçası olan prostat, ufak bir top büyüklüğünde olan prostat bezi, idrarın çıkmasına olanak sağlayan tüpün etrafında bulunan bir bezdir. Prostat bezinin büyümesi bireyin yaşlanması ile doğru orantılı olarak oluşur.

Yetişkin erkek bireylerin hemen hemen % 80’lik bir oranı prostatın büyümesi durumundan etkilenir. Bu büyüme durumu genellikle ellili yaşlardan sonra meydana gelen bir durumdur. Tıp dünyası buna karşı çeşitli tedavi yöntemleri geliştirmiştir.

Cerrahi müdahale ile ya da ilaç kullanımı ile tedavi edilmeye çalışılan duruma ayrıca bitkisel ürünlerin şifaları da olumlu etki sağladığı görülmektedir.

Büyüyen prostat bezinin bazı sorunlara yol açtığı da söylenebilir. Prostat bezinin büyümesi sonucu iyi huylu prostat büyümesi adında bir rahatsızlık baş gösterebilir ve ardından bireylerin gündelik hayatlarında bazı zorluklarla karşılaşması mümkün kılınır.

Ancak bu durum herkes için aynı değildir. Kimi insanlar bu durumdan çok fazla etkilenmezler. Bu rahatsızlığın meydana gelmesi neticesinde idrarını tutamama, idrar kaçırma, çok defa idrara çıkma ve idrar yollarında meydana gelen iltihaplarla karşılaşılabilir.

Prostatta meydana gelen büyümenin tam ve kesin nedeninin bilinmemesi tedavisi üzerinde bir etki sağlasa da, bazı hormonların prostat üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Prostat büyümesinin tedavisi için birçok değişik tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bireylerin prostatındaki kasların rahatlatılması ve meydana gelmiş olan iltihapların giderilmesi konusunda antibiyotikler kullanıldığı söylenebilir.

Ama ilaç tedavisi prostattaki büyümeyi durduramayabilir. Bu noktada ilaçların daha çok meydana gelen semptomların engellenmesinde ve rahatlama sağlanmasında rolü olduğu söylenebilir.

Prostatın tam olarak tedavisi için, cerrahi müdahale yoluyla prostat dokularının alınması olarak düşünülebilir.

Bu tarz tıbbi tedavi yöntemlerinin yanı sıra, prostatın tedavisinde kullanılabilen çeşitli faydalar sağlayan yiyecekler ve şifalı bitkiler olduğu da söylenebilir. Şimdi bu yiyecek ve bitkilere göz atacağız.

1.Mısır Püskülü

Mısır sütü, zaman içinde kendini prostat büyümesinin semptomlarına karşı mücadele etmesi yönünden kanıtlamış bir evde tedavi yöntemidir. İdrar kaslarının ve astarının rahatlamasına yardımcı olan doğal bir diüretik olarak (idrar söktürücü) hareket eder. İdrarın akışının düzelmesine destek olur.

Dört fincan suya taze mısırın 6 tane püskülü konulur. Kaynamayan suya koyulur ve ardından bir 10 dakika kadar daha kaynatılır. Ardından süzülür ve günlük olarak bu mısır püskülü çayı 3 kez içilir. Bir diğer seçenek ise, bir fincan suya 15 mısır püskülü eklenerek, bu su günde birkaç kez olmak koşuluyla içilir.

2.Elma Sirkesi

Ham, fitre edilmemiş olan elma sirkesi, büzüştürücü, sıkıştırıcı özellikleri ile şişmiş olan prostat bezlerinin küçültülmesine yardımcı olur. Ayrıca, kilo verimine yardımcı olur ve UTI gibi büyümüş prostat komplikasyonlarının engellenmesine destek olur.

Bir-iki çay kaşığı ham filtre edilmemiş elma sirkesi, 1 kaşık bal ile bir bardak ılık suda karıştırılır. Günlük iki kez bu karışım içilir. Bir diğer seçenek olarak ise, ham, filtre edilmemiş 1 fincan elma sirkesi, su ile dolu küvete eklenir. 10-15 dakika boyunca bu küvette bekleyin. Bu rahatlatıcı banyoyu haftada birkaç kez deneyin.

