Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

içerik

Kabak Çekirdeği ve Prostat Sağlığı

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor
Kabak Çekirdeği ve Prostat Sağlığı

Birçok erkek yaşlandıkça prostat ile ilgili sorunları vardır. Prostat bir cevizdir

Kabak çekirdeği, pepitas olarak da bilinir, kabakların yenilebilir tohumlarıdır.İster çiğ veya kabak çekirdeği yağı şeklinde olsun, beslenme ile doludur ve prostat sağlığını destekleyebilir Bu nedenle kabak çekirdeği, erkeklerin sağlık sorunları için popüler bir halk tedavisi.

Araştırmalar Araştırmanın deyimiyle

2014'teki bir araştırmaya göre, kabak çekirdeği yağı ve kabak çekirdeği yağı ve saw palmetto yağı kombinasyonu, benign prostatik hiperplazi (BPH) semptomlarını artırabilir Araştırmacılar, kabak çekirdeği yağı ve saw palmetto yagının BPH için güvenli ve etkili alternatif tedaviler olduğuna karar verdi.

A Daha önce yapılan bir araştırma, kabak çekirdeği yagının belirli prostat büyüme tiplerini engelleyebileceğini buldu. Çalışma, testosteron ve alfa bloker ilaç Prazosin ile indüklenen sıçanlara baktı. Testosteronun BPH gelişiminde rol oynadığı düşünülmekte, bunun nedenini tam olarak netleştirmek mümkün değildir.

Bir teori, testosteronun güçlü bir metaboliti olan dihidrotestosteronun prostatta birikip büyümesine neden olmasıdır. Kabak tohumlarındaki fitokimyasallar dihidrotestosteronun prostat üzerindeki etkilerini azaltabilir. Ayrıca, testosteronun dihidrotestosterona dönüşümünü engelleyebilirler.

Çinko, normal prostat fonksiyonu için kritik öneme sahiptir. Aslında normal bir prostat vücutta en yüksek çinko seviyesine sahiptir. 2011 araştırmasının sonuçları, BPH'li erkeklerin malign prostat dokusu ve prostat dokusunun, normal prostat dokusundan çinko düzeyine göre önemli ölçüde daha az çinko oluşturduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca üriner çinko atılımında bir artış bulmuştur.

Kabak çekirdeği çinko bakımından zengindir. Bir bardak önerilen günlük ödenek (RDA) neredeyse yarısı sağlar. Kabak tohumlarındaki çinkonun prostat sağlığına bağlanması için daha fazla çalışma gerekmektedir. Ancak, haftada birkaç kez bir avuç tohum yemenin, çinko seviyelerinizi optimum seviyede tutmanıza yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Tedavi Reçetenize kabak çekirdeği ekleme

Prostat sorunlarını tedavi etmek için standart bir tavsiye edilen balkabağı tohumu dozu bulunmamaktadır. Bazı doktorlar günlük genel sağlık yararları için bir avuç yemenizi önerir.

Ticari olarak hazırlanmış çiğ veya kavrulmuş kabak çekirdeği çoğu bakkaliye veya doğal sağlıklı gıda mağazalarında bulunur. Organik markalar sentetik pestisitler ve gübreler olmadan yetiştiriliyor.

Bir kabağa erişebiliyorsanız, şu adımları izleyerek kendi kabak çekirdeğini hazırlayabilirsiniz:

 • Kabak çekirdeğini balkabağından çıkarın. Eklenen kabak hamurunu durulamaya veya silmeye dikkat edin.
 • Tohumları kağıt torbasında veya kağıt havlular üzerine tek bir tabaka halinde yaymak.Tohumların bir gece kurumasını bekleyin.

Çiğ çiğ yemeyi istemiyorsanız onları pişirebilirsiniz. Bir çerez sayfasına koyun ve 170 ° 999 ° F (77 ° C) sıcaklıkta yaklaşık 20 dakika boyunca fırında kavurun. Eklenen lezzet için, tohumları biraz zeytinyağıyla atın ve onları deniz tuzu veya favori baharatlarla serpin.

Soğuk preslenmiş kabak çekirdeği yağı, kabuklu tohumlardan yapılır, ancak bazı imalatçılar kabukları da kullanırlar. Düz, pürüzsüz eklenir veya salatalar ve sebzeler üzerine serpilir.

Kabak çekirdeği yağı kokarca kolayca gider ve raf ömrünü uzatmak için serin, karanlık bir yerde veya soğutulmuş olarak saklanmalıdır.

Riskler ve uyarılar Riskler ve uyarılar Riskler ve uyarılar

Riskler

Aynı anda büyük miktarlarda kabak çekirdeği yemek kabızlığa neden olabilir.

 1. Çoğu kişi, olumsuz yan etkilere maruz kalmadan ılımlı bir şekilde kabak çekirdeği ye. Çiğ veya kavrulmuş balkabağı tohumları ve kabukları yiyebilirsiniz. Ayrıca kabuklu kabak çekirdeği yiyebilirsiniz.

