Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

içerik

Zatürre Nedir?Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre nedir, zatürre herkesin, deneyimlemese bile mutlaka duyduğu bir rahatsızlıktır. Tam olarak zatürre ne demek derseniz konuya daha detaylı olarak göz atabiliriz.

Zatürre Bulaşıcı Mı?

Halk arasında zatürre olarak bilinen “pnömani” en kısa tabirle akciğerlerin iltihaplanmasıdır. Bakteri ve çeşitli mikroorganizmaların zatürreye sebep olduğu bilinmektedir. Yanıtı en çok merak edilen sorulardan birisi de zatürre bulaşıcı mı ve zatürre kişiden kişiye geçer mi sorusudur.

Bazı zatürre türlerinde hastalığın sağlıklı kişilere bulaşma ihtimali vardır. Ama eğer kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa zatürre olma olasılığı daha yüksektir. Yani hastalığın bulaşmasında kişilerin vücut dirençleri büyük rol oynar.

ZatürreBaşlangıcı Nasıl Olur?

Zatürre başlangıcı çoğu kez bitkinlik, halsizlik, yorgunluk gibi hislerle ortaya çıkar. İlerleyen saatlerde titreme, yüksek ateş, koyu kıvamlı balgam ve öksürük krizleri oluşur. Bunlar tipik belirtilerdir, zatürre her zaman bu belirtilerle ortaya çıkmaz. Yanı sıra bulantı, baş ağrısı, ishal ve eklem ağrıları da belirti olabilir.

Zatürre başlangıcında en karakteristik ve yaygın bulgu öksürüktür.

Çocuklarda zatürre de son derece tehli olabilmektedir; zira bağışıklık sistemleri tam anlamıyla oturmadığı için anne babaların bu konuda çok dikkatli olması ve en ufak belirtide telaşa kapılmadan ama vakit de yitirmeden bir hekime başvurmaları gerekir.

Zatürre Neden Olur?

Pnömani yani zatürreye sebep olan grip ve buna benzer viral solunum yolları enfeksiyonları son derece bulaşıcıdır. Hapşırma ve öksürme yoluyla havaya saçılan tükürük partikülleri ile bulaşabilen bu virüsler bardak, tabak, çatal, kaşık, mendil gibi özel eşyalarla da kişiden kişiye geçebilir.

Zatürre bizim ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada en fazla ölüme sebep olan hastalıklardan birisidir. Pnömani özellikle bebeklere, küçük yaştaki çocuklarda, ilerlemiş yaştaki yetişkinlerde daha da ölümcül hale gelebilmektedir.

Zatürre neden olur sorusunun yanıtı da bu hastalıktan korunmak için adeta kişiye rehber olabilir.

İlerlemiş yaş; KOAH, bronşektazi yani bronş genişlemesi, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıkları; inme, bunama ve kas hastalıkları gibi sinir sistemiyle ilgili hastalıklar, yutma güçlüğüne sebep olan hastalıklar, tümörler; AIDS, kan ve lenf bezi gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, sigara ve alkol kullanımı, grip salgınları, uzun süren ameliyatlar zatürreye yakalanmayı kolaylaştıran etkenlerdir.

Zatürre Belirtileri

Zatürre belirtileri, zatürre akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma vakasıdır. Son derece ciddi bir hastalık olan zatürre, tıp literatüründe pnömoni olarak adlandırılır. Virüs ve bakterilerin akciğere yerleşmesi ile başlar. Zatürre Türkiye’de ölüme sebebiyet veren hastalıklar arasında 5. sırada, enfeksiyona bağlı ölümler arasında ise 1. sırada yer alır.

Zatürre belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı da hayli önemli. Öksürük, ateş, balgam çıkarma, göğüs ağrısı en sık ve yaygın görülen zatürre belirtileridir.

Bunun dışında nefes darlığı, bilinç yitimi, bulantı-kusma, sık nefes alıp verme, halsizlik, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler de görülmektedir.

Zatürreyi ağır ve yoğun geçiren hastalarda ise derinin mavi renk alması, ileri derecede nefes darlığı, bilinç bulanıklığı ve tansiyon düşüklüğü de görülür.

Ateş 40 derece ve üzerine çıkar, aşırı terleme görülür, nefes alma hızlanır ve nabız yükselir.

Kanda oksijen azalmasına bağlı olarak dudaklarda morarma görülebilir. Zatürre belirtileri şiddetlendikçe hasta daha keyifsizleşir ve morali bozulur.

 • Bunların dışında balgamlı ve kanlı öksürük
 • Titreme ve üşüme
 • Nefes darlığı
 • İştahta azalma ve halsizlik
 • Zihinde bulanıklık en belirgin belirtilerdir.

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda da zatürre görülür ve anne babalar için bu oldukça endişe verici bir durumdur. Çocuklarda zatürre belirtileri ise; ateş, üşüme, burun tıkanıklığı, öksürük,  hırıltılı nefes alışverişi, hızlı nefes alıp verme, göğüs ağrısı, karın ağrısı, kusma, iştahta belirgin azalma, dudak ve tırnakların mavi renk alması şeklinde sıralanabilir.

Şimdi gelelim zatürre neden olur kısmına. Zatürre nedenleri arasında bakteriler ilk sırayı alır. En önemli sebep, hastalığı taşıyan biriyle yakın temas halinde olmaktır.

Bulaşan bakteri üst solunum yolunda yerleşerek hızla çoğalır.

İlerleyen yaş, sigara kullanımı, alkol tüketimi, kronik rahatsızlıklar, kalp hastalıkları, bağışıklık düşürücü ilaç kullanımı ve kemoterapi zatürreye yakalanmayı kolaylaştırır.

Zatürre bulaşıcı mı sorusunun yanıtına gelirsek, evet zatürre bulaşabilen bir rahatsızlıktır.

Zatürre kaç günde geçer sorusunun yanıtı ise, hafif geçen zatürrelerde tedavi yaklaşık 2-3 günde sonuç verir. Ama daha ağır vakalarda bu süre biraz daha uzar. Ama zatürre tedavisi ne kadar erken başlarsa netice almak da o denli kolay olur.

ZatürreyeNe İyi Gelir?