3.Kabak Çekirdekleri

Kabak çekirdekleri, büyümüş olan prostatın küçültülmesine yardımcı olur. Çekirdekler, içerdikleri diüretik içeriklerle idrar akışına yardımcı olurlar. Ayrıca yüksek oranda çinko barındırırlar. Erkeklerde meydana gelen büyümüş prostat, genellikle çinko eksikliğinden dolayıdır. Ek olarak, çekirdekler omega-3 yağ asitlerine sahiptirler ve bu asitler prostatın işlevsel olmasını sağlar.

Kabak çekirdeklerini tüketmenin en iyi yolu, herhangi bir tuz ekleme olmadan direkt olarak yemektir. Günlük olarak bir avuç çekirdek yeterli olacaktır. Alternatif olarak ise, bir avuç dolusu ezilmiş taze kabak çekirdeğini, büyük bir kaba ekleyin. Kaba kaynamış su ekleyin ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Süzün ve ardından bu çayı için. Haftada birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

4.Domates

Domates, prostat bezlerinin büyümesi durumunun semptomlarının yatıştırılmasına destek olan likopen yönünden zengindir. Likopen ayrıca, prostat bezinin büyümesi ve prostatta meydana gelen iltihaplarla bağlantılı olan prostat spesifik antijen düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur. Ve mesanede meydana gelen baskıyı azaltarak, büyümüş prostatın küçültülmesine yardımcı olur.

Domates ve domatesten üretilen domates sosu, domates püresi ve domatesi suyu gibi ürünleri içeren yiyecekleri diyetinize eklemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, likopen takviyelerini de alabilirsiniz. Ancak bundan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

5.Çinko Takviyeleri

Prostat bezinin küçültülmesine yardımcı olarak, ilk önce çinko takviyeleri almakla başlayabilirsiniz. Çinko, bir esans mineraldir ve vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve hücrelerin çoğalmasında oldukça önemli rol oynar. Bu mineral, prostat hücrelerinde de bulunur ve koruyucu ve iltihap önleyici bir rol oynar.

Yapılan araştırmalara göre, araştırmacılar, çinko eksikliğinin, prostattaki çinko içeren proteinlerin işlevinin zarar görmesine neden olmasına, bu nedenle de prostat işlevinde ve prostatın büyümesindeki anormalliklere neden olabileceğini bulmuşlardır.

Çinko takviyeleri alınır. Genellikle günlük olarak toplamda 90 mg çinko takviyesi alınır. Bu da öğünlere bölündüğünde her öğünde 30 mg denk gelir.

Ancak çinko takviyesi almadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Ayrıca, çinko yönünden zengin olan istiridye, yengeç, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllar, fasulye, kaju ve yoğurt gibi ürünlerin tüketimi de çinko sağlamak açısından önemlidir.

Источник: https://evdesifa.com/prostata-iyi-gelen-yiyecekler/

Pişmiş domates ve kabak çekirdeği prostata iyi geliyor

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriliyor. İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor.

Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

PROSTATIN BÜYÜMESİ SAÇIN BEYAZLAMASI KADAR NORMAL

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma

-İdrar yaparken zorlanma

-İdrarı tam boşaltamama

-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama

-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi

-Kesik kesik idrar yapma

-Gece sık idrara çıkma

-İdrar yaparken yanma

-İdrara sıkışma ve kaçırma

PROSTAT DOSTU GIDALAR TÜKETİN

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates

-Kabak çekirdeği

-Soya fasulyesi

-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İLK OLARAK AKLA KANSERİ GETİRMEK DOĞRU DEĞİL

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

ERKEN TEŞHİS İÇİN BELİRTİLERLE KARŞILAŞMAYI BEKLEMEYİN

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir. Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir.

İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir. Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.

Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır. Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

HER PROSTAT KANSERİ MÜDAHALE GEREKTİRMEYEBİLİYOR

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

[attention type=green][attention type=yellow]
Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.
[/attention][/attention] Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

YENİ HORMON VE AŞI TEDAVİLERİ YAYGINLAŞIYOR

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Источник: http://kocaelilife.com/pismis-domates-ve-kabak-cekirdegi-prostata-iyi-geliyor-h210.htm

Prostat İçin Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor
Prof. Dr. Turhan ÇAŞKURLU
Üroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriyor.

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi için genellikle 50’li yaşları geçmek gerekiyor. Yaş ilerledikçe prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorlukları görülme sıklığı giderek daha fazla erkeği olumsuz etkiliyor.