  Her ikisi de doğal gıda mağazalarında ve birçok bakkalda bulunur.

 2. Kabak çekirdeği kabuğu çiğdemlidir. Çiğneme sırasında kenarları da keskinleşebilir.

  Yemek çiğnemek veya yutma konusunda herhangi bir zorluk yaşıyorsanız, gövde çeşitleri yemeye devam etmek isteyebilirsiniz.

Balkabaklı tohumları lif bakımından zengin. Bir fincan yaklaşık 12 gram içerir.

Çok fazla yemek yerseniz, gaz ve şişkinlik yaşayabilirsiniz. Elyaf, dışkıyı hacimlendirmeye yardımcı olur ve uzun vadede kabızlığı önler, ancak aynı anda birçok balkabağı tohumu yemesi aslında kabızlığa neden olabilir.

Kabak çekirdeğine atarken, kalorileri ve yağları yüksek olduğunu unutmayın. Bir fincan yaklaşık 285 kalori ve 12 gram yağ içerir. Düzenli beslenme çok fazla kilo almasına neden olabilir.

Diğer fayda Balkabağı tohumlarının diğer sağlık faydaları

Faydaları

Baklagiller tohumu yağı anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

 1. Kabak çekirdeği yağı, 2014'teki bir araştırmaya göre androjenetik alopesi ile erkeklerde saç dökülmesine yardımcı olabilir. Çalışma 24 hafta süreyle 76 kişiyi izledi. Katılımcılara günde 400 miligram balkabağı tohumu yağı veya plasebo verildi.

  Kabak tohumu yağı alan erkekler saç büyümesinde yüzde 40'lık bir artış yaşadı.

 2. Balkabaklı tohumları magnezyum için mükemmel bir kaynaktır. Sadece bir ons balkabağı tohumu yemeniz BKİ'nin yüzde 74'ünü verebilir. Magnezyum enerjik kalmanıza yardımcı olur.

  Aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur, kas ve sinir fonksiyonlarını destekler ve kan şekeri düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olur.

2015 yılındaki bir araştırma, doymuş yağ oranı yüksek diyet yağlarının kabak çekirdeği yağı ile değiştirilmesinin kolesterol ve trigliseridleri ve bunların etkilerini geliştirdiğini buldu. Virgin kabak çekirdeği yağı da anti-inflamatuar yetenekleri gösterdi.

Kabak çekirdeği yağı ayrıca aşırı aktif mesaneye yardımcı olabilir. Küçük bir 2014 çalışmasının sonuçları, kabak çekirdeği yağı idrar sıklığı, aciliyet ve aciliyet inkontinansı gibi aşırı mesane semptomlarını önemli ölçüde azalttığını gösterdi.

Kabak çekirdeği ayrıca diğer minerallerin de iyi bir kaynağıdır:

potasyum

kalsiyum

 • demir
 • bakır
 • manganez
 • Kabak çekirdeği ayrıca aşağıdakileri içeren küçük miktarda vitamin içerir:
 • vitamin A

tiamin

 • riboflavin
 • niasin
 • folat
 • Kabul The bottom line
 • Kabak çekirdeği, prostat sorunları ve diğer koşullar için etkili bir tedavi ve önleyici olma potansiyeline sahiptir. Ana tamamlayıcı bir tedavi haline gelmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Eğer prostat sağlığı için kabak çekirdeği seçerseniz, birkaç hafta içinde fayda sağlayabilirsiniz, ancak garanti yoktur. Sonuçlar sağlık durumunuza, tohumlarınızı ne sıklıkla yediğinize ve tohumların kalitesine bağlı olacaktır. En azından, sağlıksız atıştırmalıkları kabak çekirdeği ile değiştirebilir ve sundukları besleyici maddelerin tadını çıkarabilirsiniz.

Okumaya devam edin: Prostat erteleme: Bugün yediği 6 gıdalar “

Источник: https://tr.oldmedic.com/can-pumpkin-seeds-improve-my-prostate-health-6849

Kabak Çekirdeğinin Faydaları: Sağlık Üzerindeki İnanılmaz 10 Etkisi

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Kabak çekirdeğinin faydaları, atıştırmalık yemişler arasında ay çekirdeği kadar fazla tüketilmese de tercih edilen bir yemiş olan kabak çekirdeği hakkında bilinmeyen faydalardan bahsedeceğiz bu yazımızda.

Kabak çekirdeğinin faydaları çoğu insan tarafından bilinmese de, kanserden tutun da, sperm kalitesini arttırıcı özellik göstermesine kadar birçok alanda insan sağlığına olumlu etki sağlamaktadır.

Şimdi gelin TV karşısında atıştırmalık olarak tercih ettiğimiz bu mucize kuru yemiş kabak çekirdeğinin faydaları konusundan önce kendisini yakından inceleyelim.

Kabak Çekirdeği Kalori

Kabak Çekirdeği Kalori ve Besin Piramidi

Kabak sebzesinin içerisinde yer alan çekirdeklerin kurutularak elde edilmesinden oluşan kabak çekirdeği, besin değeri olarak oldukça faydalı içeriklere sahiptir.

Kabak çekirdeği kalori değeri de diğer çekirdeğe göre daha masum olduğundan, düzenli ve miktarında tüketildiğinde kilo vermeye bile yardımcı olabilmektedir.

Kabak çekirdeği kalori miktarı ve besin değerlerini incelediğimiz zaman, yaklaşık 10 gr yani 1 avuç olacak şekilde değerlendirecek olursak,

 • Kabak Çekirdeği Kalori: 56 kcal
 • Potasyum: 81.4 mg
 • Kalsiyum: 4.1 mg
 • A Vitamini: 3.8 mg
 • Protein: 2.44 g
 • Lif: 0.88 g
 • Yağ: 4.56 g
 • Karbonhidrat: 1.42 g
 • Sodyum: 1.8 mg
 • Demir ise 1.25 olarak karşımıza çıkmaktadır. Görüldüğü üzere kalori miktarı düşük olan kabak çekirdeği, içerisinde değerli besin içeriği barındırmakta ve sağlığa faydalı kuru yemişler arasında sayılmaktadır.

Yukarıda saydıklarımız dışında omega 3 yağ asitleri bakımından da zengin bir besin kaynağı olan kabak çekirdeği, haftada 3-4 gün olmak üzere bir avuç yenmesi tavsiye edilen yemişlerden biridir.

Bu miktarda tüketilmesi sayesinde kabak çekirdeğinin faydaları konusunda kendimize olumlu etkiler sağlarken, aşırı miktarda tüketimi de kilo alımına neden olur diyebiliriz.

Mesela her gün 100 gr ve üzeri kabak çekirdeği tüketimi kilo artışına sebep olabilir.

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kabak çekirdeğinin faydaları içerdiği değerli mineraller ve besin değerlerinden gelmektedir.

Bol miktarda çinko içermesi, bakır ve demir oranının da yüksek olması nedeniyle insan sağlığına pek çok faydası olan kabak çekirdeği, ruh sağlığı açısından da oldukça önemli bir besindir.

Kabak çekirdeğinin faydaları konusunda olumlu etkiler gözetmek isteyenler için en önemli olan şey de, bu atıştırmalığın oldukça kolay ulaşılabilir bir besin olması ve hemen hemen her yerde satılmasıdır.

Tabi ki kabak çekirdeğinin faydaları için olumlu etkiler almak istiyorsak, dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu çekirdeğin çiğ olarak tüketilmesidir.

Kavrulmuş haline oranla çiğ kabak çekirdeğinin içerdiği besin değerleri daha faydalıdır.

Kabak Çekirdeğinin Kalbe Faydaları

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında vücudumuzun en temel organı olan kalbe faydaları da yer almaktadır.

Kabak çekirdeğinin kalbe faydaları, içerdiği magnezyum oranından gelmektedir.

Kabak çekirdeği, içerdiği magnezyum sayesinde, kalbimizin sağlıklı çalışması için gereken tüm fonksiyonları karşılar.

Aynı zamanda kan basıncını vücut sağlığımız için olması gereken değerlerde tutarak, kalp sağlığımızı korur ve kalp krizi riskini azaltır.

Diyabete Faydalıdır

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında sayılabilecek sağlık açısından en önemli faydalarından biri de diyabete olan faydasıdır.

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda, kabak çekirdeğinin insülin değerlerini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olduğu ve diyabet etkilerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Dişlere Faydası

Kabak çekirdeğinin dişlere faydası da yine içerisinde bolca yer alan magnezyumdan gelmektedir.

Tavsiye İçerik:  Brezilya Cevizi

Diş sağlığı açısından önemli bir değer olan magnezyum sayesinde, kabak çekirdeği dişlerin güçlenmesine ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kabak çekirdeğinin faydaları araştırıldığında, dişler üzerinde de olumlu etkiler gözlemlenmiştir.

Kemik Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Yine içermiş olduğu magnezyum ve değerli mineral ile vitaminler sayesinde, kabak çekirdeğinin faydaları arasında bir diğer önemli faydası kemik sağlığını korumaya yardımcı olmasıdır diyebiliriz.

Çünkü magnezyum, kemiklerin sağlıklı gelişimi ve güçlenmeleri için en değerli minerallerden biridir.

Kabak çekirdeğinde de bol miktarda bulunduğu için, kemiklere faydası oldukça olumlu düzeydedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçerdiği çinko sayesinde kabak çekirdeğinin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de sayılabilir.

Özellikle bazı bünyelerde gerekli çinko miktarı karşılanmadığı taktirde meydana gelen yorgunluk, halsizlik, depresyon, grip ve soğuk algınlığına yakalanma riski görülmektedir.

Tüm bu olumsuz etkilerin vücudumuzda hissedilmemesi için gereken çinko miktarı, kabak çekirdeğinde fazlaca bulunduğundan, “kabak çekirdeği bağışıklığı güçlendirir” demek mümkündür.

Ayrıca yine bağışıklığımızın düşmesinden kaynaklanan cilt ve göz problemlerinin de önüne geçmek kabak çekirdeği sayesinde mümkündür.

Kabak çekirdeğinin en önemli faydalarından biri de yine bu başlık altında sayabileceğimiz, erkeklerdeki sperm kalitesini yükseltmesidir.

Çünkü çinko sayesinde güçlenen bağışıklık sistemi cinsel fonksiyonların da sağlıklı çalışmasına etki eder.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında, aslında çok fazla bilinmese de kilo vermeye yardımcı olması da sayılabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus vardır ki, o da kabak çekirdeğinin kontrollü bir şekilde tüketilmesidir.

Yazımızın yukarıdaki bölümlerinde de bahsettiğimiz üzere, kabak çekirdeği tavsiye edilen miktarda ve kontrollü bir şekilde tüketilirse, kilo verme dönemindeki bireylerde, kilo kaybını hızlandırır.

Fakat her gün aşırı miktarda kabak çekirdeği tüketimi tamamen ters etki gösterip kilo almaya zemin de hazırlayabilir.

Yani kabak çekirdeğini kilo verme döneminde tüketecek olanların, haftanın 3 günü bir avuç olacak miktarı geçmemesi tavsiye edilir.

Tavsiye İçerik:  Cevizin Faydaları ve Zararları Nelerdir? – 5 Önemli Faydası

Her gün aşırı miktarda kabak çekirdeği tüketmek, kilo almanıza neden olacaktır.

Menopoz Etkilerini Azaltır

Yapılan bilimsel araştırma sonuçlarına göre, kabak çekirdeğinin faydaları arasında menopoz belirtilerini azalttığı da gözlemlenmiştir.

Menopoz dönemlerinde sıklıkla görülen sıcak basması hissi, terleme ve eklemlerde meydana gelen ağrıların kabak çekirdeği ile hafifletilebileceği yapılan araştırmalar arasındadır.

Uyku Düzenine Faydası

Akşam saatlerinde bir avuç kadar kabak çekirdeği tüketimi, daha rahat bir uyku uyumayı sağlar.

Serotonin hormonunun salgılanmasını sağlayan kabak çekirdeği sayesinde, stres ve yorgunluk ortadan kalkar.

Kabak Çekirdeği Prostat Hastalığına İyi Gelir

Kabak çekirdeğinin faydaları arasında özellikle erkek bireylerde sıkça görülen prostat hastalığına olan olumlu etkileri de yer almıştır.

Bunun en önemli sebebi de yine kabak çekirdeği içerisinde bolca bulunan çinkodur.

İçerdiği çinko sayesinde, düzenli kabak çekirdeği tüketen bireylerin prostat hastalığına yakalanma riskinin azaldığı görülmüştür.

Karaciğere Faydalıdır

Kabak çekirdeği lifli gıdalar arasında yer alır.

Aynı zamanda antioksidan deposu olan ve değerli yağlar bakımından da faydalı bir besindir.

Kabak çekirdeği, bu özellikleri sayesinde karaciğeri korumaya ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kabak Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Faydalarını başlıklar halinde anlattığımız ve sağlık açısından pek çok alanda faydası bulunan kabak çekirdeği hakkında en çok merak edilen sorulardan biri “kabak çekirdeğinin zararları nelerdir?” sorusu olmuştur.

Şunu söyleyebiliriz ki, kabak çekirdeği için insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kesin bir zarar bulunmamaktadır.

Tabi aşırı miktarda tüketiminden kaçınmanın ve kontrollü bir şekilde kabak çekirdeği tüketmenin bu hususta oldukça önemli bir faktör olduğunu bilmek büyük önem taşır.

Источник: https://faydalarizararlari.net/kabak-cekirdegi-faydalari/

Prostata Ne İyi Gelir?

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Prostat, erkek üreme sisteminde yer almaktadır. Prostat bir ceviz büyüklüğünde, mesane ve penis tabanının arasında yer almaktadır. Prostat erkek üreme sisteminin önemli bir parçasıdır.

Bu kestane şeklindeki organda kanser meydana gelmektedir ve ölümcül sonuçlara neden olabilmektedir. Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biridir. Prostat kanseri genellikle yavaş büyür ve başlangıçta ciddi zarara neden olmamaktadır.

Kanserlere neden olmasının yanı sıra bazı sağlık sorunları da prostatta meydana gelmektedir.

Prostat ve çevresinin iltihaplanması prostat enfeksiyonunu (prostatit) oluşur. Prostatı etkileyen çeşitli enfeksiyon türleri vardır. Diğerleri şiddetli ağrıları da dahil olmak üzere, pek çok erkekte hiçbir belirti görülmez. Prostat hastalıkları erkeklerde yaşla birlikte artmaktadır.

Prostatın 4 türü bulunmaktadır. En yaygın olan kronik prostatittir. Her yaştan erkeği etkilemektedir. Kronik bakteriyel prostatit belirtileridaha az yoğun ve yavaş yavaş gelişmektedir. Genç ve orta yaşlı erkekleri etkileme olasılığı daha yüksektir ve idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) neden olmaktadır.

Yinelenen nedenlerde akut bakteriyel prostatit teşhis etmek kolay değildir. Aynı zamanda daha ciddi sorunlara neden olmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde yaşamı tehdit ediyor olabilir. Asemptomatik inflamatuar prostatit, hasta olan iltihaplı prostat için hiçbir belirti bulunmamaktadır.

Başka bir sağlık sorununu teşhis ederken genellikle keşfedilmektedir.

Prostat enfeksiyonunun nedeni her zaman açık değildir. Bazen idrar prostat kanalları geriye doğru akar, üretra yoluyla bakteriler prostat içinde kalabilir.

Diğer risk faktörleri mesane tıkanıklığı, enfeksiyonlar ve bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar sayılabilir. Prostat büyümesi ya da yaralanmaları da enfeksiyon oluşmasına neden olmaktadır.

Prostat enfeksiyonu belirtileri ateş, titreme ve kızarmayı içerebilir. Bazı erkekler genital bölgesinde karın ağrısı yaşayabilmektedirler. Özellikle işeme sırasında ağrı veya yanma hissedebilir ya da zorlu idrar sorunu oluşmaktadır.

Gece boyunca sık idrara çıkma veya idrar aciliyeti hayatınızın bir parçası olabilmektedir. Bu duruma ağrılı boşalma veya bağırsak hareketleri eşlik edebilir. İdrar aynı zamanda kötü bir kokuya sahip olabilir.

Kimi zamanda idrarda kan fark edebilirsiniz.

Prostat hastalığının kesin tanısını saptamak zor olabilir. Biyopsi veya prostat spesifik antijen (PSA), kan testi ile prostat kanseri tanısı için de kullanılabilir.

Dijital rektal muayene, idrar tetkiki de tanı için kullanılmaktadır. Doktorunuz soruna daha yakından bakmak için bir ultrason önerebilir. Hastalığının nedeninin tam olarak belirlenmesi uygun tedavi için önemli olmaktadır.

Prostat hastalıkları için doktorunuzun sizlere vermiş olduğu tıbbi yardıma ek olarak, ayrıca sizlerin yapacak olduğu birkaç yaşam tarzı değişiklikleri bulunmaktadır. Bu kapsamda yapmanız gerekenler şöyle sıralanmaktadır;

1.Sağlıklı Beslenme

60 yaşın üzerindeki erkeklerin % 50’sinde prostat büyümesi ve prostat hastalıkları meydana gelmektedir. Bu yüzden özellikle belli bir yaştan sonra prostatı korumak oldukça önemlidir.

Bunun için de sağlıklı beslenmeniz gerekmektedir. Bazı vitamin ve mineraller açısından zengin bir diyet uygulamak sağlıklı bir prostata sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Bunun için bir diyetisyenden veya doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

Susam tohumları bir araştırmaya göre, prostat sağlığı için gerekli bir mineral bakımından zengin olan çinkoyu içermektedir. Vücutlarında çinko seviyesi düşük olan erkeklerde prostat sorunları daha çok görülmektedir. Susama ek olarak çinko miktarı yüksek olan, istiridye, fasulye, kabak çekirdeği ve bademde tüketmelidirler.

3.Somon

Somon omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bunlar kalp-damar hastalıkları, kanser ve romatoid artrit gibi sağlık sorunlarından sizleri koruyabilir.

 Yağlı asitler, aynı zamanda, prostaglandin sentezinde yardımcı olur. Yağ asitlerinin eksikliği araştırmalara göre, prostat problemlerine yol açabilir.

 Eğer balık hayranı değilseniz, size ceviz, keten tohumu, kanola yağı ve barbunya fasulyesinden Omega-3 elde edebilirsiniz.

Soya, yapılan bir araştırmaya göre, prostat büyümesi için soya peyniri tüketen kişilerin daha düşük bir risk altında olduğu keşfedilmiştir. Bu yüzden özellikle kahvaltılarda ve ara öğünlerde soya peynirini tüketmeye özen gösteriniz.

5.Dolmalık Biber

C vitamini, prostat tedavilerinde rol oynayabilecek bir antioksidandır. C vitamini prostat büyümesi riskini düşürür. Meyveler sizlere aynı yararı sunmamaktadırlar. Dolmalık biber başka sebzelere göre daha fazla C vitamini içerir. Brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası sizlere C vitamini verebilecek olan diğer sebzelerdir.

6.Domates

Domates, Likopen açısından zengindir ve kırmızı renginin olması bu sebeptendir. Likopen prostat kanserine yakalanma riskini azaltabilir. Ayrıca erkeklerin prostat hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bu yüzden her öğününüzde domates tüketmeye özen gösteriniz. Ayrıca karpuz, kayısı, pembe greyfurt ve papaya da tüketmelisiniz.

7.Avakado

Avakado, beta-sitosterol açısından oldukça zengin bir meyvedir. Beta-sitosterol prostat ile ilgili belirtileri azaltmaya yardımcı olabilmektedir.

 Beta-sitosterol takviyeleri alarak erkekler daha iyi bir şekilde idrarlarını yapmaktadırlar. Avakado bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Avakadonun yanı sıra kabak çekirdeği, buğday tohumu, soya fasulyesi, ceviz de tüketebilirsiniz. 

8.Sebze

Daha fazla sebze yemek, prostat olma riskini düşürmeye yardımcı olabilir. Sebzeler antioksidanlar açısından zengin olduğu için yeşil yapraklı sebzeler özellikle önemlidir. Brokoli gibi sebzeler de prostat kanseri de dahil olmak üzere prostat sorunları riskini azaltır.

Düzenli olarak soğan ve sarımsak yemek yapılan araştırmalara göre, prostat riski erkeklerde daha düşük olmaktadır. Soğan ve sarımsak, enfeksiyonlarla mücadelede ve bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı doğal ilaçlar arasında yer almaktadır.

9.Fındık

Fındık, kolesterolü düşürmeye ve beyin sağlığını iyileştirmede oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra özellikle erkeklerin prostat sorunlarında da kişilere yardımcı olmaktadır.

10.Yeşil Çay

Yapılan araştırmalar kapsamında, yeşil çayın prostat hastalıklarına ve prostat kanserine karşı korumaya yardımcı olur. Bu yüzden her gün düzenli olarak siyah çay içmeye özen gösterin.

11.Karpuz

Karpuz A ve C vitaminleri açısından zengin bir meyvedir. Bu kapsamda, prostat sorunlarında sizlere yardımcı olacaktır. Bu yüzden günlük olarak belli bir miktarda karpuz yemeniz gerekmektedir.

Antibiyotik ile tedavi olmasına rağmen, bakteriyel prostatit bazı erkeklerde tekrarlama eğilimi göstermektedir. Özellikle antibiyotikler tüm bakterileri yok etmede yeterli olmayabilir. Öngörülen tüm ilaçları aldığınızdan emin olun.

Eğer tekrarlayan prostat enfeksiyonunu varsa, doktorunuza danışın ve konu hakkında onu bilgilendirin. Bu kapsamda kullanmış olduğunuz ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz. Veya doktorunuz sizlere bu konuda başka tedavi şekilleri sunabilecektir.

Çoğu durumda, enfeksiyon uygun tedavi ile tamamen temizlenir. Ancak buna rağmen aşağıdaki hayat tarzı değişikliklerini uygulamanız gerekmektedir;

 • Sigara içmeyi bırakın. Sigara içenlerde prostat kanserinin saldırgan bir formu olması daha muhtemeldir.
 • Sağlıklı beslenin.
 • Sağlıklı bir yaşam için egzersiz yapmayı ihmal etmeyiniz. Düzenli egzersiz sağlıklı bir kiloyu korumak yardımcı olabilir. Egzersizin yararları kas kitlesi ve daha iyi metabolizma artışı olabilir. Bunun için; yürüme, koşu, bisiklet ve yüzme sporlarını yapabilirsiniz.
 • Doktorunuz ile her zaman görüşme halinde olun ve sağlığınız hakkındaki her adımı bildiriniz.

Источник: https://evdesifa.com/prostata-ne-iyi-gelir/

Prostat kanseri neden olur? Hangi yiyecekler iyi gelir?

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor. Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor.

Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prostatın büyümesi saçın beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma

-İdrar yaparken zorlanma

-İdrarı tam boşaltamama

-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama

-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi

-Kesik kesik idrar yapma

-Gece sık idrara çıkma

-İdrar yaparken yanma

-İdrara sıkışma ve kaçırma

Prostat dostu gıdalar tüketin

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates

-Kabak çekirdeği

-Soya fasulyesi

-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir.

Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur.

PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir.

Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır.

Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.

Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Prostat büyümesinde ne zaman ameliyata ihtiyaç duyulur?

Источник: https://indigodergisi.com/2018/04/prostat-kanseri-ne-iyi-gelir/

Pişmiş domates ve kabak çekirdeği prostata iyi geliyor

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriliyor. İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor.

Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor. Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

PROSTATIN BÜYÜMESİ SAÇIN BEYAZLAMASI KADAR NORMAL

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma

-İdrar yaparken zorlanma

-İdrarı tam boşaltamama

-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama

-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi

-Kesik kesik idrar yapma

-Gece sık idrara çıkma

-İdrar yaparken yanma

-İdrara sıkışma ve kaçırma

PROSTAT DOSTU GIDALAR TÜKETİN

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates

-Kabak çekirdeği

-Soya fasulyesi

-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İLK OLARAK AKLA KANSERİ GETİRMEK DOĞRU DEĞİL

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

ERKEN TEŞHİS İÇİN BELİRTİLERLE KARŞILAŞMAYI BEKLEMEYİN

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir. Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir.

İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir. Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.

Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır. Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

HER PROSTAT KANSERİ MÜDAHALE GEREKTİRMEYEBİLİYOR

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.

Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

YENİ HORMON VE AŞI TEDAVİLERİ YAYGINLAŞIYOR

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Источник: http://kocaelilife.com/pismis-domates-ve-kabak-cekirdegi-prostata-iyi-geliyor-h210.htm

Prostat İçin Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor
Prof. Dr. Turhan ÇAŞKURLU
Üroloji
Memorial Ataşehir Hastanesi

Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriyor.

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi için genellikle 50’li yaşları geçmek gerekiyor. Yaş ilerledikçe prostat büyümesine bağlı idrar yapma zorlukları görülme sıklığı giderek daha fazla erkeği olumsuz etkiliyor.

Prostat sağlığı için pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli tüketilmesi olumlu sonuçlar verebiliyor. İyi huylu prostat büyümesinin belirtileri ile hemen hemen aynı sikayetlere neden olan prostat kanserinin erken teşhisi için rutin kontrollerin ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor.

Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

 Prostatın büyümesi saç beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

 • İdrara başlamada zorlanma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrarı tam boşaltamama
 • İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama
 • Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi
 • Kesik kesik idrar yapma
 • Gece sık idrara çıkma
 • İdrar yaparken yanma
 • İdrara sıkışma ve kaçırma

 Pişmiş domates ve kabak çekirdeği şikayetleri azaltabiliyor

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,   

 • Pişmiş domates
 • Kabak çekirdeği
 • Soya fasulyesi
 • Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

 İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

  İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

 Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir. Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir. Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir.

İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir. Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.
  Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır. Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

 Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.

Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 27 Şubat 2018Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 2018

Benzer Sağlık Rehberleri

Источник: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/prostat-icin-pismis-domates-ve-kabak-cekirdegi/

Prostata İyi Gelen Besinler

Pişmiş Domates ve Kabak Çekirdeği Prostata İyi Geliyor

Prostata İyi Gelen Besinler . Erkeklerde 30’lu yaşlardan sonra prostatın büyümeye başlaması, 40’lı yaşlardan sonra büyümenin ölçülebilir olması doğal bir süreç olarak değerlendiriliyor.

İdrar yapma ile ilgili sorunlara neden olan iyi huylu prostat büyümesi genellikle 50’li yaşlardan sonra görülüyor. Ancak yalnızca bu dönemde değil erken yaşlardan itibaren prostat sağlığının korunması büyük önem taşıyor.

Bu dönemde pişmiş domates, kabak çekirdeği, soya fasulyesi ve brokoli gibi bazı gıdalar erkeklerin bu süreçleri sağlıklı atlatmasına yardımcı olurken, rutin tetkiklerin de ihmal edilmemesi hayati önem taşıyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr.

Turhan Çaşkurlu, prostat hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prostatın büyümesi saçın beyazlaması kadar normal

Bütün erkeklerde bulunan prostat, 50’lu yaşlardan itibaren idrar yapmada şikayetlere yol açmaktadır.

Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron üretiminin devam etmesi prostatın büyümesindeki etkenlerin başında gelmektedir. Saçın ağarması hastalık sayılmadığı gibi prostatın büyümesi de aslında bir hastalık değildir.

Her büyüyen prostat sorunlara neden olmazken en sık yaşanabilen sıkıntılar idrar akımındaki değişikliklerdir.

-İdrara başlamada zorlanma
-İdrar yaparken zorlanma
-İdrarı tam boşaltamama
-İdrar yaptıktan sonra rahatlayamama
-Kısa süre sonra yeniden idrar yapma hissi
-Kesik kesik idrar yapma
-Gece sık idrara çıkma
-İdrar yaparken yanma
-İdrara sıkışma ve kaçırma

Prostat dostu gıdalar tüketin

Hareketsiz yaşam, kızartma, yağlı beslenme, kilo artışı, şekerli gıdalar, sigara ve alkol tüketimi genel sağlık kuralları bakımından tavsiye edilmediği gibi prostat sağlığı açısından da tavsiye edilmez.

Bununla birlikte prostat dostu hayat tarzı ve gıdalar bulunmaktadır. Sağlıklı, normal kilo ve hareketli vücut yapısı, zararlı gıdalardan ve alışkanlıklardan kaçınmak prostata bağlı idrar şikayetlerinde rahatlama sağlayabilir.

Bunun yanında,

-Pişmiş domates
-Kabak çekirdeği
-Soya fasulyesi
-Brokoli gibi sebzelerin yenilmesi prostat sağlığı için önerilir.

İlk olarak akla kanseri getirmek doğru değil

Erkeklerde idrar zorlanması şikayetlerine en sık yol açan iyi huylu prostat büyümesidir. Prostat çok fazla büyümeden idrar şikayeti yapabilirse de bazen prostat büyüse de idrar yapma zorluğu ortaya çıkmayabilir. İyi huylu prostat büyümesi ile prostat kanseri farklı hastalıklardır. Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserlerin başlarında gelir.

Prostat kanserinin erken evrelerde kendine özgü bir şikayeti bulunmaz ve prostat kanserini organa sınırlıyken teşhis etmek en önemli amaçtır. Doktora başvuru ihmal edilirse prostat kanseri lenflere, kemiklere sıçrayabilir.

İlerleyen evrelerde bilinen idrar şikayetlerine ek olarak sıçradığı organlarda bağlı ağrılar, idrarda kanama, kansızlık, halsizlik ve kemik ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Erken teşhis için belirtilerle karşılaşmayı beklemeyin

Ailesinde prostat kanseri geçmişi olmayan erkeklerin rutin kontrollerine 50’li yaşlarda başlaması gerekmektedir.

Eğer baba, kardeş, amca gibi yakın akrabaların biri veya birkaçında prostat kanseri varsa prostat kanseri erken teşhisi için 45 yaşında taramaya başlanmalıdır.

Bu yaşlardan sonra erkeklerin rutin kontrollerine prostata özgü bir enzim olan PSA değerleri de eklenmelidir. İlk PSA değeri ve muayene bulgularına göre sonraki rutin kontrollerin aralığı belirlenir.

Bu süre bazen yılda bir, bazen daha uzundur. PSA değerlerinin yüksek olması kişinin prostat kanseri olduğunu anlamına gelmemektedir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat iltihaplarında da PSA değerleri yükselebildiği için kapsamlı değerlendirme gerekir.

Prostat kanseri şüphesi varsa prostat biyopsisi yapılmalıdır.Parmakla prostat muayenesi, PSA ve biyopsiye rağmen kanser teşhis edilememiş ancak şüphe devam ediyorsa farklı tümör belirteçleri kan, prostat dokusu ve idrarda araştırılır.

Son zamanlarda prostatın MR görüntülemesi teşhise yardımcı olmaktadır.

Her prostat kanseri müdahale gerektirmeyebiliyor

İyi huylu prostat büyümelerinin tedavileri ile prostat kanserinin tedavileri birbirinden çok farklıdır. İyi huylu prostat büyümelerinde öncelikle ilaç tedavisi tercih edilirken, ilaca rağmen şikayetleri geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale ön plana çıkmaktadır.

İyi huylu prostat büyümelerinde tedavinin hedefi prostatın iç kısmındaki büyüyen dokuyu yok etmek ve prostat büyüklüğünü normale döndürmektir. Prostat kanserlerinin cerrahi tedavilerinde ise prostatın tamamı kanserli dokuyla birlikte vücuttan çıkartılır.

Prostat kanserinde tedavi aşamasına geçilmeden önce hastalığın risk grubu belirlenir. Düşük riskli prostat kanseri hastalarında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadan takip uygulanabilmektedir. Orta ve yüksek riskli hastalar tedavi edilmelidir.

Uygulanacak tedavi yöntemi hastanın yaşı, genel sağlık durumu, hastalığın evresi gibi değerlendirmelere göre belirlenmektedir.

Yeni hormon ve aşı tedavileri yaygınlaşıyor

Prostat kanseri metastaz yapmış yani vücuda yayılım göstermiş hastalarda klasik olarak testosteron hormonunu baskılayıcı tedavileri uygulanır. Günümüzde daha etkin hormonal etkili yeni ilaçlar kullanılmaya başlamıştır.

Ayrıca kemoterapi etkisi olan, hedefe yönelik etkisi olan yepyeni ilaçlar prostat kanserinin etkin tedavisi için geliştirilmekte; bunların yanında radyum tedavisi ve kişinin kendi kanından üretilen aşı tedavileri gibi yöntemleri de kullanılmaktadır.

Источник: https://www.ustmanset.com/prostata-iyi-gelen-besinler/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

  ×
  Рекомендуем посмотреть