Zatürreye ne iyi gelir, son derece ciddi bir hastalık olan zatürre akciğerlerin iltihaplanması neticesinde oluşur. Zatürre başlangıçta pek çok kişi tarafından önemsenmez ve bu sebeple daha büyük sağlık problemlerine sebebiyet verir.

Zatürre ateş, balgam, titreme ve zor nefes alma gibi şikayetlere sebep olur. Bakteri, virüs ve mantarlar da zatürreye sebep olabilmektedir. Zatürre her yaştan kişiyi olumsuz yönde etkilese de 65 yaş üstü kişilerde çok daha ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

ZatürreNasıl Geçer?

Peki zatürre nasıl geçer, ne yapmalı, zatürre bitkisel tedavisi nasıl yapılır bir bakalım.

Zatürreyi evde yapılacak doğal ilaçlarla kaç günde geçirebiliriz, zatürre kaç günde geçer işte yanıtları.

Sarımsak hayat kurtaran doğal bileşenler ile zatürreye de şifa oluyor. Sarımsak; bakteri, virüs ve mantarları yok etme konusunda oldukça hünerli bir bitkidir. Aynı zamanda vücut ısısını da düşürür ve balgam söktürür.

 • Dört bardak süt ve bir fincan suyu karıştırıp yarım çay kaşığı kadar da ezilmiş sarımsak ilave edip günde üç kez için.
 • Göğsün üzerini ezilmiş sarımsakla ovmak da zatürreye karşı etkilidir.
 • Acı biber de solunum yollarındaki mukus salınımını uyarır. Bu, solunum sisteminin mukustan arındığı anlamına gelir.
 • Bir miktar limon suyu, normal su ve sekiz kaşık acı biberi karıştırıp günde bir sefer için.
 • Bir fincan havuç suyunu acı biberle karıştırarak içebilirsiniz.
 • Çemen tohumları da tıkanıklıkların açılmasında hayli hünerlidir. Hastanın daha rahat nefes almasını sağlar. Ateşi düşürür, vücuttan toksin atılmasını sağlar ve terletir.
 • 500 mı çemen tohumunu iki bardak su ile karıştırın ve günde dört çay bardağı tüketin. Biraz limon da ilave edebilirsiniz.
 • Susam da en doğal balgam söktürücüler arasında yer alır. Bir bardak su ile bir çorba kaşığı susamı kaynatın, bir çorba kaşığı keten tohumunu da karıştırıp kaynatın. Karışımı süzgeçten geçirin, bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam tuz ilave edin ve günde bir sefer i.
 • Ispanak suyu ve havuç suyunu sıkarak karıştırın ve her gün için. Yanı sıra bir miktar pancar suyu, havuç suyu ve salatalık suyunu da karıştırarak içebilirsiniz.
 • Buhar solumak da öksürüğe ve göğüs tıkanıklığına iyi gelir.
 • Bir tencereye su alın ve kaynatın. İçine okaliptüs, limon, lavanta ve kafur yağı gibi uçucu yağlardan ekleyin. Başınıza bir havlu kapatarak bu suyu soluyun. Sıcak duş da iyi gelecektir.
 • Düzenli olarak zerdeçal tüketmek de zatürreye iyi gelecektir.

Fesleğen ve karabiber de böyle şikayetlerde oldukça etkilidir. Beş adet fesleğen yaprağını suda ayıklayın, bir tutam taze çekilmiş karabiberle karıştırın ve karışımı altı saatte bir tüketin.

Kekik yağı da zatürreye sebep olan mikroplarla savaşır. Bir bardak su yahut taze meyve suyuna 2-3 damla kekik yağı ekleyin ve günde 3 sefer için.

Çocuklarda zatürre de oldukça ürküten ve anne babaları endişeye sürükleyen bir süreçtir. Çocuklarda da hafifi doğal yöntemler işe yaramıyorsa ve belirtiler netleşmeye başlıyorsa daha fazla vakit kaybetmeden hekime başvurmak şarttır.

Ayrıca zatürreden zatürre aşısı ile de korunmak mümkündür. Zatürre aşısı ile de koruma sağlanabilir.

Источник: //www.kadindiyari.net/zaturre-nedirzaturre-belirtileri-ve-tedavisi/

Zatürre (Pnömoni) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre ya da diğer adıyla pnömoni akciğerin iltihaplanmasıdır. Bakterilerin, mantarlar, parazitler ve virüslerin neden olduğu bu akciğer hastalığının bazı türlerinin sağlıklı kişilere bulaşma riski bulunmaktadır. Ağız boşluğu, boğaz, sindirim kanalındaki mikroplar akciğere ulaşırsa pnömoni gelişebilir.

Savunma sistemi iyi çalışanlarda var olan mikroplar hastalığa yol açmazken savunma sistemi zayıf olanlar pnömoniye yakalanabilir. Zatürrede akciğerdeki alveoller yangılıdır ve içleri sıvı doludur. Hastalık yaşlılarda ve küçük bebeklerde öldürücü olabilmektedir.  Çoğu vaka iyileşse de hastaların % 5 kadarı hastalığı yenememektedir.

Zatürrenin Nedenleri

Pnömoniye neden olan mikroorganizmalar solunum yoluna girdikten sonra alveollere ulaşır ve yerleşerek çoğalır. Bakteri kaynaklı pnömoninin sebebi streptokok bakterileridir. KOAH ( Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) ve alkolik olan kişiler genellikle bakteri kaynaklı pnömoniye yakalanır.

Pnömoni ya da zatürre Legionella pneumophila türü bir bakterinin oluşturduğu lejyoner hastalığının bir yansıması olarak da gelişebilir. Bakteriler dışında rinovirüs, adenovirüs, grip (influenza) virüsü gibi bazı bazı virüsler de zatürre sebebidir. Fungal (mantar) kökenli ve hastane enfeksiyonu kökenli pnömonilerle de karşılaşılmaktadır.

  Tularemi, şarbon ve veba hastalıkları nadiren de olsa pnömoniye sebep olabilir.