Prostat sağlığı için pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli tüketilmesi olumlu sonuçlar verebiliyor. İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri ile hemen hemen aynı sikayetlere neden olan prostat kanserinin erken teşhisi için rutin kontrollerin ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 Prostatın büyümesi saç beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

 • İdrara başlamada zorlanma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarı tam boşaltamama
 • İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama
 • Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi
 • Kesik kesik idrar yapma
 • Gece sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrara sıkışma ve kaçırma

 Pişmiş domates ve kabak çekirdeği şikayetleri azaltabiliyor

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,   

 • Pişmiş domates
 • Kabak çekirdeği
 • Soya fasulyesi
 • Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

 İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

  İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

 Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir. Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir.

İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir. Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.

  Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır. Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

 Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

[attention type=green][attention type=yellow]
Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.
[/attention][/attention] Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 27 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/prostat-icin-pismis-domates-ve-kabak-cekirdegi/

Prostat kanseri neden olur? Hangi yiyecekler iyi gelir?

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor. Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor.

Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prostatın büyümesi saçın beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma

-İdrar yaparken zorlanma

-İdrarı tam boşaltamama

-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama

-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi

-Kesik kesik idrar yapma

-Gece sık idrara çıkma

-İdrar yaparken yanma

-İdrara sıkışma ve kaçırma

Prostat dostu gıdalar tüketin

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates

-Kabak çekirdeği

-Soya fasulyesi

-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir.

Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur.

PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir.

Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır.

Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

[attention type=green][attention type=yellow]
Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.
[/attention][/attention] Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Prostat büyümesinde ne zaman ameliyata ihtiyaç duyulur?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/prostat-kanseri-ne-iyi-gelir/

Prostata İyi Gelen Besinler

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Prostata İyi Gelen Besinler . Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriliyor.

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor. Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor.

Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prostatın büyümesi saçın beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma
-İdrar yaparken zorlanma
-İdrarı tam boşaltamama
-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama
-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi
-Kesik kesik idrar yapma
-Gece sık idrara çıkma
-İdrar yaparken yanma
-İdrara sıkışma ve kaçırma

Prostat dostu gıdalar tüketin

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates
-Kabak çekirdeği
-Soya fasulyesi
-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir.

Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir.

Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir.

Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır.

Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

[attention type=green][attention type=yellow]
Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.
[/attention][/attention] Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Источник: https://www.ustmanset.com/prostata-iyi-gelen-besinler/

Postata Ne İyi Gelir? Prostata İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Erkeklerde idrar kesesinin hemen altında yer alan prostat 20 gram ağırlığına sahiptir. Erkeklerin kalp hastalıklarından sonra karşı karşıya kalmış oldukları hastalıklar listesinin 2.

Sırasında prostata bağlı gelişen hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle erkeklerin korkulu rüyası haline gelen prostatta rahatsızlıklarının önüne geçmek uzmanların tavsiyelerine uymak ve sağlıklı beslenme ile mümkün olabilmektedir.

Prostatta en sık karşılaşılan hastalıklar şunlardır:

 • Prostatit
 • Prostat Büyümesi
 • Prostat Kanseri 

Karşılaşılan bu hastalıklardan korunmak için en önemli nokta sağlıklı beslenmedir. Prostata iyi gelen besinlerin, bitkilerin tüketilmesi ve prostatın sağlığına zarar verecek besinlerden kaçınılması belli başlı karşılaşılan bu hastalıklardan korunmak, meydana gelen hastalıklarında tedavi sürecini kısaltmak için alınacak ilk önlemler arasında yer almaktadır. 

Prostat kanseri ortalama olarak 50 yaş ve üzeri erkeklerde karşılaşılan bir hastalıktır. Prostatit ise her yaşta erkeklerde görülebileceği gibi genç erkeklerde de karşılaşılan bir hastalıktır. Prostat büyümesi hastalığı orta yaş ile birlikte başlamaktadır.

Yaşın ilerlemesi ile birlikte de büyümeye devam ederek hayat kalitesini düşürmektedir. Prostat hastalıkları erkeklerde daha çok yaşın ilerlemesi ile birlikte görülmeye başlamaktadır. Ancak genç yaştan itibaren prostat hastalıklarına karşı önlemler almak mümkündür.

Ayrıca, karşılaşılan prostat hastalıklarının da tedavi edilmesi, tedavi sürelerinin kısaltılması ve tedaviyi destekleyici önlemler almak mümkündür. 

Yapılan araştırmalar doğada bulunan bitkiler ile sebzelerin prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltmakta yardımcı olmakla birlikte hastalıkların tedavi edilmesinde de etkin rol üstlenmekte olduğunu göstermektedir. 

Prostat Tedavisi 

Erkeklerin en büyük sorunlarından birisi olan prostat hastalıklarında, hastalık türüne göre değişen tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi prostatta görülen hastalıkların tedavisinde en önemli husus erken teşhistir.

Erken teşhis edilen hastalıklar daha kısa süre içerisinde ve daha az hasar ile atlatılmaktadır. Diğer bir önemli husus hastalığa yakalanmadan önce gerekli tedbirlerin alınarak erkeklerin bu yönde sağlıklarını korumalarına özen göstermeleridir.

 

Prostata İyi Gelen Bitkiler 

Isırgan Otu Kökü

Isırgan otu ve ısırgan otu kökü, prostat üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Prostat büyümesinde etkili olan ısırgan otu kökü, büyümeyi tamamen durduramasa da büyüme hücrelerine etki ederek büyümeyi yavaşlattığı gözlemlenmiştir.               

Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği prostat kanserinin önlenmesinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Her gün düzenli olarak tüketilen bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketilmesi prostat kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır.               

Cüce Palmiye Çayı               

Amerika’da prostat büyümesinin önlenmesi ve yavaşlatılması amacı ile en çok tüketilen çaydır.

Prostat büyümesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan erkeklerin şikâyetçi oldukları en önemli sorun çok sık tuvalete çıkıyor olmalarıdır.

Cüce Palmiye Çayı prostat büyümesinin etkilerinden olan çok sık tuvalete çıkma sorunu başta olmak üzere diğer belli başlı yan etkilerini de ortadan kaldırmaktadır.

Prostata İyi Gelen Sebzeler ve Meyveler 

Brokoli, yeşilbiber ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler prostat hastalıklarının önlenmesinde, hastalığın oluşumundan sonra ise hastalığın tedavi sürecini destekleyici etkileri bulunmaktadır. 

Prostat kanserinin engellenmesinde ve kanserin tedavi sürecinde lifli, tam tahıllı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Lifli gıdalar prostata neden olan kötü huylu tümörün büyümesi ve yayılmasını engelleme özelliği ile bu dönemde en çok tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. 

Havuç, patates, kabak, kabak çiçeği yine prostat sağlığı açısından sıklıkla tüketilmesi önerilen sebzelerdir. Antioksidan olarak bilinen en iyi meyveler olan avokado, karpuz, kiraz, çilek ve portakal prostata iyi gelen besin öğeleridir. 

Prostata iyi gelen besinler ve bitkiler hem prostat hastalıklarından korunmak hem de prostat hastalıkları meydana geldiğinde hastalığın iyileşme sürecini destekleyerek kısaltmada yardımcı olmaktadır. İlaç tedavilerinin yanında prostata faydalı besinlerin tüketilmesi hem prostata hem de diğer pek çok organa sağlık destekleyici rol oynamaktadır. 

Uzak Durulması Gereken Besinler          

Prostatın sağlığını destekleyen besinler olduğu kadar prostatın savunma mekanizmasını azaltan besinler ve beslenme şekilleri de bulunmaktadır. Bu tüketim ürünleri arasında tuz, kahve ve alkol yer almaktadır. Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmemesi ve bitkisel yağların tüketimine ağırlık verilmesi önemlidir. 

Prostat Hastaları için Öneriler 

Özellikle 40 yaş ve üzeri erkekler yılda en az 1 kez uzman doktorun kontrolünden geçmelidirler.

Tuvalet ihtiyaçlarını bekletmeden gidermeye özen göstermelidirler.

Egzersiz ve spor yapmalıdırlar.

Dengeli ve düzenli beslenmeli ve prostata zararlı besinlerden uzak durmalılar.

Meyve ve sebze ağırlıklı öğünler tüketmelidirler.

Uyumadan en az 2 saat evvel sıvı tüketmelidirler.

Prostat hastalığı hakkında sitemizde aşağıda linkleri bulunan diğer makalelerimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Prostat Ameliyatı Sonrası

Источник: https://www.safahastanesi.com.tr/saglik-kosesi/Postata-Ne-Iyi-Gelir-Prostata-Iyi-Gelen-Bitkiler-Nelerdir

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть