Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Polen alerjisi olanlar dikkat!

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Alerjik nezlesi olanların da yüzde 20 ile 40'ında astım bulunduğunu belirten ve astım hastalarını uyaran Yücel, “Alerjik nezle, burun akıntısı, hapşırma, burunda kaşıntı ve tıkanıklık; astım ise tekrarlayan öksürük, hırıltı, nefes darlığı ve atakları, göğüsten ıslık sesi gelmesi, koşma, ağlama ve gülmekle ortaya çıkan veya gece uyandıran öksürük gibi belirtiler gösteriyor. Dış ortamda soluduğumuz havada dolaştıklarından, polenlerden tam korunma mümkün değil. Atmosferdeki polen miktarı sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda çok fazla. Yağmurlu günlerde ise polenler su ile yere indiklerinden havadaki miktarları hemen azalıyor ve alerjik kişiler rahatlıyor. Alerjik açıdan önemli olan polenlerin, 20-60 mikron büyüklüğünde olduğunu ve çok uzak mesafelere taşınabildiklerini söylüyor. Bu polenler hava değişiklikleri ile daha küçük parçacıklara bölünür ve dağılmaları daha da kolaylaşırken, alerjik kişileri hapşırtan, öksürten veya kaşındıran yakınmalara yola açar, her polenin alerjiye yol açmadığı belirtilmektedir.” dedi.

Yücel, “Polen boyutları, solunan havadaki polen miktarı ve polenlerin havada kalma süreleri alerjen yapılarını belirliyor. Ülkemizde bölgesel farklılıklar olmasına rağmen atmosferde en çok polen bulunan aylar nisan ve hazirandır. Bu aylarda sıklıkla çayır polenleri etkilidir. Hedef organları ise burun ve akciğerlerdir.

Eylül ve ekim aylarında ise ot polenleri atmosfere yayılır. Etkilenme burunda ise “alerjik nezle”, akciğerde ise “alerjik astım” rahatsızlığı ortaya çıkıyor. Astımlı hastaların yüzde 80'inden fazlasında alerjik nezle gözleniyor. Alerjik nezlesi olanların da yüzde 20 ile 40'ında astım bulunuyor.” diye konuştu.

Polenlerden korunma yollarından bahseden Yücel; “ Hangi polenlere alerji geliştiği saptanmalı, Polenlerine alerjik olduğu bilinen bitkilerden olabildiğince uzaklaşın, Evin kapı ve pencereleri sıkıca kapatın, Evde ve arabada polen filtreleri kullanın, Evdeki polen düzeyi çok yüksek ise hava temizleyicisi kullanılmalı, Polenlerin atmosferde yoğun olduğu zamanlarda çocukları dışarı çıkarmayın, Dış ortamda ağzı ve burnu koruyan maskeler kullanın, Polen zamanı ağaçlık, çimenlik yerlerden çok, deniz kenarını tercih edin,
Dışarıda çocuklarınıza güneş gözlüğü takın ve eve dönünce hemen yüzünü yıkayın, Eve gelir gelmez dış ortamda kullanılan giysileri çıkarın, Şapka takın ve yatmadan saçlarını yıkayın çünkü yapışan polenler uykuda yakınmalara yol açabilir.” şeklinde konuştu.

Polen alerjilerine bağlı astım ve alerjik nezle hastasının temel tedavisi ilaç tedavisi olduğunu ifade eden Yücel; “ Bunun için de hem polen mevsiminde yakınmaların ortaya çıkmasını önleyici koruyucu hem de yakınmaları ortadan kaldıran kurtarıcı ilaçlar kullanılır.

Sıklıkla polen dönemi süresince tedavi almak yeterlidir. Polen alerjisine bağlı astım ve alerjik nezleye karşı polen aşısının da bir tedavi yöntemi olarak uygulanabilir.

Aşı yalnızca ve yalnızca uygun ilaç tedavisine rağmen kontrol altına alınamayan hastalarda düşünülmeli, kullanılıp kullanılamayacağına da alerji uzmanları karar vermelidir.

Alerjik nezlesi olan çocuklarda astım gelişme riski olduğundan, ailelerin çocukların yakınmalarına duyarlı ve dikkatli olması gerekir. Çünkü alerjik nezle uygun tedavi edildiğinde astım gelişme riski de azaltılabilir.” dedi.

 YASİN ESEN

İletişim teknolojileri, çağdaş bireyin iletişim kurma biçimlerinin yanı sıra yaşam tarzını, çalışma şartlarını da yeniden şekillendirmektedir. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri de bu önemli konuyu 4. Uluslararası İletişim Öğrencileri Kongresi'nde (ICSC) masaya yatırdı.

İstanbul Marma Otel'de düzenlenen kongrenin daha önceki yıllarda olduğu gibi, bu yıl da yönetim ve destek komitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Bu yılki kongrenin teması olan “İletişim, Teknoloji” geçen yıllarda gerçekleştirilen kongrelerdeki güncel tartışmalar ve İletişim Fakültesi öğrencilerinin incelemeye istekli olduğu konular dikkate alınarak seçildi.

14 farklı ülkeden gelen 24 öğrenci, kendi kültürel deneyimlerinden yola çıkarak, yeni etkileşim ortamlarının oluşturulmasında ve bireyin kendini ifade etme biçimlerinde farklılık unsurunu değerlendirecek.

Farklı ülkelerdeki iletişim teknolojisi kullanıcılarının olumlu ve olumsuz deneyimlerinin yanı sıra güncel yasal yaptırımlar da kongrenin diğer önemli konu başlıklarını oluşturmakta.

Bu yıl İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Öğrenci Kongresi'nin amacından bahseden Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Belma Akşit, “Kongremize bu güne kadar 30 ülkeden 120 kişi geldi.

Şu anda salonumuzda 14 ülkeden 24 yabancı öğrenci var. İletişim açısından çok güzel bir şey. Öğrencilerimiz birbirleriyle iletişim kurup, dünyayı tartışıyorlar. Kongremizin adı da iletişim ve teknoloji. İnovasyondan da söz etmemiz gerekiyor.

Aslında asıl odaklanmamız gereken alan inovasyon. Özellikle iletişim, teknoloji, inovasyon, yenilikçilik dediğimiz şeyler birbirlerini besliyorlar ve dünyadaki sosyo-ekonomik, sosyo-demografik gelişmelere neden oluyor. Ülkeler ve ülkelerarası boyutta değişmelere neden oluyor.

Burada bütün bu ilişkiler tartışılacak” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK ALANI İLGİLENDİREN KONULAR KONUŞULDU
Kongrede konuşulacak konunun sadece iletişim alanını değil farklı birçok alanı da ilgilendirdiğini belirten Prof. Dr. Belma Akşit, “Burada konuşulan konuların birçok boyutu var. Örneğin hukuk alanını da ilgilendiren şeyler konuşulacak.

Nitekim bu kongreye çok farklı alanlardan öğrenciler bildiri sunarak katılıyorlar. Burada sadece iletişimin alanını değil teknoloji, yenilik alanından da söz edeceğiz. Çok farklı alanlardan öğrenciler tartışacaklar. Kongrenin bir başka ilginç boyutu da Yunanlı bir gazeteci ve blogger olan bir arkadaş 'ta haberleri anlatacak.

Çok farklı disiplinlerden öğrencilerimiz hep birlikte dünyayı tartışacaklar” şeklinde konuştu.

“GENÇLERİN TEKNOLOJİYİ NASIL KULLANDIKLARINI ANLATACAĞIM” Polonya Warmia and Mazury Üniversitesi, Radyo, Televizyon, Film ve Yeni Medya Araştırmaları Grubu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.

Szymon Zylinski ise, “Genel olarak yeni iletişim teknolojilerinden, Periskop ve Snapchat'ten bahsedeceğim. Kongrenin de başlığı zaten teknoloji ve iletişim. Gençlerin hayatında bütün bu teknolojilerin nasıl yer aldığı hakkında da konuşacağım.

Özellikle mobil telefonların günlük hayatımızın nasıl içine girdiğini ve gençlerin bunu nasıl kullandıkları hakkında konuşacağım. Bu konferansa davet edildiğim için gurur duyuyorum.

Bu tip uluslararası konferansların önemli bir özelliği de dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin birbirleriyle iletişim kurması. Ve buna olanak verdiği için bu konferansın başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi.

SİNEM ERYILMAZ – UĞUR GÜLBOY

Page 3

 • Afyon
 • Aydın
 • Denizli
 • İzmir
 • Kütahya
 • Manisa
 • Muğla
 • Uşak
 • Adıyaman
 • Batman
 • Diyarbakır
 • Gaziantep
 • Kilis
 • Mardin
 • Siirt
 • ŞanlıUrfa
 • Şırnak
 • Adana
 • Antalya
 • Burdur
 • Hatay
 • Isparta
 • K.maraş
 • Mersin
 • Osmaniye

Источник: https://www.iha.com.tr/haber-polen-alerjisi-olanlar-dikkat-561612/

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli? Polen Takvimi Nedir? – Sağlık Ocağım .NET

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Polenler bitkilerin ve ağaçların erkek üreme hücreleridir.

Polen tanecikleri çok küçük ve hafiftir, bu sayede aynı türden bitki ve ağaçların döllenmesini sağlamak için böcekler ve rüzgar aracılığında taşınabilirler.

Böcekler ile taşınan polenler alerjik insanlarda çok fazla soruna neden olmazlar, ancak havada taşınan polenler alerjik insanlarda daha büyük bir problem haline gelirler.

Rüzgarlar ile taşınma ve döllenme için etkili bir yöntem bulunmadığından, bu yolla çoğalan bitkiler milyonlarca polen taneciği oluştururlar.

Bu polen tanecikleri çok hafif ve kuru oldukları için fazla miktarda polen rüzgar aracılığıyla kilometrelerce uzak mesafelere gidebilirler, bu nedenle saman nezlesi veya polene bağlı astım hastalığı olan kişilerin bu polen taneciklerinden uzak durmaları neredeyse imkansız hale gelir.

Polen alerjisi belirtileri ne zaman başlar?

Bir kişide polen alerjisi varsa belirtilerin başlaması alerjiyi tetikleyen polenlerin havada bulunduğu zamana bağlıdır.

Kişi eğer kendisinde alerjiyi tetikleyen poleni biliyor ise, belirtilerin ortaya çıkacağı zamanı polen takviminden öğrenebilir fakat polen alerjisi sorunu olan hasta belirtilerin her yıl ne zaman ortaya çıktığını bilmiyorsa, polen takviminden hangi polen ya da polenlerin sorumlu olduğunu öğrenebilir, ancak bir gün içerisindeki polen sayısı hava şartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Polen sayısı (bir metre küp hava içindeki polen taneciklerinin sayısıdır). Sayı 50’nin altında ise düşük, 200’ün üzerinde ise çok yüksek olarak kabul edilir.

Fakat polen alerjiniz varsa çok düşük sayılarda bile polen alerjisi belirtileri tetiklenebilir.

Bu durumda önemli olan, polen alerjisi belirtileri ortaya çıkmadan iki ya da dört hafta öncesinden tedaviye başlanmasıdır, çünkü alerji başladıktan sonra tedavi yeterli başarıyı sağlamayabilir.

Sık görülen alerjenler

Polen mevsiminde polen alerjisi nasıl önlenir?

Bir alerjiyi tedavi etmenin en uygun yöntemi alerjiye neden olan alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinden korunmanın en iyi yolu ise polen sezonu süresince alerjiye neden olan bitkilerin ya da ağaçların yetişmediği bölgelerde yaşamak olacaktır.

Fakat bu bölge evinizden, yaşadığınız şehirden ya da ülkeden çok uzakta olabilir, bu nedenle çok az sayıda insan bu korunma yöntemini gerçekleştirecek maddi güce sahiptir ya da bu tür bir korunma yöntemini seçebilir.

Ayrıca alerji sorunu olan kişinin gideceği bölgede de yeni polenlerin alerji yapmayacağına dair bir garanti de yoktur.

Alerjiden korunmanın en temel yöntemi doktorunuzun önerileri ve belirtiler doğrultusunda yapılacak tedavinin uygulanmasıdır. Polen alerjisi mevsiminde doktorun reçete ettiği antihistamin haplar ve burun spreyleri, diğer yangı giderici ilaçlar alerji mevsimi gelmeden 2-4 hafta önce kullanılmaya başlanması gerekir.

Polen alerjisinin belirtilerini azaltmak ve yaz mevsimini daha rahat geçirmek için bazı koruyucu önlemler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Polen sayısının yüksek olduğu günler ve sabah ya da öğleden sonra gibi saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır.
 • Ev dışında koşma, tenis oynama ve benzeri egzersizler polen sayısının en düşük olduğu saatlerde (sabahın erken saatleri, akşamları veya yağmurlu havadan hemen sonra) yapılmalıdır.
 • Gözlük kullanmak gözlerin polen alerjisinden korunmasında daha etkili olur, bu nedenle kaliteli bir güneş gözlüğü ya da göz doktorunuzun önerdiği bir gözlüğü kullanmak lens kullanmaktan daha yararlıdır.
 • Eğer polen sayısının yüksek olduğu saatlerde dışarı çıkmak zorunda kalırsanız eve gelince hemen üzerinizdeki kıyafetleri çıkarmalı, eller ve yüz duru su ile yıkanmalı, gerekirse saçlarda yıkanmalı ve çıkarılan kıyafetler yatak odalarından uzak bir yere asılmalıdır.
 • Polen sayısının yüksek olduğu saatlerde evin kapı ve pencereleri kapalı tutulmalı ve ev sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde havalandırılmalıdır.
 • Mümkünse yaz tatili polen mevsimine denk getirilmemeli ve esintinin polenleri uzaklaştırdığı deniz kıyılarında veya alerjiye neden olan bitkilerin yetişmediği bölgelerde geçirilmelidir.
 • Alerjiniz varsa polen mevsiminde çim biçme makinesi kullanılmamalı ve yeni biçilmiş çimlere dokunulmamalıdır.
 • Polen alerjiniz varsa kullandığınız arabanın polen filtresi bulunmalıdır.
 • Polen alerjiniz varsa sigara dumanı, egzoz dumanı ve tozlar gibi alerjiyi tetikleyen faktörlerden kaçınılmalıdır.

Polen takvimi nedir?

Farklı bitkiler ve ağaçlar yılın farklı zamanlarında çiçek açar ve polen üretirler.

Polen takvimleri farklı polenlerin yılın hangi bölümlerinde havada bulunduğunu % 100’e yakın oranda gösterir.

Polen takvimi faydalı bir yönlendiricidir, ancak normal dışı hava koşullarının polen sezonunu bir süre öne ya da geriye şeklinde oynama yapmasına neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Polen alerjisine neden olan bitkiler ve polenlerin yoğun olduğu aylar

Bahçe işi yapanlar polenlerden nasıl korunmalı?

Polen alerjisi olan kişiler bahçe işlerinde çalışmak zorunda olduğunda bazı önlemler ile polen alerjisinin belirtilerini bir miktar da olsa azaltabilirler. Bahçede çalışıyorsanız ve polen alerjiniz var ise dışarı çıkmadan önce polen sayısını öğrenmek önemlidir. 50- 100 üzeri polen sayısı mevcut ise polen alerjisi tetiklenebilir.

Bahçe işi yapanların polen alerjisinden korunmak için alabileceği önlemler aşağıda sıralanmıştır: 

 • Bahçe işlerini genellikle soğuk ve yağmurlu havalarda yapmaya çalışın. Kapalı ve yağışlı havalarda bitkiler havaya polen gönderemezler. Ayrıca yağmur havada bulunan polenleri temizler.
 • Bahçe işlerini polen sayısının en düşük olduğu sabahın erken saatlerinde yapın. Özellikle çiy yağmış günlerde sabah saatlerinde genellikle polen alerjisi tetiklenmez.
 • Hava kirliliğinin çok yoğun olduğu günlerde bahçe işleri yapmayın, çünkü hava kirliliği polenlerin tetikleyici özelliğini arttırır.
 • Bahçe işleri ile uğraşırken gözlük kullanın, bu sayede hava akımı azalacağı için gözlere zarar veren polen sayısı azalır. Büyük camlı yüze tam oturan gözlükler tercih edin.
 • Bahçeye çim yerine çakıl ya da dekoratif taşlar ile süslemeye çalışın, ancak çim ekmek daha çok işinize geliyorsa çim biçme işini alerjisi olmayan birine yaptırın ve mümkün olduğunca çimler çiçek açmaya fırsat bulamadan çimleri biçtirin.
 • Bahçeye süs bitkisi alırken bitkilerin ve ağaçların polenlerini böcekler aracılığı ile taşınan ağaçlardan ve bitkilerden olmasını tercih edin. Bahçenize süs olsun diye huş ağacı, çim ya da papatya ailesinin bireylerinden bitki ekmeyin.
 • Yabani otlar da kültür bitkileri gibi alerjene neden olabilir, bu nedenle bahçenizdeki yabani bitkileri sık sık ayıklayın ya da bahçeyi tamamen kaplayacak bir bitki ekin.

Benzer sağlık yazıları

Источник: https://www.saglikocagim.net/polen-alerjisi-olanlar-nelere-dikkat-etmeli/

Faydalı bilgiler Polen alerjisi (pollenallergi)

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Polenler, aynı tür bitkileri döllemek için havaya salınan ve rüzgarla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir.

Bunlara ek olarak pelin, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulanan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır.

Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır.

Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, bir çokları için bir sorun oluşturmaz.

Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harakete geçer ve burunda ve/veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür.

Vücut, polendeki proteinlere tepki gösterir ve rahatsızlığa, hapşırmaya, burun akıntısına, gözlerde kaşıntıya neden olan, histamin ve diğer iltihap yaratan

maddeler salgılamaya başlar.

Polen alerjisi kimlerde görülür?

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubundaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir.

Polen nerelerde bulunur?

Polen, yılın belli sürelerinde çok büyük bir miktarda havada bulunmaktadır. Polenin en yaygın kaynakları; bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenler ve pelinlerdir. Sahil ve yüksek dağ kısımlarında genelde daha az polen vardır.

Çimen ve pelin polenleri ancak bir kaç yüz metreden oluşan mesafelere yayılırken, ağaç polenleri kilometrelerce uzaklıktaki mesafelere ulaşabilir. Bu, özellikle huş ağacı poleni için geçerlidir.

Bu tür polen, örneğin, sabit güney-doğu rüzgarları ile Güney Finlandiya yada Baltık bölgesinden Kuzey Norveç bölgesine kadar ulaşabilir.

Alerji ile ilgili olarak, ülkenin hangi kesiminde hangi tür polenlerin sezonu olduğu, yaz mevsimi boyunca günlük olarak, polen uyarılarıyla bildirilir. Örneğin, huş ağacı polen sezonu Oslo’da biterken Tromsø’de henüz başlamamıştır. (Bak polen takvimi / www.naat.no’daki polen uyarısı)

Polen alerjisi ne tür belirtiler gösterir?

Polen alerjisinde burun akmaya ve kaşınmaya başlar, burunda tıkanmalar olur ve kişi hapşırır. Gözlerde sulanma, kaşıntı ve şişmeler olur. Polen sezonunda, bazılarında da astım görülür.

Bu belirtiler hastanın çevresindeki kişiler tarafından çabucak gözlenebilirken, diğer tür rahatsızlıklar sadece hasta tarafından hissedilebilen belirtilerdir. Vücut bir bütün olarak tepki gösterir.

Alerji olan kişi yorgunluk ve halsizlik hisseder, konsantre ve öğrenme kabiliyetinde azalma olur. Sonuç olarak, hastalık bir çok kişinin iş ve okul durumlarını olumsuz olarak etkiler.

Polen alerjili bir çok kişi çapraz tepkilere maruz kalabilir – bak Faydalı bilgiler Çapraz tepkiler.

Polen alerjisinin teşhisi nasıl yapılır?

Alerji konusunda bilgisi olan doktorlar tarafından cildinize yapılan iğne testi, sizin polene, ev tozlarına, küf mantarına, hayvanlardan olan maddelere ve benzerlerine tepki gösterip göstermediğinizi gösterir. Test maddesi içeren küçük bir damla, mesala polen çözeltisi, cildinize damlatılır.

Bu damlanın içinden cildinizde küçük bir delik açılır. Kızarık, kaşıntılı beyaz kabartılı bir bölge alerjiniz olduğuna işarettir. Böyle bir tepki, diğer tipik alerji belirtileri ile beraber sizin çözeltideki polen türüne karşı alerji olduğunuzu gösterir.

Bu testen 3-10 gün önce herhangi bir alerji karşıtı ilacın kullanılmaması önemlidir.

Kan testi ile yapılacak alerji testi de polen alerjisini teşhis etmekte kullanılabilir.

Polen alerjisinin yaygınlığı:

Halkın % 20 sinin, – yaklaşık olarak 900 000 Norveç’linin, değişik ciddiyette polen alerji rahatsızlığı olduğunu tahmin ediyoruz.

Isveç’teki yetişkinler arasında yapılan polen alerjisinin incelendiği bir araştırmada, aşağıdaki rakamlar saptanmıştır: 1981 yılında % 8 den 2003 yılına % 19 a kadar artış. Norveç’te de aynı miktarda bir artışın görülmesi düşünülebilinir.

Polen alerjisinden korunma yolları ve faydalı bilgiler:

 • Polen sezonunda, kişi diğer allerjenlere ve tahrik edici şeylere karşı aşırı duyarlıdır. Temizliğinize, ağır kokulara, tütün dumanına ve benzerine dikkat edin.
 • Sabahtan akşamın erken vakitlerine kadar olan, polenin en yoğun olduğu zamanlarda, evinizi havalandırmaktan kaçının.
 • Gün ortası çamaşırlarınızı dışarıda kurulamaktan kaçının. Polen çamaşırlara kolayca yapışır.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Fiziksel etkinliklerinizi polenin en az yoğunlukta olduğu zamanlarda yapmaya çalışın. Bazıları için, örneğin bisiklete binerken, ağız ve burun kısmını kapatan tozmaskesi kullanmanın faydası olabilir.
 • Güneş gözlükleri gözdeki rahatsızlıkları azaltabilir.
 • Polen alerjisi olan öğrenciler (erkenden) başvurarak sınav sürelerinin uzaltılmasını isteyebilirler. Bunun için doktor raporu gerekmektedir.

Polen alerjisinin tedavisi:

Bütün alerji tedavilerinin başında kişinin tahammül edemediği şeylerden kaçınması gelmektedir. Polen alerjisine karşı bir çok ilaç mevcuttur.

Burun ilaçları, göz damlaları, alerji hapları (Antihistaminler ve leukotrieneantagonistler) iğneler ve solunum yoluyla alınan ilaçlar, alerji tedavisinde kullanılabilir. Xolair adlı yeni bir ilacın Norveç’te kullanılması uygun bulunmuştur.

Bu, alerjiden oldukça çok etkilenen ağır astım hastaları için hazırlanmış bir ilaçtır.

Doktorunuz size en yararlı ilaçların seçiminde yardımcı olacaktır. Alerji ilaçlarının önleyici tür ilaçlar olduğunu ve tam etkisini göstermesi için aradan 1-2 haftanın geçebileceğini bilmeniz önemlidir. Ilaçların tüm mevsim boyunca düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Bu, polen yoğunluğunun düşük olduğu zamanlardaki alerji belirtilerinin kaybolduğu anlar içinde geçerlidir. Rahatsızlıkların tütün dumanı, eksoz, toz, parfüm, rüzgar, ısı değişiklikleri, enfeksiyonlar,duygusal ve hormonal etkenler, ve alkolün etkisi altında oldukça kuvvetlenip artabileceğini bilmeniz çok önemlidir.

(Bak ayrıca Faydalı bilgiler Alerji aşısı)'

Источник: https://www.naaf.no/tr/fokusomrader/allergi-og-overfolsomhet/pollenallergi/faydal-bilgiler-polen-alerjisi-pollenallergi/

Polen Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Polen Alerjisi Olanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Hemen hemen birçok insanda mevsim geçiş dönemlerinde görülen bir hastalık türüdür. Polen’ in açılımı çiçek tozudur. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde daha sık görülebilen bir hastalıktır.

İlkbaharda çiçeklerin açılma dönemin de sonbaharda ise yaprakların döküldüğü süreçlerde görülen alerji türüdür ayrıca mevsimsel hastalık veya mevsim alerjisi olarak adlandırır.

Polen Alerjisi Nedir?

Bir tür solunum yolu hastalığıdır ve nefes alıp verirken insanların rahatsız olduğu bir durumdur. Tıkanıklığa neden olan hastalık türü kişileri oldukça olumsuz etkiler.

Örneğin burun ve geniz de tıkanıklığa neden olur aynı zamanda gözler kızarır ve yaşarma meydana gelir. Hapşırmak, öksürmek, gözlerde kaşınma ve iltihaplanma gibi durumlar da meydana gelir polen alerjisi durumunda.

Genellikle bebek ve çocuk yaşlarda meydana gelen bir hastalık türüdür ayrıca ilerleyen yaşlar da yani yaşlılığa kadar görünen bir mevsimsel hastalıktır.

Polen Alerjisi Belirtileri

Birden fazla belirti ile meydana gelen bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise burun da akıntı, hapşırma, öksürme, nefes alıp verir iken sorun yaşama, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk gibi ciddi belirtileri olan bir hastalıktır.

Hatta tedavi olunmadığı süreçte astım ve bronşit gibi akciğer hastalıklarına neden olabilen bir hastalık türüdür. Ne kadar mevsim hastalığı olarak bilinse de ciddi anlamda sorun yaratan ve kişinin hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır.

Tavsiye İçerik:  Şeker Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Polen Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Bu hastalık konusun da uzman olan doktorlar vardır. Gerek iğne testi ile gerekse kızarıklık oluşan yerlere ilaçlar ile yapılan testler sonucunda teşhis konulur. Şu da bilinmeli ki hastalığa teşhis konulurken o süreçte farklı ilaçlar kullanılmamalı çünkü aksi durumda ciddi sorunlar meydana gelmektedir.

Bebeklerde Polen Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle doktorlar aşı, iğne veya alerji önleyici ilaçlar ile hastalığın tedavisini gerçekleştirirken doğal yolla da tedavi sağlanılabilir. Burun spreyleri de oldukça rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Deniz suyu da tedavi içerisine girer. Çünkü tuzlu suyun burun ve geniz tıkanıklığına iyi geldiği bilinir.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir?

Genellikle dışarıda rahatsız edici bir durum olsa da polenlerin fazlalaştığı dönemlerde evin içerisinde bile hastalık yaşanabilir. Bu yüzden evin içerisinde ki nemi korumak gerekir. Nemin korunması için birçok oda spreyi vardır.

Bu spreylerden kullanarak doğal yollu tedavi sağlanabilir. Polen alerjisi için bilindik bir diğer doğal tedavi yöntemi ise elma sirkesidir. Uygulaması da oldukça kolaydır. Yarım litre suyun içerisine bir ya da iki damla elma sirkesi damlatarak tüketildiği zaman alerji azalabilir.

Gözlerde oluşan kızarıklık için ise göz damlaları ile tedavi sağlanabilir. Bal da tedavi için oldukça etkili bir tedavidir. Her gün bir kaç tatlı kaşığı bal tüketmek veya sıcak suya karıştırıp içmek alerjiyi azaltır. Fakat bal tedavisi alerji mevsiminden bir kaç ay önce başlatılması gereken bir tedavidir.

Yoksa bir etkisi görülmez. Bilinmesi gereken şöyle bir durum da vardır ki balın fazla tüketiminde boğazda tahriş, yara ve aynı zaman da kaşıntı da meydana gelir. Polen alerjisi için vitamini de oldukça iyi gelmektedir.

C vitamini alımını artırmakta fayda vardır. Katı halde tüketemediğiniz taktirde limon, portakal ve mandalinanın suyunu sıkarak içebilirsiniz.

C vitamini kişiyi aynı zaman da grip ve nezle gibi mevsim hastalıklarından da koruyan bir doğal yollu tedavi türüdür.

Tavsiye İçerik:  Bebeklerde Toz Alerjisi

Polen Alerjisi Tedavisi

Polen alerjisinden korunmanın en güzel yolu polen üreten çiçeklerden veya ortamlardan uzak durmak gerekir. Mesela kapalı alanları havalandırmak sürekli temiz havalı ortamlar da bulunmak hastalığı oldukça engelleyen bir durumdur. Alerji nedeni ile burun tıkanır ve sinüsler dolar onları boşaltmak gerekir.

Daha rahat nefes alıp vermek ve rahatlamak için. Yoksa baş ağrısı gibi durumlar da görülür. Açık alan da alerjiye maruz kalındı ise hemen kişinin üzerinde bulunan kıyafet değiştirilip yıkanmalı. Çünkü polenlerin kıyafetlere yapışma özelliği vardır. Polar ve yünlü kıyafet tercih edilmemelidir. Onlarda çok fazla polen tutarlar.

Kalın battaniyeler kullanılmamalı kullanıldığı taktirde ise çarşaf ile muhafaza edilmelidir. Polenlerin azaltılması için sık sık eller dezenfekte edilip yıkanması gerekir. Evi süpürürken de çok dikkat etmek gerekir.

Hava da uçuşan tozlar hastalığı tetikleyebilir. Ev ortamının yada bulunan ortamın sürekli nemli ve temiz olması gerekir. Kişinin hava temizleyici, göz damlaları, narenciye gibi maddelerle de önlem alınır.

Bebeklerde Polen alerjisi bitkisel kürler de iyi gelmektedir. En doğal ilaç olarak bilinen üzerlik tohumudur. Çünkü üzerlik tohumunun içinde bronşları genişleten ve solunumu açan maddeler bulmaktadır. Hazırlanışı da oldukça kolaydır.

Doğal Reçete: Uygun büyüklükte bir kabın içerisine bir kaç litre su katılır. Daha sonra su dolu kabın içerisine bir kaç kaşık üzerlik tohumu atılır kısık ateşte kaynadıktan sonra suya doğru eğilip baharını içe doğru çekmek gerekir. Oldukça rahatlatan bir tedavi türüdür. Suyu dökmeyip eğer bulunulan ortamda soba var ise sürekli sobanın üzerine katıp sürekli o havayı solumakta oldukça iyi gelecektir. Ayrıca burun deliklerine pamuk yardımı ile sürülebilir. Bu kür birer günü ara ile 15 gün uygulamak gerekir. Sonunda çok rahatlama olduğunu göreceksiniz.

Bir diğer iyi gelen bitkiler ise şu şekilde sıralanır; Isırgan tozu, zerdeçal, ekinezya, ayva yaprağı, karanfil, kabuklu tarçın, alın yaprağı, kekik ve zencefil ile çok güzel ve etkili karışımlar meydana gelir.

Tavsiye İçerik:  Köpek Alerjisi Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Tabi öncelikle doktora gitmek daha faydalı ve sağlıklı bir durumdur. Aksi taktirde kötü şeylere sebebiyet gösterebilir. Öncelikle doktorun verdiği veya önerdiği ilaçların kullanılması gerekir.

Источник: https://faydalarizararlari.net/polen-alerjisi/

Поделиться:
Нет комментариев

  Bir cevap yazın

  Ваш e-mail не будет опубликован. Все поля обязательны для заполнения.