Pnömoni  (Zatürre) Belirtileri

Bakteri kökenli zatürreye ait belirti ve semptomlar virüslerin neden olduğu zatürrelere göre daha erken ortaya çıkar. Çoğu kişide zatürre belirtileri grip ve soğuk algınlığı gibidir. Bu belirtilerin ardından ateş yükselmesi, titreme, öksürük ve balgam çıkarılması başlar. Diğer yaygın görülen belirtiler aşağıdadır.

*Nefes darlığı ya da nefes alış verişinin hızlanması

*Derin nefes alma sırasında göğüs ağrısı

*Kas ağrıları

*Bitkinlik, yorgunluk

*Kalp atışlarının hızlanması

*Terleme

*Bulantı, kusma, ishal

*Baş ağrısı

*Siyanoz

*Kafa karışıklığı ( konfüzyon)

*Delirium ( bilinç kaybı)

Zatürre Tanısı ve Tedavi Şekli

Alkol ve sigara kullananların, KOAH, astım, amfizem, Aids ya da HIV gibi hastalıkları olanların, 65 yaş üstü yaşlılar ve 1 yaş altı bebeklerin, bağışıklık sistemi zayıf olanların, reflü ilacı kullananların, beslenmesi yetersiz olanların, bazı kimyasal maddelerle ya da kirleticilerle karşılaşanların zatürreye yakalanma riski yüksektir. Erken ya da geç belirtilerin varlığında doktora gidilmesi zorunludur. Gecikme olmadan tedaviye başlanması hayat kurtarıcıdır. Doktorun muayenesi, stetoskopla akciğerleri dinlemek ve akciğer röntgeni tanı için yeterlidir. Gerekli durum ve kişilerde balgam ve kan tahlilleri de yapılır.

Zatürre tedavisi hastalık etkeninin türüne, hastalık belirtilerine ve ortaya çıkan semptomlara bağlıdır.

Bakteri nedenli pnömoni için antibiyotik kullanılırken virüs kaynaklı olanlar bol sıvı alınması ve hastanın iyi dinlenmesi biçiminde tedavi edilir. Fungal yani mantar kaynaklı pnömonilerin tedavisi ise antifungal ilaçlarla yapılır.

Belirtiler şiddetliyse, hastanın bağışıklık sistemi çok zayıfsa hastaneye yatırılarak damar içine verilen antibiyotiklerle tedavi edilir.

Zatürre Önlenebilir Mi?

Zatürreye yakalanmamak için kullanılabilen iki tür aşı mevcuttur. Yüksek risk altında olanlara uygulanan, kısmen koruyan ve kas içine yapılan pnömoni aşısı 5 yılda arayla tekrarlanır.

Ellerin sık yıkanması, sigara içiliyorsa bırakılması ya da sigara içilen yerde kalınmaması, iyi beslenilmesi,  zatürre hastalarından öksürükle çıkan ve etrafa yayılan partiküllerden, kullandıkları kaşık, çatal, bardak, mendil gibi eşyalardan, çıkardığı balgamından uzak kalınması alınabilecek önlemlerdir.

Zatürreye neden olan etkeni alan herkes zatürreye yakalanmaz, bazı kişiler sadece hafif üst solunum yolu enfeksiyonu geçirir. Yine de her ihtimale karşı gereken tüm önlemler alınmalıdır.

Kişiler hijyenik bir ortamda yaşama, doğru beslenme, egzersiz yapma, stresten kaçınma, grip salgınlarında kalabalık ortamlarda kalmama ya da maske kullanma yoluyla da pnömoniden korunabilir. Ağır grip vakaları zatürreye dönüşebildiğinden risk grubunda olan kişiler gribe karşı her yıl aşılanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Hepatit C Nedir, Belirtileri, Aşısı ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz …

Источник: //doktorun.net/zaturre-pnomoni-nedir-belirtileri-ve-tedavisi/

Pnömoni Nedir? Pnömoni Ne demek? – Nedir.com

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tıp dilinde Pnömoni halk arasındaysa zatürre olarak bilinen hastalık.

Akciğer parankim dokusunda meydana gelen iltihaplanma sonucu oluşan daha çok küçük çocuklar ile yaşlılarda görülen, eşlik eden başka bir hastalığı olmayan hastalarda, günlük yaşamı sırasında ortaya çıkabilen, kronik bir rahatsızlık sahibi olan kişilerde daha ağır bir şekilde görülen ve zaman zaman ölümle sonuçlanabilen ateşli bir hastalıktır diye tanımlıyoruz.

Pnömoni (Zatürre)'nin belirtileri nelerdir?

Hızlı nefes alıp verme, ateş, kuru veya balgamlı öksürük pnömoninin ana belirtileridir.

Göğüs ağrısı, göğüste çekilme (retraksiyonlar), burun kanatlarının solunuma katılması, hava açlığı, solunum hareketlerinin azalması, nabızda hızlanma, beslenme zorluğu, kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, konvülsiyonlar (havale geçirme), uykuya meyil pnömonide görülebilen bulgulardır. Hastalığın belirtileri hastanın yaşına göre değişebilir ve pnömonili yenidoğanlarda akciğer ile ilgili bulguların bazıları görülmeyebilir.

Parapnömonik effüzyon nedir?

Bakterilerin oluşturduğu pnömonilerde akciğer zarları arasında sıvı toplanmasına parapnömonik effüzyon denir.

Pnömoni (Zatürre) oluşmasını kolaylaştıran risk faktörleri nelerdir?

1. İleri yaş

2. Kronik hastalıklar

3. Sigara kullanımı

4. Alkol alımı

5. Kusmalar

6. Geçirilmiş uzun süreli ameliyatlar

Pnömoni (Zatürre) hastalığına sebep olan etmenler nelerdir?

Alkol, uyuşturucu maddeler, sigara ve kötü hayat şartları, ağır geçen grip hastalığı zatürreye ortam hazırlayan etmenlerdir. Genellikle kızamık, boğmaca, grip, difteri, suçiçeği, tifo ve çeşitli bakteri enfeksiyonları ya da vücudu aşırı ölçüde zayıf düşüren hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkar.

Pnömoni (Zatürre) türleri nelerdir?

Bakteriyel Pnömoniler (Zatürreler):

a. Pnömokoksik Pnömoni (Zatürre)

b. Streptokoksik Pnömoniler (Zatürreler)

c. Stafilokoksik Pnömoniler (Zatürreler)

d. Friedlaender Pnömonisi (Zatürresi)

e. Emophilus influenza Pnömonisi (Zatürresi)

Viral Pnömoniler (Zatürreler):

a. Primer tipik Pnömoni (Zatürre)

b. Psittacosis Pnömonisi (Zatürresi)

Q Humması

Pnömoni (Zatürre) bulaşıcı mıdır bulaşıcıysa nasıl bulaşır?

Bazı zatürree türlerinde hasta kişiden sağlam kişilere doğrudan bulaşma riski vardır.

Ama, hastalık çoğunlukla, hastanın kendi ağız, boğaz veya sindirim kanalında bulunan mikropların akciğere ulaşmasıyla meydana gelmektedir. Normal durumlarda hastalığa neden olmayan bu mikroplar, vücut savunması zayıf düşmüş kişilerde zatürree oluşturur.

Dolayısıyla zatürrenin ortaya çıkmasında bulaşmadan çok, kişinin vücut direncini kıran risk faktörleri rol oynar. Zatürreeye zemin hazırlayan grip ve benzeri viral solunum yolu infeksiyonları ise çok bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürükle yayılabildikleri gibi, ağız ve burun sekresyonlarıyla bulaşmış bardak, mendil, çatal-kaşık, kapı kolu gibi eşyalar aracılığıyla diğer kişilere geçebilirler.

Toplum kökenli Pnömoni (Zatürre) nedir?

Eşlik eden başka bir hastalığı olmayan hastalarda, günlük yaşamı sırasında ortaya çıkan pnömonilere toplum kokenli pnömoniler denir.

Pnömoni (Zatürre)'den korunma yolları nelerdir?

Dengeli düzenli beslenmek, aşı yaptırmak, sigara içmemek, alkol alımından kaçınmak, vitamin ve mineralleri düzenli almak gibi önlemler, hastalığın ortaya çıkmasında koruyucu bir etkiye sahiptir.

Pnömoni (Zatürre) aşısını kimler yaptırmalıdır?

1. Kardiyovasküler hastalığı olanlar

2. Kronik akciğer hastalığı bulunanlar

3. Diyabet hastaları

4. Alkolikler

5. Karaciğer sirozu olanlar

6. Beyin-omurilik sıvısı kaçağı olanlar

7. Dalağı işlev görmeyen veya alınmış hastalar

8. Hodgkin hastaları

9. Lenfomalı hastalar

10. Multipl miyeloma vakaları

11. Kronik böbrek yetmezliği olanlar

12. Nefrotik sendrom vakaları

13. Organ nakledilenler

14. Kemoterapi ve/veya radyoterapi görenler

15. AIDS’li hastalar

16. Huzurevlerinde yaşayanlar

17. 65 yaşın üzerindeki herkes

Pnömoni (Zatürre) tedavi yolları nelerdir?

1. Antibiyotikler

2. Yatak istirahati

3. Ateş düşürücüler

4. Öksürük kesici ilaçlar

5. Oksijen alınması

6. Su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması

7. Bol vitaminli ve yüksek kalorili diyet

8. Hastanın çok iyi beslenmesi

pnömoni (Zatürre) kullanılabilecek şifalı bitkiler hangileridir?

1. Çörek otu

2. Kekik

3. Bal ve muz karışımı

4. Misk

5. Sarımsak

6. Mekke aynığı

7. Kaymak

Bu sayfa ait yorum bulunamadı. İlk yorum yapan siz olun.

Источник: //www.nedir.com/pn%C3%B6moni

Pnömoni Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Pnömoni, akciğerlerde enfeksiyona neden olan ve hayatı tehdit eden ciddi bir hastalıktır. Zatürre veya kronik zatürre isimleriyle de bilinir. Bakteriyel pnömoni en sık görülen tipidir.

Pnömoni; çoğunlukla akciğerlerdeki hava boşluklarında meydana gelen enfeksiyonlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Genel olarak zatürre veya kronik zatürre olarak da bilinir.

Bu enfeksiyona; bakteriler, virüsler ve nadir olarak da mantarlar neden olabilir. Akciğere yabancı maddelerin veya toksik maddelerin solunması sonucu ortaya çıkan enfeksiyondan kaynaklanmayan pnömoni türleri de vardır.

Her yaştan kişide zatürre görülebilmesine rağmen bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için yaşlılarda daha çok görülür.

Pnömoni Nedenleri

Zatürre nasıl olur sorusunun cevabı olarak bakteri ve virüsleri ilk sırada sayabiliriz.

Pnömoniye neden olan mikroplar akciğerlerdeki hava keseciklerine veya bronşlara (hava kanallarına) yerleşir ve kişinin nefes alıp vermesiyle çoğalabilir.

Zatürre bulaşıcı bir hastalık olduğundan; neden olan bakteri ve virüs genellikle başkalarından bulaşır. Öksürme, hapşırma yoluyla havaya yoluyla veya enfekte kişiyle temas yoluyla bulaşır.

Vücut enfeksiyona saldırmak için beyaz kan hücrelerini gönderir ve bu sebeple iltihaplanma oluşur. Bakteri ve virüsler akciğer keselerini sıvıyla ve iltihapla doldurarak pnömoniye neden olurlar.

Pnömoni ne demek sorusuna cevap verdiğimize göre yakalanma riski yüksek olan grupları şöyle sıralayabiliriz:

 • 5 yaşın altında 65 yaşın üzerinde olan kişiler
 • Sigara, alkol veya her ikisini birlikte kullanan kişiler
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalıkları) ve astım hastaları
 • Kalp veya karaciğeri rahatsızlıklarına sahip kişiler
 • Yakın zamanda soğuk algınlığı veya grip hastalığı geçirenler
 • Yakın zamanda yoğun bakımda tedavi görmüş olanlar
 • Belirli kimyasallara maruz kalan kişiler

Yapılan araştırmalarda Alaska yerlileri ile Amerikan yerlilerinin zatürreye daha yatkın olduğu görülmüştür.

Pnömoni Tipleri

Enfeksiyona neden olan sebepler, enfeksiyonun nerede ve nereye bulaştığına bağlı olarak farklı zatürre tipleri vardır.

Bakteriyel pnömoni

Bakteriyel pnömoninin en yaygın nedeni Streptococcus isimli bakteridir ancak bir çok farklı bakteri bu tip zatürreye neden olabilir.

Viral Pnömoni

Özellikle küçük çocuklar ve yaşlılardan görülen bu tip zatürre solunum yoluyla bulaşır. Genellikle çok ciddi belirtiler göstermez ve bakteriyel pnömoniye kıyasla daha kısa sürede iyileşir.

Mikoplazmik Pnömoni

Mikoplazma organizmaları virüs veya bakteri değillerdir ancak her ikisinde ait özellikler taşırlar. Bu tip söz konusu olduğunda zatürre öldürür mü sorusunun cevabı hayır olacaktır.

Atipik Pnömoni (Yürüyen Pnömoni)

Bakteriler nedeniyle oluşmayan bu tip pnömoniler ciddi sağlık problemlerine yol açacak belirtileri göstermezler. Yürüyen pnömoni olarak da adlandırılırlar. Bunun nedeni diğer zatürre tipleri gibi yatak istirahatı gerektirmemesindendir.

Fungal Pnömoni çok nadir olarak görülen zatürre türüdür. Toprak ve kuş pisliği gibi maddeleri solumaya aşırı maruz kalan kişilerde görülür.

Hastane Kökenli Pnömoni

Bu tip; herhangi bir nedenle hastanede tedavi altında olan kişilere solunum cihazlarıyla veya yoğun bakım ünitesinde bulaşabilir. İlgili bakteri antibiyotiklere karşı daha duyarlı olabileceğinden diğer türlerden daha ciddidir.

Kriptojenik Organize Pnömoni

Kısaca KOP olarak bilinen bu tür zatürre türleri içinde ender görülen ancak oldukça karakteristik bir çeşittir. Zatürrenin altında yatan hiçbir neden bulunamadığında idyopatik veya kriptojenik organize pnömoni adını alır.

Zatürre Belirtileri

Pnömoninin ilk belirtileri genellikle soğuk algınlığı veya gribe benzemektedir. Ardından ortaya çıkan belirtiler ise enfeksiyonun nedeni, bireyin yaşı ve genel sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir. Sık karşılaşılan zatürre belirtileri şunlardır:

 • Öksürük
 • Yüksek ateş
 • Nefes darlığı
 • Titreme
 • Kas ve baş ağrısı
 • Yeşil ve koyu renkli balgam çıkarma
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma

Pnömoni Teşhisi

Doktorunuz öncelikle pnömoni belirtileri gösterip göstermediğinizi ve tıbbi geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Zatürre tanısı koyabilmek için göğüs röntgen filmi çekecektir.

Teşhis koyabilmek için genellikle röntgen filmi ve fiziki muayene yeterlidir ancak pnömoni belirtileri çok ciddiyse ve doktorunuz gerekli görürse; kan testi, idrar testi, CT taraması bronkoskopi gibi tetkikleri de yapabilir.

Zatürre Tedavisi

Tıpkı belirtilerde olduğu gibi tedaviler de sahip olunan zatürre türüne, ne kadar şiddetli olduğuna ve etkilediği kişinin yaş, sağlık durumu gibi kriterlere göre değişkenlik gösterecektir.

İlaç Tedavisi

Zatürre nedenine bağlı olarak antibiyotik, antiviral veya antifungal ilaçlar pnömoni tedavisinde kullanılır. Çoğu bakteriyel pnömoni reçete edilen antibiyotiklerle tedavi edilir. Vücut 1 ile 3 gün arasında antibiyotiklere olumlu cevap vererek iyileşme gösterir.

Doktorunuz, gerektiğinde ağrınızı ve ateşinizi hafifletmek için reçetesiz olarak da satılan aspirin, ibuprofen ve tylenol gibi ilaçları da önerebilir. Ayrıca şiddetli öksürük varsa sakinleşmesi için ilaçlar reçete edebilir.

Evde Tedavi

İyileşmeyi hızlandırmak için dinlenmek çok önemlidir. Fiziksel ve zihinsel olarak yoğun aktivitelerden uzak durun. Bol bol su içip reçete edilen ilaçları düzenli olarak almayı unutmayın.

Hastanede Tedavi

Zatürre belirtileri çok şiddetliyse veya kronik zatürre yanında başka ciddi sağlık problemleriniz varsa hastanede yatmanız gerekebilir. Hastanede uzmanlar; kalp atış hızını, ateşi ve solunum fonksiyonlarını gözlemlemek ve gerektiğinde müdahale etmek için gözetim altında tutabilirler.

Zatürreye yakalanmamak için;

 • Pnomokok aşısı yaptırmadıysanız yaptırın. Prevnar 13 ve Pneumovax 23 isimlerinde iki tür pnömokok aşısı vardır. Doktorunuz hangisini yaptırmanız gerektiğine dair detaylı bilgileri verecektir.
 • Sigara içiyorsanız hemen bırakmanız gerekir. Sigara; sağlığınıza olan diğer zararlarının yanında sizi solunum yolu enfeksiyonlarına ve özellikle zatürreye karşı daha duyarlı yapar.
 • Ellerinizi düzenli olarak sabun ile yıkayın.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sağlık bir yaşam tarzını benimseyin. Dinlenmeye yeterince zaman ayırın, sağlıklı bir beslenme programı belirleyin ve düzenli olarak egzersiz yapın.

Kaynaklar

(1 oy, ortalama: 5,00 puan
Loading…

Источник: //akciger.info/zaturre.html

Bronşit Hastalığı: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akut bronşit belirtileri arasında en göze çarpanı kuru ve hırıltılı öksürüktür.

Bronşit hastalığı akciğerlere hava taşıyan tüplerin iltihaplanmasıdır. Bu durumda bronşiyel tüpler şişer ve irin üretir. Bu öksürüğe neden olur.

İki tür bronşit hastalığı vardır:

 • Akut bronşit hastalığı genellikle aniden gelişir ve 2-3 hafta içerisinde iyileşir.
 • Kronik bronşit hastalığı sürekli tekrarlayan ve özellikle sigara içen kişilerde uzun süren bir bronşit türüdür. Kronik bronşit en az iki yıl süreyle, yılın 3 ayı boyunca ayın çoğu gününde iltihaplı öksürükle karşılaşılacağı anlamına gelir.

Bu yazımızda akut bronşit hastalığı nedir, bronşitin nedenleri ve belirtileri nelerdir sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Hem çocuklar hem yetişkinler akut bronşite yakalanabilirler. Akut bronşite yakalanan sağlıklı kişilerin çoğu herhangi bir problem yaşamadan iyileşmektedir.

Ancak yaşlılarda ve küçük çocuklarda, ayrıca özellikle akciğerlerle ilgili astım gibi başka rahatsızlıkları bulunan kişilerde bronşit ciddi olabilir.

Ortaya çıkabilecek komplikasyonlar arasında pnömani ve tekrarlayan şiddetli bronşit epizodları yer almaktadır.

Bronşitin nedenleri nelerdir?

Akut bronşitin nedeni genellikle bir virüstür. Kişi genellikle grip veya nezle gibi üst solunum yolları hastalıklarına yakalandıktan birkaç gün sonra bronşit geçirir. Bazen bir bakteri de bronşite neden olabilir.

Ayrıca sigara gibi bronşiyel tüpleri rahatsız eden nesnelerin solunması da bronşite neden olur..

Bronşitin belirtileri nelerdir?

Akut bronşitin belirtileri arasında en göze çarpanı kuru ve hırıltılı öksürüktür. Birkaç gün sonra öksürük ile birlikte balgam görülür. Genellikle düşük ateş ve halsizlik ortaya çıkar.

Akut bronşit hastalığı genellikle 2-3 hafta içerisinde iyileşir. Bazı kişilerde 4 hafta sürebilir.

Yüksek ateş, üşüme, göğüs veya omuz ağrısı, nefes darlığı gibi ciddi bronşit belirtileri pnömani işareti olabilir. Pnömani ciddi olabilecek bir durumdur, dolayısıyla mutlaka muayene edilmelidir.

Bronşit nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz semptomlarınız hakkında sorular soracak ve sizi muayene edecektir. Bu süreç genelde doktorunuzun akut bronşit teşhisi koymak için yeterli bilgiyi sağlar.

Bazı durumlarda pnömani, boğmaca veya diğer akciğer problemlerinin mevcut olmadığından emin olmak için göğüs röntgeni veya diğer testler istenebilir. Özellikle birkaç hafta geçmesine rağmen hala iyileşmeyen vakalarda bu testler yapılır. Ayrıca bebeklerde, yaşlılarda ve astım gibi diğer akciğer rahatsızlıkları olan kişilerde daha fazla test yapılması gerekebilir.

Bronşit hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bronşit tedavisi çoğunlukla evde devam etmektedir ve antibiyotik ve diğer reçeteli ilaçlara gerek kalmayabilir (antibiyotikler viral bronşiti tedavi etmez. Bakteriden kaynaklanan bronşit de antibiyotik kullanılmasa da iyileşebilir).

Ayrıca aşağıdakiler bronşit tedavisi süresince hastanın daha iyi hissetmesine yardımcı olacaktır:

 • Bronşit tedavisi sürerken sigara içmeyin
 • Öksürük pastili kullanın. Öksürük pastili öksürüğü iyileştirmez, ancak boğazlarda rahatlama hissi sağlar.
 • Nemli hava soluyun, sıcak bir duş alın veya sıcak suyun içinde bekleyin. Sıcak ve nem balgamın solunum yolunda kalmasını sağlar, böylece öksürük ile balgam dışarı atılabilir.
 • Acetaminofen, ibuprofen veya aspirin gibi reçetesiz ilaçlar ateşi ve ağrıları azaltmak için kullanılabilir (20 yaşın altındaki kişiler aspirin kullanmamalıdır).
 • Normalden daha fazla istirahat edin.
 • Bronşit tedavisi süresince susuz kalmamak için bol sıvı tüketin.
 • Doktorunuzun önerdiği öksürük ilaçlarını kullanın (öksürük ilaçları küçük çocuklar için ve belirli hastalıkları bulunan kişiler için önerilmez). Öksürük bastırıcılar öksürüğün kesilmesine yardımcı olabilir. Balgam söktürücüler de öksürük ile birlikte balgamın atılmasına yardımcı olur.

Kalp ve akciğer hastalarında (astım, akciğer yetmezliği gibi) ve başka ciddi sağlık problemleri bulunan kişilerde bronşit semptomları görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır. Bu kişilerin nefes alıp vermesini kolaylaştırmak için antibiyotik ve diğer ilaçlar önerilebilir. Erken tedavi pnömani, bakteriden kaynaklanan tekrarlı akut bronşit epizodları gibi komplikasyonları önler.

Bronşit nasıl önlenir?

Источник: //www.iyibakkendine.com/bronsit-hastaligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

Demans Hastalığı Nedir? Demans Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Pnömani Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Demans çoğunlukla yanlık anlaşılan bir tıbbi durumdur. Bazı insanlar bunamanın yaşlanmanın kaçınılmaz bir sonucu olduğuna inanırken diğerleri unutkanlığa ilişkin herhangi bir belirtinin bunamanın kanıtı olduğuna inanmaktadır. Bu yargılardan hiçbiri doğru değildir.

Demans, Alzheimer hastalığından farklı mıdır yoksa demans Alzheimer hastalığının tüm biçimidir mi? Başka bir hastalığa bağlı hafıza kaybı varsa, bu durum Alzheimer hastalığına dönüşüyor mu? Kişiye bunama tanısı konursa ne beklenebilir?

Demansın nedeni nedir?

Demans, Alzheimer hastalığı, vasküler demans, frontotemporal demans ve diğer bozuklukları içeren birçok farklı durumu kapsayan geniş bir terimdir. Demans teşhisi için basit unutkanlık yeterli değildir, zira bu tanıyı onaylamak için en az iki bilinç alanındaki (beyin fonksiyonu) problemlerin kanıtına ihtiyaç vardır.

Bunama olası semptomları veya belirtileri, hafıza kaybı, cümle tamamlama zorluğu ya da doğru sözcüğü bulma, görevleri yerine getirme zorluğu, öğeleri veya kişileri tanımada güçlükler de dahil olmak üzere konuşma sorunları içerir.

Demans hastası yemek hazırlama, ev işlerini yapma ya da faturaları ödemek konusunda sorun yaşayabilir. Soruları veya hikayeleri düzenli olarak tekrarlayabilir veya randevuları unutabilirler. Bilinen ortamlarda kaybolabilirler. Sinirlilik veya ajitasyon da dahil olmak üzere kişilik değişiklikleri meydana gelebilir.

Bazı vakalarda demans hastası halüsinasyonlar görebilir (ya da gerçekten orada bulunmayan şeyleri görürsünüz).

Demans nasıl teşhis edilir?

Demansı teşhis etmek için doktorlar tarafından test yapılır. Tarama değerlendirmeleri bazen bir tanıyı doğrulamak için yeterlidir, ancak bazen daha derinlemesine bir değerlendirme gereklidir. Kan testi ve görüntüleme çalışmaları çoğunlukla tiroid hastalığı veya bazı vitamin eksiklikleri gibi tersinir koşulların mevcut olmadığını teyit etmek için tamamlanır.

Demansın evreleri nelerdir?

Demans evreleri hafif, orta ve şiddetli kategorilere ayrılır. Hastalar, hangi belirtileri yaşadıklarına bağlı olarak aynı anda iki farklı aşamaya düşmüş gibi görünebilir. Demansın farklı evreleri, birinin durumunun ne kadar hızlı ilerlediğini ve hastaların ne kadar süre bir aşamada kalabileceğini tahmin edebilmek için kullanılamaz. Her hastanın hastalığının farklı ilerlemesi vardır.

Demansın ilk belirtileri ve ilerleyen belirtileri nelerdir?

Demansın erken belirtileri arasında basit unutkanlık, maddeleri kaybetme ve daha önce çaba sarf edilmeyen görev veya faaliyetleri yerine getirme sorunları olabilir. Öğrenmeyle ilgili zorluk sıklıkla bunamanın en erken belirtilerinden biridir.

Erken Alzheimer hastalığı veya diğer demans hastalarına sahip birçok hasta, herhangi bir probleminin olduğundan habersizdir. Hastalık ilerledikçe, davranış değişiklikleri belirginleşebilir. Hastalar giyinme veya banyo kullanma gibi temel görevleri yapmakta güçlük çekerler.

Bazı hastalar, adresleri, telefon numaraları veya doğum tarihleri ​​gibi kendileri hakkındaki bilgileri karıştırmaya başlarlar. Çevrelerinde olanı anlamada güçlük çekebilirler. Bazı hastalar yemek yemeyi hatırlamakta güçlük çekerler ve belirgin kilo kaybı geliştirebilirler.

Demansın geç evrelerinde, hastalar çoğunlukla aile üyelerini tanıyamazlar ve etkili iletişim kurma yetenekleri belirgin şekilde bozulur. Artık kendileri için etkili bir bakım yapamazlar ve günlük yaşamdaki tüm etkinlikler için yardıma ihtiyaç duyarlar. Zaman içinde, hastalar yürümeyi veya oturmayı bile unutabilir.

Demans için risk faktörleri nelerdir?

Demansın risk faktörleri yaş ve aile öyküsüdür. Demans yaşı ve ailenin demans öyküsü değiştirilemeyen risk faktörleridir.

Alzheimer hastalığına eşlik eden anormal genler belirlenmiştir, ancak Alzheimer hastalığının gelişmesinde nadiren yer alırlar.

Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya diyabet gibi durumlar ya Alzheimer hastalığının veya çoklu enfarktüslü bunama riskinin artmasına neden olur. Bazı ilaçlar demansa benzeyen hafıza problemlerine yol açabilir.

Demans tedavisi nedir?

Alzheimer hastalığı ve diğer bunama için tedavi seçenekleri sınırlıdır. Alzheimer hastalığının semptomlarını iyileştirmeye yönelik ilaçlar mevcut olsa da, bu ilaçların etkisi sınırlıdır.

Fiziksel egzersizin, bilinci korumaya yardımcı olarak bazı yararlar sağladığı gösterilmiştir. Sosyal etkinliklere katılmak da bir miktar yardımcı olabilir.

Bugüne kadar Alzheimer hastalığında sürecini tersine çeviren herhangi bir tedavi saptanmamıştır.

Demans önlenebilir mi?

Demans gelişimini kesinlikle önleyecek bir yol bulunmamakla birlikte, riski azaltabilecek farklı etkinlikler tespit edilmiştir. Bunlara normal tansiyon, normal kolestrol ve normal kan şekeri dahil olmak üzere sağlıklı bir bedeni korumaktır. Fiziksel olarak aktif kalmak, tütün kullanımından veya alkol tüketiminden kaçınmak, sağlıklı kilo vermek ve kafa travmalarını önlemek de önerilir.

Demansta olan bir hastanın ömrü ne kadardır?

Alzheimer hastalığı ABD’de en yaygın ölüm nedeni olarak listelense de, Alzheimer hastalığı olan hastalar genellikle hareket yetersizliğinden kaynaklanan enfeksiyonlardan dolayı ölürler.

Pnömoni, mesane enfeksiyonları ölümle sonuçlanabilir. Demans hastalarının demanslarının altında yatan nedene bağlı olarak yaşam beklentileri çok değişkendir.

Yaşam beklentisi, yalnızca 1 – 2 yıldan 15 yıldan fazlaya kadar olabilir; hastalığın ortalama süresi tanıdan sonra 4-8 yıl arasındadır.

Demans çeşitleri nelerdir?

Alzheimer demansı / Alzheimer hastalığı, (AD) demansın en yaygın şeklidir. Sebep henüz tespit edilmemiştir.

AD’li hastalarda beynin belirli bölgelerinde tanımlanan amiloid plaklar (anormal bir protein birikimi) bulunurken, bu plakların hastalığa neden olup olmadığı veya hastalığın bir sonucu olup olmadığı belirsizdir.

Çoğu Alzheimer hastalığı vakası 65 yaşından sonra başlamakla birlikte, bazı vakalarda 40-50 yaşlarında semptomların başladığı da görülmüştür. Bu erken başlangıçlı Alzheimer hastalığı daha sonraki başlangıçlı AD’den daha hızlı ilerleyebilir.

Vasküler bunama demansın en yaygın ikinci nedeni olup, beyinde meydana gelen felçten kaynaklanmaktadır. Genellikle, bu inmeler fark edilmemiş olabilir ve hastalar zayıflık, görme kaybı veya uyuşma gibi semptomlar dışında belirti göstermezler. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonu veya kalp hastalığı olan hastalar, vasküler bunama geliştirme riski altında olabilir.

Frontotemporal demans, beynin frontal ve temporal loblarındaki belirgin atrofi veya küçülme ile ilişkilidir. Unutkanlık ve kelime bulma sorunlarına ek olarak, hastalar belirgin kişilik değişiklikleri, dürtüsellik veya zayıf yargıya sahip olabilirler. Frontotemporal demansı olan bazı hastaların, kaslarında koordinasyonsuzluk veya sertleşme olabilir.

Lewy cisimcikli demans / Lewy cisimcik hastalığı, belirli proteinlerin anormal kümeleri olan, nöronların içinde biriken Lewy cisimciklerinden kaynaklanır.

Unutkanlık ve diğer kognitif düşüş belirtileri bu durumun başlıca özelliklerinden biridir, ancak hastalar da onlara çok gerçekçi görünen halüsinasyonlar geliştirebilirler.

Lewy cisimcikli demans hastalığı olan bazı hastalarda tremor ve yavaşlık gibi Parkinson hastalığına benzeyen semptomlar görülür.

Creutzfeldt-Jakob hastalığı, anormal bir proteinin beyin hücrelerinin tahrip olmasına yol açan nadir bir durumdur. Çoğu vakanın altında yatan bir sebep olmakla birlikte, bazı hastalarda bu bozukluğun bir aile öyküsü vardır.

Daha az sıklıkla, hastalar anormal bir proteine ​​maruz kalabilirler. Deli dana hastalığı, dışarıdan etkilenmenin bir örneğidir. Bu durum sadece birkaç yıl içinde hızla ilerleme eğilimindedir ve genellikle anormal kas hareketleriyle ilişkilidir.

Karışık demans, iki (veya daha fazla) demans türü belirtisi olan hastalar anlamına gelir. Alzheimer hastalığı ve vasküler demans, karışık demansın en yaygın örneğidir.

Normal basınçlı hidrosefali; ventriküllerin veya beynin içindeki sıvı dolu alanların anormal bir genişlemesidir ve beyindeki bölgeler üzerinde baskı oluşturur.

Bu, yürüme, bellek ve idrar akışını kontrol etme (idrarını tutamama) yeteneği ile ilgili sorunlara neden olur. Bunun beyin görüntüleme (MR veya CT taraması) ile tanımlanabilmesine rağmen, teşhisi doğrulamak için daha fazla test gerekebilir.

Teşhis konulursa, bu durum fazla sıvıyı boşaltmak için şönt yerleştirilerek tedavi edilebilir.

Huntington hastalığı, etkilenen bireylerde kora olarak adlandırılan karakteristik anormal hareketlere neden olur. Bu hareketlerle teşhis edilebilir.

Alkol Demansı, hastaların fazla alkol kullanımında ve B vitaminlerinden birinde eksiklik geliştiğinde ortaya çıkar. Bu olduğunda, beyin hücreleri normal şekilde çalışamaz ve hafıza kaybı meydana gelebilir. Buna Korsakoff sendromu denir. Alkoliklerde sık görülmesine rağmen, diğer nedenlerden beslenme yetersizliği olan hastalar da bu bozukluğu geliştirme riski altındadır.

Diğer koşullardan kaynaklanan demanslar beyindeki değişiklikler ve buna bağlı bilişsel düşüşe neden olabilir.

Bunlar arasında Parkinson hastalığı, HIV (AİDS), multipl skleroz, Wilson hastalığı, menenjit (beyin kaplamalarının enfeksiyonu), beyindeki kan pıhtıları ve kalp krizi yer alır.

Beyin tümörü olan bazı hastalarda bunama benzeri bellek sorunları gelişebilir. Bazı ilaçlar hafıza problemlerine neden olabilir. Ek olarak bazı hafıza kaybı hastaları ilaçlarını yanlış alabilir.

Deliriyum, konfüzyonla çok hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve altta yatan hastalık veya alkol veya uyuşturucudan kaynaklanan toksisite ile ilişkili bir durumdur. Birçok durumda deliriyum tersine çevrilebilirken, durumun fark edilmesi ve hemen tedavi edilmesi önemlidir.

Demans çocuklarda nadirdir, ancak Down Sendromlu bireyler erken yaşta bunama gelişme riski altındadır. Niemann-Pick hastalığı, Lafora hastalığı veya Batten hastalığı gibi metabolik hastalıklar, çocuklarda demansa yol açabilir, ancak genellikle hafıza problemlerinin gelişmesinden önce diğer birçok semptomlarla ilişkilendirilir.

Demanslı hastaya bakmak

Demanslı hastanın bakımını yüklenen kişi için güçlü bir destek ağı oluşturulması önemlidir. Bunun için hem hastanın bakımına yardımcı olmak hem de bakıcıya aralıklarla rahatlama sağlamak gerekir.

Erken aşamalarda, pek çok bakıcı, hastaya hatırlatma görevini üstlenen bir yardımcı veya rehber gibi işlev görür.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde, bakıcılar banyo etme, tuvalete gitmek de dahil olmak üzere hastaya temel bakım sağlamak zorunda kalabilirler.

Источник: //www.nkfu.com/demans-hastaligi-nedir-demans-turleri-belirtileri-ve-tedavisi/

Поделиться:
Нет комментариев

Bir cevap yazın

Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.

×
Рекомендуем посмотреть
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zona hastalığı nedir? Zona Hastalığı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi
Zehirlenme Nedir? Zehirlenme Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi